K-report
 

Archiv do 1. září 2009  

Diskuse K-report » Archiv 2009 » Železnice » GVD platný a připravovaný » Archiv do 1. září 2009 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2231
Registrován: 9-2007
Odesláno Sobota, 29. srpna 2009 - 17:05:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"kolik lidí úplně zbytečně přebíhá mezi Masaryčkou a hlavním"

Z hlaváku jezdí vlaky do spousty směrů. Někdo taky může jít na hlaváku do metra směr Pankrác. Většina určitě nejde na osobák směr Strančice.
Corllin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1058
Registrován: 12-2006

Odesláno Sobota, 29. srpna 2009 - 17:40:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Bručoun: Jenže tento přípoj nepřípoj je pro to dělaný...
Škoda každé zamračené,která skončí ve šrotu.
http://www.draha.webz.cz
Martin_zlivský
Moderátor

Číslo příspěvku: 50966
Registrován: 4-2003

Odesláno Sobota, 29. srpna 2009 - 18:31:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mladějov:
K těm retro-A škoda něco psát. :-( Navíc byly nejspíš vyměněny i vnitřky sedaček. To by bylo chvályhodné, kdyby sedačky nebyly nacpány do té míry, že při pokusu o opření si hlavy (zde je třeba pochválit koženkové opěrky...) by si musel u dost míst člověk zlomit vaz. :-(
Samotný interiér nehodnotím, to může být subjektivní, že se mi to ani trochu nelíbí (i když je to celkem dobře slazené) - mnohem útulněji vypadají některé Bmee, co jsou laděny do tmavě modré.
Ale že na WC se při opravě do místy ani nedodaly trysky, takže nejde účinně spláchnout (ale osprchovat nohy se tak občas dá...), to je už docela ubohost (viz třeba A RIC 105).
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Hledáte nejlepší zvuk na síti? www.danceradio.cz


čelakovičan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1055
Registrován: 8-2006
Odesláno Sobota, 29. srpna 2009 - 19:08:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Corllin: Ešus linky S2 je ve Vysočanech v 5:23, takže Os9103 by musel odjíždět cca v 5:26 a to jsem možná optimista. Takže příj. do Stránčic místo v 6:04 v 6:11, když bude volná trasa. No a hned v 6:19 se souprava vrací jako 9102 do Prahy. Bylo by to v reálu vyjezditelné? Navíc by byl problém o 2hodiny později (Os9111 v 7:26) z Vysočan na hlavák. Protože v 7:18 jede z Holešovic na hlavák chomutovský R605. Můžou jet vlaky z Vysočan i Holešovic na hlavák souběžně? Taky mi vadí nemožnost přestupu z S2 na S29. Ale jak to vyřešit?
Čsad_zastávka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 897
Registrován: 9-2006
Odesláno Sobota, 29. srpna 2009 - 23:41:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Corllin:
Divil by jsi se kolik lidí by tím jelo.
Dva za tyden? Vetsina, naprosto drtiva vetsina, lidi konci v Praze. Do Strancic by pokracoval malokdo. Ten "nepripoj" je dobry, protoze neni potreba resit otazku, jestli cekat na zpozdeny vlak pri parminutovych pripojich.

Martin_zlivsky:
když jsou kupé plné ..., začne většina obsazovat velkoprostory
No prave, lide podvedome nechteji byt s nikym cizim sami v kupe. Ti prvni si sedaji do prazdnych kupe a tak nejak nerealne doufaji, ze nikdo nepristoupi.

Mladejov:
furt ten prostor a ten šajn
Ja mam zase smulu na spolucestujici v kupe, kteri maji nezvladatelne nutkani se neustale bavit uz od 6. hodiny rano, ackoliv bych chtel trochu dospat.

Vyber typu sezeni je individualni, ovsem kazdy rok cekam, ze na dalkovych vlacich dostanu vybrat. Nedostanu, B a Bmz se me drzi jako kliste.
Zapa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3332
Registrován: 10-2003

Odesláno Sobota, 29. srpna 2009 - 23:59:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin zlivský: Jak pro koho jistě, ale oddíl první třídy v 471 je na delší cestu za trest, dokud tam nebudou aspoň dveře, které ten prostor oddělí od zbytku.
Oddělené je to tím, že je to v patře. Myslím, že provoz zespoda ruší tak max. první řadu sedaček u schodů. To už je horší to všeobecně známé zářivkové osvětlení, které nejde lokálně vypnout.
Wałbrzych
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 467
Registrován: 4-2004
Odesláno Neděle, 30. srpna 2009 - 12:59:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

csad: Vetsina, naprosto drtiva vetsina lidi konci v Praze
Ano, například na Hl. n., Vršovicích, Strašnicích nebo Hostivaři. To je oproti Vysočanům a Masně neméně Praha. Sám občas jedu naopak z Masaryčky na Vysočany, kde lezu do R-070. Není-li zatím průjezdný model, pak umožnit podobné přestupy je jistě jeden ze způsobů, jakým se vlak vkrade mezi MHD.
Budulinek4
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 209
Registrován: 4-2004

Odesláno Neděle, 30. srpna 2009 - 17:38:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad vozy:

Já například preferuji velkoprostory a to jak z důvodu bezpečnosti tak většího soukromí. Nepotřebuji v kupé 4 hodiny neustále na někoho čumět a nechat se od něj kopat do nohou.
Dále do velkoprostoru se daleko lépe přistupuje, protože stále si přisedáte k 1 až 3 cestujícím (např. v Bp), kdežto v kupé je lidí 5-7 a stačí jeden nechuťák a už je celé kupé obsazené... Dále v kupé musíte neustále někoho pouštět, vstávat, uhýbat apod., stále tam leze průvodčí, stále se otevírají ty dveře...
Pravděpodobně je někdo zvyklý jezdit v prázdných kupé, jinak mi ta poznámka o větším soukromí v kupé nějak nesedí. Zkuste si jet v pátek odpoledne z Prahy na Moravu, kdy je obsazenost vlaku 110%, tak velkoprostor je na soukromí daleko lepší.

Souhlasím s tím, aby byly v dálkových vlacích namíchany kupé i velkoprostory, aby byla možnost volby. Nechápu řazení, kdy na jednom vlaku jsou jen Bpee (nebo Bp) a jinde jen kupé. A rychlíky složené jen z Béček mě taky vytáčí, vždyť jsou k dispozici vozy Bp nebo Beer.
Dálnice D1 v úseku Bělotín-Bílovec otevřena snad letos alespoň v polovičním profilu !!!!
Čsad_zastávka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 898
Registrován: 9-2006
Odesláno Neděle, 30. srpna 2009 - 17:43:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Walbrzych:
například na Hl. n., Vršovicích, Strašnicích nebo Hostivaři
Ano, ale zeleznicni doprava je hlavne pro jizdu do Prahy jako takove a je asi lepsi dat prednost tomu, aby vysly navaznosti mimo Prahu. Kdyz navaznost nevyjde v Praze, tak se po Praze snadno dostanete. I z Vysocan do Hostivare je casove nastejno tam vystoupit a dojet autobusem. A pro cestujici za Prahu je lepsi mit rezervu 27 minut, nez doufat, ze za tmy v 5 rano rychle najdu pripojny vlak, pokud tedy pocka. Alespon pro me.
Boblick
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 789
Registrován: 1-2009
Odesláno Neděle, 30. srpna 2009 - 21:58:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Corlin: Zmíněna Hostivař. Nejrychleší spojení Vysočany - Hostivař je bus 183: jízdní doba 21min, pravda + pěškobus na Vysočanech 5min.
Ale to je po Praze běžné. Průšvih je ten, že ROPID neuznává nic jiného než hvězdici, takže: všichni do centra i když tam nepotřebujete.

Je to tady mimo téma, ale od 1.9. ROPID rozeb(s)ral jihovýchod uvnitř Prahy. Běs a hrůza. Těžký vliv budou mít zastávky: Praha-Braník, Praha-Hostivař, Praha-Strašnice s dopadem na Praha-Libeň a Praha-Vysočany. Lidi se vzteknou, vnější vztahy byly zcela pominuty.
Bugear
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1180
Registrován: 8-2005

Odesláno Neděle, 30. srpna 2009 - 23:44:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

@Budulinek4: Beery už tuto funkci plní. U Bp může být někde problém s Vmax 120 km/h a nejsem si jistý, jestli mají dálkové zavírání dveří.
»MiniŠotoBlog« »Online výpočet kontrolní číslice« »Výpočet kontrolky na mobilu«
Lekce češtiny pro diskutéry: píšeme výjimka, standard, ližina. Tipovat znamená odhadovat, typovat znamená psát.
Martin_zlivský
Moderátor

Číslo příspěvku: 50995
Registrován: 4-2003

Odesláno Neděle, 30. srpna 2009 - 23:55:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bp (stejně jako Bt a Bdt) nemají ani blokování, ani možnost dálkového zavření.
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Hledáte nejlepší zvuk na síti? www.danceradio.cz


Špáňa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2487
Registrován: 9-2007

Odesláno Pondělí, 31. srpna 2009 - 00:05:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já mám takový dojem, že jsem viděl u hradeckých Bp dálkově zavírat dveře, konkrétně u Letohradskýho rychlíku na Smíchově, ale třeba se už mýlím

Nechápu řazení, kdy na jednom vlaku jsou jen Bpee (nebo Bp) a jinde jen kupé. A rychlíky složené jen z Béček mě taky vytáčí,

Jak já sem byl nasranej, když předloni začali rychlíky Praha-Plzeň-Cheb být složeny pouze z Bček (a to ještě dost slizkých), ty Bp mi tam plně vyhovovali a teď od 13.6. jezdí pouze Bčkový i R 961, kterým často jezdím a také tam byly Bp Jinak souhlasím s tím že by soupravy měly být kombinované oddíly/velkoprostor, mezinárodní úmluva toto u kategorie EC dokonce nařizuje, ale málo kde se to dnes dodržuje.

(Příspěvek byl editován uživatelem Špáňa.)
Tomáš_záruba
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1052
Registrován: 5-2002
Odesláno Pondělí, 31. srpna 2009 - 00:35:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Boblick: V tomto bych se ROPIDu zastal - pokud vím, chystají se nějaké záměry, jak centru ulevit, minimálně "výhledově."
Z F J
Neregistrovaný host
Odeslán z: 62.84.129.10
Odesláno Pondělí, 31. srpna 2009 - 16:42:50    Odkaz na tento příspěvek  

Stát dá ma regionální vlaky příští rok 2,65 miliardy Kč, takže regionálních vlaků ubude maximálně o 2%. Hejtmani jsou spokojeni Já věděl že se klucí dohodnou...

Více tady:
http://www.financninoviny.cz/zpravodajstvi/zpravy/stat-prispeje-k rajum-2-7-miliardy-na-regionalni-spoje/395229
Kubajz
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 129
Registrován: 6-2006
Odesláno Pondělí, 31. srpna 2009 - 16:56:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Konečně už někdo dostal rozum, ať už co se týká ročnímu přidání peněz, tak i 10-ti leté smlouvě na provozování rychlíků.
Happy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2602
Registrován: 9-2005

Odesláno Pondělí, 31. srpna 2009 - 17:02:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No ono je hezké, že by čsad a budulínek raději chtěli velkoprostor místo kupé, ale je tu jeden problémek... ČD jaksi neoplývají nadbytkem pojízdných vozů. Takže ač to zní sebe blběji, tak buďte rádi, že něco vůbec jede ...

A rychlíky složené jen z Béček mě taky vytáčí, vždyť jsou k dispozici vozy Bp nebo Beer.
Kde že se ráčí nacházet nadbytek těchto vozů? (konkrétně)
To, co se děje na Vysočině v rámci VHD, lze označit jedním slovem. CHAOS. Bude pro nás luxusem se svézt o víkendu či v pracovní den vlakem? Asi ano. Nápady z dílny Joukl a spol. jsou toho důkazem.
Mates111
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 459
Registrován: 5-2007
Odesláno Pondělí, 31. srpna 2009 - 17:51:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kubajz: No ano, vždyť je přece správné dávat ČD tolik peněz, kolik si řeknou.....
Martin_pavel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 214
Registrován: 5-2002

Odesláno Pondělí, 31. srpna 2009 - 18:30:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

k tématu přestup/nepřestup:
Teda lidi, já nevím, ale argumenty jako
"Dva za tyden? Vetsina, naprosto drtiva vetsina, lidi konci v Praze. Do Strancic by pokracoval malokdo. Ten "nepripoj" je dobry, protoze neni potreba resit otazku, jestli cekat na zpozdeny vlak pri parminutovych pripojich."
mi přijdou jak kdyby tu byli lidi kvůli železnici a ne železnice kvůli lidem. Takhle bychom mohli říct, že pokud nepojede vlak vůbec, nemusím řešit otázku, zda mám jet vlakem.
A teď přímo: Ano, do Strančic by z S2 dojel opravdu málokdo, protože skutečně naprostá většina cestujících z pásem víc než 1, končí svou cestu v Praze. Jenže Praha není jen centrum a ne jen Masna. Tím pádem to ale znamená, že na Hl.n., Vršovice, Strašnice (tím spíš, bude-li místo nich Eden) a Hostivař už by asi jelo značně víc lidí. A to, že se chodí z Masny na hl.n. a naopak, protože S-ka ze severní poloviny Prahy (krom S3) jedou na Masnu a z jihu na hl.n., je dost známý fakt.
Pokud bych se zasnil, tak by se mi líbilo řešení v prodloužení S29 až do Lysé, kam by nahradila vložeňáky, které teď jezdí z Masny. Nebylo by taky tak úplně od věci prodloužit S41 do Hostivaře (a vlastně z ní tak vytvořit S49). To ale závisí na propustnosti trati Libeň - Malešice, takže z5 od snů k realitě.

On by se ROPID společně se Středočeským krajem, SŽDC a já nevím kým ještě měl zamyslet a nějak vyřešit celou řadu nepřípojů. Ty Vysočany jsou otřes stejně jako následující:
- S7 od Berouna přijíždí na hl.n. v 20/50, S9 do směr Strančice odjíždí v 19/49
- S5/R5 od Kladna přijíždí na Masnu ve 27/52, S2 do Lysé odjíždí ve 21/51
- S2 od Lysé přijíždí na Masnu ve 02/32, S5/R5 do Kladna odjíždí v 02/30
- S4 od Kralup příjezd na Masnu ve 20/50, S2 do Lysé odjezd ve 21/51 - pravidelně se to nestíhá

Je pravdou, že průjezdný model by byl ideální, protože je mi jasné, že všechno na všechno navazovat nemůže. Tím by se dalo dostat s trochou dobré vůle aspoň na spoj bez přestupu v jednom směru a jeden navazující spoj s přestupem, což je dnes spíš sci-fi.

A jejlepší nepřípojová perlička na závěr se jmenuje Návaznost linek S na rychlíky od Budějovic. Rychlíky z jihu přijíždí na 7. nástupiště Hl.n. v X:41 a linky S odjíždí takto:
S1 z Masny v X:45
S2 z Masny v X:51 - to jde stihnout bez batohu na zádech a pokud R přijede včas
S3 z Hl.n. v X:47 - to je snad jediné, co navazuje trochu normálně
S4 z Masny v X:37 - zvlášť večer je to bomba, protože další jede za hodinu
S5 z Masny v X:02 - ale večer jen osobáky v X:30
S7 z Hl.n. v X:45 - jde to, ale opět jen bez batohu na zádech, protože jezdí většinou z 1. nástupiště
Mám vlaky stále rád, ale České dráhy se snaží ze všech sil, abych je rád neměl.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1873
Registrován: 10-2004
Odesláno Pondělí, 31. srpna 2009 - 19:49:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin_pavel: Přípoje na lokálky z těchto linek jsou podstatně důležitější než dobré přípoje v rámci Prahy. Určité poštelování by pak mohlo znamenat likvidaci těchto vazeb. Tranzit přes Prahu je malý a stějně většina lidí stejně dále používá MHD. Naproti tomu vazby na perifériích jsou důležité a špatně nahraditelné.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
262
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.103.240.220
Odesláno Pondělí, 31. srpna 2009 - 20:39:11    Odkaz na tento příspěvek  

Dofinancování vlaků je tedy trošku zajištěno.Proč trošku?Páč když budou jezdit prázdné v taktu,tak budou vytvářet další ztráty.Na severu za chvíli bude stačit žehlička a dva voty Bt,či jak se jim včíl říká.Jak lidi dostat do vlaků?Toť otázka.
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2258
Registrován: 9-2007
Odesláno Pondělí, 31. srpna 2009 - 20:45:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Přípoje na lokálky z těchto linek jsou podstatně důležitější než dobré přípoje v rámci Prahy. Určité poštelování by pak mohlo znamenat likvidaci těchto vazeb. Tranzit přes Prahu je malý a stějně většina lidí stejně dále používá MHD. Naproti tomu vazby na perifériích jsou důležité a špatně nahraditelné."

Přesně tak.
Pavlík
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 412
Registrován: 5-2005

Odesláno Pondělí, 31. srpna 2009 - 20:52:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dofinancování vlaků je tedy trošku zajištěno.Proč trošku?Páč když budou jezdit prázdné v taktu,tak budou vytvářet další ztráty.Na severu za chvíli bude stačit žehlička a dva voty Bt,či jak se jim včíl říká.Jak lidi dostat do vlaků?Toť otázka.

Slevnit jízdné a snížit plat generálnímu řediteli a celém managementu. Snížit také výdaje na reklamu a nesmyslný sponzoring. Lidi jezdí tím, co je pro ně levnější. Někdy bus, někdy auto, nikdy vlak.
David
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4637
Registrován: 12-2007
Odesláno Pondělí, 31. srpna 2009 - 21:03:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Konečně už někdo dostal rozum, ať už co se týká ročnímu přidání peněz, tak i 10-ti leté smlouvě na provozování rychlíků.

Dosypání peněz doslova do černé díry bez ohledu na efektivnost provozu a vytíženost vlaků, desetiletá smlouva (co když těch cestujících ubude natolik, že bude chtít objednatel ty vlaky za 5 let zrušit?), udělená navíc přímo jednomu dopravci, to je velký nerozum. (ale ono se to stalo a stejně je všechno špatně. )

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Unipuls
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2604
Registrován: 5-2003

Odesláno Pondělí, 31. srpna 2009 - 21:04:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jak dostat lidi do vlaků?
Třeba tak, aby vlaky v relacích, kde je zájem, jezdily v adekvátní kapacitě souprav. Ne jako třeba přecpaný R Kolín - Rumburk onehdá v sobotu. A místo samoúčelného taktu, který se stejně nedá zapamatovat bo X výjimek, jezdit hlavně tehdy, kdy je poptávka.
A když je sedlo, tak ty soupravy při prostoji slušně vyčistit. A třeba i dopustit vodu, když je chvíli období bez nočních mrazíků.
A udělat tarif tak, aby se v něm vyznal alespoň průměrně inteligentní člověk. K čemu je systém, kdy ani zaměstnanci ČD po řádově deseti minutách bádání nejsou schopni podat správnou a úplnou informaci.
Martin_pavel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 215
Registrován: 5-2002

Odesláno Pondělí, 31. srpna 2009 - 21:25:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Přípoje na lokálky z těchto linek jsou podstatně důležitější než dobré přípoje v rámci Prahy. Určité poštelování by pak mohlo znamenat likvidaci těchto vazeb. Tranzit přes Prahu je malý a stějně většina lidí stejně dále používá MHD. Naproti tomu vazby na perifériích jsou důležité a špatně nahraditelné.

Jistě, ale opět se musím zeptat: To to nejde obojí? Tedy periferie s návaznostmi a město také s návaznostmi? A že stejně většina lidí jede dál MHD - Pokračovalo by tolik cestujících MHD, pokud by návaznosti nebo spíš průjezdný model existovaly?
A tohle stejně není bohužel problém v Praze, ale obecně většiny velkých měst. Zkuste třeba přestupovat v Brně. Je to sice složitý problém, ale problémy jsou tu od toho, aby se řešily.
Mám vlaky stále rád, ale České dráhy se snaží ze všech sil, abych je rád neměl.
Martin_pavel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 216
Registrován: 5-2002

Odesláno Pondělí, 31. srpna 2009 - 21:40:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A udělat tarif tak, aby se v něm vyznal alespoň průměrně inteligentní člověk. K čemu je systém, kdy ani zaměstnanci ČD po řádově deseti minutách bádání nejsou schopni podat správnou a úplnou informaci.

Tak to naprosto souhlasím. Připomnělo mi to situaci, kdy jsem své sestře vysvětloval, jaké možnosti jízdenky na stejnou trasu si může koupit, co ke které bude potřebovat, kolik jí která bude stát, kdy si je může koupit, jakou formou za ně může zaplatit, jak ty jízdenky platí časově a ve kterých vlacích. Když jsem mluvil už asi 5 minut, tak mě zastavila a řekla, že pojede autobusem, protože vysokou školu nevystudovala. Neříkám, že všechny návraty do minulosti a všechny nabídky ČD jsou špatné, ale systém jízdenka, místenka a rychlíkový příplatek (dneska by to byl spíš příplatek SC) - to vše ve variantě celá a poloviční - měl něco do sebe.

Jinak mě docela odrazuje od cest vlakem povinná rezervace místa pro jízdní kolo na určitých tratích. Jako cykloturista opravdu nemůžu vědět, kdy dojedu a kam dojedu. Na výlet si totiž jízdní řád nedělám. Proto si skutečně nemůžu koupit místenku pro kolo 2 hodiny dopředu. A myslím si, že na vlacích, kde byla tato celkem nemilá povinnost zavedena, je odliv kol dost znát, např. R na 220.
Mám vlaky stále rád, ale České dráhy se snaží ze všech sil, abych je rád neměl.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1874
Registrován: 10-2004
Odesláno Pondělí, 31. srpna 2009 - 22:16:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin Pavel: Jistě, ale opět se musím zeptat: To to nejde obojí?
Tak si to zkuste.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2259
Registrován: 9-2007
Odesláno Pondělí, 31. srpna 2009 - 22:50:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"To to nejde obojí? Tedy periferie s návaznostmi a město také s návaznostmi?"

Nebudu polemizovat, jestli je stávající model dobře nebo špatně. Jen ho popíšu, přesněji řečeno tu část, co se týká Prahy.

Rychlíky od Plzně jsou obousměrně vázané v Plzni, zde je v celou všesměrný přestup.
Rychlíky od Hradce jsou obousměrně vázané v Chlumci na půl, kvůli přestupu i křižování.
Rychlíky od Děčína jsou kvůli obousměrnému přestupu vázané na celou v Lovosicích.
EC od Berlína jsou dané tím, jak je posílají Němci.
Rychlíky od Turnova jsou vázané jak přípojem v Turnově, tak přestupem v Boleslavi, tak i křižováním v Neratovicích.
EC od Brna jsou vázané tím, že některé pokračují do Berlína.
R od Havl.Brodu jsou vázané na celou v Havl.Brodu, a obousměrnými přestupy v Hoře.

Osobáky jezdí po těch samých kolejích, a musí se vecpat mezi rychlíky tak, aby se dal udělat interval 30 minut, někde i 15. Musí se všechno vejít na trať 011. Pak se ještě nesmí sčuchnout vlaky při křížení cest na zhlavích některých nádraží či odboček (Libeň, hlavák, atd.). To je dohromady docela dost podmínek, a to jsem určitě na spoustu z nich zapomněl. Přestup mezi osobáky v Praze by se sice hodil, ale někdy prostě není možný. Přesněji řečeno byl by možný, ale jen za cenu toho, že se rozhodí hned několik přípojů někde úplně jinde. Kvůli posunům, udělaným pro přestupy mezi konkrétními dvojícemi vlaků, by se pravděpodobě rozhodily přestupy mezi jinými dvojicemi vlaků.

Pokud je v Praze na hlaváku minutový nepřípoj, tak jeho změna v jakž takž spolehlivý přípoj by znamenala pohnout vzájemnou polohou vlaků aspoň o 8 minut, aby byl čas na přestup aspoň 7 minut. Tak velká vůle v GVD pravděpodobně není.

Mně by daleko víc zajímalo, jestli budou v konečném návrhu odstraněny ty dementní prostoje spousty osobáků ve Vysočanech, co mají být jak na 070, tak na 231. Přípoje v Praze někam vyjdou, jinam ne, s tím je třeba se smířit. Ale prostoj jednu stanici před hlavákem bude dvakrát denně naštvávat všechny, co denně jedou vlakem až do centra. A těch je daleko víc, než přestupujících z vlaku na vlak.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1875
Registrován: 10-2004
Odesláno Pondělí, 31. srpna 2009 - 22:59:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Davide, věř, že pokud by k žádnému dosypání nedošlo, tak pravděpodobně skončí velká část tratí, jenže dost často bez adekvátní náhrady! V Praze třeba ve středních Čechách by zůstaly jen vlaky na dvoukolejných tratích.
ČD údajně dostávají jedny z nejmenších dotací ze všech dopravců ze států, se kterými se můžeme rovnat. Pokud by se financování železnic řešilo před 10-i lety, mohly už jezdit kolony Desir či jiných adekvátních jednotek. Ale mám obavu, že ty Desira by to neodjezdila o moc levněji než "jednotka" 163+3xB, neboť ta už je zase odepsaná (odpisy jsou poměrně dost velká část nákladů na provoz).
Bohužel, nejdražší jsou právě hlavní trati, likvidací lokálek ušetříš dost málo. Můžeš zbourat třeba Jemničku, ale co si za to koupíš? Pak zjistíš, že za ušetřené prachy neodjezdíš ani jeden pár posilových vlaků třeba HavloBrod-Pardubice. A ještě budeš muset za Jemničku objednat náhradní busy.
Neříkám, že je nutné držet každou lokálku, ale dopravu je potřeba postavit koncepčně. Teď mi možná odpovíš, že kdyby se zbouraly nejméně efektivní lokálky, že by se 810 daly použít na nejméně vytížené vlaky na hlavních tratích. Z dopravně-ekonomického hlediska proti zrušení takových lokálek až nelze tolik namítat. Ale ekonomický efekt bude malý a těch hlavních tratí, kde by 810 řešila ekonomičnost provozu zas tolik není. Když opominu to, že by to znamenalo značné prodloužení jízdních dob (viz třeba návrh Česká Třebová - Zábřeh). Navíc 810 je znouzectnost na pár let, nebo si snad myslíš, že 810kou půjdou řešit ekonomické problémy sedel hlavních tratí na věky?
Musí se připravit princip financování železnice včetně obnovy vozidel. A ne látat současný stav. A nevěř tomu, že soukromý dopravce to odjezdí výrazně levněji. I u Arrivy bylo vidět, že reálná cena, aby vydělali, něco přes 100 kč/km.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2260
Registrován: 9-2007
Odesláno Pondělí, 31. srpna 2009 - 23:00:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Když jsem mluvil už asi 5 minut, tak mě zastavila a řekla, že pojede autobusem, protože vysokou školu nevystudovala"

Klidně mohla jet vlakem za obyčejné "zlodějské" jízdné. Zaplatila by jen asi dvakrát tolik, co v autobuse, a nemusela by nic řešit.

Dělám si srandičky, ale mně brzo vyprší stará karta na zákaznické, co byla asi za 600. Tím šestikilem se definitivně vyčerpala mez mé trpělivosti s modrými koulemi. Tisícovku předem jim nedám, tak asi budu jezdit autem a autobusem. Za zlodějské jízdné jedině, když to nepůjde jinak.

GŘ ČD =
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1876
Registrován: 10-2004
Odesláno Pondělí, 31. srpna 2009 - 23:12:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun: Já autobusem moc často nejezdím, ale poslední dobou když paltím jízdné v busu, tak nestačím zírat. Když jsem teď u ČSAD VSetín zaplatil 14 Kč/6km, tak jsem si vzpoměl na "zlodějské jízdné". A on to potvrzuje i tenhle grafík Ústeckého kraje. "Zlodějské jízdné" se zejména na kratších vzdálenostech příliš neliší od autobusových tarifů. Když opominu to, že dáte ještě bůra za batoh, tak Vas těch 6 km vyjde na dvacku.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2261
Registrován: 9-2007
Odesláno Pondělí, 31. srpna 2009 - 23:25:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Z dopravně-ekonomického hlediska proti zrušení takových lokálek až nelze tolik namítat. Ale ekonomický efekt bude malý a těch hlavních tratí, kde by 810 řešila ekonomičnost provozu zas tolik není."

Úspory vzniklé odepsáním vybraných lokálek bych nepodceňoval. Okolo většiny lokálek se motá velké množství autobusů. Při komplexním řešení autobusové dopravy v dané oblasti by mnohde šlo nahradit lokálku autobusem, aniž by se ve všední dny zvýšily počty km ujetých autobusem.
Před časem jsem to počítal pro liteňku. Tam by se při přestupním modelu (1 přestup místo některých přímých busů) dal zahustit interval do všech větších obcí ve špičce i v sedle, plně by se nahradila lokálka, a ještě by se ve všední den daly bus-km ušetřit na náhradu víkendu.
Podobně by to šlo i leckde jinde. Ušetřit všechny vlkm projeté na několika lokálkách, a nezaplatit nic navíc za busy, to už by dohromady byly nezanedbatelné peníze. To by ale musel existovat krajský organizátor VHD.

I bez koordinátora, a při zřízení nové autobusové linky přesně místo vlaku, by šlo o zajímavou úsporu. Platit za km necelých 20 km (rozdíl mezi autobusovou nákladovkou cca 30 Kč/km a průměrnou tržbou), nebo 70-80 (to je hrubý odhad toho, co budou ČD chtí jako úhradu ztráty), to je přece rozdíl.
Asdf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 991
Registrován: 5-2007
Odesláno Pondělí, 31. srpna 2009 - 23:25:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun: Lenže to zjednodušenie tarifu (vedúce jednoznačne na rušenie zľavových ponúk resp. zavedenie menšieho množstva iných) prinesie vždy zdraženie pre určitú skupinu obyvateľstva (zvyknutú na použitie danej zľavy), a je otázne či pritiahne do vlaku viac ľudí, než samo o sebe (minimálne na niekoľko rokov vyženie).

Žiarivým príkladom buď ZSSK, kde je síce tarif taký, že sa dá komplet celý aj so základnými podmienkami vycapiť na jednu A4 (obyčajné cestovné, povinné zľavy - ZŤP/dôchodca/študent, nechci slevu zadarmo - junior/klasik/senior, maxi karta prenosná/neprenosná, časové lístky - týždenné/mesačné/tatranský trojlístok a ešte aj pár blbostí do počtu - narodeniny/vlakom ďalej/daruj cestu vlakom), ale väčšinou to vedie na použitie obyčajného cestovného, s rovnakou výškou ako "zlodějské jízdné" ČD. A to sa s ohľadom na ďalšie špecifickosti železničnej dopravy na Slovensku niektoré zjednodušenia samé ponúkali - napr. celosieťové lístky by boli, na rozdiel od ČD, na ZSSK s ohľadom na dĺžku, hustotu a náväznosť spojov, takmer neupotrebiteľné.
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2262
Registrován: 9-2007
Odesláno Pondělí, 31. srpna 2009 - 23:42:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Když opominu to, že dáte ještě bůra za batoh, tak Vas těch 6 km vyjde na dvacku."

Ve venkovské lince jsem za batoh snad ještě neplatil, a že jimi jezdím docela často. Možná to bude i tím, že skoro všichni řidiči bydlí v jedné ze vsí, přes kterou linka vede, a jsou zvyklí zbytečně neprudit lidi.
Na delších trasách vybírají za bágl poměrně často, ale tam se to ani s báglem nepřiblíží zlodějskému jízdnému.

"Lenže to zjednodušenie tarifu (vedúce jednoznačne na rušenie zľavových ponúk resp. zavedenie menšieho množstva iných) prinesie vždy zdraženie pre určitú skupinu obyvateľstva "

Není zjednodušení jako zjednodušení. Dá se matematicky vymodelovat zjednoudušený ceník, a sloučené slevy, kdy se 99% lidí jízdné buď nezvýší, nebo sníží.
Zlodějské jízdné je mocný odpuzovač cestujících. Podle mě by mělo být po zcela zrušeno, resp. sníženo na úroveň zákaznického. Poměrná část dosud koupených "slev" by se po takové reformě mohla změnit na kredit, za který se vydají jízdenky na určitý počet km. Tím by značná část slev ztratila smysl, a mohly by být vymezeny jen pro specifické případy, a některé zcela zrušeny.

Rozhodně nesouhlasím s tím, že cestujícící za obyčejné jízdné dělají drážním "generálům" hejla.
Mates111
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 460
Registrován: 5-2007
Odesláno Pondělí, 31. srpna 2009 - 23:47:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ČD údajně dostávají jedny z nejmenších dotací ze všech dopravců ze států, se kterými se můžeme rovnat.

Toto je sice pravda, ale je dobré zmínit i druhou stranu mince. A to, že u nás je jedna z nejhustších železničních sítí v Evropě. Pokud bychom se tedy chtěli přiblížit průměru, museli bychom v konečném důsledku platit za železniční dopravu více peněz než ostatní. A to si nemůžeme dovolit. S tím potom souvisí to, že za dopravu na lokálkách nelze platit o mnoho více, než se platí dnes....

Ale mám obavu, že ty Desira by to neodjezdila o moc levněji než "jednotka" 163+3xB, neboť ta už je zase odepsaná (odpisy jsou poměrně dost velká část nákladů na provoz).

Pokud uvažujeme nákup Desira za 60 milionů korun a dobu životnosti uvažujeme 15 let, pak při denním nájezdu 500 km dosáhneme zhruba 20 Kč/km odpisu. Domnívám se, že toto číslo není zase tak vysoké, jak by se mohlo na první pohled zdát...

Navíc 810 je znouzectnost na pár let, nebo si snad myslíš, že 810kou půjdou řešit ekonomické problémy sedel hlavních tratí na věky?

Problémy sedel na hlavních tratích 810 skutečně nevyřeší. Nicméně velký problém pro mnoho lokálek bude, až doslouží 810 právě zde. Na velké části lokálek totiž nejobsazenějšími vlaky jezdí cca 30 cestujících a pro ně je Regionova prostě velká....
David
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4642
Registrován: 12-2007
Odesláno Pondělí, 31. srpna 2009 - 23:50:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky:
pokud by k žádnému dosypání nedošlo, tak pravděpodobně skončí velká část tratí, jenže dost často bez adekvátní náhrady!
Dosypání ano, ale koncepčně. Jesli dá MD na regionálku 2,7 mld. ročně, tak to není ani náhodou "jen" těch (dříve uváděných) 27%, protože to by kraje musely vydat každý rok na regionálku 10 miliard!

ČD údajně dostávají jedny z nejmenších dotací ze všech dopravců ze států, se kterými se můžeme rovnat.
Těžko se ale bude do ČD cpát víc peněz (1. Kde je vzít? 2. Proč jich tam dávat víc? O co víc potřebuje železniční osobní doprava víc veřejných peněz, než jakékoliv jiné odvětví?). Takže - jestli se má dávat víc peněz za vlkm, tak je asi logické, když těch vlkm bude (v součtu regionálky i dálkovky) méně.

mám obavu, že ty Desira by to neodjezdila o moc levněji než "jednotka" 163+3xB, neboť ta už je zase odepsaná (odpisy jsou poměrně dost velká část nákladů na provoz).
Z nákladového hlediska, nebo to bereš i z pohledu výše ztráty? (nové moderní jednotky by snad mohly přitáhnout víc platících cestujících, tedy - vyšší tržby, tedy - nižší ztráta)

Bohužel, nejdražší jsou právě hlavní trati, likvidací lokálek ušetříš dost málo.
Samozřejmě, vždyť třeba v případě kraje Vysočina říkám, že jestli by se mělo při redukci regionálky u něčeho začít, tak to mají být osobáky Havlíčkův Brod - Žďár - Křižanov, tam je rentabilita provozu (poměr tržby/náklady) asi ještě nepříznivější, než na Jemnické).

Můžeš zbourat třeba Jemničku, ale co si za to koupíš? Pak zjistíš, že za ušetřené prachy neodjezdíš ani jeden pár posilových vlaků třeba HavloBrod-Pardubice.
"Koupím" si za to především zlepšené a hlavně přímé (autobusové) spojení Třebíč - Jaroměřice - Moravské Budějovice - Jemnice.
Případný posilový vlak HB - Pardubice, který by vedla Regionova, by hradil Kraj Vysočina jen k hranicím kraje (tj. asi jen 34 km), to by snad nestálo totéž co dnešní rozsah vlakové dopravy na trati č. 243.

Neříkám, že je nutné držet každou lokálku, ale dopravu je potřeba postavit koncepčně.
Samozřejmě že koncepčně, tedy s přestupními návaznostmi vlak - bus a pokud možno s IDS, které odstraní zažité nevýhody autobusu, jako že jezdí odjinud než vlak, platí v něm jiná jízdenka než ve vlaku, a že na vlaky časově nenavazuje.

Teď mi možná odpovíš, že kdyby se zbouraly nejméně efektivní lokálky, že by se 810 daly použít na nejméně vytížené vlaky na hlavních tratích.
Nenamítnu. Šukafony nemají v systému kvalitní dopravní obslužnosti co dělat. Jejich logickou náhradou je autobus (anebo v případě větší poptávky kapacitnější kolejové vozidlo, minimálně Regionova)

Navíc 810 je znouzectnost na pár let, nebo si snad myslíš, že 810kou půjdou řešit ekonomické problémy sedel hlavních tratí na věky?
Jistě že nemyslím, a nikdy (pokud vím) jsem nic takového netvrdil.

Musí se připravit princip financování železnice včetně obnovy vozidel. A ne látat současný stav.
Lze snad s těmito řádky nesouhlasit?

A nevěř tomu, že soukromý dopravce to odjezdí výrazně levněji.
Tomu nevěřím, ale ať ty ceny jednotlivých dopravců porovná výběrové řízení!
Bohužel, faktický monopol ČD v osobní dopravě vyhovuje, jak vidno, všem, kteří by mohli o jeho "narušení" rozhodnout.
Čsad_zastávka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 899
Registrován: 9-2006
Odesláno Úterý, 01. září 2009 - 00:18:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mates111:
vždyť je přece správné dávat ČD tolik peněz, kolik si řeknou
Tenhle vtipek by nemel jen tak zapadnout.

Happy:
buďte rádi, že něco vůbec jede
Par svych zazitku z kupe jsem popsal. Pohar me trpelivosti s CernouDirou se povazlive naplnuje. Napr. na trati 220 se dalkovym vlakem nesvezete ve velkoprostoru, s vyjimkou EC 100/101 v 1. tride. Pritom na vetsich nadrazich projizdite kolem odstavenych Bt. Takze to by byl ten zdroj velkoprostoru.

Martin_pavel:
na Hl.n., Vršovice, Strašnice ... a Hostivař už by asi jelo značně víc lidí
Podminovaci zpusob je na miste. Mozna ano. Ale spis ne. Mozna na hl.n., ale to jen kvuli metru C, na ktere je to ovsem z Mas. n. 7 minut pesky. Jinak Vrsovice, Strasnice - co tam? Vetsina cest je do prace a tam zadni vetsi zamestnavatele nejsou. Do hostivarske prumyslove oblasti je casove kratsi jet z Vysocan autobusem.

Ale hlavni je, co jsem psal v prisp. 898 - museji vyjit navaznosti mimo Prahu. V Praze pri taktu 30 min. a huste MHD opravdu nemuseji.
Martin_pavel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 217
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 01. září 2009 - 02:22:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jistě, souhlasím s tím, že musí vyjít návaznosti mimo Prahu. Jsou ovšem místa, kde návaznosti nejsou a právě podle nich by se možná dala Praha navázat. Vycházím z toho, že je mi naprosto jedno, jestli budu mít přestup v Plzni, Budějicích, Lovosicích a HavlBrodě zrovna v celou, nebo to bude v X:15. Když se tak podívám na mapu, zjišťuji, že máme republiku rozdělenou na dvě části, které mají jakž takž aspoň někde přípoje. Mezi těmito dvěma oblastmi jsou stanice Jihlava, kde na něco od HavlBrodu nenavazuje skoro nikdy nic ve směru Horní Cerekev a Jindřichův Hradec, tady diskutovaná Praha a zvláštní Chomutov a Cheb, kde to někdy vyjde a někdy ne. A na tom by se možná mohlo stavět. Vím, že těch podmínek je daleko víc a taky jsem si vědom toho, že grafikonisti nemají jednoduchou práci, když musí uspokojit požadavky jak objednatele provozu, tak provozovatele dráhy. Představuju si to asi moc jednoduše, ale myslím, že je dneska jakýsi SW, který by tohle dokázal vypočítat. Dál je pravda, že Česká republika má z bývalých postkomunistických zemí železnici (co se hustoty provozu a návazností týká) na velmi slušné úrovni. Kam se hrabe takové Polsko nebo Slovensko. Je to asi jako když jsem si stěžoval, že MHD v Praze jezdí blbě a pak jsem se přestěhoval do Budějovic, kde sice jsou z mého pohledu kvalitnější a udržovanější vozy, ale JŘ jsou proti Praze otřesné - pojmy proklad a zapamatovatelný takt jsou na jihu asi nadávka.
Mám vlaky stále rád, ale České dráhy se snaží ze všech sil, abych je rád neměl.
David
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4645
Registrován: 12-2007
Odesláno Úterý, 01. září 2009 - 07:59:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vycházím z toho, že je mi naprosto jedno, jestli budu mít přestup v Plzni, Budějicích, Lovosicích a HavlBrodě zrovna v celou, nebo to bude v X:15.

Uzly v uvedených stanicích v X:15? Jak to myslíte? Posunout časové polohy většiny vlaků o 15 minut? Tím by se z hlediska přestupních vazeb nic nevyřešilo.

Jiná úprava by znamenala, že když by vlaky odjížděly v X:15, tak by (podle symetrie v celou) musely přijíždět do stejného uzlu už v cca (X-1):45. Tedy půl hodiny na přestup v uzlu.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1877
Registrován: 10-2004
Odesláno Úterý, 01. září 2009 - 09:06:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

David: Nemá smysl počítat, kolik procent to, co MD dosype, bude. Uznávám, že ty částky trochu falírují. Když nedosypeš nic, ČD zruší řekněme třetinu vlaků a za stejné prachy odjezdí zbytek. A kde seženeš ten zbytek (třeba na ty busy)? Nevím, o kolik potřebuje reálně železniční doprava víc peněz, ale jako u každého odvětví ten dopravce musí vydělávat. Jenže on nevydělává. Nechci spekulovat, proč. Každopádně to, co podle tisku dostávají dráhy u nás je zlomek toho, co dostávají v zahraničí (a to včetně Slovenska a Maďarska, které by měly být na stejné úrovni).
Ano, Desira to fakticky odjezdí levněji než 163+B a nabídnou větší komfort. Ale jaký ten rozdíl bude? 10 Kč? Proto jsem psal, že to „neodjezdí o moc levněji“. Průměrná cena za rychlík je údajně 125 Kč a s osobákovou klasikou to bude podobné. Za kolik by to ČD odjezdily s novým Desirem?
Příklad „Jemnička“ a 238ka jsem bral bez ohledu na hranice kraje. Roční provoz na 243 je asi 90 000 vlakokm/rok. Když si vezmu, že vlak na hlavní trati vyjde tak 2x draho, tak je to jeden pár vlaků na hlavní trati v délce asi 61 km.
Nemusíš věřit, že to soukromý dopravce neodjezdí levněji, ale zkus si přečíst ohledně toho nějaké články. Většina výběrových řízení dopadla tak, že bylo zrušeno, protože nabízená suma byla o hodně vyšší než ta, kterou platil kraj (viz první snaha o nového dopravci Jizerské dráhy nebo VŘ v Karlovarském kraji). V současné době bude rozdíl nabídek v korunách. A já si myslím, že tomu tak bylo i v Libereckém kraji teď. Odhaduju, že Arriva nasadila podobnou cenu jako na Hrádek (kolem 110), a Viamont s ČD byly podle mého názoru dost blízko.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
pv
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.176.167.9
Odesláno Úterý, 01. září 2009 - 09:54:54    Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun
zkuste se mrknout kolik stojí zákaznické karty v okolích zemích. zlatý litr u čd.
Orky
zajímala by mě jaká je cena za soupravu spřaženou ze 2 desir respektive dvou regionoh trio, to je kapacitně adekvátní klasice. jestli se srovnává srovnatelné.
jinak totiž vlak o 120 místech by měl být logicky levnější než ten o 240
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1878
Registrován: 10-2004
Odesláno Úterý, 01. září 2009 - 10:39:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

pv: To se takhle nedá říct, protože cena za vlak závisí na mnoha faktorech (odpisy za vlak, údržba, nafta/elektřina, lidi, dopravní cesta apod.). Cenu taky dost značně ovlivní oběh vozidel. Cena buda značně rozdílná, když bude jednotka pendlovat celý den nebo když se otočí dvakrát ve špičkách a zbytek dne prostojí v depu (prostě odpisy jsou fakticky konstantní, ať vlak jezdí nebo ne a musíte je rozepsat do výkonu.
Klasické soupravy zejména v regionální dopravě patří do minulosti. Jednak málokde je poptávka natolik vysoká, aby se vyplatilo tahat těžké vlaky o mnoha vagonech a dneska je jeden z hlavních požadavků nízkopodlažnost. Teď mám na mysli situaci, kdy bych stál před rozhodnutím, zda kupovat jednotky a nebo nové vozy klasické stavby. V současnosti jsou lokomotivy a vozy účetně odepsané a tím se podle mého názoru jejich cena za provoz blíží účetně neodepsaným novým jednotkám. Pochopitelně podložené to nemám.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2264
Registrován: 9-2007
Odesláno Úterý, 01. září 2009 - 10:44:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

pv: Pokud chtějí v jiných zemích vyhánět lidi z vlaků předraženým obyčejným "zlodějským" jízdným, je to jejich věc. V ČR je to i moje věc.

Mně ani tak nevadí výše platby za zákaznickou kartu. Ať ze zákaznického jízdného klidně udělají speciální tarif pro malé procento zákazníků, kteří jezdí velmi často různými směry. Co mně vadí, je nehorázná výše obyčejného "zlodějského" jízdného. Když uvážíte úroveň posprejovaných stanic plných bezdomovců, a zastaralých humusných souprav, tak dráhy nic neopravňuje k tomu, aby považovali vlak za lepší službu, než autobus. V tomto směru zcela selhali všichni ministři dopravy za posledních deset let, protože ma GŘ musí přijít jasný politický befel shora, jinak s nimi nikdo nehne.

Jeden z důvodů, proč bývají autobusy daleko plnější, je právě výše jízdného. Výší obyčejného jízdného načalstvo ČD své firměsamo podřezává větev. Kdyby byly vlaky využívanější, tak by byly daleko menší tlaky na jejich omezování. Zřejmě na ministerstvu i na GŘ spoléhají na to, že populismus politických stran nedovolí omezit či zrušit ani téměř prázdné vlaky.

(Příspěvek byl editován uživatelem Bručoun.)
Happy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2605
Registrován: 9-2005

Odesláno Úterý, 01. září 2009 - 11:46:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jenomže je taky rozdíl jet za "zlodějské" jízdné na koridoru v mzetě solidní rychlostí v dálkovém vlaku anebo jet za zlodějské jízdné na regionálce padesátkou v šukafonu. V jednom případě je cena snesitelná a v tom druhém už ne. Sice tento fakt částečně řeší IDS, ale kolik krajů to má že... Takže by neškodilo mít ještě jeden tarif regionálního jízdného se srovnatelnou cenou autobusu, který by platil pouze v Os/Sp na jednotlivých relacích. Čili bychom nejeli ze Strakonic do Vimperka za 46 kč "obyčejného", ale např. za 30 kč. Čimž by klasicky nejelo 10 lidí za 46 (460 kč), ale vzhledem k výhodnosti i oproti busům, by jelo těch lidí cca 30 (za 900kč). Čili já jednotnost tarifu při obrovském rozdílu služeb nepovažuji za vhodný. Je potřeba se přizpůsobit místním podmínkám tak, jak to dělají bus dopravci.
To, co se děje na Vysočině v rámci VHD, lze označit jedním slovem. CHAOS. Bude pro nás luxusem se svézt o víkendu či v pracovní den vlakem? Asi ano. Nápady z dílny Joukl a spol. jsou toho důkazem.
Asdf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 992
Registrován: 5-2007
Odesláno Úterý, 01. září 2009 - 11:49:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Happy: Na toto by sa hodila stará dobrá tretia trieda ...
Mechanikofil
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1258
Registrován: 6-2007

Odesláno Úterý, 01. září 2009 - 11:58:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Happy: A co to udělat tak, že v osobních (resp. i spěšných) vlacích by lidi jezdili za zákaznické jízdné i bez karty?

Co jsem se bavil s kolegy nebo přáteli, tak Obyčejné jízdné je to, co lidi spolehlivě odradí od jízdy vlakem. Je smutné, že tento problém nikdo neřeší.
Happy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2606
Registrován: 9-2005

Odesláno Úterý, 01. září 2009 - 12:09:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Na toto by sa hodila stará dobrá tretia trieda ...
Taky mě to napadlo, ale myslím, že by to na vnímání lidí působilo spíš negativně. Evokovalo by to ještě větší "socku".

A co to udělat tak, že v osobních (resp. i spěšných) vlacích by lidi jezdili za zákaznické jízdné i bez karty?
Sleva na zákaznickou se dává pevně z obyčejného jízdného a obyčejné jízdné samo o sobě preferuje dálkové cestující. Kdyžto mnou uváděné by preferovalo spíše cestující na krátké vzdálenosti do cca 30 km, což je klasické denní dojíždění, které lze snesitelně praktikovat na většině regionálek.
To, co se děje na Vysočině v rámci VHD, lze označit jedním slovem. CHAOS. Bude pro nás luxusem se svézt o víkendu či v pracovní den vlakem? Asi ano. Nápady z dílny Joukl a spol. jsou toho důkazem.
Mechanikofil
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1259
Registrován: 6-2007

Odesláno Úterý, 01. září 2009 - 12:17:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nejlepší řešení by bylo obyčejné jízdné zrušit úplně.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1879
Registrován: 10-2004
Odesláno Úterý, 01. září 2009 - 12:35:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Porovnání "zákaznického" jízdného ČD a příměstského ČSAD Vsetín. Pochopitelně na dálkovou dopravu má ČSAD Vsetín ceník jiný s nižšími cenami. A s podobnými cenami příměstské autobusové dopravy jsem se setkal i na jiných místech. Dálkové busy jezdí levněji. Proč asi.

km - ČD - ČSAD Vsetín
05 14 14
10 20 18
15 27 27
20 33 31
25 39 36
30 45 42
35 51 47
40 57 53

Při takovéhle podobnosti se prostě slevovou kartu pořídit vyplatí. Podstatně nižší ceny jsou až u dálkových linek, jenže ty jezdí zpravidla nedotované a firmy si to napočítají tak, aby spoj jel plný. Prostě vyžírači rozinek. A kdo se nevejde, ať si jede jak chce. Zatímco na krátké vzdálenosti se jezdí denně, na ty delší jen nikoliv
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2265
Registrován: 9-2007
Odesláno Úterý, 01. září 2009 - 12:52:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky: Nevím, jestli je ceník ČSAD Vsetín nejlepší porovnání. Například na zrychlené regionální lince SID Beroun-Praha,Nové Butovice je obyčejné jízdné 26 Kč, a vzdálenost je 25 až 28 km. Toto zrovna je linka, která odčerpává lidi z vlaku nejen blízkostí zastávek v Berouně, ale především cenou.
Pryž
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 83
Registrován: 12-2008
Odesláno Úterý, 01. září 2009 - 17:23:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

velký problém jízdného vidím v tom, že se platí za kilometry (sice tarifní, ale jsou většinou "reálné") a tudíž cestující ve vlaku je zbytečně penalizován za to, že jede delší cestou (po kolejích) než by mohl (tj. po silnici - typicky ten Bručounův Beroun)...
Ve Švýcrasku před cca 7 lety rozvíjeli myšlenku "dynamického jízdného", které vycházelo z toho, že mezi každými dvěma body v síti je nabídka spojení v jiné kvalitě (rychlost, četnost, pohodlí, přestupy) a tomu by měla odpovídat cena - tarif by pak byl matice n x n hodnot a na ty se normálně měly vztahovat slevy (tj. nic, halbtax, traťovky...). Ani nevím, proč to pak usnulo...
Boblick
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 796
Registrován: 1-2009
Odesláno Úterý, 01. září 2009 - 19:34:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Taky dodám ceník o kterém jsme si ještě nedávno mysleli, že odradí místní cestující používat dálkové linky:

00-04: 5
05-07: 10
08-10: 15
11-13: 20
14-17: 25
18-20: 30
21-25: 35
26-30: 40
Boblick
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 797
Registrován: 1-2009
Odesláno Úterý, 01. září 2009 - 19:44:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Orky 1879:
Ten bus ceník je ale asi pro místní linky, že? Pak bych předpokládal, že je součástí smlouvy linek zařazených do ZDO.
A řekl bych, že politika krajů je ceny držet pokud možno v průměru toho nejdražšího (t.j. u cen ČernéDíry, neb tam s cenou nemohou nic dělat).

Na dálkových busech chodí kontroly MF a mohu říci, že výpočetní vzorec je pěkně složitý a tlačí dopravce (v dálkovce) k ceně co nejnižší. Takže nejen konkurenční boj, ale i MF si umí přisadit.
Tomáš_záruba
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1054
Registrován: 5-2002
Odesláno Úterý, 01. září 2009 - 19:46:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Happy + Pryž: Vzhledem k tomu, že ten případ, kdy je OJ "oprávněné" (ve srovnání se zbytkem sítě), je zanedbatelné procento relací (nebudeme-li se tedy zabývat spojením vesnic, kde náhodou nevede silnice), klidně bych to zanedbal a OJ zrušil plošně. Prakticky se jedná jen o Ostrava - Praha (- Plzeň tunelem), Děčín i Brno jsou klikaté a tedy dražší, Budějovice trs 221 budou taky, a na 330 je malé procento tranzitu.
Ve výhledu se přidá ještě Brno - Ostrava. Všechno ostatní je pomalé a klikaté a nemá tedy nárok být kilometricky drahé. Ve jménu jednoduchosti bych ty Ostravy (či především "příměstské" Pardubice) s ohledem na zbytek sítě zanedbal - koneckonců když pak někdo jede Liberec - Ostrava, tak 030 v pohodě výhodu zbylého úseku anuluje.
Pryž
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 84
Registrován: 12-2008
Odesláno Úterý, 01. září 2009 - 20:59:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad TZ: no nevím, jestli principielně "OJ" rušit. Je to spíš celá tarifní filozofie, jak by (ne)měla vypadat - kouzlo "ZJ" a všelijakých "InG" a "GA" je nejen v tom, že daného zákazníka vtáhnu do systému (a jemu už je pak líto to nevyužívat, když už kartičku má), ale zejména v tom, že od lidí vytáhnu peníze v cashi (a to ne málo) a to zároveň dřív, než vůbec někam jeli! Jenže tato filozofie je u nás zcela neuchopena, nebo uchopena nešikovně. To však nic nemění na to, že zákaznický princip považuji za správný.
Důležité je vyřešit "vztah" mezi jednotlivými slevami a "normálním" jízdným (např. za ten kilometr) a oceněním "vstupenky" do systému. Tj. jak často a jak daleko jezdící klient je pro mě již zajímavý proto, abych ho měl, pracovals s ním a tahal z něj peníze.

(Příspěvek byl editován uživatelem pryž.)
Franta z hor
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.176.246.74
Odesláno Úterý, 01. září 2009 - 21:00:44    Odkaz na tento příspěvek  

Když se vláda rozhodla přisypat na regionální spoje (a tudíž se nemusí masivně rušit - naštěstí), tak by se už mohly objevit finální verze JŘ jednotlivých krajů, ne ? Kdy to bude, ví to někdo ?
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1880
Registrován: 10-2004
Odesláno Úterý, 01. září 2009 - 21:14:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Franta z hor: Loni byl první konečný návrh zvěřejněn počátkem září (na Olomoucku to bylo cca 3.9.2008). Letos to bude spíše později, odhaduju nejdříve po půli září. 7.9. má být ukončeno vyjednávání o nové podobě JŘ, pak by se mohly návrhy na krajských stránkách začít objevovat.
Ale neberte mě za slovo, je to můj skromný odhad.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2267
Registrován: 9-2007
Odesláno Úterý, 01. září 2009 - 21:21:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pryž: podle mého názoru si podnik se stoprocentní majetkovou účastí státu, jehož provoz je z 90% placený z daní nás všech, nemá co vyskakovat. V takovém podniku by měla být cena jízdenky stanovena jako cena veřejné služby. To sice zcela nevylučuje množstevní slevy, ale základem by měla být ta cena veřejné služby. Poštovní známka taky stojí 10 Kč, a basta fidli. Nárok na individuální zacházení a množstevní slevy u České pošty má asi 0,1% zákazníků.

U dotovaných vlaků bych to viděl tak na základní jízdné, dětskou slevu, studentskou slevu, důchodcovskou slevu, týdenní jízdenky, a měsíční jízdenky. Pak už jen nějaké vychytávky pro ty, co jezdí opravdu hóódně často. Nevím, proč má plátce daní platit obyčejné "zlodějské" jízdné, aby tím tak trochu dotoval jiné cestující. Kdyby se ČD dokázaly uživit z tržeb, a nebyly ve jménu preference vlaků omezovány souběžné autobusy, pak bych jim přiznával právo si udělat tarif, jak chtějí. Tak, jak to je dnes, to považuju za zvůli za mé peníze.
Pavlík
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 417
Registrován: 5-2005

Odesláno Úterý, 01. září 2009 - 21:25:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun: naprostý souhlas . Pryč se zlodějským obyčejným jízdným