Diskuse » Archiv 2019 » Železnice » GVD platný a připravovaný » Archiv diskuse GVD platný a připravovaný do 09. 01. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse GVD platný a připravovaný do 09. 01. 2019

dolů
   autor příspěvek
Nesni
Neděle, 06. ledna 2019 - 18:35:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1913
Registrován: 6-2014
dnešní agumenty pro udržení existence KJŘ ČD
Psal jsem o KJŘ ČD, jelikož SŽDC knižní nevydává. Ale myslel jsem tabulky jako takové, ať už SŽDC nebo třeba GWTR. Přehled o celkovém spojení na trati pro plánování výletů je jejich výhodou stabilní, i bez papíru. Možnost se rychle podívat, jestli existují nějaké letní či víkendové posilové vlaky, žádný vyhledávač nenabízí. Je to analogicky jako u letecké dopravy, kde už jsou jenom vyhledávače spojení. Najít nejlevnější spojení z A do B je hračka. Udělat si představu o spojení do nějaké destinace je s vyhledávačem s prominutím vopruz a člověk jich raději vyzkouší několik. Kdyby existovaly tabulky leteckých linek, je jasno za 2 minuty.

obchody budou muset oslovovat zákazníky jinak
S takovýma prognózama bych byl opatrný. Přítomností letáku ve schránce vám místní obchod nenápadně sděluje, že stále funguje a vy tam můžete přijít utrácet. Jestli za akční zboží nebo za obvyklý nákup, to už je přeci jedno.
Neděle, 06. ledna 2019 - 18:48:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1799
Registrován: 11-2009
Ostatně i ten fejsbůk je pro moje děti mrtvej.

Facebook je bohužel živější, než je zdrávo.
Neděle, 06. ledna 2019 - 18:50:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14761
Registrován: 10-2004
Za 5-10 let se možná změní způsob vyhledávání či prezentace spojů veřejné dopravy, ale divil bych se, kdyby zanikla povinnost provozovatelů dráhy zvěřejňovat jízdní řád dráhy v souhrnné a přehledné podobě.
Neděle, 06. ledna 2019 - 19:00:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 642
Registrován: 7-2017
Jak to bude za 10 let? Tihle lidi tu už vesměs mezi náma nejspíš nebudou

Možná už tady nebudeš ani ty [andel]
Neděle, 06. ledna 2019 - 19:42:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8726
Registrován: 4-2003
Kdyby existovaly tabulky leteckých linek,

A kdo by je "kdyby" potřeboval?[uhoh]

Letečtí pacienti, jinak nikdo. Klasický učebnicový příklad tzv.bychaření.

takovýma prognózama bych byl opatrný. Přítomností letáku ve schránce vám místní obchod

Jasně. Původně se čekalo, že papírový letáky zařvou už teď a ukázalo se, že to zatím dobře funguje. To ale neni daný, za 5 let to může bejt jinak.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Neděle, 06. ledna 2019 - 19:58:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2994
Registrován: 12-2007
Asi nejhorší je pro vyhledávání regionálních spojů trať 270. Pokud někdo jede z Lanškrouna do České Třebové , tak se stačí mrknout, a během jedné minuty zjistí, kdy mu třeba v pracovní dny dopoledne jede vlak přímý nebo s přestupem. Pokud ale jede z Tatenic do České Třebové, tak musí prolistovat 5 stran. Kdyby ale byla u trati 270 oddělena regionální doprava od dálkové, potom by mohla být trať dejme tom 019 z České Třebové do Zábřehu na Moravě s odbočkou v Rudolticích do Lanškrouna a pro jízdu dopoledne by stačilo mrknout pouze na jednu stránku.
Neděle, 06. ledna 2019 - 20:06:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6645
Registrován: 12-2011
Anebo neprolistuje žádnou stránku a najde si spojení vyhledávačem [wink]
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Neděle, 06. ledna 2019 - 20:07:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2995
Registrován: 12-2007
Orky: Jinak bych byl rád, kdyby SŽDC zveřejňovala v rámci tzv. turistických linek také vlaky provozované nadšenci po dříve zaniklých tratí (z Velkého Března až do Zubrnice anebo z České Kamenice do Kamenického Šenova apod. tratích) anebo provozované nápojářskými firmami po vlečkách (Strančice - Velké Popovice, Vojkovice - Kyselka).
Neděle, 06. ledna 2019 - 20:09:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2996
Registrován: 12-2007
intelpetr: To je samozřejmě také možnost, nicméně zejména pro plánování jízd ve volném čase (o víkendu, na dovolených) jsou výhodnější tabulky (mohu se rychle dozvědět, kde pojedu přímo nebo s přestupem, kde je nějaké čekání ve stanici apod.).
Neděle, 06. ledna 2019 - 20:31:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14762
Registrován: 10-2004
Wagon: SŽDC zveřeňuje všechny jízdní řády tam, kde zajišťuje provoz dráhy, protože to je jejich povinnost. Zubrnice, Kamenický Šenov, Velké Popovice, Kyselka a další nejsou ve správě SŽDC, tudíž není jejich povinnost tyto jízdní řády zveřejňovat. SŽDC by dokonce nemuselo zveřejňovat ani JŘ tratí 045, 113, 145, 228, 229, 291 (část), 313 či lanovky na Ještěd, protože na nich není provozovatelem dráhy.
Neděle, 06. ledna 2019 - 20:54:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 906
Registrován: 11-2007
Tak třeba pro mne jsou tabulkové jízdní řády nepoužitelné/nečitelné. Mám tak hlavně problém u výlukových JŘ. To provedení je totiž už docela zastaralé.
Nicméně si dokážu představit, že SŽDC bude mít na svém webu generátor, který ty JŘ bude generovat v nějaké lepší formě. Třeba v HTML. A třeba i s možností exportu do PDF.
A generátor by pak mohl být dost variabilní, třeba by si člověk vygeneroval jen určitou trasu, co ho zajímá.
Něco podobného mají ČD ve svém e-shopu a jmenuje se to "Kapesní JŘ". Akorát bych tam uvítal export do lepšího formátu.
Cestuji výhradně se psem v postroji :-).
!Nevykat! :-)
263.001-0 a 263.002-8 - nejkrásnější princezny z Brna
Z historie:
363.087-8, 362.165-3 - nejzajímavější nereklamní esa
Neděle, 06. ledna 2019 - 21:47:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1305
Registrován: 11-2005
To jsou mi tedy moudra. Tak přehledně:

- vyhledávač je ideální nástroj, pokud přesně vím odkud, kam a kdy chci jet a to co nejrychleji a je mi jedno jak. Třeba "zítra na desátou do Olomouce na jednání".

- tabulkový JŘ je pro všechny ostatní případy, třeba když chci jet na cyklovýlet na Vejprtskou a zajímá mě, odkdy tam vlastně začnou jezdit vlaky a jestli pojedou i v pracovní dny, nebo třeba když to mám k nádraží X blíž ale z Y jede víc vlaků a nevadilo by mi, kdybych jel přes Z a měl tam delší prostoj, když je tam hospoda kde dobře vaří...

Problém tabulkových jízdních řádů s nešotouši není v tom, že by nebyly užitečné, ale v tom, že o nich nevědí a/nebo v nich neumějí číst.
Neděle, 06. ledna 2019 - 21:49:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1301
Registrován: 5-2002
Vantju:
"Kdyby měly tabulky nějaké reálné využití, už dávno by se to rozdělilo "
Myš Lenka dobrá, ale co praktické provedení? Olomoucké rychlíky, na trati 250 vykonávající funkci regionálky vnějšího pásma, by byly v tabulkách rychlíkově-dálkových, nebo osobákově-regionálních?
Neděle, 06. ledna 2019 - 21:52:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1169
Registrován: 7-2017
Libcha: Jsem teda (už) „vykopávka“ z konce minulého tisíciletí, ale „za nás“ jsme se ještě na základce, myslím v matice, v klasickém jízdním řádu číst učili. Dneska se to už neučí? [uhoh]

EDIT: Vzpomněl jsem si, že jsem nedávno viděl v nějakém testu téhle věkové kategorie autobusový JŘ - ale vlakový je takřka stejný, tak pokud to lidi neumí… [uhoh]

(Příspěvek byl editován uživatelem Tantin27.)
Neděle, 06. ledna 2019 - 21:56:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2997
Registrován: 12-2007
Orky: Ale jak jste sám uvedl, jsou také železnice, které nespravuje SŽDC, ale uvádí jejich jízdní řády. SŽDC je výrazně majoritním správcem železniční sítě, tak by mohla být jako státní organizace pověřena Ministerstvem dopravy, aby uvedla všechny jízdní řády vlaků provozovaných po železnici s tím, že by nemusela uvádět jízdní řády vlaků, které jsou vyhrazené jenom pro určitou společnost, např. pro jihlavské gymnázium, vlaky, které jezdí v uzavřeném placeném areálu (jako např. v milovickém Mirákulu) anebo železnice, které vedou odnikud nikam, ale točí se jenom po okruhu (různé zahradní železnice). Samozřejmě jen tehdy, pokud provozovatelé železnice o to budou stát. Byl by to takový malý příspěvek státu k rozvoji cestovního ruchu. A pokud se týká lanovky na Ještěd, tak tam se asi projevují osobní vazby mezi SŽDC a Českými drahami, protože železnice nemá s lanovkou nic společného.
Neděle, 06. ledna 2019 - 22:28:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8727
Registrován: 4-2003
Problém tabulkových jízdních řádů s nešotouši není v tom, že by nebyly užitečné, ale v tom, že o nich nevědí

Tomuhletomu bych věřil tak v druhý půlce devadesátek, kdy s lidi měli na stole debnu s Win95 a objevovali AltaVistu, na vyskakovacích oknech si pletli device s Dejvicema a většina z nich něco hledala v PC přes nabídku Start.[proud]

Vy ty lidi hrozně podceňujete. Najít si to snad dovede kdekdo (jak najde ten vyhledávač?). Prostě použití tabulek je už dávno minoritní.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Neděle, 06. ledna 2019 - 22:38:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 643
Registrován: 7-2017
Já mám zase dojem, že vy ty lidi hrozně přeceňujete: jeden klik a všecho vím. Jo, přednedávnem se taky psalo, že končí papírové knihy....
Pondělí, 07. ledna 2019 - 10:19:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8728
Registrován: 4-2003
Jo, přednedávnem se taky psalo, že končí papírové knihy....

Papírový KJŘ už dávno skončil, dyť mu zmizelo minimálně 95 % zákazníků. To už je ve stavu, kdy tady tahle rarita bude třeba dalších 20 let, ale taky to někdo může za 3 roky zaříznout.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Nechic
Pondělí, 07. ledna 2019 - 10:37:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2398
Registrován: 4-2010
Upřímně, když jedu kamkoliv do ciziny, snažím se pdf jízdní řády najít, protože vyhledávače často nevyhledávají co chci, ale co provozovatel chce, abych našel (např. upřednostnění dražších spojů). Jenže to jaksi nejde často. A vyhledávač není všemocný, nedávno mi nenašel, že je možné v Mimoni přestoupit z autobusáku na nádraží, prostě to nebral jako přestup, protože to bylo 800 metrů, bylo to trochu natěsno, ale uběhli jsme to (kdybychom to neudělali cestujeme o hodinu déle přes Zákupy).

Ale s oddělením osobní a rychlíkové dopravy to je trochu problém. Protože v tabulce chci vidět např., že osobáky téhle linky navazují na R,Ex téhle linky, pravidelně, v intervalu.

Já osobně využívám obojí, více samozřejmě vyhledávač. Ale z nich preferuji CG Transit, který mi dovoluje rychle proklikávat ve spojení stanice a zobrazovat odjezdy z těch stanic. Navíc mohu posunovat ve vyhledávaném spojení prstem a zobrazit si, že když mi tenhle přestup nevyjde, další vlak jede za hodinu (ale funguje to omezeně, jen pro přímé spojení mezi přestupními body). Osobně bych uvítal, kdybych si vyhledávače mohl personalizovat. Abych si tam napsal, že tenhle přestup zvládám za x-minut, na tenhle přestup chci víc, že uběhnu tenhle kilometr za x-minut když je třeba mezi zastávkami, které jako přestup nevypadají, že mezi těmihle vlaky přestup ani neukazuj, protože se jako přípoj nepovažují a tyhle dva ber jako přestup kdykoli, protože jde o obrat soupravy nebo, že od domu dojdu k této zastávce za tolik minut, k jiné za tolik, k vlaku za tolik a vyber mi nejlepší a kdy vyjít atd...
Pondělí, 07. ledna 2019 - 11:00:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12471
Registrován: 5-2004
"Prostě použití tabulek je už dávno minoritní"

Je. Zejména proto že lidi se odnaučují přemýšlet a potřebujou mít vše "pod hubou i s detailama".

Pdf taky rád prohlídnu neb mi mnohdy řeknou že je lepší a častější spojení do vyhovující stanice o kousek vedle. Poslední případ byl kdy do Turně nad Bodvou šlo dojet vlakem snad 2x denně dle vyhledávače, zatímco vedle do Moldavy to jezdilo celekm středoevropsky.

Aby bylo dosaženo podobné kraviny, stačilo do vyhledávače zadat "s kolem". Tím se vyfakovaly autobusy a zbyly 2 tamo stavící rychlíci. No a letmý pohled do tabulky ihned vysvětlil co s tím. Podobně polskej vyhledávač na pkp.pl nenašel vlaky KŠ pokud se zadalo "s rowerem" neb tyto ač kola vozí tam asi nikdo takto nezadal. Tudíž někam "brak polačenia" a jinam nějaký IC 1-2x denně.

Vyhledávač jo, ale jako potvrzení toho co je v tabulce neb v něm bejvaj i výluky.
Pondělí, 07. ledna 2019 - 12:01:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 908
Registrován: 11-2007
Docela pěkný příklad pro použití tabulek je spojení po trase linek S3 IDSJMK na R8. Idos najde přestup mezi těmito linkami v Brně Židenicích. Pohledem do tabulek by se ale zjistilo, že vhodnější přestup je v Brně Králově poli. R8 tam začíná, čekat se tak dá ve vlaku a taky je tam trochu přívětivější nádraží.
To stejné se dá zjistit na Idosu, ale je to o klikání a taky to někoho musí napadnout.
Cestuji výhradně se psem v postroji :-).
!Nevykat! :-)
263.001-0 a 263.002-8 - nejkrásnější princezny z Brna
Z historie:
363.087-8, 362.165-3 - nejzajímavější nereklamní esa
Pondělí, 07. ledna 2019 - 12:42:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8729
Registrován: 4-2003
zejména proto že lidi se odnaučují přemýšlet

Ještě chybí taková ta duševní perla lidi typu "lidi jsou líný, namísto toho aby chodili pěšky, tak si vozí [zadnice] vlakem". To starej Mácha....

Když něco nechápu, tak je vždycky jednodušší hledat chybu jinde, že. Viz též Milouš Jakeš a kůl v plotě.

Podobně polskej vyhledávač ...případ byl kdy do Turně nad Bodvou

Tak to už je úplně zoufalej argumentační úlet. Přeci nikdo nezakázal KJŘ, jen je spousta lidí prostě nepotřebuje v papíru a ještě další spousta lidí se bez nich obejde úplně.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Nechic
Pondělí, 07. ledna 2019 - 12:47:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2399
Registrován: 4-2010
No nakonec tu máme Flixbusy, které tuhle v IDOS jsou a tuhle ne [biggrin]

Vyhledávač není všespásný a vždycky se tabulky hodí. BTW nemáte někdo tabulky Ukrajinských železnic? Lvovská a Užhorodská železnice, ty by byly určitě příjemnější než jejich vyhledávače
Pondělí, 07. ledna 2019 - 14:14:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 273
Registrován: 3-2015
Celý fígl je ale v tom, že to není o vyhledávači, ale o těch datech, která používá. Vyhledávač už někdo napíše, ať už komerční, nebo FLOSS, webový, mobilní nebo desktopový. Měl by však být standardizovaný zdokumentovaný otevřený formát dat, ve kterém by závazkoví objednatelé měli data zdarma vystavovat a udržovat. Komerční dopravci by se pak nejpíš skrze ekonomické tlaky k tomuhle taky přidali. Nad takovým formátem samozřejmě půjde snadno vytvořit i prezentaci jiným způsobem, než jen vyhledávačem, včetně uživatelské parametrizace. V zásadě jde tedy o to, k čemu byl dotlačen Chaps s CIS JŘ (otázkou je, jak moc úspěšně a důsledně).
Pondělí, 07. ledna 2019 - 14:16:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1306
Registrován: 11-2005
Ukrajina: tabulky nemám, ale docela dobře se mi orientuje podle tablic odjezdů z jednotlivých stanic. odkaz odkaz
Nechic
Pondělí, 07. ledna 2019 - 14:23:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2400
Registrován: 4-2010
Nicky726: Ano, API je řešení. API by mohlo být na cokoliv, nástupiště, poloha vlaku, řazení, typ loko, všechno (neříkám, že to každého zajímá, ale šlo by to, ostatně kdo pamatuje? odkaz , geniální věc, kterou sždc zařízla), vygenerovat si z toho může zkušený programátor třeba i Tutovku, když bude chtít

Libcha: Díky, ale tam nejsou osobáky a to právě znám. Stejně tak http://railway.lviv.ua/schedule/suburban/ a poezdato.net , které je relativně použitelné. Nicméně je v tom takový chaos, že zlatá tabulka (už kvůli jinému písmu a jeho zadávání / řazení)
Pondělí, 07. ledna 2019 - 14:58:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12474
Registrován: 5-2004
Jasně, čím míň toho umím tím líp...

Umět číst mapu je taky zbytečný když máme ty navigace. Akorát občas nějakej nekůl v plotě hupne do rybníka když mu to řekne odboč vpravo na blbým místě[biggrin]
Pondělí, 07. ledna 2019 - 16:38:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8730
Registrován: 4-2003
Umět číst mapu je taky zbytečný když máme ty navigace.

Co má společnýho forma mapy s tím, jak jí někdo umí číst?

Ona se čte jinak vytištěná turistická mapa, jinak turistická mapa na mapy.cz a jinak turistický mapy v jejich mobilní aplikaci (dtto Google, nebo třeba informační systém armády v Izraeli) ? Ne.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

M_g
Pondělí, 07. ledna 2019 - 16:49:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 985
Registrován: 6-2006
Je to stejný, jak když se někdo vychechtává jinejm, že si při cestě od severu k jihu otáčí mapu vzhůru nohama...
Pružinskij
Pondělí, 07. ledna 2019 - 17:15:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3266
Registrován: 4-2015
na se čte jinak vytištěná turistická mapa, jinak turistická mapa na mapy.cz a jinak turistický mapy v jejich mobilní aplikaci (dtto Google, nebo třeba informační systém armády v Izraeli) ? Ne.
Na analogové mapě se její držitel marně pokouší změnit měřítko posuvem prstů po papíru. [biggrin]
West code was broken.

Pondělí, 07. ledna 2019 - 17:25:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12477
Registrován: 5-2004
No jinak se čte mapa papírová a jinak ta na displeji. Protože na displeji buď nevidím za roh nebo za roh vidím ale nepřečtu co za ním je...

Původní debata o "nepotřebných" tabulkách pdf je ale vyhledávač kontra tabulka a navigace kontra mapa (jedno jestli tabulka/mapa na papíru nebo displeji).
Pondělí, 07. ledna 2019 - 17:44:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5381
Registrován: 6-2010
Ve Zlínském kraji začne jezdit Arriva s jednotkami od Leo Express, rozhodli zastupitelé
Pondělí, 07. ledna 2019 - 19:23:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6347
Registrován: 8-2006
A já si říkal, co dělá hydra s vlekama na Masně. https://www.cd.cz/jizdni-rad/omezeni-provozu/vyluka/6038/
Úterý, 08. ledna 2019 - 08:22:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 630
Registrován: 1-2014
https://www.kr-zlinsky.cz/kraj-uzavre-nove-smlouvy-s-dopravci-na- zeleznici-budou-jimi-ceske-drahy-a-arriva-vlaky-aktuality-15339.h tml

Návrh GVD 19/20 tratě 280 a 283:

http://www.strelna.cz/wp-content/uploads/280-HRAM-XSPU-180513.pdf

http://www.strelna.cz/wp-content/uploads/280-XSPU-HRAM-180513.pdf

Jako vyloženě mínus vidím skoro 20 minutový přestup na Ex v Lidči [uhoh]

(Příspěvek byl editován uživatelem Portáš.)
Úterý, 08. ledna 2019 - 08:34:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8731
Registrován: 4-2003
No jinak se čte mapa papírová a jinak ta na displeji. Protože na displeji

kliknu třeba na autobusovou/tramvajovou/vlakovou zastávku a zobrazí se mi linky a jejich jízdní řád.[biggrin]


Původní debata o "nepotřebných" tabulkách pdf

Lež. Byla tu debata o zbytnosti papírové podoby JŘ pro většinu populace.

(Příspěvek byl editován uživatelem RadekŠ.)
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 08. ledna 2019 - 09:02:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 801
Registrován: 8-2017
Portáš: Taky jsem docela žádostiv, co vymyslí na horní Vláře. Jestli padnou přípoje v Bylnici nebo v Brodě na rychlíky.

Aneb místo rychlých přípojů radši megalinky přes půl kraje bez vazeb.
Úterý, 08. ledna 2019 - 09:57:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8523
Registrován: 5-2002
Na analogové mapě se její držitel marně pokouší změnit měřítko posuvem prstů po papíru. - ten nástroj pro analogovou mapu se jmenuje lupa.-) Změna měřítka posuvem prstu na displeji má důsledek, že se zmenší plocha zobrazení. Pokud chcete plánovat trasu a neposlouchat slepě nějakou navigaci, tak je větší plocha na papírové (analogové) mapě vhodnější než omezené zobrazení na displeji. Na druhé straně na papírovou mapu těžko "přilepíte" navigaci, takže na houbách máte s papírovou mapou větší šanci zabloudit než když na tabletu vám křížek neustále ukazuje vaši polohu v mapě (běžné dostupné přístroje při dobré konstelaci družic nad vámi s přesností 2m).

Nekupuji a nesháním už léta papírové knižní JŘ, když tak si tisknu na cesty v ČR i SR klasické tabulky v PDF aktuálně i s výlukami stažené z webu. Mapy už rovněž téměř nekupuji, na výlety si je ale občas z portálu mapy.cz vytisknu (obyvkle ale nevyladím barvičky) anebo si poskládám a vytisknu svou mapu. Pro ČR a SR je od SHOCARTu také dobrá mapa na http://www.cykloserver.cz/ V kartografických firmách, kde dělají mapy pro turistiku, samozřejmě už dávno nežijí jen z prodeje papírových map, kšefty si museli najít jinde.

(Příspěvek byl editován uživatelem Borovička.)
Úterý, 08. ledna 2019 - 10:37:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 457
Registrován: 7-2017
Jako vyloženě mínus vidím skoro 20 minutový přestup na Ex v Lidči
No jo, když oni ty bylnické osobáky chtějí napárovat k rychlíkům už ve Vsetíně. Což není šťastné.
Úterý, 08. ledna 2019 - 10:51:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3673
Registrován: 9-2007
Proč ne? [happy] Za Vsetínem frekvence na 460 určitě není, jen se teda jízdní doba ve směru na Valašské Klobouky asi trochu prodlouží. Ikdyž teda je fakt, že ty vlaky podle mě stojí ve Vsetíne zbytečně dlouho, proč nemůžou jet třeba ve :14...
Pružinskij
Úterý, 08. ledna 2019 - 11:03:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3270
Registrován: 4-2015
na výlety si je ale občas z portálu mapy.cz vytisknu (obyvkle ale nevyladím barvičky) anebo si poskládám a vytisknu svou mapu.
Já taky. Ale většinou mám sebou i papírovou mapu - a jsem pak v terénu příjemně překvapený, že obsahuje více detailů.
West code was broken.

Úterý, 08. ledna 2019 - 12:21:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 631
Registrován: 1-2014
M250.0:
"Portáš: Taky jsem docela žádostiv, co vymyslí na horní Vláře. Jestli padnou přípoje v Bylnici nebo v Brodě na rychlíky.

Aneb místo rychlých přípojů radši megalinky přes půl kraje bez vazeb."

Problém dělají ony vazby z 280-283-341.
Navržený model 19/20 je de facto oprášený z předchozích let.
Nynější vazby v Bylnici a Lidči jsou moc dobré, ostrý přestup je v pohodě, problémy nastanou jen při zpoždění Ex2 nebo R18.

Bylo by dobré do toho moc nevrtat, protože pokud máte čekat 20 minut v Bylnici směr HL a pak dalších 20 či 24 minut v H.Lidči na Ex, stává se toto spojení nepoužitelným. Jsem zvědav, jak se toto bude líbit cestujícím třeba z Valašských Klobouk, když se jim cesta do Olomouce či Prahy prodlouží o cca 15 minut...

Tento oprášený model pak posunuje uzel Bylnice z dnešní celé na něco kolem půl, s tím, že takto dobře vycházejí vazby ve StM, které by měly být kolem celé, s přípojem na R13 Moravan do Brna a opačně. Nevím, jak tam vycházely ty přípoje na R18 v UB.

V souvislostí s modernizací Púchov-PB by po jejím dokončení vycházelo dobře, kdyby už zůstal tak jak je stávající odj. ze Žiliny +/- S:11, protože by pak lépe (ostřeji) vycházelo v HL, Bylnici a ideálně v Hranicích na Moravě.
Osobně bych uvítal, kdyby Valašské expresy byly v HL co nejblíže k X:00 ( naostro pak sudé 10-15 a liché 45-50 a mohlo by to hezky vycházet).

Asi před půl rokem, tady kdosi tady ten nový návrh horní Vláry vyvěsil, ale někde se mi to ztratilo. Pokud by to dotyčný tady chtěl znovu vyvěsit, byl bych tomu rád.

(Příspěvek byl editován uživatelem Portáš.)
Úterý, 08. ledna 2019 - 13:35:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 31
Registrován: 10-2017
Portáš:
https://www.sumice.cz/evt_file.php?file=13021
https://www.sumice.cz/evt_file.php?file=13022
Úterý, 08. ledna 2019 - 13:57:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1201
Registrován: 4-2004
Naředím to tu jedním tweetem pro proroky konce nočních vlaků: přední německá média se v posledních dnech rozepsala o úspěších NightJetu.
Úterý, 08. ledna 2019 - 16:44:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 802
Registrován: 8-2017
No to je bordel. Jeden by čekal, že všichni organizátoři už pochopili výhody ITG, jen pro některé bylo jednodušší opisovat staré jízdní řády. Ale že systém, kde na sebe všechno bez prostojů navazuje, bude nahrazen náhodnými výstřely, jejichž jednotícím prvkem je akorát prodloužení přestupních dob a nepřípoje v Bylnici, to jsem teda nečekal.
Úterý, 08. ledna 2019 - 19:57:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6349
Registrován: 8-2006
V minulém GVD přijížděl Ex123 do Lidče v 11:21 a v 11:25[uhoh] odjížděl motorák do Bylnice. Což je/byl až moc ostrý přestup. Normální by bylo odjíždět z HL kolem půl a v celou ( v tomto případě ve 12 hodin ) přijet do Bylnice. Os4310 zůstal ve 12:05 z Bylnice, do Uherského Brodu přijíždí ve 12:59 a ve 13:10[ok] navazuje Slovácký R886. A dost možná, že souprava od Os4310 točí ostře za 6 minut[uhoh] na 4311 ve 13:05 zpátky do Bylnice. (Přípoj na Slovácký R je tak vlastně zajištěn.) Takže ideálně ze Vsetína odjíždět "hned po dálkovce" a zachovat tak " v půl HL a v celou Bylnici".
Úterý, 08. ledna 2019 - 20:39:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12625
Registrován: 8-2004
Pružinskij:
"Ale většinou mám sebou i papírovou mapu - a jsem pak v terénu příjemně překvapený, že obsahuje více detailů."
Ona papírová mapa (koupená, ne tištěna na A4) zabírá také obvykle širší oblast, což se hodí třeba při rozhledech na vrcholech.[happy]
Libcha:
"- vyhledávač je ideální nástroj, pokud přesně vím odkud, kam a kdy chci jet a to co nejrychleji a je mi jedno jak. Třeba "zítra na desátou do Olomouce na jednání".
- tabulkový JŘ je pro všechny ostatní případy, třeba když chci jet na cyklovýlet na Vejprtskou a zajímá mě, odkdy tam vlastně začnou jezdit vlaky a jestli pojedou i v pracovní dny, nebo třeba když to mám k nádraží X blíž ale z Y jede víc vlaků a nevadilo by mi, kdybych jel přes Z"
[ok]
RadekŠ:
"Původní debata o "nepotřebných" tabulkách pdf
Lež. Byla tu debata o zbytnosti papírové podoby JŘ pro většinu populace."
To tu o lžích píše ten pravý - co tu o 34h dříve sám psal o tabulkách.
Takže aby bylo jasno, už od soboty rána se tu v naprosto drtivé většině příspěvků píše o tabulkách, ne o papíru. Jen nějaký Radek_Š to tak různě střídá, jak mu to zrovna přijde pod prsty na klávesnici.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Středa, 09. ledna 2019 - 06:22:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8531
Registrován: 5-2002
Ale většinou mám sebou i papírovou mapu -a jsem pak v terénu příjemně překvapený, že obsahuje více detailů. - moje mapa osahuje tolik detailů, kolik si do ní nakreslím :-) a pokud ji mám elektronicky v tabletu mohu ji třeba kombinovat s detailním ortofotem.


Ona papírová mapa (koupená, ne tištěna na A4) zabírá také obvykle širší oblast, což se hodí třeba při rozhledech na vrcholech. například když vidím z vrcholu Pradědu Tatry nebo Krkonoše .-)
Středa, 09. ledna 2019 - 07:27:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 632
Registrován: 1-2014
pvol:
Díky [jidlo]

čelakovičan:
"Takže ideálně ze Vsetína odjíždět "hned po dálkovce" a zachovat tak " v půl HL a v celou Bylnici"."

Dle nového nástřelu, kde mě přijde část jen opsaná z minulosti, budou některé vlaky z Bylnice odjíždět v celou jako přípoj ke Slováckému ex, ale k nim nebude rozumný přípoj od HL, protože do Bylnice bude skoro vždy příjezd až X:18, což bude zase přípoj na ty vlaky, které pojedou (někdy) v půl, nebudou trčet půl hodiny v Brodě a ve StM bude přípoj na R13.

Přímé Sp na Brno tam jsou, ale z Bylnice málo, chtělo by to protáhnout ty Bojkovické. Obecně se dá říct, že brzy ráno budou z Bylnice po 341 lepší spoje na Brno a dopoledne a během dne na Prahu a večer pak z Brna.

Co se mě ale líbí, je posun posledního vlaku ze StM o hodinu později s příjezdem ve 23:27 do Bylnice, jen nevím jestli se k němu budou ideálně přípoj z Brna,z Prahy tam vychází kombinace Ostravan/Moravan. Stávající Sp Slavkov je zase dobrý coby poslední přímý spoj z Brna do Bylnice.
Středa, 09. ledna 2019 - 08:00:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8733
Registrován: 4-2003
Ale většinou mám sebou i papírovou mapu -a jsem pak v terénu příjemně překvapený, že obsahuje více detailů.

Což je jenom o tom že srovnáváme jablka a hrušky - placené hobby provedení s provedením zadarmo od reklamní agentury. Přičemž to druhé bude stačit tak 95 % populace. Je to přesně stejný jako s focením, většině lidí stačí telefon.

zrovna přijde pod prsty na klávesnici

Tak si to klidně dál myslete.[biggrin]
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Babilon
Středa, 09. ledna 2019 - 09:13:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4027
Registrován: 12-2007
Ona papírová mapa (koupená, ne tištěna na A4) zabírá také obvykle širší oblast, což se hodí třeba při rozhledech na vrcholech.
Od toho jsou aplikace, které řeknou, co vidím.
Středa, 09. ledna 2019 - 15:14:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 65
Registrován: 11-2014
Na analogové mapě se její držitel marně pokouší změnit měřítko posuvem prstů po papíru. - ten nástroj pro analogovou mapu se jmenuje lupa.-)

Lupa dokáže změnit měřítko papírové mapy? Opravdu?
Středa, 09. ledna 2019 - 16:01:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8533
Registrován: 5-2002
Úplně stejně jako vaše prsty na displeji - (funkce prstů i lupy se jmenuje Zvětšení obrazu.

(Příspěvek byl editován uživatelem Borovička.)
Středa, 09. ledna 2019 - 16:23:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 66
Registrován: 11-2014
No nevím...lupa mi zvětší papírový obraz, ale nezmění měřítko mapy, když ovšem použiju roztažení obrazu prsty na digitální mapě, tak změním měřítko mapy.
M_g
Středa, 09. ledna 2019 - 17:03:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 988
Registrován: 6-2006
Když lupou (skleněnou) zvětšíte rozteč mezi dvěma body z 1 cm na 2 cm tak se měřítko nezmění?
Nechic
Středa, 09. ledna 2019 - 17:28:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2404
Registrován: 4-2010
A vidím více detailů? Na automapě vidím jednotlivé domy s lupou?
M_g
Středa, 09. ledna 2019 - 18:11:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 989
Registrován: 6-2006
Měřítko a detailnost mapy spolu souvisí jen volně.
A pokud papírová mapa není jen omalovánka, tak na ní skutečně s lupou uvidím i více detailů.

Jen si papírovou mapu nejsem schopen přezoomovat třeba desetkrát. Ale to snad zdůrazňovat není nutné. Nebo snad ano?

Digitální mapa má taky "konečné" měřítko a za ním to není žádná hitparáda.
Středa, 09. ledna 2019 - 18:26:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 649
Registrován: 7-2017
A ty digimapy se taky neaktualizují online.
Středa, 09. ledna 2019 - 19:32:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4493
Registrován: 4-2003
M_g:
"Když lupou (skleněnou) zvětšíte rozteč mezi dvěma body z 1 cm na 2 cm tak se měřítko nezmění?"
Nezmění. Jednocentimetrová rozteč bude stále 1 cm, ať už s lupou, nebo bez lupy. Zkuste si k bodům s centimetrovou roztečí přiložit měřidlo délky (pravítko) a pak pohlédněte na mapu skrze lupu. Jakou bude pravítko pod lupou ukazovat vzdálenost mezi body - 1 cm, nebo 2 cm?
M_g:
"A pokud papírová mapa není jen omalovánka, tak na ní skutečně s lupou uvidím i více detailů."
Počet prvků na papírové mapě je - logicky - konstantní. Lupa slouží pouze jako kompenzační pomůcka při slabším zraku. Přiložením lupy se na papírové mapě vskutku neobjeví prvky, které by se bez užití lupy na mapě nevyskytovaly.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Středa, 09. ledna 2019 - 20:29:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8734
Registrován: 4-2003
Digitální mapa má taky "konečné" měřítko a za ním to není žádná hitparáda.

Bitmapy se "vyrábí do určitého konečného měřítka" (v podstatě je to ofocená "papírová" mapa a nebo ortofomapa), vektorový formát nijak fprincipu omezen není. Ano, většina lidí takovou mapu neviděla.

digimapy se taky neaktualizují online.

Jako třeba tahle http://provoz.szdc.cz/grappnv/ .[biggrin]
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Středa, 09. ledna 2019 - 20:34:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4494
Registrován: 4-2003
Borovička:
"Úplně stejně jako vaše prsty na displeji - (funkce prstů i lupy se jmenuje Zvětšení obrazu."
U papírové mapy je rozměr "rámečku" (rozměr mapy) neměnný. Stejně tak je neměnná rozloha v "rámečku" zobrazované oblasti. Měřítko mapy je určené poměrem délky na mapě k délce ve skutečnosti. Změna měřítka je možná buď zobrazením větší či menší oblasti při zachování velikosti "rámečku", nebo zvětšením či zmenšením velikosti "rámečku" při zachování rozlohy zobrazované oblasti. Ani jedno lupou provést nelze. Změnit měřítko papírové mapy pomocí lupy je nonsens. Lupa pouze zvětšuje obraz.

U digitální mapy je rozměr "rámečku" (rozměr displeje či monitoru) rovněž neměnný (pomiňme stavy jako minimalizace okna apod.). Rozlohu zobrazované oblasti však lze měnit. Zmenšením či zvětšením zobrazované oblasti (zvětšení, resp. zmenšení obrazu) při zachování velikosti "rámečku" se mění i měřítko mapy. Protože rozměry a rozlišení displejů, resp. monitorů jsou různé, u digitálních map se užívá grafické měřítko.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org