K-report
 

Archiv diskuse Nákladní doprava do 17. 12. 2012  

Diskuse K-report » Archiv 2012 » Železnice » Nákladní doprava » Archiv diskuse Nákladní doprava do 17. 12. 2012 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Haldir
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 893
Registrován: 4-2010

Odesláno Sobota, 15. prosince 2012 - 20:02:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Lumír
To záleží jak se železniční doprava pojme. Především se musí stát a vlastně Evropa rozhodnout co chce. Buď neustále zkapaciňovat silniční síť, stavět obchvaty protože těžká nákladní doprava skrze centra měst není to ideální. Tím následně zabírat volnou přírodu a zemědělskou půso pro silniční stavby. A nebo se rozhodnout pro skutečnou podporu železnice a snížit tlak na silniční doprtavní infrastruktůru.
Quenya
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 486
Registrován: 4-2009
Odesláno Sobota, 15. prosince 2012 - 20:02:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Lumír : jasně, o tom žádná, ale moje docela častá zkušenost, hlavně v případě JV, je fakt o ceně - když mají volbu mezi železnicí a kamionem k nim na dvůr a výsledný objem má u nich zhruba stejný náklady a nijak to nehoří časově( poznámka -samozřejmě mimo náklady na vlečku, ale to v poslední době často mladí nadšení spediční manažeři k mému údivu moc nezohledňují nebo co...), tak opravdu rozhoduje cena z bodu A do bodu B.
Dluhonice
Neregistrovaný host
Odeslán z: 77.242.93.65
Odesláno Sobota, 15. prosince 2012 - 20:15:15    Odkaz na tento příspěvek  

Lumír:
To všechno co píšete je pravda, stejně jako to, že když stojí řidič kamionu a vysypává písek, nebo čerpá cement, nebo mu tam vozík naváží palety, tak možná někde v prachu pod autem uvidí i zbytky kolejí, které tam kdysi vedly. Totéž co umí udělat řidič náklaďáku by měli umět udělat i pracovníci obsluhy vlečky, a s vysokou pravděpodobností to na témže místě před mnoha lety také tak fungovalo. Realita je ovšem dnes taková, jaká je...

Tehdy se to tak dalo provozovat proto, že vleček bylo hodně, jejich obsluha byla hromadná a vytížená, tudíž ekonomická. Dnes je problém provozovat tento typ obsluhy, protože je vleček málo, jejich obsluha je nárazová a méně se vyplatí. Je to docela smrtící spirála - čím víc ubývá zákazníků, tím méně má železnice hromadný charakter, tudíž zbylým zákazníkům se o to víc prodražuje, čímž ubývají další zákazníci a problém se cykluje. Řešení už nemůže být v rovině osekávání, musí být v rovině získání nových zákazníků a využití kapacit. To, že k prosperitě se lze proškrtat, si v této republice myslí snad už jenom fanclub Miroslava Kalouska.
Dluhonice
Neregistrovaný host
Odeslán z: 77.242.93.65
Odesláno Sobota, 15. prosince 2012 - 20:20:27    Odkaz na tento příspěvek  

Desiro:

Tak o těch dojmech a pojmech to fakt sedí. Zvlášť od Vás, co tady tvrdíte, jak šíleně doplácejí silniční dopravci na železnici, aniž byste to byl schopen podložit jediným číslem. Není nad to zamést si před vlastním prahem.
Quenya
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 489
Registrován: 4-2009
Odesláno Sobota, 15. prosince 2012 - 20:23:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dluhonice : Zcela správná analýza, jen s tím Kalouskem...ono se každoročně víc a víc zadlužovat, to taky není pravý ořechový, takže uzavírání penězovodů celkem vítám. Akorát je otázka, jestli jsou to ty správný penězovody nebo ne...
Desiro
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2238
Registrován: 2-2004

Odesláno Sobota, 15. prosince 2012 - 20:26:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

tvrdíte, jak šíleně doplácejí silniční dopravci na železnici, aniž byste to byl schopen podložit jediným číslem
Není problém, už jsem to sem kdysi dokonce dával.

Silnice nejen že nikdo nedotuje, ale ona si automobilová doprava na sebe velmi dobře vydělá. Výnos ze spotřební daně z uhlovodíkových paliv a maziv je necelých 80 miliard, DPH z paliv (daň z daně, krása ) je cca 40 miliard, silniční daň 5,3 mld, výnos z dálničních nálepek pro PKW 2,9, z mýta 10,2 miliardy, dohromady 139,2 milardy. Letošní rozpočet SFDI na výstavbu a provoz silničních komunikací a provoz elektronického mýtného je 26,3 miliardy. Těch zbylých skoro 113 miliard nejen že pokryje náklady na provoz krajských silnic, dopravní policii a spol, ale bohatě zadotuje i ostatní státní výdaje - třeba dotace na železniční provoz.

No a teď očekávám podobné pojmy od vás.
Chcete získat zajímavou a dobře ohodnocenou práci v železniční dopravě? Naučte se dobře německy!
Dispečer_o11
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1964
Registrován: 5-2009

Odesláno Sobota, 15. prosince 2012 - 20:26:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dluhonice:
Jo a ono se neplatí za tu sít do teď??? Každý kdo provozuje kamionovou dopravu, platí. Proč platit další a další peníze, těch peněz tam máte dostatek, je netečou tam kam mají. Výrobní hodnoty jsou stlačeny na minimum, každý hledá cesty jak sundat cenu dolů. Zdražováním, už jenom přeprav zvedá ve výsledku cenu výrobku nahoru u koncového zákazníka. A ať je to kolik chce, v globálním důsledku je to špatně (bavíme se o našem státě). Pač v tomto státě bohužel není potřebná kupní síla. A když to poženeme do důsledku tak nejvíc na tom trpí ty základní věci pro lidi. Navíc po novém roce náš čeká ještě horší ekonomická krize, než byla. Už teď automobilky budou snižovat výrobu a od tohoto problému se bude odrážet ekonomika. A zdražováním všeho je cesta do záhuby.
Nebojte já vám neradím jak stavět silnice, ale sám víte jak to chodí na stavbách, ještě mi to začněte vyvracet. A netýká se to jen silnice i železnice a jiných odvětví, já jsem jen uvedl příklad ze silnice. jednoduše řečeno, tam kde jsou statní peníze, je to vždycky průser.
A vyvedu vás z omylu televizi jsem možná viděl někde v obchodě. Tento výrobek jistou dobu nevlastním :-)
Haldir
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 894
Registrován: 4-2010

Odesláno Sobota, 15. prosince 2012 - 20:51:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nějak se tady zapominá na to jak hodnotit objem dopravy realizovaný kamiony a nutné kroky které jsou před náma protože tu je stále mnoho problémových míst kde jsou kapacitní problémy a nebo těžká nákladní doprava je realizovana zkrze města a obce. Tím zhoršují kvalitu života v těchto obcí. To je druhá strana kamionové dopravy. Připadne mě že to je považovano za nutnou daň pokroku.
Quenya
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 495
Registrován: 4-2009
Odesláno Sobota, 15. prosince 2012 - 20:57:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Haldir : ono je asi nutný v táhle debatě odlišit aktuální situaci, která nás nutí se nějak živit a dělat věci v rámci daných souvislostí a nastavení pravidel, protože sny nám chleba nekoupí a pak tak nějak globálně vše řešit. Obecně si myslím, že průser nastal rušením průmyslu, vleček a třeba neexistencí povinnosti mít v územních plánech ke všem montovaným bednám vlečku... Ono totiž vyschnutí potůčků nevede k naplnění koridorů...
Dispečer_o11
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1965
Registrován: 5-2009

Odesláno Sobota, 15. prosince 2012 - 21:00:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Haldir
Kdyby tenkrát tekly peníze tam kam měli a jasně stanovené zákony a nebyl bordel ve státním sektoru. Naše dálniční sít byla dávno kompletní. A bylo by vše mnohem jednoduší. Stačí se podívat na problém D8.
Parmezano
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1043
Registrován: 5-2008

Odesláno Sobota, 15. prosince 2012 - 21:03:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

no taky je jedna věc , že dva státní podniky se neumí domluvit , myslím dráhu a poštu , pošta si nastavěla nový třídírny tak šikovně bez vleček a živí poštou haldu autodopravů
Dispečer_o11
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1966
Registrován: 5-2009

Odesláno Sobota, 15. prosince 2012 - 21:10:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Parmezano:
Pošta usnula v době před 20 lety, zastavil vývoj a pružnost. A jde to s ní z kopce jako ČDC. Úplně stejný problém.
Dluhonice
Neregistrovaný host
Odeslán z: 77.242.93.65
Odesláno Sobota, 15. prosince 2012 - 21:11:29    Odkaz na tento příspěvek  

Desiro:

Takže výnosy z provozu silniční sítě jsou pouze silniční daň, dálniční nálepky a mýto, celkem 18,4 Mld. Vše ostatní je příjem státního rozpočtu, spotřební daň se platí i z alkoholu, DPH i z železniční jízdenky. To nemá se zpoplatněním infrastruktury ABSOLUTNĚ nic společného. Takže ten výnos jste hrubě přecenil.

Rozpočet SFDI na silnice ve výši 26,3 miliardy se týká výlučně silnic ve vlastnictví státu. Alespoň mi není známo, že by SFDI jakékoliv peníze přeléval do krajských rozpočtů.

V ČR máme 54 990 km silnic + 729 km dálnic (v roce 2010), celkem 55 719 Km. Z toho SFDI slouží k financování silnic ve vlastnictví státu, což jsou dálnice (729 km) + silnice I. třídy (6 198 km), celkem 6 927 km. To je celkem 12,5 % silniční sítě. V tom ovšem chybí veškeré místní komunikace, které jsou samostatnou kategorií, takže podíl silnic ve vlasnictví státu je určitě pod 10 % z celkového rozsahu sítě.

Takže k Vaší argumentaci souhrnně uvádím, že Vámi uvedené výnosy, navíc hrubě nadhodnocené o daně, které tam nepatří, slouží k financování cca. 10 % silniční sítě v ČR ve vlastnictví státu. Z čeho je financováno zbylých 90 % silniční sítě jste nám bohužel zapomněl sdělit. A to ještě pomíjím fakt, že reálně obrovský tok peněz do dálnic a silnic I. třídy jsou úvěry (např. od ERB) a peníze z fondů EU, takže ty uváděné národní zdroje u silnic vlastněných státem nejsou ANI ZDALEKA hodnotou, potřebnou pro jejich údržbu a rozvoj.

Myslím si, že jako ukázka věrohodnosti Vaší argumentace tento stručný rozbor stačí....
Dispečer_o11
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1967
Registrován: 5-2009

Odesláno Sobota, 15. prosince 2012 - 21:24:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dluhonice:
Víte co by na silniční infrastruktůrě bylo absolutně nejlepší? soukromý investor, pak to bude bez keců je to moje,investoval jsem do toho tak ať mi platí když mi po ní jezdí.
V severských zemích to mají dobře nastavené, platí za silnice,tunely nebo mosty které se postavili ze státních peněz a pokud stát vybere na poplatcích co do toho vložil. Přestane vybírat poplatky a daný úsek je zdarma.
Haldir
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 895
Registrován: 4-2010

Odesláno Sobota, 15. prosince 2012 - 21:36:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Quenya
Je mi jasné, že musíme vycházet z reálných možností jaké jsou a ty jsou dnes nakloněné pro kaminovou dopravu. U železnice musíme zvolit takové postupy které za daných podmínek přesvědčí zákazníka že železniční doprava je pro danou přepravu vhodné řešení.

Jenomže by tu měla být jasná představa jakou podobu by měla mít doprava a jakou úlohu by měly mít silnice/železnice/vodní doprava. Podle tohoto základního plánu investovat a postupovat v realizaci této představy různě velkými kroky. Mluvíme o stavbách jejiž životnost se počitá na desetiletí a možná staletí a které představují značné investice. Takže bez jasné dopravní politiky se proinvestuje spousta peněz stím, že ne vždy efektivně a výsledkem jsou stavby sproblematickým přínosem. Výsledek vydíme kolem sebe.


Dispečer_o11
Jak to konkrétně mysléte? Jakou podobu by měla pak ta žlezniční síť když by se investice oklonily do stavby D/R a zkuturnění mnohých silnic I a II třídy.

(Příspěvek byl editován uživatelem Haldir.)
Desiro
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2239
Registrován: 2-2004

Odesláno Sobota, 15. prosince 2012 - 21:37:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vy si jednak ohýbáte realitu tak, aby to vyšlo podle vašeho vidění světa, jednak jste vysvětlení hrubě nepochopil.

Tak co jste si přiohnul, výnosy z provozu silniční dopravy jsou všechny mnou výše uvedené položky, dovolil jsem si zanedbat třeba DPH z prodeje aut, protože k výnosu nemám zdroje (což ale výpočet zkreslí spíše na vaši stranu). To, že výnos 99% spotřební daně z minerálních olejů je "vytvořen" silniční dopravou je pravda i kdybyste se měl z toho posrat do vejšky. Prostě to akceptujte jako fakt.

Zbytek je hrubé nepochopení: spotřební daň se platí i z alkoholu.
Ale já počítám pouze s, cit. Výnos ze spotřební daně z uhlovodíkových paliv a maziv. Spotřební daň na alkohol v tom není zahrnuta, z ní má stát další příjem.

Stejné je to s DPH: DPH i z železniční jízdenky. Zde uvedená čísla je JEN a POUZE DPH vybraná z ceny paliv. DPH z železniční jízdenky ani z jiného zboží v tom není zahrnuta.

Rozpočet SFDI na silnice ve výši 26,3 miliardy se týká výlučně silnic ve vlastnictví státu ... Z čeho je financováno zbylých 90 % silniční sítě jste nám bohužel zapomněl sdělit
I to píšu, viz text příspěvku: Těch zbylých skoro 113 miliard nejen že pokryje náklady na provoz krajských silnic, dopravní policii a spol
Ale počítejme spolu: Většina z těch 26,3 mld. jsou náklady na výstavbu silniční sítě (uvažujte 1 km dálnice = 200 mil Kč/km). ˇUdržba je jen malá část v řádu jednotek mld Kč. Takže náklady na neúdržbu místních silnic - sám píšete, že je to podfinancovaná oblast - nebudou vyšší, než v řádu jednotek miliard. I tak pořád ještě zbývá 100 mld na ostatní lobbylibé státní výdaje.

Když nedokážete pochopit realitu, nedivte se, že vyvozujete špatné závěry. Když si to pak navíc ještě přiohnete, budete po čase překvapen, že svět nefunguje podle vaší vysněné reality, ale úplně jinak. A ještě hůž bude, pokud se podle vašeho pohledu na situaci s celým problémem pokusíte "něco" dělat, tedy pokud máte ty pravomoce. A vzhledem k tomu, že velká část odpovědných osob ve státní správě a státních železničních organizacích tak myslí, nemůžete se divit, že to tu vypadá tak, jak to tu vypadá...

A teď čekám na čísla od vás.
Chcete získat zajímavou a dobře ohodnocenou práci v železniční dopravě? Naučte se dobře německy!
Dluhonice
Neregistrovaný host
Odeslán z: 77.242.93.65
Odesláno Sobota, 15. prosince 2012 - 21:38:24    Odkaz na tento příspěvek  

Dispečer o11:

Ano, toto je legitimní možnost řešení. Akorát nevím, jestli je dobré po vyplacení investice přestat vybírat poplatky úplně, protože nějaké peníze stojí samozřejmě i provoz a údržba. Ale to mají pravděpodobně ošetřené nějak jinak.
Rudolf_33
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3751
Registrován: 11-2007
Odesláno Sobota, 15. prosince 2012 - 21:42:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

dluhonice: "Takže výnosy z provozu silniční sítě jsou pouze silniční daň, dálniční nálepky a mýto, celkem 18,4 Mld"

Ale ale. To jste plácnul pěkný nesmysl. Ona se ze silniční dopravy asi neplatí DPH, oni silniční dopravci a jejich zaměstnanci neplatí daně z příjmů a (spotřební) daň z paliv a maziv platí asi Marťani.

Z poznámky "hrubě nadhodnocené o daně, které tam nepatří, slouží k financování cca. 10 % silniční sítě v ČR ve vlastnictví státu" je ovšem zcela zřejmé, že zákon o účelovém určení daní a zákony o státním rozpočtu jsou pro vás naprostá Terra incognita. Pak ovšem není proč s Vámi diskutovat, diskuze nahrazující výklad základních pojmů cenu nemá. Trochu nastudujte a pak pište.
Dispečer_o11
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1968
Registrován: 5-2009

Odesláno Sobota, 15. prosince 2012 - 21:43:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Haldir:
Investice mohli jít oběma směry stejně. Jde to a šlo to v Německu, proč to nemohlo a nejde to u nás??. Odpověď: To snad ani není třeba psát. :-)
Haldir
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 896
Registrován: 4-2010

Odesláno Sobota, 15. prosince 2012 - 21:51:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Desiro
Jenomže z vaších roboru vyplivá, že silnice jsou v reálu podinvestované protože zdroje vydatně odsavá železniční doprava a železniční dopravci by měli být rádi že se jsou takto nastavené toky peněz. Protože by tu mohla být železniční síť nejen osekaná ale stav zbyvajicích tratí by se příliš nelišil od stavu v jakém byly na začátku devadesátých let....
Dispečer_o11
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1969
Registrován: 5-2009

Odesláno Sobota, 15. prosince 2012 - 21:57:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dluhonice:
No u toho soukromého investora to tak lehce nejde. Ale u státního to jde. Když vyberou to co do toho investovali při stavbě. Ta údržba už není tak nákladná jako samotná stavba. Samo sebou to musí být kvalitně odvedená práce, pak se nemusí tolik investovat do údržby a výběr peněz bude dosti převyšovat peníze za údržbu. Problém je, že u nás je to realizovatelné jen u těch dálnic. Máme tak rozvinutou silniční sít, že nové silnice krom dálnic není třeba stavět. Jen opravit ty stávající. Ale, těžko vysvětlíte lidem, že by měli platit za něco co tu je a je to státu. V tom případě by měl nastoupit soukromý investor, odkoupit, dát do kupy, nebo postavit nové (viz třeba D3) a pak vybírat poplatky.
Desiro
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2240
Registrován: 2-2004

Odesláno Sobota, 15. prosince 2012 - 22:01:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jenomže z vaších roboru vyplivá, že silnice jsou v reálu podinvestované protože zdroje vydatně odsavá železniční doprava
Podinvestované jsou, peníze odssává nejen železnice, ale rozbujelý stát obecně, ano.

železniční dopravci by měli být rádi že se jsou takto nastavené toky peněz
O tom celou dobu píšu, jenom ultrazz to nedokáží pochopit (resp. ani tomu nechtějí věřit).

Protože by tu mohla být železniční síť nejen osekaná ale stav zbyvajicích tratí by se příliš nelišil od stavu v jakém byly na začátku devadesátých let
Zcela správný závěr. Osobně bych to nechtěl. Myslím si, že za současné situace při správném nastavení poplatku za DC, měření spotřeby trakční energie, zprivatizovaných obou státních dopravních firmách, výběrkách v dotované osobce a žádných klacků pod nohy v open acces vozbě, zjednodušenému schvalování vozidel a údržbě tratí prováděnou na základě otevřených a transparentních výběrových řízeních bychom se tu mohli mít jako prasata v žitě. Stačilo by tak málo.
Chcete získat zajímavou a dobře ohodnocenou práci v železniční dopravě? Naučte se dobře německy!
Haldir
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 897
Registrován: 4-2010

Odesláno Sobota, 15. prosince 2012 - 22:04:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dispečer_o11

Ano šlo by to. Jenomže tu je problém, že v D mohli dostatečně investovat jak do železniční sítě tak do silniční. Jenomže to očem píšete by zde znamenalo výrazné snížení investic do železnic. Rozpulením jablka získáte jen dvě poloviny.... Takže tu je otázka jaké by to mělo dopady do stavu železniční sítě a jak by vypadala. Koridory by měly možná podobu jaká byla realizovana na samém začátku (Úvaly-Poříčany, Úhersko-Choceň) a některé problematické stavby by nebyly realizované.
Haldir
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 898
Registrován: 4-2010

Odesláno Sobota, 15. prosince 2012 - 22:13:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Desiro
jenom ultrazz to nedokáží pochopit
Co když si to plně uvědomují a jen se děsí toho co to znamená....

I když to připominá jak Houmer dal na přední sklo pkakát protože se mu nelíbil pohled na Alijašku....(Příspěvek byl editován uživatelem Haldir.)
Dluhonice
Neregistrovaný host
Odeslán z: 77.242.93.65
Odesláno Sobota, 15. prosince 2012 - 22:17:47    Odkaz na tento příspěvek  

Desiro:

Bohužel odmítáte pochopit fakt, že peníze ze spotřební daně a z DPH jsou určené na ŠKOLSTVÍ, ZDRAVOTNICTVÍ, OBRANU, KULTURU, SOCIÁLNÍ VĚCI atd. Kdyby jste z těch peněz platil silniční infrastrukturu tak, jak si myslíte, že se platí, tak potom by třeba nebylo z čeho vyplácet podpory v nezaměstnanosti.

I v dalším jste mně zásadně nepochopil:

1. 26,3 miliardy jsou jenom zlomkem potřebných peněz na silnice I. třídy a dálnice. Úplně zanedbáváte úvěry a peníze z EU, které kryjí (nevím přesně) cca. 75 % nákladů staveb!

2. Že je údržba jen malou částkou v řádu jednotek miliard je naprosto nepodložené - víte kolik přesně?

3. Když Vám 26 miliard (ne)stačí na provoz a investice pro 10 % rozsahu silniční sítě, tak si myslíte, že pro zbylých 90 % sítě si vystačíte se čtyřnásobkem těchto peněz?? Já si to rozhodně nemyslím.

4. Co místní komunikace? Ty se financují z čeho? Pokud si myslíte, že je to zanedbatelné tak třeba jenom jeden blbý tunel Blanka bude stát odhadem 37 miliard, tj. třetinu peněz, které ROČNĚ uvažujete, že by měly být investované nejenom do tohoto tunelu, ale i do všech komunikací v Praze, do všech komunikací ve všech městech v ČR a do všech krajských silnic! To opravdu hrubě nevychází!
Dluhonice
Neregistrovaný host
Odeslán z: 77.242.93.65
Odesláno Sobota, 15. prosince 2012 - 22:32:29    Odkaz na tento příspěvek  

Jinak je to asi marná debata, zvlášť poté, co se na scéně zjevil Rudolf 33. Budu klidně dál žít s tím, že mám za sebou hotové (a většinou i realizované) projekty silnic zhruba za 400 000 000 Kč, z čehož logicky vyplývá pro místní šotouše, že o silnicích a jejich financování nevím vůbec nic. OK, žijte si klidně dál ve svém šotobludu. Poslední co k tomu dodávám je to, že blbost se pravdou nestane ani poté, co se o ní budete vzájemně přesvědčovat.
Haldir
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 899
Registrován: 4-2010

Odesláno Sobota, 15. prosince 2012 - 22:39:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dluhonice
Pokud chápu pana Desiro dobře. Tak jemu jde o celkovou rozpočtovou bilanci kdy velká část příjmů původ v silniční dopravě. Jediné co považuji problematické to nazývat platbou za DC. I když to má udčitý vztach k realizovanému dopravnímu výkonu na silnicích. Takže to je spíše spor o terminologii.
Dluhonice
Neregistrovaný host
Odeslán z: 77.242.93.65
Odesláno Neděle, 16. prosince 2012 - 00:13:29    Odkaz na tento příspěvek  

Je to i logický spor.

Berme, že správa silnic má silnici, po které jezdí nějaké množství automobilů, jejichž řidiči zaplatí nějakou spotřební daň z paliva a nějakou DPH z benzínu či nafty. Správce silnice - jak jsem pochopil kolegu Desiro - by tedy mohl (nebo měl) přijít a říct si na ministerstvu financí, že ty peníze z daní chce po státu zpět, aby z nich mohl udržovat silnici (a aby se z nich neudržovala třeba železnice).

Teď berme, že u té silnice stojí hospoda. Její hosté zaplatí nějakou spotřební daň z alkoholu a z tabákových výrobků, které si v hospodě koupí hosté, a také zaplatí nějaké DPH z tržeb. Máme - li se držet rovného a spravedlivého přístupu, potom pro hospodského je hospoda jeho infrastruktura, tedy mohl by také nárokovat na státu, ať mu vrátí spotřební daň a DPH, co zaplatili jeho hosté, protože si chce z těch peněz opravit zase svou infrastrukturu - tedy třeba střechu, nebo zateplit fasádu, nebo třeba vyměnit okna.

Na tomto příkladu je krásně poznat tu podstatu sporu - spotřební daň ani DPH nikdy neslouží k tomu, aby si ji nárokoval k navrácení od státu ten, na jehož půdě byla vybraná. Prostě spotřební daň ani DPH nelze považovat žádným způsobem za nějaké mýto nebo polatek za užívání, a už vůbec je nelze s výnosem z mýta nebo z prodeje dálničních známek jednoduše sčítat. Tyto daně jsou pouze a jenom daňový výnos pro státní rozpočet.
Desiro
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2241
Registrován: 2-2004

Odesláno Neděle, 16. prosince 2012 - 08:39:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

odmítáte pochopit fakt, že peníze ze spotřební daně a z DPH jsou určené na ŠKOLSTVÍ, ZDRAVOTNICTVÍ, OBRANU, KULTURU, SOCIÁLNÍ VĚCI atd
Ty peníze se rozpustí ve státním rozpočtu spolu s jinými daněmi, o tom není logického sporu a pak se z nich platí výdaje státního rozpočtu, mj. i výstavba a údržba infrastruktury. Máte proti tomu něco?
Účelem výpočtu bylo poukázat na to, kolik silnice odvádí a co dostává zpátky. Je to pochopitelné?

26,3 miliardy jsou jenom zlomkem potřebných peněz na silnice I. třídy a dálnice. Úplně zanedbáváte úvěry a peníze z EU, které kryjí (nevím přesně)
No a to je ten problém. Argumentuji čísly a vy mi je jen cupujete aniž byste přispěl jedním vlastním. Tak šup, sem s nimi, kolik je to přesně?

Že je údržba jen malou částkou v řádu jednotek miliard je naprosto nepodložené - víte kolik přesně?
Vy to jistě víte.

Když Vám 26 miliard (ne)stačí na provoz a investice pro 10 % rozsahu silniční sítě, tak si myslíte, že pro zbylých 90 % sítě si vystačíte se čtyřnásobkem těchto peněz?? Já si to rozhodně nemyslím.
Dtto, podložit.
Chcete získat zajímavou a dobře ohodnocenou práci v železniční dopravě? Naučte se dobře německy!
Parmezano
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1044
Registrován: 5-2008

Odesláno Neděle, 16. prosince 2012 - 10:43:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dispečer o11: takhle jde o to , že proč má stát podporovat soukromníky ,když si to může udělat ve vlasní režii to není jenom pošta, proč třeba pro Čepro jezdí Unipetrol nebo AWT atd, to se naskládá
Dluhonice
Neregistrovaný host
Odeslán z: 77.242.93.65
Odesláno Neděle, 16. prosince 2012 - 10:45:19    Odkaz na tento příspěvek  

No moment, teď to pěkně obracíte. Vy jste byl první kdo konstatoval, že příjmy ze silniční dopravy řádově překračují výdaje na dopravní infrastrukturu, což jsem já zpochybnil. Takže je teď na Vás abyste doložil svá vlastní slova, a také z jakých údajů vycházíte. Ale prosil bych žádné kouzlení se sčítáním DPH a mýta, nebo střelby od pasu typu "těch 100 miliard na ostatní silnice musí stačit", ale pěkně statisticky dvě čísla vedle sebe, ať to má nějakou věrohodnost.
Desiro
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2242
Registrován: 2-2004

Odesláno Neděle, 16. prosince 2012 - 10:48:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

teď to pěkně obracíte
To už mělo být obrácené dávno, když jsem vás vyzýva poprvé. Tak šup sem s nimi.
Chcete získat zajímavou a dobře ohodnocenou práci v železniční dopravě? Naučte se dobře německy!
Trainspot
Moderátor

Číslo příspěvku: 4183
Registrován: 5-2002
Odesláno Neděle, 16. prosince 2012 - 12:08:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Parmezano jde o to , že proč má stát podporovat soukromníky ,když si to může udělat ve vlasní režii

Můžem se současně ptát, proč si to má zajišťovat sám stát, když tu máme cca 80 jiných dopravců - který to odvezou, bez ztráty, dosypů, provizí atd. atd.
Trainspot
Moderátor

Číslo příspěvku: 4184
Registrován: 5-2002
Odesláno Neděle, 16. prosince 2012 - 12:35:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dluhonice: o jaké čísla vám jde?

Ročenka dopravy 2011
Investiční výdaje silnice* 31 799,4 mil.
Investiční výdaje železnice 10 987,2 mil.
Provozní a opravy silnice* 14 009,4 mil.
Provozní a opravy železnice 8 983,0 mil.
*výdaje na dálnice a silnice I., II. a III. třídy

Výnos spotřební daně z paliv a maziv už tu byl.
Osasco
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 10
Registrován: 7-2012
Odesláno Neděle, 16. prosince 2012 - 13:40:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ono se s čísly ohledně výnosů ze spotřební daně paliv a maziv (a se závěry z nich plynoucích) musí zacházet vůbec opatrně. Představte si hypotetickou skutečnost:
1, spotřební daň by se vybírala pouze u nákladní dopravy
2, modal split dopravního výkonu by byl 50% pro silnici a 50% pro železnici
3,existovaly by pouze motorové lokomotivy

Potom by byl výběr spotřební daně ze silniční dopravy zhruba 2x-3x vyšší, než ze železniční. Bylo by i pak přerozdělení výnosu řekněmě 1:1 pro silnici i železnici nespravedlivé pro silniční dopravu?
Parmezano
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1045
Registrován: 5-2008

Odesláno Neděle, 16. prosince 2012 - 15:22:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Trainspot
když máš svoji dodávku , taky si necháš dovézt dva pytle cementu od autodopravce ?
Hungry_bear
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1478
Registrován: 1-2006

Odesláno Neděle, 16. prosince 2012 - 15:31:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dovézt si dva pytle cementu vlastní dodávkou často je dražší, než si je nechat dovézt jinou firmou (která v autě nepoveze jen je).
Huffnagell
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 645
Registrován: 9-2007
Odesláno Neděle, 16. prosince 2012 - 15:53:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hungry bear: Jen jestli to přiveze včas, nenechá ten cement zmoknout, popř. rozkrást...
Hungry_bear
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1479
Registrován: 1-2006

Odesláno Neděle, 16. prosince 2012 - 16:04:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No to je na vás, zda si objednáte zrovna ČDC
Blebla
Neregistrovaný host
Odeslán z: 188.120.195.143
Odesláno Neděle, 16. prosince 2012 - 16:08:52    Odkaz na tento příspěvek  

Magořina, dle které by se daně z prodeje cigár a chlastu měly stopro vracet do řetězce výroby cigaret a chlastu má stálé zastánce, jak vidět na reakcích zdejších chytráků. Už vidím, jak někdo vytáhne externality a tlučhubové jej po klausovsku usadí - v duchu "nerozlišitelnosti" špinavých a čistých peněz.
Dluhonice
Neregistrovaný host
Odeslán z: 77.242.93.65
Odesláno Neděle, 16. prosince 2012 - 16:54:50    Odkaz na tento příspěvek  

Trainspot:

Díky za ta čísla ze statistické ročenky. Konečně trochu směrodatné údaje.

Nicméně -
- Co železnice nespotřebuje v palivech a v mazivech, to spotřebuje v elektřině. Ta se narozdíl od paliv a maziv vyrábí většinou z tuzemských zdrojů, takže by zase někdo vypočítat, jaké daně zaplatí všichni výrobci a distributoři elektrické energie, dodávané na síť SŽDC, a podle již osvědčeného vzoru by tuto částku daňového výnosu mohl sečíst s výnosem z poplatku za použití železniční dopravní cesty.

- V nákladech za silniční síť v té statistické ročence pořád chybí místní komunkace. Jejich délka je také obrovská, navíc jsou ze všech komunikací provozně úplně nejdražší - musí se čistit odvodnění (nejsou příkopy, takže uzavřené vpustě), je tam řada křižovatek, semaforů, spousta dopravního značení, parkoviště, osvětlení atd. To vše v několika tisících obcí v celé ČR. To je jenom provoz. Investice do komunikací v obcích jsou většinou také daleko dražší než mimo obce, a to nemluvím o takových investicích, jako jsou tunely (např. Blanka v Praze). Teprve po přičtení této ceny k nákladům na ostatní silnice (I. - III. třídy + R + D) bysme dostali věrohodný údaj o tom, kolik nás stojí silniční infrastruktura.
Huffnagell
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 646
Registrován: 9-2007
Odesláno Neděle, 16. prosince 2012 - 16:55:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hungry bear:Jsem rád, že si rozumíme...
kpt.Hejl
Neregistrovaný host
Odeslán z: 217.196.213.166
Odesláno Neděle, 16. prosince 2012 - 19:20:42    Odkaz na tento příspěvek  

Dluhonice:nezlobte se,že vám do toho vstupuji,ale to už doufám nemyslíte úplně vážně.Vemte na vědomí,že např.propustky na silnicích budovali a udržovali naši předci (tj. stát a obce)už v dobách,kdy po železnici nebylo ani dechu ani slechu.Vychází mi z toho,že toužíte po situaci,kdy základní dopravní obslužnost je postavená na železnici,a k ní se lidé a zboží dostanou po stezkách pěšky nebo koňmo.To je od člověka,kterého živí výstavba silnic dost odvážné myšlení.A teď vážně:už jednou na K-reportu došla diskuse kolem financování železnic do základního bodu-co všechno má dnes zabezpečovat stát.Já(ač fanoušek do vláčků a spíše levičák)bych vyžadoval tohle:vnější a vnitřní bezpečnost,dostupné zdravotnictví a sociální péči,tj.starost o staré a mladé neschopné pracovat,lidi bez práce,péči o základní infrastrukturu,tj.silnice,el.síť,vodovody,provozování právního státu.Vše ostatní,včetně té nešťastné,19.století odpovídající železniční sítě,bych ponechal trhu,mimo jiné taky pro to,aby bylo na to vyjmenované.Možná na to máte jiný názor,ale kdyby se náhodou diskuse stáčela k tomu,tak sanitka k vám,ani vašim příbuzným po kolejích opravdu nepřijede,byť tu byly předváděny nemocnice využívající železniční dopravu.
Desiro
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2243
Registrován: 2-2004

Odesláno Neděle, 16. prosince 2012 - 20:12:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Konečně trochu směrodatné údaje.
Konečně? Tak proč jste si je sem nehodil sám?

Jinak já samozřejmě mám přístup k té ročence (asi jako každý, že), takže jsem vás jen chtěl nechat, abyste se k těm číslum (100 mld, no neměl jsem pravdu?) propracoval sám ... leč nevyšlo to, otvírat si hubu podle svých představ, jakkoli vzdálených od reality, je lepší, ale to vám vůbec nevadí, tak proč bych se měl snažit já?

Kpt. Hejl: Dluhonice to možná vážně myslí, ale ten poslední příspěvek je těžká zoufalost.

Abychom to uzavřeli, silnice je významný "zdroj prostředků" s kladnou bilancí směrem ven (pro stát), naopak železnice je významný příjemce.

Důrazně bych pak nedoporučoval zvyšovat daně, týkající se silniční dopravy. Je snad jasné proč.
Chcete získat zajímavou a dobře ohodnocenou práci v železniční dopravě? Naučte se dobře německy!
Dluhonice
Neregistrovaný host
Odeslán z: 77.242.93.65
Odesláno Neděle, 16. prosince 2012 - 20:55:58    Odkaz na tento příspěvek  

kpt. Hejl.

OK, jste pro to, aby silniční síť byla financovaná státem, a železnice byla coby zbytná financovaná z peněz, které si mezi sebou vyberou její uživatelé. Je to samozřejmě otevřeně diskriminační a v důsledku poškozující zejména silniční síť, protože pokud takto zpoplatníte železnice, tak zásadně přetížíte silnice. A díky přetížené silnici třeba zrovna nedojede včas ta oblíbená sanitka s pacientem. Ale je to Váš názor, se kterým Voltairovsky absolutně nesouhlasím, avšak plně jej respektuju.

Desiro,
Na Vás reagovat je už opravdu pod mou úroveň. Hlavně, že jste zcela neschopen vyčíslit náklady na místní komunikace v obcích a městech celé ČR, z čehož logicky usuzujete, že jsou nulové, do toho jste si zplácal na příjmové straně dohromady všechno, co jste měl zrovna po ruce, a na základě toho jste vyvodil skvělý závěr.


Šotoušci mají jednu specifickou vlastnost. Jsou přesvědčení o nějaké dogmatické pravdě, kterou si musejí za každou cenu zdůvodnit. První napíšou výsledek, k němu si potom domýšlejí výpočet. To, čemu absolutně nerozumí ve "výpočtu" prostě vůbec nezohlední (třeba to, že silnice není místní komunikace, a že stojí nějaké peníze, o nichž nemají ponětí). To, čemu "rozumí", to slepě opíšou, aniž by uvažovali, co ta částka znamená (u železnice může znamenat třeba odstranění letitého zanedbání, tedy určitého vnitřního investičního dluhu na infrastruktuře), vítězně získaná čísla, která nelze z výše uvedených důvodů vůbec objektivně porovnat, tak bez znalosti souvislosti postaví vedle sebe a z toho logicky vyvodí závěr, kterým si podpoří svou demagogickou pravdu.

Já jsem prostě zvyklý jako stavař na trošku jiný režim. Na škole platilo že pokud někdo cpal čísla do výpočtů, a přitom sčítal nesčitatelné, porovnával neporovnatelné, nebo zanedbal nezanedbatelné, potom byl vyražen od zkoušky. Pokud si stále myslel, že je borec, potom byl posléze vyražen i ze školy. Já jsem přátelé úspěšně absovoval a teď se 6 let úspěšně živím v oboru. K - report má tu nevýhodu, že když si tady někdo ohýbá realitu, tak nenese žádný následek. Asi rok jsem tady nic nepsal s vědomím, že se zde vyskytují jedinci, se kterými nemá smysl ztrácet čas. Takže si sypu popel na hlavu, že tady plýtvám energií, kterou jsem mohl věnovat užitečnějším věcem. Dám si zase na rok pauzu, protože debata s dogmatiky, kteří na mé argumenty prostě absolutně nereagují, nemá žádný význam. Co jsem nakonec chtěl říct, to jsem řekl.

To je z mé strany vše.
kpt.Hejl
Neregistrovaný host
Odeslán z: 217.196.213.166
Odesláno Neděle, 16. prosince 2012 - 21:40:41    Odkaz na tento příspěvek  

Dluhonice:V okamžiku,kdy dojde k úplnému přetížení silnic,se těm škaredým kapitalistům vyplatí provozovat železnice.A protože žijeme v civilizované společnosti,a vše je o míře,tak jsem si jist,že je možné tu hranici,za kterou by omezování provozu na železnici zahltilo silnice nepřekročit.Někde jsem četl,že 90% železniční nákladní dopravy využívá 30% sítě.Kdyby v provozu zůstalo 50% železnic,myslíte,že by to zásadně zvýšilo zatížení silnic,nedejbože by sanitky zůstavaly viset v kolonách kamionů?A vůbec,kde píšu o tom,že chci nějak navýšit zpoplatnění železnice?Možná by se mohlo naopak snížit,ale ví vůbec někdo,nebo je to ochoten zveřejnit,jaké jsou celkové náklady na provoz železnic,a jaké by byly,pokud by jich zůstala,dejme tomu,ta zatíženější polovina?
T. H .
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.181.56.8
Odesláno Neděle, 16. prosince 2012 - 22:41:19    Odkaz na tento příspěvek  

Dluhonice: jste zcela neschopen vyčíslit náklady na místní komunikace v obcích a městech celé ČR
Po těch se bude odehrávat kolik procent silniční nákladní dopravy? Jestli se na nich spíš nechcete točit ve snaze najít únikový prostor a k výsledku domýšlet zadání...
Osasco
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 11
Registrován: 7-2012
Odesláno Neděle, 16. prosince 2012 - 22:52:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

kpt.Hejl:

pokud by jich zůstala,dejme tomu,ta zatíženější polovina -určitě by náklady byly vyšší než polovina a vzhledem k tomu, jak SŽDC kouzlí s náklady na údržbu, tak se to nikdy nedovíme.

Dluhonice:
Jaké jsou náklady na místní komunikace bych také rád věděl, nevím co na tom některým vadí... (asi že je nikdo nedokáže vyčíslit a všechny odhady jim stojí na vodě)
Osasco
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 12
Registrován: 7-2012
Odesláno Neděle, 16. prosince 2012 - 22:59:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

T.H.
Průmyslová a Kbelská v Praze jsou místní komunikace nebo se o ně stará ŘSD?
T. H .
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.181.56.8
Odesláno Neděle, 16. prosince 2012 - 23:08:47    Odkaz na tento příspěvek  

Klidně se zeptám znovu: Kolik procent silniční nákladní dopravy se odehrává po místních komunikacích?
Osasco
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 13
Registrován: 7-2012
Odesláno Neděle, 16. prosince 2012 - 23:15:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dopravního výkonu samozřejme velmi malá část, nicméně na druhou stranu by bez místních komunikací silniční nákladní doprava nemohla vůbec existovat - např. také příjezdové komunikace průmyslových zón.
T. H .
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.181.56.8
Odesláno Neděle, 16. prosince 2012 - 23:19:44    Odkaz na tento příspěvek  

Dopravního výkonu samozřejme velmi malá část
No tak si klidně připočítejte k předchozí sumě ostatních silnic nějakou "velmi malou část" a bude to sedět.
Dluhonice
Neregistrovaný host
Odeslán z: 77.242.93.65
Odesláno Pondělí, 17. prosince 2012 - 00:30:26    Odkaz na tento příspěvek  

T.H:

Dopravního výkonu se odehrává na místních komunikacích relativně malé množství, ale jejich existence je nezbytná - jsou to včechny boční ulice ve městech a obcích, jsou to všechna parkoviště, všechny komunikace, kterými jezdí popeláři nebo zásobování. A to je právě to jádro problému, které se tady snažím vysvětlit - tyto komunikace mají obrovský plošný rozsah, provozně a údržbově jsou hodně drahé, a je na nich uskutečňovaný relativně malý objem dopravy (je to většinou ten první kilometr od baráku nebo poslední kilometr k baráku), přesto jsou pro existenci silniční sítě naprosto nevyhnutelné.

Někteří jsou milovníci čísel, takže to vezmu od nás z Přerova, kde mám přehled, co se děje:

Vybrané velké investice do místních komunikací:

TYRŠŮV MOST - 120 milionů Kč
OPRAVY KOMUNIKACÍ - cca. 50 MILIONŮ
AUTOBUSOVÉ NÁDRAŽÍ - 134 MILIONŮ

Celkem za 4 roky 2009 - 2012 asi 300 milionů jen velké investice (bez údržby). To je 75 milionů ročně. Pokud to rozpočítám na jednoho obyvatele ročně (Přerov má 45 000), tak to vychází na každého človíčka 1 667 Kč. Je ovšem fakt, že se tam sešlo naráz víc větších investic, takže reálně dlouhodobě ty investiční náklady budou menší, odhadem 1000 Kč na občana ročně (hodně záleží na každé obci a městě, jak zrovna v této oblasti investuje). Když k tomu přidám náklady údržbové a opravy (čištění, svícení, odvodnění, lepení děr), potom možná přijdou každého člověka u nás ve městě místní komunikace na nějakých 1300 - 1500 Kč (ano, značnou část pokryly dotace, ale to je jenom jiný veřejný zdroj, takže těch 1300 - 1500 kč/osobu/rok bych nechal).

V takovém případě se můžeme dostat při deseti milionech obyvatel k částce za údržbu, provoz a investice do místních komunikací cca. 13 - 15 miliard Kč. To je cca. třetina navíc k tomu, co je vynakládáno na silnice a dálnice - tj. pokud výdaje na silnice jsou 32 + 14 = 46 miliard, a k tomu dalších cca. 14 miliard místní komunikace, jsme na 60 miliardách.

Ovšem přichází krok číslo 2 - za těchto 60 miliard jsme ve stavu, kdy nárůst automobilové dopravy zásadně překračuje nárůst kapacit na silniční síti, a stav komunikací se zhoršuje. Tedy není důležité, že nás silniční síť stojí TEĎ cca. 60 miliard ročně, ale důležité je říct si, kolik by měla silniční síť stát, abychom ji dokázali opravovat alespoň tak rychle, jak rychle je poškozována, a rozšiřovat alespoň v takovém rozsahu, v jakém narostlo dopravní zatížení. Potom se samozřejmě dostáváme k částce minimálně dvojnásobné, tj. 120 miliard Kč.
Dluhonice
Neregistrovaný host
Odeslán z: 77.242.93.65
Odesláno Pondělí, 17. prosince 2012 - 00:35:39    Odkaz na tento příspěvek  

Tudíž to, že nás dnes stojí silniční síť "jenom" nějaké peníze neznamená nic jiného, že o co méně dáváme do silnic dnes (čímž vzniká dojem, že vlastně stojí málo peněz), o to více do nich budeme muset vrazit peněz v budoucnu.

Při této bilanci tam pořád nevidím ten finanční tok ze silnic, který DLOUHODOBĚ dotuje zbytek ekonomiky. Nanejvýš pokud se zrovna teď na silnicích víc vybere než investuje, tak zákonitě musí přijít doba, kdy se to obrátí, čili do silnic se bude muset nalít víc peněz, než se v danou dobu bude vybírat.

Kpt. Hejl:
Kdybyste zrušil 30 % železniční sítě, po které se jezdí relativně nejméně, tak byste tím ušetřil tolik peněz, že by to u místních komunikací stačilo možná na zalepení děr po jedné zimě. V té části železniční sítě, na které se odehrává 90 % výkonů, je vynakládáno také 90 % nákladů.
Desiro
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2244
Registrován: 2-2004

Odesláno Pondělí, 17. prosince 2012 - 06:23:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dluhonice,
Na Vás reagovat je už opravdu pod mou úroveň ... Já jsem prostě zvyklý jako stavař na trošku jiný režim. ... Já jsem přátelé úspěšně absovoval a teď se 6 let úspěšně živím v oboru.
Tak jste nám ukázal, jakej jste prima bystroň, přičemž my ostatní jsme póvl, no a teď se podíváme na ta čísla. Já totiž takovou argumentaci neberu, budeme se bavit o číslech a na jejich základě vyvozovat nějaké závěry, konec konců do toho vás tu nutím od samého počátku. Mimochodem, stavaři, co u vás ve škole udělali s tím, kdo nějaká čísla do výpočtu nedodal vůbec?

V takovém případě se můžeme dostat při deseti milionech obyvatel k částce za údržbu, provoz a investice do místních komunikací cca. 13 - 15 miliard Kč. To je cca. třetina navíc k tomu, co je vynakládáno na silnice a dálnice - tj. pokud výdaje na silnice jsou 32 + 14 = 46 miliard, a k tomu dalších cca. 14 miliard místní komunikace, jsme na 60 miliardách.
Od toho se odpíchneme.

Ovšem přichází krok číslo 2 - za těchto 60 miliard jsme ve stavu, kdy nárůst automobilové dopravy zásadně překračuje nárůst kapacit na silniční síti, a stav komunikací se zhoršuje. Tedy není důležité, že nás silniční síť stojí TEĎ cca. 60 miliard ročně, ale důležité je říct si, kolik by měla silniční síť stát, abychom ji dokázali opravovat alespoň tak rychle, jak rychle je poškozována, a rozšiřovat alespoň v takovém rozsahu, v jakém narostlo dopravní zatížení. Potom se samozřejmě dostáváme k částce minimálně dvojnásobné, tj. 120 miliard Kč.
A to už jsou Vaše mokrý sny, abyste si odůvodnil, cituji přesvědčení o nějaké dogmatické pravdě, kterou si musejí za každou cenu zdůvodnit. První napíšou výsledek, k němu si potom domýšlejí výpočet.

Takže pokud nás silniční infrastruktura ročně stojí cca 60 mld. a příjmy z ní jsou cca 140 mld., tak nemám důvod uhýbat z toho, co už jsem řekl, finanční tok ze silnic dlouhodobě dotuje zbytek ekonomiky.
Chcete získat zajímavou a dobře ohodnocenou práci v železniční dopravě? Naučte se dobře německy!
T. H .
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.181.56.8
Odesláno Pondělí, 17. prosince 2012 - 07:32:18    Odkaz na tento příspěvek  

Dluhonice: Dopravního výkonu se odehrává na místních komunikacích relativně malé množství, ale jejich existence je nezbytná
Nikdo tu netvrdí opak, to je jen vaše snaha otočit to jinam.
V takovém případě se můžeme dostat při deseti milionech obyvatel k částce za údržbu, provoz a investice do místních komunikací cca. 13 - 15 miliard Kč
To je úžasný woodoo výpočet, aby to vyšlo podle předem stanoveného výsledku, nicméně oceňuji zejména fakt, že CELÝ ten balík chcete nacpat za "vinu" silniční nákladní dopravě...
Tedy není důležité, že nás silniční síť stojí TEĎ cca. 60 miliard ročně, ale důležité je říct si, kolik by měla silniční síť stát
...a tohle je vůbec manipulace jako prase. "První napíšou výsledek, k němu si potom domýšlejí výpočet."
Osasco
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 14
Registrován: 7-2012
Odesláno Pondělí, 17. prosince 2012 - 10:08:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ale, proč tolik agresivity (všichni)?
Otázka stojí, zda se celkové náklady na místní komunikace můžou víceméně zanedbat nebo tvoří poměrně významnou část nákladů na silniční infrastrukturu... Kolik toho po nich jezdí je přece irelevantní, prostě jsou nezbytné. Spotřební daň stejně není rozlišena na nákladní a osobní a osobní dopravy se na nich realizuje významná část - města.

Analogicky k silnicím - jaké jsou asi náklady na vlečky - nebytnou podmínku nákladní dopravy ? Můžou se zanedbat? Existuje nějaký odhad?
T. H .
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.179.198.1
Odesláno Pondělí, 17. prosince 2012 - 10:52:14    Odkaz na tento příspěvek  

Budiž na tomto místě řečeno, že silniční doprava je ČISTÝM PLÁTCEM do státního rozpočtu a přerozdělování se děje VE PROSPĚCH železnice, takže by se na té šotoagresivitě určitě dalo ubrat. A klidně se dál plácejte v tom, jestli k tomu připočítat i kompletní výkon na místních komunikacích a nakonec to vynásobit dvěma.
Haldir
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 904
Registrován: 4-2010

Odesláno Pondělí, 17. prosince 2012 - 11:28:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

T.H.
Myslím si že základem tohoto vvoje hodnocení objemu kamionvé dopravy. S tím souvisejicí otázka jakou by měla mít podobu dopravní politika státu a jak by měl vytvářet podmínky pro jednotlivé druhý dopravy.
T. H .
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.179.198.1
Odesláno Pondělí, 17. prosince 2012 - 12:06:19    Odkaz na tento příspěvek  

Dopr..., buďte rád, že stát "vytváří podmínky pro jednotlivé druhy dopravy" tak, jak je vytváří, a že železnice z této přerozdělovací "dopravní politiky státu" těží takových 30 miliard ročně.