Diskuse » Železnice » Všeobecná neželezniční diskuse » Archiv diskuse Všeobecná neželezniční diskuse do 07. 5. 2020 « předcházející | další »

Archiv diskuse Všeobecná neželezniční diskuse do 07. 5. 2020

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Úterý, 05. května 2020 - 19:05:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10190
Registrován: 4-2003
stejně jako za komančů "světový"

Já mám chemičku ve vesnici a třeba za socíku byla světová tím, že vyráběla pro Američany pesticidy, kterými v rámci akce Agent Orange hubili Vietnamské komunisty.[biggrin]
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 05. května 2020 - 19:09:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1681
Registrován: 11-2005
Náhodou to je krásný příklad toho, že vůbec nezáleželo na politické příslušnosti, protože kšeft je kšeft, že[ko][proud][wink]
Dejte mi moc ovládat měnu národa a bude mi jedno, kdo tvoří zákony. - M. A. Rothschild
MJ + DM = Black Celebration
Úterý, 05. května 2020 - 19:36:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3565
Registrován: 5-2002
S4991023: Vlčak je, myslím, rodem Pražák
Nepsával on něco o Jilemnici nebo okolí...?

Jinak z této debaty je myslím zajímavá hlavně zmínka o souvislosti "vyspělosti produktu" se mzdami. Jednoho napadne: fungovalo by to i obráceně? Tedy nějakým "umělým, ale absorbovatelným" zdražením pracovní síly přinutit firmy, aby čas zaměstnanců využívaly na tvorbu něčeho na trhu atraktivnějšího? Tedy předpokládám, že existují podniky, kde vedení dosud prostě vyhovuje model cenové konkurence, přitom by potenciálně měly na víc.
Když už se tu tak tlachá... Samozřejmě je mi jasné, že by došlo k inflaci (zdražení věcí a hlavně služeb s vysokým podílem lidské práce), ale "vnímanou chudobu jedince", když se vydá za Šumavu (a tedy valnou část vody na mlýn DBL), by něco takového řešit mohlo, ne...?
Úterý, 05. května 2020 - 19:56:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3980
Registrován: 9-2003
Koukám, že u Tebe to sociální inženýrství od tvorby modelů dopravní obsluhy už vyrostlo do nějakého umělého zdražování pracovní síly? Jek si to asi tak představuješ? Vždyť Jouda (Miram) může kdykoliv svému zaměstnavateli říci "za tyhle prachy vám na to seru, koukejte vyrábět něco s větší přidanou hodnotou, aťsi líp vydělám". Akorát by pak asi za ním na trase z oddělení human resources and payroll směrem k hlavní vrátnici zůstala kondenzační stopa.
NOBLE BRICKS
Úterý, 05. května 2020 - 20:02:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3981
Registrován: 9-2003
TH: Mirama bych viděl někde ve Spolku pro chemickou a hutní výrobu, popř. u Stomy Paradentol.
NOBLE BRICKS
Úterý, 05. května 2020 - 20:09:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3568
Registrován: 5-2002
S4991023: To mě tak napadlo při prokrastinaci formou čtení této vysoce hodnotné skupiny. [happy] Samozřejmě jsem neměl na mysli žádnou akci jedince, ale nějaký regulační zásah. Řekněme třeba růst minimálky (a zaručených), výrazné zvýšení státních platů nebo co já vím.
Pikehead
Úterý, 05. května 2020 - 20:20:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6131
Registrován: 3-2007
No jediný, kdo vyloženě motivoval mzdou, byl Mr. Bitch ve Slušovicích - platil tak, že si mohl dovolit vyhazovat lemply i z běžných profesí - to se za socíku moc neumělo, páč kde vzít za lempla náhradu (viz scéna se špitální uklízečkou z Básníků).

Nicméně Mr. Bitch měl velmi specifické postavení, mohl obchodovat bez pézetóček a kšeftoval se spoustou jinak naprosto nedostatkových věcí ze zahraničí, které uměl prodat za koruny.

Něco takového si třeba Hlubočanské strojírny montující v rozpadající se továrně předválečný stav nadlidským úsilím v 60. letech posunutý o půl generace dál, dovolit nemohly... [proud]
Úterý, 05. května 2020 - 20:56:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1682
Registrován: 11-2005
Jaroslav Janák - Chromatograf [happy]
irozhlas
Dejte mi moc ovládat měnu národa a bude mi jedno, kdo tvoří zákony. - M. A. Rothschild
MJ + DM = Black Celebration
Úterý, 05. května 2020 - 21:11:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11718
Registrován: 8-2012
"umělým, ale absorbovatelným" zdražením pracovní síly přinutit firmy, aby čas zaměstnanců využívaly na tvorbu něčeho na trhu atraktivnějšího
Já osobně si teda myslím, že firmy by měly "čas zaměstnanců" využívat na tvorbu něčeho, co prodají. Ale chápu, že tyhle myšlenky se do dnešní doby moc nehodí a už vůbec ne ve státní sféře...

Vždyť Jouda (Miram) může kdykoliv svému zaměstnavateli říci "za tyhle prachy vám na to seru, koukejte vyrábět něco s větší přidanou hodnotou, aťsi líp vydělám"
Já už si to úplně živě představuju, jak přijde takový strojvedoucí za MH a řekne "připřáhněte o dva vagóny víc, ať si líp vydělám" [crazy].

nějaký regulační zásah. Řekněme třeba růst minimálky (a zaručených), výrazné zvýšení státních platů
Kristepane... Teda ty kdybys získal nějakou reálnou možnost do takových věcí promlouvat, tak mizím na druhou stranu zeměkoule (no, ono to bohužel raší téměř všude). Normálně na mě jde hrůza, že ve skoro? čtyřiceti máš pořád tyhle bolševický sklony regulovat společnost "umělými, ale správnými" zásahy... což může skončit akorát průserem jako každý jiný socialismus, co chtěl rovnost a spravedlnost ve společnosti nařídit a naprosto neomylně vytvořil nerovnost ještě větší a chudobu reálnou, ne vnímanou, všech zúčastněných "jedinců". Jo, nejvíc ze všeho potřebujeme růst platů státních parazitů a minimálky, za kterou stejně nikdo aspoň trochu schopný nepracuje (takže působí akorát proti těm úplně nejníž na žebříčku, kteří nedostanou přidáno, ale padáka).

Miram: ciwe, jako komoadvokát se zaklínat někým s "masarykovským heslem", to je fakt hustý [happy]. No jo, Baťa první komunista atd.
電車オタク
Úterý, 05. května 2020 - 21:17:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10191
Registrován: 4-2003
Tomáši, tahle úvaha je celá nesmysl na téma zlato vzniká vyfukováním tabákového kouře do vody.
Fakt. Samozřejmě Tě omlouvá že nejsi ekonom, ale v tomhle silně plave i dost lidí, co si tak říkají a přitom třeba tlachají do novin (a zasvěcení se chytají za hlavu - stejně jako když se ke koronaviru vyjadřuje psycholog, protože Mudr jako Mudr).

-----------
Mzdy přeci vznikají zcela volnými tržními kontrakty v ekonomice (stát ovlivňuje mzdy jen cca 18 % lidí, má silná rozpočtová omezení, institut minimální mzdy je taky používán uvážlivě).

Domácí ekonomika, kde je zcela volně plovoucí měnový kurz a má samostatnou měnovou politiku (důležité dále).

Cíl měnové politiky ČNB je 2 %, dtto cíl ECB.

Jedné mechanismy jsou dva - růst produktivity práce - který absorbuje ty inflační tlaky z růstu mezd a posilující kurz (konzistentní s cílem ČNB a těmi inflačními tlaky implikujcími právě 2 % budoucí inflaci).

Kdyby měla být vyšší inflace, tak by přeci ty vyšší mzdy požrala. Nehledě nato že by hrozila inflační spirála nadměrný růst mezd spojený s vyšší inflací, vyšším růstem mezd, oslabením kurzu a z toho plynoucí vyšší dovezenou inflací.... a tak furt dokola. Jenže od toho je tady ta měnová politika, která to dopředu identifikuje a v předstihu zvýší úrokové sazby, kurz za jinak neměnných okolností posílí a úrokové sazby vrostou, čím dojde k tomu, že se ekonomika vrátí k rovnováze a z pohledu vnějšího pozorovatele se nic nestane.[wink] A protože žijeme v otevřené společnosti, tak to chování banky sleduje a komentuje a už v předstihu na něj reaguje finanční trh.


A teď se vrátím k té produktivitě - její růst je tedy vyšší než v Německu a proto se s těmi mzdami postupně přibližujeme tomu Německu. To je mimochode proces, který tady v posledních letech probíhal velmi, velmi rychle. Takže to ty slabší firmy neschopné platit vyšší mzdy neustály a jejich zaměstnanci šli makat k těm výkonnějším.

A proč je tady rychlejší růst produktivity je prostě daný tím, že je tady větší výnos z kapitálu a tím pádem vyšší tempo investic a k tomu vyšší růst toho, čemu ve zkratce laicky organizace práce.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

M_g
Úterý, 05. května 2020 - 21:28:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1216
Registrován: 6-2006
Pikehead: ale to mohl jen díky velmi specifickému postavení pod křídy "nejmocnějších", kdy nemusel odevzdat devizy/valuty za zboží a služby do zahraničí dodané.
To ostatní nemohli a nezřídka se stalo, že firmy dodávající služby/zboží kdy za dolar příjmu vydaly třeba okolo 30 korun (nezřídka velké investiční celky) dostaly na své investice dolar za třeba 15 korun, ale i opačně. Firmy vyvážející zboží/služby za 15 korun za dolar musely platit své devizové investice 30 korunami za dolar, pokud se na ně při rozdělování devizového měšce dostalo.

No a v Hospodářských novinách 80. let jste si mohli přečíst kurzovní lístek třeba 6.20 Kčs za 1 dolar.
Takže rozradostněný majitel devizového příslibu dostal dolar za cenu lehce přes 17 Kčs, protože ke kurzu byla 175 procent přirážka.

Když tak mě snad opraví RadekŠ, ten se v tom vyzná líp. Já to mám z druhé až třetí ruky.
Úterý, 05. května 2020 - 21:28:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1683
Registrován: 11-2005
Já Baťu neadoruji, jejich family byla pěkně vypečená[wink]
Dejte mi moc ovládat měnu národa a bude mi jedno, kdo tvoří zákony. - M. A. Rothschild
MJ + DM = Black Celebration
Úterý, 05. května 2020 - 21:49:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3570
Registrován: 5-2002
Pikehead: Něco takového si třeba Hlubočanské strojírny montující v rozpadající se továrně předválečný stav nadlidským úsilím v 60. letech posunutý o půl generace dál, dovolit nemohly...
Jojo. Hodně lidi na tato a podobná dílka plive, ale přitom právě tyto - předpokládám - původně jako pro-komo agitky zamýšlené Sokolovského seriály jsou snad dokonalou studnicí argumentů proti a zábavy na účet minulosti.[proud]

TH+S499: Šmarjá klid, nic prosazovat nehodlám a tohle mi prostě jen tak blesklo hlavou při vědomí, že tomu nerozumím. Takže si snad mohu dovolit tzv. blbý dotaz. Litanie o moji podpoře DBL nebo tak něčeho možno odložit ad acta, viz také výše v tomto příspěvku.

RadekŠ: Díky. Já si říkal, že v tom bude háček, asi jako když jsem na gymplu z legrace "dokazoval" přes impuls síly, že nehnutým držením břemene konám práci.[wink] Přesto s dovolením pár doplnění:
a) institut minimální mzdy je taky používán uvážlivě Myšlenkový experiment předpokládal, že toto by právě neplatilo (ve smyslu "roste to dostatečně pomalu").
b) růst produktivity práce No a to je právě ono. Předpokládejme, že v komerční ekonomice už je problém produktivity ve smyslu "je ve fabrice moc lidí a málo intenzívně se maká" vyřešena blízko limitu. Takže zvyšování produktivity už lze jen zvýšením prodejních cen, což na volném trhu zase znamená změnu sortimetu na něco, zač je trh ochoten platit víc, OK?
Takže jsem v podstatě chtěl říct či se zeptat asi hlavně na to, zda nejde ty firmy nějak "popostrčit" k přeorientování na "výrobky a služby s vysokou přidanou hodnotou" tak, že se jim existence v levelu "děláme prostě o něco levněji než Západ a jemu jsme subdodavateli" znemožní (jak přesně, to samozřejmě nevím).

A trochu mimo soutěž, ale snad ne úplně mimo téma: Není právě růst mezd asi nejspolehlivější způsob, jak zamezit "vývozům zisků" daňovou optimalizací korporátu nebo třeba takovými těmi poněkud jednosměrně výhodnými obchody matky s dcerou, mezi sestrami atd?

Ono upřímně, někdy si taky říkám jak je sakra možný, že chronicky ekonomicky choré (aspoň jak se v tisku a tlači uvádí) Španělsko, Itálie apod. jsou na tom se mzdami pořád o tolik líp, než my. Že by měli dvojnásobnou produktivitu??
Úterý, 05. května 2020 - 21:57:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10192
Registrován: 4-2003
Já to mám z druhé až třetí ruky.

Já taky.´-od kolegy, co rozděloval příděly cínu, kobaltu a tantalu. Ale nějak tak to bylo.[proud]

Nějak těsně po revoluci nějaký ministr dopravy (Nezval?) tvrdil něco o tom, že železniční doprava je velice efektivní, neboť tranzit vydělá dolar za pět korun. Zatímco jiná odvětví za deset. Viděno touto "logikou". [crazy]

Oni i dneska leckdo plácne velkou hloupost. Ale tohleto byl fakt pravěk, kdy ti lidi teprv přepínali na nějaký normální fungování.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 05. května 2020 - 22:49:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10193
Registrován: 4-2003
Myšlenkový experiment předpokládal, že toto by právě neplatilo

Tak by se vláda v extrému zbláznila, viz Venezuela.

takže zvyšování produktivity už lze jen zvýšením prodejních cen

To není produktivita, ale zvýšení cen= inflace. A od toho je právě ta měnová politika, aby to celé v ideálním případě vrátila do normálu ještě v předstihu a k té situaci nedošlo a lidí bylo dost (=nezaměstnanost se vrátila k nějaké rovnovážné hodnotě).


nejde ty firmy nějak "popostrčit" k přeorientování na "výrobky a služby s vysokou přidanou

Ony to dělají samy od sebe. Akorát to dělají tempem, na jaký mají.

--------------------

Hele, nezbyde než změnit strukturální parametry ekonomiky - tak aby dlouhodobě-rovnovážný růst byl vyšší. Snížením administrativních bariér typu počet razítek na podnikání či doba stavebního řízení, zlepšení školství, lepší infrastruktura, dát rozumný počet pracovní povolení cizincům v odvětvích, kam místní nikdy nepudou (stavebnictví).
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 05. května 2020 - 23:26:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3572
Registrován: 5-2002
Snížením administrativních bariér typu počet razítek na podnikání či doba stavebního řízení, zlepšení školství, lepší infrastruktura, dát rozumný počet pracovní povolení cizincům v odvětvích, kam místní nikdy nepudou (stavebnictví).
Jasně. Akorát potom: Copak v tom Spaghetti- nebo Maňánalandu mají "dvakrát" menší byrokracii, lepší školství atd. (no tu infrastrukturu asi jo)? Nebo co dělají o tolik lépe než my, že berou v průměru dvakrát tolik? Jasně, srovnání s Německem nebo Helvécií bude pro nás těžký asi vždycky, ale zmiňované (nebo jiné podobné) státy...?
Středa, 06. května 2020 - 00:15:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22120
Registrován: 5-2002
S499: Vlčak je, myslím, rodem Pražák
Kdepak, ten je někde z Podkérkonoší, snad okolo Poniklýho.

Vlčoun: Starý zkušený skončili nebo končej a mladý se nemaj vedle koho naučit.
Je potřeba negeneralizovat a nazývat věci pravými jmény: Vlčoun končí a nikdo mladej nemá zájem se od něj cokoliv učit.

To není o tom naprogramovat PLC ale umět udělat analýzu technologie a pochopit jak má fungovat.
Vzhledem k rychlosti vývoje elektroniky je to dávno už o obojím, jenom se ti lidé musí umět mezi sebou domluvit. Což třeba zrovna v tom zmiňovaném ČKD moc neuměli už v době 843.
Jinak i mě stejně jako M_g baví, jak nám "vysvětluješ" věci, které děláme už 30 let...

U ŘS byl za socíku největší problém embargo na součástky ze západu.
Když dřív bylo líp, tak jak to, že jsme si ty součástky neuměli udělat sami a lepší?
Dobře ses střelil do nohy, jen co je pravda... [rofl]

Dnes většina čumí jak vrány a gůglí/volá co s tím...
...zatímco dřív se musela sehnat pašovaná dokumentace a/nebo počkat, až nějaká ta VTSka vydá českej překlad v podobě skript.
A taky je přitom potřeba porovnat i to, co uměly tehdejší mikroprocesory a co umějí ty dnešní. Pokud bych vzal ty, se kterými jsem přišel trochu víc do styku, tak si v posloupnosti Z80 - I8088 - M68360 - F91362 - ST32753 troufám spatřovat dost značný pokrok.
Takže dělat z toho závěry, že ti mladí dneska nic neumějí, může jen zapšklej starej dědek.

Miram: Za chemický průmysl hrdě hlásím, že mnoho výrobků na základě Čs. patentů...
...které dost často vznikly nikoliv díky režimu, ale spíš režimu navzdory.
A sem tam ten režim "pozapomněl" nějakej ten patent obnovit...
Taky dobrá střela do vlastní nohy.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Středa, 06. května 2020 - 00:27:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22121
Registrován: 5-2002
TZ: Řekněme třeba růst minimálky
Tohle pochopila moje dcera už ve dvanácti, že je to píčovina...

Nebo co dělají o tolik lépe než my, že berou v průměru dvakrát tolik?
Mají vyšší životní náklady, takže tam za míň pracovní sílu neseženeš (leda pendlery).
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Středa, 06. května 2020 - 00:35:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10194
Registrován: 4-2003
co dělají o tolik lépe než my, že berou v průměru dvakrát tolik?

Nic. To ty sis jen vybral průměrnou nominální mzdu (cenu) a už neuvažuješ o kvantitě (kolik lidí je tam nezaměstnaných, kolik lidí je tam ekonomicky aktivních, kolik lidí se muselo vystěhovat do zahraničí) a neuvažuješ i pořád dost odlišné cenové hladiny.

Ty země ztratily konkurenceschopnost, protože tam mzdy výrazně převýšily dynamiku produktivity práce. Což je stejně jako zadluženost důsledek i členství a eurozóně. Na čemž vydělalo Německo - né protože že bylo tak dobré, ale protože měnová politika ECB pro něj byla optimální a německé zisky (a léta plná zaměstnanost) jsou fakticky dluhy jižních zemí.

Proto je je taky odhadovaný potenciální růst ekonomiky pro Itálii 0,5 % ročně , zatímco pro nás skoro 3 %. Pokud by někdo realizoval Tvoje nápady, tak právě (při současném předpokladu neexistence vlastní měnové politiky) o tu konkurenceschopnost přijdeme a nezaměstnanost vyskočí třeba na 10-15 %. Mzdy jsou totiž nepružné směrem dolů a přizpůsobovací procesy tady probíhají strašně pomalu. A fiskální politika to v téhle konstelaci nejpíš nikdy nepřetlačí, jen naseká dluhy.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Středa, 06. května 2020 - 06:36:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6086
Registrován: 7-2011
Tomáš_záruba:
"Tedy předpokládám, že existují podniky, kde vedení dosud prostě vyhovuje model cenové konkurence, přitom by potenciálně měly na víc."
Tady jde spíš o jinou věc - existují tu podniky, který jsou založený přímo na levný práci a pokud půjde mzda nahoru, pak buď musí zaměstnat gastarbaitery, kteří budou makat za míň nebo půjde do kytek. Což se zase nelíbí jednak odborářům a jednak hlavně socialistickejm vládám/vládním stranám, protože to znamená růst nezaměstnanosti, takže se je snaží ze všech sil držet (viz výrok toho odborářskýho fouňi, Středula, nebo kdo to byl, jak měl ten "úžasnej" nápad nechat krachnout živnostníky, protože je málo dělňasů ve fabrikách). A to je jeden z důvodů, proč stále jsme levnou montovnou. Začalo to už před lety, za premiérování Zemana (Nošovice, například) a pokračuje to vlastně dodnes. I když poslední dobou to začalo poněkud drhnout, jak šly platy nahoru, tak tyhle fabriky, pokud nechtěly krachnout, musely začít zaměstnávat dělníky z východu, nebo se na ten východ rovnou stěhovaly celý.
Jenže socialistický strany a vlády si na tom založili program - dáváme lidem práci (vzniklo xy pracovních míst) - ovšem už se neventilovalo jakou, pro koho přesně a za jakou cenu - investiční pobídky zrovna pro montovnu - proč ne pro nějakou firmu s přidanou hodnotou? Navíc skončily pobídky a fabrika se stejně stěhovala jinam.
Tomáš_záruba:
" Takže jsem v podstatě chtěl říct či se zeptat asi hlavně na to, zda nejde ty firmy nějak "popostrčit" k přeorientování na "výrobky a služby s vysokou přidanou hodnotou" tak, že se jim existence v levelu "děláme prostě o něco levněji než Západ a jemu jsme subdodavateli" znemožní (jak přesně, to samozřejmě nevím)."
Jde. A jinde to i umí. Ale jak píšu výše, není o to mnohdy zájem, protože i někteří vedoucí představitelé státu zůstali zamrznutí v minulosti.
Středa, 06. května 2020 - 08:04:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11719
Registrován: 8-2012
někdy si taky říkám jak je sakra možný, že chronicky ekonomicky choré (aspoň jak se v tisku a tlači uvádí) Španělsko, Itálie apod. jsou na tom se mzdami pořád o tolik líp, než my
Vždyť můžeš jít pracovat tam, pokud tam práci seženeš. Což je právě dnešní problém toho Španělska a Itálie (a Řecka a dalších "štědrých" systémů)...
A taky se podívej, jaká byla inflace v Itálii (i Španělsku) od roku 1970 (opuštění Bretton-Woods systému) do roku 2002 (zavedení eura): kumulovaně prakticky 100% každých šest až osm let. (A aktuální problém Itálie je právě to, že ty "mzdy o tolik líp" už nemůže průběžně likvidovat inflací, protože tuhle politiku delegovala přijetím eura na ECB).
Prostě ty "mzdy nahoru" musí být podložené nějakou (přidanou) hodnotou, nějakou prací, nějakými "vzácnými statky" a ne státním nařízením tisku barevných papírků a podobným "umělým, ale správným" sociálním inženýrstvím, jakkoli to je socialisticky vymyšlené úžasně, ale reálně to nemůže dlouhodobě fungovat.
電車オタク
Středa, 06. května 2020 - 08:23:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10195
Registrován: 4-2003
který jsou založený přímo na levný práci ... je jeden z důvodů, proč stále jsme levnou montovnou

To jsou urban legends, zažité klišé. Celé to rovnou zahoďte. Montovny a k tomu levný jsou úplně jiný země. To jsou stejný klišé, jako o rozkradený zemi, boji proti korupci, o údajným obrovským množství lidí v exekuci - s cílem vyrobit frustrované voliče a získat jejich volební hlasy. Plus to opakují přihlouplý novináři bez solidního analytického zázemí a závislí na tom co jim kdo kde nakuká. Než jim tak za 5 let dojde, že plácali pitomosti a vyberou si zase jiný klišé.[crazy]


mzda nahoru, pak buď musí zaměstnat gastarbaitery

Ale těm přeci taky půjde mzda nahoru.[proud]

někteří vedoucí představitelé státu zůstali zamrznutí v minulosti.

Zamrznutí jsou některý lidi, kteří nevnímají přirozený procesy kolem sebe. A tvrdí něco i nízkých mzdách, který raketově rostou tak, že to míru růstu už ekonomika tak tak unese. Co pozoruji, tak tito lidé jsou hlavně mezi některými voliči.[wink]


za jakou cenu - investiční pobídky zrovna pro montovnu

Za cenu toho že tady je sociální smír, ekonomika je na plné zaměstnanosti a lidi nemusí houfně odcházet do zahraničí za prací. To není vůbec málo, žádná jiná postkomunistická země se tímhle pochlubit nemůže. Naopak se se lidi přistěhovávají. Třeba každý pátý vysokoškolsky vzdělaný Slovák se odstěhuje do ČR. Samnozřejmě tihle lidi nepracují v montovnách.


Ä ty pobídky se logicky nedávají firmám, který to nepotřebujou a který o nějakou publicitu dokonce nestojí. A v tichosti nabírají i stovky lidí ročně (a Vlčoun nechopný jim konkurovat ječí, že nejsou mladý a že to jde do kytek).

I ten Amazon jsou dvě firmy - ta známá pro chovance s půlkou mozku a rudlem v ruce ve skladu Dobrovízi, zavilí intelegenti fungujou za úplně jiný peníze na Evropský. Stejně tak se třeba obrovský množství vývojových prací stěhuje VW - četl jste někdy o tom? No ne. Protože by to u hloupějších lidí způsobovalo závist, nedá se to nijak prodat voličům, atd.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Středa, 06. května 2020 - 08:37:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11720
Registrován: 8-2012
zavilí intelegenti fungujou za úplně jiný peníze na Evropský
... a v Rustonce (kde ale přece dřív bylo líp, když se tam dělala černá kovařina a opravovaly tramvaje a člověk se u práce zamazal a opodál se popelily 464.0 s baikama směrem na nádraží Těšnov [crazy]).
電車オタク
Bkp
Středa, 06. května 2020 - 09:24:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8242
Registrován: 8-2003
za jakou cenu - investiční pobídky zrovna pro montovnu

To bylo kolem roku 2000. V době konce mnoha velkých podniků zaměstnávajících desetitisíce dělníků, kteří v 17 vyšli z učení, přišli do fabriky a měli pocit, že tam u jednoho ponku vydrží do důchodu. Takový lidi šlo buď nechat bez práce (se všemi důsledky z toho plynoucími), nebo jim sehnat jinou zašívárnu. Potomci některých z nich pochopili a už pracují jinak, někteří stále sní o nějaké té "jistotě" a říkají, že DBL.
Uvážíme-li k tomu v Česku tradičně silný kult tzv. obyčejného člověka, moc jiných možností nebylo.
Středa, 06. května 2020 - 09:34:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14975
Registrován: 12-2007
Technická poznámka:

Začalo to už před lety, za premiérování Zemana (Nošovice, například)
Nošovice se dojednaly za Paroubka (3 - 4 roky poté, co Zeman doúřadoval jako premiér).

V době konce mnoha velkých podniků zaměstnávajících desetitisíce dělníků
... a také horníků. Ne náhodou šly pobídky do oblastí z utlumované (pozn. naštěstí utlumované; ani nepomýšlet na to, kolik dalších obcí by do dnešního dne zaniklo, pokud by těžba pokračovala stejným tempem jako do roku 1989 v návaznosti na tehdy výrazně vyšší poptávku po uhlí!) těžby uhlí na Mostecku či Ostravsku.

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Středa, 06. května 2020 - 15:13:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19
Registrován: 2-2020
Zazněla tu vzpomínka na Králův dvůr, tak jen tak pro připomenutí ..... kdo by tam chtěl dnes dělat. Celkem rád se na to občas podívám. [proud]
Středa, 06. května 2020 - 19:45:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6087
Registrován: 7-2011
RadekŠ:
"Ale těm přeci taky půjde mzda nahoru.[proud]"
Jistě. Jenže ne o tolik, jako "místním".
RadekŠ:
"Za cenu toho že tady je sociální smír, ekonomika je na plné zaměstnanosti a lidi nemusí houfně odcházet do zahraničí za prací. To není vůbec málo, žádná jiná postkomunistická země se tímhle pochlubit nemůže."
No, nevím, sociální smír? Mě to spíš přijde jako neustálé pěstování dřívbylolípáků, protože produktivita práce je vlastně stejná, jako na západ od nás, ale platy ne. Navíc ti lidé stejně do zahraničí odcházejí, protože nejsme schopni je zaplatit - viz zdravotnictví třeba. Není to nakonec příliš vysoká cena za sociální smír, když to pak končí volbou Burešů a podobných?
RadekŠ:
"Naopak se se lidi přistěhovávají. Třeba každý pátý vysokoškolsky vzdělaný Slovák se odstěhuje do ČR. "
Jednak si nejsem jist, zdali to spíš než o "kvalitě" ČR, nevypovídá o "nekvalitě" SR a pak mě hlavně napadá proč? Máme málo vlastních vysokoškoláků? Nebo nebude spíš problém s "kvalitou" oněch vysokoškoláků? Nebo počet schopných vystudovat vejšku je v národě už naplněn a protože "jdeme nahoru (kvalitní firmy), tak už se musí brát i zvenku?
RadekŠ:
"I ten Amazon jsou dvě firmy - ta známá pro chovance s půlkou mozku a rudlem v ruce ve skladu Dobrovízi, zavilí intelegenti fungujou za úplně jiný peníze na Evropský."
No, když pominu, že příroda nám nadělila každýmu jinak, takže ty chovance tak jako tak bude potřeba někde zaměstnat, tak se obávám, kolik těch česky mluvících chovanců tam skutečně dělá. Spíš tipuju, že většina bude mít rodný jazyk dál na východ (dál než je Slovensko). Sice netuším, jak přesně je to v Amazonu, nicméně vím, jak je to u podobných (třeba Rohlík), takže soudím, že tady to bude hodně podobné. Navíc jsou profese, kde Čecha téměř nejde potkat (např. firmy zajišťující úklid pro DPP), jednoduše proto, protože platí tak mizerně, že od nich utíkají i Ukrajinci. Tudíž místní chovanec si tam, s ohledem na životní náklady, vlastně ani nemůže dovolit dělat.
RadekŠ:
"Zamrznutí jsou některý lidi, kteří nevnímají přirozený procesy kolem sebe. A tvrdí něco i nízkých mzdách, který raketově rostou tak, že to míru růstu už ekonomika tak tak unese."
Já bych v tomhle i oponoval. Jistě, mzdy rostou a rostou rychle, jenže stejně rychle, ne-li rychleji rostou i životní náklady. Takže někteří lidé pak mají (docela oprávněný) pocit, že ač berou víc, ve výsledku nakonec mají stejný prd. A ti na nějaký ekonomický poučky o tom, že ekonomika tak rychlý růst mezd stěží unese, pochopitelně hážou bobek. Navíc stále z médií slyší o tom, jak třeba české banky jsou na tom vlastně dobře a jak za krizí sanovaly zahraniční matky, kolik že to peněz na dividendách odchází a podobně, že u nás jde na mzdy 1/3 nákladů, zatímco v zahraničí 2/3, no a logicky je napadne, že firmy na nějaký růst mezd peníze mají, jenže to by si musely snížit zisky a to se těm, fuj, zlým kapitalistům, nechce, takže "nás dřou".

Mimoto finanční a ekonomická gramotnost je u nás stále tristní. A co hůř, nic se pro zlepšení nedělá, takže "prostý lid" má tendenci ekonomy považovat za nějaký šarlatány, navíc mnohdy si navzájem odporující. [proud]
Středa, 06. května 2020 - 19:52:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1686
Registrován: 11-2005
Ekonomická gramotnost - náhodou podle ukázek naše veřejnoprávní Tv bude možná v novém pořadu lidem radit,
jak si správně půjčit na dovolenou[crazy]
Dejte mi moc ovládat měnu národa a bude mi jedno, kdo tvoří zákony. - M. A. Rothschild
MJ + DM = Black Celebration
Pikehead
Středa, 06. května 2020 - 20:39:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6134
Registrován: 3-2007
Jojo, to se dřív stát nemohlo... a mně zase straší v hlavě dovolená na Šíravě, snad jen v této cizině není Čech na mizině.

Ale půjčit se dalo na různé jebky do domácnosti z produkce domácího průmyslu, například turistickou pračku Tatramat, která stála nominálně totéž, co pračky dnes (=něco jako deset litrů v Kčs, tj. čtvrtinu ceny škodovky!) Mazec, ale ten turismus za to stál, nám vždycky málem odešla až na chodbu.
Středa, 06. května 2020 - 20:58:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6088
Registrován: 7-2011
David:
"Nošovice se dojednaly za Paroubka (3 - 4 roky poté, co Zeman doúřadoval jako premiér)."
Dojednaly. Jenže rozjel to právě Zeman. A vesměs šlo akorát o politický kecy, stejně jako např. v případě LG.Philips Displays v Hranicích. Jak co do výše investic, tak co do výše skutečných pracovních míst. A už vůbec nemluvě o tom, jakých míst a pro koho vlastně. Viz třeba letošní - vládou schválená - žádost Hyundai, aby do Nošovic přijely stovky Korejských odborníků (v květnu má prý přijet 446 zaměstnanců, dohromady víc jak 750 lidí). „Schválili jsme opatření k tomu, abychom korejské automobilce Hyundai, která má u nás v Nošovicích významnou výrobu, umožnili návštěvu a práci významných zaměstnanců na inženýrských a vývojových pozicích,”řekl v pátek na tiskové konferenci po jednání vlády ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček To jen jednoho napadne, proč si ta firma za tu dobu, co tu je, nevychovala odborníky místní?
Bkp:
"Uvážíme-li k tomu v Česku tradičně silný kult tzv. obyčejného člověka, moc jiných možností nebylo."
Jistě, bylo by to složité, leč možnosti byly. Akorát příslušní zodpovědní se vydali tou jednodušší cestou a po nás potopa. Čímž ten problém nevyřešili, jen odsunuli akorát do budoucnosti. Jistě, bolelo by to, ale takhle to mohlo být už za námi, zatímco teď nás to teprve čeká a budem za to platit vyšší cenu (pokud ji už neplatíme, viz aktuální vláda).
Čtvrtek, 07. května 2020 - 07:36:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11721
Registrován: 8-2012
protože produktivita práce je vlastně stejná, jako na západ od nás, ale platy ne
Kefalín, čo si predstavujete pod pojmom "produktivita práce"? To totiž není množství tramvají vyrobených za směnu, ale jejich hodnota (nejlépe měřeno jako cena, za kterou si ji někdo koupí, že). Takže ČKD Tatra Smíchov by klidně mohlo množstevně "produktivně" bouchat tétrojky, ale proti nějakému tomu Siemensu nebo Stadleru by tam platy byly jaký? No nižší, ku*a Halík, nižší! [biggrin][crazy]
Jistě, mzdy rostou a rostou rychle, jenže stejně rychle, ne-li rychleji rostou i životní náklady
To taky není pravda (v průměru - než zas vytáhnete "typický příklad" nějakého zoufalého ztroskotance), statistiky hovoří jasně (ale to samozřejmě jen entelygenti voblbujou chudáka vobyčejnýho čovjeka, že). Dřívbylolípismus je ale hlavně stav duše (i když, samozřejmě, to obhajování socíku obvykle velmi rychle skončí u ekonomických kritérií "kolik stálo zboží XY", ale to hlavně proto, že komoadvokáti vlastně jiné hodnoty než to žrádlo a chlast, nedejbože nějaké ideály, prostě nemají).
kolik že to peněz na dividendách odchází
Už zase ten nacionalismus... "nám" odchází dividendy - vy snad máte akcie Xní banky, že vám něco odchází? (No a přinejhorším si můžete pořídit i akcie Societé Generale a týt z toho odcházení.) A že se zdaňují jinde? Existence daňových rájů je způsobena existencí daňového pekla.
電車オタク
Čtvrtek, 07. května 2020 - 07:51:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6089
Registrován: 7-2011
T_._H_.:
"Kefalín, čo si predstavujete pod pojmom "produktivita práce"? To totiž není množství tramvají vyrobených za směnu, ale jejich hodnota..."
Jenže o tom se nemluví. Spíš to média prezentují tak, že českej dělník máká stejně pilně, jako ten německej. Takže se pak pochopitelně diví, že nemá stejný peníze. Že vlastně vyrábí "levnej šunt", takže má proto taky menší vejplatu, o tom už se nepíše.
T_._H_.:
"Už zase ten nacionalismus... "nám" odchází dividendy - vy snad máte akcie Xní banky, že vám něco odchází? A že se zdaňují jinde? Existence daňových rájů je způsobena existencí daňového pekla."
Nojo, jenže to je to samý, Anofert DNES tohle nenapíše, maximálně napíše něco o tom, jak ten Antikrist Kalousek ty "naše" banky prodal cizákům.

A na daně si taky přece šahat nenecháme, ba naopak, hlavně bohatý je přece potřeba ještě víc zdanit, však oni mají dost a vůbec, vždyť je to nemorální, bejt bohatej. Takže ne snižovat a zjednodušovat daně, nýbrž rájům zatnout tipec.
Co mě ale zaráží je, že zejména tohle vytahují spíš hlavně mladí "progresivisti", než staří dřívbylolípáci. Asi že je potřeba někde vzít na ty jejich fantasmagorie.
Bkp
Čtvrtek, 07. května 2020 - 07:59:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8243
Registrován: 8-2003
Bobik:
"Jednak si nejsem jist, zdali to spíš než o "kvalitě" ČR, nevypovídá o "nekvalitě" SR a pak mě hlavně napadá proč? Máme málo vlastních vysokoškoláků? Nebo nebude spíš problém s "kvalitou" oněch vysokoškoláků? Nebo počet schopných vystudovat vejšku je v národě už naplněn a protože "jdeme nahoru (kvalitní firmy), tak už se musí brát i zvenku"

Jediný problém je v tom, že vysokoškolské vzdělání se u nás stalo standardem později, než na západě viz. % vysokoškoláků v populaci třicátníků a řekněme padesátníků. Podle toho taky trh práce vypadá, takové firmy tu fungují a tak.
Jinak si neodpustím malé rýpnutí, třeba ekonomická síla Londýna hodně stojí na migrantech, zatímco dělník od Manchesteru se jen smutně dívá, jak vysoce kvalifikovaní lidé dostávající velmi slušné mzdy, roste tak mzdový průměr v zemi a on z toho zas tak moc nemá.
Bobik:
"No, když pominu, že příroda nám nadělila každýmu jinak, takže ty chovance tak jako tak bude potřeba někde zaměstnat, tak se obávám, kolik těch česky mluvících chovanců tam skutečně dělá. Spíš tipuju, že většina bude mít rodný jazyk dál na východ (dál než je Slovensko). Sice netuším, jak přesně je to v Amazonu, nicméně vím, jak je to u podobných (třeba Rohlík), takže soudím, že tady to bude hodně podobné. Navíc jsou profese, kde Čecha téměř nejde potkat (např. firmy zajišťující úklid pro DPP), jednoduše proto, protože platí tak mizerně, že od nich utíkají i Ukrajinci. Tudíž místní chovanec si tam, s ohledem na životní náklady, vlastně ani nemůže dovolit dělat. "

Pokud se vrátíme k tomu, že žít se má ve dvou, tak když sečtu čistou mzdu z dobrovízského Amazonu a řekněme nějakého jiného skladu poblíž, jsem na cca 45 tis./měs., což i těm nejméně nadaným zaručuje slušný (lež spíš skromný) život, samozřejmě ne v Praze, ale někde v rozumné vzádlenosti. Navíc je to poměrně stabilní, protože firmy jako tyto berou nové zaměstnance i v dobách recese.
Úklid a odměňování je kapitola sama pro sebe. Zeptejte se sám, za kolik byste byl ochotný jít uklízet. Resp. i kdyby úklid byl placený průměrnou mzdou, stejně to pro mnohé (zejm. v Praze) tak nějak z principu věci bude až ta poslední možnost, kdyby fakt nic jiného nešlo.
Chování Ukrajinek je kapitola sama pro sebe, když mají pocit, že to funguje, tak nevědí, co si říct, že jinak půjdou, jakmile je člověk pošle ať jdou, tak rychle otáčejí. Tady bych problém fakt nehledal.


Bobik:
"Viz třeba letošní - vládou schválená - žádost Hyundai, aby do Nošovic přijely stovky Korejských odborníků (v květnu má prý přijet 446 zaměstnanců, dohromady víc jak 750 lidí). „Schválili jsme opatření k tomu, abychom korejské automobilce Hyundai, která má u nás v Nošovicích významnou výrobu, umožnili návštěvu a práci významných zaměstnanců na inženýrských a vývojových pozicích,”řekl v pátek na tiskové konferenci po jednání vlády ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček To jen jednoho napadne, proč si ta firma za tu dobu, co tu je, nevychovala odborníky místní?"

Jediné, co mě na tom trochu zaráží, je že se na to dá čerpat z eurofondů. Jinak je to normální věc v nadnárodní firmě. Příště třeba zase Češi (resp. zaměstnanci české pobočky) pojedou jinam. Představa velké firmy, kde všichni jsou místní (a bydlí ve stejné bytovce) je trochu mimo.

Bobik:
"Jistě, bylo by to složité, leč možnosti byly. Akorát příslušní zodpovědní se vydali tou jednodušší cestou a po nás potopa. Čímž ten problém nevyřešili, jen odsunuli akorát do budoucnosti. Jistě, bolelo by to, ale takhle to mohlo být už za námi, zatímco teď nás to teprve čeká a budem za to platit vyšší cenu (pokud ji už neplatíme, viz aktuální vláda)."

To jako měla vláda z horníků udělat rovnou Java developery?
Ne, naštěstí pochopila, že tak snadné to nebude, tak je alespoň zabezpečila, jejich dětem zpřístupnila vysokoškolské vzdělání a z nich jsou dneska ti developeři (z některých) někteří dělají třeba v administrativní podpoře a ti méně nadaní pokračují v té montovně. To prostě nejde urychlit. To fakt nefunguje tak, že (po nějakém vládním impulsu) přijde "nějaká" firma vyrábějící "něco" s vyšší přidanou hodnotou a ta zaměstná to samé množství dělníků (zaměstnanců) za "německou" mzdu.
Čtvrtek, 07. května 2020 - 08:44:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10196
Registrován: 4-2003
us... "nám" odchází dividendy - vy snad máte akcie Xní banky, že vám něco odchází?

[biggrin][lol][proud]


Tzv. vobyčejnýmu člověku tohle může bejt úplně jedno.

Tak je zase jen další pastička na vobyčejnýho člověka - že ho někdo okrádá a podvádí.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Čtvrtek, 07. května 2020 - 09:03:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6090
Registrován: 7-2011
Bkp:
"třeba ekonomická síla Londýna hodně stojí na migrantech, zatímco dělník od Manchesteru se jen smutně dívá, jak vysoce kvalifikovaní lidé dostávající velmi slušné mzdy, roste tak mzdový průměr v zemi a on z toho zas tak moc nemá."
No, právě, jeden z důvodů Brexitu (rozhodně ne největší, nicméně "další kapička").
Bkp:
"Chování Ukrajinek je kapitola sama pro sebe, když mají pocit, že to funguje, tak nevědí, co si říct, že jinak půjdou, jakmile je člověk pošle ať jdou, tak rychle otáčejí."
Bohužel zrovna mám zkušenosti, že fakt jdou. Fluktuace značná. Ne/funguje to zhruba podle klíče - řidiči řvou, že jsou špinavý vozy, mistr (odpovědná osoba) zjebe Ukrajince, že to dělaj blbě, Ukrajinci se na to za ty prachy vyprdnou a utečou, než firma sežene nový, tak vozy nejsou uklizený, řev je maximální, že není uklizeno vůbec, pojeb dostane mistr od vedení...[crazy]
Bkp:
"Jinak je to normální věc v nadnárodní firmě. Příště třeba zase Češi (resp. zaměstnanci české pobočky) pojedou jinam."
Jenže tohle nezpochybňuju. Zpochybňuju ty kecy představitelů státu o tom, jak "nám" nalákali firmy, jak pro "nás" zařídili pracovní místa (díky pobídkám). Takže když si pak někdo přečte v novinách, jak se na ty "pro nás" zařízený pracovní místa vozí lidi zvenku, je pochopitelný, že ho chytne psotník.
Bkp:
"To jako měla vláda z horníků udělat rovnou Java developery?"
Tak jasněže asi těžko. Je jasný, že chlap, co 20 let dělal horníka nic moc jinýho asi neumí, navíc se zdravím na tom nebude nejlíp. Ale jak je zabezpečila? Představila snad nějakej dlouhodobej plán útlumu, rekvalifikací, sociální pomoci, či něco podobného? Jakej? Kde si ho můžu přečíst? Jejich dětem umožnila vysokoškolský vzdělání asi tak stejně jako dětem kohokoli jinýho. Když přednedávnem hrozilo, že Bakalovy doly půjdou do kopru najednou, tak z toho měla vláda akorát staženou [zadnice], aby se to nepodělalo najednou a všichni se hemžili, jak když píchneš do mraveniště. Opravdu mi to nepřišlo jako dlouhodobá promyšlená strategie.
Čtvrtek, 07. května 2020 - 09:31:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10197
Registrován: 4-2003
ěkdo přečte v novinách, jak se na ty "pro nás" zařízený pracovní místa vozí lidi zvenku, je pochopitelný, že ho chytne psotník.


Tak je hloupej a nedá se tím nic dělat. Hlupákovi přijde vše hloupé. Bohužel. To je akorát pohled na svět od solvíny, která v životě nedohlídne dál než na konec ponku a cokoliv mimo to je ústrk a podvod.

A ti lidi žádný místa lidem tady "neberou", to že stovky lidí za měsíc odjíždí sem tam je v nadnárodní firmě úplně normální. Každá expandující firma dřív nebo později doroste do rozměru nadnárodní firmy. Akorát teď jste se to dozvěděl, protože potřebovali kvůli koronaviru papír.[lol]

Navíc jak by mohli brát někomu práci, když tady ekonomika je na plné zaměstnanosti?? A v době kdy ty Nošovice otvírali měli problém tam sehnat manuály.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Čtvrtek, 07. května 2020 - 10:31:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13233
Registrován: 5-2004
"Navíc jak by mohli brát někomu práci, když tady ekonomika je na plné zaměstnanosti"

A bude na ni než přijedou?
Čtvrtek, 07. května 2020 - 11:29:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11723
Registrován: 8-2012
Ne, to už bude plno zaměstnanců na inženýrských a vývojových pozicích žmoulat čepice na pracáku...
Nebo z tý Koreje přijedou nějací manuálové k pásu?
電車オタク
Čtvrtek, 07. května 2020 - 12:16:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13234
Registrován: 5-2004
"Ne, to už bude plno zaměstnanců na inženýrských a vývojových pozicích žmoulat čepice na pracáku..."

Jako při minulý krizi.
Čtvrtek, 07. května 2020 - 12:49:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10199
Registrován: 4-2003
Jako při minulý krizi.

Vlčku, baví Vás ze sebe neustále dělat rohaté zvíře? Asi ano. Ono to ale není vtipné, spíš dost hloupé.

Minulá krize byla právě o tom že si firmy držely inženýrské a vývojářské pozice a propouštěly právě ty manuály. Dokonce ty firmy ani nepřerušily nábor absolventů VŠ. I v roce 2009 to co vylezlo z uzniverzit bez problémů skončilo ve firmách. Možná na dočasně horší než chtěné pozici a tu práci sháněli dýl, ale rozhodně ti lidi nebyli bez práce.

Ono je to koneckonců krásně vidět z dat.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Čtvrtek, 07. května 2020 - 13:18:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13235
Registrován: 5-2004
"Minulá krize byla právě o tom že si firmy držely inženýrské a vývojářské pozice "

To jako třeba ty zahraniční co to tu zapíchly komplet ze dne na den?
Čtvrtek, 07. května 2020 - 13:22:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11727
Registrován: 8-2012
Jako při minulý krizi
Jo, při minulý krizi ty pracáky vývojovými a inženýrskými pozicemi vlastně přímo přetékaly. A to jim ani nebrala jejich chleba fujfuj "konkurence" z Korejské Nelidsky Kapitalistické Republiky...

P.S. není hloupej, ale zaťatej.
電車オタク
Čtvrtek, 07. května 2020 - 13:45:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3987
Registrován: 9-2003
Já se obávám, že tak dlouho byl na pozici "opozice z prdele za každou cenu" až tomu sám uvěřil a zblbnul.
NOBLE BRICKS
Čtvrtek, 07. května 2020 - 15:20:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1592
Registrován: 11-2005
Tuším Zýmenc neustále pláče že si tu udělal ty vývojářský centra, ale že nejsou vysoce kvalifikovaný lidi, prostě nejsou, ani když je chce královsky zaplatit, tak nejsou.

Mzdy seniorních ajťáků možná ani tak nerostou proto, že by rostla jejich (už tak vysoká) hodnota práce, ale proto, že si je firmy navzájem krutě přetahujou, protože jinak je prostě nebudou mít, anžto nejsou.
Čtvrtek, 07. května 2020 - 15:30:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10200
Registrován: 4-2003
Já v tom vidím spíš takový to dědkovský kafrání: Dřív byly koně, teď jsou jen traktory... koni ale Jene náhon do zadku nestrčíš...a když jo, tak se nezačne točit ...... jo ale stejně dřív bylo líp a byly koně....... a tak furt dokola.[crazy]
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Čtvrtek, 07. května 2020 - 15:47:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3988
Registrován: 9-2003
Libcha; Já si myslím, že Zýmenc kalí vodu a ve skutečnosti k nim ti vývojáři nejdou proto, že jim je přeplácí Tichá Dohoda s.r.o., kde se učej od starých zkušených, že Dřív Bylo Líp.
NOBLE BRICKS
Čtvrtek, 07. května 2020 - 15:51:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 787
Registrován: 12-2007
Libcha:
"Tuším Zýmenc neustále pláče že si tu udělal ty vývojářský centra, ale že nejsou vysoce kvalifikovaný lidi, prostě nejsou, ani když je chce královsky zaplatit, tak nejsou. "
Zrovna v případě Zýmencu (asi taky záleží jak který a kde) co vím, tak jsou nadprůměrné nároky na kandidáty, které spousta absolventu, ale ani lidí s praxí nesplní jako hluboké teoretické znalosti z oboru nebo výborná komunikativní angličtina/němčina, běžně zde ani na pohovor nedojde pokud se v životopise nebo e-mail či tel. komunikaci objeví sebemenší pochybnost o kvalifikaci.
Lidí je na trhu dost, ale těch opravdu TOP odborně i jazykově kvalifikovaných už je spíš jak šafránu.
Don't take life too seriously. You'll never get out alive.
Čtvrtek, 07. května 2020 - 16:15:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10201
Registrován: 4-2003
e těch opravdu TOP odborně i jazykově kvalifikovaných.

To je normální rozložení lidí v populaci a nejde přeci o práci "kus jako kus".

Já dělám v úplně jiném oboru a tak 4/5 CV letí rovnou do koše. Ti lidé splňují nějaké formální předpoklady, ale to ještě nic neznamená. Taky nevím, zda používat slovo TOP, spíš to dost lidí zkouší.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Čtvrtek, 07. května 2020 - 16:43:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11729
Registrován: 8-2012
U vlčka už mnoho let nejde o "opozici z prdele" ale zapšklost, že mu svět s jeho "stářím a zkušeností" neleží u nohou (neležel teda ani v DBL ale to už mozek přebarvil na růžovo). Zrovna ten Zýmenc je pro něj naprosto nedosažitelnej, protože na jeho znalost kniebohringu není nikdo zvědavej a na "inženýrsko-vývojářský" stupeň prostě nemá.
Já v tom vidím spíš takový to dědkovský kafrání: Dřív byly koně, teď jsou jen traktory a traktor jetelem nenakrmíš a já jako starej praktik vím co dělat když bude mít kůň koliku a ty budeš jen čumět a googlit a vůbec, dřív bylo líp! [happy]
電車オタク
Desiro
Čtvrtek, 07. května 2020 - 17:40:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3472
Registrován: 2-2004
že chlap, co 20 let dělal horníka nic moc jinýho asi neumí, navíc se zdravím na tom nebude nejlíp. Ale jak je zabezpečila? Představila snad nějakej dlouhodobej plán útlumu, rekvalifikací, sociální pomoci, či něco podobného? Jakej? Kde si ho můžu přečíst?

Ale jistěže, stačí hledat, na webu je toho dost. Třeba tady (vč. příloh) nebo tam nebo taky támhle, případně hledejte v nějaké knihovně.

Na rozdíl od situace někde v exSSSR, kde to prostě nechalo padnout, se důsledky ukončení těžby tady řešily. Holt ale pád některých oborů, zapříčiněných předchozím ignorováním ekonomické reality, skončí průserem a jen se hraje o to, jak velký bude. Něco obdobného je reforma železnic.
Čtvrtek, 07. května 2020 - 18:44:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6091
Registrován: 7-2011
RadekŠ:
"Já dělám v úplně jiném oboru a tak 4/5 CV letí rovnou do koše. Ti lidé splňují nějaké formální předpoklady, ale to ještě nic neznamená."
Může být, já mám zkušenost spíš opačnou, tedy že lidi, navíc schopní, by i byli, jenže právě mnohdy nesplňují ty "formální předpoklady" (zhusta prapodivné, až se jeden ptá proč a k čemu jsou zrovna potřeba), případně se ti schopní ani nehlásí kvůli panujícím podmínkám a raději zůstávají na svých nižších pozicích.
Desiro:
"Ale jistěže, stačí hledat, na webu je toho dost."
[ok] Díky.
Čtvrtek, 07. května 2020 - 19:27:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13236
Registrován: 5-2004
Tak ono hlavně je dobrý se těm TOP lidem (a že jich tu v týhle diskusi je) v životě vyhýbat, protože to pak je v praxi jeden průser za druhým a jedna vostuda za druhou. Daleko lepší jsou lidi špičkoví - ti na rozdíl od těch TOP nemusí dávat všude a všem najevo že jsou TOP protože jinak by se to těžko poznalo ale je to na nich vidět "na první dobrou". A těch je tedy opravdu málo.

Jsou to totiž lidi co si uvědomují že ani oni neznají vše a hlavně spoustu věcí neznali a někdo jim poradil. Proto místo brožurkových žvástů eurosvazáků typu "měl jsi se líp učit", "si to najdi, já si to taky musel zjistit", čumění jak vrána na dva co táhnou skříň "za to nejsem placenej" jim podržej dveře nebo jinak pomůžou, nelamentujou že na zemi je bordel a místo hodinovýho shánění kdo to měl uklidit vezmou to smetákem za 2 minuty. A když někdo tápe tak poradí.

A fakt to není o vzdělání ale o přirozený inteligenci - která se pozná i bez mávání několika diplomy z prestižních škol (natož koupenejch v akci v Kaufu).

Přičemž se špičkový člověk najde mezi TOP odborníky prakticky v každé firmě...
Čtvrtek, 07. května 2020 - 20:39:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6092
Registrován: 7-2011
T_._H_.:
"
Já v tom vidím spíš takový to dědkovský kafrání: Dřív byly koně, teď jsou jen traktory a traktor jetelem nenakrmíš a já jako starej praktik vím co dělat když bude mít kůň koliku a ty budeš jen čumět a googlit a vůbec, dřív bylo líp! [happy]"
Tak jasně, nicméně mnohdy se bohužel tlačí to nový, aniž by bylo výrazně lepší než to starý. Případně se to nový a lepší zabije už v začátku špatným přístupem a prezentací. Když mezi starý dědky praktiky nakluše nějakej mladej manažer a začne jim tam manažerštinou vykládat moudra, co mu na školení nalili do hlavy, tak mu jednak dědkové nebudou rozumět a jednak ho pochopitelně pošlou do háje. S určitým konzervatismem a reptáním je zkrátka nutný počítat a proto je důležitý u tý nový věci vypíchnout především zlepšení oproti starejm postupům. A musí ta zlepšení pochopitelně skutečně mít, jinak to dědkové nepřekvapivě budou bojkotovat a budou z toho zbytečně kyselý xichty na obou stranách. S tímhle mám bohaté zkušenosti od nás z DP, kolikrát si říkám, jaký je štěstí, že už jen málokdo si pamatuje Křižíka (a ti, co ještě pamatovali koně už naštěstí vymřeli). [proud] Jenže za polovinu problémů může spíš tvrdý manažerský přístup stylu "my vám to nacpeme a vůbec se o tom s váma nebudeme bavit, protože vy tomu stejně nemůžete rozumět" a lidi se staví na zadní už jen z tohohle důvodu.
Čtvrtek, 07. května 2020 - 21:08:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13237
Registrován: 5-2004
Ono to nebude zas tak tragický s těma novotama jak tu káže THC a spol. Jinak by se běžně nedělalo s technikou o tři dekády jinde. Jen občas staří praktici konstatují že dřív bylo dejme tomu 100 parametrů k nastavení zatímco dnes jich je 500 z čehož je 395 k hovnu a nikdy se nepoužije.

Ostatně kdyby to byla radkolaminátková tragedie na entou tak bychom si tu asi nepsali neb před třiceti lety nebyl internet ani na UV KSČ. Jen opět pár lidí konstatuje že zlatý sedmičky widle protože na rozdíl od desítek se velmi jednoduše daly dělat aktualizace tehdy kdy k tomu byl vhodný čas z hlediska uživatele a ne kdy si to vyvzpomene a prudí sám OS. Jo, dá se tahle "výhoda" překonat - akorát dřív se překonávat nemusela a čas šel trávit smysluplnější činností než je rovnák na vohejbák.
Pikehead
Čtvrtek, 07. května 2020 - 21:19:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6140
Registrován: 3-2007
PV: A to by mě moc zajímalo, komu tohle morální poselství ráčíte adresovat, vzhledem k tomu, že většinu lidí tu rámcově znáte a víte, že by se těžko posunuli (a udrželi) tam, kde jsou, kdyby aplikovali vámi popsaný model entry level zmrd...

Ad Win10. Já jsem nikdy MSFT fan nebyl, ale posuny s Windows v efektivitě kódu a možnostech jsou obrovský (jede to bez problému na 11 let starých počítačích a to líp než sedmičky). A i když se to jmenuje 6 let Windows 10, tak to přes několik větších aktualizací je už o půl verze až verzi jinde...

Bobík: Dneska je change management plnej důrazu na "softovej" přístup, teda se zohledněním lidskýho rozměru. A jsou to věci až tak vousatý jako až komicky vypadající model Bruce Tuckmana z 60. let... Na druhou stranu jsou bezesporu pracovní kolektivy, kde je lepší vlastnímu "myšlení" moc velký prostor nedávat...

(Příspěvek byl editován uživatelem Pikehead.)
Čtvrtek, 07. května 2020 - 21:29:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 788
Registrován: 12-2007
RadekŠ:
"Ti lidé splňují nějaké formální předpoklady, ale to ještě nic neznamená. Taky nevím, zda používat slovo TOP, spíš to dost lidí zkouší."
To je pravda asi blbé takové spíš pejorativní označení, měl sem prostě na mysli člověka co má teoretické znalosti na základě kterých je schopen rozhodovat a řešit problémy a tím posouvat vývoj a nelézt s každou blbostí za seniory, z mé praxe není vyjímkou, že ing. absolvent elektrofakulty u pohovoru není schopen vysvětlit jak funguje RC článek nebo operační zesilovač, co potom s takovým člověkem ve vývoji elektroniky, který bude zřejmě fungovat metodou pokus-omyl a googlení všeho? A právě třeba Siemens Mobility raději připlatí a tyto lidi důsledně filtruje již v počátku, jiná firma je zas milosrdnější s tím, že dotyčný dostane podprůměrný plat a snad se jako junior vše časem naučí.
Petr_vlček:
"Přičemž se špičkový člověk najde mezi TOP odborníky prakticky v každé firmě..."
jaký je rozdíl mezi špičkovým odborníkem a TOP člověkem, nějak se v tom nevyznám?
Petr_vlček:
"i bez mávání několika diplomy z prestižních škol (natož koupenejch v akci v Kaufu). "
Frustrace z toho, že jste nikdy na žádné VŠ vzdělání nedosáhl? [wink] Ale co, za DBL byla přece i vlčkova základka náročnější než dnešní univerzity. [proud]
Don't take life too seriously. You'll never get out alive.
Čtvrtek, 07. května 2020 - 22:11:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13238
Registrován: 5-2004
Základka ne ale maturita byla něco mezi bakalářem a magistrem.

"A to by mě moc zajímalo, komu tohle morální poselství ráčíte adresovat, vzhledem k tomu, že většinu lidí tu rámcově znáte a víte, že by se těžko posunuli (a udrželi) tam, kde jsou, kdyby aplikovali vámi popsaný model entry level zmrd... "

Ano znám. Proč těžko? V dnešním systému kde je vše o penězích a konexích?

"jaký je rozdíl mezi špičkovým odborníkem a TOP člověkem, nějak se v tom nevyznám"
Víte jaký je rozdíl mezi expertem a specialistou? No expert ví hovno o všem zatímco specialista vše o hovně.
Jo a tuto poučku znají celkem dobře i v anglofonních zemích a velmi ji rozumějí. Asi jak MBA je tam překládáno jako Master of bullshit administration.
Čtvrtek, 07. května 2020 - 22:36:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10202
Registrován: 4-2003
PV: zlatý sedmičky widle protože na rozdíl od desítek se velmi jednoduše daly dělat aktualizace tehdy kdy k tomu byl vhodný čas z hlediska uživatele

KPURPNPM:. V tom případě máte prehistorický PC s pomalým plotnovým diskem a na něm 3 roky neakutální W 10 Home Edition (osekaná verze) s nějakým druhým či třetím produkčním buildem. Jinde se to totiž nevyskytovalo.

Cisalpino: jste nikdy na žádné VŠ vzdělání nedosáhl?

Ing. PV právě vzdlělání dosáhl a nebylo to v nějaké velkovýkrmně brojerů. O to víc je zto zarážejíévcí

PS. S tím příkladem o neznalosti si rozumíme, my to máme stejně.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pikehead
Čtvrtek, 07. května 2020 - 22:53:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6144
Registrován: 3-2007
Mám maturitu dost krátce po totáči (na gymplu i s matikou), takže řekl bych dost v původním mustru a mezi ní a bakalářským studiem rozdíl byl - souhrnných zkoušek o ekvivalentu maturity tam bylo tak deset (a to moje VŠ byla "nejtěžší gympl v Praze"). Samozřejmě maturita na fyzikálním gymnáziu za totáče vs. bakalářské studium na ÚJAK do tohoto srovnání zapadne, ale generalizovat to asi nejde...

No o konexích všechno je, dokonce se tomu říká netowrking. O penězích nevím, jak by to mělo fungovat - jakože by T.H. s Laminátkou někde dávali bokem pětistovku z každý vejplaty a po X letech akumulace kapitálu podmázli Petra Šimrala, aby je vzal... no to se mi moc nezdá. Já bych na vašem místě zkusil zvážit - aspoň jako pracovní variantu - že něco i uměj. [biggrin]

V anglofonních zemích vědí, že MBA je prostě obecný název titulu, stejně jako u nás zmíněný bakalář. Proto se píše do životopisu odkud to máte - jestli z JZD Čelákovice nebo z tohoto seznamu. (Měl jsem tu čest s číslem dvacet a moc bullshitu tam nebylo. Byla to místama větší makačka než v práci, protože menší podíl rutinních blbostí a výrazně větší podíl přemejšlení.)
Čtvrtek, 07. května 2020 - 23:00:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10203
Registrován: 4-2003
Bobík: mladej manažer a začne jim tam manažerštinou vykládat moudra, co mu na školení nalili do hlavy

Vy jste byl někdy na manažerských školeních? Já tedy na pár jo včetně nějakých mezinárodních a ta školení takhle koncipována nebyla, natož aby tam bylo nějaký lití do hlavy, tvrdý manažerský přístup (to ani nevím co je...)a tak podobně. Navíc ty metody se nikomu nevykládají, to nedává žádný smysl.

Podle toho co popisujete spíš ti lidi potřebné manažerské dovednosti vůbec nemají od přírody, natož aby byli na něco takového školeni (pokud je to pravda a nejde o příliš subjektivní popis).
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."