Diskuse » Archiv 2017 » Tramvaje a metro » Optimalizace linkového vedení v Praze » Archiv diskuse Optimalizace linkového vedení v ... do 03. 05. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Optimalizace linkového vedení v ... do 03. 05. 2017

dolů
   autor příspěvek
Sobota, 29. dubna 2017 - 18:38:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13437
Registrován: 10-2004
9001: Protože metro nemá dobře zaháčkované lobbisty. Kdyby se s tramvajemi zacházelo tak, jako se zachází s metrem, tak jsou dneska někde na na 85-90% dnešních výkonů. A tak zatímco u tramvají není problém výkony navyšovat, u metra se daly úpravy dělat pouze v rámci výkonů do včerejška, jen ten Motol se dal posílit, protože vlivní politikové bydlí na Praze 6.
Nesni
Sobota, 29. dubna 2017 - 19:28:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1383
Registrován: 6-2014
Metro C bylo v období 18:30 - 20 hod. obsazeno dostatečně. Bylo možné potkávat řadu lidí s nákupními taškami. Pánům z ROPIDu možná přes den nakoupí hospodyně, většina lidí ale vyrazí na nákupy sama po pracovní době, a proto nejedou domů v 17:00. Prodloužení intervalu hodnotím jako nerozumné. Do soupravy byl někdy problém se vmáčknout, jsem zvědav na úterý.[sad] Ale tak o nic nejde, hlavně že jsme zrušili 232, třeba se někdo chytí a fakt pojede do Vršovic na tramvaj. Aspoň se nebude muset mačkat v metru. A doporučuju linky 38x odklonit na Nádraží Hostivař, prostoru je tam dostatek, a nebude se muset pásmovat 22. Na Radošovické tím vznikne místo pro 19.
Sobota, 29. dubna 2017 - 20:02:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6245
Registrován: 6-2004
Fkam: Co tím chtěl básník říci? Pár z mých kamarádů taky chodí na přesný čas, protože do jejich vísek za Prahou 3xx jezdí podobně...

Orky: A to se nám pořád někdo snaží namluvit jak se po roce 89 spousta věcí změnila[uhoh]... Stranická knížka pořád funguje...

Nesni: Vzhledem k tomu jaká bude přesnost tak o tom dost pochybuji...
Sobota, 29. dubna 2017 - 23:25:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1678
Registrován: 12-2007
Orky: Ono se nejedná o vlivné politiky, ale o vlivného ministra, který se možná po volbách vrátí do své funkce.
Iiii
Neděle, 30. dubna 2017 - 10:48:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3203
Registrován: 5-2002
Co se týče souběhu busů a metra na Proseku, je to dáno hlavně blbým trasováním metra. Směry pro autobusy Kobylisy-Vysočany a Palmovka-Letňany jsou prostě dané komunikační sítí i poptávkou, busy jinak jezdit nemůžou.
Neděle, 30. dubna 2017 - 10:54:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1680
Registrován: 12-2007
Iiii: Ono je to do jisté míry způsobeno tím, že po velkém oblouku se u stanice metra Prosek metro C blíží ke stanici metra B Vysočanská. A pokud někdo jede z centra anebo do centra, a popř. dál metrem B, potom nechce přesedat na Florenci na metro C, kde přestup je asi nejkomplikovanější, a raději jede na Palmovku, anebo na Vysočanskou Béčkem a pak přesedne na autobus, a to, i když bydlí na Proseku anebo v Letňanech.
Mladějov
Neděle, 30. dubna 2017 - 10:56:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10197
Registrován: 3-2007
Orky Bobikovi : A k čemu tu kompatibilitu potřebuješ? Není důvod přesouvat soupravy mezi jednotlivými linkami a do budoucna ani nebude.

No o věci jako úspory z rozsahu jsi snad slyšel ?

Jinak ono je návrat k automatickému provozu D fakt, nebo se jen Krnáčová (či ten, kdo jí to psal) spletl a opsal to ze starých materiálů ?

Totéž etapizace D, mmch je mooc hezké psát, jak bude příjemné pro cestující s plnou Wifi a mobilním signálem (když se ještě ani nekoplo), holt argumenty pro Joudy - viz prezentace na dpp.cz.
Neděle, 30. dubna 2017 - 11:16:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7133
Registrován: 2-2006
"Vozovna Žižkov?"
Pátá linka na Vozovně Žižkov bude přínosnější ? V čem ?
Opravdu silná relace Biskupcova - Palmovka zůstane na 10 a 19 s vidinou nuceného zesílení přestupu na už teď přetížený Biskupcový ?
Tudy cesta fakt nevede ! Chce to vidět i ty souvislosti, který takovou "jako by úsporou" způsobíš..
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...

Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Neděle, 30. dubna 2017 - 11:27:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13438
Registrován: 10-2004
Mladějov:
"No o věci jako úspory z rozsahu jsi snad slyšel ?"
A to má jakou souvislost s tím, že nemáme kompatibilní systémy na metru? Na všech trasách v posledních letech roste počet cestujících. Chytrý objednavatel by dneska redukce na metru dělal pouze v případě velikého výpadku prostředků na financování. I pokud by někdy došlo na úspory, tak důsledkem bude to, že soupravy budou postávat v depu, ne to, že by jezdily na jiné trase.
Mladějov
Neděle, 30. dubna 2017 - 11:38:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10200
Registrován: 3-2007
?????

No přece, že nemusím mít tak veliké zálohy, když mohou vozidla na všechny trasy a z toho vyplývající úspory.
A (např.) doby omezování Béčka z důvodů nedostatku vozidel si pamatuji velmi dobře - a vypomoci jinými vozidly prostě technicky nešlo.

Ropidí redukce metra je úplně jiné téma, s tímto nesouvisející.
Neděle, 30. dubna 2017 - 12:08:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13439
Registrován: 10-2004
Teď je na všech trasách vozidel dostatek s dostatečnou zálohou a obávám se, že nějaké významné prodloužení dál, které by mohlo promluvit do jejich počtu, je za zenitem těch souprav. A významné omezování snad nehrozí. To, že má být na déčku automatika, je naprosto vpořádku a myslím si, že až přijde čas na modernizaci současných zabezpečovaček, půjde se stejnou cestou na všech trasách.
vždy
Neděle, 30. dubna 2017 - 12:08:50  
Neregistrovaný host
94.113.221.6
Pásma i v metru mohou fungovat, jen by to chtělo upravit interval, mezi dlouhými a krátkými.
Asi to lze ukázat na 22/23, kde je 23 posílána na půl mezi 22. Stává se, že přeplněná 22 má zpoždění, tedy vlak připojující se po trase najíždí na čas, těsně za ten plný vlak a tedy logicky nikoho neveze a zpoždění přeplněný vlak se stále víc propadá do zpoždění, kvůli dalšímu přeplňování. Kdežto, kdyby 23 byla vyslána "těsně" před 22 (například 3/5 nebo i 2/6) tak 23 má větší pravděpodobnost vyžrat skupiny turistů, které odveze a díky tomu 22 plná z konců už nebude přetěžována a dokáže i krátit zpoždění, nebo minimálně se udržet na stejné hodnotě, čímž v celé trase vznikne rovnoměrné rozložení zátěže.
stejně v tom metru, pokud by při i10 najela mašina 3-2 minuty před, vyzobala centrální úsek, aby vlak na okraj nebyl přeplněn....otázka je, jestli by to nevyšlo stejně draho jako posílení celé trasy, nicméně aspoň by zůstaly zachovány zavedené návaznosti.
vždy
Neděle, 30. dubna 2017 - 12:12:52  
Neregistrovaný host
94.113.221.6
ještě by mohl jít udělat proklad 22 6/9, tedy 9 minut před "krátkou" 22 s tím, že 9 minut by zase rozsekla 23 na 6/3,nebo 5/4.
Mladějov
Neděle, 30. dubna 2017 - 12:26:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10201
Registrován: 3-2007
>Teď je na všech trasách vozidel dostatek s dostatečnou zálohou

..což nic nemění na faktu, že nekompatibilita tras ssebou nese zvýšené náklady nejen v oblasti údržbových nákladů.
To jsou věci, které se, sry, dočteš v každé ekonomické učebnice, že si to DP dělá po svém a dráž, stejně jako celou řadu jiných věcí, není argument pro.

Co se týče aut. provozu, jsem pro, ovšem zas to není nutně nekompatibilní, v takovém Norimberku jezdí na jedné trase ručně i automaticky řízená metra, asi jim neřekli, aby to stavěli všechno nekompatibilní.

Mně připadá, že důvody jsou spíš ve zkostnatělosti a špatné komunikaci uvnitř DPP, nakonec mi celkem stačila diskuse o věci tak jednoduché, jako úsekové děliče u tramvají.
A rezervy ve vozidlech el. trakce v desítkách procent (i okolo 40-50% !!!) jsou velkou finanční zátěží, i když to bagatelizuješ.
Martin
Neděle, 30. dubna 2017 - 12:36:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10211
Registrován: 5-2002
Orky:
A když zavzpomínaš na stav před rokem 2008, tak současný stav je blízký stavu před otevřením metra, dokonce mi hrubým odhadem přijde, že v některá období je nabídka dokonce vyšší.
Pak taky ale musíš respektovat, že se za posledních 9 let podstatně zvýšil počet obyvatel na Proseku (kompletně nová zástavba v okolí Lovosické), v Letňanech, Čakovicích, Kbelích a Vinoři. Do toho vstoupily modré zóny a setrvalý růst satelitu. Těch lidí prostě v ose Vysočany-Prosek-Letňany-Čakovice-Středočeský kraj jezdí více než v roce 2008.

9001:
Demon+Martin: Vozovna Žižkov?
Nezlobte se, ale této otázce nerozumím, budu tedy dedukovat. Linku 16 byste ukončil u vozovny Žižkov a zavedl 19 v trase Palmovka-Lehovec. Pak Vám jednoznačně rupne 10 ve vazbě Palmovka-Vinohrady. Mohu rád doložit průzkumy. Vzít přímé spojení Praze 9 nahoru na Žižkov a Vinohrady bych Vám také přál projednávat.
Neděle, 30. dubna 2017 - 12:56:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13440
Registrován: 10-2004
vždy: Budu teď mluvit hlavně o metru. Předsazení intervalu má několik zásadní problémů: Interval v centrální části je nerovnoměrný, z čehož plyne i průměrné delší čekání na spoj. Ale to není až tak zásadní, horší je to, že souprav, když souprava za pásmem přijede už slušně vytížená. To byl třeba problém po zprovoznění áčka. Ukážu na příkladu. Pokud je poptávka za pásmem třeba 40% poptávky v centru, tak pro rovnoměrné vytížení obou souprav je potřeba, aby do vlaku, který přijede z úseku za pásmem nastoupila z těch zbývajích 60% pouze 10% z celkové poptávky v centru. Aby se toho dalo dosáhnout, tak by intervaly měly být na střídačku v poměru 1:5. Toho se nedá dosáhnout ani v sedle, natož ve špičkách. Pásmo v metru může být funkční pouze v případě, že poptávka z pásmovou stanicí je enormně malá oproti součtu v centrálním úseku a nebo za předpokladu, že centrální úsek je předimenzován. A samořejmě nelze zapomenout na ještě jeden problém, a to za přepokladu, že pásmo je jenom na jedné straně. Předsazení z důvodu páasm na jedné straně postrupné výměny cestujících přestává předsazení fungovat a sopurava z delším odstupem začíná být plnější. V Pražských podmínkách bude funkční pásmo akorát na Depo a bylo by funkční do Motola, nikde jinde funkční nebude.

Mladějov: Kde jsou v elektrické trakci zálohy 40-50%?

Martin: Je mi jasné, že výstavba do provozu promluvila. Ale tolik lidí, aby to ospravedlnilo současný stav, tam ale není. Třeba o víkendech je u úseku Vysočanská - Letňany zbytečný převis nabídky nad poptávkou evidentní.
vždy
Neděle, 30. dubna 2017 - 13:16:53  
Neregistrovaný host
94.113.221.6
Orky, vůbec tvému vysvětlení nerozumím.
Radši bych to propral reálně:
interval po 21:00 10 minut, trasa B, dochází k přetížení Náměstí Republiky - Anděl.
Vložím vlak v úseku Florenc-Smíchovské nádraží v 2,5/7,5, tedy tak aby vložák vyzobal téměř celou relaci, která přetěžuje kritický úsek. Něco do něj vleze co i pojede dál, neb vědí, že si aspoň na ten Smíchov sednou. A co si z pásem na B pamatuji, tak se tak chovalo cca 30% obsazení za pásmo. A na A se tak chová 50% což už je hodnota docela blízká rozptylu frekvence za pásmo, při rovnoměrně rozloženém intervalu.
Takže mi stále vychází, že by to fungovat mělo. A vono zrovna pásmo na B,by ušetřilo spousty vozokm.
Samozřejmě, že tento model může fungovat jen do okamžiku, pokud ten interval před dlouhým spojem můžu zkrátit na 1:3 což jsou defakto jenom víkendy a večery.
Moc by mě zajímalo,zda by to v reálu fungovalo.
Nesni
Neděle, 30. dubna 2017 - 13:19:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1387
Registrován: 6-2014
Martin:
Vyjádříte se také k důvodům prodloužení intervalu metra C, které začíná už v 18:30 hod.?
Neděle, 30. dubna 2017 - 18:36:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6247
Registrován: 6-2004
Demon: V ničem. Jenom mi to ušetří prostředky na vození vzduchu na Kolbenově

Martin: 19 v úplně původní podobně Lehovec - Palmovka - Strašnice.
Projednávat? Že jste se vydali cestou se všemi za dobře je Vaše volba. Zatím funguje, protože metro je radnicím ukradené a povrch co je vidět, se navyšuje podle libosti.

Ale nemá cenu se v tom dál pitvat;-).Prostě tramvaje jsou v oblibě a tak se sype. Po zaplacení celodenního provozu do Motola jsem už přestal věřit v logiku, ale jenom ve stranické knížky.

Uvidíme jak budou karty rozdané po volbách. Ono těch kostlivců čeká na novou radnici, minimálně ve vozovém parku, poměrně hodně.
Pondělí, 01. května 2017 - 10:56:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 523
Registrován: 1-2007
Nevím, do jaké míry ji někdo zaregistroval či si ji někdo všiml, ale u svých modřanských linek došlo k tomu, že interval v neděli ráno je posílen interval z 30 na 20 minut a upraveny první a poslední spoje (jakož i úpravy posledních spojů nočních autobusů (zrušení, zkrácení trasy) ve prospěch prvních ranních.

Nevím, jak je to jinde ale interval 30 minut v neděli ráno bohatě dostačoval a peníze se daly použít na posílení jinde.
Pondělí, 01. května 2017 - 12:14:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13441
Registrován: 10-2004
Paes: Všiml jsem si toho. Interval 30 minut je sice poptávkově dostatečný, na druhou stranu je potřeba říct, že v sídlištích s mnoha tisíci obyvatel obzvláště tam, kde jezdí jenom jedna linka, to už je interval za hranicí. Interval 20 minut by, kromě období s noční dopravou, měl být na sídlištích maximálním intervalem. Dal jsem si práci s tím, kolik vlastně posílení ne 20 minut nejen v neděli, ale u většiny linek na jihu i v sobotu stálo a došel jsem k částce zhruba 2 miliony (zahrnuté linky: (106, 139, 150, 189, 196, 197, 215 a 253/190). To je částka velmi malá na to, co se za ní pořídilo.
Pondělí, 01. května 2017 - 21:17:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7135
Registrován: 2-2006
"Jenom mi to ušetří prostředky na vození vzduchu na Kolbenově "

Nějak jsi zapomněl zmínit, že to vyjde ve finále dráž a 19 mezi Palmou a Želvou rozhodně na sólo nebude.
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...

Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Ivoo
Pondělí, 01. května 2017 - 21:39:06  
Neregistrovaný host
94.112.121.233
Dneska na Petříně několik akcí a lanovka praskala ve švech.



[fotic]
Pondělí, 01. května 2017 - 23:13:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1682
Registrován: 12-2007
Ivoo: Já bych dnes lanovkou na Petřín nejel. Jel jsem s ní včera okolo 3. hodiny, a lanovka byla pěkně narvaná, cca tak 4/5 tvořili cizinci. Takže jsem se dostal až na třetí spoj. A dnes, kdy si nahoře dala sraz ještě jedna dříve významná politická strana, to zase muselo být narvanější. I když si myslím, že i dnes asi převahu cestujících tvořili cizinci.
Pondělí, 01. května 2017 - 23:56:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 524
Registrován: 1-2007
V případě linek v oblasti Lhotky a Krče by neškodilo připomenout, že většina sídlištních celků na jednotlivých trasách má na vybranou na kterou půjdou linku, tedy že interval je v podstatě poloviční. Tím spíše, že většina oblasti má navíc spojení jak k metru C, tak k metru B. Takže se nejedná o interval 30 minut ale 15 minut.

Vzhledem k tomu, že v oblasti bydlím, tak usuzuji ze svého pozorování, že posílení linek není potřeba.
Ono nejde o 2 000 000 Kč, ale jde třeba o to, že je potřeba zase vzít alespoň o jednu až dvě směny navíc. Což v případě 8 linek ze týden znamená cca 10 směn a tedy potřebu o 2 nové řidiče navíc, na pokrytí nedělního posílení.
Úterý, 02. května 2017 - 07:49:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13442
Registrován: 10-2004
Paes: Jenže spojení k metru B a C pro většinu spojení nemá alternativu. A to, jestli jde o nárůst řidičů, bych si netroufal tvrdit, ale myslím si, že by měl jít nakrelit jako nulový. Řidiči se spíš plýtvá na jiných relacích v daleko větším počtu.
watslaw
Úterý, 02. května 2017 - 12:12:51  
Neregistrovaný host
193.29.76.37
Jsou někde k dispozici ty průzkumy, na základě kterých vyšlo, že je nutné posílení večerů až do 22:30, oslabení C kolem 18 hodiny a že už není třeba páteční grafikon?

To omezení v pátek dřív bylo přehnané, nicméně zejména kolem 17-19h mi přijde, že v pátek jezdí lidí méně a naopak více hned po poledni?
Úterý, 02. května 2017 - 12:57:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13443
Registrován: 10-2004
watslaw: C kolem 18 hodiny na úseku Muzeum - Kačerov omezené nebylo, dokonce dle tram-bus.cz přibyly 2 spoje. Potíž je v tom, že bylo celkem radikálně omezeno céčko po 20 hodině (-29%) a tím odjíždějí soupravy dřív do depa, čímž vzniká pásmový provoz za Kačerov v intreval 5:30 nevhodně ne konci špičky. Problém s pátečním GVD byl v tom, že byl oproti zbytku týdne delší interval, což působilo přeplňování. Z tohoto hlediska bylo zrušení pátečního omezeného GVD správné a myslím si, že dřívější náběh páteční špčiky nebude významnějším problémem. Do budoucna se tak může páteční GVD obnovit s tím, že půjde pouze o určitý posun směrem k dopoledni.
watslaw
Úterý, 02. května 2017 - 14:19:35  
Neregistrovaný host
193.29.76.37
Orky: Tak jak byl, nevyhovoval, to souhlas, ale příjde mi, že okolo té 18h je v pátek třeba v busech volněji. Ale zajímalo by mě, jaká čísla se skutečně naměřila.
Mladějov
Úterý, 02. května 2017 - 15:03:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10215
Registrován: 3-2007
V busech je volněji..ale metro při pátečním GVD už leckde bylo (úplně zbytečně) masox.

Já fakt nevím, proč se tady kontinuálně obhajuje jakákoli přidaná tramvajka kamkoli, i když to vozí vzduch (zdravím 14 do Vysočan), ale u metra místní tramšotouši i Ropid, bohužel, vždycky dojde k tomu, že "se to pobere".
Já bych podepsal (Martinovu) teorii, že metro se má co nejvíce vytěžovat a ne produkovat další a další povrchové linky, co ty lidi z toho metra vysávaj..akorát, že praxe je právě opačná a k tomu, bohužel, stálé ustupování P6, které je na úkor všech ostatních MČ vyhovováno v oblasti MHD naprosto nesmyslně a nekoncepčně (za všechno jen zrušení pásma do Motola).
f.v.
Úterý, 02. května 2017 - 15:34:45  
Neregistrovaný host
82.145.219.74
To je zajímavý,nedávno jste všichni řvali,že každý druhý metro končí na Petřinách,a teď řvete,že všechno jede až do Motola....
Úterý, 02. května 2017 - 18:50:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13444
Registrován: 10-2004
watslaw: Samozřejmě, že je v pátek kolem 18 volněji, protože je poslední pracovní den před víkendem, řadda lidí se snaží jít z práce dřív, řada odjíždí na víkend, výuka na vysokých školách funguje jinak, na středních nejsou odpolení vyučování... Je to netypický den, špčika je určitě dřív. Ale je otázka, jestli je natolik jiná, aby musel být jiný jízdní řád.
Jaká se naměřila čísla Vám nikdo neřekne. Výsledky z průkumů byly vždycky důverná čísla, i když teď se to třeba v rámci příprav změn tramvají prolomilo a něco se ven dostalo v rámci představení. Já hlavně pochybuju, že vůbec nějaká významná srovnání z výstupů běžných dní a pátků vůbec existují.

Mladějov: Pokud bych měl ukázat na nejslabší ukazatel současného plánování, tak je zcela jasný: Je to efektivita vynaložaných prostředků. Kdyby se to, co se zbytečně vyházelo na navýšení převážení vzduchu použilo tam, kde je to potřeba, hlavně na metro o víkendech, ale i další věci, tak počet přetížených spojů významně klesl. A když vidím, co je ve schváleném souboru od Prahy, tak naděje na zlepšení moc není. Ale hlavně že bude 187 Letná - Bulovka za 7 mega...
Úterý, 02. května 2017 - 18:53:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3725
Registrován: 5-2003
Je fakt, že kdyby se na povrch aplikoval stejný "standard obsazenosti" jako na metro, tak by u tramvají a autobusů rázem stačilo možná poloviční vypravení...[biggrin]
Určitě to bude ňákej bandita, jenže moje paměť se stále ještě nechytá, film o sedmi statečných běží mou hlavou,
odkud já jenom znám ten jeho výraz, Calvera, no ne, buenos dias, odkdypak jezdíš městskou dopravou?

P. Dobeš: Calvera

Garfield
Úterý, 02. května 2017 - 23:15:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12237
Registrován: 10-2004
Mám vysledované, že v pátky bývá proti ostatním dnům slabší ranní špička (tram, metro C i A), ale odpolední špička kolem 17:00 je podobná ostatním dnům (ještě pořád opouští Prahu pracující, ale už je tu i hodně turistů), takže jsem rád, že konečně ten nesmyslný páteční JŘ skončil.
Úterý, 02. května 2017 - 23:17:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7136
Registrován: 2-2006
Tak kdyby náhodou někoho napadlo aplikovat stejný "standard obsazenosti" na metro jako na tramvaje a autobusy, tak by to metro rázem nemělo koho vozit, jelikož se provoz celkem logicky čím blíž centru tím víc zahušťuje.
Tímhle přístupem byste získali akorát víc busů z Hornídolní po 55 muinutách, což není příliš user friendly.
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...

Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Mladějov
Úterý, 02. května 2017 - 23:26:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10224
Registrován: 3-2007
Garfield : Mám podobná zjištění.
Páteční omezené GVD pocházejí už ze 70. let, kdy se dělalo ve fabrikách 6-14, v kanclech nejdéle většinově tak do 15.30, a fakticky lidi utíkali dřív, dneska je to jinak (a to i v ostatní pracovní i volné dny).

Takže taky díky za skončení oslabování v pátek odpoledne a večer.
Martin
Středa, 03. května 2017 - 07:52:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10212
Registrován: 5-2002
9001
19 v úplně původní podobně Lehovec - Palmovka - Strašnice.
Na které koleji 19 na jihu ukončíte, když máte Nádraží Strašnice, Kubánské náměstí, Černokosteleckou, Minskou a Olšanské hřbitovy obsazené?

Pokud pošlete 16 na Spojovací, kde ukončíte 11? Máte opět problém s plnými smyčkami. Opět výstřely od boku stejně jako s počtem spojů v centrálních uzlech.

protože metro je radnicím ukradené
To máte naprostou pravdu, a právě o to těžší je na provoz metra získat finance navíc. Vážně si peníze netiskneme. A věřte mi, že mě víkendový provoz na metru trápí ze všeho nejvíc.
Středa, 03. května 2017 - 08:40:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13445
Registrován: 10-2004
Martin: Na Olšanských hřbitovech je ještě jedna kolej volná a exsituje smyčka Vápenka. Linka 19 by se klidně mohla převlíkat ze 13 na Čechově náměstí. pokud by se chtělo, možnosti jsou.
Metro má být záležitostí Prahy, nikoliv radnic, tady jasně selhala Praha, pokud věděla, že problém o víkendech je. Vůbec vliv radnic by měl být na bázi poradní, nikoliv to, že dostanou vše o co si řeknou, protože právě uspokojování zbytečných potřeb radnic je jednou ze zásadních věcí ovlivňujících současnou špatnou efektivitu vynaložených prostředků. Praha dává na dopravu peněz dost, jen se s nimi neumí zacházet. To, že nejsou peníze, je výmluva, peníze jsou: Válejí se ve Vysočanech, Modřanech, Třeboradicích, některých midilinkách, a mnoha dalších... A na mnoha dalších místech zmizí v dalším půl roce až roce (Zahradní město, 187,...).
linka 19
Středa, 03. května 2017 - 09:05:11  
Neregistrovaný host
194.228.223.242
Na které koleji 19 na jihu ukončíte, když....
Všechno jde, když se chce:
- Na Kubáni běžně končily 3 linky (není to ideál, ale jde to)
- Je možné něco z oblasti prodloužit po lince 19 (např. linku 4 aby bylo spojení alespoň ve špičky, kdy busy nejvíc trčí v kolonách)
- Pohrát si s linkovým vedením více při zachování linky xx z yyyy - Koh-i-noor - a dále jako 19.

Současný stav tramvají je katastrofický. Je spoustu linek v sólech, která nárazově v PD nepobírají, přeplňují obratiště => není rezerva pro výluky, nebo pro příp. obracení extrémně zpožděných spojů na trase.
Je pravda, že jsou/byly nabízeny nová přímá spojení pro méně frekventované směry. Jejich zrušení (úpravu) však nebude žádná MČ akceptovat. Tak nezbývá, než posilovat sóla na dvojice kvůli relativně krátkým úsekům, nebo zavádět další sólo linky pro odlehčení přetíženého a vzniká začarovaný kruh.
Žirafa
Středa, 03. května 2017 - 09:35:58  
Neregistrovaný host
193.85.233.102
....Vůbec vliv radnic by měl být na bázi poradní, nikoliv to, že dostanou vše o co si řeknou, protože právě uspokojování zbytečných potřeb radnic je jednou ze zásadních věcí ovlivňujících současnou špatnou efektivitu vynaložených prostředků.
Tato slova by se měla tesat, protože jsou totálně pravdivá.
Bohužel takto pražská MHD dnes funguje. Praha 6 si přikáže a je to tak. Praha 7 si umane a zase konáme podle ní. Jiné městské části spí, a tak se jejím občanům doprava jen zhoršuje.
Ropid by měl jednat opravdu s magistrátem a řešit dopravu celoměstsky.
Jinak se nezbavíme souběhů C-152-177, vození vzduchu v tram na Divoké Šárce atd.
Ploki
Středa, 03. května 2017 - 09:53:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 591
Registrován: 2-2012
Jeli jste už posílenou 136?
Jezdí mnohem prázdnější (o více než 16% posílení) než minulý týden.
Včera ráno bych možná chápal, když jsem z Letňan na Vysočanskou jel 52 minut a se mnou jelo 9 dalších cestujících +3 kteří nastoupili na Proseku (předchozí spoj mi v Letňanech ujel, čekal jsem 5 minut, před námi nejela ani 195 ani 375).
Dnes byla Prosecká zcela prázdná, semafor na estakádě opraven, ale cestujících nebylo o moc více. Na Letňanské jsem nastupoval jako dvanáctý cestující, jeden nový přistoupil na Novém Proseku a další čtyři na Proseku (6-2), ale 17 cestujících v autobuse s kapacitou 90 je opravdu na pováženou. Za námi jela 375, na Letňanské jsem čekal asi 4 minuty (předchozí 136 jsem neviděl, směr Vysočanská během čekání žádný autobus).
Za Nádraží Libeň v úterý 14 cestujících, dnes 13. Před Ohradou v úterý 8 cestujících, dnes 14. Za Rokycanovu nevidím a zde včera i dnes přistupovalo pouze 5.
V úterý v Letňanech vystoupilo ze 136 cca 25 cestujících, dnes jsem přestupoval na Letňanské.
Čas přestupu na 136 v Letňanech/Letňanské cca 8:20.
3xx jsou zkáza pražské MHD! Resp. pro ty, kteří cestují pouze po Praze.
Středa, 03. května 2017 - 10:09:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1083
Registrován: 4-2004
Tak zrovna souběh C-152-177 není nic, čeho by bylo záhodno se zbavovat, naopak. Martin tu před časem psal, že jedna busová linka na tu relaci nestačí, leda byste chtěl vazbu Vysočany – Kobylisy zrušit (nesmysl). Busy jsou využité a to C pod nimi nejezdí tak prázdné, aby to představovalo zásadní problém. Rozhodně v tom nevidím nějaké kontraproduktivní ustupování MČ, jako třeba v případě dvanáctky přes Letnou.
watslaw
Středa, 03. května 2017 - 10:51:36  
Neregistrovaný host
193.29.76.37
Martin:
"Na které koleji 19 na jihu ukončíte, když máte Nádraží Strašnice, Kubánské náměstí, Černokosteleckou, Minskou a Olšanské hřbitovy obsazené? "
Převlékáním na 6, 4, nebo 24 (popř. 7).


Martin:
"To máte naprostou pravdu, a právě o to těžší je na provoz metra získat finance navíc. Vážně si peníze netiskneme. A věřte mi, že mě víkendový provoz na metru trápí ze všeho nejvíc."
A posílení mezi 21:30 a 22:30 mělo větší politickou podporu, nebo jste zaznamenali tou dobou větší přeplňování, než o víkendu na C?
Středa, 03. května 2017 - 10:54:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6254
Registrován: 6-2004
Martin: Je to komplexní změna. Jak už tu zaznělo přede mnou. Možnosti jsou, protože zavedením 19 a vrácením 16 na Spojovací by ztratila smysl 11 atd atd.

Tak jsme opět u té politické slabosti... Pokud se ustupuje podle stranických knížek tak výsledek vidíme...

152+177 je neskutečné vyhazování peněz... Průzkumy jsou jedna věc, ale realita je věc druhá... Po každé co tam jedu, tak si obě linky jedou na kufru, takže papírově máme větší kapacitu, realita je taková, že první jede plný a druhý jede s pár lidma...

Martine Vaše hraní s čísličky naprosto ignorující dopravní situaci kudy busy jezdí je opravdu už hodně směšné!!!
Středa, 03. května 2017 - 12:20:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7137
Registrován: 2-2006
Pánové watslaw&linka19 a další: linka 19 jak jí nesmyslně navrhuje 9001 je sólo, takže spojení s 4, 6, 7 nebo 24 je úplně mimo mísu. Pokud by byla ve dvojicích, nejenže neušetříte, ale ještě vytvoříte další vzduchovozič.
To že někde kdysi končily tři linky na dvou kolejích nebo teď dvě na jedné, rozhodně nelze brát jako příklad hodný následování.
Pokud už chci mermomocí něco kritizovat, tak si aspoň zjistim podrobnosti... [wink]
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...

Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
332
Středa, 03. května 2017 - 12:41:58  
Neregistrovaný host
94.112.194.251
watslaw: Procházka a spol. byli za převlékání linek na tomto webu dennodenně osočování a najednou by to nevadilo... Navíc linka 19 je úplně, ale úplně zbytečná, v pohodě stačí model 10 a 16...
19
Středa, 03. května 2017 - 12:46:38  
Neregistrovaný host
78.45.198.72
Martin: Vy v Ropidu mě fakt bavíte. 19 nejde ukončit na jednom konci na jedné koleji s jinou linkou. A na 4 to neva? Dokonce na obou koncích? Víte jak to na tý 4 vypadá? Podjíždí se na Čecháči i Barrandově a celá linka tím jde do háje. Děláte si z lidí prdel nebo jste tak hloupí a omezení? Radši mlčte.
332
Středa, 03. května 2017 - 12:48:42  
Neregistrovaný host
94.112.194.251
9001: 152+177 je neskutečné vyhazování peněz Možnosti jsou pouze dvě. a)152+177 b)nic

Sorry jako, ale Bohnice (a v podstatě i Čimice) mají plný nárok na přímou linku na Prosek a Vysočankou, a to v odpovídajícím standartu kvality. Na linku 177, která by nebyla schopná v exponované časy ani zavřít dveře pro nával cestujících nikdo není zvědavý. V Praze jsou daleko větší vzduchovodiče než 152 a 177.
watslaw
Středa, 03. května 2017 - 12:56:44  
Neregistrovaný host
193.29.76.37
332: Já ho za převlékání neosočoval.

Demon3: Já bych si linku 19 představoval v PD v soupravách, o víkendu sólo (jako před zrušením), to by spojení na Kubáni mimo mísu nebylo. Neušetřilo by se (ale při návratu 16, 11, 5 a 13 do původní podoby by to ani nestálo o moc navíc), ale to kdyby byla ta kolej nebo smyčka navíc (kvůli které tvrdí Martinové, že to nejde) tak také ne. Možná to visí na tom, že nejsou peníze, možná se nechce, ale není pravda, že to NEJDE.
Středa, 03. května 2017 - 13:00:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6255
Registrován: 6-2004
332: Ano nárok máme, ale jaksi je to o ničem, když to jezdí na psí spřežení na Čukotce...

Řeči o přeplnosti 177 nejsou o jejím intervalu, ale o její pravidelnosti... Je jasné, když přijede vláček 2x 177 po díře 20 minut, tak nebude standard kvality dosažen, ale pokud po té samé díře přijede 2x177+152 najednou, tak to moc nepomůže...

To je bohužel alfa a omega současného ROPIDu... Průzkumy... Takže papírově to funguje, ale realita na ulici je hodně špatná...

100x omýlaná Hornátecká... 145 s délkou trasy cca 10 minut jenom na ní nabere 15 minut sekeru... Docela by mě zajímala i přesnost nové 213 v Uhříněvsi... To taky nebude hitparáda...

Škoda, že se nedozvíme kolik % spojů jezdí v rozmezí 7-19 v čase...

(Příspěvek byl editován uživatelem 9001.)
Smithers
Středa, 03. května 2017 - 14:41:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 532
Registrován: 12-2007
Současný stav tramvají je katastrofický. Je spoustu linek v sólech, která nárazově v PD nepobírají, přeplňují obratiště
2, 13 a 21 (jen špička) - to je ta spousta sól? Nebo jsem na nějaký zapomněl?
Středa, 03. května 2017 - 18:06:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 526
Registrován: 1-2007
Pozn.

Během povodní v roce 2012 jezdila celkem dlouhou dobu linka v trase Kotlářka - Kubánské náměstí - Lehovec.
Athetwod
Středa, 03. května 2017 - 18:46:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 62
Registrován: 1-2013
Co se týče spojení Severní město-metro B, tak velice snadno se dá ušetřit, aniž by to byl nějaký razantní zásah, například takhle:
1) 136 6/12/7,5//12-20
2) 185 omezit v úseku Letňany-Palmovka, evt. jen Letňany-Zamašská(-Vinořský hřbitov)
3) 302 jen Letňany-Přezletice, po Mladoboleslavské
4) 375 jen Letňany-BnL/StB, kapacitně zbytečná a navíc odbavování pekelně zdržuje všechny ostatní linky
5) pořešit 182/3

+ k tomu:
6) pořešit Třeboradice a 209
7) zrušen SN provoz 166 Bulovka-Třeboradice, v PD jen ca 6-20 (seškrtání okrajových spojů) + evt. úpravy trasy od Fryčovické severně

K tomu trochu fantazie:
1) preferenční opatření v úseku Jandova-Freyova-K Žižkovu, přemístění bus Nádraží Libeň ZC k nádraží
2) BUS pruh Prosecká DC (konverzí parkovacího pruhu)
3) smyčka Zamašská
4) zkusit pořešit řazení na křižovatce Vysočanská x Prosecká (+ třeba nový odbočovací pruh VY->LT?)
5) BUS pruh DC od zast. Za Avií po OK Kostelecká x Tupolevova
6) obsluha Starých Letňan + nová zástavba u Avie
7) noční východní tangenta (914 Březiněves-Ďáblice-PR-VY-Ohrada-FL-Vršovice-Nusle-Pankrác-Z. Pruh-Dvorce)

I can dream, can't I?
Středa, 03. května 2017 - 19:10:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 101
Registrován: 9-2011
Martin:
"Na které koleji 19 na jihu ukončíte, když máte Nádraží Strašnice, Kubánské náměstí, Černokosteleckou, Minskou a Olšanské hřbitovy obsazené?

Pokud pošlete 16 na Spojovací, kde ukončíte 11? Máte opět problém s plnými smyčkami. "

A musí nutně ty tramvaje ve smyčkách parkovat?
Nemůžou prostě jen otočit a jet?
Odpočívat má řidič, ne stroj. Viz např. Vídeň.
Středa, 03. května 2017 - 20:16:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5162
Registrován: 2-2004
Nesni: Na C se po 18. hodině naopak ještě posiluje, po 19. v centru je stav cca stejný a k určitému přesunu spojů do špičky dochází až na zlomu 20. hodiny, kdy byl spojů podle průzkumu opravdu nadbytek. Jak jste přišel na prodlužování intervalu po 18:30, nevím?

Tedy asi vím. Na C je největší problém konec špičkové dvouminuty, kdy musí vlaky v nějaký okamžik zajet do depa Kačerov. Při tomto intervalu to jde rychleji samozřejmě ve směru Háje, protože v opačném směru to logicky zpětným pohybem trvá déle a vytváří to pak delší nepravidelný interval mezi sedmou a osmou přes centrum.

V jízdním řádu původním odstupovalo mezi cca 17:30 a 20:40 na Kačerově ve směru Háje celkem 12 vlaků. Problém byl v tom, že v 17:30 to bylo brzo, 4 vlaky zatahovaly před 18:15. Tam byl problém v tom, že byly pak následné spoje na Háje přetížené zásadně, a zahustit interval už při dvouminutě bohužel nejde. Dál ty odstupy do depa probíhaly roztaženě a končily až po osmé, kdy zase bylo kritizováno, že se zatahuje už při intervalu 4-5 minut, takže na Kačerově lidi čekali na další vlak i 4-5 minut poté, co čekali na ten krátký 4 minuty.

Takže na základě průzkumu grafikonisti DP a náš kolega zkusili to odstupové období co nejvíce zahustit. Nejprve odsunuli začátek, první vlak končí na Kačerově až v 18:10, pak jsou tam dva vlaky po půl sedmé a před sedmou začne pravidelné zatahování ještě při intervalu 2-3 minuty. Celkem zatáhne nyní 13 vlaků, tj. stav je vlastně stejný jako byl, jen jiný koncept řešení. Snahou bylo začít až po největší špičce a skončit v okamžik, kdy linka přechází na čtyřminutu, aby tam pak při pásmu nebylo dlouhé čekání.

Je jedno, jak moc bude C posíleno, ale tenhle stav tam logicky bude vždy v nějaké podobě. Včera jsem si prohlédl všechny odstupující vlaky a vypadá to lépe, než minulý týden s těmi začátky odstupů už přes šestou. První vagón hodně plný, ale třetí a čtvrtý měly většinou i na odjezdu souhrnu lidí ze dvou vlaků i volné sedačky. Samozřejmě pondělí není úplně typické, ale věřte, že se grafikonisté věnují každému detailu. Změna konceptu odstupů do Depa ale samozřejmě v této koncentrované podobě vypadá jako pásmo, přesto se domníváme, že oproti dosavadní bude fungovat o fous lépe.
Středa, 03. května 2017 - 20:34:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5163
Registrován: 2-2004
linka 19: Výchozím předpokladem pro změny 2016 bylo nedělat řetězené linky, což byla základní žádost DP. Výchozím předpokladem pro změny 2008 bylo zbavit se dvou linek na Kubánském náměstí na jedné koleji, protože nešlo o linky provozně doplňkové ale prokladově vázané nebo směrově jedinečné.

Jeden napíše, ušetřete ve Vysočanech. Když propojíme 4 či 24, nebudeme tam jezdit v poledne, či večer a o víkendu vůbec. A souprava pojede navíc okolo Krematoria Strašnice, takže se rozhodně neušetří.

Kde je ta spousta linek v sólech? V sóle už jsou jen 2, 13 a 21 a na všech sólo naprosto odpovídá poptávce. Ještě nedávno jezdilo sól v pracovní dny celkem více 5, 6 a 13. A k redukci sól došlo i o víkendu, kdy místo sól na 14 a 24 jedou jen na 6, navíc zmizela z 3 a 8.

Také moc nechápu ty zablokovaná obratiště. Od pravidelné linky bylo uvolněno Náměstí Bratří Synků i Smíchovské nádraží, což jsou nejčastěji provozovaná obratiště. Na Olšanských hřbitovech nekončí o víkendu páteřní linka, takže tam je to taky lepší. A ať přemýšlím, jak přemýšlím, nevidím místo, kde by se něco zablokovalo. Na Čechově nám. se dá jezdit objezdem opačným směrem.

Ale samozřejmě 4 a 13 na jedné koleji nás štve hodně, ale obě linky jsou svým charakterem doplňkové a svou práci udělají často i ve zpožděné poloze, takže jsme se pro toto řešení rozhodly. 23 z Kubáně s 19 na tangentě byly opravdu jiným příkladem, kdy 23 vyjížděla náhodně do 22 a měla být v prokladu, na němž záviselo zásadní přetížení spojů 22. Samozřejmě se těšíme na obratiště Zahradní Město a Slivenec, která nás z tohoto problému vysvobodí.
Středa, 03. května 2017 - 20:46:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5164
Registrován: 2-2004
watslaw: Posílení mezi 21:30 a 22:15 vzniklo jen přeskupením spojů a nestálo nic navíc. Pořád je asi složité pochopit, že rok 2016 byl prvním rokem, kdy se do nákladů PID projevilo celoročně prodloužení metra A, posily návazných busů, Mělnicko, Neratovicko, dva roky posil vlaků, posily noční dopravy, pětka do souprav a přitom zlevnění jízdného. Takže město logicky nedá na metro, protože každá věc směřující do metra stojí od 100 milionů výše. A při přepočtu tržeb a nákladů vzniklých v roce 2015 a poprvé plně spotřebovaných 2016 se při nárůstu o 800 milionů každý chytí za hlavu. A nejvíc šlo na METRO v těch posledních dvou letech. To je paradox, který logicky vede radnici k tomu dát taky něco na povrchovou dopravu.

Tramvaje jsme připravili návrhově na 0 Kč, ale město si objednalo 90 milionů Kč navýšení. Busy se dokonce za 0 Kč realizovaly, ale ostatní MČ poukázaly právě na to, že do METRA na Praze 6 šlo 400 milionů a k nim nic.

Je to vůči víkendům v metru krajně nespravedlivé, ale politici vidí ty částky pro různé systémy a snaží se je rozprostřít. Víkendy připravujeme a budeme je stále znovu a znovu předkládat k realizaci. Chtěli bychom už od září, když to nevyjde, tak od listopadu s vánočním posílením a pak to už nechat apod. Ale není to jednoduché, každý grafikon metra se dělá řadu měsíců a strašně těžko se dělá, když se neví, co bude možné odjezdit a co ne.
6131
Středa, 03. května 2017 - 20:51:40  
Neregistrovaný host
78.45.223.85
Nevím, nevím, ale 177+152 jsou dost vytížené. Ta 152 docela překvapila, čekal jsem jí přes Prosek a Ládví prázdnější. O víkendu totéž, myslím, že je to tak správně a je to jedna z dobrých říjnových změn. Třeba u Kauflandu dost lidí nastupuje a vystupuje oběma směry, tam metro moc nepomůže...
Středa, 03. května 2017 - 20:53:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5165
Registrován: 2-2004
watslav: Asi bych měl připomenout, že 11 na Černokosteleckou a 16 na Spojovací a 19 v trase Hostivař - Palmovka - Vysočany v jednom z návrhů za 0 Kč navíc byla. Jen tam byla snaha se vyhnout Kubáni kvůli těm ostatním linkám. Praha 3, 9, 10 i 15 tento návrat odmítly, i po dotazování svých občanů, protože bez 5 na Černokostelecké už si to také nedokázaly představit, stejně jako bez společného odjezdu od Strojimportu na Palmovku. Také Vozovna Žižkov byla tématem pro ukončení nějaké linky, třeba i 16, ale to zase odmítli místní obyvatelé v rámci petice, kterou MČ podpořila a linky v trvalém provozu tam proto nesmí. Proto je linka 19 připravována v trase Kubánské nám./Zahradní Město - Palmovka - Trojský most, protože bychom o tuto vazbu opravdu stáli. A financování bude zahrnuto do dopravního opatření souvisejícího se stavbou železnice a na druhé straně snad P+R s tram. obratištěm.
Středa, 03. května 2017 - 20:59:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5166
Registrován: 2-2004
9001: Tak k přesnosti 213 v Uhříněvsi se mohu vyjádřit, neboť jsem na její zastávce v pondělí 6 hodin informoval. Do 14:30 jezdila na čas, do 15:50 zpoždění kolem 4 minut, pak několik spojů zpoždění 7 minut, od 16:40 už kolem 2 minut nebo na čas. Hlavní zpoždění ale nabrala až v podjezdu trati v Uhříněvsi 3-4 minuty, kde od čtyř do pěti bývá delší kolona. K podjezdu dojížděla většinou v toleranci do 3 minut. Horší byla 209, ta měla odpoledne cca 7-9 minut zpoždění, ale spíš okolo třetí, později už se srovnala a po čtvrté hodině už měla pod pět minut. Tj. 213 mě velmi příjemně překvapila, až bych řekl, že jsem byl v šoku... Ale budeme na ní řešit víkendy, tam má asi jízdní doby nějak divně a máme podněty o větším zpoždění. A je podaná žádost o stanovení na buspruh z podjezdu u Edenu na kopec, takže tím bychom jí chtěli srovnat ještě více.