K-report
 

Nové tramvaje Odhlásit | Diskusní skupiny | Vyhledávání
Moderátoři | Registrace | Editace profilu

Diskuse K-report » Tramvaje a metro » Nové tramvaje « Předcházející Další »

  Dialog Autor Příspěvky Stran Posl. příspěvek
Staré archivytuloid 420   
Archiv diskuse Nové tramvaje do 03. 9. 2014dopravopat 60  03-9-14  07:38
Archiv diskuse Nové tramvaje do 02. 11. 2014Rhomosapienc 60  02-11-14  16:19
Archiv diskuse Nové tramvaje do 13. 12. 2014Prvek 60  13-12-14  18:47
  ClosedUzavřeno: Další dialogy již nemůžete zahájit.        

Autor Příspěvek
Jva
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3428
Registrován: 6-2002

Odesláno Sobota, 13. prosince 2014 - 19:43:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

"Zatím není určeno, zda bude určena pro český nebo zahraniční trh" a zároveň "Pokud bude vypsáno výběrové řízení, které by umožňovalo se soutěže účastnit, tak se ho zúčastníme". A to si myslí, že o takovou tramvaj nebude v ČR zájem (když její podstatně "horší" VARIAntou obnovují vozový park i provozy, jež jsou založeny na celotýdením provozu vozů délkové kategorie min. 20m, kterých je v plně NP verzi na trhu dost)? Pro provozy, kde je provozování souprav mimo PD hrubě neekonomické či protizákaznické (sice souprava, ale s dvojnásobným intervalem), tedy Liberec, Olomouc či Most (ani modernizované T3 nevydrží věčně), je to alternativa, na které se už v dané délkové kategorii (z hlediska nízkopodlažnosti) moc nového vymyslet nedá.
Mimochodem, nemáte ponětí, jak vzdálené jsou otočné čepy? V původních prospektech EVO je to u dvou podvozků pod jedním článkem 5850mm (což vede k menšímu natáčení podvozku v obloucích, tedy širší uličce), kam by se ovšem nevecpaly dvoje dveře s oknem uprostřed.

Cynik - tak říká optimista realistovi...
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 62.197.202.11
Odesláno Sobota, 13. prosince 2014 - 21:38:28   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Jva:
http://praha.idnes.cz/dopravni-podnik-praha-montuje-novy-typ-tram vaji-f6p-/praha-zpravy.aspx?c=A141212_113102_praha-zpravy_bur

„Jedná se o jednočlánkovou patnáctimetrovou bezbariérovou tramvaj s dvěma plně otočnými podvozky a klimatizovaným salónem pro cestující. Tramvaj lze podle potřeby spřahovat, například v dopravních špičkách. Čtvery dveře umožní zrychlenou výměnu cestujících,“ řekl iDNES.cz náměstek generálního ředitele firmy Pragoimex David Kronovetr.

Z toho s najväčšou pravdepodobnosťou zaokrúhleného údaju 15 metrov môžeme určite približnú vzdialenosť čapov ak bude predný a zadný previs 4 metre. Výjde nám 7 metrov čo by mohlo byť. Šírku vozidla teraz neviem odhadnúť či bude 2,48, 2,50 alebo 2,56 metra, každopádne čelá dávajú tušiť prejazdový profil podobný vozom KT8D5.

Vzdialenosť čapov zaručene nebude viac než 7,5 metra. Zaujímal by ma aj min. polomer oblúku, ktorý asi bude 18 metrov.
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 62.197.202.11
Odesláno Sobota, 13. prosince 2014 - 22:22:26   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Ináč ten interiér nepovažujem za najšťastnejší, bude podobný ako v tramvaji EVO2:
Zbytočne veľa sedačiek na schode, mali ich skôr dať priamo na "podbeh" a otočiť smerom do nízkopodlažnej časti, minimálne tam kde nie sú dvere. Nad 1. podvozkom v EVO2 tomu veľa nechýbalo, je tam síce 2+2, ale mohli byť radšej priamo na "podbehu". Tam kde je 2+1 resp. 1+2 alebo dokonca 1+1 je ulička síce širšia, zato ostáva deformovaná kvôli priestoru pre prevodovku a prakticky v nej nebudú môcť stáť dvaja ľudia pohodlne vedľa seba. To platí najmä o TWT NT15 (teda EVO1) ktorá má väčšiu vzdielenosť čapov a tým pádom aj užšiu uličku, čo je vidno na fotke hrubej stavby. Osobne preferujem riešenie 2+2 ako v Škode 30T, možno by tá ulička bola asymetricky zúžená o 10 cm kvôli prevodovke, čo by znamenalo miesto 58 cm šírku "iba" 48 cm ale keď môže mať SOR NB 18 v uličke 49 cm tak by to nemusel byť až taký prúser.

30T:
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 62.197.202.11
Odesláno Sobota, 13. prosince 2014 - 22:24:39   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Keby dali iba troje dvere a sitzle tak ako si predstavujem, tak mohli mať 32 miest na sedenie a oproti každým dverám plochu na státie (oproti 1. dverám zmenšenú o búdu vodiča). Však tak to uvažujem ja v mojej šotokonštrukcii, až na to že som chcel mať viac miest na sedenie, tak som pridal dve na zadnú plošinu a dve medzi podvozky. Dizajn čela som prevzal a upravil podľa seba z návrhu TFP1 http://annamaresova.com/tramforprague.htmlVýkresy, teda skôr také dosť presné skice, rámu skrine, polrmov podvozkov, kolísky, prevodoviek a pod. sem radšej dávať nebudem.
9001
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3753
Registrován: 6-2004

Odesláno Sobota, 13. prosince 2014 - 23:07:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Uvidíme až to vyjede, ale pokud nastanou tlaky po vyzkoušení, tak klidně program Vario bude odstřelen a bude nahrazen tímhle...

A co budou dělat místní DP vyjma Prahy? Pokud to udrží cenu za soupravu pod 15T, tak je celkem jasné co se koupí... Nebo snad existuje nějaký výrobce co vyrábí nové "krátké" tramvaje?
Mkzb
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 882
Registrován: 5-2009

Odesláno Neděle, 14. prosince 2014 - 08:03:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Výhodou vozů EVOx proti 15T jsou celé nápravy, tzn. o něco jednodušší koncepce pojezdu. Doplním citaci Murhyno zákona: Čím složitější vozidlo, tím větší šance, že se něco rozbije.
Malý_fotograf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5241
Registrován: 5-2002

Odesláno Neděle, 14. prosince 2014 - 11:32:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Kdyby vyjely tramvaje od Anny Marešové, myslím že by se stal malý zázrak... [jidlo] Ale pro českou MHD by to bylo jedině dobře!

Na každou svini se někde vaří voda. I na mě.
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 62.197.202.11
Odesláno Neděle, 14. prosince 2014 - 12:22:11   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Malý_fotograf:
Mne sa páči dizajn čela ktorý navrhla, ale nestotožňujem sa s množstvom iných vecí. Najmä v koncepcii motorák + vlečniak, ktorý v tom prevedení ako uvažuje je pra Prahu nepoužiteľný, možno za cenu zníženia rýchlosti (pomalšie rozjazdy). Rovnako myšlienka vysokopodlažného vozňa v súprave s nízkopodlažným, ďalej delenie na "intelektuálnu" a "sociálnu" časť (motorák a vlečňák). Ten bočný displej pod úrovňou okien je fajn nápad, ale z praktického hľadiska je jeho prínos malý nakoľko na neho vidia iba cestujúcu bezprostredne stojaci pri hrane nástupného ostrovčeka a tí za nimi cez nich nebudú vidieť. Informácia pre cestujúcich by mala byť v momente pristavenia vozidla do zastávky jednoznačne a rýchlo viditeľná. Vypisovanie celej trasy mi príde zbytočné, to je úloha vnútorných transparentov. Ďalej by som strašne rád videl nejaký okótovaný výkres jej tramvaje, lebo prejazdový profil ostáva úplnou neznámou. Tiež mám problém so šírkou dverí, vyzerajú byť príliš úzke. Veľa vecí ktoré spomína vo svojom materiály je síce zaujímavých, ale z dopravného hľadiska nepraktických. Nezatracujem však ten materiál ako taký. Je to pohľad dizajnéra, nie technika a ako taký má svoje miesto. Aj keď nesúhlasím nielen s konceptom vlečniaku, po technickej stránke mám obavy o reálnosti návrhu interiéru (otočné podvozky vs. šírka uličky), uznávam cit pre detail a jednoduchosť tvarových riešení, teda dizajn sa mi páči.

Rád by som ale videl prejazdový profil jej TFP1 aspoň takto vypracovaný:Hodnoty sú iba orientačné lebo ešte nemám presne určené vôle v uložení skrini na podvozku a som lenivý spraviť skutočný výkres/výpočet vedenia "dvojkolí" v podvozku, je to iba vo forme skice, aj keď veľmi presnej. Ak by niekto chcel editoavetľnú tabuľku, môžem mu poslať XLS súbor kde si môže meniť hodnoty podľa svojej chuti. Rozmery skrine som volil tak aby profil zodpovedal približne T6A5 s výnimkou vnútorného vybočenia, ktoré je dané krátkou vzdialenosťou čapov (ktorá bola nutná lebo metrový rozchod) a je menšie než u T3.
Thriller
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 814
Registrován: 2-2011
Odesláno Neděle, 14. prosince 2014 - 18:29:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

dopravopat: Ak by niekto chcel editoavetľnú tabuľku
Kdyby si mohl, mail, budu rád.

thriller.borec.cz
pár mých fotek hlavně tyrystorek
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 62.197.202.11
Odesláno Neděle, 14. prosince 2014 - 19:52:59   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Thriller:
Poslal som to, chcel som aj normu, ale tú neviem nájsť v digitálnej podobe a "v papieri" ju budem mať niekde založenú, tiež neviem kde, nechce sa mi ju hľadať.
UT
Neregistrovaný host
Odeslán z: 212.89.227.234
Odesláno Pondělí, 15. prosince 2014 - 11:23:15   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

dopravopat: Tak ale vážne. Nazývať zrezanie sprostého vyextrudovaného obdĺžnika do polkruhu podľa osi ypsilon "dizajnom" je máličko odvážne, nie? Keby sa hralo 5-ročné dieťa s počítačom, tak nepoviem, ale tamto dokonca vyhralo nejaké ceny [crazy]
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 194.115.167.70
Odesláno Pondělí, 15. prosince 2014 - 15:59:17   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

UT:
Až na to že je tam toho trošku viac než píšeš.
UT
Neregistrovaný host
Odeslán z: 195.91.10.214
Odesláno Pondělí, 15. prosince 2014 - 17:16:37   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

A čo konkrétne?
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 62.197.202.11
Odesláno Úterý, 16. prosince 2014 - 21:12:13   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

UT:
Nebudem sa vadiť, ak to nevidíš, tak kašli na to...
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 9411
Registrován: 5-2002

Odesláno Neděle, 04. ledna 2015 - 10:20:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 62.197.202.11
Odesláno Neděle, 04. ledna 2015 - 16:53:33   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Martin:
Pekný článok. Aj ULF má niečo čo "rozhadzuje" od určitej rýchlosti moment na ľavé a pravé kolo portálu aby bol sínusový beh (aj pri EDB). Vzhľadom k množstvu Pražských križovatiek kde je kombinácia oblúk a jazda jedného kola po okolku cez srdcovku by ma moc zaujímalo ako to SW vyhodnocuje.
UT
Neregistrovaný host
Odeslán z: 195.91.16.254
Odesláno Pondělí, 05. ledna 2015 - 00:34:43   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Čo by mal SW navyše vyhodnocovať? Jazda po okolesníku > zväčšenie rozdielu otáčok > primerané zväčšenie rozdielu medzi ťahom jednej a druhej strany podľa nejakej primitívnej funkcie. Tipujem ale, že oneskorenie je často väčšie ako čas prechodu cez plytký úsek. A dúfam, že to je nejako ošetrené v prípade jednostranného preklzu.

Mňa by zase zaujímalo, prečo si títo experti myslia, že všetky koľajové vozidlá musia kmitať, a to ešte aj "v obloucích s malými poloměry"? Počuli už o tom, že celá Praha jazdila vyše 100 rokov s valcovými kolesami?
ASD
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 177
Registrován: 11-2012
Odesláno Pondělí, 05. ledna 2015 - 02:00:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Sice už to není úplně aktuální a nevím zda to nepatří spíše do zahraničních provozů, ale i tak to jsem dám. Do Talinu totiž na konci roku dorazila první z nových CAF tramvají. Tak jak se vám líbí. [happy]
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1787331
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 62.197.202.11
Odesláno Pondělí, 05. ledna 2015 - 10:17:32   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

UT:
Ja som myslel na protisklzovku. No a akými rýchlosťami to tie dvojosáky miestami s dvoma vlečniakmi asi jazdili, keď im stačili valcové kolá?

ASD:
Pekné, len ten interiér 2+2 pri šírke vozidla 2,3 metra bude riadne stiesnený. Asi v Talinne nemajú takých tlstých ako ja. [lol]
UT
Neregistrovaný host
Odeslán z: 212.89.227.234
Odesláno Pondělí, 05. ledna 2015 - 14:50:30   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

dopravopat: Aha, tak to som nepochopil. Ešte aby ma niekto nebral za slovo: Pri nabehnutí okolesníka na plytkú srdcovku v zákrute sa rozdiel otáčok samozrejme ZMENŠÍ, nie zväčší.

A valcové kolesá nemali len pražské dvojosáky, ale aj všetky T1, T3 a KT8. Bratislava min. do 90. rokov detto, len o chlp širšie. S rýchlosťou je to podľa mňa presne naopak - čím rýchlejšie sa ide s kmitajúcou nápravou, tým väčší problém.
ASD
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 178
Registrován: 11-2012
Odesláno Pondělí, 05. ledna 2015 - 20:24:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

A pro milovníky Kurzgelenku další lahůdka.
Tentokráte z Číny, kde zahájili provoz tramvaje v městě Guangzhou. Spolupráce CSR Zhuzhou a Siemensu, ten dodal samozřejmě trakčáky, podvozky apod. Zajímavostí je použíti superkapacitorů a průběžné nabíjení v zastávkách, takže další "bezdrátová" tramvaj, jaké teď v Číně frčí (např. Shenyang má některé úseky bez trolejí a tramky mají baterie, Zuhai zase pozemní přívod a superkapacitory). http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=118216056&postcount= 61
http://www.railwaygazette.com/news/urban/single-view/view/guangzh ou-tram-line-opens.html
ASD
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 179
Registrován: 11-2012
Odesláno Pondělí, 05. ledna 2015 - 20:36:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Mahel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1684
Registrován: 6-2004
Odesláno Pondělí, 05. ledna 2015 - 23:00:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

dopravopat: vím o případu, kdy staré pražské soupravě linky 9 Veřejná bezpečnost radarem naměřila 68 km/h. Rychlostí nad 60 km/h se s vlaky dvounápravových vozů na několika místech pražské sítě dalo dosahovat celkem běžně.
Jmb
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1084
Registrován: 12-2007

Odesláno Úterý, 06. ledna 2015 - 23:06:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Mahel - přesně, u starých dvounápravových vozů nebyl problém jet rychle, ale problém byl zastavit. Už v době, kdy v Brně jezdily parní tramvajové lokomotivy bylo v předpisech omezení rychlosti z důvodu včasného dobrzdění. I když lokomotivy mohly si to pěkně rozhulákat, tak musely se dle předpisu ploužit rychlostí chodce. I taková Caroline s třemi vleky v roce 1984 byla změřena a rychlost vyhovující tehdejším předpisům (max rychlost v obci 60 km/h) rozhodně nedodržela
MARV
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1
Registrován: 1-2014
Odesláno Středa, 07. ledna 2015 - 16:45:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Mahel - na starých dvounápravových tramvajích jsem v roce 1968 začínal a nepatřil jsem rozhodně mezi nejpomalejší jezdce, ale rychlost 68 km/h je pro tento typ vozů absurdní. Dalo se dosáhnout při jízdě s většího kopce (např. mezi zast. Hadovka - Thákurova) rychlost okolo 50 km/h, spíš méně, a po dosažení této rychlosti bylo nutno začít brzdit, jinak by si už v té Thákurově nezastavil.

(Příspěvek byl editován uživatelem marv.)
Mahel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1686
Registrován: 6-2004
Odesláno Středa, 07. ledna 2015 - 22:18:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Ta uvedená hodnota byla naměřena pod motelem v Motole DC, to bylo na spádu a na samostatném tělese. A od VB to dostal na stůl vrchní výpravčí v Motole.
Jinak mám zvukovou nahrávku rychlé jízdy v úseku Lotyšská - Podbaba, až budu mít někdy chvíli, zkusím na základě známého rozvoru spočítat rychlost podle slyšitelných rázů na stycích kolejnic...
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Čtvrtek, 08. ledna 2015 - 17:56:36   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Jestlipak ti dizajnéři tramvají zásadně a pouze v uspořádání 2+2 uvažovali o reálný využitelnosti dvojsicu třeba v širšim centru, kde se obvykle jezděj jen kratší úseky. Mam zkušenost, že na dvojkách bejvá často i v docela plnym voze u okýnek volno.
Petr_k
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 10563
Registrován: 4-2003

Odesláno Čtvrtek, 08. ledna 2015 - 18:54:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

zkus se taky zamyslet nad tím, co se pod těmi místy 2+2 nachází...

DIE VERGELTUNGSAFFE!
Žádný politický systém vám nemůže odebrat základní lidské právo - být sobecké hovado. (RNDr. Pavel Kantorek, Ph.D.)
Thriller
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 835
Registrován: 2-2011
Odesláno Čtvrtek, 08. ledna 2015 - 19:17:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Když si někdo nechce sednout na dvojce k okýnku a radši se mačká ve stoje s ostatním substrátem, je to jeho blbost. (2+2)x4 nad podvozky, jako to má 30T v Bratislavě, Citadis v Paříži atd atd je nejosvědčenější uspořádání. 2+1,5, 2+1, podélné sezení a podobný blbosti jsou nanic. Teda pochopitelně pokud není skříň úzká 2,2m.

thriller.borec.cz
pár mých fotek hlavně tyrystorek
betakaroten
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 286
Registrován: 10-2012

Odesláno Pátek, 09. ledna 2015 - 11:42:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Když substrát sedící do uličky spustí "Ne, nepoposednu si a ani vás tam nepustím a přestaňte mě obtěžovat", je každá rada drahá.
K_k
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 270
Registrován: 8-2002
Odesláno Pátek, 09. ledna 2015 - 13:12:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Na takový substrát platí se jednou dvakrát slušně zeptat a pak se tam nemilosrdně nacpat. Stejně tak když někdo ani po upozornění neumí uhnout ze dveří tak ho prostě vytlačím.
MARV
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2
Registrován: 1-2014
Odesláno Pátek, 09. ledna 2015 - 14:10:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Ještě jednou pro Mahela. V době, kdy jsem jezdil na starých dvounápravových vozech, tak mne také zajímalo jakou rychlostí se pohybuji, tak jsem požádal kamaráda na motorce, aby mne změřil. Od něho vím, že rychlost se pohybovala pod 50 km/h. Byla vždy měřena rychlost vozů v klasickém složení, které tenkrát vypravovaly Vokovice. To znamená dvojice složená z motoráku a krasinu. Chtěl bych částečně upozornit na technické možnosti těchto vozů. Měly a dosud mají větší valivý odpor a rychlost jim tudíž s kopce zvyšuje pouze gravitace, jakékoli přidání stupňů jízdy je kontraproduktivní. Při zadání 1. stupně brzdy v rychlosti okolo 50 km/h to připomíná nakopnutí mezkem a zároveň hrozí, že to odnese přinejmenším převod (pastorek), který na to nebyl stavěn, proto jsem si před zadáním elektrodynamické brzdy pomáhal brzdou ruční (mechanickou) a tudíž i v tom úseku co Ty popisuješ se mi to zdá s oblasti sci-fi. Možná MEVRO, to bylo o kus rychlejší, ale s tím nemám osobní zkušenost. Ono něco jiného je pocit a něco jiného skutečnost. Totiž, když se dnešní tramvaj rozjede 50 a více km/h, tak to vypadá trochu jinak, nežli ty historické soupravy.
Mahel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1687
Registrován: 6-2004
Odesláno Pátek, 09. ledna 2015 - 18:32:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

MARV: Já mám konkrétnější zážitky až ze 70. let, kdy ty vozy byly na dožití a nešetřily se, např. vůz 2294 dosloužil vykolejením v oblouku v Chotkově při jízdě do stoupání. Také byly některé vozy citelně svižnější než jiné, vzpomínám třeba na 2274. Těch 68 km/h opravdu řešila policie někdy v letech 1971 - 72, samozřejmě jejich radar nemusel měřit úplně přesně. Také mi např. kamarád průvodčí vyprávěl, jak se "jeho" řidička divila, jak pomalu jedou auta, která při jízdě Ječnou dolů "na parádu" předjížděla, když jí prý v kurzu říkali, že víc než 20 to nejede...
MARV
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3
Registrován: 1-2014
Odesláno Neděle, 11. ledna 2015 - 00:20:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

MAHEL: Opět se vsunuji do této diskuze. Staré dvounápravové vozy měly deklarovanou max. rychlost po rovině minimálně zatížené 30 - 35 km/h, o chlup rychlejší byly MEVRA, ty žel Bohu, i když patřily k modernějším vozům (měly např. nezávislou kolejnicovou brzdu a mechanická brzda byla možná ovládat hydraulikou), byly vyřazeny z provozu jako první, po nich ponorky, důvodem byl nedostatek náhradních dílů. Jinak o externím měření rychlosti v té době, co popisuješ si nedělám žádné iluze. Např. DP v 80. letech používal radar RAMER II, což byl opravdu skvost a měření s ním, aby bylo přesné vyžadovalo značný um od obsluhy. Předtím se k měření využívaly vytyčené úseky, kdy se dávalo znamení po jejich projetí a poté se to vypočítávalo. Jízda na "parádu" Ječnou patří také do oblasti sci-fi vzhledem k tehdejšímu rozmístění zastávek. Jinak tzv. paráda byl 7. stupeň jízdy a na ten si se mohl v tomto úseku pouze rozjet a potom dát nějaký stupeň brzdy vzhledem k blížící zastávce. Stále ovšem platí, to co jsem psal minule, jízda na parádu z kopce byla a je u těchto vozů kontraproduktivní, neboť rychlost se již pomocí zařazení stupňů jízdy nezvyšuje, zde k zvýšení rychlost napomáhá pouze gravitace. Možná, že se dá někde sehnat specifikace o jízdních vlastnostech těchto vozů. Já píšu pouze to, co jsem s těmi vozy zažil a nakonec se o nich i naučil v kurze. Na vykolejení vozu 2294 do kopce v Chotkově ul. si sice přesně nepamatuji, vím ale, že tam došlo k vykolejení při jízdě z kopce a následnému najetí do zdi a plotu. Nakonec všechny větší havárie s případným vykolejením, návštěvou různých obchodů (viz Strossmayerovo nám. a Francouzská aj.) se udály jízdou z kopce. Do kopce si žádnou větší s tragickými následky nepamatuji, ale taky ani nevylučuji, že k nim nemohlo dojít. Nakonec ani na školeních jsem o žádné větší nehodě při jízdě do kopce, co by se týkalo těchto vozů, neslyšel.
Mahel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1688
Registrován: 6-2004
Odesláno Neděle, 11. ledna 2015 - 10:44:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Z té Chotkovy mám fotografie, bylo to jednoznačně do kopce, ale bez tragických následků (snad největším byl úlek samopalníka za vraty Jeleního příkopu).

Jen chci doložit, že přístup řidičů k této technice a k technice jízdy se také časem vyvíjel...
Novterezka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 59
Registrován: 9-2014

Odesláno Úterý, 13. ledna 2015 - 12:07:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Česká tramvaj na baterky je odzkoušena v ostrém provozu. Míří do USA

Foto: idnes.cz

http://ekonomika.idnes.cz/ceska-tramvaj-na-baterky-je-na-svete-a- miri-do-seattlu-pcu-/ekoakcie.aspx?c=A150112_172303_ekoakcie_fih# utm_source=sph.idnes&utm_medium=richtext&utm_content=top6
MARV
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4
Registrován: 1-2014
Odesláno Úterý, 13. ledna 2015 - 19:37:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Mahel: Nechci se přít, ale při pohledu na tu zeď, je šmouha od shora dolů. Jedná se o Vokovický vůz, kterému jen zeď zabránila v převrácení. Namítneš, že postavení vozu je ve směru do kopce, ale vzhledem k tomu, že je tam pouze motorák a chybí vlek, tak se lze domnívat, že snímek byl nafocen až po částečné práci na likvidaci nehody. Tím ovšem nevylučuji, že k tomuto nedošlo ve směru do kopce a mohlo dojít po tom vykolejení o kterém jsem dříve psal a o němž nám tehdy vykládali na školení.
Mahel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1690
Registrován: 6-2004
Odesláno Úterý, 13. ledna 2015 - 23:17:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Dobrá, přidám další fotky: ano, na místo jsem se dostal v době, kdy už se následky začaly odstraňovat. Vlek 1544 zůstal částečně na kolejích, proto byl snadno nakolejen za pomoci následujícího vlaku. Ano, na zdi nárazem vznikly vodorovné pukliny (stopy po nich byly vidět řadu let) ale kdyby k nárazu došlo jízdou po spádu, utrpěl by vůz přinejmenším nějaké šrámy na pravé části předku, což se evidentně nestalo, také zřetelné stopy na dlažbě by nutně vypadaly jaksi jinak, zřejmě by došlo k poškození zadního čela motoráku a čela vleku atd.

Sériový elektromotor má takovou charakteristiku, že při nezměněném napětí má tendenci zvyšovat otáčky tak dlouho, dokud se jeho krouticí moment nevyrovná jízdnímu odporu. A k porovnání jízdního odporu soupravy starého vozu s "krasinem" versus T3 se mi podařil jeden experiment: při jízdě do stoupání dojel vůz T3 výběhem po vypnutí proudu na "sekci" přesně do stejného místa jako stará souprava, přičemž u T3 sice zaúčinkovala "příprava", ale při vyšší výchozí rychlosti...
Modřaňák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 933
Registrován: 1-2009
Odesláno Středa, 14. ledna 2015 - 20:20:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Mahel:
Ivo, nemám nejmenší důvod Ti nevěřit s rychlostí 68/km v Motole. Co mě k tomu vede ? Překročení rychlosti byl běžný dopravní přestupek, který se řešil blokovou pokutou ve výši 100,-Kčs a to na místě. Jestliže řidič překročil povolenou rychlost o 18 km/hod., je jasné, že VB musela přestupek nahlásit na pracoviště. Toto bylo na odebrání řidičského průkazu a sundání z vozu. Jenom by mě zajímalo co to bylo za radar. Pražská dopravní služba VB v té době neměla radar k disposici. Takže ho mělo asi OOVB Praha 5.
Chotkova ulice - nehody. Při jízdě do kopce vypadla z kolejí linka č. 23. Důvod: řidič to přehnal s rychlostí do nájezdu velmi ostrého oblouku.
V roce 1966 (?) po 12. hodině sjížděla tramvaj Chotkovou ulicí na Klárov. Náhle se skácel řidič (infarkt). Můj kolega zabránil dozajista tragické nehodě neboť tramvaj zastavil. Od DP obdržel zlaté hodinky.
Další masakr byl na křižovatce Mariánské hradby-Mičurinova (dnes Badeniho) a Chotkové ulice. Od Hradu sjížděla ponorka (linka č.1 nebo 22) a na zmíněné křižovatce se zle vybourala.
V 50. letech ujel krasin od Střešovické vozovny. Byl pronásledován autem se zaměstnanci vozovny. Na Letenské pláni se snažili do vozu naskočit-neúspěšně. Vůz po ulici Obránců míru dosáhla rychlosti 100 km/hod. (dle tachometru zmíněného auta. Na náměstí Václava Kopeckého byla výhybka nastavena vpravo do oblouku. Vůz vykolejil pokračoval po dlažbě, porazil telefonní budku a vřítil se do komplexu obchodů Gastronom, konkrétně do Masny. Byl jsem na místě po nehodě.
Jva
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3465
Registrován: 6-2002

Odesláno Čtvrtek, 15. ledna 2015 - 11:01:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Před chvílí jsem viděl na výjezdu Olomouce směr PV-BO návěs s novou skříní jedno-wany, na 99% provedení "Kardaus".

Cynik - tak říká optimista realistovi...
Petrd
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 527
Registrován: 11-2009

Odesláno Čtvrtek, 15. ledna 2015 - 11:59:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Jva: Díky - 43

Kočka mňouká, pes štěká a lidé si stěžují ...
Aktuálně z výluky TT Liberec - Jablonec nad Nisou
Mahel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1692
Registrován: 6-2004
Odesláno Čtvrtek, 15. ledna 2015 - 19:33:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Modřaňák: díky za podporu. Jinak těch vážnějších nehod starých tramvají bylo víc, např. na Strossmayerově náměstí se v 60.letech převrhl motorový vůz na lince 11, údajně pro selhání brzd po něčí neoprávněné manipulaci se zadním kontrolérem (po této nehodě se v krátké době na zadních kontrolérech objevily zámečky) - tam byli i mrtví. Pamatuji fotku z této nehody ve Večerní Praze.
MARV
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5
Registrován: 1-2014
Odesláno Pátek, 16. ledna 2015 - 21:24:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Mahel: Já nezpochybňuji, že se staly velké nehody starých tramvají, ale všechny co měly tragické dopady byly při jízdě z kopce. Je nutno si uvědomit, že tyto vozy neměly nezávislou brzdu (kolejnicovou). Dokonce i první tramvaje těchto typů neměly vůbec žádnou kolejnicovou brzdu. V novějších sériích byla kolejnicová brzda již instalována, ale byla závislá na točení kol, neb proud pro její použití vzniká působením el. dynamické brzdy. Tato brzda byla zároveň, na rozdíl od modernějších tramvají, i brzdou provozní. Co se týká max. rychlosti těchto tramvají, pouze budu trvat na tom, že tyto vozy nemohly, již jenom z fyzikálních důvodů dosahovat v mezistaničních úsecích, rychlostí nad 50 km/h. Možná po projetí zastávek bez zastavení mohou dosáhnout rychlostí vyšších, ale pak jejich zastavení končilo tragédií. V tom se shoduji s Modřaňákem. Proto, když byly tyto vozy v provozu, bylo i větší množství bezpečnostních zastavovacích míst (BZM) mezi zastávkami. Dnes je takovéto místo v pražské kolejové síti pouze jedno a to pod Krejcárkem. Dokonce to na Chotkově ul. bylo kdysi vybaveno píchačkami, kde musel vlakvedoucí odpíchnout, aby bylo potvrzeno zastavení vlaku. Jen pro zajímavost, nejrychlejší tramvají v Praze byly vozy RT6N1, které i do kopce do Trojské dosahovaly až rychlosti 80 km/h. Jinak to vykolejení v Chotkově u Jeleního příkopu jsem dohledal, takže máš pravdu, ale to se nestalo v nijak závratné rychlost. Na vině bylo sice i rychlejší vjetí do tohoto oblouku, ale svůj díl viny má i stav kolejí v té době. On totiž průjezd těchto typů vozů oblouky je obdobný, jako vozy 14T, které mají pevné neotočné podvozky a štos při vjetí do oblouků menších poloměrů není nijak příjemný.
Modřaňák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 939
Registrován: 1-2009
Odesláno Sobota, 17. ledna 2015 - 18:13:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

MARV:
Na rychlosti se neshodneme neboť motorák neměl rychloměr. Takže je to tvrzení proti tvrzení. Jediným rozhodcem je radar. Pracuje s přesností -+ 3km/hod. Faktem je, že když přišly do provozu T1 a T3 (nepočítám ty dvě T2 na lince č.4) tak se rychlost MHD nezvýšila, neboť je brzdily dvounápravové tramvaje. Ta se zvýšila až po dosazení pantografů místo kladek na tyto tramvaje.
Patrné to bylo při jízdě přes křižovatky. Příklad: 8 z 10 vozů na lince č.6 zablokovalo křižovatku Dukelských hrdinů-Veletržní a to z jednoduché příčiny. Při odbočování vlevo do Veletržní ulice kladka na vzdušné výhybce "jela" rovně směrem k Náměstí Václava Kopeckého, zatímco tramvaj odbočovala. Následkem toho logicky kladka vypadla a souprava zablokovala křižovatku. Po čase touto trasou jezdila T1 (snad linka č.27) a to samozřejmě bez problému. Když jsme u těch rychlostí. T3 má max. rychlost 65 km/hod. a provozní 60. Jednou jsem se díval na rychloměr a T3 tam měla 70 km/hod.
K BZM. Tam, kde by měla být je místo ní nařízena snížená rychlost kvůli nebezpečí přehřátí brzdového systému. Například klesání na Barrandově. V Trojské ulici však za určitých podmínek je BZM stále.
Mýlíte se v tom, že tragické nehody byly jen při jízdě z kopce. Asi v polovině 60. let jela do kopce po ulici Obránců míru tramvajová souprava. Kousek nad hotelem Belvedere před zastávkou Kamenická se řidič nevěnoval provozu (mával do okna činžovního domu kde stála jeho manželka) a do reality ho vrátil náraz do před ním jedoucí tramvaje. Nárazem do krasinu, kromě dalších škod, se vysypalo zadní čelní sklo. Padající sklo pořezalo několik cestujících a jednomu uřízlo ucho.
MARV
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6
Registrován: 1-2014
Odesláno Sobota, 17. ledna 2015 - 18:44:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Modřaňák:
Asi se na rychlosti opravdu neshodneme. Já vycházím z vlastních zkušeností. Staré tramvaje jsem řídil až do jejich provozního konce v roce 1974 a o to od roku 1968. Dodnes mám platný průkaz k řízení těchto tramvají. V době, kdy byl dopravním náměstkem ing. Kratochvíl, jsem musel dokonce udělat rozšíření na "ponorku". Měl jsem možnost obsluhovat v DP i přístroje na měření rychlosti a to jak radar, tak lidar. To, že vozy řady T dokáží jet rychleji než 60 km/h, proti tomu nemám nejmenších námitek. Záleží ovšem vždy i u těchto vozů na sklonu tratě. Plzeňské tramvaje typů 14 a 15 T mají blok proti větší rychlosti jízdy než 60 km/h. Taky nic nenamítám proti tomu, že staré vozy měly nehody i při jízdě do kopce, ale nikdy jejich dosah nebyl tak tragický, jako při jízdě z kopce. Taky netvrdím, že nejsou BZM v zastávkách, ale mimo zastávky zůstalo jediné a to pod Krejcárkem. Např. v Trojské ul. bylo zrušeno BZM nad klesáním 8% a přesunuto do zastávky Hercovka po otevření tratě přes nový Trojský most, v klesání z Barrandova je rovněž v zastávce Geologická a to již od otevření této tratě. Doporučuji proto všem, kteří pochybují se projet tramvají při zkušebních jízdách, nebo alespoň tyto jízdy pozorovat. Toť z mé strany vše.
Modřaňák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 940
Registrován: 1-2009
Odesláno Sobota, 17. ledna 2015 - 19:25:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

MARV:
Není mě jasné Vaše vyjádření: Doporučuji proto všem, kteří pochybují se projet tramvají při zkušebních jízdách, nebo alespoň tyto jízdy pozorovat. Toť z mé strany vše.
Jestli máte na mysli mě, tak Vás musím upozornit, že ještě než jste šel do kursu na řidiče tramvaje tak jsem dlouhé roky znal dle vidění 99,9 % všech řidičů tramvají. A když byli účastníky dopravní nehody tak mě poznali zblízka. Mohu říci z praxe, že mnozí řidiči byla pěkná verbež. Vás bych neviděl neboť jsem byl v roce 1967 služebně povýšen a odešel jsem z ulice.
Mimochodem, u sklonu se používá promile, nikoliv procenta.
MARV
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7
Registrován: 1-2014
Odesláno Neděle, 18. ledna 2015 - 11:34:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Modřaňák:
Trochu mne zarazilo Vaše vyjádření, že mnozí řidiči byla pěkná verbež. Toto bych já o žádné profesní skupině neřekl. Kdysi jsem měl učitele, který říkal na 100% umí vše pouze Bůh, my ostatní vždy o nějaké procento méně, záleží na každém jaké má schopnosti. Tak jsem vždy během svého profesního života u DP vždy postupoval vůči ostatním. Pochybit může každý, ale to, že by si vysloužili titulování, které jste použil, to snad ne, to si určitě nezaslouží. Abych se vrátil k profesním otázkám, proč jsem použil odkaz na zkušební jízdy, je z prostého důvodu. Při těchto jízdách se zkouší i to, co v normálním provozu nelze, ovšem vždy se dbá na bezpečnost. Proto také mluvím o tom co lze s tím kterým typem vozu dosáhnout a co ne. Měl jsem možnost se takových jízd zúčastnit, dokonce i z tramvají zapůjčenou z Brém. Tím se nechci chlubit, ale prostě mě to zajímalo a vždy jsem se rád přiučil něčemu novému. Nakonec to bylo ode mne vyžadováno a já se tomu nikdy nebránil. Snad i proto si jdu ještě i nyní občas s tramvají zajezdit. Většina řidičů tramvají totiž musí být s touto profesí sžita a brát ji i jako koníčka, nakonec to lze vypozorovat i na sociálních sítích. Jeden můj kolega říkal, slabší jedinci odpadají, tomu je tak i u těch řidičů tramvají. Ještě co se používá označení sklonu, pochopitelně vím, že profesně je správné označení v promilích, ale za prvé mi nedělá potíže přepočet jednotek a za druhé na klávesnici nemám klapku se značkou promile. Nakonec i v oficiálním dopravním značení na Trojské, myslím přímo na trati, jsou uvedena procenta.
Modřaňák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 941
Registrován: 1-2009
Odesláno Neděle, 18. ledna 2015 - 13:10:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

MARV
Chápu, že Vás zarazil termín "verbež". Z předchozích mých příspěvků jste dozajista pochopil, že jsem byl v oddíle OŘD a řídil pražské křižovatky + vyšetřování dopravních nehod. A teď k té verbeži. Na křižovatce nábřeží kpt. Jaroše-vyústění Letenského tunelu projela tramvajová souprava (motorák + 2 plecháče) na lince č. 3 na čistou červenou (nepadla tam náhle) a zablokoval křižovatku. Přestupek jsem chtěl řešit blokovým řízením. Ovšem agresivní řidič
odmítl zaplatit pokutu (měl k tomu právo) a tak jsem chtěl sepsat protokol o přestupku. A co mě řekl řidič ? Tak si s tou tramvají odjeďte sám ! a odešel v dálavu. Tato výhružka nemohla u mě uspět; zavolal jsem dispečink ať si tramvaj někdo odveze. To samé se mě stalo na křižovatce Nádražní-Ostrovského kdy tramvaj projela na červenou a málem se srazila s trolejbusem. Řidič odešel a tak jsem opět zavolal dispečink. Fronta tramvají sahala až za křižovatku Anděl. Po nějaké době se řidič přišoural zpět a pokutu bez řečí zaplatil. To jsou prostě lumpárny. Víte o tom, že někteří tramvajáci úmyslně drcli do auta stojícího na kolejích. A co říci o řidiči tramvaje, který vytrvale zvoní na auto stojící na koleji a nemá kam uhnout. Jednak řidič tramvaje porušuje pravidla provozu na veřejné komunikaci ve smyslu Používání zvukového znamení. Osobně si myslím, že je to magor. Téměř každý příslušník OŘD měl podobné příklady. Přitom jsme preferovali průjezd tramvají křižovatkou.
Domnívám se, že jsme téma o rychlosti náležitě vyčerpali. Stejně tehdejší vyhláška povolovala max. rychlost 50 km/ hod., kromě doby od 23. hod. do 5. hodiny ranní, kdy byla rychlost v obci neomezená. Navíc se v obci smělo jezdit na parkovací světla.

MARV, Mahel:
Pánové, dovolím si Vás požádat o pomoc. Jedna dvounápravová dvoutisícovka měla zvláštní netypický zvuk u nožního zvonku u řidiče. Těžko se to popisuje, ale zvuk byl takový hluchý, nezvonivý. Již zdali se dle zvonku dalo poznat co to jede za vůz. Pamatuji si jí na lince č.3. Ještě loni v létě jsem si ev. č. pamatoval, ale potkala mě nepříjemná příhoda v mozku a od té doby marně přemýšlím o této tramvaji. Díky.
P.S. Při jízdě z kopce Chotkovou ulicí za vjezdem do Jeleního příkopu to opřel o kamennou zeď divadelník Jiří Suchý. Myslím, že v té době měl Cortinu.
Mahel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1694
Registrován: 6-2004
Odesláno Neděle, 18. ledna 2015 - 13:25:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Moodřaňák: bezpečně si pamatuji, že to byl některý z pankráckých vozů, které dosluhovaly s rámovými okny (2087 - 2089), myslím, že to byl ten poslední z nich, tedy 2089, ale ruku do ohně bych za to po těch letech už nedával. Třeba si ještě někdo vzpomene...
MARV
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8
Registrován: 1-2014
Odesláno Neděle, 18. ledna 2015 - 16:32:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Modřaňák:
Chápu, že Vám v paměti člověka utkví nepříjemné zážitky a ty potom žel zevšeobecňujete. Já sám a myslím, že i hodně policistů má názory poněkud jiné. V rámci svého působení u DP jsem s policisty často spolupracoval. Vyskytovaly se občas i výjimky, ale ty nebyly tak časté. Takovou zajímavou figurkou u OŘD byl i jistý příslušník, jmenoval se myslím Ides, ten v té době byl mezi řidiči tram velmi známý. Já jsem s ním nikdy žádný vážný konflikt neměl, ale vyprávěly se o něm legendy. Jinak si myslím platí to, že nikdo není vždy stoprocentní a tak jsem k tomu vždy přistupoval. Případů, kdy řidiči tram zabrání nehodě je každý den mnoho. Tvrzení o tom, že řidič tramvaje schválně do někoho najel jsem slyšel spoustu, ale když došlo na lámání chleba tak se zjistilo, že tomu tak nebylo. Tím nechci říci, že řidiči tram nemají zaviněné nehody. U nich jde z valné většiny o neodhadnutí průjezdního profilu. Tyto nehody mají z velké části začínající řidiči. Nakonec to platí všeobecně a nejen u řidičů tram. Myslím si, že úmyslně nikdo z řidičů tram nebourá, vždyť to martyrium, které po nehodě řidiče tram čeká není žádná slast, a to ať nehodu zaviní, či nikoli. To, že z nepozornosti je spáchán přestupek, to se žel taky stává a nejen řidičům tram. Žel Bohu, jsou i tací, kteří vinu neunesou a jsou i agresivní. Ovšem i zde platí, že to není pravidlem a opět se to netýká pouze řidičů tram. Ještě k nehodám tram s ostatními účastníky silničního provozu, spousta lidí si žel myslí, že tram má účinnějším brzdy nežli jedoucí automobil a jedoucímu autu se vyhne tím, že vjede či vejde před přijíždějící tram. V tom případě je na nehodu zaděláno. Tram neuhne, zrovna tak jako vlak, ani o milimetr ze své stanovené dráhy a její brzdná dráha je až 6x horší nežli u toho auta. Z toho důvodu má tram přednost i na přechodech před chodci.
Modřaňák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 942
Registrován: 1-2009
Odesláno Neděle, 18. ledna 2015 - 17:49:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

MARV
Nenecháme toho ? Jenom ještě poznámku. Člověk na křižovatce musel být v určitou chvíli otrlý. Například na Strossmayerově náměstí naskakovala mladá holka do tramvaje č. 3 a vůz jí stáhl pod sebe a ujel jí nohy. Díval jsem se na tu tragédii, zavolal záchranku a když jsem k ní přišel řekla: Pomozte mě vstát! Otřesné.
Na Špejcharu přejela dvounápravová tramvaj člověka, který zůstal pod vozem. S kolegou z křižovatky Bruska jsme tramvaj vyheverovali a než jsme zraněného vytáhli nějaký čumil tramvaj shodil z heverů a chlapa dodělal.
Ze zastávky Vítězné náměstí vyjela řidička s T3 směrem k Prašnému mostu. Nevšimla si stařenky a asi na 200 m jí zcela rozcupovala. Pohřebáci oběť sbírali do kýblu. Maso bylo u kolejnic ještě týden.
Teď k tomu přidejte nehody aut, aut s chodci, 8 hodin dýchání černého kouře z náklaďáků a měl jste toho na konci služby nad hlavu. A tak to šlo každý den.
Nejhorší byla někdejší křižovatka u Musea. Tam jste stál 8 hodin v sudu (relikvie z I. republiky), ale hlavně jste musel znát kam, která linka jela a tramvaje si podle toho řadit. V opačném případě se tramvaje sjely do trojúhelníku a byl průser. Tramvaje musely couvat.
Idese či souzvučné jméno jsem neznal, byť jsem před mým odchodem na jiné pracoviště dělal na OŘD službyvedoucího. Které měl křižovatky ? Musel přijít po mě.
Mohl bych o mé práci u OŘD napsat více, ale připadalo by mě to jako nemístné vytahování.
MARV
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 9
Registrován: 1-2014
Odesláno Neděle, 18. ledna 2015 - 18:47:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Modřaňák:
Já se nechci dohadovat, pouze chci poukázat na to, že k chybám dochází na obou stranách. Nakonec ve škole mě učili, že nehody jsou průvodním jevem dopravy. Také Vám chci říci, že jsem nikdy nezlehčoval práci policistů na křižovatkách, ba naopak. Dokonce si pamatuji fotografii z tehdejší Večerní Prahy, kdy se zdravil příslušník řídící křižovatku s řidičem tram a byl pod tím popis o spolupráci. K nehodám, zvláště vážným, jsem v rámci své tehdejší funkce, vyjížděl často a prováděl jsem dokumentaci. Takže vím své. Přesto ale, když se podíváte do statistik, tak zaviněních na straně tramvajáka je oproti zavinění na protistraně minimum. Pan Ides řídil křižovatky, co si pamatuji, např. na Výtoni, Palackého nám., nebo Otakarovu. Určitě jich bylo víc, ale i má paměť nemá až takový dosah. Na závěr Vám přeji hezký den a nezlobte se na mne, je to u mne i po letech tak trochu profesní úchylka.
Modřaňák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 944
Registrován: 1-2009
Odesláno Neděle, 18. ledna 2015 - 19:24:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

MARV
Jednoznačně Ides přišel, když jsem již u OŘD nebyl. Za mne se Výtoň nesloužila. Já se Vám nedivím ohledně profesní úchylce. Kdo prožil hektické roky na ulici, ten nezapomíná. Též Vám přeji Hezký den.

Zadejte svůj příspěvek zde
Příspěvek:
Tučné Kurzíva Podtržení Vytvořte hypertextový odkaz Vložte klipárt

Uživatelské jméno: Informace o příspěvku:
Veřejně přístupná oblast diskusních skupin. Pokud máte svůj účet, zadejte uživatelské jméno a heslo. Jinak zadejte plné jméno a heslo nevyplňujte. E-mail můžete, ale nemusíte zadávat.
Heslo:
E-mail:
Volby: V příspěvku používám HTML kód
Odkazy (URL) v příspěvku automaticky aktivovat
Akce:

Diskusní skupiny | Poslední den | Poslední 4 dny | Stromové zobrazení | Vyhledávání | Seznam uživatelů | Nápověda | Prohlížeč obrázků | Program Credits Administrace