Diskuse » Autobusy a trolejbusy » Dopravci a linky » Archiv diskuse Dopravci a linky do 12. 8. 2020 « předcházející | další »

Archiv diskuse Dopravci a linky do 12. 8. 2020

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Pátek, 31. července 2020 - 12:27:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13099
Registrován: 4-2006
Jinak AB Streetservice ruší spoje do Jablonce. http://portal.idos.cz/Search.aspx?c=7&mi=7&io=1&sv=
pyrotechnik:uvidíte-li mě utíkat,snažte se mě předběhnout....

busline.ic.cz. doprava v severovýchodních Čechách a nejen tam


Nový web VHD FOTO.CZ
Pátek, 31. července 2020 - 13:19:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6150
Registrován: 12-2004
Ares1: By se to třeba chytlo, ale až tak od 20 září, ne teď.
Pátek, 31. července 2020 - 14:57:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1695
Registrován: 9-2009
Ares1: Neodborně sestavený JŘ garážovým dopravcem bez znalosti místního prostředí a trhu... A beze snahy se poradit se s organizátorem. Asi pod (mylným) dojmem, že bychom se s dopravcem nebavili, či co.
Životnost takových linek je neodhadnutelná, veřejná služba je negarantovaná a nestabilní. A tomu někdo vážně fandí??

TN26:
Možná kdyby stát místo vymýšlení dotovaných dálkových spojů, raději nějak zasáhl do krajů, aby nemohly dávat nesmyslné omezující paragrafy na přepravu
Nevím, k jakému kraji máte výhrady, ale ze své zkušenosti vím (a za sebe mohu prohlásit), že kraje (většinou) pracují koncepčně a dopravu nějak i s ohledem na ekonomické možnosti plánují. A především dopravu dělají pro cestující. A já se ptám: Je pro cestující přínos, když dálkové linky náhodně vznikají a zanikají (viz Boblick-company)? Je pro cestující přínos, když na silných relacích se komerční dopravci jen vzájemně "podjebávají" a ve výsledku pak dokážou zkrachovat společně? A tomuhle bordelu má ustupovat organizace dopravy?
"Usínal jsem s pocitem, že celý svět je v pr.... Když jsem se ráno probudil, tak jsem ten pocit měl dál. Asi neumím spát." (Jan Werich)
Pátek, 31. července 2020 - 16:43:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6151
Registrován: 12-2004
OP: Tak třeba spojení ČB- Vysočiny- Brno kvalitně zajištěno není. To neznamena, že se dopravci za současných podmínek dokáží udržet. PS: R Brno ČuB si můžete strčit zaklobouk, lidově a velice mírně řečeno. Myslím všeobecně. Poslano z mobilu.

(Příspěvek byl editován uživatelem zzz.)
Pátek, 31. července 2020 - 16:47:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4603
Registrován: 9-2007
Když už to teda u nás na dráze funguje, nejde nějaké dálkové linky ze strany státu zasmluvnit třeba na 10 let a těch 10 let s nimi prostě počítat a ideálně je vůbec neměnit? Zrovna z Prahy do té Rokytnice nad Jizerou to vlakem moc dobře nejde, ale co situaci sleduju, tak zrovna tam probíhají ty boje, z nichž vyvstanou poražení oba dopravci a výherce není vlastně vůbec nikdo.

Legislativa sice tuhle možnost zatím nezná, ale právě tak to myslím – věřím, že tým odborníků by dokázal vytvořit soubor relací a časových poloh tak, aby byla existence takového spoje obhajitelná, ale zároveň by byla existence takové linky "citlivá" – tedy zhruba na jednu linku a při existenci linek dvou a vzájemného vykrádání si cestujících by provoz obou linek/dopravců začal být ztrátový a položilo by je to oba. Prostě aby to svobodu podnikání nenarušovalo, ale aby ti, kvůli kterým ta celá sranda existuje (tedy cestující, zákazníci této služby), měli nějaké slušné spojení autobusem, když už to závazkovým vlakem dost dobře nejde.

Z hlavy mě pak napadají třeba tangenciální relace (např. Chomutov - Most - Louny - Rakovník - Plzeň, Sedlčany - Příbram - Plzeň - Toužim - Karlovy Vary,..) anebo velice okrajové spoje (např. o půlnoci z/do větších krajských měst do/z Prahy apod.). V případě prvně uvedeného sice v některých relacích jezdí regionální vlaky či autobusy, ale vzhledem k jízdním dobám jsou nekonkurenceschopné a zdlouhavé (komu je příjemné jet něčím, co místo hodiny a čtvrt bez zastávky jede hodiny dvě a ještě cestou dvacetkrát zastaví..), v případě druhého uvedeného se vždy najde nějaká zbloudilá duše, co klidně i nějaký minibus domů ještě ten den ocení.
Pátek, 31. července 2020 - 17:08:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1697
Registrován: 9-2009
Tak třeba spojení ČB- Vysočiny- Brno kvalitně zajištěno není.
To ovšem pro mě není argument pro to, aby stát zasahoval krajům do ochrany své dopravy. Vámi uvedený příklad je typická nadregionální doprava, kterou má zajišťovat stát. Polemiku o tom, zda ji zajišťuje kvalitně svými "rychlíky" s Vámi vést nebudu.
V mém předchozím příspěvku mi šlo primárně o to, aby někdo tady nezobecňoval, že role státu má být bránit v práci i těm krajům, které pracují koncepčně. Naopak, IMHO má být role státu taková, že by sám měl dopravu koncepčně organizovat (ve spolupráci s kraji).

(Příspěvek byl editován uživatelem Otto Pospíšil.)
"Usínal jsem s pocitem, že celý svět je v pr.... Když jsem se ráno probudil, tak jsem ten pocit měl dál. Asi neumím spát." (Jan Werich)
Pátek, 31. července 2020 - 17:18:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6152
Registrován: 12-2004
OP: Na druhou stranu např. V JMK nebrání komerčním dopravcum vozit lidí i částečně v rámci kraje a neslyšel sem, že by to byl kvůli tomu finanční propadák. Ale chápu, když KU nechce, aby jel komerční dopravce těsně před regio spojem. Ale to co předvádí např. ve zlínském kraji je přehnané .
Pátek, 31. července 2020 - 17:28:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1698
Registrován: 9-2009
Zzz:
Aby bylo jasno: Já nejsem apriori proti komerčním dopravcům. Ale ocenil bych, kdyby tito dopravci nejprve zvedli [zadnice] a jeli s organizátorem dopravy svou ideu projednat místo toho, aby se rovnou pouštěli do nějaké války ve spolupráci se "spřízněnými KÚ" z druhého konce republiky, odkud linka ani nejede... Mimochodem, dopravci od "Boblick-company" nejsou vítaní ani městy a obcemi v Krkonoších. Od mnoha jsem v rámci spolupráce s KHK na studii pro Krkonoše slyšel, že takovým dopravcům má KÚ zakázat jezdit. Na vině je údajně kvalita vozového parku, nedodržování JŘ a především nestabilita jejich nabídky spojů.

Když za mnou přijde dopravce s nápadem na dálkovou linku, klidně mu řeknu, za jakých podmínek dostane/nedostane omezení a zda není jeho plán "v kříži" s rozvojovými plány kraje.

Jak to dělají jinde, mi nepřísluší komentovat, ale věřím, že každý objednatel má své důvody pro to, co a jak dělá.
"Usínal jsem s pocitem, že celý svět je v pr.... Když jsem se ráno probudil, tak jsem ten pocit měl dál. Asi neumím spát." (Jan Werich)
Pátek, 31. července 2020 - 17:47:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6153
Registrován: 12-2004
OP: Konkrétně Vás považuji za člověka snaziciho se, aby veřejná doprava fungovala a Boblick linek se nechci zastavat. K ostatnímu až později.
Sobota, 01. srpna 2020 - 13:18:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 77
Registrován: 10-2019
Beulas
Sobota, 01. srpna 2020 - 14:48:18  
Neregistrovaný host
Vantju:
"Z hlavy mě pak napadají třeba tangenciální relace (např. Sedlčany - Příbram - Plzeň "
Linka Benešov - Sedlčany - Příbram - Plzeň jezdila několik let, ale neschopnost krajů a dopravců dohodnout se na jedné lince s více IDS vyústila v roztrhání na jednotlivé místní linky místních dopravců [crazy].
Sobota, 01. srpna 2020 - 16:04:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 699
Registrován: 1-2016
Otto: Konkrétně a nejvíce mám na mysli Zlínský kraj, který už roky není schopen dopravu nijak řešit a všem dopravcům kromě ČSAD Vsetín tam házel omezení. Ono taky když na kraji dělají bývalí zaměstnanci tamních dopravců, co lze čekat... Vsetín, Krodos před lety, tak si hezky nechali zadotovat kus cesty na Brno, takže nemuseli o cestující bojovat. Když to nepomohlo a i tak lidi využívali rychlejší a lepší konkurenci, tak se přišlo s omezeními. I tak Vsetín a další postupně upadali, nejprve vzdali Prahu, později i větší část Brna. A najednou se vymýšlí na kraji, jak dotovat linky až do Brna... A kdokoliv chce jezdit, má smůlu, dostane mraky zbytečných omezení. Klidně ať se RJ a Flix podjíždí, než aby je uměle omezoval úředník, co zná autobus akorát z okna jednadvacítky. Proč nemůžu jako cestující se svézt rychle a pohodlně např. ze Zlína do Kroměříže a kraj mě nutí jet autem? Protože dotovaným courákem, který jede 35 km hodinu, s nepohodlnými sedačkami a bez klimy, dneska opravdu pojede jen ten, kdo opravdu nemá jinou možnost. Ostatní sednou do auta nebo možná do vlaku, jestli už aspoň je větší procento těch roky plánovaných přímých spojů. A to ještě, když jezdil Krodos, tak jízdenky byly za slušné ceny a vozový park relativně na regionálku v ZDO slušný. Pak to koupil Zemek a i Krodos už z velké části je drahé šrotiště. A kraj se najednou probírá a dělá výběrka a co se změnilo? Nic. Jen Arriva místo Zemka a úvahy o nesmyslném dotování spojů třeba do Brna. Jízdní řády a ostatní zůstalo úplně stejně tristní jako dříve. Snad na KM vydrží RJ ještě nějakou dobu, i když už má jen 3 spoje (+ aspoň Arriva se vrátí na původní) a do Zlína přes Buchlovky to trošku zvedá Bobospeed i přes omezení u části spojů...

Jinak Boblicko linky jsou prostě extrém a vůbec bych je do podobné diskuze netahal. Osobně vůbec nechápu, že na to dopravci skočí, pokud nejsou s Boblickem kamarádi. Spíše mi to přijde jako nějaké sméčko, ať už s dotacemi na jízdné resp. doplatkem slev či nějaká pračka peněz. Protože pokud ne, tak by museli ti dopravci po x pokusech jednak vědět, co je Boblick zač a hlavně by už dávno museli zkrachovat. Podobným expertem byl ještě Hoffman (existuje to ještě?) a občas Štáhlich. Jeho závody veteránských autobusů po dálnici jsou legendární...

(Příspěvek byl editován uživatelem TN26.)
Martinmarilynmanson
Sobota, 01. srpna 2020 - 17:46:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11139
Registrován: 12-2007
Chomutov - Most - Louny - Rakovník - Plzeň, Sedlčany - Příbram - Plzeň - Toužim - Karlovy Vary,..
A kdo by tím jezdil? Stejně by to živila max. úsekovka, nehledě na jízdní dobu, takže bezpečnostní pauzy i během jízdy, nebo nutnost dvou řidičů.
Z Rakovníka do Plzně bude od integrace zbytku Rakovnicka také lepší spojení s přestupem v Rakovníku a z Plzně přes Toužim do KV jezdí autobus každých 120 minut.


Linka Benešov - Sedlčany - Příbram - Plzeň jezdila několik let, ale neschopnost krajů a dopravců dohodnout se
Ještě před dvěma měsíci jezdily mezi Míšovem a Věšínem 3 páry spojů, o víkendu dva. Teď jezdí autobus cca každé 2 - 4 hodiny a v Rožmitále jsou návaznosti na Příbram. Pokud by linka E14 zůstala, tak by autobusy od Plzně měly dlouhé pauzy v Rožmiále. Navíc v celku to stejně nikdo nejezdil.
Be clever - use public transport!
Beulas
Sobota, 01. srpna 2020 - 18:50:55  
Neregistrovaný host
v Rožmitále jsou návaznosti na Příbram
Jenže přestupovat nikdo nebude nebo minimum lidí, to je pouze teorie šotoušů a organizátorů. Důvody jsou zřejmé. Kdyby aspoň u posledních spojů byla poznámka, že vyčká příjezdu třeba 20 minut namísto 5.
Sobota, 01. srpna 2020 - 20:16:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 630
Registrován: 4-2019
Beulas:
"Linka Benešov - Sedlčany - Příbram - Plzeň jezdila několik let, ale neschopnost krajů a dopravců dohodnout se na jedné lince s více IDS vyústila v roztrhání na jednotlivé místní linky místních dopravců [crazy]."
Na jízdním řádu linky 200454 je u ranního trojspoje poznámka "v zastávce Křečovice navazuje spoj linky E14 směr Plzeň (přímý vůz)". Jenže E14 vidím jen do Příbrami.
Sobota, 01. srpna 2020 - 21:53:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13100
Registrován: 4-2006
ad Otto Pospíšil něco z rozjezdu nové linky 691 přes 3 státy.
Świeradóv-Zdrój
http://vhdfoto.cz/iveco-crossway-le-line-12m-6l0-7958-csad-libere c-7/
Nové Město pod Smrkem
http://vhdfoto.cz/iveco-crossway-le-line-12m-6l0-7958-csad-libere c-6/
Frýdlant
http://vhdfoto.cz/iveco-crossway-le-line-12m-6l0-7958-csad-libere c-4/
Zittau
http://vhdfoto.cz/iveco-crossway-le-line-12m-6l0-7958-csad-libere c-5/
Bogatynia
http://vhdfoto.cz/iveco-crossway-le-line-12m-6l0-7958-csad-libere c-3/
Hrádek nad Nisou
http://vhdfoto.cz/iveco-crossway-le-line-12m-6l0-7958-csad-libere c/

a v Česku nevídaný vůz
http://vhdfoto.cz/karsan-atak-dlb-hf01-neznamy-dopravce/

a linka Liberec - Tanvald
http://vhdfoto.cz/karosa-c954e-1360-6s5-3105-csad-liberec/
pyrotechnik:uvidíte-li mě utíkat,snažte se mě předběhnout....

busline.ic.cz. doprava v severovýchodních Čechách a nejen tam


Nový web VHD FOTO.CZ
Sobota, 01. srpna 2020 - 22:09:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1905
Registrován: 5-2005
Ares: Karsan Atak
Tak to je ta ČSAutobusováDoprava národní podnik...
Sobota, 01. srpna 2020 - 22:22:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13102
Registrován: 4-2006
Konečně k tomu vidím jízdní řád. Ono to jede skoro 2 hodiny jedno kolo. :-)
pyrotechnik:uvidíte-li mě utíkat,snažte se mě předběhnout....

busline.ic.cz. doprava v severovýchodních Čechách a nejen tam


Nový web VHD FOTO.CZ
Pondělí, 03. srpna 2020 - 10:59:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3985
Registrován: 12-2005
http://portal.idos.cz/Down.aspx?f=pdf/L610003_200901_269079.pdf
Pondělí, 03. srpna 2020 - 17:43:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1699
Registrován: 9-2009
Ares1:
Ano, děkujeme za reportáž.
Jestli se podaří kolegům, co doprovázeli novou linku během prvního víkendu, dát dohromady pořízené materiály, tak bude video na YT kanále.
Zatím je tam video z neveřejné jízdy.
"Usínal jsem s pocitem, že celý svět je v pr.... Když jsem se ráno probudil, tak jsem ten pocit měl dál. Asi neumím spát." (Jan Werich)
Úterý, 04. srpna 2020 - 15:37:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 701
Registrován: 1-2016
Hezky tu 48 schovali na Zvonařce...

https://brnensky.denik.cz/zpravy_region/zmatek-na-zvonarce-na-ces tu-se-lide-ptaji-ridicu-autobusy-nabiraji-zpozdeni-20200802.html? fbclid=IwAR10nWCQtmfZ-688tiAf48hPmTRan8A1p8wxAGM4n3-MsCfl_obu4ng2 JA0
Úterý, 04. srpna 2020 - 20:38:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4615
Registrován: 9-2007
Stejně by to živila max. úsekovka
Samozřejmě, o to taky jde. Chomutov - Louny, Most - Plzeň, Rakovník - Plzeň, Chomutov - Rakovník,..

Další věc pak jsou zastávky. Jízda linkou, která zastavuje u každé vrby, je strašně zdlouhavá a občas si vynutí nějaký závlek a navíc, dvě hodiny v klasickém Crosswayi.. já jsem zamýšlel expresní linky v nějakých lepších autobusech, či klidně minibusech. Přijde mi, že vylidňování regionů může souviset i se špatnou mobilitou v oblasti, což by právě tyto expresní závazkové linky mohly řešit. Každé dvě hodiny přímé, rychlé a pohodlné spojení i jinam, než do Prahy..
TOURBUS
Středa, 05. srpna 2020 - 00:05:39  
Neregistrovaný host
Podle zákulisních zdrojů chce Tourbus vypovědět UB smlouvu na nádraží. UB měl údajně odmítnout zaplatit část jedné faktury za vjezdy, za přesuny po nádraží a žádal slevu za nekomfortní podmínky pro cestující. Tourbus místo toho nařídil platby v hotovosti. UB oznámilo že není problém, ale na slevě dál trvají a oznámilo, že tyto platby podléhají EET. Na to konto rádoby právník, tedy Mgr. Grudn (říká si právník, ale titul mu schází)
V článku je to pěkně hned nahoře, ale schované výmluvou za stavbu. No, bude to tam asi ještě zajímavé a pravděpodobně se v nejbližších dnech schiluje k "LIBERCI II"
schotousch
Středa, 05. srpna 2020 - 12:44:22  
Neregistrovaný host
OP: Jaká je pro dopravce výhoda v tom, když napřed svou ideu sdělí organizátorovi? Zmizí pak omezující podmínky na 21 stran A4?
Středa, 05. srpna 2020 - 18:23:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1702
Registrován: 9-2009
Jaká je pro dopravce výhoda v tom, když napřed svou ideu sdělí organizátorovi?
Tak například:
- Organizátor může včas dopravce upozornit na místní poměry a zvyklosti.
- Organizátor může předem upozornit dopravce na svou vizi, která může mít dopad na rozhodnutí o tom, zda dopravce vůbec bude investovat někam, kde plánuje organizátor změny.
- Může být nalezena shoda v oblasti integrace komerční linky do IDS => dopravce bude mít svou roli v IDS a skutečně nemusí dostat paragrafy.
atd.
"Usínal jsem s pocitem, že celý svět je v pr.... Když jsem se ráno probudil, tak jsem ten pocit měl dál. Asi neumím spát." (Jan Werich)
Čtvrtek, 06. srpna 2020 - 11:31:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6156
Registrován: 12-2004
Než by měl boj mezi UB a naschválníkama z "ČSAD Brno" poškodit linku na ČB, tak snad ať raději jezdí od Grandu.....
Čtvrtek, 06. srpna 2020 - 12:25:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1073
Registrován: 5-2006
Zzz:
"Než by měl boj mezi UB a naschválníkama z "ČSAD Brno" poškodit linku na ČB, tak snad ať raději jezdí od Grandu....."

https://www.facebook.com/unitedbuses/posts/184436206382409

Zůstaňte s námi, podělte se i o své zážitky i fotky ze Zvonařky. My Vás totiž nedáme a ani, alespoň, zatím nezměníme odjezd třeba ke Grandu. Zvonařka je totiž jediným adekvátním přestupním uzlem v Brně a my tu chceme být u toho s vámi a sledovat, zda v tom chaosu bude a stavba vůbec dokončena, ale co je hlavní, zda bude přesně tak, jak bylo, nejen veřejnosti, slíbeno.
Čtvrtek, 06. srpna 2020 - 16:40:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6158
Registrován: 12-2004
UB:Dnes jsme směřovali starsiho pána s berlema na 48 který chtěl do Pelhřimova. Pro tyto lidí je odjezdove místo opravdu na kosoctverec.

PS:Kamarádka z Dacic už je taky zvědavá na new JR 🤔

Poslano z mobilu.
Čtvrtek, 06. srpna 2020 - 16:49:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6159
Registrován: 12-2004
A musím pochválit Retrobus, ze pouští klimu už před odjezdem, což je uživatelsky přívětivé, nespotis se jak prase už před odjezdem.
Snad si kolegové vezmou příklad...

(Příspěvek byl editován uživatelem zzz.)
Čtvrtek, 06. srpna 2020 - 16:51:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 702
Registrován: 1-2016
Mě by jen zajímalo, jak jde poškodit dobré jméno firmy, když ta firma žádné dobré jméno nemá. Pouze upadá čím dál více. A je jedno zda jednou je to Tourbus a podruhé ČSAD Brno Město. Dobré jméno měl TB možná v době, kdy jezdily "obláčky" směr Zlín, OL apod. ;-) A to ještě jak kdy ;-)
Pátek, 07. srpna 2020 - 09:36:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 638
Registrován: 4-2019
Ta několikrát zmiňovaná 48 na Zvonařce má být tam, kde na https://content.idsjmk.cz/mapa/Uzel-Zvonarka.pdf vykukuje dole ta část čísla? To by tedy opravdu bylo pěkně utajené.
Pajzák
Pátek, 07. srpna 2020 - 09:39:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4135
Registrován: 6-2015
Ano. Ale tento plánek je dělán pro účely IDSky, takže zakreslení stanoviště 48 nebylo jeho prvotním cílem.
Pátek, 07. srpna 2020 - 13:28:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 640
Registrován: 4-2019
Pajzák:
"Ano. Ale tento plánek je dělán pro účely IDSky, takže zakreslení stanoviště 48 nebylo jeho prvotním cílem."
Je to totiž zatím jediný materiál, na kterém jsem tu 48 vůbec našel.
Pajzák
Pátek, 07. srpna 2020 - 14:07:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4137
Registrován: 6-2015
No, to je bohužel pravda.
Martinmarilynmanson
Sobota, 08. srpna 2020 - 06:57:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11140
Registrován: 12-2007
Jenže přestupovat nikdo nebude nebo minimum lidí
Je pravda, že čím méně přestupů, tím lépe, ale toto pravidelně nejde držet vždy a všude, viz můj příspěvek.
Mimochodem, když kdysi chtěl PK uhradit linku 300 014 Sedlčany - Plzeň na svém území, tak dopravce odmítl a provoz skončil.
Be clever - use public transport!
Sobota, 08. srpna 2020 - 07:10:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 86
Registrován: 10-2019
http://portal.idos.cz/Down.aspx?f=pdf/L520960_200901_269332.pdf
UNITED BUSES
Neděle, 09. srpna 2020 - 11:19:59  
Neregistrovaný host
ZZZ: Zde TZ k nové lince do Brna
A jinak plánek nástupiště 48, základ převzatý z webu TB, najdete i u nás na webu. Jinak moc k dohledání není, to nástupiště se pro podobné linky nepoužívalo a jezdí odtud linky na východ, což je specifická skupina cestujících, která má informace odkud to jede šířené asi hlavně mezi sebou.
Neděle, 09. srpna 2020 - 13:28:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6165
Registrován: 12-2004
UB: Bohužel stránka nebyla nalezena , mi to píše... Jen už dříve zveřejněné záležitosti
UNITED BUSES
Neděle, 09. srpna 2020 - 14:43:10  
Neregistrovaný host
ZZZ: zde
Omlouvám se za chybu v předešlém url
Neděle, 09. srpna 2020 - 15:07:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6166
Registrován: 12-2004
UB. Díky za odkaz.
JŘ na ČB - Brno ještě nebude??[happy]

A to ČB - Brno i tato linka hrozí, že půjde "na čas" ke Grandu, jak je někde n vašich stránkách??
Jen mě tak napadlo, že pokud by se to stěhovalo pořád tam a zpět, je lepší pro lidi nechat to u Grandu.
A to říkám s tím, že mě osobně docela mrzí, jak to na Zvonařce vypadá a zastávat se majitelů rozhodně nechci.

Na druhou stranu, u Grandu jde rovněž o tradiční místo a po převedení většiny busů Regiojetu v relaci Brno - Praha na vlak, je tam docela i rezerva. Je to tam teď i trochu opravený, ještě to chce zlepšit info pro lidi.

Např. JŘ VK - Brno BOBOSPED na sloupu, tj. je jak za císaře klacka.....
UNITED BUSES
Neděle, 09. srpna 2020 - 19:05:06  
Neregistrovaný host
Zzz: Pokud dojde na stěhování, bude definitivní. Bráním se podlehnout dobrovolně, podle mne by to odnesl cestující. Na pozadí sporu je vlastně ješitná potřeba TOURBUSU dokázat nám, že jen oni mohou jezdit ráno z Brna do Budějc, nebo odpoledne opačně. Zarážející je i fakt, že zatímco během jarního období COVIDu nechtěli vozit prázdný autobus a teď tomu tak je ve většině případů. Já chápu, že se asi cítí uražení, ale jejich jízdní řád, který vydali 20.4.2020 hovořil jasně, že do 12.12.2020 nepojedou. Oni sami ani nic nenamítali, za květen nám vše pěkně vyfakturovali, nic se nedělo, problémy začaly v červnu a od té doby gradují. Postupujeme podobně, jako před lety Student Agency. Požádáme soud o předběžné opatření a pak se bude jednat dál. Jen pro zajímavost, dnes a denně tam zmatkují lidé, hledají nástupiště a to vlastně poškozuje naši společnost. Nevím, zda jsou si toho na TOURBUSU vědomi, nicméně jsem názoru, že i díky dotacím z fondů, které na rekonstrukci berou mohou mít poměrně velké problémy, protože dotace na AN získali vlastně na coby veřejnou stavbu. Je pravda, že y dostalo ČSAD Brno město a nádraží provozuje TOURBUS, stejně jako linku, ale o majetkové propojení je celkem jednoduše prohlédnutelné. Ono by bylo velmi dobré, kdyby toto téma získalo více pozornosti. Co dnes může udělat jedna firma s majetkovými právy k nádraží jedné konkurenci dnes, může udělat jindy jen proto, že třeba nevyhraje nějakou zakázku. Ostatně já si myslím o lidech z této firmy své. Ještě jedna zajímavost. Zjistili jsme, že smlouva je uzavřena na základě dnes již neplatného zákona a neexistujícího paragrafu. Ani u nás si toho nikdo nevšiml, dokud nezačaly problémy. Nesleduji přesně ostatní dopravce, ale myslím si, že problémy s vedením TOURBUSU mají všichni a podle agrese s jakou vlastník pak jedná hádám, že ne každý dopravce se chce do sporů a jeho zveřejnění pouštět.

Jízdní řád Brno - ČB, 320920: I díky problémům s TOURBUSEM v tom opět ležíme a počítáme. Bereme-li v úvahu, že nám TB občas nějaké lidi prostě ukradne (neposílá je na naše nástupiště, ale na svoje i když jsou tam odlišné časy). Měli jsme připravenu strategii obnovy hned několika linek z Brna a Zvonařka měla být uzlem. Jejich jednání to poměrně teď komplikuje.
Tedy viděl bych to na příští týden, kdy máme nejzašší termín podat jízdní řád, pokud jej chceme upravit a posílit. Pro obru znalé: Termín zákonné lhůty již uplynul, dostali jsme výjimku abychom měli prostor nastalou situaci řešit. Firma TOURBUS nám oznámila vypovězení smlouvy dopisem ze dne 31.7.2020. Prý naše činnost poškozuje jejich dobré jméno.
¨
Mauricio
Pondělí, 10. srpna 2020 - 08:48:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9518
Registrován: 4-2005
Protože to znám i ze druhé strany, nejsem v názorech tak radikální jako třeba Zzz, vlastně docela dost stojím na straně Tourbusu. Ono to rozhodně není tak růžové, jak se zdá. To ovšem nic nemění na tom, že tyto žabomyší války jsou zbytečné, nesmyslné a dělají špatnou reklamu oběma stranám.

P.S.: Zvonařka, Grand... Já bych osobně volil jako počáteční/konečnou stanici Ústřední hřbitov. Sic pro zákazníky žádné zázemí (snad krom P+R a jídelny), ale nezajíždí se do města (kolony, objížďky, viadukty... ono s tříosem přes hlavní nádraží je to takdy dost očistec), dopravní spojení velice slušný, a jednoho dne to třeba bude regulérní dopravní uzel se vším všudy, což se plánuje už od doby, co jsem se přestěhoval do Brna, což je 15 let. Pokud by to úřad schválil, volil bych tuto alternativu, a na celej Grand a Zvonařku bych hodil bobek.

(Příspěvek byl editován uživatelem mauricio.)
Pondělí, 10. srpna 2020 - 09:57:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6167
Registrován: 12-2004
Mauricio: Proč radikální? Protože se mi nelíbí přestěhování na 48?
Já to přežiju v pohodě a UB asi taky, oni potrestali hlavně cestující...

A docela by mě zajímalo, (bez ironie), proč docela dost stojíš na straně Tourbusu?


Hřbitov: Tj. pochopitelné u regionálky, i když i to bude někomu vadit.
Ale u relace Brno - Telč - ČB za mě určitě ne éééé, jedině Grand nebo Zvonařka....

PS: Myslels stos vůbec vážně, s tím hřbitovem?[happy]
Pondělí, 10. srpna 2020 - 10:31:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13110
Registrován: 4-2006
Všechno začíná u jedné věci. Autobusová nádraží, terminály nemá vlastnit dopravce, ale města, obce atd. Dopravci mají za vjezd pouze platit.
pyrotechnik:uvidíte-li mě utíkat,snažte se mě předběhnout....

busline.ic.cz. doprava v severovýchodních Čechách a nejen tam


Nový web VHD FOTO.CZ
Pondělí, 10. srpna 2020 - 10:41:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6168
Registrován: 12-2004
Ares1:[ok]
Mauricio
Pondělí, 10. srpna 2020 - 12:40:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9523
Registrován: 4-2005
Zzz

Ústřední hřbitov mi pro alternativní dopravce přijde naprosto v pořádku. I pro regionální linky. Ve velkých městech ve světě je běžné, že se neobsluhují velká nádraží, ba dokonce mnohdy jsou na ústupu. Možná za to může i to, co naznačuje Ares1. A ÚH má nejen dobré umístění, ale i dopravní spojení, možnost parkování... A narozdíl od Grandu nebo Zvonařky nepotřebuju ve večerních hodinách (mnohdy i denních) ochranku, aby mne někdo ze zákazníků linek "na východ", případně nějaký OTO či občan s bydlištěm na městském úřadě, neohrožoval na životě či jinak neobtěžoval. Výhoda pro dopravce - nemusí s nikým řešit nájem a podmínky. A nevím tedy, jak v případě UB, v případě Tourbusu/ICOMu/BDS (a všech ve směru na vysočinu) je frekvence ÚAN - ÚH minimální.

Ke zbytku jsem zavázán jistou mlčenlivostí a už vůbec to nehodlám řešit veřejně. Jak píšu - ona ta pravda není výhradně na straně UB/Retrobusu.

Líbí se mi, že pořád všichni operujete se stanovistěm 48, jak je nesmyslné, ale nikdo neřekne výhody:
- pěkné prosvětlené stanoviště, kde je dost místa, lidé se tam nemusí mačkat, autobus nemusí objíždět jiné
- blízkost informační kanceláře a předprodeje jízdenek (t.č. přemístěny do posledních dveří na roh budovy) - nevím tedy, proč by měl někdo bloudit a hledat bus...
- ať jdu z jakéhokoliv směru, na stanoviště vždy vidím a vidím, zda tam už bus stojí a kolik tam stojí lidí
- blízkost parkoviště na starém AN - nemusím cupitat někam ke stanovištím u ul. Zvonařka
- každý, kdo jde na nádraží, kolem mne projde
- posilové busy můžou stát vedle sebe, ne za sebou, aby tak zavazeli na jiném stanovišti
- lepší přehled řidiče o dění na nástupišti oproti králíkárnám pod střechou
- "soukromé" stanoviště

Domnívám se, že kdyby UB chtěl, dokáže z toho ještě i něco vytěžit. Reklamu a PR umí jejich "duševní otec" přeci výborně - tak proč toho nevyužít?(Příspěvek byl editován uživatelem mauricio.)
Pondělí, 10. srpna 2020 - 16:02:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 703
Registrován: 1-2016
Ústřední hřbitov je kravina v současné podobě. Nulové zázemí pro cestující, delší dopravní dostupnost z většiny Brna na rozdíl od Grandu či Zvonařky (neřešme teď špunt vzniklý neschopností města koordinovat uzavírky a tlačit na termíny oprav). Parkování je prosím myšleno kde? Jedná se o oblast, už roky s katastrofálním parkováním, v pracovní dny prakticky beznadějné. Prakticky jediná možnost je slavné P+R, které bývá někdy plné hned ráno a je to loterie. Navíc nelze využívat při delším stání jak 24 hodin, resp. lze, ale nevyplatí se to, jestli se něco nezměnilo. Prakticky žádný obchod ani automat s občerstvením, žádné informace v případě mimořádnosti. Hodí se to opravdu jen jako (výstupní) zastávka, pokud odtamtud mám spojení MHD rychlejší, než z města. To už bych mi možná dávalo větší smysl ukončit linku nahoře u OC Campus, pokud bych to bral aby to pro cestující mělo nějaký přínos (služby atd.).

48 je prostě úmyslný naschvál, zvláště po dobu rekonstrukce, kdy třeba při (prakticky jediném možném příchodu na Zvonařku) od Vaňkovky, prostě nádraží vypadá, že není průchozí dozadu. Samozřejmě informace pro cestující třeba v podobě obyčejných cedulí (48 s šipkou kde je) je nulová. Možná za "normálního" stavu by nějaká ta "výhoda" se dala uvažovat, teď rozhodně ne. A i tak je to nesmysl, vždy tam bylo že je to stanoviště příležitostné dopravy apod. Může za tím být cokoliv, ale Tourbus / ČSAD nemůže omluvit vůbec nic. Jestli se někdo někde u piva s někým domlouval na nějakém (ne)ježdění, není podstatné, zvláště když se podmínky x-krát měnily. Navíc si stojím zatím, že celá rekonstrukce Zvonařky je malá domů jejím majitelům, kterým nevyšel původně plánovaný odprodej na Aupark, tak si to přes radnici pojistili jinak. Pokud vím, se Zvonařkou se dříve vůbec nepočítalo dál, měl být nový terminál před Dolním, snad se uvažovalo i o podzemním. Tourbus už několikrát dokázal, že autobusovou dopravu provozovat neumí. Možná by si to měl p. Grund a ostatní přiznat, vykašlat se na podrážení ostatních dopravců a osobní spory a férově provozovat nádraží opravené za peníze v podstatě nás všech pro všechny cestující a dopravce a třeba zkusit přitáhnout další dopravce (i když pohybuju, že od Grandu se někomu bude na Zvonařku chtít, zvláště když vidí, jak to nefunguje).

Jinak obecně, pokud vznikne dopravní terminál u hřbitova (jakože nevznikne, není to na pořadu dne), tak se ty existence tam pak stejně přesunou, v Brně na ně nikdo nemá a většinou přes den větší problém nebývá, minimálně u Grandu. Maximálně tam projde občas nějaký somrák o drobné. Na Zvonařce jak kdy, ale když jsem jezdil často, problém nebyl tak skoro vůbec.

Osobně bych se na TB vykašlal, oni si cestující tu linku u Grandu najdou a ať si TB jezdí svými vraky dálkovou linku. Dopadne jako na většině ostatních linek - zabalí to. A škoda to už dneska nebude.

Očekám, že brzy mi přistane něco ohledně poškozování "dobrého jména Tourbusu" v mailu :-D Akorát že můžu Tourbus (ČSAD) ujistit, že kromě lidí pohybujících se v dopravě, fakt žádné jméno nemají. Na rozdíl od jiných dopravců.

(Příspěvek byl editován uživatelem TN26.)
Pondělí, 10. srpna 2020 - 16:29:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6169
Registrován: 12-2004
TN26: Podle mne dobře shrnuto....
Mauricio
Pondělí, 10. srpna 2020 - 18:02:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9527
Registrován: 4-2005
Prakticky jediná možnost je slavné P+R, které bývá někdy plné hned ráno a je to loterie.
Zatím jsem nikdy neměl problém zapatkovat v jakoukoliv denní dobu.

Prakticky žádný obchod ani automat s občerstvením
Je tam jídelna, hned u zastávky směr město.

žádné informace v případě mimořádnosti
Ano, mezitím co u Grandu a na ÚAN tyto možnosti jsou a využívají se...[lol]

Samozřejmě informace pro cestující třeba v podobě obyčejných cedulí (48 s šipkou kde je) je nulová
UB je více než jiní dopravci? Nevšiml jsem si žádných šipek a navigací žádného dopravce na žádné stanovistě. Trochu účelové tvrzení jsi tu předložil...

Zbytek je nesmyslné ničím nepodložené plkání hraničící s trestním činem pomluvy, toho se účastnit nehodlám, tedy přejdu mlčením, až sem:

většinou přes den větší problém nebývá, minimálně u Grandu. Maximálně tam projde občas nějaký somrák o drobné. Na Zvonařce jak kdy, ale když jsem jezdil často, problém nebyl tak skoro vůbec.
Nesouhlasím - problémy jsou u Grandu, na ÚAN i u nádraží. Možná ne v jakoukoliv dobu, ale jsou, a je jich hodně. Ale samozřejmě je to neschopnost státu, že těmto existencím vůbec umožňuje volný pobyt v civilizaci.

Dopadne jako na většině ostatních linek - zabalí to.
Ano, také si myslím. Zejména s přihlédnutím k předchozímu projektu "UB". Narozdíl od ostatních se ale domnívám, že neskončí kvůli žabomyším válkám na Zvonařce, ale že ho potopí jeden z dopravců, kteří pro něho jezdí.
Petr_k
Pondělí, 10. srpna 2020 - 18:56:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13099
Registrován: 4-2003
UB nepotopí nikdo zvenku, on to zvládne sám svou blbostí až úmyslnou neschopností. [biggrin]
DIE VERGELTUNGSAFFE!
»Dem Reinen ist Alles rein« – so spricht das Volk. Ich aber sage euch: den Schweinen wird Alles Schwein!
(Friedrich Wilhelm Nietzsche: Also sprach Zarathustra * Ein Buch für Alle und Keinen)
Mauricio
Pondělí, 10. srpna 2020 - 19:06:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9528
Registrován: 4-2005
To si úplně nemyslím. Pokud jde o nápady, marketing, taktiku, PR, prezentaci, služby cestujícím, má to velmi dobře vymyšlené a na docela dobré úrovni. Problém nastává ve chvíli, kdy nemůže mít dopravu na sebe a musí to vysubdodávkovávat s jinými dopravci, to je vždy cesta do pekel. Ostatně myslím, že se o tom přesvědčil už mnohokrát.

(Příspěvek byl editován uživatelem mauricio.)
Pondělí, 10. srpna 2020 - 20:33:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6171
Registrován: 12-2004
Mauricio: Neřekl bych, že TN předložil zrovna účelové tvrzení.
Plno cestujících hledá 48ku mezi ostatníma zastávkama pod střechou, popř. u přeložených označníků a ne za tou mega plachtou.
Ono by celkově neškodilo dát jasněji informaci, kde máte teď informace[wink] ale tohle se snad změní s ukončením pískování, teda rekonstrukce jsem chtěl říct....

Jinak před cca 14 dny Flixbus informoval u Grandu o svých odjezdech, až sem se sám divil.[ok]

To s tím zabalením psal TN o Tourbusu, čti to pořádně.[biggrin]
(I když myslím, že jsi to přetočil schválně na UB, že?)
Mauricio
Pondělí, 10. srpna 2020 - 20:36:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9529
Registrován: 4-2005
Aha, ne, ja myslel, ze se bavi o UB 😕😂 U grandu jsem vyuziti “informacniho systemu” nevidel snad nikdy a na UAN jen parkrat, asi podle toho, zda dopravce zpozdeni nahlasil, a to jen u dalkovych a mezinarodnich linek.
Pondělí, 10. srpna 2020 - 21:58:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1074
Registrován: 5-2006
Mauricio:
"U grandu jsem vyuziti “informacniho systemu” nevidel snad nikdy a na UAN jen parkrat, asi podle toho, zda dopravce zpozdeni nahlasil, a to jen u dalkovych a mezinarodnich linek."

Čistě technický dotaz ze zvědavosti... UB zpoždění zadává do svého rezervačního systému. Lidem kupujícím místenky přes jejich eshop chodí informace mailem.

Existuje na ÚAN nějaký chytrý způsob, jak ty informace do "informačního systému" dodat, nebo se bavíme o čistě analogovém procesu zavolej/pošli mail dispečerovi nádraží?
Mauricio
Pondělí, 10. srpna 2020 - 22:42:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9530
Registrován: 4-2005
Uplne nevim. Myslim, ze je to spis o tom, zda dopravce/ridic primo telefonem zavola dispecerum UAN, na ktere samozrejme musi mit cislo. Zda to funguje i pres prodej jizdenek nebo informace ci jine aparaty nevim a myslim, ze ne. Tak jako tak, prehled o tom, co kdy, kam a jak ma jet, maji stejne prave jen dispeceri, kteri pripadna zpozdeni vyhlasuji rozhlasem.
Středa, 12. srpna 2020 - 14:00:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6175
Registrován: 12-2004
UB: A jak to vypadá s linkama na východ Čech, je to reálný?
Středa, 12. srpna 2020 - 14:22:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 704
Registrován: 1-2016
Mauricio, tvoje odpověď ani nestojí za reakci. Nabízet "jídelnu" která je více zavřená než otevřená jako variantu občerstvení nebo kec typu že není označené nástupiště, které jako jediné je úplně jinde a neviditelné... informovanost na Grandu je normální, jsou tam panely a hlásí se i rozhlasem. Jestli je to záležitost jednoho dominantního dopravce nebo pro všechny, nevím a je mi to jedno. Rozhodně lepší než u hřbitova. Je vidět, že chodíš s kamarády z Tourbusu na pivko. Možná by to chtělo sundat růžové brýle, obvykle máš normální myšlení a názory.
Pomluvy kde? Povídej. To jsou věci, které jsou v Brně běžně známé, třeba Aupark dohledatelný a ostatní tady. Už jen ta architektonická soutěž nebo vize na opravu Zvonařky. Proč to asi dostal Chybík a spol., ještě za bývalého vedení města? Ale je to marný, ty prostě neuznáš, že Tourbus alias ČSAD Brno Město jsou neschnopní nebo spíše všehoschopní podrazáci. Možná kdyby raději tu energii vkládanou do boje s jedním dopravcem vložili do vlastní činnosti, mohli dneska normálně fungovat i na linkách, kde vyklidili pole bez boje nebo tam zůstává nějaký jeden spoj typu Luhačovice. Vždyť málem vyletěli i z IDSky.

Edit: jediné s čím souhlasím, jsou ty subdodávky. Když se šikovně zatahá, může to tak dopadnout. Ale nebude to na základě čistého výběru cestujících a férové soutěže.

(Příspěvek byl editován uživatelem TN26.)
Mauricio
Středa, 12. srpna 2020 - 16:04:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9533
Registrován: 4-2005
Nestojí za reakci a je tu sálodlouhej příspěvek o 217 slovech.

TN26, Pondělí, 10. srpna 2020 - 16:02:00 - informace pro cestující třeba v podobě obyčejných cedulí (48 s šipkou kde je) je nulová
Mauricio, Pondělí, 10. srpna 2020 - 18:02:37 - Nevšiml jsem si žádných šipek a navigací žádného dopravce na žádné stanovistě.
TN26, Středa, 12. srpna 2020 - 14:22:06 - nebo kec typu že není označené nástupiště
Dále asi netřeba komentovat...

Jestli je to záležitost jednoho dominantního dopravce nebo pro všechny, nevím a je mi to jedno.
Mně, jakožto cestujícímu, celkem ne. Pokud tam IS je, tak se má využívat a mají ho využívat všichni. Doby, kdy byl jeden dopravce víc než jiní, jsou už snad dávno pryč.

Je vidět, že chodíš s kamarády z Tourbusu na pivko.
Za prvé, podobné komentáře si pro příště odpusť. Za druhé. Pivo v podstatě nepiju už několik let, v Tourbusu žádné kamarády nemám, ba dokonce považ, se všemi si tam vykám, takoví jsme kámoši. Celkem nechápu smysl této věty, asi došly argumenty. Nebo se snad domníváš, že když má někdo na situaci odlišný názor, tak musí chodit leštit kliky? Není ten názor třeba tím, že to narozdíl od jiných vidím z obou stran?

ty prostě neuznáš, že Tourbus alias ČSAD Brno Město jsou neschnopní nebo spíše všehoschopní podrazáci.
Uznal bych to pouze v případě, že by to náhodou byla pravda, což není.

Možná kdyby raději tu energii vkládanou do boje s jedním dopravcem vložili do vlastní činnosti, mohli dneska normálně fungovat
Souhlasím. Ostatně jak jsem psal - To ovšem nic nemění na tom, že tyto žabomyší války jsou zbytečné, nesmyslné a dělají špatnou reklamu oběma stranám.

Vždyť málem vyletěli i z IDSky.
A proč? Protože někdo, kdo byl tehdy ve VŘ neúspěšný, dal podnět na úřad, a ten šel konat svoji povinnost. Chování naprosto stejně odporné a povrchní, jako postavit spoj v čase spoje jiného dopravce na "téže" lince či směru.


(Příspěvek byl editován uživatelem mauricio.)
Středa, 12. srpna 2020 - 20:34:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3865
Registrován: 3-2011
A proč někdo nedá podnět na ČOI či příslušné instituce. Tohle je nekalé mafiánské jednání. Ale on Tourbus stejně za pár let bude minulostí. [jidlo]
Nejlepší tramvaje jsou tramvaje Tatra. [ok]
Středa, 12. srpna 2020 - 21:10:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13914
Registrován: 11-2004
Mraku, že Ty jsi včera nebyl v bordelu?