Diskuse » Diskuse k článkům » Politická zastávka Šabina - další "český Montabaur"? « předcházející | další »

Politická zastávka Šabina - další "český Montabaur"?

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Sobota, 26. července 2014 - 10:29:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 190
Registrován: 7-2005
Děsím se mánie rušení zastávek a prosazování taktu stůj co stůj. V českém provedení je to vždycky nakonec jen ničení dle:
http://dopravni.net/glosy/12550/kdyz-do-vaseho-mesta-dorazi-dopra vni-odpornik-zlepsit-verejnou-dopravu/

http://prch.wz.cz/index_soubory/cvut.htm

http://prch.wz.cz/index_soubory/pk_pocty.htm
Mlčet a sloužit
Sobota, 26. července 2014 - 14:09:45  
Neregistrovaný host
Přesně tak, ještě chybí porovnání s "19x levnější, pružnější a pohodlnější" bus dopravou. Proložit obligátními titulky o vlacích vozících vzduch a jak má železniční doprava smysl u spojů sídel nad 250 000 obyvatel...
Neděle, 27. července 2014 - 03:28:01  
Neregistrovaný host
Na základě jakého rozboru a znalosti místní situace o tom píšete Vy? Ty zřízené zastávky fungují dobře a mají své opodstatnění. Co takhle spíše se bavit o tom, proč tam nemůže být jednoduchá zastávka za pár set tisíc? Proč tam nemůže, pokud není zvláštní vytížení, jezdit jednoduchý levný motor? Třeba v sedle. A co tak zastávky na znamení? Co tak celková organizace místní dopravy provázaná s autobusy, kdy autobus je doplněk a návazná doprava? Vy jste zase jeden z těch, co vidí železnici jen v taktu, jen na pár VRT a hlavních tazích a jen s EC a IC. Jenže život lidí je jiný, odborná fakta jsou také někde jinde. A mimochodem, nejste třeba od nějakého autodopravce? Víte kolik nás všechny stojí tak Vámi propagovaná silniční doprava? Proč na ni máme ročně doplácet v desítkách miliard? Uvažujte a učte se, než něco napíšete.
Miroslav Zikmund
Neděle, 27. července 2014 - 17:03:56  
Neregistrovaný host
Na vašem místě bych se zaměřil na jiné ekonomické zvrácenosti - modernizace trati Žďárec u Skutče - Svitavy, patrně i za peníze z Bruselu a následná redukce osobní dopravy ...
Za "půl miliardy" se staví koleje na letiště Leoše Janáčka v Mošnově, ČT v reportáži informuje o sporu mezi ČD a krajem, ohledně vozidel a tom, že místo hodinového bude dvouhodinový takt. Nicméně nějak uniká podstata - kdo těmi vlaky bude jezdit při pohledu na letový řád letiště a kapacitě letadel ...

ad Pavelxyz : taktová doprava je dobrá věc, hlavně když nemáte k mání jízdní řád - zejména v zahraničí, protože víte, že každou hodinu jede nějaký vlak ... tož když vám náhodou ujede, víte, že jede další ...

Nehledě na to, že taktová doprava snižuje potřebu kolejových vozidel i personálu ...
Neděle, 27. července 2014 - 19:41:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 352
Registrován: 12-2007
Co takhle spíše se bavit o tom, proč tam nemůže být jednoduchá zastávka za pár set tisíc?

Legislativně to prostě není možné.

Proč tam nemůže, pokud není zvláštní vytížení, jezdit jednoduchý levný motor?

A proč tam nemůže, pokud není zvláštní vytížení, jezdit jednoduchý levný autobus?

Co tak celková organizace místní dopravy provázaná s autobusy, kdy autobus je doplněk a návazná doprava?

No a obec Šabina je právě obsluhována tím doplňkem a návaznou dopravou.

Vy jste zase jeden z těch, co vidí železnici jen v taktu, jen na pár VRT a hlavních tazích a jen s EC a IC.

Obávám se, že autorovi silně křivdíte.
Neděle, 27. července 2014 - 20:29:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 382
Registrován: 11-2005
Pavelxyz, Mlčet a sloužit a Fakta - přesná ukázka fanatismu a užitečného idiotství, které je následně zneužíváno různými zelenými tunely. Solární energie, cyklostezky, zbytečné železniční zastávky a celé tratě (např. ta zmíněná na ostravské letiště)... [angry]
Pondělí, 28. července 2014 - 00:04:11  
Neregistrovaný host
Jis i Cabadaj:
- Legislativně to možné bude, až ti, co jsou za to dobře placení, něco budou dělat. tady jsou ty hlavní ztráty peněz. Požadavek na toto byl dán už před řadou let a proč asi nebyl vyřešen????
- Autobus tu není od toho, aby jezdil souběžně s vlakem, navíc tato obec u té trati je v slušné docházkové vzdálenosti a nevím, proč honit lidi do autobusu souběžně, když mohou jet rovnou vlakem a ti, co se jim to hodí autobusem, ale v úplně jiných trasách přes obce, kam vlak nejezdí a navíc, aby ty vlaky napájel ve vhodných místech. tak se dostávají lidé do veřejné dopravy, tak se zvyšují tržby. Což novodobí teoretici nechápou. navíc autobus není levný - chce si to spočítat a poněkud něco vědět o ekonomice, nákladech a škodách. Demagogie a dezinformace, které někomu slouží nejsou fakta!
- Obec Šabina je obsluhována neoptimálně - viz výše
- Pokud bych mu křivdil, apk by asi psal něco jiného a jinak. Jen dokazuje, že o mnohém nemá dostatek relevantních informací nebp není dostatečně objektivní, ale také třeba proto, že není každodenním uživatele veřejné dopravy, zejména na venkově
- No a Cabadaj - jen důkaz ignorace, nepodložené argumentace. Pravda je někde hodně daleko, ale hlavně, že si plivneme a důkazy a objektivita jsou v háji. Takových máme v ČR, bohužel hodně a podle toho to tu vypadá. I v té dopravě.
Ondra_S
Pondělí, 28. července 2014 - 12:38:30  
Neregistrovaný host
Myslim, ze zastavka Sabina ma sanci si sahnout na znacne mnozstvi vodaku, to autor zcela ignoruje. Pravda, v zime to asi nevytrhnou, ale tak tam ten nemusi v zime ani stavet. Tech autorem zminovanych 50-70 denne by nemusel byt problem.
Pondělí, 28. července 2014 - 13:29:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3142
Registrován: 5-2009
Fakta:
Škoda slov.... kdyby jste si raději ty fakta našel sám, tak přestanete plácat takové kraviny. Autor toho článku v té oblasti žije a o problematice dopravy v tomto kraji více než dost a rozhodně není majitelem nějaké dopravy. Sedněte do auta zajeďte se tam podívat jak se věci skutečně mají.

Mimochodem, nejste vy majitelem nějaké stavební firmy nebo dokonce silně prosazující úředník, kterému díky této dementní stavbě přiteče pár chechtáků na účet... co???
Pondělí, 28. července 2014 - 16:11:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 354
Registrován: 12-2007
Fakta: Tak jinak. Vezměte se k ruce mapu a podívejte se do ní. Jak bylo v článku řečeno, nejvíce lidí ze Šabiny dojíždí do elektrárny Tisová, Sokolova a Kynšperka. Opravdu si myslíte, že dojíždění do těchto třech míst může být vlakem někdy lepší než busem??
Pondělí, 28. července 2014 - 22:54:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1443
Registrován: 1-2009
Tak co si budem povídat, že. ..
Řeka Ohře nám nese spoustu "kapriku" :-)
Je smutný, že v nejchudších regionech se verejné prostředky ztrácejí nejlépe a nejvíce. Viz. Aféra v Ústeckém kraji se zproneverenim dotací EU.
No hlavně že krasné lavičky stáli 110 tis. Ks.

"Jo to se nám to zije Švejku, když máme státní dotace a zakázky! "
vodák z Ohře
Úterý, 29. července 2014 - 10:30:25  
Neregistrovaný host
ad Ondra_S: Přesně tak, stanice Dasnice, vzdálená od obce Dasnice třičtvtě kilometru a od Šabiny 1,5 km a to spojená polní cestou je sice pěkná, ale svým historickým umístěním mezi dvěma obcemi prakticky dnes k ničemu a skomírající a to i se svými osmi staničními kolejemi. Využitelnost zastávky Šabina cestující veřejností by byla zejména od května do září, poměrně vydatně právě vodáky a turisty z přilehlého kempu v Šabině. Také jsem tam trávil celý týden a každý den chodil ráno z Šabiny na vlak do Dasnice a odpoledne z vlaku, v Dasnici na nádraží byli celý týden převážně jen vodáci remcající na zbytečnou tůru jeden a půl kiláku a to ráno i odpoledne a převážně ze Šabiny (skupinky cca 5-10 lidí, jak kdy). Byla to půlka června, pracovní týden, žádné prázdniny. Ta pěší cesta pěkná pakárna. Jinak zastávka Šabina byla, co si před více lety pamatuji, plánována u železničního přechodu k Chlumku, tedy rozhodně ne v oblouku. Takže nějaký KACÍŘSKÝ návrh? [andel] vybudovat zastávku Šabina, zcela zrušit Dasnici a z ní udělat zastávku posunutou o 0,75 km blíže k obci Dasnice - to už bohužel v oblouku. Mezistaniční vzdálenost 2,3 km.
Středa, 30. července 2014 - 05:52:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2264
Registrován: 7-2008
Tady vidím dvě otázky. První, zda je možné vybudovat zastávku bez podchodů/nadchodů, případně s nimi, ale bez úpravy pro invalidy (ti obvykle nesjíždí vodu), aby vyšla podstatně levněji, než na 30 milionů, když jde o dvoukolejnou trať?

A druhou, jak je to s možnými přestupy z autobusů ze Šabiny na vlak v Sokolově či Kynšperku?
Středa, 30. července 2014 - 22:34:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10692
Registrován: 12-2007
Vzpomínáte na kauzu výstavby zastávky Montabaur, na vysokorychlostní trati z Frankfurtu do Kolína nad Rýnem, před více než patnácti lety? Již tehdy dopravní specialisté upozorňovali, že stavět novou infrastrukturu pro obec se zhruba 13 000 obyvateli je ekonomický a provozní nesmysl
Tak jako tak bylo při výstavbě VRT Köln - Frankfurt nutné přeložit Unterwesterwaldbahn a v Montabauru pro ni vybudovat nové nádraží (s tím, že nová VRT by se tak jako tak nacházela mezi městem a Unterwesterwaldbahn). Oč dražší pak je, když se vybuduje "o nástupiště více" a vznikne možnost (nikoliv nutnost) zastavování i vybraných vlaků jedoucích po VRT?

Podle stejného přístupu: VRT-nádraží Velká Bíteš by bylo při výstavbě VRT Praha - Brno nesmyslem, protože asi o 20 km dále se může nacházet VRT nádraží Velké Meziříčí, propojené i s konvenčními tratěmi?

Nádraží Tullnerfeld (O. K., tam je traťová rychlost o něco nižší) je dle autora tohoto článku rovněž zbytečností?

Celostátní primát v návrhu a stavbě nových zastávek má Karlovarský kraj. Připomeňme si, že v novodobé železniční historii zde byly postaveny a zprovozněny zastávky Františkovy Lázně-Aquaforum, Cheb-Skalka, Krásný Jez zastávka a zatím nejvíce kontroverzní Pomezí nad Ohří.
Tzn. 4 zastávky, tedy MÉNĚ než činí počet nových zastávek na pouhé trojici tratí v Libereckém kraji (034 - 036, kde bylo v posledních cca 15 letech vybudováno, počítám-li dobře, 6 nových zatávek).

Dlouhodobě totiž Ministerstvo dopravy sleduje záměr zvýšení rychlostí na tzv. Podkrušnohorské magistrále (tedy tratích č. 130 a 140) a plošného zavedení rychlostního profilu V130 na celé trase, a to za účelem zkrácení systémových jízdních dob a optimalizace taktových uzlů symetrie v Chebu, Karlových Varech, Ústí nad Labem atd.
Z hlediska regionální dopravy (která by jako jediná v zast. Šabina zastavovala) je tento argument do značné míry irelevantní (uzel v Ústí nad Labem - tzn. ve městě bez uzlového nádraží, jak paradoxní - je s Karlovarským krajem spjat pouze rychlíkovou dopravou, tzn. vrstvou, která by v zast. Šabina rozhodně nezastavovala).

Kde pracně spoříme půlminuty a minuty k minutám tak, abychom byli schopní vytvořit smysluplný jízdní řád, tam každá taková nová zastávka typu Šabina minimálně jednu minutu v každém směru ubere a prodlouží jízdní doby – a to na úkor pravidelně tranzitujících cestujících přes dotčený úsek.
Které konkrétní "nestíhání systémové jízdní doby" zřízením (kterékoliv) nové zastávky zde u Os vlaků hrozí?

zrušení několika desítek železničních zastávek na síti Banedanmark (obdoba SŽDC s.o.; největší vlna rušení od konce sedmdesátých let), a to v zájmu realizace hodinového taktu („modelu“) na celé síti.
Tento argument se stává pádným v případě jednovrstvé obsluhy předmětné trati vlakovou dopravou, tzn. srovnatelným by pro trať vedoucí okolo obce Šabina byl pouze v případě zrušení zastávkových vlaků; a/nebo v případě jednokolejných tratích, kde může zrušení zastavování v některé z méně využívaných zastávek přinést "stíhání dosud nestíhatelného" z hlediska potřebných křižování (např. nové křižování v X:30 h při změně taktu z 2 h na 1 h). To opět není případ t-140.

Centrální (!) stanovení dogmatické "hranice zastavování" dle mého názoru není šťastným řešením.

V některých případech může platit, že "lepší obsluhovat danou, byť málo využívanou zastávku vlakovou dopravou, než kvůli tomu zavádět - byť jen menší počet - nových autobusových spojů" (O. K., toto opět není případ obce Šabina).

Jak vysoký by musel - dle názoru autora článku - být potenciální denní obrat cestujících na zastávce Šabina, aby bylo ekonomicky ospravedlnitelné ji zřídit?

Zastávka Šabina nebyla nikdy oficiálně prezentována veřejnosti jako záměr kraje, nikdy se neobjevila v žádném volebním programu či akci
Volební programy obvykle bývají zjednodušované a neobsahují všechny údaje (které by beztak 99 % voličů nečetlo).

rekonstrukce nástupišť v Chebu (opakovaně navrhováno, dlouhodobý záměr), rekonstrukce kolejiště a nástupišť ve Františkových Lázních, kompletní peronizace stanic Ostrov nad Ohří a Kynšperk nad Ohří
To vše sice má výrazně, výrazně vyšší užitek než potenciální zast. Šabina, ale také to nebude stát "jen" těch "30 mil. Kč + přístupové cesty".
Čtvrtek, 31. července 2014 - 20:11:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 62
Registrován: 5-2014
Přidám jeden podobný případ, který se už bohužel stal realitou: Droužkovice. Pro neznalé: je to vesnice poblíž Chomutova, do jejíž blízkosti byl přeložen úsek trati 124, a tak byla postavena zastávka Droužkovice. Nachází se asi 600 m od centra obce a asi 300 m od nejbližších domů. S velkým překvapením (pro jiné neznalé: sarkasmus) se zjistilo, že se nikomu nechce chodit na vlak až kamsi za okraj zástavby, když celou vesnicí prochází linka chomutovské MHD i další autobusové linky, které zde mají 4 zastávky. Výsledkem je, že nová moderní zastávka už ani není psaná v JŘ a je zarostlá bodláky.

Podobně absurdní je dlouhý souběh trati 124 a spojky Droužkovice - Odb. Dubina. Ten je dlouhý 2,5 km a až poté následuje výhybna Droužkovice. Kdyby vznikla výhybna v místě, kde se obě tratě setkávají, ušetřilo by to 2,5 km koleje a jedno nástupiště (i s dlouhou přístupovou cestou) už tak zbytečné zastávky.
https://www.youtube.com/user/zdeans97 - YouTube
www.panoramio.com/user/4228720 - Panoramio
http://zdeans.rajce.idnes.cz/ - Rajče (fotky vlaků)

Železnice nemůže zůstat zastaralá jen proto, že se takto mnoha šotoušům líbí.
Pátek, 01. srpna 2014 - 00:02:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3152
Registrován: 5-2009
Zdeans:
Nevím, ale neplatila tuhle přeložku šachta, aby se dostala k uhlí??? Pokud ano, jedná se o něco zcela jiného i když to tam udělali jak to je
Pátek, 01. srpna 2014 - 14:41:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2015
Registrován: 9-2008
Osobně mi článek přijde dost nepřesvědčivý.
Já obvykle navrhuju spíš opak (viz moje protesty vůči výstavbě nesmyslných zastávek na trati 122 ve vlákně Tratě a lokálky v okolí Prahy), ovšem v tomto konkrétním případě považuji existenci zastávky Šabina za opodstatněnou.
Nejprve je třeba si položit otázku, jestli vůbec má existovat vrstva zastávkových vlaků mezi Chebem a Sokolovem. Přes Citice jezdí poměrně dost autobusových spojů směrem na Bukovany (navíc přímo do centra Sokolova), do Hlavna jezdí i sokolovská linka MHD, kterou lze posílit (ovšem železniční zastávka toho jména slouží stejně hlavně pro ETI), přes Dasnici by mohly být vedeny autobusové spoje do Chlumu Sv. Maří, v Kynšperku staví rychlíky a Nebanice můžu celkem snadno taky zajistit autobusovou dopravou. Pokud tedy měříme touto prostou optikou (tak jako autor v případě Šabiny), kdy jde u jednotlivých obcí na trase pouze o to, zajistit základní obsluhu pro cestu do nejbližšího města, tak zastávkové vlaky nejsou nezbytné.
Ovšem uvažujeme-li, řekněme, o level výš, tzn. v dimenzi celkové dopravního systému širšího regionu, pak je existence zastávkových vlaků rozhodně opodstatněná, neboť mají své místo v širším spektru přepravních vztahů. A pokud tedy existovat mají, pak není důvodu, aby takový vlak projížděl v těsné blízkosti obce a nezastavoval u ní, čímž se do takových vlaků přivádí další část spektra - alespoň to platí, pokud by vybudování zastávky nebylo extrémně náročné a nákladné (např. pokud by vůbec neexistoval přechod přes řeku).
V tomto konkrétním případě by to znamenalo systémový zásah, totiž zrušení mezilehlé stanice Dasnice a její nahrazení dvěma zastávkami u zástavby, Dasnice a Šabina.

Když to brutálně zjednoduším, tvrdím, že peníze ušetřené za provoz na neperspektivních tratích (a nesmyslné investice do nich těsně před omezením provozu) by měly být investovány do rozvoje perspektivních tratí, a to třeba právě nových zastávek. Z toho pohledu mi přijde jako hloupost stavět Droužkovice (na trati s v podstatě nulovým provozem zastávkových vlaků) nebo Chýni (na trati, kde vůbec žádný provoz být nemá) a naopak jako hloupost nestavět Šabinu a Dasnici (na trati, kde osobní vlaky čile jezdí a měly by i nadále).

Jinak vesměs souhlasím s Davidem.
pazza
Úterý, 05. srpna 2014 - 20:03:15  
Neregistrovaný host
Ad dispečer,
ano přeložku tratě spolufinancovaly doly, bez této přeložky by nemohli těžit.
Navíce v současnosti je překážkou i nově vybudovaná 4proudá R7..
Poslední dobou se na dráze pohybuji pracovně víc a víc a chcete znát můj postřeh? Ve vesnici kde není zažité cestování vlakem jej nikdy neprosadíte.
W.
Úterý, 05. srpna 2014 - 20:57:18  
Neregistrovaný host
Reakce na všechny předcházející příspěvky (autor (=W.) byl v zahraničí a tato diskuze mu unikla):

Na základě jakého rozboru a znalosti místní situace o tom píšete Vy? Ty zřízené zastávky fungují dobře a mají své opodstatnění.
Na základě mnohaletého osobního využívání VHD v celém kraji a každodenního využívání a sledování využívání vlaků na t140 (nejen tam).
"Zřízená" zastávka Pomezí nemá žádné opodstatnění.
"Zřízená" zastávka Krásný Jez má obrat cca 0 - 5 lidí denně. Rentabilita opravdu fascinující.
"Zřízená" zastávka Cheb-Skalka má obrat pár lidí denně. Nicméně mírně vyšší než Kr. Jez. Rentabilita neznatelně, nepatrně vyšší. Nádhera.

proč tam nemůže být jednoduchá zastávka za pár set tisíc?
Nemůže. Prostě se smiřte s faktem, že zastávka na dvoukolejce nepostavíte za tři miliony Kč.

Co tak celková organizace místní dopravy provázaná s autobusy, kdy autobus je doplněk a návazná doprava?
Zavádějící podsuv mimo téma.

A mimochodem, nejste třeba od nějakého autodopravce?
Nejsem.

M. Zikmund: Mimo téma, nereaguji.


Pokud bych mu křivdil, apk by asi psal něco jiného a jinak. Jen dokazuje, že o mnohém nemá dostatek relevantních informací nebp není dostatečně objektivní, ale také třeba proto, že není každodenním uživatele veřejné dopravy, zejména na venkově

relevantních informací mám silně nadprůměrně než běžný daňový poplatník, který by měl tu zbytečnost zaplatit. Na venkově mám chalupu, nikdo tam VHD nejezdí, ač existuje. Každý týden jezdím na venkov za slečnou a taky tam má každý auto (pravda zbohatlický satelit Varů, ale autobusem se tam nedostanu). A vlastně stačí se na venkově zeptat místních.

Ondra_S: Ano, vodáky jsem záměrně neuváděl. Vodácká sezóna na Ohři trvá cca 2.5 měsíce - od zhruba poloviny června do konce srpna. Je silně naivní si myslet, že po dobu cca 80 dnů dosáhnete trvalého obratu 50 - 70 cestujících a tím nějak zásadně změníte CBA. Navíc je otázkou zda vůbec jim podobné služby zajišovat a proč. Mě také nikdo neplatí dopravu na rodinnou dovolenou.

vodák z Ohře:
Přesun zast. Dasnice ano, ale ne k šabině, nýbrž blíže k obci, zhruba k úrovni vjezdových návěstidel stávající stanice, za oblouk. Zachování obsluhy Dasnice vlakem považuji za přínosné (zkuste v zimě tam zajet autem a pochopíte...).

David: Sorry, ale Unterwesterwaldbahn má zcela jiné parametry než novostavba VRT NBS.
Tullnerfeld: Byl jsem, viděl jsem a ne moc pochopil. Nehraju si na znalce této části Rakouska, klidně mě poučte. A nejedná se o VRT.

ad KV a Liberecký kraj - nesrovnával jsem kraje a ani k tomu nevidím důvod. Podobné stavby jsou vždy především politikum.
W.
Úterý, 05. srpna 2014 - 20:57:58  
Neregistrovaný host
Jak vysoký by musel - dle názoru autora článku - být potenciální denní obrat cestujících na zastávce Šabina, aby bylo ekonomicky ospravedlnitelné ji zřídit?}
Tak vysoký, aby byl splněn sledovaný a rozhodný ukazatel rentability investora. Podle mých informací to nehrozí ani zdaleka. Konkrétní data zde uvádět nebudu, protože nehodlám být popotahován za vynášení interních údajů.

Volební programy obvykle bývají zjednodušované a neobsahují všechny údaje (které by beztak 99 % voličů nečetlo).
Aha. To snad víme, ne?

To vše sice má výrazně, výrazně vyšší užitek než potenciální zast. Šabina, ale také to nebude stát "jen" těch "30 mil. Kč + přístupové cesty".
Proto se také vždy posuzuje ekonomické hodnocení investic a garantuji Vám, že ten Cheb nebo KV vyjdou téměř zaručeně, narozdíl od nesmyslu typu Šabina.

Zdeans: Ano, Droužkovice jsou opravdu odstrašující příklad.

Mašotouš: Hle, rozumný diskutér! :-)
Souhlasím až k:
A pokud tedy existovat mají, pak není důvodu, aby takový vlak projížděl v těsné blízkosti obce a nezastavoval u ní, čímž se do takových vlaků přivádí další část spektra - alespoň to platí, pokud by vybudování zastávky nebylo extrémně náročné a nákladné (např. pokud by vůbec neexistoval přechod přes řeku).

Toto platí jen v případě, když zcela ignorujete investiční náklady. A to tak není nikdy.

V tomto konkrétním případě by to znamenalo systémový zásah, totiž zrušení mezilehlé stanice Dasnice a její nahrazení dvěma zastávkami u zástavby, Dasnice a Šabina.
Částečný souhlas. Za optimum možného a politicky a odborně průchozí považuji přesun zast./žst. Dasnice do nové polohy, blíže k obci. I tak asi asi horko těžko spíš nevyjde, ale dovedu si představit, že to má nějaké společenské opodstatnění.
Alexis Spinus
Středa, 06. srpna 2014 - 14:50:32  
Neregistrovaný host
O těch vodácích silně pochybuji. Když jsem jel naposled Ohři, bylo to o prázdninách o víkendu, a v Kynšperku, kde je také velký kemp, jsem byl na nádraží z vodáků evidentně sám, zbytek pár místních.

Ale o to tady přeci vůbec nejde. Jediný Lc937gt11 prošel testem inteligence: na podzim jsou obecní volby, ty nám někdo musí zasponzorovat, a tomu je zase třeba namazat, i kdyby se měla postavit sebe větší pi...ina. To, že si ji vyvzdorovalo pár místních patriotů, kteří sehrají roli příslovečných "užitečných idiotů", je jen nechtěný bonus pro jediné beneficienty celé té komedie.
Čtvrtek, 07. srpna 2014 - 13:36:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10709
Registrován: 12-2007
Unterwesterwaldbahn má zcela jiné parametry než novostavba VRT NBS.
Z hlediska nutnosti výstavby nového nádraží v Montabauru pro Unterwesterwaldbahn to víceméně nehraje roli. Aby bylo nádraží co nejblíže městu, muselo by být stejně vystaveno "hned za VRT", s průchodem pod vysokorychlostní tratí.

Tullnerfeld je něčím podobným - i kdyby nesloužil k zastavení části dálkových vlaků, tak zřízení tohoto nádraží bylo potřebné jednak z dopravního hlediska (nádraží z kolejovým rozvětvením pro přípdané předjíždění vlaků na nové hlavní trati a také pro čekání nákladních vlaků jedoucích od St. Pöltenu a odbočujících zde z hlavní trati směrem na Tulln), jednak z hlediska vhodného nahrazení dvou zastávek, které musely být kvůli přeložení tratě opuštěny osobní dopravou (Judenau a Pixendorf).

To srovnání mi prostě nesedí; pokud něco mělo v tom nadpisu 'sedět!, tak např. "Šabina - další Pomezí nad Ohří"?
Jestliže vzniku té zastávky nevychází příznivá CBA, tak tato nebude postavena s přispěním fondů EU (kde je příznivé ekonomické hodnocení podmínkou příspěvku)?

Kde je pak hranice společenského opodstatnění? Mají společenské opodstatnění Os vlaky v úseku Schirnding - Cheb (když zde hovoříme o sporném společenském opodstatnění dvou zastávek zřízených v tomto úseku)?

ad KV a Liberecký kraj - nesrovnával jsem kraje a ani k tomu nevidím důvod.
Ale srovnával, viz Celostátní primát v návrhu a stavbě nových zastávek má Karlovarský kraj.
Nicméně, v kontextu diskuse je to víceméně detail.
W.
Čtvrtek, 07. srpna 2014 - 20:33:40  
Neregistrovaný host
Jediný Lc937gt11 prošel testem inteligence: na podzim jsou obecní volby, ty nám někdo musí zasponzorovat, a tomu je zase třeba namazat, i kdyby se měla postavit sebe větší pi...ina. To, že si ji vyvzdorovalo pár místních patriotů, kteří sehrají roli příslovečných "užitečných idiotů", je jen nechtěný bonus pro jediné beneficienty celé té komedie.
No... V zásadě máte pravdu, nicméně bych to upřesnil.
Šabina je mnohaletá idea, o letošní volby nejde.
(nicméně o faktu, že ze státních zakázek jdou prachy do politických stran se ví, ale fakt tento článek nebyl o tomhle průseru...)
Taky lze říct, že i když přistoupíme na tu zavedenou praxi šedé ekonomiky a penězovodu skrze privát k politikům, tak se to dá realizovat i skrze prospěšné stavby a ne blbosti.
patriotů... no pitomců je silné slovo, spíš naivních trafikantů levicově odborářské privátní regionální lobby. Však nějaký ty drobný zbydou i na ty naivní přisluhovače.

David: Teď nemám moc času, tak jen stručněji:
I když je Unterwasterwaldbahn čistě záležitostí německých občanů, tak můžem diskutovat - co to je?
Pár nákladů do strojírny v Siershahnu (dál nic), Wallmerod asi mrtvej, osobka z Limburku vytížená tak nějak akorát na to, aby skončila jako ta druhá část na Siershahnem na sever.

Tullnerfeld: Byl jsem před rokem a něco. Pusto, prázdno, beton, pár aut.

To srovnání mi prostě nesedí; pokud něco mělo v tom nadpisu 'sedět!, tak např. "Šabina - další Pomezí nad Ohří"?
Klidně, ale já fakt nemám čas babrat se v detailech, mám i jiný povinnosti, než viset na PC. Občas mě nějaká hloupost vytočí k tomu něco sepsat, ale fakt se v tom nevrtám jak študák v kundě.
Jinak pro náhled: včerejší ranní Os Cheb - M. v 6.27: Pomezí výstup 1 člověk, Skalka také jeden. Nástup nula.

Jestliže vzniku té zastávky nevychází příznivá CBA, tak tato nebude postavena s přispěním fondů EU (kde je příznivé ekonomické hodnocení podmínkou příspěvku)?
Postavit můžete co chcete, třeba hřídele z jahodovýho dřeva. Akorát to bude k ničemu a lidi se Vám vysmějou. A někdo vydělá a jinej zchudne. A já nechci bejt chudej, to už jsem byl.

Kde je pak hranice společenského opodstatnění?
Filozofii si nechte do školy.

Nicméně, v kontextu diskuse je to víceméně detail.
Tak především - navrhováno je více zastávek, ale to nebylo předmětem příspěvku. A taky mám svoje silné důvody proč píšu jen něco a nějakým způsobem.
Michal B
Neděle, 07. září 2014 - 22:40:08  
Neregistrovaný host
NELZE SROVNÁVAT MONTABAUR A ČESKOU REPUBLIKU!
V Německu města/regiony(jejich politici) lobovali, aby nová trať vedla právě k nim. Aby zajistili rozvoj, konkurenční výhodu..
V ČR se (skoro) všechny obce a města snaží, aby k nim žádná nová trať nikdy nevedla a snaží se (vlastnímu) státu zatopit co nejhůř.
Nová trať JE politické rozhodnutí a politici jsou od toho, aby rozhodovali. Jen jsme na to už zapomněli...
Jeďte se do politické zastávky Montabaur podívat, stojí to za to! Googlemaps nestačí.
Pondělí, 20. října 2014 - 15:38:47  
Neregistrovaný host
ZASTÁVKOVÝ POPULISMUS

Konečně někdo napsal článek o fenoménu, který zabíjí českou železnici.

Pár faktů - i když skalní schotouschi je budou stejně ignorovat:
1) Vlak je těžší a ocelové kolo dvojkolí na ocelové kolejnici má asi 1/3 součinitel adheze oproti silničnímu vozidlu.
2) Vlak může dosahovat vyšší rychlosti než bus. To ale vyžaduje dražší zabezpečení a kvalifikovanější osobu, která ho řídí.
3) Vlak je delší než bus, a tak uveze víc lidí. Díky vyšším fixním nákladům MUSÍ být delší a zároveň rozumně naplněný.

Z těchto faktů vyplývá, že:
a) zastavování s vlakem podobně často jako s busem je ekonomický nesmysl
b) vlak je svými technickými vlastnostmi předurčen pro přepravu větších množství lidí na vyšší vzdálenosti (páteř), k tomu však musí mít vyšší cestovní rychlost než bus
c) protože je vlak delší, i zastávka musí být dostatečně dlouhá pro vlak v ranní špičce. Tohle je hlavní složka investičních nákladů, ne informační systém...
d) když s Os zastavíte v každé vesnici okolo, přilákáte do VHD možná desítky cestujících. Nízkou cestovní rychlostí však odradíte STOVKY lidí, kteří cestují mezi městy nebo do nich denně dojíždějí...

Ani někteří odborníci na SŽDC, kterým jde o věc, nemají radost z "politických" zastávek, protože vědí, že investiční prostředky jsou omezené. Naštěstí každá stavba musí projít hodnocením ekonomické efektivity a ani na politický tlak nelze náklady a přínosy přiohnout o stovky procent...

Další, zde ještě nejmenovaná, "politická" zastávka je Sulislav na trati 170 z Plzně do Chebu.

Drážní společnost při ČVUT FD chystá o tomto nepěkném fenoménu moderovanou diskusi, neboť studenti dopravy jsou jedni z mála lidí z oboru, kdo není pod politickým ani ekonomickým tlakem na "politické" zastávky.

Pane Kuliši, děkuji Vám za článek. Pokud máte zájem pomoci nám s látkou k této diskusi, napište mi prosím.
Nový příspěvek
     
  Text příspěvku:

  Uživatelské jméno:
  Heslo (pro registrované):
  E-mail (volitelně):
  Přílohy:
  Volby: V příspěvku používám HTML kód
Odkazy (URL) v příspěvku automaticky aktivovat
  Akce:
, více zde.