Diskuse » Archiv 2019 » Železnice » Tarif (jízdné, tarifní politika ČD, slevy, konkurence, budoucnost...) » Archiv diskuse Tarif (jízdné, tarifní politika ... do 17. 03. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Tarif (jízdné, tarifní politika ... do 17. 03. 2019

dolů
   autor příspěvek
Neděle, 10. března 2019 - 18:14:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 45
Registrován: 8-2010
Rezervace místenek ČD Berlín-Praha pro skupinu je opravdu lahůdka, když nejde vybrat místo z plánku vozu.
ČD tvrdí, že výběr konkrétního místa DB neumožňují. To ale není pravda. Kupoval jsem místenky na ICE Hamburg-Berlín přes bahn.de a vybral si z plánku.
Takže problém bude nejspíš v (ne)komunikaci dvou odlišných systémů...

Mimochodem, jak je možné, že na SC240 z Košic místo z plánku vybrat lze, když je vlak výchozí na území Slovenska?
Neděle, 10. března 2019 - 18:32:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1357
Registrován: 7-2017
Capek: ČD u Pendolin donutily ZSSK k tomu, aby rezervace vyřizoval systém ČD. Platí i pro Ex6 z Mnichova.
Neděle, 10. března 2019 - 19:16:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 173
Registrován: 2-2013
Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat, jak nejlépe - nejlevněji, koupit jízdenky:
- Otrokovice - Vídeň
- jeden den tam i zpět
- jedna dospělá osoba + jedno dítě 12 let
- tam EC 101
- zpět EC 100
- tam i zpět včetně místenky
- musím mít nějaký doklad k dítěti ?
- Musím/je lepší nějak dělit jízdenky ? Zvlášť po území CZ a zvlášť po území AUT ?

Děkuji za každou odpověď
Neděle, 10. března 2019 - 19:39:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2298
Registrován: 6-2007
Pokud eShop na daný den ukáže dostupnou nejnižší úroveň VJE (celkem 450 Kč), tak bych asi nic dalšího nevymýšlel. Místenky jsou za 316 Kč. Dítě musí mít nějaký průkaz, že mu je 12 let. Což asi stejně má, bez pasu nebo občanky byste ho neměl vozit za hranice ani autem.

(Příspěvek byl editován uživatelem oto.)
Neděle, 10. března 2019 - 19:48:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8687
Registrován: 5-2007
Capek: DB používajú nejaké rozhranie pre B2B komunikáciu, a to rozhranie to neumožňuje. Samotný systém to umožňovať môže, otázka znie aké sú podmienky. O tom, ako sa toho problému účastnia ČD, svedčí napr. to, že ÖBB, ktoré doposiaľ využívali rezervačný systém od dodávateľa, ktorý ho dodáva o.i. DB, sa rozhodli ho vymeniť za PARIS od ČD-IS.
Komis
Neděle, 10. března 2019 - 19:57:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 141
Registrován: 2-2019
Jestli ono by nebylo lepší koupit ty místenky rovnou na DB podle plánku. [wink]
Neděle, 10. března 2019 - 19:57:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2299
Registrován: 6-2007
A teď mi řekněte, koho normálního to napadne? Nějaká ikona s tužkou bez popisku?

Když hledám nějakou funkci, tak kliknu na všechno co tam je, ne? Jinak ikona tužky se ve významu "editovat parametry" dnes používá celkem běžně.

Rezervace místenek ČD Berlín-Praha pro skupinu je opravdu lahůdka, když nejde vybrat místo z plánku vozu.

Můžete si jízdenky koupit u ČD a místenky u DB. Ale bude to stát 4.5€ místo 3€. Nebo můžete použít metodu vyblokování nechtěných míst, jak jsem psal výše.
Úterý, 12. března 2019 - 08:06:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 342
Registrován: 9-2015
Ten Tarif PID je ale stejně úžasná splácanina. Jako passé surcomposé je s to zahubiti i statného, normálně vyvinutého profesora pařížské Sorbonny, dovolím si ohrozit tariféry tímto oříškem:

Cestoval jsem s pražskou Lítačkou P+0+B na lístek z ČD pokladny s časem vydání 17:12 za 68 Kč (4h, 9 pásem, co bych se přeplácel-že):
17:19 Praha hl.-18:46 Ml.Bol.m. a 20:06 zpět -(20:51-21:02 Nymburk)-21:41 Praha-Libeň.
Je to v pořádku?
A co tak povídat paní průvodčí ve vlaku z Nymburka, pokud by se jí to nepozdávalo?

Můj názor je, že odpověď trochu závisí na mém tvrzení, které může nebo nemusí být pravdivé (ve druhém případě se ale nedá dost dobře mluvit o lži).
Rozvedu to, ale nejprve by mě zajímaly názory ostatních ...
Pajas2
Úterý, 12. března 2019 - 08:16:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1002
Registrován: 10-2009
Mirek_Zv.: Není to v pořádku, protože jste z Nymburka jel rychlíkem a navazovat doklady lze pouze ve stanici, ke vlak pravidelně zastavuje. Tzn. Nymburk nebo Praha-Libeň. Z Nymburka (pár minut po odjezdu skončila časová platnost jízdenky) do Libně jste tedy jel načerno. [happy]
Pajas2
Úterý, 12. března 2019 - 08:19:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1003
Registrován: 10-2009
Správně tedy dokoupit z Nymburka PID za 54 Kč a označit nebo koupit v aplikaci PID lítačka on-line.
Úterý, 12. března 2019 - 08:30:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3787
Registrován: 9-2007
No tak byste jí doložil pražskou lítačku a ona by Vám to musela věřit, ne? [happy] Zase není rok 1995, každý vymykající se pravidlům není automaticky zloděj a pokud to tak p. průvodčí vidí, nemá co dělat v práci s lidmi. Myslím si, že tarif PID je dost o benevolenci, což nepovažuju za špatné, protože nevím o tom, že by s popsanou situací byly nějaké vyhlášené problémy, resp. že by se muselo něco omezovat, protože §7 Cestující by to zneužili.

Něco jiného byla před lety Ostrava, kde si každý koupil celodenní jízdenku, doma ji důkladně (za pomocí chemikálií) "vyčistil" a pak se díval jako na blbce na ty, kteří si jízdenku poctivě kupovali na každou cestu, tohle tehdy dělala snad třetina obyvatel města (a to byl rok 2012?). [proud] To už je situace k řešení, ale že budete mít holt na první dojem neplatnou jízdenku a bude nutné s průvodčí komunikovat a vysvětlit ji, že jedete z Prahy přes MB, na Prahu máte pásmo a tak se Vám platnost posouvá.. popravdě ani nevím, jak a zda se tato situace řeší i jinde.

EDIT: Aha, tak jsem zase naletěl. [crazy]

(Příspěvek byl editován uživatelem Vantju.)
Úterý, 12. března 2019 - 08:57:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8637
Registrován: 5-2002
Pajas2: Platnost časové jízdenky by se měla počítat od odjezu ze stanice Praha Čakovice a tedy do Libně by to mělo časově vyjít. Celá cesta je v tarifu PID.
Pajas2
Úterý, 12. března 2019 - 08:59:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1004
Registrován: 10-2009
UPDATE: Tak je to OK, protože jízdenka začala platit až v 17:42 (posun časové platnosti), tzn. do 21:42 a to už jste minutu v Libni. [biggrin]
Babilon
Úterý, 12. března 2019 - 09:00:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4076
Registrován: 12-2007
navazovat doklady lze pouze ve stanici, ke vlak pravidelně zastavuje
To se týká dokladů podle různých tarifů (např. PID+ČD). Navázat pražskou lítačku s jednotlivou jízdenkou PID lze kdekoliv. (Navíc by to tady nebyl problém, zaplacených pásem je dost, řeší se čas.)
Jízda byla v pořádku - Čakovice 17:42 až Libeň 21:41 se do 4 hodin vejde.

jak a zda se tato situace řeší i jinde
IDSJMK sečte zaplacená pásma a podle toho se určí časová platnost. Není potřeba řešit, čím jsem jel a v kolik hodin jsem přejížděl hranici pásem.
Pajas2
Úterý, 12. března 2019 - 09:00:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1005
Registrován: 10-2009
Borovička: Už jsem si toho všiml, přehlédl jsem ten nákup před odjezdem.
Úterý, 12. března 2019 - 11:52:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2
Registrován: 9-2017
Aby to bylo pro průvodčí po cestě lépe uchopitelné, lze si nechat při zakoupení jízdenky v pokladně ve Vysočanech posunout čas platnosti. Tzn. "jízdenku na 9 pásem platnou od 17:42". Já to tak dělám.
Úterý, 12. března 2019 - 12:57:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 343
Registrován: 9-2015
>> jirkapr, změnit začátek platnosti

Dobrý nápad, bude to lepší. Já jsem si tam zas nechal cvaknout kleště v tom prvním vlaku.

>> ostatní+Babilon

Asi je to fakt v pohodě (omlouvám se za rozruch).
Já jsem se spíš upnul na tu samotnou jízdenku, a řešil jsem, jestli na ni můžu (z hlediska pásem) dojet až do Libně.
Úplně zkrat - nedošlo mi, že na návratu nemám problém na ni navázat zas Lítačku.

Takže, abyste se přenesli do mého pokřiveného světa:
Jak by to bylo, kdybych v Boleslavi Lítačku ztratil? Mohl bych dojet do Libně jen na tu jednotlivou jízdenku nebo ne?

To záhadné ustanovení o "nelze uplatnit posun platnosti" při cestě z vnějších pásem do Prahy by asi ke slovu nepřišlo ...?
Úterý, 12. března 2019 - 12:58:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 344
Registrován: 9-2015
Ještě jinak:
Když pojedu se 7-pásmovou na 3h (předkoupenou v pásmu P) do Boleslavi a obratem zpět, tak mi BUDE PLATIT,
ale když si ji ráno předkoupím jen na večerní návrat z Boleslavi, tak mi tatáž, použitá na mnohem kratší cestu, NEBUDE PLATIT?
Respektive musím si ji nechat vydat s platností o 90 min dřív a říkat, že jsem právě přijel ???
Komis
Úterý, 12. března 2019 - 13:06:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 149
Registrován: 2-2019
Jedu EC 283 na trase Praha-Rimavská Sobota a mám lůžko. E-shop mi dává lůžkový lístek na trasu Praha-Fiľakovo a dojezd Os 6241 po trase Fiľakovo-Rimavská Sobota. Existuje nějaká fligna, jak ho přesvědčit, aby vydal lůžkový lístek na trasu Praha-Jesenské a dojezd Jesenské-Rimavská Sobota?
Úterý, 12. března 2019 - 16:29:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3788
Registrován: 9-2007
ale když si ji ráno předkoupím jen na večerní návrat z Boleslavi, tak mi tatáž, použitá na mnohem kratší cestu, NEBUDE PLATIT?
Respektive musím si ji nechat vydat s platností o 90 min dřív a říkat, že jsem právě přijel ???

Ne a teď už s prominutím řešíte nesmysly. Posunutí platnosti se týká jedné jízdy a pokud jedete na jinou jízdenku tam, je cesta zpět jiná jízda a na ni těžko uplatníte nějaké přeložení začátku platnosti.

V Dánsku v roce 2012 žádný posun platnosti neexistoval - prostě jsem si koupil jízdenku, nevšiml jsem si, že platí už teď (chtěl jsem jet večer) a po dvou hodinách prostě propadla. Sice jsem přišel o cca. 80 DKK (za 40 minut jízdy), ale holt jsem si ji koupil večer znovu.

A buďte vůbec rád, že je tarif PID tak benevolentní - značkové zboží SBB (např. elegantní kufr) se dá vyzvednout u výrobce, sídlícího ve městě Kloten, nedaleko letiště Curych. Dojel jsem tedy s jízdenkou Singen - Zürich Flughafen přímo (ani na pokladně nešla nastavit jízda přes Zürich HB, tj. že bych tam ještě na tutéž jízdenku zajel na otočku a nekupoval jízdenku na cestu zpět do centra [proud]) a chtěl jsem si tedy koupit jízdenku na tohle pásmo (letiště + Kloten) a na pásmo Curych město. Ouha, ono to chtělo trasu.. a nešlo zadat přes. [happy] Vytisklo mi to tak jízdenku Flughafen - HB, se zónami letiště + Kloten a Curych město. Rozhodl jsem se, že si tedy koupím jízdenku jen na zónu letiště + Kloten a opět to po mně chtělo trasu. Tak jsem zadal z letiště do Kloten mühle (zastávka MHD) a sice mi vypadla jízdenka na zónu, kterou jsem chtěl, ale byla na ní trasa a pod ní "Einzelfahrt". Jelikož bych neuhrál "Einzelfahrt" z letiště přes město Kloten zpět na letiště a do centra, koupil jsem si jízdenku ještě na cestu zpátky, mezitím mi běžela časová platnost první jízdenky... a autobus z letiště na zastávku, na kterou jsem potřeboval, jel až za 15 minut. Po 25 minutách jsem tedy dojel na místo a prvně zmíněná jízdenka (v tu chvíli nejdůležitější, z letiště do centra) měla platnost už jen 30 minut. Veřejnou dopravou bych to nestíhal, vzal jsem holt taxi, dojel na letiště a tři minuty před koncem platnosti jsem dojel do centra. S propadlou jízdenku na zónu letiště + Kloten a účtem za taxi navíc. [happy]

Mám za to, že jsem tu tento zážitek už psal, ale nejspíše se hodí ho připomenout, abychom i přes to vrtání se v tarifu PID nezapomněli, jak je benevolentní, třeba že vůbec umožňuje cestovat tam i zpátky bez jakéhokoliv omezení. [wink]
Babilon
Úterý, 12. března 2019 - 17:10:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4077
Registrován: 12-2007
Jak by to bylo, kdybych v Boleslavi Lítačku ztratil?
Pak by nefungoval pásmový ani časový posun. Nemůžete ji použít z Boleslavi, protože jste mimo zaplacená pásma (P až 5). Ani do Libně, to jste zase mimo zaplacený čas (do 21:19). Dala by se použít částečně někde mezi - od první stanice v pásmu 5 do poslední stanice, kde staví vlak před 21:19.

Druhému dotazu nerozumím. Proč by jízdenka z M.Bol. neměla platit? Do časové i pásmové platnosti se vejde.
Pajas2
Úterý, 12. března 2019 - 17:50:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1006
Registrován: 10-2009
Proto, aby se uplatnil časový posun je při kontrole nutné předložit jak pražskou lítačku, tak jízdenku a to současně. Na to se zapomíná.
Středa, 13. března 2019 - 08:19:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1530
Registrován: 5-2010
abychom i přes to vrtání se v tarifu PID nezapomněli, jak je benevolentní, třeba že vůbec umožňuje cestovat tam i zpátky bez jakéhokoliv omezení
To ovšem umí i tariof IDS JMK, dodal bych pro úplnost. Když si koupím jízdenku na 5 zón a cvaknu si ji v Brně, mám možnost se po dojetí do cílové 5. zóny od Brna do Brna na stejnou jízdenku vrátit, samozřejmě za předpokladu, že nadále platí časově.
V Dánsku v roce 2012 žádný posun platnosti neexistoval - prostě jsem si koupil jízdenku, nevšiml jsem si, že platí už teď (chtěl jsem jet večer) a po dvou hodinách prostě propadla. Sice jsem přišel o cca. 80 DKK (za 40 minut jízdy), ale holt jsem si ji koupil večer znovu.
To se mi stalo i ve Štýrském Hradci, jízdenku jsem koupil na 24 hodin a rovnou začala platit, nebylo možné si ji označit a tedy se předzásobit.
Osobní blog na iDNES.cz (někdy i s reportážemi o cestách)
Osobní vizitka
Připravovaný web o severním okolí Brna

Mrtvole je naprosto fuk, kdo tu válku nakonec vyhraje! - Yossarian Yossarian
Nechic
Středa, 13. března 2019 - 15:29:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2458
Registrován: 4-2010
Tyhle označené jízdenky kdysi vydávaly automaty v tramvaji linky 11 Liberec-Jablonec. Vědět, že to je taková rarita, tak si je uchovám :D
Čtvrtek, 14. března 2019 - 11:19:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 345
Registrován: 9-2015
>> Babilon: Druhému dotazu nerozumím. Proč by jízdenka z M.Bol. neměla platit?

Myslel jsem toto (na jiném příkladu):

Mám Lítačku P+0+B, jedu z Praha hl. 10:03 do Golčova Jeníkova města (9 pásmo), večer se vracím.
V kapse mám Android 4.2 a trapně restiktrivní vývojáři nesmyslně navolili toolkit 4.4+.
V místě není pokladna
(v GJm je, ale není otevřena večer, ani od 11:30 taky ne, takže s ohledem na možné zpoždění si lístek potřebuji koupit v Praze).

Za dopolední do Jeníkova dám 68 (9 pásem),

za večerní z Jeníkova, zakoupený v Praze v ČD pokladně na 20:30, dám 100 (13 pásem, protože při cestě zpět nemohu uplatnit časový a pásmový posun),

ale zvolím-li začátek platnosti 18h (a pojedu-li z Prahy 18:03 nebo řeknu, že jsem tak jel), můžu jet (zpáteční cestu nebo dokonce obě cesty) za 68 (9 pásem) - jak jsme se právě shodli v předchozí debatě.

... trochu na hlavu, ne?
Babilon
Čtvrtek, 14. března 2019 - 14:46:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4078
Registrován: 12-2007
za večerní z Jeníkova, zakoupený v Praze v ČD pokladně na 20:30, dám 100
Dáte zase 68. Pokud ukážete 9pásmovou jízdenku spolu s lítačkou, tak to dohromady je jízdenka pro pásma P až 9.
Pátek, 15. března 2019 - 10:20:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1533
Registrován: 5-2010
Postřeh k novému systému jízdenek. Pokud je mezi body A a B k dispozici Vázaná jízdenka v obou směrech, ale zpět z bodu B do bodu A chci jet flexibilně, tak eShop neumí nabídnout jízdenku vázánou z bodu A do bodu B a flexi zpět. Buď nabídne dvě vázáné či dvě flexi. Jednu flexi a jednu vázánou nabídne jen tehdy, když vázaná už je vyprodaná v jedné trase. Nebo se to musí udělat ručně, tj. objednávat si jízdenku separátně, ne dohromady (tedy musí se to provést tak, že nejprve najdu jízdenku z bodu A do bodu B a pak teprve zpět). Typicky Brno - Praha či Praha - Ústí nad Labem, kde jsem to nyní vypozoroval. Kombinaci dvou vázaných kolega nechtěl, ale díky kombinaci vázaná a flexi zpět přeci jen ušetřil oproti dvěma flexi.

(Příspěvek byl editován uživatelem miropiro.)
Osobní blog na iDNES.cz (někdy i s reportážemi o cestách)
Osobní vizitka
Připravovaný web o severním okolí Brna

Mrtvole je naprosto fuk, kdo tu válku nakonec vyhraje! - Yossarian Yossarian
Pátek, 15. března 2019 - 11:35:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 25
Registrován: 1-2012
Naprogramovat nějak doknale e-shop asi není zrovna triviální, např. po mně chce e-shop příplatek za použití horší služby; konkrétně: pokud se byť i jen v malé části zpáteční jízdy použije 2. tř. místo 1. tř., tak e-shop prostě bezdůvodně odmítne nabídnout zpáteční slevu v 1. tř. pro celou trasu, která je v takovém případě výhodnější (příkl. viz příl.) a naskočí tam malý bezvýznamný "příplateček" :-)))

Pátek, 15. března 2019 - 11:53:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1534
Registrován: 5-2010
R.F.F.: Asi ošlapné či poplatek za prioritní nástup ... [biggrin][biggrin][biggrin]

(Příspěvek byl editován uživatelem miropiro.)
Osobní blog na iDNES.cz (někdy i s reportážemi o cestách)
Osobní vizitka
Připravovaný web o severním okolí Brna

Mrtvole je naprosto fuk, kdo tu válku nakonec vyhraje! - Yossarian Yossarian
Komis
Pátek, 15. března 2019 - 12:03:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 157
Registrován: 2-2019
Zrovna tak e-shop není optimalizován na vyhledání nejlevnější jízdenky. Pokud existuje rychlejší a komfortnější spojení v obvyklém (standardním) směru (tj. neuvedete-li směrování explicitně), nenabídne vám jízdenku výrazně levnější (většinou vázanou) pro jinou trasu.
E-shop tak např. nabízí ve standardním směru jízdenky v intervalu 224 až 265 Kč podle typu spojení, přitom nejlevněji lze jet za 180 Kč, avšak jinou trasou. Dokud však nevyplníte položku "přes" a nenatrasujete si cestu sami, nedozvíte se o této variantě nic.
Přitom bych očekával, že nejlevnější jízdenka se nabídne cestujícímu vždy. V praxi je to nejlevnější jízdenka na dané trase (a to taky neplatí bez výhrad).
Pátek, 15. března 2019 - 12:11:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1535
Registrován: 5-2010
Komis: O jakou trasu se v tomto případě jedná?
Osobní blog na iDNES.cz (někdy i s reportážemi o cestách)
Osobní vizitka
Připravovaný web o severním okolí Brna

Mrtvole je naprosto fuk, kdo tu válku nakonec vyhraje! - Yossarian Yossarian
Komis
Pátek, 15. března 2019 - 13:46:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 158
Registrován: 2-2019
Pro vyzkoušení doporučuji nastavit si trasu Uherský Brod-Praha hl.n. s odjezdem 20. dubna 2019 v 17:00 hodin s použitím IN-25.
Babilon
Pátek, 15. března 2019 - 13:47:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4079
Registrován: 12-2007
Ohledně navazování jízdenek ČD a PID jsem na stránkách ČD našel "Navazování jízdenky ČD s jízdenkou PID (nebo opačně) lze v rámci časové a pásmové platnosti dokladu PID pouze ve styčné stanici, kde daný vlakový spoj (ve kterém platí tarif PID) pravidelně zastavuje dle jízdního řádu."
(viz https://www.cd.cz/typy-jizdenek/regionalni-jizdenky-ids/-26613/)

Měl jsem za to, že u osobních a spěšných vlaků lze navazovat kdekoliv. To už neplatí? Od kdy?
Nechic
Pátek, 15. března 2019 - 13:52:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2460
Registrován: 4-2010
Babilon vynechal jste mnohem podstatnější poslední řádek

"Navazovat jízdní doklady nelze při kombinaci s jízdenkou v mobilní aplikaci PID Lítačka (jízdenka z této aplikace musí být na celou zamýšlenou cestu)." - to je co za výmysl? Vystoupil,nastoupil?
Babilon
Pátek, 15. března 2019 - 13:57:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4080
Registrován: 12-2007
Přitom bych očekával, že nejlevnější jízdenka se nabídne cestujícímu vždy.
Ono se nejdřív najde spojení a k nalezeným spojením se dopočítá cena. Zkoumat všechny možné kombinace cesty snad ani nejde.

Problémem taky je, když máte dva přestupy a u prostředního vlaku máte dvě varianty. Taky to najde jenom jedno spojení, přičemž ten druhý nenalezený vlak může být levnější.
Komis
Pátek, 15. března 2019 - 14:29:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 159
Registrován: 2-2019
Možná by bylo dobré přednostně zkoumat ta spojení, kde se nabízí po cestě vázaná jízdenka. Pak by se rychle "vylouplo" i to nejlevnější spojení.
Jinak jsem to tady uváděl jen jako příklad, když už byla řeč o vázaných jízdenkách. Programovat bych to asi už nechtěl. Aspoň mají "tarifníci" nějakou zábavu.
Babilon
Pátek, 15. března 2019 - 14:50:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4081
Registrován: 12-2007
Možná by bylo dobré přednostně zkoumat ta spojení, kde se nabízí po cestě vázaná jízdenka.
To jsou prakticky všechna.
Pokud dovolíte 4 přestupy a max čas na přestup 4 hodiny (standardní konfigurace), tak těch možností vznikne neskutečné množství. I kdyby je počítač probral, tak co všechno má ukázat cestujícímu? Opravdu by vás zajímala třeba cesta z Uh.Brodu do Prahy přes Ostravu, i kdyby byla levnější? Obávám se, že toto nikdo programovat nebude. Jako programátor vyhledávacích aplikací o tom něco málo vím.[wink]
Komis
Pátek, 15. března 2019 - 15:00:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 160
Registrován: 2-2019
Ale uznejte, že tohle spojení za 180 Kč zas tak přes čáru nebylo.
Na druhou stranu už jsem viděl spojení Metropolem ze Štúrova do Prahy, které Vás žene přes Ostravu jenom proto, že jste pak v Praze o 20 minut dřív.
Pokud programujete vyhledávací aplikace, tak Vám blahopřeji, možná ještě lepší jsou rozvozové úlohy. Já se chystám to pověsit na hřebík a nechat se rozmazlovat jako zhýralý uživatel. [wink]
Pátek, 15. března 2019 - 19:43:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1866
Registrován: 4-2003
Máte někdo zkušenosti s uplatněním poukázek na odškodnění za neplnění standardů? Stal jsem se držitelem několika takových poukázek, což při využívání Ex6 by Alex&ČD quality je velmi snadné. Dají se uplatnit jen u pokladny při nákupu jízdních dokladů? Ptal jsem se jestli to jde směnit u pokladny na ČD kredit - nejde. Omezení jen na nákup dokladů v pokladně je opruz i proto, že to neumí místenku za 0 Kč a body do ČD bonus a má to řadu dalších nevýhod oproti nákupu na eshopu. Projde postup, kdy si v předprodeji u pokladny koupím libovolnou jízdenku, při jejímž nákupu uplatním odškodnění, a pak takovou jízdenku vrátím podle podmínek, kdy se podle SPPO vrací cena jízdenky beze srážky?
Babilon
Pátek, 15. března 2019 - 20:02:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4083
Registrován: 12-2007
Dají se uplatnit jen u pokladny při nákupu jízdních dokladů?
Ano, jenom u pokladny. Dá se uplatnit u jakéhokoliv dokladu, já jsem takto třeba platil dovozné za kolo.

Projde postup, kdy...
Zřejmě ano.
Pátek, 15. března 2019 - 20:09:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1867
Registrován: 4-2003
Babilon: Tak to tedy vyzkouším. Nechápu proč nejde ta směna poukázky na ČD kredit, když ten se zas využije jen na nákup dokladů a u kterého můžu využít výhod eshopu nebo mobilní aplikace.
Komis
Pátek, 15. března 2019 - 20:14:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 163
Registrován: 2-2019
Podle SPPO NELZE u jizdenek zakoupených za dobropisy uplatnit právo z přepravní smlouvy, ani požadovat návratek až do výše dobropisu.
Osobně se mi podařilo v pokladně udat dobropis výměnou za peníze se slovy: "Dejte to sem, já už si s tím nějak poradím." Ale byla to dobrá vůle pokladníka.
Pátek, 15. března 2019 - 20:31:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1868
Registrován: 4-2003
Komis: díky, takže opravdu není jiná možnost než opruz s koupí na pokladně
Komis
Pátek, 15. března 2019 - 20:43:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 164
Registrován: 2-2019
Myslím, že důvody opruzu budou čistě účetní, potažmo daňové. Stravenky, vouchery, dobropisy, FKSP. S návratkem z návratku si pak účetní neporadí.

Nejlepší je koupit si za to ve vlaku kafe. I když, pravda, ve vlaku, kde se rozdávají dobropisy, toho většinou už tak jako tak moc nefunguje. [biggrin]
Pátek, 15. března 2019 - 22:18:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1371
Registrován: 7-2017
Suri: Jestli to jsou ty 30 korunové poukázky, tak ty se na kredit dostat dají. Jestli to jsou dobropisy z OPT, tak smůla.
Pátek, 15. března 2019 - 23:04:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1869
Registrován: 4-2003
Tantin27: jsou to ty 30 Kč...pokoušel jsem se to na ČD kredit převést v pokladně v Plzni hl.n. - radily se dvě pokladní a nejde to - podle nich je to jen na nákup dokladů v pokladně. Dneska jsem v Ex 350 nasbíral 2 takový poukázky - řazeno B jako vůz 262, do kterého jsem měl místenku, takže 1x30 Kč za chybějící zásuvky a 1x30 Kč za sníženou kapacitu, protože v Plzni ten vůz 262, který má normálně jet až do Mnichova, odpojili. Kdybych si řekl i o dalších 30 Kč za chybějící wifi, asi bych taky uspěl. Tahle linka je vážně chlív a není vidět žádná snaha o nápravu.
Komis
Pátek, 15. března 2019 - 23:08:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 165
Registrován: 2-2019
To je pravda, třicetikorunové odškodněnky lze použít u pokladny jako platbu za dobití ČD Kredit, minimum je 100 Kč, ale dá se to kombinovat i s hotovostí, atp. Cestě k pokladně se však nevyhnete.
Komis
Pátek, 15. března 2019 - 23:15:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 166
Registrován: 2-2019
Příště ukažte pokladním tohle:

Nabití účtu ČD Kredit u pokladny
U pokladny sdělíte číslo vašeho účtu ČD Kredit nebo předložíte In Kartu, kterou máte přiřazenou k vašemu účtu ČD Kredit. Sdělíte jakou chcete na účet nabít částku a můžete ji zaplatit všemi způsoby, kterými je možné platit v pokladně jízdenku. Můžete tedy zaplatit v hotovosti v Kč nebo eurech, bezhotovostně platební kartou nebo peněženkou na In Kartě (EPIK), použít vouchery, dárkovou platební kartu ČD nebo odškodnění.
Pátek, 15. března 2019 - 23:59:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1373
Registrován: 7-2017
Suri: A já myslel, že už jsem je v Plzni poučoval dostkrát… [uhoh][crazy] Tak znovu. Jde to… Nejde to jen s dobropisem z OPT.
Sobota, 16. března 2019 - 00:04:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1870
Registrován: 4-2003
Komis: Je tristní, že dvě pokladní v docela významné stanici jakou je Plzeň hl.n. neznají, co znát mají - první a jediný můj požadavek tam byl dobití ČD kreditu prostřednictvím těch odškodnění - bába u pokladny se na odškodnění podívala a po poradě s druhou bábou rozhodla, že nabít ČD kredit s tím nejde. Jsem docela nasr.... Že se nevyhnu cestě na pokladnu mi apriori nevadí, vadila mi skutečnost, že by to odškodnění šlo použít jenom k nákupu dokladu na pokladně. To naštěstí není pravda, protože převod na ČD kredit evidentně možný je, jen člověk v pokladně nesmí narazit na takovej matroš jako v Plzni.
Sobota, 16. března 2019 - 00:08:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14
Registrován: 12-2018
není vidět žádná snaha o nápravu

Vidět možná není, ale snaha je. BEG už zaslal vytýkací dopis Alexu s tím, že při příštím se už bude rušit smlouva. Bohužel by to ale asi znamenalo, že by ČD jezdily do doby výběru nového dopravce jen na čáru.
Sobota, 16. března 2019 - 00:23:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1871
Registrován: 4-2003
Vidět to opravdu není, protože ten svinčík trvá už druhý grafikon bez náznaků zlepšení. Jezdit jen na hranici by mohlo mít výhodu i v tom, že by pak MD nemuselo tak tvrdošíjně odmítat integraci do IDP v úseku z Plzně do Domažlic
Komis
Sobota, 16. března 2019 - 01:07:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 168
Registrován: 2-2019
Jen pro úplnost ještě dodám, že dobropisu OPT, pokud byste někdy žádal o odškodnění za zpoždění, apod., se dá vyhnout tím, že požádáte o návratek na Váš bankovní účet. Přece jenom s penězi na účtě je lepší pořízení než s dobropisem ČD.
Jan222
Sobota, 16. března 2019 - 12:23:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4
Registrován: 3-2019
Dobíjení ČD kreditu z odškodnění je vždy adrenalinový zážitek. Zatím jsem vždy zažil situaci, že to dotyčná osoba dělala poprvé v životě. [biggrin]
Komis
Sobota, 16. března 2019 - 13:41:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 169
Registrován: 2-2019
Přitom by úplně stačilo, kdyby totéž co pokladna mohl udělat průvodčí, místo aby rozdával papírky jako ve středověku. Stačila by nějaká offline možnost, jak to cestujícím používajícím ČD kredit vrátit jako virtuální kredit nazpět.
Třeba to jednou půjde taky.
Sobota, 16. března 2019 - 13:45:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1376
Registrován: 7-2017
Komis: Taky nechápu, proč to nejde nahrát na EPIK. [crazy]
Sobota, 16. března 2019 - 14:35:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 687
Registrován: 12-2007
Suri:
"Vidět to opravdu není, protože ten svinčík trvá už druhý grafikon bez náznaků zlepšení. Jezdit jen na hranici by mohlo mít výhodu i v tom, že by pak MD nemuselo tak tvrdošíjně odmítat integraci do IDP v úseku z Plzně do Domažlic"
Výhodu by to mělo především v použitelnosti na národní úrovni.
Don't take life too seriously. You'll never get out alive.
Sobota, 16. března 2019 - 17:13:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 637
Registrován: 1-2016
Hledám aktuálně spojení Berlín - Hamburg a nabízí se mi Super Sparpreis a Sparpreis (19,90 x 23,90) - dospělý + dítě 8 let, bez slevových karet.

Počítám že níž to pořídit nejde (ne že by to nebyla dobrá cena, ale jen tak cvičně)

Spíš nevíte někdo, jak tam mají "City Ticket inklusive u Sparpreis, jakou to má platnost a případně kde? Pokud by to nějak řešilo MHD např. v obou městech, tak se to asi jednoznačně vyplatí (plus je tam nějaká možnost storna jízdenky na rozdíl od Super Sparpreis).
Sobota, 16. března 2019 - 17:20:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2300
Registrován: 6-2007
Levněji to jde, byť jen o pár korun:

Ovšem, narozdíl od Super Sparpreis DB, VJE ČD lze stornovat (za poplatek 3 EUR).
Babilon
Neděle, 17. března 2019 - 02:43:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4084
Registrován: 12-2007
Babilon:
"Měl jsem za to, že u osobních a spěšných vlaků lze navazovat kdekoliv. To už neplatí? Od kdy?"
Tak jsem se ptal dneska průvodčí a říkala, že navazovat ČD a PID lze pouze ve stanici, kde vlak staví, opravdu u všech vlaků a že už to platí docela dlouho. (Asi to nebude víc než rok, našel jsem vývěsku ROPIDu z prosince 2017, kde to tak ještě nebylo.) Je to proto, aby lidi nebyli zmateni, že je to u každého vlaku jinak.