Diskuse » Železnice » Školy se zaměřením na dopravu » Archiv diskuse Školy se zaměřením na dopravu do 23. 2. 2022 « předcházející | další »

Archiv diskuse Školy se zaměřením na dopravu do 23. 2. 2022

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Phd
Středa, 16. února 2022 - 16:21:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 860
Registrován: 2-2007
Ythomas_ct: To by se mi docela hodilo. Jednu technickou školu už mám vystudovanou, chci si rozšířit vzdělání i odbornost, tak by mohly být další studijní programy na míru těm, kdo už jednu vysokou školu mají a zároveň pracují. Takhle by se dal bakalář smrsknout na dva roky a inženýr na rok. Například. Na co mi je matematika, fyzika nebo geometrie, když už ji ovládám?

Tratovak: Že tě derivace a integrály dále neposunuly, je spíš tvůj problém. Když počítám objem tělesa nepravidelného tvaru, tak mi nic jiného než integrály nezbývá. Nelituju toho, že jsem těmito předměty prošel. Na všechno jednoduchá matematika nestačí. Ale zkus to navrhnout na nějaké vaší škole a třeba ti dají za pravdu. [happy]
Středa, 16. února 2022 - 17:06:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8953
Registrován: 12-2011
Matematika, fyzika, mechanika a tady ty různé "nepotřebné" předměty je základní vzdělání každého vysokoškoláka, s tím se prostě smiřte. Takové nářky bych ale čekal od studentů, kteří tu školu nedávají než od důchodce. Já na to taky nadával, že nejsme matfyz, ale teď po tom všem vidím, že je potřeba tím vším projít a naučit se myslet.

Když potřebujete stavaře, tak ho můžete mít i se střední. Takových lidí je v praxi hodně.
Středa, 16. února 2022 - 17:44:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3621
Registrován: 4-2014
Tak pokud studuji nějakou školu s určitým zaměřením , tak bych na té škole čekal spíše odborné předměty, které pak budu ve výkonu profese potřebovat . Na co je mi třeba na dopravni průmyslovce se zaměřením na řízení vlakoveho provozu učit nejakou fyziku, to jako pak budu počítat v provozu za jakou dobu a jakou rychlostí dojede vlak ze stanice A do stanice B? a nebo matematika, kde se budu ucit počítat rovnice o dvou neznámých, zlomky, mocniny , odmocniny atd.?, na této škole bych radeji viděl vice se věnovat odborným předmětum a češtině, matematice , fyzice a cizímu jazyku se věnovat jen okrajově.
Středa, 16. února 2022 - 20:09:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1165
Registrován: 10-2007
Ještě tady chybí "argument" typu: na co se ve škole učit (téma) XXX, když se to můžu naučit z videa na Youtube? [happy]

No nic, to byl vtip. Ale podle mě je pointa v tom, že:
- konkrétní věci se dají samozřejmě efektivně naučit na nějakém kurzu/školení
- jenže škola (jakéhokoli stupně) není jen "součtem kurzů", ale poskytuje širší vzdělání, aby člověk pochopil souvislosti (třeba mezi matikou, fyzikou, geometrií a odbornými předměty)

A z druhé odrážky vyplývá, že v osnovách bude vždycky něco, co se zdá "zbytečně navíc" (při srovnání s nějakým specializovaným školením).

Mimochodem ten širší záběr má i jednu praktickou výhodu: když například časem změním obor, nemusím se jít zpátky na VŠ doučit to, co je mezi těmi obory rozdílné. Aneb širší záběr vzdělání = větší kompatibilita. (Tím samozřejmě nemyslím změnu typu z filozofa na projektanta [happy])

(Příspěvek byl editován uživatelem Joe.)
www.BRŇÁK.net = vše o historii a vývoji brněnského železničního uzlu
Středa, 16. února 2022 - 21:16:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3122
Registrován: 12-2007
Síce to nerozpozná podbíjačku od čističky, ale integrovať vie! To káder, takých prax potrebuje najviac 👍
Kdeže sa to v Česku študuje Zab. zar.? A kde TV? Nikde páni, nikde. Ale tie integrály, tie študovať treba… Lebo čo keby sa chcel hnojár stať zabezpečovákom 🤪
Středa, 16. února 2022 - 21:38:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3123
Registrován: 12-2007
Když potřebujete stavaře, tak ho můžete mít i se střední.
Áno? A môžete byť konkrétny z ktorej strednej? Nie len naša) personalistika Vám bude ruky bozkávať….
Středa, 16. února 2022 - 21:46:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3124
Registrován: 12-2007
Když počítám objem tělesa nepravidelného tvaru, tak mi nic jiného než integrály nezbývá.
A čo také nepravideľné by som mal mať potrebu spočítať?
Jediný taký prípad som zažil. Do fakturácie bolo treba doložiť objem štrku. Dozor to vzal cez integrál, ja cez lichobežník. Rozdiel nula nula prd. Po asi 15 rokoch sme na to spomínali. On sa iba usmial, že dnes už by to veru tiež neintegroval. Nehľadiac na to, že dnes je to v CADe srandovná otázka…
Ythomas_ct
Středa, 16. února 2022 - 22:09:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3116
Registrován: 10-2009
Ad Luboš_3.21:
Na co je mi třeba na dopravni průmyslovce se zaměřením na řízení vlakoveho provozu učit nejakou fyziku...
Jako vážně? Jízda vlaku není nic jiného než aplikovaná fyzika! A zrovna v oblasti řízení provozu by bylo strašně fajn, kdyby příslušní pracovníci věděli něco o tom, co je to výkon (a jaké má důsledky, že nějaká lokomotiva v čele nějakého vlaku má nějaký výkon, nebo co to udělá s napětím v troleji, když ho využije), co je to tažná síla (a jaké má důsledky, že nějaká lokomotiva v čele nějakého vlaku disponuje nějakou tažnou silou), co je to (zejména na podzim) adheze nebo jaké energetické prasárny se dopustí, když například zastaví 2000 tun nákladu u návěstidla jenom proto, aby osmsetdesítce nevyrobil 2 minuty sekyru...

Na co je mi...matematika, kde se budu ucit počítat rovnice o dvou neznámých, zlomky, mocniny , odmocniny atd.? ...na této škole bych radeji viděl vice se věnovat odborným předmětum a češtině, matematice , fyzice a cizímu jazyku se věnovat jen okrajově.
OK, u té češtiny bych to ještě bral - tam byste měl vše potřebné znát už ze základní školy. Ale jak se chcete věnovat odborným předmětům (případně kterým), když budete tápat např. v té matematice, a to tak brutálním způsobem, jaký deklarujete výše citovaným pohrdáním znalostmi matematiky základní školy?

Aby nedošlo k mejlce - profesní studijní program by neměl znamenat, že tam např. ta matematika a fyzika (bude-li to technicky zaměřené) nebudou vůbec, ale to, že tam - jak už jsem se snažil naznačit - bude náplň těchto předmětů redukována takovým způsobem, že bude odpovídat cílům studia, které se u profesního SP pochopitelně předpokládají v porovnání s (tradičními) akademicky zaměřenými SP poněkud nižší. Stručně řečeno - méně teorie, více praxe...

Ad Tratovak:
Kdeže sa to v Česku študuje Zab. zar.? A kde TV?
A víte proč tomu tak je? Protože máme 28(?) veřejných VŠ, plus asi padesátku dalších soukromých, a z toho vyplývající "volný trh s vysokoškolským studiem". A i kdybyste si dal tu práci a studijní obor zaměřený vyloženě na zab. zař. zakreditoval (mimochodem přeji příjemnou zábavu a věřte mi, že vím, o čem mluvím), tak budete nakonec rád, když budete mít 10 studentů v prváku, reálně to bude půlka a budete končit s jedním absolventem ročně. A to se co? Ano, správně - nedá ufinancovat! Takže se dřívější studijní obory (mj. i vlivem nové legislativy) postupně mění na obecněji zaměřené studijní programy, kde např. ty Vámi zmiňované oblasti jsou v nejlepším případě náplní alespoň několika předmětů. Pokud se chcete podívat, jak jsme k tomu přistoupili u nás a jak vypadá aktuální studijní plán (a tedy skladba předmětů) jednotlivých specializací bakalářského SP Dopravní technika na DFJP (pozor, jde o akademicky zaměřený SP, nikoliv výše obecně diskutovaný profesní SP), tak zde:
- Dopravní technika - Provoz a údržba vozidel
- Dopravní technika - Elektrická trakce a elektromobilita
- Dopravní technika - Stavba vozidel
Středa, 16. února 2022 - 22:19:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7858
Registrován: 9-2005
Luboš 3.21: budeš se divit, ale fyzikální výpočty rychlosti jsem občas i jako výpravčí používal. Výpočty intervalů taky. Když na to holt byl čas, tak proč ne. Hodilo se nám to.
A pak u technologie žel. dopravy je to různé. Je tam hodně statistiky, pravděpodobností, haldy optimalizací. Operační výzkum. Je toho hodně. VŠ matematika je v tom ukrytá. A to nepíšu o ekonomice dopravy.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Phd
Středa, 16. února 2022 - 22:48:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 861
Registrován: 2-2007
Tratovak: To já nevím, co bys měl počítat, tvoje práce je mi celkem volná [lol]. Mně se to na výpočet rotačního tělesa hodí. Jestli tě tímto na VŠ mučili, podej stížnost na svoji školu, tady brečíš na špatném hrobě.

Ythomas_ct: Češtinu bych nepodceňoval. Dost lidí se nedokáže vyjádřit smysluplnou větou od velkého písmene po tečku. Je neuvěřitelné, co někteří se svou mateřštinou provádějí po jejím celoživotním používání. Jinak Tatrovákovi třeba ta akreditace na jeho vysněný obor vyjde. [happy]
Ythomas_ct
Středa, 16. února 2022 - 23:43:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3117
Registrován: 10-2009
Ad PhD:

Češtinu bych nepodceňoval.

To já taky ne. Pouze říkám, že umět psát by snad člověk měl umět, už když vyleze základku. Na to snad nepotřebuje střední. Ostatně to říkala i naše češtinářka na střední, že co jsme se v mateřštině nenaučili do devítky, tak to už se nedožene. Že realita je často diametrálně odlišná, to je věc druhá...
Čtvrtek, 17. února 2022 - 06:22:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3125
Registrován: 12-2007
Jestli tě tímto na VŠ mučili,
Nemučili. Dokonca mám dvojky z matiky iba vďaka tomu, že body zo zápočtov a písomiek mi na ne stačili a nemusel som sa tak o tých zbytočnostiach ešte učiť aj teórie na ústnu.

tady brečíš na špatném hrobě.
Neplačem. Iba som si dovolil vyjadriť názor, že pokiaľ bakalárom uberú veci, ktoré v živote potrebovať nebudú a pridajú im veci, ktoré im do života chýbajú, tak jedine dobre.

To, že sa tento názor nestretne so všeobecným súhlasom mi je jasné. Holt aj v školstve platí paragraf jedna...
Čtvrtek, 17. února 2022 - 06:32:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3126
Registrován: 12-2007
A víte proč tomu tak je?
Viem. Veľmi dobre, aj keď nie som univerzitný pracovník.
Ale je korektné jedným dychom dodať, že všeobecný nezáujem o technické školy pramení AJ z toho, že hoci by dotyčných odbor aj bavil a odborné predmety by aj zvládli, tak na tú školu nepojdu práve preto, lebo nie sú ochotní podstúpiť martírium cez predmety o ktorých vedia, že im aj tak k ničomu nabudú. A tak idú cestou ľahšieho odporu. Titul jak titul a pri dnešnej nezamestnanosti...

A je smutné, že špecializácia a odbornosť sa stráca, ale všeobecné veci zostávajú :-(

Raz darmo, aj stavbyvedúci na stavbe si može vypočítať hyperbolicky paraboloid originálne...
Čtvrtek, 17. února 2022 - 06:47:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1166
Registrován: 10-2007
Tratovak:
"Nehľadiac na to, že dnes je to v CADe srandovná otázka…"

To je samozřejmě pravda [happy] Ale je to argument, proč se ten postup neučit?

To by byla podobná logika, jako kdybychom řekli: na co se učit o elmg. vlnění, když rádio i televizi si můžu koupit a nemusím přemýšlet o tom jak/proč to funguje.
www.BRŇÁK.net = vše o historii a vývoji brněnského železničního uzlu
Čtvrtek, 17. února 2022 - 08:00:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3127
Registrován: 12-2007
Ale je to argument, proč se ten postup neučit?
Nie. Nech sa to kľudne učí. Ale nech sa súčasne učí aj to, čo je pre prax skutočne doležité.

Opakujem - k čomu mi je integrály zvládajúci absolvent, ktorý tápe v technológii, pričom viem, že tie integrály v živote nebude potrebovať a tou technológiou sa bude živiť?
Som naozaj divný, keď chcem absolventa, ktorý síce integrovať nevie, ale vie sa orientovať v tom, v čom potrebujem aby sa orientoval?
Rečnícke otázky...
Čtvrtek, 17. února 2022 - 08:07:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12043
Registrován: 4-2003
že všeobecný nezáujem o technické školy

Ale to je mýtus vytvářený kapitány průmyslu a různými lobbystickými sdruženími kolem nich. Počet studentů technkých oborů +- odpovídá váze těch oborů v ekonomice (a obojí a je u nás o 50 % větší než jinde v Evropě).hoci by dotyčných odbor aj bavil a odborné predmety by aj zvládli, tak na tú školu nepojdu práve preto, lebo nie sú ochotní podstúpiť martírium cez predmety o ktorých vedia, že im aj tak k ničomu nabudú.

Cca 1/2 jde z průmyslovky na univerzitu. Myslím že tím je o potřebnosti matematiky, fyziky či jazyků řečeno vše.

Krom toho naše školtví trpí přílišnou specializací, která těm děckám spíš ztěžuje uplatnění na trhu práce. Výsledkem je že ohromný množství účňů i středoškoláků je mimo obor a efektivita takovýho systému nizká.
BPS M7, Giesecke & Devrient Currency Technology GmbH

Čtvrtek, 17. února 2022 - 08:24:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12044
Registrován: 4-2003
k čomu mi je integrály zvládajúci absolvent, ktorý tápe v technológii,

Do těch lidí musíte taky trochu investovat a důležitejší než než nějaká věc kterou se junior s juniormí mzdou časem určitě neučí je jejich sociálno, tvárnost a zájem.

Dobrá firma je přeci ta, která toho člověka po škole i něco dál naučí a někam ho posune a tím i tý firmě dá nějaký přínos.
BPS M7, Giesecke & Devrient Currency Technology GmbH

Čtvrtek, 17. února 2022 - 08:40:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3128
Registrován: 12-2007
Dobrá firma je přeci ta, která toho člověka po škole i něco dál naučí a někam ho posune a tím i tý firmě dá nějaký přínos.
To je bez debaty.
Lenže dnes ho bohužiaľ musí učiť aj to, čo pred ešte 20 rokmi z tej školy vedel. A integrály to nie sú...
Ythomas_ct
Čtvrtek, 17. února 2022 - 09:29:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3119
Registrován: 10-2009
Ad Tratovak:
A tak idú cestou ľahšieho odporu. Titul jak titul a pri dnešnej nezamestnanosti...
Tak wo tom žádná. Ostatně celá příroda funguje na principu minima vynaložené energie, tak proč by studenti měli být výjimkou...

Ad RadekŠ:
že všeobecný nezáujem o technické školy
...je mýtus vytvářený kapitány průmyslu a různými lobbystickými sdruženími kolem nich.

Já bych si dovolil rozlišovat "technickou školu" a "technicky zaměřené studium". Podívejte se na jakoukoliv "technickou VŠ" a na to, jaké studijní programy nabízí. Asi všude najdete mj. nějaké managementy apod., vázané svým názvem na zaměření té které školy. Kdyby to ty školy takto nedělaly, nemají koho učit. A potom je tu ta věc, že mezi technické obory se počítá i IT. A když odlišíte IT a zbytek, tak to až tak růžové (pro ten zbytek) opravdu není...
Čtvrtek, 17. února 2022 - 10:36:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 26019
Registrován: 5-2002
Trat: Derivácie, integrály, permutácie a podobné "doležitosti" ma ani profesne a ani osobnostne ďalej neposunuli.
No, ty permutace bych z to vynechal, ale u těch derivací a integrálů bych to neposunutí viděl spíš na tu osobnost než na ně samotné... [nene]

mám dvojky z matiky iba vďaka tomu, že body zo zápočtov a písomiek mi na ne stačili a nemusel som sa tak o tých zbytočnostiach ešte učiť aj teórie na ústnu.
Děkuji za potvrzení mého podezření.

A očakávam, že príde zo stavebnej fakulty, kde sa bude učiť primárne stavarinu
A ty derivace a integrály kupodivu taky. Ono bez nich se třeba špatně chápou takové věci, proč je při zatěžování nějakého nosníku zajímavý moment setrvačnosti jeho průřezu.

Síce to nerozpozná podbíjačku od čističky, ale integrovať vie!
Troufám si tvrdit, že ten, kdo umí integrovat, se naučí rozeznávat podbíječku od čističky mnohem snáz, než by tomu bylo naopak. [proud]

Dozor to vzal cez integrál, ja cez lichobežník.
Opět: když umím integrál, spočítám i lichoběžník, ale lichoběžník na integrály nestačí (leda hrubou silou numericky třeba v Excelu).
Mimochodem, ten průser ohledně předposraného brzdění před cílem ETCS, který je tu občas zmiňován, pochází právě z toho, že někdo použil jisté zjednodušení i tam, kde k tomu nebyl oprávněn. Abych to ilustroval na tom lichoběžníku: jeho plochu můžu počítat jako výška krát střední šířka jenom tehdy, když ji počítám celou. Pokud bych počítal jen jeho (výškovou) část, musím brát střední šířku té části a ne celého lichoběžníku. A kvůli takovéhle kravině si teď spousta lidí drbe hlavu...

Nehľadiac na to, že dnes je to v CADe srandovná otázka
A kde se to má naučit ten, co to má naprogramovat do toho CADu...?

L3.21: Na co je mi třeba na dopravni průmyslovce se zaměřením na řízení vlakoveho provozu učit nejakou fyziku, to jako pak budu počítat v provozu za jakou dobu a jakou rychlostí dojede vlak ze stanice A do stanice B?
Překvapivě ano. A když už de facto zmiňuješ trakční dynamiku, tak ona se zabývá nejen jízdou ustálenou rychlostí, ale i přechodovými stavy. A z vlastní zkušenosti vím, že výpočet dráhy, na které vlak zpomalí, dokážou zkurvit tři čtvrtiny lidí.

matematika, kde se budu ucit počítat rovnice o dvou neznámých, zlomky, mocniny , odmocniny
Tohle se bere nejpozději na střední škole.
Zajímavé je, že nejvášnivěji o tom, jak je (jim) matika k ničemu, mluví ti, kteří o ní vědí úplné kulové...
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Čtvrtek, 17. února 2022 - 10:47:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3129
Registrován: 12-2007
A kde se to má naučit ten, co to má naprogramovat do toho CADu...?
No predsa na stavebnej fakulte, kde inde [ok]

Na ostatné sa mi ani reagovať nežiada...
Čtvrtek, 17. února 2022 - 11:01:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12047
Registrován: 4-2003
Tohle se bere nejpozději na střední škole.

2. stupeň ZŠ, dokonce mám pocit že 5. a 6. třída.

Ythomas_ct: Já měl na mysli sš.

Titul jak titul a pri dnešnej nezamestnanosti...


VŠ nezaměstanný nebyli nikdy, ale vyjma znivelizovaných odvětví typu učitel ZŠ (nebo armáda) se v radě případů hraje o to jak zajímavou práci a za kolik a ty rozdíly jsou v jedný lokalitě a dokonce i firmě (!!) i násobný.
BPS M7, Giesecke & Devrient Currency Technology GmbH

Čtvrtek, 17. února 2022 - 11:12:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13507
Registrován: 4-2003
Hajnej:Zajímavé je, že nejvášnivěji o tom, jak je (jim) matika k ničemu, mluví ti, kteří o ní vědí úplné kulové...

S takovými lidmi se setkávám dnes a denně. Úplně by stačilo, kdyby nežvanili o tom, jak moc je jim to v jejich oboru k hownu, když mnoho dalších moc dobře ví, že jim to v tom samém oboru k hownu není a naopak je to potřeba. Obecně je toto dáno nedostatkem všeobecného rozhledu, znalostí a v neposlední řadě léčením si nějakého prastarého mindráku z doby, kdy dotyční byli na škole. Pravda, mnohdy za to mohl přístup vyučujícího (přednášejícího, zkoušejícího,...), ale s tím se snad během let dá postupně srovnat.
Čtvrtek, 17. února 2022 - 11:12:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8959
Registrován: 12-2011
Tratovak:
"Když potřebujete stavaře, tak ho můžete mít i se střední.
Áno? A môžete byť konkrétny z ktorej strednej? Nie len naša) personalistika Vám bude ruky bozkávať…."
Všichni, o kterých vím, jsou zaměstaní, takže smolíček. Volní lidi nikde nejsou.

Jestli si fakt myslíte, že veškeré škole jsou na hovno a že stavba a fabrika jsou vysokou školou života, tak si vemte nějakého ukrajince z výkopu a udělejte z něho projektanta nebo stavební dozor.
Čtvrtek, 17. února 2022 - 11:32:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3130
Registrován: 12-2007
Jestli si fakt myslíte, že veškeré škole jsou na hovno a že stavba a fabrika jsou vysokou školou života
Kua, kde také niečo tvrdím?
Celý čas tu točím o tom, že ten študent by mal na tej vysokej škole získať čo najviac, aby sa v tej vysokej škole života musel učiť čo najmenej. Lenže koľko percent učiva v tom živote uplatní? 10%? Nemohlo by to byť aspoň 15?
Čtvrtek, 17. února 2022 - 11:53:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8960
Registrován: 12-2011
Škola ale nemá primárně za úkol učit praxi. Škola má v prvé řadě poskytnout teorii, která je pro následnou praxi v důležitá. A praxi se člověk učí hlavně v zaměstnání. Nebo si myslíte, že člověk dostane diplom a na další den už skočí na tu vaši podbíječku? Ve fabrice ani na brigádách SSM se člověk rozhodně všechnu potřebnou teorii nedozví.

Všechny vaše příspěvky budí dojem "povaleči z kaváren do dolů a sléváren".
Čtvrtek, 17. února 2022 - 12:55:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3131
Registrován: 12-2007
Škola má v prvé řadě poskytnout teorii, která je pro následnou praxi v důležitá.
A tvrdím snáď niečo iné?
Akurát sa nezhodneme na nebetyčnej doležitosti integrálneho počtu pre tú prax.


Všechny vaše příspěvky budí dojem "povaleči z kaváren do dolů a sléváren".
Čo sa babe chcelo, to sa babe snilo...
Čtvrtek, 17. února 2022 - 15:22:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8962
Registrován: 12-2011
Tak to si pletete střední odbornou školu s vysokou.
Čtvrtek, 17. února 2022 - 15:41:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 26020
Registrován: 5-2002
Trat: Lenže koľko percent učiva v tom živote uplatní?
A čo si predstavujete pod takýmto slovou "uplatní", Kefalín...?
On je totiž rozdíl uplatnit a uplatnit. Jeden extrém je recitovat sáhodlouhé pasáže ze skript (á la katechismus za jezuitů) a opačný extrém je používat osvojený způsob uvažování, aniž si to člověk vůbec uvědomuje.

Akurát sa nezhodneme na nebetyčnej doležitosti integrálneho počtu pre tú prax.
Tak zrovna tohle patří do té druhé kategorie. V životě opravdu není potřeba tahat z paty všemožné perverzní integrály, na kterých se promrskávaly různé metody integrace. Spíš jde o schopnost podívat se na problém určitým způsobem.
Někdy je to docela praktické, protože odpadá biflování spousty vzorečků resp. je po ruce nástroj k verifikaci toho, co vylovíš z paměti. Stačí si třeba uvědomit, že obvod kruhu je derivací jeho plochy podle poloměru. Nebo že totéž platí pro povrch koule a její objem - pak je hned jasnější, kde se vzala ta třetina u 4/3 πr3...

(Příspěvek byl editován uživatelem Hajnej.)
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Čtvrtek, 17. února 2022 - 15:42:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3132
Registrován: 12-2007
intelpetr:
"Tak to si pletete střední odbornou školu s vysokou."
Aha.
A gymnazisti, čo vlezú na techniku, tí sa tie odborné veci majú naučiť kde? Na "vysokej škole života"? A prečo sa práve tie integrály nemožu učiť až na nej? Koľko asi % zamestnávateľov vyžaduje od absolventa znalosť integrálneho počtu?
Ythomas_ct
Čtvrtek, 17. února 2022 - 15:54:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3120
Registrován: 10-2009
Ad RadekŠ:
Já měl na mysli sš.
Ach so! Už mlčím...

Ad Tratovak:
Koľko asi % zamestnávateľov vyžaduje od absolventa znalosť integrálneho počtu?
Myslím, že tohle se Vám snažil výše naznačit Hajnej, že např. právě ta "znalosť integrálneho počtu" není cílem, ale nástrojem. Cílem studia (až na výjimky, které se ovšem netýkají - resp. neměly by se týkat - technických škol) není znalost samotné matematiky, ale schopnost její praktické aplikace. Matematika je de facto takovej "inženýrskej krumpáč"...

Ad Hajnej:
...průser ohledně předposraného brzdění před cílem ETCS (...) pochází právě z toho, že někdo použil jisté zjednodušení i tam, kde k tomu nebyl oprávněn.
Ano, ano, aktuálně se názornější příklad hledá na železnici asi dost těžko... :-)
Čtvrtek, 17. února 2022 - 15:54:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3133
Registrován: 12-2007
Jeden extrém je recitovat sáhodlouhé pasáže ze skript
Čo keď som odmietol, hoci by som vďaka tomu mal z tej matiky jednotku, tak som u Vás za debila.

Spíš jde o schopnost podívat se na problém určitým způsobem.
A to sa dá naučiť aj na iných hodínách ako na hodinách matematiky.

Stačí si třeba uvědomit, že obvod kruhu je derivací jeho plochy podle poloměru. Nebo že totéž platí pro povrch koule a její objem - pak je hned jasnější, kde se vzala ta třetina u 4/3 πr3...
A to pomože mladému projektantovi ako napr. (nech ostanem vo svojom obore) pri predstavovaní si zhmotňovania (nie zhmotnenia) svojho projektu?
Čtvrtek, 17. února 2022 - 16:07:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3134
Registrován: 12-2007
Matematika je de facto takovej "inženýrskej krumpáč"...
Že sa tým krompáčom už ale nalámalo skál...

Ja rozumiem tomu, že vysokoškolák by mal prejaviť určitý stupeň inteligencie a pokiaľ je schopný absorbovať tieto veci, tak je pravdepodobnosť, že niečo z neho vyrastie. Ale toto možeme aplikovať v situácií, kedy robíme na školy výber a nie nábor. Sme v štádiu, kde je brutálny nedostatok absolventov, firmy berú čo má ruky/nohy a na schopnosť absolventa integrovať absolútne nehľadia. Úspech je, že dotyčný vďaka redukcii odborných predmetov rozozná "podval od koľajnice"...
Čtvrtek, 17. února 2022 - 16:37:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13509
Registrován: 4-2003
Tratovak:Že sa tým krompáčom už ale nalámalo skál...

Nalámalo a to hodně. Matematika je v podstatě služkou fyziky a bez fyziky si v technice nelze ani škrtnout.
Čtvrtek, 17. února 2022 - 18:02:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3135
Registrován: 12-2007
Matematika je v podstatě služkou fyziky a bez fyziky si v technice nelze ani škrtnout.
Ale to je v poriadku. Akurát kto sú tí lámači kameňa?

Sú tu tri názory:
1) Integrály a spol sú pre prax nevyhnutné.
2) Integrály a spol nie sú pre prax nevyhnutné, ale sú "inžinierskym krompáčom".
3) Inžiniersky myslieť sa dá naučiť aj bez integrálov a spol a kto ich potrebuje pre bod 1), ten nech sa ich naučí v rámci zamestnávateľovej "školy života".

Každý si vyberie, zhodnúť sa nemusíme...
Čtvrtek, 17. února 2022 - 18:07:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12048
Registrován: 4-2003
firmy berú čo má ruky/nohy a na schopnosť absolventa integrovať absolútne nehľadia

Na stavbyvedoucího či někoho kdo dělá postupák na stavbě asi jo, ale to přeci není celá výseč možného uplatnění absolventa VŠ. A on ví hned v prvním-druhým semestru co bude dělat a že to fakt nikdy v životě nebude potřebovat?[uhoh]

Že by matiku nepotřeboval třeba vývojář pražců, projektant mostů a podobně?

Navíc když vemu v potaz, jakou matiku jsme měli na gymplu my (v podstatě na úrovni dnešní VŠ) a jakou easy matyku mají dneska moje děti, tak mi celé přijde jako bouře ve sklenici vody.
BPS M7, Giesecke & Devrient Currency Technology GmbH

Čtvrtek, 17. února 2022 - 18:32:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 26025
Registrován: 5-2002
Trat: A gymnazisti, čo vlezú na techniku, tí sa tie odborné veci majú naučiť kde? Na "vysokej škole života"?
Ti se jejich základy naučí na té vejšce a zbytek pak kupodivu skutečně v praxi. Ono to ale dost souvisí s tím, jestli už má dotyčný nějakou představu o tom, co by chtěl dělat po té vejšce - pokud ano, hodně věcí si zjistí samostudiem.

Koľko asi % zamestnávateľov vyžaduje od absolventa znalosť integrálneho počtu?
Formálně nikdo, nepřímo docela hodně.
Koneckonců na stavbě se taky nevyžaduje "znalost techniky práce s kladivem", ale požaduje se schopnost zatlouct hřebík, ve které ta znalost obsažena je.

Že sa tým krompáčom už ale nalámalo skál...
Prostřednictvím fyziky a chemie docela hodně. A prostřednictvím geodézie (která se neobejde bez jiných oblastí matematiky) se zas vědělo, kterou skálu je potřeba lámat a kterou ne.

keď som odmietol, hoci by som vďaka tomu mal z tej matiky jednotku
Matiku biflováním? Těžko, Anežko... [nene]

tak som u Vás za debila.
Pracujete na tom fakt dost usilovně... [proud]
To Vám nedochází, že když byste školu zredukoval o veškerou teorii a předělal na nalejvárnu praktickejch vědomostí, produkovala by samý rutinéry...?

Nedávno jsme tu řešili šuntování na závislé trakci. Když jsem přišel s tím, že je to de facto způsob, jak propašovat do kotvy víc proudu, aniž by se tím (sériový) motor přibudil, v první chvíli se na mě sesypali právě jedinci vychovaní podle Vašeho gusta (žádná teorie, hlavně praktický věci) a začali mě mlátit po hlavě svejma poznámkama z kurzu, že to tak není. Teprv až někdo zapnul mozek a zkusil si to přepočítat, zjistilo se, že to tak opravdu je...
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Čtvrtek, 17. února 2022 - 19:28:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3136
Registrován: 12-2007
když byste školu zredukoval o veškerou teorii
Integrujete možno špičkovo, ale evidentne máte problém s chápaním čítaného…
Čtvrtek, 17. února 2022 - 19:31:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7197
Registrován: 3-2006
Docela zajímavé, že se zrovna bavíte o něčem takovém, jako je integrální počet. Bohužel, nebo bohudík jsem směl pouze na učńák a to pouze na obor bez maturity. A co čert nechtěl v třeťáku jsme měli i tuto výše zmíněnou disciplínu. Omluvou pro toto zřejmé vybočení z osnov, nejspíš bude to, že jsme měli za matikáře vyhozeného vyučujícího z Matfyzu. Docela jsem pak bavil tím, když jsem prakticky stejné učivo, pár let poté poslouchal na přednáškách na vejšce.

Takže ono asi nikdy nebude možné říct, kdy a co se má člověk učit. Je to podobné, jako dnes přijde absolvent průmyslovky a v životě neviděl "živou" vrtačku, tak mu nezbude nic jiného, než se s ní seznámit.[wink]
Čtvrtek, 17. února 2022 - 19:34:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3137
Registrován: 12-2007
Že by matiku nepotřeboval třeba vývojář pražců, projektant mostů a podobně?
Aký je pomer týchto inžinierov k tým ostatným? Prečo by napr. všetci nemohli mať v prvom ročníku “matiku 1” a tí čo budú pokračovať na statike a mostoch vo štvrtom ešte “matiku 2”?
Phd
Čtvrtek, 17. února 2022 - 19:48:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 862
Registrován: 2-2007
Tratovak: Jestli ti to vadí, tak bys mohl místo toho žvanění u vás na Slovensku založit další školu, která bude splňovat tvoje představy. Existuje nějaký racionální důvod, proč bys to nemohl být zrovna ty?

Tohle fňukání tady je fakt k ničemu. Co jsi tím akorát získal? Nic. Lidi, které potřebuješ, stejně nemáš. A v dnešní době jsou už rozebraní. Nebo k sobě nalákej někoho, kdo ty potřebné znalosti má, v zahraničí si určitě vybereš, když půjdeš všemi směry. [wink]
Čtvrtek, 17. února 2022 - 20:00:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12050
Registrován: 4-2003
Aký je pomer týchto inžinierov k tým ostatným?

VŠ není jen o to, "jak", ale taky "proč" a obecně o širším rozhledu.

Pokud si někdo vystačí jen s tím "jak" (viz ty Hajným zméněné zápisky ze školení o šuntování), tak pro něj jsou určeny SOŠ, případně VOŠ.
BPS M7, Giesecke & Devrient Currency Technology GmbH

Čtvrtek, 17. února 2022 - 21:23:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3138
Registrován: 12-2007
bys mohl místo toho žvanění u vás na Slovensku založit další školu

Tak sa vráťme na začiatok:

Jinak si myslím, že VOŠ obecně čeká do budoucna spíše útlum, a to na úkor profesně zaměřených bakalářských studijních programů...

To akože bakalárom vyhádžu matiku, fyziku a podobné balastné predmety a navýšia im hodiny odborných predmetov? No kiež by. Bo podľa mňa pre prax bakalár horší disáka...

Velmi zhruba ano. Neřekl bych tedy přímo, že se "vyháže" matematika, fyzika a spol., ale spíš bude náplň těchto předmětů redukována takovým způsobem, aby to odpovídalo právě profesnímu zaměření. A naopak je tam podmínka na poměrně velký rozsah odborné praxe. Mám takové matné tušení, že je to u bakaláře minimálně 6 měsíců. Plus jsou u těch profesních studijních programů možné takové věci jako třeba vedení předmětu odborníkem z praxe apod. Myslím si, že logiku to má a když se to dobře uchopí, může to z bakalářského titulu udělat použitelné vzdělání. Souhlasím totiž s tím, že dnes je bakalář většinou jen "nedodělaným inženýrem"...

Ja tú myšlienku proste podporujem.
A skor tí, čo bojujú za zachovanie integrálneho počtu tu vyplakávajú, aká by to bola pre ľudstvo pohroma...
Pátek, 18. února 2022 - 06:25:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13510
Registrován: 4-2003
Tratovak:A gymnazisti, čo vlezú na techniku, tí sa tie odborné veci majú naučiť kde? Na "vysokej škole života"? A prečo sa práve tie integrály nemožu učiť až na nej? Koľko asi % zamestnávateľov vyžaduje od absolventa znalosť integrálneho počtu?

V době, kdy jsem studoval strojárnu ČVUT, což je skoro čtvrtstoletí nazpět, se tato disproporce mezi absolventy strojařských SPŠ a ostatními absolventy (tedy i gymnazisty) řešila tak, že gymnazisti a spol. měli v prvním ročníku navíc předmět Technické kreslení.


Přiznám se, že se mi nechce hledat, kdo psal toto: Velmi zhruba ano. Neřekl bych tedy přímo, že se "vyháže" matematika, fyzika a spol., ale spíš bude náplň těchto předmětů redukována takovým způsobem, aby to odpovídalo právě profesnímu zaměření. A naopak je tam podmínka na poměrně velký rozsah odborné praxe. Mám takové matné tušení, že je to u bakaláře minimálně 6 měsíců. Plus jsou u těch profesních studijních programů možné takové věci jako třeba vedení předmětu odborníkem z praxe apod. Myslím si, že logiku to má a když se to dobře uchopí, může to z bakalářského titulu udělat použitelné vzdělání. Souhlasím totiž s tím, že dnes je bakalář většinou jen "nedodělaným inženýrem"...

Musím s tím ale souhlasit. Má to ovšem určitá "ale". Mělo li by to takto fungovat, tak by byl ale vhodný návrat k systému, který panoval na Strojní fakultě ČVUT ještě před dvaceti lety. Nešlo o nic jiného, že studijní program magisterský byl samostatným programem, nikoliv návazným na program bakalářský, jako je tomu dnes. Tehdy absolvent bakalářského studijního programu mohl pokračovat v magisterském studiu až poté, co absolvoval vyrovnávací ročník, kde musel projít vším, co v bakalářském programu na rozdíl od magisterského programu chybělo a až po jeho úspěšném absolvování mohl nastoupit do čtvrtého ročníku magisterského studia. Studium si tím samozřejmě protáhl o rok, takže těch, co byli ve vyrovnávacím ročníku, moc nebylo [proud]. Ovšem jiná metoda, která by řešila v určitém ohledu to, na co tu částečně nesmyslně naráží Tratovak, mne nenapadá [nene].

(Příspěvek byl editován uživatelem Bram.)
Pátek, 18. února 2022 - 12:31:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3139
Registrován: 12-2007
Ovšem jiná metoda, která by řešila v určitém ohledu to, na co tu částečně nesmyslně naráží Tratovak, mne nenapadá [nene].
Tá metóda vo vyrieknutom predsa je:
bude náplň těchto předmětů redukována takovým způsobem, aby to odpovídalo právě profesnímu zaměření.

Keď sa matika, fyzika a spol zbavia balastu (rozumej vecí, ktoré netreba k vysvetleniu iných predmetov a vecí, ktoré drvivá väčšina absolventov v praxi nikdy potrebovať nebude), tak balastnými nebudú.

A keby mal niekto mindráky z toho, že bez integrálov nebude kompletný inžinier, tak nech má možnosť sa dovzdelať v rámci voliteľného predmetu. Tipujem, že o ten predmet bude záujem asi taký ako o ten vyrovnávací ročník.
Pátek, 18. února 2022 - 12:46:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3140
Registrován: 12-2007
gymnazisti a spol. měli v prvním ročníku navíc předmět Technické kreslení.
To mali aj u nás. A v odborných predmetoch nás vďaka tomu veru nedobehli...
Pátek, 18. února 2022 - 14:05:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13514
Registrován: 4-2003
Tratovak:Tá metóda vo vyrieknutom predsa je:
bude náplň těchto předmětů redukována takovým způsobem, aby to odpovídalo právě profesnímu zaměření.


Ano, tato metoda tomu odpovídá. Jen je to metoda, od které se na Strojní fakultě ČVUT před skoro dvaceti letech upustilo.


A v odborných predmetoch nás vďaka tomu veru nedobehli...

To jednak nemohli a mám za to, že se to ani všeobecně nechce. Gymnazista obvykle chce jít dál a nikoliv končit jako bakalář [nene].


Keď sa matika, fyzika a spol zbavia balastu (rozumej vecí, ktoré netreba k vysvetleniu iných predmetov a vecí, ktoré drvivá väčšina absolventov v praxi nikdy potrebovať nebude), tak balastnými nebudú.

Jenže tohle vede akorát ke vzniku cvičených opic, které budou vědět, jak se co ovládá, ale nikoliv podstatu toho, jak věc funguje.

(Příspěvek byl editován uživatelem Bram.)
Pátek, 18. února 2022 - 14:25:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 26026
Registrován: 5-2002
Trat: Keď sa matika, fyzika a spol zbavia balastu
Takhle obecně řečeno to zní krásně, ale v okamžiku, kdy za ten balast prohlásíš zrovna diferenciální a integrální počet, se to stane strašlivou píčovinou.

A keby mal niekto mindráky z toho, že bez integrálov nebude kompletný inžinier
Kecy.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Pátek, 18. února 2022 - 15:09:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12055
Registrován: 4-2003
předmětů redukována takovým způsobem, aby to odpovídalo právě profesnímu zaměření.

A když tím zaměřením ten študent náhodou z nějakýho důvodu nepůjde - a jako že takových lidí bude vždy dost? [uhoh]

Položil jste si taky otázku, zda je to výhodné i pro toho studenta?? Přeci pracovní trh jsou dvě strany a ne jen Vámi omílaná strana toho zaměstnavetele.

mindráky z toho, že bez integrálov nebude kompletný inžinier, tak nech má možnosť sa dovzdelať

Já bych tedy z SŠ/VŠ matematiky určitě vyhodil lecos v duchu hesla méně a místo toho lépe/pořádně.

Ale zrovna ty základy integrálů a derivací to nejspíš nebudou a navíc to není ani ta nejtěžší matematika.
BPS M7, Giesecke & Devrient Currency Technology GmbH

Pátek, 18. února 2022 - 15:16:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4933
Registrován: 9-2003
Já bych teda viděl problém v tom, že Traťovák v podstatě definuje průmyslováka ale chce ho mít s titulem Ing.
NOBLE BRICKS
Pátek, 18. února 2022 - 15:26:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13515
Registrován: 4-2003
S4991023:Já bych teda viděl problém v tom, že Traťovák v podstatě definuje průmyslováka ale chce ho mít s titulem Ing.

Asi tak.

Zbývá jen otázka: Proč?
Pátek, 18. února 2022 - 16:05:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 475
Registrován: 11-2021
To je "problém" i leckde jinde. Práci středoškoláků dělají inženýři, protože SŠ nejsou a VŠ jo. A nikdo je nechce platit.
Pátek, 18. února 2022 - 16:38:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12056
Registrován: 4-2003
Práci středoškoláků dělají inženýři, protože SŠ nejsou a VŠ jo.

VŠ dává jen určitou dovednost a je na každým jak je dál použije. Nikdo nikho taky nenutí studovat, to je jistý náklad s nejistou návratností, aspoň po finanční stránce určitě.

Proč jsem si na výběrko na takový místa typu přijmeme sš/vš po škole tzv. ani nenatočil budíka a někdo jinej jo? Proč někdo dělá v obskurní firmě a někdo v Microsoftu??

Proč někdo pinká tenis na klibový úrovni a někdo hraje Paris Open. Proč vyhraje Serena... no protože chce vyhrát. Atd, atd.

Mimochodem nekvalifikovanou práci - úplně typicky třeba řidiče - dělají vyučený. Proč se neživí jako elektrikáři nebo truhláři??
BPS M7, Giesecke & Devrient Currency Technology GmbH

Pátek, 18. února 2022 - 17:42:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1469
Registrován: 7-2017
Nemyslim si, zeby tratovak chcel cloveka s priemyslovkou, len je rozdiel mat studijny program zamerany teoreticky a prakticky. U nas sme mali teoreticku informatiku-kam sli ludia skor do teoretickych veci a ostatne programy boli zamerane prakticky. Realne teda sito mozeme spravit behom 1.rocnika a dlasie 4 sa mozu zameriavat stale viac na odborne predmety.

V konecnom dosledku ak nemaju studenti moznost ist na nejaku prax behom studia, tak je dobre im ju poskytnut alebo istym sposobom spolupracovat so skolou, aby ludia vedeli o com ta praca je. Po nastupeni toho zase clovek este vela nevie, ale casom sa vela veci nauci, len musi byt aj zo zaciatku odhodlany a schopny stravit trochu viac casu dalsim studiom. Na CVUT sme mali v marci pravidelne ikarieru, kde sa vela firiem prezentovalo a lakalo studentov. Pozeram, ze tento rok je 03. 05. 2022, to uz by sa mohlo uskutocnit aj fyzicky.
Pátek, 18. února 2022 - 17:45:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1470
Registrován: 7-2017
Inak pocitac pocita derivacie a integraly uplne inak, takze vlastny vypocet vam moze sluzit na kontrolu, ale na naprogramovanie budete potrebovat viac vediet o sposobe, ako funguje pocitac. Plus este kalkulacka moze a nemusi byt blbuvzdorna, vid klasicky priklad kalkulacky so zatvorkami, ak to clovek do nej spravne nezada, nemusi dostat spravny vysledok.
Pátek, 18. února 2022 - 23:07:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 477
Registrován: 11-2021
Rš: výučák ani diplom chleba nežerou. Proč by truhlář nebo inženýr nešli řídit, když dostanou víc?
Vš: dnešní kalkulačky, včetně stroje z Kauflandu v srpnu za 99, už dovedeš nejdál k syntax error. Vymámit z nich nesprávný výsledek je velmi obtížné. A symbolické derivování je oblíbená zápočtová úloha z programování.
Ythomas_ct
Sobota, 19. února 2022 - 22:43:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3121
Registrován: 10-2009
Ad Bram:
Přiznám se, že se mi nechce hledat, kdo psal toto...
Tak já se k tomu přiznám sám. ;-) A přiznám se, že jsem vůbec nečekal, že to vybudí takovouhle debatu... :-)

Mělo li by to takto fungovat, tak by byl ale vhodný návrat k systému, který panoval na Strojní fakultě ČVUT ještě před dvaceti lety.
...takže se to pokusím uvést na pravou míru. Tedy pozor, tady nejde o nějaký návrat někam zpět, ale spíš o výhled do budoucnosti. Jde o to, že vysokoškolský zákon před pár lety svojí novelou zavedl dva typy bakalářských a magisterských studijních programů - buď akademicky, nebo profesně zaměřené. Konkrétně § 44 odst. (5) říká:
Profil bakalářského nebo magisterského studijního programu může být
a) profesně zaměřený s důrazem na zvládnutí praktických dovedností potřebných k výkonu povolání podložených nezbytnými teoretickými znalostmi, nebo
b) akademicky zaměřený s důrazem na získání teoretických znalostí potřebných pro výkon povolání včetně uplatnění v tvůrčí činnosti a poskytující rovněž prostor pro osvojení nezbytných praktických dovedností.

A já jsem k tomu dodal, že si myslím, že profesní bakalářské SP mohou výhledově nahradit VOŠky. A že to dle mého názoru i dává smysl v tom, že se tak dá "vyrobit" ten "použitelný bakalář", který nebude jen "nedodělaným inženýrem". Nicméně ty profesní studijní programy se teprve rozjíždějí; zatím vesměs dominují ty akademické, což je ta podoba vysokoškolského studia, jak jsme ji doposud v českých reáliích znali. Tečka.
Neděle, 20. února 2022 - 09:10:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12058
Registrován: 4-2003
Proč by truhlář nebo inženýr nešli řídit, když dostanou víc?

No právěže může a není to právě nic nenormálního. Pokud to tedy nenebyde nějakých obludných rozměrů.

Stejně jako hokej může začít zkoušet hrát víc lidí, než je počet profíků v 1. lize, repre a NHL.
BPS M7, Giesecke & Devrient Currency Technology GmbH

Neděle, 20. února 2022 - 09:30:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13529
Registrován: 4-2003
Ythomas_ct:...takže se to pokusím uvést na pravou míru. Tedy pozor, tady nejde o nějaký návrat někam zpět, ale spíš o výhled do budoucnosti. Jde o to, že vysokoškolský zákon před pár lety svojí novelou zavedl dva typy bakalářských a magisterských studijních programů - buď akademicky, nebo profesně zaměřené. Konkrétně § 44 odst. (5) říká:

Vím, ale tady je problém, že pak ty programy (teď míním bakalářské) nejsou rovnocenné. Proto jsem zmínil systém, který kdysi panoval na Strojní fakultě ČVUT.


A já jsem k tomu dodal, že si myslím, že profesní bakalářské SP mohou výhledově nahradit VOŠky. A že to dle mého názoru i dává smysl v tom, že se tak dá "vyrobit" ten "použitelný bakalář", který nebude jen "nedodělaným inženýrem". Nicméně ty profesní studijní programy se teprve rozjíždějí; zatím vesměs dominují ty akademické, což je ta podoba vysokoškolského studia, jak jsme ji doposud v českých reáliích znali. Tečka.

Souhlas [wink].
Středa, 23. února 2022 - 09:01:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3142
Registrován: 12-2007
Bram:
"S4991023:Já bych teda viděl problém v tom, že Traťovák v podstatě definuje průmyslováka ale chce ho mít s titulem Ing.
Asi tak.
Zbývá jen otázka: Proč?"

Omyl. Práveže chcem opak. Súčasní inžinieri, čo do odbornosti, už totiž sú premyslováci s titulom. Odlišuje ich akurát to všeobecné vzdelanie (či už matika, fyzika, statika, geotechnika a pod).

Železničný zvršok a spodok (konštrukcia, technológia, projekcia) sú dostatočne náročné na to, aby si vyžadovali podstatne viac ako sa učilo na SŠ a je to podrthnuté tým, že dnes sú priemyslovky v podstate zdecimované.
Napr. my sme sa delili na projektantov a traťovákov, potom to zlúčili, teraz je to pod "inžinierskými konštrukciami a dopravnými stavbami". Odbornosť ide do kopru. Absolventi sú experti na všetko a na nič, instantní inžinieri...
Pre predstavu, o akých počtoch absolventov sa bavíme (tri rozhodujúce stavebné fakulty, železničné staviteľstvo):

A to firmy (aj štátne) dokážu absorbovať násobky toho, čo školy produkujú.
Pri tom odborné katedry prosíkajú u matikárov a fyzikárov, aby to do vyšších ročníkov púšťali (koľko takých púštencov má o tom inegrálnom počte šajn týždeň po skúške?), nech oni majú koho učiť.
Takže ak je ubratie v náročnosti v nižších ročníkoch štúdia jednou z ciest (a može sa mi to tiež akokoľvek nepáčiť a tiež by som bol radšej, keby sa na školy hlásilo 1000 ľudí za rok, z ktorých sa to na matike a fyzike vytriedi), tak treba ísť po nej, lebo skončíme rovanko ako zabezpečováci a trakčiari...

Ak to teda zhrniem - radšej jedného odborne vzdelaného absolventa bez integrálov, ako žiadneho. Že to nie je ideálne je mi jasné, ak ale vidíte inú cestu k zvýšeniu počtu študentov v odboroch, tak sem s ňou.