Diskuse » Železnice » Otázky - zodpověz, kdo víš a znáš » Archiv diskuse Otázky - zodpověz, kdo víš a znáš do 21. 11. 2020 « předcházející | další »

Archiv diskuse Otázky - zodpověz, kdo víš a znáš do 21. 11. 2020

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Vikijous
Pátek, 20. listopadu 2020 - 00:25:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1097
Registrován: 4-2003
Petr_barchánek:
"Tak větščina v právním světě nesmí nic nadiktovat menšině ani naopak. Od toho jsou zákony, které byly taknějak funkční, dokud se nezačly psát v Bruselu na objednávku jakýchsi nevolených zmetků"
Možná by v rámci diskuze stálo za připomenutí, odkud se bere základní surovina pro pohonné hmoty.
Jen si odložím: jen pár dnů před druhým kolem prezidentských voleb na Ukrajině, ruský premiér Dmitrij Medveděv podepsal dekret, kterým zakázal vývoz uhlí, surové ropy a ropných produktů z Ruska na Ukrajinu.
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/ukrajina-usa-rusko-ropa-odesa -dovoz-obchod-tanker-spojene-staty_1907070646_lac}
Pátek, 20. listopadu 2020 - 05:38:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4508
Registrován: 6-2016
Já taky přidám "přehled tisku"[biggrin]:

"Potíž je ovšem v tom, že na rozdíl od osobních aut je nabídka elektrických nákladních aut a dodávek jen velmi omezená. Navíc mají jen velmi omezené využití v rámci městských aglomerací a příměstské logistiky kvůli krátkému dojezdu (čtěte zde). Ceny jsou také výrazně vyšší.

Symbolický je v tomto ohledu právě v Německu totální krach projektu výroby unikátní elektrododávky pro poštu. Konec obdivovaného StreetScooteru oznámili letos začátkem roku (čtěte zde)."

Zdroj: https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/srotovne-nemecko-elektrom obil.A201117_190503_automoto_fdv?zdroj=vybava_recombee

Aneb zůstat nohama na zemi a sklonit se před fyzikálními zákony. Ony ty trakční baterie za pár desítek let budou použitelnější. Pindy nějakých euroekohujerů vývoj ani náhodou nezrychlí. Graduovaný sociální ekolog je při vývoji trakčních baterií platný jako mrtvýmu zimník!
Pátek, 20. listopadu 2020 - 06:35:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4510
Registrován: 6-2016
V médiích přituhuje:

"Už to samo o sobě vypovídá o tom, jak tyto normy vyžadující vysokou úroveň technických znalostí zasazenou do dalších souvislostí v rámci Evropy vznikají. Tedy bez reflektování reality a technických možností, které nejlépe popíšou odborníci – a ti jsou samozřejmě v automobilkách nebo v konstruktérských kancelářích, nikoliv v ekoaktivistických skupinách nebo politických klubech (čtěte komentář zde). Bohužel, opravdoví odborníci schopni celou problematiku ve své komplexnosti popsat a vysvětlit mají povětšinou v Bruselu dveře zavřené, protože jsou dopředu odmítáni pro svou práci pro autoprůmysl, ekoaktivisté mají naopak dveře otevřené."
Zdroj: https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/euro-7-ekonorma.A201118_2 12525_automoto_fdv

Vytanula mi na mysl vzpomínka z mládí na "zúrodňovaní celin", které mělo zachránit sovětské zemědělství[rofl] Do brusele temný, proč se Evropa žene zase do zkázy kvůli pár pomatencům???
Pátek, 20. listopadu 2020 - 08:44:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13222
Registrován: 8-2012
je v horším socioekonomickém postavení než většina zdejší populace, o příslušnících této diskusní bubliny ani nemluvě. Rozdíly se prohlubují
Rozdíly se smazávají. Že by osoby v horším socioekonomickém postavení za Gibraltarem a Bosporem umíraly hlady a nemocemi tak jako ještě před sto lety jednoduše není pravda; a že jim "náš způsob života" dává krom medicíny a levných potravin i mnohé další vyplývá i z obrovského nárůstu počtu této většiny lidstva za posledních pár desítek let, kdy se ono "euroatlantické bohatství" začalo díky globalizaci přerozdělovat více i mezi ně. Tohle je spíš typická bolševická argumentace - absolutně se mají všichni (zcela nepopiratelně!) lépe, ale někteří mezi nimi se mají relativně ještě víc dobře, proto to stojí za ho*no a musíme se oikofobně sebemrskat jako viníci.

se na umývárnách a záchodech používala surová průmyslová voda už před 50 lety
Do Ústí i Pardubic je to u nás sto kilometrů, vyplatilo by se tahat trubky? [happy] Ale vážně, znamenalo by to dvojí rozvody v domě, další čerpadla a filtry, mikrobiologické riziko. (Ovšem daly by se na to určitě vyvařit nějaké dotace na poradenství a mediální komunikaci!)
Obecně tu přitom od dob bolševika plýtvání vodou pokleslo velmi razantně a není to zrovna problém, který by zásadně tlačil bohyni Gaiu (no jo, ale co by nám její věrozvěsti jinak omlacovali o hlavu, že). A fakt nevím, jak to Indům pomůže k hajzlíku... taky bychom si mohli udělat slabší trubky odpadní a použitý hajzlpapír dávat do pytle vedle, abychom nebyli tak rozežraní a soucítili s nimi.
i ty suché záchody, pokud se správně provedou jako kompostovací, mohou být hygienicky nezávadné
Tak si to užijte. To je opravdu zvláštní úvaha, že 40% Indů nemá ani suchý záchod, a tak s nimi budeme držet basu tím, že si ho pořídíme taky... Mimochodem, latrína přece není žádná zásadní investice, aby se s ní i ten chudý Ind nedokázal popasovat (a místo toho chodí ochcávat železniční koleje, které pak rezivějí - v Indii reálně řešený problém [happy] ), takže tam bude chyba v něčem úplně jiném, že.
Víte, problém ekologismu je v tom, že se ve těhle extrémistických pozicích ekodobroserů ztrácejí myšlenky rozumné...

totální krach projektu výroby unikátní elektrododávky ... sklonit se před fyzikálními zákony
V jakých fyzikálních zákonech byl podle vás v tomto případě problém? Ten projekt skončil jednoduše z ekonomických důvodů (ano, můžeme je považovat za "fyzikální zákony", protože platí všem lidumilům navzdory a každé sociální inženýrství končí průserem [happy] ). Prostě se ta auta nevyplatilo vyrábět (zejména kvůli vysoce konkurenčnímu prostředí v automotive segmentu) a DHL bude kupovat běžné elektrododávky.
電車オタク
Pátek, 20. listopadu 2020 - 09:23:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23354
Registrován: 5-2002
DH: zdejší uštěkaná smečka fachidiotů
Argumenty došly, začínáme nálepkovat...?

i v tom rádiu občas říkají pravdu...
...přičemž "pravda" je to, co konvenuje Hankovi, a všechno ostatní je propaganda.

HK: Navíc mají jen velmi omezené využití v rámci městských aglomerací a příměstské logistiky kvůli krátkému dojezdu
To by s ohledem na trend urbanizace až zas tak nevadilo - ono totiž půjde využít synergie s existencí logistických center na periferii těch aglomerací, které ten potřebný dojezd fakticky určují.
Je teda fakt, že "krabice od bot" na poli za Prahou mě jakžto selskýho vnuka na první pohled zrovna nenadchne, ale stačí si vzpomenout na těch iks aviatiků, co museli k našemu "obchodu na rohu" jeden po druhým přismrdět a vyložit kus tý svý komodity.

TH: problém ekologismu je v tom, že se ve těchhle extrémistických pozicích ekodobroserů ztrácejí myšlenky rozumné
Kde se to podepisuje...?
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Pátek, 20. listopadu 2020 - 09:39:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10814
Registrován: 4-2003
eré nejlépe popíšou odborníci – a ti jsou samozřejmě v automobilkách nebo v konstruktérských kancelářích,

Ti odborníci to zhmotnili, takže si letos/přístí rok můžete u některých značek pořídit elektromobil střední třídy, který dojede 500 km,další km se dají rozumně rychle dobít, nikomu se nepropadne podlahou v garáže jeho celkové provozní náklady jsou srovnatelné s turbodieselem.

Největší firma v zemi do toho nacpala nepředstavitelné peníze, nikdy v historii této země nešel takový cash do nějaké technologie (vyjma JE). A počítá s tím, že někdy příští rok každý cca pátý-šestý zákazník v tomhle segmentu koupí elektromobil (a celkově každý dvacátý).

Došlo ke zlomu a hlavní problém už u téhle kategorie už pomalu někde jinde - aby si to lidi reálně odkoušeli. Čímž nemám na mysli hodinu na parkovišti, ale třeba půl roku a tuhle informaci mohli sdílet se vým okolím (kolegové, kamarádi, širší rodina), protože takhle se s novýma technologiema seznamuje většina lidí. Plus to že poradenský firmy řeší třeba daňové aspekty nabíjení doma u zaměstnaců.


------
A ještě jedna věc - když nechcete vnímat co se děje a zůstat ve své ulitě nevědomosti a kolovrátkovat klišé platná před 5 lety, tak tak dál čiňte.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pátek, 20. listopadu 2020 - 10:13:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4512
Registrován: 6-2016
"V jakých fyzikálních zákonech byl podle vás v tomto případě problém?"

V tom základním - zachování hmoty, setrvačnosti a energie. Těleso zůstává v klidu, dokud na něj nezačne působit vnější síla. Těleso je elektrododávka, síla je její motor. A jelikož hmotnost dodávky je díky baterii "poněkud větší", tak dodávka jede buď pomalu a relativně dlouho, nebo rychle a velmi krátce (spousta jízdních odporů a navíc svinská gravitace). Ani jedno (nejen poště) nevyhovuje... Možno vyzkoušet naložením 4 urostlých lidí a 10 pytlů cementu do FABIE[biggrin] Nabíjecí problémy jsou taková třešnička na dortu (DP jistě má dobíjecí stanice vymakané, ale realita všedního dne v automobilovém provozu se nevyhne ani jí).

"To by s ohledem na trend urbanizace až zas tak nevadilo"

Možná. Zatím Česká pošta jede (podle mých informací) "drážním systémem" Pn a Mn. Pidiauta (cca DACIA DOKKER)vozí obsahy schránek do "první linie třídění", odtud jezdí větší (cca TRANSIT) do "spádovišť", kde se sestaví náklad pro "dálkovku". Totéž opačným směrem. Balíky na poslední míli vozí (u nás) TRANSIT.

Takže podle mě měly ty elektrohébly u DP nahradit TRANSITy. A evidentně se to nepovedlo...
Pátek, 20. listopadu 2020 - 10:32:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13224
Registrován: 8-2012
nikdy v historii této země nešel takový cash do nějaké technologie
A proč se to teda neprosadí "tržně" a není to životaschopné bez restrikcí, dotací a ohýbání reality, když je to tak skvělá technologie budoucnosti, bys vedle vysírek do zpozdilců a pomýlenců dokázal vysvětlit?

jelikož hmotnost dodávky je díky baterii "poněkud větší", tak dodávka jede buď pomalu a relativně dlouho, nebo rychle a velmi krátce
To je ale přesně to, co ta DHL neřešila, resp. jí to parametricky u "poštovní dodávky" nevadilo/vyhovovalo. "Totální krach" nebyl způsoben dojezdem, váhou ani dalšími "fyzikálními" charakteristikami, ale prostě jen tím, že se jim nepodařilo stlačit cenu na úroveň nabídky Nissanu, Renaultu apod. Pak to (konkrétní vozidlo) nemá smysl, ne že by neměla smysl (obecně) elektrická dodávka pro pošťáka.
Takže podle mě měly ty elektrohébly u DP nahradit TRANSITy
Nikoli, základní model StreetScooter Work byl spíš ten "Dokker" (samozřejmě s jednoduchou "krabicí" vzadu místo nějaké univerzální elegance). Ale stál dvakrát tolik (protože malovýroba oproti srovnatelné elektrokonkurenci a taky výroba v Německu s jeho cenou pracovní síly...). Větší "XL" verze vlastně byly elektrické Ford Transit a v nich se očividně pokračuje (ale až dnes, ne v roce 2016, a holt ne s pošťáckým logem na masce).

(Příspěvek byl editován uživatelem T_._H_..)
電車オタク
Mladějov
Pátek, 20. listopadu 2020 - 10:36:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15484
Registrován: 3-2007
honzaklonfar:
"dědek_hank: To už bylo za mého mládí v Budějcích!!! Pekárenská 6, v bytě dědy nebyla pitná voda (jen užitková), takže mládežník na prázdninách (já) měl povinnost chodit s konví do Fráni Šrámka před školu, kde byl hydrant s pitnou vodou[biggrin]"

Nojo, za císaře pána to byly časy [biggrin]
Mladějov
Pátek, 20. listopadu 2020 - 10:42:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15485
Registrován: 3-2007
T_._H_.:
"
Víte, problém ekologismu je v tom, že se ve těhle extrémistických pozicích ekodobroserů ztrácejí myšlenky rozumné...

"

Podpis !
Pátek, 20. listopadu 2020 - 11:02:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7149
Registrován: 9-2011
v Budějcích!!! Pekárenská 6
Vojákovav v Budějicích jsem tuhle ulici, kterou jezdil autobus ke kasínu, přejmenoval na Pakárenská [happy]
Všichni jste volové. Servít
Pátek, 20. listopadu 2020 - 11:22:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10815
Registrován: 4-2003
neprosadí "tržně" a není to životaschopné bez restrikcí, dotací a ohýbání reality

A ropou je to jinak? K čemu je asi US Navy?? K čemu asi dekády dotovali výzkum v oblasti frakování?? Proč se vedla válka v zálivu? Jejich prosperita stojí dekády právě na dostupnosti levné ropy. A jsou taky na ní daleko víc závislí a její zdražení je pro ně daleko větší náklad, než pro kohokoliv jiného.

Proč investuje do námořnictva Čína?? No protože si potřebujou zajistit ty svoje investice do zdrojů a trasy do Afriky. Nebo třeba do Indonésie. Proč asi investovali do baterií a obsadili podstatnou část zdrojů pro jejich výrobu?

Bze zdrojů a jejich zajištění pro budoucí generace můžeš o tržní ekonomice a prosperitě pindat, nejspíš s klackem a pěstním klínem v ruce.

USA a Čína ty zdroje mají zajištěný, Evropa tak úplně ne.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pátek, 20. listopadu 2020 - 11:26:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13226
Registrován: 8-2012
A ropou je to jinak?
Ano, s ropou je to jinak - tu naopak zdaňujeme (znevýhodňujeme) výrazně nad obecnou hladinu zdanění. Ale já jsem se neptal, jestli v Americe bijou černochy.
電車オタク
Pátek, 20. listopadu 2020 - 11:34:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5109
Registrován: 3-2004
Ale vážně, znamenalo by to dvojí rozvody v domě, další čerpadla a filtry, mikrobiologické riziko. (Ovšem daly by se na to určitě vyvařit nějaké dotace na poradenství a mediální komunikaci!)

Současné normy požadují, aby pro užitkovou vodu nebyl nikde k dispozici kohoutek v volným vývodem. Tj. reálně lze použít pro praní a splachování. Tj. hodně muziky za málo peněz, protože nepotřebuju hygienickou čistotu a ušetřím hodně vody. Prakticky to obnáší pouze extra rozvod a samozřejmě příslušný zdroj vody.

Při rekonstrukci jsem si trojtrubkový rozvod udělal, nádrž a čerpání dešťové vody nikoli, protože - a teď to přijde - pitná voda je prostě furt (tady na venkově) levná, aby se to zaplatilo rychle. Takže realizaci udělám protože chci, ale prostě někdy později.
Mladějov
Pátek, 20. listopadu 2020 - 11:40:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15486
Registrován: 3-2007
>Současné normy požadují, aby pro užitkovou vodu nebyl nikde k dispozici kohoutek v volným vývodem. Tj. reálně lze použít pro praní a splachování.

A je to tak hrozný problém ve vlastním domě si udělat přepínatelný přívod a mýt se v dešťové a drhnout s ní podlahy a mýt nádobí, když jí je dost ?
I když to nebude "podle normy" ?

Takže třeba zvenčí na baráku, na zahradě nesmím mít kohoutek užitkové na kropení zahrady a zálivku ?

Abychom si rozuměli - já vás nenutím k porušování norem, jen mi přísnost normy připadá poněkud na hlavu - to by se např. muselo zakázat v přírodě koupat, natož - hrůza - aby se dostala voda do úst. A když někdo zmokne, to by měl jít snad rovnou na vyšetření [proud]

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Pátek, 20. listopadu 2020 - 11:48:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10816
Registrován: 4-2003
Ale já jsem se neptal, jestli v Americe bijou černochy.

Já jsme Ti neodpovídal jak bijou černochy, ale jak mají z kapes dańových poplatníků zajištěnou levnou a hlavně nepřerušenou dodávku ropy jako klíčového zdroje. Proto nedaní PHM, tak jak jinde ve světě. Mají pro to (kromě lobbyismu ropných společností) stejně dobré důvody, jako mají Evropani (a nejen oni) důvod danit PHM a poohlížet se po jiných zdrojích.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pátek, 20. listopadu 2020 - 11:51:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13227
Registrován: 8-2012
No prostě jsi mi odpovídal na něco jiného. Ale na to jsem si už zvykl, takže vlastně odpověď mám.
電車オタク
Pátek, 20. listopadu 2020 - 12:03:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5110
Registrován: 3-2004
A je to tak hrozný problém

To je norma pro projektování, jakej si kdo kde reálně nechá udělat kohoutek snad zatím nikoho nezajímá. [happy]
Pátek, 20. listopadu 2020 - 12:41:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10817
Registrován: 4-2003
Ne, ty tu odpověď nechceš slyšet.

Je to naprosto banální, hraje se o dostupné zdroje na min. 20-30 let dopředu a racionální řešení v dané sitaci. V tom ti nějaký liberální náboženský poučky nemající nic společnýho s ekonomií můžeš někam vetknout, protože jsou k ničemu. Vyjma toho, že se nima dá jednorázově zatopit, až bude zima.

Čína (čistý dovozce ropy a uhlí) o řeší taky, třeba tak že kromě ohromných výdajů do námořnictva "sedla" na velkou část momentálně dostupných zdrojů a technologií nutných pro baterie a v té elektromobilitě má už značný náskok. Je to šílená diktatura, ale racionálně řízená.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pátek, 20. listopadu 2020 - 12:42:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7150
Registrován: 9-2011
Současné normy požadují, aby pro užitkovou vodu nebyl nikde k dispozici kohoutek v volným vývodem.
Já se ani nedivím. Před pár lety byla v Trnavě aféra - půlka zahrádkářské kolonie skončila v nemocnici s průjmy. A zjistilo se, že jakýsi dobrodinec propojil u sebe v chatce pitnou a užitkovou vodu, aby mu "silnější" užitková točila "pitným" vodoměrem nazpátek.
Podobné věci se občas dělaly s teplou a studenou vodou. Moderní vodo- (a i elektro)měry už snad odečítat neumějí, ty digitální určitě, tak ještě udělat osvětu mezi obvyvatelstvem. [kladivo]
Všichni jste volové. Servít
Pátek, 20. listopadu 2020 - 12:56:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13229
Registrován: 8-2012
hraje se o dostupné zdroje na min. 20-30 let dopředu a racionální řešení v dané sitaci
Tím, že přetlačím ropu, kterou surovinově nemám, solárem, který surovinově nemám, a baterkama, které surovinově nemám? Asi nejsem dost racionální... a abychom jako "euroatlantická" civilizace na někoho sedli, no to nás "liberálopoučkáři" rozsápou už vůbec na nudličky.
tom ti nějaký liberální náboženský poučky nemající nic společnýho s ekonomií můžeš někam vetknout
Jenže já jsem právěže místo "liberálních" (ekologistických) pouček o tom, jak ubližujeme většině lidstva spotřebováváním násobků zeměkoulí (výpočet se ke mně stále nedostal), dožadoval pouček společných s ekonomií, proč se tak výhodná technologie (dle popisu) neprosadí sama... marně, dočkal jsem se zas jen vysírky.
電車オタク
Pátek, 20. listopadu 2020 - 13:10:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11672
Registrován: 4-2003
T. H.:Jenže já jsem právěže místo "liberálních" (ekologistických) pouček o tom, jak ubližujeme většině lidstva spotřebováváním násobků zeměkoulí (výpočet se ke mně stále nedostal), dožadoval pouček společných s ekonomií, proč se tak výhodná technologie (dle popisu) neprosadí sama... marně, dočkal jsem se zas jen vysírky.

Takových lidí je tu více, kteří by se odpovědí na tyto otázky rádi dočkali, včetně mne. Místo toho tu RadekŠ dál pojede svůj vysírací kolovrátek [crazy].
Pátek, 20. listopadu 2020 - 13:17:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4230
Registrován: 9-2003
PB: Ty jseš prostě magnet na průsery, podle sebe nesmíš zobecňovat.
NOBLE BRICKS
Pátek, 20. listopadu 2020 - 13:24:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10818
Registrován: 4-2003
proč se tak výhodná technologie (dle popisu) neprosadí sama...

Ta ropa by se taky neprosadila sama od sebě, na moři by jí ukradli. Pokud by jí někdo poslal zrovna Tobě, jako třeba Šáh, kterýho jsi uplatil. A nikdo by neinvestoval do technologie na její zpracování, kdyby neměl ten stabilní zdroj.

Kdyby tohle placené z peněz danových poplatníků nebylo, tak využití ropy, bude jiné, cena ropy bude jiná, možná tady máme jiné technologie.

Cena a množství ropy krom toho není dané tržně, je daná do značné míry ropným kartelem. Což je politika. Dtto plyn., kde to je ještě horší. Trh s uhlím hodný toho jména vznikl asi před 10 lety.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pátek, 20. listopadu 2020 - 13:33:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11674
Registrován: 4-2003
S4991023:Ty jseš prostě magnet na průsery, podle sebe nesmíš zobecňovat.

Nebylo by po lidské stránce vhodnější toto na k-reportu nekomentovat?!?
Desiro
Pátek, 20. listopadu 2020 - 14:44:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3572
Registrován: 2-2004
RŠ: A že sis na ten důvod zavést elektromobilitu nutností nahradit ropu něčím jiným vzpomněl až teď? Ono je to logické, ale nikdo to veřejně neříká, odůvodňuje se to potřebou zastavit klimatickou změnu a vyšší ohleduplností k životnímu prostředí a na to jsou ta opatření nastavena. Pokud by se měla nastavovat pro snížení závislosti na ropě, tak by vypadala jinak, cílit na snížení spotřeby uhlovodíkových paliv a využití místních surovin:
- důrazem na lehká auta,
- na zlepšení spalovacích procesů současných motorů bez dodatečných fičur, co spotřebu zvyšují - zde jako příklad nižší spotřeba lokomotivních motorů STAGE II (z let cca 2000 až cca 2013) proti STAGE IIIb (nyní),
- nepreferovat současnou generaci solárních panelů,
- naopak preferovat jadernou energii, současný stav techniky se dá užít pro teplárenství v aglomeracích,
- a zaměřili bychom se na vysokoteplotní jaderné reaktory s možností kombinované výroby elektřiny a vodíku a mohli bychom se na ty baterie v autech vykašlat,
- uhlí by nevadilo, nezavíraly by se nedotěžené doly.

Asi tu potom děláme něco špatně, ne? Nebo to nebude tak, jak říkáš ty?

(Příspěvek byl editován uživatelem Desiro.)
Život můžeme šálit dlouho, ale nakonec z nás vždycky udělá, k čemu jsme byli stvořeni.
Pátek, 20. listopadu 2020 - 16:15:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10480
Registrován: 5-2002
ad Desiro: - na zlepšení spalovacích procesů současných motorů bez dodatečných fičur, co spotřebu zvyšují - zde jako příklad nižší spotřeba lokomotivních motorů STAGE II (z let cca 2000 až cca 2013) proti STAGE IIIb (nyní)

Souhlas.

- nepreferovat současnou generaci solárních panelů

Co je špatného na současné generaci solárních panelů?

A úplně v příspěvku chybí vypořádání se s větrnou energií...
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Pátek, 20. listopadu 2020 - 16:23:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13230
Registrován: 8-2012
Ta ropa by se taky neprosadila sama od sebě
Ta ropa se rozhodně neprosadila tím, že by někdo extrémně zdanil třeba uhlí a zakázal jezdit parními lokomotivami (i když to uhlí mělo jasná negativa). Následně si tu ropu kupuju od států, ze kterých nejsem úplně happy (zatímco to uhlí jsem surovinově měl), takže to nebyl ten hlavní důvod jejího (ne)prosazení a i dnešní dění je pořád akorát výměna jedné závislosti za druhou. Na druhé straně tyhle režimy mají celkem jednoduchý zájem na stabilitě dodávek, protože když mi nebudou dodávat, tak mě tím dostávají do nějaké nekomfortní situace, ale sebe taky - výpadkem příjmů (tyhle režimy jsou obvykle závislé právě na exportu suroviny, protože nic jiného umět "nepotřebují").
Přitom ropný kartel už je dávno minulostí (nejpozději v roce 2014, kdy se v USA začalo frakování fungovat jako komerčně použitelná technologie) a dnes jde o konkurenční prostředí mezi USA (break point v okamžiku, kdy se vyplatí frakování břidlic), Ruskem (break point prakticky nikdy, protože potřebuje dolary za každou cenu) a OPECem (který ještě sám o sobě není úplně jednotný, např. Saúdská Arábie ráda hraje na vlastní triko). A i v situacích, kdy se ropný kartel jednostranně rozhodl použít omezení dodávek jako páky na něco, dosáhl po krátkodobém šoku naopak dlouhodobého snížení závislosti na ropě nasazením jiných technologií (což celkem dobře chápe). Takže "politika" je v tom stále méně (Rusko sice bude strašit, že tomu či onomu zavře kohoutky, zároveň je ale existenčně závislé na tom, že kohoutky nezavře). Je tudíž zvláštní, že ono údajně aktuálně vynucené a tudíž tlačené netržními zásahy místo přirozeného vývoje "hraní o zdroje" a vytěsňování ropy (přičemž vím, že by se elektropohon prosadil ve velké míře i tak) přichází právě teď, kdy už ty politické vlivy na ropu jsou minimální (to už spíš různé přírodní a technické katastrofy). Čili tržní principy v ceně ropy fungují v rozhodující míře (o čemž svědčí všechny ty růsty a propady v souvislosti s obecným děním) a jde jen o výmluvu. V tuhle chvíli je rozhodně nějakých těch dvacet až třicet let prostor, aby se postupně prosadila jiná technologie (elektropohon nejspíš ano, ale otázkou je "skladování" a "zdroj" té elektřiny), nikoli že se to musí direktivně nařídit a substituty zakázat. Typickým smutným příkladem jsou zde již zmíněné "kompaktní žárovky", které nakonec stejně přirozeně převálcovala LED technologie.

(Příspěvek byl editován uživatelem T_._H_..)
電車オタク
Desiro
Pátek, 20. listopadu 2020 - 16:23:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3573
Registrován: 2-2004
Potřebují nedostatkové prvky, co se těží v různých tramtáriích s nevyzpytatelnými vládci.

Tak nedělám si ambice na zdrcující výčet [kladivo] .
Život můžeme šálit dlouho, ale nakonec z nás vždycky udělá, k čemu jsme byli stvořeni.
Pátek, 20. listopadu 2020 - 17:00:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4513
Registrován: 6-2016
Aleš_Liesk.: Neurekom kladných bodů za správně použitý přechodník[happy]

Potkal jsem dneska "velkou" dodávku České pošty a byl to Pažout. Mně to nějak s tím TRANSITem splývá, zvlášť když je to většinově bílé...
Pátek, 20. listopadu 2020 - 17:25:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7295
Registrován: 5-2002
https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/cs/qanda_20_20 95?fbclid=IwAR3tTng5PkJuLavIo-LssEY4Gq7oWkGnZiZzqCGhEJU6DoXIl-WUS hrWfcc

např:
(....)

V posouzení dopadů doprovázejícím plán dosažení cíle v oblasti klimatu do roku 2030 se předpokládá, že k vybudování integrovaného, ekologičtějšího a klimaticky neutrálního energetického systému do roku 2050 bude zapotřebí větrné energie ze zdrojů na moři o kapacitě kolem 300 GW a bude je třeba doplnit přibližně dalšími 40 GW energie z oceánů. Ve strategii se vysvětluje, jak lze takové kapacity dosáhnout.Bude tak líp že si to ani neumíme představit. [happy]


(Jenom nebude smět nastat co bylo tady za počasí před 2 týdny - týden mlha a nefoukalo...)
Pátek, 20. listopadu 2020 - 17:46:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1906
Registrován: 8-2017
Typickým smutným příkladem jsou zde již zmíněné "kompaktní žárovky", které nakonec stejně přirozeně převálcovala LED technologie.

Naopak to je příklad spíš veselý. Právě "zákaz" žárovek a nepoužitelnost kompaktů dost výrazně urychlily vývoj těch LEDek a jejich masivní rozšíření. Kdyby se to nechalo na přirozeném vývoji, tak většina lidí dodnes svítí žárovkama, protože přece dycky svítili žárovkama a LEDky jsou drahý.

V době, kdy byl onen "zákaz" uváděn do reality mi to taky přišlo jako šílenost, tak jsem nakoupil zásobu klasických žárovek, protože s kompakty jsem se odmítal smířit a LEDky byly tehdy schopné nahradit tak sotva čtyřicítku. Dneska na ně sedá prach a nejspíš časem skončí nepoužité v popelnici.

Zákaz je v uvozovkách, protože žárovky se dají dodnes normálně koupit.
Pátek, 20. listopadu 2020 - 17:47:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10481
Registrován: 5-2002
(Jenom nebude smět nastat co bylo tady za počasí před 2 týdny - týden mlha a nefoukalo...)

Máš tam i odstavec o využívání vodíku.

Já osobně nejsem zastánce vodíkové technologie v dopravních prostředcích (považuji to ještě za více nebezpečné než baterie na bázi lithia), ale dovedu si představit letní výrobu vodíku jako akumulační energie z FVE nebo trvale z větrných elekráren (když fouká) a pak dodávku EE z palivových článků (když nefouká, nesvítí, moře se přestane vlnit atd.).
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Pátek, 20. listopadu 2020 - 17:52:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10482
Registrován: 5-2002
ad M250: V době, kdy byl onen "zákaz" uváděn do reality mi to taky přišlo jako šílenost, tak jsem nakoupil zásobu klasických žárovek, protože s kompakty jsem se odmítal smířit a LEDky byly tehdy schopné nahradit tak sotva čtyřicítku. Dneska na ně sedá prach a nejspíš časem skončí nepoužité v popelnici.

Já v té době zrovna rekonstruoval byt a našel jsem i fabriku tuším někde ve Volarech, kteří dodávali druhou jakost LEDek téměř zadarmo a celý byt na ně rovnou předělal.

Dodnes (15 let) svítí všechny (cca 50 ks) až na dvě (za ty prachy jsem koupil i deset záložních :-)), takže naprostá spokojenost a tu kompaktní hrůzu jsem si tedy dovolil úplně přeskočit [proud]
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Pátek, 20. listopadu 2020 - 18:10:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10819
Registrován: 4-2003
T.H. když Ty bohužel popisuješ něco jako kniha, kde v tiskárně vynechali úplně prvních 10 kapitol a v dalších chybí tak 2 odstavce že tří.

Můžu to zkrátit? Dopad změny ceny ropy na USA je 2x větší, než na Evropu. Aspoň tak nám to v simulacích vychází. Proto mj. mají v USA takové vojenské výdaje a politiku levné ropy, protože jinak by to s tou prosperitou při jejich energetické náročnosti mohli odpískat. Evropa jde cestou nízké energetické náročnosti (má ji poloviční) a snahy se od té ropy spíš odpoutat. Třeba protože dá těžko dohromady schopnost ovládat oceány. V tom není absolutně žádná ideologie, to jsou všechno čistě racionální úvahy v daném konkrétním prostoru a v čase.


No a máš pravdu, že producent ropy se snaží o stabilní dodávky. Otázka komu, za kolik a hlavně kdo se mu to snaží překazit. V multipolarním světě.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pátek, 20. listopadu 2020 - 18:32:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 997
Registrován: 2-2010
Není to spíše tak, že Evropa má drahou energii a proto musí jít cestou cestou nízké energetické náročnosti?
Pátek, 20. listopadu 2020 - 18:49:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9214
Registrován: 5-2002
Zákaz je v uvozovkách, protože žárovky se dají dodnes normálně koupit. - ale no tak co máte proti klasickým žárovkám. To teplo co nedávají studené ledky, se dá přece využít. Staří harcovníci dávají k dobru historky, jak v balkánských zemích (Rumunsko, Bulharsko) na služebkách nechávali v hotelích v zimě celý den svítit klasické žárovky pětadvacítky .-) aby se přes den alespoň trochu pokoj vytopil.
Pátek, 20. listopadu 2020 - 19:37:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1053
Registrován: 3-2013
No, strýc měl na záchodě na faře v Horních Věstonicích dokonce opravdovou "vytápěcí" žárovku. Sice krom svícení skutečně silně hřála, ale zima tam byla stejně.
Paul2no
Pátek, 20. listopadu 2020 - 19:41:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2210
Registrován: 11-2009
Tak "vytápěcí" žárovky se používají i teráriích. Tady je jen dobře že se dají sehnat klasické tepelné koule, protože terarijní žárovky stojí velké peníze a životnost mizerná (kdysi jsem jednu kupoval asi za dvě stovky, na krabičce bylo uvedeno, že životnost je 300 hodin, takže prodejce vzal kalkulačku, spočítal že 300 / 24 = 12.5, takže záruka na žárovku bude 12 dní).
M_g
Pátek, 20. listopadu 2020 - 21:01:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1304
Registrován: 6-2006
"Vytápěcí" žárovka na záchodě případně ve sklepě u přívodu vody do domu byla ne pro to, aby tam bylo teplo, ale proto, aby nezamrzala voda.
V dobách "předžárovkových" ale "veřejněvodovodních" se tato věc také řešila trvale hořící svíčkou v mrazivých dnech.

(Příspěvek byl editován uživatelem M_G.)
Pátek, 20. listopadu 2020 - 21:17:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 250
Registrován: 10-2018
Honzasl:
"Současné normy požadují, aby pro užitkovou vodu nebyl nikde k dispozici kohoutek v volným vývodem. Tj. reálně lze použít pro praní a splachování. Tj. hodně muziky za málo peněz, protože nepotřebuju hygienickou čistotu a ušetřím hodně vody. Prakticky to obnáší pouze extra rozvod a samozřejmě příslušný zdroj vody.
"
Neušetřim právě vůbec nic, ani litr, jen na to (v masovym měřítku) musim postavit novou úpravnu s trošku jednodušší technologií. Nebo to v tý stávající prostě odbočit o několik stupňů úpravy dřív, ale tim taky moc neušetřim. Naopak, vyrazit druhej tunel pro přivaděč ze Želivky a položit po ulicích další sadu trubek, to by bylo tak kur***ky drahý, že by se to nezaplatilo ani za tisíc let. A naráží to na spoustu hygienických norem typu "každej kohoutek musí být s pitnou", protože na nějaký tabulky "voda nepitná" už desítky let nehrajeme. Celý je to false flag.
Pátek, 20. listopadu 2020 - 21:19:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5453
Registrován: 3-2006
Však žárovka, jako topidlo se používala (používá?) u baterek ve skříních VUDéček. Na WC jí pamatuji také, než jsme v baráku v roce 83 udělali ústřední topení, byl to zatracený tepelný luxus.[proud]
Pátek, 20. listopadu 2020 - 21:45:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5112
Registrován: 3-2004
A naráží to na spoustu hygienických norem typu "každej kohoutek musí být s pitnou"

Dyk vo tom píšu: žádné kohoutky. Jen uzavřené systémy typu splachovadla. Tudíž čisštění stačí mechanické, nikoli anti-chemické či anti-bakteriální.

Naopak, vyrazit druhej tunel pro přivaděč ze Želivky

Ježišmarjá, na co další trubky? Dnešní stavební předpisy říkají, že dešťová voda musí být u nových staveb "zlikvidována" na místě. Takže použiju lokální vodu, kterou tak jako tam musím řešit a stačí mi přidat pár trubek - a čerpadlo samozřejmě. Návratnost nic moc, ale pokud někdo uvalí na pitnou vodu nějakou daň...
Pátek, 20. listopadu 2020 - 22:37:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5454
Registrován: 3-2006
Z toho šetření vodou mají největší radost vodaři. Díky rozdělení na dešťovou a odpadní vodu jim chybí balastní voda a častěji se jim ucpávají hlavní kanalizační stoky. Prostě dřív nebyly stoky dělané na hustší "produkt". A přitom by nejraději fakturovali i stočné za používání dešťovky. Nemají to jednoduché.[rofl]
Pátek, 20. listopadu 2020 - 22:51:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23360
Registrován: 5-2002
M250: Právě "zákaz" žárovek a nepoužitelnost kompaktů dost výrazně urychlily vývoj těch LEDek a jejich masivní rozšíření.
A nebo si taky s blížícím se nástupem LEDek uvědomili výrobci kompaktů blížící se konec a přes užitečné idioty si vymohli poslední odbyt...

Amper: Není to spíše tak, že Evropa má drahou energii a proto musí jít cestou cestou nízké energetické náročnosti?
Taky vynechaná kapitola...
Ropa je v Evropě drahá proto, že na kontinentu jí moc není - na to ostatně dojel už knírkatej Áda.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Pátek, 20. listopadu 2020 - 23:50:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 998
Registrován: 2-2010
Hajnej: Jo, souhlas. Radek vynechal tuhle kapitolu.
Pezos
Sobota, 21. listopadu 2020 - 07:43:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1847
Registrován: 4-2014
Hajnej:
"M250: Právě "zákaz" žárovek a nepoužitelnost kompaktů dost výrazně urychlily vývoj těch LEDek a jejich masivní rozšíření.
A nebo si taky s blížícím se nástupem LEDek uvědomili výrobci kompaktů blížící se konec a přes užitečné idioty si vymohli poslední odbyt... "
Asi tak. Vývoj parametrů LEDek (svítivost, cena) je už asi 20 let popsán pravidlem podobným jako je Moorův zákon pro integrované obvody. Když jsem viděl ten graf, nic se v posledních 10 letech neurychlilo, prostě to šlo po předpokládané trajektorii.
Největší optimisté jsou konspirační teoretici. Oni totiž věří, že ten bo*del někdo řídí.
Sobota, 21. listopadu 2020 - 07:59:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2
Registrován: 11-2020
Mořepetr:
" A přitom by nejraději fakturovali i stočné za používání dešťovky. Nemají to jednoduché.[rofl]"
Vždyť také fakturují.
Sobota, 21. listopadu 2020 - 09:16:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5455
Registrován: 3-2006
nalej-olej:
"Mořepetr:
" A přitom by nejraději fakturovali i stočné za používání dešťovky. Nemají to jednoduché.[rofl]"Vždyť také fakturují."

Ale ne všem. Chtějí to samé co mají podnikatelé zavést i pro domácnosti. Tedy platbu za svod deště z pozemku.
Desiro
Sobota, 21. listopadu 2020 - 11:38:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3574
Registrován: 2-2004
dovedu si představit letní výrobu vodíku jako akumulační energie z FVE nebo trvale z větrných elekráren (když fouká) a pak dodávku EE z palivových článků (když nefouká, nesvítí, moře se přestane vlnit atd.).

A tak to já taky, ale furt to má problém v nepredikovatelnosti výroby, takže nutnost skladování, záloh ... Jednoduše vícenáklady s dopadem do ekonomiky. Fakticky je to návrat do pravěku, kdy bylo dobře, když se nebe smilovalo.

Mně se třeba líbí technologie výroby zeleného vodíku a následně jeho vtlačování do plynárenské soustavy. Výhodu to má v tom, že letní plynové zásobníky už dnes jsou. Ale to je do pár % objemu...
Život můžeme šálit dlouho, ale nakonec z nás vždycky udělá, k čemu jsme byli stvořeni.
Sobota, 21. listopadu 2020 - 12:22:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13238
Registrován: 8-2012
Naopak to je příklad spíš veselý. Právě "zákaz" žárovek a nepoužitelnost kompaktů dost výrazně urychlily vývoj těch LEDek a jejich masivní rozšíření
Blbost. Zákaz žárovek v EU nijak neovlivnil rychlost technologického vývoje v USA a Japonsku, je to prostě jen smutný pomník sociálního inženýrství po evropsku a vyhozených peněz za průzkum slepé uličky. Od kompaktních "zářivek" k LED technologii přitom přešli lidé naprosto dobrovolně a na základě ekonomické výhodnosti, ne že jim to někdo nařídil/zakázal nebo je ideologicky namotivoval - ale to asi sociální inženýři nikdy nepochopí.

Evropa jde cestou nízké energetické náročnosti (má ji poloviční) a snahy se od té ropy spíš odpoutat
... aby se připoutala k závislosti na bateriích (= místo Ruska a Blízkého Východu k Rusku, Číně a Kongu). K tomu nechce vyrábět elektrickou energii v jaderných elektrárnách, ale vedle (vlastního, ale stále častěji i importovaného) uhlí se připoutat k závislosti na soláru (= nejspíš nějaké "farmy" v severní Africe + export ekologicky náročné výroby do Číny). Já jsem hloupej kluk z vesnice, takže nedohlédnu geniálních výšin téhle knihy (údajně se všemi kapitolami), ale pořád mi to nepřijde tak úplně jasné, že by bylo nutné dehonestovat každého, kdo si dovolí zapochybovat. (A to jsem na průměrného Čecha dost velký eurohujer, kvůli tomu ale ještě nemusím tleskat každé blbosti.) Elektropohon jako princip samozřejmě smysl má, ale způsob distribuce a skladování potřebné energie je pořád natolik nezralý, že dávat direktivní termíny zákazu alternativ je poněkud předčasná ejakulace.
電車オタク
Sobota, 21. listopadu 2020 - 12:50:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2030
Registrován: 8-2005
zde jako příklad nižší spotřeba lokomotivních motorů STAGE II (z let cca 2000 až cca 2013) proti STAGE IIIb (nyní)

O kolik procent to cca asi tak je?
Co je vrchol mazlivosti? Malý bílý kocourek nalezený před dveřmi na rohožce :-)
Pezos
Sobota, 21. listopadu 2020 - 12:56:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1851
Registrován: 4-2014
Evropa v tomto ještě zůstala na půli cesty. V takové Commiefornii si kolem roku 2010 rovnou protlačili zákaz prodeje svítidel s Edisonovým závitem, aby majitele nenapadlo tam našroubovat neekologickou žárovku. Místo toho si prosadili patici GU24 (podobná, jakou mají u nás bodovky, jen s větší roztečí nožiček), která se montuje jen na CFL a LED.

Výsledkem je, že zbytek USA si dnes kupuje LED retrofity s paticí E26 za vcelku lidové ceny, Commiefornie má to samé s jedinou správnou pokrokovou paticí o 50 % dražší (kdo by zlevňoval, když trh je omezen, že) [lol]
Největší optimisté jsou konspirační teoretici. Oni totiž věří, že ten bo*del někdo řídí.
Sobota, 21. listopadu 2020 - 14:21:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13242
Registrován: 8-2012
Kalifornie jako socialistický experiment je úžasný studijní materiál - třeba (ať jsme tematičtí) CAHSR...
電車オタク
Sobota, 21. listopadu 2020 - 15:14:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 251
Registrován: 10-2018
Mořepetr:
"
" A přitom by nejraději fakturovali i stočné za používání dešťovky. Nemají to jednoduché.[rofl]"Vždyť také fakturují."
Ale ne všem. Chtějí to samé co mají podnikatelé zavést i pro domácnosti. Tedy platbu za svod deště z pozemku."

Však je to v cajku, je to dodatečnej objem vody se kterým se musí systém vypořádat a navíc je to voda "špičková" nad běžně zpracovávanej objem. Zatim jsou ještě v provozu odlehčovací komory, kterejma se přelejvaji naředěné srágory přímo do řeky, ale je otázka jak dlouhou to má v zelený Evropě perspektivu.

A ještě pokud jde o tu dešťovku na splachování, nejeví se mi výhodný mít extra subsystém kterej se musí revidovat, čistit a regenerovat filtry, ani se to nedá instalovat snadno do každé domácnosti. To ať si poříději fandové, co rádi něco oprašujou, ale žádný "zdroje" to neřeší, stejně jalo LED nežárovky neřešeji objem výroby energie, když je podíl svícení v energetickym mixu spotřeby pár procent.

Spíš by se mohlo uvažovat o využití "šedé vody" (málo znečištěné) pro závlahy, když chceme ta zelená města, ale to zatim i velmi progresivní Kalifornie povoluje pouze pro odpad z praček ("laundry to land") a direkt do drenážní vsakovačky pouze pod okrasné porosty. Jenže tam je ten samej problém "druhých trubek", tentokrát pro odpad čili ve většim průřezu. A zvýšený riziko že tam někdo pustí jakejkoli sajrajt.

(Příspěvek byl editován uživatelem Prag.)
Sobota, 21. listopadu 2020 - 16:42:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5459
Registrován: 3-2006
Ad Prag: Právě, že se dělá zvlášť dešťová kanalizace a zvlášť odpadní. Pak je ovšem problém, pokud se do dešťové, která jde mimo ČOV, dostane nějaké svinstvo.
Dešťové zdrže na ČOV, samozřejmě při jejich naplnění jdou také přepadem přímo do recipientu, ale tam už bývá měření. Samozřejmě ona by šla šedá voda obrátit i na ČOV, protože za vodaři platí, jak za odběr, tak za vypouštění vody, takže kdyby se na ČOV otočila voda alespoň ještě jednou, jako užitková, byl by to slušný benefit.
Sobota, 21. listopadu 2020 - 16:59:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10486
Registrován: 5-2002
ad Raspi: zde jako příklad nižší spotřeba lokomotivních motorů STAGE II (z let cca 2000 až cca 2013) proti STAGE IIIb (nyní)

O kolik procent to cca asi tak je?


Poměrně o hodně: 15 - 25%
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Sobota, 21. listopadu 2020 - 17:27:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3856
Registrován: 5-2002
Výsledkem je, že zbytek USA si dnes kupuje LED retrofity s paticí E26 za vcelku lidové ceny, Commiefornie má to samé s jedinou správnou pokrokovou paticí o 50 % dražší (kdo by zlevňoval, když trh je omezen, že)
Existuje i adaptér za celkem lidovou cenu, pokud teda jeho použití není v Kalifornii trestné.[happy] (A je mi jasné, že se asi do všech lamp nevejde.)
Sobota, 21. listopadu 2020 - 18:31:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13248
Registrován: 8-2012
pokud teda jeho použití není v Kalifornii trestné
Trestné úplně ne, ale legální taky ne a běda, když to najdou hasiči po požáru v baráku - pojišťovna bude krátit výplatu pojistného, protože jde o zvýšení požárního rizika.
Komifornie je opravdu zajímavým studijním hřištěm, co všechno si lidé nechají líbit ve jménu páchání dobra... blackouty (protože fujfuj fosilní energetika), lesní požáry (protože fujfuj hospodaření v lesích ohrožující diverzitu), drahota (správný ekosocialismus prostě není pro socky) atd.
電車オタク
Pezos
Sobota, 21. listopadu 2020 - 20:16:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1852
Registrován: 4-2014
Brr:
"A je mi jasné, že se asi do všech lamp nevejde"
To je ta lepší varianta, četl jsem o tom, že do některých lamp s GU24 se nevejdou ani zuřivky některých výrobců (protože pachatelé dobra jaksi "zapomněli" standardizovat rozměry patic a světelných zdrojů).
Největší optimisté jsou konspirační teoretici. Oni totiž věří, že ten bo*del někdo řídí.