Diskuse » Archiv 2017 » Tramvaje a metro » Tramvaje v Ostravě » Archiv diskuse Tramvaje v Ostravě do 06. 03. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Tramvaje v Ostravě do 06. 03. 2017

dolů
   autor příspěvek
Čtvrtek, 09. února 2017 - 22:52:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 141
Registrován: 11-2014
Nejsem žádný zastánce Varií, ale i ty jsou hezčí než tento výtvor.
Solaris Urbino 12 7753 DPO [jidlo]
Jva
Pátek, 10. února 2017 - 05:23:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3879
Registrován: 6-2002
Názvosloví: blbé je, že v některých obdobích to bylo s DPO a DPMO naopak...

Stadler: jak se tak dívám na novou "studii", dalším krokem bude, že se kastle bude dělat v Krnově, jen se na čumák šoupně jiné logo[biggrin].
Cynik - tak říká optimista realistovi...
Alojs
Pátek, 10. února 2017 - 09:29:03  
Neregistrovaný host
212.67.162.93
Za ty prachy proste dostanete pouze neco na zpusob Varia, to bylo jasne od zacatku.
Malý_fotograf
Pátek, 10. února 2017 - 10:00:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6178
Registrován: 5-2002
Přátelé, myslím, že porovnáváte neporovnatelné. Na levé straně je velmi detailní vizualizace (včetně interiéru, obrysových světel, provozních otvorů). Na pravé straně je naopak "první prezentovatelný render" - takhle vypadala na prvním renderu tramvaj 14T pro Prahu.

Výrobce slibuje, že design ještě dopracuje, takže se nejedná o finální vizualizaci. Není tedy důvod šílet. Za mě ten nový návrh vypadá daleko víc jako Stadler. Trochu mi úzkým čelem připomíná švýcarskou tramvaj, nárazová boule a střídmé světlomety dělají z ,,Metalicy" (jak někdo výše vtipně nazval) tramvaj pro západnější region hodnou jména Tango.

Jiný design berme jako dobrou zprávu, že se Ostrava na první pohled nestane ruským předměstím.
Na každou svini se někde vaří voda. I na mě.
1257
Pátek, 10. února 2017 - 12:39:46  
Neregistrovaný host
89.102.238.68
DNEŠNÍ BEZÚDRŽBOVÉ OKÉNKO aneb lahůdka v podobě TRIA č. 1257
Dnes na d-4!

Menu se skládá z těchto delikates:
- zvlněná a popraskaná (v místech spár) podlahová krytina a vzlínající se okraje přímo u prahu obou dveří - ve středním článku
- zrezivělé konzole pro sedačky, div neupadly samy - v zadním článku
- úžasně vlající dekl měchu - mezi středním a zadním článkem

A třešničkou na dortu je pak:
- zrezivělý až dokonce ďuravý práh posledních dvěří (div se při nástupu nepropadnou ty schody)

GOOD LUCK!!![tramvaj]\
K2 804
Pátek, 10. února 2017 - 13:03:33  
Neregistrovaný host
94.74.252.32
Současnou tramvaj vizuálně zvnějšku tvoří pouze 3 parametry:
a) Skelet - a ten je dán požadavky na délku vozu, počet a otočnost podvozků, počet a šířku dveří, stoprocentní nebo částečnou nízkopodlažnost. Na obou vizualizacích je skelet v hrubých rysech shodný - prohnutá či rovná bočnice je zjevně výsledkem strohosti nové vizualizace (viz M-f 10. února 2017 - 10:00:45). Nové vizualizaci chybí zpětná zrcátka, boční světla, interiér etc.
b) Design laminátového čela přilepený na robustní ocelové kostře – změna na nové vizualizaci splňuje opuštění východního ksichtu a nové čelo může evokovat stejně dobře ženevské Tango, vozy Pöstlingbergbahnu nebo svou designovou studeností i německý Leoliner. Rozhodně je to design pro západ a ne pro východ. Prodloužený čumák vtipně ukrývá skládací spřáhlo a je přívětivější pro chodce při střetu.
c) Nátěr vozu – u původní vizualice jsem vnímal hořekování nad vlnkami (pracné při obnově nátěru), naopak pochvalu sklidil ostravský znak a „vodotisk“ na žlutém sloupku. Nový nátěr je razantně zjednodušený – celomodrá karoserie, celožluté dveře. Bílý pruh jdoucí do ztracena je u sériové produkce řešitelný polepem.
Jak bylo uvedeno výše, nová vizualizace je nástřel a jistě vyhověla zadání. Asi v této syrovosti neměla jít na veřejnost. Prostor pro „doladění“ je dostatečný, výsledek zdaleka nemusí být tolik otázkou peněz jako vkusu. A nezapomeňme, že design se nikdy nemůže líbit všem. Bavíme se pouze o designu, rozdílný vzhled na obou vizualizacích nevyjadřuje žádné změny technického rázu.
Pátek, 10. února 2017 - 17:11:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6270
Registrován: 2-2006
Ostrava přivítá nové tramvaje: Stadler sveze cestující příští léto

Co si pod tím mám představit?

Do nových tramvají se oproti spřaženým soupravám vejde méně cestujících, podle Moryse ale celková kapacita jednotlivých linek neklesne. „Změní se struktura jízdních řádů,“ vysvětlil.
Pátek, 10. února 2017 - 18:08:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 142
Registrován: 11-2014
To jsem zvědav na tu strukturu. Žeby třeba o víkendu místo souprav co 20min 1,5T co 10/15min na 1/2/8/17?
Solaris Urbino 12 7753 DPO [jidlo]
Pátek, 10. února 2017 - 19:15:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1101
Registrován: 12-2006
Předpokládám, že Stadlery budou primárně nasazovány hlavně na linkách, kde často nestačí sólo a zároveň je souprava, nebo kačena, hodně + linky obsluhující K2,LF2,Astry, Tria. Takže 3,4,6,10,11,12,15... Na ostatních linkách bych s nimi moc nepočítal, max víkendy.

(Příspěvek byl editován uživatelem vtobola.)
T3 mizí, wany se šíří... [kladivo]

[pozor] MHD Ostrava [pozor] -
Pátek, 10. února 2017 - 20:53:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5
Registrován: 2-2017
ppkk: 15minutový interval by nemusel být o víkendu špatný. Určitě je lepší při zachování stejné kapacity vypravit za určitou dobu více menších tramvají než méně větších. 10minutový interval by už byl zbytečný a docela neekonomický (poloprázdné tramvaje).

V pracovní dny bych se změně struktury jízdních řádů ve smyslu zkrácení 10minutového intervalu nebránil, ale bojím se, že by se to některým cestujícím nemuselo líbit, protože by se jim např. 8minutový interval špatně pamatoval.


Ještě se vrátím k terminálu Hlučínská. Zeptal jsem se dnes spolužáka, který stejně jako ty jezdí ze stejného směru a říkal, že podle něj je to blbost.
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]
Pátek, 10. února 2017 - 22:47:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 143
Registrován: 11-2014
os98: Přes týden je to podle mě dostačující ten 10min interval, jezdí spousta linek, takže čekací doba není zlá, jisté problémy by mohly být ve večerních hodinách, kdy lidí jezdí méně, ale ve 20hod interval co 20min na páteřních linkách? Především 2 a 8. Nic moc na 3. největší město.

No jo, někomu možná současný stav vyhovuje, ale při zanechání dostatečné směrové nabídky (aspoň 50-60% ze současného stavu na SBN) si myslím, že by byl spokojený. Ale těžko říct, to bychom museli vézt rozsáhlejší debatu s tvým spolužákem. [happy]
Solaris Urbino 12 7753 DPO [jidlo]
Metro12
Pátek, 10. února 2017 - 22:56:46  
Neregistrovaný host
82.84.24.101
Koukám že o planované veřejné zakázce na dálších 40 nových vysokokapacitních tramvají DPO už nemluví. Ví někdo něco o tom?
Jinak si myslím že u tramvají Stadler je řada Tango o dost lepší a hlavně je určena pro "západní" trhy. Design bude zřejmě podobný ale barevný schéma bude jiný. Už se na ně těším. [happy][ok]
Sobota, 11. února 2017 - 10:18:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 146
Registrován: 11-2014
Metro12: to by se jako mělo třeba každý týden připomínat, že ho vypíšou? [happy]

Poslední zmínka o velkokapacitních tramvají je tady na konci článku: http://ostrava.idnes.cz/tramvaje-zakazka-stadler-0h2-/ostrava-zpr avy.aspx?c=A170210_2305093_ostrava-zpravy_woj
Solaris Urbino 12 7753 DPO [jidlo]
Metro12
Sobota, 11. února 2017 - 15:01:19  
Neregistrovaný host
82.84.24.101
ppkk: Tak to je jedině dobře a děkují za odkaz. Bude zajímavé kdo vyhraje tento kontrakt vzhledem k tomu že se bude jednat o klasické tramvaje které jsou vyráběny všemi výrobci na rozdíl od čerstvě uzavřeného kontraktu kde se jednalo o poměrně specyfický typ. Uvidíme [happy]
Sobota, 11. února 2017 - 20:22:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 147
Registrován: 11-2014
Metro12:
Ano, toto bude hodně zajímavé a celkem se na to těším, já osobně fandím firmě CAF. Ač ještě neznáme parametry a podobně. A nový Moderus Gamma by se mi taky líbil.
Solaris Urbino 12 7753 DPO [jidlo]
Sobota, 11. února 2017 - 21:06:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10
Registrován: 2-2017
Podíval jsem se na fotky Modera Gammy a vypadá neskutečně moderně, až mi připomíná menší vlak. Špatné by nemuselo být ani Solaris Tramino, ale možností je mnoho a v provozu dříve jak za dva roky tyto tramvaje stejně nebudou. Jen doufám, aby v KOSu někoho nenapadlo vymyslet experiment EVO3.
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]
Sobota, 11. února 2017 - 21:13:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6020
Registrován: 6-2004
os98: To moc nehrozí. Dlouhé tramvaje musí mít okřídlený šíp, ne logo TWT[wink] Nebo to aspon prozatím platí.:-).

A kdyby náhodou tak bych možná spíš čekal hybrid LF3 s čelem EVO něco jako mají v Plzni v kratší verzi[satan]
Jenki
Pondělí, 13. února 2017 - 08:00:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5038
Registrován: 5-2002
S pravděpodobností hraničící s jistotou bude požadavek opět na všechny podvozky otočné a hnané a 100np vůz o délce 30 - 32m.

Kdo by mohl něco nabídnout :
Siemens má Avenio, ale o délce modulu 9m, takže 27 je málo a 36 moc. Bombardier by snad něco vykopal, ale qůli 10ks se mu nebude chtít s tím schvalovat. Škoda sice má 15T, ale buďto dá pražskou cenu (a bude se namáhat zbytečně) nebo konkurenceschopnou cenu (a v Praze ji sežerou). Takže to vidím na souboj Stadler (s nějakou odvozeninou toho co teď chystají) + Pesa Twist + Inekon Superior se zkrácenými články aby se vešel do 32m. Moderus Gamma, CAF, Alstom Citadis, Lvovský Electron, Škodoffky do Turecka - to vše má pevné podvozky a to DP nechce.
Pondělí, 13. února 2017 - 19:50:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6275
Registrován: 2-2006
Přístřešek u Elektry bude v červnu. I s dostupným wi-fi signálem
Pondělí, 13. února 2017 - 20:12:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 150
Registrován: 11-2014
Jenki: jakých 10ks? Já slyšel, že 40. Což je logické pokud DP žije myšlenkou, že nebude v budoucnu vypravovat spřažené soupravy.
Solaris Urbino 12 7753 DPO [jidlo]
Jenki
Úterý, 14. února 2017 - 07:30:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5039
Registrován: 5-2002
Já slyšel 10. Ale taky jsem mohl slyšet blbě nebo se to mohlo změnit.

Co je pravda se ukáže [happy]
Úterý, 14. února 2017 - 19:14:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 151
Registrován: 11-2014
Uvidíme [happy]
Solaris Urbino 12 7753 DPO [jidlo]
Úterý, 14. února 2017 - 22:40:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1456
Registrován: 10-2005
Konečně se něco začlo dít.

[new] Město Ostrava zřídilo web, o informacích o nové tramvajové trati. Jsou tam i otázky + odpovědi; její technické parametry a další informace [tramvaj][blesk]

Existuje i oficiální Facebooková stránka, která podporuje výše zmíněný web.

A závěrem. Nový web se prezentuje i v médiích.
Ostrava spustila informační web o rozšíření tramvají

[tramvaj] [tramvaj] [tramvaj]
Punk's not dead! blesk happy
Úterý, 14. února 2017 - 22:52:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18
Registrován: 2-2017
No, já nevím, jak u jiných, ale mně to po kliknutí na http://novatramvajporuba.cz/ píše, že je doména zaregistrována, a pod tím jsou nějaké kecy. Je to skutečně správný web?



(Příspěvek byl editován uživatelem os98.)
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]
Úterý, 14. února 2017 - 23:31:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1386
Registrován: 10-2010
Jenki:
"S pravděpodobností hraničící s jistotou bude požadavek opět na všechny podvozky otočné a hnané a 100np vůz o délce 30 - 32m.

Kdo by mohl něco nabídnout :
Siemens má Avenio, ale o délce modulu 9m, takže 27 je málo a 36 moc. Bombardier by snad něco vykopal, ale qůli 10ks se mu nebude chtít s tím schvalovat. Škoda sice má 15T, ale buďto dá pražskou cenu (a bude se namáhat zbytečně) nebo konkurenceschopnou cenu (a v Praze ji sežerou). Takže to vidím na souboj Stadler (s nějakou odvozeninou toho co teď chystají) + Pesa Twist + Inekon Superior se zkrácenými články aby se vešel do 32m. Moderus Gamma, CAF, Alstom Citadis, Lvovský Electron, Škodoffky do Turecka - to vše má pevné podvozky a to DP nechce."
Čistě teoreticky Škoda má ještě Artic, který momentálně vyrábí pro Helsinky. Ten by zadání vyhovoval taky.
Jenki
Středa, 15. února 2017 - 06:33:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5040
Registrován: 5-2002
os98:
"Je to skutečně správný web?"
Mi to chodí v pohodě.

Kondra89:
"Čistě teoreticky Škoda má ještě Artic"
Jenže by pod něj musela nějak vyčarovat podvozky na 1435mm, zatím má jen na 1000. A obávám se, že v porovnání minimálně s PL produkcí asi nebude mít šanci cenově.
Marian Kechlibar
Středa, 15. února 2017 - 19:12:47  
Neregistrovaný host
109.81.209.57
Jsem potěšen tím, že se v materiálu píše, že ve hře je i možnost "obou variant". Domnívám se, že provozně by to bylo daleko prospěšnější, než jedna či druhá. Po jedné trase přes Pustkovec by mohla jezdit "vnitroporubská" linka Opavská-Vřesinská, po druhé trase linka do centra.

Teď je otázka, zda ten kilometr trati navíc a) není pro Ostravu moc drahý, b) jak efektivně by do toho Pustkovec dokázal hodit vidle.

Jenki a ostatní, máte tušení, jak to skutečně je?
Jenki
Středa, 15. února 2017 - 19:52:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5042
Registrován: 5-2002
Máme, ale je to složitější. Napiš na jenki zavináč post.cz, vysvětlím.
Středa, 15. února 2017 - 20:30:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1103
Registrován: 12-2006
Měli nastavené blbě DNS, už by to mělo jet všem.

Každopádně neveřejné jednání a i tak se tam cpou [lol]. Možná by nebylo k zahození, kdyby se tam objevil i někdo z druhé strany.



T3 mizí, wany se šíří... [kladivo]

[pozor] MHD Ostrava [pozor] -
Bugear
Čtvrtek, 16. února 2017 - 23:39:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3517
Registrován: 8-2005
@K2 804: Proč východní? Mi původní varianta přijde rozumně střídmá, oproti nové, která je naprosto bez výrazu (u ní to dost kazí absence kabiny, v důsledku čehož vzniká obrovská disproporce mezi čelním a prvním bočním oknem, v reálu to asi bude lehce lepší). Za východní bych označil spíš 844 ČD nebo Urbanwaye.
»Online výpočet kontrolní číslice« »Výpočet kontrolky na mobilu (Java)«
Lekce češtiny pro diskutéry: píšeme výjimka, standard, ližina. Tipovat znamená odhadovat, typovat znamená psát či provádět typovou zkoušku.
K2 804
Pondělí, 20. února 2017 - 12:18:56  
Neregistrovaný host
94.74.252.32
@Bugear: Protože východní - z více pohledů:
1) Čumák na původní vizualizaci odpovídá typu Stadler Metelica deklarovanému pro východní trhy.
2) Design té Metelice odpovídá "nevycválanosti" z východu, samoúčelnosti bez tradice, brutálnímu seskupení vodorovných a sešikmených linií bez ladu a skladu. Obzvlášť plochy okolo reflektorů mají daleko do obvyklého a uhlazeného pojetí designu, jak ho známe ze západu. Linie bočního okna řidiče a navazujícího čísla linky (nebo co to je) jsou produktem uměleckého směru VYŠLIZMUS (tak nám to, soudruzi, vyšlo).
Na původní vizualizaci pro Ostravu mně osobně zaujal pouze žlutý boční sloupek s konturami ostravského znaku. Příjemný a pozorný prvek, který zaujme při prezentaci, ale jen ztěží bude trvalým atributem vozů sériové produkce obnovovaným při periodickém přelakovávání tramvají. A bez něj zůstává brutální Metelice brutální Metelicí. Design má svá pravidla, přesto je vždy individuálně vnímaný a proto připomínám mou větu z 10. února:
A nezapomeňme, že design se nikdy nemůže líbit všem.
Pondělí, 20. února 2017 - 14:22:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 689
Registrován: 3-2009
Furt se tu omílá nová tramvaj METELICA-OSTRAM-TANGO-... a třeba přijde ještě dalších tisíc názvů. Nemůžete se oprostit od designového srovnávání west-ost? Co tímto měřítkem řešit raději kvalitativní provedení a technické řešení součástí (například, jestli topení správně topí, jestli cestující zakopne o schod v případě využití podest nebo třeba jestli cestující uvidí na informační panel, když se těsně před ním ukončí vrchní madla)? Mně se určitě líbí designové řešení Metelici, ikdyž je pro ten bývalý Sovětský svaz. Nejsem žádný rusofil, ale proč do [zadnice] máme kastovat design podle toho pro jaký trh je určen, když vypadá dobře? Nejnovější vizualizace představená DPO není ničím zajímavá a je celkem obludná. Možná kdyby to byla první taková tramvaj...

Co se týče testování Superioru - takže hned tak se s ním nesvezeme. Co se týče OIS, líbila se mi myšlenka, která zde už zazněla, a sice o zkušebním provozu zdarma. Ok, beru argumenty Jenkiho, ale pak je potřeba se zeptat - jak to udělali v Praze? Proč to tam šlo a tady to nejde? Kdo to teda platil a kdo s čím souhlasil? Nemůžeme se poučit od těch, kteří to dělali?
Jak to vlastně vyřešil DPO u testovacího newUrbina loni, jak zde již také bylo zmíněno? Nějak to šlo...
A pokud se přeneseme přes tento problém, tak co koupit prostě jednu sadu odbavováku navíc (buď ze strany DPO nebo ze strany Inekonu)? Vždyť dneska si nový OIS už začínají kupovat i šotouši od výrobců, fakt to je takový problém? Ostatně byla nakousnuta i možnost zapůjčení/pronájmu od výrobce. Co se týče vydavatelů karet/bank, neviděl jsem smlouvy, ale věřím, že tito budou maximálně vstřícní, protože jde o jejich zisk. A vesměs by snad neměl být problém s domluvou, když platby budou standardně probíhat pro stejného klienta, kterým bude DPO.

A jako třetí bod tu mám novinku týkající se aktivit protitramvajového porubského spolku okolo paní Vysloužilové. Objevují se po Porubě pravděpodobně černé výlepy s negativními komentáři k tramvaji, naproti tomu rychle zareagoval i protramvajový tábor, ovšem stejně prvoplánově - opět pravděpodobně černými výlepy.

Těsně před odesláním jsem si vzpomněl ještě na zážitek z víkendu... Jel jsem v sobotu v šest ráno tramvají v teplotě, která byla (rozhodně to nebyly mrazy jako v lednu), a cizinci, kteří přistoupili, si chtěli sednout, ale pak zase vstali s tím, že sedačka je příliš chladná, že je to ostuda a že tohle ještě nikde nezažili. Šlo o Vario s plastovými sedačkami.
Pondělí, 20. února 2017 - 20:00:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1104
Registrován: 12-2006
Ono už asi fakt není co jiného vytáhnout, aneb příval zábavy, který nikdy neomrzí. [rofl]


T3 mizí, wany se šíří... [kladivo]

[pozor] MHD Ostrava [pozor] -
Pondělí, 20. února 2017 - 20:44:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 21
Registrován: 2-2017
Vtobola: Popravdě tady s Vysloužilovou souhlasím, pokud to byla pravda, že se Macura vezl autem. V době konání zastupitelstva jsem se vozil Electronem.

(Příspěvek byl editován uživatelem os98.)
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]
Úterý, 21. února 2017 - 12:47:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6281
Registrován: 2-2006
Počet přepravovaných osob v MHD vzrostl [ok]
Pavond
Úterý, 21. února 2017 - 17:19:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15
Registrován: 1-2016


No, není divu, když musí ten zbytek lidí, co veřejnou dopravu ještě používá, využít služeb DPO, aby se dostal do centra, když jsou nyní moderní ty terminály. [sad]
Úterý, 21. února 2017 - 18:14:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22
Registrován: 2-2017
Zrovna nárůstem cestujících bych se příliš nechlubil.

Když porovnám rok 2015 s rokem 2016, tak skutečně přibylo 0,3 milionu cestujících. Loni tedy jezdilo 100,34 % cestujících oproti roku 2015. Úspěch? Tak částečně, ale pořád je to druhý nejhorší rok co do počtu cestujících za poslední desítky let.

Porovnání roku 2016 s rokem 2014 už moc hezky nevypadá. Loni jezdilo jen 97,25 % cestujících (úbytek 2,75 %). Číslem by byl úbytek 2,5 milionů.

A když porovnám rok 2016 s rokem 2013, tak je to ještě horší. Jezdilo jen 94,65 % cestujících (úbytek 5,35 %). Znamená to tedy 5 milionů cestujících.

Takže jsem rád, že loni cestovalo s DPO více lidí, ale dokud tam nebude alespoň 100 milionů, tak bude nárůst cestujících sice hezký, ale pořád nepatrný. Jen doufám, že za tím nárůstem nestojí trolejbusová trať na Hranečník, která ukončila příměstské linky 3ČSAD na Hranečníku a dál se mohlo cestovat jen s DPO. Jsem si vědom, že v Ostravě a Moravskoslezském kraji počet obyvatel ubývá.

Bohužel situaci, která byla 30. dubna 2015 v rámci oslav 70. let osvobození Ostravy, kdy byl pro auta na Sokolské zákaz vjezdu, jen tam rychle a často neuvidíme (tzn. že by všichni jezdili pravidelně MHD).
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]
Úterý, 21. února 2017 - 21:48:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7
Registrován: 10-2016
Říkal jsem si, co mi ten nový design Stadlera připomíná - je to Tram 2000 Curych... Viz. http://www.navemo.ch/images/tram2000.jpg
Nowak Jan
Středa, 22. února 2017 - 07:46:19  
Neregistrovaný host
128.0.179.99
http://ostrava.idnes.cz/design-chystanych-tramvaji-celi-kritice-f di-/ostrava-
zpravy.aspx?c=A170220_2307199_ostrava-zpravy_woj

teď už bude mít tramvaj jinak vzhled v každém městě?
Středa, 22. února 2017 - 15:27:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 31
Registrován: 12-2007
Jestli bude mít vepředu plnohodnotné dveře, na prvním článku podobný rozvor a odpovídat normě na crash, tak každá nová tramvaj bude vypadat jako ta pro Ostravu (myslím zúžením). Je to dáno obrysem vozidla.
Jenki
Středa, 22. února 2017 - 16:37:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5048
Registrován: 5-2002
Přesně tak. Pokud před podvozek nacpete dvoukřídlé dveře tak už ty budou muset být mírně zkosené, v závislosti na vzdálenosti otočných čepů příslušného článku (čím dále podvozky od sebe tím větší vybočení a tím zkosenější dveře). No a směrem dále dopředu už průjezdný průřez nedovoluje nic jiného než uzoučkou tlamičku á la T1. Chybí jen ten střední reflektor [happy]

Roztomilá komedie vyvstane až na tohle někdo pověsí zpětné zrcátko, protože bude třeba najít kompromis aby v něm bylo něco vidět (třeba bočnice s nastupujícími lidmi) a zároveň aby netrčelo z profilu ven.

Norma na crash si pak dle mého názoru vynutí podstatně tlustší okenní sloupky než jsou na vizualizaci. Prostě fyzika (mechanika, kinematika...) ochcat nejde a i když se to nezdá je nadřazena i politickým a manažerským rozhodnutím.

Takže zadání "do 25 m 100% np vše otočné" vygeneruje takovýto vůz ať chcete nebo ne. Designér pak už může jen zachránit výsledný tvar prolisama, světýlkama, barvičkama a jinýma cipovinama.

Jestli je zadání dobré nebo ne to už je úplně jiná diskuze, spočívající hlavně v tom, že by si DP a město měli udělat jasno v tom, kam se bude tramvajová doprava ubírat do budoucna (pouliční dráha vs rychlá tramvaj, kratší intervaly a menší vozidla vs delší intervaly a kapacitnější vozidla apod.). Takovéto koncepční otázky ale neřeší v ČR nikdo, protože přesahují horizont ne jednoho, ale klidně pěti volebních období. Viz překopávky tramvajových sítí v Německu na Stadtbahn, o kterých se rozhodlo v 60. letech, realizace začala v 70. letech a hotovo je zatím jen někde (Stuttgart, Dortmund, Hannover, Bielefeld, jakž takž Kolín/R); většina ustrnula cca v půlce (třeba kolejová změť Duisburg - Mülheim - Essen - Oberhausen se 2 rozchody a 3 průjezdnými profily) nebo to cestou zabalila úplně (Hagen, Remscheid, Wuppertal).
Středa, 22. února 2017 - 16:55:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 32
Registrován: 12-2007
má-li zpětné zrcátko kloubové uchycení, tak může o určitou hodnotu být mimo obrys vozidla
Středa, 22. února 2017 - 16:59:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2531
Registrován: 11-2004
a nebo tam střelit pár kamer do bradavic [happy]
Pokud chcete nějakou moji fotografii prosím napište mi, jinak čtěte zde.
Slova jsou jen schránky pro významy, jednou je bílá černá, a jindy ani černá černou není


Nowak Jan
Středa, 22. února 2017 - 18:42:32  
Neregistrovaný host
77.93.192.42
takže to je vlastně skoro kusovka..a kdoví kdo to vyhraje příště. takže kdysi byly náhradní díly na 3 typy, a teď jich bude bůhvíkolik
Jenki
Středa, 22. února 2017 - 19:11:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5049
Registrován: 5-2002
Vacclav : zrcátko může mít uchycení jakékoliv, ale když bude v křižovatkách brnkat o protijedoucí vozy a na smyčkách o sloupy tak mu to nepomůže.

Mayg : řídils někdy něco co má místo zrcátek kamery? Já jo, a nadšen jsem nebyl. Chybělo mi hlavně prostorové vidění. O spolehlivosti radši nemluvit. Na druhou stranu za tmy to vidělo líp než člověk, to se musí nechat. Taky nevím, zda je takovéto řešení legislativně schůdné.

Nowak Jan : bohužel způsob financování nákupu vozidel přes €U fondy ke kusovce vede. Není možné do zadání přímo zadat komponenty shodné s něčím (až na výjimky typu vysílačka a informák kde se to tank nějank toleruje). Stejně tak (prý) nejde u vozidel z €U/ROP kupovat cokoliv jiného než vozidla, třeba prvotní vybavení ND. Na druhou stranu jsem viděl VŘ ve kterém lítaly €U peníze a byly tam brutální požadavky např. na dobu oprav různých celků, byly tam popsány typická poškození při typických nehodách a maximální pracnosti při jejich odstraňování, byly tam definovány doby dodání určitých celků apod. Na něco takového ale v ČR jaksi nikdo "nemá koule".
Tam kde kupují tramvaje "za svoje" se to řeší jinak - kupují tramvaje s údržbou (to jde i v ČR ale ještě to nikdo nezkoušel) nebo se kupují tramvaje s horou ND a konsignačním skladem s pevnými cenami a dobou dodání ND po nějakou dobu (to prý nejde ale nikdo mi nebyl schopen říct proč kromě toho že by to prý naštvalo někoho mocného). Na druhou stranu "jinde" taky umí do zadání VŘ napsat "z důvodu stability dodavatele požadujeme roční obrat minimálně 1 mld €", takže je jasné, že si konkurenci z Ostu nepřejí a může se hlásit jen A., B. a S.
Co naděláš [happy]
Středa, 22. února 2017 - 19:50:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 33
Registrován: 12-2007
to Jenki: Je velký rozdíl mezi pojmy obrys vozidla a průřez tramvajové trati. Obojí je dané stejnou normou a v teto normě je definované, o kolik může levé a pravé zrcátko (jeli sklopné), přesahovat obrys vozidla.
Středa, 22. února 2017 - 23:27:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1458
Registrován: 10-2005
Odpůrci někde našli informace o zítřejší akci DPO. Jde o instalaci travnatých úprav trati u Náměstí republiky + jejich pláč nad hlukem a elektrobusy [smrt]


Punk's not dead! blesk happy
Čtvrtek, 23. února 2017 - 01:10:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1105
Registrován: 12-2006
Na to lze reagovat...


(Když už chcou sakra vytahovat elektrobusy, tak ať si o nich v prvé řadě něco zjistí. Ono to taky není tak slavné, jak se na první pohled může zdát - životnost, ekologie ohledně baterií, dojezd, údržba)

(Příspěvek byl editován uživatelem vtobola.)
T3 mizí, wany se šíří... [kladivo]

[pozor] MHD Ostrava [pozor] -
Jenki
Čtvrtek, 23. února 2017 - 08:26:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5050
Registrován: 5-2002
Vacclav:
"to Jenki: Je velký rozdíl mezi pojmy obrys vozidla a průřez tramvajové trati. Obojí je dané stejnou normou..."

To je - s prominutím - pohled kancelářského teoretika.

Skutečnost je trošku jiná :
- vydáním nebo aktualizací normy nedochází samo od sebe k úpravě stávajícího stavu
- i při splnění normy pro průřez vozidla se na některých místech vyskytují problémy se zrcátky u vozidel se vzdáleností otočných čepů 7,5m (KT8, Vario)
- nastavení zrcátek si provádí řidič, protože on je zodpovědný za bezpečný provoz. Neexistuje fyzické (doraz) ani papírové (návod) omezení toho, kam až si můlže řidič které zrcátko vyklopit. Otázkou je, kdo by takové omezení měl vůbec stanovit (provozovatel vs výrobce vozidla vs dozorující orgán).
- kromě norem drážních jsou i normy stavbařské a dochází tam ke kolizím (asi nejznámější je aktuálně panující čurbes ve vztahu zastávková hrana - nástupní hrana, jejíž výsledkem je, že si to každý DP definuje tak trochu po svém, resp. podle toho, co kdo vyhádal při kolaudaci).
Čtvrtek, 23. února 2017 - 08:44:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 34
Registrován: 12-2007
Jen říkám, jak jsou normou definovaná zpětná zrcátka vzhledem k obrysu vozidla....viz. ČSN 28 0318.
Pátek, 24. února 2017 - 20:10:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1106
Registrován: 12-2006
Další díl zábavného pořadu...
Tráva? Zase špatně, protože to prostě není tráva :D Aneb kdybychom to opravdu měli takhle brát, tak plnohodnotnou zelení nemůžeme označit polovinu Ostravy.


(Příspěvek byl editován uživatelem vtobola.)
T3 mizí, wany se šíří... [kladivo]

[pozor] MHD Ostrava [pozor] -
Sobota, 25. února 2017 - 09:20:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 205
Registrován: 7-2014
Skutečně nechápu, jak tyhle lidi může vůbec někdo brát vážně... Po přečtení těch argumentů si musí každý s IQ 50+ klepat na čelo...Bohužel dnešní doba nutí reprezentaci města poslouchat a brát zcela vážně i tyto hlasy...
Ostrava/Pardubice/Praha
Neděle, 26. února 2017 - 13:59:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6311
Registrován: 2-2006
Nová tramvajová trať v Ostravě má mít 8 zastávek. A bude velmi tichá, uvádí dopravní podnik
VOZOVENSKÝ
Úterý, 28. února 2017 - 11:40:53  
Neregistrovaný host
37.48.36.43
http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/navsteva-vozovny-an eb-jak-se-tramvaje-udrzuji-ve-forme-20170227.html
Připadá mi, že po pár úpravách profilů bude potřeba nová dvojkolí....[uhoh]
Nowak Jan
Čtvrtek, 02. března 2017 - 19:56:25  
Neregistrovaný host
128.0.179.99
dnes jsem tramvají ze Svinova do centra v předním voze. Za svinovskými mosty se tramvaj rozkmitala zleva doprava. Řidiče to nevyvedlo z míry, ani cestující, jenom já jsem si myslel, že tramvaj vyskočí z kolejí. Čekal jsem ze přibrzdí, aby to kmitání zastavil, ale přibrzdil až těsně před zatáčkou. Je to běžné?
Čtvrtek, 02. března 2017 - 20:21:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1488
Registrován: 10-2003
Novák Jan: pokud jsi seděl v Té-šestce tak ano...jednou jsme takto v tomto úseku vypadavali ze sedaček, ale to byl extrém.
Někdo čte na záchodě noviny, já čtu K-Report.
Používejte reflexní prvky!!
Nowak Jan
Čtvrtek, 02. března 2017 - 22:25:12  
Neregistrovaný host
128.0.179.99
T3 číslo 1045 nebo tak nějak.. takže to je tobogán a mám být příště klidný, řidič se asi bavil
Sobota, 04. března 2017 - 09:28:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 207
Registrován: 7-2014
Nowak Jan: Mezi Svinovem a vodárnou je to celkem normální, a to T3ky jsou na tom ještě dobře, správná horská dráha nastává až v případě jízdy T6kou[proud]
Ostrava/Pardubice/Praha
Sobota, 04. března 2017 - 14:07:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 881
Registrován: 12-2007
Ještě jste neobjevili kouzlo otočných podvozků ČKD Tatra? [biggrin]
Když nefláknu hlavou do okna, tak to není pořádná jízda v tomto úseku.[happy] Buďte v klidu, na mostě je to ještě celkem v pohodě a jsou tam přídržnice vytvářející falešný pocit bezpečí. Apokalypsa typu tramvaj na střeše v údolí vedle D1 nám snad nehrozí.
Pondělí, 06. března 2017 - 20:03:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6320
Registrován: 2-2006
Delfín, Baraba a Žehlička. O názvu tramvaje v Ostravě rozhodne hlasování