Diskuse » Archiv 2019 » Železnice » GVD platný a připravovaný » Archiv diskuse GVD platný a připravovaný do 28. 01. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse GVD platný a připravovaný do 28. 01. 2019

dolů
   autor příspěvek
Pátek, 18. ledna 2019 - 17:24:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1200
Registrován: 7-2017
PŠ: OK, díky za objasnění. [ok] I tak si myslím, že zátěže se zdrojem v ČR směr Brenner/jih DE není zas tak málo...
Pátek, 18. ledna 2019 - 17:37:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 544
Registrován: 5-2013
Johny11
V roce 2010 překračovalo hranice po D5 podle sčítání 4948 těžkých vozidel denně, z toho tranzit z D2 byl 967 vozidel. Ve sčítání z roku 2016 vzrostl celkový počet těžkých vozidel na skoro osm tisíc, ale novější data o tranzitu jsem nenašel. Přitom předpokládám, že rozpad frekvence do směrů musí mít MD k dispozici z mýtných bran, pro dopravní modelování je to nezbytný vstupní údaj.

Druhá věc je potenciál spojení Mostecka s Bavorskem, počty návěsových souprav z I/27 u Plas nejsou nic moc. A třetí je otázka, pro koho je vlastně atraktivnější jet vlakem z Mostu do Řezna přes Plzeň převážně po jednokolejkách (minimálně Vrbka - Plzeň a Domažlice - Schwandorf, navíc s úvratí), oproti převážně dvoukolejné trati přes Cheb a Marktredwitz (jednokolejka jen mezi uvedenými stanicemi). Samozřejmě za předpokladu, že by obě ty trati byly v celé délce elektrifikované.
Pátek, 18. ledna 2019 - 18:06:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3342
Registrován: 5-2002
K.A.F.: takže každých devadesát sekund jeden...a to byla krize. Takže teď každou minutu jeden. Holt se jim to vyplatí.

K té druhé věci - ano, ubažuji stejně. Je opravdu efektivní vozit zboží z "průmyslových zón" v Podkrušnohoří přes hory a doly přes Plzeň? Nebo podél Ohře a Náby? Přeci jen tam těch rozvodí je trochu méně...
Plzeňsko-březenská dráha s odbočkou do Bayerische Eisenstein je poněkud problematická od svého vzniku.
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Pátek, 18. ledna 2019 - 19:21:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8577
Registrován: 5-2002
ad K.A.F, Tantin_27, Johny11:

Ano, význam trati Žatec - Plzeň je v pouhopouhém propojení oblasti Ústeckého kraje s Plzeňským, možná se to dá posunout k oblasti Drážďan a východně od nich. Nic více, nic méně.

Odklonová trasa vede rozumněji po linii Praha - Nemanice - Plzeň (ale pozor na ponechání jednokolejného úseku Číčenice - Protivín) a Praha - Ústí nad Labem - Marktredwitz - Schwandorf (ale pozor na ponechání jednokolejného úseku Cheb - Marktredwitz) a současně na německém území celkově z nízké propustnosti plynoucí z neexistence autobloku, bodového zabezpečovače a vysoké rychlosti osobní dopravy...
Pátek, 18. ledna 2019 - 20:31:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 546
Registrován: 5-2013

Vidím to stejně. Teď ještě, aby DB konečně protáhla dráty z Hofu do Regensburgu. V BVWP 2030 jsou.
V úseku Cheb - Marktredwitz je kapacitně omezující úsek přes státní hranici, který by se třeba dal zlepšit výhybnou Pomezí, nebo spíš jde o obecnou provozní nespolehlivost jednokolejky?
Pátek, 18. ledna 2019 - 20:41:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8581
Registrován: 5-2002
ad K.A.F: V úseku Cheb - Marktredwitz je kapacitně omezující úsek přes státní hranici, který by se třeba dal zlepšit výhybnou Pomezí, nebo spíš jde o obecnou provozní nespolehlivost jednokolejky?

Jedná se o poměrně významné stoupání v kombinaci s jednokolejnou tratí, dlouhým mezistaničním úsekem Cheb - Schirnding, křížením nákladní dopravy se třetím koridorem v žst. Cheb.

Výhybna Pomezí by dokázala výrazně pomoci, úsek Cheb - Schirnding je výrazně nejdelší proti ostatním: https://mapy.cz/s/3ldof
Pátek, 18. ledna 2019 - 21:10:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3157
Registrován: 5-2002
No tak vytáhnout kus dvoukolejky z Marktredwitz (před most přes Rösslau například) by taky neškodilo. A jinak spíš než Pomezí asi raději cca Tůně - Podhoří, aby to ten úsek půlilo, ne?
Pátek, 18. ledna 2019 - 21:37:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8582
Registrován: 5-2002
A jinak spíš než Pomezí asi raději cca Tůně - Podhoří, aby to ten úsek půlilo, ne?

Zjednodušoval jsem. Místa je tam na rozdávání...
Pátek, 18. ledna 2019 - 22:35:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12648
Registrován: 8-2004
Tantin27:
"ten jste tu nikde nerozporoval jako „nerealistický“ k nějakému velkorysejšímu řešení. U Domažlic jste to učinil, proto jsem se do vás takhle „pustil“"
... a tím jsem se ocitl na černé listině. No už alespoň vím proč. I když to vypadá spíš jak když dítěti v MŠ rozšlapou bábovičky.
Ale klidně si zase kopněte, když se Vám přitíží. Když to bude beze lží...[wink]
Racionální argumenty např. na to, jak se ty kolony vlaků vyžadující kontinuální dvě koleje Plzeň - Domažlice - Furth do té Plzně přes pražský uzel dostanou, už neočekávám.[happy]
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Pátek, 18. ledna 2019 - 22:55:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3158
Registrován: 5-2002
Dovolím si vyslovit názor (resp. spíš odhad), že by střednědobě stačilo zavést pásmový provoz S-Bahnu a tím de facto umožnit předjetí Os nákladem uprostřed tratě. Zároveň by tak mohlo být možné uvolnit "sevření" mezi Os a R u Berouna, a pak už by to byla úplná pohoda. Může být, že by se z Radotína do Řevnic muselo jet pomaleji a některé trasy by to měly s předjetím (pobyt do 15 min), to se mi teď nechce zkoumat, ale hlavní je že počet nákladních tras by tak mohl být už snesitelný. A to nejspíš i v případě návratu Švejků na 171. Nevylučuji ovšem, že to může být podmíněno předjetím Os rychlíkem na čtyřkolejce.
Pátek, 18. ledna 2019 - 22:57:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8584
Registrován: 5-2002
Racionální argumenty např. na to, jak se ty kolony vlaků vyžadující kontinuální dvě koleje Plzeň - Domažlice - Furth do té Plzně přes pražský uzel dostanou, už neočekávám.[happy]

To si myslím, že není třeba.

Stavby jedou postupně za sebou, nikoliv všechny naráz. Je to úplně stejné, jako čtyřkolejka končící v Ústí nad Orlicí. Chvíli se to dá přežít mimořádnými opatřeními po Parník a výsledkem bude nějaká nová trať, třeba Zámrsk - Svitavy, ÚnO - Rudoltice nebo posílení ÚnO - DT - odb. Parník.

Představa, že celé ucelené provozní rameno postavíme naráz a pak naráz a okamžitě naskočí a bude fungovat je naprosto mimo mísu. I po zprovoznění uceleného ramena to bude pár let trvat...
Sobota, 19. ledna 2019 - 00:33:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3159
Registrován: 5-2002
PŠ 8584: Přesně.

To pásmo na 171 mě samozřejmě zaujalo víc.[happy] Obrázek je čistě ilustrativní, zjednodušený, a sám o sobě nepochybně nic nedokazuje, jde o volnočasovou malůvku (to pro rejpaly). Asi by to vypadalo ještě trochu jinak, pokud by S-Bahn nejel v přesné čtvrthodině, trasy Pn před Ex musí jet v BE do ranžíru (nebo být v Karlštejně předjety) atd.
application/pdf4 trasy za hodinu
171_pokus_pasmo.pdf (37.8 k)
Sobota, 19. ledna 2019 - 01:07:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1205
Registrován: 7-2017
Hroch: Ach jo. Minimálně část té zátěže se proveze právě přes tu 160. [happy] Plus Domažlice se v téhle podobě nestaví na 20 let, ale minimálně na 50, takže musíte počítat do budoucna i s tunelem Beroun…a jak píše PŠ, je to postupně. Jinak se pro mě zařadíte do listiny těch, co po prvním měsíci provozu linky na beton ví, že to je zbytečná...
Sobota, 19. ledna 2019 - 08:31:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3344
Registrován: 5-2002
Minimálně část té zátěže se proveze právě přes tu 160.

Zkuste odhadnout, kdy a zda vůbec se 160 a 180 vrátí z hlediska množství zátěže ke stavu z osmdesátých let...
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Sobota, 19. ledna 2019 - 12:31:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18254
Registrován: 5-2002
PŠ: Chvíli se to dá přežít mimořádnými opatřeními po Parník a výsledkem bude nějaká nová trať, třeba Zámrsk - Svitavy
Hmmm, když jsem tu před nějakou dobou něco takového psal já, tak jste mě uřvali...

TZ: To pásmo na 171 mě samozřejmě zaujalo víc
Pro začátek by IMHO bylo lepší vynechat tu zrychlenku:
- v Černošicích ubude vlaků, které jim jsou kň, u čehož by zbytečně pyskovali,
- z Dobři to pojede hned dál z nechá to víc místa před Berounem,
A vyrukovat s tím, teprve až bude trať hotová a žádná "iniciativa" ji nevezme zpět.

Jo a ty náklady před Ex zastavujou v Dobři proč?
Není jednodušší jim namalovat ležatější čáru a vysvětlit jim, že je pro ně výhodnější se jí držet, než za někým poskakovat...?
Sobota, 19. ledna 2019 - 14:03:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8585
Registrován: 5-2002
Hmmm, když jsem tu před nějakou dobou něco takového psal já, tak jste mě uřvali...

Já to určitě nebyl [proud]

Byť si myslím, že větším přínosem by byl úsek ÚnO - Rudoltice.

Není jednodušší jim namalovat ležatější čáru a vysvětlit jim, že je pro ně výhodnější se jí držet, než za někým poskakovat...?

Zásadní problém ležatých tras je realita jejich skutečné realizace. Tedy nekomunikace provozu se strojvedoucími. Pokud je vše načas tak jak má, pak by to nebyl až tak zásadní problém, pokud se strojvedoucí má jak dozvědět, že nemá jet 100, ale 50. Jenže on nemá možnost se to dozvědět (počítač v hlavě i s pamětí na délku mezistaničních úseků nosí málokdo) a tak se bleskem přiblíží k Os, pak brzdí, zastaví, pomalu se rozjíždí, pak dohání Os a děj se cyklicky opakuje, obzvláště před stanicemi, kde je to závislé na době staničení a stavění vlakové cesty...
Sobota, 19. ledna 2019 - 18:30:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12649
Registrován: 8-2004
Petr_Šimral:
"Stavby jedou postupně za sebou, nikoliv všechny naráz. Je to úplně stejné, jako čtyřkolejka končící v Ústí nad Orlicí. Chvíli se to dá přežít mimořádnými opatřeními po Parník a výsledkem bude nějaká nová trať, třeba Zámrsk - Svitavy, ÚnO - Rudoltice nebo posílení ÚnO - DT - odb. Parník. Představa, že celé ucelené provozní rameno postavíme naráz a pak naráz a okamžitě naskočí a bude fungovat je naprosto mimo mísu. I po zprovoznění uceleného ramena to bude pár let trvat..."
Sorry, ale nevšiml jsem si, že tu někdo psal o výstavbě celého ramene naráz.[nene] Takže se vlamujete do otevřených dveří.

Co se týče uzlu Praha, nevím o žádných schválených stavbách, které by navyšovaly kapacitu pro průjezd směr Plzeň. (Stejně tak nevím o žádných na trati 160 - reakce pro Tantin27.) Nevím, jak chcete počítat s něčím, co není schváleno a je tedy v rovině "přání otcem myšlenky". To by se stějně tak dalo počítat s hyperloopem, teleportem nebo dálnicí 4+4 pruhy.
Napadlo už třeba někoho to posuzovat dohromady? (Si už připadám jak idiot, když oponentům radím argumenty...)
(Po bohatší na délce vedení ještě jednou: posuzovat, ne stavět.)

Co se týče Choceň-MuN, tak právě první námět (Zámrsk-Svitavy) schválením studie v minulých dnech padl. Aniž by bylo jisté, že alespoň jeden z ostatních námětů je životaschopný...[sad]

Tantin27:
"Jinak se pro mě zařadíte do listiny těch, co po prvním měsíci provozu linky na beton ví, že to je zbytečná..."
Beze všeho. Řaďte si mne, kam uznáte za vhodné.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Sobota, 19. ledna 2019 - 20:36:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1207
Registrován: 7-2017
Hroch: Napadlo už třeba někoho to posuzovat dohromady? Napadlo, ale nebyl jste to Vy, kdo mi při poukazování na toto u 190 tvrdil, že se tyhle vazby počítají? [happy]


Začne se tím, že se podsekne prostřední část ramena (př. Praha - Plzeň - Regensburg Mnichov — realizace varianty 2 úseku Praha - Plzeň + Uzel Plzeň v nynější variantě) čímž došlo ke snížení snížení kapacity: na úseku Smíchov - Plzeň hl. n. (včetně), přijdete vy a tvrdíte že, jelikož je prostředek ramene paskvil, může se tím obhájit paskvilní řešení zbyteku – začnete tu psát, že „nevím o žádných schválených stavbách, které by navyšovaly kapacitu pro průjezd směr Plzeň“. Když se postaví mizerné Domažlice, nebude důkaz průserem na to, aby se něco udělalo se zbytkem.

Pochopitelně že zatím nejsou, když SŽDC, s.o. dělá úplně cokoli, jen aby jí tunel Beroun nevyšel [nezapočítává nákladku s odkazem, že na to nemá předpis, chce krví úpis každého jednoho páru vlaků], přičemž už přepravní výkony na Praha - Plzeň jsou nad očekáváním SP (zavedení Ex6 ještě nebylo posuzování v rámci ASP Praha - Plzeň 2016, ale připočtete-li se těch 10-15 % navíc, co ČD tvrdí jen za GVD 2018 bez Ejpovic, vyjde to nad). I ASP bez Ex6 konstatovala, že varianta 2 vykazuje hodně vysokou ekonomickou efektivitu [ => vyšla by i velkorysejší, jenže se nechtělo; přestože i původní SP doporučovala realizaci varianty 4 [zachování trati kolem Chlumu, tunely Ejpovice a realizaci tunelu do Berouna].)


U 160: Co se tu psalo, vychází ekonomicky efektivně elektrizace + D4.
Sobota, 19. ledna 2019 - 22:11:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1466
Registrován: 5-2014
Hroch: Co se týče Choceň-MuN, tak právě první námět (Zámrsk-Svitavy) schválením studie v minulých dnech padl. Aniž by bylo jisté, že alespoň jeden z ostatních námětů je životaschopný...[sad]

Celkem by mě zajímalo, odkud se bere tento s prominutím hloupý nápad na vytvoření paralelní koridorové tratě. V době, kdy se vážně uvažuje o VRT (Praha - Brno), tak skutečně stavět trať Zámrsk - Svitavy postrádá absolutně smysl. A i kdyby to VRT vzniknout nemělo, tak stejně to postrádá smysl s ohledem na to, že za násobně více miliard ušetříte proti současně navržené variantě několik minut směrem na Brno, ale zároveň zůstane úzké hrdlo na Ostravu. Jediné rozumné řešení je narovnání současných koridorů, nikoliv vytváření paralelních koridorů.
Sobota, 19. ledna 2019 - 23:12:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3160
Registrován: 5-2002
Hajnej:

Pro začátek by IMHO bylo lepší vynechat tu zrychlenku:
- v Černošicích ubude vlaků, které jim jsou kň, u čehož by zbytečně pyskovali,
- z Dobři to pojede hned dál z nechá to víc místa před Berounem,

No, to jistě. Akorát že já už byl včera nějakej nesoustředěnej, a namaloval úplně něco jinýho než byl původní záměr. [happy] Ten spočíval v myšlence "předjet" Os v půlce trati nákladem, a to tak, aby to ten Os nebolelo (=> pásmový provoz). Takže právě pokračovat tím Os by nešlo.

Jo a ty náklady před Ex zastavujou v Dobři proč?
Není jednodušší jim namalovat ležatější čáru a vysvětlit jim, že je pro ně výhodnější se jí držet, než za někým poskakovat...?

Protože se mi už nechtělo řešit zadávání přirážek. Každopádně je otázka, nakolik by to bylo na rovinaté trati reálně využitelné, protože v prvních a posledních 2 oddílech (toho včerejšího obrázku) musí jet ten náklad naplno, aby se vešel do mezery, a courat se může/musí uprostřed. Ale samozřejmě, pokud by se ta informace dala nějak šikovně přenést, zastavit "na vyXXcání" nutné jistě není.

(Příspěvek byl editován uživatelem Tomáš Záruba.)

(Příspěvek byl editován uživatelem Tomáš Záruba.)
Sobota, 19. ledna 2019 - 23:27:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3161
Registrován: 5-2002
Včerejší malůvku prosím přelepte. Nově ne zcela přesný proklad čtvrthodiny, kratší mezidobí v ŽUPu a poladěné pobyty na Smíchově, aby se dala ilustrovat ona myšlenka pro Smíchov - Beroun, kde tedy N nově vždy "hladce" s tím, že je ilustrována možnost (ne nutnost) využití "lichoběžníku tras" pro rozjezd Pn z Radotína:
application/pdfnova verze
171_pokus_pasmo_II.pdf (37.3 k)
Neděle, 20. ledna 2019 - 00:50:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18270
Registrován: 5-2002
PŠ: Zásadní problém ležatých tras je realita jejich skutečné realizace. Tedy nekomunikace provozu se strojvedoucími. Jenže on nemá možnost se to dozvědět (počítač v hlavě i s pamětí na délku mezistaničních úseků nosí málokdo)
Neboli přesně práce pro AoE, ta tuhle komunikaci dostala do vínku už od kolébky.
Mimochodem, právě jsme se vrátili z testů u Siemensů v Berlíně - možná, že by stálo zajít na takové nějaké "úzkotématické" pivo (akorát teď jsem nachcípanej tak, že bych to viděl spíš na grog).
Neděle, 20. ledna 2019 - 01:50:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 648
Registrován: 1-2014
BoH:
Asi tak [ok]
Neděle, 20. ledna 2019 - 10:36:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18275
Registrován: 5-2002
TZ: Nově ne zcela přesný proklad čtvrthodiny
A co tu 15 min udělal přesnou v 7+22/37+52 s tím, že ta zrychlenka bude o minutu navatovanější a ty "tenký" náklady pojedou 13/43...?
Neděle, 20. ledna 2019 - 12:55:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8588
Registrován: 5-2002
Mimochodem, právě jsme se vrátili z testů u Siemensů v Berlíně - možná, že by stálo zajít na takové nějaké "úzkotématické" pivo (akorát teď jsem nachcípanej tak, že bych to viděl spíš na grog).

S úzkotématickým pivem nemám problém. Nasypte s Alešem termíny.
Neděle, 20. ledna 2019 - 17:55:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18284
Registrován: 5-2002
PŠ: OK, zkusíme něco vymyslet a navrhnout. Dál po mailu.
Neděle, 20. ledna 2019 - 17:56:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 818
Registrován: 8-2017
BoH: A i kdyby to VRT vzniknout nemělo, tak stejně to postrádá smysl s ohledem na to, že za násobně více miliard ušetříte proti současně navržené variantě několik minut směrem na Brno

Možná proto, že cílem není řešit rychlost, ale kapacitu, což navržené opatření řeší dosti polovičatě (tlustý do tenkýho se nebude cpát v Chocni, ale až v Kerharticích). Při zohlednění nutných budoucích investic, aby byly čtyři koleje durch, už to pak těžko bude násobně víc miliard (stačí se podívat na souhrnné délky tunelů).
Neděle, 20. ledna 2019 - 18:01:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18285
Registrován: 5-2002
M250: ono to zas tak zlé nebude, protože v tom hrdle mohou některé vlaky osobní dopravy zastavovat, čímž se s náklady lépe srovnají.
Pondělí, 21. ledna 2019 - 09:35:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1467
Registrován: 5-2014
M250.0: Ale tu kapacitu přeci vyřeší VRT. Pokud by se měla stavět taková trať (myslím Choceň - Svitavy), tak je nepravděpodobné, že bude o řády desítek let dříve, než právě VRT. Nehledě na to, že co se týče kapacity, tak hlavní úzké místo je Praha - Kolín, sekundární Kolín - Pardubice a Pardubice - ČT je až na dalším místě. Z těchto důvodů mi přijde nesmyslné vrážet teď peníze na takovou investici a to i z ohledem na to, že tato trať bude sloužit pro meziregionální dopravu, nikoliv dálkovou. Ze všech pohledů mi tedy přijde rozumné investovat do narovnání současných úseků (aby z toho měla něco i ta meziregionální doprava), nikoliv do úseků nových (navíc paralelních), ze kterých by těžila převážně dálková doprava, kterou ale má vyřešit VRT.
Pondělí, 21. ledna 2019 - 10:01:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 820
Registrován: 8-2017
Probuďte se, žádná VRT nebude, rozhodně ne za našich životů. Stát není schopen postavit ani společensky mnohem lépe přijímané dálnice, představa, že se úspěšně projedná VRT je úplně mimo. Je to jenom dobrá výmluva, proč sedět se založenýma rukama, když přece vše vyřeší budoucí VRT. Viz též 171.

Případná VRT by navíc stejně z daného úseku odsála nanejvýš dva vlaky do hodiny a to kdoví jestli.

Nehledě na to, že co se týče kapacity, tak hlavní úzké místo je Praha - Kolín, sekundární Kolín - Pardubice a Pardubice - ČT je až na dalším místě.

Mohu se zeptat, podle čeho jste to hodnotil? Ona od východu značná část vlaků uhýbá v Kolíně na Pravobřežku, takže směrem do Prahy je problematický zejména dvoukolejný úsek Kolín - Poříčany, dál na trojkolejce už se dá jakž takž žít. No a až bude VoChoc, tak ty vlaky na Pravobřežku uhnou už v Chocni, čímž se vytvoří úzké hrdlo Choceň - ČT. Tunely Choceň - ÚnO ho celé nevyřeší, takže bude nutný nějaký železniční obchvat ÚnO, čímž se cena takovéhle srandy ještě dosti zvyšuje.

Navíc očekávám, že stavba údolím Orlice neprojde EIA (pokud se nezasekne ještě dřív) a bude po [zadnice].
Pondělí, 21. ledna 2019 - 10:17:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3028
Registrován: 12-2007
M250.0: VRTka může klidně ušetřit až 4 vlaky za hodinu v úseku Pardubice - Česká Třebová. Např. mezi sedmou a osmou hodinou ranní jede z Prahy ve směru Česká Třebová celkem 6 rychlíků a expresů, z toho předpokládám, že jeden rychlík a jeden expres by zůstaly zachované - (odjezdy z Prahy hl.n. - 7,24 Valašský expres do Žiliny a 7,58 Svitavy do Brna), zatímco ostatní expresy by asi byly vedeny po VRTce (odjezdy - 7,09 Pendolino do Košic, 7,20 Regiojet do Bratislavy, 7,47 Regiojet do Košic a 7,50 Metropolitan do Budapešti).
Pondělí, 21. ledna 2019 - 10:25:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1468
Registrován: 5-2014
M250.0: Nebudu hodnotit, jestli VRT stát bude nebo nebude, nicméně to VRT by mělo mnohem větší smysl, než stavba paralelního koridoru Choceň - Svitavy, který s prominutím nepomůže ničemu. Netuším, kde jste navíc přišel k tomu, že by odsála dva vlaky do hodiny. Předpokládám, že by tudy jezdily vlaky na Brno, Ostravu a když se zadaří, tak i Olomouc. Samozřejmě předpokládám, že bude realizovaný úsek Brno - Přerov. A i kdyby to měly být jen dva vlaky za hodinu, tak problém je především v dálkové dopravě, kdy buď musí dálkové vlaky poskakovat za osobákama a nebo se proškrtat osobáky. A úsek Choceň - ČT skutečně těma osobákama není tak "nabušený", aby se kvůli nim vyplatila stavba paralelního koridoru.... Samozřejmě, pokud to neprojde EIA, tak se můžeme zase o něčem bavit dále.
Pondělí, 21. ledna 2019 - 10:35:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1469
Registrován: 5-2014
M250.0: A k tomu je ještě nutné přihlédnout k počtu zastávek v úseku Choceň - Česká Třebová .... Tedy Brandýs, Bezpráví, Ústí, Ústí město a Dlouhá Třebová. Bezpráví nebude, tedy zbývají 4 zastávky, které se tímto projektem "objedou". Skutečně tyto 4 zastávky by dokázaly dopravu natolik zasekat, že je kvůli nim potřeba budovat nový paralelní koridor za násobně více peněz, než kolik bude potřeba na současné řešení?
Pondělí, 21. ledna 2019 - 11:12:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18297
Registrován: 5-2002
M250: ty vlaky na Pravobřežku uhnou už v Chocni, čímž se vytvoří úzké hrdlo Choceň - ČT
Tím se nevytvoří, ale zůstane.

Tunely Choceň - ÚnO ho celé nevyřeší, takže bude nutný nějaký železniční obchvat ÚnO
Nikoliv nutně. Ono u těch hrdel dost záleží na tom, jak jsou dlouhá.
Spousta úseků má nízkou prpoustnost jenom kvůli rozevřeným rychlostním nůžkám a jejich vliv je úměrný délce úseku. Na krátkém úseku lze přitom tolerovat grafikon "násilně" zrovnoběžněný zpomalením rychlých vlaků.
Pondělí, 21. ledna 2019 - 11:22:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1311
Registrován: 5-2002
Hajnej:
"Spousta úseků má nízkou prpoustnost jenom kvůli rozevřeným rychlostním nůžkám a jejich vliv je úměrný délce úseku. Na krátkém úseku lze přitom tolerovat grafikon "násilně" zrovnoběžněný zpomalením rychlých vlaků."
Do žuly tesat a na každém jednání opakovat!
Pondělí, 21. ledna 2019 - 11:48:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 821
Registrován: 8-2017
Hajnej: Na krátkém úseku lze přitom tolerovat grafikon "násilně" zrovnoběžněný zpomalením rychlých vlaků.
A bude to fungovat i jinak než na papíře, až se budou rychlé vlaky cpát mezi ty pomalé, přičemž oboje budou mít nezanedbatelný rozptyl zpoždění?

BoH: Praha - Olomouc na VRT nepřejde. Bylo by to podobně rychlé, ale nutně s přestupem (protože od Brna by byla Olomouc jenom slepé střevo a nejde jezdit přímo z Prahy všude).
Ostrava je s otazníkem a záleželo by to hlavně na tom, jak moc by cena jízdného měla reflektovat skutečné náklady. Pokud by nebylo jízdné úplně lidové, tak by se expresy po staré trati naplnily taky. Takže reálně by zmizela jenom ta rychlá Brna.
Pondělí, 21. ledna 2019 - 11:58:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3032
Registrován: 12-2007
M250.0: Pokud se má stavět VRTka z Brna do Ostravy, potom je zcela logické, že expresy z Prahy do Ostravy pojedou po VRTce přes Brno. A dopravci nebudou příliš rozlišovat v podobě jízdného mezi vlaky z Prahy do Ostravy přes Olomouc a přes Brno. Samozřejmě je otázka, jakou cenu za využití tratí bude požadovat jejich správce - SŽDC, ale bude zde velký společenský zájem na tom, aby VRTka z Prahy do Brna byla maximálně využitá. Jiná je asi situace mezi Prahou a Olomoucí, tam si myslím, že se bude jezdit po prvním koridoru i po dostavbě VRTky.
Pondělí, 21. ledna 2019 - 12:41:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1470
Registrován: 5-2014
M250.0: Očekával bych, že v případě VRT (Ostrava) Přerov - Brno - Praha, tak po ní pojedou současná Pendolina, pak zřejmě Ex1 a na původní trať by zbyla Ex2 + rychlíky (samozřejmě je potřeba vzít v potaz, že za 30 let budou asi úplně jiné linky a Pendolina budou ve šrotu). Co se týče soukromníků, také předpokládám, že by raději využívali trať přes Brno, ale to je samozřejmě otázka.

(Příspěvek byl editován uživatelem BoH.)
Pondělí, 21. ledna 2019 - 13:06:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 822
Registrován: 8-2017
U případné VRT je velkou neznámou nastavení ceny jízdného. Pokud to bude štědře dotované, tak se skutečně relace Praha - Ostrava přesune na trasu přes Brno a soukromníci vychcípají. Pokud bude cena odrážet (výrazně vyšší) náklady na provoz i pořízení jednotek, pak zůstane na staré trati dost vlaků schopných konkurovat nikoliv rychlostí, ale cenou.

Wagon: A dopravci nebudou příliš rozlišovat v podobě jízdného mezi vlaky z Prahy do Ostravy přes Olomouc a přes Brno.

To teda sakra budou. Protože provoz konvenční soupravy je mnohem levnější než provoz VR jednotky. Navíc to se bavíme o stavu, kdy bude i VRT Přerov - Ostrava, což může být mnoho let po stavbě Praha - Brno. Posílat drahé jednotky dál za Brno po konvenční infrastruktuře nikdo nebude.
Pondělí, 21. ledna 2019 - 13:59:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18300
Registrován: 5-2002
M250: A bude to fungovat i jinak než na papíře, až se budou rychlé vlaky cpát mezi ty pomalé, přičemž oboje budou mít nezanedbatelný rozptyl zpoždění?
To je jednoduché - buď se to naučej´ lidi, nebo to začne dělat křemík.
Pondělí, 21. ledna 2019 - 16:59:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3034
Registrován: 12-2007
M250.0: Je otázkou, co přesně bude jezdit po VRTkách, zda soupravy typu Pendolina nebo nějaké klasické expresy. Jistě rychlejší soupravy mohou být provozně dražší, na straně druhé lidé ušetří dost času. A trasa z Prahy do Brna bude po VRTce snad kratší než přes Českou Třebovou. Pokud se týká spojení Praha - Ostrava, tak to bude přes Brno asi až po dobudování VRTky z Brna do Ostravy. Ale pokud se jedná o směr do Vídně nebo Bratislavy, tak si nedovedu představit, že po vybudování VRTky z Prahy do Brna budou vedeny nějaké vlaky z Prahy do obou zmíněných měst přes Českou Třebovou. V každém případě si myslím, že přes den povede z Prahy do Brna nejméně 6 párů expresů za hodinu. Pro stát by bylo politicky neúnosné, kdyby jejich počet klesl na 2 - 3 páry expresů přes den za hodinu.
Pondělí, 21. ledna 2019 - 18:29:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3349
Registrován: 5-2002
V každém případě si myslím, že přes den povede z Prahy do Brna nejméně 6 párů expresů za hodinu.

[crazy][crazy][crazy]

Proč?
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Pondělí, 21. ledna 2019 - 20:11:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3035
Registrován: 12-2007
Johny11: Stát se bude snažit, aby co nejvíce expresů jezdilo pro VRTce Praha - Brno, jednak aby prokázal její prospěšnost a jednak aby odlehčil dosavadní koridory pro nákladní železniční dopravu. Proto se domnívám, že cena za užití železniční cesty na VRTce nebude vyšší než cena na běžných železničních tratích. Jistě náklady dopravních společností budou vyšší, myslím, ale že snad celková délka tratě bude kratší a hlavně doprava bude mnohem rychlejší, rozhodně rychlejší než autobusová a bude také rychlostí konkurovat automobilové dopravě. Nevím přesně, jaký by byl optimální počet párů spojů, 6 párů znamená interval 10 minut, což by asi bylo přijatelné vzhledem k rychlosti vlaků a tím i bezpečnosti dopravy. Samozřejmě je to pouze moje domněnka.
Pondělí, 21. ledna 2019 - 22:14:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1833
Registrován: 5-2002
Sants:
"Hajnej:
"Spousta úseků má nízkou propustnost jenom kvůli rozevřeným rychlostním nůžkám a jejich vliv je úměrný délce úseku. Na krátkém úseku lze přitom tolerovat grafikon "násilně" zrovnoběžněný zpomalením rychlých vlaků." Do žuly tesat a na každém jednání opakovat!"
A prosím pěkně - co je to ten "krátký" úsek v našich poměrech? Praha-Vysočany - Odb.Skály? Praha-Libeň - Kolín? Praha-Libeň - MuN?
Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod.
Pondělí, 21. ledna 2019 - 22:22:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 649
Registrován: 1-2014
Johny11:
"V každém případě si myslím, že přes den povede z Prahy do Brna nejméně 6 párů expresů za hodinu.

[crazy][crazy][crazy]

Proč?"

Jaké exy projedou po VRT Praha-Brno za jednu hodinu?
Počítejte se mnou:
1. Ostrava 3x (po 20 min)
2. Zlín 1x
3. Olomouc 1x
4. Vídeň 1x
5. Bratislava/Budapest 1x
6. ČB-Brno 1x
--------------------------
Takže to vychází minimálně 8 expresů za hodinu.[pozor]


Jinak si myslím, že na stávajícím severním koridoru přes Olomouc a ČT zůstane min. toto:

Ex1 -2h takt - protože nějaké pravidelné ex spojení mezi OV - OC a HK/PC bude potřeba i za VRT.

R18 nebo Ex18? -2h takt - po novém bych tipoval ze Zlína, který bude chtít po drátech přímé
spojení vrchem, podobně jako OV, + přímé vozy do Luhačovic.

Ex2??? - 2h takt- pokud by mělo zůstat i nadále přes ČT-OC, tak by to měla být nadřazená
mezinárodní linka, která by stavěla mezi Ph a HnM podobně jako dnes Pendolino, s JD Praha - HnM pod 2,5 hodiny, od
Hranic po ŽA by se měla ušetřit půlhodina i se zastavením stejně jako dnes.

Osobně bych Ex2 raději viděl přes Přerov a Brno po VRT kvůli kratší JD kratší cca o 50minut.

(Příspěvek byl editován uživatelem Portáš.)

(Příspěvek byl editován uživatelem Portáš.)
Pondělí, 21. ledna 2019 - 22:43:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 711
Registrován: 7-2017
Nóóó, máte tu troubu pěkně rozhicovanou.
Pondělí, 21. ledna 2019 - 22:45:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1212
Registrován: 7-2017
Mot: Co z toho nejezdí dnes? Vždyť to je vcelku konzervativní.
Pondělí, 21. ledna 2019 - 23:25:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 712
Registrován: 7-2017
Ale já jen že už jezdíte po VRT.
Úterý, 22. ledna 2019 - 00:41:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18308
Registrován: 5-2002
Peva: A prosím pěkně - co je to ten "krátký" úsek v našich poměrech? Praha-Vysočany - Odb.Skály? Praha-Libeň - Kolín? Praha-Libeň - MuN?
Řeč byla zjevně o úseku ÚnO - Parník jakožto "zbytkovém hrdle", takže z těch tří nabídek celkem logicky jen ta první. Prostě rozdíl JD do pár minut (téměř doslova).
Ještě nějaká nejasnost...?
Úterý, 22. ledna 2019 - 01:29:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3165
Registrován: 5-2002
Hajnej: PEVA možná myslel to, že horší problém než delta_JD je vůbec existence nějakého vlaku v příslušné poloze +/- pár minut. Samotný rozdíl JD sice může být na krátkém úseku dost malý, ale tím spíš pak nejde o ten hlavní problém (ve smyslu podílu této delty na celkové době obsazení úseku vlakem, resp. následném mezidobí).
Úterý, 22. ledna 2019 - 09:05:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1314
Registrován: 5-2002
Peva:
"A prosím pěkně - co je to ten "krátký" úsek v našich poměrech? Praha-Vysočany - Odb.Skály? Praha-Libeň - Kolín? Praha-Libeň - MuN?"
Alenotak, ty přece nejseš žádnej autista, co potřebuje mít definováno, že "krátký" znamená "max. 23,678 km". Použij normální lidskou fuzzy logiku. Jako u holek: co je pro černošku "krátký", pro bělošku může být "dlouhý" [wink]
Úterý, 22. ledna 2019 - 22:04:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1834
Registrován: 5-2002
Ad Sants: Předpokládám, že chňápeš, že o nějaké jůzování mi fakt nejde. Z tvé odpovědi vidím, že délku posuzuješ správně.
Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod.
Středa, 23. ledna 2019 - 08:52:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1315
Registrován: 5-2002
Ok, v tom případě nejsme vepři [wink]
Pátek, 25. ledna 2019 - 07:49:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 116
Registrován: 9-2012
Neví někdo, zda už vydala SŽDC knižní JŘ 2019 pro služební potřebu se všemi dopravci?
Neděle, 27. ledna 2019 - 20:18:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 75
Registrován: 6-2004
Moc se mi líbí diskuse o různých VRTech. Těším se na rychlé spojení Prahy s pátým největším městem České republiky? Ťok a Babiš asi neví, které to je. Bingo! Liberec. Kdy z Prahy pojedeme přímo za třeba 90 minut do Liberce. Ptají se občané platící daně.
Priapos
Neděle, 27. ledna 2019 - 22:12:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1573
Registrován: 10-2012
Lovosičák:
"Neví někdo, zda už vydala SŽDC knižní JŘ 2019 pro služební potřebu se všemi dopravci?"



Nevydala a ani nevydá.
Neděle, 27. ledna 2019 - 23:20:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1540
Registrován: 9-2003
Prochor: No, ve zdejším kraji... pokud by se tu někdy NÁHODOU vrtka stavěla, tak by to byl skok z 19. století rovnou do 22. století. Na Liberecko se tak nějak vždy kašlalo. Vlastně jediný pořádný vývoj železnice tu byl právě v tom 19. století. [yawn]
Dopravní statistiky na www.ioda.cz a zajímavosti na www.facebook.com/IODA2013
Pondělí, 28. ledna 2019 - 11:05:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1317
Registrován: 5-2002
Prochor:
"Ptají se občané platící daně."
Občané platící daně se hlavně ptají, jaký by to jako mělo mít smysl..?
Pondělí, 28. ledna 2019 - 11:37:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 322
Registrován: 9-2015
>> Prochor: Liberec

I když nevím, jestli je otázka ke GVD platný/připravovaný.
A můj komentář zas není k "90 min", jen k "přímý".

Vždycky jsem se divil, že do toho nikdy nešla Arriva (místo pokusu ČKrumlov-Budějice-Praha).
Přitom jejich souprava je přesně ideální na přímý Liberec, a ještě lépe Budějice-Praha-Liberec, když už se jim ta jižní větev začínala přece jen zaplňovat, předtím než ji zařízli (ale chápu, že se tam začali bát zaváděného Již.expresu).

Mimochodem situace Jihlavy je stejná jako Liberce.
Taky by to z Prahy šlo a bylo žádoucí, jen to nikdo nezkusí. (odpovědi "tak si to zkus sám za svoje" už jsem si přečetl, nevysilujte se)
Pondělí, 28. ledna 2019 - 12:15:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 838
Registrován: 8-2017
Do Liberce i Jihlavy open-access dopravci jezdí. Vzhledem ke stavu infrastruktury a z toho plynoucích jízdních dob to ale holt není po kolejích.
Jak byste chtěl s provozně dražším vlakem s jízdní dobou o hodinu delší konkurovat autobusu?