K-report
 

Archiv diskuse GVD platný a připravovaný do 31. 10. 2011  

Diskuse K-report » Archiv 2011 » Železnice » GVD platný a připravovaný » Archiv diskuse GVD platný a připravovaný do 31. 10. 2011 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
pv_
Neregistrovaný host
Odeslán z: 94.113.164.96
Odesláno Sobota, 29. října 2011 - 19:15:40    Odkaz na tento příspěvek  

jsem se mrkl na ten jízdní řád na trati 080 a to bylo fakt žůžo na denní dojíždění dělníka z fabriky. prý podle potřeb podniků.
na odpolední směně v české lípě skončil ve 22:00 a vlak na doksy mu jel až ve 23:33. návoz na odpolední směnu od rumburku ani nevidím. na noční směnu s prodlevou 1h 20 min. příjezdy na odpolední a noční směnu do mladé boleslavi byly také podle potřeb pracujících. příjet o 3 hodiny dřív a jít se ožrat do nádražky. potom ta kvalita výroby vypadala....
Rudolf_33
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3151
Registrován: 11-2007
Odesláno Sobota, 29. října 2011 - 19:35:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

sotous: "Schválně jestli se tu nejde kdo snad někdy projel celou trasu"

Tak to se hrdě hlásím. Bylo to v sezóně 1976-1977, když jsem byl na vojně ve Znojmě a nějakého zatoulaného vojáčka chytla VB právě v tom Rumburku a mě jako absíka vyslali, abych ho přivez domů. Byl to výlet na 24 hodin. Někdy kolem 14,30 ze Znojma, v Romburku hodně večer. Tam jsem seděl asi do tří ráno s nějakou partou, ke které jsem se připletl, ráno ve čtyři si vyzvedl vojcla na policejní stanici a šupem na nádraží. Vlak vyrazil kolem půl páté, kolem půl šesté jsme byli v Lípě a tam se čtyřicet minut stálo (přesně dle JŘ). Pak souprava vyrazila do M.Boleslavi, tam se stálo jen minut dvacet. Z Boleslavi do K. Hory to jelo dost slušně, v Hoře se stálo kvůli přepřahu. Další přepřah byl v Jihlavě, zase postávání. Jo a úseky Rumburk - Lípa a Jihlava - Znojmo to bylo vedeno jako osobní vlak. Zpět ve Znojmě o půl druhé odpoledne.

A jaká byla před těmi 40 lety souprava? Jakobychom neznali: odporová ABa,Ba, z RBK do Hory zánovní Brejle, z Hory dnešní 230, z Jihlavy Bardotka, samozřejmě beztlumičová.
Tomiq
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 94
Registrován: 5-2002
Odesláno Sobota, 29. října 2011 - 19:39:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Konečný návrh GVD v Ústeckém kraji: http://www.kr-ustecky.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=450018&id=16 60962&p1=178192

Trati 084 (Mikulášovice dol. n. - Rumburk) hrozí zastavení provozu.
Turista_762
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 292
Registrován: 4-2011
Odesláno Sobota, 29. října 2011 - 19:41:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky Ty zijes v jinem svete. Jaka fabrika bude prizpusobovat pracovni dobu podle dopravy?! Dojizdim od roku 1978, ale takt je to nejhosi, co me na draze potkalo. Tahle debata je pouze akademicka. Dneska kdyz je v kazdej prdeli samovrat, 197, urcete by nebyl problem prispusobit mistni dopravu.
Turista_762
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 293
Registrován: 4-2011
Odesláno Sobota, 29. října 2011 - 19:48:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rudolf 33 Beztlumicova bardotka. To jste priznivec drahy? Dyť, co je vic?!
Hroch
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7639
Registrován: 8-2004

Odesláno Sobota, 29. října 2011 - 20:34:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Čsad zastávka:
Šlo mi hlavně o to, jak v tomto konkrétním případě najde někdo výhody dnešního taktu. Všimněte si, že přestup je pokaždé někde jinde, přitom je to ještě okořeněno tím, že v některé dny lze přestoupit na dvou různých místech, ale ne každý den.
Tedy znovu: Vlaky z Vašeho výčtu, které nejedou v taktu, jsou právě ty, které jedou tzv. "podle potřeb zákazníků" (jak se tu neustále dozvídám od některých diskutujících). Že pak takové vlaky nepasují se zbytkem je pravda, ale to je právě ten problém netaktu.
Tedy polopaticky - těžko tam mohu najít výhody taktu, když v tomto případě (trať 070 v pracovní dny) o žádný takt nejde. (Nastudujte si raději ještě jednou, co je to takt.)

Nevím, jestli je to levnější
Tak si to raději cvičně spočítejte a neplácejte bez rozmyslu cosi o plýtvání.

Aha, když je něco dobré, pomohl takt. Když je to špatné, udělal chybu objednatel.
Že někde jezdí vlaky, i když by nemusely, přeci není chyba systému. Vemte rozum do hrsti, člověče.

Nejdříve roztrháme spoje na jednotlivé linky, tím vznikne nutnost přestupu.
Nevím, co se trhalo. Myslíte jako ty dva tři vlaky za den?

Turista 762:
To neni smysleny priklad, to je realita trate 197.
Nějak ty Vaše časy v JŘ tratě 197 nevidím ...
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba špatným zprávám dávat úsměvná hesla."
(S tebou mě baví svět)
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5912
Registrován: 10-2004
Odesláno Sobota, 29. října 2011 - 21:24:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Turista_762: A o který vlak na 197 jde, že je veden tak strašně špatně?
Leonardo da Vinci: „Nikdy nevysvětlujte. Přátelé to nepotřebují a nepřátelé vám stejně neuvěří.“
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5913
Registrován: 10-2004
Odesláno Sobota, 29. října 2011 - 21:36:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jinak si dovolím takové zajímavé srovnání odpolední špičky trati 197 1988 vs. 2011. Teda, ty taktomilové to tam zmršili. :-)

Leonardo da Vinci: „Nikdy nevysvětlujte. Přátelé to nepotřebují a nepřátelé vám stejně neuvěří.“
Turista_762
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 294
Registrován: 4-2011
Odesláno Sobota, 29. října 2011 - 22:54:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To jsou vlaky z Prachatic do Cicenic, obracena relace, ne co udavate. Tento smer funguje bez vyhrad. Ale posunout osobaky ve spičce by nebyl az tak velky nerozum, ani problem. Dyt s tim jezdila nejvetsi frekvence PT-Vdn. Dneska skoro nikdo. Bus se prizpusobil potrebam lidi. 197 profituje pouze o vikendu. Lokalky by si mely obsluhovat svoji klientelu, ktera je zivi. Dneska je to tak, ze jezdi pro par nahodnych cestujicich, co jedou nekam dal, a na ty kteji chtej rozumne pouzivat CD serou.
David_jaša
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2308
Registrován: 5-2004
Odesláno Sobota, 29. října 2011 - 22:57:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ty zijes v jinem svete. Jaka fabrika bude prizpusobovat pracovni dobu podle dopravy?!

Jede-li fabrika na jednu směnu, neměl by v tom být nejmenší problém. Jede-li na 2 nebo 3, brání v tom AFAIK jenom nutnost placení nočních příplatků za práci mezi 22:00 a 6:00. Kdyby se upravil zákon tak, aby mohla fabrika tuto dobu posunout o ± 30 minut, nestojí tomu vůbec nic v cestě.
Mladějov
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2506
Registrován: 3-2007
Odesláno Sobota, 29. října 2011 - 23:07:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

brání v tom AFAIK jenom nutnost placení nočních příplatků za práci mezi 22:00 a 6:00. Kdyby se upravil zákon tak, aby mohla fabrika tuto dobu posunout o ± 30 minut


????
Samozřejmě je zcela legální a dnes zcela jednoduché započítat minuty nočního i třeba nedělního příplatku.

(A třeba na dráze to funguje už mnoho desítek let).

Jiný problém je každoroční párminutové kvedlání.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5915
Registrován: 10-2004
Odesláno Sobota, 29. října 2011 - 23:29:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Aha, takže si odpovím sám, Vás žere vlak 18009 s odjezdem z Prachatic 13:36? Pokud je to tak, tak takový vlak, který by Vám vyhovoval, snad za posledních 20 let nejezdil. Fakticky vždycky kolem 12:45 a 14:45. Libovolný posun později by znamenal zničení vazby jak do Plzně, tak do Protivína.

Mladějov: No tak v místa, kde se už optimalizace provedla, jsou poměrně stabilní. tam už se JŘ prakticky opisuje. Bohužel, teď do toho promlouvají šetřící snahy.
Leonardo da Vinci: „Nikdy nevysvětlujte. Přátelé to nepotřebují a nepřátelé vám stejně neuvěří.“
Turista_762
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 295
Registrován: 4-2011
Odesláno Sobota, 29. října 2011 - 23:41:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hosi, vy jste fakt s tema smenama ulplne mimo. To mohlo fungovat za komousu. Dneska mame rannej kapitalismus a tady to nefunguje. A nebo jste vsichni urednici, kde se nejaka minuta nepocita. Je to naprosto zbytecna debata. Kdo nezazil, nepochopi.
Babilon
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 984
Registrován: 12-2007
Odesláno Sobota, 29. října 2011 - 23:44:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Libovolný posun později by znamenal zničení vazby
Dovolím si malou obecnou poznámku: Většina jízd se koná na krátké vzdálenosti bez přestupů. Vyšinutí z taktu a ztráta přípojů tedy může být v některých případech pozitivním krokem.
Čsad_zastávka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1218
Registrován: 9-2006
Odesláno Neděle, 30. října 2011 - 00:24:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hroch:
Že někde jezdí vlaky, i když by nemusely, přeci není chyba systému.

Ale pořád nevím, kde je ta hranice. Kdy je podle vás vlak veden kvůli chybě systému a kdy je veden správně? Jsou vlaky se 3 - 5 lidmi chybou systému, nebo správně?

Turista_762:
A nebo jste vsichni urednici, kde se nejaka minuta nepocita.

Nepočítá, ale obráceným směrem. Nikoho nezajímá, že máte po pracovní době, dokud nesplníte zadané úkoly, domů nejdete, o nějakém placení přesčasů si můžete nechat jenom zdát.

David_jaša:
neměl by v tom být nejmenší problém

No ale je. Pracovní dobu určuje firma podle svých potřeb, např. pracovní doby svých zákazníků nebo zahraniční centrály. Konec konců nikdo vás nenutí jezdit do práce vlakem, můžete jezdit na kole nebo autem.
Bram
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2993
Registrován: 4-2003
Odesláno Neděle, 30. října 2011 - 06:09:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Koukám, že fňukající taktobijci si nedají pokoj. A když je vidět, že jsou vyjma naprostých vyjímek mimo mísu, budou fňukat dál. Je to marný, je to marný, je to marný.

Zejména pro Turistu_762 a Čsad zastávku bych uvedl na pravou míru jeden fakt, kdy se ohání tím, že dokud nesplním zadané úkoly, nejdu domů. Tak to třeba funguje ve firmě, kde pracuji (vyjma těch přesčasů - ty mám placené). Mám to štěstí, že bydlím v Praze, kde mi četnost spojů MHD umožňuje toto přežít relativně bez újmy, čili nestane se mi, že bych čekal třeba hodinu či dvě na další spoj. Bohužel fakt, že z práce mohu odejít až tehdy, kdy mám vše hotovo, zasahuje občas do mého osobního života. Ale nepravidelný konec pracovní doby NEMÁ (3 x podtrženo a ještě s vykřičníkem) souvislost s taktem či netaktem. Fakt, že lidi mají konec práce variabilní, povětšinou na nich samých nezávislý, je možné ošetřit v dopravě leda tak, že v odpolední dopravní špičce pojedou i v mimoměstském provozu linky alespoň po hodině, aby tento problém tolik nebolel. Ta hodina je ještě jakž takž snesitelná, protože to není tak dlouho, doba kdy čekám na spoj, se dá vyplnit tím, že třeba nepůjdu tak rychle z pryč z práce, prohodím pár slov s kolegy, zajdu nakoupit, přečtu si noviny a pod. Samozřejmě, že jinak problém vnímá ten, kdo má třeba rodinu, ale pak už nezbývá nic jiného, než se přestěhovat tam, kde to bude jezdit častěji, nebo sednout do auta.


Ale ty dvě hodiny už jsou opravdu moc.......


Dvouhodinová díra, či "systém" kdy jede pouze jeden účelový spoj a krom toho nic, způsobí akorát právě to, že lidi pojedou autem. Jinak se s tímto faktem krom nějaké dohody se zaměstnavatelem nedá vůbec nic dělat.

Suma sumárum: Roubovat systém, který byl poplatný době před převratem, do dnešní doby, znamená vyhnat zbytek lidí z hromadné dopravy.

Ale už tu vidím zas všechny taktobijce, jak dupou nožičkami a sveřepě tvrdí, že tomu tak není. Bohužel, nebo snad bohudík, tomu tak JE. A je na taktobijcích, aby se s tím smířili. Vývoj jde prostě jinam, než oni si přejí..........


Je mi jasné, že na vesnicích či menších městech lidi fungují trochu jinak, také jsem na to narazil, třeba u své bývalé přítelkyně (do Prahy se přistěhovala za prací), která měla zažitý systém (ač už přitom bydlela nějaký rok v Praze), že se po práci jede vždy domů, neuměla se chvíli sama zabavit, když jsem já měl nějaké zpoždění z pracovních důvodů (opačně problém nebyl, mne předem ohlášené zpoždění z její strany nikdy nevadilo).

Ale jak jsem si všiml, tak i v na vesnicích a malých městech dochází ke změnám, sic pomaleji, navíc se zpožděním oproti velkým městům, ale dochází. Rozbíjí se různé zažité stereotypy, dochází ke generační obměně, kdy mladí žijí trošku v jiném světě, než jejich rodiče. Mají na to vliv třeba takové "drobnosti", jako je příchod různých obchodních řetězců do malých měst, kdy se není třeba fixovat na nějaký krám, který zavíral v šest večer a ve čtyři odpoledne už měl mnohdy vyprodané pečivo...... Prostě ta plíživá a mnohými zatracovaná globalizace.
Otto_pospíšil
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 83
Registrován: 9-2009
Odesláno Neděle, 30. října 2011 - 07:31:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Čuřil:
nebo 2)- jako koordinátor s nimi neuzavřu smlouvu a na přípravu IDS si budou muset najít někoho jiného, popř. přípravu IDS odložit Vím, přišel bych sice o kšeft, ale nepřišel bych o pověst dobrého ordanizátora dopravy.

Aha, tohle je humoristické fórum... to leccos vysvětluje.
Člověče, ten koordinátor bývá zpravidla krajem založen, takže říct "tohle neuděláme" není tak jednoduché. Dá se max. s politikem polemizovat (vysvětlit mu, co jde a nejde, příp. vysvětlit, kolik stojí to či ono) a snažit se ho přesvědčit, ale konečné slovo má vždy daný politik, protože reprezentuje objednatele = peníze!
Kdybyste postupoval v mezích "já jsem machr a kašlu vám na to", tak v lepším případě připravíte o práce sebe, v horším i své kolegy, protože koordinátor se dá taky zrušit.
Otto_pospíšil
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 84
Registrován: 9-2009
Odesláno Neděle, 30. října 2011 - 07:53:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Je mi jasné, že na vesnicích či menších městech lidi fungují trochu jinak,...
Nestíhám sledovat všechny protitaktové myšlenky na tomto fóru. Sám nejsem příznivcem tzv. "hurá-taktu" a osobně si myslím, že nejde naroubovat takt všude jen proto, že to hezky vypadá na papíře. Osobně se mi vůbec nelíbí nějaké zobecňování, že "takt je výborný" nebo "takt je blbý a nepoužitelný výmysl železnice".
Pravda totiž bývá někde uprostřed. Více méně s pravidelnou nabídkou intervalového spojení se dá přijít v pohodě v případě, že int. je max. 30 minut (a i tady už někdo začne brblat, že "kdysi jezdil o dvacet minut později" atp.). Hodinový takt je relativně v pohodě po 8.hodině - ráno je ale citlivější. Když děláte ve fabrice, která má několik tisíc lidí od 6h a přijede vám spoj ve 4:56 a 5:56, co uděláte? Pojedete autem... A rovnou zapomeňte, že vám takováhle fabrika bude posouvat směny...
Já celkem souhlasím s názorem TZ, který už roky vypráví (a není sám - podle mě to ani nevymyslel), že atraktivitu veřejné dopravy ovlivňuje její četnost a té je potřeba přizpůsobovat vozidlo. Jenže tahle myšlenka má svoje ekonomické limity - do vesnice o 50ti obyvatelích bychom totiž pak jezdili ve špičce po 30 minutách na tříkolce (ale v době školních návratů by ta tříkolka musela být min. desetisedadlová). :-) A jsme zpět v místech, kde se takt naroubovat nedá - okrajové vesničky s pár obyvateli, kde má každý auto a doprava se objednává jen, když se sejdou dělníci a školáci => účelové spoje!
Tak co, jsem taky taktobijec? :-D
Jct
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 477
Registrován: 12-2007

Odesláno Neděle, 30. října 2011 - 08:17:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Fany: Nejednalo se o žádný systém náhodných výstřelů, ale o pečlivě připravovaný grafikon s citlivým přístupem pro potřeby cestujících v tom kterém regionu - na základě znalosti místních poměrů..

Nikoliv, dost často se jednalo o pouhé opisování předešlých JŘ (bez ohledu na změny v přepravních proudech), z nichž některé měly dokonce základ v datech ze 30.let, jako např. tratě 021, 026 a 040.
Zdroj: JŘ 1934, 1980-1985.
Bram
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2995
Registrován: 4-2003
Odesláno Neděle, 30. října 2011 - 08:30:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Otto pospíšil: To je občas o ochotě přidat pro větší fabriku účelový spoj, ne o taktu. Ale jak vyřešíš problém, když na jedné trati budou dvě větší fabriky a každá bude mít začátek směny od šesti? A budou třeba přitom od sebe vzdáleny dvacet minut jízdy? Pro jednu fabriku bude příjezd do stanice v 5:45 akorát, ale pro druhou bude příjezd 6:05 už pozdě?

Již se tady na to snažil upozornit Orky.

Nezavděčíš se totiž na stoprocent nikdy nikomu.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5916
Registrován: 10-2004
Odesláno Neděle, 30. října 2011 - 09:37:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Turista_762: Hosi, vy jste fakt s tema smenama ulplne mimo. To mohlo fungovat za komousu. Dneska mame rannej kapitalismus a tady to nefunguje. A nebo jste vsichni urednici, kde se nejaka minuta nepocita. Je to naprosto zbytecna debata. Kdo nezazil, nepochopi.
Chi chi, něco takového tady říkám pořád. Co zaměsnavatel, tak dneska končí jinak. Jinak končí podniky, které ještě musí dneska jet na směny, jinak končí krámy, jinak končí úřady, jinak končí školy... Ve školách je taky zajímavý paradox: My jsme končily po 6. hodině taky v 13:30, ale co ti, co šli na oběd? Mají jet spoje 2? Zkrátka všem nevyhovíte. A do toho ještě síť dálkové dopravy. Dále i autobusy jsou druh dopravy, které tu železniční mohou doplňovat.
Ve 21. století, kdy se všude končí jinak, kdy si někteří chtěji po pracovní době ještě dojít nakoupit, kdy mnozí jezdí do práce z větších měst a na tu lokálku přestupují, bude hrát hlavní roli četnost, na vlaky 14:40, 16:20 a 18:10 se každý vybodne.

Babilon: Většina jízd se koná na krátké vzdálenosti bez přestupů. Vyšinutí z taktu a ztráta přípojů tedy může být v některých případech pozitivním krokem.
Řekl bych, že to platí o skutečně velmi malém množství případů.

Čsad_zastávka: Jsou vlaky se 3 - 5 lidmi chybou systému, nebo správně?
Pokud jde o vlaky jedoucí po špičce, je to špatně. Jde-li o vlaky jedoucí proti špičce, pak lze těžko najít jiné řešení, protože hromadění vlaků ve městě je drahé. Ten vlak se musí dostat zpátky a čekání na to, aby se dva vlaky ve směru zpět spojily znamená to, že by na druhé straně opět chyběly. S vlaky se dneska musí pracovát párovým způsobem - nejede z centra, pak ale nejede ani do centra.

Pracovní dobu určuje firma podle svých potřeb, např. Pracovní doby svých zákazníků nebo zahraniční centrály.
Já takových firem moc neznám. Tam kde to skutečně není provozně důležité (směnný provoz či týmová práce), tak se dneska jede na volnou pracovní dobu. Budete se divit, ale znám i úřad, který má volnou pracovní dobu. Úřední hodiny jsou řekněme od 9 do 14 a v období třeba 7:30 - 17 se můžete objednat a súředníkem domluvit.

Bram: ...že fňukající taktobijci si nedají pokoj.
Je zajímavé, že skoro všude, kde se takt zavedl, následovaly nárůsty lidí. Ano, zavedení taktu 2 hodiny v odpolední špičce skutečně efekt nemá, protože 2-3 spoje v odpolední špičce nejsou kvalitní doprava. O tendenci růstu hovoří zahraniční zkušenosti, ale i naše zkušenosti (stačí googlit). Třeba taktizace 031 znamenala nárůt o 16%, ztaktování a nárůst spojů znamenal nárůst cestujících na Brněnsku, někde jsem četl o trati 183.

že dokud nesplním zadané úkoly, nejdu domů.
Bohužel tahle to funguje dneska dost často. Žádný pevný odchod domů. Proto je hodina ve špičkách nejdelší akceptovatelný interval.

ve čtyři odpoledne už měl mnohdy vyprodané pečivo
Na vesnicích dneska spíš funguje to, že kdo si neobjedná, nemá.

Otto_pospíšil: Takt by měl být základ systému a páteřní doprava by měla být v taktu. Pokud má být páteř celodenně provázaná, nic jiného zpravidla nezbývá. A železniční doprava je bezpochyby páteřní. Kde nemá šanci být schopnou páteří, nemá smysl, aby tam byla.
A pak už záleží na konkrétních oblastech. Dopravu je třeba pojmout komplexně. Máme i autobusy, které mohou systém vhodně doplnit, můžeme vkládat nesystémové spoje mimo takt, případně ty taktové eventuelně trochu posunout tak, aby se neztratily důležité vazby, což tedy u železnice může být dost problematické.
TZ má v principu pravdu. Na skutečných páteřích bude půlhodina ve špičce nezbytná a ráno to bude platit dvojnásob. Ovšem nesouhlasím s tím, že ta půlhodina musí být nutně řešena jednou vrstvou VHD či dokonce jedním druhem VHD. A vesnice o pár obyvatelích zkrátka budou fungovat na IAD, to je taky doprava a budou postaveny na účelových autobusových spojích na odvezení těch, kteří autem jet nemohou. Tam nikdo žádný takt cpát nechce.
Leonardo da Vinci: „Nikdy nevysvětlujte. Přátelé to nepotřebují a nepřátelé vám stejně neuvěří.“
Turista_762
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 298
Registrován: 4-2011
Odesláno Neděle, 30. října 2011 - 09:53:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nejedna se o konec pracovni doby, ale o zacatek a ten je vetsinou pevne dan. Konec mi nevadi, spis jsem rad, ze mam v krajskem meste vic casu. Ale delam li od 6, a prvni spoj prijede v 5.56, to je trochu posahany.
Čsad_zastávka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1219
Registrován: 9-2006
Odesláno Neděle, 30. října 2011 - 11:42:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bram:
Dvouhodinová díra, či "systém" kdy jede pouze jeden účelový spoj a krom toho nic
Nikdo ale nechce, aby jezdil jeden spoj denně a byly dvouhodinové díry, to jste si vymyslel, abyste měl hůl na "fňukající taktobijce".

Orky:
čekání na to, aby se dva vlaky ve směru zpět spojily znamená to, že by na druhé straně opět chyběly
Ano, chyběly, proto by ve směru TAM, kde se jede proti špičce, spoj s 3 lidmi nejel. On něco stojí i ten provoz vlaků - trakční energie, vlaková četa, dopravní cesta.

zavedení taktu 2 hodiny v odpolední špičce skutečně efekt nemá
Konečně si snad rozumíme.

skoro všude, kde se takt zavedl, následovaly nárůsty lidí
Musíte se ptát, jestli jedinou změnou bylo jenom zavedení taktu. Sám o pár slov dál píšete o nárůstu počtu spojů. A těch vlivů může být víc, např. výhodnější časová poloha spojů, lepší vozidla nebo i externí vliv na poptávku (nové byty, podniky, školy).

se dneska jede na volnou pracovní dobu
Možná v kancelářích, ale i tam se lidé musejí přizpůsobit otevírací době škol, školek nebo obchodů v místě bydliště. Takže volnost pak spočívá v tom, že když místo v 7:00 přijdete v 7:05, nemusíte se šéfovi omlouvat.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5918
Registrován: 10-2004
Odesláno Neděle, 30. října 2011 - 12:08:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ano, chyběly, proto by ve směru TAM, kde se jede proti špičce, spoj s 3 lidmi nejel.
A co je levnější mít 2 vozidla, se kterými odjezdím potřebný počet spojů ve směru špičky s tím, že pojedou zpátky téměř prázdná a nebo mít 4 vozidla (a tedy 4 čety), které odvezou vytížené spoje do centra, zpátky proti špičce nepojede prakticky nic, odjedou si jeden spoj do centra a půjdou domů?
Leonardo da Vinci: „Nikdy nevysvětlujte. Přátelé to nepotřebují a nepřátelé vám stejně neuvěří.“
Babilon
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 985
Registrován: 12-2007
Odesláno Neděle, 30. října 2011 - 12:37:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jsou vlaky se 3 - 5 lidmi chybou systému, nebo správně?
Spoji s 3-5 lidmi jezdím poměrně často. Kupodivu to není dotovaný státní dopravce, ale nedotovaný soukromník. Je to lidumil, který chce těm pěti udělat radost nebo je to podnikatel, který si spočítal, že se mu to vyplatí?
Arakain
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 892
Registrován: 8-2003
Odesláno Neděle, 30. října 2011 - 14:29:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kolegové i díky utažení kohoutků s penězi čekám, že vesnice konečně přejdou na neevropský model a tím jsou mikrobusy pro 8+1 osob. Nezaměstnaných je vagon, auta levná, s fullservisem jde spočítat přesné náklady na kilometr. Zapsat je do taktu a VHD, pouze s limitem či něco jako místenkou. Bude to stát 10x méně než vlak 3x méně než bus a četnost může být podstatně vyšší, limitně se blížící MHD ve velkých městech. A to že se nehodí pro špičku je kompenzováno ŘP kategorie B. Pro špičku jsou klasické busy, vlaky atd. Ale 100x lepší toto, než řešit, proč jezdí lokálka 2x za dopoledne po 2 hodinách a s 3 lidmi.
pv_
Neregistrovaný host
Odeslán z: 94.113.164.96
Odesláno Neděle, 30. října 2011 - 16:48:21    Odkaz na tento příspěvek  

Arakain:
třeba taková trasa rožnov-valašské meziříčí. to by bylo maršrutek jak někde v dněpropetrovsku.
teď vážně. tohle řešení bych chápal ve středních, západních nebo jižních čechách. na moravě a ve slezsku vyjma vysočiny je tohle řešení zbytečné. tam stačí zkoordinovat trasy (v JMK se už stalo) tak, že se tam uživí i 30 minutový takt ve špičku a 60 minutový mimo ní. záleží nejen na veliostech vesnic, ale i na jejich rozmístění. systém dodávek je spíš vhodný jako v německu známé anruflinie taxi.
Z F J
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.141.26
Odesláno Neděle, 30. října 2011 - 17:03:46    Odkaz na tento příspěvek  

http://www.financninoviny.cz/zpravy/aktualne-eu-bude-investovat-v -doprave-hlavne-do-zeleznic/707809
Dubeňák
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.202.65.71
Odesláno Neděle, 30. října 2011 - 18:13:56    Odkaz na tento příspěvek  

Arakain: No, když tady hovoříte o těch "slavných" mikrobusech pro vesnice, přidám jeden příklad, že jejich zavedení není ani trochu jednoduché, jak si představujete. Můj soused a kamarád který měl o takovouto pravidelnou dopravu od nás z vesnice do okresního města zájem, musel čelit takovým problémům, že to raději vzdal. Přestože poměrně velký busový dopravce(vzniklý z bývalého podniku ČSAD) k nám do vsi i okolí zajíždí s velkým busem třikrát denně (odjezdy ze vsi ve 4.45, 6.45 a 15.50), nepovolil mu krajský úřad provozovat dopravu mikrobusy v časech, ve kterých velký dopravce nejezdí, s odůvodněním, že velký dopravce nemá zájem na tom, aby mu v rajónu jezdil někdo jiný. Přestože soused na krajském úřadě předložil i sestavený jítdní řád a nabídl, že bude jezdit bez dotací(měl to opravdu spočítané, má kromě toho mikrobusu i několik kamionů, které by mu tu ztrátu z mikrobusu v pohodě vyrovnaly), se svou žádostí neuspěl. Naopak, velký dopravce začal do vsi zajíždět s jedním spojem navíc( ve 12.00), ale protože jezdil úplně prázdný, (většinou obousměrně), tak při první vhodné příležitosti byl tenhle spoj zase zrušen.
Turista_762
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 301
Registrován: 4-2011
Odesláno Neděle, 30. října 2011 - 19:46:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A co teprve autobus na telefon, to uz je sila. V JČ jsou prukopnici. Dubenak, od nazvu Dubenec, nebo Dubne? To prvni by me sedelo vic, k tomu prikladu.
Hroch
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7643
Registrován: 8-2004

Odesláno Neděle, 30. října 2011 - 19:58:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dubeňák:
Musím s politováním konstatovat, že mě popisované chování krajských úředníků vůbec nepřekvapuje. Většina krajů žije v zajetí jednoho nebo několika málo megabusdopravců ("nejlépe" ex-ČSAD).
Tito pak často blokují rozumnou existenci nebo rovnou vznik IDS.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba špatným zprávám dávat úsměvná hesla."
(S tebou mě baví svět)
Kuzl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1141
Registrován: 9-2006

Odesláno Neděle, 30. října 2011 - 20:37:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A co teprve autobus na telefon, to uz je sila. V JČ jsou prukopnici

omyl! Audisbus provozuje spoje na zavolání v Orlických horách už 5 let.
C734.1340
Čsad_zastávka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1224
Registrován: 9-2006
Odesláno Neděle, 30. října 2011 - 21:55:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky:
A co je levnější mít 2 vozidla, se kterými odjezdím potřebný počet spojů ve směru špičky
Dvě vozidla na špičku nestačí, teda na špičku se špičkovým intervalem, ve vaší terminologii "ve čtvrceném taktu". Stejně musíte mít vozidel víc. Výhoda toho, když se proti špičce nebude jezdit v taktu, je v tom, že naskládaná vozdila můžete po špičce vypravovat v kratším intervalu. Nemusíte totiž čekat, až se vám každé jedno vrátí. Vrátí se třeba jenom každé druhé (proti špičce bude dvojnásobný interval).

Myslím, že rozumím té vaší logice odvézt spoj i mimo špičku, protože někoho odveze, třeba i mě, když jsme u toho, ale v "netaktovém světě" není potřeba se s každým vozidlem vracet, aby se takt dal vyjezdit.

Babilon:
který chce těm pěti udělat radost nebo je to podnikatel, který si spočítal, že se mu to vyplatí?
S autobusem je to něco jiného, protože autobusy nemůžou jezdit spojeny. Navíc náklady na provoz autobusu jsou mnohem nižší než vlaku a přitom tržby můžou být stejné. Takže to klidně může být i ziskové. Takovými autobusy jezdím občas taky, můžu tedy potvrdit, že opravdu existují.

Turista_762:
autobus na telefon, to uz je sila
Mně se to líbí, i v odlehlejších místech žijí plátci daní a mají právo na veřejnou dopravu. Ale ještě víc se mi líbí systém, že autobus zastaví kdekoliv i mimo zastávku. Tím se hodně přibližuje autu.
Babilon
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 988
Registrován: 12-2007
Odesláno Neděle, 30. října 2011 - 22:17:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

čsad: Spojováním ušetříte tak maximálně poplatek za DC. Případně je to nutnost tam, kde se víc vlaků nevejde.
Ono taky hodně záleží na poměru délky špičky a délky obratu. Třeba Praha-Úvaly si nedovedu představit jinak, než že se každý vlak ihned otočí zpátky. Abychom jenom neteoretizovali, můžete uvést konkrétní příklad prázdného protišpičkového vlaku, který by se měl řešit jinak?

Ale ještě víc se mi líbí systém, že autobus zastaví kdekoliv i mimo zastávku.
Tomu se říká taxík. :-)
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5920
Registrován: 10-2004
Odesláno Neděle, 30. října 2011 - 22:18:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Čsad_zastávka: To už s taktovým světem nemá nic společného. To je zkrátka záležitost efektivity oběhů vozidel, a to Vám zřejmě ale vůbec nic neříká.
Když mám linku, která má oběhovou dobu 60 minut a potřebuju na odvezení všech cestujících do centra interval 30 minut a interval z centra 2 hodiny, stejně nezbývá nic jiného, než mít interval 30 minut i tím nezatíženým směrem, i kdyby ty spoje zpátky měly jet manipulačně. Při oběhu 60 minut (jízda tam i zpět) tedy potřebuju na zajištění optimálně 2 vozidla.
Když ty protisměrné spoje vypustíte, nezbyde vám nic jiného než mít větší počet vozidel a řidičů, kteří odjedou svůj spoj do města a tam svoje vozidlo zase opustí a odpoledne ho odvezou zpět. Ve výsledku efektivita strašná a mnohem nákladnější, než vést skoro prázdně spoje proti špičce, aby mohly opět odvést cestujcíc do centra a takto za ráno několikrát. Analogicky odpoledne ve směru zpět.
Leonardo da Vinci: „Nikdy nevysvětlujte. Přátelé to nepotřebují a nepřátelé vám stejně neuvěří.“
Oto
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 639
Registrován: 6-2007
Odesláno Neděle, 30. října 2011 - 22:51:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Čsad_zastávka: Ale ještě víc se mi líbí systém, že autobus zastaví kdekoliv i mimo zastávku.
Babilon: Tomu se říká taxík. :-)

Mimo Evropu (ale někdy vlastně i na Balkáně) je běžné, že mimo zastávku zastavují i velké autobusy. Klidně i na čtyřproudé dálnici na znamení.

(Příspěvek byl editován uživatelem oto.)
Čsad_zastávka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1226
Registrován: 9-2006
Odesláno Neděle, 30. října 2011 - 23:04:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Babilon:
můžete uvést konkrétní příklad prázdného protišpičkového vlaku, který by se měl řešit jinak?
Popravdě, moc se mi do toho nechce. Obnáší to zjistit oběhy vozidel a vymyslet nový netaktový JŘ, k čemuž je zase potřeba průzkum přepravní poptávky. Takže asi nic konkrétního nebude, snad jsem vás moc nezklamal.

Tomu se říká taxík. :-)
Ba ne, tomu se říká německy Trampbus. A podle mě je to skvělý nápad do méně osídlených míst.

Orky:
To je zkrátka záležitost efektivity oběhů vozidel
Přesně, teď jste na to kápnul. Takt je výsledkem efektivity oběhu vozidel. Ideální pro dopravce.
-ds-
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.178.76.213
Odesláno Neděle, 30. října 2011 - 23:08:25    Odkaz na tento příspěvek  

Audisbus provozuje spoje na zavolání v Orlických horách už 5 let.

spíše v podhůří, do letošního srpna nevyjel dále, než do Lukavice, či Merklovic

Když ty protisměrné spoje vypustíte

v KHK se to někde praktikuje, na severní 026, na příměstské 041, ale to je z důvodu kapacity infrastruktury, že se proti špičce jede zdvojeně. A lidi nechápavě kroutí hlavou, co jsou to nádražáci za paka, že pro pár lidí jede tak kapacotní souprava
Babilon
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 992
Registrován: 12-2007
Odesláno Neděle, 30. října 2011 - 23:53:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Takže asi nic konkrétního nebude, snad jsem vás moc nezklamal.
Docela jo. Dobře, když nechcete konkrétní příklad, tak aspoň napište, co konkrétně lépe uděláte s vozidly a zejména s personálem, které odvezete ve špičkovém směru?
Čsad_zastávka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1228
Registrován: 9-2006
Odesláno Pondělí, 31. října 2011 - 01:13:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

co konkrétně lépe uděláte s vozidly a zejména s personálem, které odvezete ve špičkovém směru

Lépe asi nic, budou pracovat jenom ve špičkách. To je ale v dopravě běžné, nevidím za tím nic divného. Stejně to budete muset udělat, když budete ve špičkách čtvrtit takt.

když nechcete konkrétní příklad

Bohužel, to je práce na dost dlouho a času se nedostává. Ale tak vezměte si trať 120, kde večer jezdí do Prahy naprosto prázdné vlaky a oběhy jsou udělané tak, že souprava přijede do Prahy a za 8 minut odjíždí zpět. Nebylo by lepší, aby se některá z posilových souprav vrátila ještě odpoledne do Prahy spojená s jiným vlakem a pak jela sama některý večerní vlak?
Turista
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 307
Registrován: 12-2003
Odesláno Pondělí, 31. října 2011 - 01:54:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

co konkrétně lépe uděláte s vozidly a zejména s personálem, které odvezete ve špičkovém směru

Lépe asi nic, budou pracovat jenom ve špičkách.

Zapomněl jste na jeden "detail". Směna jen na jízdu jednoho vlaku je trochu krátká. Dáte těm lidem, poté, co odstaví vlak (kde?) ve městě do večera volno?

Nechcete jít do diskuze o pražském metru navrhnout, aby se soupravy hromadily např. na Můstku nebo Florenci? Metro je totiž proti špičce na okrajích tras taky celkem prázdné, to je děsná škoda ...

Nebylo by lepší, aby se některá z posilových souprav vrátila ještě odpoledne do Prahy spojená s jiným vlakem a pak jela sama některý večerní vlak?

Kde vezmete v Praze personál, který odjede ten poslední vlak? Budete ho vozit mimo službu z Kladna zpět tím spojeným vlakem? To už je ale skoro stejně drahé, jako nechat ten vlak jet ...

(Příspěvek byl editován uživatelem turista.)
218
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2504
Registrován: 5-2003

Odesláno Pondělí, 31. října 2011 - 09:59:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vždyť je to úplně jednoduché: Mám dvě soupravy, kterými potřebuji zajistit 3 špičkové spoje do města. Nejlevnější a nejjednodušší je to udělat tak, že je odvezu ráno obě do města, tam jednu prodám a za získané peníze si koupím nový vlak v počáteční stanici, kterým zajistím ten třetí spoj. A proti špičce přece nemusí jet vůbec nic!
Genetičtí inženýři lámou její kód, po Praze se o nich šíří,že jezdí tramvají, strkají hlavy pod vodovod a pak i oni nakonec podléhají. (Pavel Dobeš - Něco o lásce)

Garry Poker - příhody karbanického učně:-)
Ignác
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 50
Registrován: 10-2011
Odesláno Pondělí, 31. října 2011 - 10:13:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tady zase přibylo planého teoretizování. Doporučuju některým diskutujícím si detailně prostudovat oběhy vozidel na některé trati. Třeba na 120, tam jsou jak soupravy pendlující celý den, tak soupravy jedoucí jen ráno do Prahy a odpoledne z Prahy. Důvodem je, že se v některých případech soupravy nestačí vracet tak, aby ještě v ranní špičce odvezly další posilový vlak. Podobně funguje například spěšný vlak Luna na trati 110. V případě, že se soupravy stíhají vrátit, tak se pochopitelně vrací. Je to totiž levnější, než vypravovat na další posilový vlak další soupravu, která zpravidla ani není k dispozici.

Orky - Mě fakt už nebaví Vám všechno dokazovat, máte oči a internet stejně jako já, tak se snažte. Doporučuji zejména tratě 010, 024, ale najdou se i jinde. Třeba takové vlaky 5324 a 5342 na 238, pozdně večerní provoz na 261.

Jako, že mám vyhledat vlaky, které se nelíbí Vám? Teda Vy jste komik.
ad 5324,5342: Jeden vlak je evidentně vracení soupravy do Pardubic, druhý zřejmě návoz do Žďárce na ráno. Čili jde z Vaší strany o povrchní kritiku.
Nemůžu si pomoct, ale ta Vaše zavilá kritika optimalizace v PK kraji se neopírá o pojmy, ale jen o dojmy. Machrujete tady jak byste všechno uměl udělat lépe, ale na výzvy abyste to konkretizoval nahodíte buď nějaké nedomyšlené taktové schéma, nebo uhnete, nebo zaútočíte, ale nikdy nenapíšete nic skutečně pádného. Ještě jednou zopakuju, že mě se na téhle konkrétní optimalizaci taky pár věcí nezdá. Rozhodně si ale nemyslím, že si zaslouží, aby proti ní a proti koordinátorovi někdo vedl "svatou válku". Ti, co zde tu "svatou válku" vedou, by podle mého názoru za dané peníze udělali optimalizaci daleko horší.

Připravit kompletní návrh oblasti je poměrně časově náročná záležitost a čas jsou peníze. Hoďte mi na e-mail cenovou nabídku a pokud bude pro mě akceptovatelná, tak já Vám takový alternativní návrh připravím jako vedlejšák. Ale zadarmo to dělat nebudu.

Dodatečně ještě pár slov k těmto Vašim větám. I kdybych byl v té pozici, tak bych Vám nezadal nic. Vy totiž čerpáte především z teorie a některé potřeby praxe příliš nevnímáte. I z teorie si vybíráte především to, co se Vám hodí k podpoře vlastních názorů.

Otto Pospíšil - Sám nejsem příznivcem tzv. "hurá-taktu" a osobně si myslím, že nejde naroubovat takt všude jen proto, že to hezky vypadá na papíře. Osobně se mi vůbec nelíbí nějaké zobecňování, že "takt je výborný" nebo "takt je blbý a nepoužitelný výmysl železnice".
Pravda totiž bývá někde uprostřed. Více méně s pravidelnou nabídkou intervalového spojení se dá přijít v pohodě v případě, že int. je max. 30 minut (a i tady už někdo začne brblat, že "kdysi jezdil o dvacet minut později" atp.). Hodinový takt je relativně v pohodě po 8.hodině - ráno je ale citlivější. Když děláte ve fabrice, která má několik tisíc lidí od 6h a přijede vám spoj ve 4:56 a 5:56, co uděláte? Pojedete autem... A rovnou zapomeňte, že vám takováhle fabrika bude posouvat směny...
Já celkem souhlasím s názorem TZ, který už roky vypráví (a není sám - podle mě to ani nevymyslel), že atraktivitu veřejné dopravy ovlivňuje její četnost a té je potřeba přizpůsobovat vozidlo. Jenže tahle myšlenka má svoje ekonomické limity - do vesnice o 50ti obyvatelích bychom totiž pak jezdili ve špičce po 30 minutách na tříkolce (ale v době školních návratů by ta tříkolka musela být min. desetisedadlová). :-) A jsme zpět v místech, kde se takt naroubovat nedá - okrajové vesničky s pár obyvateli, kde má každý auto a doprava se objednává jen, když se sejdou dělníci a školáci => účelové spoje!

Podepisuju.

(Příspěvek byl editován uživatelem Ignác.)
Babilon
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 993
Registrován: 12-2007
Odesláno Pondělí, 31. října 2011 - 10:21:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

218: Zapomněl jste na personál. Ten ráno nastoupí, v cílové stanici přeruší směnu (to je přece v dopravě běžné), ve svém volnu a na své náklady se přepraví zpět (vlakem na režijku jet nemůže, neboť proti špičce žádný nepojede), odveze druhý vlak, a pak ještě třetí. Naprosto geniální!
Ignác
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 51
Registrován: 10-2011
Odesláno Pondělí, 31. října 2011 - 10:22:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

218 - Konečně dobrý nápad!
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5923
Registrován: 10-2004
Odesláno Pondělí, 31. října 2011 - 10:47:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Čsad_zastávka: Takt je výsledkem efektivity oběhu vozidel.
Vy mě vůbec nečtete. To nemá s taktem nic společného. Tehle problém může nastat u netaktu. Ta si zkuste udělat oběhy při stejném zadání při odjezdu netaktově Třeba 5:00, 5:36, 5:57, 6:21, 6:52, 7:12 a 7:47. Schválně, jak to bude se spoji ve směru zpět. :-)

-ds-: Ano, jsou případy, kdy to tak vyjde a je to možné uskutečnit, pak nic proti. Ale pokud má nějaká taková záležitost za následek nárůst vozidel, tak je lepší, když to zpátky odjede samo. Ne nadarmo se říká, že nejdražší jsou špičkové spoje. I když u ČD, kde se všude hází jedna cena za všechno...

Ignác: Nenapíšu nic pádného? Výhody mé taktové alternativy není "nic pádného"? Rozhodně to je něco, o čem má smysl diskutovat a pak teprv říct, je/není to vhodné. Dokonce jsem pospal i určité zlepšení vazeb některých autobusových linek. Takže asi čtete každý 3. řádek.
Možná víte, že pan starosta České Třebové se neustále snaží zastavit pokud možno všechny vlaky EC/IC ve svém městě. Na druhé straně vznikla petice, která naopak požadovala omezení zastavování v tomto městě, které nebývalo ani městem okresním a vůči ostatním podobně velikým městům tak jde o obslužnost velmi nadstandardní. Česká Třebová tak měla být obsloužena hlavně rychlíky. Představte si, že by k tomu skutečně došlo. ČT by se tak přiřadila k Ústí a Chocni, které by zůstaly jen na rychlících. Směrem ku Praze to celkem jde, ale co směrem opačným.
Díky optimalizaci fakticky všechny města, kde nestaví EC a IC, včetně vazeb, si kvůli vysloužila 10 minutový bonus faticky kvůli 9 tisícové Poličce. Pokud by v ČT už nestavilo do Brna nic rychlého, tak bych se vůbec nedivil ještě tvrdším reakcím z ČT, než je dneska. Od nového GVD se do Brna dostanete za hodinu, "rychlíkem" za 1:26, i když je to teoreticky možné bez zbytečného zdržení o cca 10 miut méně. Tady došlo k zásadní chybě a to preference menšiny nad většinou.
Tady máte další pádný důvod nevhodnosti zvoleného řešení. OREDO tak, možná nevědomky, dalo Třebové další trumf. Říkejte si co chcete, ale já si za svým názorem stojím. Já chápu snahu uzlu v celou ve Svitavách, ale ty následky jsou moc velká daň. Troufám si tvrdit, že pro většinu to bude znamenat zhoršení.
Leonardo da Vinci: „Nikdy nevysvětlujte. Přátelé to nepotřebují a nepřátelé vám stejně neuvěří.“
Ignác
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 52
Registrován: 10-2011
Odesláno Pondělí, 31. října 2011 - 11:02:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky - Tak přestaňte s útočnými řečmi, a napište do jednoho příspěvku všechno, co k té Vaší lepší variantě máte. Napište příspěvek, kde nebudete vykládat co kdo udělal špatně, ale pište ho z pozice co je na Vaší variantě lepší. Pokud jste poctivý, napíšete i negativa Vašeho řešení. Pokud negativa neuvedete, najde je někdo za Vás.
Mně by například nejvíc zajímalo, jakým způsobem byste dotáhl okolí Letohradu a Králík včetně vazby na Hanušovice, nebo jak byste řešil autobusové náhrady z Poličky a z Borové. To jste zatím nepředvedl, a bez toho jde jen o jalové plkání.
218
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2505
Registrován: 5-2003

Odesláno Pondělí, 31. října 2011 - 11:09:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky:
Díky optimalizaci fakticky všechny města, kde nestaví EC a IC, včetně vazeb, si kvůli vysloužila 10 minutový bonus faticky kvůli 9 tisícové Poličce.
Hlavní problém jiného řešení by byl, že př "volném" uzlu ve Svitavách těžko můžou fungovat přípoje z Poličky oběma směry. Pokud by mi jel ve Svitavách rychlík na Brno cca v S:10 a na Prahu cca v L:50, tak bych z Poličky musel přijet cca v L:45, což pro cesty směr Brno nestojí za nic.
Genetičtí inženýři lámou její kód, po Praze se o nich šíří,že jezdí tramvají, strkají hlavy pod vodovod a pak i oni nakonec podléhají. (Pavel Dobeš - Něco o lásce)

Garry Poker - příhody karbanického učně:-)
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5925
Registrován: 10-2004
Odesláno Pondělí, 31. října 2011 - 11:32:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ignác: Vždyť jsem to naspal:
https://www.k-report.net/presmerovani/?prispevek=2302681
https://www.k-report.net/presmerovani/?prispevek=2303288
https://www.k-report.net/presmerovani/?prispevek=2304929

Omlouvám se, ale fakt nemám čas na to vymýšlet podrobný koncept "půlky" Pradubicka.
Borová závisí na tom, jaký koncept by se zvolil. Jsou tam 3 varianty:
1) Nechat celou 261 v provozu
2) Ukončení v Borové, což je na krev, ale možná by to vyšlo, třeba alespoň jednou za 2 hodiny
3) Komplet ukončení v Poličce

Lichkovsko by můj základ umožnil spojení i s OREDím řešením. Jako druhou variantu stále vidím možnost křižování těch spěšňáků v Těchoníně, ale to by znamenalo nechat v provozu trať 025.

218: Ano, toho jsem si vědom. Ale tady stejně musí existovat autobus a vazby na Brno by tak mohly být, minimálně ve špičkách, řešeny autobusem. Myslím si, že je to menší zlo, než kvůli tomu zničit páteřní linku kraje.
Leonardo da Vinci: „Nikdy nevysvětlujte. Přátelé to nepotřebují a nepřátelé vám stejně neuvěří.“
Mibl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4049
Registrován: 6-2005

Odesláno Pondělí, 31. října 2011 - 11:36:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

což pro cesty směr Brno nestojí za nic.

Podobně chci-li (nehledal jsem v návrhu, jaká bude realita) ve Svitavách vazby busů z Moravské Třebové na oba rychlíkové směry, Poličku, ale i autobusovou Litomyšl (za současné vazby Brno - Litomyšl), tak se úzký uzel rychlíků ve Svitavách hodí.

V jistém úhlu pohledu může být osou Pardubického kraje železnice ve směru Pardubice - Choceň - Ústí - Třebová - ..., ale v jiném úhlu pohledu jím může být i silnice I/35 (s trochou "odboček") ve směru Vysoké Mýto - Litomyšl - Svitavy - Moravská Třebová. Nepřeceňujete pan Orky trochu železniční osu na úkor té silniční?
1899-2009 - 110 let blatenských lokálek!
Ignác
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 53
Registrován: 10-2011
Odesláno Pondělí, 31. října 2011 - 12:03:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky - Aha. Takže koncepci Letohradu a Lichkova sice kritizujete při každé příležitosti, ale nic lepšího nemáte. Jediné, co nabízíte, je přesun prostoje ze Skalice a Svitav do Pardubic. Čili úprava časových poloh jedné rychlíkové linky o zhruba 10 minut a spousty vynucených navazujících změn.

Zkusím shrnout plusy a mínusy Vámi navrhované úpravy za Vás, když Vy to přes několik výzev odmítáte.
Výhody - zkrácení jízdních dob:
- Choceň, Ústí, Třebová - Brno
Nevýhody - prodloužení jízdních dob:
- Polička, Svitavy, Choceň, Ústí - Praha
- Polička, Moravská Třebová - Brno
- potřeba přepracovat grafikony několika tratí a jízdní řády autobusové dopravy bezmála v půlce kraje
Mně to teda jako nějaké obrovské terno nepřijde. A to jsem ani nezkoumal, kolik čertů by se objevilo při přepracovávání návazné autobusové dopravy. To jsem totiž očekával od Vás, že se s tím popasujete, když jste si tak jistý, že jde o lepší variantu.
Z Vaší strany je docela troufalost, když jste na základě tak nedomyšlených úvah spustil zničující džihád proti koordinátorovi pardubického kraje. Nechci ty pány nijak chválit, ale Vy se zjevně řídíte zásadou "drzé čelo je lepší než poplužní dvůr".
218
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2506
Registrován: 5-2003

Odesláno Pondělí, 31. října 2011 - 12:10:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Myslím si, že je to menší zlo, než kvůli tomu zničit páteřní linku kraje.
Opravdu jde o zničení, když díky tomu mohou být rozumné vazby ve Svitavách na obě strany?
Druhá otázka je, jestli by nešlo odstranit aspoň to postávání ve Skalici (a podle toho přizpůsobit odjezd/příjezd v Brně). Za to ale už asi nemůže OREDO, ale spíš KORDIS a případně ministerstvo.
Genetičtí inženýři lámou její kód, po Praze se o nich šíří,že jezdí tramvají, strkají hlavy pod vodovod a pak i oni nakonec podléhají. (Pavel Dobeš - Něco o lásce)

Garry Poker - příhody karbanického učně:-)
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5926
Registrován: 10-2004
Odesláno Pondělí, 31. října 2011 - 12:38:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mibl: Úzký uzel se bude hodit vždycky a všude. Je však potřeba důsledně zvážit, jaká je daň za jeho realizaci. Stejně tak se hodí vazba Brno - Letohrad, která tímto padá, či některé další.
Můj návrh zvýhodňuje směr na Pardubice na úkor směru na Brno. Pokud chci, aby páteřní linka Brno - Pardubice (-Praha), která je určená především pro místa, kde nestaví EC, plnila dobře svojí funkci, musí být rychlá. Jinak lidi začnou preferovat právě tu osu po silnici vlastními vozy.

Ignác: Byl byste tak laskav a kliknul si na ty odkazy a ještě si je jednou přečetl?

Nevýhody - prodloužení jízdních dob:
- Polička, Svitavy, Choceň, Ústí - Praha

Není pravda. Pokud by se linka posunula komplet, byly by časy stejné
- Polička, Moravská Třebová - Brno
- souhlasím, ovšem za to získám vazbu Brno-Letohrad, umožním zastavení návazných spěšňáků v Borohrádku, umožním zlepšení vazev bus/vlak v Borové apod. Vazba Polička-Brno řešena autobusem ve špičkách PD.
- potřeba přepracovat grafikony několika tratí a jízdní řády autobusové dopravy bezmála v půlce kraje
U vlaků částečně ano, ale rozhodně to nedá tolik práce. U autobusů rozhodně nepůjde o půlku kraje. V případě aplikace varianty I. na Lichkovsku by se nemuselo měnit nic, při aplikaci varianty II. by k úpravám dojít muselo. V případě oblasti Borová by šlo o dílčí úpravy spojů.

218: A kterých lidí je víc: Lidí s Poličky a M.Třebové do Brna nebo lidí v tom rychlíku?
Ano, je možnost ještě zrušit stání ve Svitavách a Skalici a změnit koncepci u Brna. Je však dost pravděpodobné, že by to tam udělalo dost velkou paseku v návazných linkách.
Pokud má takový rychlík postávat kvůli přípojům, nemá smysl aby byl rychlíkem. Nechť pak zastaví mezi Svitavy a Skalicí všude, jízdní doba se tím nezmění, protože místo postávání v uzlech se doba smysluplně využije a zruší se vybrané osobáky Březová - Skalice. ušetří se docela slušné peníze.
Leonardo da Vinci: „Nikdy nevysvětlujte. Přátelé to nepotřebují a nepřátelé vám stejně neuvěří.“
Ignác
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 54
Registrován: 10-2011
Odesláno Pondělí, 31. října 2011 - 12:56:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky - Byl byste tak laskav a kliknul si na ty odkazy a ještě si je jednou přečetl?
Nevýhody - prodloužení jízdních dob: - Polička, Svitavy, Choceň, Ústí - Praha
Není pravda. Pokud by se linka posunula komplet, byly by časy stejné

Tak buďte tak laskav, a podívejte se na co jste dal odkazy. Tam není žádný návrh k posunutí časových poloh linky v úseku Praha-Pardubice.
Nemlžte, a napište jeden příspěvek, kde shrnete celý Váš návrh úpravy. Je moc hezké umět vášnivě kritizovat, ale chtělo by to umět stejně dobře navrhovat něco lepšího. Místo upřesnění Vašeho návrhu kolem sebe jen sekáte a plivete na ty, kteří chtějí abyste Vaše návrhy konkretizoval.
218
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2507
Registrován: 5-2003

Odesláno Pondělí, 31. října 2011 - 13:17:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky: Lidí je asi víc v tom rychlíku, ale co je větší škoda: když pojede 100 lidí o 10 minut déle nebo když 30 lidí nepojede tím vlakem vůbec (nebo třeba o 30 minut déle, protože ve Svitavách nebude rozumný přestup)?
Uzel ve Svitavách bych považoval za rozumnou věc, samozřejmě je otázkou, jestli některé další věci by se nedaly udělat lépe... taky by mi přišlo lepší, kdyby rychlík (pokud už si musí něco odstát) stál v Pardubicích.
Genetičtí inženýři lámou její kód, po Praze se o nich šíří,že jezdí tramvají, strkají hlavy pod vodovod a pak i oni nakonec podléhají. (Pavel Dobeš - Něco o lásce)

Garry Poker - příhody karbanického učně:-)
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5928
Registrován: 10-2004
Odesláno Pondělí, 31. října 2011 - 13:41:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ignác: Myslím si, že většině diskutujících došlo, že rychlík od Prahy nebude v Pardubicích zbytečně čučet. Zajímavé je, že ve většině případů, když se řešila určitá část a napsala se jen uritá část vlaku, tak to spoludiskutujcícím nevadilo. Vy jste první.
Myslím, že jsem napsal vše potřebné, co je k danému potřeba. Pro ty, co se jim to nechce hledat, jsem to hodil jako odkazy do jednoho souboru.
Pokud chcete na touto alternativou diskutovat, já se tomu nebráním. Pokud chcete jenom hledat mouchy, jak, kde, co jsem (ne)napsal, tak si trhněte nohou a považujte diskusi za ukončenou. Můžete si odnést závěr ten, že se mi JŘ od OREDA nelíbí.

218: Je tady ještě jedna otázka: Kolik lidí uteče z vlaku, když to bude 10 minut pro ně zbytečně stát? Polička je řešitelná autobusem a Moravská Třebová minimálně směrem na Prahu by měla spíš vázat v České Třebové na nějaké EC/IC do Prahy. Ale tam je evidnetně nějaká jiná priorita, protože směrem na Prahu to váže blbě.

(Příspěvek byl editován uživatelem orky.)
Leonardo da Vinci: „Nikdy nevysvětlujte. Přátelé to nepotřebují a nepřátelé vám stejně neuvěří.“
Výpravčíxy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 868
Registrován: 11-2008
Odesláno Pondělí, 31. října 2011 - 13:50:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jeden z důsledků důsledného dodržování různých "taktů a uzlů", je v novém GVD například projíždění některých zastávek a stanic, aby bylo zajištěno spojení "Choceňska" na R 720 v Pardubicích. Jinak by to ten osobák ( 5012) nestihl před R do Pardubic dojet. A dříve jezdit nemůže, neb v Chocni by nebyl přípoj od V. Mýta. ...Kdyby ale ten R v Chocni zastavoval, tak ten osobák v klidu může zastavovat všude. Jistě, OREDO s tím R nedisponuje, ale je to příklad toho, když se "důsledně" dělá taktová doprava. .......Ale jestli to chápu, tak "takt" znamená, že vlak pojede vždy ve stejnou minutu, ale také bude zastavovat všude stejně, ne jednou jo, podruhé ne .....Jinak zastavuje v kladiva, jinak v sobotu, jinak o prázdninách. To už s "taktovou" dopravou přestává mít moc společného ....
Rumek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1571
Registrován: 2-2007

Odesláno Pondělí, 31. října 2011 - 14:34:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tabulky nového JŘ na stránkách ČD: GVD 2011/12
Strašničák
Neregistrovaný host
Odeslán z: 193.85.217.189
Odesláno Pondělí, 31. října 2011 - 14:44:27    Odkaz na tento příspěvek  

Marně hledám trať Třebovice - M.Třebová... tam se snad mělo jezdit, ne? V Třebovicích na 270 chybí i číslo přípojné trati.
Babilon
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 995
Registrován: 12-2007
Odesláno Pondělí, 31. října 2011 - 14:54:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Strašničák: Je to trať 017, viz poznámka 82.