Diskuse » Archiv 2019 » Tramvaje a metro » Optimalizace linkového vedení v Praze » Archiv diskuse Optimalizace linkového vedení v ... do 22. 05. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Optimalizace linkového vedení v ... do 22. 05. 2019

dolů
   autor příspěvek
Středa, 15. května 2019 - 12:26:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 32
Registrován: 8-2015
Ssc: S-Bahn by sice Praha asi potřebovala, ale má to několik háčků. Tím prvním je časové měřítko: pokud budeme stavět Stammstrecke pod Prahou jako v Německu nebo ve Vídni, bude se to při dnešní rychlosti projektování, schvalování a stavění otevírat někdy v polovině 30. let. do té doby proto musíme v Praze rozvíjet to, co máme. Další problém je v tom, že Němci stavěli celý systém komplexně, zatímco u nás by takový S-Bahn jezdil po už dnes kapacitně nedostačujících tratích, kde žádné výraznější rozšíření nabídky není možné. A přistavovat další traťové koleje na hlavních tratích v regionu taky cosi stojí a dlouho trvá. Navíc mnohem důležitější, než "papírová" kapacita je stabilita dopravního systému jako celku: ona by i dnešní regionální železnice kolem Prahy udělala hodně parády, kdyby nedocházelo k chronickým zpožděním (případně až výpadkům) z důvodu nedostatku vozidel a přetížené infrastruktury. A hlavně by Praha potřebovala zásadním způsobem řešit návaznosti železniční dopravy na MHD- např. jedu-li od Čelákovic na jih města, můžu přestoupit buď ve Vysočanech a pak se hodně projít na bus 177 dosti nevábným prostředím nebo jet na Masarykovo nádraží a pochodovat na Florenc. S tím S-Bahn sám o sobě nepomůže, protože tunel pod centrem by návaznost na M-C taky neměl a Vršovice jsou dopravně napojené v obdobném stylu jako ty Vysočany. Takže za mě S-Bahn ano, ale s detailně vyřešenou (a pokud možno stabilní) koncepcí obsluhy ostatními druhy dopravy. MHD vždy funguje jako systém, nikoliv jako prostý součet autonomních dopravních modů.
Praha by dle mého potřebovala: a) v krátkodobém horizontu (do 5 let) inovovat informační systémy á la BKK futár v Budapešti (http://futar.bkk.hu/?map=17/47.49886/19.02712&layers=GSVB) a to zejména ve verzi pro mobily, na všechny významnější zastávky je taky potřeba osadit tabule s odjezdy v reálném čase (což už mají i v rumunských maloměstech, tak v Praze by to mělo snad jít taky- řešení á la 80. léta, co je k vidění na některých tramvajových zastávkách beru spíše za výsměch). Dále je potřeba řešit přestupní terminály a návaznosti spojů hlavně večer, v noci a o víkendu (ve špičkách to kvůli četnosti spojů nemá smysl) a vhodné by bylo zaměřit se i na vozový park (pořizovat autobusy, co se po deseti letech provozu doslova rozpadají není zrovna optimální).
b) střednědobě (do 10 let) postavit metro D a doplnit tramvajovou síť (Písnice, okolí VN...).
c) dlouhodobě (nad 10 let) vytvořit plnohodnotnou síť S-Bahnu.
Namísto toho se ovšem řeší akorát mediálně vděčné pšouky jako jsou vodní tramvaje, zastávky na znamení... A to je potom těžké uvažovat o jakémkoliv rozvoji. Problém ovšem je v tom, že Němci to mají podobné, akorát mají výhodu z dlouhodobého rozvoje v minulosti. I když právě v Německu se ukazuje, že myšlenka "doprava musí pod zem" vede z nedostatku finančních prostředků ke stavbám všemožných trvalých provizorií a nedostatečnému rozsahu kapacitní dopravy.
Bobik: Vzhledem k tomu, že mám v řadě ohledů dost neortodoxní názory, takže se často setkávám s argumentací ad hominem, snažím se používat pokud možno právě ta čísla. Sice třeba v případě modal splitů a počtu přepravených osob se jedná spíše o hodnoty orientační (přesná data se nedají exaktně změřit), přehled přeci jen poskytují.
Středa, 15. května 2019 - 12:30:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 973
Registrován: 9-2016
V Praze něco jako S-bahn je. Jsou to příměstské vlakové linky. Na mnoha tratích mají interval ve špičce 15 minut. Trochu problém je s umístěním nádraží, ale i to se zlepšuje (Praha-Krč, Běchovice střed aj.). Ve Vídni je S-bahn určen pro rychlé spojení centra s periferiemi. Co mám zážitek z Vídně, tak jedna zastávka S-bahn je asi 5-10 zastávek tramvají.
Problém vidím v propojení dopravy na hlavním nádraží. On přestup na příměstský vlak stojící na 7. nástupišti (směr Benešov) není nic moc.

Po dostavbě metra D začne být zajímavá vazba z Modřan vlakem do Krče a na metro D. To bych raději viděl směrem na Žižkov (vznikly nebo mají vzniknout domy (Olšanská, NNŽ, Zelené město)) směrem na Palmovku, kde v okolí Sokolovské vznikají velká kancelářská centra a bytová výstavba u Libeňského mostu.
Fkam
Středa, 15. května 2019 - 13:39:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3486
Registrován: 3-2011
Praha má hodně daleko do S-Bahnu [biggrin]
Možná za pár desítek let a mohutným investicím by se to mohlo trochu přiblížit. ALe nyní je to spíš parodie.
Denke zweimal, eh du einmal sprichst.
Středa, 15. května 2019 - 13:51:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 26
Registrován: 4-2019
Pokud by se podařilo postavit to, čemu dnes projektanti s nadsázku říkají "metro S", nebylo by to špatné. Vzniklo by podzemní propojení železničních tratí centrem města, přestup z jedné vlakové stanice na metro Muzeum a Hlavní nádraží, z druhé na metro Karlovo náměstí, pokračování jednak na Smíchov, jednak do Vršovic. Ale zatím jsou to jen čáry na mapě.
Středa, 15. května 2019 - 14:57:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3308
Registrován: 12-2007
Makus: Pokud by vedlo Déčko na Žižkov, tak potom asi povede do Vysočanské, jak se plánuje, ne na Palmovku, a podle mne by bylo vhodné jej prodloužit až na Prosek. Takže by metro C a D bylo propojeno na Pankráci, jakž takž na Hlavním nádraží a na Proseku, což by znamenalo určitou možnost propojitelnosti obou tratí metra.
Středa, 15. května 2019 - 15:31:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 974
Registrován: 9-2016
Wagon: Na Prosek klidně. Výhoda Palmovky by se uplatnila právě pro ty již dostavěné (Rustonka), stavěné nebo plánované stavby kancelářských a obytných budov v okolí Palmovky (celý prostor vlevo ZC od Rohanského nábřeží k Libeňskému mostu má být obytný).
Výhodou Vysočanské by naopak mohlo být zapojení nádraží Libeň.
Středa, 15. května 2019 - 16:30:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 469
Registrován: 11-2008
Metro D by mělo směřovat do centra (ideálně na N.Republiky)
Při jeho vedení až na Vysočany / Prosek bychom z této oblasti udělali z pohledu dopravní obsluhy druhé Václavské nám. a možná ještě více (3 trasy metra + vedení několika linek S + zůstanou silné busové tangenty).
Déčko by velmi výhledově mělo vést z Libuše do Čimic s vedením části souprav po povrhu z Jesenice do Odolené Vody a bez chalupoidy přes Dejvice. Jedna chalupoida na P6 musí stačit!
Jestliže se Déčko dotkne centra jen na Míráku a Hlaváku, přetíží to trasu A přes centrum a neodlehčí to tramvajím z nám.Míru ani ze Žižkova.
Pokud metro na Žižkov a Jarov, tak jako novou trasu z Můstku....
djst
Středa, 15. května 2019 - 17:39:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 924
Registrován: 8-2014
SZKV:
"Pokud v podstatně větší síti autobusové dopravy přepravím o třetinu míň cestujících než v Praze (Berlín), můžou být všechny zastávky na znamení, protože mimo špičku se skutečně většina z nich projede. V Praze tohle nad současný stav postrádá dost smyslu, protože 90% spojů na těch zastávkách zastaví."
Tak třeba linka 306. Všechny zastávky na území Prahy kromě Zličína jsou na znamení. Celkem 6 zastávek. Ve špičkách většina spojů zastavuje všude, max. 1 projede. Mimo špičky a o víkendech se projede tak 1-2 zastávky. Víc než 3 jedině velmi brzy ráno a opravdu hodně pozdě večer a to ještě proti směru špičky. A přece jsou všechny na znamení. (Mimo Prahu jsou naopak všechny zastávky na 306 stálé. Přitom obrat v zastávkách Hostivice, Litovice a Hostivice, Sportovců je často nulový i ve špičce.) A že mačkání tlačítka STOP v různých autobusech rozličného vozového parku, co na 306 jezdí, není taková sranda, jako v městských autobusech (kde stejně většinu tvoří SORky), snad ani nemusím říkat. Co z toho plyne? Nemůžeme říkat, že kostky nemají být vrženy, když už jsme daleko za Rubikonem.
Středa, 15. května 2019 - 19:54:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4939
Registrován: 12-2007
djst:
"SZKV:
Tak třeba linka 306. Všechny zastávky na území Prahy kromě Zličína jsou na znamení. Celkem 6 zastávek. Ve špičkách většina spojů zastavuje všude, max. 1 projede. Mimo špičky a o víkendech se projede tak 1-2 zastávky. Víc než 3 jedině velmi brzy ráno a opravdu hodně pozdě večer a to ještě proti směru špičky. A přece jsou všechny na znamení. (Mimo Prahu jsou naopak všechny zastávky na 306 stálé. Přitom obrat v zastávkách Hostivice, Litovice a Hostivice, Sportovců je často nulový i ve špičce.) A že mačkání tlačítka STOP v různých autobusech rozličného vozového parku, co na 306 jezdí, není taková sranda, jako v městských autobusech (kde stejně většinu tvoří SORky), snad ani nemusím říkat. Co z toho plyne? Nemůžeme říkat, že kostky nemají být vrženy, když už jsme daleko za Rubikonem."
On někdo viděl zastavovat 306 na stálé zastávce mimo Prahu když tam nikdo nestojí?
Středa, 15. května 2019 - 20:54:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12735
Registrován: 5-2004
Ovšem tyhle "okrajový" linky mají svoji klientelu a málokdy na rozdíl od nějaké 135, 177, 118 a pod do nich zabloudí "náhodný cestující" neznalý reálií. To je podobný regiolinkám typu "z města do pár vsí". Tudíž nutnost zjišťování "co kdy a kde má zmáčknout" potrefí tak promile cestujících.


Každou chvíli změny linkovýho vedení, "odpuzující" tarif na pro občasné cestující na krátké trasy, nevalné preference a tím i spolehlivost řady i páteřních linek - asi málo lidí jezdí autem tak je potřeba přidat ještě zastávky na znamení tam kde se stejně skoro vždy stojí.
Čtvrtek, 16. května 2019 - 05:31:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5632
Registrován: 7-2011
Gabuliatko:
"On někdo viděl zastavovat 306 na stálé zastávce mimo Prahu když tam nikdo nestojí?"
Tak on je to víceméně "obecný jev" u spousty třístovek, že pokud nikde nikdo a nikdo se evidentně nehrne ven, tak zastávku prohučí. Za mě je to dobře. Reálně se sice časově stejně ušetří nulanulaprd, ale psychologický dopad to má značně pozitivní. A je potřeba si uvědomit, že lidi se řídí hlavně pocitově. Čili u busu, kterej prázdný zastávky projede, pak mají pocit, že je "rychlý", přestože reálně v cíli má třeba pětiminutovou sekeru.
A když se motáme kolem té atraktivity, tak tohle je třeba jedna z věcí, která tu atraktivitu zvyšuje (přestože realita a reálná úspora je někde jinde).
Čtvrtek, 16. května 2019 - 07:16:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1750
Registrován: 4-2011
Je také zajímavé, že v Praze tramvaje při průjezdu ZNZ, kde do poslední chvíle není poptávka z vozu a venku nikdo není, projíždějí výrazně pomaleji než v Brně.
Nostalgici by neměli lézt na internet.
Každý svého štěstí strůjcem.
Ploki
Čtvrtek, 16. května 2019 - 09:26:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 784
Registrován: 2-2012
Pavhob:
"Déčko by velmi výhledově mělo vést z Libuše do Čimic s vedením části souprav po povrhu z Jesenice do Odolené Vody a bez chalupoidy přes Dejvice. Jedna chalupoida na P6 musí stačit! "
Tím, že to hodně dlouhou část trasy povede územím nikoho s jedinou slabě využívanou zastávkou Zoo? Bylo by to fajn extrémně rychlé spojení do centra. Jediná možnost je pak tato se zastávkami Letná, Zoo, Krakov, Odra a Čimice. V centru je potřeba změnit trasování (napřímit úsek Náměstí Míru - Letná). V Bohnicích ponechám dvě zastávky, Čimice kvůli terminálu až za ve svažujícím se poli. Dále na sever zatím neuvádím, ale možností je zastávka u křížení D8 a I/9 (plánovaný tram terminál).
3xx jsou zkáza pražské MHD! Resp. pro ty, kteří cestují pouze po Praze. Koho baví čekat frontu na autobus? A pak vytahovat tramvajenku?
Čtvrtek, 16. května 2019 - 10:20:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3089
Registrován: 3-2004
Focus1976: Do 15 km/h kolem sloupku. Já si myslím, že by se sneslo víc, ale takový je předpis.
Čtvrtek, 16. května 2019 - 12:11:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5633
Registrován: 7-2011
Tak já doufám, že se to časem zvýší. Zatím můžeme být rádi, že taková "novota" jako projíždění zastávek vůbec prošla.
Čtvrtek, 16. května 2019 - 12:24:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 975
Registrován: 9-2016
Ústečák: Ta 15 km/hod platí i pro tramvaj, která odstanicovala jako druhá a kolem sloupku již jen projíždí?
Čtvrtek, 16. května 2019 - 13:09:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 864
Registrován: 1-2007
Na trati do Modřan jsou ještě další dva úseky,kde tramvaj musí výrazně zpomalit (skoro až zastaví). Takže jakoby tam byly ještě dvě zastávky na znamení. Jedna je před zastávkou Nádraží Braník a druhá před Černým koněm.
Čtvrtek, 16. května 2019 - 13:41:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8009
Registrován: 2-2006
Makus:
"Ta 15 km/hod platí i pro tramvaj, která odstanicovala jako druhá a kolem sloupku již jen projíždí?"
Nikoliv.
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...

Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Čtvrtek, 16. května 2019 - 13:43:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8010
Registrován: 2-2006
Paes:
"Na trati do Modřan jsou ještě další dva úseky,kde tramvaj musí výrazně zpomalit (skoro až zastaví)."
To je dáno technickým stavem podloží trati a omezenou rychlostí. Blízkost Vltavy se tady bohužel dlouhodobě dost negativně projevuje.
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...

Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Čtvrtek, 16. května 2019 - 20:05:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5634
Registrován: 7-2011
Demon3:
"To je dáno technickým stavem podloží trati a omezenou rychlostí. Blízkost Vltavy se tady bohužel dlouhodobě dost negativně projevuje."
Dlouhodobě negativně se tady projevuje tak maximálně snaha o šetrnost města. Vždyť se v KOMOKO hrabou každej rok a pořád problém. No bodejt by ne, když se nechce pustit chlup, udělat to tam pořádně zgruntu celý a jenom se to lepí. Mimochodem naproti na druhém břehu je železniční trať a nějak jsem si nevšiml, že by na rozdíl od TT blízkostí Vltavy jakkoli trpěla.
Čtvrtek, 16. května 2019 - 23:22:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8011
Registrován: 2-2006
Bobik:
"Mimochodem naproti na druhém břehu je železniční trať a nějak jsem si nevšiml, že by na rozdíl od TT blízkostí Vltavy jakkoli trpěla."
A neni možný, že by pod Barrandovskou skálou byl trochu jinej druh podloží než na protějších naplaveninách ?
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...

Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Pátek, 17. května 2019 - 09:20:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 390
Registrován: 7-2012
Dvorce – Nádraží Braník (respektive Sídliště Modřany)
Dvorce – Nádraží Braník (obousměrně)
od středy 22. května 2019 do pátku 14. června 2019,
v pracovní dny, vždy od 8.50 hodin do 15.40 hodin

2,3,17 od centra zkráceny na Dvorce
17 od Levského zkrácena na Nádr.Bráník
X17 Dvorce-Nádraží Bráník
118 Ve směru na Smíchovské nádraží zřízena zastávka Přístaviště

Dvorce – Sídliště Modřany (obousměrně)
od pátku 24. května 2019 (přibližně 20.00 hodin) do pondělí 27. května 2019 (přibližně 0.30 hodin)
od soboty 1. června 2019 (přibližně 4.30 hodin) do pondělí 3. června 2019 (přibližně 0.30 hodin)
od soboty 8. června 2019 (přibližně 4.30 hodin) do pondělí 10. června 2019 (přibližně 0.30 hodin)

2,3,17,92 od centra zkráceny na Dvorce

X17 Dvorce-Sídl.Modřany-Levského
118 Ve směru na Smíchovské nádraží zřízena zastávka Přístaviště
Pátek, 17. května 2019 - 09:22:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 470
Registrován: 11-2008
Ona je jednokolejná trať bez problémů i vedle tramvaje.
Zřejmě se šetřil na podloží (nebo konstrukci estakády) a teď se to akorát čas od času lokálně opravuje
Pátek, 17. května 2019 - 12:55:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 865
Registrován: 1-2007
Už se na tu výluku v Modřanech těšíme. Možná vy stálo za to v pracovní dny dopoledne nechat na lince 190 interval 10 minut.

(Příspěvek byl editován uživatelem Paes.)
Pawel
Pátek, 17. května 2019 - 23:53:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2386
Registrován: 5-2002
Wagon: "konečně naprosto zničený Berlín mohl pomoci tento typ dopravy rozšířit. Ale v Praze se prakticky nikde nedá S-Bahn vybudovat, protože všude je nějaká zástavba."

dnesni berlinsky s-bahn je s vyjimkou par povalecnych sidlistnich trati na vychode (plus snad teltow stadt cca 15 let zpet) rozsahem kopie predvalecne vystavby. naopak chybi trat do siemensstadtu a staaken.

takze argument, ze rozsireni s-bahnu v berline umoznila valka, je zcela mimo.

kolegovi ssc dekuju za osvetu. mestska zeleznicni kolejova doprava je doopravdy to, co prazskou mhd stavi a tridu niz oproti srovnatelnym mestum v nemecky mluvicich zemich. a mimochodem, s-bahn ma i polske trojmesti (pred valkou nemecko) a varsava. a nakonec i budapest.

je s podivem, ze praha a cela zeme v tomto ohledu tak zoufale zaspala. ze ani za rakouska, za 1. rep. ani za komunismu nedokazala postavit mestskou zeleznici, jako mela nedaleka viden nebo berlin. a pritom i soudruzi v NDR zavadeli nove s-bahny, jako treba lipsko/halle (1969).
Sobota, 18. května 2019 - 21:07:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3312
Registrován: 12-2007
Pawel: Já jsem také napsal, že S-Bahn byl v Berlíně rozšířen už před válkou, totální zničení Berlína ale poněkud rozvoji S-Bahnu pomohlo. Praha nic takového neměla, takže u nás postavit S-Bahn je možné především v tunelech anebo sem tam po místě bývalých kolejišť. U nás se prosazovalo metro, konečně v moderních městech se S-Bahn zase tolik neprosazuje, ale dává se přednost metru. Samozřejmě v případě, že se některé železnice zbaví dálkové osobní a obecně nákladní dopravy, tak některé tratě by mohly S-Bahn nahradit. Ale to by musela mít dálková a nákladní doprava alternativu, což zatím nemá. Jinak v řadě měst je nejenom S-Bahn, ale i metro vysoko nad povrchem ulic - Berlín, Paříž, Moskva, ale je otázka zda je to ideální z hlediska např. hluku. Myslím, že u nás by to příliš neprošlo, veřejnost by byla silně proti tomu. Ve Vídni je v některých případech metro hluboko v otevřených zářezech. Myslím, že ani to moc neprospívá urbanismu města. Takové hluboké zářezy, které již nejsou používané jsem viděl v Paříži ve čtvrti Passy.
Sobota, 18. května 2019 - 22:02:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3527
Registrován: 5-2002
Pawel:

"Berlín byl se svojí rozlohou 880 čtverečních kilometrů jedním z tehdejších největších měst. Od západu na východ měřil 45 kilometrů, ze severu na jih 38 kilometrů. Z této velké rozlohy bylo zastavěno jen patnáct procent plochy. Zbytek tvořily sady a parky. V samotném centru města se nacházel velký park Tiergarten, k němuž přiléhala velká zelená plocha zoologické zahrady. Město se dělilo na dvacet čtvrtí, z nichž čtrnáct bylo vnějších. Zde byla relativně nízká hustota obyvatel, kteří tu žili v nízkoposchodových domech. Okružní železnice vymezovala hranici mezi vnějšími a vnitřními čtvrtěmi."
https://www.valka.cz/topic/view/116264#530986
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Ivoo
Sobota, 18. května 2019 - 23:53:26  
Neregistrovaný host
RE:pátek, 17. května 2019 - 09:20:44
A kde bude linka 17 končit u Bránického nádraží? To tam bude asi kaliforňan.
[fotic]
Maxipes_Fík
Neděle, 19. května 2019 - 07:30:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3075
Registrován: 12-2005
Ivoo:
"RE:pátek, 17. května 2019 - 09:20:44
A kde bude linka 17 končit u Bránického nádraží? To tam bude asi kaliforňan. [fotic]
"
Končit bude v nácestné a obracet ve smyčce... [satan]
Neděle, 19. května 2019 - 09:37:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1268
Registrován: 1-2013
Wagon: hluboké zářezy, které již nejsou používané jsem viděl v Paříži ve čtvrti Passy.

Že jsou v Paříži nepoužívané stanice metra jsem věděl, ale o nepoužívaných hlubokých zářezech jsem nevěděl. Proto prosím o bližší určení, kde se tato místa s hlubokými zářezy nacházejí. (Hledal jsem je na fotomapě, ale nic jsem nenašel.) Předem dík.
Neděle, 19. května 2019 - 10:03:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3918
Registrován: 9-2007
Omlouvám se za narušení témata diskuze, ale dokázal by mi někdo vysvětlit, jakou logiku můžu hledat v jízdním řádu linky 158? Asi jsem úplný blbec, když jezdím ze Starých Letňan na vlak do Čakovic, protože návaznost na vlaky funguje stylem "v úterý a v dubnu" a zřejmě mě taková myšlenka vůbec neměla ani napadnout. [crazy] Namátkou teď - mám v plánu cestovat vlakem S3 z Čakovic směrem na Neratovice v 11:12. Ještě v 10:12 je návaznost zajištěna, autobus totiž jede v 9:48 ze Starých Letňan a v 9:55 je u nádraží, nicméně od jedenácté hodiny se tak posouvá na nepochopitelné odjezdy xx:07 a xx:37, které každého zájemce o cestu vlakem spolehlivě odradí (nepřípoj -2 minuty u vlaků směr Neratovice v obou případech). Po 19. hodině se zase mění takt, po 22. hodině se zase o něco posouvá... jaký má tohle smysl? Časová poloha je navíc tak špatná, že lince 136 autobus 158 ujede na Letňanech o minutu a o nějakém prokladu s linkou 351 nemůže být řeč (odjezdy z Letňan v xx:03 a xx:33, 351 jede v xx:16), nanejvýš o nějakém vzdáleném prokladu se 195. To je takový problém, aby 158 jezdila z Letňan celý den v xx:24 a xx:54, bez nějakých výkyvů? Stíhá se přípoj od 136, stíhá se návaznost na vlaky..
Neděle, 19. května 2019 - 10:46:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14931
Registrován: 10-2004
Vantju: A co takhle proklad s linkou 195 a vazby na metro, což je z hlediska poptávky daleko významnější záležitost, než vazba pro jednoho člověka na vlak či vazba na 136, která od zastávky K Žižkovu jede v souběhu s přímou linkou 195. Vaším návrhem nacpete lidem ze starých Letňan "proklad" 4/11 a ještě zbytečné čekání na 158 8 minut od metra v době, kdy má céčko 7,5 minuty interval (za minutu se v Letňanech se kulturně přestoupit nedá, pokud nevolíte metodu sprint).
Petr_k
Neděle, 19. května 2019 - 10:53:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12702
Registrován: 4-2003
Spíš v tom prokladu dělá "bordel" minimalizace oběhů - od 10 dopoledne do dvou tam lítají dva autobusy a míchají s tím bezpečnostní přestávky. Že to ještě může jezdit po půlhodině, spíš znamená, že ještě není tak špatně.

Vazbu na dráhu nejspíš nepožaduje kvůli totální marginálnosti ani ROPID.
DIE VERGELTUNGSAFFE!
»Dem Reinen ist Alles rein« – so spricht das Volk. Ich aber sage euch: den Schweinen wird Alles Schwein!
(Friedrich Wilhelm Nietzsche: Also sprach Zarathustra * Ein Buch für Alle und Keinen)
Neděle, 19. května 2019 - 11:23:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1020
Registrován: 8-2017
Orky: Protočením o 15 minut by zůstal proklad se 195 a vazby na vlaky by se vylepšily. Posunutím ještě o dvě minuty by vznikla i ta vazba na 136 a proklad se 195 by se dokonce zlepšil na 7/8.
Neděle, 19. května 2019 - 12:31:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3313
Registrován: 12-2007
Jaroslav T. V Paříži jsem nebyl už delší dobu, asi 15 let, takže se vše mohlo změnit. Dříve byl takový zářez v blízkosti stanice La Muette, teď je to Sentier Nature.
Neděle, 19. května 2019 - 12:49:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1269
Registrován: 1-2013
Wagon: Díky za info.
Neděle, 19. května 2019 - 14:08:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3530
Registrován: 5-2002
je s podivem, ze praha a cela zeme v tomto ohledu tak zoufale zaspala. ze ani za rakouska, za 1. rep. ani za komunismu nedokazala postavit mestskou zeleznici, jako mela nedaleka viden nebo berlin.

Je s podivem, že si někdo nedá práci stím, aby si srovnal morfolofii pražského terénu se jemnovanými městy. A také s tím, aby se seznámil s historií měst a jeho výstavby. Jo, samozřejmě - v rámci plánů asanace (uskutečnila se jen malá část na Josefově a na Starém městě) se mohly ve městě vybourat koridory pro tratě. Něco jako magistrála o sedmdesát let později. Jak by dnes hodnotila většina lidí "prozíravostů svých předků je jasné. Pravda, šotoušci by měli s-bahn. Výstavba železnic šla tam, kde to bylo možné z hlediska volných pozemků a technicky přijatelné. I tak se třeba TKEP nevyhnula poměrně náročné stavbě, stejně jako Pražská spojovací dráha...
Za první republiky byly jiné priority - zjednodušeně řečeno přeorientace nejdůležitějších tratí ze směru sever-jih na západ - východ. Po druhé světové válce se v tom pokračovalo, plus výstavba spojek vytěsňujících nákladní dopravu z centra atd. Ohledně městské dopravy byla zvolena, zaplať pásnbůh, koncepce metra.
Hodnotit to jako "zoufalé zaspání" je zcela subjektivní výkřik bez znalosti faktů. Nebo jste snad chytřejší než ty desítky a stovky lidí, kteří v průběhu minulých 100 let (od vzniku Velké Prahy, či ještě dříve) pražskou dopravní infrastrukturu řešily?
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Jef
Pondělí, 20. května 2019 - 09:26:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5830
Registrován: 5-2002
No tak neoddiskutovatelné je, že v Praze prostě prakticky po celé 20. století nebyla snaha nejen o budování městské železnice, ale ani o využívání existujících spojení pro vnitroměstskou dopravu. Příklad s dálničním průtahem vedle centra Prahy je jen důkaz, že kdyby se komunistům "chtělo", tak nějaké spojení pro osobní dopravu (nebo aspoň zkapacitnění některé starší tratě) klidně zařídí i bez asanace a velkých starostí o volné pozemky.

A ta válka na S-Bahny zase takový vliv nemá - Vídeň nijak zásadně zničená nebyla, v Berlíně spíš jen střed města a hlavně Berlín byl po válce rozdělen s tím, že doprava mezi oběma půlkami se postupně spíš redukovala a spojení přes novou hranici se rušila a omezovala. Jestli se něco budovalo, tak spojení směrem ven z města, což by v Praze šlo taky, i bez velkého bourání...
Pondělí, 20. května 2019 - 10:19:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8707
Registrován: 5-2002
Jak by pomohlo, kdyby áčko místo přes Muzeum šlo pod Hlavním nádražím. Tím by se hlavní stalo dopravním uzlem. Městskou železnici zabijí nevazba na metro, ale často i na tramvaje, a pokud tak to jsou dlouhé a bariérové přestupy.
Pondělí, 20. května 2019 - 11:24:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 117
Registrován: 2-2011
S-bahn v Praze nevznikl z dobrých důvodů, nebyl potřeba, Praha byla velmi kompaktní relativně malé město, příměstská doprava byla velmi slabá, masivní suburbanizace (a exurbanizace) nastala až po roce 1990. Berlín, Hamburk nebo Vídeň byly před válkou mnohem větší města, v Praze té doby bylo racionální uvažovat o podzemní tramvaji jako v podobně velkých městech Evropy.
Ale zatímco města na Západě zažila odliv obyvatel do příměstí tažený masovým automobilismem už v 60. a 70. letech a vzala výstavbu metra a příměstské železnice/S-bahnu jedním vrzem (např. Frankfurt), Praha postavila jen metro, protože S-bahn nepotřebovala a železnice bohatě dostačovala. Teď ho už akutně potřebuje, už je to i oficiálně přiznané, ale příprava je velmi pomalá. Už jsem to psal výše, ale Praha by mohla přestat být závislá na železniční infrastruktuře SŽDC tím, že by si prodloužila metro do Stč kraje. Zrovna na jih od Jesenice žádná železnice není a nikdy ani nebude, takže protáhnout tam povrchové metro (z větší části) by mi přišlo jako nejlepší řešení. Dá se budovat po etapách, ale bylo by dobré neuzavřít si tu možnost, může se i větvit po vzoru U1 v Hamburku https://en.wikipedia.org/wiki/U1_(Hamburg_U-Bahn)
Mladějov
Pondělí, 20. května 2019 - 12:52:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13829
Registrován: 3-2007
Ssc : Velmi pěkné shrnutí.
Mmch pomíjíte (všichni) i limity socialistické ekonomiky : Stavba metra byla na hraně možností jak finančních, tak personálních, pracovali tam lidé a firmy z celé ČSSR a ukazovalo se, že plánované tempo stejně nebylo možné udržet - a to byla velmi prioritní stavba.
Stavěly se dálnice, další stavby, těžko se mohla Praha a okolí ještě tunelovat kvůli S-Bahnu, když byl problém např. Holešovická přeložka.

Dnes ja aktuální odhad na (pár km) metra D 72 miliard.

Já vím, že tady je pro hodně lidí slovo ekonomie či ekonomika výmyslem zlých kapitalistických škudlilů, ale zkuste se nad tím někteří při vašech rozmáchlých plánech a "je třeba" (VRT do Liberce a Wroclavi) trochu zamyslet, je - li to možné.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Pondělí, 20. května 2019 - 13:13:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3343
Registrován: 4-2007
Tak jen jedna prihoda z dnesniho rana. Nebudu uvadet ani cas, ani poradi. 196 zastavuje v zastavce U Labute smer Thomayerka, nekdo dal znameni a nas autobus zastavil. Venku stal chlapik, ale 196 jet nechtel. Za nami jela 193, to byl zrejme spoj, ktery dotycny nestastnik chtel pouzit, neb kdyz si vsiml, ze 193 projela rozhodil rukama. A ted se ptam, pokud je zastavka obsazena, nema automaticky zastavit i dalsi spoj? A zajimalo by me, jak bych reklamoval asi jizdenku napriklad.

Tak tohle je presne duvod, proc se lidem ty zastavky na znameni nebudou libit.
Pondělí, 20. května 2019 - 14:25:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8072
Registrován: 6-2004
Ssc: Velmi hezké zhodnocení situace.[ok]

Dj_la_défense: Nárok na reklamaci jízdného v MHD není možný...
Pondělí, 20. května 2019 - 16:10:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8013
Registrován: 2-2006
Dj_la_défense:
"pokud je zastavka obsazena, nema automaticky zastavit i dalsi spoj? "
Zastavit samozřejmě má, ale jedna vlaštovka jak známo jaro nedělá...
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...

Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Pondělí, 20. května 2019 - 16:28:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3344
Registrován: 4-2007
Neni to jedna vlastovka. Setkavam se s tim celkem "pravidelne". Zvlast u te Labute. A to hlavne opacne, kde 193 musi prekrizit oba jizdni pruhy.
Úterý, 21. května 2019 - 07:59:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1752
Registrován: 4-2011
Za nami jela 193, to byl zrejme spoj, ktery dotycny nestastnik chtel pouzit, neb kdyz si vsiml, ze 193 projela rozhodil rukama. A ted se ptam, pokud je zastavka obsazena, nema automaticky zastavit i dalsi spoj?

Bydlím u zastávky na znamení (v Brně), kde se linky sjíždějí podobně, a pokud se mi tato situace stane, prostě si popojdu "směrem k zadku" toho stanicujícího busu a mávnu si na ten přijíždějící, že chci s ním. Je to automatismus a trvá to dvě vteřiny. I když je pravda, že ta moje zastávka je v silnici na dvouproudé ulici, ne - jako v té zastávce U Labutě - záliv na čtyřproudovce, kde ta 193 nemusela ani zpomalit.
Nostalgici by neměli lézt na internet.
Každý svého štěstí strůjcem.
Úterý, 21. května 2019 - 11:36:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 868
Registrován: 1-2007
Bych řekl, že podobný případ by mohla mít zastávka Výstaviště Letňany. Možná bychom našli i jiný případ (teď z hlavy mne nenapadá), kde je zastávka na znamení, ale jezdí zde několik linek do různých směrů. Možná i Sulická při přestupu z linky 121.
Úterý, 21. května 2019 - 12:49:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 294
Registrován: 1-2015
Vím, že by to tak fungovat nemělo, ale zkušený cestující na té zastávce (U Labutě, Výstaviště Letňany) nastoupí do čehokoliv a popojede jednu zastávku (na Nemocnici Krč, na Dobratickou) a tam pak nastoupí do svého spoje, protože na této zastávce už určitě zastaví.
Úterý, 21. května 2019 - 20:30:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 106
Registrován: 4-2016
Něco k integraci Příbramska z FB Ropidu:
Otázka: A už se ví rozmístění zastávek na Smíchovském nádraží?
-> Již brzy přineseme podrobnou mapku nového rozmístění zastávek. Zatím napovíme, že nově integrované linky na Příbram budou odjíždět z jižního autobusového terminálu ze zastávek, odkud dnes odjíždějí linky MHD na Zbraslav či Jižní Město.
Úterý, 21. května 2019 - 22:35:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8076
Registrován: 6-2004
Orbit09: Ve špičce to ještě úplně nevadí... V jinou dobu to ale dokáže hodně "nasrat"...

Adam108: Mě spíš zaujal dotaz na udržitelnost systému. :-) Uvidíme :-).
Fkam
Středa, 22. května 2019 - 08:35:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3490
Registrován: 3-2011
Hlavne ta integrace trvá strašně dlouho a ještě asi pár let potrvá. Až bude celý kraj integrován tak přijde ta řadu snad konečně změna názvu a trochu zjednodušení tarifu. Složitější tarif jsem ještě nikde neviděl
Denke zweimal, eh du einmal sprichst.
Středa, 22. května 2019 - 08:41:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12738
Registrován: 5-2004
"Složitější tarif jsem ještě nikde neviděl"

Krom bince s dvojpásmem a B v Praze je složitý co? V takovým Idolu si na zastávce najdete kolik že bude jízdenka stát - a zjistíte že je to lež protože nemáte místní kartičku a v cestě je přestup...
Středa, 22. května 2019 - 08:48:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1195
Registrován: 6-2002
J8 bych také řekl, že tarif PID zrovna není přílš složitý. Hezké jsou ty křížové tabulky, kde si najdu výchosí a cílové pásmo a přečtu cenu jízdenky, kterou nahlásím u nástupu u řidiče, nebo si koupím v pokladně ČD.
Třeba v DPÚK jsem si chtěl koupit lístek ze Štětí do České Kamenice, což nešlo protože mě to hnalo přes Úštěk a další kopce a ne podél Labe do Děčína. O IDOLu ani nemluvím, ten nepřestupní tarif jen pro někoho by měl být zakázán Ústavou (ironie)...[biggrin]
Existuje teorie, která tvrdí, že kdyby jednou někdo přišel na to, k čemu vesmír je a proč tu je, vesmír by okamžitě zmizel a jeho místo by zaujalo něco ještě mnohem bizardnějšího a nevysvětlitelnějšího.

Existuje jiná teorie, která tvrdí, že už se stalo.
Středa, 22. května 2019 - 09:18:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 805
Registrován: 1-2015
Fkam:
Souhlas. Velvarsko je jedno z posledních a dostalo se na řadu 25 let po spuštění PID. Trochu pozdě. Ale se složitostí tarifu nesouhlasím.
"Pravda zvítězí, ale dá to fušku."

Jan Masaryk
Středa, 22. května 2019 - 11:01:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 32
Registrován: 4-2019
Tarif PID považuji za extrémně jednoduchý. Velmi malý počet pásem, cena závisí jen na pásmech počátku a konce cesty - musím jenom dodržet to, že z tohoto intervalu nelezu ven (což pro 99 % cest není problém a když potřebuji mimo, holt si koupím víc pásem). Jinak si v těch pásmech mohu po zaplacenou dobu dělat co chci. Kam v pořadí pásem patří B, vyplyne z jízdního řádu kterékoli třístovky a předplatitelům to může být srdečně jedno. Že se pásmo P počítá za dvě, bývá na jízdních řádech napsáno (dokonce jsem to viděl i u linky, která do P vůbec nejezdí).
Pepan.1981: Velvarsko není ani zdaleka z posledních, ještě toho hodně zbývá.
Středa, 22. května 2019 - 11:03:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12739
Registrován: 5-2004
"Velvarsko je jedno z posledních"

Berounsko není ani ve vzdáleném výhledu.
Mladějov
Středa, 22. května 2019 - 19:30:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13841
Registrován: 3-2007
No já také nevidím PID tarif jako složitý.
Pokud ovšem nechci hledat nějaké vychytávky a obezličky pro superlevné šotoušení - pak asi jo.
Ale 98 % vyhovuje.
Ploki
Středa, 22. května 2019 - 19:42:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 785
Registrován: 2-2012
Docela velký výčet změn: Trvalé změny v červnu 2019, např:
- S3 na Masaryčku
- sezónní posílení 119
- 246 Zličín - Globus
3xx jsou zkáza pražské MHD! Resp. pro ty, kteří cestují pouze po Praze. Koho baví čekat frontu na autobus? A pak vytahovat tramvajenku?
Středa, 22. května 2019 - 23:05:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 36
Registrován: 4-2019
Ploki:
"Docela velký výčet změn: Trvalé změny v červnu 2019, např:
- S3 na Masaryčku
- sezónní posílení 119
- 246 Zličín - Globus"
Mně zas naopak připadá, že tam skoro nic není. 246, dvě noční linky s minimálním počtem spojů, přívoz, o kterém se to proslýchá už hodně dlouho … Na to, že je v tom začátek prázdnin, jsou změny hodně krotké. Sezónní posílení není neobvyklé a u vlaků jsou změny vynucené. Takže největší změny budou to Příbramsko.
Středa, 22. května 2019 - 23:10:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 37
Registrován: 4-2019
Petr_vlček:
""Velvarsko je jedno z posledních"

Berounsko není ani ve vzdáleném výhledu."
Možná je, viz prezentace ředitele Ropidu na konferenci Integrované dopravní systémy http://www.perner.cz/zavery_seminar_2019.html (v jeho příspěvku na straně 12).