Diskuse » Archiv 2019 » Autobusy a trolejbusy » Trolejbusy a autobusy v Hradci Králové » Archiv diskuse Trolejbusy a autobusy v Hradci K... do 21. 01. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Trolejbusy a autobusy v Hradci K... do 21. 01. 2019

dolů
   autor příspěvek
Středa, 02. ledna 2019 - 08:25:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 252
Registrován: 9-2012
9_Tr,

na www.justice.cz je jako jediný akcionář Elektrolinu uveden Colas Rail. A na jeho webu K+M nijak nefiguruje a naopak je to obdobné.
Komu tykám? Zpravidla všem. Buď se s tím vyrovnej a tykej mi taky nebo se jdi třeba zabít.
Středa, 02. ledna 2019 - 09:56:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5675
Registrován: 6-2005
Martyk: jsou něco jako sestry, asi jako Agrofert. Proč asi u Vás Elektroline použil K-M, když má vlastní podvěsné výhybky? Protože nesmí. A obráceně, v CH není problém vidět ne děliči zhášecí magnety se známým E...
Makrelu neumeješ.
Kuba_j
Pátek, 04. ledna 2019 - 12:38:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4455
Registrován: 8-2005
U linky 19 by se letos měla změnit trasa na THD - Hl.nádraží - OD Tesco - Labský most - Aldis - Magistrát - Komenského - Zimní stadion - FN B - areál FN (ty tři současné zastávky) - Heyrovského - Zimní stadion - Komenského - Magistrát - Aldis - Labský most - OD Tesco - Hl.nádraží - THD.

Mě teda napadla trochu jiná varianta: od Labského mostu jet Šimkovy Sady - Buzulucká - Průmyslová škola - Magistrát - Adalbertinum - Zimní stadion a dál do FN. Ve směru zpět by se logicky nestavělo na Buzulucké.

+ přímé spojení autobusem do FN pro lidi z (aspoň) části Pospíšilovy ulice, Orlické kotliny, kde bydlí dost starých lidí
+ spojení této oblasti kolem Pospíšilky s nedalekou a přesto vzdálenou obchodní zónou (od Kauflandu po OBI), v současné době neexistující a myslím si, že chybějící spojení
+ obsloužení přestupní zastávky Adalbertinum
- odbočení z Pouchovské ulice do Pospíšilovy, z Google Map to vypadá docela těsné, na druhou stranu se asi najdou i horší místa...
Pátek, 04. ledna 2019 - 17:59:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4390
Registrován: 8-2002
Nevím sice, kterými ulicemi bude linka 19 od Aldisu jezdit k Magistrátu, ale kdyby ulicí Šimkova a Opletalova, tak by bylo fajn mít novou zastávku MHD v místech zastávky pro meziměstskou dopravu. Lidi jedoucí meziměstskou by jen přešli na druhou stranu a ušetřili by čas. Samozřejmě je pro ně také možnost dojít od zastávky meziměstské na zastávku MHD Magistrát města (např. pro ty, co jsou z Krňovic, Bělče) anebo Průmyslová škola (pro ty, co přijedou od Skalice, Blešna, Librantic či Černilova), ale tady je přestup na dohled a pokud by linka 19 jezdila v přijatelném intervalu (což se obávám, že v pravidelném 20 minutovém intervalu jezdit nebude, že takový rozsah by město nezaplatilo), ulehčila by hypoteticky pro změnu linkám jedoucím po okruhu přes Labskou. Ale pokud pojede jednou do hodiny, tak se obávám, že se její přínos značně sníží.
Pátek, 04. ledna 2019 - 19:26:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1232
Registrován: 9-2003
Jako když už se ta 19 změní na takhle vyhlídkovou linku, tak už kdysi mě napadlo (a možná to tady už taky někdo psal), že když je problém s parkováním v a vedle FN, tak tu linku vzít kolem Městkého koupaliště, kde se dá parkovat, a Staré nemocnice.
I když chápu, že zastávky Zimní stadion a Komenského by byly oželeny.

Samozřejmě největší otázka je, jak moc jsou lidi pohodlní, aby vůbec jeli busem do areálu z parkoviště.
http://fotogalmhdhk.unas.cz - fotogalerie zdaleka né všech vozů v Hradci Kr.
sev
Pátek, 04. ledna 2019 - 19:27:20  
Neregistrovaný host
Dnes ev.č. 109 na lince 9 a včera ev.č. 119 na lince 17/11.....
Pátek, 04. ledna 2019 - 21:57:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4391
Registrován: 8-2002
Ad Nesa: zaparkovat do budoucna budou moct snad i v Gayerkách, což je další důvod, proč by bylo fajn mít zastávku Šimkova. Sice z Opletalky se vyjíždí hodně špatně, ale z Šimkovky na Divišovku vlevo to je taky hodně špatné, navíc jsou tam dva pruhy navíc, oproti výjezdu z/do Opletalovky. Na Komenského je zdrávka, nějaké přímé spojení k nemocnici, alespoň k FN B by to tudíž chtělo. Studenti do Bohouška nemůžou. Přímé spojení FN a Staré nemocnice je Bohouškem 5x denně zajištěno. Ale taky to je zajímavý nápad, s ohledem na to velké parkoviště.

ad sev: dnes také ev.č.111 na lince 12 jako náhradní vůz za stažený a ev.č.119 na lince 16.


(Příspěvek byl editován uživatelem Petr_nosek.)
sev
Sobota, 05. ledna 2019 - 22:35:45  
Neregistrovaný host
Petr_nosek:
"
ad sev: dnes také ev.č.111 na lince 12 jako náhradní vůz za stažený a ev.č.119 na lince 16.


(Příspěvek byl editován uživatelem Petr_nosek.)"

Nevíte tedy, kolik tu zůstalo stále Citibusů které už neměly někdy před půl rokem jezdit a kolik se jich tu případně dál nechá, protože evidentně nové vozy asi nefungují, jak by měly, nebo ty "mladší" Ciťáky (134??? a výš) se rozebírají za chodu dřív než byl plán ?
Kuba_j
Neděle, 06. ledna 2019 - 00:36:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4457
Registrován: 8-2005
sev: zůstaly tu kvůli dosud nejezdícím parciálům na 27, Citybusy ev.č.102 (snad budoucí historický vůz), 109-111, 115, 119 a 128. Taky se musel neplánovaně kvůli požáru vyřadit Citybus ev.č.140, jinak ty ostatní "mladší" Citybusy jezdí [happy]. A co zde nepadlo, ex ev.č.133 jezdí nyní u Psoty ve Znojmě.
Pondělí, 07. ledna 2019 - 20:42:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 975
Registrován: 10-2002
Návrh nových JŘ od února (mám jen 1 a 2)

nereg.pozorovatel
Pondělí, 07. ledna 2019 - 23:04:26  
Neregistrovaný host
Dokázal by mi někdo logicky zdůvodnit nepravidelné intervaly, resp. neintervaly? Snažím se v tom najít logiku a moc mi to nejde.
10:07,27,48
11:07,27,50
Snažím se do toho vložit 2ku:
10:16,39,56
11:16,39,56
Marně hledám, zda to nedělá krátký trolejbus do Kluků, ale to mi přijde spíše naopak...? U té dvojky to nechápu už vůbec.
Úterý, 08. ledna 2019 - 13:27:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 88
Registrován: 9-2009
Syrda: Stejně mi těch spojů přijde stále hodně, na to, že linky 4 a 21 budou téměř kopírovat trasu linek 1 a 2. To navrhujete vy, nebo je to přímo oficiální návrh Dpmhk?
Moje stránky: http://mhdsimulatory.blog.cz/
Úterý, 08. ledna 2019 - 14:40:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 976
Registrován: 10-2002
Toto přinesl DP na schůzi novohradecké KMS.
Nereg. pozorovatel: obávám se že tam žádná logika není. Bohužel JŘ stále připomínají losování sportky -:směs náhodných čísel. Takt v HK (ve všední dny) je stále cizí slovo.
Úterý, 08. ledna 2019 - 16:26:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 65
Registrován: 1-2006
Ja jsem onehda zkousel nakreslit grafikon linek 1 a 2 s pravidelnym intervalem 12-15-12 a plnym prokladem a aktualnim poctem vozidel na lince dle soucasnych obehu a neslo mi to bez toho, abych ten interval nedodrzel a kvuli svacinam na THD a taky dodrzeni zakonnych pauz do 4.5h nemusel soupat s casy odjezdu +-10 minut nebo pridavat vozidla na vykryvani pauz prejezdem z jine linky. Paklize tedy zni zadani "vyjezdit 5 spoju za hodinu s minimalnim poctem vozidel a minimalnimi prestavkami + svaciny musi byt jen na THD + snaha prolozit s jinymi linkami + do casovych poloh spoju kecaji mestske casti", pak ten bordel v intervalech docela chapu...
Kazdopadne mest, ktere maji jizdni rady ala rozsypany caj, uz moc v CR nemame..
Kuba_j
Úterý, 08. ledna 2019 - 17:43:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4459
Registrován: 8-2005
A do/z Kluků to kromě rána jezdí úplně v jiné časy. Tak trochu přemýšlím nad smyslem tohoto spojení, jestli je hlavním důvodem Domov důchodců nebo co, protože bydlet v Klukách a být zvyklý na určité časy a najednou to bude jezdit úplně jinak... i když točna NHK není daleko.
Úterý, 08. ledna 2019 - 18:02:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 350
Registrován: 9-2013
Když není takt, bez internetu nebo aplikace nikdy nevím, kdy mi spoj jede. Cestující pak přijde náhodně na zastávku, vídí, že se zrovna strefil do díry, a brzy ho ta MHD omrzí. S tím samozřejmě souvisí i to, že se zvětšuje počet linek, tím se prodlužují intervaly, a protože máme nepřestupní tarif, tak i čekací doby na zastávkách. A když mám předplatní jízdenku, stejně mi je přestupování k ničemu, protože z hlavy nevím, jak mi jede přípoj. Takhle jsem se několikrát snažil si zkrátit čekání a vždy jsem se do systému tak zacyklil, že se mi cesta jedině prodloužila. Takže jediný návod je: poslušně čekat.

Navíc se u variujících intervalů mezi spoji ukazuje, že po dlouhé pauze se spoje přeplňují a zpožďují, v důsledku čehož se sjedou s tím následujícím, který jede třeba jen 8 min za tím prvním. Všechny tyto (v dnešním kontextu bizarní) problémy by vyřešila tak primitivní věc jako takt...
Provozními důvody nelze taktu bránit. Lze to jinde, půjde to i v Hradci.
A to nemluvím o tom, že zejména o víkendu by zavedením systémových přestupů a zmenšením počtu linek šlo podstatně zefektivnit MHD. Tedy jak ušetřit, tak zvýšit počet spojení z bodu A do bodu B.

Naše MHD holt směřuje k Soproni, Győru a jiným pochybně organizovaným provozům. I když - v Soproni si nedávno koupili ojetá Citara ze Švýcarska. Ale přece Hradec nebude popelnice Evropy...
nereg.pozorovatel
Úterý, 08. ledna 2019 - 18:22:33  
Neregistrovaný host
Provozní důvody samozřejmě chápu. Ale posunutí o 3 minuty oproti pravidelnému taktu je určitě nevyřeší [happy]. Kdyby to bylo o 10, tak ok, ale 07,27,48 a 07,27,50 to je nepochopitelná pakárna [proud].
Jak říkám, chápal bych, v minulosti to tak bývalo třeba v Liberci, kdy před sólo vozem linky 3 jezdila vždy 1/2, aby se to kapacitně vyrovnalo. Tady bych chápal, že před spojem do Kluků bude kratší interval (jede sólo vůz) a do taktu by to vyrovnal kloubák třeba posunutý o 3 minuty. Ale toto opravdu nechápu [sad]. A je to opravdu velká škoda. Není nic horší a odrazujícího, než hloupý interval, nedej Bože, neinterval. Bohužel je ještě jedno "expertní" město s trolejbusy, a to je Zlín-Otrokovice. Tam ty "intervaly" také stojí za to [sad]. Škoda. Jak to není zapamatovatelné, je to špatně a opravdu to lidi odrazuje. Přitom, MHD v Hradci je podle mě (tedy má potenciál) být hodně dobrou!
Úterý, 08. ledna 2019 - 20:24:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 977
Registrován: 10-2002
Chtělo by to předělat tarif aby umožňoval přestupy. Dle dispečerů na DOD již běží výběrko, ale jeden z účastníků to zdržuje (udajně chce úplatek aby to přestal blokovat). Následně udělat radikální řez linkovým vedením. Neb již několik let to je jen záplatování, aby se nemuselo přiznat, že předchozí kroky byly blbě. Na magistrátu se o něčem uvažovalo (viz Radnice 36/2018), ale màm podezření že to usnulo :-(
Úterý, 08. ledna 2019 - 20:51:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4392
Registrován: 8-2002
ad Knyta: v současné době ráno mezi 7:55 a devátou hodinou přejíždí na linku 2 turnus 0731 z linky 7, odpoledne na linku 1 turnus 0633 z linky 6 a odpoledne na lince 2 také jezdí svačinový turnus 0642 (13:39 - 17:04 na lince 2, 17:12 - 18:08 na lince 1, tyto vozy tam vykrývají svačiny.
Úterý, 08. ledna 2019 - 21:00:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4393
Registrován: 8-2002
ad Kuba_j: Zrovna navrhované časové polohy z Kluků mi přijdou s ohledem na kapacitu vozidla OK, protože z nádraží nepojede v celou, ale o půl, kdy není hlavní vlaková skupina. Nicméně v reálu odpolední směna, pakliže budou dodrženy bezpečnostní přestávky, bude neodjezditelná, už dneska v některé dny jezdí vozy se zpožděním a řidiči mají minimum času na konečné - vůz do Kluků oproti ostatním bude mít ještě méně. A jestli se bude letos opravovat Labský most u nemocnice, tak lze jen těžko předpokládat, že nějakých 6 minut na obrat 4 kola po sobě budou stačit. Navíc ranní omezení mezi Terminálem a nemocnicí mezi 5:20 a 5:45, kdy ze tří spojů na jedničce pojede jeden, do Kluků...no, mám obavu, jak se lidi vejdou. Řidiči teda říkají, že se nebojí, že by se cestující nevešli, ale...
Středa, 09. ledna 2019 - 22:57:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 351
Registrován: 9-2013
V Hradci je potenciál obrovský a je vidět zejména o víkendu nebo v okrajových částech dne. Vozidel jezdí ulicemi vesměs hodně, ale jezdí strašně nehospodárně a drtivá většina vozidel jede tak, že je daný člověk nemůže využít - to je otázka množství linek. Hradec mi hodně připomíná maďarské maloměstské provozy (Győr, Sopron, Veszprém) - hodně linek (v Maďarsku dokonce hojně značené písmeny za číslem) a mizerný provoz na každé z nich. Ve Veszprému to dokonce dotáhli k takové dokonalosti, že si lze koupit předplatní jízdenku na jednu linku. Z MHD jsem měl takový pocit, že šotoušit tam šlo velmi dobře, ale jakmile jsem se potřeboval dostat na nějaký čas na nějaké místo (nádraží), byl to obtížně splnitelný úkol, zvláště když je nádraží až na okraji města.

Jenže v Hradci nelze ani normálně jezdit, ani šotoušit (vše od Ikarusu 280 po Scanii OmniCity jako ve Veszprému fakt nemáme) a je to na naší MHD hodně vidět. Neříkám, že šotouši jsou vždy prospěšní, ale minimálně to jsou lidé, kteří mají o MHD zájem a mají k ní nějaký vztah. Třeba Pardubice mají šotoušů více a je to tam vidět. To u nás se o MHD nezajímá vůbec nikdo - ani veřejnost, ani větší počet zájemců. A právě nezájem ze všech stran je to, co z hradecké MHD srší na všechny strany a co ji jednou zahubí. Všimněte si, že třeba IDS JMK vzniklo z party lidí, která měla zájem něco udělat.
Čtvrtek, 10. ledna 2019 - 16:03:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3840
Registrován: 1-2010
Já v Hradci Králové ( když se sem dostanu) šotím rád. Vždy si vyberu několik míst, něco nafotím a jsem spokojen. S jízdními řády si myslím že by něco udělat šlo. Problém asi bude v nedostatku vozidel a navýšení nákladů. Pokud by mi sem někdo znalý byl ochoten ypsat současný počet vozidel na jednotlivých linkách v PD, zkusil bych něco vymyslet a poslat to na DP.

V souvislosti s novými JŘ se zeptám jestli se plánují nějaké změny na linkách 3,14,24 a 25? Díky předem
Tratě 020,021,022,030,031,032 a koridorová 010 jsou má srdeční záležitost [happy]

[vypravci] 163+Bdmtee+Bdmtee+Bdmtee[vypravci]

UPOZORŇUJEME cestující, zastávku Hradec Králové Kukleny vlak projíždí[masinka]
Pátek, 11. ledna 2019 - 00:09:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 352
Registrován: 9-2013
Adalbertinum: Nemyslím si, že by to bylo řešení. Je třeba, aby město pochopilo pravý význam MHD, otevřelo se možným změnám a zadalo odbornou studii na tarif i linkové vedení. Navíc je nezbytně nutné kooperovat s KHK i PK na kompletní integraci MHD do IREDO. Tím nemyslím jen tarif, ale i linky překračující hranice města. Separátní linky do Lochenic či Stěžer podle mě smysl mají, ale o Vysoké se už dá diskutovat a Běleč je zářným příkladem nedokonalého záplatování cizích chyb. Dojíždějící pak zbytečně platí dvakrát, když ráno jezdí s DP a odpoledne regionálkou. A když někde zůstanou dvě možnosti (např. Stěžery), pak se musí kromě tarifu řešit také proklad, aby naráz nejelo obojí a pak dvě hodiny nic.

Ještě bizarnější jsou regionální aktivity DPMP, tam je dezintegrace ještě palčivější. Kdyby kraje (třeba i za přispění obcí) objednaly kvalitní regionální dopravu v ose HK - Vysoká - Dříteč - Pardubice, můžeme zrušit minimálně pardubickou linku 16 a možná i hradeckou 20 a zkrátit linku 18. Výsledek bude přehlednější, pravděpodobně i provozně levnější a navíc zvítězí Bukovina, která má dnes jen regionálku.
Pátek, 11. ledna 2019 - 09:14:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3841
Registrován: 1-2010
Dobře, uvedu příklad jak by to teoreticky mohlo jít udělat. Když bych si současnou MHD rozdělil na linky páteřní a doplňkové, už by šlo udělat jizdni řád tak aby se ve vybraných větších zastávkách udělaly čekací body. Když to funguje v Praze, tady by to fungovat taky mohlo. Například na zastávce Magistrát města proklady 27 a 2, 33 a 7.. mohlI by se Tim nalákat Novi cestující obzvlášť tehdy, pokud by tyto přestupy byly garantované.
Tratě 020,021,022,030,031,032 a koridorová 010 jsou má srdeční záležitost [happy]

[vypravci] 163+Bdmtee+Bdmtee+Bdmtee[vypravci]

UPOZORŇUJEME cestující, zastávku Hradec Králové Kukleny vlak projíždí[masinka]
Pátek, 11. ledna 2019 - 09:32:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4394
Registrován: 8-2002
ad Ešus: Ráno ale Běleč může jet regionálkou taky, linkou 700991.
A do Vysoké a přes Kuňku zadem jezdí iredo 601 ve špičce zhruba jednou za hodinu. viz http://195.113.185.236/souhrny%209.12.2018/souhrn-IREDO-601.pdf

(Příspěvek byl editován uživatelem Petr_nosek.)
Kuba_j
Pátek, 11. ledna 2019 - 12:07:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4461
Registrován: 8-2005
Adalbertinum: no pokud ty přestupy nebudou ve stylu garantovaných přestupů jako teď o víkendu v Malšovicích mezi 7 a 9 na zastávkách Kino Mladých-Na občinách...
Pátek, 11. ledna 2019 - 14:47:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3842
Registrován: 1-2010
Kuba: priznam se ze prestup mezi linkami 7 a 9 jsem ještě nevyuzil, takže nevím jak to tam vypadá ale v Praze to je tak ze pokud jeden má zpozdeni, tak dispečer určí jak dlouho se ještě bude čekat po čase odjezdu.
Propis, pokud by se na to dohledlo, pak si myslím že by to fungovat melo bez problemu
Tratě 020,021,022,030,031,032 a koridorová 010 jsou má srdeční záležitost [happy]

[vypravci] 163+Bdmtee+Bdmtee+Bdmtee[vypravci]

UPOZORŇUJEME cestující, zastávku Hradec Králové Kukleny vlak projíždí[masinka]
Sobota, 12. ledna 2019 - 21:39:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 353
Registrován: 9-2013
Adalbertinum: Jako přestup se označuje čekání ve výši třeba i 12 min...
Sobota, 12. ledna 2019 - 22:14:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3843
Registrován: 1-2010
Ešus: myslel jsem čekat maximálně 3 minuty po pravidelném odjezdu tak, aby se co možná nejméně nabourala návaznost v jiných částech Hradce. A pokud by to bylo s dohledem dispečinku, nemusely by byt komplikace..

Spíš si pokládám otázku, kde všude po Hradci tyto čekací body mít?
Tratě 020,021,022,030,031,032 a koridorová 010 jsou má srdeční záležitost [happy]

[vypravci] 163+Bdmtee+Bdmtee+Bdmtee[vypravci]

UPOZORŇUJEME cestující, zastávku Hradec Králové Kukleny vlak projíždí[masinka]
Neděle, 13. ledna 2019 - 09:27:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4395
Registrován: 8-2002
O víkendu při minutovém posunu spojů lze na Hotelu Garni vytvořit přestup mezi 1 a 27 ve směru do centra. Tam předpokládám, že by nějaké výraznější zpoždění být nemuselo. Ale nástup předem to všechno brzdí, z tohoto směru zejména u Futura. Ostatně nástup předem o víkendu akorát zpomaluje dopravu. Kdyby měl řidič skutečně každého cestujícího, co naleze zadem, vyzvat, ať jde dopředu a prokáže se platným jízdním dokladem, tak se nikam nedojede. A když čeká, až si cestující, co chce nastoupit zadem, uvědomí, že musí předem, zase řidiči nadávají cestující, co chtějí vystoupit, ať už jim konečně otevře. A ohlídá snad řidič, zda mu někdo nejede například na kartu svého příbuzného, který má časovku? Neohlídá, nemá jak. A kolikrát si cestující označuje už použitý lístek s tím, že si myslí, že podle zvuku se nepozná, že se jedná o jízdenku staršího data (přežehlená jízdenka má při označení trochu jiný zvuk, stejný asi jako když zvlhne).
Neděle, 13. ledna 2019 - 12:51:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1233
Registrován: 9-2003
Nedávno jsem koukal, na tu sjížděcí výhybku na Brněnský a to zpomalení trolejbusu je docela znát. Je znám nějaký důvod, proč není druhá stopa delší a tu sjížděcí výhybku nedali až někam dál před úsekový dělič? Je to už dost blízko zastávky Na Brně, takže už stejně musí brzdit, tím by se problém s rychlostí vyřešil [happy]
http://fotogalmhdhk.unas.cz - fotogalerie zdaleka né všech vozů v Hradci Kr.
Kuba_j
Neděle, 13. ledna 2019 - 13:25:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4462
Registrován: 8-2005
Nesa: protože jsme v HK, kde se musí trolejbusy zbytečně zpomalovat? Opak je při jízdě z Hl. nádraží ke Koruně, tam by naopak mohla být sjížděcí výhybka dřív, aby mělo smysl se aspoň trochu rozjet.

Petr_nosek: a SMS jízdenky taky řidič pořádně neohlídá...
Pondělí, 14. ledna 2019 - 01:17:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 354
Registrován: 9-2013
Problém kontroly jízdenek řidičem je znám úplně všude, kde se nastupuje předními dveřmi. Třeba Berlín - tam se chodí předem do všech autobusů po celý den. Ve skutečnosti není kontrola spíše žádná, protože když cestující mávce papírkem kolem skla, řidič nevidí nic. Podobné je to v PIDu. Na méně vytížených linkách se otisk na jízdence většinou studuje, ale když nastupuje lidí hodně, řidič jen mávne rukou, ať jdete dál. Ostatně švýcarsko-vorarlberský model, že se nastupuje všemi dveřmi i do regionálky, se mi hodně líbí. Černí pasažéři sice jsou, ale bez platné jízdenky se dá projít i předními dveřmi, jak víme. Pozitivum je v tom, že platící cestující není otravován stáním ve frontě, vytahováním jízdenky a chůzí přes celý autobus a navíc se tím radikálně zlepší přesnost dopravy, která je v integrálním taktu potřeba nade vše.

Jednoduše řečeno: Bez přestupního tarifu a nástupu všemi dveřmi každý den do 20. hodiny (jako v Pardubicích) nelze žádné změny dělat, a to ani o víkendu. Dále by bylo dobré někde vyštrachat jízdenkové automaty a dát je k nádraží a k Futuru, protože toto jsou zastávky, kde se jízdenky prodávají nejčastěji. Jednou jsem zažil, že se v sobotu ve dvě hodiny odpoledne nastupovalo u nádraží do linky 2 celých 7 minut a většinu z to zabral prodej jízdenek. Takže můžeme být s těmi odbavovacími systémy "moderní", jak chceme, ale automaty se hodí tak jako tak. To jsou nezbytné kroky, které musí předcházet zavedení případného ITJŘ o víkendu. Pokud bychom chtěli ITJŘ s přestupními vazbami i v pracovní dny, bez buspruhů, preference na SSZ a omezení počtu vozidel uvnitř velkého okruhu (pomocí proměnných intervalů na semaforech na vjezdu do centra, aby zmizely kolony v ul. Komenského) to nepůjde. Všechno je to realizovatelné. Nebylo by to hned, ale výsledek by byl přesvědčivý a ostatní česká města by nám ho mohla závidět.
Úterý, 15. ledna 2019 - 13:10:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3844
Registrován: 1-2010
Co se týká té preference, jsem pro, ale obávám se, že bude docházet k tomu, co se občas stává i v Praze, a sice že pokud přijede ke křižovatce více vozidel co jedou různými směry tak se navzájem vyruší a nejede nikdo.

Ešus: kterou preferenci myslíte? Absolutní nebo podmíněnou?
Tratě 020,021,022,030,031,032 a koridorová 010 jsou má srdeční záležitost [happy]

[vypravci] 163+Bdmtee+Bdmtee+Bdmtee[vypravci]

UPOZORŇUJEME cestující, zastávku Hradec Králové Kukleny vlak projíždí[masinka]
Úterý, 15. ledna 2019 - 20:32:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 355
Registrován: 9-2013
Adalbertinum: Raději podmíněnou. Absolutní by beztak neprošla přes dopravní policii, případně by šla zavést leda tak na přechodu před Průmyslovou školou, kde může dělat preferenci každý smysluplný chodec.
Středa, 16. ledna 2019 - 17:15:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11747
Registrován: 4-2006
Neprodal náhodou DP nějaký MAN ZÁŘECkému?
Jinak již DP nejezdí smlouvu do Kvasin.
pyrotechnik:uvidíte-li m? utíkat,snažte se m? p?edb?hnout....

www.mhdvmb.wz.cz doprava v severovýchodních ?echách a nejen tam
Čtvrtek, 17. ledna 2019 - 11:25:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 66
Registrován: 1-2006
Jen pro zajimavost, screenshot ze simulace MHD v Hradci Kralove ve hre BAHN. Mam to dost amatersky udelane, nektera data tam nejsou kompletni, tak jsem to nikde nenahraval radsi [happy] Ale jen na ukazku dva screeny z provozu
1)Pracovni den v 7:30, ve vypraveni 96 vozidel - 24 trolejbusu a 72 autobusu.

2)Sobota v 10:00, ve vypraveni 45 vozidel - 16 trolejbusu a 29 autobusu.



(Příspěvek byl editován uživatelem knyta.)
Čtvrtek, 17. ledna 2019 - 20:54:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3845
Registrován: 1-2010
Ešus: pak ještě u zastávky Alessandria. Jak je ten přechod, tam by to šlo taky, zavést absolutní preferenci.

Propos, máte představu jak by ta preference fungovala v době kdy na Velké části křižovatek bliká oranžová? Nebo by to bylo nějak časově onezené?
Tratě 020,021,022,030,031,032 a koridorová 010 jsou má srdeční záležitost [happy]

[vypravci] 163+Bdmtee+Bdmtee+Bdmtee[vypravci]

UPOZORŇUJEME cestující, zastávku Hradec Králové Kukleny vlak projíždí[masinka]
Čtvrtek, 17. ledna 2019 - 22:27:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 356
Registrován: 9-2013
Adalbertinum: Tam, kde nehrozí, že by se dva autobusy ovlivňovaly, bych nejraději při blikání SSZ viděl absolutní preferenci autobusu. Například pod NHK: Pojede trolejbus od NHK, a když se přiblíží ke křižovatce, na hlavní se přejde z blikání oranžové přes stálou oranžovou na červenou. Ve směru z NHK skočí zelená. Po průjezdu trolejbusu zase začnou semafory blikat. Úplně stejně je to vyřešené v lichtenštejnském tunelu, který je sice dost široký na to, aby se v něm vyhly dva osobáky, ale moc úzký na to, aby se v něm cokoli minulo s autobusem nebo náklaďákem. V základním stavu tam bliká oranžová, ale když přijede nadrozměrné vozidlo, dostane zelenou a protisměr dostane červenou. Pokud jede z každé strany jedno vozidlo, vždycky je nějaké vozidlo první, které je vyhodnoceno, a tak si to druhé vozidlo holt počká. Na přechody ze "standby" do aktivního stavu jsou tam lidi u SSZ zvyklí a nikomu to divné nepřijde.

Na druhou stranu, u křižovatek, kde by se mohly dva autobusy ovlivňovat, to asi nemá cenu řešit a nejrychlejší pro všechny bude, když bude SSZ vypnuté. Přechodná aktivace SSZ by se ale jistě dala využít pro vozidla IZS - ušetřilo by se tím hodně cenných vteřin a hlavně by se zvýšila bezpečnost.
Čtvrtek, 17. ledna 2019 - 22:29:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 357
Registrován: 9-2013
Další věc: Věříte tomu, že počty cestujících rostou? http://vlcoun.cz/index.php/odjinud/kralovehradecky-kraj/4357-hrad eckou-mhd-loni-vyuzilo-vice-cestujicich
Mně se tomu moc věřit nechce... Kdyby to byla pravda (a že DP vydává podobnou zprávu už několikátý rok v řadě), tak by se na lince 27 nenahrazovaly klouby sólo autobusy.
Čtvrtek, 17. ledna 2019 - 23:04:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3846
Registrován: 1-2010
Ešus: to znamená že by všechna vozidla MHD byla dovybavena detekční krabičkou, tak aby se zvládla přihlašovat s předstihem. Chtělo by to vybrat jednu křižovatku, jako zkušební, a teprve pak to rozšířit po městě.

Propos, máte nějakou vytipovanou křižovatku kde by to šlo zkusit? Mě napadají dvě. Ta u zastávky Bláhovka, a druhou bych viděl buď u zastávky Buzulucká, nebo křižovatka u Magistrátu X Pospíšilovy kde by se daly využít i situace s kolizní mi volbami.
Tratě 020,021,022,030,031,032 a koridorová 010 jsou má srdeční záležitost [happy]

[vypravci] 163+Bdmtee+Bdmtee+Bdmtee[vypravci]

UPOZORŇUJEME cestující, zastávku Hradec Králové Kukleny vlak projíždí[masinka]
Pěškobus
Pátek, 18. ledna 2019 - 12:50:04  
Neregistrovaný host
Věříte tomu, že počty cestujících rostou?
Věřím. Některé lidi už nebaví jezdit auty po městě. Ona to totiž není žádná výhra.

Kdyby to byla pravda (a že DP vydává podobnou zprávu už několikátý rok v řadě), tak by se na lince 27 nenahrazovaly klouby sólo autobusy.
Jsme v HK a k zmíněnému; není to jediné naprosto neadekvátní opatření v MHD, ke kterému bylo v poslední době přistoupeno!
Pátek, 18. ledna 2019 - 13:27:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3847
Registrován: 1-2010
Jen drobný dotaz. Existují ( dají se vyrobit) Kloubové parciální trolejbusy? To jen kdyby byla snaha na lince 27 udělat výměnu kloub za kloub
Tratě 020,021,022,030,031,032 a koridorová 010 jsou má srdeční záležitost [happy]

[vypravci] 163+Bdmtee+Bdmtee+Bdmtee[vypravci]

UPOZORŇUJEME cestující, zastávku Hradec Králové Kukleny vlak projíždí[masinka]
Kuba_j
Pátek, 18. ledna 2019 - 13:48:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4467
Registrován: 8-2005
Adalbertinum: Ano, v Budějicích je začali kupovat v roce 2017 odkaz. A bude je pořizovat Brno a Ústí.
Pátek, 18. ledna 2019 - 16:16:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3848
Registrován: 1-2010
V tom případě, kdybych byl zaměstnanec DP by byla volba jasná a logická. Čím nahradím kloubový autobus? Kloubovým trolejbusem. A cestující se nebudou mačkat jako sardinky
Tratě 020,021,022,030,031,032 a koridorová 010 jsou má srdeční záležitost [happy]

[vypravci] 163+Bdmtee+Bdmtee+Bdmtee[vypravci]

UPOZORŇUJEME cestující, zastávku Hradec Králové Kukleny vlak projíždí[masinka]
Kuba_j
Pátek, 18. ledna 2019 - 19:09:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4468
Registrován: 8-2005
Tak to už jsme tu rozebírali při první zmínce, že budou na 27 sólo trolejbusy...

O víkendu, kdy je menší výprava by se parciální trolejbusy mohly využít i na 24, kdyby se chtělo... z technického hlediska by akorát byla potřeba natrolejovací stříška u Heyrovského a posunutí drátů. Ale v HK zas budou dál zbytečně jezdit autobusy [auto].
Pátek, 18. ledna 2019 - 21:45:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3849
Registrován: 1-2010
Ano to si pamatuji. Nicméně mi to přijde jako volovina. Ano, pokud se zkrátí na lince 27 interval, nebo dojde k vhodnému posílení, pak krátký vozy ano. Ale jinak nevím nevim... možná by stalo za to, uvažovat o úpravě trasy nějaké linky tak aby se v hodně proložily intervaly
Tratě 020,021,022,030,031,032 a koridorová 010 jsou má srdeční záležitost [happy]

[vypravci] 163+Bdmtee+Bdmtee+Bdmtee[vypravci]

UPOZORŇUJEME cestující, zastávku Hradec Králové Kukleny vlak projíždí[masinka]
Pátek, 18. ledna 2019 - 21:47:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3850
Registrován: 1-2010
A k lince 24. Pokud dobře počítám, byly by celkem potřeba 4 parciální vozy
Tratě 020,021,022,030,031,032 a koridorová 010 jsou má srdeční záležitost [happy]

[vypravci] 163+Bdmtee+Bdmtee+Bdmtee[vypravci]

UPOZORŇUJEME cestující, zastávku Hradec Králové Kukleny vlak projíždí[masinka]
Kuba_j
Pátek, 18. ledna 2019 - 21:58:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4469
Registrován: 8-2005
2 vozy na linku 24 a 2 na linku 27 + asi 1 svačinový vůz a muselo by se samozřejmě zrušit přejíždění vozů mezi 9 a 24.
Pátek, 18. ledna 2019 - 22:08:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3851
Registrován: 1-2010
S čim by se pak spojila linka 9? Tam jezdí tuším o vikendu taky dva vozy.. jenže do Malsovic krome linky 7 nic nejezdí (nekonci).Svačinový vůz by mohl byt z linky 6
Tratě 020,021,022,030,031,032 a koridorová 010 jsou má srdeční záležitost [happy]

[vypravci] 163+Bdmtee+Bdmtee+Bdmtee[vypravci]

UPOZORŇUJEME cestující, zastávku Hradec Králové Kukleny vlak projíždí[masinka]
Kuba_j
Pátek, 18. ledna 2019 - 22:19:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4470
Registrován: 8-2005
9 by mohla být samostatně jako dříve - někdy před 2 lety se udělalo to přejíždění vozů mezi 9 a 24, předtím byly 3 vozy na 9 a 2 vozy na 24 (+svačinový vůz na 24, který jel i jiné linky). Svačinový vůz z linky 6 jezdí i linku 7, takže ten asi ne. Spíš další svačinový vůz, který by jel 24 a 27. Nyní svačinovou pauzu na 27 jezdí svačinový vůz, který přejíždí na 33 a 18 (a ráno i 14, v neděli i 20).
Pátek, 18. ledna 2019 - 22:35:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 358
Registrován: 9-2013
Určitou parcialitu mají už kloubové Solaris Trollino 18 z roku 2010 v Eberswalde, tam jde tuším o malokapacitní baterie (na pojíždění po vozovně nebo objíždění překážky) a dieselagregát jako nouzový pohon. Jinak ale Curych už několik let nakupuje pouze parciální (bateriové) trolejbusy od Hessu, a to i v dvoukloubovém provedení. Využívá se to při výlukách a nově na některých křižovatkách, které by byly příliš složité (a náročné na údržbu), a tak se tam daly trolejové stopy jen v nejpoužívanějších směrech a ostatní směry se vyřeší parciálně. Přijde mi to jako dost rozumné řešení.

Dnes jsem se svezl Citybusem u Cartouru a musím říct, že podobnou exotiku bychom snad i na Balkáně těžko hledali. Autobus naprosto nevhodný (málo míst k sezení), interiér vybydlený a vnější infopanely mají trvale nápis "CAR-TOUR". Oproti stavu u DPMHK se pouze vysadilo přední sklo na dvířkách (aby se tam posadila Mikroelektronika), vybrakovaly se žluté čtečky (kabely dodnes trčí z tyčí) a na čelní sklo se nalepily přísavky držící ceduli s trasou. Hodně mi to připomnělo jízdu stařičkým nízkopodlažním Neoplanem ve Veszprému, ale tam to vozidlo fakt nedělalo regionální dopravu...
Sobota, 19. ledna 2019 - 21:51:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3852
Registrován: 1-2010
A Já si myslel, že vozy z linky 14 o víkendu přejíždí na linku 22. K té lince 9. Napadla me varianta spojit linky 9 a 22, s tim, že linka 14 by svačiny brala s linkou 13, na Rusecké
Tratě 020,021,022,030,031,032 a koridorová 010 jsou má srdeční záležitost [happy]

[vypravci] 163+Bdmtee+Bdmtee+Bdmtee[vypravci]

UPOZORŇUJEME cestující, zastávku Hradec Králové Kukleny vlak projíždí[masinka]
Neděle, 20. ledna 2019 - 17:02:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 67
Registrován: 1-2006
Adalbertinum:
"A Já si myslel, že vozy z linky 14 o víkendu přejíždí na linku 22."

Ano, obě víkendové pořadí l.č.14 přejíždějí na 22, ale jsou to jen 4 páry spojů Jungmannova-THD a zpět (dva páry dopoledne a dva páry odpoledne). Tyto pauzy vykrývá svačinový vůz, který pak dopoledne ještě udělá kolo na lince č.22 a pak na lince č.5, odpoledne vykrývá svačiny jen na lince č.14. K tomu se ještě na 14 objevuje jiný svačinový vůz z linek 27/18/33, jak psal Kuba_j. Myslím, že to je z toho důvodu, že při půlhodinovém taktu nevycházejí na 14 při dvou pořadích bezpečnostní přestávky (pauzy na konečných vycházejí 8min na Jungmannově a 6 min u Kingspanu resp. 4min na Rusecké).
Jentak
Neděle, 20. ledna 2019 - 21:11:21  
Neregistrovaný host
Adalbertinum:
"Napadla me varianta spojit linky 9 a 22, s tim, že linka 14 by svačiny brala s linkou 13, na Rusecké"

Bohužel pro Vás není Rusecká konečnou, určenou pro čerpání svačin. Není tam záchod, ani obchod, kam by člověk mohl třeba zajít. Vůz stojí částečně do ulice, takže jeho delší odstavení je spíš nevhodné. I tohle jsou faktory, které ovlivňují výslednou podobu JŘ a se kterými je potřeba počítat...
Neděle, 20. ledna 2019 - 23:02:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3854
Registrován: 1-2010
Knyta: Pokud jsem viděl dobře, tak o víkendu je linek, kde jsou dvě poradi celkem hodně. A co se svačinových vozů týká, mají nějakou svoji kmenovou linku, nebo jezdí pouze na svačiny a pak zase zmizí do Vozovny?

Jentak: uvažoval jsem způsobem, že pokud je jedna konečná, kde se točí více linek by čerpání svačin mohlo byt snazší. (Podzámčí, Letiště )
Tratě 020,021,022,030,031,032 a koridorová 010 jsou má srdeční záležitost [happy]

[vypravci] 163+Bdmtee+Bdmtee+Bdmtee[vypravci]

UPOZORŇUJEME cestující, zastávku Hradec Králové Kukleny vlak projíždí[masinka]
Pondělí, 21. ledna 2019 - 08:13:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 68
Registrován: 1-2006
Adalbertinum:
"Knyta: Pokud jsem viděl dobře, tak o víkendu je linek, kde jsou dvě poradi celkem hodně. A co se svačinových vozů týká, mají nějakou svoji kmenovou linku, nebo jezdí pouze na svačiny a pak zase zmizí do Vozovny?"

Tam kde je 30min takt jsou dva vozy, tam kde je 60min takt je jeden vůz (kromě l.č.15). Výjimka je svazek linek 9-24, kde je celkem 5 vozidel a předjíždí se různě, linka 18-20 s jedním pořadím v SO (další spoje vykrývají přejezdy z jiných linek), a také linka č.16, která má 3 pořadí.

Celkem je pak dopoledne a odpoledne 5 svačinových vozů (2 trolejbusy a 3 autobusy, které prostřídají různé linky, zpravidla jedno kolo a pokračují dál na jinou linku. Kromě linek č.3,9,10,15,16,24,25 se svačinové vozy podívají na všechny linky, příslušnost k žádné lince tam není.
Pondělí, 21. ledna 2019 - 13:21:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3855
Registrován: 1-2010
A svazek linek 27+33? Pokud vím i tam se přes den přejíždí různě, nebo to vykrývá jeden ze svačinových vozů? Co se linky 16 týká, tam jeden viz jezdí jen úsek Podzámčí -Hlavní nádraží a ty dva zbývající celou linku, nebo se různě točí?
Tratě 020,021,022,030,031,032 a koridorová 010 jsou má srdeční záležitost [happy]

[vypravci] 163+Bdmtee+Bdmtee+Bdmtee[vypravci]

UPOZORŇUJEME cestující, zastávku Hradec Králové Kukleny vlak projíždí[masinka]
Pondělí, 21. ledna 2019 - 15:04:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 89
Registrován: 9-2009
Stačilo by to na lince 24 co se týká toho točení s linkou 9 nastavit tak, aby ten spoj, který se točí jel autobus a udělat z toho částečně trolejbusovou linku. (pokud se točí všechny, tak to asi moc nepůjde) Linku 16 bych moc neřešil, pouze pár spojů jezdí Podzámčí - Hl. nádraží a ta linka má dlouhý úsek do Stěžer bez trolejí.

Ještě bych se rád vyjádřil k lince 27. Ta sice bude sólo, ale bude zde úplně nový trolejbus číslo 4. Dle mého názoru, jelikož se bude krýt s linkou 1 nebo 2 bude ta linka méně využívaná. Stejně si myslím, že ji třeba přeloží na okruh okolo centra a bude částečně kopírovat linku 18, nechávat ji jet na nádraží, když tam od Adalu jezdí plno dalších linek je dle mého plýtvání vozy, ale můžu se mýlit.

Taky si musíme uvědomit, že čím víc trolejbusů, tím víc problémů například zvláštních situacích (při námraze apod.) a kdyby se vypravil jeden spoj trolejbusový, tak by se to zbytečně komplikovalo.
Moje stránky: http://mhdsimulatory.blog.cz/
Kuba_j
Pondělí, 21. ledna 2019 - 15:35:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4471
Registrován: 8-2005
Mulu: To nejde pouzit, protoze to prejizdeni mezi 9 a 24 je udelano u vsech vozu a je to tak, ze cast dne jede vuz jednu linku, pak cast dne tu druhou linku a nektere se pak vrati zpatky na tu prvni (tj. napr. 24-9-24). No myslim, ze Teplice chteji mit casem ciste trolejbusovy provoz (s vyuzitim parcialu). A porad tu neni trolejbusu v pomeru k autobusum tolik jako v nekterych jinych mestech (Pce, Usti, Zlin, Jihlava).

Adalbertinum: k 16, driv to tak bylo, ale ted se vozy toci.


Nicmene hlavni problem je si myslim samotna realizace parcialu o vikendech na 24, i kdyz to k tomu primo vybizi, JR uz by se nejak doresily.