Diskuse » Archiv 2019 » Tramvaje a metro » Optimalizace linkového vedení v Praze » Archiv diskuse Optimalizace linkového vedení v ... do 24. 03. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Optimalizace linkového vedení v ... do 24. 03. 2019

dolů
   autor příspěvek
Čtvrtek, 21. března 2019 - 08:48:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1725
Registrován: 4-2011
kupující z nich fyzicky obydlí tak třetinu

Jojo, taková jsem byl naivka, když jsem se stěhoval do "svého nového", jak jsem si myslel, že v domě bydlí jen ti, co tady bydlet chtějí, a bydlí ve svém a podle toho se budou chovat. No a pak jsem měl dva roky za zdí v pronájmu namachrovaného blbečka s RS8 zaparkovaným před barákem v zákazu, který dělal večírky s hudbou o hlasitosti Diskolandu Sylvie. Stav k dnešnímu dni: 55 bytů v domě, jen ve 20 bydlí jejich majitelé. Ono je to i "hezky" vidět na domovním panelu, jak je oblepený novými jmenovkami.
Nostalgici by neměli lézt na internet.
Každý svého štěstí strůjcem.
pdk
Čtvrtek, 21. března 2019 - 09:17:30  
Neregistrovaný host
Vantju:
"Nevím, co je to NIMBY, "
Not In My BackYard (ne na mém dvorku). Neboli "stavte si to kde chcete, ale ne poblíž mého domu/bytu". Na tohle už zašlo dost obecně prospěšných nápadů.
Čtvrtek, 21. března 2019 - 11:37:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3810
Registrován: 9-2007
Pardon, zase nemám bůhvíjaké IQ. [proud] Přiznám se, že jsem si myslel, že tohle řeší MČ, "velké Praze" mohla být nějaká křižovatka v Letňanech ukradená. Rozumím tomu, co vše je potřeba, má žena je projektantka a zrovna problematice Veselské například rozumí. Už ale nerozumíme tomu, proč to trvá minimálně šest let (mám za to, že první kroky proběhly v roce 2013). S posvátností soukromého pozemku jsem seznámen, taky jsem nikde nenavrhoval, ať se to tam "jen tak" postaví, ale nic přece nebrání jednání na toto téma. Mně spíš vadí přístup investorů k MHD, neboť ji soustavně ignorují a projekty, až na výjimky, nejsou vůbec projektovány se zapojením MHD do obsluhy sídliště. Je to absurdní, vždyť cesta autem po Praze je opravdu za trest, bez ohledu na šílené výdaje na provoz auta..

A k NIMBY, díky za osvětu. [happy] Takoví lidi jsou nejlepší, bez sociálního vnímání... a tím nemyslím nějaké "budování lepších zítřků", ale základní povědomí o tom, že dotyční v Praze nežijí sami, ale často takoví NIMBY vznikají i kvůli naprostému nedostatku informací nebo vykonstruovaným obavám, které s nimi město/investor vůbec neprobírají. Předpokládám, že až se do Veselské opravdu kopne, tak se objeví spousta protestů proti tomu, že se z toho stane obchvat Čakovic. [crazy] I přesto, že Veselská je od Avie až k Tupolevově čtyřproudá, oproti Kostelecké, která je až absurdně přetížená prakticky po celý den.

Já třeba jednoho NIMBY znám - je to kolega z práce, super člověk, fanoušek MHD, bydlící v Bohnicích a nechce tramvaj. Přišli by o zeleň, o parkovací místo pro auto (má děti, v takovém případě je jedno auto v domácnosti pochopitelné) a tramvaj by dělala hluk, navíc by prý nebyla napojená na "vnější síť". Jaké překvapení pro něj bylo, když jsem mu říkal, že tramvaj do centra pojede, protože může být vedená po ulici Nad Šutkou, kde bude přestup na metro skrz západní vstup do metra Kobylisy.. [happy] Je pro trolejbus, ale asi si neuvědomuje, že rozdíl mezi NB18 a 31Tr není žádný a tramvaj pobere takové autobusy minimálně dva-tři. Předpokládám, že taková je většina NIMBY - nemají dostatek informací a snad si ani nechtějí připustit změnu názorů, protože by pak vypadali hloupě a že se nedrží svých stanovisek.
Čtvrtek, 21. března 2019 - 14:01:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8669
Registrován: 5-2002
Lidovky.cz: Vedení Prahy zvažuje přejmenování Lítačky i Pražské integrované dopravy
Vedení Prahy jedná o přejmenování Pražské integrované dopravy (PID) na Metropolitní integrovaná doprava (MIND). V souvislosti s tím by se mohl změnit také název a grafická podoba karty MHD Lítačka. Důvodem je, že PID nefunguje pouze na území Prahy...}
EuroŠvestka
Čtvrtek, 21. března 2019 - 16:00:07  
Neregistrovaný host
Na tyhle srandy je ropid dobrej (omalovánky,sedačky,hrátky s názvama). To se zas bude muset všechno přelepovat, přepisovat. Na konec ani nebude možný to dodržovat, jelikož se věci budou každý rok měnit.

Mně je třeba jedno jakou barvu bude mít bus, kterej pro mě přijede. Snad umim číst a přečtu si na transparentu kam to jede.
Petr_k
Čtvrtek, 21. března 2019 - 16:44:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12642
Registrován: 4-2003
Taky ale dojde na přejmenování ROPIDu na ROMID [biggrin]
DIE VERGELTUNGSAFFE!
»Dem Reinen ist Alles rein« – so spricht das Volk. Ich aber sage euch: den Schweinen wird Alles Schwein!
(Friedrich Wilhelm Nietzsche: Also sprach Zarathustra * Ein Buch für Alle und Keinen)
Čtvrtek, 21. března 2019 - 18:08:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14844
Registrován: 10-2004
EuroŠvestka: ROPID je poslední, komu tohle vadí. Pražská integrovaná doprava se ale fakticky nikdy nelíbila středočeskému kraji, a dokonce ten název snad měl být jeden z důvodů, proč se na dlouho dobu PID zastavil na hranici čtvrtého pásma, v případě Kladenska a Berounska před ním. No a současné vedení kraje evidentně název PID nechce taky. A upřímně, já se kraji ani moc nedivím, vždyť zejména ve vzdálenějších oblastech ta doprava nemá z Prahou nic společného.
Korejs
Čtvrtek, 21. března 2019 - 19:21:26  
Neregistrovaný host
Jednoduchý, stačí udělat SPID Středočesko-pražská integrovaná doprava ,zní to podobně, zachová to tradiční název PID a zní to jako speed = rychle
Čtvrtek, 21. března 2019 - 19:37:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8671
Registrován: 5-2002
v případě Kladenska a Berounska ono je ještě úžasné, zda na Kledensko a Berounsko cestujete za ten jejich tarif (ČSAD Kladbo) nebo jedete s jinou dražší společností (Arriva apod.). Na druhé straně se cenová pásma u "krajského tarifu" lámou podle katastrálních hranic obcí a u těch soukromníku podle kilometrů - no vždycky je to alespoň o korunku dražší.
P_v
Čtvrtek, 21. března 2019 - 19:59:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2127
Registrován: 5-2002
Praha a metropole jsou synonyma. Nechápu tu logiku, že když jedno nevyhovuje, druhé už ano.
SPID dobrý nápad.
ABCDEF
Čtvrtek, 21. března 2019 - 20:30:44  
Neregistrovaný host
Větší problém než název je, že ta doprava je organizovaná hlavně pro Prahu a ve prospěch Prahy. Výrazný prospěch z PIDu mají ještě obce v těsné blízkosti Prahy. Je ale naprosto nenormální, aby například páteřní linka Praha-Sedlčany místo jízdy po přeložce obsluhovala část bočních uliček na Zbraslavi. Když mají přímé spoje Praha-Milevsko 57 zastávek, tak to už je vyslovený výsměch pražáků cestujícím z větších vzdáleností. Podobně nenormální je, když jsou staré Ďáblice obsluhovány linkami z Neratovic a Mělníka. Další nenormálnost je vystrkování páteřních linek až na úplně koncové stanice metra, například berounské mají přejít z časově výrazně lepších Butovic na časově nevýhodný Zličín. Atd. Podobných volovin je v systému dlouhatánská řada, systém PID je na těchto dementnostech postavený.

Zásadní nenormálnost pak je, když na základě požadavků Ropidu a IDSK kraj platí místo skutečných páteřních linek jen linky plně zastávkové, se závleky a jízdami mimo přeložky, a tím pádem velmi pomalé.
Normální dopravní systém pro území cca 150 x 150 km by z krajského platil především rychlejší linky, a nenechal by si od obcí do podoby těchto linek příliš mluvit, aby nepozbyly páteřní charakter. Obce by si pak příspívaly především na couravé linky pro místní obsluhu.
Jenže PID vymysleli pražáci pro bývalé pražáky, kteří se odstěhovali pár kilometrů za hranici Prahy. Skuteční středočeši, kteří dojíždí denně nebo často nějakých 30 až 50 km, ti nikoho nezajímají. Nezajímají pražáky z Ropidu, ani pražáky z formálně středočeského IDSK, ani krajské politiky se sídlem v Praze. PID bohužel je ryze pragocentrický systém, a změnou názvu se nevyřeší vůbec nic.
Čtvrtek, 21. března 2019 - 20:39:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4919
Registrován: 12-2007
To je právě ta práce organizátora.
Pokud bychom měli přímý BUS Milevsko - Praha, jezdil by v současném intervalu? Asi ne, že?
Takže to je něco za něco.
ABCDEF
Čtvrtek, 21. března 2019 - 20:43:02  
Neregistrovaný host
Gabuliatko, při cestě na vzdálenost skoro 100 km už je jízdní doba a přiměřený komfort naprosto zásadní parametr. Interval je až v druhé řadě. Právě lidi s názory jako vy jsou hrobaři kvalitní dopravy.
Čtvrtek, 21. března 2019 - 21:01:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3185
Registrován: 12-2007
Nevíte někdo, jaká je pravá příčina, že Pavla Procházku Středočeský kraj vyhodil z funkce ředitele Integrovaného dopravního systému Středočeského kraje?
Čtvrtek, 21. března 2019 - 21:37:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4920
Registrován: 12-2007
Aby mohl být ředitelem bud DP nebo nového RopidoIDSK.

ABCDEF: čudné že se do toho nepustí žádný soukromník na vlastní triko když všici preferují jízdní dobu a komfort před intervalem a cenou. Ona ta dotovaná dopravní obslužnost není o komfortu a ani o jízdní době, ona je o kompromisech.
ABCDEF
Čtvrtek, 21. března 2019 - 21:56:13  
Neregistrovaný host
Cena je úplně na prvním místě, ještě před rychlostí a komfortem. Cena pro cestujícího je jediným důvodem, proč mohl PID dobýt území tak vzdálená od Prahy s tak zásadně nevyhovujícím systémem dopravy. Všechen ten paskvil přitom platí daňový poplatník, protože o co méně vybere PID na jízdném, o to víc jde z rozpočtu kraje a obcí.

ještě ad Milevsko. Přímé spoje PID jsou dva denně, s 57 zastávkami a jízdní dobou okolo 2 hod. 45 minut. Hlavně že se přitom obslouží každá mez cestou a každá ulička na Zbraslavi. To už nejsou kompromisy, ale totální zhovadilost.

IDSK sice chtěl zaintegrovat a zpomalit i poslední neintegrovaný spoj, už o tom vyšlo oznámení, ale zatím mu to naštěstí neprošlo.
Čtvrtek, 21. března 2019 - 22:06:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7989
Registrován: 6-2004
Gabuliatko: Otázka je jestli kompromis jedoucí 2:45 vs. auto co to dá hodinu je ten správný. :-)
Čtvrtek, 21. března 2019 - 22:23:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3186
Registrován: 12-2007
Gabuliatko: Středočeský kraj prohlásil, že Pavla Procházku chce na jiné pozici, ale ne na manažerské. A že by po něm chlamstnul Magistrát, tak to asi ne.
Čtvrtek, 21. března 2019 - 22:25:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14845
Registrován: 10-2004
Hlavně ten rozdíl, když ta linka nezajede na Zbraslav, stejně nebude nijak závratný a dopravu ze Sedlčan a z Milevska to nějak zásadně nezrychlí. A Praha zřejmě takovou linku ani na svém úseku nezaplatí. Zřejmě jediné nezaintegrované spoje z Milevska jedou po D4 a Zbraslav úplně míjí (linky 132400, 136440, 320007). Pokud by linky ze Sedlčan a Milevska měly mít časově atraktivní, musely by být řešeny úplně jinak, rychlíkovou formu zejména na území středočeského kraje. Samotné míjení Zbraslavi to nezachrání.
Čtvrtek, 21. března 2019 - 23:03:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3187
Registrován: 12-2007
Orky: Domnívám se, že pokud nějaká dálková linka z/do Prahy vede do/ze Středočeského kraje, a vede jenom po dálnice, přičemž nezajišťuje dopravní obslužnost v Praze, tak podle mne opravdu není pro Prahu významná, aby ji měla financovat. Ale je v zájmu Středočeského kraje, aby ji případně dotoval, protože především slouží obyvatelům Středočeského kraje. Možná, že to je asi důvod, proč třeba není integrováno Benešovsko pro jízdu po dálnici z Roztyl, Rakovnicko pro jízdu z Hradčanské a Příbramsko pro jízdu po dálnici z Knížecí. Ale určité nepřímé dotování pásem, které se promítá do ceny jízdenek by asi pro Magistrát nebyl problém zaplatit, ale faktickou ztrátu např. pro jízdu autobusů konkrétních společností možná více než 10 kilometrů z Knížecí až na hranici Prahy u Zbraslavi-Baních by Magistrát asi platit nechtěl.
Pátek, 22. března 2019 - 01:29:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 825
Registrován: 1-2007
Taktně by neškodilo připomenout, že ten Březiněves měl před integrací linku s víkendovým intervalem 60 minut, takže jemu vedení linek do Neratovic a Mělníka vlastně pomohlo. Lysolaje, Přední Kopanina, Sobín nebo Újezd u Průhonic (Kateřinky) měly o víkendu jednu linku s víkendovým intervalem 60 minut a špičkovým 20 nebo 30 minut, přesto Březiněves a Sobín si uhájily městské linky.

Jinak souhlasím s tím, že vedení linky Praha - Sedlčany by na Zbraslavi klidně mohlo být vedeno mimo Zbraslavské náměstí a pár špičkových spojů by třeba mohlo jezdit v úseku Štěchovice - Lihovar bez zastavování.
Pátek, 22. března 2019 - 03:53:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5540
Registrován: 7-2011
Paes:
"Jinak souhlasím s tím, že vedení linky Praha - Sedlčany by na Zbraslavi klidně mohlo být vedeno mimo Zbraslavské náměstí a pár špičkových spojů by třeba mohlo jezdit v úseku Štěchovice - Lihovar bez zastavování."
Ale samozřejmě, že mohlo. Je to jen otázka financování.
Mimochodem už někdy před 20 lety jezdil z Mníšku, resp. z Kytína zastávkový kodrcák, na který na kraji Mníšku navazoval rychlík Mníšek, nám. - Lihovar, Smícháč. A bejval plnej. Takže lidi by si to našlo, je to jen o penězích.
Petr_k
Pátek, 22. března 2019 - 05:20:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12643
Registrován: 4-2003
Skutečnou moc v IDSK ovšem má, stejně jako za "starých časů" na ROPIDu, místo Páji Jája, který se ale zřejmě z odborného na pokrývačsko-manažerské místo vykopnout nenechá.
DIE VERGELTUNGSAFFE!
»Dem Reinen ist Alles rein« – so spricht das Volk. Ich aber sage euch: den Schweinen wird Alles Schwein!
(Friedrich Wilhelm Nietzsche: Also sprach Zarathustra * Ein Buch für Alle und Keinen)
Pátek, 22. března 2019 - 07:03:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7990
Registrován: 6-2004
Paes: Jenže ono i ty obce rostou ;-). Takže 60 minut by nikdo dnes nedovolil...
Pátek, 22. března 2019 - 08:04:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14846
Registrován: 10-2004
Wagon: Jenže i kvalitní dálková linka přispívá k tomu, že je v Praze méně aut, i když v Praze nikde nezastavuje.
Petr_k: Přesto tu je rozdíl. Zatímco při vládě na ROPIDu měli Jája s Pájou volné ruce a mohli si svobodně hrát s dopravou aniž by jim do toho někdo kecal, tak na kraji to tak úplně nejde, protože tady velkou část spojů hradí obce, které si nemusí nechat líbit kecání do poloh a vedení spojů a linek. A myslím si, že jim v Praze bylo líp a že udělají všechno pro to, aby dopravu v Praze zase ovládli. A já bych se vůbec nedivil, kdyby "odvolání" byl jeden z kroků návratu do Prahy (=> Pája do představenstva DPP). Ostatně svoje lidi už mají na vhodných postech - Hlubuček v pražské koalici a Šurovský na DPP.
Pátek, 22. března 2019 - 10:30:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 905
Registrován: 9-2016
Základními rozhodovacími kritérii je dostupnost (zda mohu jet autem, vlakem, busem apod.). Dalšími kritérii jsou: cena, cestovní rychlost (doba jízdy včetně možnosti ujetí přípoje aj.), pohodlnost (počet přestupů, pěší přesun, možnost dělat něco jiného než řídit, kvalita aj.) a časová dostupnost (VHD co jede až zítra je dnes nanic). Podle svých preferencí každý cestující následně pro sebe volí ten nejlepší.

Základní dopravní proudy dejme tomu u neokresního města s velkou továrnou a státní správou:
A) místní - aby obyvatelé v rámci daného města dojeli na úřad, k lékaři, na nákup, od přestupu z jiného VHD - větší poptávka, celodenní, intervaly 0 - 30 min.
B) místní obsluha okolí - aby obyvatelé okolních obcí měly tytéž možnosti - větší poptávka, celodenní, intervaly 30 - 60 mi., zohlednit vhodné časy (školy, návaznost)
C) dálková - spojení města se spádovým centrem - poptávka jen v některých časech, intervaly podle poptávky
D) dálková obsluha okolí - aby i obyvatelé okolních obcí měli spojení se spádovým centrem - poptávka jen v některých časech, intervaly podle poptávky
E) spojení do zaměstnání - tam, kde je přepravní proud do továrny - jednosměrný proud, poptávka v daných časech

A teď je potřeba vše zkoordinovat. Obyvatel města jedoucí do správního centra chce přímý spoj, obyvatel okolní obce chce, aby mu tam zastavil. V rozlehlejší obci je poptávka, aby spoj zajel i na druhý konec, ale tím ztratí cestovní rychlost, což odrazuje ty, kteří tam nepotřebují.
Tím vzniká velké množství kombinací, na které jednak nejsou čísla linek (stávající číselná řada nepostačuje) a jednak snižuje poptávku po dané lince. Snaha naplnit kapacitu znamená závleky, což snižuje atraktivitu a tím i poptávku. V tomto případě neplatí, že 2 + 2 jsou čtyři. Pokud budou jezdit dva spoje ve dvou trasách a pojede v nich po 2 lidech, sloučením do jednoho spoje neznamená, že spoj přepraví 4 cestující.
Pátek, 22. března 2019 - 10:35:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 906
Registrován: 9-2016
Orky:
"Wagon: Jenže i kvalitní dálková linka přispívá k tomu, že je v Praze méně aut, i když v Praze nikde nezastavuje."
Jestli je to míněno tak, že by Praha (magistrát) na to měl přispívat, tak jsem proti. To raději ať přidají na dopravu v jezdící jen po Praze, čímž zvýší její atraktivitu pro místní a tím sníží počet jízd automobilů místních v rámci města.
Pátek, 22. března 2019 - 10:37:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3189
Registrován: 12-2007
Orky: Pokud by měla Praha přispívat na všechny vnitrostátní autobusové linky pravidelné dopravy, které začínají nebo končí v Praze, ale v Praze je nelze použít pro vnitroměstskou dopravu, tak se nedoplatí. Protože např. proč by měla přispívat na takovou dopravu do jihočeského Milevska a ne např. do Liberce. Praha musí vytvořit určité podmínky, aby vnitrostátní autobusová doprava měla kde začínat nebo končit, popř. je-li to v rámci integrovaného systému se Středočeským krajem na integrovaný systém určitým způsobem přispívat, ne však na konkrétní jízdy autobusem jen kvůli tomu, že autobus jede určitou vzdálenost po území hlavního města Prahy.
Pátek, 22. března 2019 - 11:41:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 460
Registrován: 11-2008
Protože např. proč by měla přispívat na takovou dopravu do jihočeského Milevska a ne např. do Liberce.
Protože Milevsko má PID a Liberec tržní / nezávislý tarif.
Praha by měla přispívat i na PID busy, které v Praze nestaví (vliv na nižší IAD / parkování). Asi ne tolik, jako na zastávkové ale např. jen 50% z ceny zastávkových. Nakonec tyto linky slouží částečně i pro Pražany pro cesty do okolí, nebo pro zaměstnance pražských škol, úřadů, nemocnic...

Expresní bus linky by měly fungovat na principu:
- ve špičky při jízdní době nad cca 60 minut z vhodného místa (Jílové, Kamenice, Mníšek p.B., Štěchovice, Kostelec n.Č.L. ...) k nejbližšímu metru zrychleně / bez zastávky (max 1 zastávka v uzlovém místě před metrem). Podmínkou je neexistence souběžné kvalitní / rychlé železnice. Podobná forma jako u linek 320 a 362 (ale bez zastávek přidaných v posledních letech). Z rekreačních oblastí jsou akceptovatelné i sezónní expresní posily o víkendech.
- CDCT z velkých sídel bez kvalitní železnice. Tj Kladno, Příbram... ANO x Benešov, Beroun NE
Pátek, 22. března 2019 - 11:55:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12616
Registrován: 5-2004
Ještě je jedno kritérium "aby se bylo čím vrátit". A to i v podobě "zálohy za poslední spoj". Pokud je poslední spoj někdy kolem šestý večer v kladiva tak to asi málokoho osloví.
Co se týče "MHD a nechte auto doma" tak by bylo hlavně dobrý mít takový tarif, aby nebylo levnější na 3-5 km jet autem i v jednom. Neboli nějaký krátkodobý lístek. To je ale obecně bolest všech MHD/VHD že cestující "na kousek" jsou nežádoucí a jsou tlačeni do auta. Jednu výjimku jsem znal a to byl Tábor. Tam stálo zato použít bus i na 2 stanice.
Pátek, 22. března 2019 - 12:03:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8675
Registrován: 5-2002
Podmínkou expresní linky je také existující rychlá silnice, což Jílové, Kamenice a Kostelec nesplňují. Dálniční Benešov končí na Roztylech, to je trochu jinde než ta železnice, a proto tím lidi z Benečšova jezdí, když jedou do centra, tak volí vlak.
Pátek, 22. března 2019 - 13:00:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14849
Registrován: 10-2004
Makus/Wagon: Není to míněno tak, že má Praha automaticky přispívat. Chtěl jsem jen říct to, že i linky, které jsou pro pražany k ničemu můžou mít vliv na to, kolik bude v Praze aut. Ostatně i řada současných linek PID je pro Pražany spíše zvýšená byrokracie a snížené pohodlí, protože jim vykradla spoje městských linek (ukázkově 113/331/333 a zvýšila obsazenost a n utí nástupy předními dveřmi. některé jsou pro ně úplně k ničemu (zrychlené linky z Mníšku nebo Brandýsa) přesto je Praha ochotně na svém území platí. Proč asi.

Pavhob: Milevsko PID nemá, jen jsou tam prodlouženy spoje linky, které jsou ve své části zaintegrovány do PIDu. Hlavním smyslem této linky není přímé spojení Milevska z Prahy, ale spíše regionální vazby. Samotný vztah Milevsko - Praha je malý.

Borovička: Podmínkou expresní linky je zejména vysoká poptávka příslušným směrem. I na pomalé silnici může existovat expresní linka, která ušetří čas tím, že nestojí v každé zastávce. Ani auto na pomalé silnici nepojede rychle.
ABCDEF
Pátek, 22. března 2019 - 14:42:40  
Neregistrovaný host
Ta jízdní doba přímých spojů PID do Milevska cca 2:45 je od zahájení fárání na Florenci tak, aby se spoj s jistotou stihnul. Jízdní doba samotných spojů je 2:25 (minule jsem to zapomněl vypsat).

V úseku Praha-Davle jezdí nad rámec taktu linka 314. Stejný počet spojů 360 mohl uvedený úsek projíždět, kdyby se časové polohy té 314 posunuly do časů 360. Nestálo by to nic navíc, jen chtít to řešit. Problém je že pražáci z PID, IDSK a krajského úřadu většinou vůbec nechápou co je na 360 špatně, protože na tak dlouhé cesty jezdí maximálně na výlet.

Jízda po hlavní silnici mimo Zbraslav pro Milevsko pochopitelně nestačí, ale pro Sedlčany byl předPIDový model s projížděním ze Smíchova do Davle a z Davle do Štěchovic naprosto vyhovující. Tento dřívější model zastavování byl velmi přijatelný kompromis mezi zastávkovou a rychlíkovou linkou.
Zpackali to až pražáci z PID+IDSK, kteří nechápou že skoro 40 zastávek z Prahy do Sedlčan a závlek na Zbraslav je nepřijatelná prasárna vůči cestujícím na delší vzdálenosti.

Když jsem psal o "jediném neintegrovaném spoji", tak jsem myslel linku ČSAD Č.Budějovice, která je jako jediná časově jakž takž vyhovující. Asi před rokem se psalo, že IDSK plánuje tuto linku převést do trasy přes Sedlčany a zaintegrovat. Naštěstí z toho sešlo, protože linka jede ve směru z Prahy o cca 35 minut rychleji než v Ropidí podobě přes Sedlčany. Ve směru do Prahy má na rozdíl od PIDových linek asi 15 minut rezervu na kolony, jinak přijíždí dřív.

Přibylo tu na tohle téma více zajímavých příspěvků, na některé bych asi zareagoval příští týden.
Pátek, 22. března 2019 - 20:03:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3190
Registrován: 12-2007
Domnívám se, že Magistrát by měl obecně přispívat na linky spojující Prahu se Středočeským krajem v rámci integrovaného dopravního systému, ale pokud se jedná o příspěvky na konkrétní spoje nebo linky, tak jenom na takové, které je možné využít ve vnitropražské dopravě. Tak třeba určitě celou linku 340 nebo 327, ale pokud se jedná např. o linku 328 pouze v rámci pražského příspěvku na všechny třístovkové spoje, ale ne na celý úsek, který jezdí autobusy po dálnici až na hranici Prahy.
Pátek, 22. března 2019 - 20:36:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7991
Registrován: 6-2004
Wagon: To je otázka... Ono dotování 3xx na území Prahy je "výpalné" že lidi nejedou IAD, protože město není ani schopno postavit pořádná P+R...

Jak to mají řešené jiné aglomerace v zahraničí?
Pátek, 22. března 2019 - 20:56:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14850
Registrován: 10-2004
9001:
"...protože město není ani schopno postavit pořádná P+R..."
Které ve valné většině případů slouží středočechům. Proč by je měla Praha platit? Přece proto, aby jí auta neucpávala. A s těmi rychlíkovými autobusovými linkami to je podobné. Předpokládám, že ze stejného důvodu Praha platí i spěšné vlaky Praha - Kutná Hora nebo Praha - Benešov u Prahy, které stavi naposledy v Libni, resp. Strašnicích a pak zbytek Prahy projedou bez zastávky, tudíž pro obyvatele Prahy prakticky bez užitku.
Pátek, 22. března 2019 - 21:35:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3194
Registrován: 12-2007
Orky: Nevím, jak je to v současné době, ale myslím si opravdu, že Praha by měla paušálem platit všechny spoje spojující Prahu se Středočeským krajem, a to jak vlakové, tak i autobusové, ale pokud se týká linek, které mohou být využity pro vnitropražskou dopravu, tak i podle odjetých kilometrů na území hlavního města Prahy. Alespoň to si myslím, že by byl ideální ekonomický model. A není problém ty třístovkové linky stejně jako ty železniční linky S vytřídit.
Ivoo
Pátek, 22. března 2019 - 22:09:57  
Neregistrovaný host
Linka S34 v novém: https://pid.cz/vlakova-linka-s34-se-dockala-novych-nizkopodlaznic h-motorovych-jednotek-od-zos-zvolen/
[fotic]
Sobota, 23. března 2019 - 02:39:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 795
Registrován: 4-2006
Už to proběhlo v autobusech, ale spíš se to hodí sem. Od července mají být všechny autobusové zastávky na znamení.

Tohle byl jeden z mála špatných záměrů předchozího Ropidu, takže pokud si ten současný měl vybrat něco v čem pokračovat, logicky to muselo být tohle. [lame]

Praktický přínos nula, zato psychologicky značný opruz pro cestující. Nezaklínal se furt Martin Šubrt dopravní psychologií? Hlavně pro hůře pohyblivé to bude chuťovka. Zatímco dnes jim často stačí vstát až po zastavení, nově se budou muset sápat po tlačítku za jízdy, a pak vlát o tyči zrovna když vozidlo zastavuje, na člověka působí největší síly a udržet se na nohou je nejtěžší. Nebo někoho poprosit, aby jim to zmáčknul. Ale nejde jen o ně, týká se to všech. I když nebudu mačkat sám, musím si hlídat, že zmáčkl někdo jiný. Přidává to člověku povinnost na něco myslet a být ve střehu včas, abych pak čuměl, než se dojede do zastávky. Navíc může být ještě problém s dostupností tlačítek v přeplněných spojích. A to všechno proto, aby se většinou stejně stavělo, protože kde je malý obrat, tam je to na znamení už dneska. Všechny normální systémy ve všech oborech se snaží vycházet klientům v rámci možností vstříc, jenom my jdeme opačnou cestou a přesouváme povinnost starat se na cestujícího, a to jen abychom ušetřili 0,25 promile nákladů.

(Deklarovaný "cíl" je ještě směšnější. "Sjednotit charakter všech zastávek." Kdo něco takového potřebuje? Kromě nějakého autisty na Ropidu.)

Zato z manipulace má ode mě Ropid jedničku:
• Když se řekne "většina zastávek už na znamení je", je to zavádějící, evokuje to "většina běžně využívaných". Správně by bylo říct, že na dnešních stálých probíhá 80 % obratu (nebo kolik, prostě drtivá většina).
• Srovnání s jinými městy kulhá, protože většinou jde o menší města, města s nižším vytížením spojů, menším modal-splitem MHD apod., z čehož vyplývá i menší "systémový význam" MHD a tím nižší tlak na svižnou jízdu, a naopak větší podíl málo využívaných zastávek, takže se to může vyplatit víc. V prázdnějších spojích jsou taky tlačítka dostupnější snáz.
• Srovnání pro a proti zkresluje, protože nezohledňuje váhu jednotlivých argumentů (a některé proti ani neuvádí). Reálně je jediný důležitý zmíněný argument ten o hůře pohyblivých, všechno ostatní jsou zanedbatelné hovadiny. Vůbec mě fascinuje, jak vždycky proponenti nějakého bullshitu zoufale hledají i sebeabsurdnější body, které by se mohly hodit do krámu. Dojemné je tady hlavně to zrychlení oběhů (zkrácením JD o dvě minuty večer, tak určitě) a méně oježděné zastávky. [crazy]

Správně by místo těhle keců měla prezentace odpovídat na otázky typu: Kolik procent spojů by projelo dnes stálé zastávky? (To by mělo být z průzkumů známo.) Je to aspoň pár procent? A jaká část z toho by šla řešit místo plošného režimu úpravou u daných zastávek, když už je to taková nutnost? Jaký je odhad zkrácení JD na nějakých reprezentativních linkách? Proč je zrovna tohle priorita při tak marginálních přínosech? A proč se nejdříve neřeší problémy, které by k deklarovanému zrychlení přispěly více a u všech spojů, tedy by nezvětšovaly rozptyl JD? Měl bych minimálně dva - večerní vypínání semaforů a revize (redukce) počtu a rozmístění zastávek v opodstatněných případech.

A to nemluvím o vyúčtování úspory. Když se někde zkrátí linka o X vozkm, je jasné, že se šrktne i dotace dopravci o X krát třeba 50 Kč. Ale když je to jen součást spotřeby? Řekne si příští rok Dopravní podnik o 5 milionů na naftu méně? Asi těžko, že. Takže ty peníze stejně zahučí do Dopravního podniku, a celá slavná úspora bude toliko virtuální.
I am the passenger, and I ride and I ride...
Fkam
Sobota, 23. března 2019 - 06:59:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3452
Registrován: 3-2011
Proč jenom u busů zastávky na znamení, proč ne i u tramvají všechno na znamení ? To je polovičaté řešení. Hlavně tohle mělo být už dávno jako je tomu v jiných metropolích. Takový systém má mnoho výhod prakticky pro všechny účastníky.
Denke zweimal, eh du einmal sprichst.
Sobota, 23. března 2019 - 08:37:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14851
Registrován: 10-2004
Mouser:
"Tohle byl jeden z mála špatných záměrů předchozího Ropidu, takže pokud si ten současný měl vybrat něco v čem pokračovat, logicky to muselo být tohle."
Ty mě bavíš. Řadu "dobrých" záměrů ROPIDu Jáji a Páji se nepodařilo napravit do dneška a něco trvalo hrozně dlouho. Můžeme začít důvěrou městských částí v ROPID, které ten starý ignoroval. Opět musím připomenout neprojednaný velký třesk v roce 2012. Pokračovat můžeme metrem, které starý ROPID decimoval, omezoval přechody špiček, prodlužoval intervaly, neřešil přetížené víkendy. Pokud se podíváme na povrchovu dopravu, tak zdecimovat řadu vytížených vztahů ve jménu svých vizí a metody "suma linek=min." a zavádění nových páteřních linek ve jménu vize (a nikoliv poptávky) byl taky ukázkový nesmysl. Vzpomeňme na Jarešovu 196 Strašnická - Kačerov se zbytečným skokovým posílením Michelská - Jesenická na dvojnásobek, zbytečná 183, posílení 165 v celé trase a aby si na tyhle nesmysly ušetřil, tak zdecimoval jedinou rychlou dopravu na metro pro Dědinu či Cibulku. O snaze zničit dopravu ve starých Letňanech pouze na 158 ve standardních vozech i když tam probíhala masivní výstavba. A ukázka z tramvají? Linka 12. Její převedení přes Letnou zlikvidovalo smysluplnou páteřní vazbu. A měnit za pár měsíců změněné byl taky nepochybně "správný záměr". A další a další. O koncepčních chybách starého ROPIDu by se dala napsat diplomka.
Sobota, 23. března 2019 - 09:18:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7946
Registrován: 2-2006
Má to cenu vůbec nějak komentovat ? Mouser se prostě rozhodl a vyskládal si konstrukci až do nebez z "pseudoargumentů", proč je věc jinde zcela běžná, zrovna v pražský kotlině naprosto, ale naprosto nepoužitelná...
Tak děkujeme za názor, ale sorry, fakt blbost... [wink]
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...

Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Sobota, 23. března 2019 - 09:41:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 826
Registrován: 1-2007
Ono by možná pro začátek stačilo zavést všechny zastávky na znamení třeba od 20 hodin do 5. Zejména v noční dopravě co jezdím linkami 910 a 904, tak mne přijde že počet zastávek, kde vystupují cestující je v menšině oproti těm, kde k obratu cestujících nedochází.

Nevím, jaké máte zkušenosti vy, ale já když nejezdím sorem, tak stejně cestující často mačkají tlačítko STOP i v zastávkách, které na znamení nejsou.

Co se týče link 165, tak Praha 12 chtěla prodloužit linku 215 k Poliklinice Modřany (třeba jen polovina spojů) a místo toho ji ROPID daroval posílení linky 165 v celé trase.
JPP
Sobota, 23. března 2019 - 09:46:38  
Neregistrovaný host
za mě tedy, už stávající plíživé rozšiřování zastávek na znamení je mínus... a veškeré toto rozšiřování nechť je odloženo do doby, až VŠECHNA vozidla budou vybavena tlačítky na znamení dostupnými z JAKÉHOKOLIV místa při JAKÉKOLIV obsazenosti, bez nutnosti doprošování, prodírání, vystupování (dostávání se ke dveřím/tlačítku) o zastávku dřív. Mouser [ok]
Sobota, 23. března 2019 - 09:48:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 98
Registrován: 4-2016
Mouser: Jakmile se v diskuzi o MHD, ať je téma skoro jakékoliv, někdo začne zaklínat chudákama babičkama spěchajícími do Kaufladu, invalidy na vozíku zoufale se hromadícími na nástupních ostrůvcích a dalšími podobnými argumenty, člověk hned ví, co si má myslet [lol]

Tady je krásně vidět kdo bydlí/má cíle svých cest u zastávek na znamení a kdo ne. Já na zastávkách na znamení vystupuju běžně a mě ani nikomu jinému ruka ještě neupadla.

Uznávám, že i u nejnovějších autobusů by pokrytí tlačítky mohlo být ještě o trochu lepší, například u NB18 je v kloubu jedno směrem ke 4. dveřím a pak až jedno téměř vedle 3. dveří, což dělá pěkných pár metrů bez tlačítka. (Nebo jsem nějaké přehlédl?)

Co mi pije krev jsou příměstské linky, kde koncept na znamení prostě nefunguje, zbytečně se staví na zastávkách, a při tom tam je ušetřený čas snad ještě cennější než ve městě. Doufám, že až se dostatečně rozšíří nové autobusy s lepším pokrytím tlačítky, tak se přejde k něčemu podobnému.
6912
Sobota, 23. března 2019 - 10:46:13  
Neregistrovaný host
Milý Mousere,kdyby si sedali ,jak ty říkáš,nemohoucí kam mají,tak tlačítka STOP mají pod nosem,ono by to chtělo víc používat mozek,dávat znamení snad není tak složité,vyjma maminek s kočárky.[happy]
Sobota, 23. března 2019 - 22:13:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7993
Registrován: 6-2004
Mouser: 5 milionů je proto, aby měl asi Šurovský na další hračky na 23 :D. Ještě nám tu chybí T4 z Německa:D.

Ale trochu vážně. Je to opravdu zbytečnost... Řidiči stejně do zálivů zajedou viz Čimický háj a výrazně brzdí, takže úspora bude nulová... K tomu přijde pár stížností a bude vymalováno... Navíc zastávek, kde se staví zbytečně je dnes už minimum...
Neděle, 24. března 2019 - 08:27:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12625
Registrován: 5-2004
K cemu je zastavka na znameni ve ktery skoro vse zastavi protoze frekvence nebo proto ze tam cekaj lidi byt na jinou linku?
Neděle, 24. března 2019 - 09:38:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 102
Registrován: 6-2016
Můj názor na ty výše napsané: Mouser- filosofická dlouhá litanie. Žádná "babička" nemusí chodit nikam přes půlku busu k tlačítku - tedy ptákovina.
9001- když to budou kaštani správně používat, tak je to právě v..vvv.vvotom, že bus nebude muset do zálivu zajíždět a prudce brzdit. A nebo- jóó kaštánku, zmáčknul sis to pozdě, tak se vrať zpátky příjemnou procházkou [wink] Nóó a von se to po čase kaštánek naučí mačkat včas...
Za mě všechno na znamení - O.K. [proud][proud][proud]
Neděle, 24. března 2019 - 10:00:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3197
Registrován: 12-2007
Pokusme se najít tzv. zlatou střední cestu. Většinou staří lidé, invalidé apod. bývají do 20. hodiny doma, tzn. že je možné od té doby udělat všechny zastávky na znamení s výjimkou konečných (aby někdo zbytečně nezvonil před konečnou na řidiče) a velmi významných zastávek, např. u metra, křižovatek s jinými tramvajovými a autobusovými linkami. V době do 20. hodiny je možno zjistit, které zastávky jsou natolik frekventované, že s více než 90% jízd tam řidiči vždy zastaví pro vystupující nebo nastupující. Tam asi opravdu nemá smysl dávat zastávky na znamení, protože se prakticky nic neušetří. Tam, kde frekvence zastavování je menší než 90% by ty zastávky na znamení mohly být.
Neděle, 24. března 2019 - 10:31:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14853
Registrován: 10-2004
Paes: Zastávky na znamení od - do je snad to nejhorší řešení, které nutí cestujícího hlídat čas. Zastávky na znamení mají buď celodenně nebo vůbec.
Tak Praha 12 hlavně nesouhlasila ze zrušením 117, která proběhla v rámci neprojednaného velkého třesku a výměnou Jareš posílil rozsah 10 minutového intervalu a prodloužil všechny spoje až na Zbraslav. Z hlediska poptávky úplně zbytečná změna. Celé této zbytečnosti ještě dal korunu tím, že o něco později 165 posílil v celé trase v sedlech na 15 minut. Šlo o naprostou ukázku špatné koncepce, kdy jiné linky volaly o posílení.
Cestující mačkají STOP už všude. Volí jistotu, protože pro některé z nich je problematické zvládnout, zda je nebo není poptávkové otevírání dveří. Ostatně samo poptávkové otevírání dveří jsou svým způsobem zastávky na znamení. Zejména na zastávkách s malým obratem cestující musí mačkat tlačítko dřív, než autobus zastaví na zastávce, protože vstát ze sedačky a hledat tlačítko až po zastavení může způsobit to, že se autobus mezi tím ze zastávky rozjede.
Kůň
Neděle, 24. března 2019 - 11:26:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1762
Registrován: 1-2012
Orky:
"Ostatně samo poptávkové otevírání dveří jsou svým způsobem zastávky na znamení."

Ono to je stejné, akorát se na displeji rozsvítí jiný symbol. Tuším buď panáček nebo zvoneček. A u Citybusů a B9xx asi stejně poptávka není...

(Příspěvek byl editován uživatelem Kůň.)
Každý má právo na můj vlastní názor.
Na K-Reportu již od 09/2005.
Neděle, 24. března 2019 - 12:17:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7948
Registrován: 2-2006
Zastávky na znamení od do je skutečně nesmysl způsobující ještě větší znepřehlednění stavu.
Jsem jednoznačně pro zjednodušení ve smyslu zastávek na znamení all 0-24.
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...

Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Neděle, 24. března 2019 - 12:37:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1156
Registrován: 1-2013
jóó kaštánku, zmáčknul sis to pozdě, tak se vrať zpátky příjemnou procházkou

Zrovna včera cestující před zastávkou na znamení zmáčkla tlačítko pozdě, ale řidič zastavil o kus dál mimo zastávku, otevřel dveře a umožnil výstup.
(Úmyslně neuvádím linku, pořadí, čas ani zastávku, kde se to přihodilo.)
Neděle, 24. března 2019 - 14:35:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2023
Registrován: 12-2007
Borovička:
"Podmínkou expresní linky je také ..."

... kapacitní zaplnění vozidla až za expresní úsek.
Zjednodušeně: pokud 100% kapacity vozidla je zaplněno už na Smíchovském nádraží a první vystupující je až za Strnady, tak opravdu v tomto úseku zastavovat na dalších zastávkách je zbytečné (pojede tam jiný spoj vezoucí místní frekvenci). Jenže tohle splňuje jen pár spojů ve špičce.
Orky:
"Cestující mačkají STOP už všude. Volí jistotu, protože pro některé z nich je problematické zvládnout, zda je nebo není poptávkové otevírání dveří. Ostatně samo poptávkové otevírání dveří jsou svým způsobem zastávky na znamení. Zejména na zastávkách s malým obratem cestující musí mačkat tlačítko dřív, než autobus zastaví na zastávce, protože vstát ze sedačky a hledat tlačítko až po zastavení může způsobit to, že se autobus mezi tím ze zastávky rozjede."

Požadavek na otevření konkrétních dveří by se měl rovnat požadavku na zastavení.
Úsměvné je, když cestující mačkají tlačítka STOP před stálými zastávkami ve starých Karosách.
Inu nejsou to šotouši, kteří vědí kdy mačkat tlačítko a kdy je to zbytečné.
Já pro navrhovaný systém mám už léta zavedené označení "pro výstup na znamení"
Neděle, 24. března 2019 - 15:34:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1086
Registrován: 1-2012
https://jansigmund.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=706128
"A přijde novej, mladej, a to bude sekáč pánové, ten se nezakecá."
Petr_k
Neděle, 24. března 2019 - 18:40:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12647
Registrován: 4-2003
Ve světle žabomyších hádek o již prakticky vyřešený princip zastávek na znamení (nejvíc se hádají ti, co autobusy jezdí minimálně) ovšem zaniká jedna zdánlivě marginalita. U posledních eurošestkových SORů s klimatizací jaxi přestávají po nějakém čase částečně fungovat tlačítka poptávky na dveřích, až do úplného znefunkčnění. Zoufalé řešení je zkoušeno na Donaldoffě:

Samozřejmě ani jeden výrobce se k tomu nehlásí. Např. u kmenových modelů linky 119 je aktuálně s nějakou obtíží s tlačítky poptávky registrováno 13 z 17 ks.
DIE VERGELTUNGSAFFE!
»Dem Reinen ist Alles rein« – so spricht das Volk. Ich aber sage euch: den Schweinen wird Alles Schwein!
(Friedrich Wilhelm Nietzsche: Also sprach Zarathustra * Ein Buch für Alle und Keinen)
Neděle, 24. března 2019 - 20:45:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 796
Registrován: 4-2006
Mrzí mě, že vás moje příspěvky tak provokují, ale nenapsal jsem nic špatného. Dlouhé to bylo, holt to má víc aspektů.

Debata sklouzává do roviny JAK, ale přitom se vůbec neřeší PROČ.

Technicky je všechno proveditelné, můžeme zaplnit vozy tlačítky, na zastávky instalovat světelné lampy, whatever. Ale znova, proč? Já si nemyslím, že by současný režim dělal nějaké problémy, prostě když se zahlásí "přístí zastávka je na znamení", zmáčknu tlačítko a nemusím řešit čas ani nic jiného a klidně to každá zastávka může mít jinak. Ale to má logicky smysl jen u vybraných zastávek, kde je šance, že se nebude stavět. Proč to rozšiřovat i na ty ostatní, které využívá 80 % cestujících a kde se stejně bude stavět skoro vždycky? Kde je ten přínos pro cestující? Z logiky věci pak opruz převažuje nad přínosy a potenciální spory víc vyvolávám než abych jim předcházel. A čím se to obhajuje? Marginálním zrychlením a pochybnou úsporou, a to ještě bůhví jestli. Jak může tohle pro někoho být dostatečně pádný argument?

Bilance pro a proti je za mě nepřesvědčivá, a nechápu proč se na to tlačí. Obávám se, že skutečné důvody jsou dva:
1) Mindset "kaštanům to osladíme", patrný i u některých tady v diskuzi. (To je asi spíš úrodná půda, na kterou to padá, než příčina.)
2) Fakt nějaký autista na Ropidu potřebuje mít celý systém sjednocený, protože jinak by nemohl spát. Nebo to viděl na Západě a považuje to za must-have pokrok.

Orky #14851: Mně přijdou koncepční chyby současného Ropidu minimálně srovnatelné, myslím, že to tady neposuzuješ objektivně. Ale to je na jinou debatu a nechci se odklánět od tématu.
I am the passenger, and I ride and I ride...
Neděle, 24. března 2019 - 20:52:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 99
Registrován: 4-2016
Odpověď na otázku proč: Okrajová období. I ve všední den jsou časy, kdy i na obvykle frekventovaných zastávkách je minimální obrat. Málokdo si toho všimne, právě protože málokdo tou dobou jezdí [biggrin]
Dle mého názoru se pro obyčejného cestujícího prakticky vůbec nic nezmění.
Neděle, 24. března 2019 - 21:22:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4922
Registrován: 12-2007
Petr_k:
"U posledních eurošestkových SORů s klimatizací jaxi přestávají po nějakém čase částečně fungovat tlačítka poptávky na dveřích, až do úplného znefunkčnění."

V tom případě to je ideální čas na to zastávky na znamení zavést celoplošně.

Připomínám odlišné chování klimaSOR při zmačknutí tlačítka STOP.
Ano, to jsou moje argumenty PROČ tuto věc nezavádět (minimálně do doby odstavení City, které maj tlačítka různě polepeny). (ale osobně je mi to šumák)