Diskuse » Archiv 2020 » Železnice » Parní lokomotivy » Archiv diskuse Parní lokomotivy do 22. 04. 2020 předcházející | další

Archiv diskuse Parní lokomotivy do 22. 04. 2020

dolů
   autor příspěvek
Úterý, 21. dubna 2020 - 00:15:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2289
Registrován: 7-2017
Kuřil_p:
"
Např., že nestřílí do lidí při překročení státní hranice. "

Mezi Řeckem a Tureckem už se střílí.
Úterý, 21. dubna 2020 - 00:37:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2527
Registrován: 9-2009
Proč tu obhajujete ten zločinný režim, který tu byl? I kdyby ta oběť na našich hranicích byla jedna, tak to nevyváží ani výstavba nového panelového sídliště pro stovky rodin. Byl to zločin, kterého se dopouštěl stát na občanech toužících po svobodě. Pracoval jste dříve jako advokát zločinců? To bych potom chápal.

Protože je výročí 75 let od konce války, tak něco z toho konce:
Úterý, 21. dubna 2020 - 02:27:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 125
Registrován: 12-2011
Právě vychází nový ALMANACH PARNICH LOKOMOTIV-ŠTOKRY řady 556.0- 1.část / stroje 556.001- 080 /. Informace na korbel444@seznam.cz
Úterý, 21. dubna 2020 - 06:43:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10593
Registrován: 4-2003
dědek hank:Celý tvůj post 10591 je jenom důkazem toho, co jsem napsal předtím.

Mne vždy fascinuje jedna věc u ideologických zaslepenců a tím je, že jen oni mají správný náhled na svět. Já jsem v éře dřívbylolípu naštěstí žil jen necelých dvanáct let a z toho mám i tak dost vzpomínek, naštěstí z dnešního pohledu spíše těch úsměvných, protože jsem byl dost mladý na to, aby se na mne tehdejší režim mohl více podepsat. Ale i přes to si mnohé pamatuji. Třeba to, jaký supersortimet měly tehdejší obchody, co bylo nedostatkové zboží a další záležitosti. Ale dědek hank mi jistě vysvětlí, že to, co jsem viděl, nebylo to, co jsem viděl, ale že by to potřebovalo ještě nějak ideologicky zdůvodnit, abych konečně pochopil, co jsem vlastně viděl [crazy].

Mohu z vlastní zkušenosti dosvědčit, že tvoje představa minulého režimu je přesně stejně placatá

Takovou zkušenost můžeš vyprávět těm, co byli za éry dřívbylolípu zavření. Máš velké štěstí, že ti, co si tužili svaly v uranových dolech během zvěrstev v padesátých letech, už jsou povětšinou po smrti. Lidem, jako jsi ty, by s velkou pravděpodobností velice rádi nakopali s rozběhem [zadnice].


Třeba by rádi vyměnili celoživotní hypotéky nebo nájemné, na které nestačí měsíční plat, za ty fronty na banány a džíny z Tuzexu...

Co naplat, z hypotéky svých rodičů nebudou mít povětšinou užitek jejich děti, ale spíše až jejich vnuci. Bohužel se pro získání hypotéky velice zpřísnily v předchozích letech podmínky, takže mnozí na ní již nedosáhnou a byty tu hromadně kupují ruští zbohatlíci, kteří jsou pro tento stát do budoucna jen přítěží, protože se nepočeští a zůstanou stále Rusy, kteří tu budou navíc prosazovat ruské zájmy. Putin tak může být spokojen [crazy].

Hypotékou získaný byt se z rodiny neztratí, tedy pokud nepřijde zase nějaký zločinný režim, který rozhodne, že byt o velikosti 3 + 1 je příliš velký na to, aby tam žili pouze dva lidé a byt rozdělí na 1 + 1 a 2 + kk. Přičemž první část nechá milostivě svým majitelům na dožití a druhou část jim vyvlastní a využije pro své potřeby. Nic nového pod sluncem, to už tu také bylo[crazy].

Teď jsem pominul případy, kdy rodina není schopna hypotéku splácet. To jsou ale povětšinou případy, kdy si někdo vzal daleko větší sousto, než si mohl vzít. Mnohdy hypotéka na velký rodinný dům, ačkoliv dotyčný by měl v pohodě na pořízení nově postaveného bytu 3 + 1. Nebo případy chudších rodin, kterým muselo být jasné, že byt o velikosti 3 + 1 utáhnou stěží, ale nechtěli se tísnit ve 2 + kk. Přitom za éry dřívbylolípu by se tísnili ve 2 + kk nejen se svými dětmi, ale i se svými rodiči. To byl třeba případ naší rodiny, kdy se na začátku osmdesátých let ve státním nájemním bytě o velikosti 2v+ kk tísnilo šest lidí (prarodiče z matčiny strany, moji rodiče a já s první sestrou). Že to nebylo soužití zrovna moc idylické, nemusím asi vykládat nikomu [proud]. Až po několika letech se podařilo pro prarodiče získat družstevní byt (což ale nebylo zadarmo a trvalo dlouhých několik let, než se to podařilo) a nájemní byt díky naprosté náhodě vyměnit za větší 3 + 1. Teprve pak jsme s rodiči a sourozenci bydleli jako lidi a ne jako slepice v kurníku. Zajímavé je pak vidět částky, za které bylo koupeno vybavení bytu. Rodiče ve svém bytě mají stále stěnu v obýváku z první poloviny osmdesátých let, takže když jsem jí kdysi při přetapetovávání pokoje odstavoval, tak mne zaujala cenovka 18000 Kčs. Slovy osmnáct tisíc Kčs. To je na dnešní dobu nějakých sto osmdesát tisíc [coze][coze][crazy]. A mohu jen říci, že bylo velké štěstí, že prarodiče ze strany matky i otce byt 3 + 1, kde jsem jako dítě bydlel, kompletně zařídili (rozuměj zařízení bytu sehnali a zaplatili [wink]). Máma mého otce měla velmi dobré známosti s vedoucími různých prodejen, takže zařídila, že jsme brzy po přestěhování do většího bytu měli k dispozici televizor Tesla Color, ledničku Calex a skákající pračku Tatramat. Nebýt nejen finanční pomoci prarodičů, tak bychom bydleli v holobytu a trvalo by hodně dlouho, než by se rodiče na tato zařízení a výbavu bytu zmohli. Výbava bytu velice drahá a byl velký problém jí pořídit bez známostí a úplatků. A jak jsem psal výše, získat další byt nebylo tak jednoduché, trvalo několik let, než přestali s námi bydlet prarodiče.


Jenže my jsme v diskusní skupině, kde se řeší parní lokomotivy. Tak si dovolím říci, že je veliké štěstí, že éra zločinného dřívbylolípu nepokračovala ještě třeba o deset let déle, protože jinak by nenávratně zmizely v kovošrotech mnohé odstavené parní lokomotivy (okolo roku 1989 dosluhovaly už i jako vytápěcí), které dnes jsou po opravě (která proběhla až po roce 1989, kdy se poměry uvolnily) zachovány a můžeme se s nimi setkat i dnes. Když ne jako s provozními stroji, tak alespoň jako se zachovalými exponáty, které v případě zájmu a hlavně dostatku financí lze relativně bez problémů zprovoznit (stroje nejsou vraky a hlavně jsou kompletní). Dalších deset let éry dřívbylolípu by bylo ale hlavně konečnou pro velké množství dnes zachovalých a opravených historických osobních a nákladních vozů. O ně se postaraly mnohé spolky, které by také za éry dřívbylolípu existovat nemohly, takže vozy by neměl kdo zachránit. Ostatně v mnohých časopisech z devadesátých let se ne nadarmo píše, že situace s historickými osobními a nákladními vozy je špatná a že jich je málo. Vidět to je hezky například ve filmu Obecná škola, kde jediné vozidlo, které se mohlo vyskytnout na nákladním vlaku v období mezi koncem druhé světové války a převratem, který tu na dlouhou dobu zločinný režim nastolil, byl pouze vršovický čtyřkolák...
Úterý, 21. dubna 2020 - 06:45:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 232
Registrován: 3-2013
VÝLETY Z KARANTÉNY: Prohlédněte si historické lokomotivy
Milovníci vlaků si v pondělí díky unikátnímu projektu Novinek Výlety z karantény přijdou na své. Kamery nás zavedou do muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka, které se již od roku 1999 zabývá údržbou a provozem historických kolejových vozidel. Ta po dlouhých letech ve službě dělají nyní radost železničním nadšencům i všem zájemcům o historii dopravy. [masinka]
Úterý, 21. dubna 2020 - 10:19:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 296
Registrován: 8-2017
Brame, zkus zase psát na železniční téma, abych si tě nemusel přestat vážit. Tím, že jsi začmáral nějaké kraviny v ŽK jsi se zařadil mezi opravdové odbojáře a hrdiny...asi dostaneš nějakou rentu k důchodu, jestli se ho dožiješ. Já si ani nepamatuju, že se tam takové kokotiny psaly, asi jo, ale já si tím hlavu nelámal, nezajímalo mě to a nebylo to pro mě důležité.
A k tomu počtu zachovaných parních lokomotiv. Kolik se jich zachovalo, třeba ve Francii, Španělsku, Británii atd., kde zločinný režim nebyl.
Nevím proč ti vadí na Obecné škole čtyřkolák, mi spíše vadily ty vagony s pískem, do kterých kluci skočili, nebyly to náhodou Es?
A když už hodnotíš zločinný a nezločinný režim podle lokomotiv, proč v této skvělé době není zájem udržet v provozuschopném stavu třeba "Matěje", Albatrosa atd?
Jak píše Dědek: nic není černobílé!
Úterý, 21. dubna 2020 - 10:54:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10595
Registrován: 4-2003
Ladis-63:Brame, zkus zase psát na železniční téma, abych si tě nemusel přestat vážit.

To byla reakce na dědka hanka.


Tím, že jsi začmáral nějaké kraviny v ŽK jsi se zařadil mezi opravdové odbojáře a hrdiny...asi dostaneš nějakou rentu k důchodu, jestli se ho dožiješ.

Ale prdlajs odbojář [rofl]. Vždyť bych byl za komedianta, kdybych tohle někde o sobě tvrdil [biggrin].

Spíš jsem chtěl poukázat na to, co mohla způsobit moje dětská rozpustilost, kdyby změny nebyly za dveřmi. O pár let dříve bych zavařil problémy i svým rodičům, kteří by to museli vysvětlovat. S velkou pravděpodobností by se mé rozpustilosti chytla tehdejší zástupkyně ředitelky školy a dělala by problémy, protože to byla velmi uvědomělá soudružka. Pokud si dobře pamatuji, tak po listopadu 1989 radši odešla, už jsme jí dále nevídali.


A k tomu počtu zachovaných parních lokomotiv. Kolik se jich zachovalo, třeba ve Francii, Španělsku, Británii atd., kde zločinný režim nebyl.

Ve Velké Británii se zachovalo daleko větší množství parních lokomotiv než u nás. Francie celkem bída, Španělsko netuším. Krom toho, Španělsko mělo zločinný režim také (a vydržel docela dlouho), to jen pro informaci [wink].

Nevím proč ti vadí na Obecné škole čtyřkolák, mi spíše vadily ty vagony s pískem, do kterých kluci skočili, nebyly to náhodou Es?

Mne nevadí čtyřkolák, mne "vadí" vagony. To vadí jsem dal do uvozovek jen proto, protože tehdy prostě jiné nebyly. Dnes by se z dobově odpovídajících vozů všech spolků, firem a institucí zaplnilo celé seřazovací nádraží [wink].


A když už hodnotíš zločinný a nezločinný režim podle lokomotiv, proč v této skvělé době není zájem udržet v provozuschopném stavu třeba "Matěje", Albatrosa atd?

Nehodnotím režimy dle lokomotiv. Dříve bylo velice problematické parní stroje zachránit, těžko mohl parní lokomotivu vlastnit jednotlivec. Vždyť mnoho lidí, co se cokoliv na ČSD (i jinde) snažili zachránit, se museli pod nějakou organizací skrývat, dělali to tajně a někdo buď nad nimi musel držet ochrannou ruku, nebo alespoň se jejich činnost snažit nevidět.

A že dnes není zájem udržet v provozu některé parní lokomotivy? To je zcela pochopitelné, je to drahá sranda. Ale jednou už ty lokomotivy byly opraveny, byly provozovány a pokud se vyčistí, zakonzervují a budou uschovány pod střechou, mohou být přivedeny kdykoliv v budoucnu k životu. Je to málo? Řekl bych, že ne. Ostatně těžko se uživí (rozuměj nebude to takový finanční provar) větší množství velkých parních lokomotiv jako je albatros. Je na tom něco nepochopitelného? Já jsem fakt rád, že lokomotivy jsou zachovány a budoucnost ukáže, co je reálně možné držet v provozu. Nakonec jeden jedničkový albatros stále jezdí, to je málo? Vadí moc, že to je na Slovensku? Je snad takový problém si ho půjčit? Obdobně hrboun, toho si lze půjčit v Rakousku a není třeba, aby byl draze zprovozňován ten, co je v NTM [wink].


Jak píše Dědek: nic není černobílé!

Tak ať si to dědek hank třeba při pohledu na plzeňskou pětasedmu či na BS200 od Výtopny Zlíchov či od Jirky Kotase uvědomí [wink].
Úterý, 21. dubna 2020 - 11:24:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2247
Registrován: 6-2004
Nechci to tady moc plevelit, ale možná není od věci jen lehce připomenout, že není zrovna málo vozidel, které se podařilo uchránit od likvidace právě před oním rokem 1989 a díky tomu dnes dělají parádu při nostalgických jízdách. Že se některé z nich povedlo zprovoznit až za nových poměrů, považuji za trošku jiný problém (je to o penězích, ochotě a kapacitě opravárenských pracovišť atd.), ale také by třeba nebylo co opravovat. Týká se to nejen vozů (viz třeba sbírka KHKD), ale i lokomotiv, třeba zrovna té Bramem zmíněné 475.111.
Úterý, 21. dubna 2020 - 11:40:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2291
Registrován: 7-2017
Ladis-63 296: Velká Británie byla zrovna jedna z těch zemí, kde parní lokomotivy v dobách tzv. Beechingovy sekery, tj. po drastických úsporných opatřeních u státních dráh British Rail v 1. polovině 60. let, nešly masově do šrotu. (Nejspíš proto, že BR odlišně od ČSD nemusely plnit plán odvádění starého železa do hutí...[lol]) Britské "heritage" spolky soukromě i veřejně vlastněné a provozované z toho žijí dodnes a počty dochovaných britských parních lokomotiv se uvádějí ve stovkách - jenom od BR se jich dochovalo přes 400, z toho zhruba stovka v tzv. UK National Collection, která je uložena v Národním železničním muzeu v Yorku a na dalších třech místech, kde požívá vysokého stupně veřejné ochrany. Další desítky jsou lokomotivy původně vlečkové a průmyslové. Ne všechny jsou samozřejmě provozní, ale i u těch mimo provoz je většinou poznámka "t.č. v opravě". Heritage railways, tj. muzejních drah, je na britských ostrovech cca 130, je na nich zhruba 450 stanic a jejich celková délka je skoro 900 km (550 mil). (Technická: Tyto údaje nerozlišují vlastnictví. Většina statistik do těchto počtů zahrnuje i Irsko.) Např. v r. 2014 tyto muzejní dráhy navštívilo přes 8 miliónů lidí a utržily celkem zhruba 112 miliónů liber.
Úterý, 21. dubna 2020 - 11:47:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10598
Registrován: 4-2003
Mahel:Nechci to tady moc plevelit, ale možná není od věci jen lehce připomenout, že není zrovna málo vozidel, které se podařilo uchránit od likvidace právě před oním rokem 1989.

Vždyť o tom píšu také - pod hlavičkou různých vlastivědných muzeí, s ochrannou rukou někoho ve vedení depa, nebo alespoň když vrchnost na depu dělala, že to nevidí. Jinak by šly lokomotivy do šrotu.

Že se některé z nich povedlo zprovoznit až za nových poměrů, považuji za trošku jiný problém (je to o penězích, ochotě a kapacitě opravárenských pracovišť atd.), ale také by třeba nebylo co opravovat.

Vždycky tu opravu někdo musel zaplatit. Ať už polistopadové ČSD či ČD, nebo to šlo později už v případě soukromých lokomotiv z jiných zdrojů. A nikterak se nedivím ČD, že mít velké množství provozních parních lokomotiv ani nechce. Důležité je, že jakmile se jednou parní lokomotiva opravila, tak už přežije i ve stavu studeném klidně i dalších tisíc let, pokud nepřijde nějaká přírodní katastrofa a lidé se o ní budou alespoň občas starat [wink].
Úterý, 21. dubna 2020 - 12:07:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2292
Registrován: 7-2017
O postoji britského státu k železničnímu národnímu dědictví svědčí například historie slavné rychlíkové lokomotivy LNER 4472 Flying Scotsman, která v roce 1934 poprvé (za normálního provozu!) dosáhla v úseku Londýn - Leeds rychlosti 100 mil (161 km) za hodinu. Lokomotiva přežila válku, po znárodnění Britských železnic v r. 1948 dostala novou řadu A3 a inventární číslo 60103 a byla vyřazena až v r. 1963 při úsporné akci zvané "Beeching Axe". (Co to vlastně byla ta "Beechingova sekera": V 1. polovině 60. let pod vedením Richarda Beechinga BR uzavřely třetinu svých tratí a během 60. let zcela zlikvidovaly parní trakci. Když v tom osekávání chtěl pokračovat a ponechat ve Spojeném království v provozu jen hlavní tratě, britský parlament se vzbouřil a v r. 1965 byl Richard Beeching po 4 letech ve funkci odvolán.) Vyřazený stroj pak vystřídal za pohnutých okolností (krachy, exekuce) tři soukromé majitele, ale po většinu zbývajících let 20. století byl schopný provozu. Podíval se do USA a Austrálie a v r. 2004 byl po úpadku posledního soukromého majitele vydražen za 2,3 miliónu GBP britským Národním železničním muzeem (National Railway Museum) v Yorku. V r. 2006 bylo rozhodnuto o jeho generální opravě, která se nakonec protáhla na 10 let a vyžádala si celkem 4,5 miliónu GBP. Po několika zkušebních jízdách byla provedena slavnostní inaugurační jízda z londýnského nádraží King's Cross do Yorku dne 25. února 2016. A od té doby se Létající Skot nezastavil - pro letošní rok (2020) má naplánováno 10 většinou vícedenních akcí.

(Údaje čerpám většinou odtud: https://en.wikipedia.org/wiki/LNER_Class_A3_4472_Flying_Scotsman. Kdo si troufnete na mluvenou britskou angličtinu, zkuste tenhle 46minutový dokument ITV: https://www.youtube.com/watch?v=sOc5MsEUOAA. O Beechingově sekeře je něco i na české wiki tady: https://cs.wikipedia.org/wiki/Beechingova_reforma)
Úterý, 21. dubna 2020 - 12:37:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10601
Registrován: 4-2003
Velice zajímavé je turné Létajícího Skota v USA a v Kanadě.

Nehledě na to, že zde:

https://en.wikipedia.org/wiki/LNER_Class_A3_4472_Flying_Scotsman# /media/File:LNER_4472_on_Jefferson_March_1972xRP_-_Flickr_-_drewj 1946.jpg

...už se Létající Skot nikdy neprojede [nene].
Úterý, 21. dubna 2020 - 12:55:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 357
Registrován: 9-2004
Jojo, Anglie, to je nedostižný sen. Řekl bych, že máme s Angličany mnoho společného, a jedno jistě: Spolky. Odjakživa se u nás utvoří parta spolkařů, kteří mají vytyčen nějaký fajn cíl. Jenže, v Anglii tolik neznají další typicky český fenomén - závist. Proto fáze č. 1 (utvoření spolku) přejde velmi často do fáze č. 2 - rozbití spolku.

Nemyslím si, že množství zachráněných lokomotiv by se výrazně lišil v případě, kdybychom nakrásně byli součástí třeba spolkové republiky Rakousko, jak byly snahy kolem roku 1918, a socialismus u nás nikdy nebyl. Potíž je totiž v lidech - dokud si chtějí navzájem škodit, nic z toho nebude. A tahle věc v našich zemích přetrvává navzdory všem režimům.

Hank 2288: Zmínění vatikánské Kongregace pro nauku víry v tomto kontextu zavání úplně stejnou ideologií, na jakou poukazuješ. Vážím si tě pro tvé velmi kvalitní příspěvky, ale tohle se úplně nepovedlo...
Úterý, 21. dubna 2020 - 13:14:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10602
Registrován: 4-2003
Ronoath:Jenže, v Anglii tolik neznají další typicky český fenomén - závist.

Kdyby si Češi tak nezáviděli, bylo by u nás mnohem lépe. Jenže úspěch se u nás neodpouští...


Zmínění vatikánské Kongregace pro nauku víry v tomto kontextu zavání úplně stejnou ideologií, na jakou poukazuješ. Vážím si tě pro tvé velmi kvalitní příspěvky, ale tohle se úplně nepovedlo...

Asi tak. Dědek hank je inteligentní člověk s velkými znalostmi z oblasti techniky a historie, ale je lepší, když sem netahá své politické názory. Přitom by si měl uvědomit, že v posledních tisíci letech nebylo příliš mnoho období, kdy si člověk mohl beztrestně žvanit v podstatě cokoliv. Cenzura vesele jela i za éry prvorepublikové, kterou mnozí dodnes nekriticky adorují... A po cenzuře následovaly i za této éry i znatelné postihy například u těch novinářů, kteří upozornili na korupci. Proto bych si přál, aby dnešní doba vydržela co nejdéle. I s těmi drahými a stále nedostupnějšími hypotékami, ale tedy alespoň s nějakou možností, jak si pořídit vlastní bydlení s tím, že pane bude říkat až dětem či spíše vnoučatům...[wink]
Úterý, 21. dubna 2020 - 13:16:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 379
Registrován: 1-2017
Mne vždy fascinuje jedna věc u ideologických zaslepenců a tím je, že jen oni mají správný náhled na svět.
Brame promiň, ale naprosto stejnou věc tu celou dobu prezentuješ ty... Sedí to na tebe nemlich stejně jako na ty, tebou tolik nenáviděné, komunisty.
Úterý, 21. dubna 2020 - 13:35:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10603
Registrován: 4-2003
Jussi:Brame promiň, ale naprosto stejnou věc tu celou dobu prezentuješ ty...

Opravdu? Dnes si lidé mohou alespoň koukat na věci tak jak chtějí a mohou o nich dle libosti žvanit. Toto přitom nešlo v letech 1948 - 1989, nešlo to v letech 1938 - 1945 a v jiných letech to šlo hodně omezeně. A to, že svými názory bráním tuto dobu, kdy alespoň jiné názory lze beztrestně ventilovat, doceníte tehdy, až to zase nepůjde. A k tomu je bohužel velice dobře našlápnuto [crazy][sad].
Úterý, 21. dubna 2020 - 14:48:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2293
Registrován: 7-2017
Bram:
"Dnes si lidé mohou alespoň koukat na věci tak jak chtějí a mohou o nich dle libosti žvanit. "

Myslím, že i jen velice zběžný pohled kolem sebe, natož pod pokličku některých rodin, organizací, institucí a komunit, tě usvědčuje z toho, že se hluboce mýlíš - nebo že ve svém jednorozměrném zaujetí nechceš nebo nemůžeš vidět skutečnost.

Osobně znám větší než malé množství lidí, kteří za posledních 30 let doplatili například na pracovišti na vyslovení jiného politického postoje než toho zastávaného šéfíkem.
Úterý, 21. dubna 2020 - 14:50:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 204
Registrován: 11-2012
Bram: Opravdu? Dnes si lidé mohou alespoň koukat na věci tak jak chtějí a mohou o nich dle libosti žvanit. Toto přitom nešlo v letech 1948 - 1989, nešlo to v letech 1938 - 1945 a v jiných letech to šlo hodně omezeně. A to, že svými názory bráním tuto dobu, kdy alespoň jiné názory lze beztrestně ventilovat, doceníte tehdy, až to zase nepůjde. A k tomu je bohužel velice dobře našlápnuto [crazy][sad].

Naprosto souhlasím! V roce 1989 mi bylo 16 a moc dobře si všechen tem zmar veškerého druhu pamatuji!
Úterý, 21. dubna 2020 - 15:05:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10607
Registrován: 4-2003
dědek hank:Myslím, že i jen velice zběžný pohled kolem sebe, natož pod pokličku některých rodin, organizací, institucí a komunit, tě usvědčuje z toho, že se hluboce mýlíš - nebo že ve svém jednorozměrném zaujetí nechceš nebo nemůžeš vidět skutečnost.

Můžu si žvanit co chci a nikdo mne za to nezavře do vězení (v padesátých letech klidně na deset let do uranových dolů [sad]), to je důležité. A to je přesně to, co nechceš vidět a taháš sem toto: Osobně znám větší než malé množství lidí, kteří za posledních 30 let doplatili například na pracovišti na vyslovení jiného politického postoje než toho zastávaného šéfíkem.

To je přesně nepochopení situace: Politika do práce fakt nepatří a silně pochybuji, že by někdo někoho vyhodil jen tak kvůli tomu, že je třeba členem KSČM, ačkoliv jde o jinak schopného pracovníka. Ovšem to, že je třeba v této přežité straně, na něj zbytečně hází stín, protože s takovým člověkem asi nebude něco úplně v pořádku.

Pokud ale dotyčný agitoval, tak se nesmí divit, že ho šéf neměl rád, protože mu rozkládal kolektiv. Není totiž moc příjemné být s někým na pracovišti, když tvrdí, jak to celé stojí dneska za .... a dřív bylo lépe a že tahle strana nás dovede k lepším zítřkům. To ať si dotyčný nechá třeba do hospody po práci, tam si u půllitru piva může proklít klidně celou společnost. A pokud šéf dělá problémy někomu jen kvůli tomu, že má jiný politický názor, tak je to blb, na kterého dříve či později dupne jeho šéf a vytmaví mu to. Odchod schopného člověka je totiž pro firmu finanční ztráta...

(Příspěvek byl editován uživatelem Bram.)
Úterý, 21. dubna 2020 - 15:09:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2294
Registrován: 7-2017
30 let po převratě tady neustále povstávají zástupy hrdinných bojovníků proti bývalému režimu, kteří v r. 1989 ještě chodili do školy a nestihli se proslavit, tak proti němu bojují aspoň po celý svůj dosavadní život až doteď... Jako kdybychom tu dnes neměli dost současných průserů k řešení teď, které bezprostředně ohrožují blízkou i vzdálenější budoucnost, včetně jejich vlastní. Podobně tomu bylo v r. 1938, kdy spousta lidí stále ještě aspoň post festum bojovala proti habsburské monarchii a po Mnichovu titíž lidé vytvořili obludný režim 2. republiky.
Úterý, 21. dubna 2020 - 15:11:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2295
Registrován: 7-2017
Bram:
"...silně pochybuji..."

Pochybovat můžeš. Pravdu tím neodkecáš. A dneska už dávno nejde o členy KSČM, která je už dávno součástí establišmentu. Možná by ses divil, co všechno - pokud jde o postoje - je v rámci korporátního folklóru považováno za nepřijatelné.

(Příspěvek byl editován uživatelem dědek_hank.)
Úterý, 21. dubna 2020 - 15:19:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10608
Registrován: 4-2003
dědek hank:30 let po převratě tady neustále povstávají zástupy hrdinných bojovníků proti bývalému režimu, kteří v r. 1989 ještě chodili do školy a nestihli se proslavit, tak proti němu bojují aspoň po celý svůj dosavadní život až doteď...

Užij si svojí nenávist k dnešnímu režimu. Dnes si jí alespoň užít můžeš. Chápu, že tě neskutečně míchá, že si někdo dovoluje mít jiný názor, než ty, navíc někdo mladší. Tak se s tím už konečně smiř [wink].


Jako kdybychom tu dnes neměli dost současných průserů k řešení teď, které bezprostředně ohrožují blízkou i vzdálenější budoucnost, včetně jejich vlastní.

Dnes se alespoň o těchto průserech můžeme bavit, třeba i tady na k-reportu. Můžeme dokonce i legálně zachraňovat historická historická železniční vozidla, protože je mohou legálně vlastnit i soukromé osoby. Není nic nutné pokoutně měnit za šrot a bát se obvinění z rozkrádání socialistického majetku jen proto, protože lokomotivu si kdysi nešlo koupit. To jsou třeba fakta, která se vztahují k železnici a díky tomu to dnes v oblasti železniční historie doslova žije [wink].
Úterý, 21. dubna 2020 - 15:20:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10609
Registrován: 4-2003
dědek hank:Možná by ses divil, co všechno - pokud jde o postoje - je v rámci korporátního folklóru považováno za nepřijatelné.

V korporátu jsem pracoval osm let, tak mi prozraď, co ještě nevím [wink].
Úterý, 21. dubna 2020 - 15:32:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2296
Registrován: 7-2017
Společnost by aspoň ideálně měla směřovat k rovnováze. Legitimní a normální je, že jsou v ní levičáci i pravičáci, konzervativci, liberálové i socialisti. To je jako magnet: Když ho rozříznu, zas má dva póly. A nikoho ani nenapadne požadovat, aby půlka magnetu byla jenom sever a druhá půlka jenom jih. Stejně tak vůbec není v pořádku, když se někde schází 95% deklarovaných pravičáků, kteří se na ten zbytek dívají jako na nemorální lůzu. I když se nepovažuji za nějaký zvláštní extrém, četnost výskytu zdejších jednostranných postojů mě do toho extrému - aspoň tedy relativně - žene. Měl jsem za to, že společnost za těch 30 let vyrostla z postoje, že být pravičák je normální a všechno ostatní nenormální. A ono je to právě naopak, Husákovy děti po čtyřicítce upadají do toho extrémního postoje s věkem čím dá hlouběji.

A ještě dodatek: Mám tři dcery ve věku 39 - 43 let, všechny už mají svoje děti. Jedna je undergroundová anarchistka, druhá praktikující katolička a třetí kosmopolitní liberálka. Všechny jsem vychovával stejně, se žádnou z nich se kvůli postojům nehádáme. Tak na tom směřování společnosti k rovnováze asi bude přece jenom kus pravdy... [proud]
Úterý, 21. dubna 2020 - 15:35:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2528
Registrován: 9-2009
dědek_hank: "Osobně znám větší než malé množství lidí, kteří za posledních 30 let doplatili například na pracovišti na vyslovení jiného politického postoje než toho zastávaného šéfíkem."

To je a bude (koho chleba jíš, toho..., ale neděje se to oficiálně dle zákonů státu jako v minulosti. Ten váš bývalý systém mohl fungovat jen tehdy, pokud byla umlčena či jinak zlikvidovaná nesouhlasící část obyvatelstva. Tedy porušování lidských práv = zločin.

V první polovině šedesátých let bylo povoleno vysídlit občanům s německou národností do Německa. Pochopitelně tady v sokolovském revíru toho využilo spousty zaměstnanců, takže podniky v revíru naříkaly, že nemají lidi. Další katastrofa pro zdejší podniky následovala po emigraci obyvatel v roce 1968. Kdyby ten Váš systém nechal otevřené hranice i pro ostatní, tak se ten Váš nedobrovolný systém zhroutil.

Komunista nemusí být nutně nenáviděným občanem, ale je to obyčejný zločinec, neboť k dosažení beztřídní společnosti (komunismus) je potřeba odstranit část společnosti, která s nastolením této ideologie nebude nikdy souhlasit. Tedy nutně dojde k nějaké nespravedlnosti (porušení zákonů).

To Vám není ani trochu líto těch zmařených životů, kvůli ideologii, která stejně nikdy nemohla dobře fungovat?

Něco z poválečného období:
Úterý, 21. dubna 2020 - 15:36:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2297
Registrován: 7-2017
Bram:
" Užij si svojí nenávist k dnešnímu režimu."

Kritický postoj není nenávist. To bych stejně tak dobře mohl napsat, že tvůj postoj nekritického zbožňování je morální kýč. Koneckonců je známo, že nejhlasitější moralisti jsou obvykle největší pokrytci.
remington
Úterý, 21. dubna 2020 - 15:43:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11
Registrován: 9-2019
30 let po převratě tady neustále povstávají zástupy hrdinných bojovníků proti bývalému režimu, kteří v r. 1989 ještě chodili do školy a nestihli se proslavit, tak proti němu bojují aspoň po celý svůj dosavadní život až doteď

Jen jestli oni spíš nevyjadřují svoje obavy z plíživé přeměny toho současného "režimu" na něco ještě víc totalitního a závislého, co bylo pro ten minulý režim typické. Jak moc jsou ty obavy reálné nebo naivní, to ukáže asi budoucnost. Ale to, že v minulé éře neprožili tolik let jako Vy, ještě neznamená, že na ni nemohou mít názor, i když je ten názor třeba silně ovlivněný tendenční školní výukou a brutální mediální manipulací (školní dějepis nikdy nehlásal a sotva kdy bude objektivně uvádět všechny souvislosti o politických a společenských změnách, natož tu objektivitu hledat u novinářských a televizních hlídačů "pravdy").

Osobně znám větší než malé množství lidí, kteří za posledních 30 let doplatili například na pracovišti na vyslovení jiného politického postoje než toho zastávaného šéfíkem.

Zatímco ze socialismu takových případů znám desítky, tak za posledních 30 let jsem nikoho takového, kdo by "doplatil na pracovišti za jiný politický názor než měl jeho šéf", nepotkal. Musí to být tedy hodně zvláštní sociální bublina, ve které se pohybujete. A i kdyby, jde stále jen o Vaši soukromou zkušenost. Názor, který jste si z ní odvodil, lze sotva zobecňovat, natož ho vydávat za pravdu.
Úterý, 21. dubna 2020 - 15:51:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 380
Registrován: 1-2017
Brame, tak ti z toho vyjmu ještě kratší kus, aby to bylo pochopitelnější: jen oni mají správný náhled na svět. Tady je ten problém. Ty máš taky jediný správný pohled na svět a všechny ostatní jsou naprosto špatně. Tak v čem se lišíš?

Mě můžeš označit za skoro všechno, ale za zastánce minulýho režimu fakt ne. A přesně proto mě štvou lidi, kteří jako ty káží, že ten dnešní je něco dokonalého, svobodného a úžasného. Je to naprosto stejný typ fanatismu...
Úterý, 21. dubna 2020 - 15:52:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2529
Registrován: 9-2009
remington: Jen jestli oni spíš nevyjadřují svoje obavy z plíživé přeměny toho současného "režimu" na něco ještě víc totalitního a závislého, co bylo pro ten minulý režim typické.

Obavy jsou. Děti se o tomto pokřiveném období našich dějin údajně moc ve škole neučí.
Úterý, 21. dubna 2020 - 15:54:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 381
Registrován: 1-2017
remington: Jen jestli oni spíš nevyjadřují svoje obavy z plíživé přeměny toho současného "režimu" na něco ještě víc totalitního a závislého, co bylo pro ten minulý režim typické.
[ok]
Akorát za mě, démonizací minulého režimu se přeměna stávajícího nezastaví...
Úterý, 21. dubna 2020 - 16:01:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10610
Registrován: 4-2003
dědek hank:Kritický postoj není nenávist.

Kéž by tomu tak bylo...

To bych stejně tak dobře mohl napsat, že tvůj postoj nekritického zbožňování je morální kýč.

Jenže já nic nezbožňuji.

Společnost by aspoň ideálně měla směřovat k rovnováze. Legitimní a normální je, že jsou v ní levičáci i pravičáci, konzervativci, liberálové i socialisti.

Takže si nalijeme čistého vína: Ať se podívám na jakoukoliv stranu, pravicově zaměřeného člověka ta tu asi nejspíš nenajdeme. Spíš jsou tu lidé, co jsou názorově ke středu a pak doleva, bohužel až k samému extrému.

A ještě dodatek: Mám tři dcery ve věku 39 - 43 let, všechny už mají svoje děti.

Gratuluji [wink].

Jedna je undergroundová anarchistka, druhá praktikující katolička a třetí kosmopolitní liberálka. Všechny jsem vychovával stejně, se žádnou z nich se kvůli postojům nehádáme. Tak na tom směřování společnosti k rovnováze asi bude přece jenom kus pravdy...

Spíš si děvčata našla každá svojí životní cestu a je jen dobře, když odlišné světonázory nevedou k hádkám [wink].


kuřil p:To je a bude (koho chleba jíš, toho..., ale neděje se to oficiálně dle zákonů státu jako v minulosti. Ten váš bývalý systém mohl fungovat jen tehdy, pokud byla umlčena či jinak zlikvidovaná nesouhlasící část obyvatelstva. Tedy porušování lidských práv = zločin.

V první polovině šedesátých let bylo povoleno vysídlit občanům s německou národností do Německa. Pochopitelně tady v sokolovském revíru toho využilo spousty zaměstnanců, takže podniky v revíru naříkaly, že nemají lidi. Další katastrofa pro zdejší podniky následovala po emigraci obyvatel v roce 1968. Kdyby ten Váš systém nechal otevřené hranice i pro ostatní, tak se ten Váš nedobrovolný systém zhroutil.

Komunista nemusí být nutně nenáviděným občanem, ale je to obyčejný zločinec, neboť k dosažení beztřídní společnosti (komunismus) je potřeba odstranit část společnosti, která s nastolením této ideologie nebude nikdy souhlasit. Tedy nutně dojde k nějaké nespravedlnosti (porušení zákonů).


Tohle by si měli lidé uvědomit, když říkají, že dřív bylo lépe. Třeba by to pak už neříkali a lidé (včetně mých vrstevníků a mladších) by tak snad už konečně přestali vzhlížet k éře dřívbylolípu.
Úterý, 21. dubna 2020 - 16:22:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2530
Registrován: 9-2009
Bram:
Hlavně si to člověk uvědomil v čem žije, když jsem se v šestnácti ocitl v Aši a viděl ty ploty na hranici. Koukali jsme a záviděli lidem, kteří z chebského prvního nástupiště v Západním expresu (obklíčeného pohraniční stráží) odjížděli do svobodných zemí. Ve vlaku byly zařazeny i vozy SNCF. Tehdy jsme se s kamarádem rozhodli, že v této KLECI žít nebudeme a pokusíme se o emigraci. Akci jsme nazvali "Jugita 88" (Jugoslávie - Itálie). Dnes je to úsměvné, ale taková byla doba.
Úterý, 21. dubna 2020 - 16:25:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10611
Registrován: 4-2003
Jussi:Akorát za mě, démonizací minulého režimu se přeměna stávajícího nezastaví...

A je nějaký důvod k minulému režimu vzhlížet?

Brame, tak ti z toho vyjmu ještě kratší kus, aby to bylo pochopitelnější: jen oni mají správný náhled na svět. Tady je ten problém. Ty máš taky jediný správný pohled na svět a všechny ostatní jsou naprosto špatně. Tak v čem se lišíš?

Mám pouze obavy, aby se vzhlížením k minulému režimu neponičil ten stávající, což už se bohužel děje. Svoboda se získává velmi špatně, ale velmi lehce se omezuje. A to říkám i s vědomím toho, co změna režimu přinesla za negativa, například obrovský nárůst kriminality, kterou se podařilo dostat do přijatelných mezí až tak o dvacet let později po listopadu 1989...


Kuřil p:Obavy jsou. Děti se o tomto pokřiveném období našich dějin údajně moc ve škole neučí.

Což je škoda a zároveň to ale chápu - lépe se přednáší o době do konce druhé světové války, kterou už nikdo z vyučujících nezažil a názory na dobro a zlo do konce druhé světové války jsou neměnné v podstatě dodnes. Jistě, i strana dobra má na rukou krev, ale to stačí přejít mlčením a až zase se toho tolik neděje, byť toto se mi též moc nelíbí. A dnes už žije málo lidí, kterým bylo koncem druhé světové války alespoň patnáct let. Čili lidé, kteří měli možnost zažít válku a poreferovat o ní a mít možnost a hlavně ještě schopnost na základě svých prožitků svým pravnoučatům či prapravnoučatům výklad učitelů korigovat...


(Příspěvek byl editován uživatelem Bram.)
Úterý, 21. dubna 2020 - 16:55:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2298
Registrován: 7-2017
...strana dobra... [rofl] Orwell by tě použil jako živý příklad pravdivosti toho, o čem psal. (BTW, Orwell byl socialista. [crazy])

V politice nejde o hru dobra a zla, ale o hru zájmů. Jakmile se v politice začne s morálním kýčem, skončí to vždycky špatně.
Úterý, 21. dubna 2020 - 17:00:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10612
Registrován: 4-2003
dědek hank:...strana dobra...

Co takhle se zamyslet nad tím, jak se toto dětem interpretuje? Je to pro vyučující daleko jednodušší a pro děti pochopitelnější než toto:V politice nejde o hru dobra a zla, ale o hru zájmů.

Jakmile se v politice začne s morálním kýčem, skončí to vždycky špatně.

Jenže tohle se hezky řekne, ale případě výuky dějepisu dosti obtížně provede. Bohužel...
Úterý, 21. dubna 2020 - 17:08:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2531
Registrován: 9-2009
Bram: Tak člověk chápe, že mnozí prožili v těch letech dětství, mládí, atd., takže se mnohdy jedná o nostalgii.

V roce 1991 nebo 1992 jsem v jedné cizí hospodě u Karlových Varů seděl vedle místních občanů německé národnosti a vyslechl jsem jejich chvalozpěvy na Tisíciletou říši. Bohužel jsem prohodil nemístnou poznámku na adresu jejich milovaného vůdce. Ti staříci se chopili holí a chtěli mne lynčovat. Dokázal jsem pochopit, že v podstatě nostalgicky vzpomínají na své mládí, kdy jako členové Hitlerjugend u táboráku a pod vlajkou s hákovým křížem svorně zpívali písně o budoucnosti germánského národa a jak zatočí s méněcennými rasami, komunisty a postiženými. Dojemná nostalgie.


Z konce války (nevím, zda ten novinový výstřižek bude čitelný):
Úterý, 21. dubna 2020 - 17:27:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 515
Registrován: 10-2005
dědek_hank:
"...strana dobra... [rofl] Orwell by tě použil jako živý příklad pravdivosti toho, o čem psal. (BTW, Orwell byl socialista. [crazy])

V politice nejde o hru dobra a zla, ale o hru zájmů. Jakmile se v politice začne s morálním kýčem, skončí to vždycky špatně."

Úplně nejlepší je, když literární osobnosti berou do úst ti, kdo je naprosto nepochopili, nebo o nich zjevně nic nevědí.[sad]

A v kombinaci s morálním kazatelestvím tomu dáváte takovou korunu, že by bylo opravdu lépe, kdybyste se vrátil k technice, které rozumíte.

Neuvěřitelný, co se tady lze dočíst.
Úterý, 21. dubna 2020 - 20:37:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 24
Registrován: 9-2017
Jen krátce zareaguji na výše uvedenou debatu.
Taky jsem naivně zvonil v r. 89 klíčema. A co to přineslo? Rozežranou společnost devastující planetu, multimiliardáře, šmejdy...
Privatizaci - kde jsou akcie?
Na železnici se začalo dát fotit, ale radost z každého netypického nátěru vystřídala studená unifikace, kde sebemenší milá ozdoba, úprava je nepřípustná.
Na co depa? Stroje můžou hnít venku.
Kde je to kouzlo, ten malý kousek projevu lidskosti, vděku?
Vidím socializmus s lidskou tváří jako jednu z cest možného dalšího vývoje... Tu lepší...
Úterý, 21. dubna 2020 - 21:34:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3086
Registrován: 7-2005
a co zkusit toto - jede jede mašinka, kouří se jí z komínka....
Úterý, 21. dubna 2020 - 21:36:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2798
Registrován: 5-2008
Kuřil_p: dnes by je zastřelili dvakrát , jednou za sabotáž a podruhy za ekologickou havarii
Don Parmezano
Úterý, 21. dubna 2020 - 21:53:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2299
Registrován: 7-2017
Viajero:
" Neuvěřitelný, co se tady lze dočíst."

Já si říkám totéž. Neuvěřitelný, kolik jinak vcelku inteligentních lidí tady má klapky na očích nebo rovnou hlavy v písku. Sociolog Daniel Prokop (mimochodem ročník 1984) tomu říká slepé skvrny; to jsou takové, které znemožňují vidět, do jak tristního stavu sebeuspokojení, sebeobelhávání a nevnímání průšvihů a rizik to tahle společnost za 30 let dopracovala.
Úterý, 21. dubna 2020 - 22:00:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2532
Registrován: 9-2009
Venzi:
Kde je to kouzlo, ten malý kousek projevu lidskosti, vděku?
Zvlášť tehdejší pracovníci OSOŽ (Ozbrojené stráže ochrany železnic) měli milé projevy lidskosti.

Vidím socializmus s lidskou tváří jako jednu z cest možného dalšího vývoje... Tu lepší...
To kvůli lokomotivám chcete zestátňovat, vyvlastňovat a zabavovat lidem nadbytečné miliony?

Rozežranou společnost devastující planetu
Na našem území docházelo k největší devastaci přírody v devatenáctém století. Např. rozsáhlá lokalita Slavkovský les byla téměř bez stromu. V Krkonoších v 16. a 17. století dosáhla těžba dřeva a zároveň devastace lesů největšího rozsahu.

Také jsem byl na Letné, když se tam cinkalo klíči. Pokud si vzpomínáte, byla druhý den v neděli velká zima. Měl jsem horečku, takže jsem zůstal v autobusu Čedoku na Špejcharu (jeli jsme z moravských sklípků - celý víkend za 130,- Kčs). Autobus byl vybaven malou televizí, takže jsem to měl v přímém přenosu v televizi a zároveň naživo před sebou. Všichni byli rádi, že jsem v autobusu udržoval celou dobu teplo. Pořád mi tam lezli cizí lidé a ptali, zda jedu do Mnichova? Tady se teprve stávkuje a oni už jedou na západ?!!! Jejich autobus stál naproti na Hradčanské u vstupu do metra. Chtěl jsem si tehdy udělat srandu a říct, ano nastupte a potom se vytratit.
Hezké časy to byly.

(Příspěvek byl editován uživatelem Kuřil_p.)
jagg
Úterý, 21. dubna 2020 - 22:27:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 777
Registrován: 5-2012
Za ty Morkovice měla ta partyzánská štětka a ta její špinavá verbež viset třikrát na špagátě!
Úterý, 21. dubna 2020 - 23:29:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2533
Registrován: 9-2009
dědek_hank: které znemožňují vidět, do jak tristního stavu sebeuspokojení, sebeobelhávání a nevnímání průšvihů a rizik to tahle společnost za 30 let dopracovala.

Úplně stačí, že nejsou žádní političtí vězni, děti mohou studovat, že můžeme svobodně volit, můžeme cestovat (mimo současný stav), můžeme si stěžovat kde chceme, nemusíme povinně vyvěšovat vlajky a chodit do průvodu, neexistují domovní důvěrníci, nemusíme chodit povinně do práce, neexistují kádrové formuláře, můžeme dát v práci výpověď (dříve se sešla kvůli tomu fluktuační komise), neexistuje oficiální cenzura, atd. Co má člověku chybět, pokud má střechu nad hlavou a zdravé ruce pro práci? Vám něco chybí?

Pokud ano, tak tu máte soudy, nejvyšší soudy, mezinárodní soudy, vyšetřovací komise, ombudsmana, můžete se vystěhovat do jiné země, pokud vás přijme, můžete si stěžovat na internetu, do novin, můžete to sdělit svému poslanci, zajít si postěžovat na městský úřad, atd.

Raději být chudý, ale svobodný než žít ve zločinném systému, který zde byl. Navíc, který byl pod kontrolou ze Sovětského svazu.
Úterý, 21. dubna 2020 - 23:36:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2300
Registrován: 7-2017
Kuřil_p 2533: Se systémem, kde je 20% ekonomicky aktivních lidí pod exekucemi a 40% ekonomicky aktivních žije od výplaty k výplatě a nemá 10 000 Kč na mimořádný výdaj, není něco v pořádku.
Úterý, 21. dubna 2020 - 23:53:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 390
Registrován: 8-2012
dědek_hank: Anebo s těmi lidmi... (přinejmenším s jejich podstatnou částí)) BTW: kolik procent ekonomicky aktivních lidí v bylolípu žilo "od výplaty k výplatě" a měli tak nějak celkem kulový?

(Příspěvek byl editován uživatelem perník.)
remington
Středa, 22. dubna 2020 - 00:15:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12
Registrován: 9-2019
Se systémem, kde je 20% ekonomicky aktivních lidí pod exekucemi a 40% ekonomicky aktivních žije od výplaty k výplatě a nemá 10 000 Kč na mimořádný výdaj, není něco v pořádku.

Anebo není něco v pořádku s lidmi, např. s notorickými dlužníky, kteří vytloukají spotřebák spotřebákem, nebo naletí kdejakému šmejdovi, co prodává "předražené hrnce". Jo, máte "pravdu", tohle za dřívbylolípu nebylo. Když se Vám doma rozbila třeba televize (záměrně vybírám artikl, který si neodepřejí ani notoričtí dlužníci s kolotočem exekucí na krku), tak jste si v pohodě na každém rohu obstaral novou (třeba i na další splátky), a ještě Vám ji dovezli domu, že. Dá se do toho namontovat cokoli, třeba i středověk. Za něj pod exekucemi 20 % populace taky nespíš nebylo, protože se za dluhy rovnou sekaly končetiny (v lepším případě). Takže to bylo vlastně taky lepší než dneska?

PS: jo a zkuste trochu zapracovat na správné citaci faktů, ať se Vám na kebuli neudělá z toho másla hrouda:
"Počet fyzických osob evidovaných v Centrální evidenci exekucí klesl loni o 38284 na 783053" (ČSÚ za rok 2019 oproti 2018). Při uváděném počtu obyvatel 10,65 milionu mi to vychází na podíl 13 %.
"Zaplatit za neočekávaný výdaj částku ve výši 11 200 Kč by finančně nezvládlo 21,8 % obyvatel, což je téměř čtvrtina populace (ČSÚ za rok 2019)". Čtvrtina, to je (nemýlím-li se) 25 %, ne 40 %.
Středa, 22. dubna 2020 - 00:30:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2534
Registrován: 9-2009
dědek_hank: kde je 20% ekonomicky aktivních lidí pod exekucemi
Tomu se dnes říká finanční negramotnost. Nerozumíme pořádně světu financí, a proto jsme prý zranitelní, vysvětlují odborníci.

Za tohle, ale nemůže systém. Těm lidem můžete nějakým způsobem pomoci, ale není třeba znovu nastolovat diktaturu, znárodňovat, atd.

Sám víte, že státní hospodaření je špatné. Už v 19. stol. se to dalo porovnat s tehdy velkými podniky jako byla Severní státní dráha a Severní dráha Ferdinandova. Na státní dráze byl vozový park a koleje zanedbané, ale státní úředníci si stavěli honosné budovy a kanceláře. U soukromé společnosti to tak nebylo. Raději stát státní dráhu privatizoval. Státní televize s miliardovým rozpočtem a vedle soukromé televize s výrazně menším rozpočtem vytvářejí srovnatelný výsledek. Můžeme tu donekonečna dávat příklady špatného státního hospodaření. To bylo i ve světě. Letecká společnost Air France v majetku státu, která byla trnem v oku soukromých dopravců KLM, Lufthansa, atd. Ztráty u státní firmy vždy uhradí stát z daní. Přebujelá administrativa, atd. Tohle si soukromník nemůže dovolit. Státní firma ano. Nebyl vy jste úředníkem?
Středa, 22. dubna 2020 - 00:52:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2535
Registrován: 9-2009
dědek_hank:
Mám tu spousty barevných snímků lokomotiv ze sedmdesátých a osmdesátých let z tehdejších národních podniků. První co vás zaujme, je ten neskutečný bordel. Všude se něco válelo, nápravy, motory, trubky atd. Proto se dnes dochoval relativně větší počet historických vozidel, protože to ty podniky nechaly ležet v kopřivách, ačkoliv to měly předat n. p. Kovošrot. Zkrátka státní hospodaření. Přezaměstnanost, ale v pátek po obědě jste např. v Tatře Smíchov údajně viděl už jenom Vietnamce svařovat rámy tramvají. Všichni už byli na chalupách. V pátek volat do podniku v Praze byl nesmysl.[proud] To věřím, že se lidem stýská. Už je to více let, kdy na ministerstvech byl proveden audit. Slova šéfa auditu: úředníci se nudí, koukají z okna, krmí rybičky. Za státní peníze. [proud]

Byl jste úředník?

(Příspěvek byl editován uživatelem Kuřil_p.)
Středa, 22. dubna 2020 - 06:43:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 142
Registrován: 8-2017
"20% ekonomicky aktivních lidí pod exekucemi a 40% ekonomicky aktivních žije od výplaty k výplatě"

A zkusíme si říct jiná čísla z dob, kdy jsem byli součástí ruského koloniálního panství? Kolik sedláků nesmělo obhospodařovat svá pole, kolik živnostníků nesmělo provozovat své živnosti, kolik lidí mohlo svobodně nakládat s vlatním majetkem, kolik duchovních nesmělo vykonávat svou činnost a kolik věřících nesmělo vyznávat svou víru, kolik lidí nesmělo vykonávat práci odpovídající jejich vzdělání a/nebo schopnostem? Kolik reálných práv měl asi tak běžný zaměstnanec? Kolik reálných ústavních práv měl každý občan?
Jistě, ta doba nebyla placatá. Žádná doba nebyla nikdy placatá, ani protektorát ne*). Nesnesitelnou ji dělala právě ta neutuchající snaha vládnoucí třídy, aby placatá byla. Jesle-škola-učňák-třicet let v jedné fabrice, ROH dovolená v podnikové chatě, večer Dietlovy seriály. Šmitec.
*) Protektorát jsem nezažil - smím říct, že to bylo svinstvo, nebo jsem jen indoktrinován nesprávnou školní výukou, která tu doby nevidí tak nějak v souvislostech, Jasánek? Exekuce, ty finanční, tehdy nebyly, ne?
Středa, 22. dubna 2020 - 07:23:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10614
Registrován: 4-2003
remington:Anebo není něco v pořádku s lidmi, např. s notorickými dlužníky, kteří vytloukají spotřebák spotřebákem,

Jednu takovou osobu mám ve své rodině. Již mne stála finanční částky v řádu statisíců. Problém této osoby je následující: Nevystudovala krom učňáku nic jiného a ještě obor, který je dnes už bez dalšího vzdělání v podstatě nepoužitelný. Nástavbu na maturitu si dělala asi čtyřikrát, ale vždy jí nedokončila a stálo to peníze, ale vždy cizí. Léta se mnou odmítala komunikovat, před lety se to zlepšilo, tak jsem za ní v rámci pomoci a narovnání vztahů zacvakal dluhy, které si tato osoba nasekala velmi chytře u různých Home Creditů. Normální banka jí kvůli její splátkové morálce již nepůjčí ani korunu, tak nespolehlivý je to pro ně dlužník. Je to přitom osoba, která léta žije z dotací, které jí poskytnou i jiní členové rodiny. Přesto nasekala kvantum dluhů (za sportovní potřeby, za zábavu a drahé pobyty po hotelích, jen aby se před svými partnery blýskla, že není žádný nýmand) a když jsem všem říkal, že takhle to dál nejde, slyšel jsem, jaký jsem nelida, že jí jako svého bližního musím podporovat v nesnázích a že tato osoba je na tom tak špatně a v životě to nemá lehké. Přitom jsem nechtěl nic jiného, aby si dotyčná osoba uvědomila, že v jejím případě se dluhy se nedělají (a zdravotní pojištění se také musí platit, zejména, když se pracovala občas jen na DPP) a když tedy dluhy jsou, tak se musí platit dle splátkového kalendáře. Výsledek je akorát takový, že dotyčná osoba nadělala zase dluhy a zase jsem je zaplatil. A za to, že mne drze napadala, že je mojí povinností to za ní platit (!!!), jsem se konečně naštval a vystavil dotyčné osobě stopku. Nepomáhá vysvětlení, že nábytek do bytu této osobě koupím ze svého a daruji jí ho, tak proč si bere půjčku u "lichvářů", kdy ten nábytek v konečné sumě stojí dvojnásob, tak jenom nasupeně kouká a štěká, že ho potřebovala hned a nebude na něj přeci několik dní čekat, až jí ho milostivě koupím. Proto jsem nad touto osobou zlomil hůl a to nepočítám nadávky, které jsem si od této osoby vyslechl. Zanedbávám drobnost, že jsem pro tuto osobu v podstatě podčlověk, protože je přesvědčena, že je ta nadaná a vysoce inteligentní, která "jen" nedostala příležitost vystudovat, ačkoliv by dnes už byla minimálně docentem či profesorem. Kterého oboru, tak to ovšem není vůbec jasné nejen mne... Smutný příběh, který jsem zažil a který asi časem bude pokračovat nějak dál [sad].


(Příspěvek byl editován uživatelem Bram.)
Středa, 22. dubna 2020 - 07:48:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2301
Registrován: 7-2017
Kuřil_p 2534: Proti tomu se dají postavit např. skvělé výsledky britských soukromých železnic ve 2. polovině 20. století...

Sice nevím, co je komu do toho, ale úředníkem jsem nebyl nikdy.

Bram 10614: Jistě, všichni chudáci si za to můžou sami, že jsou chudí... [crazy]
Středa, 22. dubna 2020 - 08:00:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10615
Registrován: 4-2003
dědek hank:Jistě, všichni chudáci si za to můžou sami, že jsou chudí...

A jseš v pasti, ze které se argumentačně neumíš vyhrabat a přiznat, že lidé musí mít nejprve určitou finanční gramotnost, aby nespadli do dluhové pasti, přičemž pro některé ta dluhová past je již jen další v řadě. To by je bylo možné oddlužovat do nekonečna a nemělo by to smysl. Své peníze raději využiju jinak, například i jako občasnou finanční podporu železničního muzejnictví. Vždyť je tu plno projektů, které mohu finančně podpořit a budu z toho mít narozdíl od toho, že jsem nakrmil Home Credit, velkou radost [wink].
Středa, 22. dubna 2020 - 08:08:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 460
Registrován: 7-2011
Pánové, svět se sere právě teď a my nemáme moc možností, jak s tím něco dělat, pojďme raději na mašinky.
remington
Středa, 22. dubna 2020 - 08:45:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13
Registrován: 9-2019
Jistě, všichni chudáci si za to můžou sami, že jsou chudí...

Kromě Vás to tu před Vámi tento omyl dosud nikdo netvrdil.

V návaznosti na ten "špatný dnešní systém": třeba moji rodiče byli z dnešního pohledu chudí a museli se silně uskromnit právě za toho dřívbylolípu. Přitom kádrové posudky na ně tehdejší oddělení "HR" psalo celkem normální. Režimem tedy proplouvali, nelezli mu řiti a ani proti němu nevyskakovali, nikomu neškodili, spíš pomáhali. Vlaječky do oken lepili, příspěvky ROH platili a schovávali ústřižky, na schůze chodili, na poštovní schránce uváděli jaké noviny odebírají atd. Oběma bylo dovoleno vystudovat aspoň střední školu (a to máme v rodině popraveného v dobách Horákové), oba si mohli "svobodně vybrat ze zaměstnání, určených nadřazeným orgánem" a "umístit" se tam, přičemž otec se vypracoval dokonce na nižší vedoucí pozici, a to díky svým pracovním schopnostem. Malé družstevní 3+1, novomanželská půjčka, časem socialistické auto, taková klasika. Díky kontaktům dokázali sehnat i podpultové zboží, jako byly třeba boty, dětská postel nebo černobílá televize (toaleťák sehnat neuměli, ale ani nám nechyběl, protože babička kradla ve fabrice balicí papír a doma jsme z toho řezali útržky, po jejím úmrtí jsme si vytírali zadele novinama). Za celý svůj aktivní bezproblémový život za dřívbylolípu si mohli dokonce dovolit vycestovat s podnikovým zájezdem na dovolenou do Bulharska. Dokonce dvakrát!
No, byla to pro ně vyložená "idyla a selanka" v porovnání s dnešní dobou, viďte.
Středa, 22. dubna 2020 - 09:40:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 516
Registrován: 10-2005
dědek_hank:
"Viajero:
" Neuvěřitelný, co se tady lze dočíst."
Já si říkám totéž. Neuvěřitelný, kolik jinak vcelku inteligentních lidí tady má klapky na očích nebo rovnou hlavy v písku. Sociolog Daniel Prokop (mimochodem ročník 1984) tomu říká slepé skvrny; to jsou takové, které znemožňují vidět, do jak tristního stavu sebeuspokojení, sebeobelhávání a nevnímání průšvihů a rizik to tahle společnost za 30 let dopracovala."

Jestli si říkáte totéž, tak byste měl začít u sebe. Kouzlo nechtěného.

Čím jsem starší a čím více poznání mi práce přináší, tím více se mi potvrzuje, že naše společnost je ve vztahu k roku 89 rozdělena zhruba na tři skupiny.
V té první jsou ti, co převrat pochopili jako příležitost, lidé pilní, kteří studovali, poctivě si osvojili řemeslo (nezáleží totiž jen na nadání), vyrazili na zkušenou do světa a protože nejsou líní, mají se jistě lépe, než kam by se doplácali, navíc nejspíše režimu navzdory či zlomeni v přesvědčení, za DBL. Jsem stále přesvědčen, že je jich alespoň polovina.
Pak jsou ti, kteří nejspíše opravdu ztratili, ti, kteří se prostě více snažit nechtějí (odmítám, že neumějí či nemohou, to je obvyklá výmluva, až na opravdu handicapované lichá) a upínají se k těm všem nahoře, privatizátorům, parchantům, co si nakradli, atd. To jsou lidé, kterým v jejich jednoduchém světě DBL dávalo celkem jasný jízdní řád a oni za to přinášeli poslušnost a krok s odjezdem v pátek po poledni na chatu a pivem za 2,50Kčs.
A pak je zvláštní, já bych dokonce řekl specificky Česko charakterizující, skupina lidí sečtělých, chytrých, inteligentních, vynikavších, ve svém oboru, kteří se upnuli k tomu, že se to po převratu dělalo blbě, mělo se to udělat jinak, přičemž občas i vědí, ač mimo obor, přesně jak, kteří své subjektivní kritické náhledy balí do objektivizujícího hávu a podle potřeby se (naprosto mimózně) upnou k nějaké autoritě, kterou to vyfutrují. Prostě fachidioti, kteří, když se jim to hodí, zamotají nesmyslně do své argumentace třeba právě Orwella, nebo Prokopa, přičemž jim uniká, že ten či onen tvořili svá díla či práce přinejmenším s úplně jiným kontextem. Dokonce se zapomene, že onen autor je třeba profilován jako typický „sluníčkář“, kterého obvykle bytostně nesnášejí, jen když se něco vytrženo z kontextu domněle hodí. Promiňte, ale to jste Vy. Nepochybný znalec historie lokomotiv, od kterého si zde vždy rád něco o mašinkách přečtu, avšak pasující se na znalce historie a společenského vývoje v souvislostech obecně; co na tom, že celá obec historiků si ve svých pracích o minulém režimu myslí úplně něco jiného.

Takhle to je.

Občas jsem dávám železniční fotky z Latinské Ameriky. Za DBL jsem si mohl tak maximálně jezdit prstem na mapě. Stálo to jinak mnoho úsilí a práce, moci si své sny realizovat, ale díky listopadu 89 to vůbec bylo možné. A jsem za to, kam se naše země dostala, velmi vděčný bez ohledu na všechny peripetie a děsné momenty třeba v politice, které však jednou pominou.

K zamáznutí blábolení o celoživotní hypotéce, za kterou však zůstane aktivum, a výhodách jistoty bydlení za minulého režimu, nepotřebuju ani moc argumentů, stačí mi plácačka na mouchy se dvěma slovy „nadměrné metry“.

A abychom se bavili také o parních lokomotivách, v normální režimu by se s pravděpodobností výrazně vyšší našel v polovině 60. let bohatý filantrop, spolek organizující fundraising, novinářská kampaň, atd., což by odvrátilo skutečnost, že 265.012 byla přetavena na nějaký ten obranný tank s operačním prostorem někde u Rýna.

Na okraj, stačí použít pár klíčových slov v příslušném jazyce a lze zjistit, že ve Španělsku se dochovalo 350 parních lokomotiv a ve Francii 228 (z toho 80 provozních dle stavu v roce 2016).
Středa, 22. dubna 2020 - 09:53:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16
Registrován: 7-2017
Vážení, nemohli by jste přenést politický bláboly někam jinam? Pokud se nemýlím, tak tady by to mělo být o parních mašinách, nikoli o politických postojích!
Středa, 22. dubna 2020 - 10:08:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 517
Registrován: 10-2005
534.058:
"Vážení, nemohli by jste přenést politický bláboly někam jinam? Pokud se nemýlím, tak tady by to mělo být o parních mašinách, nikoli o politických postojích!"

Vážený, nemohl byste sem sám něco hodnotného o parních mašinách napsat, případně přispět nějakou fotkou? Abyste jen tak nesjížděl, co sem píší jiní?
On totiž ten osud našich parních mašin, zejména těch, co nemáme, s těmi politickými bláboly celkem úzce souvisí. Takže se smiřte s tím, že si to tady občas vyřídíme.[lame]
Středa, 22. dubna 2020 - 10:09:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2536
Registrován: 9-2009
534.058:

Historicky ty parní lokomotivy mají s politikou hodně společného.

Zajímat se o historii lokomotiv, to také znamená vnímat tu pokřivenou dobu. Blbá doba, ale lokomotivy byly vzhledově pěkné. Člověk by se právě kvůli té bývalé bývalé politice na tento koníček nejraději vykašlal. Jak se s tím srovnat, zajímat se o historii lokomotiv z pokřivené doby? Dělat modely lokomotiv s rudou hvězdou na čele? Zajímá vůbec někoho historie lokomotiv z období tzv. socialismu?
Středa, 22. dubna 2020 - 10:26:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10617
Registrován: 4-2003
Kuřil p:Historicky ty parní lokomotivy mají s politikou hodně společného.

Přesně tak, zejména stroje řad 555.0, 555.1 a 556.0 mohly vyprávět. Mnohé cestovatelsky nadané stroje prvních dvou řad by nám mohly vyprávět, jaké to bylo třeba tahat vlaky s vojenskou technikou v zimních obdobích na širých ruských pláních až skoro u Moskvy a stroje třetí řady by mohly vyprávět, jaké to bylo drbat se z dlouhé chvíle za ušima, když pro ně nebyly k dispozici při jejich dodání tendry [biggrin].