Diskuse » Autobusy a trolejbusy » Trolejbusy a autobusy v Opavě » Archiv diskuse Trolejbusy a autobusy v Opavě do 02. 4. 2020 « předcházející | další »

Archiv diskuse Trolejbusy a autobusy v Opavě do 02. 4. 2020

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Kočkopes
Pondělí, 11. listopadu 2019 - 20:37:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1040
Registrován: 10-2017
9Tr: zbytečně útočné. Nikdo nikde nebrečí. Píšu, že nevím, co to je za uskupení a ani co je jeho cílem a vy už startujete. Vycházím z této nepřesné statistiky: odkaz.

K ČS. trolejbusu:
moje informace jsou zcela opačného charakteru, než má nereg. pozorovatel. Skutečný stav neznám, proto jeho informace nebudu vyvracet. Avšak opačný názorový směr tvrdí, že trolejbus se stal vrakem proto, že přístup DPMK i města Košic je macešský a jediným cílem momentálně je, aby trolejbus nezavazel. To je pěkné "poděkování" za nabídnutou pomoc, byť malou. Docela krutá cena za mírnou naivitu tvůrců tohoto celkem smělého projektu. Ale těžko říct, jestli by mu v Opavě bylo pod novým vedením MDPO lépe.
nereg.pozorovatel
Pondělí, 11. listopadu 2019 - 21:26:56  
Neregistrovaný host
Kočkopes: a teď se zkus zamyslet a srovnat oba "názorové" proudy: je možné, že by se trolejbus stal "vrakem" za cca 5 hodin provozu? Macešský přístup DPMK a města spočívá v tom, že nebude cpát peníze do cizího trolejbusu, když má své vozy v relativně "slušném" stavu, které v případě zprovoznění přinesou více užitku? Tím nemyslím provozní 1001 a 2003, ale další vozy.
Budu sice opět nařčen z urážek, ale čtenář, který přemýšlí a zamyslí se uzná, že na tom něco bude. To nové vedení MDPO (o kterém se píše) je to vedení, které se snaží něco dělat pro historii... Rozhodně bych si ani tuto řečnickou otázku já osobně neodvážil položit, natož v negativním smyslu. Přece jen, trošku o těch vedení obou DP vím, takže vím své, a že někdo píše o macešských přístupech.....
Takže i u MDPO (a DPMK) věřím, že vše klapne tak, jak má a vše dobře dopadne. Není však třeba nijak předbíhat.
A když to tak řečnicky sesumarizuji: v MDPO ho nechtějí, v DPMK ho nechtějí (v DPO dříve také pochopení nebylo)… Tak ono to asi tak moc růžové nebude. A určitě to nebude tím, že všichni chtějí ublížit a jsou nevděční...
Navíc, nevím, jestli jsi vůz 014 v Chomutově viděl, jel s ním (já nejednou), ale …. Vyvěšením důležitých dat z historie trolejbusů v KE do interiéru, "použitím trochou primalexu", sednutím si na střechu při filmování, víc než snahu sebepresentace a vytěžit na marketingu co nejvíc nevidím. A zřejmě to asi chápou a pochopili i jiní...
Kdo to pochopit nechce, nepochopí. Další a další projekty mohou následovat; když už se podaří do ČR trolejbus z D dotáhnout (čemuž moc nevěřím, ale budiž) tak kromě opětovné kampaně a presentace, jak děti a příznivci strávili tisíce hodin (s primalexem) tak to může přinést co? Kdo zaplatí náročnou renovaci? Kdo zařídí schvalovací provoz typu, který v ČR nikdy nebyl (v ČR, kde jsou problémy se sebemenším schvalovacím procesem na DÚ - opět něco málo vím). Kdo bude udržovat provozuschopnost vozu? Jak je vidět, představa: "tumáš, tady jsem Ti daroval trolejbus na nekonečně dlouhou dobu, udržuj hlavně vrak v provozu", jak vidíme, zcela oprávněně u dopravců neprojde. Jediný potenciální subjekt, který by na to potenci měl - TMB má co dělat samo se sebou, aby do prostoru nezatékalo, SANOS se bude s úspěchem opravovat roky a jejich další vozy se opravují rychlostí šneka; To, co by bylo dále z našich trolejbusů třeba (například 3501) nějak řešit, aby to nebylo roky odstavené bez pohybu, na to se nedostává. Tak určitě nebude TMB podporovat něco, co v ČR nikdy nejezdilo, z České historie to nemá v podstatě žádný význam. Vždyť ani samotný výrobek není jako komplet náš. A půjdeme-li do důsledků, tento "úžasný" výrobek, co se dostal za moře, stál Ostrov život.
Takže asi tak. Kdo toto nepochopí, tak ať přispěje někomu na jeho sebepresentaci. Je to svobodná volba každého. Stejně jako moje nepodporovat.
nereg.pozorovatel
Pondělí, 11. listopadu 2019 - 21:48:44  
Neregistrovaný host
A dvě náladovky z loňska, ať se jen nekecá.
Středa, 13. listopadu 2019 - 01:05:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5971
Registrován: 6-2005
Kočkopes: útočné to nebylo, jen suše oznamovací a víceméně mířeno pak na veurčité osoby. Dřív nebo později někdo bude zase brečet, že to mělo zachovat...
Co je to za subjekt lze zjistit na oficiálních státních webech. S-A není úplně relevantní web.
Není to uskupejní, ale firma.

Schvalovat 14TrE bude 100% velký problém, ale problémy jsou od toho, aby se řešily. A není to problém fyzikální, který se těžko láme. Je to problém legislativní, kdy lze udělit vyjímky apod, jen je nutné adekvátně argumentovat.
Makrelu neumeješ.
Jenki
Středa, 13. listopadu 2019 - 07:49:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5519
Registrován: 5-2002
nereg.pozorovatel : pěkný a velmi výstižný příspěvek. Po jeho přečtení naprosto chápu, proč "děti a příznivci" berou do ruky štětku a Primalex, i když je to přece úplná blbost!
Starší a zkušenější zřejmě zapomněli, jak před desítkami let brali do ruky tutéž štětku a tentýž Primalex a zachraňovali co se dá. Něco se povedlo, něco ne. Tak už to v životě bývá. Ale bez nadšení, štětky a Primalexu by bylo kulové.
A že si z toho někdo dělá show a sebeprezentaci - to je špatně? No dobře, a co je teda správně? Sedět tiše v kouutku a radši se neozývat, abych někomu nevadil?
nereg.pozorovatel
Středa, 13. listopadu 2019 - 20:40:16  
Neregistrovaný host
9_tr: ano, souhlasím. Problémy jsou od toho, aby se řešily. Velmi dobře zrovna Ty víš, že já problémy (dá se říci úspěšně) řeším a co jde, vyřeším a dosáhl jsem toho tolik, že bez potřeby sebechvástání se jsou za mnou výsledky. Ale:
a) je nutné v tomto případě věnovat nemalé úsilí na dotažení tohoto vozu? V čem je jeho historická hodnota? Že se kastle vyrobila v Ostrově? A ostatní vnitřnosti... co?
b) výjimku z čeho? je to naprosto odlišné vozidlo a když za tím nebude žádný dopravce, co by si to vzal pod svá křídla, nemá to šanci klapnout. Víš sám dobře, že i zavedení dopravci drobnosti obtížně schvalují a cedí krev. A věř mi nebo ne, je to hodně velká hrůza.
c) DÚ je DÚ. A to nepotřebuje komentář... Víš to sám a dobře. Takže doufat je hezké, ale...
d) neposlední řada - kdo to opraví?

Jenki: já patřím do skupiny lidí, kdo dělá a (až na drobné výjimky, mnohdy vynucené) to sám od sebe nepresentuji, co dělám (a co je hotovo). Nemám tu potřebu dělat z komára velblouda, ikdyž mnohdy to velbloud opravdu je. A když to srovnám: "oprava primalexem" spojená s divadélkem ve dvou městech, výsledek vydrží cca 5 hodin nebo: po tichu něco dělat a nechvástat se, dosahovat výsledků.... za sebe b) je správně. A věř nebo ne, stav, že někdo využije moje činnosti a materiály a nenajde ani tolik slušnosti mi třeba ve vší tichosti poděkovat, mne již nechává v klidu. Opakuji, že nepotřebuji, aby mne někdo chválil a světe div se, i v přes tuto moji snahu dělat, nepresentovat to samo vypluje na povrch...

Ale, kdyby nebylo diváků a přitleskávačů, tak by ČSD asi ta divoká sebepropagační videa a akce nedělal.
nereg.pozorovatel
Středa, 13. listopadu 2019 - 20:54:23  
Neregistrovaný host
Jenki: ještě doplním jednu drobnost. I s tím, co máš v příspěvku souhlasím. Samozřejmě, že jakákoliv snaha je dobrá, ale budu nyní hovořit obecně a vazba k D je asi jasná:
- co třeba "vzít tu štětku, primalex" a snažit se o záchranu/pomoc něčeho, co má větší historickou cenu, ale je to třeba méně atraktivní? Teď plácnu jako příklad: co se třeba snažit pomoci s opravou vozu 6207 v Bratislavě, který je jako jediný 14Tr01 na Slovensku a roky je na tom hodně špatně. Co se třeba snažit pomoci v samotné Ostravě s renovací muzejní 6229, když tedy něco chci dělat. Je jasné, že tam se moc divadélka kolem asi neudělá ... Ale kolem dotažení historicky necenného vozu nazvaného Čechoameričánek", natřeného vraku z Chomutova označeného jako linka na uvažovanou trať, "Československý trolejbus" 1000 v Košicích, co vydrží v provozu byť jen 5 hodin, to je jistě marketingově lepší, ale záslužnost je jistě nižší.
Středa, 13. listopadu 2019 - 23:31:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1909
Registrován: 4-2005
nereg.pozorovatel: sami občas v jistém mašinkářském spolku něco lepíme do brzkých ranních hodin, aby "šrot" vyjel a odvezl stovky lidí, aniž by věděli, že bylo na kahánku... Něco se nám povedlo v projektech a něco lepíme "primalexem". Nadšení a lidí udělat něco ve volném čase ubývá, leč chytrolínů a kritiků máme na přehazování vidlí. A proto mi aktivity ČS Dopraváka jsou sympatické.
usteckytrolejbus
Čtvrtek, 14. listopadu 2019 - 11:45:06  
Neregistrovaný host
Ing. nereg.pozorovatel Ph.D. je jenom provokatér který kope do všech úspěšných kolem a pokud nějakou aktivitu v některých směrech vyvíjí tak je dost neviditelná. Proto mě ty příspěvky tady vůbec nepřekvapují. Místo podpory projektu připomínky úspěchu exportu českého strojírenství má, jak je to pro něj normální, potřebu kopat a kopat do Libora pro jeho úspěšné marketingové akce. Že se s ním ještě kluci vůbec bavíte....
Jenki
Čtvrtek, 14. listopadu 2019 - 11:58:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5520
Registrován: 5-2002
nereg.pozorovatel :

Na téma "čemu je správné pomoct, když už tedy chci něco dělat" je vhodné trošku hlubší zamyšlení.

Je hezké, když nadšenci opravují (cizí) trolejbus, (cizí) větrný mlýn, (cizí) zříceninu hradu nebo (cizí) vodní elektrárnu, aby tím uchránili pro příští generace nějaké hodnoty.

Jenže oni to nedělají primárně pro ty příští generace. Tak uvědomělých je naprosté minimum (já to taky nejsem). Dělají to pro svou vlastní radost - vědomě i podvědomě očekávají, že z toho budou mít nějaký užitek. Určitě ně finanční, ale - řekněme - zážitkový. Zajezdí si se starým vehiklem, uspořádají rytířský turnaj na hradě, umelou si vlastní mouku i když jim ji manželky hodí na hlavu nebo jen tak budou sedět v elektrárně, poslouchat svištění stoleté turbíny, u toho budou žvanit nesmysly a bude jim dobře.

Ovšem v situaci, kdy ti majitel toho hradu ani nepoděkuje, naopak tě tak akorát prudí, nařizuje ti co smíš a nesmíš dělat, co smíš a nesmíš říkat a co si máš myslet, a ten rytířský turnaj si nakonec uspořádá sám (a ještě ho zk***í) je logické, že když ti někdo nabídne nějaký jiný, byť historicky výrazně méně hodnotný hrádek, tak si sebereš meč, štít a brnění, a se zdviženým prostředníčkem táhneš dál, tam kde se můžeš vyřádit do systosti.

Měl bys chuť pomáhat DP, který není schopný ti dát ani hrst šroubků a matek, a barva a štětka se fasují půl roku? Co si chceš myslet o specialistech, kteří se v podnikovém plátku chlubí jak metalograficky zjišťovali složení materiálu kluzných ložisek a složitě to nechávali někde vyrábět, protože bylo pod jejich úroveň se prostě zeptat? Co máš dělat s načálstvem, které se sice strašně rádo chlubí historickými vozidly, ale když za posledních několik let po čtvrté přineseš zprávu "hele sehnali jsme vám vrak Š 706 RO, stačí ho jen koupit a někde schovat" a už po čtvrté se ti dostane odpovědi "teď to nejde, to je složité, nemáme to kam vyúčtovat", zatímco vidíš, jak se utrácejí násobně vyšší částky za úplné hovadiny? Takových zážitků stačí pár, sebereš se a jdeš. Navždy.

Takže když ti někdo v Chomutově nebo v Daytonu nabídne trolejbus zdarma metodou "ber nebo nech být" tak to asi být nenecháš, že.

A že se z něčeho dělá estráda s videem - to se tak dneska prostě dělá. I moje děti, když na zahradě z bahna a větví vybudují bunkr, tak o tom natočí video, setříhají ho, ozvučí, doplní efekty a sdílejí to se spolužáky. A já na to čumím s otevřenou hubou a připadám si jako dinosaurus pozorující letící meteorit.
Pátek, 15. listopadu 2019 - 21:12:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5509
Registrován: 11-2007
http://www.cs-dopravak.cz/zpravy/2019/11/15/v-opav-vyrazil-do-pra videlnho-provozu-trolejbus-14-trm
Neděle, 17. listopadu 2019 - 12:54:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 516
Registrován: 7-2017
Pavluscha: Dneska jsem s ním na 201 jel. Není mi ale vůbec jasný smysl "inteligentních zastávek", nebo panelů, které na nic takového neupozorňují. Mi osobně 14TrM nevadí, ale když MDPO deklaruje u všech spojů nízkopodlažnost a nedodrží ji (byť kvůli plánované "akci"), aspoň by se slušelo ve spodním běžícím řádku na tuto skutečnost informovat.

I když bohužel opavská MHD je v tak bídném stavu, že si zřejmě ani nikdo nevšimne toho, že jede vozem, který už dlouho nebyl v provozu.
Tom99
Pondělí, 18. listopadu 2019 - 22:42:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 135
Registrován: 4-2012
Nechce se mi věřit, že by vůz 82 jezdil v časech kde je garantovaný nízkopodlažní spoj. Určitě jezdil z Bílovecké ,38 (,39) kde v JŘ ten "vozíček" vyznačený není.
Čtvrtek, 21. listopadu 2019 - 19:31:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 517
Registrován: 7-2017
Tom99: To je hrozně pěkný alibismus, když jsme už dva roky kremní informací, že vozový park MDPO je po vyřazení 14Tr z provozu plně nízkopodlažní :-))
Kočkopes
Pátek, 29. listopadu 2019 - 19:28:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1050
Registrován: 10-2017
Nemáte někdo info, kterou trasou a v jakých časech bude jezdit Mikulášský trolejbus? Všude jsem se dočetl jen to, že jezdí 5.12. od 13:00 do 18:00 mimo pravidelný jízdní řád.
Návštěva
Neděle, 01. prosince 2019 - 08:06:59  
Neregistrovaný host
ERNIE, speciálně ze srdce jen a jen pro tebe...
Nech si své jízlivé poznámky ... Ano MDPO má 100% nízkopodlažní vozový park ..
To že na linku byl vypraven "historický/retro" trolejbus potěšilo nejednoho šotouše... Lidem to možná bylo úplně jedno čím jedou...
Jednou vyjede vysoká podlaha a pan Ernie má hned problémy... Myslím, že pan ERNIE má nožičky zdravé a po třech schodech je schopen vyšplhat.
Pane ERNIE zkuste nám zde osvětlit čím Vám tak strašně vadí to, že jednou na mimořádné "akci" vyjela vysoká podlaha?
-----------------------------------------------
Kočkopes: trasa bude pravděpodobně podobná jako minulý rok, stejně jako mimořádný JŘ... Někde to má mdpo na FB z minulého roku...
Neděle, 01. prosince 2019 - 18:24:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 524
Registrován: 7-2017
Nevadí mi vysoká podlaha ani 14Tr. Vadí mi, že MDPO utrácí za "inteligentní" panely, které mají desítky chyb, včetně toho, že ani o takové události neinformují. Je to jenom jedna z mnoha "líných" chyb, které dopravní podnik ve městě dělá, a proto lidi cestování MHD nebaví. Iluze toho, že budeme za milionové dotace nakupovat nové trolejbusy a doufat, že lidé začnou cestovat MHD jen proto aby se svezli novým vozidlem, k úspěchu nevede a potěšení šotouši takto bohatý provoz dopravního podniku neuživí.
Místo přibývání cestujících jich ubývá a není se čemu divit. Horší bude, až jednou přijde doba kdy bude potřeba nezájem lidí o cestování MHD řešit a to se pak nebude líbit ani vám, ani mi ani žádným šotoušům. A s tímhle stylem vedení to nebude tak dlouho trvat.
Pondělí, 02. prosince 2019 - 23:57:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1734
Registrován: 2-2017
Kočkopes:
"Nemáte někdo info, kterou trasou a v jakých časech bude jezdit Mikulášský trolejbus? Všude jsem se dočetl jen to, že jezdí 5.12. od 13:00 do 18:00 mimo pravidelný jízdní řád."
odkaz
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]


VYPRAVENOST OSTRAVA
Někdo 84
Čtvrtek, 05. prosince 2019 - 08:31:13  
Neregistrovaný host
Potřebuji starý inzerát o prodeji Solarisa 84. Má někdo z vás? [happy]
Kočkopes
Neděle, 15. prosince 2019 - 14:33:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1070
Registrován: 10-2017
Co je na tom pravdy, že v Opavě dojezdily Urbina 12 II. generace? Údajně má jít o vozy 143-145, vůz 146 by prý měl ještě zasahovat do provozu.
pm81
Pondělí, 23. prosince 2019 - 10:38:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 99
Registrován: 5-2019
MHD Opava
V čase letošních vánočních svátků bude opavská MHD obsluhována obdobně jako v minulých letech. Ve dnech 24. až 26. prosince a 1. ledna platí nedělní jízdní řád.V pracovních dnech po dobu trvání vánočních prázdnin bude MHD částečně omezena, tzn. 23., 27., 30., 31. prosince, 2. a 3. ledna bude MHD jezdit v režimu jízdního řádu pracovních dní, s výjimkou linek 202, 204, 205 a 210, které nebudou vypravovány, stejně jako spoje vyznačené v jízdních řádech jako školní. Na Štědrý den bude provoz od 15.30 hodin postupně omezován a v 16.30 hodin ukončen. Na Silvestra – v úterý 31. prosince bude provoz omezován od 19.30 hodin a skončí ve 20.30 hodin.
Na první svátek vánoční (25. 12.) a na Nový rok (1.1.) budou vozy vyjíždět od 6.30 hodin, a od 7.30 hodin bude provoz MHD dle platného jízdního řádu.

Opavané zřejmě nepoužívají MHD, proto je provoz MHD zastaven..., předpokládám, že v rámci Opavy lze využívat alespoň příměstské linky...
Sobota, 28. prosince 2019 - 20:01:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5535
Registrován: 11-2007
Chystají se na nějaké novinky ve vozovém parku MHD Opava v roce 2020 ? Nové busy, trolejbusy ?
Díky za reakci.
Kuba_j
Sobota, 04. ledna 2020 - 17:11:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4588
Registrován: 8-2005
Někdo 84: a na co ten starý inzerát potřebujete? Předpokládám, že je myšlen ten inzerát z Bazoše z července 2019...
Někdo 84
Středa, 08. ledna 2020 - 16:09:46  
Neregistrovaný host
Pro soukromou archivaci. Z ledna 2019 spíše.
Neděle, 26. ledna 2020 - 23:16:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1588
Registrován: 11-2007
Přátelé dotaz, neměl by někdo vozáky trolejbusů z Opavy? Není ani potřeba aktuální, v podstatě ani nemusí být komplet, klidně starší, rád bych doplnil sbírku. Můžu za ně nabídnout Jihlavu, Liberrc, Most atd... Kdyztak zdenekhu@email.cz. Ano, služební materiál, samozřejmě chápu, že na to jsou někteří alergičtí, nicméně opravdu stačí starší datum ☺️
Neděle, 09. února 2020 - 20:33:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5561
Registrován: 11-2007
http://www.cs-dopravak.cz/zpravy/2020/2/9/do-opavy-zam-dal-trolej busy-koda-32-tr
Tom99
Neděle, 23. února 2020 - 15:30:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 136
Registrován: 4-2012
Něco z provozu:
Pátek, 28. února 2020 - 11:07:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2071
Registrován: 4-2005
Já bych se přidal s trolejbusy:

Phd
Pátek, 13. března 2020 - 20:52:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 748
Registrován: 2-2007
Většina velkých měst zakázala kvůli možné nákaze řidičů nástup předními dveřmi. Zajímalo by mě, jak si s tím poradí třeba Opava, která si na nástupu předními dveřmi zakládá.
opavan
Středa, 18. března 2020 - 13:58:34  
Neregistrovaný host
Phd: https://opavsky.denik.cz/zpravy_region/v-opavske-mhd-se-ted-nepla ti-za-jizdne-mesto-take-shani-rousky-20200317.html
Phd
Středa, 18. března 2020 - 15:00:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 749
Registrován: 2-2007
opavan: No... ti to teda vyřešili... [crazy]
Pondělí, 30. března 2020 - 12:46:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5881
Registrován: 2-2005
A jak jinak byste to chtěl vyřešit? V Mariánkách, Chomutově nebo Teplicích se to vyřešilo stejně.
MHD je pro lidi ! ! !
Phd
Pondělí, 30. března 2020 - 16:41:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 750
Registrován: 2-2007
Trollino_15: Tak, že se zavede nástup všemi dveřmi.
Pondělí, 30. března 2020 - 16:46:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5882
Registrován: 2-2005
A co asi znamená "nástup středovými a zadními dveřmi" ve druhém odstavci?

Nástup všemi dveřmi přece...stejně jako jinde v republice.
MHD je pro lidi ! ! !
pm81
Pondělí, 30. března 2020 - 17:14:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 156
Registrován: 5-2019
A jak, by byl chráněn řidič Phd, když by se nastupovalo všemi dveřmi? Kraje a města počítají s tím, že budou ztrátoví ohledně toho, že cestující jezdí "zdarma". Je rozumné, nástup pouze druhými a případně třetími dveřmi, je-li vozidlo jimi vybaveno.

(Příspěvek byl editován uživatelem pm81.)
Phd
Úterý, 31. března 2020 - 09:20:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 751
Registrován: 2-2007
Trollino_15, pm81: Aha. Nečekal jsem, že to nepochopíte. Měl jsem na mysli napořád. Samozřejmě v téhle těžké době by se přední dveře vynechaly, jako v Brně nebo v Praze, ale odbavení v MHD by mělo probíhat co nejrychleji. Nástup všemi dveřmi už dávno měla menší města jako Tábor nebo Trutnov. Tak totiž odpadne výmluva, že si nemůžu nikde koupit jízdenku a lidi se nebudou vozit zdarma.
Pokud vozidlo nemá druhé, třetí... dveře, nemá na MHD co dělat, pokud nejde o mikrobusy.
Úterý, 31. března 2020 - 12:18:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1495
Registrován: 6-2009
Phd: souhlas, bohužel, tady to je o smýšlení objednavatele i dopravce a ty bohužel o Tvé pravdě nikdo nepřesvědčí, v první roli jsou totiž peníze, až potom atraktivita MHD, která svou pomalostí nikdy novou klientelu nenaláká. Přitom teď jde krásně vidět a to i na PHD, jak by se ta doprava mohla zrychlit a to se nebavíme o minutě či dvou, ale mnohem zajímavějších hodnotách.

Samozřejmě by to potřebovalo konečně nějaký rozumný tarif, nejlépe konečně odpovídající kvalitnímu IDS a nikoliv té parodii, kterou zde KODIS a města, které si hrají na svém písečku, bohužel, včetně Ostravy, předvádí.
Phd
Úterý, 31. března 2020 - 12:31:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 752
Registrován: 2-2007
Banan151: Proto nemám rád, když se politici vměšují do něčeho, čemu nerozumí. A když dopravu dělají lidi, které to ani nebaví.
Četl jsem, že České Budějovice dokonce zrušily nástup předními dveřmi na nočních linkách, aby byly rychlejší. Kamarád mi provedl takový průzkum a zjistilo se, že se trolejbusy na zastávkách flákají i třetinu jízdní doby. A to jen proto, že jsou špatně spočítané jízdní doby, a že se do trolejbusu leze po jednom.
Ale v MHD to prostě musí švihat, vůz se má na zastávce zdržet max. 20 sekund. S tímto a s rozumnou tarifní politikou bude MHD aspoň trochu konkurenceschopnější.
Můžu sem dát údaje o přepravených cestujících za jednotlivé roky, ale to už tady bylo.
Úterý, 31. března 2020 - 12:47:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1496
Registrován: 6-2009
Bohužel, politika disponuje v tomto směru vždy každým zásadním rozhodnutím a s vidinou doplácet o něco více většinou nesoouhlasí.
A dopravci je v tom podporují kolikrát, protože aktuální systém jim vyhovuje.

Já myslím, že krom MHD i PHD by potřebovalo nástup všemi dveřmi. Ty jízdní doby jsou kolikrát fakt neskutečně natáhnuté. Minulý týden sem jel 443 z Ostravy do Havířova a byla to neskutečná jízda. 40 km/h max po Místecké i na Rudné po Vratimovskou a to jsme na Českém domě, Frýdecké i Vratimovské přes minutu stáli. No a v Havířově jsem potom z Podlesí na vlakové měl srovnatelou jízdní dobu s autobusem na kole a to už nejsem žádný atlet.. [lol]

V ČB jsem byl na noční obchůzce někdy v únoru a upřímně, 15Tr jsem v noci viděl a opravdu nějak rychle nejezdily. Plus jsem jel nějakým autobusem kolem 23h a to byla podobná vyhlídková jizda, jak tou 443.

Opava hlavně kromě pomalosti disponuje občas fakt tragickými JŘ, a světe div se, připravují zase nějakou kvalitní optimalizaci (bych vsadil boty, že do bude zase redukce v časech, kdy nikdo nejezdí).
Phd
Úterý, 31. března 2020 - 13:19:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 753
Registrován: 2-2007
Banan151: Jo, o té optimalizaci jsem četl. Nebo to bylo možná v Chomutově. Tam nějakou studii dělá UDIMO, který dělal i optimalizaci pro Havířov. Jelikož dopravce nemá k dispozici počet přepravených cestujících, resp. je vůbec nezveřejňuje, tak nemůžu srovnávat, jak se optimalizace povedla. Ale podle mě to nebude nic moc.
Úterý, 31. března 2020 - 22:48:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1497
Registrován: 6-2009
V Opavě je něco v přípravě (resp. další nějaká optimalizace) a pokud se nepletu, s UDIMEM to nemá nic společného. Nevím ale, kdo byl strůjcem předchozích změn, pár let zpět (2015 nebo kdy to bylo). V Havířově UDIMO dělalo JŘ 2013, další změny, které proběhly v roce 2018, už dělal zase někdo jiný.
MHD fanda
Úterý, 31. března 2020 - 23:48:16  
Neregistrovaný host
Phd a Banan, vy jste oba experti. Chcete rychlejší MHD v Opavě docílit nástupem všemi dveřmi a pro podporu tohoto používáte negativní příklady jako 40 na Místecké s Rudné (Banán) a prostoje na zastávkách s třetinou jízdní doby (Phd). Vždyť to nemá žádnou souvislost. To se přeci dá vyřešit zkrácením jízdních dob v JŘ. K čemu bude nástup všemi dveřmi, když toto bude nezměněné? A jaký dopad na rychlost MHD by mělo pouze vyřešení těch jízdních dob a jaký kombinace obou řešení? A když by se zjistilo že zkrácením jízdních dob se vyřeší dvě třetiny toho zrychlení a nástupem všemi dveřmi jen ta jedna třetina, tak za cenu dodatečných nákladů na revizory a snížení tržeb spolu s nasátím nechtěných cestujících, byste stejně chtěli nástup všemi dveřmi?
Středa, 01. dubna 2020 - 06:30:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6081
Registrován: 6-2005
MHD fanda:jenže ta Místecká byla jako příklad, že i meziměsto potřebuje nástup předem, že jezdí pomalu.

To je tradovaný omyl. Revizory potkáš i ve městech s nástupem předem. Opava určitě, Teplice, Chomutov snad, Mariánské Lázně 100%, vlastní zkušenost.

On nástup předem má výhody, ale i nevýhody. Jako čekat v Chomutově na Palackého 5minut, než naleze 70 lidí [nene]
Ale ano, i cikáni platili a jak ochotně a to tam stojí lístek 20 Kč.

Phd: urychlení dob, dle podobného modelu jsme udělali v Jihlavě. Nepřej si slyšet, co pak říkali řidiči a bohužel měli pravdu. Vůz sice má mít letecký jízdní řád, ale na konečné musí být adekvátní vyrovnávací pauza. Což 4 minuty nejsou. Nejde jen o řidiče, ale i to pravidelnost a spolehlivost provozu, když si najdu přestup a ve výsledku mně o 3 minuty ujede, protože trolejbusu nevyšel semafor a probíhal nákup jízdenky.
Makrelu neumeješ.
Středa, 01. dubna 2020 - 08:42:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1498
Registrován: 6-2009
9Tr:ad Jihlava: jenže to už je chyba dopravce, že vůz nemá žádnou pauzu na vyrovnání potencionálního zpoždění. Ne vždy samozřejmě jde mít na každé straně linoy nějakou pauzu, o to delší by ale měla být na straně druhé. Tohle samozřejmě není úplně správně, ale rozumím tomu, že se tím dá ušetřit vůz, čili náklad. 4 minuty na eliminaci zpoždění si ale myslím, že na konečné jsou poměrně dost, pak záleží, zda jezdí řidič s vozem celý den a má třeba na druhé konečné delší pauzu, protože BP + jídlo, nebo jsou pauzy střídané a vůz má na každé konečné 4 minuty. To už pak samozřejmě může mít fatálni dopad na stabilitu JŘ.

MHD Fan: jo, akorát, za běžného stavu, díky pomalosti odbovaní, zkrátíte prd [wink]. Jízdní doby, byť nevím jak v Opavě, jsou vesměs propracované.

A ty náklady na revizora a ztráty z tržeb. Typický argument odpůrců nástupu všemi dveřmi. Něco nového by tam nebylo? Tady totiž záleží na tom, zda stojíme o nějakou kvalitu a s tím související zvýšenou atraktivitu, nebo se budeme jenom koukat na ty náklady. Ono co jsem tak slyšel od pár lidí z Opavy, ani JŘ nejsou nějak extra atraktivní, nebavíme li se o dopravní špičce.
Středa, 01. dubna 2020 - 09:08:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6083
Registrován: 6-2005
Banan: píšu příklad, 4 minuty vyrovnávačka byl jen příklad.
My jsme sice ty 4, dokonce i 3 dali, ale na druhé straně je adekvátní, byť na 2 linkách se jezdí spíš jak zákoník píše. 4,5.hod lítáš s přestávkou 4+8 pak máš jednou až 2x přes 20 minut, aby zákoník byl splněn a pak zase do střídání...
Ale je s vozem. U nás se drží přidělení a jen vyslovená úvaha o střídaných přestávkách byl požár baráku. Kdo jezdí ví, co to je přidělený vůz. Kdo ne, tak má jiný názor, zvláště pohled dílny je, oprávněně, odlišný. Ale pořád je tu argument, kdo tam tráví třetinu života.

Ano, to byl argument bývalého ředitele a i města. Snižovat komfort zmenšením úniku tržeb nástupem předem je neobhajitelné, když chci lakat lidi do MHD. A ve výsledku to může mít za následek ještě větší pkles tržeb, protože plno lidí se na to vykašle.
Naštěstí nikde snad se nechtějí vracet k systému "S".
Makrelu neumeješ.
Phd
Středa, 01. dubna 2020 - 14:35:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 754
Registrován: 2-2007
MHD fanda: Ano, to ses trefil, dá se říct, že tomu rozumím [happy].

Stání na zastávkách skutečně výrazně ovlivňují jízdní dobu, o tom není nutné nijak polemizovat. Jízdní doby se nedají jen tak zkracovat, protože je nutné respektovat různá období dne. A ta jsou v každém městě jiná. Jízdní dobu je možné změřit, odhadnout nebo vypočítat. Nejlepší by bylo změření, ale každý řidič jezdí s trolejbusem jinak, někdo jízdní doby stíhá, jiný zase ne. A nástup předními dveřmi kromě dopravní situace, kongescí a trakčního vedení jízdní dobu ovlivňuje značně. Jak říká jeden můj známý trolejbusák "Spěchá se, aby se čekalo, čeká se, aby se spěchalo.".

Vím, že na některých trolejbusových linkách v Opavě operují 3 vozidla, protože doba oběhu třeba linky 201 je 60 minut. Nevím, jestli všude funguje přejíždění vozidel z linky na linku jako u dvojice 205/208. Pokud se trolejbus na zastávce zdrží 15 až 20 sekund, zkrátí se jízdní doba a existuje možnost, že se zkrátí i doba oběhu. To ovšem nesmí jít do kolize s vyrovnávacími časy na obratištích a s tím, aby řidič měl delší pauzu na konečné vybavené sociálním zařízením, tedy ne kratší než dejme tomu 7 minut, jak zmiňuje 9_tr.

Žádný systém není neprůstřelný. I při nástupu předními dveřmi se mohou objevit nekalé živly. Jenže tady jde o to, že tímto způsobem se MHD pomalu zabíjí. Když se zavede nástup předními dveřmi, doba stání se prodlouží, prodlouží se jízdní doba, to bude mít negativní vliv na dobu oběhu a cestovní rychlost. Nízkou cestovní rychlostí nikdo cestovat nechce, takže někteří přejdou do aut. Čím méně lidí MHD pojede, tím více se bude počet spojů snižovat. Asi sis všiml, že už nějakou dobu jezdí linky po 18. hodině už jen po 30 minutách. A toto doc. Černá říká anulační spirála. Zpravidla nastává ve chvíli, kdy je město líné provést optimalizaci.

Ale pokud jsi tak chytrý, jak se tady prezentuješ, zcela jistě mi dokážeš najít případ, kde se nástup předními dveřmi vyplatil a počet přepravených cestujících stoupá. A určitě dokážeš ekonomicky i technologicky porovnat tyto dva způsoby odbavení. Že se dá tato úloha řešit pomocí vhodně zvolené strategie z oboru teorie her, snad ani nemusím připomínat. [happy]
MHD fanda
Středa, 01. dubna 2020 - 18:02:06  
Neregistrovaný host
Phd: nastolil jsi téma zrychlení MHD v Opavě díky nástupu všemi dveřmi. Na to ti Banan přikyvoval a svedl to na politickou rovinu, na kterou jsi zase souhlasně navázal a přišels s těmi prostoji na zastávkách. Opět Banan souhlasně pokračoval s politikou a s potřebou nástupu všemi dveřmi na PHD s příkladem 40 na Místecké a Rudné. Já vás jen vracím na zem a ptám se, jak tyto nešvary ve veřejné dopravě, které se dají řešit bez toho kolika dveřmi se nastupuje, mají přímou souvislost s nástupem všemi dveřmi? Nepředložili jste nic čím byste prokázali, že nástup všemi dveřmi zrychlí MHD pro lidi v Opavě podstatně a ne pouze zanedbatelně.
Phd máš určitě parádní znalosti jak by v ideálním světě MHD fungovalo. Ale tyto znalosti používáš k obřím oslím můstkům. I když příklad nezačneš v Opavě, tak v ní skončíš. Tvrdíš že, nástupem předními se MHD zpomaluje, odrazuje pak lidi od jejího používání, což má za následek úspory spojů, viz interval po 18. hodině (to je ten můstek s Opavou). Výsledek pro čtenáře, který není úplně v obraze, je že vlastně všichni co tvrdí, že nástup všemi dveřmi je pro město velikosti Opavy blbost, jsou omezenci a zpátečníci.
Položím ti pár dotazů.
Skutečně jsi si jist, že nástup předními dveřmi cestující v Opavě odrazuje od jejího využívání? Toto z tvého příspěvku v konečném důsledku vyplývá.
Jakou průměrnou dobu stráví opavský cestující na jedné své cestě MHD (neber čas celého jednoho spoje, ale průměrnou relaci) a o kolik by se mu jeho cesta nástupem všemi dveřmi skutečně zkrátila?
Pakliže se zkrátí jeho cesta (tvrdím že zanedbatelně), zastaví se tím odliv cestujících z MHD v Opavě?

Díky za diskuzi a omlouváme se za ty experty, chtěl jsem vás oba vyprovokovat [wink]
Phd
Středa, 01. dubna 2020 - 19:30:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 755
Registrován: 2-2007
MHD fanda: Analyzovat příspěvky umíš dobře, to je dobrý základ pro pokročilejší diskuzi. [happy]

Nemusíš mít strach, na zemi se držím a vím, že o moje rady nikdo nestojí. Jen se pak dotyční nesmí divit, když si přečtou, jak se počet přepravených cestujících snižuje. Sice jsem se tomu bránil, ale sám si rád zopakuju základní data. Tady mám výtah z výročních zpráv SDP ČR (počet přepravených osob v miliónech - úhrada prokazatelné ztráty v miliónech (procenta z nákladů) - tržby v miliónech):

2004 - 13,56 - 57 (53 %) - 43,96
2005 - 13,73 - 59 (52 %) - 43,33
2006 - 13,33 - 56 (47 %) - 50,46
2007 - 12,84 - 56 (48 %) - 50,95
2008 - 12,30 - 59 (49 %) - 51,75
2009 - 11,93 - 59 (49 %) - 51,53
2010 - 11,84 - 57 (48 %) - 53,49
2011 - 11,29 - 57 (47 %) - 52,09
2012 - 10,75 - 68 (54 %) - 50,48
2013 - 10,69 - 70 (54 %) - 48,97
2014 - 10,37 - 74 (56 %) - 47,91
2015 - 10,34 - 72 (56 %) - 47,00
2016 - 9,30 - 71 (54 %) - 48,03
2017 - 9,05 - 74 (60 %) - 45,70
2018 - 8,87 - 84 (59 %) - 44,87

S tou tabulkou ti pomůžu. MDPO neustále zdražuje, což je logické, ale ne vždy je to příčinou odlivu. Z různých výzkumů vím, že nejcitelněji se odliv projeví po redukci spojů. Pokud jsi 3 spoji za hodinu svezl 90 lidí, neznamená to, že stejný počet lidí svezeš i 2 spoji za hodinu. Ve skutečnosti to bude mnohem méně, protože jsi takto cestující připravil o další alternativy. Všimni si, že kulminační bod je v roce 2010. Cestující redukci spojů a současné zdražování už nevydrželi a zmizeli. Když si to rozpočítáš na každého cestujícího, tak každý rok ten menší počet cestujících zaplatil za dopravu mnohem více než když předtím.

Podobně sestupnou tendenci přepravených osob mají provozy v Teplicích nebo v Děčíně. Co mají tyto provozy společného? Naopak v Jihlavě, která je menší než Opava, počet cestujících roste. Uznávám, že to může být i rolí krajského města. Takže mi se svou dedukcí můžeš na základě těchto indicií sdělit, co stojí za neustálým poklesem přepravených osob. Město musí na MHD doplácet čím dál více, přepraví čím dál méně lidí, tržby jsou taky menší... To jen podtrhuje současný tragický stav. Jak to asi může dopadnout? Samotného mě zajímá, až kam Opava klesne.

Myšlenkový pochod je zcela zřetelný. To, že se nechytáš a schováváš to za kouzelné slovo "čtenář není úplně v obraze", je zcela jiná věc. Nepíšu v jinotajích. Takže si stojím za tím, že nástup předními dveřmi pro město velikosti Opavy je kardinální pitomost. A jsem si jistý, že nástup předními dveřmi odrazuje cestující od jejího využívání. Ale nikdy jsem netvrdil, že to je jediný faktor. Srovnej si pomocí dostupných údajů, jak k organizaci dopravy přistupuje Jihlava a Opava.

To nejsou parádní znalosti, ale zkušenosti z vybraných zahraničních měst srovnatelné velikosti. Tam lidé k MHD nepřistupují jako k socce, kdy se člověk cítí ponížený, když jede tramvají nebo trolejbusem.

Data o cestách opavských cestujících nemám, oficiálně to nikdo nezjišťuje, ale rád bych tuhle informaci měl. Ale znovu se ptám - co nutí jihlavské cestující využívat více MHD? Odliv cestujících nastane, pokud se změní celý systém. Nástup předními dveřmi je jen jeden z důvodů. Není potřeba vymýšlet kolo, stačí aplikovat podobné principy jako jinde, kde to funguje mnohem lépe. [happy]

Provokace opravdu nejsou nutné. [happy]
MHD fanda
Středa, 01. dubna 2020 - 21:43:41  
Neregistrovaný host
Phd, děkuji za odpověď aspoň jednoho mého dotazu, kdy potvrzuješ s jistotou sobě vlastní, že nástup předními dveřmi v Opavě cestující odrazuje od užívání MHD. Já jsem ale také nelenil a našel si nějaký oficiální zdroj, který by mi mohl odpovědět na to, co si myslí opavští občané. Našel jsem průzkum veřejného mínění, který si nechala udělat Opava v rámci Plánu městské mobility, viz https://drive.google.com/file/d/0B_izQO7oJBc4NnlXN0hBd09udUE/view
kde se píše (kdybys mě chtěl kontrolovat, tak Ti také nabízím pomoc a nasměřuju Tě na stranu 16):
"Otevřená otázka č. 14 (hromadná doprava): Jako největší problém v oblasti městské hromadné dopravy respondenti nejčastěji uváděli špatné napojení na Ostravu, špatnou obslužnost okrajových částí města, popřípadě malou frekvenci spojů ve večerních hodinách. Někteří respondenti si také stěžovali na vysokou cenu jízdného (například že musí platit i osoby nad 70 let), na neexistenci přestupní jízdenky, popřípadě na malou vstřícnost některých řidičů. Množství dotázaných by také uvítalo, kdyby došlo k zastřešení zastávek, u kterých k tomu doposud nedošlo."
Nějak mi tady to Tvé skalopevné přesvědčení o nutnosti zavedení nástupu všemi dveřmi chybí. Ale je to průzkum z r. 2013, tak se možná priority opaváků změnily. Zkus dodat něco novějšího, o co bys své přesvědčení jak smýšlí opaváci, kteří si přejí nástup všemi dveřmi, jinak tu MHD opustí, doložil.
Další dva dotazy nezodpovězeny. Ale nevadí, chápu, nejsou jednoduché.
Místo toho ses pustil do rozboru statistiky ve výročních zprávách. Hledáš odpověď na odlišný vývoj cestujících v Jihlavě a Opavě, ale zároveň z toho o čem diskutujeme, je zřejmé, že za hlavní důvod pozitivnějšího vývoje v Jihlavě označuješ nástup všemi dveřmi. Zkusím Ti něco prozradit. Tam kde je nástup všemi dveřmi, je problematické stanovit počty cestujících. Automatické počítání nad dveřmi ještě není úplně běžná věc. Jak tedy ten počet stanoví? Různě - průzkumy, podle prodejů, odhady, různé výpočty atd. Můžeš namítat, že stačí sledovat trend, vývojovou řadu. Ale ani to není směrodatné. Navedl jsi mě na výroční zprávy SDP, kde jsem se podíval na nejbližší město s nástupem všemi dveřmi Ostravu a světe div se, podle statistiky tam klesl počet cestujících mezi roky 2004 - 2018 (toto období jsi sám zvolil) téměř o polovinu z 188 mil na 97 mil. V Opavě s nástupem předními dveřmi v tomto období klesl počet cestujících "jen" o 35%. Jak si toto vysvětluješ, když opíráš své argumenty právě o tyto data?
Když pominu ten rozdílný a podivný vývoj, tak o čem se vůbec bavíme? Vždyť je každému jasné, že tam kde není problém s infrastrukturou pro IAD, je hlavní důvod poklesu cestujících zbohatnutí občanů a s tím související rozvoj IAD. Máš pravdu není potřeba vymýšlet kolo. Je to skutečně tak prosté. Věř tomu, že poklesu cestujcících v Opavě by nezabránilo ani zavedení nástupu všemi dveřmi a dokonce si troufám tvrdit, že z dlouhodobého hediska ani kdyby byla MHD zdarma.
Kočkopes
Středa, 01. dubna 2020 - 22:13:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1156
Registrován: 10-2017
Jako cestujícímu je mi opravdu banán, jakýma dveřma vlezu dovnitř. Pro mě je důležité to, jestli mám čím jet. Bum - a jsme u toho, problém Opavy. Na to zde Phd taky okrajově narážel, ale vždy se vrátil k problematice nástupu předními dveřmi. Ale to, co cestujícího zajímá, je nabídka spojů, ne nabídka dveří. Když žádný trolejbus nejede, jsou mi dveře už tím tuplem ukradené.

Mimochodem nástup předními dveřmi umí divy - zatímco v Ostravě-Přívoze řidič prováděl namátkovou kontrolu tlupy místních romských občanů a ti mu ještě vynadali "ty ku*vo, šak si tě najdu jak pojedeš zpatky", ve vedlejším Frýdku mamina stejné etnické skupiny ochotně platila za všechny své 4 malé dorostence (Tam už to prostě dělají automaticky - neplatíš, nejedeš. A je tam s nima ve voze klid.)

Spíš by mě zajímalo, kam se v Ostravě ztratilo 91 mil. cestujících [coze]

Phd:
"Jízdní dobu je možné změřit, odhadnout nebo vypočítat."
To je tak na jednu dobře mířenou (nic ve zlém [wink]). Jízdní doby se odhadovat ani počítat podle nějakých tabulek nedají, protože pak narážíme na další zde probíraný problém - mezi zastávkami se plazíme 30, protože by nám při normální jízde bohatě stačila 1 minuta místo 2. Stejně tak na opačné straně je extrém, kdy krátké jízdní doby nepočítají např. s křižovatkami.
Phd
Středa, 01. dubna 2020 - 22:54:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 756
Registrován: 2-2007
MHD fanda: Odpovědi na otevřenou otázku ohledně MHD jsou očekávatelné. Jenže ten dotazník má jediný zásadní problém: tazatelé se ptali pouze těch, kteří MHD využívali. Nikdo se neptal lidí, kteří by MHD chtěli používat, ale z nějakého důvodu tak nemůžou učinit. [wink] Je potřeba číst mezi řádky. Jelikož jsou zvyklí na svůj léta zažitý systém, nikoho logicky nenapadne, že by způsob odbavení mohl probíhat i jinak.

Znovu opakuju, že nástup předními dveřmi velmi úzce souvisí s tarifní politikou. Znovu opakuju, že jsem nikdy nenapsal, že je to jediný důvod odlivu cestujících z MHD. Ale asi jsi to nepostřehl, což se stává.

Opava i Ostrava jsou víceméně stejný region. Podobné ukazatele můžeš vysledovat v Ústeckém kraji a vzhledem ke složení obyvatelstva to není nic překvapivého, proto ta markantní ztráta ostravských cestujících. Tarif ODIS není zrovna na pochopení jednoduchý. Proto pořád píšu, že to není jediný faktor, který ovlivňuje počet cestujících.

Věř tomu, že nemáš pravdu. Nástup předními dveřmi výrazně ovlivňuje poptávku po přepravě, protože jen velmi málo lidí pojede spojem, který na každé zastávce stojí zbytečné 2 minuty.

Jsem zvědavý, kdy mi taky odpovíš na jednu z mých otázek. Pořád jsi mi nevysvětlil ten úbytek i přesto, že město do MHD vráží čím dál více peněz. Dočkám se? Řekneš mi, co dělají města, která povolují nástup všemi dveřmi, která dle tebe evokují jízdu načerno, špatně? Chápu, že na moje dotazy nejsou jednoduché odpovědi, ale když se budeš snažit, třeba na něco přijdeš. [happy]

Kočkopes: Jak jsem psal u fandy, je to dáno hlavně složením obyvatelstva. Jaké musí být obyvatelstvo v Táboře nebo v Trutnově, kde nástup všemi dveřmi funguje od rána do 18 hodin? Pochybuju, že je v Opavě horší obyvatelstvo než v Trutnově. A troufám si tvrdit, že Opava je mnohem přitažlivější než Trutnov.

Hned si tu jednu dobře mířenou můžeš dát (taky nic ve zlém [wink]), protože na mém tvrzení není nic nelogického. Existuje software, který jízdní doby počítá dle zadané cestovní rychlosti. A je docela spolehlivý, protože jej využívá pár českých měst a úspěšně se rozšiřuje i do zahraničí. Jízdní doby tvoří tzv. beta rozdělení pravděpodobnosti, kdy se počítá s jistou mírou nedodržení jízdního řádu. Obzvlášť ve špičkách je jízdní řád nestabilní a nikdo nemůže s jistotou říct, že mu stejný spoj další den přijede na sekundu přesně. Je samozřejmostí, že normální grafikonista započítá případné kongesce a signální plány křižovatek a vytvoří několik tabulek chronometráží. V některých jízdních řádech proto bývá napsáno, že jsou jízdní doby ve večerních hodinách o 10 až 20 % kratší. Ale zdejší grafikonisté asi nemají tolik času, aby si na tom dali záležet.
Kočkopes
Středa, 01. dubna 2020 - 23:53:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1158
Registrován: 10-2017
Ostrava a Opava nejsou "víceméně stejný region", ale to je spíš místní záležitost.
Spíš by mě zajímalo, v čem je ta Opava tak přitažlivá (jako Ostraviok tam nevidím nic jiného kromě toho, že je tam o něco klidněji, než v O-vě).

jen velmi málo lidí pojede spojem, který na každé zastávce stojí zbytečné 2 minuty.
Ještě méně lidí pojede spojem, který neexistuje. Na to se tu snažím upozornit. Pokud počet spojů a jízdní řády dělají MHD nepoužitelnou, tak je v prvé řadě nutné ty JŘ upravit, přidat spoje, vytvořit přestupy atd. Ve srovnání s tím je nástup předními/všemi dveřmi jen kosmetickou záležitostí.

na mém tvrzení není nic nelogického
Nikde nepíšu, že je to nelogické tvrzení. Jen píšu, že v praxi jsou jízdní doby tvořené podle tabulek nebo nějakého počítače naprosto nepoužitelné. Ale chápu, že vzít si stopky, tužku, papír a udělat opakovaně plošné měření jízdních dob (nic umělého, prostě nasednout do spojů ráno, v sedle, odpoledne, večer/v noci) a vyvodit z toho nějaké úpravy v JŘ je nadlidský úkol. Ani to by možná nebylo potřeba - dneska jsou v řadě vozidel nainstalované různé inteligentní systémy v palubních počítačích, stačilo by stáhnout data a porovnat je.

(Příspěvek byl editován uživatelem Kočkopes.)
MHD fanda
Čtvrtek, 02. dubna 2020 - 00:17:44  
Neregistrovaný host
Phd, tipuji, že budeš z akademické zkostnatělé sféry, jinak si tu neochotu přijmout fakta nedokážu vysvětlit. Budeš si trvat na svém a nikdo Tě nedonutí názor změnit. V pořádku, když to tak máš, drž se toho.
Určitě se neptali v průzkumu jen těch co MHD využívají. Toto tvrzení nemáš ničím podložené. V materiálu se o zkoumaném vzorku píše: "V rámci průzkumu byli osloveni obyvatelé města Opava ve věku 18 a více let, kteří zde mají trvalé bydliště." Jestli jsi z toho vyčetl mezi řádky, že se dotazovali pouze uživatelů MHD, tak asi máš v tom čtení trochu guláš.
Nikde jsem nenapsal, že tvrdíš že to je jediný faktor co ovlivňuje počet cestujících, ale i kočkopes si všiml, že to k tomuto vždycky nějak stočíš.
Když jsem se ptal na to jakou dobu podle Tebe stráví průměrný cestující v opavské MHD, tak nějak jsem očekával že se aspoň podíváš do JŘ na hlavní relace z městských částí do centra, jak dlouho to trvá. Pokud bys toto málo udělal, tak zjistíš, že to trvá průměrně 8-12 minut a na takovéto trase je 5-7 zastávek. Řekni mi, kde v takovéto nastavené jízdní době strávíš v každé zastávce zbytečné 2 minuty, abys tu trasu za ten čas stihnul ujet? A jsme u té podstaty. Kolik z těch cca průměrných 10 minut strávených v MHD ušetříš, když bude nástup všemi dveřmi? Minutu, dvě? Horko těžko, a když už, tak pak stojí vozidlo na zastávce, viz Tvé poznání "Spěchá se, aby se čekalo, čeká se, aby se spěchalo." Bo jak správně říkáš jízdní doba musí být postavena tak, aby i ten louda to stíhal, nastavit to na různé roční období, kongesce atd. Ale dobře minutu nakonec ušetřím. A toto mě jako má do MHD přivést? Auto stejně potřebuju, takže toto nepočítám jako výdaj na dopravu, nikdo po mě nechce mýto za vjezd do centra, benzín levnější a levnější a nemusím se na svém komfortu nijak omezovat.
Já nejsem apriori proti nástupu všemi dveřmi, jen to má smysl tam, kde je vysoká frekvence cestujících a s doba jízdy cca min. 20 minut, kde už zrychlení nástupu cestujících lze poznat. Ale to určitě není ve městech velikosti Opavy. Počet cestujících nízký a doba jízdy krátká. Už tomu rozumíš, co tím chci říct?
Čtvrtek, 02. dubna 2020 - 06:23:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6086
Registrován: 6-2005
Jde o psychologii. Dáme takový příklad z Prahy. Stojím na Andělu a chci jet do Řep. Vím, že tramvaj jede 15 minut a mně se chce strašně na záchod.
Pokud vím, že tramvaj jede, nikde nestojí, tak to zkousnu a dojedu "domů".
Pokud ale vím, že ta tramvaj na každé zastávce z nějakého důvodu čeká, tak se na to vykáknu a hledám nejbližší křoví.
Rozdíl bude v reálu třeba jen 3 minuty, ale ty 3 minuty působí na psychologii hodně.
V Salzburgu mají jízdní dobu nastavenou tak, že svižný řidič jede se zpožděním do minuty, letec sem tam čeká a ten pomalý má holt mírné zpoždění.

A samozřejmě základ je, že město musí chtít nabídnout dostatek spojů a rozumné jízdné.
Makrelu neumeješ.
Phd
Čtvrtek, 02. dubna 2020 - 09:55:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 757
Registrován: 2-2007
Kočkopes: Opět nemáš pravdu, když si myslíš, že jízdní doby nemohou být stanoveny výpočtem. Pokud bych tabulku chronometráží dělal já, využil bych měření, resp. sledování, a výpočet. Že jsou nepoužitelné, je jen úhel pohledu, protože vlastně ani nevíš, jak by se takový výpočet dělal. Nebo víš? Dokázal bys sestavit rovnici?

MHD fanda: Tipuju, že budeš buď ultrašotouš, nebo zkostnatělý praktik, který si nechá na svoje výsledky práce sáhnout, nesnese kritiku a nenechá si vysvětlit problematiku nastalé situace. O to horší možná je, že si zoufalost situace ani neuvědomuje. Mně je to ostatně jedno, mně počet přepravených cestujících neklesá. [happy]

Je to podložené tím, co z toho vyplývá. K MHD se nemůže vyjadřovat někdo, kdo ji vůbec nevyužívá, protože její nabízené služby vůbec nezná. Odpovídá to tomu, když se v diskuzi objeví názor na železnici od někoho, kdo jel vlakem naposledy před 30 lety. Tady uznávám, že jsem tvoje analytické schopnosti trochu přecenil.

Asi nejlepší bude, když si ty a Kočkopes pořádně prostudujete tuto diplomovou práci. Není dokonalá, ale určité seznámení s problematikou přináší.

Počet cestujících by byl vyšší, kdyby město přizpůsobilo MHD potřebám obyvatel. A jak pořád píšu, nástup předními dveřmi výrazně ovlivňuje finanční náklady na provoz MHD i počet cestujících. Nepochybuju o tom, že by počet cestujících i takhle klesal, ale určitě by nebyl takhle nízký. A rozhodně by nebyl zhruba poloviční oproti Jihlavě. Pokud jezdíš autem a potřebuješ ho, tak asi nemáš co řešit. Ale tady jde o to, aby lidí, kteří používají auto, bylo co nejméně. Někdo do MHD nevleze už jen z principu, protože ji považuje za socku a cítil by se poníženě, jeho společenská prestiž by klesla. Někdo ji nevyužívá, protože mu nevyhovuje počet spojů. Někdo ji nevyužívá, protože je pro něj systém moc složitý a jízda na tak malé město příliš dlouhá. Nejde mi o to dostat všechny lidi z aut. To ani není možné. Ale jak já s oblibou říkám, dostat vesmír, v tomto případě jednotlivé druhy dopravy do rovnováhy. A to se v Opavě neděje.

O tom, že MHD v Opavě potřebuje zásadní proměnu, není pochyb. A zachování nástupu předními dveřmi systému opravdu nepomůže, protože jak je vidět, moderní vozový park ani odbavení kartou lidi nepřitáhne. Ale protože nikdo nemá odvahu, budou cestující ubývat.

Zkus se zamyslet nad tím, proč je počet přepravených cestujících oproti Jihlavě poloviční. Pokud by tvoje úvahy dávaly smysl, praxe by byla jiná. Doposud mi většina lidí, která se dopravou zabývá, jen dokazuje, že danému oboru nerozumí a určitě bych se styděl je nazývat odborníky. Chceš vidět odborníka na dopravu? Podívej se do Švýcarska, Rakouska nebo Německa. [happy] Jsou to víc matematici než šotouši.

9_tr: To je velmi zvláštní psychologický efekt, opravdu [lol][lol]. Tohle by mě nenapadlo, ale nepochybuju o tom, že to nemá smysl. Na tohle navázal jeden náš profesor, který kdysi v 80. letech prováděl optimalizaci v Žilině. Druhotným efektem mimo jiné bylo, že ty nejvytíženější linky elektrifikovali. Ten řekl, že úspora 2 minut se může zdát sice nízká, ale při delších cestách mohou spoje navazovat jinak, lépe a člověk může být doma i o půl hodiny dřív.
Kočkopes
Čtvrtek, 02. dubna 2020 - 15:05:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1159
Registrován: 10-2017
Ne, rovnice pro výpočet skutečně neznám. Co umím, je, že si tyhle výpočty z rovnic, nasázené do jízdních řádů, ověřím v praxi. Pak vidím, že v některých případech jsou nějaké výpočty úplně jinde, než je realita.

základ je, že město musí chtít nabídnout dostatek spojů a rozumné jízdné
Právě proto tady máme snahu vysvětlit Phd, že tímhle základem se musí začít.
Barák se taky staví od základů (počet spojů) a střecha (způsob odbavení) je až jako poslední.
Phd
Čtvrtek, 02. dubna 2020 - 15:21:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 758
Registrován: 2-2007
Kočkopes: Ze své zkušenosti souhlasím, protože je to pořád jen teoretický výpočet. Na druhou stranu ani sto měření nedokáže vystihnout sto první, druhý, třetí... případ. Nicméně výsledky správně kalibrovaného matematického modelu bývají velice spolehlivé.

Dům se staví sice od základů, ale neměl bys zaměnit základ se střechou. [wink] Počet spojů základem určitě není. [happy]

Zkus si přečíst tuto disertační práci, abys viděl, co je základem dopravního systému.
Čtvrtek, 02. dubna 2020 - 15:41:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 972
Registrován: 3-2007
V Opavě mě osobně nejvíc vadila nutnost hledat drobáky při každým nástupu kvůli neexistenci celodenní jízdenky
Vokovice!

Anvilia *2007
MHD fanda
Čtvrtek, 02. dubna 2020 - 15:47:43  
Neregistrovaný host
Phd, začínáš už ztrácet nervy, raději už Ti dám pokoj. Mezi šotouše se určitě neřadím, mezi praktiky určitě ano, než zkostnatělý (zkus příště přijít na jiné výstižné slovo a nekopíruj to mé [wink] ) bych se spíše označil za otrlého praktika. Mě nevadí ani kritika ani polemika, ale když už to nikam nevede, točíme se v kruhu, druhý diskutující nebere v úvahu žádná mnou předložená fakta, sám předhazuje pro svá tvrzení odkazy, které mu lehce shodím, tak takovou diskuzi opouštím.
Poslední reakci na Tebou předhozenou diplomovou práci Ti ale dlužím. Studentka v ní zkoumá mimo jiné Děčín a chce se v prací dopídit, zda v případě Děčína by mělo smysl přejít na nástup všemi dveřmi, čímž by se MHD urychlilo. Má tam samozřejmě ve svých úvahách a předpokladech mouchy, ale o ně nejde. Podstatné je, že ve věci naší polemiky dochází k tomuto zjištění:
"V takovémto případě nerovnoměrného vytížení linek MHD, a zároveň při jinak poměrně nízké intenzitě cestujících, se delší zdržení v několika zastávkách na lince, které se může pohybovat i okolo 2 minut, vykompenzuje díky ostatním nevytíženým zastávkám, kde je pobyt naopak extrémně krátký. Pokud nastane tato situace, jejíž příkladem jsou především menší města, nevyplatí se zavádět jiný systém odbavení. Jak je vidět, v případě nasimulované fiktivní linky je cestovní doba, oproti nástupu všemi dveřmi, delší jen o tři minuty."
A ty 3 uspořené minuty má po celé trase spoje o 20 zastávkách a cca 22 minutách. Při převedení na Opavu a mnou uváděných 10 minut průměrné doby jízdy by šlo o cca 1,5 minuty úspory času. Potvrzení mých odhadů. Sama studentka ve své práci tvrdí, že u menších měst s nerovnoměrně rozvrženou poptávkou se nevyplatí nástup všemi dveřmi.
Phd, tys spoléhal na to, že to ani neotevřu. Nebo jsi tu práci, kterou jsi pravděpodobně vedl, ani nedočetl do konce. Jasně, běžný akademik má těch diplomek plný stůl, není se co divit.
Tu Jihlavu už prosím nevytahuj pořád dokolečka. Už jsem Ti jednou odpověděl, že relevantnost statistických údajů tam, kde je nástup všemi dveřmi bez automatického počítání cestujících, je značně pochybná.
Phd, díky za diskuzi, jsem rád, že jsi mou udičku chytil, ale už stačilo.
Phd
Čtvrtek, 02. dubna 2020 - 16:39:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 759
Registrován: 2-2007
MHD fanda: Ztrácím nervy? Nesmíš soudit ostatní podle sebe. [wink]

Aha, otrlý praktik [lol]. Jak se tak koukám na ty údaje, moc ti ta praxe nefunguje [lol]. Ukončit diskuzi můžeš, ale nevím, jak to pomůže v tom, že počet cestujících v Opavě neustále klesá.

Opět se domníváš špatně. Když už předložím nějaký zdroj informací, očekávám, že si jej dotyčný otevře. A nevedl jsem ji ani pravděpodobně, protože jsem na FD ČVUT nechodil. Jen si zase domýšlíš, což mě nepřekvapuje.

Však jsem psal, že diplomová práce není nijak dokonalá. Nicméně výsledky z ní jsou jasné a když si přečteš i oponentní posudky, zapomněla diplomantka na další faktory, které dobu nástupu předními dveřmi prodlužují.

Používám tebou užívaná slova, abys jim rozuměl. [wink] Čili je to z mé strany ryze praktický záměr.

Proč ti tolik vadí ta Jihlava? Vadí ti, že má dvojnásobný počet přepravených cestujících a že je tamní systém kvalitnější? Inu, někomu, kdo svoji práci nezvládá, to určitě vadit může. Ale taková je prostě realita, musíš se s tím smířit. Udičku jsi nadhodil, ale rybička ti na ni neskočila. Praktik možná jsi, ale dost mizerný. Budeš muset tu svoji praxi značně změnit, protože takhle se budeme dále dovídat, že počet cestujících opět poklesl. Ale to už není můj problém. [happy]