Diskuse » Archiv 2019 » Autobusy a trolejbusy » Trolejové vedení, jeho fotky, výrobci... předcházející | další

Trolejové vedení, jeho fotky, výrobci...

dolů
   autor příspěvek
Pondělí, 11. března 2019 - 19:30:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 137
Registrován: 7-2015
Zdravím, rád bych se něco přiučil a potřeboval bych poradit. Neměl by někdo odkaz na nějakou web stránku věnující se kontrukci trolejbusových tratí? Zajímaly by mě třeba parametry trakčního vedení nebo měníren atd.
Neděle, 28. července 2019 - 21:27:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 94
Registrován: 9-2005
Storm_ice:
"johndj:
"Kolik je maximální technicky možná rychlost?"

Od výrobce je pro symetrickou výhybku 45/45, u asymetrické 50/40 km/h (pro úhel 10°)."

9_tr:
"Rychlosti uvedené jsou teoretické. Praxe ukazuje, že asymetrická, rozjezdová jde v menším úhlu výrazně více. Není problém o 30-50% více.
Symetrická, 10°, bez výrazných účinků na rozkmit sběračů do +10km/h.
Sjezdové do těch 50.

Prostě je jasně vidět, že pokud se použije Elektroline, tak trolejbus není brzda provozu. Jen křížení jsou taková, no těch 40 v přímém směru jo, někdy i více, když je nové."

9_tr:
"Rychlosti uvedené jsou teoretické. Praxe ukazuje, že asymetrická, rozjezdová jde v menším úhlu výrazně více. Není problém o 30-50% více.
Symetrická, 10°, bez výrazných účinků na rozkmit sběračů do +10km/h.
Sjezdové do těch 50.

Prostě je jasně vidět, že pokud se použije Elektroline, tak trolejbus není brzda provozu. Jen křížení jsou taková, no těch 40 v přímém směru jo, někdy i více, když je nové."

Já to říkám kamarádům pořád, že dobře udělaná trakce v dnešní době nemá omezení. U křížení i záleží, jestli je v nich kříž ten odlitek nebo je to z trolejových segmentů. U těch mi přijde ta jízda plynulejší.

9_tr:
"Storm ice: to souvisí s úhlem, ale ano, také bych řekl, že trolejové segmenty vykazují menší hlučnost.

Paradoxně nejhorší zkušenosti mám s křížením 10° (to pohyblivé) jen kvůli němu se muselo rok jezdit přes novou křižovatku 25. Nikde na celé T křižovatce nebyl problém, až ve sjezdové výhybce v jejím křížení a to v obou směrech.

Ostrava má dle vnitřních předpisů paušálně do 40 přes všechno, co je čistě trolejbusové."

Tak u věcí, kde je nějaký pohyb, je to riziko problémů větší. Já myslím, že původně se dělaly odlitky u menších úhlů (20-30° možná i 40°), nevím jestli se ty větší úhly dělají i dnes, ale segmentové jsou snad již i pod 30°. Docela by mě zajímalo jak to testují na rychlost, především ty 10° kříže, případně i sjížděcí mechanickou výhybku.
Pondělí, 29. července 2019 - 20:08:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5873
Registrován: 6-2005
Nijak, je to teoretický výpočet. A pak kam to dají. Ale 100% to např. u nás nikdo pořád netestuje, jen projedou, ok a dobrý. Kdyby se to testovalo na projekční rychlost tak byjim plno věcí na místě museli omlátit o hlavu.

Dříve byly odlitky pro menší úhly a pro větší pak většinou stavitelný kříž. Prostě se na čepu pootočil jak bylo třeba. Ale co se dívám po vozovně, tak jedna z Kremnic má celkem ostrý, tj. těch 25° by mohl mít.

K-M ma samozřejmě odlitky. Jen 10° je pohyblivý a byl nabízen už firmou Ohio Brass v 70. letech. Jo a stavitelný kříž do rozjezdové výhybky měl K-M už v roce 64. Vypadal jak sjezdová od Elektrolinu, jen se jazyky nesměřovaly na jeden hrot, ale, logicky, na 2, dle směru.
Makrelu neumeješ.
Phd
Sobota, 03. srpna 2019 - 09:12:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 683
Registrován: 2-2007
9_tr: Není to teoretický výpočet. Jsou to výsledky empirických výzkumů.

Jsou ale místa, kde se jiný kříž než ten desetistupňový nehodí. Co se týká rychlostí, tak konstrukce a provedení trolejového vedení musí plynulost a rychlost jízdy omezovat co nejméně. S jízdami přes výhybky budeš mít asi největší zkušenosti ty a těší mě, že jsou možnosti výhybek Elektroline ještě větší, než jsem tušil. [happy]
Sobota, 03. srpna 2019 - 13:14:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5874
Registrován: 6-2005
Phd: Myslíš jako: "Zkus to 30. Dobrý, teď 40, taky dobrý, teď 50, dobrý, zkus 60. Hmm, výhybka na zemi, to už dobrý není. Tak píšeme do 50 a kluci si to zatím opraví"[rofl]
Tak on nikdo 10° nevyvrací, jen konstatujeme,že ty z trolejových komponentů jsou asi nejlepší.
Bohužel s 10° křížky jsou částečně negativní zkušenosti. Rok trvalo, než přestal, shazovat v rychlosti nad 25km/h. Zde najít důvod a je to OK. Ono, zvláště asymetrické rozjezdové výhybky dovoluji v menším úhlu mnohem více, než se udává.

Zaobíral se někdo myšlenkou, jak by vypadala výhybka na vyšší rychlosti?
Makrelu neumeješ.
Phd
Sobota, 03. srpna 2019 - 13:21:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 684
Registrován: 2-2007
9_tr: Nevím, jestli to bylo přesně takhle, ale i tohle je empirický výzkum.

Nemám tušení, ale myšlenka to není špatná. Jen je podle mě problém v tom, že ne všechny firmy či zkušební ústavy jsou na testování takových armatur vybavené a nevím, jestli by nějaké město do toho experimentu šlo, aby se úspěšný test ověřil v praxi.
Sobota, 03. srpna 2019 - 13:48:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5875
Registrován: 6-2005
Spíš jestli někdo počítal, jakých rozměrů by byla výhybka na úhel třeba 5°
Makrelu neumeješ.
Phd
Sobota, 03. srpna 2019 - 13:53:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 685
Registrován: 2-2007
9_tr: Nevím, ale poptám se. [happy]

A je ostuda, že mě to nenapadlo taky. [lol][lol]
Čtvrtek, 08. srpna 2019 - 22:08:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 95
Registrován: 9-2005
9_tr: Jo to jsem viděl, ale standard byl u Kremnice snad po 10°, u výhybek na 20° a pak dál pro kříže po 10° možná někde kolem 50° i +-5°. V každém případě v Teplicích pamatuji první 10° (podvěsné) mechanické kříže po roce 1995 na výhybkách od Eska, o pár let později přibyly i první tahové elektrické od Elektrolinu, v roce 2010 pak i Eskové na kruháči u Nemocnice.

Rozměry výhybky myslíš jaké, tělesa a kříže, nebo stavební délku tělesa až druhý dělič?
Pátek, 09. srpna 2019 - 15:14:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5880
Registrován: 6-2005
[biggrin] jó tak tahová Kremnice byla variabilnější.
Výhybka měla úhel 12°
Ten se dále pomocí obloukové vložky zvětšil na 20, 25, nebo 30° v křížku.
Křížek měl úhly od 20° do 50° po 5°, dále po 10.
Ale teď nám do toho vstupuje další bod, kdy nevím co vše byl odlitek, jelikož větší úhly byly už jakékoliv, protože křížek nebyl odlitek, ale komponent s čepem a šlo jej variabilně natočit. Jen se musely upravit svorky mezi křížky, aby měly odpovídající délku.

Mechanické kříže nabízela firma Ohio Brass už v 70. letech, pro USA výhybky (originál, který Kremnica okopírovala). Ale prý nebyly moc spolehlivé.

Pokud se podíváš na sjezdové jazyky od Elektrolinu, tak stejně vypadal elektricky stavitelný kříž od Kummlera, samozřejmě že do něj vedly 4 troleje. Je v katalogu z roku 1964.... Výhybka pro rychlost 40 km/h... Jen nevím, jestli měla základní polohu, nebo 2 cívky a dle návěstidla se řidič orientovat, jestli ji má přehodit přehodit. To z obrázku není patrné.

Ano, stavební délku od přejezdové lišty k přejezdové liště.

Ale mých 5° je myšleno jako výhybka s úhlem odbočení od osy vedení
0/5
2,5/2,5.
Prostě na vyšší rychlost.
Makrelu neumeješ.
Úterý, 13. srpna 2019 - 14:42:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 96
Registrován: 9-2005
Tak u nás to bylo směřované rovnou na úhel 20° a jen odlitky, nepamatuji si, že by tu byl nějaký variabilní kříž.

Ten katalog je někde k vidění?

Já pochopil, jak je to myšleno, 5/5° máme již dnes, spíš by mě zajímalo, jak by se prodloužila samotná tělesa výhybky a kříže, odhad stavební délky bude tedy tak 2,5 násobek (i děliče by byly nejspíše dále od kříže).
Úterý, 13. srpna 2019 - 15:26:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5882
Registrován: 6-2005
Storm: pozor, křížek byl prostě křížek a jen se užil v potřebné aplikaci- výhybka nebo křížení. Protože výhybky končily 30°, pak variabilní v nich nebyl užit.

Katalog je v papírové podobě. Když někoho ukecám, bude i elektronicky.

Ano, toto lze ale vyřešit užitím děličů alá Kremnica. Ty lze instalovat úplně ke kříži.
Makrelu neumeješ.
Čtvrtek, 15. srpna 2019 - 22:43:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 97
Registrován: 9-2005
9_tr Já to chápu, popisuji situaci v Teplicích, kde byly výhybky (staré Kremnice-ČKD) 20°, podobně to pak bylo u podvěsů, tam si pamatuji klasicky 20°, u jedné SV 30° a později i ty 10°. U křížení pak klasické kříže, u starých Kremnic moc nepamatuji, ale také to vypadalo na "normální" kříže.

To by bylo super [happy]

Tak to už by šlo vyřešit nyní, otázkou je, v jaké minimální vzdálenosti to musí být.
Sobota, 17. srpna 2019 - 10:23:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5884
Registrován: 6-2005
Storm: vyfotím a dám sem.

No v takové vzdálenosti, aby nemohlo dojít k preskoku oblouku a následně zkratu mezi polaritami. Čemuž by ale mohl zabránit klasický dělič, byť by k ochraně sloužily jen jeho mantinely a samotná izolace viz výše.

Jinak kolega Syrda byl tak laskav a poskytl mne nějaké fotografie ze zahraničí, chtěl jsem vidět výrobky konkurence Kummlera a co na nich úplně jiného nevidím. My se tu rozplýváme nad stavitelnou sjížděcí výhybkou a v milém Neuchatelu mají minimálně 2 a to nejméně 5 let, protože na Street view je to vidět. Jedna je u konečné tramvaje a druhá v centru. A musí to být ještě déle, protože jedna z fotek byla starší jak Google sv.
Makrelu neumeješ.
Sobota, 17. srpna 2019 - 21:05:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 98
Registrován: 9-2005
9_tr to by bylo super [happy]

To je mi jasné, ale já myslel nějaká konkrétní čísla [lol]

Nějaká konkrétnější adresa? Zkoušel jsem tam něco najít, ale je to tam dost neúplné [uhoh]

A ještě jedna fotka z dnešního drátování u nás v Teplicích.
Sobota, 17. srpna 2019 - 22:46:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5887
Registrován: 6-2005
place pury
Makrelu neumeješ.
Sobota, 17. srpna 2019 - 23:31:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5888
Registrován: 6-2005
U vozovny I
U vozovny II

Ten druhý je asi nové provedení.
Makrelu neumeješ.
Neděle, 18. srpna 2019 - 09:47:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5889
Registrován: 6-2005
Nemohu si pomoci, ale jak kdyby to byl Kummler umístěný do tahu.

PHD:všimni si jak je vyvěšená výhybka.
Makrelu neumeješ.
Phd
Neděle, 18. srpna 2019 - 10:35:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 686
Registrován: 2-2007
9_tr: Všiml bych si, kdyby odkaz fungoval. [happy]
Neděle, 18. srpna 2019 - 12:11:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5890
Registrován: 6-2005
2. Pokus
Makrelu neumeješ.
Phd
Neděle, 18. srpna 2019 - 14:29:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 687
Registrován: 2-2007
9_tr: Ta výhybka se mi moc nelíbí. Ale co se týká vyvěšení kříže, už jsem říkal, že je možné ho vyvěsit zvlášť. Jen se to moc často nedělá. Víc mě zaujala ta sestava obloukových svorek. [happy]

Jak jsi ze všech trolejbusových provozů přišel zrovna na tohle místo?
Neděle, 18. srpna 2019 - 14:34:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 99
Registrován: 9-2005
9_tr mne nefunguje ani U vozovny I a U vozovny II

Jinak mě zaujala izolace v kříži, podle mapy je tam u té jedné stopy prohozená polarita, má to nějaký důvod?

Mně to spíš připomíná Elektroline, ale ošklivější.
Neděle, 18. srpna 2019 - 14:47:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 100
Registrován: 9-2005
Phd:
"9_tr: Ta výhybka se mi moc nelíbí. Ale co se týká vyvěšení kříže, už jsem říkal, že je možné ho vyvěsit zvlášť. Jen se to moc často nedělá. Víc mě zaujala ta sestava obloukových svorek. [happy]

Jak jsi ze všech trolejbusových provozů přišel zrovna na tohle místo?"

Jeho kolega byl na výletě ve Švajcu :D dával fotky na fb do trolejového vedení [happy] Tam mi nikdo neodpověděl na tu polaritu, tak třeba tu se dočkám dříve [happy]

Oblouky mě také zaujaly, ale spíše, jestli by se ta větší vzdálenost ramínek dala udělat v těch našich klasických obloucích.

Jinak když už jsme u toho samostatného vyvěšení kříže, tak jedna křižovatka z Teplic a 2 SV.
Neděle, 18. srpna 2019 - 20:46:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5891
Registrován: 6-2005
U vozovny I
U vozovny II
vždy se připlete i název místa a odkaz zneplatní. Satčí jen zkopírovat tu část z příkazového řádku a je to OK.

Phd: Hlavně ta rozjezdová, je to takové hezky vyúhlované. 0 a 10°
Jak, no Neuchatel je jedno z měst, které užívá systém Furrer und Frey a konečně tam byl někdo:
1. koho znám
2. kdo fotí trolej
3. udělal použitelné fotografie.

Nyní kreslím schema této sítě a i s tím mizerným nafocením ulic se mně dost daří a sám čumím, co si tam navymýšleli. Mám Schwandlův tram+trol atlas CH+At 2014 a schemata má značně nekompletní. mají více nepoužívaných úseků, které ale visí a mnohdy jsou napojeny novou výhybkou, nebo naopak úsek není ani zakreslen, ale google ho ve 2014 má a je užíván. Linka 1 má v sobotu mírně odlišnou trasu a půl hodiny jsem hledal, kudy ten trolejbus jede, když tam nemá trolej, ale ejhle, ona tam je.

To u vozovny I a II je mylné značení, jelikož hlavní vozovna je na druhém konci města, a ještě jedna vozovna je u tramvajové nedaleko Place Pury. Ta na fotkách je zajímavá, že je napojena na síť jednostopou tratí a na fotkách je vidět staré a současné řešení. Za starší poznamenám, elektricky stavěná sjezdová výhybka je mnoehem starší nápad, než jsme si mysleli...

Storm: tohle je ale jiné, protože na té "mojí" je to jako Kremnica, kdy výhybka je součástí převěsu a je jen kotvena. Tzn není třeba ji navíc vyvěsit. Jen díky délce je vyvěčen křížek. Ale při 20° je to jako Kremnica.

Té polarity jsem si také všiml, vydrž, udělám z podkladů přehledné, barevné schema naměstí a hned bude vidět proč. Podle mého je to pro snažší montáž.

A jak Vás tak, pánové, čtu, už je Vám asi jasné, proč se o toto město zajímám. Dodnes používá nám neznámý systém a velmi by mne zajímaly zkušenosti s životností, úbytkem troleje orpoti K-M, složitostí na montáž. Některé 3 úchytové svorky mají přes delta závěs, ale i jako "pařát". A až teď se mně do rukou dostaly pořádné fotky. Hlavně by mne zajímalo, jak je na tom výrobce, už nemá v nabídce trolejbusové komponenty. Ale na rozdíl od Kummlera je kontaktní.

zajímavý odkaz na repro časopisu ze 41. ohledně K-M.
Pozor, rovnou stahujete Pdf.
Makrelu neumeješ.
Pondělí, 19. srpna 2019 - 00:10:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5892
Registrován: 6-2005
Neuchatel

Mám dost, jestli to někdo chce větší, tak přes mail.

(Příspěvek byl editován uživatelem 9 tr.)
Makrelu neumeješ.
Pondělí, 19. srpna 2019 - 20:38:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5894
Registrován: 6-2005

Na obrázcích vidíš křížení. Rozebrané stavitelné, postavené tak, aby bylo vidět jasně, že s ním lze hýbat a jak vypadá z vrchu no a klasický křížek 20°

A schema neuchatelu bude, snad, na transphoto v lepší velikosti.
Makrelu neumeješ.
Pondělí, 19. srpna 2019 - 22:11:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 102
Registrován: 9-2005
9_tr:
"
Na obrázcích vidíš křížení. Rozebrané stavitelné, postavené tak, aby bylo vidět jasně, že s ním lze hýbat a jak vypadá z vrchu no a klasický křížek 20°

A schema neuchatelu bude, snad, na transphoto v lepší velikosti."

Kdyby ne, tak klidně pak do emailu [happy] Já viděl ten stavitelný kříž jako "prospekt" od Kremnice co posílali do dopraváků. Jinak ten klasický kříž je celkem vyježděný. No já jsem si chtěl teď při demontáži vedení vzít domů pár suvenýrů, nějaké izolátory, případně i třeba kříže a pevnou sjížděcí výhybku. Nejraději bych ale přímo elektrickou a nejen od Eska, ale i další typy, zkrátka si udělat takové vetešnictví :D Hlavně získat starou Kremnici, to už skoro nikde není.

Já myslel o vzhledu konstrukce, to vetknutí v převěsu, je ala stará Kremnice, ale tam se dá dát rovnítko, pevné závěsy a výhybka v převěsu a pružné závěsy a výhybka vyvěšená.

Ta elektricky stavěná sjízdná výhybka má smysl u velkých rychlostí, tady mi to přijde k ničemu, je to dražší a další věc, co se může porouchat.

No upřímně, ta změna polarity mi přijde spíš složitější, ale na tom náměstí mi to přišlo, jak kdyby byly propojené dvě stopy proti sobě, ale těžko říct, ty jejich SV jsou vzhledově jako EV.

Jinak já se konečně dokopal aktualizovat schéma trolejí v Teplicích, ale ještě je potřeba udělat fotky, to zas bude třídění . . .
Úterý, 20. srpna 2019 - 06:18:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5895
Registrován: 6-2005
A máš ten prospekt?

No, také bych rád sehnal nějaké kusy z podvěsu. Ale ty úplně původní.
Ale můžeš mně prozradit, kde chceš shánět Kremnici?

Jak myslíš tu výhybku? Zkus to, prosím, jinak popsat, nebo obrázek [biggrin] nějak se nechytám.

Jo, souhlas, že elektricky stavitelná sjezdová je takový zbytečný luxus, pokud se pohybuji do 50km/h. Hlavně mně děsí představa, že přihlašovací kontakt je relativně blízko a nemám 100% jistotu, že se přestaví.

Starší kusy Furrer und Frey jsou identické, je to jako Kremnica. Rozdíl mezi rozjezdovou a sjezdovou byl jen v navrtání otvorů pro odlišné komponenty, odlitky byly identické. Taky se mnohdy nouzově rozjezdová použila jako sjezdová, samozřejmě po demontáži nadbytečných věcí.

Vydrž, dnes se snad už dostanu na to barevné schéma.

A jak ho máš provedené resp. co vše obsahuje a tak?
Makrelu neumeješ.
Úterý, 20. srpna 2019 - 13:17:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 103
Registrován: 9-2005
Ano, našel jsem ho. Sice nejdříve na kříž Tbus-Tram, ale pak i na trolejbus. Jinak "prospekt", on je to spíše technický výkres s rozměry, ale zase o to je to lepší [happy] To nejcennější je ale pro mě proudová výhybka, i proto bych to měl rád nejen na papíře, ale i materiálně :P

Výhybkou myslím samotné těleso výhybky, viz foto [happy]

Pokud by se počítalo třeba s rychlostí do 70 km/h, tak by to musela být celkem dálka, aby člověk viděl na signalizaci a stihl zastavit před SV. Ale kde by se taková SV hodila? ve městě nesmysl, jedině nějaká výpadovka.

Schéma obsahuje vše podstatné v síti, výhybky, křížení, děliče, napájení, měnírny + označení a příslušnost úseku k měnírně. Mapa je podle podkladu, takže cca zhruba sedí i polohy výše zmiňovaného a člověk má asi tak představu, co je jak daleko.
Úterý, 20. srpna 2019 - 18:41:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5896
Registrován: 6-2005
A kde je scan těch materiálů, nebo alespoň fotka?

Jo, ale kde chceš sehnat Kremnici, dnes?

Já se pochlapil a 4x dělal schema Neuchatelu.
1. mně sleteělo PC a neuloženo....
2. jsem se po rozpracování centrálního bodu na to vy..., že to bude ručně
3. když jsem se nevešel na A4 (kam jsem nacpal i Budapešť) jsem se zahodil papír
4. je to na transphoto, po kouskách ukládáno a PC měl smůlu, 2x sletěl, ale práci už nezhatil. [proud]
Neuchatel schema
a slíbená polarita


Nemyslel jsem těleso, ale to řešení jsem nějak nepobral.

70km/h je cca 31m/s, 3 sec. reakce, to jsme na cca 100m, takže cca 200m.

Poskytneš schema?
Makrelu neumeješ.
Středa, 21. srpna 2019 - 08:07:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 104
Registrován: 9-2005
Scan udělám, až budu v práci [happy] tak že příští týden.

Teď je otázkou, kterou myslíme [wink] Chtěl bych obě, jak tu tahovou (ta je snad jen ve vozovně v Jihlavě a ML) a pak podvěsnou, ta by snad mohla být na jedné smyčce v ČB a pak jsou ještě na Slovensku.

70 km/h by mělo být 20 m/s, nebo ne? Když ty 3s, je to nějakých 60m a to by byly cca 2 převesy, za druhým by byla SV a na dalším převěsu pro kontrolu signalizace.

Řešení polarity? Mně to přijde nesmyslné, proto jsem se ptal, jestli to může mít nějaký rozumný důvod. Pro ně asi má.

S tím tělesem výhybky se už nějak ztrácím. Zkrátka tohle bych chtěl mít v různých typech.
Středa, 21. srpna 2019 - 14:49:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5898
Registrován: 6-2005
Samozřejmě. 20m/s je 72 km/h... Takže prosím o adekvátní přepočet.
Tak trolejbus to bezpečně ubrzdí na vzdálenosti 4 polí a je to celkem ostré, ale ne aby se nikdo neudržel (byl proveden praktický test).
3 sec. než začnu brzdit, tudíž 60m a teprve začínám brzdit.

A tato 2 města se potýkají s kritickým nedostatkem dílů do těchto armatur. Vyřazené armatury budou v "pěkném" stavu. Samozřejmě že tahovou, podvěsné ještě jsou.
Ne, na žádné konečné by být neměla.

Psal jsi
Já myslel o vzhledu konstrukce, to vetknutí v převěsu, je ala stará Kremnice, ale tam se dá dát rovnítko, pevné závěsy a výhybka v převěsu a pružné závěsy a výhybka vyvěšená
Tohle bych chtěl vidět.

Ano, řešení polarity je velmi zajímavé a též by mne zajímal účel.
Makrelu neumeješ.
Středa, 21. srpna 2019 - 21:34:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 105
Registrován: 9-2005
Tak praktické zkušenosti nemám. Jinak tu názorně ukazujeme, že to prakticky nemá reálné využití, pokud by to mělo být zabezpečené. Napadlo mě pak ještě, že by to mohlo mít základní postavení do roviny a z boku by se to při nižší rychlosti nějakým způsobem přestavilo, ale pořád by tam byl risk, že to nebude postavené v pořádku, ale to nemusí být ani u výhybky.

Tak u ML bych to ještě pochopil, ale co to straší ještě v Jihlavě, to se divím. I kdyby tam měli dát tahové Esko.

To bylo přirovnání, že staré výhybky ukotvené v převěsu, beru jako pevné závěsy a vyvěšená výhybka je jako pružný závěs.

Jinak schéma pošlu, ale ještě jsem tam zjistil nějaké nedodělky změn [wink]
Čtvrtek, 22. srpna 2019 - 18:29:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5900
Registrován: 6-2005
Storm ice, ve městě asi ne, ale kdyby bylo meziměsto, tak jo.
Pokud nedolehne jazyk, řidič to pozná dle tečky a jiné, obvyklé nerovnosti to zkousne. Nám plno jazyků přesně nesedí a řidič to moc nepozná.

Proč? Protože oprava zbytku vozovny byla naceněna před lety na 4 Mega. A za tuhle cenu mohu udělat něco v síti. Jsou tu úseky s 80mm2 trolejí že 70. let... A tyhle peníze prostě DP nemá... A samozřejmě je tu snaha o jednotnost dílů.
Makrelu neumeješ.
Čtvrtek, 22. srpna 2019 - 20:35:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 106
Registrován: 9-2005
Tak na tom se shodneme. Ano signalizace upozorní, ale musí být na ní dobře vidět a ještě ten čas k zastavení.

Aha, no to zas "není moc". To jsme měli za jednu křižovatku. Ale je jasné, že raději investovat do sítě. No tak odkoupit jen starší výhybky, jako provizorium. Evidentně to bude na víc jak 10 let, pokud nebudou dotace.
Čtvrtek, 22. srpna 2019 - 21:51:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5902
Registrován: 6-2005
Storm ice: křižovatka T je cca milion, co jste to proboha stavěli za 4?

I bez dotaci, jen je potřeba aby magistrát vydělil finance.
Makrelu neumeješ.
Pátek, 23. srpna 2019 - 07:40:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 107
Registrován: 9-2005
V rozpočtu města byla tahle částka, demontáž starého a montáž nového TTV + materiál (2EV + 3SV a 3KR). Jestli to šlo opravdu všechno na toto, a nebo je v tom ještě něco jiného, těžko říct.

A to se právě většině nechce a čekají na dotace [happy]
Úterý, 27. srpna 2019 - 20:11:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5910
Registrován: 6-2005
Očekáváme scan. [proud]
už jsi v práci dost dlouho.
Makrelu neumeješ.
Středa, 28. srpna 2019 - 18:45:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 108
Registrován: 9-2005
9_tr:
"Očekáváme scan. [proud]
už jsi v práci dost dlouho."
Pardon, v pondělí jsem si na to musel vzít nějaké desky na převoz, aby se to nezmuchlalo v batohu, no a včera jsem zjistil, že nejde tiskárna a skener [kladivo] Dnes se mi to podařilo rozchodit, tak jsem naskenoval alespoň ten kříž [happy] Ale asi na email, tady to zas nejde [crazy]
Středa, 25. září 2019 - 22:07:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 103
Registrován: 10-2005
Tahle výhybka na mostě u zastávky Jižní předměstí v Plzni je sjízdná pod proudem v obou směrech?
Středa, 25. září 2019 - 22:25:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 110
Registrován: 9-2005
V_l:
"Tahle výhybka na mostě u zastávky Jižní předměstí v Plzni je sjízdná pod proudem v obou směrech?
"

Ano, v Plzni jich je min 5 EV v síti + další 4 EV a 4 SV na kruháči u Mrakodrapu [happy]
Phd
Středa, 25. září 2019 - 22:47:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 707
Registrován: 2-2007
Storm_ice: Co je EV a SV?
Středa, 25. září 2019 - 23:16:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 111
Registrován: 9-2005
Phd:
"Storm_ice: Co je EV a SV?"

EV=elektrická výhybka (rozjezdová) a SV=sjízdná výhybka [wink]
Phd
Čtvrtek, 26. září 2019 - 21:19:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 708
Registrován: 2-2007
Storm_ice: To ale nedává smysl. Buď budeš dělit výhybky na elektrickou a mechanickou, nebo na sjížděcí a rozjížděcí. [happy] To je stejný nesmysl jako dělit lidi na Čechy, Slováky a černochy. [lol]
Pátek, 27. září 2019 - 05:44:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5935
Registrován: 6-2005
Phd[nene] ve starých projektech je značení E a S, doplněné o typ odbočení (L/P)

Ona ta mechanická může být i pérová a používaná jako rozjezdová.

Elektrická, až na pár minimálních výjimek, je vždy rozjezdová.

A označení EV a SV jsem už někde viděl jako oficiální značení.
A už vím i kde, Miloš.
Makrelu neumeješ.
Pátek, 27. září 2019 - 06:56:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 112
Registrován: 9-2005
Phd tak u nás to tak máme také značené, a beru to tak, že k přehození rozjezdové výhybky používáš el. proud, zatím co u sjízdné ne (standardně).

A pokud je to v projektu, tam znamená to co?

9_tr v Teplicích jsme měli při zavádění označení EV, SV a KR, pak se tam ale přidalo delší číselný označení a začíná to pouze písmeny E, S a K.
Phd
Pátek, 27. září 2019 - 08:34:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 709
Registrován: 2-2007
9_tr, Storm_ice: Že je to tak značeno, ještě neznamená, že je to správně a dává to smysl. [happy]
Pátek, 27. září 2019 - 10:07:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5936
Registrován: 6-2005
Storm ice: PhD už přesně ví, kde hledat. A ano i KR bylo využito.
Makrelu neumeješ.
Phd
Pátek, 27. září 2019 - 10:17:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 710
Registrován: 2-2007
9_tr, Storm_ice: Používám už jen "VR" (výhybka rozjezdová) a "VS" (výhybka sjezdová). Tímto značením se dokážu oprostit od mechanismu a způsobu ovládání. Podle mě je toto značení jedinečné, dává smysl a v legendě se každý dozví, která výhybka k čemu slouží. Nemusím to značení měnit, když chce provozovatel jinou výhybku, než kterou jsem navrhl.
Pátek, 27. září 2019 - 10:45:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5937
Registrován: 6-2005
Phd jak to, je to logické. Oboje značení je dobře a i historicky podloženo.
Kde to máš podloženo, že tak nějak je to jediné správné?
Naopak mechanická vyhybka je zavádějící. Protože může být rozjížděcí, ručně ovládaná.
Nehledě na asociaci, že mechanická bude/ může být nějak stavitelná, ale SJ může být i z odlitků...
Makrelu neumeješ.
Pátek, 27. září 2019 - 11:54:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5938
Registrován: 6-2005
Tak u sjezdové máš jen prohozena písmenka [biggrin]
Ale i tak to ničemu nepodporuje, každé značení je logické. Z toho tvého jsem jen vždy musel chvíli přemýšlet, co to R je, jestli to není rychloprůjezdná.

Kdysi bylo značení EPo- elektrická, pravá, základní směr odbočkou. SLr- nevím proč u sjížděcí definovali základní směr, byť byl držen pružinou, ale tak budiž.

A dejte mně čas na reakci, než se z konečné dostanu na WiFi, to chvíli trvá. [proud]
Makrelu neumeješ.
Phd
Pátek, 27. září 2019 - 12:02:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 711
Registrován: 2-2007
9_tr: Neřekl jsem, že je moje značení jediné správné. Jen to, že je logické a dává smysl. A rychloprůjezdnou neznám.
Pátek, 27. září 2019 - 12:51:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 113
Registrován: 9-2005
Phd:
"9_tr, Storm_ice: Používám už jen "VR" (výhybka rozjezdová) a "VS" (výhybka sjezdová)."

To je logické a v projektech i nejrozumnější, ale nesouhlasím s tím, že by to E (elektrická) nedávalo smysl. Pokud vezmu čistě teplickou síť, tak tu ani jiné, než elektrické rozjezdové výhybky nemáme.

U projektu se značí běžně např. VR-10°, nebo je tam nějaké číslo a úhel až v legendě?

Co jsem viděl starý projekt, tak tam bylo myslím EV-1 20°, KR-1 40° apod. + klasicky výšky na stožáru třeba Va=5,6m Vb 7,5m a úhly u jednotlivých oblouků.

9_tr: To se někdo má, my běžbí smrtelníci moc věcí k nahlížení nemáme. Kdyby tak existoval veřejný archiv projektů na trolejbusové tratě a hlavně křižovatky [lol]
Phd
Pátek, 27. září 2019 - 16:32:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 712
Registrován: 2-2007
Storm_ice: Asi jsme se nepochopili. Neříkám, že je značení E nelogické. Říkám, že je nelogické směšovat typ a vlastnosti výhybky. Takže buď budu dělit výhybku na to, jestli je rozjezdová nebo sjezdová, nebo je budu dělit podle pohonu. Nebo podle ovládání. Snažím se o to, aby moje značení bylo konzistentní, univerzální a snadno pochopitelné (podle legendy). Po čase jsem došel k tomu, že je lepší vyznačit, jestli je výhybka sjezdová nebo rozjezdová.

K typu výhybky nebo kříže píšu i úhel.
Neděle, 29. září 2019 - 07:37:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5940
Registrován: 6-2005
Ono to máš historicky. Elektrická byla vždy rozjezdová. Sjezdová mechanická. Ale tím označením elektrická se jedním slovem vystíhlo vše. Pak stačilo jen dodat jaký má úhel, kde je izolace a jak je větvená. Ona i rozjezdová mohla být mechanická, takhle se to popsalo jednoduše.
Proto i starší zaměstnanci mnohdy užívají označení elektrická. Samozřejmě, jaká jiná by byla. Jiné ovládání bylo tak na 5 místech v ČSSR, ale tehdy to tak bylo.
Prakticky až později vzniká potřeba definovat jaká je. Jestli ovládaná proudem, rádiovým signálem, WiFi...
Dřív byl buď proud, nebo napětí a napěťové cívky se na Kremnicách snad ani neužívaly.

Je škoda, že nemám první plán na linku C, 2 roky tam byla jednostopá trať. A vidět i plán z vozovny, Hroboňova, kde výhybky měly ovládání "splachovadlem". Prostě na sloupu byla šňůrka. Důvod byl prostý, velké množství výhybek a nalepené na sobě. Jaké značení bylo tam užito.
Viz foto, je vidět vše. vč. náhrady rozjezdové sjezdovou, ale je použita jako rozjezdová, nestavitelná. Hroboňova
Hroboňova 2
Makrelu neumeješ.
Phd
Neděle, 29. září 2019 - 14:04:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 713
Registrován: 2-2007
9_tr: Jakkoliv mám k historii respekt, nemůžu se ohlížet na něco jen proto, že je něco zažité. Třeba na takový argument "děláme to už 30 let a pořád to funguje" jsem už vyloženě alergický a leckde to podle toho taky tak vypadá.
S tímhle přístupem bychom se ve vývoji moc neposunuli. Je třeba sledovat tok dějin. Jelikož už nemám tendenci si pamatovat zbytečnosti a nelogičnosti, raději pátrám po tom, jak si všechno logicky odvodit.
Úterý, 01. října 2019 - 16:26:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5941
Registrován: 6-2005
Celá diskuse se točila, kdy tvrdíš, že to nedává smysl. Já vysvětloval, že dává, protože to je historicky zažité a proč. Nevyvracím, že Tvoje značení nemá smysl. [proud]
Makrelu neumeješ.
Phd
Úterý, 01. října 2019 - 17:02:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 714
Registrován: 2-2007
9_tr: A já právě nesouhlasím s tezí, že něco dává smysl jen proto, že je to zažité. [lol][lol]
Středa, 23. října 2019 - 23:03:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 287
Registrován: 6-2005


V ML jezdíme i po tomhle...
Pátek, 25. října 2019 - 00:47:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 114
Registrován: 9-2005
Berryml:
"

V ML jezdíme i po tomhle..."

A co to je? Svorka s vyježděným drátem?

Mimochodem, mám dotaz na znalce TT sítí v ČR, kde všude jsou 10° křížení? Vím o dvou v Pardubicích a 1x v ČB.
Pátek, 25. října 2019 - 09:33:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5956
Registrován: 6-2005
Jo a docela stará. Ještě na šroubovák.

Berry:
Buď v klidu.
1. Určitě se najde v ML něco "lepšího"
2. Nadju a vyfotím jednu spojku od nás...

Jsou města, kde toho bude více... ML, Jihlava, Ukrajina
Makrelu neumeješ.
Phd
Neděle, 27. října 2019 - 13:26:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 721
Registrován: 2-2007
Pro všechny se pokusím vysvětlit, jak funguje rozklad sil v převěsech Y. Popíšu na následujícím obrázku.



Dejme tomu, že v laně z bodu X1 k troleji (potažmo z bodu X2 k troleji) působí síla 5 kN (5000 N = 500 kg). Z bodu X1, který tvoří střed převěsu Y, vedou ke stožárům 1 a 2 (tedy úchyty 1b a 2a) další lana, v nichž musíme vypočítat reakce sil. To se dělá rozkladem sil do nepravoúhlých souřadnic. Podrobnější návod najdete v každé učebnici mechaniky pro střední školy, spousta je toho i na internetu. Jak si jistě všimnete, čárkovaná čára je rovnoběžná s lanem, jehož sílu chceme vypočítat. Z tohoto rozkladu vyplývá, že v laně 1b působí síla 4,6 kN (460 kg), tatáž síla je i v laně 2a.

V případě bodu X2 a lan 2c a 3a je situace rozkladu obdobná. V každém laně působí síla 13,5 kN (1350 kg). Z uvedeného vyplývá, že čím je úhel mezi lanem a převěsem držícím trolejové vedení menší, tím je tah vyšší. Čím vyšší je tah v těchto lanech, tím bude muset mít stožár vyšší vrcholový tah. A je taky logicky dražší. Čím vyšší má stožár vrcholový tah, tím větší základ bude mít. Sílu kromě uvedeného zvyšuje tak vzájemná výška bodu X a výška uchycení na stožár. Čím je tento rozdíl výšek menší, tím je síla vyšší.
Úterý, 29. října 2019 - 18:16:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 119
Registrován: 9-2005
9_tr:
"Jo a docela stará. Ještě na šroubovák."

Vypadá to na obloukovou, akorát přemýšlím, jestli je to vyježděné obloukem, nebo takhle u kraje kvůli zalomení prověšené troleje?
Středa, 30. října 2019 - 04:36:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5962
Registrován: 6-2005
Spíš zalomení, nejčastěji je to vidět na spojkách, nám se takhle vyjezdila roviná
Makrelu neumeješ.
Úterý, 03. prosince 2019 - 18:10:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5999
Registrován: 6-2005
Jsem si vzal příklad z Phd a jak nám v jiné diskusi říkal, ať si zkusíme ohnout metr troleje, tak jsem to zkoušel. No, jde to blbě... Ale ve svěráku a s kladivem...[biggrin]

Přikládám foto, na čem lze jezdit. je to bývalý průřez 80 mm2, v nejtenčím místě 5 mm (nominál je 10,6)


Bylo to ve spojce a kousek za svorkou. Je krásné vidět, že trolej se pak lámala dolů a na tomto zlomu se postupně ukousávala. Muselo to být nedávné, neb spojka byla nová (na druhém vodiči je nějaká přehistorická a bez problémů). A díky blbému vedení botky je spojka zralá na šrot, protože byla z boku sjetá, což ukazuje další obrázek- deformace vodiče vlivem špatného průjezdu botky, těsně za svorkou.

Závada byla objevena při opravě jiné části. On by celý úsek chtěl výměnu vodiče (A to se v 81. vypracoval projekt na rekonstrukci tratě se záměnou sloupů z 48.). Projekt ještě kreslil, bohužel již zesnulý, ing Paleček. Měl i razítka stavebního povolení a jak vidno, nic se neudělalo. Sloupy původní a vodič taky.[uhoh]


A dále ta rychloprůjezdná výhybka K-M ze 64. se stavitelným křížem + nějaký rozpis materiálu. Omluvte kvalitu, která není na Vašem přijímači.


P.S. a pěkně blbě se instaluje spojka, když se ty 2 dráty vůči sobě protáčí.

(Příspěvek byl editován uživatelem 9 tr.)

(Příspěvek byl editován uživatelem 9 tr.)
Makrelu neumeješ.
Čtvrtek, 26. prosince 2019 - 16:45:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1008
Registrován: 10-2002
vánoční čas jsem využil k dokončení plánku trolejbusové sítě v Hradci Králové