Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » Tratě na střední Moravě » Archiv diskuse Tratě na střední Moravě do 28. 03. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Tratě na střední Moravě do 28. 03. 2017

dolů
   autor příspěvek
Úterý, 21. února 2017 - 18:53:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 146
Registrován: 10-2016
To ten šok musel být opravdu velký, když zjistil, že na všech tratích kam vrátil osobní vlaky dopadla situace úplně stejně! Ovšem i přesto si za svými rozhodnutími stál!

Samozřejmě, že přeshraniční spolupráce je obtížná, to říkal i sám Dušek a obvzlášť když v sousedním kraji sídlí likvidátor Kordis!

Šance na záchranu trati je, ale to jak zmiňujete, by se musela celá veřejná doprava v tomto regionu hlouběji analyzovat a muselo by se vyvinout nové účinné dopravní řešení!

(Příspěvek byl editován uživatelem nádra_žák.)
M_g
Úterý, 21. února 2017 - 18:58:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 714
Registrován: 6-2006
Já si taky budu jako zastupič stát za svým, když kvůli tomu nebudu muset vytáhnout svoji peněženku.

To se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou...
StarMaster
Úterý, 21. února 2017 - 18:59:09  
Neregistrovaný host
89.176.82.228
Zzz: To co tu píšete o mě je nějaká vaše vnitřní posedlost, kterou tu už předvádíte delší dobu a je lepší to nekomentovat. To co tu píšete o panu Duškovi je ubohost sedící na anonymního internetového sraba uzavřeného do sociální bubliny, nic víc. Asi vám chybí pan Dluhonice na hádání, možná kdybyste si z něj vy, RadekŠ nebo jiný místní primitiv nedělal srandu zakládaním jeho mulťáků, tak by neodešel. Že jste si ho vyštval je jen vaše mínus. Já se s ubožákem vašeho kalibru hádat nebudu. Pokud jste si ještě nevšiml, velkou část vašich příspěvků ignoruji a budu to dělat i nadále.
Úterý, 21. února 2017 - 19:11:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6824
Registrován: 4-2003
ZzzJe "zajímavé", když tu někdo, kdo se vyjadřuje "zasvěceně" k celé Evropě napadá někoho, že to zná na nějak moc místech, tak jako Vás SM(dříve se podepisující Stunts, Marek 000,nebo Nesoukromníkům

Asi tak[ok] a myslím že k němu není dál co dodat.

Jestli jako velké investice označujete přesunutí pár zastávek a výstavbu dvou nových, případně menší opravu trati

Vzhledem k odlehlosti regionu, demografii a odlivu obyvatel do měst spíš budetete řešit, aby někdo za 20 let vůbec jezdil těmi dnešními autobusy.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 21. února 2017 - 19:13:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6825
Registrován: 4-2003
RadekŠ nebo jiný místní primitiv

Tak tohle jste vážně přepískl.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 21. února 2017 - 19:23:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 147
Registrován: 10-2016
RadekŠ


RadekŠ:
"Vzhledem k odlehlosti regionu, demografii a odlivu obyvatel do měst spíš budetete řešit, aby někdo za 20 let vůbec jezdil těmi dnešními autobusy."

Zatím žije na Chornicku ještě dost obyvatel, kteří potřebují rychlou veřejnou dopravu. Že dnes je moderní trend stěhovat se z vesnic do měst neznamená, že se to nemůže rychle obrátit. Něco zrušit je velmi jednoduché, ale navrátit to zpět je už horší, což dokazuje i zdejší vlaková doprava!

Takže jsem to pochopil tak, že Chornice leží úplně mimo okolní svět a že stejně časem tam nikdo nebude žít a proto nemá cenu stejně něco budovat, když za 20 let už na Chornicku nebude bydlet nikdo, kromě pár domorodců, kteří budou jezdit autem.

Bravo, jen tak dál, kdyby takhle mysleli i politici, tak zachvíli bude na venkově opravdu pusto!
Úterý, 21. února 2017 - 19:36:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13284
Registrován: 12-2007
výstavba Boskovické spojky je jednak velmi drahá (cca 1 mld.)

... a přesto vyšla v ekonomickém hodnocení (varianta č. 3) coby jediná "společensky efektivní" - na rozdíl mj. od varianty (č. 2) "elektrizace + modernizace stávající tratě z Boskovic do Skalice; bez výstavby nové spojky". [happy]


StarMaster
Úterý, 21. února 2017 - 20:03:29  
Neregistrovaný host
89.176.82.228
Bravo, jen tak dál, kdyby takhle mysleli i politici, tak zachvíli bude na venkově opravdu pusto!
Pochopte, RadekŠ je z těch, kteří nejdřív zruší vlak, pak bus o víkendech, potom 4, postupně 2 páry busů v kladiva, pak se zruší pošta, obchod, škola. A ekonomické efektivity bude dosaženo za dost. [cunik]

Ale neznepokojoval bych se tolik... tihle Thatcheristé z ODS tady byli už na začátku 90tek a zatím se jim jejich plány splnit nepodařilo a ani to financování venkova nás neruinuje natolik, že by se pomalu, ale přeci, nedoháněla úroveň západu. Na to jet na dovolenou do Německa v roce 92 by tady většina lidí vydělávala o dost déle, než dnes. [happy]

David:
Zajímavý odkaz, děkuji za něj. Zaujalo mě, že to má tak vysoké ERR. S tak vysokým ERR by skoro šlo váhat nad tím, připlácnout k tomu elektrifikaci dál do Velkých Opatovic, protože by to pořád mohlo vyjít s ERR nad 5. Zbytečné nevyužití EU zdrojů, kvůli aroganci Kordisu a neschopnosti uznat vlastní chybu a modernizovat své 15 let staré vize. [sad]
Úterý, 21. února 2017 - 21:21:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6827
Registrován: 4-2003
Bravo, jen tak dál, kdyby takhle mysleli i politici,

Copak politici, ale místní obyvatelstvo je nějak ideologicky pomýlené, když neprovádí dopravní indukci ve vlacích a uchyluje se po desítky let po silnici. A dokonce třeba i směry, kam vůbec nevedou koleje.

PS: Co Vám brání se tam odstěhovat a indukovat?
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 21. února 2017 - 21:41:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 149
Registrován: 10-2016
RadekŠ

Spousta lidí co zde žije, by nikdy nevyměnila život na vesnici za město. Spousta vesnic žije a jsem přesvědčen, že i bude žít nadále svým poklidným životem. A opravdu není pravidlo, že mladší generace se hromadně stěhují do měst. Já osobně se více přikláním k městskému životu, ale na druhé straně je spousta lidí, co nedá na vesnici dopustit (příroda, čisté ovzduší, nízká kriminalita, atd)! Ale i tito lidé potřebují rychlou veřejnou dopravu, takže je nesmysl přestat investovat do dopravy, protože vy si myslíte, že za 20 let už žádný venkov nebude. I na vesnici se dá žít moderně!
Úterý, 21. února 2017 - 22:43:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4234
Registrován: 12-2004
SM:Tak já nepsal tobě,jestli sis nevšiml,ani tu už nekomentuji tvoje nápady udělat z Humpolačky cyklostezku apd. atd. Ale vem to čert. Nejde o to, kdo má jaký pohled na dopravu, pokud se ale opakovaně navážíš do lidí s jiným názorem a pak zmizíš a objevíš se časem pod jiným jménem jakoby nic, tak k tomu budu podle toho přistupovat. Kdo z nás je větší anonym,ubožák a srab, ať si udělá obrázek každý sám...
StarMaster
Úterý, 21. února 2017 - 22:59:55  
Neregistrovaný host
89.176.82.228
nádra_žák
Pokud někde chcete podporovat vlak, nemusíte se za to zodpovídat nějakému anonymovi RadekŠ. On vás čist provokuje už.
StarMaster
Středa, 22. února 2017 - 15:45:15  
Neregistrovaný host
89.176.82.228
Zzz
Nedalo mi to a něco připíšu.

-Nejsem někdo jiný a mám stálé jméno (jen neregistrované).

-Vy jste stejně anonymní jako já. Že si napíšete nějaké jméno jako mail mi o vás neřeklo vůbec nic, nevím kdo jste, co děláte. Když se registruji a napíšu si tam Josef Novák, je to stejně vypovídající, jako to co vím dnes o vás. A já ani nepotřebuji nutně vědět kdo jste. K čemu by mi to bylo?

-Vaše vyjadřování vůči panu Duškovi se od mého vůči Kordisu nijak neliší, naopak, často je ještě horší (já Kordis nazývám ještinými nikým nevolenými šotouši, vy pana Duška rovnou debilem). Jste tedy pro mě jen trollující ubožák, co nejspíš nemá odvahu jít sám aktivně do politiky a pomlouvá ty, co ano, kde může. To samé předvádíte vůči panu Dluhonicovi. A ještě vám leží řada lokálek v žaludku, neumíte se s jejich existencí vyrovnat (zní to dost ujetě, ano) a tak napadáte a zesměšňujete lidi, kteří o nich chtějí kladně debatovat s jinými lidmi.

-Jaké názory na Kreportu převažují? Výrazně protilokálkové (aspoň pokud se bavíme o tratích jako Chornicko či Žluticko). A jak jsem vysvětlil panu Hajnému (ale ten oproti vám má přece jen nějakou úroveň a narozdíl od vás svou totožnost odhalil a víme co dělá, takže on má na nějakou kritiku právo), já nehodlám odhalovat své jméno pro pobavení trollů jako vy. Až bude na Krepu nějaká vyváženost v názorech a názory "protiproudu" nebudou zesměšňovány stylem "sekta svobodných není schopná u ničeho udělat kompromis, že mají 1% jim nevadí", pak se můžeme bavit neanonymně. Ale zatím nevidím, že byste vy zveřejnil co děláte a jak se politicky zapojujete, pokud vůbec. Vím o vás jen jméno, co si uvádíte jako mail,které může být falešné a jak vám leží v žaludku některé lokálky a nedokážete o tom dokola nepsat.
Priapos
Středa, 22. února 2017 - 15:53:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1213
Registrován: 10-2012
David:
"výstavba Boskovické spojky je jednak velmi drahá (cca 1 mld.)

... a přesto vyšla v ekonomickém hodnocení (varianta č. 3) coby jediná "společensky efektivní" - na rozdíl mj. od varianty (č. 2) "elektrizace + modernizace stávající tratě z Boskovic do Skalice; bez výstavby nové spojky". [happy]

"
Papír toho bohužel snese. Smysluplná je varianta č. 2 a ta měla být realizována.
Středa, 22. února 2017 - 15:55:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5462
Registrován: 12-2011
Priapos: Neměla, a nebude.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
StarMaster
Středa, 22. února 2017 - 16:10:13  
Neregistrovaný host
89.176.82.228
A neříkal jste to samé i o elektrizaci do Koutů, že to nemá smysl? Pokud vím, realizováno bylo. [proud]

Čímž ale radost odpůrcům spojky neudělám, ta mi smysl dává, smysl mi ale nedává zažíznutí tratě v Boskovicích místo dotažení drátů až do Velkých Opatovic. Tuplem v situaci, kdy nijak nehrozí, že by v příštích 15 letech byla zahájena stavba dálnice v této oblasti.
Středa, 22. února 2017 - 16:30:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 150
Registrován: 10-2016
StarMaster

Boskovickou spojku ocení jenom lidé cestující vlakem do Brna. Další spousta lidí ale cestuje směrem na Prahu a těm se po dostavbě spojky cestování ztíží. Je sice hezké, že se cestovní doba z Boskovic do Brna zkrátí až o 15 minut, ale lidé lidé jezdící na Svitavy a Prahu čeká cesta autobusem do Skalice a odtud teprve dál vlakem. To ani nemluvě o tom, že když spoje začnou jezdit do Boskovic v taktu 30/60 min, tak o několik spojů přijdou Letovice a Březová. Navíc do Skalice sváží autobusy k vlaku lidi z okolí Olešnicka, Kunštátska atd. Teď budou tito lidé muset jet busem až do Boskovic, kde přesednou na vlak, čímž se jim cesta zkomplikuje a také prodraží a to ani nemluvě o návaznostech v Letovicích a Březové, kde lidé přecházejí z vlaku na bus a opačně!

Místo Boskovické spojky by šla zmodernizovat a zelektrifikovat stávající trať, aby po ní mohly jezdit soupravy Regiopanter rychlostí 80km/h. Zkrátka přijedou 2 Panteři do Skalice, jen se zde rozpojí a jeden pojede do Boskovic a druhý pojede do Letovic/Březové!

Protažení drátů až do V.O. by bylo možné uskutečnit pouze v případě, že by byla zelektrifikována a zmodernizována celá trať až do Č. Třebové a mohly tak jezdit přímé osobní nebo spěšné vlaky v celém úseku!
StarMaster
Středa, 22. února 2017 - 17:06:23  
Neregistrovaný host
89.176.82.228
nádra_žák
No, nyní vás už moc nechápu....

-Kdyby většina lidí nejezdila směr Brno, nevyjde tomu tak vysoká ERR. Tohle nebude podvod.

-Pro přestup na vlaky směr Praha je možné nechat zastavovat ty R od Brna v Doubravici. To není zase tak těžké. Prostor na 1 zastavení tam je tak jako tak.

-Bez Beskovické spojky je šance na dlouhodobé přežití úseku Boskovice-VO naopak horší, protože z VO a Jevíčka se nejezdí na Prahu a Svitavy přes Skalici, ti kdož z VO jedou vlakem dál za Boskovice, tak jedou směr Brno a nezrychlením jejich cesty snižujete šanci na přežití vlaku v úseku Boskovice-VO.

-Až bude dálnice, poškodíte celou oblast, když nebude Boskovická spojka a úsek Boskovice-VO proti dálnici do Brna nebude mít nejmenší šanci. A ona nakonec bude.

Protažení drátů až do V.O. by bylo možné uskutečnit pouze v případě, že by byla zelektrifikována a zmodernizována celá trať až do Č. Třebové a mohly tak jezdit přímé osobní nebo spěšné vlaky v celém úseku!

??? Tohle nedává žádný smysl. Elektrifikovat a modernizovat úsek VO-Chornice-MT-Třebovice? Chápu vás správně? Nezlobte se, ale to nemá žádnou šanci na realizaci. Polohy zastávek se dají trochu zlepšit, ale ne zázračně a přeložky v tomhle regionu nikdo hradit nebude a bez nich to nemá žádnou šanci vůči přímým busům z měst jako MT do Brna po budoucí dálnici.

Bylo by to krásné, mít dráty a přeložky dál za VO, ale koukejme se na to seriózně. Takovéhle velké stavby se staví tam, kde na konci máte pořádná města. I ta spojka z Bezdružic do Teplé a k tomu nějaké přeložky a elektrifikace na Plzeňsku dává větší smysl, protože by to propojilo Plzeň a Karlovy Vary. Nebo spojka z Vizovic do Valašské Polanky, která by propojila Zlín a Vsetín. Ale tady není co propojit. Dál od VO severně je pár městeček a vesnic, ze kterých se jezdí tak nějak do všech stran a pak se ta trať stáčí zpátky ke koridoru, takže nepropojuje nic navíc co koridor. A zálohu za koridor dělá trať přes HavlBrod. Zde postačí elektrifikace do VO a busy které k vlaku svezou lidi z Jevíčka, Jaroměřic a možná motoráček, co je přiveze od Chornice, Trnávky, MT a Konice (a těch pár vesnic).

Nic víc opravdu není realizovatelné. Za národní to nikdo stavět nebude. Za ty se dnes nestaví skoro ani koridory.

Ale jinak fandím tomu, ať se vám podaří vylobovat si na Kordisu nezaříznutí vlaků v Boskovicích.
Středa, 22. února 2017 - 17:42:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 151
Registrován: 10-2016
Starmaster


StarMaster:
"Pro přestup na vlaky směr Praha je možné nechat zastavovat ty R od Brna v Doubravici."

S tím se ale nepočítá, navíc Rx objednává Ministerstvo dopravy a já pochybuji, že dovolí zastavit Rx na této zastávce! Dále po Doubravici by musel Rx zastavit i ve Skalici, aby pobral lidi z Olešnicka, Kunštátska apod. Lidé jedoucí z Boskovic na Prahu budou podle plánů muset využít bus, ovšem i v tomto úseku nastane redukce busů a tím se cestování ještě více znepříjemní. Kdyby alespoň jednou za 2h. jel vlak z Boskovic do Skalice a odvezl lidi k Rx, tak by se lidé nemuseli s objemnými zavazadly, koly atp. mačkat v autobuse. Ale na Kordise řekli, že se bude jezdit busem a tečka!


StarMaster:
"Bez Beskovické spojky je šance na dlouhodobé přežití úseku Boskovice-VO naopak horší"

Když se nad tím zamyslím, tak mi přijde šance na přežití stejná. Doufám tedy, že po dostavbě Boskovické spojky dá Kordis ještě trati naději na zlepšení a pokud se ukáže, že se počet lidí na lince S21 zvýšil, tak provoz zanechají. Mimochodem toto jsem obdržel i v mailu od Kordisu, otázka ovšem je, jestli tu šanci trať dostane.


StarMaster:
"Až bude dálnice, poškodíte celou oblast"

Až dálnice vznikne, tak veřejná doprava začne opadávat, neboť lidé raději přesednou do aut a když jich pojede v 1 autě víc, tak je cesta přijde levněji a hlavně rychleji. Zatím však dálnice nestojí a ještě spoustu let stát nebude a je otázka jestli vůbec!


StarMaster:
"Tohle nedává žádný smysl. Elektrifikovat a modernizovat úsek VO-Chornice-MT-Třebovice? Chápu vás správně? Nezlobte se, ale to nemá žádnou šanci na realizaci."

Spousta lidí se potřebuje rychle dostat třeba z Boskovic do M.T. a vlak by jim celou cestu zrychlil. Autobusem cesta trvá dlouho, kdyby opravdu k realizaci došlo, tak zde má význam cestovat opravdu jen na delší vzdálenost, kde bude vlak konkurenceschopný s autobusy a auty. Případně by musely vzniknout malé "dopravní terminály", kam by autobusy svážely lidi na vlak a odtud by se rychle dostali do větších měst za prací, do školy atp. Upřímně řečeno ani já moc realizaci nevěřím, ale samotná elektrifikace úseku Boskovice - V.O. mi přijde nesmyslná. To už dávám přednost opravě stávající trati, aby zde mohly jezdit vlaky až 80 km/h a potom by se ukázalo jak dál, jestli to mělo význam a tak. Tomu by se samozřejmě musela přizpůsobit i bus. linka 251!
Středa, 22. února 2017 - 18:53:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4237
Registrován: 12-2004
Star Master:Moralizování od někoho jako ty, kdo tady v minulosti vždy po relativně "klidném začátku" zesměšňoval a napadal lidi s jiným názorem, fakt sedí[ko]

A to jestli udělal Dušek debilní věci, by mě tak navadilo, kdyby to výrazně nezhoršovalo dopravu v kraji jako celku. Což tobě , jakožto fanatickému zastánci jakékoliv lokálky, je samozřejmě jedno a chápu, že má u tebe Dušek za své kroky velké sympatie.

A k panu Dluhonicovi : Čím jsem ho zesměšňoval, nebo napadal???. Jáse k němu choval slušně. Mě u něho vadilo, že mě napadl ze "zdvojování se" tady. Jinak proti tobě tady vystupoval na úrovni. To že máme každý jiný pohled na dopravu, je jiná věc.

Jestli mi věříš jméno v mailu je mi zcela a úplně jedno. Na rozdíl od tebe ale od začátku vystupuju na k-rep. pod jediným.
StarTroll
Středa, 22. února 2017 - 18:59:40  
Neregistrovaný host
194.228.11.160
StarMaster: Nedalo mi to a něco připíšu.

Absťák...fakt dokonalý pacient.[ok]
StarMaster
Středa, 22. února 2017 - 20:28:46  
Neregistrovaný host
89.176.82.228
nádra_žák
Ona se ale původní trať na Skalici rušit nemá, ne? Sice po ní nebude nic jezdit, ale zůstat by měla... tak třeba v exponované časy tam někdo jako posilu motoráček může objednat. Jednou.

(doufám teda že si to správně pamatuju, nerad bych vás vodil za nos, ale žiju v tom, že původní trať do Skalice má zůstat)

Spousta lidí se potřebuje rychle dostat třeba z Boskovic do M.T. a vlak by jim celou cestu zrychlil.
Já vás teoreticky chápu, ale snažím se na to koukat pohledem "co by realisticky šlo financovat". Protože bez peněz z toho nebude nic. No a na úrovni regionálních tratí tady chybí mnohem důležitější věci, než tohle. Vemte si, že neprošla ani elektrifikace ze Zastávky u Brna dál do Jihlavy a to je sakra jinde potenciálem.

Aby šlo realizovat takovéhle projekty (elektrifikace celé trati přes Chornicu), obávám se, že by se celkově muselo změnit myšlení lidí v ČR a chtít dávat mnohem víc peněz do železničních investic. Jinak to nemá šanci přijít na řadu.

by musely vzniknout malé "dopravní terminály", kam by autobusy svážely lidi na vlak a odtud by se rychle dostali do větších měst za prací, do školy atp
Takový vidím právě v těch Velkých Opatovicích u současného nádraží.

ale samotná elektrifikace úseku Boskovice - V.O. mi přijde nesmyslná
Mně právě ne, je to prodloužení té větve a odstranění přestupu, co po elektrifikaci do Boskovic vznikne.

Podle odkazu, co sem dal David, má elektrifikace do Boskovic tak vysoké ERR, že připlácnout k ní elektrifikaci dál do VO by mělo šanci získat dotace z EU. Když si uvědomíme, že PHS se stavět nemusí, podchody taky ne (je to jen regionální dráha), trať stačí jen mírně vyspravit a postavit dráty a nástupiště (některé zastávky zrušíme, aby těch nástupišť nemuselo být tolik), tak kdyby se chtělo, dá se na to udělat dobrý projekt.

Jakmile to ale začnete protahovat dál do pustiny za VO, tak už ta ERR klesne pod 5 a jsme v háji a nebude nic.

I já tady střílím od oka, ale myslím, že když pro úsek do Boskovic je ERR 11,78%, tak je šance k tomu přilepit ještě dalších 18km čistě drátů, když na konci bude svoz z busů a solidně velká obec VO. A neklesnout pod ERR 5.

"dávám přednost opravě stávající trati, aby zde mohly jezdit vlaky až 80 km/h a potom by se ukázalo jak dál"
Jenže o tomhle to dnes není. Na dotování provozu vlaků nemusíte efektivitu počítat, ale na vylepšení trati už ano. A čistá oprava trati bez elektrifikace a tedy ubrání přestupu, vám snižuje efektivitu investice. Doba je dnes taková, že nechat tam rychlost 60, ale natáhnout dráty a zlikvidovat lidem přestup, je hodnoceno jako společensky efektivnější, než zrychlit trať ze 60 na 80 a nechat přestup. Ono to ale dává smysl, že. Vy do toho narvete peníze, abyste to pak zabil přestupem? To nedává smysl. A proto to snižuje efektivnost projektu.
Středa, 22. února 2017 - 21:22:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 152
Registrován: 10-2016
StarMaster


StarMaster:
"Ona se ale původní trať na Skalici rušit nemá, ne?"

Část trati bude využita pro Boskovickou spojku, zbytek bude mít využití jen pro nákladní dopravu, případně pro údržbu trati. Ale rušit se nemá!


StarMaster:
"Já vás teoreticky chápu, ale snažím se na to koukat pohledem "co by realisticky šlo financovat"."

Tady by se musely zpracovat studie, zda-li by to bylo možné. Vše závisí hlavně na financích a pak také na uspořádání veřejné dopravy. Je pravda, že se nejspíš nikdo nebude pouštět do takto velké investice, aby nakonec zjistil, že to byly zbytečně vyhozené peníze.


StarMaster:
"Vemte si, že neprošla ani elektrifikace ze Zastávky u Brna dál do Jihlavy a to je sakra jinde potenciálem."

Zde je potenciál samozřejmě obrovský, o tom, že elektrifikace neprošla nic nevím, ale zatím to vypadá bledě i s úsekem Brno - Zastávka, kde modernizaci a elektrifikaci trati neustále blokuje spolek "Voda z Tetčic", ale pokud by nakonec došlo k elektrifikaci a zdvojkolejnění, tak by bylo příhodné elektrifikovat i zbytek trati do Jihlavy, aby nemusely R přepřahat lokomotivu a osobní vlaky mohly jet na elektriku z Brna až do Jihlavy!

StarMaster:
"obávám se, že by se celkově muselo změnit myšlení lidí v ČR a chtít dávat mnohem víc peněz do železničních investic."

Do železnice se investují velké peníze, ovšem jen do tratí, které mají budoucnost a které jsou dnes vytížené. Skoro nikdo ale nebude investovat do trati, kde jezdí 20 lidí, pár spojů denně a ještě navíc ta trať je dlouhá 17 km.


StarMaster:
"Mně právě ne, je to prodloužení té větve a odstranění přestupu, co po elektrifikaci do Boskovic vznikne."

V úseku Boskovice - V.O. tvoří asi největší problém souběh vlaků a autobusů. Po případné elektrifikaci by musel Kordis ucouvnout a zrušit některé spoje na lince 251, stejně jako má být po spuštění Boskovické spojky zrušena polovina bus. spojů z Boskovic do Blanska. Pak také záleží na ceně jízdného, když bude u vlaku nastaveno nižší jízdné, lidi to více přiláká a pak také ten již zmiňovaný dopravní terminál ve V.O.

Mimochodem ještě minulý rok se počítalo s tím, že do výstavby Boskovické spojky bude zahrnuté i nové nástupiště pro vlaky na V.O.

Ten dopravní terminál bych si dokázal představit i v Jevíčku. Autobusy od sanatoria budou pokračovat dále na Jaroměřice a na vlakovém nádraží se potká s protijedoucím busem a vlakem a už tím se zvýší potenciál trati.

Nevím jestli znáte technický stav trati v úseku V.O. - Boskovice, ale na některých místech je katastrofální! Takže do elektrifikace bude muset být zahrnuta i rozsáhlejší oprava trati a pak také zabezpečení a zrušení některých přejezdů, které jsou opravdu nebezpečné. Dále by měla vzniknou nová zastávka v Knínicích a Vážanech a zrušit zastávku Cetkovice. V Šebetově bych viděl přestupy z vlaku na linku 277 a opačně. Potom už by trať měla daleko vyšší potenciál! Ale zatím je naplánovaná stavba jen Boskovické spojky, tak třeba časem se projedeme pod dráty až do V.O.
Středa, 22. února 2017 - 21:44:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13288
Registrován: 12-2007
Papír toho bohužel snese.
Také jsem se na první pohled divil tomu, jaktože levnější varianta (č. 2 - elektrizace ve stávající stopě) má výrazně nižší (již v pásmu neefektivního) ERR než dražší varianta č. 3 (zřízení Boskovické spojky + elektrizace).

V textu té studie je to zdůvodněno tím, že při variantě č. 2 a spojování jednotek ve Skalici by "boskovické" jednotce prý z technologických důvodů vyšel 11minutový pobyt (!?).

Je zajímavé, že ve srovnáváních vůbec nebyla zmíněna varianta "zřízení Boskovické spojky (byť s úrovňovým napojením do tratě č. 260 u Lhoty Rapotiny) + zároveň elektrizace "skalického cípu".

Vemte si, že neprošla ani elektrifikace ze Zastávky u Brna dál do Jihlavy a to je sakra jinde potenciálem.
Elektrizace zde tak trochu "neprošla" již okolo roku 2008 (či 2009?) - tím, že původní projekt "Elektrizace trati Brno - Rapotice" byl zkrácen na projekt "Elektrizace trati Brno - Zastávka u Brna". A potenciál především mezi Třebíčí a Jihlavou je s otazníkem.

zatím to vypadá bledě i s úsekem Brno - Zastávka, kde modernizaci a elektrifikaci trati neustále blokuje spolek "Voda z Tetčic"
Doporučuji si k této věci dohledat více faktů. Nic není tak černobílé, jak se někteří snaží prezentovat.
Michal7
Středa, 22. února 2017 - 23:36:21  
Neregistrovaný host
94.113.66.191
zdravím nick StarMaster, odněkud Nusle,Michle,Vršovice,není-liž pravda, všechno zná, všude byl, od všeho má klíče. Hezký večer.
Priapos
Čtvrtek, 23. února 2017 - 15:00:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1214
Registrován: 10-2012
David:
"Papír toho bohužel snese.
Také jsem se na první pohled divil tomu, jaktože levnější varianta (č. 2 - elektrizace ve stávající stopě) má výrazně nižší (již v pásmu neefektivního) ERR než dražší varianta č. 3 (zřízení Boskovické spojky + elektrizace).

"
Genau, papír toho snese. Ta SP byla účelově vytvořena tak, aby vyšla nejlépe varianta č.3. Stačí se jenom podívat, kolik teď jezdí cestujících z Boskovic vlakem.
Pátek, 24. února 2017 - 02:27:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3087
Registrován: 5-2004
nádra_žák:
Boskovickou spojku ocení jenom lidé cestující vlakem do Brna. Další spousta lidí ale cestuje směrem na Prahu a těm se po dostavbě spojky cestování ztíží. Je sice hezké, že se cestovní doba z Boskovic do Brna zkrátí až o 15 minut, ale lidé lidé jezdící na Svitavy a Prahu čeká cesta autobusem do Skalice a odtud teprve dál vlakem.

To ocenění/ztížení není souměřitelné. Na Brno je trasa mnohem kratší, tedy každá je větší podíl na celkové cestovní době, a je v dosahu denního dojíždění, takže tím jezdí mnohem více lidí a každý z nich 4-5x týdně. U trasy na Prahu nic takového neplatí, je to typická dálkovka, kde si na cestu stejně musíte vyhradit celý den, tak pak třeba 10 minut nahoru na celé cestě žádný podstatný rozdíl v atraktivitě vlaku neudělá.

Ad přesun zastavování R:
- co si pamatuju, tak integrované R byly ve společné objednávce MD a JMK - je-li to tak stále, musí se MD na JMK minimálně ohlížet
- pokud někam přesouvat, dával by smysl Rájec-Jestřebí, tedy s podjezdem a perony. Samotná obec je mnohem větší a prochází jí místní V-Z páteř II/377, takže by se daly busy přeskupit tak, aby více vázaly na vlaky tam.
Pátek, 24. února 2017 - 13:34:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 41
Registrován: 2-2017
Ten Rájec by byl v případě, že se udělá boskovická spojka, dobrý nápad
Pátek, 24. února 2017 - 15:45:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 153
Registrován: 10-2016
David jaša


David_jaša:
"U trasy na Prahu nic takového neplatí, je to typická dálkovka, kde si na cestu stejně musíte vyhradit celý den"

Když někdo pojede směrem na Prahu, neznamená to, že pojede do Prahy! Spousta lidí využívá vlak do Letovic a pak také řada cestujících dojíždí každý den do Svitav a díky Boskovické spojky a zrušení vlaků do Skalice dojde k tomu, že lidé budou muset jet do Skalice busem, kde je podstatně míň místa na zavazadla, kočárky a cesta na invalidním vozíku je nemožná! Ne všichni obyvatelé Boskovic a celé Malé hané dojíždí každý den do Brna, ale i směrem na Českou Třebovou a pak taky opačně!


David_jaša:
"pokud někam přesouvat, dával by smysl Rájec-Jestřebí, tedy s podjezdem a perony."

To by Vám obyvatelé Olešnicka, Kunštátska asi moc nepoděkovali, kdyby museli jet busem až do Rájce a pak se vracet Rx přes Skalici směrem na Prahu. Jednak by se jim cesta prodražila a pak také prodloužila. Navíc stanice Rájec-Jestřebí nemá ostrovní nástupiště, podchod, atp. Nejdřív by se musela celá stanice předělat a k tomu dojde nejdříve okolo roku 2025, dále by se musel postavit úplně nový dopravní terminál a parkoviště, neboť spousta lidí dojíždí k Rx autem, které nechá na parkovišti (ostatně se stačí podívat na zaplněné parkoviště ve Skalici) a v Rájci u nádraží místo na parkoviště není!

Z toho všeho vyplývá, že by vlaky Rx měly zastavovat nadále ve Skalici, kde na vlak přestupují lidé z celého okolí, je zde velké parkoviště, ostrovní nástupiště a stanice tak splňuje skoro všechny potřeby cestujících! V úseku Skalice-Boskovice by v taktu 2h. jezdil motorový vlak, aby odvezl a přivezl lidi od Rx a zpět!
Pátek, 24. února 2017 - 15:59:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 44
Registrován: 2-2017
Nevíte někdo, jak se v Zábřehu spojují R (SU-Brno) + Sp (Jeseník-Brno)? Nějakou úvratí?
Pátek, 24. února 2017 - 18:14:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4066
Registrován: 5-2002
Kdepak úvratí [nene] . Rychlík od ŠPK zastaví na 6.SK, Sp od JE na 6d.SK. Kundál se schová na 8.SK ke skladišti a šumperská souprava se nasune a spojí s jesenickou.
Pátek, 24. února 2017 - 23:49:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 48
Registrován: 2-2017
Děkuji, ale nevím, co je 6.SK a 8.SK [sad]
Sobota, 25. února 2017 - 08:24:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13290
Registrován: 12-2007
To ocenění/ztížení není souměřitelné. Na Brno je trasa mnohem kratší, tedy každá je větší podíl na celkové cestovní době, a je v dosahu denního dojíždění, takže tím jezdí mnohem více lidí a každý z nich 4-5x týdně.
I tak je ale potřeba srovnávat srovnatelné.

Tedy například:
- Zlepšení/nezhoršení spojení z Boskovic do "čehokoliv severně od Skalice" (tzn. do Letovic, Svitav, Pardubic, Prahy atd.; analogicky naopak - spojení z "čehokoliv severně od Skalice" do relativně spádových Boskovic) uvést alespoň do "vedlejších cílů".

- Do celkové cestovní doby Boskovice - Brno započítávat i skutečnost, že přepravní poptávka nezačíná na vlakovém nádraží (jenže pak by o to výhodněji vycházela kombinace "autobusem 'vymetajícím' celé Boskovice dojet do Skalice a odtud rychlíkem do Brna").

Plus několik dalších aspektů.

(Jenže ono by to už pak tak růžově nevycházelo, že. I když, oproti počtům, které jsem nyní zhlédl ve "studii" obhajující elektrizaci Šakvice - Hustopeče, je to ještě vcelku slabý odvar.)
jkl
Sobota, 25. února 2017 - 11:45:59  
Neregistrovaný host
188.175.182.33
Potrp4:
Tak to bych doporučil stáhnout si tohle.
Sobota, 25. února 2017 - 22:48:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 54
Registrován: 2-2017
Děkuji
František_plášek
Neděle, 05. března 2017 - 23:03:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1367
Registrován: 9-2006
6.SK a 8.SK ...6.staniční kolej a 8.staniční kolej...základní znalosti šotouše (a nejen šotouše..)...
Středa, 08. března 2017 - 19:56:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1022
Registrován: 9-2011
Víkendový Žichlínek:


A videosestřih: https://www.youtube.com/watch?v=Oo_79NzFpug
Neděle, 12. března 2017 - 19:07:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 174
Registrován: 10-2016
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122427178-udalosti-v-regi onech-brno/317281381990310-udalosti-v-regionech/obsah/529334-mora vska-trebova-bez-spoju

Je vidět, že i po volbách se veřejná doprava v Pardubickém kraji otřásá v základech. Jednoduše hejtmanství radí jezdit vlakem, tak pojedeme vlakem. Ale že ani vlakové jízdní řády z M.T. na Olomouc nebo Brno a dále nejsou ideální, to už zase nikdo neřeší. Spoustu let jezdil i velmi využívaný autobusový spoj z Velkých Opatovic až do Prahy a teď budeme jezdit vlakem, který v tento čas nejezdí nebo si všichni koupíme auta?? Fakt dobrá práce, jen tak dál [ok]
Neděle, 12. března 2017 - 20:16:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4263
Registrován: 12-2004
nádra žák: Ta Praha by se měla opravdu řešit vlakem, popř. návoz busem na vlak do Svitav.
Horší je, že se dalo s tím "Pražákem" dojet v sobotu ráno z VO , Jevíčka a Chornice do práce na ráno do MT a Svitav a náhrada samoz. není. 17:15 v kladiva ze Svitav taky chybí.
Stejně tak další zrušený spoje.[sad][ko]
Neděle, 12. března 2017 - 20:53:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 175
Registrován: 10-2016
Zzz:

Je pravda, že dostat se o víkendu ráno například z Velkých Opatovic do Moravské Třebové je pro řadu lidí nereálné. Od roku 2009 město Velké Opatovice krylo finanční ztrátu, ale spoje jezdily dále, finanční kompenzace byla 5500 Kč měsíčně a městu to ani tak nevadilo, hlavně, že ty spoje jezdily. Zrušení těchto spojů přivedlo určitě spoustu lidí do neřešitelné situace, co se týče právě dopravní obsluhy! Snad se podaří tyto a další zrušené spoje opět navrátit, i když tomu už moc nevěřím.
Středa, 15. března 2017 - 12:55:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 180
Registrován: 10-2016
Od 3.4.2017 nastane mimořádná změna jízdních řádů, která umožní přestup ve Skalici v odpoledních hodinách ze spěšných vlaků z Brna na vlaky směrem na Velké Opatovice. Nově spěšné vlaky projedou Brno-Židenice a Adamov, tím se ušetří čas na přestup ve Skalici.
StarMa
Sobota, 18. března 2017 - 18:57:43  
Neregistrovaný host
89.176.82.228
Zzz:
Proč vás pořád tolik zajímá ta Chornice? Na Ústecku se stát chystá vymrhat stamiliony za nesmyslnou opravu cancouru do Moldavy a vy řešíte Chornici. Nebo hájíte nesmyslné dotování provozu na Humpolačce.

Možná, kdybyste si uspořádal priority, tak by si váš názor na Chornicko našel u mě větší respekt. Ale když vidím, jak potřebnou meziregionální dopravu na Chornicku, kterou bus zajistit nedokáže, neustále napadáte (a to demagogií, kdy ignorujete, že současné jízdní řády nejsou dobré a chce to minimálně dvojnásobek spojů co dnes) a přitom vám nestojí za komentář, že u Moldavy hrozí vyhodit stamiliony za trať v lese do nikam, kde v kladiva mimo léto a jarní prázdniny ani vlaky nejezdí, tak jste jednoznačně zaujatý.
Sobota, 18. března 2017 - 20:37:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 210
Registrován: 6-2009
K Boskovické spojce. Její přínos je nesporný z pohledu zkrácení cestovních dob relace Boskovice – jih. Po realizaci staveb DOZ Brno – Česká Třebová bude možné uvažovat s jízdní dobou Boskovice – Brno 42 min., což dnes ani přestupem na Rx neuděláte. Výhledově po přehodnocení zastavovací politiky a odstraněním některých zastávek Os Boskovice – Brno by bylo možné jízdní dobu dále zkrátit.

V současném a ani výhledovém GVD není možné uvažovat s vytvořením obousměrných návazností ve Skalici nad Svitavou u vlaků Rx, jelikož se ve Skalici nad Svitavou trasy Rx na trati Brno – Česká Třebová nekříží. Návaznosti jsou jen v některých případech vytvořeny na Os v jednom směru a Rx ve druhém směru. Vlaky Os jsou většinou ukončeny v Letovicích.
Relaci Boskovice – Letovice zajišťují dnes autobusové linky 254 a 255 bez přestupu s obdobnou jízdní dobou, jako současná vlaková varianta s přestupem. Protože jak již jsem psal se ve Skalici vlaky Rx nepotkávají ani nebudou, není možné uvažovat s vytvořením kvalitní přestupové vazby na vlaky S21 k zajištění relací Boskovice – Svitavy – Třebová a tak dále. Proto mi připadá vhodnější na každý vlak Rx vytvořit přestupovou vazbu pomocí nějaké autobusové linky jedoucí v trase Boskovice – Skalice.
Varianta 2 vyjít nemohla ne proto, že bychom nechtěli, ale proto, že negenerovala žádnou úsporu jízdní doby. Je to pochopitelné, co získáme modernizací a elektrizací tratě, to ztratíme v technologických časech na rozpojení a obrat soupravy ve Skalici. Možná nějaký odborník přes kolejová vozidla doplní, jaký minimální je možné uvažovat čas u nové jednotky. A Relace Boskovice - Letovice by také nebylo možné navíc zajistit úplně pohodlně, protože by cestující museli z jedné částí jednotky ve Skalici přesednout do druhé. Takže opravdu nevidím žádný přinos varianty 2.
Je pravda, že první věc, co mě napadla, když jsem znal velikost výnosového procenta, byla, zda by nebylo možné elektrizaci protáhnout do Velkých Opatovic. Někde v oblasti Knínice by se musely vlaky křižovat. Dalších 17 km tratě s dalšíma dvěma dopravnami by se do toho rozdílu asi nevešlo.
Sobota, 18. března 2017 - 21:59:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 189
Registrován: 10-2016
Lubomír

Lubomír:
"Proto mi připadá vhodnější na každý vlak Rx vytvořit přestupovou vazbu pomocí nějaké autobusové linky jedoucí v trase Boskovice – Skalice."

Musíme si uvědomit, že když do Skalice od Boskovic přijedete vlakem, tak vystoupíte na ostrovním nástupišti, kde hned můžete přestoupit na Rx do Prahy. Pouze na Rx do Brna musíte přejít lávku, ale pro tělesně postižené, případně pro starší lidi a lidi s objemnými zavazadly je zde výtah! Tím, že budete posílat ke každému Rx do Skalice autobus, tak tím zároveň spoustě lidí zkomplikujete cestování, hlavně v pátek, kdy se spousta studentů s velkými zavazadly vrací domů. Stanice Skalice je ideální na přestup z vlaku do vlaku. A těch cestujících co tam jezdí kvůli Rx opravdu málo není!

Neustále zastávám názor, že místo zbytečně drahé Boskovické spojky, by šla zmodernizovat a zelektrifikovat stávající trať. Tato rekonstrukce by byla o desítky milionů levnější a uspořené peníze by šly investovat jidne, kde je to opravdu potřeba. Desítky let fungovala stanice Skalice nad Svitavou jako přestupní stanice a nikdo si nestěžoval a najednou se přišlo na to, že Boskovice musí mít nutně přímé železniční spojení s Brnem. I po stávající trati by se po modernizaci mohlo jet z Boskovic do Brna bez přestupu a to tak, že z Brna vyjedou 2 Panteři, kteří se ve Skalici rozpojí a jeden pojede do Boskovic a druhý do Letovic.

Variant jak ušetřit je mnoho, navíc většině lidí nevadí jet do Brna přes Skalici, a takhle by mohli jet přes Skalici i bez přestupu, kde by ve Skalici přistoupili lidé z autobusů z Olešnicka a Kunštátska a dalších regionů. Takto stanice Skalice nad Svitavou ztratí z velké části svůj význam!

Elektrifikace do Velkých Opatovic by byla extémně drahá, už jen z hlediska technického stavu tratě, stanic a zastávek! O tomto snad není třeba vůbec diskutovat, zde jde jen o udržení vlaků i po roce 2021!
Neděle, 19. března 2017 - 09:31:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 211
Registrován: 6-2009
nádra žák
Vždyť už jsem psal, že ve Skalici nad Svitavou nejsou ani nebudou vytvořeny ideální podmínky pro přestup z Rx na Os linky S21 Skalice - Boskovice. Je to dáno pro přestup nevhodně trasovavanými vlaky Rx, jelikož se jejich trasy ve Skalici nekříží. Vždy je totiž možné vytvořit jen přestup na jeden směr.
Ideální přestup z vlaku na končící/výchozí vlak, kde většina cestujících přestupuje z vlaku na vlak, je stanice s ostrovním nástupištěm mezi hlavními kolejemi s jazykovým nástupištěm a kusou nultou dopravní kolejí, u kterého je právě ten výchozí/končící vlak.
Jestliže by nebyla boskovická spojka, bylo by nutné stanici nějak přestavět.
Také jsem psal, že varianta pouhé elektrizace, modernizace a obratu/rozpojení linky zas tak moc navíc oproti současnému stavu nepřináší a právě tato varianta je drahá. Oproti boskovické spojce je tam nový most přes Svitavu a jak jsem psal to chce přestavět Skalici.
Nechápu tvrzení, že boskovická spojka je drahá, proto pojďme modernizovat stávající trať. Kdyby stála modernizace a elektrizace stávající trati desetinu boskovické spojky (která mimo jiné část stávající trati také modernizuje), protože má nulový přínos ve zkrácení jízdních dob, není přece efektivní. Nebo chceme dělat neustále řešení levná e neefektivní?
Je potřeba se věnovat každodennímu dojíždění do zaměstnání ne řešit dojíždění dvakrát do týdne do škol.
Přepravní prognóza podložená dopravním modelem hovořila o 3600 cestujících ve vlacích před Boskovicemi, což je nejméně dvojnásobek současnosti. Jistě může se mýlit.
Žádný model dopravy by dle mého názoru nebyl schopný předpovědět, co se třeba stalo nedávno na trati Bratislava - Komárno.
Neděle, 19. března 2017 - 10:08:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 190
Registrován: 10-2016
Lubomír
A proč by se Rx musely ve Skalici křížit? Stačí když každou hodinu pojede z Boskovic vlak do Skalice, který cestující k Rx přiveze a zpět zase odveze. Tento traťový úsek není příliš dlouhý a tak vlaky ve ztrátě nebudou. A tím když postavíte Boskovickou spojku, tak sice obyvatelům Boskovic usnadníte spojení z Brnem, ale zároveň zhoršíte dopravní obslužnost obyvatelům Olešnicka, Kunštátska, kteří dnes dojíždí na osobní vlaky do Skalice busem, a po výstavbě Boskovické spojky lze očekávat, že Skalice i Letovice přijdou o část spojů, protože většina vlaků bude zajíždět z Brna jen do Boskovic! Dalším negativním dopadem bude zastavení osobní vlakové dopravy do Velkých Opatovic.
To znamená, že Boskovická spojka bude mít větší počet negativních dopadů než přínosů. A cca 1,1 mld. korun se mi zdá za vybudování 3 km tratě a vybudování zastávky Lhota Rapotina, u které ani není jisté, jestli bude bude mít využitelnost, za zbytečně vyhozenou velkou finanční částku a jak je dnes zvykem, tak se ve finále stavba ještě prodraží!
Po modernizaci a elektrifikaci stávající tratě by se dala zvýšit traťová rychlost až na 80 km/h, tím by se dojíždění do Brna také urychlilo, i bez zbytečné Boskovické spojky, která cestování zkrátí asi o necelých 15 mim a ještě budete zasahovat do neporušené krajiny a část stávající tratě i s mostem přes Svitavu zůstane bez využití. Maximálně po ní večer přejede manipulační vlak! Navíc stanici Skalice nad Svitavou lze za relativně málo peněz přestavět a upravit.
Pondělí, 20. března 2017 - 07:12:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 212
Registrován: 6-2009
nádra_žák
Tak znova. Když se Rx ve Skalici n. Sv. nekříží, tak je nevyhnutelné udělat přípoje na kombinaci Os-Rx. Nemůžete ke každému vlaku jezdit do Skalice n. Sv. z Boskovic zvlášť, tam a zpět. Na to prostě není kapacita lokálky do Boskovic a není to ani účelné z hlediska oběhů vozidel.
Po výstavbě boskovické spojky nelze očekávat rozhodně úbytek autobusů, které zajišťují ve Skalici jiné návaznosti, než Brno - Boskovice.
Boskovická spojka není dlouhá 3 km a samotná nestojí 1,1 mld. Pod názvem Boskovická spojka se skrývá soubor investičních opatření na železniční infrastruktuře, zajišťujících kvalitní přímé železniční spojení Brno - Boskovice. Obsahuje novostavbu tratě délky 1,1 km, přeložku, rekonstrukci a elektrizaci a úseku odbočka Bělá - Boskovice délky 3,8 km a přestavbu žst. Boskovice. Celé to dle SP stojí cca 1,4 mld.
Jestliže byste nestavěl novou spojku, ale pouze modernizoval a elektrizoval současnou trať, měl byste 4,4 km délky přeložky, rekonstrukce a elektrizace úseku a opět přestavbu Boskovic. Toto máte dle SP za 1,1 mld. Opakuji, že přestavba Skalice by byla později též nevyhnutelná, což byste měl dalších cca 0,4 mld.
Potom je logické, že přínosy bude generovat investice se spojkou, když v ní zkrátíte cestovní bodu Boskovice - Brno o 15 minut, než investice s pouhou elektrizací, kde zkrátíte pouze cestovní doby Boskovice - Skalice.
Mimochodem, teoreticky by ta 810 mohla pendlovat Skalice - Boskovice i po realizaci Boskovické spojky.
Lhota Rapotina... Dnes spojení Lhota R - Brno 59 min. s přestupem bus/vlak v Blansku, po nově spojce 38 min.!
Dnes spojení Lhota R - Blansko 29 min. autobusem, po spojce 13 min.
Ale obyvatelé této vesnice asi nikam nepotřebují dojíždět.
Priapos
Pondělí, 20. března 2017 - 15:28:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1233
Registrován: 10-2012
Lubomír:

Když tak obhajujete tu Boskovickou spojku, kolik tedy v současnosti denně cestuje lidí vlakem a autobusy z Boskovic/ka do Brna? Můžete k tomu připočítat i cestující ze Lhoty R.
Pondělí, 20. března 2017 - 16:13:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 191
Registrován: 10-2016
Lubomír

Lubomír:
"Nemůžete ke každému vlaku jezdit do Skalice n. Sv. z Boskovic zvlášť, tam a zpět."

Kapacita tratě je dostatečná na to, aby se tam ten jeden motoráček za hodinu z Boskovic do Skalice a zpět prohnal! Po Boskovické spojce mají vlaky jezdit ve špičce ve 30 min. taktu, jinak v 60 min. taktu. Zkrátka kapacita trati je dostatečná, obzvlášť když se jedná o takto malý úsek trati!
A proč to není účelné z hlediska oběhů souprav??

Ani současná situace není nijak zvlášť dramatická, lidé jsou na toto cestování s přestupem ve Skalici do Regionovy zvyklí a skoro nikdo s tím nemá problém. Když na to přijde, tak se ani stávající trať nemusí elektrifikovat, stačí pouze zmodernizovat a případně zmodernizovat i ŽST Boskovice! A toto všechno jde i bez drátů, náročné výstavby nové trati, přestavění Skalice a dalších věcích!

Nikdo si nestěžuje, že cesta do Brna z Boskovic trvá dlouho a že nutně potřebujeme nějakou spojku. Většina lidí i odborníků tuto stavbu odmítá. Jen na SUDOPu se těší, jak si namastí kapsu!
Pondělí, 20. března 2017 - 16:50:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4267
Registrován: 12-2004
StarMa: O (NE)potřebnosti jakýchkoliv prav. os vlaků v okolí Jevíčka se napsalo už dost, řekl bych. Kamkoliv by člověk se zavázanýma očima trefil náhodně místo na mapě ČR, téměř s jistotou by byl blíž potřebnějším tratím, než těm na Chornicku....
Jelikož mi vadí likvidace opravdu potřebné dopravy v tom kterém daném místě, nemůžeme se nikdy shodnout....

A proč právě okolí Chornice?
Páč jsem tam dost často a znám lidi, co se tam potřebují pohybovat. A taky se vyjadřuju k tratím kde to znám. (Ve VO, Jevíčku a MT jsem byl naposled v pátek, pro příklad.)

Z toho samého důvodu se nevyjadřuji např.k Moldavě, kde jsem nikdy nebyl, trať znám jen do Oseka a to nedostatečně.

Humpolačku nepovažuju za dobrý "zcyklostezkovat", vzhledem k nákladní dopravě. Od fanoušků železnic bych to očekával tak nějak automaticky,že budou proti. Přestože na KU v Jihlavě se s ní do budoucna příliš nepočítá....
Pondělí, 20. března 2017 - 21:23:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 213
Registrován: 6-2009
nádra_žák
Ale už jsem Vám několikrát psal, že je potřeba zajistit špičkový interval 30 minut a to neuděláte jinak, než navazovat na Rx-Os, to znamená, že v jednom směru je již nyní ztracena dálková relace. A spojení s Letovicemi, což vám dnes může nabídnout přestup z motoráku na Os, již nyní máte pohodlněji přímým autobusem.
Současná situace je dramatická, protože zabezpečit ve Skalici nad Svitavou přípoje vytváří občas situace, kdy musíte jet proti správnému směru atp.
Poslední větu beru jako úlet. Lidé si nestěžují, protože třeba neví, co jim spojka přinese a o co přijdou, když nebude.
Pondělí, 20. března 2017 - 21:36:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 192
Registrován: 10-2016
Lubomír

Ještě k té poslední větě: Je pravda, že spousta lidí vlastně ani neví, jak bude spojka vypadat a co přinese. Jedním z největších negativ spojky je po dokončení stavby, zastavení osobní dopravy do Velkých Opatovic a ani o tom skoro nikdo neví, dokonce ani starostové obcí, ležících na trati. Ani samotná spojka dosud nebyla projednána s obcemi na Boskovicku a Blanensku a tak skoro nikdo nic neví. Podle Kordisu by měl být zorganizován seminář, kde by mělo být vše vysvětleno a zodpovězeno na dotazy veřejnosti. Zatím se tak nestalo a tak jsou obyvatelé, obce a města v nejistotě!
Úterý, 21. března 2017 - 07:38:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 214
Registrován: 6-2009
nádra_žák
Zastavení dopravy do Velkých Opatovic a stavba Boskovické spojky nejsou na sobě závislé jevy. Technické řešení žst. Boskovice s dopravou Boskovice - Opatovice dokonce uvažuje. Se zrušením těchto vlaků také nesouhlasím. Seminář by byl vhodný a také se k němu přikláním.
Je potřeba učinit opatření taková, aby přepravní proudy narůstaly, nikoliv trvalý pokles. A dle přepravní prognózy podložené dopravním modelem stavba generuje v řezu před Boskovicemi 100% nárůst cestujících. Když nabídnete cestovní dobu Boskovice - Brno 40 minut, začne to být více atraktivní pro denní dojíždění do práce, aniž byste se musel stěhovat do Brna. To by mělo být cílem starostů okolních obcí, mají-li zachován zdraví rozum a nehájí pouze své zájmy. Chápu, že lepší je pracovat v místě bydliště, ale ne každý má sen pracovat v místním JZD.
Priapos
Úterý, 21. března 2017 - 09:16:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1238
Registrován: 10-2012
Lubomír:

Ještě jednou zopakuji svou otázku, ať je vidět „přínos" té stavby za 1,4 mld. Kč:

Když tak obhajujete tu Boskovickou spojku, kolik tedy v současnosti denně cestuje lidí vlakem a autobusy z Boskovic/ka do Brna? Můžete k tomu připočítat i cestující ze Lhoty R.
Úterý, 21. března 2017 - 09:41:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 215
Registrován: 6-2009
Priapos:
Při návrhu infrastruktury je pro nás důležitější, kolik bude cestovat lidí, než kolik nyní cestuje. Jsou pro nás tedy nutné výsledky přepravní prognózy. Už jsem Vám psal, že pracujeme s prognózou, která je podložená dopravním modelem JMK. Asi by se od zpracovatele prognózy dala vytáhnout informace, kolik lidí má start Boskovice a cíl Brno.
Z kartogramů studie proveditelnosti (kterou tu někdo dával odkaz) však plynou závěry, že v řezu před Boskovicemi je v nulové variantě (bez projektu) 1630 cestujících/24 hod a ve variantě se spojkou 3820 cestujících/24 hod.
Priapos
Úterý, 21. března 2017 - 17:02:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1242
Registrován: 10-2012
Lubomír:
"Z kartogramů studie proveditelnosti (kterou tu někdo dával odkaz) však plynou závěry, že v řezu před Boskovicemi je v nulové variantě (bez projektu) 1630 cestujících/24 hod a ve variantě se spojkou 3820 cestujících/24 hod."


Ty počty jsou samozřejmě několikanásobně nadsazené, aby to „vyšlo". V pracovní dny jezdí přes Boskovice (z Jevíčka resp. Mor. Třebové) do Brna 7 autobusů. Při nástupu 30 to máme cca 200 osob. Vlaků je 28, obsazenost kolísá od 5 do 25, jde o dalších cca 500 osob. Celkem tedy v současnosti využívá hromadnou dopravu asi 700 cestujících. I kdyby po výstavbě spojky pak všichni přešli z autobusů na vlaky (bez jejich zrušení nereálné) a ještě dalších nejméně 600 z automobilů (což je superoptimistický odhad), dostaneme se k počtu 1300 cestujících. A pro takový marginální počet postavíme takovou stavbu.
Středa, 22. března 2017 - 07:24:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 216
Registrován: 6-2009
Priapos
Aha, teď už mám jasno, kolik cestujících tam opravdu dnes jezdí. Měl bych častěji chodit na k-report.
Priapos
Středa, 22. března 2017 - 16:06:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1244
Registrován: 10-2012
Lubomír:
"Priapos
Aha, teď už mám jasno, kolik cestujících tam opravdu dnes jezdí. Měl bych častěji chodit na k-report."


Který uvedený údaj zpochybňujete?
StarMaster
Středa, 22. března 2017 - 20:31:59  
Neregistrovaný host
89.176.82.228
Zzz:
Odpovím, zkusím to tentokrát umírněněji, ale až se k tomu dostanu, přednostně teď řeším zajímavější témata, ale vím o vás. [wink]

Zatím zavítejte do vlákna Karlovarsko, pokud si chcete přečíst i jiné mé názory, než "ani metr z kolejí". Ani ne tak proto, abyste tam se mnou diskutoval, jako spíš pro to, abyste si mě přestal škatulkovat do lokálkového fanatika.

K chornici a žluticím jsem pak něco napsal i s Orkymu v tratích kolem prahy. Opět zmiňuji spíš pro vaší zajímavost, kapacity na diskutování s každým o všem nemám. [proud] Vám odpovím tady.
Úterý, 28. března 2017 - 20:42:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 340
Registrován: 3-2009
Rudolice. Me oblíbené misto. Sice tu není takový silný provoz jako na I.koridoru, ale libi se mi jak to tu Pendolina v oblouku klopí. Bohužel někdy k nás.ání stíní hlavní trať nějaký náklad. I tak se mi podařilo přes nepřízeň nasvitu zachytit míjení hned dvou podle mého názoru nefotogenických Leoexpesů se 130 042-5

Starší foto Pendolina pro představu,jak pěkně to tady Pendolíno naklapí.


(Příspěvek byl editován uživatelem rambomat.)