Diskuse » Archiv 2018 » Modely a modelářství » Modely v měřítku TT a menším » Archiv diskuse Modely v měřítku TT a menším do 12. 01. 2018 předcházející | další

Archiv diskuse Modely v měřítku TT a menším do 12. 01. 2018

dolů
   autor příspěvek
Pondělí, 01. ledna 2018 - 08:56:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 271
Registrován: 7-2017
eL: Kdo nemá doma vlastní elektrárnu, nejlépe s parním kotlem a dynamem, nezaslouží si to čestné označení modelář...[satan] A o přijetí mezi vyvolené nositele tohoto titulu bude rozhodovat eL [kladivo]
[rofl]
Pondělí, 01. ledna 2018 - 08:59:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 273
Registrován: 7-2017
Mája
Pondělí, 01. ledna 2018 - 15:27:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 440
Registrován: 4-2004
el: Mohl byste mi popsat, jak jsou tedy zabepečeny koleje proti nebezpečnému dotyku živých částí?
Když dojde k poruše tohoto zdroje a nebezpečné napětí se dostane na kryt zdroje, tak díky tomu, že zdroj je uzemněn, dojde k aktivaci ochran obvodu a odpojení nápajení. Když se však nebezpečné napětí dostane na koleje, tak se prostě nemusí stát vůbec nic a na kolejích budete mít krásných 230V[blesk] Nebo snad vy máte koleje uzemněny?
Na tom zdroji chybí především tyto značky:
http://www.odbornecasopisy.cz/imagesold/e1203122.gif - dvojitá izolace
http://www.elektro-notes.g6.cz/vyhlaska/images/img91.png - bezpečnostní transformátor
Provozujte si doma co chcete, ale aspoň nešiřte bludy mezi lidi. Jen upozorňuji, že ani mnoho notebookých zdrojů bezpečnostní paramtrům nevyhoví, neb nesplňují podmínku dvojité izolace. Ale vyjímky se najdou.

Ad Mcx: Kloubouk dolů za reakci, děkuji [ok]

(Příspěvek byl editován uživatelem Mája.)
Emil Švec
Pondělí, 01. ledna 2018 - 16:16:09  
Neregistrovaný host
84.246.166.35
Mája: Asi by to ale šlo napsat slušněji [wink]. U všech traf mám uzemněné mínus. Navíc předpokládám, že odpálím PWM i lokomotivu průchodem 230V. To předpokládám shodí jistič jak u rozváděče vláčků, případně domovní, případně to vyletí až na chodníku. Ano, u části využívám takové zdroje, kde potenciálně hrozí primár v obvodu sekundáru, ale pořád spoléhám na výše zmíněné jističe a také sekudárové pojistky v obvodech 4,12,16 i 24V.

Ano, toto řešení nedoporučím rodičům, případně ty lehkovážně upozorním na případná nebezpečí
Pondělí, 01. ledna 2018 - 17:42:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 278
Registrován: 10-2013
Nejlepší psina je, když si někdo plete oddělovací trafo (vinutí primáru a sekundáru jsou galvanicky oddělené) s autotransformátorem (jedno vinutí s odbočkou) a elektrické spotřebiče tř. 1 (zemnící kolík na proudový chránič) a tř. 2 (dvojitá izolace).[lol][lol]
Jinak pro dítka je vhodný zdroj jak popisuje Zlámalík - továrně vyráběný (je schválen zkušebnou a má atest).
Bastlení tady rozebírat nebudu - tohle by měl dělat odborník elekro. Přeji všem vláčkařům do roku 2018 co nejméně úrazů el. proudem.
Schotek
Pondělí, 01. ledna 2018 - 19:31:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 72
Registrován: 6-2011
Pro zvýšení bezpečnosti a klidné hraní s vláčky doporučuji proudový chránič.
např. tento do zásuvky
Pondělí, 01. ledna 2018 - 20:01:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 306
Registrován: 11-2002
Po šesti letech vývoje konečně první úspěšný pojízdný pokus 310tky (zbytek rozvodů sundán pro jízdní zkoušky):


Do stoupání 5,5% vytlačí (zatím nemám vyřešené pérkové spřáhlo) 2 krátké dvouosé vozy (DF+Ci), s dodanou zátěží 3krátké vozy DF+Ci+Ci.
http://u37.002.sweb.cz/
Úterý, 02. ledna 2018 - 09:05:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 30
Registrován: 1-2015
To U37002: Bude někdy v prodeji? Vypadá to luxusně!!!
Úterý, 02. ledna 2018 - 09:45:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 277
Registrován: 7-2017
Petr1988:
"Bude někdy v prodeji? Vypadá to luxusně!!!"

Kdyby byla, taky bych s radostí rozbil [cunik]. Jenže v mém věku hrozí, že se toho možná ani nedožiju... [crazy]
Úterý, 02. ledna 2018 - 11:52:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1122
Registrován: 8-2004
U37002: Pekna prace, jen ta kolecka jsou jako pest na oko. Mozna by se s nimi jeste dalo neco udelat, stejne se budou muset vyndat kvuli nateru. Okolky typu "krajec na pizzu" snad uz opravnene patri do minulosti. Nekteri kolegove to resili opatrnym "osoustruzenim" pilnikem. (Nedoporucuji pokouset se o to bez vyndani dvojkoli z masinky, kovovy prach nedela dobre motoru ani prevodum)
Úterý, 02. ledna 2018 - 14:04:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 77
Registrován: 4-2010
Petr1988:
"To U37002: Bude někdy v prodeji? Vypadá to luxusně!!!"

Tak o tuhle mašinku bych taky stál, pokud by byla v prodeji
Úterý, 02. ledna 2018 - 14:07:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 279
Registrován: 10-2013
Schotek:
"Pro zvýšení bezpečnosti a klidné hraní s vláčky doporučuji proudový chránič.
např. tento do zásuvky"
Tohle tedy spíše nedoporučuji jako bezpečnostní prvek, protože tohle neřeší problematiku poruchových proudů spotřebiče pokud je zemnící kabel v zásuvkovém obvodu přerušen.[ko][ko][bomba]
Lepší je spotřebič s dvojitou izolací - tř.II (vidlice spotřebiče nemá zemnící zdířku) - tedy sériově vyráběný napáječ (třeba FZ1).


U37002:
"Po šesti letech vývoje konečně první úspěšný pojízdný pokus 310tky (zbytek rozvodů sundán pro jízdní zkoušky):
Do stoupání 5,5% vytlačí (zatím nemám vyřešené pérkové spřáhlo) 2 krátké dvouosé vozy (DF+Ci), s dodanou zátěží 3krátké vozy DF+Ci+Ci."
Pěnké.[ok][ok]
Bobo
Úterý, 02. ledna 2018 - 15:34:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13831
Registrován: 5-2002
a dobře izolovat primár-sekundár. autodráhový trafo má primár na jiným sloupku jádra než sekundár, ale to je asi ddr extrém[blesk]
pak to chce taky přemejšlet. třeba, gdyž FZ1 nestíhá proudově na 16V, tak nedávat další trafo paraelně k němu[proud][satan]
kolisti = piráti chodníků
<font color="ffff00">neosvětlený cyklista = žádný cyklista</font>
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
Úterý, 02. ledna 2018 - 21:26:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4124
Registrován: 11-2006
Zdravím Vás a prosím o malou radu. Měl jsem staré kolejiště TT, které jsem rozebral a nyní chci udělat nové. Asi je kravina používat znovu staré plechové koleje, a tak bych se Vás chtěl zeptat, jestli máte někdo tip, kde nejlépe vychází nové flexi kolejivo. Počítám, že nejlepší bude si ho sestavovat sám, ale jestli třeba není nějaký mně neznámý obchůdek, než jsou ty všeobecně známé internetové. Výhbky asi budu muset použít pomocí nějakých redukcí staré plechové, protože nekradu. Hádám, že to není rozumné, ale když jsem to spočítal, tak budu potřebovat 20 výhybek a když vidím, že jedna stojí /včetně přestavníku/ cca 400,- tak mi asi nic jiného nezbyde. [sad]
Úterý, 02. ledna 2018 - 22:39:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 281
Registrován: 10-2013
Mirous:
"Zdravím Vás a prosím o malou radu. Měl jsem staré kolejiště TT, které jsem rozebral a nyní chci udělat nové. Asi je kravina používat znovu staré plechové koleje, a tak bych se Vás chtěl zeptat, jestli máte někdo tip, kde nejlépe vychází nové flexi kolejivo. Počítám, že nejlepší bude si ho sestavovat sám, ale jestli třeba není nějaký mně neznámý obchůdek, než jsou ty všeobecně známé internetové. Výhbky asi budu muset použít pomocí nějakých redukcí staré plechové, protože nekradu. Hádám, že to není rozumné, ale když jsem to spočítal, tak budu potřebovat 20 výhybek a když vidím, že jedna stojí /včetně přestavníku/ cca 400,- tak mi asi nic jiného nezbyde. [sad]"
A jsou ty přestavníky tak nutné? Moje maličkost používá k ovládání vyhybek letecké bovdeny - lanovody - poslední řádek obrázků dole po 30 Kč. Tak levný přestavník není nikde k mání. [nene][nene] Jinak na výhybkách nemá smysl šetřit, zejména ne u velikosti TT.[ko]
Středa, 03. ledna 2018 - 08:20:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 25
Registrován: 1-2014
Zdravím kolegové,je zde někdo,kdo vlastní publikaci od Malé železnice..D-4..stavby budov..?
Statistik
Středa, 03. ledna 2018 - 11:48:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5816
Registrován: 6-2004
Dovolím se připomenout se s dotazem na pana T. pod přezdívkou "zeuke":

"jojo...také nějaké fotky tady od nás z Bakova máme"


Slíbil jste, že se poptáte na ty fotky Vssa od Vás z Bakova. Podařilo se něco najít? Děkuji.
M_g
Středa, 03. ledna 2018 - 12:06:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 883
Registrován: 6-2006
"Pro zvýšení bezpečnosti a klidné hraní s vláčky doporučuji proudový chránič.
např. tento do zásuvky"

777: Tohle tedy spíše nedoporučuji jako bezpečnostní prvek, protože tohle neřeší problematiku poruchových proudů spotřebiče pokud je zemnící kabel v zásuvkovém obvodu přerušen.

Proudový chránič ke správné činnosti samostatný zemnící vodič až do zásuvky nepotřebuje.
Pokud "fází" protéká o 30mA jiný proud, než "nulákem" tak vypne, ať ten proud teče zemnícím vodičem nebo přes tělo nějakého "přichyceného".

30mA od dobu 30ms je považováno za bezpečné pro lidi.
M_g
Středa, 03. ledna 2018 - 15:32:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 884
Registrován: 6-2006
No jo, ale vždy je lépe, když vypne proudový chránič při překročení rozdílového proudu, než když se budete tupě držet zařízení, u kterého došlo k degradaci izolace, protože proudový chránič považujete za "omyl lidstva".
Středa, 03. ledna 2018 - 15:43:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 284
Registrován: 10-2013
M_g:
""Pro zvýšení bezpečnosti a klidné hraní s vláčky doporučuji proudový chránič.
např. tento do zásuvky"
777: Tohle tedy spíše nedoporučuji jako bezpečnostní prvek, protože tohle neřeší problematiku poruchových proudů spotřebiče pokud je zemnící kabel v zásuvkovém obvodu přerušen.

Proudový chránič ke správné činnosti samostatný zemnící vodič až do zásuvky nepotřebuje.
Pokud "fází" protéká o 30mA jiný proud, než "nulákem" tak vypne, ať ten proud teče zemnícím vodičem nebo přes tělo nějakého "přichyceného".

30mA od dobu 30ms je považováno za bezpečné pro lidi."
No jo, ale je vždy lépe, když poruchový proud teče přes zemnící funkční zemnící kabel - a proudový chránič vypnul, než aby tekl přes nějakého "přichyceného" a třeba při tom nevypnul. Sám za sebe mohu říct, že při průtoku poruchového proudu tělem i při použití proudového chrániče se špatně tělo od vodiče odtrhává. [crazy]
Hovořím tady o spotřebiči tř. I. -
Jejda já to chtěl doplnit a Vy jste mě předpsal.....[lol][lol]

M_g:
"No jo, ale vždy je lépe, když vypne proudový chránič při překročení rozdílového proudu, než když se budete tupě držet zařízení, u kterého došlo k degradaci izolace, protože proudový chránič považujete za "omyl lidstva"."
Proudový chránič rozhodně nepovažuji za "omyl lidstva". Jen tvrdím, že proudový chránič-e patří do domovní (stavební) rozvodné el. skříně a nikoli jako nějaký doplněk elektrické zásuvky která je v místnosti. Já jen, že v mém případě proudový chránič nevypnul, když došlo k poruše - fáze se dostala na kostru, která nebyla uzeměna (ani nulována).
Středa, 03. ledna 2018 - 16:23:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 285
Registrován: 10-2013
Leda, že by ten zásuvkový proudový chránič byl zapojen tak, jak je uvedeno úplně dole na pdf-stránce (to by pak byla jiná "třída").[ok] Ale to se v klasifikaci zboží dotyčného zásuvkového chrániče neuvádí.
Středa, 03. ledna 2018 - 16:29:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 286
Registrován: 10-2013
paulias:
"Zdravím kolegové,je zde někdo,kdo vlastní publikaci od Malé železnice..D-4..stavby budov..?"
Co bys rád? Napiš na Email.[ok]
M_g
Středa, 03. ledna 2018 - 16:44:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 885
Registrován: 6-2006
777:
"Leda, že by ten zásuvkový proudový chránič byl zapojen tak, jak je uvedeno úplně dole na pdf-stránce (to by pak byla jiná "třída").[ok] Ale to se v klasifikaci zboží dotyčného zásuvkového chrániče neuvádí."
A jak tomu ta "jiná třída" pomůže (proti "běžnému chrániči"), když jste si nadefinoval poruchu zemnícího vodiče
Středa, 03. ledna 2018 - 20:04:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 921
Registrován: 9-2013
Mirous:
Napojení nového kolejiva na staré je celkem snadné i bez přechodových kolejí.
A staré výhybky jdou ovládat i současnými přestavníky.
Středa, 03. ledna 2018 - 23:32:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1733
Registrován: 4-2006
Já to asi nechápu. Co tady řešíte, když tovární zdroj s dvojitou izolací a třídou II stojí třeba tady asi 270 korun? Za to si píchnu pulsní regulátor a frčím. PC zdroj s děravou kastlí je fakt výhra... Až vám do něho zapadne drátek, budete se divit.
Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
Čtvrtek, 04. ledna 2018 - 00:24:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4128
Registrován: 11-2006
PeMi: zajímavé, díky. Můžu vědět, jaké používáte kolejivo? A lze to i opačně, tedy nové výhybky, ale přestavníky ze starých plechových kolejí?
Blanka
Čtvrtek, 04. ledna 2018 - 12:09:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 600
Registrován: 12-2014
Zdravím, neměl by prosím někdo normálii k výtopně typu Ledečko? [happy]
Můj Youtube kanál BlanCamCZ s převážně železniční tématikou dostupný zde [masinka]
Čtvrtek, 04. ledna 2018 - 16:28:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 26
Registrován: 1-2014
Blanka:mám,včera jsem ji od jednoho kolegy z této skupiny získal...snad nebude proti,pokud Vám ji poskytnu...písněte mi na meilík.. :-)
Čtvrtek, 04. ledna 2018 - 16:42:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9337
Registrován: 5-2002
Mirous:
"PeMi: zajímavé, díky. Můžu vědět, jaké používáte kolejivo? A lze to i opačně, tedy nové výhybky, ale přestavníky ze starých plechových kolejí?"
Technicky jde jistě cokoliv, ale já bych to vzhledem k "trvanlivosti" přestavníků BTTB nedoporučoval. Pod nové i staré výhybky používám přestavníky od Petra Balíčka a nemám problém (tady http://pbelektrosluzby.webnode.cz/fotogalerie/ dole na konci stránky je fotka pro představu o co jde).

(Příspěvek byl editován uživatelem 353.)
Čtvrtek, 04. ledna 2018 - 18:07:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 363
Registrován: 4-2010
Statistik: k vozům řady Vssa:

Zda se kolega zeuke někoho ptal netuším.
Mě nikdo, ale přesto jsem něco vyhrabal. Alespoň něco málo. [wink]
http://www.kirow.wz.cz/zauhlovani/ZV_Bakov.jpg


Ještě tu mám poměrně dost neroztříděných (nepopsaných) fotografií převážně ze Slovenska. Pokud bude čas zkusím se tam mrknout, ale nic neslibuji.
[masinka] Bakovští příznivci železnice: http:/www.zeleznice-bakov.wz.cz/
[masinka] videa na YouTube: https://www.youtube.com/user/JamesC7x
Statistik
Čtvrtek, 04. ledna 2018 - 19:09:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5818
Registrován: 6-2004
Jamesc: díky, hezký. Bohužel na jinak velmi zajímavé fotce z ČL je Vssa již v upravené podobě pro zvláštní účely dráhy, nikoliv v podobě provozní.
Čtvrtek, 04. ledna 2018 - 20:29:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 283
Registrován: 7-2017
Blanka 600 i ostatní zájemci: Pokud jde o normálie (nejen) železničních pozemních staveb, nakoukněte na modelářské fórum http://diskuze.modely.biz (především do diskuse "Podklady ke stavbě") nebo sem:
http://zeleznicni-normalie.cz/Galerie/Norm-lie/

Sám mám jejich kopií slušnou sbírku, včetně kopií podkladů z primárních zdrojů (z archívu bývalého ŘSD Olomouc, tj. se zaměřením na střední a severní Moravu a Moravské Slezsko). Konkrétnější dotazy směrujte na adresu pod nickem.
Čtvrtek, 04. ledna 2018 - 20:31:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 308
Registrován: 11-2002
Ještě pro doplnění - mašinka by po kompletní zkusmé montáži měla být dostupná u Hekttora, kolečka ať si potom každý zprasí sám. Já byl rád, že jsem tenkrát narazil na dostupná s požadovaným průměrem (čekal jsem na ně jenom 14 dní). Bohužel mě spíš vadí počet paprsků, potřebných je 8.
Technické parametry: hnaná pouze první spřažená, ostatní přes spojnice, motor Mashima 1015 se setrvačníkem, celkový převod 1:18, budka prázdná mimo kotel (příprava pro četu strojvedoucího a topiče), 73 celkový počet pozic dílů. Rozvody v barvě kovu jsou plánovány z Alpaky (samostatná planžeta).

http://u37.002.sweb.cz/
Čtvrtek, 04. ledna 2018 - 20:34:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 287
Registrován: 10-2013
Zlámalík:
"Já to asi nechápu. Co tady řešíte, když tovární zdroj s dvojitou izolací a třídou II stojí třeba tady asi 270 korun? Za to si píchnu pulsní regulátor a frčím. PC zdroj s děravou kastlí je fakt výhra... Až vám do něho zapadne drátek, budete se divit."
Chápete to naprosto přesně.[ok][vypravci] A dík za ten odkaz.[ok]

M_g:
"777:
"Leda, že by ten zásuvkový proudový chránič byl zapojen tak, jak je uvedeno úplně dole na pdf-stránce (to by pak byla jiná "třída").[ok] Ale to se v klasifikaci zboží dotyčného zásuvkového chrániče neuvádí."A jak tomu ta "jiná třída" pomůže (proti "běžnému chrániči"), když jste si nadefinoval poruchu zemnícího vodiče"
Protože by "nedostupnost zeměmí" měl také detekovat propojením zemění s fází přes nějaký kontrolní odpor nebo cívku anebo obojí (netekl by proud). Pokud tomu tak není, pak je to samozřejmě jistý nedostatek tohoto zařízení.

paulias:
"Blanka:mám,včera jsem ji od jednoho kolegy z této skupiny získal...snad nebude proti,pokud Vám ji poskytnu...písněte mi na meilík.. :-)"
Ne nejsem proti........
Čtvrtek, 04. ledna 2018 - 21:18:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 923
Registrován: 9-2013
Mirous:

Začínal jsem ze starým plechovým kolejivem, jako každý, a stále ho na pár místech na kolejišti máme. Dnes už používám výhradně Tillig kolejové pruty s podložím, s tím se dá dělat prakticky vše.
Staré přestavníky bych také nedoporučoval, na rozdíl od kolegy 353 používám kromě přestavníku Hoffmann také servo přestavníky od pana Němečka, ty v současné době preferuji. Nebo to jde naprosto jednoduše, kouskem tvrdého ohnutého drátku .
Čtvrtek, 04. ledna 2018 - 21:23:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 27
Registrován: 1-2014
Dědek Hank :supr podklady,děkuji...[ok][happy]
Čtvrtek, 04. ledna 2018 - 22:20:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 284
Registrován: 7-2017
paulias:
"Dědek Hank :supr podklady,děkuji...[ok][happy]"

Není za co. [wink]

Dost se ale divím, že to tady zatím nebylo známo. Lepší modelářská diskuse než modely.biz v Čechii dle mého názoru není.
Pátek, 05. ledna 2018 - 08:22:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 509
Registrován: 12-2006
Zdravím. Na http://www.trainmania.info/video.html#br95-arnold jsem vyvěsil video ze zkušebního okruhu s párou řady 95 od Arnolda.
------------------------------------------------
www.trainmania.info • www.trainmania.rajce.idnes.cz • www.youtube.com/user/trainmaniak
eL
Pátek, 05. ledna 2018 - 09:59:50  
Neregistrovaný host
217.170.98.230
dědek hank: na diskuzi jste pod nickem hank... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...? díky
Pátek, 05. ledna 2018 - 10:22:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 287
Registrován: 7-2017
eL: Ano.
Pátek, 05. ledna 2018 - 16:20:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 288
Registrován: 10-2013
dědek_hank:
"paulias:
"Dědek Hank :supr podklady,děkuji...[ok][happy]"
Není za co. [wink]

Dost se ale divím, že to tady zatím nebylo známo...."
Ale je známo. Spíš se neumí (nechce? - (netuším[coze])) hledat.[ko] Na seznamu.cz hned první odkaz. V google taky první odkaz.
Na modely.biz jsou některé technické voloviny.[ko] Jinak dík za odkazy.[ok]
Pátek, 05. ledna 2018 - 18:05:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 288
Registrován: 7-2017
777:
"
Na modely.biz jsou některé technické voloviny."

Které například?
Pátek, 05. ledna 2018 - 18:31:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 290
Registrován: 10-2013
dědek_hank:
"777:
"
Na modely.biz jsou některé technické voloviny."
Které například?"
Třeba tahle jedna za všechny: Digitál (DCC) na zahradě je dnes zcela aut.[ko] Možná že má k tomu (DCC) někdo citový vztah - chápu. Ale technicky je dnes DCC LGB nebo jiné DCC pro venkovní použití zcela za zenitem (drahé a složité). [ko] Tož asi tak.
Pátek, 05. ledna 2018 - 19:37:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 289
Registrován: 7-2017
777:
"dědek_hank:
"777:
"
Na modely.biz jsou některé technické voloviny."
Které například?"Třeba tahle jedna za všechny: Digitál (DCC) na zahradě je dnes zcela aut.[ko] Možná že má k tomu (DCC) někdo citový vztah - chápu. Ale technicky je dnes DCC LGB nebo jiné DCC pro venkovní použití zcela za zenitem (drahé a složité). [ko] Tož asi tak."

A nebylo by užitečnější reagovat na to přímo tam?
Pátek, 05. ledna 2018 - 19:43:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 291
Registrován: 10-2013
dědek_hank:
"A nebylo by užitečnější reagovat na to přímo tam?"
Vždyť přece píšu, že k tomu DCC na zahradě mají někteří citový vztah![crazy][lol]
Pátek, 05. ledna 2018 - 22:22:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 443
Registrován: 5-2013
777:
"dědek_hank:
"A nebylo by užitečnější reagovat na to přímo tam?"Vždyť přece píšu, že k tomu DCC na zahradě mají někteří citový vztah![crazy][lol]"
Hmm, tak taková odpověď užitečností přímo srší! Dále se předem omlouvám za OT.

Hele 777, "DCC je za zenitem" a pod... né že by mne to zajímalo, ale z takových "hesel" to skoro vypadá, že Vy své vláčky ovládáte telepatií, možná nejsem sám, ale jestliže někdo má, na rozdíl od Vás, k digitálu Vámi zmíněný "citový vztah", osobně v tom nevidím nějakou "technickou volovinou" diskusního fóra, ale mindrák zneuznaného jedince, co neumí napsat srozumitelný příspěvek bez řady palečků a ksichtíků...fakt prima počteníčko, prosím Vás, zapracujte na tom, vždyť méně, někdy i vůbec, znamená více, rozhodně více než bezduché netématické tlachání, nebo si fakt myslíte, že někoho tady zajímají Vaše neshody s názory v sousedním DF ?
Pátek, 05. ledna 2018 - 22:56:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4132
Registrován: 11-2006
353, PeMi: děkuji ta tip. Akorát jak koukám na to schéma, není to nějak extra náročné na zapojení? mé znalosti z elektriky končí u výměny žárovky [lol]. Zapojení mi bude muset udělat asi táta, tak snad si s tím poradí.
A ještě jeden dotaz. Jelikož bude kolejiště nové od základu, přemýšlím jestli analog a nebo digitál. O digitálu nevím zbla nic. U analogu jsem měl zvlášť trafo a páčky pro výhybky a panel s odpojovači kolejí. Jak je toto u DCC? Jestli do dobře chápu, pro digitální ovládání potřebuji ovladač a centrálu? což se dá koupit v setu a nic víc? a zesilovač je totéž co centrála akorát s jiným názvem?
Sobota, 06. ledna 2018 - 15:35:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 292
Registrován: 10-2013
Sey:
"Hmm, tak taková odpověď užitečností přímo srší! Dále se předem omlouvám za OT.

Hele 777, "DCC je za zenitem" a pod... né že by mne to zajímalo, ale z takových "hesel" to skoro vypadá, že Vy své vláčky ovládáte telepatií, možná nejsem sám, ale jestliže někdo má, na rozdíl od Vás, k digitálu Vámi zmíněný "citový vztah", osobně v tom nevidím nějakou "technickou volovinou" diskusního fóra, ale mindrák zneuznaného jedince, co neumí napsat srozumitelný příspěvek bez řady palečků a ksichtíků...fakt prima počteníčko, prosím Vás, zapracujte na tom, vždyť méně, někdy i vůbec, znamená více, rozhodně více než bezduché netématické tlachání, nebo si fakt myslíte, že někoho tady zajímají Vaše neshody s názory v sousedním DF ?"
Protiřečíte si...[ko]

paulias:
"Zdravím kolegové,je zde někdo,kdo vlastní publikaci od Malé železnice..D-4..stavby budov..?"
Poslán domluvený zbytek. Můžete modelovat.....
Sobota, 06. ledna 2018 - 23:22:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 444
Registrován: 5-2013
Mirousi, volba mezi digi a analogem je téma na dlouhé povídání, každý ti jistě poradí co nejlépe dle svých zkušeností, takže názory mohou být protichůdné a nikdo ti nemůže jednoznačně říct co je pro tebe lepší. Musíš se tím prokousat a rozhodnout sám, prvně je důležité uvědomit si jak moc velkorysý plán jsi schopen ufinancovat a hlavně svýma rukama dovést ke zdárnému výsledku, pokud se ti zdá náročné schéma zapojení přestavníku, těžko se budeš s DCC hned kamarádit, stejně tak se s ním moc nekamarádí staré kolejivo a hlavně lokomotivy. Na druhou stranu, pokud hodláš něco dělat z nového od začátku, bez nějakých sentimetalit, proč se brzdit analogem, který je na velkém ústupu a za pár let po něm neštěkne pes, navíc nové DCC centrály umožňují jako ovladače použít tablet či smarttelefon, s nahraným stanovištěm lokomotiv či schématem kolejiště což pro dnešní paňáry, s mobilem v ruce lezoucí již z dělohy je jako dělaný...[proud], jen ten komfort, obejít se bez izolovaných úseků, statických ovladačů a klávesnic něco víc stojí...
Jak se již zmínil Hank, např. tady najdeš spoustu informací a inspirace, jen to není čtení na jeden večer, stejně jako následná stavba, z vlastní zkušenosti ti mohu poradit jen postav si do začátku něco jednoduchého a menšího, když se zadaří a chytne tě to, můžeš se rozvíjet, jen čas je sviňa, žena děti dům = stále méně času a peněz na koníčky, tak neváhej!

777, protiřečím, v čem prosím? Můžete upřesnit?
Neděle, 07. ledna 2018 - 11:53:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 28
Registrován: 1-2014
777 : ješte jednou moc děkuju za poskytnutí podkladů... [ok]
Úterý, 09. ledna 2018 - 20:24:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 80
Registrován: 2-2016
Kolegové, stala se mi další nepříjemnost... Ještě během mé modelářské přestávky, kdy jsem pouze plánoval se k modelaření vrátit, jsem si občas jako přípravu koupil nějaký vhodný vagon nebo lokomotivu II. či III. epochy, ČSD. Samozřejmě ty modely ležely ve skříni, nečinně, ale velice účinně marně běžela záruční lhůta. Takže když jsme minule oživili podstatnou část našeho nádraží a pustili do kolejí životadárnou šťávu elektrickou, tak jsem stroje vytáhl, postavil na koleje a - Rosnička jezdí trhaně. Hodně z vás ten samý problém mělo s různými jinými vozidly. Co teď? Myslíte si, že jde spíše o závadu mechanickou nebo elektrickou? Máme v klubu kolegu, který je stroj schopen rozebrat, nicméně je li to v motoru, pak to nepomůže, což první částečné rozebrání ukázalo. Ostatní stroje byly OK a své první metry zvládly, takže v nečistých kolejích problém nebyl...
Úterý, 09. ledna 2018 - 20:26:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 81
Registrován: 2-2016
Ještě poznámka - Rosnička původem analog, na místě zdigitalizovaná...
Úterý, 09. ledna 2018 - 21:23:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1050
Registrován: 5-2002
Rosnice odjakživa blbě sbírají proud. Sundejte kastli, připájejte dva tenké drátky od zdroje napájení někam k motoru a zkuste jezit sem tam kam až dráty stačí. Pokud to bude OK, pak je to na sběračích.
Středa, 10. ledna 2018 - 00:42:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 329
Registrován: 3-2010
Dobrý večer! Posílám odkaz na stavbu modelů, jejihž obrázky jsou zde... http://golemuv-svet.webnode.cz/vozy-v-tt/nakladni-vozy/velka-ledn ice-la/ http://golemuv-svet.webnode.cz/vozy-v-tt/nakladni-vozy/zetka-orio n/
Bejk
Středa, 10. ledna 2018 - 09:38:36  
Neregistrovaný host
37.188.187.109
Chci koupit bastard od kuehna
Bude jezdit dobře nebo se mám na něj vykašlat?
Jaké máte zkušenosti?
Středa, 10. ledna 2018 - 09:50:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 510
Registrován: 12-2006
To je kus od kusu. Tady je recenze exempláře, který jsem měl doma já: http://www.trainmania.info/clanky.html#bastard Jezdil velice dobře.
------------------------------------------------
www.trainmania.info • www.trainmania.rajce.idnes.cz • www.youtube.com/user/trainmaniak
Petr_k
Středa, 10. ledna 2018 - 10:49:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12204
Registrován: 4-2003
Jestli to budeš kupovat v prodejně, je dobrý si ho nechat projet (i na tom metru tam a zase z5 se leccos dá poznat), ale největší porci pravdy poznáš stejně až doma. Kühn to sice nikde výslovně nedoporučuje, ale všeobecně se hodí model lokomotivy po vybalení z krabičky minimálně 15 minut zajíždět (a pak 15 minut na druhou stranu).
DIE VERGELTUNGSAFFE!
»Dem Reinen ist Alles rein« – so spricht das Volk. Ich aber sage euch: den Schweinen wird Alles Schwein!
(Friedrich Wilhelm Nietzsche: Also sprach Zarathustra * Ein Buch für Alle und Keinen)
Středa, 10. ledna 2018 - 13:59:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 161
Registrován: 9-2007
Přátelé, všiml jsem si, že 750.312 (novější serie) od Kuehna mi poskakuje na srdcovkách výhybek od Kuehna. Při porovnání s modelem 750.160 (starší serie) jsem si všiml, že 312 má rozkolí menší cca o 0,4mm. Řešil někdo tento problém nebo je závada jen u mě? Díky
Pátek, 12. ledna 2018 - 11:34:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 511
Registrován: 12-2006
Buďte zdrávi, na http://www.trainmania.info/vozy.html#fakks jsem vyvěsil malou recenzi vozu Fakks DR od Busche.


------------------------------------------------
www.trainmania.info • www.trainmania.rajce.idnes.cz • www.youtube.com/user/trainmaniak
Pátek, 12. ledna 2018 - 14:16:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2841
Registrován: 5-2006
Petr_k: To se velmi těžko dá praktikovat na kolejišti typu, které mám např. já, které není tvořeno ovály a lokomotiva tudíž nemá možnost těch 15 minut v kuse jedním směrem jet. Ledaže by jela tak rychlostí 5 km/h, pak by to asi na těch 25 metrů trati z bodu A do bodu B vyšlo [happy]