Diskuse » Železnice » Otázky - zodpověz, kdo víš a znáš » Archiv diskuse Otázky - zodpověz, kdo víš a znáš do 12. 1. 2021 « předcházející | další »

Archiv diskuse Otázky - zodpověz, kdo víš a znáš do 12. 1. 2021

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Úterý, 05. ledna 2021 - 21:30:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23623
Registrován: 5-2002
A: Ke své práci nikdo z řízení provozu nepotřebuje vědět
Existují i jiné železniční profese, než je řízení provozu, a mnohé z nich mají k těm brzdám mnohem blíž...
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Úterý, 05. ledna 2021 - 21:41:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1049
Registrován: 2-2010
Vždyť to říkám, to je vaše věc.
Středa, 06. ledna 2021 - 01:03:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6193
Registrován: 7-2007
Hajnej:(zajímavé je, že drtivá většina fírů to interpretuje tak, že "ty kotouče hovno brzdí", ačkoliv z té 120 brzdí obě soupravy stejně). Protože si vy intelektuálové neumíte přeložit naši lidovo slovesnost. Takže přeložím...Brzdí to jinak než litina, musíš do zastavení brzdit z větší dálky a počítat s tím, že brzdící ůčinek nenarůstá, ale je konstantní. Nejhorší kombinací bylo něco litina špalky a kotouče. To byla docela alchymie a byl markantí rozdíl na stejné soupravě tam a zpět. A protože mi se vyjadřujeme jinak, tak nám pro pochopení tohoto stačí věta "Brzdí to na hovno".
Špalíková bude držet jako přibitá, ale kotoučovou přetlačíš. Neřikej, jsme úplní debilové a budeme se s tím přetlačovat. To si nám opravdu poradil. To víme, namačkávání už je dávno passé...jen na dotyk.
udržela bangle přídavnou, tahle nová už neudrží. Tomu se říká pokrok?

Ale tady se bavíme o zajištění vlaku. A to je vědátorskej průser jak vrata. Já jako řidič musím počítat s tím, co jsem psal výše. Takže jestliže se z chybějícího 1 nebo 2% dělá věda (jenom díky naprosté zhovadilosti lok do "G"), tak se klidně pošle na trať vlak, který nejde zajistit proti ujetí?

Dobře, přejdem tedy na běžné zajištění vlaku.
Vlak 2400t spád koleje mezi 2,5 a 5‰ (dvě koleje mají 5,3‰), Fpark 178Kn (resp 248kN). Takže pokud ty Wap budou na LL špalkách (21,2Kn) budeš muset utáhnout 9 vozů (resp 12) nebo podložit (po novu) 18 náprav (resp 25). Jestli někomu tohle přijde v pořádku tak je příkladným členem VH.

A jak jsem už psal výše..jak je možné, že těch 2400t udrží jedna čuba (vyzkoušeno ověřeno). Dle výpočtů je to nemožné....

dokážeš obratem správně odpovědět, kolika brzdicím % odpovídá tolik a tolik kN EDB...? Ne, na nic to nepotřebuji. Já jen vím, co si mohu dovolit, co ta EDB udrží, kdy ji naopak musím omezit (aby si to šáhlo do vzduchu - nebo šáhnu já) atd....A jak je možné, že se započítává EDB u lok která je zavislá na troleji vědátore? Mohli se pominout, když jsme toto chtěli na ES, ale u Zkurvenců to šlo automaticky (obé ja závislé na troleji).
Středa, 06. ledna 2021 - 08:27:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 62
Registrován: 5-2018
Vy máte nějaký osobní problém se vzdělanými lidmi?
Středa, 06. ledna 2021 - 08:35:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7221
Registrován: 9-2011
OC "Brzdí to na hovno".
Zjednodušuješ až moc. "Na hovno" to brzdí jen z malý rychlosti, ve vyšších je to stejný a ve vysokejch naopak lepší (i když rpozumím tomu, že rychlosti na 100 jsou pro vás (zatím) utopií).

Tomu se říká pokrok?
Ve starejch rozvodech (120 V) sis mohl klidně šáhnout na živej drát a nic se (ve většině případů) nestalo. Dneska si šáhneš na fázi a (ve většině případů) se stane něco velice nežádoucího.
Prostě pokrok...
Jinejma slovama, pokrok s sebou občas nese i zhoršení nějakýho míň důležitýho parametru.
V autě bez pásů se taky nemůže stát, že pás nejde povolit a ty v něm uhoříš. Takže zavedení pásů je krok zpět?
(Další příklady na vyžádání [proud])

Dle výpočtů je to nemožné....
Pak je ale nutné ten výpočet rozporovat. Chápu, že se vypočitávatel snažil chránit a do výpočtu zahrnul rezervu, ale zde je zřejmé, že to s tou rezervou přehnal.

A: Ke své práci nikdo z řízení provozu nepotřebuje vědět
A někdo z řízení provozu potřebuje vědět, co jsou brzdicí procenta?
Všichni jste volové. Servít
Středa, 06. ledna 2021 - 08:39:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7222
Registrován: 9-2011
Ž.P.: ne, OC je konstruktivní opozice [proud] (v tom dobrým slova smyslu) a jen se takhle vyjadřuje.
Vzhledem k tomu, že se s ním osobně známe, to ani na jedné straně nepovažujeme za nějaké urážky.
Všichni jste volové. Servít
Středa, 06. ledna 2021 - 09:49:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23625
Registrován: 5-2002
OC: Brzdí to jinak než litina, musíš do zastavení brzdit z větší dálky a počítat s tím, že brzdící ůčinek nenarůstá, ale je konstantní
To s tou větší dálkou právě není úplně pravda, z větší rychlosti je to víceméně nastejno, nanejvýš může být "překvapením", že to zpočátku brzdí o maličko víc.

Neřikej, jsme úplní debilové a budeme se s tím přetlačovat. To si nám opravdu poradil.
To nebyla rada, co máš dělat, ale popis situace, při které se rozdíl statického tření projeví. Tady zas Ty na revanš nerozumíš řeči našeho kmene (asi jako Holzmann a jeho paní, co nejí slanečky). [wink]

nám pro pochopení tohoto stačí věta "Brzdí to na hovno"
Neboj, my víme, že to ve skutečnosti znamená "nebrzdí to dle §1, takže nám jsou mazácký rutiny -gh- a musíme u toho myslet, což bolí"... [proud]

namačkávání už je dávno passé...jen na dotyk
I na osobáku v Tanvaldu, aby to pak celou cestu žďuchalo...?

Tomu se říká pokrok?
Pokrok je tady v tom, že vlaky jezdí tišeji. Bez toho bys za chvíli neměl kde jezdit, protože by nešlo postavit (a časem možná ani opravit) žádnou trať.

..jak je možné, že těch 2400t udrží jedna čuba (vyzkoušeno ověřeno). Dle výpočtů je to nemožné.
A co když to ty výpočty chtějí udržet i po delší době, kdy se bremscajk trochu unaví (nepředpokládám, že to budeš chodit pravidelně dotahovat) a foukne do toho vítr? Obzvláště u těch špalků platí, že jakmile se to jednou hne, tak už se to nezastaví, leda až o něco (v horším případě o stavědlo jako ve Mstěticích).
A až k tomu jednou dojde, tak se stane co? Tak začne hon na čarodějnice, že ten "VH" to přece měl předpokládat a předepsat větší počet rb.
Koneckonců most ve Studénce taky držel, když den předtím padla.

A jak je možné, že se započítává EDB
Ale já vůbec nemluvím o žádném započítávání EDB, to si tam jenom Ty projektuješ něco ze svého souboru zážitků.
Navíc ohledně započitatelnosti EDB je dlouhodobě znám můj skeptický, ba až odmítavý postoj, tak nevím, proč to na mě vůbec vytahuješ...
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Středa, 06. ledna 2021 - 10:45:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4302
Registrován: 9-2003
Hajnej: A co má bremscajk a foukání větru s čubou nebo podložkou?
NOBLE BRICKS
Středa, 06. ledna 2021 - 10:59:48  
Administrátor
Číslo příspěvku: 73883
Registrován: 4-2003
Že zafouká a vozidla se dají do pohybu? Nic nemožného, od takové události je ve Zlivi ve šturcu u přejezdu uraženej nárazník.
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Středa, 06. ledna 2021 - 11:22:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10825
Registrován: 5-2002
ad S4991023: A co má bremscajk a foukání větru s čubou nebo podložkou?

Poměrně mnoho. Když soupravu odstavíme, tak je zpravidla nafouklá a vozy hlavně drží vzduch v BV. Ovšem po delším odstavení i sebevíce těsná brzdící soustava vozů povolí a pak už to je pouze na RB a zarážkách. A zde pak může přijít problém s prvním impulsem k pohybu. A jakmile se to pohne, už to nezastaví, jak správně píše Hajnej.
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Mladějov
Středa, 06. ledna 2021 - 11:39:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15751
Registrován: 3-2007
PŠ - jenže on tím de facto omlouvá nový předpis, jestli to nevidíš.

Nepleťte do toho fakt, že 2400t udrží jedna čuba, protože udrží, ale jen VĚTŠINOU (takže se s tím nedá argumentovat, natož podobné věci dávat do předpisu), tady má pravdu, ale je to k novým ustanovením jaksi irelevantní.

Jinak zajímavá diskuse, škoda, že na ni nemám momentálně čas.

Kolik prosím bylo případů ujetí souprav s gumovými špalky, že někdo utáhl málo RB oproti litině ?
Středa, 06. ledna 2021 - 14:31:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6195
Registrován: 7-2007
železniční_pacient: Ne, já mám problém s rádoby VŠ vzdělanci s jejich arogancí a hloupostí.
S A.L. a Hajnej se osobně známe a nikdy bych je nenazval VH. Nikdy, jakož i další vědátoři s kterými jsem měl tu čest. Vždycky jsme se nějak domluvili. (Většinou měli pravdu oni...ale občas i já...)
Aleš_Liesk.:Zjednodušuješ až moc. To bylo obecné...Když řeknu.. jede se na hovno, tak je třeba malé napětí v troleji, nebo jsou horší adhezní podmínky atd...Tak to prostě je...brzdí to na hovno jsem vám přeložil.
pokrok s sebou občas nese i zhoršení nějakýho míň důležitýho parametru. Když mi "pokrok" komplikuje či znemožňuje práci, tak budu/budeme prskat. Chtěl bych vás vidět, jak jdete po běžném pešunku (ne korytovém), příkopem, na mostě, tunelem, mokrou trávou a podobně... a utahujete z 30 vozů 27...to dostat po tom toho "pokrokáře" do ruky, tak mu rozbiju hubu. A je to proti normě 30 min, to je můj argument a na tom se budu točit.
A obhajovat mě nemusíš (i tak děkuji), nejsem z cukru...
Hajnej:To s tou větší dálkou právě není úplně pravda To je detail pod mojí rozlišovací úroveň. Přibrzdění a zabrzdění do 0 je řemeslo zcela odlišné a prostě to nějak brzdí na snížení..do zastavení už je to jiný příběh...
I na osobáku v Tanvaldu, aby to pak celou cestu žďuchalo...? S tím já nemám nic společného...
Pokrok je tady v tom, že vlaky jezdí tišeji. Proti tomu já nic nemám, ale tohle se fakt více jak nepovedlo. Bez toho bys za chvíli neměl kde jezdit, protože by nešlo postavit (a časem možná ani opravit) žádnou trať. To stejně přijde, tohle to tak maximálně jen urychlí. Zbydou jen bedny, nějaká ta lejta, možná nějaké to autovozy ale jinak ende a šlus.
A co když to ty výpočty chtějí udržet i po delší době, kdy se bremscajk trochu unaví Myslíš , že jsem úplný tupec. První osu jsem podložil, zastavil na čubě a zcela odbrzdil vlak, včetně lok...a ono se to ani nehlo. To byl jen pokus, nikdy bych si nedovolil takto odstavit vlak. Takže dle nastavení v novém předpise stačilo jen 10kN na 2400tun na 5‰. A oni po nás chtějí cca 178kN. tj buď 18 čub nebo utažení 9 vozů...Trochu na palici...čert aby vzal LL špalky...
Obzvláště u těch špalků platí, že jakmile se to jednou hne, tak už se to nezastaví Jasně, v tom se shodujem, to je bez diskuze.
A jak je možné, že se započítává EDB Byl to odělený odstavec (ne reakce na tebe) a jako všeobecný příklad, jak se lecos ohýbá, jak kdo potřebuje...Příště to označím jako X: jako ne povídání ke konkrétnímu spoludikutérovi. Moje chyba, myslel jsem že mezera a další odstavec je dostatečné.
Středa, 06. ledna 2021 - 16:32:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23627
Registrován: 5-2002
OC: Přibrzdění a zabrzdění do 0 je řemeslo zcela odlišné a prostě to nějak brzdí na snížení..do zastavení už je to jiný příběh...
Až na ten malej detail, že já mám v obou případech na mysli brzdění do zastavení, jenom z různých rychlostí...

S tím já nemám nic společného...
Takže to neexistuje...?

Takže dle nastavení v novém předpise stačilo jen 10kN na 2400tun na 5‰.
Milej zlatej, na 5‰ spádu působí na těch 2400 tun hmotnosti vlaku 120 kN od zemské tíže. To je zcela neoddiskutovatelný fakt, byť bys ho označil za kecy rádoby VŠ vzdělanců.
Pokud to tedy před Tvými zraky stačí udržet 10 kN čuba, neznamená to nic jiného, než že té čubě v danou chvíli pomáhá nějakých dalších 110 kN blíže neurčeného původu. Dáš ruku do ohně za to, že tam těch 110 kN bude i zítra nebo za týden? Co když to zrovna kromě jízdních odporů (které tam určitě nějaké budou, o tom žádná, akorát nikdo neví přesně, kolik to je) drží i pár mrazem přichycených špalků a až zítra vyjde slunce, tak sbohem a šáteček...?
Takže těch 178 kN mi s ohledem na vítr (nebo třeba najetí jiného vozidla) nijak zvlášť přehnaných nepřipadá...
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Středa, 06. ledna 2021 - 17:17:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6196
Registrován: 7-2007
Hajnej: Ty už na mě začínáš bejt alergickej[rofl]
byť bys ho označil za kecy rádoby VŠ vzdělanců. Hele k tomuto jsem neřekl a neřeknu ani popel. Jen občas převádím teorii do praxe[wink]. Do 30.6 ta čuba drží 20kN (20tun) a půlnocí se jí umaže 10kn...podivné...proč?
Dáš ruku do ohně za to, že tam těch 110 kN bude i zítra nebo za týden? Nedám, taky jsem písal, že to byl jen pokus. 3. ledna nebyl mráz, nebyl sníh ani nebylo moc mokro...
na 5‰ spádu působí na těch 2400 tun hmotnosti vlaku 120 kN od zemské tíže. Tak proč po nás chtějí 178kN? Tj více jak o třetinu více? A hlavně, sporná věc není zajištění vlaku po zastavení při normálních podmínkách (tj kompresor ve funkci) . Ano štvát mě bude místo 4 RB utahovat devět, ale čas na to je resp musí být...když je to někdo ochoten platit...Ale velmi sporná věc je, jak to udělat, když nebude kompresor z různých důvodů k dispozici a mám na to jen 30 min...to prostě není reálné...A jak je to zcela pravidlem, vždy se to posere na nejhorším místě. Tj 47 RB. Co pak? Pá pá lá lá????
Středa, 06. ledna 2021 - 17:37:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1054
Registrován: 2-2010
Protože se bezpečnostní limity posouvají do nesmyslných výšek. Něco jako dřívější "provozní riziko" neexistuje. Neujely vozy z důvodu, že předpis dneska stanovuje vyskokou účinnost RB nebo zarážky. Vždy šlo o nezajištění podle předpisu, tedy nezajištění ani jedním ani druhým. Naopak ověřovací pokusy i při vyšetřování vždy prokázaly, že by třeba stačila i jen zarážka bez RB. Jenže jak říkám, bůh bezpečnosti je všemocný a vládne. I nad rozumem.
Středa, 06. ledna 2021 - 17:59:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9
Registrován: 6-2020
Když to tady po vás všech čtu, tak začínám mít obavu kdy někdo přijde na to, že čubou nedá zastavit jedoucí vozidlo na ranžíru [biggrin]

Jen pro zajímavost 15 km/h 320+64 tun 16+4 nápravy 2 promile klesání.
Otázka: na jaké vzdálenosti to zastaví jedna čuba?
Středa, 06. ledna 2021 - 18:43:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1055
Registrován: 2-2010
Jestli myslíš 16++4 nápravy v odvěsu plus nápravy prvního vozu tak nezastaví vůbec, protože se tolik náprav zarážkou chytat nesmí (PS: tedy bez kolejové brzdy, kdy to pak dovoluje místní ZDD)
Sám jsem nechytal, jen se díval, ale střelím tak 40-50 m. Záleží taky, jestli ho přibrzdí a kolik.

(Příspěvek byl editován uživatelem Amper.)
Středa, 06. ledna 2021 - 18:52:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10
Registrován: 6-2020
Amper
Tak nebyl to normální odvěs[biggrin]
Ona se jaksi tehdy chybička vloudila[biggrin]
Středa, 06. ledna 2021 - 18:57:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1056
Registrován: 2-2010
Určitě tam byla ta brzda, jinak by přeci na tom někdo jel...
Středa, 06. ledna 2021 - 20:36:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11
Registrován: 6-2020
Amper
brzda byla na těch 64 tunách, obsazená správným pracovníkem, přesto nebyla použita.
V ten moment už úmyslně [biggrin]
Čtvrtek, 07. ledna 2021 - 07:48:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23628
Registrován: 5-2002
OC: Jen občas převádím teorii do praxe
Ty jen občas? To já víceméně pořád... [wink]

Do 30.6. ta čuba drží 20kN (20tun) a půlnocí se jí umaže 10kn...podivné...proč?
Na to se zeptej toho, kdo jí to umazal. Bez legrace - když se zeptáš kvalifikovaně, nic tím nemůžeš ztratit.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Čtvrtek, 07. ledna 2021 - 09:00:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7224
Registrován: 9-2011
Tak proč po nás chtějí 178kN? Tj více jak o třetinu více?
Chtějí více o polovinu a v tom bych viděl tu bezpečnostní rezervu.
(Těch 120 není "ve skutečnosti" 120, ale "jen" 118 - holt předpisář musel použít "přesnou" hodnotu g = 9.81 a né "přibližnou" g = 10 - předpis je předpis a né žádnej holubník [wink]).
A 118 + 50% = 177 a ještě 1 kN navíc "pro jistotu", co kdyby se to gé kousek změnilo [proud])

S přídržnou silou čuby by to opravdu chtělo udělat nějaký solidní výzkum. Jenže "Výzkumný" ústav železniční se z velké části změnil na "Papírovací" ústav (čest zbylým výjimkám, zdravíme Bóďu [happy]) a tak to asi bude problém [sad]
Všichni jste volové. Servít
Čtvrtek, 07. ledna 2021 - 09:24:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6197
Registrován: 7-2007
Hajnej: Obávám se, že můj hlásek je velmi slabý. Neodpovídali mi na kvalifikované dotazy, když jsem měl nějakou vážnost. No a vzhledem k tomu, že toto způsobí problémy mnoha dopravcům, včetně toho asi nejsilnějšího a nejznalejšího (z mého pohledu), tak to jim klidně přenechám. Jsem na jejich boj zvědav. A doufám, že uspějí.
Vlaky s minimem (menším množstvím) ručních brzd = v dohledné době ende (zatím). Tedy samozřejmě po přezutí na šprcky a platnosti 10kN čuba tj od 1.7...Tak držím palce.
Aleš_Liesk.: Děkuji za upravený a kvalifikovaný výpočet - já jen střílel kupecky. To jako mi chceš naznačit, že si těch 10kN někdo vycucal z prstu? Ve stylu projde/neprojde?
Čtvrtek, 07. ledna 2021 - 10:51:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10826
Registrován: 5-2002
Aleš_Liesk.: Děkuji za upravený a kvalifikovaný výpočet - já jen střílel kupecky. To jako mi chceš naznačit, že si těch 10kN někdo vycucal z prstu? Ve stylu projde/neprojde?

Zrovna tomu bych se vůbec nedivil...

Aneb: "Zvedněte ruku vy, kdo jste proti zvýšení bezpečnosti"

A já k tomu dodávám: bezpečnost se opravdu nedá zvýšit nad 100%.

ad Oldcerry a zajištění vlaku na trati: On to je spíše problém předpisový než fyzický.

Dnes není důvod, aby byla lhůta k zajištění 30 minut. I brzdy na vozech udělaly velké pokroky (doufám, že to potvrdíš i za vás), těsnost je někde úplně jinde, na 30 brzdích procent už taky nejezdíme. Když jsme dělali na jaře dlouhodobé odstavy vozů, ve velké části z nich byl vzduch v BV i po měsíci (pozor, ne že bych toto chtěl zapracovat do předpisu).

Uvědomme si, že i dnes rutinně vozíme vlaky zcela bez ručních brzd a nejsou s nimi zásadní problémy. Jen ten předpis by měl na to reagovat a nedržet se někde v padesátých letech (stavem techniky, nikoliv fyziky), smazat tu krev, o které už dlouho nikdo neví, proč vznikla atd.

Tedy ano, respektovat menší "zádržnou" sílu vozů, nedávat nesplnitelné nesmysly (30´), zbytečně nešroubovat požadavky tam, kde se nic nezměnilo (čuby) a zajistit možnosti, jak reagovat v případě úplné neschopnosti na trati bez možnosti zajištění doplňování HP z lokomotivy. Cesta by samozřejmě neměla vést tím směrem, že se dopravcům nařídí mít na lokomotivě tolik čub, aby dokázali začubovat předpisově jakýkoliv vlak na jakékoliv trati (šedesát čub se nám tam opravdu nevejde)...
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Čtvrtek, 07. ledna 2021 - 11:39:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6198
Registrován: 7-2007
Petr_Šimral: Naprosto souhlasím.
Tak co s tím? Budete mít velké starosti, jak z toho vybruslit.
zcela bez ručních brzd a nejsou s nimi zásadní problémy. No tady bych ti trochu oponoval, už jsem se s tímto problémem setkal, před lety. "Jak zajistit vlak na spádu 15‰ když je k dispozici 8 čub (vlaková a postrk) a žádná ručka?" Moje odpověď byla -"Nevím, ale máš svého cvičného a nadřízené, ať se starají..." Vyšumělo to....Byla to železná ruda (3500t+/-) v tramvajích...Ale nechytej mě za detail, už je to dávno...
Vedli jsme debaty, jak jsou předpisy postavené tak, aby byl pracovník vždy nachytán, že něco porušil. Jenže tohle je už rovnou ve stylu - nemožno splnit - a všem je to jedno?
Je to jen další věc, která mě utvrzuje v mém přesvědčení VH. Radotínský přejezd tak asi usnul....velká past....jen to narůstá a cesta ven už asi není...
Čtvrtek, 07. ledna 2021 - 13:20:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7225
Registrován: 9-2011
OC já jen střílel kupecky
To já taky, až mě napadlo, jestli se k těm 178 nedopočítám přes "přesnější" gé [happy]

To jako mi chceš naznačit, že si těch 10kN někdo vycucal z prstu?
Já to tak bohužel vidím.

PŠ: souhlas a podpis.

jak reagovat v případě úplné neschopnosti na trati bez možnosti zajištění doplňování HP z lokomotivy.
Co takhle záložní kompresor na šlapací pohon? [proud]
Všichni jste volové. Servít
Čtvrtek, 07. ledna 2021 - 14:09:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10827
Registrován: 5-2002
Co takhle záložní kompresor na šlapací pohon?

Vole [biggrin].

To by Oldcerry neušlapal ani kdybych s ním šlapal já [lol]

A když urazíme na voze třeba kohout, vyndáme ze strojovny autogen a do třiceti minut tam navaříme jiný???
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Čtvrtek, 07. ledna 2021 - 14:26:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 939
Registrován: 9-2008
Tak dřív se vozil za mašinou uhlák. Teď se bude vozit "čubák". [rofl]
Čtvrtek, 07. ledna 2021 - 15:12:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2399
Registrován: 11-2012
Noooo a rovnou by se do něj mohly nacpat trakčáky a mohl by také sloužit jako booster po vzoru jeho parních předchůdců. A máme další zakázku pro železniční opravny na úpravu vybraných lokomotivních řad.[biggrin]
Její veličenstvo princezna Ája II. při výuce hraní na klávesy.
Čtvrtek, 07. ledna 2021 - 17:00:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23629
Registrován: 5-2002
No, ještě se vrátím k těm 178 kN na straně "má dáti". Nějakých těch 118 či 120 kN dává hnací síla spádu, a to za za předpokladu, že ten vlak má opravdu 2400 tun.
Takže je tu několik otázek:
M1) Nakolik je těch 2400 tun opravdu 2400 tun? Jak moc lze spolehnout na to, že skutečná hmotnost vozu odpovídá té papírové? Opravdu se všechny vozy vždy váží?
M2) Jak silný "předpisový" vítr budeme uvažovat? 50 km/h s dynamickým tlakem cca 130 Pa? Nebo 100 km/h s jeho 500 Pa? To nám při čelní ploše vozu v řádu jednotek m2 dává jednotky kN na každou ofukovanou čelní plochu. A teď: je těch 2400 tun nějakých 30 ložených uhláků spojených téměř čelo na čelo, takže mezi ně skoro nefouká, nebo 40 půlložených sypáků, mezi něž už foukne, nebo dokonce 80 prázdných Rajek, které pro účely této úvahy připomínají plachetnici...?
M3) Máme po ruce dost lidí, které můžeme teď hned poslat na plac, když se začíná zvedat vítr (resp když ČHMÚ vydá výstrahu)? Tady se obávám, že bejvávalo, ale už není...

A teď se podívejme na stranu "dal":
D1) Zmiňovali jsme jízdní odpor, který pomáhá soupravu udržet. Existuje vůbec nějaká "garantovaná hodnota" ve smyslu jejího nepodkročení? A když se někomu podaří postavit lehčejí bežící vůz, má ho snad uměle zpizdit, aby tak lehce neběžel? Neusilujeme čistě náhodou právě o to, aby běžel lehce...?
D2) Jak důkladně někdo ty čuby proměřoval? A za jakých podmínek? Platí to pro ojetou šínu nebo pro rezatou? A jak vlastně víme, kolik tíhy spočívá zrovna na té podčubené nápravě (viz M1)?
D3) Má smysl zohledňovat příznivější podmínky v době odstavení? Co když později někdo najetím postrčí vozy na část, která mezitím orezla nebo zafoukala?

Budeme všechny tyhle faktory brát jen k tíži, nebo budeme definovat několik typů zajištění soupravy (krátkodobé, střednědobé, dlouhodobé, navěky...), popřípadě prošpikujeme předpis ustanoveními typu "strojvedoucí na místě posoudí"? Opravdu to tak chcete?

Tím netvrdím, že je to v předpise správně. Ale část pravidel jisté rácio má.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Čtvrtek, 07. ledna 2021 - 18:44:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10828
Registrován: 5-2002
Dobře jsi to sepsal, trošku to rozvedu.

Máme zde dva případy:
a) zajištění soupravy na sklonově náročné trati --> technicky neřešitelné.
Předpisové řešení: strojvedoucí takového vlaku nejpozději ve třicáté minutě zahájí zajišťování vlaku všemi dostupnými prostředky ve směru klesání, tedy zajistí všechna hnací vozidla (RB, PSB, klíny), dále podloží zarážkami z výzbroje hnacího vozidla první vůz první nápravou a dále ty nejtěžší vozy přednostně bez ruční brzdy (každý vůz podloží jednou zarážkou) a utáhne všechny ruční brzdy a odchylně proti předpisu nevypustí brzdovou výstroj vozu pro vyzkoušení RB. A to je vše, buď se to udrží nebo neudrží, stejně to rukama neudrží...
b) zajištění soupravy ve stanici:
M1) zdaleka se neváží všechny vozy. ASDEKy sice umí vážit (tedy spíše vypočítat hmotnost, je to ale strašně nepřesné s nevypočitatelnými odchylkami), ale je to pro provoz nepoužitelné. Nicméně dynamické váhy existují a jiné infrastruktury je používají. My osobně vážíme jak dynamicky na terminálech (první váhu máme v Uhřiněvsi 13 měsíců), tak kontejnery na vstupu a zásadní problémy s přetěžováním zmizely.
M2+M3: zde bych zvolil paušál 10 kN.

D1: no, bývaly časy, kdy si každý myslel, že 1,3 N/kN nejde podkročit a že to hlavně ještě drží i rozjezdový odpor...
Tak ty časy jsou pryč, dosti jsem se na tom podílel. V roce 2013 DFJP s mou lví pomocí stanovila na základě výběhových zkoušek nový jízdní odpor S-DFJP, který začíná na 0,9 N/kN.
A někdy předloni jsem vymyslel novou metodiku měření, tedy nikoliv výběhy, ale jízda konstantní rychlostí do stoupání, kde mé prvotní výpočty ukazují až na 0,6 - 0,7 N/kN (ona ta ztráta tření nárazníků z vrtivého pohybu namáčknutého vlaku je docela zajímavá). Vědecké ověření čeká na vhodného studenta. Tedy dle mého názoru jízdní odpor vozů vůbec nezapočítávat, opravdu se spolehlivě rozjedou i na sklonu nižším jak 1 promile.
D2: tak netuším, jestli se tomu někdo věnoval, žádnou práci na toto téma jsem nikdy nečetl, nicméně není asi žádný zásadní problém si vzít pár vozů na rovnou kolej a zkusit s nimi popojíždět a měřit tažnou sílu.
A kolik tíhy na té nápravě je? To je docela problém. Čtyřnápravový vůz naložený jednolitým substrátem je asi ten nejmenší problém. Dále vlaky s vážním protokolem jsou taky bezproblémové.
A u těch ostatních je to o metodě "felace digitu"...
D3: Má i nemá. Něco jiného jsou ucelené dlouhé soupravy, tam nemá smysl řešit rezervy. U pár vagónků již ano, ale tam zase není zásadní problém s prostředky pro zajištění.

Můj návrh pro odstavení souprav:
a) Zvýšit počet odstavovacích kategorií:
0 - 1 promile = 1 N/kN + 10 kN + zarážky či podložky z obou stran.
1,1 - 2,5 promile = 2,5 N/kN + 10 kN + zarážka či podložka na straně spádu
2,6 - 5 promile = 5 atd.
5,1 - 7,5 promile 7,5 atd.
7,6 - 10 promile 10 atd.
Vymyslet jednoduchá pravidla ve dvou skupinách: méně jak 10 vozů a více jak 10 vozů
a) potřebnost zajištění výše u kategorií sklonů...
b) skupiny o menším počtu jak deset násobeno 1,5
c) skupiny bez přesně určené hmotnosti (vážní list, prázdné vozy) násobeno 1,3.

A pozor, navrhovaná pravidla by platila bez výjimky všude. Nemám rád miliardy výjimek, proto třeba jezdíme stabilně na přední sběrač. Mohl jsem z předpisu vymazat desítky článků o výjimkách :-)
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Pátek, 08. ledna 2021 - 11:56:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6199
Registrován: 7-2007
Hajnej:M1) Toť ví jen panbů...když to naloží suché a pak do toho celou cestu leje..bude asi rozdíl značný. Vím určitě, že dřevo, když nakládali a počítali dle tabulek, tak po zvážení v HD byl běžný rozdíl +5 až 7 tun (rekordmanem byl vůz +14tun). Cca 20 let nazpět.
Budeme všechny tyhle faktory brát jen k tíži, nebo budeme definovat několik typů zajištění soupravy Těch faktorů je tolik, že nejdou všechny postihnout a vyjmenovat. A některé mají vliv naprosto zásadní. Rez, vlhkost, materiál atd atd....Najít nějaký kompromis není jednoduché. Myslím, že ten který toto začal rozšťourávat, si vůbec nedokázal představit do čehož se to pustil. Proto si myslím, že nechat to být (zažité a celkem bezproblémové) bylo správnější řešení. A nějaké kN jsou pro nás tupce zcela imaginární hodnota. Tunu si každý dokáže představit (snad), ale 10kN ani náhodou.

A protože se v provozu pohybuju už 35 let, tak jsem se setkal s lesčím. Na pohled stejné vozy a jeden se hýbe sám a za druhý musím tahat, aby se hnul (u lok dtto). Teď už to není tak markantní, ale stále se s tím dá docela běžně setkat.
prošpikujeme předpis ustanoveními typu "strojvedoucí na místě posoudí"? A co jako myslíš, že do teď děláme? Ale pokud někdo vydá pravidla, tak musí být uskutečnitelná!
Opravdu to tak chcete? Ne, jen stručná a jasná pravidla, která jsou uskutečnitelná.
A nevím jak dál s tím budou pracovat jinde, ale co je zatím platné v Rakousku (Petr nebo někteří z kolegů co tam jezdí, když tak umravní):
Na sklonech od 0 % do 2,5 % musí pro vždy ca. 300 m délky skupiny vozů
1. být použita jedna ruční brzda nebo
2. pokud chybí ruční brzda, být zajištěna zarážkou. Směrem ke spádu se použijí dvě a směrem ke stoupání jedna zarážka.
Nezná-li pracovník, který je zodpovědný za zajištění, směr sklonu, je zapotřebí zajistit skupinu vozidel z obou stran dvěma zarážkami

Na sklonech větších než 2,5 % až 5 % musí být použity na každých 300 m délky zajištěné skupiny vozů
1. dvě zarážky nebo
2. pokud chybí ruční brzda zajistit zarážkami.
Směrem ke spádu se použijí dvě zarážky.
Na sklonech větších než 5 % do 10% musí být použito pro každou 6. nápravu, na sklonech větších než 10% do 15 % musí být použit pro každou 4. nápravu jeden zajišťovací prostředek. Minimální zajištění podle bodu b) však musí být zachováno. Zajištěni směru stoupáni odpadá.

A jen dovětek: U skupiny vozů s alespoň 5 brzděnými vozy - u řídících vozů a jednotek 3 brzděná vozidla - stačí k zajištění do jedné hodiny tlaková brzda (vzduchová). U nás 30 min a ještě s dozorem...
Neřeší moc hmotnost, ale jen délku (do 15‰). Nad 15‰ to dělají jako my. Nemám to proštudované, takže nejsem si jist, jestli je to složitější než naše, ale zdá se mi, že pro naše běžné odstavování do 5‰ to mají jednodušší. Ale jak to budou mít s přechodem na kN netuším....
Pátek, 08. ledna 2021 - 13:20:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5136
Registrován: 3-2004
(šedesát čub se nám tam opravdu nevejde)..

Gumokolní vagony si vozí každý sám své vlastní dva (plastové) klíny. Předpokládám, že vlastní zarážku si železniční vůz vozit nemůže, protože by se moc ztrácely (?)
Pátek, 08. ledna 2021 - 13:48:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10829
Registrován: 5-2002
Předpokládám, že vlastní zarážku si železniční vůz vozit nemůže, protože by se moc ztrácely (?)

To taky. Již nyní máme ztratnost 20% ročně a to je vozíme na lokomotivách (8 ks na loko).

A hlavně běžte dnes říci monopolnímu dodavateli, že chcete 5 tisíc zarážek. I se stovkou je problém a čeká se i půl roku na dodání.
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Pátek, 08. ledna 2021 - 15:24:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5137
Registrován: 3-2004
Původně jsem se chtěl zeptat, co je na zarážkách za raketovou vědu, ale pak jsem si uvědomil, že to asi musí být schválené (má to aspoň nějakou evropskou homologaci?) a že je to (asi) ocelový odlitek a to je řemeslo, které dneska asi moc "nefrčí"... Nebo je to jinak?
Pátek, 08. ledna 2021 - 16:06:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5618
Registrován: 3-2006
Ono se nesmí na našem území používat "čuby" z jiných států EU?[blush]
To se při přejezdu hranic u lokomotiv mění čuby na lokomotivě?

https://knipper.de/de/hemmschuhe-und-gleisbau
Pátek, 08. ledna 2021 - 17:21:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10830
Registrován: 5-2002
Ono se nesmí na našem území používat "čuby" z jiných států EU?[blush]
To se při přejezdu hranic u lokomotiv mění čuby na lokomotivě?


Ehm, ehm. Ty naše jsou drobátko levnější, asi 2 - 3x...
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Pátek, 08. ledna 2021 - 18:21:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4307
Registrován: 9-2003
Mořepetr: Když jste takový dobrý gůglič, nemohl byste mi, prosím, zjistit, jak se řekne rakousky "Grenzlast" (norma zátěže)? Když jsem dal do Gůglu Grenzlast Österreich, tak jsem se akorát dozvěděl, že v rakouských cementárnách se musí balit ciment do pytlů max. 25 kg (to je ten Genzlast [biggrin] ), aby to mohly tahat nediskriminačně i ženské [rofl] .
NOBLE BRICKS
Pátek, 08. ledna 2021 - 19:28:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5619
Registrován: 3-2006
Petr_Šimral:
"Ono se nesmí na našem území používat "čuby" z jiných států EU?[blush]
To se při přejezdu hranic u lokomotiv mění čuby na lokomotivě?

Ehm, ehm. Ty naše jsou drobátko levnější, asi 2 - 3x..."

Tak ono se nikdy nekupuje za cenu co je v ceníku, nebo na eshopu. Někdy spíš koukám, kde to v Německu za tu cenu vyrábí. Je ovšem pravda, že německá firma dosáhne většinou na vyšší rabat, než například česká.

Ale je tedy možné použíti výrobku z jiného státu.

Ad S4991023: Podívám se. V česko-německém slovníku pro železniční zaměstnance to není?

Edit: Zkuste Laststandard.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mořepetr.)
Pátek, 08. ledna 2021 - 19:42:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4308
Registrován: 9-2003
Tam je to německy, ne rakousky.
NOBLE BRICKS
Pátek, 08. ledna 2021 - 21:10:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5620
Registrován: 3-2006
Ad S4991023: Všude vidím, že v Rakousku běžně používají "Zughakengrenzlast". Takže problém bude spíš v popisu okolností slova.
Sobota, 09. ledna 2021 - 09:15:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4312
Registrován: 9-2003
Mořepetr: To je něco jiného, to je max. tažná síla na háku. Ale díky, povedlo se mi v rámci gůglení Zughakengrenzlast najít to správné slovo - Regelbelastung.
NOBLE BRICKS
Pondělí, 11. ledna 2021 - 15:48:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 758
Registrován: 1-2010
Dobré odpoledne, dají se někde dohledat čísla lokomotiv smz (podle roku a výrobního čísla)?

(Příspěvek byl editován uživatelem em3.)
Co se sešrotuje, už se těžko vrátí... jen tak dál!
Úterý, 12. ledna 2021 - 10:11:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6200
Registrován: 7-2007
A.L.,H, P.Š.: Problém neexistuje, problém vyřešen....a je to! Parafrázuji: Čekej hosty, Charlie.....
Úterý, 12. ledna 2021 - 10:34:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23643
Registrován: 5-2002
OC: Problém neexistuje, problém vyřešen....a je to!
???
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Úterý, 12. ledna 2021 - 10:57:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6201
Registrován: 7-2007
Hajném: Až budu u PC, pošlu mail. Prostě se smiřme, že budou vlaky nezajistítelné, neodstavitelné. A je to...
Úterý, 12. ledna 2021 - 11:06:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4702
Registrován: 6-2016
Zahrabal jsem se do Šmajchlova odkazu z vlákna JHMD a na snímku Černošic z roku 1961 mě zaujal vlak v místní zastávce. Vypadá to, že parní mašina je na "pražském" konci vlaku. Nejsem znalec a tak se ptám - on tenkrát byl levostranný provoz?

https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=lms&idrastru=WMSA08.1 961.BERO07.01362
Úterý, 12. ledna 2021 - 11:06:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10852
Registrován: 5-2002
ad O_C: Prostě se smiřme, že budou vlaky nezajistítelné, neodstavitelné. A je to...

Ale zase naprosto přesně budou všichni vědět, co si porušil...
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Úterý, 12. ledna 2021 - 11:07:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23645
Registrován: 5-2002
OC: Prostě se smiřme, že budou vlaky nezajistítelné, neodstavitelné.
Ale jdi ty brepto. Pokud to začne být problém, budou mít "silnější" ruční brzdu.

HK: on tenkrát byl levostranný provoz?
Spíš byla tenkrát výluka.

(Příspěvek byl editován uživatelem Hajnej.)
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Úterý, 12. ledna 2021 - 11:14:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10853
Registrován: 5-2002
ad honzaklonfar: Nejsem znalec a tak se ptám - on tenkrát byl levostranný provoz?

Dle mého názoru ne. A studiem tohoto velice neostrého snímku se mi jeví, že to za vlakem není lokomotiva. Nedrží to osu s vlakem, na přejezdu utíká doleva.

A vlak jede nebo stojí směr Dobřichovice, v čele jsou dva motorové vozy a za nimi tři vozy přípojné.

Co na to ostatní?
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Úterý, 12. ledna 2021 - 11:17:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10854
Registrován: 5-2002
ad Hajnej: Ale jdi ty brepto. Pokud to začne být problém, budou mít "silnější" ruční brzdu.

Ale jdi ty brepto...

Jakákoliv úprava na vozech v evropském prostoru znamená roky a roky projednávání a přitom si s výsledky stejně nemůže být nikdo jist, viz. LL špalky.
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Úterý, 12. ledna 2021 - 11:54:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1
Registrován: 1-2021
Zdravím,
mám dotaz.
Zajímalo by mě, kam dříve jezdily na hlavní (generální, vyvazovací) opravy elektrické lokomotivy, například esa363 a pershingy163, v období cca 8-10 let zpět.
Předem díky.
Vlasta
Úterý, 12. ledna 2021 - 12:13:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11867
Registrován: 4-2003
Petr Šimral:Dle mého názoru ne. A studiem tohoto velice neostrého snímku se mi jeví, že to za vlakem není lokomotiva. Nedrží to osu s vlakem, na přejezdu utíká doleva.

A vlak jede nebo stojí směr Dobřichovice, v čele jsou dva motorové vozy a za nimi tři vozy přípojné.

Co na to ostatní?


Dvě dvěstědvaašedesátky první či druhé série v čele vlaku, malým stanovištěm nasměrovány obě do čela vlaku a za nimi tři Balmy. Ale ruku do ohně bych za to úplně nedal, na to je snímek dost neostrý [nene].

(Příspěvek byl editován uživatelem Bram.)
Úterý, 12. ledna 2021 - 12:31:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10856
Registrován: 5-2002
A neměla první i druhá série vstupy do větracího tunelu z obou stran?
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Úterý, 12. ledna 2021 - 12:35:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6906
Registrován: 9-2005
Jsou to dva motoráky a tři Balmy a za nimi stín a jedou po správné koleji.
[wink]
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Úterý, 12. ledna 2021 - 12:41:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6907
Registrován: 9-2005
Větrací tunel měly symetrický podle podélné osy, a na fotce mate to, že strana vlaků k nástupišti je focená trochu zboku. Okýnka lze vidět. takže si tu střechu pomyslně obtaáhněte znovu a ty věci na střechách vlaku budou symetricky.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Úterý, 12. ledna 2021 - 12:42:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4703
Registrován: 6-2016
Tak jsem to porovnal s moderními leteckými snímky. S největší pravděpodobností to fakt není mašina, ale stín posledního vagonu (ve shodě se stíny okolních baráků, nebo aut na silnici).

Pakliže ty první dva vozy jsou motory, tak jsou zapojeny "shodně", nikoliv "proti sobě". Viz ty "výdechy" na střeše.

Je to poučné, koukat na 60 let staré fotky:-)
Úterý, 12. ledna 2021 - 12:47:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7232
Registrován: 9-2011
Fotka:
v čele jsou dva motorové vozy a za nimi tři vozy přípojné.
Vidím to stejně.
Za vlakem je zřejmě nějaká lávka (světlejší pruh přes koleje), porovnánín stínu této lávky a stínů několika baráčků (třeba ten "nad přejezdem" vlevo u trati, ale i jiných) bych to tmavé za vlakem považoval za stín posledního vozu. Fotka byla asi dělaná okolo poledne (krátce po poledni) v zimě - nízké sluníčko, na zimu ukazují i přepálené plochy, což asi bude sněhová pokrývka či její zbytky (východně od zastávky)

on tenkrát byl levostranný provoz?
Na jednosměrné hradlovině by převedení trvalého provozu do opačného směru byl trochu složitější úkol (m.j. přemístit všechna návěstidla (teda s výjimkou odjezdových [happy]), ve stanicích překopat závislostní pravítka atd.). A určitě by se našly pozůstatky toho původního řešení.
Takže [nene][nene]
Všichni jste volové. Servít
Úterý, 12. ledna 2021 - 12:49:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11868
Registrován: 4-2003
PŠ:A neměla první i druhá série vstupy do větracího tunelu z obou stran?

Měla, ale nad tím velkým stanovištěm se ten kanál rozšiřoval - viz třeba zde: https://www.youtube.com/watch?v=-u1NULancio&feature=emb_title

Těm zmíněným dvaašedesátkám první a druhé série by tak nějak fotka pohledově odpovídala, ale jelikož je dost neostrá, tak si nejsem jist. Na druhou stranu, na třetí sérii to nevypadá a nenapadá mne jiný motorový vůz, který by to mohl být. Poslední prvorepublikové stroje byly již několik lety vyřazeny. A na M284.0 či M284.1 to také nevypadá, navíc v době pořízení snímku (počátek roku 1961) už jich většina v osobní dopravě nejezdila...
Úterý, 12. ledna 2021 - 12:53:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4704
Registrován: 6-2016
Aleš_Liesk.: "Fotka byla asi dělaná okolo poledne (krátce po poledni) v zimě"

Je tomu tak, stačí se podívat na řeku[happy]