Diskuse » Archiv 2017 » Tramvaje a metro » Optimalizace linkového vedení v Praze » Archiv diskuse Optimalizace linkového vedení v ... do 20. 05. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Optimalizace linkového vedení v ... do 20. 05. 2017

dolů
   autor příspěvek
Středa, 17. května 2017 - 15:09:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 158
Registrován: 9-2016
Demon3:
"Makus: "Jen např. si zkuste přestoupit na Palmovce z 3 na něco, co jede na Ohradu. To je docela procházka. "
Z 3 na něco jedoucí na Ohradu zrovna na Palmě přestoupíš na jedný zastávce (1 nebo 10), to si netrefil moc dobrej příklad."
Drobná chybička se vloudila, měl jsem na mysli 3 od Karlína, což jsem neuvedl.

Jelikož Otakarka není tak daleko od NBS, tak mi je jedno čím jedu. Obzvláště když jdu na NBS do obchodů, tak to mám od obou skoro stejně daleko. Ty tři společné zastávky jsou mi na nic. Protože když na IPP vylezu z Metra, tak jdu buď na 6 nebo na 11. A když mi jedna z nich jede, tak je mi jedno, kolik mají společných zastávek.

A jen tak mimochodem, do roku 1974 (do Metra) existovaly dva druhy autobusových linek. Dokonce měly i rozdílnou sazbu. Např. 235 měla zastávky: Spořilov, Bohdalec, Slávia a pak až Mírák. Nechápu, proč by tedy dnes nemohly existovat také i dnes linky, které by měli např. zastávky v Písnici a pak až na Kačerově. A k nim druhá, která by z Písnice poskakovala po stávajcích zastávkách.
Středa, 17. května 2017 - 15:29:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 159
Registrován: 9-2016
Fkam:
"Hlavně pražští cestující jsou hrozně rozmazleni a nejraději by zázraky, DPP jim jde na ruku a to často i na úkor řidičů."
Hlavně pražští cestující jsou zákazníky. A ti by opravdu nejraději zázraky. DPP jim ale na ruku nejde. Kdyby jim šel, tak minimálně:
A) sjednotí nástupní dveře pro kočárky do všech tramvají, bo je to hrůza na plném ostrůvku přejíždět ke dveřím s kočárkem. To ale řidič tramvaje nezná.
B) nedovolí jezdit tramvajím bez předních dveří (Porsche). Obzvláště, když se chci podívat na sloupek a pak na plném ostrůvku nastoupit.
C) Provede optimalizaci přestupů, čekání na čas apod. Ono je docela hloupé, čekat v tramvaji nebo buse na čas jednu zastávku před přestupním uzlem. Příkladem budíž čekání 135 na Římské, když půlka cestujících vystupuje příští zastávku. Nebo těm "Na Smetance" to může ujet, ale těm v "Římské" nikoliv? Proč tedy nečeká až na Míráku, čímž by půlka cestujících na něm mohla být o něco dřív (a zbylým je to jedno, kde se čučí). Už slyším argument typu "tam by se ale zasekl jiný spoj", tam to nejde. Tak ať odbornící vymyslí něco lepšího, ale tohle není dobré.
Mil
Středa, 17. května 2017 - 16:02:43  
Neregistrovaný host
89.176.198.125
sjednotí nástupní dveře pro kočárky do všech tramvají, bo je to hrůza na plném ostrůvku přejíždět ke dveřím s kočárkem. To ale řidič tramvaje nezná
Jasně všichni řidiči a řidičky tramvají v Praze jsou impotenti, nemají a nikdy neměli děti a tudíž nikdy nejezdili s kočárkem. [biggrin]
Napsal jste už podnět na DP nebo prudíte jen tady? [crazy]
Středa, 17. května 2017 - 17:52:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1707
Registrován: 12-2007
Makus: Čekání na Míráku není možné, kvůli velkému množství tramvají na společné tramvajové a autobusové zastávce.
Středa, 17. května 2017 - 22:01:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7164
Registrován: 2-2006
Nástupní dveře pro kočárky jsou sjednocené, vždy jsou ve vzdálenosti 8-15 metrů od sloupku, takže když si stoupneš cca 11 metrů od sloupku, vždy máš k nástupním dveřím pro kočárek maximálně 4 kroky.
Takže žádnej problém...
Osobně by mě zajímalo jak bys to chtěl jinak vyřešit.
Totéž bod B), to snad ani nemůžeš myslet vážně. Máme tu k 300 takových vozů a dle tebe by měly zůstat v depu ?
O optimalizaci přestupů ani nemluvě...
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...

Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
LvP
Čtvrtek, 18. května 2017 - 01:56:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 521
Registrován: 10-2012
provokatér: Autobusová doprava je až na drobné výjimky plně zastávková. Většina autobusových linek zároveň plní roli plošné obsluhy, jen velmi zřídka jede autobus nejkratší trasou. Autobus má být méně atraktivní než tramvaj nebo vlak.
Autobusových linek s nejkratší možnou trasou je docela dost. Snaha dostat všechny cestující na koleje za každou cenu tu sice nějakou dobu byla (příšerným příkladem budiž 123 a 218), ale upouští se od ní.

Ve skutečnosti je takový systém místy málo konkurenceschopný a tím pádem místy málo efektivní. Jeho konkurenceschopnost pak musí být zajišťována jinými způsoby, například extrémně dumpingovými cenami pro koncové uživatele a restrikcí parkování případně vjezdu IAD.
Město se pokouší nastavovat podmínky tak, aby existoval rozumný poměr mezi automobilovou dopravou a MHD. Podle mě to zatím jakž takž funguje.

- linka tunelem Blanka (rada a zastupitelstvo pro, Ropid proti)
Proti je hlavně Praha 6. Magistrát by takovou linku zaplatil, ale pravděpodobně ne přes zásadní odpor malé radnice.

- linka Strahovským tunelem
Pro linku z Dejvické platí výše uvedený důvod, linku Petřiny – Radimova – Strahovský tunel – Anděl blokuje TSK.

- "metrobus" musí mít delší interval než tramvaj a musí být méně atraktivní "aby jimi nejezdilo příliš lidi"
Kromě toho, že se pojem metrobus už téměř nepoužívá, tak základní interval takové autobusové linky byl oproti tramvajím delší jen v sedle PD.

Makus: Nechápu, proč by tedy dnes nemohly existovat také i dnes linky, které by měli např. zastávky v Písnici a pak až na Kačerově. A k nim druhá, která by z Písnice poskakovala po stávajcích zastávkách.
Nevyplatí se to. Časová úspora by byla znát až při vynechání zhruba osmi zastávek. U 113 je potřeba primárně posílit provoz.

Provede optimalizaci přestupů, čekání na čas apod. Ono je docela hloupé, čekat v tramvaji nebo buse na čas jednu zastávku před přestupním uzlem.
Autobus nesmí odjet ze zastávky před stanoveným časem. A je jedno, zda stojí ve velkém přestupním uzlu nebo uprostřed polí. Na 135 navíc vzniká v naprosté většině případů opačný problém.

Na Palmovce by podle mě pomohla zastávka mezi horní a dolní Palmovkou, přičemž zastávka v Zenklově u synagogy by se ponechala jen jako občasná pro zátahy od mostu a Balabenky.
"Život začíná každé ráno v tramvaji, která je již několikátou generací nikoli dopravním prostředkem, ale jakousi mlýnicí lidstva. Vejdete dovnitř jako slušný, učesaný člověk, a vystoupíte jako vandrák, jenž se právě vyhrabal ze stohu." – František Nepil: Jak se dělá chalupa.
Čtvrtek, 18. května 2017 - 09:11:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 160
Registrován: 9-2016
Demon3:
"Nástupní dveře pro kočárky jsou sjednocené, vždy jsou ve vzdálenosti 8-15 metrů od sloupku, takže když si stoupneš cca 11 metrů od sloupku, vždy máš k nástupním dveřím pro kočárek maximálně 4 kroky.
Takže žádnej problém...
Osobně by mě zajímalo jak bys to chtěl jinak vyřešit.

Totéž bod B), to snad ani nemůžeš myslet vážně. Máme tu k 300 takových vozů a dle tebe by měly zůstat v depu ?
O optimalizaci přestupů ani nemluvě..."

On je hlavně problém s přeplněným nástupištěm, kde jsou i 4 kroky s kočárkem problém. Řešení je jednoduché, ale dlouhodobé (při postupné obměně vozů). Jelikož DPP je nejvýznamnějším odběratelem, tak si stanoví:
a) X-té dceře budou pro kočárek
b) X-té dveře budou Y metrů od začátku vozu (tramvaje, autobusu)
a při objednávce toto bude chtít od výrobce. Když teď vezmeme základ 15T, tak odteď požadovat i u dalších typů stejné umístění dveří pro kočárky. Právě je chybou, že když někdo objednává novou sérii vozů, tak nepřemýšlí jak bude v podobných detailech (a nejen ty kočárky) pasovat k stávajícím.

To jako že Porschí má DPP 300? U 15T je naopak dobře vidět, že to jde. Prostě Porsche už měly být dávno v pánu, nikoliv se vracet do provozu jako bumerang.
Čtvrtek, 18. května 2017 - 09:19:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13476
Registrován: 10-2004
Makus: Linka, která by stavěla v Písnici a až pak na Kačerově a ještě za rozumného intervalu by měla potenciál tak v ranní špičce PD. Opdoledne 331/333 mají při 15 minutách dostatečnou rezervu, je v nich slušný počet městských cestujících a taky je potřeba zajistit vztahy jako Tempo - Břežany pod.
Fkam
Čtvrtek, 18. května 2017 - 09:36:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2826
Registrován: 3-2011
Rychlíkové linky by měly mít význam hlavně v příměstské dopravě. Třeba Kamenice - Praha. To byly časy, kdy rychlíková linka jezdila narvaná a pak jí nesmyslně zrušili.
Denke zweimal, eh du einmal sprichst.
Čtvrtek, 18. května 2017 - 10:27:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 330
Registrován: 11-2008
Zrovna okolí Jesenice bych řešil takto:
- linky 332 a 335+7+9 - interval celodenně 30 minut
- linky 362 a xxx (je možné použít i jednu z dvojice 337 a 339) ve špičky int. dle poptávky 10-30 min a zastávkově do Horních/Dolních Jirčan pak Pražský okruh a Vestecká spojka (s bus pruhem až ke kruháči) a bez zastávky k Nem. Krč.
(varianty: do centra zřízení zastávky Jesenice, Pražský okruh - v okolí mostu mezi kruháky,
z centra přes Jesenici s projížděním úseku Nem. Krč - Jesenice
spoje z/do Neveklova s projížděním úseku Nem. Krč - Jílové nám.)
- na lince 332 vložené špičkové spoje Budějovická - Jesenice dle poptávky.

Samozřejmě souhrnný špičkový interval na větvích do Jesenice/Kamenice by se mírně prodloužil, protože by na nich nebyla třeba kapacita pro cestující z Jesenice / Vestce / Kunratic a od IKEMu. Ušetřené km by se použily na vložáky 332.

Chápu, že to nejde, protože:
- nikdy se to tak nedělalo
- vedení přes PO/VS je o 1,7 km delší a tedy dražší
- bude potřeba více čísel
- musí se dále integrovat a kvedlat s linkami jinde
- apod
Čtvrtek, 18. května 2017 - 11:02:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7166
Registrován: 2-2006
Makus: 15T mají 1.dveře taky dál, než cokoliv jiného, podobně jako 14T, proto píšu o 300 vozech.
Kolik a kde se taková nástupiště nacházejí, aby tam byl problém s čtyřmi kroky ? To se zase dělá z komára velbloud.

Ad rychlíkové linky: Proč mají mít obyvatelé vzdálenějších destinací takovou výsadu, aby měli rychlíkovou linku ? Aby mohli dělat dlouhý nos na obyvatele bližších destinací až kolem nich budou projíždět ?
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...

Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Čtvrtek, 18. května 2017 - 11:27:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 161
Registrován: 9-2016
Orky:
"Makus: Linka, která by stavěla v Písnici a až pak na Kačerově a ještě za rozumného intervalu by měla potenciál tak v ranní špičce PD. Opdoledne 331/333 mají při 15 minutách dostatečnou rezervu, je v nich slušný počet městských cestujících a taky je potřeba zajistit vztahy jako Tempo - Břežany pod."
A proč ji tedy ráno nezavést? Tu Písnici jsem uvedl schválně, neb to tam trochu znám. Dnešní 113 rozdělit na 113 a R113. Ráno z Kačerova obě jako zastávkové 113, zpět na Kačerov jedna jako R113 a druhá jako 113. V poledne jen 113, odpoledne R113 jen do Písnice, zpět jako 113. Ačkoli by měla delší interval, měla by kratší jízdu, takže by si cestující natáhla. A může zastavovat i v důležitějších uzlech, třeba to Tempo a nemocnice.
Podobná filozofie byla před metrem, tak proč ji neuplatnit tam, kde metro není (zatím).
Čtvrtek, 18. května 2017 - 12:15:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 162
Registrován: 9-2016
Demon3:
"Makus: 15T mají 1.dveře taky dál, než cokoliv jiného, podobně jako 14T, proto píšu o 300 vozech.
Kolik a kde se taková nástupiště nacházejí, aby tam byl problém s čtyřmi kroky ? To se zase dělá z komára velbloud."

S kočárkem , co já znám, tak je problém Biskupcova, Anděl, Pavlák. Ale jakmile je více lidí, tak v podstatě všechny ostrůvky.

Rozdíl vzdálenosti prvních dveří pro cestujicí od čela tramvaje je mezi 14T a 15T docela podstatný.

Demon3:
" aby měli rychlíkovou linku ? Aby mohli dělat dlouhý nos na obyvatele bližších destinací až kolem nich budou projíždět ?"
A když to jde na železnici, tak proč to nejde u busů MHD. Prostě jeden spoj bude jako osobák, druhý jako rychlík. Nebo se snad Benešováci posmívají těm ve Stránčicích, že oni mají výsadu rychlíkové linky a Strančicemi to projede bez zastavení?
Navíc lze i v MHD najít různé analogie. Třeba U Labutě také nestojí každá linka, některé projíždějí. 150 taky nestojí v Sulický.
Čtvrtek, 18. května 2017 - 12:16:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13477
Registrován: 10-2004
makus: Já jsem psal o příměstské lince z Dolních Břežan, nikoliv o 113. Kdysi jezdil 1 spoj (tuším 389), který byl postupně zrušen.
A ke 113: Na trase Kačerov - Sídliště Písnice je řada důležitých stanic, kde není vhodné příliš prodlužovat interval: Tempo, Jalodvorská, Libuš, U Libušské sokolovny, Sídliště Písnice. Kolik zbývá těch méně nedůležitých? Zálesí, Sídliště Krč, u Zvoničky. A projetí 3 zastávek už fakticky ztrácí význam.
Čtvrtek, 18. května 2017 - 12:35:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 163
Registrován: 9-2016
Orky:
"makus: Já jsem psal o příměstské lince z Dolních Břežan, nikoliv o 113. Kdysi jezdil 1 spoj (tuším 389), který byl postupně zrušen.
A ke 113: Na trase Kačerov - Sídliště Písnice je řada důležitých stanic, kde není vhodné příliš prodlužovat interval: Tempo, Jalodvorská, Libuš, U Libušské sokolovny, Sídliště Písnice. Kolik zbývá těch méně nedůležitých? Zálesí, Sídliště Krč, u Zvoničky. A projetí 3 zastávek už fakticky ztrácí význam."
Ta 113 byla jako příklad. Možná, že zrovna ona není ideální příklad. Ale kolik cestujících ráno jede z Písnice na Kačerov. Určitě víc, než z Písnice na Jalodvorskou. Samozřejmě na Jalodvorský by spoj chyběl. V podstatě mi jde o to, aby když je v nějaké relaci možno rozumně vytížit bus, aby pak už nemusel stavět. Cestující je nutno převézt tak i tak, akorát bezzastávkovým to může být rychleji, tudíž výhodněji a to může vést k zvýšení jejich aktraktivnosti.
Čtvrtek, 18. května 2017 - 13:16:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 535
Registrován: 1-2007
V případě linky 113 nezapomeňte, kolik času by se ušetřilo tím, že by zrychlená linka nezastavovala v některých zastávkách, vzhledem k tomu, že na některých zastávkách nejsou ani zálivy a že se jedná o ulici, kde je v každém směru jen jeden jízdní pruh, tak by tam nebyla žádná časová úspora, navíc v ranní špičce ve směru Kačerov a odpoledne ve směru zpět dochází k ucpání Libušské ulice.
Alex7
Čtvrtek, 18. května 2017 - 13:31:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 88
Registrován: 6-2016
Co by se vlastně stalo, kdyby jedna z příměstských linek na Jesenice jela po Kunratické spojce přes Volhu na Roztyly? Odlehčilo by se přetíženému uzlu Nemocnice Krč, natáhly se noví cestující na poloprázdnou stanici metra Roztyly a jízdní doba do centra by se prodloužila jen o pár minut.

Nedají se trasy linek autobusů naplánovat tak, aby stanice metra byly rovnoměrněji vytížené? Mně by se třeba líbilo, kdyby zatahující krátké spoje 177 ze zastávky Volha nejely na Chodov, nýbrž na Roztyly (třeba pod číslem 203), díky čemuž bychom odlehčili stanici metra Chodov na konci ranní špičky, kde se cestující mačkají na úzkém schodišti, zatímco Roztyly zejí prázdnotou.
Fkam
Čtvrtek, 18. května 2017 - 13:33:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2827
Registrován: 3-2011
To už se jednou uvažovalo, že by 339 jezdila na Roztyly nebo Opatov. Což jsme silně odmítli. Zacpané je to jednak všude a jednak by se navýšila jízdní doba. Plus odjezdy do Jesenice/Kamenice ze dvou míst dost daleko od sebe.
Denke zweimal, eh du einmal sprichst.
Čtvrtek, 18. května 2017 - 13:48:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 540
Registrován: 12-2007
kdyby zatahující krátké spoje 177 ze zastávky Volha nejely na Chodov, nýbrž na Roztyly (třeba pod číslem 203), ...
Co přesně je myšleno krátkými zatahujícími spoji 177? Jediné pořadí, které zatahuje dopoledne z krátkého spoje 177 je kmenová 955/52 a ta nezatahuje z Volhy ale z Chodova. Nehledě na to, že linku 203 má jiný dopravce, takže to by samozřejmě nešlo ...
Čtvrtek, 18. května 2017 - 13:50:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7167
Registrován: 2-2006
Makus: "když to jde na železnici, tak proč to nejde u busů MHDkdyž to jde na železnici, tak proč to nejde u busů MHD"
Protože je drobný rozdíl mezi rozjezdy a zastaveními vlaku a busu. U vlaků je to značně nehospodárné, zatímco u busů se s tím pochopitelně počítá.

"Rozdíl vzdálenosti prvních dveří pro cestujicí od čela tramvaje je mezi 14T a 15T docela podstatný. "
To jsme zase u těch třech kroků.
Rozdíl vzdálenosti prvních dveří pro cestujicí od čela tramvaje je mezi vozy Tx/KT a 15T docela podstatný.
A teď mudruj...

"S kočárkem , co já znám, tak je problém Biskupcova, Anděl, Pavlák. "
Biskupcova OK, Pavlák nebo Anděl naprosto bez problémů, místa pro dostaveníčko desítek kočárků...
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...

Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Čestlickej
Čtvrtek, 18. května 2017 - 13:52:31  
Neregistrovaný host
193.84.36.129
John Pimmon: 955 má dvě pořadí, že to pořadí je označeno 955/52, co je pak za oběh 955/51? Díky
Čtvrtek, 18. května 2017 - 14:00:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 541
Registrován: 12-2007
955/51 není. Původně na tehdejší krátkou 193 přejížděla kmenová 363/20, ale od přečíslování 193 na 177 vloni tam nově jezdí právě 605, resp. nyní 955, a protože už tam jedno pořadí 51 je (905/51), tak se logicky muselo tohle přečíslovat na první volné a tím je 52.
Alex7
Čtvrtek, 18. května 2017 - 14:09:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 89
Registrován: 6-2016
Jon_pimmon:
" Co přesně je myšleno krátkými zatahujícími spoji 177? Jediné pořadí, které zatahuje dopoledne z krátkého spoje 177 je kmenová 955/52 a ta nezatahuje z Volhy ale z Chodova. Nehledě na to, že linku 203 má jiný dopravce, takže to by samozřejmě nešlo"
Nedávno mě napadla myšlenka, že by se v 8 ráno stahovaly zatahující autobusy z linek 154, 181, 182, případně i z 213 z Jižního Města na Volhu, odkud by jely i s cestujícími na Roztyly a z Roztyl do garáže Kačerov. Linku 203 uvažuji zrušit a nechat jen úsek Volha (T) – Roztyly (T) pod číslem 122 nebo 203 pro pár spojů na konci ranní špičky, případně i večer. Proč takto zesložiťovat jízdní řád jen pro pár spojů? Na Roztylech je mnohem pohodlnější přestup z autobusu na metro, navíc je cestujícími mnohem méně využívaná. Mimochodem, na jedné ze středočeských linek 4xx (tuším u Českého Brodu) jezdí dva dopravci.

Co by ještě šlo zrealizovat okamžitě při nejbližší změně JŘ, tak poslední večerní 177 ukončit na Petýrkově, odkud je mnohem kratší cesta do garáže Kačerov (na Chodově je v 1 hodinu noci mrtvo). Nakonec ještě dotaz: neuvažuje se o zprovoznění zastávky Volha-manipulační (u kruhového objezdu) pro cestující pod názvem "Blanice?" Co jsem se tak díval, tak by těsně u kruháku zbylo místo pro odstavování standardního autobusu, takže by stačilo jen postavit sloupek uprostřed zálivu (chodník už tam je).
Čtvrtek, 18. května 2017 - 14:22:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 542
Registrován: 12-2007
Linky 154, 181, 182 a 213 nemá garáž Kačerov a tudíž zátahová trasa ani náznakem kolem Volhy nevede.
Navíc na konci ranní špičky rozhodně úsek Volha - Chodov netrpí nepobíráním a stanice metra Chodov v této době také ne.
Poslední večerní 177 jsem měl shodou okolností včera a na Chodově vystoupil jeden běžný cestující, dva "zkonečnénakonečnoujezdiči" a jedna slečna, která pak pokračovala směrem Pod Chodovem, kde jsem jí při zátahu potkal. Kvůli jedné zastávce by to znamenalo zbytečné zmatky a ten kousek mě fakt nezabil.
O zprovoznění manipulační zastávky Volha u kruháku se neuvažuje - z jedné strany je zastávka Na Jelenách a z druhé Koleje JM. Na samotném kruháči tak nějak žádný cíl asi nebude, že [wink]
Alex7
Čtvrtek, 18. května 2017 - 14:32:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 90
Registrován: 6-2016
Jon_pimmon: Zastávka Blanice by byla dobrá pro obyvatele kolejí. Z koleje Blanice je cesta k Volze-manipulační o 200 metrů kratší než k Volze pro cestující. Já sám bych ji využíval k cestám na Opatov. Sice ujít 400 metrů není pro mladé lidi žádný problém, ale pokud student přijede na kolej v neděli večer s těžkým kufrem, tak je každý metr znát. Když můžou být na řadě míst 2 zastávky vedle sebe (např. Chodovská a Plynárna Michle), proč by nemohly být zrovna tady? [happy]
Alex7
Čtvrtek, 18. května 2017 - 16:15:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 91
Registrován: 6-2016
Jon_pimmon: Když už o tom mluvíme, dávám sem návrh linkového vedení autobusů na jihovýchodě Prahy. Podobný návrh jsem sem dával v lednu, tam jste mi ale vytkli pár chyb, které jsem ale v tomto návrhu napravil. Doufám, že se Vám návrh bude líbit.

101: ŽIŽKOV, náměstí Winstona Churchilla – U Rajské zahrady – Slavíkova – Jiřího z Poděbrad (A) – Slovinská – Bohemians – Nad Vinným potokem – Chodovská – SKALKA – SÍDLIŠTĚ SKALKA
V pracovní dny jede v úseku Skalka-Sídliště Skalka každý druhý spoj.

135: FLORENC –...– ROZTYLY – CHODOV – KOLEJE JIŽNÍ MĚSTO
V ranní špičce jedou všechny spoje na Koleje Jižní Město. V odpolední špičce, večer a v neděli dopoledne pásmo na Chodově. V pracovní dny dopoledne, v sobotu celý den a v neděli odpoledne pásmo na Roztylech.

150: ŽELIVSKÉHO – Zdravotní ústav – Bělocerkevská –...– KAČEROV – MODŘANY, Na Beránku
Želivského-Kačerov jede v pracovní dny od 6 do 22 hodin a o víkendu od 8 do 20 hodin.

154: STRAŠNICKÁ – CHODOV

177: Zrušeny vložené spoje na Volhu, v ranní špičce zavedeny vložené spoje Přeštická-Skalka.

182: POLIKLINIKA PROSEK – Kolbenova (B) – Starý Hloubětín – RADIOVÁ –...– OPATOV (špičky pracovních dnů)

188: KAVČÍ HORY – Jezerka – Bohemians – Záběhlice –...– ŽELIVSKÉHO

193: CHODOV – VOLHA – BLANICE (T) – Koleje Jižní Město – ŠEBERÁK –...– NÁDRAŽÍ VRŠOVICE (S)
V úseku Šeberák-Volha pásmový provoz, jede jen každý 4. spoj. Úsek Šeberák-Chodov v provozu v pracovní dny od 5 do 23 hodin a o víkendu od 7 do 21 hodin. V úseku Volha-Chodov jedou v pracovní dny a neděli vložené posilové spoje, v opačném směru jedou až do zastávky Blanice.

224: NÁDRAŽÍ HORNÍ POČERNICE (S) –...– SÍDLIŠTĚ PETROVICE – Výstavní – Poliklinika Háje – Háje (C) – MILÍČOV
V úseku Sídliště Petrovice-Milíčov jede jen v pracovní dny.

Linka 203 zrušena, zastávka Wagnerova zrušena. Kilometrická vyrovnávka pro dopravce About Me: linka 224 v úseku Sídliště Petrovice-Milíčov a nová linka Letenské náměstí-Bulovka.
watslaw
Čtvrtek, 18. května 2017 - 18:40:07  
Neregistrovaný host
193.29.76.37
Alex7:
Běž už s tím závlekem na 188 někam. Klidně si tam veď od Pankráce něco jiného, ale neprodlužuj neúnosně cestu ze ZM (na Pankrác, do Nuslí, Brumlovku, atd.).

A midibus 224 na spojení sídliště a metra není vhodný. Buď zaříznout na OC Sťěrboholy (a v nejhorším do Petrovic a na háje nahradit std busem - třeba komplexnější úprava spojená s odklonem 183) nebo vést v relacích na midibus, jako z Boloňské na Košík nebo do Čestlic.

135-Chudák oblast Jarníkovy.

177-Košík - interval 3 minuty je zas moc. Tam by to bylo chtělo nějak roztrhnout 177 a mít pravidlených a spolehlivých 5 minut (nebo 4). A v sedle a o víkendu 10 (Když Poliklinika Vysočany tak nutně potřebuje 5 resp. 7.5 minut v tramvajích a má tam i metro)
Alex7
Čtvrtek, 18. května 2017 - 19:07:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 92
Registrován: 6-2016
watslaw:
"Alex7:
Běž už s tím závlekem na 188 někam. Klidně si tam veď od Pankráce něco jiného, ale neprodlužuj neúnosně cestu ze ZM (na Pankrác, do Nuslí, Brumlovku, atd.)."
Hodně lidí si na Bohdalci stěžuje, že přišli o spojení na Bohemians (přestup na tramvaj) a na Pankrác, a co je nejhorší, místní o tom do poslední chvíle nevěděli. Vím to, protože mí příbuzní bydlí u zastávky Vršovický hřbitov. Přes Plynárnu Michle občas jezdím tramvají a přijde mi, že 188 je přes Michle výrazně méně vytížená než přes Vršovice. Linku 101 navrhuji odklonit, abych zachoval spojení Záběhlic a Kauflandu a obnovil spojení do ulice Nad Vinným potokem.
watslaw:
"A midibus 224 na spojení sídliště a metra není vhodný."
Tím minibusem jsem chtěl zachovat obsluhu v lokalitě Wagnerova a Poliklinika Háje, proto jsem linku 224 prodloužil na Háje a Milíčov. Odklonit jednu z linek na Háje po ulici Výstavní a přes polikliniku je geniální nápad, přes Horčičkovu jezdí autobusů zbytečně moc. Jak ale obsloužit Milíčov?
Mimochodem, zastávka Wagnerova se nemusí fyzicky zrušit, pokud tam zavlečeme noční linku (podobně jako na zastávku Mokrá). Pak se tato zastávka může snadno obnovit v případě změny linkového vedení.
watslaw:
"135-Chudák oblast Jarníkovy."
Jarníkova o nic nepřichází, spojení na Háje zajistí nadále 197 a spojení do Vršovic nově zajistí linka 135. Nejvíc mým návrhem utrpí zastávka Dědinova, tam ale vycházím z toho, že celé sídliště Horní Roztyly je v docházkové vzdálenosti od stanic metra Chodov a Roztyly. Prohození linek 135 za 154 navrhuje městská část Praha 11 (Jižní Město).
watslaw:
"177-Košík - interval 3 minuty je zas moc. Tam by to bylo chtělo nějak roztrhnout 177 a mít pravidlených a spolehlivých 5 minut (nebo 4). A v sedle a o víkendu 10 (Když Poliklinika Vysočany tak nutně potřebuje 5 resp. 7.5 minut v tramvajích a má tam i metro)"
Roztrhnout 177 na Skalce je velmi nešťastné řešení, co tudy projíždím, nejméně polovina cestujících zůstává v autobusu. Já sám tím občas jezdím z Volhy na nádraží Libeň na vlak či od vlaku, jízdní doba je srovnatelná jako metro z hlavního nádraží.
Čtvrtek, 18. května 2017 - 19:12:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 543
Registrován: 12-2007
Nejvíc mým návrhem utrpí zastávka Dědinova, tam ale vycházím z toho, že celé sídliště Horní Roztyly je v docházkové vzdálenosti od stanic metra Chodov a Roztyly.
Ta to je dobrej vtip. Na jednu stranu chceš zavést zastávku u koleje Blanice pro studenty, aby chudáci nemuseli šlapat pěšky 400 metrů na Volhu a zastávku Dědinova s velkou spádovou oblastí klidně odstřelíš, ať si dojdou na metro [crazy]
Alex7
Čtvrtek, 18. května 2017 - 19:25:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 93
Registrován: 6-2016
Jon_pimmon:
"Ta to je dobrej vtip. Na jednu stranu chceš zavést zastávku u koleje Blanice pro studenty, aby chudáci nemuseli šlapat pěšky 400 metrů na Volhu a zastávku Dědinova s velkou spádovou oblastí klidně odstřelíš, ať si dojdou na metro"
Uznávám, že omezit dopravu na Dědinovu není úplně fér, ale podle mapy většina domů to má blíž na metro než na Dědinovu. Na druhou stranu zas vzhledem k terénu chápu, že se lidem nechce šlapat do kopce a raději si z Roztyl popojedou jednu zastávku autobusem. Možná, že by 135 šlo pásmovat na Roztylech, kdyby přes Dědinovu jezdila 3xx z Jesenic, ale jak dnes odpoledne psal uživatel Fkam, tento nápad byl zamítnut. Takže dokud přes Dědinovu bude jezdit jedna linka, tak všechny spoje na Chodov, pokud linek pojede víc, tak pásmo na Roztylech.
Čtvrtek, 18. května 2017 - 20:13:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 536
Registrován: 1-2007
Docházková vzdálenost je v současné době midibusíků velmi irelevantní pojem, když by se dělala doprava dle docházkové vzdálenosti (standardy byly 400 m sídliště, 1000 m nízká zástavba), tak některé oblasti nejsou vůbec obsluhovány. Navíc jedna věc je docházková vzdálenost, druhou je profil dopravní cesty, kudy se od zastávky musí jít. Např. cesta do kopce logicky zvyšuje pohodlí dostupnosti zastávky (Žvahov, Rosečská, ... a pak taky zájem radnic, některým radnicím stačí autobus na hlavních cestách, některé chtějí mít obsluhu co nejvíce zahuštěnou autobusy. Můžete si projít mapy a zjistit, že v některých oblastech jsou místa, jež to mají k nejbližímu MHD docela daleko) a o žádné lince se tam nevuvažuje, naopak jiné oblasti chtějí autobus do každého koutu.

Jen k Jižáku
Kdysi existoval plány (Praha 11 snad o to měla zájem), že by tehdejší autobus 118 (Dvorce - Koleje Jižní Město) autobus zajížděl mezi Roztyly - Chodov přímo do oblasti sídliště, aby bylo lépe dostupné.

Existovala i snaha ROPIDu o to vybudování otočky na Volze aby zde mohly autobusy jezdit od Chodova přes zastávku Na Jelenách a nemusely tak vznikat krátké spoje Chodov - Volha.
Čtvrtek, 18. května 2017 - 20:21:02  
Neregistrovaný host
94.112.180.38
Alex 7: Zahrnout do pravidelné linky manipulační přejezd v úsek Nádraží Horní Měcholupy - Výstavní je blbost.
224 jezdí prázdná a na kufru 240. Pokud exituje kvůli jakési vazbě vlaku v zastávce Horní Měcholupy a Dolních Měcholup, tak ať je ukončena třeba na kruháku ma Hornoměcholupské (může jezdit jako polokružní). Pro Horní Měcholupy a Petrovice nemá žádný význam.
Alex7
Čtvrtek, 18. května 2017 - 20:49:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 94
Registrován: 6-2016
Ještě k zastávce Blanice: ono se to nezdá, ale zastávka poblíž kruhového objezdu dokáže slušně vylepšit dopravu v této oblasti. Pokud linka 193 nebo 203 zastaví u Blanice, odpadá pro linku do Kunratic nutnost zajíždět na zastávku Koleje Jižní Město, což ušetří nějaké ty vteřiny cesty. Ve směru z centra se nic nemění. Pokud na zastávku KJM nebude zajíždět linka směr Kunratice, mohla by místo ní zajet linka 197 ve směru do centra, která zajistí jednosměrné přímé spojení na Smíchovské nádraží (přestup na metro B a na vlaky). Ve směru z centra se opět nic nemění, dvojité levé odbočení na Kunratické spojce by bylo pro linku 197 přílišné zdržení. Inspirací pro jednosměrné závleky linek 193 a 197 na KJM může být jednosměrný závlek noční linky 901 na zastávku U Dálnice nebo závlek 135 na Sídliště Spořilov.
Čtvrtek, 18. května 2017 - 21:19:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13480
Registrován: 10-2004
Alex7: Smysl zastávky Koleje Jižní Město je beztak jako smyčka. Z kolejí je to stejně lepší na Volhu, i z těch nejvzdálenějších je to časově srovnatelné. Nabízí se tedy myšlenka zajíždění tam zrušit.
watslaw
Pátek, 19. května 2017 - 00:51:32  
Neregistrovaný host
213.29.26.17
Alex7:
"Hodně lidí si na Bohdalci stěžuje, že přišli o spojení na Bohemians (přestup na tramvaj)"
To by se mělo vyřešit přesunem bus i tram zastávek na Slavii blíž křižovatce a ne zkurvením spojení násobnému počtu lidí. Navíc na té Slavii je těch tramvají víc než u Bohemians. Stejně tak by neškodila úprava zastávek 101 u Koh-i-nooru. A kdyby to bylo tak nutné, tak stále by bylo únosnější poslat zpátky přes Koh-i-noor linku 213, pro kterou by to byla menší zajížďka, než pro 188. Stejně tak Jezerka - do centra je přestup na tram Pod Jezerkou, do Vršovic jsou přestupy na busy. A kdyby tam jo bylo nutné přímé spojení (jakože myslím, že není), tak nějakou linkou posilující 188 mezi Sídl. Pankrácí a Kloboučnickou a vedenou na Želvu, ale ne zničením tranzitního významu 188. I kdyby popsané vazby byly důležité, uniká mi smysl toho, je řešit jednou linkou a přidáním závleku na další.
S tou 101 - kdyby uhnula Nad vinný potok, tak by minula přestup na Kačerov, Brumlovku a Budějovickou a i cesta na Pankrác by se značně prodloužila. Navíc by se musela dost posílit a ve většině trasy bude kapacitně nadbytečná už po plánovaném posílení 138. A to vše jenom kvůli tomu, aby vodníci z Jezerky a nebožtíci z Vršovického Hřbitova ušetřili přestup nebo pár metrů.

Alex7:
"Tím minibusem jsem chtěl zachovat obsluhu v lokalitě Wagnerova a Poliklinika Háje, proto jsem linku 224 prodloužil na Háje a Milíčov. Odklonit jednu z linek na Háje po ulici Výstavní a přes polikliniku je geniální nápad, přes Horčičkovu jezdí autobusů zbytečně moc. Jak ale obsloužit Milíčov? "
Tak v lokalitě Wagnerova jsi ji zrušil, a z lokality Poliklinika Háje je to pěšky na Háje kousek. Linka 296 tudy už jezdila, a nikdo to nevyužíval. Ale Wagnerova a Výstavní by si obsluhu zasloužily (hlavně jde o domy pod Výstavní ulicí a přehradu, ne o paneláky).

Současná zastávka Milíčov je v docházkové vzdálenosti k metru, ale případný midibus by mi přišel užitečný v oblasti ulic Exnárova a K Milíčovu, kde po stejně dlouhé docházce je jen autobus.

Alex7:
"Roztrhnout 177 na Skalce je velmi nešťastné řešení, co tudy projíždím, nejméně polovina cestujících zůstává v autobusu. Já sám tím občas jezdím z Volhy na nádraží Libeň na vlak či od vlaku, jízdní doba je srovnatelná jako metro z hlavního nádraží."
No metro z hlavního je podstatně rychlejší, ale pravda je, že u osobáků co jedou na Masaryčku je 177 výhodnější. Ale holt 3 minuty mi přijde na Košíku moc a paskvil posilující každý druhý spoj (což má teď ROPID bohužel v oblibě - 188+154, 22+23, 175 na Janovské o víkendu, atd.) je špatné řešení - buď dlouhý interval nestačí - pak se stejně přetěžuje každý druhý spoj, nebo stačí, pak je taková posila plýtvání.
watslaw
Pátek, 19. května 2017 - 01:06:54  
Neregistrovaný host
213.29.26.17
:
"Pokud existuje kvůli jakési vazbě vlaku v zastávce Horní Měcholupy a Dolních Měcholup"
Měl jsem za to, že 224 je s vlakem koordinovaná v Horních Počernicích a ne zde. Každopádně směrem od Benešova 224 těsně ujíždí (návaznost do Dolních Měcholup je spíše linkou 229 v Uhříněvsi), pro cestu z Hlavního by stačilo zkoordinovat linku 111 v Hostivaři, to nemůže existenci 224 obhájit.
Význam ale nemá úplně nulový, ale jen nízký (a rozsah provozu tomu neodpovídá): školáci z Dolních Měcholup do škol v Horních Měchulupech a Petrovicích, a dojíždění (nákupy a zaměstnání) z HM a P do OC Štěrboholy (snad na to i OC přispívá). Nicméně ani jedno neobhajuje provoz od časného rána až do půlnoci a vytíženost je dost slabá a ještě z velké části v úseku SP-Bolonská, kde to může pobrat cokoli jiného.
Pátek, 19. května 2017 - 01:08:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 812
Registrován: 1-2012
Nešlo by totálně obměnit dozorčí na Proseku? Sorry jako, ale když ani neví, kde jsou Kbely, natož co tam v noci jezdí ... jejich jediná starost je, aby je cestující nebuzerovali. Tuším, že jsme v období přezaměstnanosti, a vůbec nic by se nestalo, kdyby dotyční skončili na dlažbě ... dělají DP jen ostudu.
"A přijde novej, mladej, a to bude sekáč pánové, ten se nezakecá."
Alex7
Pátek, 19. května 2017 - 01:32:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 95
Registrován: 6-2016
watslaw:
"To by se mělo vyřešit přesunem bus i tram zastávek na Slavii blíž křižovatce a ne zkurvením spojení násobnému počtu lidí. Navíc na té Slavii je těch tramvají víc než u Bohemians. Stejně tak by neškodila úprava zastávek 101 u Koh-i-nooru."
Z pohledu cestujícího, který často jezdí na Bohdalec, říkám, že 188 ve výlukovém stavu byla ta nejlepší linka, jaká vůbec přes Vršovický hřbitov jezdila: částé spojení do Záběhlic a na Zahradní Město, luxusní přestup na tramvaj v zastávce Bohemians, přímé spojení na Kloboučnickou, přímé spojení na Pankrác (obchodní centrum, kanceláře). V době výluky byla využívána hlavně k dojíždění do práce, kupříkladu jedna cestující dojížděla na Pankrác právě z Vršovického hřbitova. O to vše (nejen) Bohdalec odkloněním linky 188 přišel.

Co se týče Zahradního Města, tak pro spojení na Kačerov lze v mém návrhu použít linku 101 s přestupem na 150 na zastávce Chodovská. Brumlovka je linkou 150 obsloužena ze zastávky Jemnická. Jediné, o co by Záběhlice přišly, tak o spojení na Budějovickou, takže zas tak strašný návrh to není. Proto je nutné si položit otázku, zda je na lince 188 důležitější rychlost (současný stav) nebo směrová nabídka (výlukový stav) [happy]
V otázce Hájů a sídliště Na Košíku nemám co dodat.
Pátek, 19. května 2017 - 07:19:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3774
Registrován: 7-2011
vizionář:
"...dozorčí na Proseku..."
Myslíš v metru? Pokud ano, tak to je to samý, jako kdyby ses rozčiloval, že pošťák ze Smíchova nezná ulice na Jižáku. Vždyť přece taky dělá na poště...[crazy]
Fkam
Pátek, 19. května 2017 - 08:11:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2828
Registrován: 3-2011
To se kdysi jeden cestující rozčiloval, když potřeboval vědět, jaký autobus jede někam do Vysočan a já jsem ho slušně poslal na informační linku nebo se zeptat přímo řidičů autobusů, kteří ty linky tam někam jezdí.
Denke zweimal, eh du einmal sprichst.
Pátek, 19. května 2017 - 09:24:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 813
Registrován: 1-2012
Od dozorčího na Smíchově znalost návazné dopravy na Proseku neočekávám. Od dozorčího na Proseku ano. A to jsem mu dal tu nejjednodušší kontrolní otázku, jaká se dala vymyslet.
"A přijde novej, mladej, a to bude sekáč pánové, ten se nezakecá."
watslaw
Pátek, 19. května 2017 - 09:25:41  
Neregistrovaný host
193.29.76.37
Alex7: To by se rovnou mohla zavést jedna linka, která by se motala celou Prahou, aby to bylo odevšad kamkoli bez přestupu. Ten luxusní přestup u Bohemians stejně mine linku 22, takže ze Strašnic by nepomohla ani tramvaj. Taky jde o interval, a z Michelské toho jezdí poněkud víc, než jen 150 a 188 jezdí častěji, než 101. Brumlovka z Jemnické - bez komentáře, hlavně že jinde hrozně vadí 200m. A Budějovickou jsem myslel i oblast za ní, včetně Zeleného Pruhu a Dvorců.
Směrovou nabídku nabídku nebízíš asi desetině lidé, kterým ji sebereš. A jako argument zrovna Vršovický hřbitov, kde jsem snad ještě nikoho neviděl vystupovat ani nastupovat.
Pátek, 19. května 2017 - 09:27:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 814
Registrován: 1-2012
Fkam: ale řidiči mají znát komplet dopravní místopis, ne jen linky, které jezdí. Na to máte interní předpis. Možná by stálo za to je plošně otestovat a podle výsledku jim upravit odměny.
"A přijde novej, mladej, a to bude sekáč pánové, ten se nezakecá."
Petr_k
Pátek, 19. května 2017 - 10:17:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11942
Registrován: 4-2003
Nemusí. Ani na operativních zálohách se to nevyžaduje. Jediní řidiči, co musí znát komplet pražský místopis bez výmluv, jsou taxikáři...
DIE VERGELTUNGSAFFE!
Mír není zárukou ničeho.
Válka je zárukou práce.
(Pán Well)
Fkam
Pátek, 19. května 2017 - 12:58:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2829
Registrován: 3-2011
vizionář - fakt ne. řidiči tramvají mají znát linky tramvají a co vím, tak u autobusů řidiči mají znát snad jen linky, které jezdí jejich garáž.
A pokud cestující neví, má dost možností si to zjistit.
Při nočních službách jsem akorát musel vědět, kde navazují noční autobusy (součást služebních desek), ale kam jedou nebo přes co, už nebyla má starost ani povinnost.

(Příspěvek byl editován uživatelem FKam.)
Denke zweimal, eh du einmal sprichst.
Pátek, 19. května 2017 - 13:17:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 544
Registrován: 12-2007
Ono je to dokonce tak, že i v rámci garáže nemusím znát všech našich 30+ linek, tím spíš, že jezdím jen kloubové, takže na plno krátkých linek se prakticky v životě nepodívám. Navíc se linkové vedení mění častěji než by bylo zdrávo a samozřejmě plno řidičů si hlídá jen ty svoje linky a ten zbytek tuší jen okrajově a někteří ani to ne
Pátek, 19. května 2017 - 16:54:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 248
Registrován: 7-2010
watslaw nakousl, že ulice Výstavní by si zasloužila obsluhu MHD a souhlasím, jen netušim, co tam vést, aby to mělo smysl a jen to nevytvořilo motanici busů v oblasti. Například za přesměrování 165 z Opatova (ulicemi Ke Stáčírně, Mírového hnutí/Výstavní a na Háje přijet z druhý strany) byste mě tu asi ukamenovali (společně s obyvateli kolem ul. Hviezdoslavova – ano, uvědomuji si, že bych je nechal závislé jen na 125 a uvědomuji si předimenzování ul. Květnového vítězství, ale to je jiný problém.)
provokatér
Pátek, 19. května 2017 - 18:09:37  
Neregistrovaný host
94.142.238.167
LvP: Výroky představitelů Ropidu, z loňského roku, k uvažovaným linkám tunely, jsou dohledatelné. Týkají se například "vysoké finanční náročnosti", "předpokládané příliš velké poptávky", "předpokládaného zdržování ostatní dopravou", "podpory ekologické formy přepravy cestujících a maximálního upřednostňování kolejové dopravy".
Zajímavé na tom je, že Ropid klidně použil dva argumenty proti tunelu, které jsou ve vzájemném rozporu. Linka, která by byla "příliš zdržovaná ostatní dopravou", by ve skutečnosti nebyla "příliš oblíbená". Pro Ropid asi bylo důležité mít toho proti lince tunelem co nejvíc. Odpor Prahy 6 byl pro Ropid zřejmě vítanou záminkou, jak magistrátní nápad s rychlejšími autobusy zahrát do autu.

Fkam: Kamenice je myslím dobrý příklad.

Makus: Je Písnice takový zdroj cestujících, aby měla zrychlená linka opodstatnění?
Podle mého názoru jsou rychlejší linky potřeba buď na delší vzdálenost nebo při přepravě velkého množství lidí jednou trasou.

Jeden výlet do historie. Před vznikem Ropidu jezdila 119 z Dejvické až do Šárky bez jediné zastávky. Ropid na linku časem přidal obě dvě zastávky, které jsou na Evropské postavené, aniž by to bylo kvůli dopravní obslužnosti potřeba. Proč? Protože "všechno má stavět všude".
provokatér
Pátek, 19. května 2017 - 18:26:58  
Neregistrovaný host
94.142.238.167
Obecně k cestování. Když jedu autem, tak si cestou neudělám 30 zastávek a nebudu několikrát přestupovat z auta do auta.
V MHD jsou samozřejmě zastávky a přestupy potřeba, ale všeho moc škodí.

Hlavní problém je, že na Ropidu mají zřetelnou převahu šotoušci, pro které je dobře jen tramvaj a vlak. Pro některé z nich ještě v třetí řadě metro, i když si nejde hrát s jeho linkami. (Metro by přitom v pražské MHD správně mělo být jednoznačnou prioritou.) Autobusy jsou pro tyhle profesionální šotouše "tfuj, tfuj", které trpí jen s nevolí.

Důsledkem "dopravní politiky" Ropidu pak logicky je vytrvale rostoucí automobilismus ve vnější části města. k dobré obsluze vnější části města veřejnou dopravou by totiž byla třeba hlavně co nejefektivnější kombinace metra a autobusů, nejen v radiálních, ale i v potenciálně významných tangenciálních směrech. To ale "nejde", protože pro průměrného zaměstnance Ropidu jsou autobusy oním trpěným "tfuj, tfuj".
Pátek, 19. května 2017 - 18:39:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6309
Registrován: 6-2004
provokatér. Zastávky úspěšně přibývají u tramvají... Bohužel naprosto nesmyslně, ale najde se dost tleskalů... Třeba na 22 za poslední roky máme +5 zastávek z toho má smysl jenom Čechovo náměstí... Jako bonus se udělá "humanizace" ulic a můžeme hodit MHD komplet do koše...
Martin
Pátek, 19. května 2017 - 18:54:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10222
Registrován: 5-2002
provokatér:
Jeden výlet do historie. Před vznikem Ropidu jezdila 119 z Dejvické až do Šárky bez jediné zastávky. Ropid na linku časem přidal obě dvě zastávky, které jsou na Evropské postavené, aniž by to bylo kvůli dopravní obslužnosti potřeba. Proč? Protože "všechno má stavět všude

Ten výlet do historie je ale velmi chybný.
119 zastavovala na zastávkách Sídliště Červený Vrch, Červený Vrch, Horoměřická a Koospol ještě před zřízením Ropidu. Naopak v roce 1997 byly zastávky Koospol a Červený Vrch zrušeny. Máte tedy velmi chybný výklad historie.

Zajímavé na tom je, že Ropid klidně použil dva argumenty proti tunelu, které jsou ve vzájemném rozporu
Opět není pravda a již několikrát vysvětleno. Tyto formulace zazněly v médiích a byly silně překrouceny. Ropid nikdy netvrdil, že linky v tunelech nechce. Nechce je policie v tunelech a P6 na Vítězném náměstí.

Názor, že linky nevyjedou z důvodu populárnosti, je holý nesmysl zformulovaný "kvalitní" prací našich novinářů. Bohužel šotoušská veřejnost bere nesmysly v médiích za prostý fakt.
Pátek, 19. května 2017 - 19:34:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7868
Registrován: 5-2002
provokatér: autobusová linka tunely má jaksi jednu vadu. Nemá kde zastavit u výjezdu z tunelů a jinam nemá smyslplné pokračování. A dál prostě další autobusy v P666 nechceme, zvláště pokud by se kvůli nim měly osekat tramvaje nebo plošná obsluha stávajícími povrchovými autobusy.

A argument Ropidu pak logicky byl - nemá to dělat konkurenci metru!
(relace Smíchov - Holešovice)
Pátek, 19. května 2017 - 21:27:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 537
Registrován: 1-2007
Myslím si, že když by o linku ve Výstavní ulici (naposledy tam snad jezdila linka 227 před asi 20 lety jednou za hodinu z Opatova) byl zájem, tak by tam nějaká linka vznikla. ale na zastávky Donovalská, Brechtova a Prašná, to zas není až tak daleko a navíc tam jezdí dvě metrolinky spojující všechny významné cíle na jižáku jako stanice metra, obchodní centra, pošty a jiné cíle občanské vybavenosti.
Podobné to bude též s oblastí ulice K Milíčovu, kde člověk může dojít na zastávku Horčičkova.

Změna či úprava trasy linky 165 na Jižáku by mohla váznout na vztahu Šeberova a Hrnčířů ke školám podél Hviezdoslavovy ulice či budovám jiné občanské vybavenosti (např. pošta)
watslaw
Pátek, 19. května 2017 - 23:35:36  
Neregistrovaný host
213.29.26.17
Paes: Donovalská, Brechtova a Prašná - ty řeší ulici Mírového Hnutí, já měl na mysli spíš oblast ulice K Jezeru a od přehrady. Ale je pravda, že do standardů se to ještě vejde. Ale podle nich by nebyla nutná ani linka Hviezdoslavovou a zajména zastávka Milíčov (kde je v docházkové vzdálenosti rovnou metro). Taky bych tam netahal metrolinku, ale jen midibus parametrů 203 táhnul přes zast. K Jezeru místo přes Polikliniku Háje, která je zbytečná úplně.

Z Otické a Exnárovy už je to na Horčičkovu docela daleko, a v ulici K Milíčovu jsou zase dvě školy a domov důchodců (k nim se dnes midibusy všude dělaj) a navíc významný zdroj rekreace v Milíčovském lese a statku. Neříkám, že by se bez toho nedalo žít, ale tady by mi přišel midibus mnohem užitečnější, než na desítkách jiných míst, kde se zavedl.
Nesni
Sobota, 20. května 2017 - 11:18:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1426
Registrován: 6-2014
Borovička:
prostě další autobusy v P666 nechceme, zvláště pokud by se kvůli nim měly osekat tramvaje
Myslím, že si nemusíte dělat žádné starosti. Prostě žádné další autobusy nebudou, důvod se vždycky najde. Žijete ve správné čtvrti, nic není problém. Metru na Petřiny se zkracoval interval na polovinu, samozřejmě tam zůstaly 2 tramvajové linky. Všechny autobusové linky na Evropské se ale musely zkrátit na Nádr. Veleslavín. Teď Krnáčová uvažuje o dalším metru na Praze 6, tentokrát z Nádr. Veleslavín na letiště. A nebojte se ani rekonstruované železniční trati 120, za tuším 3,5 mld. Kč z peněz nás všech povede v tunelu. To obyvatelé jiných MČ takové štěstí nemají. Prostě se jim pod okna paneláků zavedou třístovkové linky a autobusová nádraží pro tyto linky původně připravená zejí prázdnotou. Případ Hájů a Ládví.

(Příspěvek byl editován uživatelem Nesni.)
Sobota, 20. května 2017 - 14:36:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 815
Registrován: 1-2012
Btw, proč všechny 112 staví ve všech zastávkách, včetně posilových pořadí? To je takový problém zavést přímé spoje jen do ZOO?
"A přijde novej, mladej, a to bude sekáč pánové, ten se nezakecá."
provokatér
Sobota, 20. května 2017 - 17:26:09  
Neregistrovaný host
94.142.238.167
K lince 119. V roce 1997 už byl Ropid, ale ještě neřádil v linkovém vedení a "zastavovací politice" jako černá ruka. (Vyložené řádění začalo až zhruba v letech 2008-2010, kdy tuto organizaci definitivně ovládli šotouši.) Co se týče většího počtu zastávek ke konci provozu z Dejvické, tak v "trvalém provozu" byla skutečně jen jedna, ale každá dlouhodobá i krátkodobá výluka tramvají byla záminkou k přidání řady zastávek. V té době bylo skoro víc výluk než "trvalého provozu". Každopádně, napsal jsem to špatně, sypu si popel na hlavu.

K tehdy uvažovaným linkám tunely:

- "Zároveň je snahou organizátora MHD podporovat ekologické formy přepravy cestujících a maximálně upřednostňovat kolejovou dopravu."

Tato věta tvoří samostatný odstavec v tiskové zprávě Ropidu zhruba z 27.4.2016. Autorem výroku tedy byl šotouš z Ropidu, nikoli novináři.

- „Zavedení nových páteřních autobusových linek ve všech tunelech Městského okruhu by pro rozpočet města představovalo zátěž v objemu několika desítek milionů korun ročně

Autorem výroku ze stejného data byl náměstek ředitele Ropidu.

Provoz autobusových linek by tak byl zejména ve špičkách výrazně ovlivňován, což by se projevilo na jeho nepravidelnosti

Autorem výroku opět byl náměstek ředitele Ropidu.

Co si z toho měli novináři vzít? Proč se maximální preference zmiňovala právě v souvislosti se zvažovanými zrychlenými autobusy? Proč Ropid mluvil ne jen o výdajích, ale rovnou o zátěži? Když si to novináři přeložili cimrmanovským způsobem, tak to podle všeho pochopili naprosto správně. On totiž Ropid najde nějakou záminku proti prakticky jakékoli rychlejší autobusové lince v MHD. Stejně tak nachází záminky i k ořezávání a zpomalování zrychlených linek v příměstské dopravě, hlavně při jejich integraci.
provokatér
Sobota, 20. května 2017 - 17:59:37  
Neregistrovaný host
94.142.238.167
9001: Tipuju, že těch pět "historicky nedávných" zastávek na lince 22 je:
Obchodní centrum Hostivař, Dubečská, Čechovo náměstí, Břevnovský klášter, Obora Hvězda.

Když chtějí na Ropidu vidět linku 22 jako celoměstskou páteřní linku, na kterou má třeba na konečné ještě něco navazovat, tak je to množství zastávek samozřejmě špatně. Páteřní linka v normálním dopravním systému nemůže být zároveň tragický vymeták. Kdyby se ale 22 chápala jako páteřní jen v centru, a na okraji se brala spíš jako přímý návoz na metro, tak to nemusí být tak úplně špatně. Za kvanta nových zastávek nemůže jen Ropid. Je na tom ale jasně vidět, jak neslučitelná je páteřnost se zastávkovostí. Cestovní rychlost skoro nula nula nic, pořád to někde stojí, zastávky, semafory, pomalé jízdy přes řady výhybek atd ...
Sobota, 20. května 2017 - 18:21:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6312
Registrován: 6-2004
provokatér: Tak 6 ...Ještě Novoměstká radnice[satan]
Sobota, 20. května 2017 - 21:22:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 249
Registrován: 7-2010
watslaw: Pokud se nic nezměnilo, tak obnovení zastávky K Jezeru blokuje Policie, tj. vyžadovalo by to jisté stavební úpravy (podrobnosti nevím).