Diskuse » Železnice » Všeobecná neželezniční diskuse » Archiv diskuse Všeobecná neželezniční diskuse do 07. 8. 2021 « předcházející | další »

Archiv diskuse Všeobecná neželezniční diskuse do 07. 8. 2021

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Středa, 28. července 2021 - 11:24:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11616
Registrován: 4-2003
Ty čtyři Kč na kWh ale asi moc dlouho nevydržeji, když bude stát nucen část spotřební daně z pohonných hmot nahradit spotřební daní z elektřiny

A udělá to tak, že v době přechodu na green economy ponechá spotřební daně u PHM nezměněné a zvýší/zavede je jenom u elektřiny???[uhoh]

No z to je samozřejmě logická hloupost, i když se to s nějakou malou pravděpodobností stát může. Stejně jako může přijít zase tornádo, povodně a vlastně úplně cokoliv.
BPS M7, Giesecke & Devrient Currency Technology GmbH

Desiro
Středa, 28. července 2021 - 11:49:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3838
Registrován: 2-2004
udělá to tak, že v době přechodu na green economy ponechá spotřební daně u PHM nezměněné a zvýší/zavede je jenom u elektřiny???
A tím se zase dostáváme k tomu, že to bude netržní řešení, zvýšením daní z uhlovodíkových PHM (to jsi zapomněl napsat, tak aby to bylo jasné). No a po přechodu, pardon zákazu aut se spalovakem, se ten výpadek fiskálních příjmů zalepí jinak.

Elektromobil je technologie jako každá jiná a má vlastní adopční křivku (popis jednotlivých fází např. tady). Vzpomeňte si v posledním čtvrtstoletí na podobnou historii u mobilů a smartphonů
Technologie není každá stejná. Jsou tu technologie tržní (třeba ty smartfony, led osvětlení) a netržní (ETCS, elektromobilita) a tedy ještě vojenské. No a ty netržní mají realizační specifika - mám pokračovat?
Život můžeme šálit dlouho, ale nakonec z nás vždycky udělá, k čemu jsme byli stvořeni.
Středa, 28. července 2021 - 12:50:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6440
Registrován: 3-2006
Vím, že myslet znamená ... vědět.
Ale myslím, že to v Evropě dopadne podobně, jako to už je skoro měsíc v Austrálii
https://www.triplem.com.au/story/victoria-becomes-first-state-to- tax-electric-cars-174846
Středa, 28. července 2021 - 13:18:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11617
Registrován: 4-2003
me k tomu, že to bude netržní řešení

1) Snad i houpací kůň chápe, že to byl jen ilustrativní příklad a nemá se ho smysl otrocky držet jak houno košile, když pointa byla jinde.

2) Jakákoliv enviromentální opatření (a nejen ta) jsou netržní, protože je trh nemůže přirozeně vyřešit. Pokud jsou někým vzývána jen tržní řešení, tak to není ekonomie, ale politická doktrína či ideologie.... nějaký -ismus.

Jsou tu technologie tržní (třeba ty smartfony, led osvětlení) a netržní

Tak nazdar a tzv. těšilo mě.[wink]
BPS M7, Giesecke & Devrient Currency Technology GmbH

Pikehead
Středa, 28. července 2021 - 13:53:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7446
Registrován: 3-2007
Takže Tesla a Nissan Leaf jsou nějak netržní? Já se v tom trochu ztrácím.

Ona i v současnosti provozovaná forma automobilismu je netržní, protože probíhá na socialisticky vlastněných silnicích s velmi symbolickým (a dysfunkčním) cenovým systémem a především bez jakékoliv kompenzace externalit, které auta způsobují. Pokud si potřebujete představovat zcela svobodnou společnost, tak tam by zvěrstva, kdy stát automobilismem fakticky vyvlastnil a zničil celé ulice (např. Legerova, Žitná, Ječná...), taky nemohly nastat a tlak na výrazné zdražení provozu IAD + její bezemisnost by nastal mnohem dříve.

To, v čem žijeme, se jmenuje smíšená tržní ekonomika a podobné argumenty jsou marné, protože prakticky na všem můžete najít stopy netržních deformací.
Desiro
Středa, 28. července 2021 - 14:22:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3839
Registrován: 2-2004
Takže Tesla a Nissan Leaf jsou nějak netržní?
Z jistého úhlu pohledu ano (kdyý teda opravdu chcete odpověď na tuto otázku).

v současnosti provozovaná forma automobilismu je netržní, protože probíhá na socialisticky vlastněných silnicích s velmi symbolickým (a dysfunkčním) cenovým systémem a především bez jakékoliv kompenzace externalit, které auta způsobují
Dysfunkční ano, nikoli však symbolický - poplatky a daně, především spotřební z PHM a DPH z ní (daň z daně!) významně plní státní rozpočet a přispívají nejen na ty silnice; zde na k-r už mnohokrát probráno.

to byl jen ilustrativní příklad a nemá se ho smysl otrocky držet jak houno košile, když pointa byla jinde
Prostě ty spalováky bude třeba uměle zdražit, já tomu rozumím. Jenže ono mezitím dochází i k nedostatku a zdražování té elektřiny - a na tom začala tato diskuze.

prakticky na všem můžete najít stopy netržních deformací
Ale jistě. Ale proč si to ekonomické prostředí dok__vit úplně?
Život můžeme šálit dlouho, ale nakonec z nás vždycky udělá, k čemu jsme byli stvořeni.
Středa, 28. července 2021 - 15:55:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 356
Registrován: 10-2018
Desiro:
"
Elektromobil je technologie jako každá jiná a má vlastní adopční křivku (popis jednotlivých fází např. tady). Vzpomeňte si v posledním čtvrtstoletí na podobnou historii u mobilů a smartphonů
Technologie není každá stejná. Jsou tu technologie tržní (třeba ty smartfony, led osvětlení) a netržní (ETCS, elektromobilita) a tedy ještě vojenské. No a ty netržní mají realizační specifika - mám pokračovat?"

Já bych předevšim striktně odděloval technologie komunikační či zábavní, kde se dá spousta parametrů dohnat miniaturizací a pokročilou technologií a masovostí výroby, takže to žere čim dál míň materiálu i energie, a technologie řekněme dopravní, kde množství energie potřebný pro přepravu průměrně 80 kg živé hmotnosti plus stovek kg vozidla na určitou vzdálenost zůstává přes mírnej pokrok přibližně konstantní. Ten mírnej pokrok je v podstatě vykompenzovanej zvýšenými nároky na komfort a pasivní bezpečnost, a množství drahých a vzácných materiálů jakož i střední hmotnost vozidla s přechodem na elektromobilitu akorát roste. Takže tady bych žádný drastický zlevňování nečekal. Spíš zkracování té "určité vzdálenosti" a nižší frekvenci pohybu po ní [wink]
Středa, 28. července 2021 - 16:12:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11618
Registrován: 4-2003
významně plní státní rozpočet a přispívají nejen na ty silnice; zde na k-r už mnohokrát probráno.

Tady jste byli mnohokrát upozorňování, že daně jsou ze své podstaty tzv. neekvivaletní a takováhle úvaha je zcestná. Důvodem zavedení těch daní před téměř 100 lety nebyly silnice. Principy, jakým je zajistěna spolehlivá dodávka ropy a určení její ceny mají k čistě tržním principům hrozně daleko. Ostatně každá civilizace potřebuje mít zajištěné zdroje a obchodní trasy a to se děje protřednictvím institucí typu diplomacie a vojenská síla.

Pike:

jmenuje smíšená tržní ekonomika

Hlavně žijeme v civilizaci, jejíž uspořádání se řídí nějakým řádem a slouží k tomu i netržní ínstituty a instituce, jako například právo a soudy. Jinak bychom právně, ekonomicky i významově a neshodovali ani na tom, že auto je auto (nebo že RPSN je RPSN).

podobné argumenty jsou marné

Hluboký omyl příteli, dá se s jejich pomocí manipulovat s lidma úplně stejně, jako s jiným lidem před volbama zase předhazovat třeba uprchlíky čihající na hranicích na povolební výsledky.
BPS M7, Giesecke & Devrient Currency Technology GmbH

Středa, 28. července 2021 - 16:21:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6442
Registrován: 3-2006
Tak hmotnost i cena elektromobilu, má společný jmenovatel a to nutnost vozit sebou zásobu energie. Tím směrem by se měl ubírat technologický vývoj. Pokud tuto "drobnost" nová technologie vyřeší, je po problému s dalším rozvojem. Pokud však k tomu v dohledné době nedojde, je potřeba se zamyslet nad tím, zda je opravdu nutná tak masivní mobilita, potažmo zda nepřináší více problémů, než užitku.
Středa, 28. července 2021 - 18:01:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6904
Registrován: 7-2011
Pikehead:
"P.T. diskutéry bych si dovolil varovat, že RadekŠ není amatérský fanoušek elektromobility, ale je profesí ekonomický analytik a z pohledu informačních zdrojů (+ schopnosti je interpretovat) je před námi o několik parníků napřed."
Jeho erudici, ani jeho výpočty mě nikdy nenapadlo zpochybňovat. Jenže když má špatná/pokřivená vstupní data, tak výpočet jako takový sice bude mít správně, ale ke správnému výsledku analýzy se nikdy nedobere.

Trošku mi to připomíná letitou story o tom, jak se (nejen) CIA těžce sekla ohledně zhroucení SSSR - nikdo z analytiků (a lze předpokládat, že CIA žádný blbce nezaměstnává) kolaps tak rychle nepředpokládal, vždyť měli stejná data, jaká dostávalo i politbyro. Jenže jaksi nikdo nepředpokládal, že ten systém lže sám sobě a že ta vstupní data jaksi neodpovídají realitě.
Pikehead
Středa, 28. července 2021 - 18:10:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7448
Registrován: 3-2007
Desiro:
"Dysfunkční ano, nikoli však symbolický - poplatky a daně, především spotřební z PHM a DPH z ní (daň z daně!) významně plní státní rozpočet a přispívají nejen na ty silnice; zde na k-r už mnohokrát probráno."
Tak jinak: ta daň jen v omezené míře (symbolicky/okrajově/velmi málo) reguluje příliš vysoké "poptávané množství" využití některých úseků a univerzálně nekompenzuje negativní dopady automobilismu dotčeným lidem.
Ano, probráno mnohokrát a stále to nestačí - daň z paliva není totéž, co (byť i kvazi)tržně stanovená cena za průjezd daným místem v daném čase.

Desiro:
"Ale jistě. Ale proč si to ekonomické prostředí dok__vit úplně?"

Já bych to nebral jako dokurvení, ale jako externí šok - podobně jako byla třeba ropná krize. Do ní taky nikdo neřešil, kolik mu žere cadillac osmiválec. (Jestli je ropná krize a globální oteplování srovnatelné nechávám na posouzení každého jedince.)

Prag:
"množství energie potřebný pro přepravu průměrně 80 kg živé hmotnosti plus stovek kg vozidla na určitou vzdálenost zůstává přes mírnej pokrok přibližně konstantní."
Tak nevím, jestli tento rozdíl netvoříte trochu uměle. Práce nutná k doppavě 1,580 tuny na 1 kilometr je samozřejmě stejná, ale významně se zvyšuje efektivita využití energie.
Různé komunistické popelnice (včetně relativně moderního Favorita) braly 8-9 l/100 km a to byly auta o půl tuny lehčí, s o třetinu slabším motorem a průměrnou rychlostí třeba o 30 km/h nižší než dnes. Tady je pokrok velmi dobře vidět, mně totéž (možná i o litr míň - ale jezdím na venkově) žere současné auto střední třídy.

Když uděláte inventuru spalovacího motoru, tak najdete plýtvání energií na volnoběh, hýbání rotujícími částmi motoru, uvidíte neefektivní režimy typu studený motor a městské popojíždění atd. a to všechno by mohl elektromotor elegantně vyřešit (ano, přináší zatím další omezení a celkový součet přínosů a negativ nemusí být ke dnešnímu dni plně ve prospěch elektromobilu).
Nicméně s vašim závěrem "prdíme na to, fyzika je furt stejná" se nemůžu ztotožnit - disciplína, o kterou tu jde, není boj s fyzikou, ale s technickou/technologickou efektivitou.

(Příspěvek byl editován uživatelem Pikehead.)
Desiro
Středa, 28. července 2021 - 23:49:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3841
Registrován: 2-2004
Pikehead: ta daň jen v omezené míře (symbolicky/okrajově/velmi málo) reguluje příliš vysoké "poptávané množství" využití některých úseků (...) Ano, probráno mnohokrát a stále to nestačí - daň z paliva není totéž, co (byť i kvazi)tržně stanovená cena za průjezd daným místem v daném čase
V tom mezi námi není rozporu, je to jistě lepší systém než současný daňový maglajz, jde "jen" o to, jak to technicky systémově ošetřit. Tedy teoreticky, v praxi se nic takového dělat nebude, naopak Brusel chystá pro silniční dopravu navíc emisní povolenky.
S externalitami je to velmi složité, nepleťte je do toho.

Principy, jakým je zajistěna spolehlivá dodávka ropy a určení její ceny mají k čistě tržním principům hrozně daleko.
Když už to zmiňuješ, elektromobilita sice nějakou ropu ušetří, ale cílem Green Deal není ušetřit ropu a učinit nás méně závislé na dodávkách paliv z třetích zemí. To je právě ten konkurenční cíl, který ale bude Green Dealem odsunut do pozadí - a to je špatně. Horší politickej program jsem neviděl, na volném politickém trhu by tohle neprošlo.
Snad jsi nechtěl argumentovat, že když dodávky ropy nemusí být zcela na tržním principu, tak si tu zavést drahé netržní konkurenční řešení je v pořádku. Není.
Život můžeme šálit dlouho, ale nakonec z nás vždycky udělá, k čemu jsme byli stvořeni.
Čtvrtek, 29. července 2021 - 11:12:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11619
Registrován: 4-2003
story o tom, jak se (nejen) CIA těžce sekla ohledně zhroucení SSSR - nikdo z analytiků

Hele, tohle je bulvár, fakt.

Nikdo neumí předvídat dějiny a i v tom co nějak předvídat lze (ekonomie, meteorologie,...) nikdo neumí předvídat šoky (třeba že loď uvízne v Suezu, korinavirus,...)

To že se komunismus zhroutí, Rusko vyklidí střední Evropu a dojde ke sjednocení Německa došlo unikátní shodou dějiných okolností a tím pádem se CIA takovou silně nepravděpodobnou variantou a hlavně implikacemi z ní plynoucí(!; od toho ty prognózy jsou...) logicky příliš nezabývala.
BPS M7, Giesecke & Devrient Currency Technology GmbH

Pikehead
Čtvrtek, 29. července 2021 - 11:24:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7456
Registrován: 3-2007
Já bych se spíš zeptal v čem má Radek Š. pokřivená vstupní data. Tahle informace má hodnotu milionů...

A ano, to, co Radek Š. říká o forecastingu (nebo jak tomu říkal ing. Zeman "prognostika") nefunguje na předpovědi až tak konrkétních jevů jakože mi 5. dubna 2023 na náměstí v Kadani ukradnou hodinky.
Čtvrtek, 29. července 2021 - 11:52:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12660
Registrován: 4-2003
Pikehead:ano, přináší zatím další omezení a celkový součet přínosů a negativ nemusí být ke dnešnímu dni plně ve prospěch elektromobilu

To za prvé není a za druhé vůbec není jisté, že něčeho takového bude někdy vůbec dosaženo.
Čtvrtek, 29. července 2021 - 13:24:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 880
Registrován: 9-2015
@RadekŠ - komunismus zhroutí, Rusko vyklidí střední Evropu; unikátní shoda dějinných okolností; CIA se silně nepravděpodobnou variantou nezabývala...

Když jsme se jako záklaďáci ocitli v roce 1988 u Vojsk Ministerstva vnitra na policejní VŠ v Praze na Lhotce a bavili jsme se tam s někým ze sympatické cca poloviny lidí (pro mě tehdy obrovské překvapení, že takoví tam také byli; zato za druhá půlka byla hrůzná), s jedním majorem od kontrarozvědky, o politice, vyjadřovali jsme obavy, že se to nikdy nezmění a v "komunismu" a bipolárním světě dožijeme. Na to nám řekl, že "konflikt mezi USA a Východním blokem je dávno dořešen" a že "geopolitičtí stratégové se teď už zabývají výhradně jen budoucím konfliktem s Čínou, k němuž má podle růstu čínského hospodářství prý dojít kolem roku 2020". Tak to si pamatuji nadosmrti. Přesněji: neřekl "má dojít", ale "je plánován".

@Pikeahead: je to taky trochu k tématu pokřivených vstupních dat, nemyslím jen RŠ, ale jak je máme všichni (sem asi mnoho insiderů nechodí).
Čtvrtek, 29. července 2021 - 13:52:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1320
Registrován: 5-2002
jen budoucím konfliktem s Čínou, k němuž má podle růstu čínského hospodářství prý dojít kolem roku 2020". Tak to si pamatuji nadosmrti. Přesněji: neřekl "má dojít", ale "je plánován".

Otázka je, jestli celosvětová chřipková epidemie, náhlé výkyvy počasí a na oboje navazující (či dokonce tomu nepatrně předcházející) utahování šroubů běžným lidem za Západě i v Číně nastaly opravdu jen tak samy od sebe, nebo jestli už jde o nové vysoce sofistikované zbraně, na které si společnost bude muset zvyknout stejně jako si postupně zvykla na automatické vedení války, drony, chytrou munici, mezikontinenátlní střely, jaderné bomby, letadlové lodě, ponorky, zeppelíny, yperit a střelný prach.

PS. Pokud by věrchušce totiž šlo opravdu o ochranu životního prostředí, tak se především šáhne na soukromé kosmické lodě, aerotaxíky, heliskiing, závody trucků a jiné podobné neekologické nesmysly pro horních pár nejbohatších.

(Příspěvek byl editován uživatelem Petr Barchánek.)
From station to station, back to Düsseldorf City
Meet Iggy Pop and David Bowie
Trans-Europe Express
Čtvrtek, 29. července 2021 - 15:09:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 357
Registrován: 10-2018
Pikehead:
"Nicméně s vašim závěrem "prdíme na to, fyzika je furt stejná" se nemůžu ztotožnit - disciplína, o kterou tu jde, není boj s fyzikou, ale s technickou/technologickou efektivitou.
"
To jste ale napsal vy, ne já -- já psal o "mírnym pokroku". Ano, jezdil jsem za 7,5 lirů benzinu, po třicíti letech jezdím lepšim autem za 5,5 litru nafty, ale neni to žádnej kvantovej skok. Stejně tak těžko nastane nějakej kvantovej skok v efektivitě, hmotnosti a ceně baterií do elektromobilu, protože elektrochemie už je známá pár stovek let a patří v hmotné říši fyziky k těm vůbec nejslabším interakcím, tedy zdrojům energie s nejnižší hustotou vzhledem k objemu i hmotnosti. V něčem opravdu nejede vlak, ale dá se to jistě technologicky zlepšovat a zefektivňovat, v řádu jednotek procent za rok.
Ale obávám se, že růst cen potřebných materiálů v závislosti na stoupající poptávce bude o řád rychlejší.
Čtvrtek, 29. července 2021 - 15:13:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11620
Registrován: 4-2003
Mirek_ZV: Mně už taky někdy v roce 88 lákaly zelené gumy do Vyškova se slovy, že ta pěrestrojka na svým konci povede k tomu, že budeme platit mýtné na dálnicích či bude nezaměstnanost. A proto mám jít k armádě, protože to je jistota, že na to budu mít.[biggrin] Přitom to bylo v době,kdy Husák bloumal nad tím, co s těma přebytečnejma vojákama (vesměs masově nepoužitelnýma jinde a na blbých místech) bude dělat.[biggrin]

Vono to spíš působilo chytře a neotřele, protože těmhle tématům se Rudé právo vyhýbalo, víme?


tak se především šáhne na soukromé kosmické lodě, aerotaxíky, heliskiing, závody trucků a jiné podobné neekologické nesmysly p

Což vzhledem k těm pouze pár nejbohatším samozřejmě nic neřeší. Takto by si počínal populista. Hezký ilustrativní příklad, jak přemýslí populistův volič.[ok]
BPS M7, Giesecke & Devrient Currency Technology GmbH

Čtvrtek, 29. července 2021 - 18:35:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 24797
Registrován: 5-2002
Barch: Kolik procent najezdí závodní trucky v poměru ke všem náklaďákům? A kolik konstrukčních zlepšení přitom vznikne? Máme tedy místo závodění raději zase válčit?
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Čtvrtek, 29. července 2021 - 18:58:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4687
Registrován: 9-2003
Problém je v tom, že Barchy v tom musí zase vidět spiknutí světovládných špiček.
NOBLE BRICKS
Quex
Čtvrtek, 29. července 2021 - 19:13:26  
Administrátor
Číslo příspěvku: 8363
Registrován: 5-2002
Což vzhledem k těm pouze pár nejbohatším samozřejmě nic neřeší. Takto by si počínal populista. Hezký ilustrativní příklad, jak přemýslí populistův volič.

Vždyť to je taky základní princip současného režimu, se kterým stojí a padá, aby zajistil hromadění soukromého vlastnictví a majetkovou nerovnost. A ještě se přitom bude dost plebejců bít za svaté právo nejbohatších na vlastnění co nejvíc majetku.[lol]
"Doba střelců neskončila. A já Vás o tom přesvědčím. A nejen Vás!"
Čtvrtek, 29. července 2021 - 19:47:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1321
Registrován: 5-2002
Hezký ilustrativní příklad, jak přemýslí populistův volič.[ok]

V demokracii je každý zvolený politik populista.


Radku, třeba mi něco uniklo. Vidíš nějakou ekologii v byznysplánu "za podporu na redukci CO2 si pořídím raketu, která při startu vypustí množství CO2, za jehož neprodukci jsem dostal od kunčoftů peníze"?Problém je v tom, že Barchy v tom musí zase vidět spiknutí světovládných špiček.
Barchy v tom vidí šedesát leta starou kapitolu o otci majora Majora Majora Majora z Hlavy XXII.
From station to station, back to Düsseldorf City
Meet Iggy Pop and David Bowie
Trans-Europe Express
Čtvrtek, 29. července 2021 - 20:06:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6905
Registrován: 7-2011
RadekŠ:
"Hele, tohle je bulvár, fakt.

Nikdo neumí předvídat dějiny a i v tom co nějak předvídat lze (ekonomie, meteorologie,...) nikdo neumí předvídat šoky...."
Jenže já nemluvím o tom, že neuměli předpovědět ani přibližné datum toho konkrétního pádu (tedy revoluce). Já se bavím o tom, že na tom zhroucení cíleně pracovali - že se Rusy mj. snažili cíleně finančně ruinovat (např. "uzbrojení") předpokládám víme všichni a tohle za bulvár snad nikdo nepovažuje. Jenže na to museli mít nějakou strategii a ta zase musela vycházet z nějakých dat. Jenže ta data byla chybná. A o tom právě mluvím.

Pikehead:
"Já bych se spíš zeptal v čem má Radek Š. pokřivená vstupní data. "
V tom, že třeba ohledně elektromobility je poptávka vytvářena uměle a možná, resp. pravděpodobná rizika z ní plynoucí a díky ní vyvolaná, jsou cíleně ignorována.

Když to vezmu z oboru, tak třeba trolejbusy - v Praze zrušeny na začátku sedmdesátých let a od té doby se sní sen o jejich návratu. Nejblíže tomu bylo na začátku 90. let, kdy vznikla i jednotka T-busy, začaly se podnikat první kroky k realizaci tratí a řidiči byli vysíláni k jiným DP provozujícím T-busy na zaškolení. Nakonec z toho, byť přínosy T-busů, jako je třeba lokální bezemisnost nikdo nezpochybňuje, zejména z důvodů finanční náročnosti, sešlo. Další pokusy o restauraci jsou od roku 2017 a jsou vyvolány tlakem způsobeným evropským zeleným blbnutím. A byť se zejména parciální trolejbusy jeví jako zajímavá alternativa, dosavadní pokusy ukázaly, že v závislosti na profilu tratě stejně bude potřeba mít dráty minimálně v polovině trasy a ve srovnání s klasickým dýzlem bude kvůli vyježdění intervalu potřeba vyšší počet vozidel. V současnosti se pracuje na drátizaci linky 119 na letiště a to hlavně proto, protože to EU chce, zvýhodňuje a zaplatí. Jak trať, tak i nákup vozidel. Jenže dražší provoz a údržbu už platit nebude.
Čili finanční nárůst. Uměle vyvolaný a financovaný z veřejných peněz, takže je otázkou, jak dlouho bude takový stav jednak ufinancovatelný (proč asi se metro D chce stavět bez strojvedoucích?) a jednak udržitelný, zejména když spousta lidí na rozhodovacích místech má dojem, že elektřina "prostě je" a vždycky bude.
Pochopitelně nic z toho se v oslavných článcích nezmiňuje, tam se zmiňují hlavně ta pozitiva a sociální jistoty.

Samozřejmě, lidem se předpovídá krásná zelená budoucnost a o vyšších nákladech, za které reálně ale nedostanou žádné výhody, jen problémy, už se nemluví - nebo chce snad někdo zpochybňovat, že i kdyby byla celá Evropa bezuhlíková, v kontextu planety to bude jak, když ne kapka, tak bazén v oceánu? Samozřejmě, že se nemluví, protože zastánci nastolené zelené cesty jednak sami tuší, že by se svojí vizí před lidma pohořeli a jednak o další žlutý vesty nikdo nestojí. Takže se ty svoje vize snaží tlačit a prosazovat všelijakými oklikami. Jenže ty vize jsou samy o sobě neživotaschopné a proto držené při životě uměle - to jsou ta chybná data - a tudíž lze předpokládat, že prostě skončí. Jenom nikdo neví a nedokáže odhadnout kdy, protože neví a ani nedokáže odhadnout, jaká síla ty vize bude držet při životě a jak dlouho to dokáže.
Třeba socialistická vize u nás vydržela 40 let, protože byla držena silou zbraní. Kdyby nebyla, skončí už v první půlce padesátých let, kdy ta krásná vize o sociální rovnosti a světlých zítřcích prostě zkrachovala (měnová reforma 1953).
Quex
Čtvrtek, 29. července 2021 - 20:22:27  
Administrátor
Číslo příspěvku: 8364
Registrován: 5-2002
na tom zhroucení cíleně pracovali - že se Rusy mj. snažili cíleně finančně ruinovat

Tak určitě, to už říkal Arnold Hackl redaktoru Ivo Holanovi v díle Modrá světla z roku 1964, když mu ukazoval ten tajemný fascikl: "Vědci si proměnili v číselnou soustavu i konec vašeho režimu, který teď držíte v ruce. Jmenuje se to jako tenhle náš bar, White Lines, akce White Lines... Je to pochopitelně přísně tajné, tak tajné, že každý, kdo o tom aspoň slůvko ví, by měl pro vaši kontrarozvědku cenu zlata...".[lol]
"Doba střelců neskončila. A já Vás o tom přesvědčím. A nejen Vás!"
Čtvrtek, 29. července 2021 - 23:02:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 236
Registrován: 6-2016
Váš Green Deal, Vaše skvělá budoucnost!
Pátek, 30. července 2021 - 08:24:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5323
Registrován: 6-2016
Bobik: Asi tak. Ale ekomamlasové jedou dál, močálem černým kol bílých skal. V čele je momentálně Rakousko[rofl]

https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/rakousko-emise-spalovaci- motory-leonore-gewesslerova.A210611_120735_automoto_fdv

Určitě to splní a navíc se jistě odpojí od té hnusné jaderné elektřiny těch blbých Čechů[rofl]
Musím vzpomenout epochální úspěchy ekomamlasů v oblasti dopravy v podobě "biosložky" do motorových paliv a úžasné "sluneční kolektory" pro ohřev TUV. S tou násilně prosazovanou MASOVOU elektromobilitou to dopadne stejně. Bude to k hownu, ale kaštani to budou muset platit!
Pikehead
Pátek, 30. července 2021 - 08:27:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7459
Registrován: 3-2007
Quex:
"Vždyť to je taky základní princip současného režimu, se kterým stojí a padá, aby zajistil hromadění soukromého vlastnictví a majetkovou nerovnost.[lol]"
To jste to tady asi nedostatečně pochopil, soudruhu.
Ten princip je v tom, že můžete (v rámci jakýchsi minimalistických a vzájemně výhodných omezení) dělat, co chcete.
Ani vy nemusíte pracovat jako korporátní právník - když už jste podlehl svodům této lukrativní profese, můžete dělat bona fide advokáta a přispět tak k lepšímu světu.
Ale pokud byste radši někde na gestapu/StB někomu rozbíjel držky, tak mě mrzí, že pro vás dnešní doba nenabízí dostatek příležitostí k uplatnění přirozeného talentu.
Pikehead
Pátek, 30. července 2021 - 08:33:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7460
Registrován: 3-2007
honzaklonfar:
"Musím vzpomenout epochální úspěchy ekomamlasů v oblasti dopravy v podobě "biosložky" do motorových paliv"
Sám jste mamlas, pokud nevíte, kdo si tuto složku do paliv prosadil. Mimochodem, u příležitosti zprovoznění Slovenské strely se probíralo na co to vlastně původně jezdilo - prvorepublikový "benzín" obsahoval toho lihu poměrně dost.

honzaklonfar:
" úžasné "sluneční kolektory" pro ohřev TUV."
A tady se zcela výjímečně shodneme. Sluneční kolektory jsou (ve vztahu k aktuální ceně energie) natolik investičně i provozně složitý systém, že v podmínkách rodinného domu je to ryzí nesmysl.
Quex
Pátek, 30. července 2021 - 09:29:02  
Administrátor
Číslo příspěvku: 8367
Registrován: 5-2002
To jste to tady asi nedostatečně pochopil, soudruhu.

Určitě nejsem váš soudruh, to jste asi nepochopil význam toho slova.[lol] Jistě, můžete si dělat co chcete, máte neomezenou svobodu slova, můžete hanobit hlavu státu dle libosti, vyzrazovat v novinách tajné dokumenty, žvanit kde chcete co chcete a nikoho to nezajímá. Protože samotný ten princip režimu zůstává neochvějně nezměněn.[lol]
"Doba střelců neskončila. A já Vás o tom přesvědčím. A nejen Vás!"
Quex
Pátek, 30. července 2021 - 10:19:39  
Administrátor
Číslo příspěvku: 8368
Registrován: 5-2002
prvorepublikový "benzín" obsahoval toho lihu poměrně dost.

To byl ve dvacítkách dynalkol - směs 50 % ethanol, 30 % benzin a 20 % benzol. Ale i běžný benzín ve třicítkách byl 60oktanový, lepší 70oktanový. Holt tehdejší motory něco vydržely.
"Doba střelců neskončila. A já Vás o tom přesvědčím. A nejen Vás!"
M_g
Pátek, 30. července 2021 - 11:45:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1454
Registrován: 6-2006
Holt tehdejší motory něco vydržely.
Žvaníte!
Neměly vysokou kompresi, takže vyšší oktany nepotřebovaly.
Quex
Pátek, 30. července 2021 - 11:57:51  
Administrátor
Číslo příspěvku: 8369
Registrován: 5-2002
Asi by to šlo říct slušněji, ale ano, to je (také) pravda, když např. u Masarykovy Tatry 80 se uvádí při 6l objemu motoru výkon pouhých 120 k. Ale ony motory nejsou jen o kompresi, že, ale jaksi o celé palivové soustavě komplexně. Nebo v osmdesátkách snad auta jezdila na 70oktanový benzín? To byla komprese motorů taky někde jinde, než dnes.
"Doba střelců neskončila. A já Vás o tom přesvědčím. A nejen Vás!"
M_g
Pátek, 30. července 2021 - 12:16:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1455
Registrován: 6-2006
Vzhledem k oktanům jsou jen o kompresi, pokud je použit karburátor.


Kdy se přestal prodávat "Normal" si zjistěte sám.
Pátek, 30. července 2021 - 13:09:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6449
Registrován: 3-2006
Od zavedení Speciálu navýšil Normal na 72 oktanů a později dokonce 80 oktanů (aby to nešlo lít do MB1000, kde byl požadavek na 84 oktanů).
Pátek, 06. srpna 2021 - 10:59:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5345
Registrován: 6-2016
Už se nám hosté sjíždějí...

https://www.autozive.cz/stav-akumulatoru-tesly-po-8-letech-provoz u

"Jejím největším problémem je špatná baterie, která umožňuje jenom zoufale nízký dojezd. Při nabíjení automobilu se udávaný dojezd zastaví na pouhých 79 kilometrech, a nabíjení se zastaví, protože je baterie zcela nabita. Používáním a stářím totiž ztratila svou kapacitu, a nyní je plně nabita už při dojezdu necelých 80 km. Automobil je tedy možné používat pouze na velmi omezené vzdálenosti."

Jak dlouho asi vydrží v použitelném stavu "vnitroministerský elektromobil"???

" Dle informací ze Škody Auto jde o běžný sériový vůz s označením Enyaq iV 80. Jde o verzi s výkonem 150 kW, bateriemi o kapacitě 77 kWh, pohonem zadních kol a dojezdem až[rofl] 534 kilometrů. Ministr dostane tedy k dispozici 13“ infotainment, 19“ kola, možnost rychlého 50kW dobíjení, ale třeba i vyhřívaný volant a sedadla."
Mladějov
Pátek, 06. srpna 2021 - 11:10:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16633
Registrován: 3-2007
Mne by spíš zajímalo, jak dlouho ho bude opravdu využívat (teď nemyslím na volby).

Tipuji to na pohodlnější verzi Zemáka.

Jinak proti elektromobilitě nemám vůbec nic, když nám ji nebudou tlačit násilím.
Pátek, 06. srpna 2021 - 11:24:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6531
Registrován: 3-2006
Ad honzaklonfar: 8 let je ale docela slušná doba, pokud tedy neprošla už během nich baterie, nějakým servisem s výměnou článků.

Tohle je možná větší problém: "Horské službě kvůli elektrokolům přibyla nová položka ve statistikách. Někdy jedou pro cyklistu jen proto, že mu došla baterie." zdroj

Také bych si něco elektrického na dvou kolech pořídil, ale když si vzpomenu, jak jsem tlačil Pionýra, když se zahřál a nechtěl chytat. Tak to není nic co bych si chtěl zopakovat kvůli akumulátoru.
Mladějov
Pátek, 06. srpna 2021 - 11:50:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16634
Registrován: 3-2007
No já nevím, právě elektrokolo považuji za fajn nápad a jako doochodce si ho možná i jednou koupím. Samo na ježdění po silnici.

Blbům, co si zavolaj HS, že jim došla baterka, bych zakázal přístup do hor[lol]
To je prostě esence mastňáctví. Dát jim láhev vody a tatranku a nechat je jít pěšky i s kolem.

Ten HS taxík je něco stojí?

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Pátek, 06. srpna 2021 - 12:17:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4732
Registrován: 9-2003
Tak to máš podobné, jako si můžeš dneska rozšířit havárko o to, že Ti přiejdou při defektu vyměnit kolo, přivezou Ti benzín, když si to špatně spočítáš a předpokládám, že už brzo budou rozvážet i kapalinu do ostřikovače.
NOBLE BRICKS
Pátek, 06. srpna 2021 - 12:24:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5346
Registrován: 6-2016
Mořepetr: Vybité elektrokolo se dá stále pohánět silou svalů. A když svalům síla dojde (např. ve "výživném" kopci), tak se stále dá tlačit[biggrin]

Pravda, není to úplně pohodlné, ale miliony cyklistů to již více jak 100 let praktikují!
Mladějov
Pátek, 06. srpna 2021 - 12:51:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16635
Registrován: 3-2007
S: Té HS to teda za mastňáka zaplatí pojišťovna, on sám, nebo my všichni?
Pátek, 06. srpna 2021 - 15:21:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6536
Registrován: 3-2006
Ad honzaklonfar. Neuvažuji o elektrokole. Samozřejmě jsem záviděl těm co měli Babetu, že nemuseli tlačit.

Ad S4991023: Ano měli jsme to u služebních vozů a museli jsme vysvětlovat, jakto, že jsme si vyměnili kolo sami a bez asistence a ještě jsme si ho nechali opravit v místním pneuservisu za 200 a ne aby dojela z Prahy asistence a zadarmo to opravila.[rofl]
Pátek, 06. srpna 2021 - 17:00:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4733
Registrován: 9-2003
Mořepetr: Zato když jsem dostal na 100 km úseku dva defekty po sobě (ten druhý u Važce), tak mě asistence sjednaná pojišťovnou chtěla odvézt v pátek večer zpátky do Liptovského Mikuláše před do pondělka zavřený pneuservis, i když jsem měl už mezitím sjednaný otevřený pneuservis v Popradu. Když jsem na tom Popradu trval, musel jsem si asi tři "vícekilometry" doplatit. Ihned po návratu z cesty nastal proces výměny pojišťovny.
NOBLE BRICKS
Pátek, 06. srpna 2021 - 17:21:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1231
Registrován: 7-2017
Pokial nema 18, plati to zdravotka, inak musi byt poisteny alebo si to zaplati sam.
Pátek, 06. srpna 2021 - 17:53:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6542
Registrován: 3-2006
Ad S4991023. Také pěkné.
Pátek, 06. srpna 2021 - 18:08:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11654
Registrován: 4-2003
Při nabíjení automobilu se udávaný dojezd zastaví na pouhých 79 kilometrech, a nabíjení se zastaví, protože je baterie zcela nabita.

Zatímco neexsistují osobní auta, kde je po 150 tísících km motor kaput?? Prostě klasické selektivní vidění světa. Dtto také ty zkazky elektromobily hoří (zatímco auto na benzín žádné nehořelo).[crazy][crazy][crazy]

Baterii auta v článku totiž uživatel podle všeho předčasně oddělal neustálým používáním Superchargeru, což už Vám nenapíšou.

ale když si vzpomenu, jak jsem tlačil Pionýra, když se zahřál a nechtěl chytat.

Elektrokolo není motorka na elektriku, to Vám pomáhá tak do rychlosti 25 km/h, pak podpora končí. I na něm musíte šlapat, jen se tolik nenadřete -klasicky to kopce. Kdyby Vám došla šťáva, tak na něm dál jedete jako na normálním kole, akorát je těžší a má mírně větší setrvačné hmoty (proti kolu na stejném technickém a cenovém levelu, vůbec to ale nerovnávejete s běžným kolem starým třeba 15 let).

Eletrokola máme v příbuzenstvu (značkové kolo s motorem Bosch 3. generace) a žádný zkazky o vybitých baterkách se toho nekonají.

Myslím že než Vy vybijete baterii, tak Vás dávno na tom elektrokole budou ve Vašem věku bolet záda a [zadnice].
BPS M7, Giesecke & Devrient Currency Technology GmbH

Pátek, 06. srpna 2021 - 18:15:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6544
Registrován: 3-2006
RadekŠ:
"Elektrokolo není motorka na elektriku, to Vám pomáhá tak do rychlosti 25 km/h, pak podpora končí. I na něm musíte šlapat, jen se tolik nenadřete -klasicky to kopce. Kdyby Vám došla šťáva, tak na něm dál jedete jako na normálním kole, akorát je těžší a má mírně větší setrvačné hmoty (proti kolu na stejném technickém a cenovém levelu, vůbec to ale nerovnávejete s běžným kolem starým třeba 15 let).

Eletrokola máme v příbuzenstvu (značkové kolo s motorem Bosch 3. generace) a žádný zkazky o vybitých baterkách se toho nekonají.

Myslím že než Vy vybijete baterii, tak Vás dávno na tom elektrokole budou ve Vašem věku bolet záda a [zadnice]."

Uvažoval jsem právě spíš o něčem takovém.
https://rulyt.cz/elektroskutry/
Proto se ptám, zda to neukazuje dojezd ještě 50km, nebo nabití 50% a najednou šlus a v prvním kopci je konec. Nepředpokládám, že kolo bude výrazně jiné, jen je tam ta výhoda šlapání, jak píšete.


(Příspěvek byl editován uživatelem Mořepetr.)
Pátek, 06. srpna 2021 - 18:30:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11655
Registrován: 4-2003
Nepředpokládám, že kolo bude výrazně jiné

Kolo je kolo a skůtr je skůtr, to jsou úplně jiné výrobky. Nic na tom neměni ani ta předpona elektro. To první cyklistika, to druhé motorismus.

zda to neukazuje dojezd ještě 50km, nebo nabití 50% a najednou šlus

No pokud si koupíte nějaký levný noname šunt, tak po nějaké době možná ano.
BPS M7, Giesecke & Devrient Currency Technology GmbH

Pátek, 06. srpna 2021 - 18:47:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6546
Registrován: 3-2006
RadekŠ:
"Kolo je kolo a skůtr je skůtr, to jsou úplně jiné výrobky."

V případě, že rychlost nebo výkon elektrokola přesahuje limity stanovené normou EPAC, nejedná se dále o elektrokolo, ale o Motokolo (kategorie L1e-A), nebo Moped (kategorie L1E-B), na nějž se vztahují omezení daná vyhláškou Ministerstva dopravy (tedy povinnost provedení typových zkoušek, registrační značka, pojištění, helma a provoz pouze na komunikacích určených).
Pátek, 06. srpna 2021 - 18:57:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11657
Registrován: 4-2003
Každopádně Vy uvažujete o něčem, co není (elektro)kolo. Dál Vám neporadím, protože nevím.
BPS M7, Giesecke & Devrient Currency Technology GmbH

Pátek, 06. srpna 2021 - 19:01:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6547
Registrován: 3-2006
Ad RadekŠ? Samozřejmě i tak děkuji.
Pátek, 06. srpna 2021 - 20:30:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14110
Registrován: 5-2004
Když si představím "cesty" - a to jak neznačené tak i značené coby cyklotrasa - kolem Dukly, Polonin a v Bieszczadech kterými jsem kolo místy pro nesjízdnost musel tlačit, nezřídka i mimo cestu protože bahno nebo podadané stromy (viditelně už léta) tak zaplaťpámbu za normální šlapadlo bez přídavných hmotností. Ona stačí výbava na ca tejden... O tom jak se někdo - pohříchu staršího věku - snaží dostat elektrokolo nejprve po schodech na peron a posléze do vlaku (na hák to vzdá už pohledem) nemluvě...

Jo, pokud někdo trvá na tom, že musí vyšlapat každej kopeček a nezvládá šlapat po rovině tak budiž. Jen se obávám, že pak někde "padne do škarpy". Na horách pochopitelně častějc. Už jsem viděl i elektrokolistku co při sesedání lehla i s elektrokolem neb na ni bylo poněkud nečekaně těžký.
Mladějov
Pátek, 06. srpna 2021 - 20:42:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16647
Registrován: 3-2007
Mirek_Zv.:
"

Když jsme se jako záklaďáci ocitli v roce 1988 u Vojsk Ministerstva vnitra na policejní VŠ v Praze na Lhotce a bavili jsme se tam s někým ze sympatické cca poloviny lidí (pro mě tehdy obrovské překvapení, že takoví tam také byli; zato za druhá půlka byla hrůzná), s jedním majorem od kontrarozvědky, o politice, vyjadřovali jsme obavy, že se to nikdy nezmění a v "komunismu" a bipolárním světě dožijeme. Na to nám řekl, že "konflikt mezi USA a Východním blokem je dávno dořešen" a že "geopolitičtí stratégové se teď už zabývají výhradně jen budoucím konfliktem s Čínou, k němuž má podle růstu čínského hospodářství prý dojít kolem roku 2020". Tak to si pamatuji nadosmrti. Přesněji: neřekl "má dojít", ale "je plánován".

"
No bavit se u Vojsk MV v roce 1988 s kontrarozvědčíkem otevřeně o socialismu vidím akorát jako bezbřehou naivitu (vaši), stejně jako jeho zařazení do té "sympatické poloviny lidí".

Že ta druhá půlka byla hrůzná, to vám naprosto věřím.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Pátek, 06. srpna 2021 - 22:34:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11658
Registrován: 4-2003
ak neznačené tak i značené coby cyklotrasa - kolem Dukly, Polonin a v Bieszczadech kterými jsem kolo místy pro nesjízdnost musel tlačit, nezřídka i mimo cestu protože bahno nebo podadané stromy (viditelně už léta) tak zaplaťpámbu za normální šlapadlo bez přídavných hmotností. Ona stačí výbava na ca tejden..

Jenomže člověk s e-MTB má kolo o stejné hmotnosti jako Vy s těma brašnama a zásobama, na zádech má jendodenní batoh a sesedá většinou jen toho spadlýho stromu.

A vůbec nejde o stáří či špatnou fyzičku, ale aby si tu jízdu užili jeden dolu, ale i nahoru, protože u normálního MTB by už musel sesednout (a na tom Vašem by už dávno tlačil).

On ten svět je barvitější, než si myslíte.

(Příspěvek byl editován uživatelem RadekŠ.)
BPS M7, Giesecke & Devrient Currency Technology GmbH

Sobota, 07. srpna 2021 - 08:11:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14111
Registrován: 5-2004
tak pokud ma e-mtb na to aby ho dovez autem k hotelu (znackovy emtbak nebude asi bydlit v agroturystice...) a pak si zakrouzil kol komina po nejakem tom singltreku tak to pak jo.

Treba na plesiveckou planinu ale musi mit nejen vodu na cely den ale i vercajk na bezne opravy, dusi (lip 2). Neni tam totiz kromokraju signal telefenni aby si shanel odvoz kvuli vybity baterce nebo prorazeny dusi... Takze batuzek 5-6 kilo na zada. V poloninach to zas nejde bez dobry a velky plastenky.
Sobota, 07. srpna 2021 - 08:27:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7537
Registrován: 5-2002
Dtto také ty zkazky elektromobily hoří (zatímco auto na benzín žádné nehořelo)

To je jenom taková zkratka, problém je hašení, resp. ta reakce v baterce kterou neumí nikdo nijak zastavit...(Plus obavy hasičů hasit nevypnutelných 600 voltů)
Sobota, 07. srpna 2021 - 08:46:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6557
Registrován: 3-2006
H_k:
"To je jenom taková zkratka, problém je hašení, resp. ta reakce v baterce kterou neumí nikdo nijak zastavit...(Plus obavy hasičů hasit nevypnutelných 600 voltů)"

Problém s hašením, nemají jen u e-mobility, ale i u fotovoltaických panelů.

Zřejmě přichází doba, kdy budou muset i hasiči měnit své dlouholeté postupy.
Sobota, 07. srpna 2021 - 09:58:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11659
Registrován: 4-2003
pokud ma e-mtb na to aby ho dovez autem k hotelu

Ano...představte si ... to tak velké množství lidí tak má. Nebo ho mají třeba na to aby chlap mohl vzít sebou na kolo svou partnerku, kterážto mu většinou stačit nebude (nebo bude s vyplazeným jazykem, ale pro toho chlapa jedoucího na 50 % to kolikrát nebude zábava, ale děsivá nuda a ještě se v cíli oba pohádají).


problém je hašení

No ale já nejsem hasič a jeho "starosti v pracovní době" jsou placený mzdou. Když mi chytne auto v garáži, tak mi to všechno shoří bez ohledu na pohon. Úplně stejně, jako za Beneše vyhořely mým prarodičům stáje.
BPS M7, Giesecke & Devrient Currency Technology GmbH

Sobota, 07. srpna 2021 - 10:06:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 626
Registrován: 7-2017
A nebo se elektromobily začnou konstruovat tak, aby při hašení neohrožovaly nikoho okolo sebe (ono i auto na plyn umí velmi efektně vybouchnout). Po pravdě nevím jak, zatím se držím benzínu a nafty, až to začne být aktuální tak to začnu studovat.

Ještě nás čeká dlouhá cesta, než si elektromobilita (a veganství, a desítky nových pohlaví, smíšené toalety a další podobné vynálezy) sednou s normálním obyčejným životem.