Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » GVD platný a připravovaný » Archiv diskuse GVD platný a připravovaný do 25. 01. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse GVD platný a připravovaný do 25. 01. 2017

dolů
   autor příspěvek
Bkp
Úterý, 17. ledna 2017 - 12:48:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7697
Registrován: 8-2003
Pane bože, za posledních cca 15 let DB ztratily cca 1/3 trhu, zbylé dvě třetiny mají částečně díky vítězstvím v soutěžích, ale hlavně tím, že mnohde se ještě nesoutěžilo. A upřímně, je v tom hodně politických tlaků, viz. norimberská soutěž.
Propadák DB v regionálních soutěžích jsou už v Německu diskutované téma a jsou vydávány za příklad, jak moloch nezvládá tlak konkurence.
Slepeckou holí se golf nedá hrát!
Úterý, 17. ledna 2017 - 12:56:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6800
Registrován: 4-2003
Wagon:Uvádíte, že ne-DB dopravci mají třetinu trhu, z toho ale vychází, že DB mají dvě třetiny trhu. Nejde o to, že nějak extra propaguji monopolizaci Českých drah, ale prostě to bylo jenom konstatování, že v německy mluvících zemích tato monopolizace asi docela dobrým způsobem funguje.

Monopol znamená, že trh celý ovládá jeden subjekt a nikdo jiný tam není. Nebo snad tam, kde největší hráč má jen 2/3 trhu, je snad nějaký monopol?
Úterý, 17. ledna 2017 - 13:00:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1191
Registrován: 12-2007
Bram: Máte pravdu, monopol je stoprocentní ovládnutí trhu, dvoutřetinové ovládnutí je spíše dominance, ale konečně ani České dráhy u nás nemají monopol, ale jsou na trhu dominantní.
kpt.Hejl
Úterý, 17. ledna 2017 - 13:03:28  
Neregistrovaný host
79.127.245.180
Převedeno do našich podmínek v 5 krajích neexistuje ČD.Monopol,spokojenost odborářů,nebo infarktové stavy na Káčku?
Úterý, 17. ledna 2017 - 13:20:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 780
Registrován: 2-2006
Infarktové stavy na Káčku budou tak jako tak, to máte jedno. [biggrin]
Já bych všechny ty internety a počítače zakázala.
Úterý, 17. ledna 2017 - 13:24:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10801
Registrován: 5-2004
Ty data db jsou s nebo bez ruzne vlastnenejch, koupenejch nebo podilovejch firem typu arrivy?
Úterý, 17. ledna 2017 - 13:33:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2964
Registrován: 5-2004
T_._H_.
Tak já nevím, tohle jsme tu zkoušeli půl století, než to prasklo a zjistilo se, v jakém hajzlu je nejen ten dopravce, ale i celá země... Zřejmě dospěla nová generace, která to nepamatuje a vysvětlit si to nenechá, tak si na ty kamna holt musíme sáhnout znovu.

Četl jste to vůbec, nebo reagujete podle šablony? Chápu, že tady se najde dost typů, na které je to adekvátní, ale v tomhle případě [nene]. I proto, že úspěšné monopolní modely znamenají většinou soukromého železničáře. Ostatně i u nás najdeme něco, co se tomu modelu blíží…
Úterý, 17. ledna 2017 - 13:53:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13199
Registrován: 12-2007
například v Rakousku má národní dopravce ÖBB téměř monopol
V případě Rakouska mi připadá (mj. s ohledem na různé události z nedávné doby), že "národní dopravce" a správce infrastruktury nadále jsou v pozici typu "dopravce sám od sebe iniciuje zastavení osobní dopravy na té které trati", resp. "správce infrastruktury z vlastní vůle řekne, že X tratí už nechce dále provozovat (byť na nich v tu chvíli ještě byla osobní či nákladní doprava) a že je buď někdo odkoupí, nebo dojde ke zrušení tratě" (eventuálně kombinace obojího, tzn. "zasazení červeného terče hned druhý den po zastavení osobní dopravy" nebo "tlak správce infrastruktury na zastavení osobní/nákladní dopravy s cílem 'aby se o ty koleje už nemusel starat'").

v JMK stejně nejsou nějaké extra pěkné tratě. V jiných krajích by mě to mrzelo mnohem více, takže držím palce JMK, ať se dobrovolně obětuje a vyžere většinu peněz na nakupování přesvícených velkoprostorů s nepohodlnými sedačkami od Borcadu
Už aby to bylo a už aby z okolí Brna zmizela přesvícená Bdmtee s extrémně nepohodlnými (resp. extrémně nízkými roztečemi sedadel disponujícími) sedačkami, jakož i "panťáky" řady 560 s extrémně nepohodlnými (strmými) schody. [satan]

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Pezos
Úterý, 17. ledna 2017 - 14:17:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 444
Registrován: 4-2014
Wagon:
"že v německy mluvících zemích tato monopolizace asi docela dobrým způsobem funguje."
Třeba v Bádensku-Württembersku alias "údolí starých vozů", kam díky ochraně monopolu DB odkládala staré vozy, které jinde nechtěli...
Úterý, 17. ledna 2017 - 15:34:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4184
Registrován: 8-2012
v německy mluvících zemích tato monopolizace asi docela dobrým způsobem funguje
Já nikomu nehodlám bránit v mozkovém myšlení, že dvě třetiny trhu je monopol. Jinak v Německu do soutěžení pomalu přijdou zatím "chráněné" systémy S-bahn, takže ten podíl DB se bude dál snižovat (pokud to nedopadne jako Norimberk, kvůli kterému ostrouhala Škodovka).
Půjdeme-li rakouskou cestou a zrušíme třetinu tratí, tak to od pohledu taky bude vypadat "není v hajzlu", zvlášť když vůbec nic netušíme o financování celého systému. To jsme ale mohli udělat už dávno.

Popř. je ještě možné argumentovat "jinde je to ještě daleko horší, takže u nás je to vlastně dobrý"...
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Z F J
Úterý, 17. ledna 2017 - 15:34:54  
Neregistrovaný host
62.141.0.146
v JMK stejně nejsou nějaké extra pěkné tratě.

Člověče byl jste tam vůbec někdy ? Projeďte si tratě Brno-Tišnov, Brno-Skalice nad Svitavou nebo třeba trať kolem Moravských Bránic či Rosic u Brna. Myslím že směníte názor.
P.S. Nejsem z jižní Moravy, ale na toto jsem zareagovat musel.
Mladějov
Úterý, 17. ledna 2017 - 16:02:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9429
Registrován: 3-2007
ZFJ, pan Starmaster je bývalý majitel mnoha nicků, mj. Mimoň a baví ho provokovat, je z JM a nyní žije v Praze.

Neberte každého tak vážně , když ho chcete obvinit, tak jako mi děláte též, ze "zločinu vůči železnici " [biggrin]
StarMaster
Úterý, 17. ledna 2017 - 17:26:03  
Neregistrovaný host
89.176.82.228
Mladějov: Nikdo takový nejsem a neznám a nejsem z jižní Moravy, ale děkuji za vysvětlení. Pořád jsem nechápal, proč mě tolik lidí uráží, že jsem mimoň. Dokud to byl jeden člověk, tak jsem to bral jen jako urážku a rovnou ho ignoroval, když jich bylo víc, tak jsem si myslel, že to jen převzali a k tomu, ne u všech příspěvků bylo jasné, zda reagují na mě či nereagují, ale bylo mi to celé divné a teď díky vám konečně chápu, o co jde.

Rád bych slušně vychované lidi poprosil, oslovovat mě přezdívkou co mám. Já také nikomu neměním přezdívku.

U lidí, co mě v oslovení budou urážet, že jsem mimoň, budu reagovat jen na to, co mě zaujme k reakci. Neslušným lidem nemíním věnovat ani o trochu více času, než kolik mě zajímá. Což už si mohli všimnout, že když mě tu uráží označováním za mimoně, tak na 2/3 toho co napíšou nereaguji.
Mladějov
Úterý, 17. ledna 2017 - 17:36:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9431
Registrován: 3-2007
Vážený, řadu měsíců jste tady vy osobně použival nick MIMOŃ.

a 1)ano, jak dlouho, od kdy.
pokud ne (2), jaké jiné jste zde používal.

Děkuji i za ostatní diskutéry.
StarMaster
Úterý, 17. ledna 2017 - 18:33:14  
Neregistrovaný host
89.176.82.228
Z F J:
Chápu vaše podráždění, vyjádřil jsem se příliš stroze. Já jsem narážel na elektrické tratě, kterých čekám, že se ten nákup týká primárně.

Brno-Tišnov... nesouhlasím... to je průměrné, hezčí je Tišnov-Havlbrod, kde je ale tak malá obsazenost osobáků, že nečekám, že sem primárně pošlou ty nově koupené jednotky. V Tišnově se hodí ty vlaky zlomit a taky se jich tam slušná část už dnes láme. A u rychlíků je šance, že ještě nějakou dobu na nich pár vagonů s otvíracími okny vydrží. Tahle trať není mezi tendrovanými prioritami. Naštěstí.

Brno-Skalice nad Svitavou... ta je hezká, tam je konec otvíracích oken škoda, bohužel tlak na liberalizaci donutil ČD zde vyměnit klasiky na rychlících za nepohodlé přesvícené klimatizované ze strany na stranu házející a od podvozku kvílející jednotky. Velká škoda pro všechny. [sad]

Ostatní elektrické tratě na Moravě mi nepřijdou tak extra, aby tam člověku vadil konec otvíracích oken.

Do budoucna lze očekávat potřebu nových jednotek na trati Brno-Přerov, kde dnes v části trati kvůli jednokolejnosti chybí Os vrstva. A také do Zastávky u Brna po elekrifikaci, ale zde čekám, že rychlíky na Jihlavu vydrží v klasice, protože jednotky se nehodí na změnu napájení z nezávislého na závislé, zlomit tu linku v Jihlavě nic dobrého nepřinese a elektrifikace Zastávka-Jihlava je v příštích 20 letech ještě méně reálná, než zahájení stavby VRT. Proto nasazení klimatizovaných jednotekzde neznamená konec otvíracích oken, navíc úsek do Zastávky skončí celý za PHS a zajímavější na výhled je až úsek ze Zastávky do Jihlavy.

V dieselu čekám, že nové vlaky se nasadí jen směr Kyjov a tato trať není tak zajímavá jako ty, co píšete vy. Ty pěkné jsou, ale nečekám tam nasazení nových vlaků.

Takže pár pěkných se i na Moravě najde, ale není jich tolik, a proto by mě nákup nových jednotek více mrzel v jiných krajích. A proto jsem vlastně rád, že JMK z velké části ty peníze "vyžere".

Mladějov:
Občas jsem tu něco napsal, ale šlo jen o krátké komentáře. Přezdívky si napamatuji, bylo to jen nutné zlo, co jsem musel vyplnit, aby se mi odeslal příspěvek. Ostatně i současná přezdívka nemá žádný význam, je opsaná z banneru, co mi vyskočil dole, reklama na promítač noční oblohy na strop, kupoval jsem to jako vánoční dárek a asi víte, jak fungují na internetu reklamy. Vaše přezdívka také mnoho neříká, který Mladějov na které lokálce myslíte. Povíte?
Úterý, 17. ledna 2017 - 20:15:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1194
Registrován: 12-2007
StarMaster: Třeba se po elektrizaci tratě Brno - Zastávka, prodlouží elektrizace nejdříve do Náměště nad Oslavou, potom do Třebíče,pak do Okříšek, no a nakonec do Jihlavy.
StarMaster
Úterý, 17. ledna 2017 - 20:24:31  
Neregistrovaný host
89.176.82.228
Wagon:
Po současné reko, která s místem pro sloupy na trolej nepočítala, to není příliš reálné. Ono to ekonomicky nevycházelo, proto se rozhodlo o současné reko. Kdyby byla VRT, tak se počítá s odkloněním rychlíků do Jihlavy na ní a tím se dále efektivnost drátů Zastávka-Jihlava zhoršuje. Po přesunu rychlíků na VRT asi můžeme počítat s nějakým Sp vedeným Sharkem z Jihlavy do Brna, ale to se bavíme o tak daleké době, že to nemá cenu řešit. Příštích 20 let se můžeme bavit pouze o tom, zda zlomit či nezlomit ty rychlíky v Jihlavě (a nasadit Sharka už nyní). Já bych si přál, ať se nelámou. Nic dobrého to nepřinese (a teď nenarážím na konec otvíracích oken).
Úterý, 17. ledna 2017 - 21:40:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1197
Registrován: 12-2007
StarMaster: Na trati 240 jsem už hodně dlouho nejel, nicméně je možné, že po elektrizaci úseku Brno - Zastávka třeba budou města jako je Náměšť nad Oslavou anebo Třebíč tlačit na SŽDC, aby elektrizaci prodloužili až k nim, a nakonec si řekne SŽDC, že tedy elektrizaci povede až do Jihlavy. Jinak souhlasím s Vámi, já bych také v Jihlavě vlaky nelomil, jedině kdyby byl nátlak na zavedení RegioPanterů v úseku Plzeň - České Budějovice - Jihlava. Ale zatím bych to neřešil.
Úterý, 17. ledna 2017 - 21:50:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13203
Registrován: 12-2007
Po současné reko, která s místem pro sloupy na trolej nepočítala
Nikoliv. Viz 5. odrážka.

Úterý, 17. ledna 2017 - 21:50:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1017
Registrován: 2-2010
Mimořádná změna jízdního řádu od 13.2.2017: http://www.cd.cz/cs/vnitrostatni-cestovani/jizdni-rad/tratove-jiz dni-rady/index.php?action=detail&tc=P%C5%99elepky Změna je na tratích 010, 220, 250, 260.
Pesimista vidí v tunelu tmu.Optimista vidí na konci tunelu světlo.Realista vidí světla vlaku.A strojvůdce vidí tři debily na kolejích. [masinka]
Youtube kanál: https://www.youtube.com/user/TravelTrainProd
Babilon
Úterý, 17. ledna 2017 - 22:07:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3334
Registrován: 12-2007
Stručné shrnutí změny - Ex 573 pojede i o víkendu a je protažený do Břeclavi, v pracovní dny přibude jeden pár osobáků mezi Č.Budějovicemi a Veselím n.L.
StarMaster
Úterý, 17. ledna 2017 - 22:26:31  
Neregistrovaný host
89.176.82.228
David:
Aha, tak v tom jsem se mýlil a uvedl jste to na pravou míru. Ale to, že elektrifikace dále za Zastávku nevycházela ekonomicky, a že důvodem ekonomického nevycházení je i ta plánovaná VRT, to jsem opravdu četl a smysl mi to i dává.

Wagon:
V úseku České Budějovice - Jihlava by to chtělo obnovit hlavně ten ranní vlak z Jindřichova Hradce do Jihlavy. Ten se panu Stanjurovi velmi povedl. [sad]

No a když se dosud nepodařilo zahájit ani to Brno-Zastávka, tak mi přijde, že řešit cokoliv dál, je hodně předčasné. Když se mrknu, co vše chce stát stavět, tak nějak nevidím prostor pro tuhle stavbu. I když kdoví, třeba se bude jevit ke konci OPD2 jako způsob, jak urychlit jeho dočerpání, jako to bylo v roce 2015 s OPD1. Pokud je to na dráty připraveno, jak napsal pan David, byla by to snadná investice bez složitých příprav. Ale pořád je to zásah do stavby, která byla z EU dotována a to je, pokud vím, nějak omezeno na asi 20 let od dokončení. Ale netuším, jak ta pravidla fungují, jak velké zásahy jsou či nejsou dovoleny.
Úterý, 17. ledna 2017 - 22:33:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1200
Registrován: 12-2007
StarMaster: Možná, že ta modernizace nebo rekonstrukce tratě z Brna směrem na západ (nevím, zda jen do Zastávky, do Náměště anebo do Třebíče) mohla být chápána jako určitý stupeň modernizace. EU by jistě nebyla ráda, kdyby se nově vybudované zařízení zničilo kvůli další modernizaci nebo elektrizaci (např. perony, přejezdy apod.) Ale pokud další stavba má vylepšit stavbu, která byla financována z peněz EU, tak by zde asi problém nebyl.
Středa, 18. ledna 2017 - 07:49:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13211
Registrován: 10-2004
Bsbilon: Ex 573 "pojede" je třeba změnit na "jede", neboť tak již jezdí. Holt rychlé přidělení tras Jančurovi způsobilo, že ČD nevycházely oběhy.
Středa, 18. ledna 2017 - 08:01:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 971
Registrován: 5-2014
Brno - Zástávka u Brna: http://brno.idnes.cz/stavba-koridoru-brno-zastavka-u-brna-dvv-/br no-zpravy.aspx?c=A170112_092839_brno-zpravy_mav
Z F J
Středa, 18. ledna 2017 - 09:35:21  
Neregistrovaný host
62.141.0.146
BoH: jo jo, četl jsem. Na to lze říci jediné - blbci se bohužel najdou všude. Jedni blokují dálnice, jiní železnice... Je ale věc státu aby si s nimi poradil. A v tom má náš stát značné rezervy.
Středa, 18. ledna 2017 - 10:24:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4156
Registrován: 12-2004
Z tratě pro tisíce lidí uděláme cyklostezku, ale Mšenku zachráníme[crazy]...
M250.0
Středa, 18. ledna 2017 - 10:34:18  
Neregistrovaný host
78.80.31.145
...protože to spolu hodně souvisí. [crazy]
Středa, 18. ledna 2017 - 11:16:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1203
Registrován: 12-2007
BoH: Podle mého názoru by stejné odvolání mělo být okamžitě zamítnuto jako neodůvodněné, a vůbec by nemělo být někam postupováno. Není možné, aby jeden blbec vydíral celou společnost.
StarMaster
Středa, 18. ledna 2017 - 21:34:11  
Neregistrovaný host
89.176.82.228
M250.0
Asi tak. Někdo by se tu měl začít léčit.

Novináři jen rádi napíšou cokoli kontroverzního, jak je na Sůrově bulváru iDnes tradicí. Nevím nic o povinnosti státu vyhovět tomu, když si pár jedinců z maloměsta založí neziskovku a ukazují prstem, kde jakou trať má stát přestavět na cyklostezku. Pokud to někdo berete smrtelně vážně, možná by jste si měli dát panáka, zjevně jste přepracovaní. V prosazování cyklostezky místo železnice jsou o dost dál na Kozině a ani tam se zatím cyklostezka nezačala stavět. A to se bavíme o trati dlouhodobě bez provozu.
Čtvrtek, 19. ledna 2017 - 13:16:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1494
Registrován: 5-2004
Jedni blokují dálnice, jiní železnice...

A ještě jiní třeba oboje...
Zrovna ten blouznivec z Tetčic umí blokovat i silniční stavby. Např. se angažuje kolem obchvatu Břeclavi.
Z F J
Čtvrtek, 19. ledna 2017 - 16:35:28  
Neregistrovaný host
62.141.0.146
Tak to jsem zvědavý [happy]

http://ekonomika.idnes.cz/szdc-zverejnila-seznam-nadrazi-na-oprav y-v-roce-2017-fsn-/eko-doprava.aspx?c=A170119_122201_eko-doprava_ suj

149 nádraží čeká na opravy. Někde je lidé ani nepoznají, přiznává správce
Čtvrtek, 19. ledna 2017 - 20:34:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1207
Registrován: 12-2007
Jirka p: Já bych toho blouznivce z Tetčic nakopal do [zadnice]. Okamžitě bych po jeho stížnosti mu odepsal, že problém byl již jednou vyřešený, zamítá se, a jestli se chce soudit, tak ať se soudí. Jenže bohužel někteří úředníci se bojí tak razantně rozhodnout a někteří soudci podle mého názoru jsou až příliš nakloněni některým ekoteroristům.
Čtvrtek, 19. ledna 2017 - 22:57:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1043
Registrován: 4-2004
Já bych jen připomněl, že ekoterorismus je násilné jednání týkající se životního prostředí (ať už při jeho ničení nebo ochraně). Nevím, že by tu kvůli rekonstrukci tratí někdo někoho vraždil nebo vyhazoval do vzduchu (jako před pár lety v Baskicku), takže bych prosil tento zavádějící výraz nepoužívat, pokud ho nechcete zcela devalvovat. Ostatně k ekoterorismu má jistě blíž třeba stavba D8 přes Středohoří než snahy této stavbě zamezit, že. "Blouznivec z Tetčic" bude sice nejspíš magor, jenže stát nerespektováním svých vlastních pravidel nahnal vodu na jejich mlejn. Pár let obstrukcí je řekněme nepříjemnost, ale pořád lepší, než kdyby se "erár nikoho na nic neptal" a betonoval by rovnou, co by chtěl a kde by chtěl (přičemž dneska už by to nebyl ani tak erár jako spíš soukromé společnosti se svými partikulárními zájmy).
Čtvrtek, 19. ledna 2017 - 23:33:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1209
Registrován: 12-2007
Walbrzych: Ekoterorismus je podle mne takové jednání, kdy ve jménu ochrany životního prostředí jako jedinec nebo malá skupina osob prosazuji něco anebo spíše bráním něčemu, co má pozitivní vliv pro velkou skupinu obyvatel, přičemž negativní vlivy jsou poměrně zanedbatelní. Myslím, že vliv zdvoukolejnění a elektrizace tratě 240 v úseku Střelice - Zastávka na životní prostředí je zcela zanedbatelný, což už potvrdily i soudy. Pokud ale dotyčný zneužívá právní předpisy zpravidla ve jménu životního prostředí, je pro mne ekoteroristou, ať se vám to líbí anebo se vám to nelíbí. Já jinak mám velmi dobrý vztah k organizacím jako je Český svaz ochránců přírody, kterým pravidelně zasílám finanční příspěvky. Taková organizace má opravdu dobré výsledky v ochraně přírody a životního prostředí. Pokud se týká dálnice D 8, výhrady proti jejímu vedení Českým Středohořím nebyly vedeny z hlediska sesuvu půdy, ani např. ochranou chráněných druhů rostlin nebo zvířat, ani snad kvůli narušení ekosystému, ale především kvůli narušení krajinného rázu. Takových "narušení" krajinného rázu jsme měli ale v minulosti více, jako např. trať z Prahy přes Vrané do Čerčan, trať z Tanvaldu do Harrachova anebo konečně pražský Semmering, ale v současné době obdivujeme krásné kamenné či jiné viadukty, které krajinu spíše obohatily. Nikdo netvrdí, že nelze mít nějaké připomínky ke stavbám, musí se objektivně zhodnotit jejich významnost, na straně druhé, pokud chceme mít moderní železniční nebo silniční dopravu, tak prostě ty dopravní komunikace musí někudy vést.
Pátek, 20. ledna 2017 - 02:14:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1044
Registrován: 4-2004
Wagon: pokud dotyčný zneužívá právní předpisy zpravidla ve jménu životního prostředí, je pro mne ekoteroristou, ať se vám to líbí anebo se vám to nelíbí.

Tady nejde o to, zda se mi to líbí nebo ne, ale že to je zkrátka a jednoduše chybné a zavádějící užívání slov. Škrtnu-li "eko", tedy "ve jménu životního prostředí", pak je pro vás teroristou každý, kdo zneužívá právní předpisy. To by nám ten seznam teroristických organizací pěkně narostl a jistě byste měl ve svém okolí tolik teroristů, že by bylo lepší nevycházet z domu. Ještě jednou: než nějakou agendu označíte jako (eko)teroristickou, važte slova, jinak je zbavíte významu.

D8 byla kritizována i z jiných důvodů, než je narušení krajinného rázu, ale ono by to bohatě stačilo (ano, jistěže mnohé železnice ho narušily taky, ale srovnejte D8 s 097 nebo i s 090); pokud jde o tu 240, to pochopitelně nijak nerozporuju.
StarMaster
Pátek, 20. ledna 2017 - 02:36:04  
Neregistrovaný host
89.176.82.228
Nechci hájit ekoteroristy, ale přirovnat zrovna D8 ve Středohoří k zásahu do vzhledu krajiny Pacifikem, Zubačkou nebo Semmeringem, to mi přijde dost vedle.

Pochybuji, že až se na D3 postaví mosty středem Posázaví, že to za 100 let bude někdo obdivovat. Spíš tu za 100 let budou lidé jezdit v tichých elektromobilech bez zplodin a nebudou chápat, proč se D3 nevedla kolem Benešova, ale tou krásnou krajinou a budou dělat projekt na její přeložení a zbourání té hrůzy co tam plánujeme.

Ano, někudy infrastruktura vést musí a D8 má rozhodně smysl, protože tím směrem poptávka po kapacitní silniční dopravě je a bude určitě i za 50 let, a pokud by se D8 nedokončila, trpí tím lidé v obcích a zbytečně lidé umírají při nehodách, ale v těch přirovnáních to chce více soudnosti. Jednokolejná lokálka, po které až 4x za hodinu projede motorák vs. široký most s autem za autem, dunící hlukem do okolí? To fakt není podobné.
Pátek, 20. ledna 2017 - 08:21:33  
Neregistrovaný host
195.113.80.194
Pár let obstrukcí je řekněme nepříjemnost,

Tak schválně, že to neřeknete před obyvateli Doubravky v Plzni...a spoustě jiných míst. [biggrin]
Pátek, 20. ledna 2017 - 09:25:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1210
Registrován: 12-2007
Walbrzych: Ekoterorismus je už dost zavedeným pojmem, a vžil se právě pro akce, které jsou navenek ve prospěch životního prostředí, ale ve skutečnosti jde o ryze individuální zájmy jednotlivců nebo malé skupiny obyvatel proti široké veřejnosti. Tyto akce jenom zneužívají pojem ochrana životního prostředí.
StarMaster: Je asi dost široký pojem týkající se krajinného rázu, jistě bychom asi nechtěli mrakodrap někde na Malé Straně, který by zastínil Pražský Hrad. Ale některým lidem se nelíbí ani mrakodrapy na Pankráci, přestože jsou daleko od historického jádra Prahy. Čili krajinný ráz je do značné míry subjektivní hodnocení. Nemyslím si, že dálnice D 8 zastínila např. pohled na Milešovku. Pokud se týká dálnice D 3, myslím, že i kdyby náhodou vedla Posázavím, tak by časem vadila stejně jako most u Hvězdonic, čili ne zase tolik. Podobně jsou na tom např. mosty přes Lužnici u Tábora nebo u Bechyně, také lidem moc nevadí. Ale říkám, že kdyby platily současné předpisy jako v době, kdy se stavěly Pacifik, Zubačka nebo Semmering, tak by tyto tratě nikdy nevznikly.
Mladějov
Pátek, 20. ledna 2017 - 09:51:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9439
Registrován: 3-2007
w: lidem moc nevadí..no spíš s nimi stejně nemůžou nic dělat.

Píšete o mostu ve Hvězdonicích..tam slyšíte hukot celou noc, zdi nezdi. Ve dne to tak nevnímáte, ale stejně se nedivím, že lidé protestují, když má D3 protnout zrovna tu nejhezčí oblast Posázaví.
Pátek, 20. ledna 2017 - 10:04:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4209
Registrován: 8-2012
Okamžitě bych po jeho stížnosti mu odepsal, že problém byl již jednou vyřešený, zamítá se, a jestli se chce soudit, tak ať se soudí
...a on se bude soudit a místo max. dvou měsíců, když všichni dělají co mají, máte na krku předběžné opatření a vyhlídku na soudní řízení v délce mezi dvěma a třemi lety [happy]. To byste to fakt vylepšil... nestačilo by napsat jen to o tom zamítnutí bez emotivních keců "tak se suď jestli chceš"?
Je asi dost široký pojem týkající se krajinného rázu, jistě bychom asi nechtěli mrakodrap někde na Malé Straně, který by zastínil Pražský Hrad
Teď jste se ovšem prokecl, že o tom nic nevíte, protože v zastavěném území se "krajinný ráz" logicky nevyskytuje a tudíž neposuzuje.

P.S. Dálnice D8 narušuje krajinný ráz Českého středohoří dost výrazně (dokonce to muselo být na výjimku ze zákona o CHKO), nicméně tu převýšil zájem jiný a tím je to vyřízeno. Srovnávání s tratí Tanvald-Harrachov je naprosto mimo mísu.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Pátek, 20. ledna 2017 - 11:46:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2975
Registrován: 5-2004
Tady je asi vhodné ocitovat dva příspěvky jednoho zkušeného "ekoteroristy":

Jde o normalni stav: Zadatel predklada podklady,ucastnici rizeni se vyjadruji a urad rozhoduje. Pokud zadatel nedoda podklady, je to chyba a porusuje zakon. Pokud urady rozhodnou spatne, porusuji zakon. Ucastnici rizeni o nicem nerozhoduji, mohou jen posilat sve nazory. Pokud jsou vadne, nic se nestane, pokud jsou opravnene, pak je chyba jinde... A co se tyce elky pripravy, tak z 50% je v rukou zadatele a ze 45 uradu - zbytek v rukou ucastnika rizeni. TO JE CELE! :-) :-) Nic strasneho se nedeje... Napr. uzemni rizeni pro odsun nadrazi v Brne trva 12 let a neni ukoncene dosud. Kdo je vinikem? Viz vyse!!!!!!!!! :-) :-) .-)

Pro velky zajem o toto tema a take jako dukaz toho, ze media o vyznamu ochrany verejnych zajmu pri ucasti spolku v rozhodovacich procesech pisou z 90% ucelove (neco jako o Charte 77 v lednu 1977 a dal), tak zde je strucny vyvoj uzemniho rizeni od toho spolku:
- 12/2009 = zadost o uzemko (+ preruseni rizeni)
- 04/2011 = stavebni urad oznamuje zahajeni rizeni (vyloucil spolek)
- 09/2012 = na zaklade rozsudku soudu jsou ucastniky je i spolek (+preruseni rizeni: chybeji vyjimky pro biotu)
- 06/2015 = spolek podava prvni namitky (+preruseni rizeni)
- 11/2016 = vydani uzemniho rozhodnuti
- 12/2016 = spolek podava prvni odvolani

Takze ten spolek ucinil behem 7 let cca 2 podani, krome reseni pres soud vylouceni z rizeni. Chyby jsou z 50% na SZDC a ze 45% na urade.





a pak ještě ze stejné diskuse, jiní autoři:

nejhorší je, že když se někdo rozhodne blokovat nějakou stavbu, ohání se ochranou přírody. I když o ni většinou vůbec nejde... A jak to pak dopadá? Všichni co děláme něco pro přírodu jsme házeni do jednoho pytle jako "ekoteroristé". To mi opravdu vadí! Nikdo pak nerozlišuje ty co opravdu něco záslužného v přírodě a krajině dělá a ty co jen dělají protestní akce a blokace. Celý pohled na ochranu přírody se tak strašně zkresluje. Někdo by měl zakázat, aby vznikala sdružení která hlásají, že dělají ochranu přírody a nemají na to přitom žádou kvalifikaci.

a odpovědi:

Hlavním důvodem, proč se ledacos schovává za ochranu přírody, je fakt, že pouze zákony na ochranu přírody umožňují účast veřejnosti. Pokud by možnost veřejnosti bránit své zájmy byla v zákonech postavena šířeji, netlačilo by je to do vymýšlení nejrůznějších "ochranářských" pseudodůvodů.

(...)

To jo, jenže to neřeší to, na co jsem výše upozorňoval. Územní plán je pro spousta lidí neuchopitelný, nekonkrétní... Ne vždy se dá přesně odhadnout, co se do té dané barvičky ještě "vejde". A když pak dojde na konkrétní záměr, už nezbývá nic jiného, než hledat argumenty proti v rovině ochrany přírody. Jinak se proti tomu bojovat nedá.

Nemluvě o tom, že pozice účastníka správního řízení je daleko silnější, než pozice zástupce veřejnosti v projednávání územního plánu.

(...)

Pokud nejsi dotčený vlastník, můžeš se bránit jenom díky 114. V územním plánu je pak zástupce veřejnosti, ale soudy zase uznávají právnické osoby při napadání ÚP. Takže ano. Zatím to jinak nejde. Zákon hovoří tak, že můžeš se účastnit a můžeš to rušit jen na základě ochrany přírody a krajiny. Když jsou v řízení fakt mimo věci, ale nejsou provázané z OOP, tak na ně můžeš max. upozornit a úřad ti může vyhovět, nebo nemusí. Ale spíše nevyhovuje.

Ještě zákon o EIA. Ale tím to končí.
Pátek, 20. ledna 2017 - 13:06:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 972
Registrován: 5-2014
Wagon: Promiňte, ale i když s Vámi souhlasím, že ta snaha jedince je špatná, tak určitě se nejedná o ekoterorismu. Jasně, můžete to používat (žijeme v demokracii), ale správně to nebude. Obrana (ať je sebehorší) všemi zákonnými prostředky nikdy terorismus nebude.
Pátek, 20. ledna 2017 - 17:56:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1045
Registrován: 4-2004
Wagon: Ekoterorismus je už dost zavedeným pojmem — což nemění nic na tom, že je lživý. Zavedený je asi tak, jako byli "zavedení" "samozvanci a ztroskotanci" za normalizace nebo "americký brouk" v 50. letech. A je to o to smutnější, že dneska tu lidi příslušné lži o "ekoterorismu" papouškují dobrovolně. Ostatně vizte, co sem dával David_jaša (díky).
Pátek, 20. ledna 2017 - 18:27:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13223
Registrován: 10-2004
"Ekoterorismus" vychází z toho, že (nejen) češi, když jim někdo názorově nevoní nebo když dělají věcí, které jsem jim nelíbí, tak neumí nic lepšího, než druhou stranu začít urážet. A čím jste druhou stranu nazvali větší "sviní", tak máte větší pocit vítězství, jak jste jim to vlastně nandali a jak váš názor a vidění toho problému je nejlepší na světě. Proto přirovnání k teroristům.
Pátek, 20. ledna 2017 - 20:23:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1211
Registrován: 12-2007
Mladějov: Obecně problém naší země je, že je poměrně hustě osídlená, a někde se prostě ty dopravní stavby uskutečnit musí. A jinak se jistě berou v úvahu jak dopravní hlediska, tak ekonomická i ekologická. Ale prakticky vždy, když povedete dálnici z Prahy na jih východně od Vltavy, tak musíte překročit řeku Sázavu.
T . H.: V příspěvku bylo napsáno, že zdvoukolejnění a elektrizaci úseku Střelice - Zastávka bylo nejenom posouzeno v rámci EIA, ale také už v té věci pravomocně rozhodl soud. A zmíněný stěžovatel se znovu odvolal s argumenty, které už byly jednou pravomocně rozhodnuty. není možné se neustále odvolávat dokola, potom by totiž posudky EIA a soudní rozhodnutí neměly žádný význam. Výjimka spočívala v tom, že dálnice vedla chráněným krajinným územím, myslím, že krajinný ráz nebyl tou hlavní příčinou.
BoH: Někdy se i o dětech, které nezřízeně zlobí hovoří jako o malých teroristech. I když se nejedná o vlastní terorismus spojený např. s mučením nebo vraždami nevinných lidí, ten výraz, který jsem použil znamená, že malá úzká skupina lidí blokuje svým úsilím zájmy velké skupiny lidí. Pokud se týká dálnice D 8, tak tu blokovala úzká skupina lidí z Brna, přestože stav do otevření posledního úseku dálnice výrazně poškozoval životní prostředí obyvatel Velemína. Ti aktivisté, kteří bydleli asi v Brně a v okolí následky nedostavěné dálnice na svou kůži nepocítili.
Obecně je správné, když velké stavby jsou posuzovány z hlediska vlivu na životní prostředí. Posuzovatel potom vydá svůj posudek, a následně buď Ministerstvo životního prostředí anebo krajské úřady stanovisko. Často je stanovisko spojené s tím, co se musí udělat pro to, aby se dopravní stavba mohla uskutečnit. Jistě žadatelé častokrát z nevědomosti anebo z hlouposti nedodržují požadované lhůty, nebo nepřizvou příslušné dotčené osoby. A samozřejmě je možné požádat ještě soud o přezkoumání. Nicméně doufám, že časem se posuzování vlivu na životní prostředí, územní povolení a stavební řízení sjednotí do jednoho dokumentu, ke kterému se budou moci všichni dotčení vyjádřit. Ale zásadně by nemělo být možné, aby přes kladné vyjádření EIY a soudu bylo možné se neustále odvolávat a zdržovat řízení. To, že máme jedno z nejdelších stavebních řízení na světě rozhodně není naší dobrou vizitkou, zvláště jestliže státy Západní Evropy mají řízení kratší a rozhodně je nemůžeme pokládat za země, které poškozují životní prostředí.
Pátek, 20. ledna 2017 - 20:57:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4219
Registrován: 8-2012
není možné se neustále odvolávat dokola
Je to možné (jak mu to chcete zakázat?). Ale zamítnout to jde ve správní lhůtě do 30 dnů, to rozhodně není fatální zdržení.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Pátek, 20. ledna 2017 - 21:39:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1212
Registrován: 12-2007
T . H . : Ale vždyť to přece uvádím ve svých příspěvcích 1203 a 1207, zamítnout s tím, že zamítnutí může napadnout u soudu. Akorát jsem použil poněkud expresivních výrazů.
Pátek, 20. ledna 2017 - 22:02:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4223
Registrován: 8-2012
zamítnout s tím, že zamítnutí může napadnout u soudu
Máte aspoň tucha o stavebním řízení? (Jestli má vůbec cenu pokračovat dál.)
Takhle: u nějaké stavby taháte jako veřejnost za dost krátký konec. Jako fyzická osoba byste se stavbou musel přímo sousedit svým pozemkem, jinak máte komplet peška. Jako zapsaný spolek se dostanete aspoň do pozice, že můžete být účastníkem řízení, ale můžete akorát namítat proti tomu, co je tam napsané, nikoli dávat vlastní podněty. Celé se to pak může zopakovat jen třikrát: proti EIA (těch jsem viděl když ne úplně vylhaných, tak "značně zkreslených" co do dopadu na životní prostředí, dost - a to třeba i u dost velké fabriky stačí jen tzv. "malá" EIA anebo taky vůbec nic, když se investici za půl miliardy podaří prodat jako "podlimitní"), proti územku (na základě mlhavých studií a plánů, které se konečnému projektu možná trochu podobají) a proti stavebnímu řízení pro stavební povolení (což už je obvykle pozdě). A to ještě může stavební úřad spojit územko a stavební řízení do jednoho (u velkých liniových staveb samozřejmě spíše ne).
Takže když to investor dodá řádně a komplet, je to za rok hotové včetně všech odvolaček (a abyste dosáhl odkladného účinku správní žaloby, to musíte mít hodně vyfutrovaný argumenty a ne cyklostezku). Jo, když to tam SŽDC nosí v ročních intervalech napětkrát jako stará houmlesačka igelitky a ještě žádá o zásadní změny v projektu, tak to samozřejmě musí i stavební úřad rešit napětkrát.
Takže ono se to zamítání děje (bez těch vašich emotivních projevů), ale natahuje se to spíš neschopností investora (už jsem sem dával odkaz ve věci 4. koridoru, spočítejte si, jakou dobu stálo správní řízení z viny SŽDC a jakou kvůli odvolání).

(Příspěvek byl editován uživatelem T_._H_..)
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Pátek, 20. ledna 2017 - 22:29:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1214
Registrován: 12-2007
T . H . : Co se týká stavebního řízení, jak vypadá, to uvedl v diskusi Optimalizace linkového vedení myslím Martin Šubrt, který uvádí, že příprava stavby včetně výkupu pozemků trvá asi 10 let. I kdyby SŽDC mělo maximálně schopné úředníky, kteří dělají vše dle pravidel a nic nezanedbají, tak nevěřím tomu, že stavební řízení je hotové do jednoho roku. Ano, je to možné, pokud se nikdo neodvolá. V současné době jsou velké nářky jak developerů, tak i dopravních investorů, že všechno strašně moc dlouho trvá. Proto se také zatím nestaví žádná tramvajová trať v Praze, a z větších železničních investic je to v současné době pouze tunel mezi Ejpovicemi a Plzní. Přestože trať mezi Voticemi a Sudoměřicemi u Tábora má schválenou EIU, tak se nepředpokládá, že výstavba začne dříve než za rok.
Pátek, 20. ledna 2017 - 22:43:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1216
Registrován: 12-2007
Rád bych ještě dodal, že by bylo ideální, kdyby výkupy pozemků prováděl Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚPZSVVM). Konečně myslím, že má na to schopné lidi. Představte si, že vedete někde novou trať a potřebujete vykoupit pozemky. Jenže ty pozemky různě přetínají zamýšlenou trať a vlastník je chce prodat pouze jako celek, protože, když třeba prodá prostřední část, tak zbylé dva kusy pozemků jsou neprodejné. Pozemky by tak jak by je chtěli jejich majitelé prodat koupil ÚPZSVVM, SŽDC by zahájila stavbu. Po jejím ukončení by uvedla, které pozemky potřebuje, ty by dostala od ÚPZSVVM, a ten by zbylé pozemky buď prodal vlastníkům sousedních pozemků, popř. kdyby pozemky sousedily např. s lesem Lesů České republiky předal je jim apod. nebo by je nějak jinak využil. SŽDC by proto neměl starosti s výkupem pozemků a nemusel by řešit problém, kdy vlastník pozemků chce prodat celý pozemek a to včetně těch částí, které SŽDC nevyužije.
Pátek, 20. ledna 2017 - 22:46:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4225
Registrován: 8-2012
příprava stavby včetně výkupu pozemků trvá asi 10 let
Jenže dobu přípravy stavby a výkupu pozemků přece nemůžete počítat do správního řízení o územním rozhodnutí + stavebním povolení - jasněže můžete zprocesovat žádost o stavbu, až když jsou ty pozemky vaše nebo je máte nějak zasmluvněné... to ale vůbec nesouvisí s tím, o čem jsme tu doteď diskutovali!
Přestože trať mezi Voticemi a Sudoměřicemi u Tábora má schválenou EIU, tak se nepředpokládá, že výstavba začne dříve než za rok
Takže je vidět, že tomu nerozumíte. To, že má posudek EIA, ještě neznamená, že má stavební povolení (a ten rok stavebního řízení je zhruba reálný, kdyby se někdo chtěl přetrhnout, je to za devět měsíců). Vždyť jste právě popřel předchozí vlastní výrok "nevěřím tomu, že stavební řízení je hotové do jednoho roku" [biggrin]
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Sobota, 21. ledna 2017 - 10:55:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1218
Registrován: 12-2007
Výkup pozemků jistě není možné započítat do správního řízení, ale EIU zcela určitě ano. EIA samozřejmě musí předcházet stavebnímu povolení u všech staveb, které jsou vyjmenované v příloze zákona o posuzování vlivu na životní prostředí.
Sobota, 21. ledna 2017 - 11:35:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4229
Registrován: 8-2012
EIA není součástí řízení k povolení stavby (územního+stavebního), ta se předkládá již hotová (přípravné řízení "posuzování záměru"). Jak byste si to představoval? Že se zahájí územko a hned se na půl až třičtvrtě roku přeruší, aby se udělala (velká) EIA? Máte o věci opravdu zajímavé představy.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Sobota, 21. ledna 2017 - 12:42:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1219
Registrován: 12-2007
EIA musí být dříve než územní nebo stavební řízení, ale je nedílnou součástí stavebního řízení v těch případech, které jsou vyjmenovány v příloze zákona o posuzování vlivu na životní prostředí. Výkup pozemků samozřejmě se, protože stavebník může mít už vlastní pozemky. EIU nemůžete mít starou třeba dvacet let a pak teprve zažádat o stavební povolení, zatímco nakoupené pozemky můžete.
Sobota, 21. ledna 2017 - 12:44:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4231
Registrován: 8-2012
Já to vzdávám.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Erwin
Sobota, 21. ledna 2017 - 19:16:23  
Neregistrovaný host
86.61.158.141
T. H.: A dobře děláte![ok]

Wagon: Když už, tak ÚZSVM[pozor]
Středa, 25. ledna 2017 - 09:05:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8502
Registrován: 6-2004
Dotaz: pracuje se už na změně časových poloh u Os vlaků PR-Břeclav? Pokud se "hejblo" s luhačovickými R, nutno změnit i polohy osobáků, klidně i netaktově... Vyplnit "pauzy" na 330 (v Hulíně by se to možná dotklo i "přestupních" vlaků na 303)

Bude/nebude řešen problém nešťastných přestupů v žst. Újezdec?
Mladějov
Středa, 25. ledna 2017 - 18:55:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9458
Registrován: 3-2007
A nebyl by lepší mail na nějakou tu adresu na krajském úřadě, dopravní organizaci ?
Středa, 25. ledna 2017 - 19:05:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13240
Registrován: 10-2004
Mladějov: To nejde, protože tam nemůže dokola pořád omílat, že se mu takt nelíbí, ale tady to jde.[wink]