K-report
 

Archiv diskuse Parní lokomotivy do 08. 06. 2011  

Diskuse K-report » Archiv 2011 » Železnice » Parní lokomotivy » Archiv diskuse Parní lokomotivy do 08. 06. 2011 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
kremak432
Neregistrovaný host
Odeslán z: 95.173.70.253
Odesláno Neděle, 05. června 2011 - 15:22:16    Odkaz na tento příspěvek  

pendrek: Na blbou otázku - blbá odpověď! Jak zde již napsal Mad noodle2, rozsah opravy kotle na 387.043 určí kotelní komisař po důkladné prohlídce až se ten kotel otevře. Bohužel nejsme v Anglii kde jsou za určitých podmínek v dnešní době schopni vyrobit nový kotel případně celou lokomotivu podle původní výkresové dokumentace. U nás (myšleno ČR) se provádí opravy kotlů dle příslušných rozsahů od K1 - K6. K6 je skoro celý kotel nový. Stávající kotel 387.043, ale i jiný se musí kompletně odstrojit, vyjmout kotlové roury a až potom přijde již zmiňovaný kotelní komisař a určí které části kotle je nutno vyměnit za nové a které jsou v ještě dobrém stavu a je možno je nechat původní. Dohady o tom co se bude a co ne opravovat jsou tedy opravdu v kompetenci kotelních komisařů, kteří po úspěšném provedení příslušné zkoušky vodním tlakem schválí kotel k dalšímu bezpečnému provozování. To vše stvrdí svým kulatým razítkem a svým podpisem v kotelní knize, kterou musí mít každý provozovaný kotel. Toť asi tak vše.
Perník
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.161.119.27
Odesláno Neděle, 05. června 2011 - 16:20:44    Odkaz na tento příspěvek  

kremak 432: No vidíte, a kdybyste tento Váš poslední příspěvek napsal hned, mohl jste si s podobně postiženými zasloužilými všeználky odpustit ty impertinence. Ne že bych se nepobavil, ale slušné je vedle srandy i odpovědět a ne dělat z tazatele debila. To víte, ne každý je sazemi protřelý a přesto má o parní mašinky zájem a chce se něco dozvědět. Tak mějte prosím pochopení pro nás mladší a ty, kdo se neptají na naprosté mimózní hovadiny, neurážejte. Díky a omlouvám se za příspěvek nevztahující se zcela k tématu diskuze.
kremak432
Neregistrovaný host
Odeslán z: 95.173.70.253
Odesláno Neděle, 05. června 2011 - 17:07:49    Odkaz na tento příspěvek  

Perník: A to je přesně problém Vás mladých. Než aby jste si otevřeli příslušnou literaturu a o problému, když o to máte takový zájem, si v ní něco přečetli, tak je pohodlnější hodit dotaz na netu. Existuje celá řada velmi dobrých publikací, kde se lze všechno dozvědět. Jenom chtít. Před lety žádný internet nebyl a příslušné informace jsme čerpali pouze z takovýchto knih. Jen tak na okraj. Bez urážek!
Mad_noodle
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 140
Registrován: 9-2008
Odesláno Neděle, 05. června 2011 - 17:32:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Perník, Pendrek- a jak máme poznat, že jste pouze neznalí a nikoli provokatéři ? Jinak souhlas s Kremákem 432 - na netu je to bez námahy. Ale i na netu jsou věci k přečtení a je jich dost.
Ne že by se mi to líbilo, taky jsem se nezapojil do tvorby humoru, ale je to jen a jen reakce na různé místní ,, odborníky", kteří budou zasvěceným jazykem blafat nesmysly až do konce života.
Pepan
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.195.226.1
Odesláno Neděle, 05. června 2011 - 17:43:17    Odkaz na tento příspěvek  

Johny11: Ano. Od ing.Beka jsem si ale ,,vypůjčil" pouze rok výroby zmíněných lokomotiv, ten jsem v hlavě nenosil. Podrobnosti o prvních svařených elektrických topeništích a dalších zajímavostech z předválečné Škodovky znám od kotláře (ročník 1909), který, stejně jako já, pracoval v r.1966 v plzeńských dílnách ČSD.Ten pán se jmenoval, pokud se pamatuju, Novotný, ve Škodových závodech se vyučil a do dílen přešel po ukončení výroby parních mašin. Na tyto ,,stovkové" kremáky si pamatoval velice dobře, stejně jako na jejich označení modrými proužky, s kterými mašiny vyjely už z továrny. Ony známé štítky ,,Pozor, ocelové topeniště..." se prý na strojích objevily až později.
Mad_noodle
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 141
Registrován: 9-2008
Odesláno Neděle, 05. června 2011 - 17:47:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pepan - to bych považoval i za logické - tenkrát se ještě měděná topeniště vyskytovala celkem hojně a varování bylo na místě.
Perník
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.161.112.141
Odesláno Neděle, 05. června 2011 - 18:23:48    Odkaz na tento příspěvek  

Kde je prosím na netu nebo v literatuře informace, jak a co se bude dělat s Mikádem? Děkuji.
P.S. Pokud něco považujete za provokaci, tak na to nereagujte, ne? A jinak snad už konec a věnujme se parním lokomotivám.
čtenář
Neregistrovaný host
Odeslán z: 94.112.12.162
Odesláno Neděle, 05. června 2011 - 18:25:32    Odkaz na tento příspěvek  

Užívání modrého proužku přešlo také do korespondence. Setkal jsem se s tím, že v úředním dopise nebo seznamu byla čísla lokomotiv podtržena modře. Dělalo se to hlavně u řad u kterých se prováděly výměny topenišť z mědi na ocel. S takto modře podtrženými čísly jsem se setkal například v měsíčních hlášenkách z té doby. Po roce 1970 to však ztratilo význam. Bohužel setrvačnost, hlavně dílen byla delší, čemuž se nelze divit. Jakpak dlouhou nám chodily za dílen elektriky s odlévanou cedulí pro uvedení jména staršího strojvedoucího,že?
Mad_noodle
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 142
Registrován: 9-2008
Odesláno Neděle, 05. června 2011 - 18:47:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

perník - tak by ses zase nic nedozvěděl. Ano , o stavu Mikáda se tam nedočteš. Dočteš se tam ale o opravách a údržbě parnich lokomotiv. A protože Mikádo není ničím výjimečné, platí obecná pravidla i pro něj. Včetně schematu prohlídek. Tak se dostáváme zase na začátek - rozsah opravy může být stanoven až po zevrubné prohlídce kotle, pojezdu, tendru včetně pojezdu.
Moricko
Neregistrovaný host
Odeslán z: 217.12.48.22
Odesláno Neděle, 05. června 2011 - 18:58:11    Odkaz na tento příspěvek  

Perník: K Mikádu 387.017 sa momentálne v Bratislave opravuje tender 923.003.
Kremák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 26
Registrován: 12-2009
Odesláno Neděle, 05. června 2011 - 19:37:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

prosim vás ..k filmu Železný dědek...oni Lízu 387.018 opravdu sestřelily?? a jestli ano ...tak jí potom zas opravily..nebo to byla jiná lokomotiva..a potom ještě jak Marvan zachraňuje ženoucí se nákladní soupravu na lokomotivu 275 tak jestli se hnala doopravdy nebo to bylo uděláno filmově?? děkuji
Kremák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 27
Registrován: 12-2009
Odesláno Neděle, 05. června 2011 - 19:46:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

jestli jí opravdu zastavil tu soupravu
Colonel32
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 156
Registrován: 10-2007
Odesláno Neděle, 05. června 2011 - 20:42:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To chytání soupravy bylo opravdové, včetně toho, že mašinu řídil sám Marvan a při tom nárazu v té kabině málem upadl. (nebo to tak o sobě aspoň tvrdil ve svých memoárech) Viz. Svět Železnice, tuším že číslo něco jako 24,25 nebo 26.
Sey
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.182.6.66
Odesláno Neděle, 05. června 2011 - 20:45:24    Odkaz na tento příspěvek  

Pánové, děkuji za reakce na téma "modrého proužku", obávám se, že některé zde uvedené poznatky, či dokumenty bych sotva někde vygooglil nebo z fotografií vykoukal, vpravdě řečeno dílo pánů Beků taky v knihovničce mám a u těch 534,0 tu zmíňku o proužku našel. Proto jsem se Vás také zeptal a doufám, že tyto vaše zajímavé poznatky a zkušenosti byly dobré i někomu jinému než-li jenom mně a "pedagogická funkce" tohoto fóra zaúčinkovala, ještě jednou dík.

Pendrek, nic ve zlém, ale vztahujete to moc na sebe ačkoliv Vás nikdo přímo nenapad, věřte že nemám nejmenší důvod se s Vámi přít. Váš tip beru na vědomí, jistě s tím máte již své zkušenosti, když to veřejně takto vřele doporučujete!(pozór, ačkoliv bych se třeba mohl urazit, beru to s humorem).
Flaizer
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 197
Registrován: 10-2009
Odesláno Neděle, 05. června 2011 - 21:14:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kremák: Ano pan Marvan opravdu řídil páru, však to byl pán mistr a to nejenom jako herec. Souprava, která měla být utržená a kterou pak chytali, byla sestavena hlavně z brzdících vozů, kde byl v každé boudě člověk přibržďující daný vagón, takže souprava nejela moc rychle, jak to ve filmu vypadalo, nicméně zachytávání soupravy na loko bylo reál, moc pokusů taky neměli... Mikádo nebylo sestřeleno, to už byl jenom trik... perlička je, že když pan Matys hledá po depu Vojtu, tak se tam v záběru mihne úplně tehdá novej albík 498.1 ...
Perník: Ono právě že ve zprávách proběhla informace, že se zatím u Mikáda čeká na stanovení rozsahu opravy, i náčelník to v rádiu prohlásil, navíc, kdyby se už vědělo, tak by ty humorné příspěvky byli trochu jiné, a Mikádo už by se opravovalo, že... opravdu stačí více číst a více prosit strýčka gůgleho, člověk se dozví někdy o dost více, než na jeden běžný dotaz kdesi na káčku...
Audio nahrávky - http://flaizer.wgz.cz
Video - http://www.youtube.com/user/MrFlaizer
Albatros498112
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 817
Registrován: 12-2007

Odesláno Neděle, 05. června 2011 - 21:42:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Flaizer: určitě 498.1? ne 498.0?Pokud vim si vzpomínám,tak tam byla vidět fungl nová 475.1 v depu.Na trati pak proti projížděla 498.0 a navíc datově by to moc nesedělo.Pač 498.1 jsou roky 1954-1955.
Flaizer
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 199
Registrován: 10-2009
Odesláno Neděle, 05. června 2011 - 21:50:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Albatros: Omlouvám se, už skoro spím, ano prošel kolem 475.1, ale chtěl jsem napsat, že nakonci snímku projela 498.0 to jsem nenapsal a nějak to zmatlal do jednoho čísla...
Audio nahrávky - http://flaizer.wgz.cz
Video - http://www.youtube.com/user/MrFlaizer
Albatros498112
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 818
Registrován: 12-2007

Odesláno Neděle, 05. června 2011 - 21:52:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kremák432,Mad noodle2: ááá panáčkům se to kecá.Vy možná pamatuje te dobu,kdy se příručky pro fíry na páru rozdávali na kila.Uvědomte si,že to je dnes nedostatkové zboží.Když se to někde objeví tak za pěkně mastný love.Když jste tak chytrý tak těm mladem dejte typ,kde ty knihy seženou.Třeba pro vaši dobrosrdečnost se zbavíte těch vašich.Už je potřebovat stejně nebudete.Se nedivim,že celá muzejničina je plná samejch starejch fiškusů.Ty mladý se vám na ty dlouhý nosy vyserou a nezapomnte,že text v knize je jen text.Knižka,ještě nikomu praxi nedala.Furt tady vy muzejníci (někteří) brečíte jak ty mladý nemaj zájem.S takovejma imbecilama co si myslí,že jim patří svět bych oto taky neměl zájem.Ty starší co jsou v pohodě skušenosti rádi předaj i bez těch machrů co tu házíte vy.Je vidět co jste za profíky. Neskutečný.... čekal bych trošku jinou reakci na ty mladší.
Albatros498112
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 819
Registrován: 12-2007

Odesláno Neděle, 05. června 2011 - 21:53:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Flaizer: V pohodě :-) Stejně je paráda ty mašiny vidět téměř nové.Ta 498.0 byla nádherná jak tam letěla.Budiž jim země lehká.
Flaizer
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 200
Registrován: 10-2009
Odesláno Neděle, 05. června 2011 - 22:13:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak jsem to z filmu vytáhnul... pro tu vzpomínku, snad se nikdo nebude zlobit, přeci zde už nejde o autorství, ale o kus historie, navíc si každý film může koupit... mimojiné ten albík táhne 12 kočárů, před ním proletěla v protisměru pětasedma se 14-ti, čili takový běžný vlak...


Audio nahrávky - http://flaizer.wgz.cz
Video - http://www.youtube.com/user/MrFlaizer
Perník
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.160.140.225
Odesláno Neděle, 05. června 2011 - 22:14:32    Odkaz na tento příspěvek  

Flaizer: děkuji za radu, na Google a jiné vyhledávače jsem si vůbec nevzpomněl. A když jsem tedy využil Vaší drahocenné rady, tak jsem kupodivu našel pouze oficiální zmínky jednak o loňském posledním parním víkendu a jednak články o "českém Orient Expressu". Pravda, na 5. stránce mě to přestalo bavit. A právě proto, aby se člověk dozvěděl něco nového, se jde zeptat do odborné diskuze plné rozumných vlídných zkušených pánů, kteří rádi předají své názory a zkušenosti mladším. No, třeba někdy jindy...
Ale jako pokud považujete diskuze za zbytečné, tak se tady můžeme bavit jen formou odkazů. I když tento přístup bych spíš čekal od mladších lidí vychovaných v éře "fejska a linků".
Má úcta všem, kteří jsou schopni bavit se normálně a ne mít skóre tři uražené na dva příspěvky.
Albatros498112
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 820
Registrován: 12-2007

Odesláno Neděle, 05. června 2011 - 22:24:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Perník: na tyhle pány se vykašlete.Ty vám nic nedaj.Pokud mohu poradit tak to skuste někde přímo u mašiny se zeptat.Hlavně ne v Lužné (tam snad jedinej normální,kdo se s váma dá do řeči je takový starší silnější průvodce (Miloš Turčiačik) Moc pohodovej pán.Vystupování perfektní.Snad tam ještě je.Je to už pár let co jsem tam nebyl.
Colonel32
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 157
Registrován: 10-2007
Odesláno Neděle, 05. června 2011 - 22:34:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Flaizer:

http://jirkazz.gzk.cz/index.php?t=autorska-prava

Jinak řečeno, když na ty capy napíšete z čeho to je, tak si s právy dělat starosti opravdu nemusíte.
Mad_noodle
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 143
Registrován: 9-2008
Odesláno Pondělí, 06. června 2011 - 04:58:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

vrak 112 - už jednou jsem ti psal co jsi. Opakovat se nemíním. Příručku nevlastním, nikdy jsem nevlastnil. Co mám, je hlava s mozkem. Použitelným a používaným.
Perník a spol - ano dejte na rady pana 112 - to je jeden z těch, o kterých jsem se zmiňoval. Budoucí ředitel zeměkoule.
Mad_noodle
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 144
Registrován: 9-2008
Odesláno Pondělí, 06. června 2011 - 04:59:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

speciálně pro 112 - jsem MN2, jen mail je synovo....
Kuřil_p
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 959
Registrován: 9-2009
Odesláno Pondělí, 06. června 2011 - 08:05:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Sey: Ono to jak to bylo s tím modrým proužkem se snad časem najde. I na fotografiích lokomotiv krátce po válce se nic takového nevyskyje. Až později se na nařízením objevovaly na lokomotivách různé nápisy atd. Vzpomínky pamětníků jsou hezké a poučné, ale bohužel ne moc hodnověrné (především u datumů). Ano, píše se o tom v Encyklopedii (č. 1 až 3). Jenže v této publikaci je chyb vícero. Např. v prvním atlase od Ing. J. Beka se píše, že tabulka na boku tendru byla zavedena v roce 1954 (na záběrech z filmu i na fotografiích ji máte např. již v roce 1952). Nechci kritizovat tyto publikace, ale právě mnoho nesrovnalostí v těchto publikacích mě přimělo si ty informace vyhledat raději sám nebo s pomocí jiných.
Budu rád, když mě někdo předválečnou fotografií lokomotiv 534.0122 nebo 534.0123 přesvědčí o opaku.
Když už jsem tu zmínil uvedené publikace (Encyklopedie železnice - Parní lokomotivy ČSD 1 až 3), Tak například velkým nedostatkem je vynechání typů lokomotiv v majetku ČSD, které již nedostaly označení podle Ing. Kryšpína. Vzniká potom dojem, že lokomotivami ČSD byly jen stroje takto označené. Tyto lokomotivy v majetku ČSD jsou vynechány, zatímco např. lokomotivy řady 354.9 (KBD) do rekonstrukce, nebyly nikdy v majetku ČSD (pouze je provozovaly na účet vlastníka KBD). No, je toho více.
Kuřil_p
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 961
Registrován: 9-2009
Odesláno Pondělí, 06. června 2011 - 10:04:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Např. na tovární fotografii lokomotivy 534.0133 dodané v únoru 1942 pro BMB/ČMD se rovněž žádný proužek nevyskytuje (resp. já žádný nevidím), ačkoliv má lokomotiva rovněž údajně ocelové topeniště. Navíc ten údaj o proužku v Encyklopedii č. 3 je zřejmě převzat z Atlasu lokomotiv (lokomotivy z let 1918 - 1945) od Ing. J. Beka (NADAS 1982) nebo z rukopisu k onomu dílu.
Co psali ministerští úředníci o lokomotivách převzatých v roce 1938 (lokomotivy 534.0122 a 534.0123 byly vyrobeny v roce 1938 a nikoliv v roce 1937):
"Všechny lokomotivy (myšleno dodané v tomto roce) jsou vesměs typů již dříve osvědčených a stále zdokonalovaných novými zařízeními (ocelová topeniště, isolace Celotherm a Neolit, jehlancové mazání, mazání tuhým a polotuhým mazivem, velkotrubné přehřívače páry a pod.) V roce 1938 byla vystrojena na zkoušku jedna lokomotiva aerodynamickým obalem za účelem sledování odporů při velkých rychlostech a vlivu na spotřebu paliva."

V pátek 22. července 1938 zaplatilo Ministerstvo železnic za lokomotivy 534.0122 s tendrem 818.0145 a 534.0123 s tendrem 818.0146 částky 1 280 200,-Kč. a 1 278 500,- Kč. Ministerstvo z plánované částky (1 285 300,- Kč) odečetlo výrobci penále ve výši 5 100,- Kč a 6 800,- Kč. Jiné lokomotivy ze stejné série byly o něco dražší (lokomotiva 534.0117 s tendrem 818.0140 stála 1 298 000,- Kč).
Já pevně věřím, že informace od přispěvatele "Pepan" je věrohodná (pamětník), a že tedy zbytečně neztrácím čas hledáním dokumentů atd. z roku 1938 k lokomotivám 534.0122 a 534.0123, neboť informaci o proužku z atlasu od Ing. J. Beka moc nevěřím.
hank
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.150.166.21
Odesláno Pondělí, 06. června 2011 - 11:04:16    Odkaz na tento příspěvek  

Kuřil_p: Nad tím jsem se pozastavil taky, když jsem hned při prvním prolistování rakouských knih z nakladatelství Slezak (Gölsdorf: Lokomotivbau in Alt-Österreich, Stockklausner: Dampfbetrieb in Alt-Österreich) zjistil totéž.

Šlo např. o tyto řady kkStB: 103, 20, 34, 183, 85, 185, 90, část řad 50, 88, 96 a možná i další, které byly ve výtopnách na čs. území v r. 1918 zastoupeny aspoň jedním kusem a podle pramenů a) byly k ČSD převzaty, b) Kryšpínovo označení nedostaly.

Šlo by to prosím ještě nějak upřesnit nebo odkázat na jiné zdroje?

Předem děkuje
a
zdraví
hank
Dobi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2084
Registrován: 10-2008

Odesláno Pondělí, 06. června 2011 - 13:53:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

V dnešním konvoji ze Slovenska Kremák i Zelený Anton

433.002 + 314.303 + T466.0007 - Valašská historická trakce
Dobi + Matěj (433.002) = nerozlučná dvojka!
433.002 - nejkrásnější lokomotiva
www.rlz.bilysklep.cz
Mirko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1895
Registrován: 6-2006

Odesláno Pondělí, 06. června 2011 - 14:26:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nevěděl byste někdo co pojede v sobotu za páru z Prahy hlavního do Strančic? Mělo by to prý jet 2x tam i zpět v rámci Dne Kozla. Díky.
Má videa na YouTube: http://www.youtube.com/user/MirKo210212#p/u

18.6.2011 - Sázava motorbike ride IV., Velké Dářko - Sázava - Davle, https://www.k-report.net/presmerovani/?prispevek=2126773
Alex_74
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 303
Registrován: 5-2009
Odesláno Pondělí, 06. června 2011 - 14:39:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Obrazem z MDD Vrůtky 2011 a nejen parní krasavice.




Dobi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2087
Registrován: 10-2008

Odesláno Pondělí, 06. června 2011 - 14:57:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Alex_74: paráda
433.002 + 314.303 + T466.0007 - Valašská historická trakce
Dobi + Matěj (433.002) = nerozlučná dvojka!
433.002 - nejkrásnější lokomotiva
www.rlz.bilysklep.cz
Kuřil_p
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 962
Registrován: 9-2009
Odesláno Pondělí, 06. června 2011 - 15:19:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

hank: Asi nemá smysl se tady o tom rozepisovat. Chybí např. některé typy lokomotiv např. Buštěhradské dráhy atd., které rovněž nějaký čas byly v majetku ČSD. Jenom v prvním roce po první světové válce bylo na Slovensku ztraceno 113 lokomotiv ČSD. Já tu Encyklopedii č. 1 až 3 beru takovou jaká je.
Modrý proužek na nové lokomotivě vyrobené v roce 1938? Já tomu pořád nemůžu uvěřit.
Pořád mi to pasuje do období, kdy se na lokomotivy dosazovaly jiné nápisy a další značky (po roce 1948). Jak vysvětlit, že jiné lokomotivy s ocelovým topeništěm něco takového dříve neměly?

(Příspěvek byl editován uživatelem Kuřil P..)
230100
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1548
Registrován: 3-2007

Odesláno Pondělí, 06. června 2011 - 16:04:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kuřil p" Narazil jsem na 2 spisky- Pokyny pre obsluhu lokomotivných kotlov s ocelovou pecou 354.1217-354.221 SŽ bez data vydání a Pokyny pro obsluhu kotlů s ocelovým topeništěm akciová společnost dříve Škodovy závody v Plzni.U těch pokynů je datum 11.5.46. Jinak si myslím že se ty proužky označující ocelové topeniště začaly objevovat v letech 1951/1952.
Jen na okraj-v roce 1948 výtopna Valašské Meziříčí uvádí že u stroje 534.054 je stále měděné topeniště*
363eso
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2459
Registrován: 2-2009

Odesláno Pondělí, 06. června 2011 - 16:40:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Alex_74: žráádlo
ICQ - 473947128
http://www.flickr.com/photos/okdbrejle/
http://www.spz.estranky.cz/
Colonel32
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 158
Registrován: 10-2007
Odesláno Pondělí, 06. června 2011 - 16:50:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Alex74:

Klaním se králi železničních fotografů.
Alf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4770
Registrován: 9-2003

Odesláno Pondělí, 06. června 2011 - 18:20:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Komárek po anglicku
http://www.youtube.com/watch?v=GOQjCBIr-GU&feature=related
..pořádná mašina má kotel a komín..
kremak432
Neregistrovaný host
Odeslán z: 95.173.70.253
Odesláno Pondělí, 06. června 2011 - 18:52:59    Odkaz na tento příspěvek  

pendrek, perník: To co jsem Vám zde psal není v příručce pro strojvedoucí parní trakce. V oné již zmiňované příručce je toho sice dost, ale při opravách parních lokomotiv pouze s ní vystačit nelze. Existují i jiné kvalitní odborné knihy. Když se někdo chce dozvědět víc nelze se ohlížet na každou korunu a holt sáhnout hlouběji do kapsy. Nikdo nikdy žádnému "mladému" nebránil, aby se aktivně zapojil do nějakého sdružení či spolku a dokázal tak opravdový zájem o páru. Bohužel na jednu jízdohodinu připadá sto hodin práce kolem. To už leckterého "mladého" odradilo. Přijít k mašině a hned se hrnout za páky to by uměl snad každý. Není to o tom se nechat fotit v okně na stanovišti parní lokomotivy, ale hodiny tvrdé dřiny. Jízda je potom třešnička na pomyslném dortu. Každý kdo to s párou myslí opravdově je vítán, jak se vypracuje je už pouze na každém jednotlivci. Jen chtít...
Alf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4771
Registrován: 9-2003

Odesláno Pondělí, 06. června 2011 - 19:08:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A snad dodám,trocha pokory by neškodilo..(nic proti někomu konkrétnímu)jasně,někdy tu ostřejší slovo padne,ale ti starší co cvičili a cvičí třeba mě vědí proč..Ano kdo má zájem musí mít taky trpělivost a umět si leccos odříct,samotná jízda je až to opravdu poslední a to stejně pokaždé přijde nějaké ponaučení či drobná potíž která je vždy školou pro příště,každý se učí a učit vždy bude..
..pořádná mašina má kotel a komín..
Mafo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 116
Registrován: 1-2010
Odesláno Pondělí, 06. června 2011 - 19:38:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nieco z vikendu v okoli Vrutok....
Perník
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.161.191.141
Odesláno Pondělí, 06. června 2011 - 19:39:51    Odkaz na tento příspěvek  

kremak432, Alf: Pánové, máte sice pravdu, ale jaksi vám uniká, že mluvíte o něčem úplně jiném. Původní dotaz zněl na konkrétní mašinu a konkrétní práce. Vy to převracíte do naprosto jiné roviny. Asi jako kdyby šel můj příbuzný na operaci prostaty a doktor mi místo laického vysvětlení zákroku řekl, abych si přečetl skripta z urologie. Jako taky samozřejmě možnost (a v našem zdravotnictví asi ne tak úplně nemožná), ale asi to není úplně OK, že? A pokud jde o úroveň diskuze a vyjadřování, (de)motivaci a poučování mladších - srovnávat internetovou diskuzi a práci na lokomotivě je trochu mimo.
Takže asi tak a slibuju, že je to opravdu můj poslední příspěvek na toto téma, které se týká spíš diskutování jako takového než problematiky parních lokomotiv.
Alf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4773
Registrován: 9-2003

Odesláno Pondělí, 06. června 2011 - 20:13:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Šmarjá,však tu už bylo řečeno že se rozsah opravy stanoví až po prohlídce kotle..Proč se to furt rozmazává,je to něco tak nepochopitelného?Fakt nic ve zlém,ale trochu mi to naznačuje "uražený" postoj ve stylu - pokud mi zrovna ,hned a teď nikdo neodpoví tak jak já chci..tak už sem nebudu psát..Nic,nechme toho..Když můžu pomůžu,když vím tak napíšu,nikdo neví všechno.
..pořádná mašina má kotel a komín..
Sep
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 489
Registrován: 7-2008
Odesláno Pondělí, 06. června 2011 - 20:32:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tady něco ze soboty.
Kuřil_p
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 963
Registrován: 9-2009
Odesláno Pondělí, 06. června 2011 - 21:19:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

230100: Děkuji. Snad se to nařízení o používání modrého proužku najde. Třeba v červnu 1951 byla změněna revizní tabulka na lokomotivách.
Petr_barchánek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 698
Registrován: 5-2002
Odesláno Pondělí, 06. června 2011 - 22:12:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

6. obrázek: Uhláky ložené kouřem.
Adam Št.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 217.195.163.74
Odesláno Pondělí, 06. června 2011 - 22:41:42    Odkaz na tento příspěvek  

Petr Barchánek
Ano ano, to je fakt hooodně zajímavý snímek
Kuřil_p
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 964
Registrován: 9-2009
Odesláno Pondělí, 06. června 2011 - 22:49:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

230100. Ony ty datumy u těch fotografií jsou někdy zavádějící. Jak jsem již psal např. fotografie, která mě zprvu zmátla, lokomotivy 399.002 (má již proužek a tabulku na boku tendru) na točně LD Praha střed nese datum 1951. Pochopitelně je to údaj nesprávný. Lokomotiva má již na budce nápis "Depo Praha střed", takže se jedná o fotografii pořízenou v roce 1953 a výše. Pořád jsem tedy u toho roku 1952. Ještě existuje fotografie lokomotivy 498.0 (již s proužkem) údajně z r. 1949, ale tomu se nedá moc věřit.

(Příspěvek byl editován uživatelem Kuřil P..)
Malydivoch
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 370
Registrován: 12-2004

Odesláno Pondělí, 06. června 2011 - 23:23:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Šlechtična 475 111 v Železné Rudě http://www.youtube.com/watch?v=Zrx_5FILw60
Moje videa na YouTube tady http://www.youtube.com/user/malydivoch?feature=mhw5
Sey
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.182.6.66
Odesláno Pondělí, 06. června 2011 - 23:59:03    Odkaz na tento příspěvek  

Zravím pane Kuřile, ostatí co se stále ještě věnují "modrému proužku"samozřejmě též, máte můj obdiv, s jakou vervou jste se do toho zakous, děkuji. Jestli můžu nějak zrekapitulovat dosavadní stav diskuse, tak to zatím vychází na počátek těch 50tých. Dotaz, tím co hledáte má být datum rozkazu z MD, na který odpovídala např. ta košická správa? Jinak co jsem prošel mně dostupné, tedy v literatuře a v časopisech použité fotky, tak s tím modrým pruhem to do toho roku cca 1952 nevypadá nijak valně a asi se moc nevyskytoval, a s tím označením přímo z fabriky to asi bude podobný, vezmeme-li válečné období tak např. na tovární foto ČKD 464,101 pod řadovou tabulkou pruh není a když šáhnu po nejsnadnějším zdroji,po posledních číslech SŽ, tak v článku o jedničkových Albatrosech jsou použity nádherné barevné obrázky, převážně z továrních zkušebních jízd, taky bez proužku a to už byl rok 54-55, tedy minimálně doba, kdy už se na ČSD tyto proužky zaváděly. Takže kolem těch předválečnejch 534,0 to asi bude všelijaký, možná prvopočátek, ale rozhodně ne start masového výskytu těchto proužků v mnohem pozdějším období.
Jinak, mne zaujal příspěvek o dokumentaci od "čtenář", koneckonců, označení mašin po rekonstrukci na ocel mi přijde mnohem logičtější, než oproužkovávat mašiny od počátku ocelí vybavené, kór v období,např. ty 70tý léta, kdy se ta měď již takřka nevyskytovala, ale při lidové tvořivosti koncem provozu, možná ten barevný doplněk, posvěcený nařízením ze shora, přišel nejednomu "zdobiteli" vhod . Ještě jednou dík.
Sey
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.182.6.66
Odesláno Úterý, 07. června 2011 - 00:04:00    Odkaz na tento příspěvek  

Pro po příručce toužící, alespoň v elektronické podobě, zbytek stránek taky doporučuji shlédnout, stojí to za to. Sey. http://www.priruckaprostrojvudce.ic.cz/
Kuřil_p
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 965
Registrován: 9-2009
Odesláno Úterý, 07. června 2011 - 00:40:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Sey. Dík. Zatím ještě ty fotografie lokomotiv řady 498.0 údajně z roku 1949 resp. z konce let čtyřicátých trochu vybočují. Tyto stroje ještě nemají povinnou hvězdu a ani tabulku na boku tendru. Ano je evidentní, že takto označeny lokomotivy z výroby nebyly. I u objednávek lokomotiv dalších sérií lokomotiv řady 534.0 již pro BMB/ČMD není o tom žádná zmínka. Velmi pochybuji o tom, že byly ony dvě lokomotivy 534.0122 a 534.0123 takto označeny z výroby.
Ano, hledám nějaký příkaz nebo výnos, který by to nařizoval. Dle jiných informací (zavádění různých značek pro dílny atd.) je takový proužek (navíc modrý) příznačný pro dobu po roce 1948. Můžu se pochopitelně mýlit, ale přeci se nespokojím s informacemi z atlasu atd.

(Příspěvek byl editován uživatelem Kuřil P..)
kremak432
Neregistrovaný host
Odeslán z: 95.173.70.253
Odesláno Úterý, 07. června 2011 - 06:47:38    Odkaz na tento příspěvek  

Perník: Nevím jestli jste tak natvrdlej nebo blbej! Nejsem kotelní komisař, který bude dělat prohlídku kotle 387.043. Mohu Vás s ním ovšem seznámit, nebo (pokud s tím bude on sám souhlasit) dám Vám na něj telefonní číslo. Potom se raději bavte přímo s ním o problematice již zmiňovaného kotle a nehnojte zde tuto diskusi blbostmi podle kterých si o Vás každý udělá svůj, ovšem pro Vás nelichotivý, obrázek.
XMH
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.3
Odesláno Úterý, 07. června 2011 - 09:18:43    Odkaz na tento příspěvek  

....ad modrý proužek:myslím si,že byl dán v PTPŽ datum vydání 1951 nebo 52,nemohu jej ale najít:-((
Kuřil_p
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 966
Registrován: 9-2009
Odesláno Úterý, 07. června 2011 - 11:12:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

U těch lokomotiv řady 534.0 píše Ing. J. Bek vůbec zajímavosti. Tak například píše, že lokomotivy 534.0137 a 534.0138 převzaly DR do lokomotivního depa ve Staßfurtu. K ČSD se vrátily až koncem padesátých let.

V dokumentu se naopak píše, že byla pouze lokomotiva 534.0138 dne 19. (měsíc nerozluštím) 1945 zapůjčena do výtopny Köthenu na rozkaz okupantů za účelem provozních zkoušek. V Köthenu je uváděna i ke dni 1. července 1950. Němci potom uvádějí, že lokomotiva byla v květnu roku 1956 vyměněna s ČSD za lokomotivu 38 312 (ex 365.5505). Lokomotiva 534.0137 se uvádí po válce v Československu.

Zřejmě následkem informací z atlasu uvádějí v Köthenu ke stejnému datumu i lokomotivu 534.0137. Oni však uvádějí zřejmě opět následkem informací z naší literatury ke stejnému datumu u DR i např. jednotku VT 137 852 (ex M 494.001), ačkoliv tam být tou dobou nemohla.
Fýra
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4774
Registrován: 6-2006

Odesláno Úterý, 07. června 2011 - 17:42:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pozná někdo podle zvuku stroj, který si zahrál v nahrávce?
http://www.edisk.cz/stahni/92652/03-Popojedem.mp3_5.54MB.html
Steam
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 41
Registrován: 12-2006
Odesláno Středa, 08. června 2011 - 00:40:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Připomínám páru 556.0506 na Protivínsko-zdické 11.6.
Dobi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2088
Registrován: 10-2008

Odesláno Středa, 08. června 2011 - 13:19:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jedna z 21.5.2011 na Kroměříž - Zborovice

433.002 + 314.303 + T466.0007 - Valašská historická trakce
Dobi + Matěj (433.002) = nerozlučná dvojka!
433.002 - nejkrásnější lokomotiva
www.rlz.bilysklep.cz
Modřaňák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 593
Registrován: 1-2009
Odesláno Středa, 08. června 2011 - 15:12:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kuřil p
Ve Vašem příspěvku ze dne 7.6.2011 v 9:18:43 uvádíte, že ing. Jindřich Bek píše: K ČSD se vrátily až koncem padesátých let.
Nic takového zmiňovaný autor nenapsal a to ani v roce 1970 či 1980. Osobně bych "Stassfurt" nepsal se scharfes S. Ostré es se v německém pravopisu již delší dobu "nenosí".
Dle jiných zdrojů byla historie lokomotiv řady 534.0137 a 138 následující. Obě sloužily u ČMD, dne 11. dubna 1945 obě zasaženy stíhači USAAF na Domažlicku a vyřazené z provozu. Zcela určitě lokomotiva 534.0137 nebyla z tohoto důvodu v první poválečné inventarizaci parních lokomotiv. Po opravě se tento stroj vrací do provozu v druhé polovině roku 1945 a to ve výtopně Olomouc. V roce 1950 však není ve stavu ČSD. O lokomotivě 534.0138 není zmínky, až v roce 1956 (1957 ?) je vyměněna za lokomotivu 38 312 (dle Vás) či za 38 215 (dle historika Josefa Motyčky). Obě lokomotivy sloužily u ČSD do počátku sedmdesátých let.
Odchod jednotky M 494.001 (ex VT 137 852) k DR datuje ing. Jindřich Bek do roku 1949. Na druhou stranu Josef Motyčka uvádí odchod z Rumburku k DR dne 6.3.1956.
Zdroje: bádání Josefa Motyčky, Filip Vojtášek (databáze útoků stíhačů USAAF na našem území).
Závěr. Nikterak si nečiním nárok na pravdu. Pouze jsem shrnul dostupné zdroje.
Kuřil_p
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 969
Registrován: 9-2009
Odesláno Středa, 08. června 2011 - 19:44:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Modřaňák:
Věta "K ČSD se vrátily až koncem padesátých let." je převzata z publikace "Ing. J. Bek: Atlas lokomotiv, svazek 5, Lokomotivy z let 1918 - 1945, Nadas Praha 1982" (str. 139).
Na internetových stránkách onoho města se píše Stassfurt i Staßfurt.
Lokomotivu 38 312 uvádějí Němci. Tato lokomotiva dle Němců, po výměně v květnu 1956, dojezdila v šedesátých letech u DR.
Lokomotivu 38 215 Němci již po druhé světové válce neuvádějí u DR ve stavu.
Jednotku M 494.001 jsem uvedl záměrně, neboť jde vidět, že německým seznamům v literatuře či na internetu, rovněž nejde stoprocentně věřit.

(Příspěvek byl editován uživatelem Kuřil P..)
Modřaňák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 594
Registrován: 1-2009
Odesláno Středa, 08. června 2011 - 20:11:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kuřil p
Oprava. Přispěvatel XMH mě upozornil, že v mém seznamu kde figuruje 534.0137 udělal úředník v roce 1950 chybu. Lokomotiva v tomto roce odešla z Olomouce do Zvolena, ale úředník stroj vyřadil ze stavu ČSD.
Souhlasím, že i německé seznamy nejsou stoprocentně spolehlivé.