Diskuse » Tramvaje a metro » Tramvaje v Ostravě » Archiv diskuse Tramvaje v Ostravě do 19. 2. 2020 « předcházející | další »

Archiv diskuse Tramvaje v Ostravě do 19. 2. 2020

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Pako
Středa, 12. února 2020 - 09:46:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2352
Registrován: 6-2002
Dobré dopoledne.

@Poskok:
Osobne bych radsi videl tu 8 jenom na Hlavak a odklonenou 2 na Hlucinskou. Nez mne tu zacnete bombardovat tim, ze: "OMG, Vyskovice ztrati prime napojeni na Hl. N.", tak si uvedomte:
A) Lide bydlici v useku Vyskovice - SPORT ARENA fakt nejezdi na vlak na hlavak.


To bych bral jako velmi odvážné tvrzení. Zatímco Poruba by s d-8 měla k dispozici Svinov i HptBhf, Výškovice nic...? Upozorňuji, z Ostravy se jezdí i na Bohumín a do Polska.

K diskusi všeobecně... Upřímně, za svých 25 v oboru IT a zkušenostech s pojekty bych řekl, že šedivá je každá teorie, pouze praxe přináší reálný výsledek. Mi se ty změny zamlouvají, osobně bych tomu dal šanci, ať život ukáže, co do budoucna případně přihnout... Jako s Hranečníkem, těžký odpor na začátku, plynule fungující přestupní uzel dnes...

Osobně bych opravdu doporučoval tlačit na tu trať na Globus... Tím se v podstatě Slovan vyřeší přirozenou cestou. D-9, d-3 a d-17 na Globus, pak není co řešit.

Ještě jedna věc... Pokud mají jít na d-8 přednostně Stadlery, budou zákonitě chybět jinde... Tu d-3 ve špičce klidně mohou pořešit vozy ASTRA/TRIO, ale spíše mi jde o jinou věc...

Poruba má 32 Stadlerů, Křivá jen 8. Předpokládám, že Křivá se částečně zapojí i do d-8. Kdyby jen 4 kursy. Nicméně úpravou na d-3/d-11, kde VP jezdí celou d-3 a řekněme 40 % d-11, mi přijde, že VP ubydou trhačky, které naopak přibydou na VO díky trhačkám na d-11. Dostane za to Křivá i více kursů např. pro d-4?

Dík.

(Příspěvek byl editován uživatelem pako.)
xyzž
Středa, 12. února 2020 - 09:58:46  
Neregistrovaný host
Co jsem tak letmo projížděl VJŘ tak 11 je kmenove Křivá,3 Poruba.je tam dost celodenních směn,na 8 má Křivá snad 3 - 4 kurzy,co pak zatahujou na Plynárny cca do 20:00.na te 3 jsou i trhacky,které při těch kolech do a z vozovny mají v ranní části klouby,na odpolední už sólo,takže návoz zaměstnanců je teoreticky ošetřeny.tu 4 fakt nevím,ale myslim,že to bude jako teď.
xyzž
Středa, 12. února 2020 - 10:00:17  
Neregistrovaný host
A když nebude kloubak po ruce,jede dvojce...žádná křeč.
xyzž
Středa, 12. února 2020 - 10:03:57  
Neregistrovaný host
Ta 8 už nebude oběhová,budou to klasické kurzy(dost kuriózní čísla) a každý kurz pojede na Hlucinskou cca 2* za směnu..
Na Hlučínské se bude pauzovat i na Hlučínské koleji..
Kočkopes
Středa, 12. února 2020 - 10:29:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1134
Registrován: 10-2017
kdyby se tě to osobně netýkalo, tak nereknes ani ň.
Nevidím na tom nic špatného. Když uděláte změny třeba na linkách 52 a 64, tak lidé z Antošovic budou mít připomínky ke své lince a k té druhé prostě nebudou mít co říct. Je to sobecké, ale bohužel to tak funguje. Já na rozdíl od toho jsem ve Výškovicích prožil 7 let života, takže dokážu srovnat linky 7 a 17 a vím, že linka 7 měla před nějakými 15 lety silnější využití, než jaké má dnes.

Nevím co tak všichni šílíte z té 17. Stejně v sedle konci co druhý spoj na vozovne. I to byl důvod, proč se zvolila 17 na zkrácení.
Prostě je to pro mě a lidi z Dubiny zhoršení dostupnosti služeb a pro některé i zaměstnání a vzdělání. Ani sebelepší přestup nepomůže k lepšímu. Už teď je to nic moc díky tomu, že je půlka spojů useknutá, ale dá se to vydržet. Po novému to sleze k horšímu. Ještě jednou -> doporučuji si takové pitomé dojíždění vyzkoušet.

nahodilá Kočkopsova pozorování jednotlivých spojů
Nic nebylo nahodilé. Do Poruby jsem dojížděl pravidelně ráno i odpoledne, takže si dokážu z toho vyvodit (minimálně pro sebe) nějaký závěr.

Navíc jak už psal výše Ross, proč se v sedle utíná půlka spojů 17 na Vozovně už za současného stavu, když s ní jezdí "o tolik víc lidí a 7 vozí vzduch"?
Já nevím, to se zeptejte toho, co to vymyslel. Taky bych to nejradši změnil, ale bohužel nepatřím k těm, kteří tohle vymýšlejí a kecat jim do toho budu asi dost těžko. Takže já si můžu tak maximálně stěžovat a tím to končí.

K tomu všemu k 17 na Vřesinské v novém stavu se váže ještě jeden problém, který tady nepadnul a kterého si nejste vědom. Kvůli 3/11 na Dubině (která tam nově bude mít minimálně v sedle BP) už 17 nebude moct pauzovat na Dubině jako doteď (nevešlo by se to tam). Pokud ji mámě ukončenou na Vozovně tak není problém, BP bude 17 čerpat tam. Ovšem pokud ji pošleme na Vřesinskou, tak by mě zajímalo, kde tam najít místo pro čerpání 18minutové BP (reálně 15, ale po tu dobu se nesmí hýbat s vozem), když musíte mít neustále jednu volnou kolej pro osmičky (a pro čerpání BP potřebujete na střídačku obě koleje). U 7 tento problém není, ta čerpá BP ve Výškovicích.
V sedle se bude točit na Zábřehu, což je taková prázdná smyčka, má odstavnou kolej a pokud mě pamět neklame, tak je tam i jedna objízdná kolej - to stačí. Tím pádem by mohla 3 projíždět Dubinu jako doposud a 17 může čerpat. Kromě toho, v sedle, pokud dobře vidím, má 3 na Dubině pouze 11 minut mezi příjezdem - odjezdem, takže to na čerpání moc nevypadá. Zatímco v Zábřehu je na to 16 minut.

8 rozdělit na dvě standardní linky > 8 Poruba vozovna - Hlavní nádraží, 9 Vřesinská - Hlučínská, pak může na Vřesinské zůstat 7 i 17 v dnešních parametrech a páteřní linka by se zkrátka propagovala jako páteřní svazek, všechny ostatní navržené změny mohou zůstat jak jsou. Svým způsobem se to dá považovat i za jakousi předpřípravu na trať ke Globusu (8 pak prodloužena na Globus, 7 nebo 17 ohnout tamtéž a 3 ve špičkách prodloužit z vozovny na jednu z větví). Lepší?
Pecka [ok]
Středa, 12. února 2020 - 12:24:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3
Registrován: 1-2020
Pár novinek k systému ttraffic.eu

- Nově je možné rozkliknout číslo linky a zobrazit vozy, které se na lince nacházejí v daný den (lze vybrat i jiné datum)

- Stránka jednotlivých nasazení vozu má nyní stránkování a je možné filtrovat období odkdy dokdy chcete zobrazit záznamy

- Nově se také na stránce vozu zobrazuje v záhlaví jeho poslední zaznamenaná poloha, pokud by chtěl někdo vědět kde se vůz nachází například pro [fotic]
Středa, 12. února 2020 - 12:57:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 369
Registrován: 7-2014
Kočkopes:
1) Ano, změny v roce 2013 a vytvoření linky 48 v současné podobě způsobily odliv cestujících z linky 7, to nerozporuju.
2) Věřím, že když se omezoval počet spojů v sedle za vozovnou, tak se sáhlo na linku, která byla v té době nejméně vytížená. Na tohle asi budeme mít každý z nás rozdílný pohled, zda to bylo dobře/špatně nebo jak vlastně.
3) Ty pauzy na 3 budou v tom případě spíše 21 Dubina, 16 Zábřeh nebo 11 Dubina, 26 Zábřeh...přece jen ta spojená linka bude mít přes den jízdní dobu 52 minut...VJŘ ale ještě v ruce nemám, takže je to jen můj odhad...

Suma sumárum je to ale o tom, že ať už se řízlo do 7 nebo 17, v každém případě by byl řev...buď z jednoho nebo druhého tábora...takže šlo jen o to, zda bude naštvaná Hrabůvka/Dubina nebo Zábřeh/Výškovice...
Středa, 12. února 2020 - 16:48:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1662
Registrován: 10-2010
V diskuzích o změnách v linkovém vedení zapadly jiné podstatné záležitosti. DPO připravuje výběrové řízení na těžkou údržbu Stadlerů a zároveň probíhá další pokus o prodej Ekovy.

http://www.cs-dopravak.cz/zpravy/2020/2/9/ostrava-chyst-tendr-na- drbu-tramvaj-stadler
Kočkopes
Středa, 12. února 2020 - 18:49:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1135
Registrován: 10-2017
TommyX:

ad 1) - ano, právě díky tomu se na 7 začaly objevovat Astry, Tria, Stadlery, místy i K2, zatímco 17 je v soupravách. I to je jeden z faktů, který podporuje argument o nižším využití linky 7 (lidé se lépe dostanou do Poruby z obchodního centra v Zábřehu díky lince 48, která je zaveze bez přestupů do půlky Poruby). Nicméně dále už se mi to rozvíjet nechce.
ad 3) - vycházím z jízdních řádů, resp. z toho, co je dostupné (jak na sebe navazují příjezdy a odjezdy konečných a postupné pořadí ne/garantovaných spojů), ale bude to tak, jak píšete, tedy na Dubině je určitě 11.

Suma sumárum je to ale o tom, že ať už se řízlo do 7 nebo 17, v každém případě by byl řev...buď z jednoho nebo druhého tábora...takže šlo jen o to, zda bude naštvaná Hrabůvka/Dubina nebo Zábřeh/Výškovice...
To sice ano, ale stav od 1.3. je takový, že Hrabůvčák a Dubiňák jsou oba nasraní jak brigadýr a obyvatel Výškovic má to má na párku a k tomu rohlík od ucha k uchu. Přitom by bylo mnohem lepší použít osvědčený systém "vlk se nažral a koza zůstala celá" v podobě jedné ze zde navrhovaných variant.
Středa, 12. února 2020 - 19:36:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 110
Registrován: 8-2019
Pako:
"Dobré dopoledne.

@Poskok:
Osobne bych radsi videl tu 8 jenom na Hlavak a odklonenou 2 na Hlucinskou. Nez mne tu zacnete bombardovat tim, ze: "OMG, Vyskovice ztrati prime napojeni na Hl. N.", tak si uvedomte:
A) Lide bydlici v useku Vyskovice - SPORT ARENA fakt nejezdi na vlak na hlavak.

To bych bral jako velmi odvážné tvrzení. Zatímco Poruba by s d-8 měla k dispozici Svinov i HptBhf, Výškovice nic...? Upozorňuji, z Ostravy se jezdí i na Bohumín a do Polska. "
A jsme zase defacto na začátku. Je opravdu potřeba mít linkové vedení udělané tak, že z každé konečné vedu linku na každou konečnou (nadsazeně). Není lepší mít menší počet linek v kratších intervalech, kdy prostě sice bude muset člověk přestoupit, ale nebude muset přemýšlet nad tím, kdy vylézt z domu?

Potom se vymýšlejí kraviny ve formě větvení 8 na větve Hlavní nádraží/Hlučínská, protože na Hlavák není poptávka na to, aby tam jezdily další spoje. Není lepší tu 8 vést jenom na Hlavní nádraží a 2 jenom na Hlučínskou? Chápu, že by muselo pár lidí přestupovat, ale když bude jezdit 8 komplet nízkopodlažní a 2 téměř také, tak to zase jako tak velký problém nevidím...
Čtvrtek, 13. února 2020 - 07:56:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 26
Registrován: 12-2017
Jak to tu pročítám abych přestal ze Zábřehu jezdit na Hlavák [biggrin]

Ale teď vážně. Na hlavák jedu max 1x ročně takže v případném přetrasování linky č.2 jak píše tady Poskok nevidím problém. Na durudou stranu pokud se osvědčí intevaly na lince č.8 rád bych je viděl na lince č.2 ať už by měla konečnou na Hlaváku nebo Hlučínské i kdyby půlka spojů měla končit na Plynárnách a linku č.6 zrušit úplně.
Pako
Čtvrtek, 13. února 2020 - 08:13:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2353
Registrován: 6-2002
Dobré ráno.

@Poskok: My si nerozuměli. Mi šlo o to, že d-8 spojí dvě klíčová vlaková nádraží, zatímco d-2 by nespojila Výškovice/Zábřeh ani s jedním. To je vše. Ale pokud se to osvědčí...

Mimochodem, v úterý jsem brzy ráno vezl manželku na penďák a včera večer jsem pro ní jel k penďáku. To hlavní nádraží bych nechal odstřelit, něco tak hnusného pouze vystraší případného cestujícího...
Když si vzpomenu na budovu hlavního nádraží ve Vídni, Linci nebo Innsbrucku, chce se mi nad tím ostravským blít.
Když ve Vídni byli schopni de facto spojit 3 nádraží do jednoho hlavního, přemýšlím, zda by se něco podobného nedalo udělat kolem Stodolní, prostě postavit to z gruntu celé znova. A vyřešil by se tím i problém dojíždění tramvají až do Přívozu, kde by pak stačila v podstatě jedna linka.

Dík.
Čtvrtek, 13. února 2020 - 08:44:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 172
Registrován: 5-2018
Pako: máte pravdu, takhle poškodit původní bruselskou architekturu je velká škoda. Na druhou stranu ma pořád vybornou dostupnost tramvají a uvnitř budovy je pořád vidět snaha.měnit věci k.lepšímu.

Trochu mimo.téma, omlouvám se.
Čtvrtek, 13. února 2020 - 09:24:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 111
Registrován: 8-2019
Teď mi něco došlo... Na Hlučínskou raději přetrasovat 1 (teď mne Kočkopes asi zabije [biggrin] ), protože:
A) Nemá noční provoz (linka 2 ano)
B) Sport Aréna neztratí přímé spojení na hlavák (což by bylo zejména při velkých sportovních akcích v Aréně problém)
Pako
Čtvrtek, 13. února 2020 - 10:30:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2354
Registrován: 6-2002
@Poskok: Podle mě by to s tou d-1 bylo lepší právě z důvodů, co píšete. A navíc, d-1 už historicky přes Hlučínskou jezdila... Dík.
pm81
Čtvrtek, 13. února 2020 - 16:27:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 135
Registrován: 5-2019
Tommasův obrázek mne zaujal, ohledně 1 - z Kotase přes Nádraží, Vítkovice a dále po dnešní trase 6 do centra a jak píšete, s ukončením na Hlučínské místo budoucí 8, aby se uvolnila kapacita na HN. Díky obnově vozového parku se snad dočkáme zastávek na znamení TRAM i my. [happy] Tím by mohla být vyřešena (nejen) trasa 10 z Hranečníku po dnešní 1 na Dubinu. Jak se píše na webu KODIS.cz "Systém tramvajové dopravy je směřován k modelu nižšího počtu páteřních linek s kratšími intervaly mezi spoji. Systém preferuje častější přímé spoje v nejvytíženějších cestovních relacích za cenu zavedení přestupů v relacích méně vytížených." Až bude zrealizována rekonstrukce zastávky HULVÁKY, jakožto přestupního bodu na Terminálu Hulváky, tak se nabízí další možnosti, již bezpečnějšího (i pro vozíčkáře, pro které dnes tram z Hulvák nepřichází v úvahu) přestupu mezi linkami páteřními a napojovacími. Dnes by to šlo řešit na Prostorné. Například z 3 + 11 vytvořit pouze jednu linku s dvěma trasami v úseku Sport Aréna - Hulváky přes Mírové Náměstí/NVV. (3: Dubina - Jubilejní - Sport Aréna - přes Mírové Náměstí - Mariánské Náměstí - Hulváky - po dnešní 11 - Jubilejní - Dubina a druhý směr přes NVV - Palkovského - NVV - Hulváky - Mírové Náměstí - dále po dnešní 3 na Dubinu. Počítám s variantou, že současná 15 by začínala/končila v Zábřehu místo 11. Noční tram tj. na mě už vyšší level. [wink] Každopádně bysme event. měli volná čísla 6,9,11,12,13,16. 3+11 nemýlím-li se, je premiéra, co se týče přečíslování během přepravy, nepočítám do toho výluky a linku 5, je to tak? PS. Kamenovat s rozumem a citem. [biggrin]

(Příspěvek byl editován uživatelem pm81.)
Kočkopes
Čtvrtek, 13. února 2020 - 18:28:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1136
Registrován: 10-2017
pm81: Okolo Nádraží Vítkovice je nakreslena 10, ne 1.

navíc, d-1 už historicky přes Hlučínskou jezdila
Bylo by dobré položit si otázku, jestli je nějaká souvislost mezi historií a linkovým vedením natolik výrazný a rozumný důvod pro změnu trasování. Podle této logiky bychom také měli přečíslovat dnešní linku 565 Karviná - Bohumín, protože má podobnou trasu s někdejší úzkorozchodnou linkou č. 15 a 54 místo do Poruby poslat na Klášterského.

Když si vzpomenu na budovu hlavního nádraží ve Vídni, Linci nebo Innsbrucku, chce se mi nad tím ostravským blít.
V takovém případě mohu doporučit výlet na nádraží v Žilině nebo Bratislavě (nebo Olomouc před rekonstrukcí byl taky zážitek).

Když ve Vídni byli schopni de facto spojit 3 nádraží do jednoho hlavního, přemýšlím, zda by se něco podobného nedalo udělat kolem Stodolní, prostě postavit to z gruntu celé znova.
To je nejméně šťastné řešení. Okolo Stodolní je omezený prostor k výstavbě nádraží a ten není nafukovací, navíc je to daleko od tramvaje, zatímco na Hlavním nádraží vylezu z tramvaje a jsem přímo tam. Kromě toho, nedalo by se jezdit přímo do Bohumína, Polska, ani Opavy. Ideální by bylo rozšířit Svinov (který hraje hlavní roli v osobní dopravě), jenže tomu brání dálnice a navíc od mostů je to taky daleko na nádraží.

Na Hlučínskou raději přetrasovat 1 (teď mne Kočkopes asi zabije [biggrin] ), protože:
A) Nemá noční provoz (linka 2 ano)
B) Sport Aréna neztratí přímé spojení na hlavák (což by bylo zejména při velkých sportovních akcích v Aréně problém)


Nemyslím si, že by takové přetrasování lince 1 prospělo. Ony ty linky 1, 2 a 8 sice od Muglinovské na nádraží sice nevozí kvanta lidí (to ale závisí i na tom, jak na sebe navazují tramvaje s vlaky), ale to trasování na Hlavní nádraží má své opodstatnění. Navíc na Hlučínské kromě stavebnin opravdu nic není a proto si myslím, že páteřním linkám by to spíš uškodilo (teď jak tam jezdí 11, tak je to ideál). Na linky 1 a 2 bych nesahal, a na Hlučínskou přetrasoval 8, když už je nutnost tam ohnout jednu z těch 3 linek. Protože linka 8 jezdí přes obě nejvýznamnější ostravská nádraží a v tuto chvíli už Svinov drží vedoucí pozici, takže si troufám říct, že většina lidí vystoupí tam, odkud je to do Poruby blíž a linku 8 nebudou potřebovat využít v trase od Hlavního nádraží. A hlavně, když bych na Hlavním nádraží nasednul do 1 nebo 2, tak dojedu na Karolinu, odkud mi prakticky okamžitě pojede nějaká "superlinka" směr Poruba, ale kdybych chtěl jet do Výškovic nebo na Dubinu, tak si asi chvíli počkám.

Ještě mě napadá tahle varianta - trochu si pohrát s linkou 6, aby skutečně plnila úlohu doplňku k lince 2 (avšak ji nepřebíjela na významu), dát je do prokladu ve výsledném intervalu 5 minut v PD špičce/10 minut o víkendech a linku 6 ukončit na Hlučínské.
Pako
Čtvrtek, 13. února 2020 - 19:50:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2355
Registrován: 6-2002
Dobrý večer.

@Kočkopes: S tou d-6 výborný nápad. ASTRA/TRIO celodenně, akorát Zábřeh - Kino Luna - Nádraží Vítkovice - Místecká - Karolina - Hlučínská. Smyčce Výškovice se uleví. S d-11 se pak dá pracovat co do kombinace s d-3. A to spojení Zábřehu s centrem v prokladu s d-2 luxusní. Dolů sjet z Vškovic z kopce lze krom d-2 ještě s d-7 a d-15, takže napojení bez problémů, např. garantovaný přestup d-6/d-7 Kotva (max. 2 min čekačka).

Tak d-11/d-3 by klidně mohly jezdit jako protisměrné okružní. Nejsou páteřní, jen napojovací, takže přestupy nejsou tak problematické. Dubina-Mariánské náměstí, jedna na pravou, jedna na levou ruku v době, kdy jsou spojené.

U nás v práci d-6 je preferovaná před d-2 směrem na Zábřeh/Výškovice, protože z Dolu Jindřich jede prázdnější a je ve Výškovicích rychleji, byť jen o cca 2 min.

Tak konečně se na něčem shodneme... :-) [ok]

(Příspěvek byl editován uživatelem pako.)
Čtvrtek, 13. února 2020 - 21:10:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 946
Registrován: 7-2006
D-1 na Hlučínskou opravdu ne. Já bych zrušil celou d-8 a byl by klid. V Porubě stejně tramvaje nechtějí tak co.

Celá za změna je tak na hlavu až to bolí.
Když má vozidlo na délku 17m proč všichni stojí u dveří a uprostřed je plno místa???
Pako
Čtvrtek, 13. února 2020 - 21:52:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2356
Registrován: 6-2002
Dobrý večer.

@Silesia: Prosím, až vystřízlivíte, zkuste to znovu, Dík.
Pátek, 14. února 2020 - 07:36:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 947
Registrován: 7-2006
Pako já střízlivý byl. Ty změny jsou vážně zbytečně spáchané, ale to se pozná 1. března.

Nic se s nimi neuspoří. Nic se nezíská. Vznikne brutální zmatek.
Něco se stejným číslem bude v různou dobu jezdit na různá místa což je největší hnus.
D-11 a d-3 ještě nějak pochopím.
D-17 nechápu za mě v ní je vždy víc lidí než v d-7 ne nadarmo se kdysi posilovala na 7 minutový interval.

Proč teda spoje na Hlučínskou - za mě lépe na Plynárny no ale budiž nemůžou mít číslo 9
17 aspoň ve špičku Poruba Vřesinská bo jsme eko a přece tam nepojede bus
A docela se těším na ten zmatek co bude
Když má vozidlo na délku 17m proč všichni stojí u dveří a uprostřed je plno místa???
Pátek, 14. února 2020 - 08:06:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1091
Registrován: 5-2004
Silesia:
Nic se neuspoří, to je pravda.
Získá se především zlepšení večer a o víkendech, protože dnešní 20minutovka opravdu není interval hodný páteřní tramvajové dopravy.
Zmatek určitě zpočátku bude jako při každé změně.
Původní návrh 8 byl Hl. nádr. / Plynárny. Hlučínská se zvolila pro lepší přestup na busy na Hlučínsko a na trolejbusy (Křižíkova, Sad B. N., Důl Odra).
17 bude blbá, to nelze popřít.
A větvení jedné linky... uvidíme. Problém to může být jen v jednom směru a k něčemu přece ty panely na těch vozech jsou. A když si ani nepřečtu panel, ani neuslyším hlášení, tak už se nemůžu zlobit na nikoho jiného, než na sebe, že zajedu blbě.
Pátek, 14. února 2020 - 08:46:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2643
Registrován: 11-2004
Popravdě z těch optimistických výkřiků, že bude linka a-78, jsem si dělal naděje, že to bude opravdu alespoň trochu náhrada té d-17. Ale počítal jsem spoje v jízdním řádu a přebylo mi nějak moc prstů na ruce [andel]. Jen tak tak, že se o spojích dá mluvit v plurálu.


(Příspěvek byl editován uživatelem mayg.)
Slova jsou jen schránky pro významy, jednou je bílá černá, a jindy ani černá černou není


Pátek, 14. února 2020 - 08:48:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2153
Registrován: 10-2005
Silesia: 98% trasy 8 je shodná. A těch lidí, kteří jezdí od Muglinovské dále je mnohem méně, než co jich jezdí v délce celé osmičky. To vyšilování pořád. Prostě klasický Čech - vše nové je automaticky špatně.
Na Muglinovské by mělo být hlášení, takže když sedíš omylem v jiné 8 než chceš, dozvíš se to včas a můžeš přestoupit. Hlášení bude CZ i EN.
A kdyby náhodou někdo zajel špatně, tak ten co chtěl na Hlavní nádraží přestoupí na Sadu. Ten co chtěl na Hlučínskou má smůlu a pojede zpět na Muglinovskou, nebo to projde zadem od Hlavního.


Návrhy na 8A a 8B nebo 8 a 9 jsou k ničemu. Taky by to dělalo zmatky.
Punk's not dead! blesk happy
Pátek, 14. února 2020 - 08:51:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2644
Registrován: 11-2004
ad Ross: předpokládám, že hlášení bude pokaždé, tedy i "Pozor pozor tento spoj jede na Hlavní nádraží", takže to stejně mozek za pár týdnů začne ignorovat. [happy]

Mimochodem, proč se vlastně neudělá na d-14 rozumný interval Hlučínská-Hranečník (nebo hůře Hlučínská-Plynárny)? Však lidé si přestoupí do superosmičky.

(Příspěvek byl editován uživatelem mayg.)
Slova jsou jen schránky pro významy, jednou je bílá černá, a jindy ani černá černou není


geront
Pátek, 14. února 2020 - 09:08:57  
Neregistrovaný host
kdyby náhodou někdo zajel špatně
Kolem roku 1970-1975 jsem jezdil každý týden na ranní Ostravan, který jel z porubského nádraží (nyní O.-Svinov) před čtvrtou hodinou ranní.
K tomu jsem musel jet ze zastávky "Učiliště spojů" před 3:30. Bylo nás vždycky více, ten superexpres (jezdil z Olce do Prahy bez zastávky) měl nejmíň 8 vozů. Obvykle jsem dobíhal zezadu tramvaj.
Na zastávku přijela tramvaj s cedulí Hlavní nádraží, nastoupili jsme předními dveřmi, zaplatili jednu Kčs, a tramvaj se rozjela. Zastavila na křižovatce, řidič přehodil výhybku a odjel směrem Martinov. [sad] My co jsme jeli na nádraží, jsme na zastávce pod kopcem vystoupili a běželi do kopce zpět na zastávku, kde zrovna přijela další tramvaj... Málem se to opakovalo.. Jenomže tam byla paní řídička přátelská a do dveří volala, že jede na Martinov.
Do Martinova tehdy normálně nejezdila žádná linka, všechny jezdily na Novou Ves.

po 50 létech se situace vrací. Takže DP nebude jen nejmodernější, ale i nejsportovnější!![tramvaj]
geront
Pátek, 14. února 2020 - 09:29:09  
Neregistrovaný host
linka 3 versus 11.
Jestli tomu rozumím, na zastávce Hulváky bude mít jedna linka výstupní stanici a druhá linka nastupní. Na zastávce není ostrůvek. Ti, co by chtěli pokračovat tramvají dál, budou muset také vystoupit až na chodník nebo stačí, když vystoupí jenom do vozovky?
Mám totiž z Hulvák zkušenost, naštěstí jenom jako divák. Někdy v minulosti byla výluka trolejbusů a místo nich jezdily autobusy. Občas jsem viděl, že přijel autobus číslo 57, na výstupní zastávce, všichni lidé vystoupili, a přecházeli na nástupní zastávku trolejbusu. Ten autobus mezitím přejel taky na nástupní zastávku, změnil nápis za "náhradní doprava", nabral cestující, čekající na zastávce a odjel.
Běžecké antitalenty měly většinou smůlu a čekaly na další.
pm81
Pátek, 14. února 2020 - 09:54:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 139
Registrován: 5-2019
3 + 11 okružní linky, takže cestující ze Zábřehu jedoucí 11, v klidu může vystoupit na Prostorné a nastoupit do 4,8 a nebo bude pokračovat dále 3 směr Dubina. Situace, mimo špičku + víkendy. Hulváky jako přestupní bod z tram do tram nedoporučuji.

(Příspěvek byl editován uživatelem pm81.)
geront
Pátek, 14. února 2020 - 10:38:53  
Neregistrovaný host
Dobíhám na tramvaj zezadu.. Co uvidím?
Návrhy na 8A a 8B nebo 8 a 9 jsou k ničemu. Taky by to dělalo zmatky.
všechna čísla jsou k ničemu... nejlepší by bylo dohodnout s řidičem, potom by to byl nejenom nejmodernější dopravní podnik, ale i nejpřátelštější[ok]

Ve Svinově pod mostem se objevil nový sport.
Když přijede autobus, který končí na nádraží, a vystoupí náhodou všichni cestující, řidiči rychle zavřou dveře, dají nápis "služební jízda" a odjedou. Před měsícem jsem se snažil rychle nastoupit, skříply mě dveře, a dostal jsem vynadáno, jestli jsem slepý a nevidím, že je to služební jízda [lol][lol][lol]
geront
Pátek, 14. února 2020 - 10:48:41  
Neregistrovaný host
Dobíhám na tramvaj zezadu.. Co uvidím?
Návrhy na 8A a 8B nebo 8 a 9 jsou k ničemu. Taky by to dělalo zmatky.
všechna čísla jsou k ničemu... nejlepší by bylo dohodnout s řidičem, potom by to byl nejenom nejmodernější dopravní podnik, ale i nejpřátelštější[ok]

Ve Svinově pod mostem se objevil nový sport.
Když přijede autobus, který končí na nádraží, a vystoupí náhodou všichni cestující, řidiči rychle zavřou dveře, dají nápis "služební jízda" a odjedou. Před měsícem jsem se snažil rychle nastoupit, skříply mě dveře, a dostal jsem vynadáno, jestli jsem slepý a nevidím, že je to služební jízda [lol][lol][lol]

Každá doba má nějaké hry. Chápu, že jezdit celý den, je nuda.
Za mého mládí řidiči tramvají a autobusů ráno naháněli na křižovatkách auta, bo když se nebourali, měli zbytek šichty volno. v létě to bylo bezva.
Kočkopes
Pátek, 14. února 2020 - 11:17:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1137
Registrován: 10-2017
Pako:
"@Silesia: Prosím, až vystřízlivíte, zkuste to znovu, Dík."
Tuším, že Silesia narážel na to, že Porubáci nechtějí, aby jim tramvaj jezdila pod okny (odpůrci tratě ke Globusu), ale zároveň požadují lepší dostupnost tramvaje.

Tommas:
"Hlučínská se zvolila pro lepší přestup na busy na Hlučínsko"
Na Hlučínsko se přestupuje buď na Křižíkově, nebo na Muglinovské (výchozí pro regionální linky). Na Hlučínské jsem toho zatím nikdy nebyl svědkem.

Mayg:
"Popravdě z těch optimistických výkřiků, že bude linka a-78, jsem si dělal naděje, že to bude opravdu alespoň trochu náhrada té d-17."
Těch spojů je sice málo, to nejde popřít (taky jsem jich čekal trochu víc). Ovšem i kdyby jich bylo víc, jako alternativa linky 17 by se nehodila - z linky 17 na 78 se dá přestoupit pouze na Náměstí Ostrava-Jih (což není k přestupům úplně nejvhodnější zastávka, byť se tak používá), na Svinovských mostech ani na vozovně už to nejde (a ani si to nechci představovat - já mám nohy zdravé, ale žeňte maminu s kočárem nebo babku o holi přes celý ostrůvek a dvoje schody na Svinově nebo přes křižovatku u vozovny).

Pako:
"S tou d-6 výborný nápad. ASTRA/TRIO celodenně, akorát Zábřeh - Kino Luna - Nádraží Vítkovice - Místecká - Karolina - Hlučínská. Smyčce Výškovice se uleví. S d-11 se pak dá pracovat co do kombinace s d-3. A to spojení Zábřehu s centrem v prokladu s d-2 luxusní. Dolů sjet z Vškovic z kopce lze krom d-2 ještě s d-7 a d-15, takže napojení bez problémů, např. garantovaný přestup d-6/d-7 Kotva (max. 2 min čekačka).

...

Tak konečně se na něčem shodneme... :-)"

Díky za zatím jedinou zpětnou vazbu, těší mě, že jsme se shodli [happy]. Ovšem to trasování bych trochu pozměnil. Podle mě totiž k obsluze zastávek podél Místecké bohatě postačují linky 1 a 10. Navíc linka 6 tam obsluhuje pouze 3 zastávky, z nichž Český dům není nijak extra využíván (stačí linka 1), Důl Jeremenko je obsluhován linkami 1 a 10 a domy u Kolonie jsou krásně dostupné i z Vítkovic. Osobně bych to trasoval takto: Výškovice/Zábřeh - Kotva - Nádr. Vítkovice - Městský stadion - Mírové náměstí - Náměstí republiky - Křižíkova - Hlučínská; tedy v podstatě trasa výlukové linky 2. Zachoval bych průjezd zastávkou DOV Hlubina, možná bych projížděl i Starou ocelárnu. Jízdní doba oproti lince 2 by se ovšem natáhla o nějaké 2-3 minuty (tím závlekem okolo Měst. stadionu).
Pátek, 14. února 2020 - 11:52:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 114
Registrován: 8-2019
Špatně jsi pochopil, proč je 8 trasována na Hlavák/Hlučínskou. Pokud bys totiž některé spoje 8 zkrátil na Plynárny, tak bys ztratil přestupní vazbu na Hlučínsko (8 by pak nejela na Křížikovu a z Plynáren je to už přece jenom kus).

A k té 6: Než abych ji táhnul tak blbě přes Nádraží Vítkovice (to je bohatě obslouženou 11 a 3) a potom zpět na Ruskou, tak ji rovnou nechám jet po Výškovické... A heleme se, vznikne nám 2 v 5-minutovém intervalu, se stejně blbým rozdvojením jako u 8 (a to dokonce na obou konečných).
Sobota, 15. února 2020 - 13:22:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1092
Registrován: 5-2004
Mayg a a-78: Představa do budoucna je alespoň 20min interval po celou dobu špičky (a taky bylo v plánu trasování přes SNP, což ale teď nejde kvůli výluce Výškovické), ale jsou to výkony, vozy a řidiči navíc, které není kde jednoznačně systematicky ušetřit. Předpoklad je, že by linka rovnoměrně přetáhla část cestujících z linek 7, 17 a 48, ale ani jednu nelze ve špičku bezbolestně intervalově omezit, nanejvýš kapacitně, ale to neřeší nejbolestnější složku nákladů - řidiče. Takže zatím tento zárodek, a dále se uvidí podle vytížení a reakcí cestujících.
Sobota, 15. února 2020 - 15:56:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 216
Registrován: 12-2017
Jestli dobře chápu, tak na 4 budou jezdit hlavně 2xT3/T6/Vario, které se přesunou z 8, která dostane Stadlery (o které kompletně přijde 4)?

Ve špičce se větší kapacita na 4 hodí (někdy i na větvi do Martinova), ale nepotřebuje větší tramvaje spíše 8, podle toho, co tu čtu)?

------------------------

Jinak hlavně by to chtělo více linek jako 78 (jen nevím, proč jako pokusné vybrali spoje ve 4 ráno), rychlá přeprava mezi 2 frekventovanými body je právě důvod, který lidi motivuje jet autem místo MHD. Třeba trasa Poruba - Hrabová trvá autem 15 minut, 48kou třikrát déle.

Také si myslím, že ne vždy je tramvaj ekologičtější a lepší než autobus, i když si to někteří myslí. Autobus může jet po dálnici (a to celkem dlouhé trasy, obzvlášť v Ostravě, kdy jsou čtvrti od sebe dost daleko), zatímco tramvaj má většinou krátké vzdálenosti mezi zastávkami. Je menší zlo, aby jezdilo plno dieselových kloubů, než plno aut.

Příklad je trasa linky 54 (Poruba - Přívoz), 45 nebo 78.

Aby v takových relacích byla výhodná i kolejová doprava, tak to by se hodil S-Bahn, nicméně v Česku není nic mezi tramvají a vlakem, i když v Ostravě by něco takového vymyslet šlo.
Mé fotky MHD naleznete zde:

Busphoto.ru
Transphoto.ru


Sobota, 15. února 2020 - 18:13:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2454
Registrován: 8-2002
Tak jestli to chápu správně, tak ten spoj před pátou ráno byl vybrán proto, že slouží k návozu do PZ na ranní směnu. Ten příjezd je načasován na dobu, kdy tam dojíždí velké množství spojů, takže to bude asi ten nejžádanější čas. Pokud někdo jezdil z Poruby tu přes 20 km dlouhou trasu s jízdní dobou přes 50 min, tak asi ocení, že si může o 15 až 20 minut déle pospat.

Opakovaně jsme tady při naších šotonávrzích volali po zavedení express linek, dokonce i v podobné trase. Tak uvidíme, jak to půjde a jak se to uchytí.

edit: Z linky č.45 už dávno žádná expresní linka není. zajíždění přes Svinov a na Avion ji o tuto výsadu připravilo (pozn.: to není kritika, chápu důvody [wink]).

(Příspěvek byl editován uživatelem Gakon.)
ppkk
Sobota, 15. února 2020 - 20:07:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 565
Registrován: 11-2014
Fascinuje mě to něco za něco... Až děsí

Naopak by řada linek potřebovala kapacitně posílit, ale to je spíš do autobusové diskuze.

(Příspěvek byl editován uživatelem ppkk.)
Sobota, 15. února 2020 - 22:58:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2455
Registrován: 8-2002
Možná by pro začátek stačilo prodloužit některé kurzy. Takový kurz 90/601 začíná až v 8:00. Kdyby vyjel už kolem 6:30 jako l.č.78 tam a zpět, tak by byl čas i na výměnu busu 12m za minibus (jeho celková doba by byla kolem 9:00, což jde). Určitě by se našel i jiný kurz (49/404, 49/405 ty taky začínají pozdě...), případně nějaký noční, který by si ještě udělal kolečko navíc, tak aby ten interval byl aspoň ráno co těch 20 min od 4:50 do těch 6:30 (5:10, 5:30, 5:50, 6:10). S odjezdy zpět 6:15 až 7:35 Na zkoušku.

Pozn: takový kurz 39/412 zatahuje kolem 8:30 přímo z PZ do Poruby... Klidně mohl jet jako l.č.78. Nejspíše to jede plus mínus po podobné trase. Takže minimum km navíc... Možná tam takových přejezdů bude více...

Je to ale cca 40 x 6 km navíc.
Neděle, 16. února 2020 - 12:30:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1093
Registrován: 5-2004
Ppkk: Není to za každých okolností něco za něco, ostatně když si vezmu stav výkonů od posledního velkého omezování v roce 2013 do dneška, tak sice po malých kouscích, ale v součtu za těch 7 let značně vzrostl. Ale DPO funguje systémem ročního plánování (což asi většina podniků z hlediska ekonomiky) a linka 78 je záležitost, o které se reálně jedná pár měsíců. Takže její případné kilometry a hodiny řidičů prostě v ekonomickém plánu na letošní rok nejsou. Dá-li bůh - teda pardon - městské zastupitelstvo a pokladna, třeba se podaří je vmáčknout do plánu na příští rok. Ale tohle je zatím jen hypotéza a zbožné přání.
pm81
Neděle, 16. února 2020 - 17:06:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 143
Registrován: 5-2019
Na druhou stranu lepší 78 dnes (čti od 1.3.20), než drátem do oka. Jak jsem uváděl v dřívějším příspěvku, lze po celý týden z Opavské/Poruba Vozovna do PZ jezdit 286, která stojí i na Svinově. I mnohdy příměstskou dopravou ze Svinova jste rychleji na FNsP, než tram. [happy] JŘ 286
Pako
Pondělí, 17. února 2020 - 08:36:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2357
Registrován: 6-2002
Dobré dopoledne.

Dnes ráno na 1/101 Stadler 1730. Nová doba?
Pondělí, 17. února 2020 - 11:34:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1873
Registrován: 2-2017
Pako: Předpokládám, že je to kvůli nedostatku provozních Varií. Odpoledne ještě vyjíždí z vozovny oběh 8/10 (LF+LF), tak kdo ví, co tam nakonec pojede.
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]
Matejj94
Pondělí, 17. února 2020 - 14:05:46  
Neregistrovaný host
Jednou z možností je taky souprava Varií na cvičné jízdě, to už se taky stalo někde.
Pondělí, 17. února 2020 - 21:19:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 320
Registrován: 11-2012
Jeden Stadler dneska na 1 a druhý jezdil jako Cvičná Jízda a jel po trase 1 takže na trase 1 dneska jely 2 Stadlery [happy]
Pondělí, 17. února 2020 - 21:42:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1877
Registrován: 2-2017
lukas5: Nevíš, který to byl Stadler na cvičné jízdě? Dle webu ttraffic.eu to vypadá nejspíš na 1706, ale mohl to být i jiný.
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]
Pako
Úterý, 18. února 2020 - 08:03:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2358
Registrován: 6-2002
Dobré ráno.

Dnes 5:07 od HptBhf jela Astra 1204 na d-1. Na kursovku jsem neviděl. Zkoušel jsem ji zahlídnout i během rána na Nádražní, ale neměl jsem štěstí... Nicméně vzhledem k brzké hodině to taky mohla být nějaká trhačka, co brázdí po přejezdu jinou linku.

Hezký den.
Úterý, 18. února 2020 - 08:19:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1879
Registrován: 2-2017
Byl to kurz 6/408.
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]
Úterý, 18. února 2020 - 08:38:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 217
Registrován: 12-2017
Co se týká spojení 3 a 11 mimo špičku, není to dèja vu?

Někdo mi tady vysvětloval zdánlivě nelogickou trasu linky 3, prý vznikla spojením taky s linkou 11, samozřejmě tou dřívější.

K tomu jsem si vzpomněl, co mi řekla jedna bývalá tramvajačka (je už 15 let v důchodě), že linku 3 neměla moc ráda, protože to bylo moc krátkých okruhů na Mírák a zpět. Kdysi taky nepouštěli ženy k busům, jen k tramvajím.
Mé fotky MHD naleznete zde:

Busphoto.ru
Transphoto.ru


Pako
Úterý, 18. února 2020 - 10:02:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2359
Registrován: 6-2002
@Tučňák:
D-3 jezdila mezi Porubou a Mírovým nám. ve Vítkovicích, točila se kolem kostela. Pak došlo ke spojení d-3 a d-14 (Dubina-Hlučínská), takže byl hybrid.

D-11 má tu trasu ze Zábřehu do centra více méně furt stejnou od roku 1973, akorát se přehazovala konečná v centru, původně Výstaviště, teď Hlučínská.
Úterý, 18. února 2020 - 10:12:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2456
Registrován: 8-2002
Jen doplním Paka: Na 99% si myslím (prověřím až budu doma), že nějakou dobu jezdila l.č.11 i kolem dnešního Obchodního centra a ne přes Zábřeh vodárnu a Nádraží Vítkovice.

Ad l.č.3: myslím si (opět prověřím až doma), že těch tras ta l.č.3 v úseku Poruba - Mírák a dále vystřídala vícero (v té části od Míráku směr Jih).
Pako
Úterý, 18. února 2020 - 10:49:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2360
Registrován: 6-2002
@Gakon:
D-11 jezdila od vybudování tratě kolem ETS a Horymírovu společně s d-2, takže cca od 1987...? Po vítkovické spojce jezdily d-7 a d-13.
Akorát když se předělávaly linky, prohodily se d-7 a d-11. Myslím, že to bylo v době, kdy začala d-6 z Výškovic.

Každopádně ta d-11 ze Zábřehu přes Hulváky někam do centra jezdí od 1973, kdy z Výškovic sjížděly d-13, d-7 a d-16, ze Zábřehu d-2, d-11 a d-10. Po nějaké době se d-2 a d-13 prohodily.

U té d-3... Ani se paní řidičce nedivím. Co pamatuju ještě ručně psané vozáky, tak zatímco d-2 měla na směnu 5-6 kol, ta d-3 jich měla celou plachtu... Ta jízdní doba fakt byla velmi krátká.

Dík.
Jenki
Úterý, 18. února 2020 - 12:45:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5560
Registrován: 5-2002
Rozhovor s ředitelem.

Městská doprava musí lidi hlavně bavit.

Asistenti přepravy jsou návrat lidského faktoru.

K rozhodnutí, kam cestující pojede, potřebuje web nebo mobilní aplikaci.

Města od kterých se musíme učit : Bordeaux, Barcelona, Eindhoven, Bilbao, Londýn. Vygooglete si modal split veřejné dopravy těchto měst : 9%, 18%, 5%, 22, 37%. Ostrava má 64%. Tak nevím, kdo se má od koho učit.

Dopravu zatraktivní doubledeckery. Oba.

Na páteřní lince mezi Moravskou Ostravou a Porubou budou od 1. března jezdit tramvaje ve špičce každou chvilku. Doteď nejezdily? Jo vlastně, neměly stejné číslo, aha.

No nevím. Připomíná mi to jednu známou, která umí udělat úžasně vypadající nazdobený a načančaný dort, ale s chutí je to slabší. Ale třeba jsem jen cynický skeptik a škarohlíd.

Určitě je dobře, že se o MHD v Ostravě mluví a píše v médiích, a že má opravdu dobrou reklamu. To je to nazdobení dortu. Ale jak se povede udělat tu chuť uvnitř, to poznáme až časem.

Doufejme, že co nejlépe.
Madusan
Úterý, 18. února 2020 - 13:54:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 325
Registrován: 2-2007
S tou prodlouženou Krmelinskou a tramvají se mi to líbí, dneska odveze lidi do práce, a až ty šikmooké montovny odtáhnou zase o kus dál může zde vzniknout činžáková čtvrť a bude mít vyřešenou dopravu, a naší potomci se vyhnou problémům viz Poruba a tram. ke Globusu, protože tam bude tramvaj dříve než sídliště.Při vzpomínce na koksovnu Karolinu a dnešní fukušimu to až taková scifi být nemusí.
Úterý, 18. února 2020 - 16:20:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8050
Registrován: 2-2006
Madusan: Také jsem se chtěl zeptat, co to ta "Nová Krmelínská" vlastně znamená?

Viz: Dále věřím, že se nám podaří znovu probudit projekt Nová Krmelínská, což je spoj z Dubiny do Hrabové. Věříme, že bude jezdit spoj, který rozveze cestující z tramvaje do práce.
ppkk
Úterý, 18. února 2020 - 16:24:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 566
Registrován: 11-2014
Jenki: pěkné přirovnání k tomu dortu [ok] ono to tak nějak je
Úterý, 18. února 2020 - 17:30:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2457
Registrován: 8-2002
Já to nejprve pochopil tak, že bude nějaké přímé (autobusové spojení... byť nechápu kudy...) z Dubiny do PZ. Tomu napovídá formulace "bude jezdit spoj, který rozveze cestující z tramvaje do práce". Třeba se uvažuje o prodloužení ulice Podnikatelské směrem k Dubině, netuším.

Pokud by mělo jít o tramvajovou trasu do PZ, tak by to bylo formulováno asi jinak... ale možná to takto bylo myšleno a jen novinář to trochu nešťastně formuloval. Ale nejsem si jistý, zda takováto trasa by měla smysl. resp. asi měla, ale jen v krátkých úsecích 3x za den... Když už tak raději podél Místecké přes zastávky Benzina. tam by to asi mělo smysl větší, ale to by asi bylo nákladnější...
Jenki
Úterý, 18. února 2020 - 19:09:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5561
Registrován: 5-2002
Nová / prodloužená Krmelínská je tohle.

Madusan : ...až ty šikmooké montovny odtáhnou zase o kus dál... tak se taky může stát, že místo budování nových čtvrtí budeme bourat prázdné paneláky jako v ex-DDR. Jako ochutnávka bude zajímavé pozorovat, co se s městem bude dít, až poslední zhasne v Liberty Arcelor Mittal Steel Klementa Gottwalda, k čemuž se tak nějak pomalu ale jistě směřuje.

ppkk : ...pěkné přirovnání k tomu dortu... dík.
Středa, 19. února 2020 - 11:37:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1880
Registrován: 2-2017
Nevím, co je s vozem 1721, ale zadní podvozek velmi vibruje a sedět nad ním není vůbec příjemné. Neví někdo, o co se jedná?
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]
Středa, 19. února 2020 - 14:15:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 115
Registrován: 8-2019
Ma plochy na kolech jako prase a soustruh nesoustruhuje (aspon v nedeli ne)
Středa, 19. února 2020 - 14:43:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1881
Registrován: 2-2017
Myslíš, že to je tím? Poznám plošky, ale tady bych řekl, že to bude něco jiného. Loni na jaře měl ten samý problém vůz 1701.
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]
Bil&Bao
Středa, 19. února 2020 - 16:06:48  
Neregistrovaný host
Jenki, a nepomohlo by toho nejlepší ředitele nejlepšího dopravního podniku poslat tak na 10 až 20 let na studijní cestu do toho Bilbaa? Cestování by ho mělo hlavně bavit, tak by mohl vycestovat, ni?
Třeba zatím vymyslí obě nízkopodlažní patra doubledeckerů. A zase bude ta doprava přitažlivější. No, a když to nepomůže, tak by ti asistenti přepravy mohli přinést lidský rozměr tím, že cestující do horního patra doubledeckeru vynesou.