Diskuse » Železnice » Otázky - zodpověz, kdo víš a znáš » Archiv diskuse Otázky - zodpověz, kdo víš a znáš do 18. 11. 2020 « předcházející | další »

Archiv diskuse Otázky - zodpověz, kdo víš a znáš do 18. 11. 2020

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Mladějov
Úterý, 17. listopadu 2020 - 11:56:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15479
Registrován: 3-2007
..no a průser je, že se chce, aby tyhle vymoženosti platil koncový neuživatel [crazy]

Mmch vlastní FVE: díky výkupním cenám se vyplatí to prodávat do sítě, než to sám spotřebovávat.
Taky na hlavu.
Úterý, 17. listopadu 2020 - 12:03:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11662
Registrován: 4-2003
T. H.:Ale tehdy nikdo nepotřeboval zakazovat nebo zdaňovat koně, kočáry ani sentinely.

Psssst, toto se nesmí říci před zastánci elektromobility ani šeptem [proud].

Ale teď vážně: Budou li elektromobily natolik výhodné, prosadí se bez problémů v budoucnu samy. Pokud ne, mělo by to dopadnout jako v mnohokrát v minulosti s jinými slepými vývojovými uličkami.
Úterý, 17. listopadu 2020 - 12:36:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10461
Registrován: 5-2002
ad Mladějov: Mmch vlastní FVE: díky výkupním cenám se vyplatí to prodávat do sítě, než to sám spotřebovávat.
Taky na hlavu.


To platilo tak někdy do roku 2012, viz. solární mafie.

Dnes se elektřinu rozhodně dodávat do sítě nevyplatí. Jsou odběratelé, kteří slibují, že vám dají tržní cenu, ale pokud svítí, tak je elektřiny dost a cena EE bývá někdy i mínusová.

Poměrně osvícený je ČEZ. Oficiálně nic nevykupuje. Jeho tarif ČEZ Pro solár ale ruší vysoký a nízký tarif, odběratel jede trvale v nízkém, což je docela zajímavá úspora, pokud máte třeba tepelné čerpadlo, které není úplně rozumné vypínat přes HDO. Dále za každou dodanou kWh dostanete slevu 40% na odebranou kWh. To sice není žádný fičák, ale za ty moje odhadem 2 MWh, které bych jinak zbytečně nevyrobil dostanu ročně cca litr (a to se vyplatí).
Av případě, že by "moudrý stát" neomezil velikost domácí FVE na 10 kWp, tak bych poměrně za levno (měnič i prostor na střeše mám) mohl zvýšit velikost na 13 kWp. To by výrazně pomohlo využití FVE v přechodných obdobích a samozřejmě od června do konce srpna zvýšilo přetoky do veřejné sítě, což ale zrovna u tarifu ČEZu není problém.
Mimo jiné --> ČEZ je sice úžasný polostátní moloch, ale přitom jsem úplně normální odběratel a platím za 1 kWh 1,7 Kč bez DPH (a to výrazně snižuje návratnost instalace TČ a FVE, takže z tohoto důvodu je to u mě o fandovství a řešení častých výpadků elektřiny --> za něco přes tři roky to před dvěmi týdny byl sedmdesátý výpadek, nejdelší byl 13 hodin). Do našich lokomotiv od SŽ bez DC kupujeme elektřinu o dost dráž...

ad Bram: Psssst, toto se nesmí říci před zastánci elektromobility ani šeptem [proud].

Ale teď vážně: Budou li elektromobily natolik výhodné, prosadí se bez problémů v budoucnu samy. Pokud ne, mělo by to dopadnout jako v mnohokrát v minulosti s jinými slepými vývojovými uličkami.


Proč o tom nemluvit? To je zcela v pohodě. Ale nezapomínejme taktéž třeba na emisní normy a třeba na inverze na severu a prakticky na každé větší křižovatce.

A jak psal T.H. Ano, začínají fandové. Pak si průmysl vezme, kde uvidí možnost rozvoje (komunál, městské dodávky, různé pohyblivé sociální služby, taxikáři ve velkých městech, armáda) a pak se to rozjede dále.

Jenže na rozdíl od let dávno minulých je dnes zvykem hodně brát, hezky si s tím sebraným pohrát, podle nějakých pravidel to rozdělit jinak zpět.

Kdo se toho nechce zúčastnit tak je mu odebráno, ale už mu nebude přiděleno a jiný, ne tak dobrý si nechá přidělit a v pohodě zlikviduje toho úspěšného, co nechtěl přerozdělované.

A tak tento systém jede ve svém kolotoči a spirála stoupá vzhůru.

Čekám na nápad, kdy na vstupu do krámu odevzdám povinně 500 Kč, podám žádost o dotaci a podle libovůle úředníka mi bude přidělena částka na nákup ve výši 50 až 10 000,- Kč [angry]
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Mladějov
Úterý, 17. listopadu 2020 - 12:46:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15480
Registrován: 3-2007
Zajímavé.
No než být takhle závislý na libovůli státu a pořád přepočítávat kilowatthodiny a korunky a haléře a vylepšovat domácí aparaturu..tě to musí asi hodně bavit ?

Zaplaťpánbůh, že tohle nemusím.
Úterý, 17. listopadu 2020 - 13:36:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 340
Registrován: 12-2017
Petr barchánek: Ohledně FVE by bylo zajímavé je zavést jako střechy nad parkoviště. Pak by to mělo smysl - vyrobeným proudem by se dobíjela zaparkovaná elektroauta
Ale jo proč ne, ale jakmile nebude slunko, nebo na podzim a v zimě, kdy to slunko moc nesvítí tak by se taky mohlo stát že tam ty auta přijedou, ale už neodjedou [happy]

Petr Šimral: A máte pocit, že nevznikne trh s ojetými elektomobily? Ale samozřejmě, že vznikne. A zatím se ukazuje, že i v těch nejstarších normálních elektromobilech baterie degradují podstatně pomaleji, než se předpokládalo.
Já se obávám že to s ojetinama bude složitější. VW garantuje životnost baterie 160tis km a 70% kapacity po cca 7 letech. Takže u kalsického benzínu nebo nafty po 7 letech provozu vyměníte spotřební věci typu spojka, vymlácený tlumiče a nějakou další drobotimu tak u elekromobilu budete muset měnit celý bateriový modul. Což může být jedna třetina ceny vozu, nevim přesně, tipuju. Celková životnost elektromobilů bude prostě nižší a spíše než do bazarů půjdou do šmelce...
Obecně životnost baterií je další velký mínus.
Úterý, 17. listopadu 2020 - 14:13:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 981
Registrován: 2-2010
Petr_Šimral: S tím závěrem se zcela ztotožňuji a to je moje jediná výhrada vůči elektromobilům. Tedy ne vůči EM ale vůči způsobu, jakým jsou prosazovány, vyšší a vyšší přerozdělování.

Pokud to někomu vychází ekonomicky, fandovsky či jinak je naprosto v pořádku, že nabízenou podporu využije. Je věcí státu, jak moc přerozděluje a co podporuje. Mojí věcí je volit ty, kteří chtějí menší stát, méně přerozdělování.
Úterý, 17. listopadu 2020 - 14:14:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 533
Registrován: 9-2002
to Bram. To co uvádíte je porovnání hrušek s jabkama. V tom článku máte úplně jiné modely, krom Tesly (a omylem Opelu), než já. To že má zima zkracuje dojezd je mi známo, proto jsem bral jen modely s WLTP nad 500km, což při 20% propadu dělá potřebných 400km na Praha-Brno a zpět. Když budete chtít rezervu 25%, tak uvažujte co má nad 533km a stále je na výběr víc modelů než jen od Tesly. Navíc seznam, který jsem sesmolil, není konečný. Ale i kdyby nakrásně zbyla na výběr jen Tesla S s reálným dojezdem v zimě 469km, tak to vyvrací Vaše tvrzení, že elektroautem nelze vykonat cestu Praha-Brno a zpět bez dobíjení. Q.E.D.
Navíc argument se zkrácení dojezdu v zácpě nechápu. Vyzkoušen v únoru plug-in-hybrid MB E300de a při poskakování v zácpě na e-pohon predikovaný dojezd ¨kupodivu¨ ubývá výrazně pomaleji než ujeté kilometry. A při tom zkoušení potvrzen zde ještě nezmíněný benefit elektropohonu. A sice zrychlení. Bez toho aniž by bylo zapotřebí s sebou vozit třílitrový šestihrnek, zmizí spousta příliš krátkých připojováků a rovinek, což ušetří hromadu času.

Dále. Elektromobil Vám nenutím, ale je potřeba důsledně rozlišovat, kdy se diskutuje o technice a kdy o politice. A když už píšete o technice, tak si necucat fakta z prstu. Z faktu, že se na elektromobilitu nalepili politikusové, s jejich osobními zájmy (od hlouposti přes namastit si vlastní kapsu až po nahnat si voliče) nelze vyvozovat nic o technických či ekonomických vlastnostech. A u té techniky je dobré sledovat trend, protože co dneska můžete koupit mělo "design freez" před několika lety. IMHO trend prodlužování dojezdu bude pokračovat, zejména v luxusním segmentu. Rovněž bude zkracována možná doba dobíjení. Viz Ionity a rychlonabíječky s výkonem 350kW.
Úterý, 17. listopadu 2020 - 14:21:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10462
Registrován: 5-2002
ad Mladějov: Zajímavé.
No než být takhle závislý na libovůli státu a pořád přepočítávat kilowatthodiny a korunky a haléře a vylepšovat domácí aparaturu..tě to musí asi hodně bavit ?

Zaplaťpánbůh, že tohle nemusím.


Já to taky nemusím, ale chci [biggrin].

Ano, baví mě to. Baví mě si hrát s chytrým domem, vymýšlet co nejúčinnější metody vytápění, mordovat se s prograováním tohoto, abych pak zjistil, že to předchozí bylo lepší atd.

To je to samé, jako vymýšlet, jak jet s vlakem co nejúsporněji, jak co nejlépe využít rekuperace, jet v simulátoru desetkrát to samé a poměřovat spotřebované litříky nafty.

Úplně stejně jako jsem na lokálce do Kraslic jezdil se stopkama, ale tam mi to kazili kolegové,tankovalo se jednou za dva dny a sřídalo se nás 5. Například jsem zjistil, že na lokomotivě řady 714 je při jízdě na oba motory a jen na jeden rozdíl ve spotřebě 10% k dobru při jízdě na jeden atd.

A ještě mi chybí "preventivní" elektrocentrála...
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Úterý, 17. listopadu 2020 - 14:40:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1532
Registrován: 5-2002
Petr_Šimral:
"A ještě mi chybí "preventivní" elektrocentrála..."
Ale jedině bateriová! [proud]

Hele, že má elektromobilita smysl, mě přesvědčí až to, že restauratéři na Staromáku vyházejí plynový ohřejváky kunčaftů a poříděj bateriový. Tím bude jasně vidět, že úschova energie v bateriích začala být výhodnější, než v uhlovodících.
Úterý, 17. listopadu 2020 - 14:58:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 534
Registrován: 9-2002
Já se obávám že to s ojetinama bude složitější. VW garantuje životnost baterie 160tis km a 70% kapacity po cca 7 letech.
Garance není skutečná životnost. To je jen spodní mez životnosti, u které si je výrobce jist, že ji naprostá většina výrobků zaručeně přežije. Žádný výrobce nechce platit a obzvlášť ne, za tak drahou věc jakou je baterka. U spalováků dává, pokud vím, záruku ještě kratší a nemám pocit, že by se těsně po skončení záruky odebíraly do věčných lovišť.
Tady je naznačeno, jaké životnosti lze dosáhnout a je tam i ukryto, jak životnost baterie prodloužit.
Úterý, 17. listopadu 2020 - 15:01:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 535
Registrován: 9-2002
Mojí věcí je volit ty, kteří chtějí menší stát, méně přerozdělování.

Zkouška názorové konzistence. Přestat dotovat VHD. Co Vy na to?
Úterý, 17. listopadu 2020 - 15:04:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10463
Registrován: 5-2002
ad Sants: Hele, že má elektromobilita smysl, mě přesvědčí až to, že restauratéři na Staromáku vyházejí plynový ohřejváky kunčaftů a poříděj bateriový. Tím bude jasně vidět, že úschova energie v bateriích začala být výhodnější, než v uhlovodících.

A ještě něco pitomějšího byste vymyslet nedokázal? Jinak řešení to má. Musel by foukat vítr a nad Orlojm by byla vrtule [biggrin]
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Úterý, 17. listopadu 2020 - 15:08:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13201
Registrován: 8-2012
Ale nezapomínejme taktéž třeba na emisní normy a třeba na inverze na severu a prakticky na každé větší křižovatce
No počkej, ty emise na severu ale vyrábějí hlavně fabriky na produkci energie do těch "hodných" elektromobilů, nicht wahr?
A emisní normu bys měl správně splnit (ale nevím, jak je to podle ekonáboženské věrouky) i např. nějakým obnov(it)e(l)ným uhlovodíkem (né, MEŘO né!), obnovitelnou elektřinou elektrolytovaným vodíkem atd. To není nutně řešitelné jen taháním půl tuny lithioněčeho stále s sebou.
電車オタク
Úterý, 17. listopadu 2020 - 15:14:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1533
Registrován: 5-2002
Vytrezvitel:
"Zkouška názorové konzistence. Přestat dotovat VHD. Co Vy na to?"
Pozor na to: VHD ve velkých městech a jejich příměstech není typické přerozdělování. Dotováním téhle VHD si správce města kupuje to, že nemusí budovat další a další silnice a parkoviště.


Mimochodem, ještě tady nepadlo: jak hluboko se smějí baterie elektromobilů vybíjet? Skutečně ji smím vybít do "posledního kilometru" a na jejím stavu se to neprojeví?
Úterý, 17. listopadu 2020 - 15:19:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13202
Registrován: 8-2012
což při 20% propadu dělá potřebných 400km na Praha-Brno a zpět
...zatímco kterákoli plečka se spalovákem má 700 km naprosto běžně a za dalších deset minut u pumpy je připravená udělat dalších 700 km. Takže jestli to má být argument pro masovou elektromobilitu, tak to dost připomíná třeba šotoargumentaci k různým lokálkovým teoriím.
Prostě "lidi" přejdou k elektromobilům v okamžiku, kdy to bude výhodnější než spalovák. Ne když je to "skoro" na dojetí z Prahy do Brna a zpět (přičemž v noci nesmí vypadnout jistič, na D1 se nesmí nic vy*rat a Šlapanice jsou už mimo atrakční obvod), ale zato dražší na kilometr. Pak se to jedině dá nařídit násilím. A je celkem očividné, jakou cestou jdeme (za potlesku "dokazovačů", jak je to super, že "už" to dojede z Prahy do Brna).
電車オタク
Úterý, 17. listopadu 2020 - 15:20:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1534
Registrován: 5-2002
Petr_Šimral:
"A ještě něco pitomějšího byste vymyslet nedokázal?"
Pitomé mi přijdou spíš argumenty elektromobilistů [ko]

Hele, jestli tak skvělé uchovávat energii ve formě elektřiny v bateriích, proč se tak už teda dávno neděje u těch přenosných topidel? Ideální aplikace - po zavíračce mají spoustu hodin, kdy můžou nerušeně nabíjet.
Odpovím si sám tvým slovem: protože je to pitomost. Stejně jako pohánět baterií auto.
Úterý, 17. listopadu 2020 - 15:34:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 342
Registrován: 12-2017
Vytrezvitel: U spalováků dává, pokud vím, záruku ještě kratší a nemám pocit, že by se těsně po skončení záruky odebíraly do věčných lovišť.
To se neodebírají, ale dojezd vozidla je stále stejný i po 20letech provozu. Což u těch baterek prostě nebude. Asi tu životnost můžete prodlužovat pomalým nabíjením atd, ale po pěti nebo 10 letech provozu s tou baterkou budete mít daleko menší akční rádius. Čím více budete jezdit a čím více dobíjecích cyklů bude baterie absolvovat tím to holt půjde rychleji do kopru. No a pak jedině zadotovat novou baterku [happy]
Úterý, 17. listopadu 2020 - 15:52:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10464
Registrován: 5-2002
Pitomé mi přijdou spíš argumenty elektromobilistů

Ano, samozřejmě. Protože elekromobil neujede na jednu "nádrž" 700 km, tak je pro všechny aplikace k ničemu.

Protože restaurace na Staromáku používají propanbutanové sálavé zářiče, tak elektrické sálavé zářiče neexistují a pokud by existovaly, tak musí být napájené z baterií, protože k nim nesmíme přivést rozvod elektřiny z veřejné sítě.

Co tam máte dále?
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Úterý, 17. listopadu 2020 - 16:21:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 536
Registrován: 9-2002
Takže jestli to má být argument pro masovou elektromobilitu

Ne to není argument pro elektromobilitu, to byla reakce na argument elektromobilita ja zcela nahowno, protože nelze Praha-Brno bez dobíjení. Lze. Btw. Z4 se za plečku považovat nedá, ale Praha-Brno na jednu nádrž taky dát nemusí. Experimentálně prokázáno [crazy].

Prostě "lidi" přejdou k elektromobilům v okamžiku, kdy to bude výhodnější než spalovák

Jo, s tím se dá souhlasit. Akorát někteří to staví do polohy, že elektromobilita nikdy a že bez dotací by nebyla vůbec. Což není pravda. Už dneska je e-auto pro nemálo výhodnější. Srovnejte třeba počty nových registrací e-tronu vs. Q7 v Německu. IMHO vývoj jde směrem, že nevýhody elektra jsou smazávány a nakonec převáží. Sice asi nikdy nepokryje požadavky pilotů: sedm hodin řízení bez přestávky, k tomu bagetu v pytlíku. Pak vyčůrat a pokračovat v pilotáži. Ale nemyslím si, že by to byl segment, který hýbe trhem.
Úterý, 17. listopadu 2020 - 16:29:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13203
Registrován: 8-2012
Protože elekromobil neujede na jednu "nádrž" 700 km, tak je pro všechny aplikace k ničemu
Diskuzní faul "falešné dilema". Dobrý pokus o podsuv, ale po dvacetiletém diskutérství bez šance [happy].
Já jsem naopak dnes napsal, že jsou segmenty, kde je elektropohon v pohodě. Ale s tím by se nedalo zúčtovat, že?

Z4 se za plečku považovat nedá, ale Praha-Brno na jednu nádrž taky dát nemusí
No a na další plnou nádrž musíte čekat jak dlouho?
Ale nemyslím si, že by to byl segment, který hýbe trhem
Ale nemyslím si, že by se kvůli tomu musel tenhle segment uměle zakazovat (teda aspoň do doby, kdy bude další "plná baterka" k dispozici dřív, než se pilot vyčůrá a koupí bagetu).

(Příspěvek byl editován uživatelem T_._H_..)
電車オタク
Úterý, 17. listopadu 2020 - 17:00:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 537
Registrován: 9-2002
Ale nemyslím si, že by se kvůli tomu musel tenhle segment uměle zakazovat (teda aspoň do doby, kdy bude další "plná baterka" k dispozici dřív, než se pilot vyčůrá a koupí bagetu).

Ale já si to taky nemyslím. Jestli to chcete zjistit, tak vyražte do Mokrých nad Soupravou, tam Vám prodají jízdenku do Brusele. Na některé tamní koksové párty eusomolců, tedy úředníků se možná dozvíte kdy, jak a proč to vymysleli.

1. Před dávnými lety vymyslel bystrý eusomolec limit CO2 na kilometr a jeho výpočet na flotilu
2. Aby se automobilky vešly do limitu i s vozy vybavenými více než dvoulitrovými šesti-, osmiválci hodily
na trh prskolety na baterky. (Na trh... no prodávali si je svým dcerám atp... aby se vlk nažral.)
3. Eusomolec zjistil, že žádné pokudy navypáčí, tak přitvrdil
4. Automobilky rozšířily repertoár prskoletů, baterie zlevňovaly, vozy se daly prodat i někomu jinému a automobilky zase naplatily pokuty.
5. Eusomolci zasedli a opět přitvrdili limity
6. Baterky dál zlevňují, auta jsou zajímavější pro stále větší množinu zákazníku
7. Eusomolec tuší, že se mu automobilky vyvlíknou z pokut za CO2 na km, (Nebo mu jen Greta slíbila přeblafnutí, netuším) tak vymyslí zákaz spalováku.

IMHO problém není elektromobilita an sich, ale Brusel [crazy]

(Příspěvek byl editován uživatelem vytrezvitel.)
Úterý, 17. listopadu 2020 - 17:00:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1535
Registrován: 5-2002
Petr_Šimral:
"Protože elekromobil neujede na jednu "nádrž" 700 km, tak je pro všechny aplikace k ničemu."
Jak psal T.H. - diskusní faul. Naopak bych si dovedl představit spousty aplikací, ve kterých by elektromobilita byla už dneska skvělá - třeba pošťáci na poslední míli? Nebo u nás po vsi jezdí multikára, jejímž oblakem výfukových plynů ráno projít znamená fakt si koledovat o rakovinu - proč TA nejezdí na elektriku? Ale ne, místo toho se to cpe do zcela nevhodného segmentu - a cpe se to lidem násilím a mediální masáží.
Úterý, 17. listopadu 2020 - 17:13:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4494
Registrován: 6-2016
Vytrezvitel: Mám dotazy k té "dojezdové" tabulce:

- to jsou REÁLNÉ dojezdy, nebo údaje z technického popisu?
- nebyly by cenovky?
- a údaj o příkonu topení?

Já to mám na ten Klínovec (přes Kladno, kde vyzvednu vnuka a posléze vrátím) a z5 320 km. Po celou dobu se v případě jízdy na lyže musí topit... Fyzika je totiž stále jen jedna a i kdyby jeli drsní otužilci, tak se jim stejně zamlží okna[rofl]
Úterý, 17. listopadu 2020 - 19:34:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10465
Registrován: 5-2002
ad Sants: Jak psal T.H. - diskusní faul. Naopak bych si dovedl představit spousty aplikací, ve kterých by elektromobilita byla už dneska skvělá - třeba pošťáci na poslední míli? Nebo u nás po vsi jezdí multikára, jejímž oblakem výfukových plynů ráno projít znamená fakt si koledovat o rakovinu - proč TA nejezdí na elektriku? Ale ne, místo toho se to cpe do zcela nevhodného segmentu - a cpe se to lidem násilím a mediální masáží.

To vše, co zmiňujete zde v dnešní diskuzi proběhlo. Stačí si to přečíst.
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Úterý, 17. listopadu 2020 - 22:08:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10792
Registrován: 4-2003
Elektromobil Vám nenutím, ale je potřeba důsledně rozlišovat, kdy se diskutuje o technice a kdy o politice. A když už píšete o technice, tak si necucat fakta z prstu. Z faktu, že se na elektromobilitu nalepili politikusové, s jejich osobními zájmy (od hlouposti přes namastit si vlastní kapsu až po nahnat si voliče) nelze vyvozovat nic o technických či ekonomických vlastnostech.

Asi tak.[ok][ok][ok]. A díky.

A ještě jedna věc: co tady někde psal tuším Klonfar a nemám čas hledat kde to bylo: V tom Lužci jsem byl dopoledne na kole -tedy přesněji, jel jsme přes něj. Žádnej most, který má chodník na opačné straně, než má ulice tam nikde není. Ani jeden z těch šesti (!!). Ano skutečně, staví, či se tam postavilo 6 mostů. 4 silniční přes kanál, jeden železniční a jeden cyklochodecký+IZS přes Vltavu. Nepočítaje v to provizorium, protože ten nejvíc únosný a nehejbací u Hořína není ještě v provozu.


To je pro ilustraci, s jakou ohromnou rezervou je nutno brát některá tvrzení.

Dobrou noc.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 17. listopadu 2020 - 23:05:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2150
Registrován: 12-2007

Z onoho článku: Test zjistil, že elektromobily v průměru ujedou v zimním počasí o 18,5 procenta kratší vzdálenost, než jakou výrobci uvádí v parametrech, tedy skoro o čtvrtinu.

Já tedy nevím, ale asi někdo neumí počítat.
Čtvrtina ze 100% je dle mého názoru 25%.
Kdyby napsali o pětinu (20%), tak řeknu budiž (zaokrouhlili nahoru).

Shrnuto: není možné věřit všemu, co kde napíšou.

P.S.: celkem zajímavá elektroautomobilní diskuze ve zdejším železničním vláknu.
Středa, 18. listopadu 2020 - 00:23:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23333
Registrován: 5-2002
Vytr: Navíc argument se zkrácení dojezdu v zácpě nechápu.
Asi mu uniklo, že při malé rychlosti téměř zmizí aerodynamická složka jízdního odporu, volnoběžná spotřeba je oproti spalováku 0,0nic, ztráty při rozjezdu jsou menší než prokluzem ve spojce a při brzdění se dá rekuperovat.
A nebo to prostě vytěsnil, protože elektromobil má přece jen a jen nevýhody.

Viz Ionity a rychlonabíječky s výkonem 350kW.
Obávám se, že k pumpařské pistoli s 8 MW mají ještě pořád dost daleko... [proud]
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Středa, 18. listopadu 2020 - 08:23:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10793
Registrován: 4-2003
tak u elekromobilu budete muset měnit celý bateriový modul

Další urban legend. Ve skutečnosti to číslo hodnota, kdy by se měl udělat servis baterie. Ta se z auta svěsí, příměří se jednotlivé články a některé z nich se vymění.

Já nemám potřebu dělat ambasadora elekteomobilům, to že se někdo s nima hodlá politicky
vypořádat a vidí za tím nějaký bubáky je jeho vizitka. Ale proboha: tohleto jsou snadno ověřitelná fakta.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Středa, 18. listopadu 2020 - 10:23:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 982
Registrován: 2-2010
RadekŠ: Elektromobily jsou právě politicky tlačené tak si ty řeči o bubácích nechte laskavě od cesty.
Středa, 18. listopadu 2020 - 10:42:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23336
Registrován: 5-2002
Amper: Elektromobily jsou právě politicky tlačené
To je sice pravda a sere mě to zrovna tak, ale k šíření zkreslených informací to přesto nikoho neopravňuje.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Středa, 18. listopadu 2020 - 11:42:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 983
Registrován: 2-2010
Hajnej: Tak ať se vypořádává jen s těmi technickými informacemi. Do toho se nemíchám, protože to je na výběru uživatele, resp. budoucího uživatele. Z nás tu na diskuzi počtem tak 1 člověk (?). Dá se tu dát anketa? I když možná zbytečné. Každý, kdo má elktromobil nebo má reálný zájem v blízké budoucnosti, tedy do 1 roku, ho koupit, ať se ozve. Jednu čárku dělám za PŠ [happy]

PS: Nemíchám se a to i když otevřu první test prvního uvedeného jmenovce z Opelu a tam je dojezd 380 km. Oproti 520 km teda docela rozdíl.
Středa, 18. listopadu 2020 - 11:54:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 538
Registrován: 9-2002
@klonfar
Co je to REÁLNÝ dojezd? Jsou podle WLTP (krom Opelu, ten je NEDC), takže lakomá Barka jezdící v háku za kamióny dojede dál, Juha Kankkunen tak daleko nadojede.
Cenovka - záleží co si naporoučíte do výbavy, ale pod sedmimístnou sumu se dostanete těžko.
Výkon topení - netuším

@hajnej - 8MW to sice není, ale ty potřebuje jen řidič - železný měchýř - 1500km na jedno vyčůrání. Pro BFU (80:20) cestujících to při lehkém změně pořadí činností při pauze už ztrátu času prakticky představovat nebude. 350kW je v dojezdu cca 100km ze 3-4 minuty. Takže připojit k nabíječce a než se posádka vyčůra, dojde na kafe, pro párek, vyndá-uloží do kufru. Větčina posádek pojímá tyto činnosti spíše sériově než paralelně, a obzvláště dětské... tak než jsou hotovy, tak je dalších 300-500km dojezdu k dispozici.
To že elektro nesplňují všechny požadavky jaké si dokážete vymyslet, nemusí být dáno limitem technologie jako takové, ale požadavkem na rozlousknutí úloh jestli dřív slepici nebo vejce, a kdo co bude platit. Pro přiklad: od roku 2010 vzrostla výrobní kapacita baterií z 19GWh na 300GWh. To stačí na nějakých 3miliony vozů s baterií 100kWh. S tímto není možno obsloužit všechny potenciální zákazníky, takže prozatím jsou obslouženi ti, kterým stačí horší parametry a jsou ochotni si připlatit. Stejně jako první mobily. Vážily X-kg, normální smrtelník by na ně šetřil desítky let, signál byl jenom někde a platilo se i za příchozí hovory desítky Kč za minutu....

(Příspěvek byl editován uživatelem vytrezvitel.)
Středa, 18. listopadu 2020 - 11:57:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 984
Registrován: 2-2010
Vytrezvitel: No a jaké máš praktické zkušenosti? Nebo kdy si EM koupíš a jaký?
Středa, 18. listopadu 2020 - 11:58:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10795
Registrován: 4-2003
Amper: právě politicky tlačené

No tak politické jsou stejně tak dobře Vaše názory. Jenom si to přiznat.

- To že je něco politicky tlačeno byla svého času třeba povinná školní docházka a samo o sobě o to vhodnosti či nevhodnosti neříká vůbec nic.
Taková hrůza, místo toho aby děti pracovaly na poli, tak sedí ve škole a obec musí živit učitele. K čemu to je vobyčejnýmu člověku dobrý?

- Bubáky mám na mysli, to že automobilky nacpaly do elektrombility desítky milard a zaměstnaly desetitísíce chytrých lidí, aby vyrobily mučidla pro uživatele -aspoň tak čtztu zdejší názory. Přitom realita je taková, že nový uživatel elektromobilů se už ke klasice nechce vrátit. Prostě to má takové vlatsnosti, že ta tolik propíraná negativa mu nevadí, protože vlastně reálně negativy nejsou. A říkají, že by jim stačil i menší dojezd a nutně nepotřebujou akceleraci na úrovni supersportu.

- Pro spoustu lidí je jednodušší nadávat na novoty z (Vídně, Prahy, Bruselu), než navnímat realitu v souvislostech a nějakým způsobem se ní popasovat. A těžko mají předsavu, jak se řídí třeba GB či Francie. Na základě mých zkušeností vím, že to je úplně jiná dimenze.

- Pro přežití jakýhokoliv státu či soustátí jsou kdekoliv a kdykoliv důležitý zdroje a dopravní cesty. Naposledy v Karabachu. Fosilní paliva, to je věc tak na 30 let. Uhlí nám už došlo.

-----------------

A dovolením se vrátím k dráze - pokud si třeba ČD kopupí dnes notý motoráky, tak budou jezdit do roku 2055-2060. No to bude totální dinosaurus. Kdo z Vás někdy takhle přemýšlel?
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Středa, 18. listopadu 2020 - 12:09:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 985
Registrován: 2-2010
RadekŠ: Ale já ten politický rozměr tu právě uvedl, neschovávám ho za řeči o nějaké výhodnosti nebo nevýhodnosti EM. Konkrétní přirovnání se moc nepovedlo (osvícený monarcha by tu byl ideál) ale nevadí, chápu co říkáš. Že je něco "tlačeno" politicky je v pořádku (jen by to měli přiznat v programu), pokud získá mandát ve volbách. Proto mluvím, v kterémsi příspěvku, že ode mě podpora EM nemá podporu a budu volit ty, kteří ji nepropagují.

Sám bych taky raději sedl do nějaké tesly ale realita, finanční a technická, mi to nedovolí. Ty ho kupuješ kdy?

(Příspěvek byl editován uživatelem amper.)
Středa, 18. listopadu 2020 - 12:23:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 539
Registrován: 9-2002
Další urban legend. Ve skutečnosti to číslo hodnota, kdy by se měl udělat servis baterie. Ta se z auta svěsí, příměří se jednotlivé články a některé z nich se vymění

Obecně jo, ale je to trochu složitější. Kapacitu jednotlivých článků vidí BMS průběžně. Články se opravdu vymění, ale ne ani v autorizovaným servisu, ale ve spešl fabrice. Uvědomte si, že se jedná o manipulaci s nevypnutelným 400V zdrojem, který umí ve zkratu pár 1000A. Kontakty článku jsou navíc kvůli přechodovým odporům natvrdo svařeny.
Středa, 18. listopadu 2020 - 12:34:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10796
Registrován: 4-2003
chápu co říkáš. Že je něco "tlačeno" politicky je v pořádku

Neříkám že to je v pořádku, o tom jsme nikde nenapsal ani písmeno.

Jenom říkám, že to o (ne)vhodnosti či (ne)pomýlenosti čehokoliv to samo o sobě vůbec nic neříká. Je to zcela mimózní argument.

e realita, finanční a technická, mi to nedovolí. Ty ho kupuješ kdy?

Já tam žádný technický problém nevidím a nebyl by vůbec žádný problém elektromobil používat. Jenom nemám potřebu si koupit auto za milion a něco, protože by to z pohledu mých soukromých potřeb bylo fanfaronství.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Středa, 18. listopadu 2020 - 12:38:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23341
Registrován: 5-2002
Vytr: ale ty potřebuje jen řidič - železný měchýř - 1500km na jedno vyčůrání
8 MW v pistoli používají všichni bez ohledu na jejich zastavovací politiku. [nene]

350kW je v dojezdu cca 100km ze 3-4 minuty.
Čistýho času. Celková časová ztráta na jedno zastavení bude mnohem větší.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Středa, 18. listopadu 2020 - 12:42:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 540
Registrován: 9-2002
No a jaké máš praktické zkušenosti? Nebo kdy si EM koupíš a jaký?
60km v e-smartu
2000km s MB E300de - plug-in-hybrid.

Svezení moc pěkné. Dynamika jízdy lepší, než u spalovacích variant. Indikovaný dojezd mizí víceméně s ujetými kilometry. I když se jelo na elektriku, tak v tom zimě byla normální teplotní komfort. V hybridu po 300km svižný jízdy po dálnici (1h:50min) narekuperovaných 13km a spotřeba kolem 7l.
Tak bych se nezlobil, kdyby mi říkal pane. Z plno elektrik bych e-tron nebo EQC taky bral, ale byt kvůli tomu prodávat nebudu [wink]
Středa, 18. listopadu 2020 - 12:46:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23342
Registrován: 5-2002
Ampér: Ty ho kupuješ kdy?
Proč se té ad personam otázky držíš jak hovno košile?

Moc jste se tu teda ve snaze popřít Radkovo tvrzení nevycajchnovali - snesli jste všechny možný důvody, nevýhody i "nevýhody", aniž byste si uvědomili, že ten, o kom je řeč, tedy ten, kdo si EM už koupil, o nich nejspíš věděl a přemýšlel o nich. A přesto došel k závěru, že si ho koupí - takže až bude za X let přemýšlet o jeho náhradě, spousta z těch nevýhod bude vadit míň než dnes, takže si ho (za jinak stejných okolností) koupí zas.
A mimo mísu je i argumentace tím, že EM má leckdo jako druhé auto - pak se totiž ten opakovaný nákup týká jen toho druhého auta a nikdo netvrdí, že příští "první" bude taky EM.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Středa, 18. listopadu 2020 - 13:11:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4496
Registrován: 6-2016
Vytrezvitel: Dík za info! Podíval jsem se do těch internetů, a moc mě to nepotěšilo...

"Údaje o dojezdu pro model Corsa-e - 329 až 337 km - jsou předběžné a byly vyvozeny dle metodologie procedury WLTP (R (EC) No. 715/2007, R (EU) No. 2017/1151). Předběžné hodnoty se mohou od finálních hodnot lišit. Každodenní používání se může lišit a mezi ovlivňující faktory patří: jízdní styl, typ a stav vozovky, vnější teplota, klimatizace/topení apod."

https://www.opel.cz/sluzby-opel-pro-elektromobily/index/get-start ed-electric-driving-range.html

Takže můj názor na masovou elektromobilitu zůstává konstantní a tudíž negativní.
Středa, 18. listopadu 2020 - 13:21:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 986
Registrován: 2-2010
Hajnej: Protože ta otázka je zásadní. Všichni vychvalovatelé se drží jen jednotlivostí, jako technické parametry, provozní náklady apod. Ale málokdo zhodnotí celkové náklady vztažmo k užitným vlastnostem. Takový nákup za vlastní je pak přesvědčivým argumentem, že ten výsledek je OK.

A proč ty máš zase vždy snahu o urážení? Bez toho hovna by to nešlo?
Středa, 18. listopadu 2020 - 13:26:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23344
Registrován: 5-2002
Ampér: Bez toho hovna by to nešlo?
Snažil jsem se přizpůsobit vyjadřovací prostředky tomu, že jim má porozumět i osoba zdravící "Čest práci".
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Středa, 18. listopadu 2020 - 13:34:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4497
Registrován: 6-2016
Ještě jeden zajímavý odkaz:

https://www.opel.cz/nastroje/wltp-jizdnihocyklu-spotrebapaliva.ht ml

Rychlost v "kW" mě dojala xlzám[biggrin] Asi tam měl být "Výkon" pro rychlosti ve vyšším řádku...
Středa, 18. listopadu 2020 - 13:46:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 541
Registrován: 9-2002
hajnej, nepochopil jste. Jde o rozdíl t_out - t_in na pumpu. Při dálkové jízdě jsou MW na tankovací pistoli marginální složkou, zatímco biologie a psychologie posádky dominující. Takže pro smazaní časové nevýhody nabíjení, stačí dosáhnout tohoto času. Další zlepšení není fyzikálně nemožné, ale asi pro něj nebude dost platících zákazníků.
Středa, 18. listopadu 2020 - 13:47:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10797
Registrován: 4-2003
Všichni vychvalovatelé se drží jen jednotlivostí, jako technické parametry

Tady žádný vychvalovatelé nejsou. Vy tady nějakýho vidte??

Jednotlivostí se tady drží úplně někdo jiný a zcela mu uniká celek.

Znova zopakuju - uživatel elektromobilu se už k benzínu/naftě nechce vracet. Prostě si zvyknul na tu akceleraci, ticho a zjistil, že to ho nabíjení skoro nijak neomezuje. To je fakt, který tvdošíjně ignorujete.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Středa, 18. listopadu 2020 - 13:51:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 987
Registrován: 2-2010
Kteří uživatelé, když tady žádní nejsou a nebudou?
Středa, 18. listopadu 2020 - 13:51:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 542
Registrován: 9-2002
to Amper: i abstinent se může vyjádřit k obchodnímu modelu likérky.
U hlasujících vlastní peněženkou je dobré si obstarat větší vzorek. Třeba kouknout na čísla nově zaregistrovaných vozidel.
Středa, 18. listopadu 2020 - 13:52:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1229
Registrován: 5-2002
Pro spoustu lidí je jednodušší nadávat na novoty z (Vídně, Prahy, Bruselu), než navnímat realitu v souvislostech a nějakým způsobem se ní popasovat.

Aneb jak státněúřednicky sdělit "vy, plebse, už na dovolenou a na lyže jezdit nebudete, zejména pokud máte víc dětí a pokud náhodou nejste milionáři, protože to není ekologické, ale my, papaláši si dál budeme z vašich daní lítat po světě soukromými tryskáči". Realita v souvislostech je taková, že se tady snaží jakási nevolená skupina samozvaných elit pod záštitou ekologie a z moci úřední sebrat vetšině evropanů jednu ze základních svobod a to svobodu pohybu.

Pokud ovšem politici hodlají s voliči jednat stylem "vyvolení elektromobilem za milion maximálně do Brna a vy ostatní si seďte na prdeli a ještě nám to rádi hodíte, protože kromě nás už kandiduje jen opilec a STBák", tak ať se nediví, že s tím lidi nesouhlasí a volí schválně strany proti nim.


Já tam žádný technický problém nevidím Já bohužel jo:
Do elektroauta nenaložíš hafo dětí, lyže a nedoješ s ním za sedm hodin do Alp a rozhodně nebudu platit dvě auta (známky pro každou zemi zvlášť, pojistky, technickou, parkování atd) abych měl jedno na cesty do 100 km a jedno nad 100 km. S tím fanfarónstvím souhlas. Nedávno jsem četl, jak si Paul Mc Cartney koupil elektromobil "aby byl ekologickej" a dostal ho přivezený přes Atlantik Boeingem 747-F. Fanfaronství par excellence.

Elektřina má v dopravě svoje místo tam, kde
1. je možné zapojit primární zdroj pohybu přímo do rozvodné sítě - elektrické lokomotivy, tramvaje, metro, trolejbusy, lanovky, výtahy, jeřáby, zvedáky, manipulační technika atd.
2. kde je distribuční síť schopná zvládnout výkyvy odběrů v čase a v prostoru (stačí, aby se třeba úseku Děčín - státní hranice začalo rozjíždět víc vlaků najednou a celá slavná distribuční soustava na 3000 V = se může jít zahrabat). Viz ostatně i Banditova poznámka k mnou nadhozenému tématu FVE nad parkovišti (z mého pohledu lepší FVE nad parkovištěm před obchoďákem/fabrikou, než vůbec nic, protože většina lidí stejně jezdí nakupovat a do práce přes den)

Mezičlánkem mezi bateriemi a spalovacími motory jsou hybridy. Do obchodu a do práce na elektřinu, na dovolenou prvních 100 km na baterky (s Radkovou poznámkou o akceleraci a tichu[ok]), potom na naftu (viz třeba i Vytrezvitelova poznámka, že by hybrida bral). U dráhy obráceně - na hlavní trati pod drátem, poslední míle + posun na vlečce u nakládky/vykládky na spalovák.

Eletrická trakce z baterií má význam tam, kde se vozidlo pohybuje v blízkosti nabíjecích stanic a má výrazné prostoje v práci a zároveň tam není třeba vytápět velký prostor pro cestující (multikáry v obcích, rozvozy pošty, různé ještěrky a vozíky ve skladech a pod). Vozit s sebou trakční baterie 700 km do Alp a zpět je ve srovnání s dvoulitrovým turbodieselem a 60litrovou nádrží kravina. Potíž je v tom, že se tady někdo snaží lidem nalhat, že po přechodu na eletromobilitu se bude moci cestovat stejně, jako dosud. Nebude. Zejména pokud se sečtou obě nevýhody pohonu na baterie - tedy nutnost nabíjet obrovské množství vozidel ve shodném bodě v prostoru a času a zároveň odklon od fosilních/atomových = stabilních zdrojů energie, tedy nemožnost garantovat nabití.
From station to station, back to Düsseldorf City
Meet Iggy Pop and David Bowie
Trans-Europe Express
Středa, 18. listopadu 2020 - 14:18:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10798
Registrován: 4-2003
Aneb jak státněúřednicky

Já nejsem státní úředník , na rozdil od mnoha jiných ovšem s těmi státními úřady a mezinárodními organizacemi jednám. Nejden tady, ale i třeba ve Franci či v tom fujfuj Bruselu.

Pak jako logicky koukám na něterý zde vyřčený názory jakzajara, přestože na těch výše zmíněných místech lze kritizovat lecos.

jakási nevolená skupina samozvaných elit

Poslanci EP jsou nikým nevoleni? Předsedkyně EK je nikým nevolena?

No podle týhle "logiky" kdysi nebyl zvolen ani Václav Havel či Václav Klaus.


Do elektroauta nenaložíš hafo dětí, lyže a nedoješ s ním za sedm hodin do Alp

Úplně bez problému,stejně jako jsme tam loni dojeli Passátem bychom tam dojeli úplně stejně třena Enyaqem a jediný rozdíl by byl ten že při obědu někde u Alianzarény by to kamarád píchnul na nabíječku. To je takový nicotný detail, že to snad nemá smysl ani řešit.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Středa, 18. listopadu 2020 - 14:22:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 543
Registrován: 9-2002
Eletrická trakce z baterií má význam tam, kde se vozidlo pohybuje v blízkosti nabíjecích stanic a má výrazné prostoje v práci a zároveň tam není třeba vytápět velký prostor pro cestující (multikáry v obcích, rozvozy pošty, různé ještěrky a vozíky ve skladech a pod)

Kupodivu jste zapomněl na nejčetnější příklad, a to osobní automobil na dojíždění do práce. 95% prostoj, většinou před bydlištěm majitele, kde je k dispozici i zásuvka.
Spotřebuje-li na odvoz do Kolbenky denně 20kWh, tak to v pohodě v noci dosypete do baterky obyčejnou 16A šňůrou.
Ani z pohledu rozvodné sítě může být nárůst těchto uživatelů spíše příležitostí, než problémem. Přenosová soustava musí jet v režimu n-1. Rozdíl mezi špičkou a sedlem je u nás v řádu GW, tudíž denně je možno vyrobit a přenést o 10-20GWh bez nutnosti instalace nových zdrojů a přenosových linek. Stačí synchronizovat výrobu a odběr, k čemuž se dokonale hodí stojící automobily s volnou kapacitou připojené k sítí.
Pomocí ceny za kWh, lze přesvědčit uživatele vozu, že elektrika bude dosypávána do baterky podle potřeb sítě, nikoliv baterky.
Středa, 18. listopadu 2020 - 14:24:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9284
Registrován: 9-2002
Jen to lehce poopravim: Toyota Prius dojede v baterkovym módu max. 50 km. V praxi je to tak, že auto startuje benziňák asi tak ve chvíli, kdy bys dával třeba v Golfu trojku. A umí dynamicky brzdit.
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Středa, 18. listopadu 2020 - 14:25:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10467
Registrován: 5-2002
ad Amper: I když možná zbytečné. Každý, kdo má elktromobil nebo má reálný zájem v blízké budoucnosti, tedy do 1 roku, ho koupit, ať se ozve. Jednu čárku dělám za PŠ

Tak to jí za PeŠe děláte špatně.

a) PŠ dlouhodobě sleduje vývoj na polích elektrická trakce, rekuperace, baterie a domnívá se, že je relativně v obraze.
b) PŠ si i zkusil některé studie proveditelnosti a zná i některé reálné ceny hybridních i čistě bateriových aplikací
c) PŠ bez čtrnácti dnů před třemi lety rozflákal předchozí služebák na D1 a má tedy vyhovující automobil minimálně na dalších 5 let a není tlačen k nějakému rychlému rozhodnutí.
d) PŠ si sice koupil kvalitní tepelné čerpadlo a výkonnou FVE s bateriovým systémem, ale prioritou nebyla návratnost (to by si koupil sračku o 4,005 kWp a 6kWh baterií a úžasně by hltal reklamy, že mu dotace zaplatí až 70% nákladů), nýbrž komfort v malém středočeském městě, kde za tři roky zažil 70!!! výpadků dodávky elektrické energie, z toho 6 plánovaných.
e) PŠ ví, že nejlevnější elektrická energie je ta, kterou vůbec nespotřebujeme, druhá nejlepší je ta, kterou si vyrobíme sami (a nemusí být nejlevnější, ale je nezávislá na okolí), třetí teprve ta veřejná podléhající politickému vlivu...
f) PŠ ví, že rozdíl provozních nákladů čistého dieselu proti elektromobilu je cca 1 Kč na km (pokud příliš často nemusíme "tankovat" na zlodějnách, kterými začasto jsou veřejné nabíječky a bude tankovat naprosto většinově doma nebo v práci.
g) PŠ najede za deset let cca 250 000 km(doby 100 000 km ročně už jsou naštěstí pryč) a tedy ví, že pokud má být elektromobil alespoň rozpočtově neutrální, tak musí být dražší pouze o 250 tis. Kč než čistě dieselové auto. Přitom používá vozy v ceně cca 550 tis. Kč bez DPH.
h) PŠ tedy oznamuje, že v současné době nemá zájem o elektromobil, protože na trhu není vůz, který by splnil jeho nároky (dojezd minimálně 400 km na jedno nabití, slušná velikost, slušná výbava a cena do 800 tis. bez DPH.
ch) toto neplatí, pokud by mu elektromobil v rámci třeba zeleného auditu byl přidělen zaměstnavatelem bez ohledu na reálnou návratnost.

Takže asi tak.

(Příspěvek byl editován uživatelem Petr Šimral.)
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Středa, 18. listopadu 2020 - 14:38:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10799
Registrován: 4-2003
Š najede za deset let cca 250 000 km(doby 100 000 km ročně už jsou naštěstí pryč) a tedy ví, že pokud má být elektromobil alespoň rozpočtově neutrální, tak musí být dražší pouze o 250 tis

Což je ID4 proti Passatu, Enyaq proti Superbu/Kodiaqu.

To je "jenom" o třídu výše, než Tvůj služebák, prostě pro lidi, co mají firemní budget na kárku o 1/4-1/3 vyšší.

Myslím, že základní problém téhle debaty je to, že tenhle zlomový moment dost lidí ještě nenavnímalo a vytahují se tady nesmysly typu tahání baterii do Alp (a ještě k tomu 2x do roka).
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Desiro
Středa, 18. listopadu 2020 - 14:50:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3567
Registrován: 2-2004
Abychom se vrátili k té železnici:

Fosilní paliva, to je věc tak na 30 let.
Pamatujete na ty články od Jirky P. v ŽM o tom, že dojde ropa? Když mu to nevyšlo, vsadil na klima. Ropa nedojde nikdy, to ji snad v mezičase nahradí jiné zdroje energie. Pokud budou tlačené politicky a neprosadí se svojí uživatelskou výhodností, společnost na tom prodělá jako celek.

Když vidím, jak tu nějaký politik chce zakazovat auta se spalovacím motorem, spíše se blížíme k tomu druhému řešení. Nebo je to výpověď daného politika o tom, jak si představuje horizonty své politické životnosti.

pokud si třeba ČD kopupí dnes notý motoráky, tak budou jezdit do roku 2055-2060. No to bude totální dinosaurus. Kdo z Vás někdy takhle přemýšlel?
Já jsem o tom přemýšlel opačně - proč si chce pořídit ty diesely. Hádej, na co jsem přišel?
Život můžeme šálit dlouho, ale nakonec z nás vždycky udělá, k čemu jsme byli stvořeni.
Středa, 18. listopadu 2020 - 14:54:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10468
Registrován: 5-2002
To je "jenom" o třídu výše, než Tvůj služebák, prostě pro lidi, co mají firemní budget na kárku o 1/4-1/3 vyšší.

Ano, přesně tak.

V cenách je zajímavé cílení výrobců na výrazně vyšší firemní klientelu, což mě docela překvapuje.

Čekal bych kvůli počtům aut spíše pokles o jednu až dvě třídy níže.

Nicméně --> ten vývoj tam jde vidět a ono to za relativně krátkou dobu přijde.
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Středa, 18. listopadu 2020 - 15:06:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 988
Registrován: 2-2010
Vytrezvitel: Nevidím statistiku rozdělující nákupy firemní a soukromé, takže dohromady za rok 2019 0,3% EV a 0,2% hybridy z celkových nových registrací. Ta je navíc už zatížena existující podporou.

PŠ: Omlouvám se, nemám se vyjadřovat za druhé. Ten emotikon měl naznačovat pokus o žert ale uznávám, špatný.
Středa, 18. listopadu 2020 - 15:31:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13209
Registrován: 8-2012
Přitom realita je taková, že nový uživatel elektromobilů se už ke klasice nechce vrátit
Realita je taková, že nový uživatel elektromobilů (0,5% všech uživatelů aut) je nadšenec do elektromobility, kterému tortura s hledáním nabíječek a čekáním na dobití (popř. ještě uvolnění nabíječky [happy] ) dělá dobře (takový elektro-masochista). Asi jako si PŠ hraje s tepelným čerpadlem (takže tam jednu zimu málem zmrznul [happy] ). O preferencích "mainstreamu" to nevypovídá vůbec nic (šotouš se taky nechce "vrátit" třeba do autobusu).
Fosilní paliva, to je věc tak na 30 let
[happy] Tím se straší už půldruhýho století. Navíc je to klasické "falešné dilema" - elektro z baterky je prezentováno jako jediná alternativa tekutých dinosaurů.
電車オタク
Středa, 18. listopadu 2020 - 15:59:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10800
Registrován: 4-2003
Ropa nedojde nikdy, to ji snad v mezičase nahradí jiné

Jenže ten kdo bude mít technologie na ropu a nepřejde rychle k jiným bude tou dobou už držet starý haraburdí a ztratí konkurencechopnost. To je jak vyrábět koňský ohlávky v době aut a argumentovat neomezenou dostupností ovsa.

Hraje se tady o to, kdo dřív a rychle vybuduje kapacitu na baterie coby strategické věci a kdo je bude muset jen kupovat. (Stejně jako u ropy se hrálo o to, kdo jí bude mít bez problémů pro sebe). V tomhle Evropa hodně zaostala - ty zdroje si zabrala Čína a USA.

Když sem přijeou ekonomičtí experti odkudkoliv, tak se mě/nás ptají, jak ČR s velkým podílem autoprůmyslu zvládne elektromobilitu a zda neustrne u špinavých technologií, které nikdo nebude chtít a ža na to přijdeme tak bude pozdě. A jaké to bude mít dopady na trh práce, ekonomický potencál a podobně. Dtto moje nevyšší vedení.

Proto je pro mě tristní čtení těch názorů, jak nám chudákům někdo něco nařizuje z Brusele a podobně. To je nepochopení stavu, kde se nacházíme.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Středa, 18. listopadu 2020 - 16:03:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10469
Registrován: 5-2002
(takže tam jednu zimu málem zmrznul [happy] )

Dvě zimy. Než pochopil, že tu hrůzu, co mu tam jeden "inteligentní" dodavatel a udržovatel namontoval prostě do provozu nedá (on mi tam napustil i jiné chladivo) a sehnal rozumnou firmu s dostatkem dlouhodobých pozitivních referencí, všechno vyhodil, nechal udělat nové a zatím si tedy lebedí.

Ale pod nulou zatím bylo krátkodobě jen dva dny a to jednou -2°C a podruhé -1°C.
A podle slupek od cibule a srsti na slepicích prý letos bude zima, tak uvidíme [biggrin].
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.