Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » „Posázavský pacifik“ a přilehlé tratě » Archiv diskuse „Posázavský pacifik“ a přilehl... do 28. 07. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse „Posázavský pacifik“ a přilehl... do 28. 07. 2017

dolů
   autor příspěvek
Sobota, 22. července 2017 - 09:26:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 182
Registrován: 3-2015
No zrovna Kácov--Zruč byla delší výluka s jakýmisi opravami trati tak 2 až 3 roky zpátky.
Sobota, 22. července 2017 - 11:27:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9
Registrován: 2-2017
Jsem zvědav na výlukový jízdní řád od 31.7.. Kdyby před lety nezrušili Č. Šternberk a nevyrvali koleje, aby tam náhodou nemohlo něco vykřižovat, tak by se pomalé jízdy do JŘ tolik nepromítly. Ovšem takto......Jak by se teď ta stanice hodila...že? Kterak se asi při šnečí rychlosti zachovají návaznosti a co sobotní/nedělní rekreáky?
Sobota, 22. července 2017 - 16:21:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7313
Registrován: 4-2003
Mladějov:Daň za v podstatě dlouholetou bezvýlukovost 212 v minulosti ?

Patrně ano. Nerad to píšu, ale celý úsek od Ledečka až do Zruče je zralý na kompletní výměnu kolejí. Jsou tam koleje z někdy z šedesátých let, navíc se mezi Zručí a Kácovem vyskytuje velké množství pražců DOSTA T5 (nevyhovujících již v době svého vzniku), o kterých jsme pohovořili v příspěvcích pár dní nazpět.

Od Čerčan do Ledečka se to také začíná zhoršovat, ale tam se to pořád dá zachránit (dle mého názoru) střední obnovou, ale sem tam by také mělo něco jít pryč a nahradit novým materiálem.

Docela se divím, že nikdo nesáhl dosud na desítky let existující pomalou jízdu 20 km/h mezi Sázavou a Ledečkem, která je asi kilometr a půl od Sázavy hned za tunely. Kdyby tam alespoň tu kolej podbili, ale ani to ne - je to tam propadlé (vozidlo se na to pěkně zhoupne), byť je to asi stabilizované. Těžko říci, kdy v tomto místě úřadovala naposledy podbíječka. Když jsem se tam byl osobně podívat, tak bych si dovolil říci, že to muselo být před několika desítkami let [crazy].
Neděle, 23. července 2017 - 08:57:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1220
Registrován: 12-2003
Bram: ta pomalá za Sázavou je z důvodu padajícího kamení ze skály(ze stráně). A je tam co pamatuji, takže minimálně 40let. Trochu ostuda...
Gatto nero
NEJHEZČÍ ŽABOTLAM BYL POLOMÁČENÝ!
Na ČD pracují dva druhy lidí. Jedni chodí do práce a druzí chodí pracovat. Bohužel, těch prvních je víc.
Co má společného Avia a Regiojet? Vždycky před vámi!
Neděle, 23. července 2017 - 16:09:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8
Registrován: 5-2016
Nicky726: Výluka sice byla, ale do trati se hráblo úplně minimálně a takhle to skončilo.

Zřejmě je teď (asi) nově PJ 20 směrem z Kácova prodloužená až do Čížova před zastávku. Je to celkem ubohost, že se to tu nechalo rozsypat. Doufám, že až se vrhnou do oprav (jestli vůbec), tak se aspoň zvýší traťová rychlost, protože cestovat po celé 212 3 hodiny, je fakt na dnešní dobu ubohost.
Jsem obecně známý tím,že si svoje názory nenechávám pro sebe. Není můj problém,že se to někomu nelíbí. [wink]
Neděle, 23. července 2017 - 16:19:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7325
Registrován: 4-2003
Honzík:ta pomalá za Sázavou je z důvodu padajícího kamení ze skály(ze stráně).

Díky za info [wink].

A je tam co pamatuji, takže minimálně 40let. Trochu ostuda...

I jako malý prcek jsem na druhé straně řeky, kam jsme se chodili koupat, vždy rád sledoval vlaky, neb tam zpomalovaly. Bude mi 39, takže za sebe mohu říci, že tam pomalá jízda je určitě 35 let [sad].
Neděle, 23. července 2017 - 19:38:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 183
Registrován: 3-2015
Ad iEmptyGold: Pokud si dobře pamatuju, tak ta výluka trvala něco přes měsíc, i když teda bez víkendů. To zvládli celou dobu do toho hrábnout jen minimálně? :-( Jinak by mi přišlo logické, že se při rozsáhlé opravě drobné změny potřebné pro zvýšení rychlosti udělají, ale moc bych na to nesázel. Na druhou stranu, opravila se Mšenka, bude se opravovat Moldava, tak by snad mohli opravit i více využívaný Horní Pacifik. Jen teda doufám, že dřív, než se pro rozpadlost bude muset zavřít. Tenhle přístup k údržbě se mi velmi nelíbí.
Pikehead
Neděle, 23. července 2017 - 23:16:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3167
Registrován: 3-2007
No a taky se poměrně podstatně opravil dolní Pacifik :-) tak snad dojde i na horní, jízdní doby jsou opravdu žalostné i ve "spěšném" rekreáku...
Úterý, 25. července 2017 - 09:23:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 184
Registrován: 3-2015
No, tak na spěšném rekreáku je srandovní jednak to, že potom, co spěchá ze Zruče do Kácova, má v Kácově prostoj, a pak to, že o co kratší jízdní doba Zruč z.--Kácov z., o to je delší jízdní doba mezi zastávkami a nádražími.

Co mě ale na rekreácích vadí víc, je to, že mají stejný jízdní řád jako v pracovním týdnu. Takže zatímco v pracovní dny jedou ve směru špičky nejvýše v části trasy a jejich různé prostoje moc nevadí, o víkendu, kdy jedou ve směru špičky v celé trase, jim tyto prostoje zbytečně ubírají na použitelnosti.
Úterý, 25. července 2017 - 09:33:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7349
Registrován: 4-2003
Pikehead:No a taky se poměrně podstatně opravil dolní Pacifik :-)

Ano, jenže ty opravy začaly už někdy v roce 2003 po povodních z roku 2002. Předtím tam bylo jen flikování nejhorších míst - jen pro udržení sjízdnosti. Dnes máme rok 2017, takže dolní pacifik se dával dohromady neuvěřitelných patnáct let [coze].
Úterý, 25. července 2017 - 22:45:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12
Registrován: 2-2017
Ono kromě prostojů ubírá rekreákům na použitelnosti hlavně naprosto nemožné řazení. Rozpadlá a špinavá patra nahradili v posledních letech téměř nevětratelnými honeckery. Souprava, která se celý den vytápí na slunci ve Zruči moc komfortu neposkytuje. Když náhodou občas zařadí staré B-éčko, tak je to pro cestující svátek a taky je vůz hned obsazen. Čumění z okna prostě k pacifiku patří a když už nemůže nabídnout rychlost, tak alespoň kochat se krajinou a nechat se ofukovat vlahým vánkem......
Mladějov
Středa, 26. července 2017 - 09:09:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10645
Registrován: 3-2007
>Když náhodou občas zařadí staré B-éčko, tak je to pro cestující svátek


Jenže do Béček máte problém s kolem a většími skupinami..takže nejspíš nejlépe smíšené řazení (což je zase na pendrek kotouče vs. špalky).
Středa, 26. července 2017 - 09:37:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 185
Registrován: 3-2015
Uff, byl zveřejněn výlukový jízdní řád pro 212, který končí většinu vlaků od/na Čerčany v Kácově a od/na Světlou ve Zruči na nádraží. Mezi tím více/méně nenavazující autobusy. A u 9209 a 9206 navíc ještě přestup v Ledči... Opravdu nerozumím rozdělení 9206 ve Zruči, když by se dřívější odjezd z Z stíhal zkrácením prostoje v Ledči o pouhých 7 minut, čemuž nebrání křižování. Nedělní rekreáky jen ze Zruče, v so nad Zruč zachován aspoň 9205. Mám z toho pocit, že místo minimalizování dopadů na cestující se optimalizovaly oběhy souprav. A "žlutě podbarvené vlaky opožděny" je amaterizmus, to jako nedokáží napočítat nové jízdní doby, a cestující čekej si nespecifikovanou dobu? Jako doufám, že je to příliš časně zveřejněná pracovní verze s překlepy...

Btw. Když mezi Zručí a Kácovem většinu času nic nepojede, začne se aspoň hned makat na nápravě?
Středa, 26. července 2017 - 09:38:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7362
Registrován: 4-2003
Mladějov:Jenže do Béček máte problém s kolem a většími skupinami..takže nejspíš nejlépe smíšené řazení (což je zase na pendrek kotouče vs. špalky).

To je jasné. Přesto vidím tyto vlaky nepříliš vytížené. Opět musím upozornit, že z nějakých prapodivných důvodů jedou dva přímé vlaky Praha - Zruč v sobotu a ze stejně prapodivných důvodů jedou dva přímé vlaky Zruč - Praha v neděli.

Fakt ti chataři s nimi už dnes téměř nejezdí - vyjedou autem v pátek po práci z Prahy a v neděli navečer jedou zas tím samým autem z5 do Prahy. Autem si přivezou i čisté oblečení na víkend i nějaké to jídlo. Není důvod to vozit v ruksaku vlakem a k chatě si dát ještě i několikakilometrový pochod z vlakové zastávky, auto má dnes už každý, tak proč se na chatu kodrcat MHD a vlakem, a ještě si dát pěší pochod s bagáží. Přitom auto by stálo nečinně před barákem.

Už by si toho někdo konečně mohl všimnout a měl by jezdit JEDEN přímý vlak z Prahy do Zruče a zpět v 6 a +. To proto, aby byli spokojení jak pěší turisté, tak i cyklisté (obě skupiny jednodenních výletníků) a nemuseli přestupovat v Čerčanech, když už tedy se trvá na přímém vlaku. Odjezd v 8:22 z Prahy hlavního nádraží (Sp 1831) je O.K., ale vedení zpátečního vlaku ve 14:56 ze Zruče (vlak 9206) či v 15:59 (Sp 1832) je doopravdy příliš brzy. Přímý vlak by měl jet do Prahy v trase vlaku 9208 (odjezd v 16:57 ze Zruče), což je tak akorát.

Nakonec ani ti zbývající chataři, co dosud jezdí vlakem, by nebyli nespokojení - být okolo osmé večerní doma v Praze by také nebylo nic špatného, ba naopak.

Prostě je mi záhadou, že se dodnes udržuje na trati 212 stav, který vyhovoval ještě tak před dvaceti lety, ale nevyhovuje dnes, neboť nemíří na tu skupinu lidí, kteří mají tyto vlaky zájem využívat - tj. jednodenní pěší turisté a cyklisté. Cyklistů je prostě dnes výrazně více, než bývalo před dvaceti lety a tady se udržuje jakási nefunkční nostalgie [crazy].
Středa, 26. července 2017 - 09:52:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1641
Registrován: 4-2003
Bram: souhlas, napsal jste to na ROPID jako připomínku k návrhu JŘ 2017/2018? Jestli ne, tak to zkuste ještě udělat, byť se připomínky měly posílat do 25.7.2017. Rozumná připomínka stojí za povšimnutí, i když je daná pozdě.
363084
Středa, 26. července 2017 - 09:57:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 532
Registrován: 1-2010
Nicky726: tak tak,za 9206 bych někomu dal metál. Názorná ukázka jací profíci dnes u ČD dělají...[ko]
Středa, 26. července 2017 - 10:43:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3
Registrován: 7-2017
Bram: Současný stav (tj. dva páry v 6 a +) jsou pozůstatkem původního provedení, kdy jeden přímý vlak odjížděl z Prahy v pátek odpoledne, druhý v sobotu ráno, v neděli oba zpátky. Rozhodně by posun nedělního na pozdější hodinu prospěl, ještě více by tomu pomohlo znovuzavedení pátečního spoje.
Středa, 26. července 2017 - 10:43:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7363
Registrován: 4-2003
Suri, připomínku na ROPID jsem v termínu bohužel neodeslal [sad].

Ale napravil jsem to po Tvé připomínce a před několika minutami jsem poslal na adresu, kterou jsi uvedl, mail s návrhem, který jsem uvedl ve svém předchozím příspěvku. Je to s jednodenním zpožděním oproti termínu, tak uvidíme, zda se s tím někdo bude ještě zabývat [wink].
Středa, 26. července 2017 - 10:47:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7364
Registrován: 4-2003
drake:Současný stav (tj. dva páry v 6 a +) jsou pozůstatkem původního provedení, kdy jeden přímý vlak odjížděl z Prahy v pátek odpoledne, druhý v sobotu ráno, v neděli oba zpátky. Rozhodně by posun nedělního na pozdější hodinu prospěl, ještě více by tomu pomohlo znovuzavedení pátečního spoje.

Pamatuji doby, kdy z Prahy do Zruče jezdily dva vlaky v pátek (ve dvě a ve čtvrt na šest odpoledne), jeden v sobotu a v neděli až do Světlé ( v 6:50) a v neděli jely všechny zpět - dva ze Zruče, jeden ze Světlé a jeden z Ledečka. Jenže to jsou doby před více než čtvrtstoletím [wink].
Středa, 26. července 2017 - 11:02:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 231
Registrován: 9-2016
Bram: Nechci být hnidopich, ale mám dojem že dva ze Světlé a jeden ze Zruče (což je ještě lepší).
Středa, 26. července 2017 - 11:17:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7365
Registrován: 4-2003
Makus:Nechci být hnidopich, ale mám dojem že dva ze Světlé a jeden ze Zruče (což je ještě lepší).

Jsi hrozný hnidopich, ale máš nejspíš pravdu [proud][wink].
Středa, 26. července 2017 - 12:45:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 186
Registrován: 3-2015
Kam posílat připomínky, k tomu výlukovému řádu? Na ČD, SŽDC, přes obce?
Středa, 26. července 2017 - 12:59:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1643
Registrován: 4-2003
Nicky726: rozhodně bych to řešil přes ROPID a IDSK, protože tyhle dvě organizace, resp. jejich zřizovatelé hl. město Praha a Středočeský kraj, tuhle kvalitní dopravní obslužnost platí
Bebop
Středa, 26. července 2017 - 14:23:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 365
Registrován: 10-2005
Dnes LTE hnojiva do Struhařova. Teď Benešov.
Středa, 26. července 2017 - 16:12:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 187
Registrován: 3-2015
Ad Suri: Díky, napsal jsem jim, tak snad to k něčemu bude.

Ad Bram a rekreáky: Tak snad nedostaneš odpověď ve stylu "Vysočina chystá VDV, do té doby nechceme na 212 nic měnit." jako jsem dostal já k loňským připomínkám.

Za mě aspoň mají plus, že letošní grafikon přidal 9205 přímo z Prahy, čímž vzniklo v so přímé spojení i za Zruč, když je v ne 9206 přímo ze Světlé (a ano, je to moc brzo).
Středa, 26. července 2017 - 17:13:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7369
Registrován: 4-2003
Nicky276:Tak snad nedostaneš odpověď ve stylu "Vysočina chystá VDV, do té doby nechceme na 212 nic měnit." jako jsem dostal já k loňským připomínkám.

Tak snad to tak nedopadne. Byl bych rád, kdyby konečně došlo ke změně, čili aby rekreáky měly zase tu vytíženost, kterou kdysi měly [wink].
Středa, 26. července 2017 - 17:35:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9
Registrován: 5-2016
Nicky726 (č. p. 183): Výluka byla nepřetržitá i přes víkendy. Pamatuju si, že jsem tenkrát jel o víkendu k příbuzným na chatu k Sázavě a busem jsme se trmáceli přes Zbizuby do Šternberka, kde čekal ropovod. Nicméně jsem si to možná vsugeroval do hlavy špatně. Rozhodně to nemění nic na tom, že tahle situace je fakt z pohledu mě, jakožto pravidelnýho cestujícího na 212, hodně frustrující. Chudáci lidi mezi Zručí a Sázavou, kde bus jede jen jeden ráno ve dnech školního vyučování.

Mimochodem jsem hodně rád, že víc lidí má na páteční rekreáky stejný názor. Teď mě nekamenujte, ale nebylo by od věci zavést celoročně pátečně-nedělní vlak pro studenty, kteří dojíždějí z a na intry v Práglu a že nás takových je od Zruče po Čerčany dost. Jasně, že by to nebylo na brejle se čtyřma, ale 854 s vlekem by to naplnilo určitě.
Jsem obecně známý tím,že si svoje názory nenechávám pro sebe. Není můj problém,že se to někomu nelíbí. [wink]
Středa, 26. července 2017 - 18:44:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 188
Registrován: 3-2015
Taky si myslím, že by se z této trati dalo zatraktivněním jízdních řádů vytřískat víc, a to nejen z hlediska rekreačního cestování. Chybí spoje v okrajové časy a to i v tak málo okrajové jako po konci odpolední směny, jsou víkendová omezení, která prakticky zaříznou místní "turistiku za zábavou" využívající vlak, a základní koncept vlak co dvě hodiny se pak často taky netrefí do potřeb cestujících (np. jeden jede půl hodiny před koncem směny, druhý hodinu a půl po konci směny).

Čerčany--Sázava je to díky Ropidu docela dobré, ale dále je to trága, Zruč--Světlá zvláště. A nejvíce špatné je spojení přes Zruč s tamními dlouhými prostoji (občas pro změnu už v Kácově).

Řešení některých problémů, ale potřebuje zásahy do trati (a na straně dopravce svižná moderní vozidla). Minimální varianta by asi byla zrychlit Čerčany--Sázava na SJD 30 min (tj. 26, ideálně 25 min) a vybudovat novou výhybnu buď v Soběšíně se současným zrychlením Soběšín--Zruč na SJD 30 min, nebo někde mezi Soběšínem a Vranicemi a menším zrychlením obou úseků (a šikovnou peronizaci Světlé, ale ta není potřeba jen kvůli 212). Pak se dá dosáhnout celkové SJD Čerčany--Světlá 2:30 a Čerčany--HB 3:00 s volnějším obratem v Brodě a těsnějším v Čerčanech. Vlaky vést v hodinovém taktu až do HB, aby se splnily požadavky Vysočiny na přímé spojení Světlá město--Brod. Návaznosti na R ve Světlé řešit odstupem dopoledního a odpoledního taktu o 30 min, v Čerčanech to při 30 min intervalu Os nebude vadit.
Středa, 26. července 2017 - 18:48:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 189
Registrován: 3-2015
Ad iEmptyGold: Našel jsem mezi bincem toto. Mohla být i jiná verze před zahájením letní sezóny.
application/pdf2015 VJR 212
2015-01-212vyluka03.pdf (105.7 k)
Středa, 26. července 2017 - 21:20:25  
Administrátor
Číslo příspěvku: 72474
Registrován: 4-2003
Nicky726:
"Mám z toho pocit, že místo minimalizování dopadů na cestující se optimalizovaly oběhy souprav."

Bez oběhů by to pro změnu zase fungovalo jen na papíře. [wink] Zaplatí někdo vozidlo (vozidla navíc), aby to mohlo být lepší, pokud by to něco řešilo?


Nicky726:
"to jako nedokáží napočítat nové jízdní doby"

ČD moc nemají jak je napočítat, zejména pokud není jisté, že rozsah pomalých jízd je konečný. Navíc při tak nízkých rychlostech se skutečná jízdní doba od napočítané může docela lišit.
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Středa, 26. července 2017 - 21:20:53  
Administrátor
Číslo příspěvku: 72475
Registrován: 4-2003
Nicky726:
"Btw. Když mezi Zručí a Kácovem většinu času nic nepojede, začne se aspoň hned makat na nápravě?"
I kdyby byl zastaven provoz úplně, doby okamžitých oprav železničním vojskem jsou pryč. Traťovka na tohle asi taky stačit nebude, takže bych bral za úspěch, když by se do podzimu reálně trochu něco dělo. [sad]


Mladějov:
"Naštěstí je 212 navatovaná, takže to snad nebude tak zlé (především stíhání přípojů na 221)."
Osobák do Čerčan přijel 21:03, Os 2566 do Prahy odjel v 21:02 (aspoň dle údajů v grappu). Takže se nejspíš při odjezdu míjely. [crazy] Ostatní vlaky během dne v základu kolem +20, po křižování až +40. Rozpad přípojů se docela koná i v Ledečku. [sad]
Zejména pokud PJ přibude, nic moc rozumnýho bez dalších křižovacích míst vymyslet nepůjde. [ko]
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Středa, 26. července 2017 - 22:46:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1994
Registrován: 8-2008
Bram tu nakousl povodně 2002 na dolním. Zapátral jsem doma v archivu fotek a našel něco k hornímu....
Povodňová situace v Kácově 30.3.2006. Fotila sestra na její mejdlo.
Je vidět že voda to k trati neměla daleko a pivovar byl vodou propláchnut.









Nedělám si iluze jak to vypadalo jinde.
Jsme jen lidi...
Středa, 26. července 2017 - 22:59:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14160
Registrován: 5-2002
Mihyl: ta 11. fotka, to je vodáckej kemp v Kácově...?
Středa, 26. července 2017 - 23:10:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1995
Registrován: 8-2008
Hajnej: Ano, tento kemp je pod mostem co se jím jede na Zruč a Polipsy. Foto 14 je tábořiště nad mostem proti pivovaru.
Jsme jen lidi...
Čtvrtek, 27. července 2017 - 09:39:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 190
Registrován: 3-2015
Ad Martin_zlivský:

Jeden by řekl, že by zvýšené náklady dopravci měla zaplatit SŽDC, která to zvorala, nejde o poškození po povodni nebo něco podobného.

Ad jízdní doby: A jak to, že to v modrých případech napočítat jde? Že to musí počítat zrovna ČD, nebo že to má vydržet na věčné časy neříkám.

Pokud se s tím do podzima nebude nic dělat, což jsem očekával, tak je to fakt blbě vůči turistům.

9205,07,09,11 mají prostoje v Kácově/Zruči, 9204,06,08 mají prostoje v Ledči. Tvůrce VJŘ nedokázal ani nechat odjet 9206 z Ledče dřív, aby stihl autobus/přímý vlak v neděli.

Asi by stále bylo potřeba roztrnout 9200,02, které nejde uspíšit, i když možná by šlo 9200 provézt v pracovní dny, kdy nekřižuje 9205 v Kácově, při přeložení křižování s 9221 do Zruče, aby se zajistilo, že se na 00 nepřenese zpoždění.

Asi opravdu nepůjde provézt posilové vlaky, co doplňují ~1hod interval.

Mohlo by jít projet Ledečko--Zruč bez křižování a tedy přenášení zpoždění, tj. z křižujících vlaků nahradit autobusem jen jeden (a kvůli oběhům to dělat nastřídačku).
Čtvrtek, 27. července 2017 - 10:36:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 232
Registrován: 9-2016
Nicky 726: ...a vybudovat novou výhybnu buď v Soběšíně se současným zrychlením Soběšín--Zruč na SJD 30 min, nebo někde mezi Soběšínem a Vranicemi a menším zrychlením obou úseků...
V Soběšíně je prostor (pokud tedy pozemek pod bývalou stanicí nikdo neprodal). Ještě by to šlo k pile - což ale nemá moc smysl. Pak už to nejde. Je tam pila, vlečka, krátká soukromá louka, památník (chráněný), Ymca. V Soběšíně odstranily druhou kolej v roce 2015.
Doba jízdy Ledečko - Soběšín je nevyvážená k úseku Soběšín - Kácov. Podle mne by bylo lepší křižování ve Šternberku.
Čtvrtek, 27. července 2017 - 10:55:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 233
Registrován: 9-2016
Ještě mi chybí nějaký večerní vlak. Z Kácova do Čerčan poslední v 19:35 je brzy. Teď v létě, kdy je vidět do devíti by se ještě jeden užil. Opačně je to jen o krapet lepší, ale taky by se užil.
Pro obce v okolí traťě je to jediné reálné spojení s městy.

Jinak souhlasím s Bramem. K nám na chaty když jsem byl malý, tak jezdily 2/3 chatařů vlakem (na jaře v So, v létě a na podzim v Pá). Dnes jezdí 99% autem. Vlakem jezdí jen děti chatařů, které jedou jindy než rodiče. Nebo chataři v zimě na jednodenní procházku + kontrolu chaty. Vlak ale bývá plný vodáků, turistů, cyklistů. A právě tito jezdí ráno (dopoledne) z Prahy a odpoledne (večer) do Prahy.
Mladějov
Čtvrtek, 27. července 2017 - 11:09:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10646
Registrován: 3-2007
MZ 72475: Mladějov už uznal, když byl panem VBC seznámen s fakty, že jeho domněnka byla až příliš optimistická, bohužel.

Průser je to pořádný a pokud se to nějak nezflikuje do zimy, aspoň na 50 km/h, mám obavu, že to bude znamenat silný odliv denně cestujících lidí.
Mně na tom sere (to se nedá říct slušněji) ta kolektivní neodpovědnost SŽDC za současný stav (to opravdu není důsledek nějaké živelné katastrofy, to bych pochopil) a také chování typu "mrtvý brouk".
Že se ČD snaží nějakým způsobem (VJŘ) za svoje peníze (bus, neefektivní obraty) tenhle průser řešit - a hlavně hned - jim díky, že to jde blbě, vcelku chápu, když 212 je specifická tím, že podél ní nevedou bez šílených oklik silnice, a tam, kde vedou, tak to jsou okresky, kde má autobus problém projet.

Řešit v téhloe situaci zatraktivňování a vlakodromy na 212 mi připadá trochu chucpe, každopádně trend rušení stanic a výhyben a vytváření úseků několika desítek km bez možnosti křižování, jak bylo módou u SŽDC v "nultých" letech, se při každém větším zpoždění spolehlivě projevuje rozložením včasnosti všech vlaků a to typicky 20-40 minut, tedy naštvání cestujících velké, přípoje fuč, jak tomu bylo často, když do "systému" vpadla 40 minut zpožděná pára a nějaký ten hysterický motoráček.

Jenže (a to je ten největší průser), SŽDC je to v principu jedno, ono svoje peníze za DC (dopravní cestu) dostává pořád a ve stejné výši a samo není nijak sankcionováno a nepodílí se ani na vícenákladech dopravce (dopravců).

Tady je krásně vidět, že je čas na změnu pravidel (a tím nemyslím likvidační pokuty, ale také nějaké vnitřní zodpovědnosti těch "bohorovných" konkrétně odpovědných za tento stav..nakonec jak je dlouho, co se dělaly na 212 PZZ, aby se "ubily" dotace z EU ?
Kocourkov.
Mladějov
Čtvrtek, 27. července 2017 - 11:32:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10647
Registrován: 3-2007
Pacifikem jezdím mnoho let a jistá zlepšení by se vymyslet dala, ovšem způsob "Nicky 726" od stolu a "zrychlíme, abychom stihli SJD", bez toho, JAK to zrychlit, KDE sehnat a zaplatit vozidla, JAK řešit značné frekvenční rozdíly léto/zima a silnou rekreační dopravu s delšími pobyty a nástupy hald pomalých cyklistů a vodáků je poněkud akademicky zjednodušené ..ono je třeba postupovat systematičtěji, tedy znát hlavní přepravní proudy a období, a těm především vyhovět, včetně přípojů na hlavní tratě, a pak třeba zrychlovat.

Já bych tedy nejprve začal tou stabilitou, tedy doplnit zrušené stanice (výhybny) především mezi Ledečkem a Zručí.
Problematiku přímých "rekreáků" z/ do Prahy bych i zpracoval vč. historického vývoje [proud], ale nemám na to momentálně čas, každopádně ten sešup počtu vlaků začal při redukcích 1997, kdy byly zrušeny VŠECHNY ¨(a také třeba zastavena zubačka) , pak se to postupně vracelo, každopádně by to, díky tomu, co zde někteří (Bram, Makus a další) psali, chtělo v sobotu večer rekreák DO Prahy ..i třeba za cenu, že by v neděli jezdil jen jeden, chataři skutečně jezdí autem a (i obecně na jiných turisticky atraktivních tratích) je nejsilnější SO ráno tam, so večer zpět.

Podrobněji jindy.
Čtvrtek, 27. července 2017 - 12:05:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 191
Registrován: 3-2015
Ad Makus, křižování by podle mého návrhu vycházela na Sázavu, Soběšín, Zruč a Ledeč, ostatní stanice pouze pro operativní snižování zpoždění, nákladní a mimořádné vlaky a pod.

Výhodou je, že z největších potřebných úprav Čerčany--Sázava bude mít prospěch nejvíc cestujích, nároky na zrychlení Soběšín--Zruč nebudou tak velké, a jinde už SJD 30 min vycházejí.

ČS by určitě zvýšil stabilitu současného provozního konceptu, ale neumožní ho nijak zlepšit, i když je na SJD 60 od Čerčan. Jedno křižování by vycházelo kolem Plužin, druhé kolem Chabeřic. Pak by bylo potřeba buď zásadně zrychlit Chabeřice--Ledeč, nebo udělat třetí novou výhybnu kolem Chřenovic a zrychlit celý úsek Chabeřice--Světlá.

Nyní vychází SJD 30 v úsecích Světlá--Ledeč, Ledeč--Zruč a Kácov--Ledečko. Jenže Kácov--Zruč jsou s 23 min moc rychlé (současný průšvih to vyřešil, ovšem tím špatným směrem) stejně tak Ledečko--Samechov a Samechov--Čerčany. To jsme ale na SJD Čerčany--Světlá 3 hodiny a prostoje u každého vlaku a navíc v té frekventovanější části trati. Nebo se to dá jako dnes něco provézt za 2:35 a něco nechat stát 35 min ve Zruči/Kácově.

PS Doufám, že se SŽDC neinspiruje a po opravě Ledečko--Kácov, nezafixuje snížené rychlosti Kácov--Zruč s tím, že to na SJD 3O stačí... :-/
Čtvrtek, 27. července 2017 - 12:54:13  
Administrátor
Číslo příspěvku: 72477
Registrován: 4-2003
Mne už několik let při pravidelné cestě z Krče na YMCU (=do Vranic) nepřestává štvát pobyt Os 9239 v Sázavě (hospoda slušná, ale ušetřenou hodinu bych uvítal více - průměrná cestovní rychlost je kvůli tomu pod úrovní jízdního kola - nějakých 60 km za za skoro 3 hodiny...). Je k takovému pobytu nějaký důvod kromě chybějícího přípoje v Čerčanech a snaze odject po směně(?) ze Sázavy (reálně když někdo za Sázavu jede, tak z úseku před Sázavou - vlak se akorát přesype do hospody a pak z ní zase nebere zbytky)? Opravdu by nešlo Os 9153 protáhnout do Čerčan a s Os 9239 ject sice mimotaktově, ale výrazně svižnejc, když to jezdí samotnej motůrek (možná by do Zruče ve výsledku přijel ještě dřív než nyní...)?
A celkově si myslím, že by trati mohl prospět letní a zimní jízdní řád, kdy v zimě by se snad také dalo výrazně zrychlit, kdy minimálně ve středním úseku by se dala většina zastávek papírově projíždět (i pobyt kratší než půl minuty znamená vlečení se krokem cca 25 - 40, protože to na čistej průjezd v 90 % stejně vyjde...). Ale kreslit se mi to nechce, když nevím, jaké rychlosti se na trati dají v nejbližších 20 letech očekávat. [uhoh]
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Čtvrtek, 27. července 2017 - 17:01:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2101
Registrován: 6-2005
Další vylepšení: Pomalá 30 km/h mezi Střechovem a Čížovem (původně cca. 500 metrů) údajně protažena až do Zruče [ko]

Ten 9239 a proti 9240 čekají v Sázavě asi opravdu na konec odpolední směny ve sklárnách (a 9239 tam přijíždí tak brzo zřejmě z důvodu návozu na noční směnu). Tristní na tom je však to, že z té odpolední směny vlakem jedou ve směru Čerčany tak 2 až 3 cestující a ve směru Zruč tak 0 až 1 [proud] Ovšem ten gumokoloprovoz před vrátnicí, to je mazec [lol]
Čtvrtek, 27. července 2017 - 18:15:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10
Registrován: 5-2016
Nicky726: Tak jsem si to vážně jen vsugeroval blbě. Díky za vyvedení z omylu. [wink]
Vbc: No tak je gól. [zadnice] [crazy]

No, takhle. Teď budu jako uživatelka jitachru polemizovat o nemožném, ale... Nejlepší by asi bylo narvat tam, kde to jde aspoň 100 pro szynobusy nebo naklápěčky a nakoupit další secondhandový 841, nevytuněný 810 poslat dosloužit do PL a Btaxy/Bdtaxy poslat na nějakou větší humanizaci a ,,spřátelit'' je s 814/841. Úsek Světlá - Ledeč zrychlit bezpodmínečně na stovku. Ledeč - Zruč by osmdesátku taky snesla a Vlastějovice ovládat dálkově, což by eliminovalo prostoje ve Zruči a v případě zahuštění dopravy (v létě by to bodlo) mít výhybnu i v Chřenovicích. Mezi Zručí a Kácovem není vlak tak často v sevření skal a Sázavy, takže tam by se možná ta stovka, popř. 120 (Zruč zastávka - skály mezi Čížovem a Střechovem, Střechov - Kácov) dala hodit. Mezi Kácovem a Sázavou se pokusit aspoň o 80/90 nebo 70 bez větších propadů rychlosti, zprovoznit výhybnu ve Šternberku, stanici Ledečko uzavřít pro veřejnost a udělat zastávku hned za tunelem a mezi Ledečkem a Sázavou hodit AHr. nebo rovnou blok, aby mohla S18 jezdit až do Sázavy i přes návaznost na 92xx. Sázava - Čerčany asi jen zrychlit. V kladiva ve špičce jezdit S80 co hodinu. Nejlepší by asi bylo, dokud jsme v EU, sehnat něco, jako italský Minuetta, aby si rozuměly s elefanty a tahat je na S9 až z/do Prahy, v Čerčanech by se dělily do Sázavy, popř. do Zruče. Upřímně si o tý poslední části se zrychlením do Sázavy a spojení vlaků S80 a S9 nemyslím, že by to byla uhozenost. Určitě by si to svoje cestující našlo, ale musela by být ochota přetáhnout lidi z busu a aut na hopsastraße a vyždímat veškerý potenciál trati. Třeba by se konečně 212 dostala zase nad hladinu. [vypravci]
Jsem obecně známý tím,že si svoje názory nenechávám pro sebe. [wink]
Čtvrtek, 27. července 2017 - 18:54:17  
Administrátor
Číslo příspěvku: 72480
Registrován: 4-2003
Vbc:
"Další vylepšení: Pomalá 30 km/h mezi Střechovem a Čížovem (původně cca. 500 metrů) údajně protažena až do Zruče [ko]"

Asi na tom něco bude:
Os 9213 z Ledečka +37, v Kácově +44/+62, ve Zruči na příjezdu už +72...

Ostatní se vcelku daří držet do půlhodiny i za cenu odstřelu vlaků, co už toho moc nenapáchají (např. až 17minutové čekání ve Hvězdonicích na vlak od Čerčan), ale žádná sláva to stejnak není. [sad]


Vbc:
"Ten 9239 a proti 9240 čekají v Sázavě asi opravdu na konec odpolední směny ve sklárnách (a 9239 tam přijíždí tak brzo zřejmě z důvodu návozu na noční směnu). Tristní na tom je však to, že z té odpolední směny vlakem jedou ve směru Čerčany tak 2 až 3 cestující a ve směru Zruč tak 0 až 1 [proud] Ovšem ten gumokoloprovoz před vrátnicí, to je mazec [lol]"
Díky za potvrzení. Obvykle směr Zruč za Ledečkou jedu pouze s fírou a průvodčí(m), jen letos se mnou jeli ještě tři lidi kamsi za Vranice... Kdyby se čekalo aspoň kvůli 20 lidem, budiž.
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Mladějov
Čtvrtek, 27. července 2017 - 19:51:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10648
Registrován: 3-2007
Vbc, MZ, sklárny : Ano, to jsou tradiční vlaky z odpolední/na noční, forma, jakou se to dělá dnes (tedy šílené pobyty, aby to posloužilo na návoz a odvoz dál) je samozřejmě dávno přežitá, ale díky Kavalírce pořád jezdí i bus směr Praha (Mukařov)po skončení odpolední (22.14?)

Obecně k dojíždění do Prahy vlakem je použitelný úsek Čerčany až Sázava, jednotlivé kusy dál, Zručští to mají autem kousek na D1 a frčí..

Jinak pro zdejší dopravní šotokonstruktéry se mohu zeptat sázavské sestřenky, co ve sklárnách léta pracovala, a v Sázavě bydlí, jak je to teď s dojíždějícími a na jaké časy, obecně ovšem díky automatizaci a specializaci výroby poklesly počty dojíždějících do skláren (vůbec, nejen VHD)proti sedmdesátým letům řádově na desetinu.
Ale koukám jsou tu i místní..
Lidem do vlaku dost pomohla jednak integrace, jednak permanentní zácpy na Černokostelecké a jednak ukončení sázavského busu 382 místo tradičně na Želivského či později Depu Hostivař (Metro A) na Jižním Městě (Háje). A likvidace žabotlamů.

Ono to dojíždění do Prahy odtud není žádný med vlakem, busem, ani autem (tady se jezdí hodně po dálnici -Ostředek a D1).

Každopádně nějakými změnami tady do vlaku nějaké davy nevydolujete.
Mám spíš obavu opačnou (v současném vývoji) : Že zůstanou akorát rekreanti a školáci.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Čtvrtek, 27. července 2017 - 20:08:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3250
Registrován: 5-2002
tady do vlaku nějaké davy nevydolujete Ona je otázka, jestli Sázava je schopná nějaké davy generovat.
Mladějov
Čtvrtek, 27. července 2017 - 20:27:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10649
Registrován: 3-2007
Dyť jo..já jen reaguji na přehnaná očekávání, nákupy nových vozidel a jejich přivěšování na pražské ptg ([crazy]).

Ono by opravdu stačilo ke spokojenosti pravidelných cestujících mít trať v normovém stavu, zatím aspoň ty oplyšované šukafony se stahovacími okny, přípoje (aspoň v těch Čerčanech bez čekání - to se po létech už konečně i povedlo), a "něco" udělat s "kácováky", neboli rekreáky.

Mně docela zaujala i myšlenka zimního JŘ, protože v zimních večerech, kdy jedou vlakem jednotky ks, se plouží solo šuk skoro až provokativně pomalu, a když pak postojí tu 20, tu 10 minut, tak nic moc.

I když třeba odstavování a dobírání přívěsů po cestě (obratech) není až tak špatný nápad, ale jak píší jiní - vlakodromem a projížděním zastávek toho tady moc nezískáte.
Ono byla řada bojů třeba kvůli sobotním redukcím (dlouhá léta poslední vlak z Čerčan v sobotu po 19h, opačně dojezd 21.00) a další špeky (třeba díra cca 7:40-11:00 dopoledne na příjezdu do ČČ dle tradice ČSD, kdy se dělávaly v této pauze menší výluky (dodnes třeba na Slovensku) a další a další změny tu dopravu zlepšily.

Chce to trochu probrat zbytečné pobyty ve spolupráci s reaktivací výhyben (stanic), alespoň toho Šternberka a opravit tuhle hrůzu, a Pacifik může sloužit další desítky let v pohodě, i na tu náhradu šuků snad časem dojde.
Když ani Regína se nevejde v Čerčanech na točnu [proud].
Čtvrtek, 27. července 2017 - 22:46:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 192
Registrován: 3-2015
Mladějov:
"Pacifikem jezdím mnoho let a jistá zlepšení by se vymyslet dala, ovšem způsob "Nicky 726" od stolu a "zrychlíme, abychom stihli SJD", bez toho, JAK to zrychlit, KDE sehnat a zaplatit vozidla, JAK řešit značné frekvenční rozdíly léto/zima a silnou rekreační dopravu s delšími pobyty a nástupy hald pomalých cyklistů a vodáků je poněkud akademicky zjednodušené ..ono je třeba postupovat systematičtěji, tedy znát hlavní přepravní proudy a období, a těm především vyhovět, včetně přípojů na hlavní tratě, a pak třeba zrychlovat."

Kde, jak, za kolik, a z čeho by myslím měl řešit někdo jiný, ale zkusím něco navrhnout:

Ad kde: Je tam jeden nedořešný 40/45 přejezd (dořešit blikačkami, i když bych pro lesní cesty k chatkám nejradši viděl, kříže, zrcadlo, průklest), jeden oblouk na 50 a jeden na 55 (převýšení/horní rychlostníky?). 30 přes Skalici (výhybky v oblouku, nepoužívané nákladiště -- zrušit), 40 přes Hvězdonice/Samechov (výhybky -- upravit, aby šlo přímo projíždět traťovou). Tohle dohromady asi moc nedá. Na zbytku je 60. Protože se to (A) na lokálkách nikdy jinak nedělalo? nebo (B) protože oblouky? Pokud (B) tak převýšení/horní rychlostníky, pokud (A) tak zvýšit rychlost co trasování dovolí + (B). Podle toho, kolik dá tohle, se odvíjí požadavky na vozidla (horní rychlostníky).

Ad vozidla: Musí to mít široké dveře, nízkou podlahu a dynamické rozjezdy. Zvyšování kapacity jen připojením stejného typu, vícečlenné řízení, podpora zastávky na znamení ze všech členů. A nejspíš i schopné jet na horní rychlostníky. Zda jít cestou něco jako "Štrůdl" a v sezóně/špičce zdvojovat, nebo něco jako "Žralok" a smířit se s nižším obsazením v mimosezóně/sedle, ať si spočítá dopravce. Vozidla klidně mohou být z druhé ruky po nějaké generálce.

Ad výkyvy ve frekvenci a turisti: Něco výše v požadavcích na vozidla. Dále na straně infrastruktury vysoká a široká nástupiště. Rekreáky namísto lokomotivy s vozy řešit spřažením motorových jednotek stejného typu jako v běžném provozu, tedy se stejnými trakčními charakteristikami. Mohlo by být ke zvážení, zda neuspíšit jejich odjezd z Čerčan oproti běžnému přestupovému taktu.

Ad finance: Jakožto podpora v zásadě zapadlého regionu a rozvoj cestovního ruchu se nabízejí různé dotační fondy, jak na vozidla, tak na infrastrukturu.

Čili tolik k řekněme maximální variantě.

Mladějov:
"Obecně k dojíždění do Prahy vlakem je použitelný úsek Čerčany až Sázava, jednotlivé kusy dál, Zručští to mají autem kousek na D1 a frčí.."

A proto taky navrhuji úpravy infrastruktury zejména v úseku Čerčany--Sázava. Pokud mají šanci projít nějaké investice do 212, tak právě tam, ostatně udělají tam nejvíc užitku. Že projde něco na zbytku trati spíš pochybuji, pokud by prošla výhybna mezi Kácovem a Ledečkem, tak ale má podle mě větší smysl Soběšín, protože kromě zvýšení stability umožní i zrychlení.

Jinak dojíždění ze Sázavy (ale i z Týnce) by pomohly Sp, nebo zastavování R v Čerčanech a navázání Pacifiků na ně.

Jasně, může být i minimální/částečná varianta, jak čistě na straně jízdních řádů (respektování rozdílných víkendových a týdenních požadavků, přímé rekreáky v so večer a ne ráno, páteční a sobotní flamendry...), tak na straně vozidel (nejnovější reinkarnace 810 je celkem snesitelná, nebo třeba do Btaxů zabudovat tlačítka na znamení a taky je reinkarnovat -- trochu se daří).

Mimochodem, jízdní doby okrajových vlaků vedených sólo 810 jsou proti denním vlakům již nyní lehce zkrácené. Protože se i tak dost vlečou, když nestaví na znamení, půjde to spíš na vrub tomu, že nejsou zlíněny vlekem. Takže si myslím, že kdyby se povedlo aspoň z části zachovat svižnějšími vozidly umožňujícími rychlejší výměnu cestujících podpořenou zvýšenými nástupišti, nemusely by být nároky pro zvýšení rychlosti na trati tak veliké.
Pátek, 28. července 2017 - 11:14:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 146
Registrován: 5-2007
Bram 7364 + Marcus:

Do počátku devadesátek to bylo tak, že do Světlé jel v sobotu rekreák ve složení T478 + 4x B? (Bh, Bt atd.) + D (Ds). Tam dva vozy nechal a vlak se vracel zpět do Čerčan. Časová poloha v dnešní 9205 a 9220 (v celé délce; nebyl vlak 9204).

V neděli v poloze vlaku 9205 zkrácená souprava do Světlé a v poloze 9207 loko+4+D. Zpět dlouhé soupravy v celé trase v polohách 9220 a 9208 (odjezd ze Zruče 17.15).

V pátek jezdil rekreák v poloze dnešního vlaku 9213 a buď byl ve Zruči přestup do 810+Baafx (ten najížděl v poloze dnešní 9211), nebo ne. Jeden grafikon to skutečně jezdilo až do Světlé včetně cesty zpět minimálně do Zruče.
Pokud rekreák končil ve Zruči, vznikal ropovod T478+spousta krabiček (vizte mou profilovou fotku).

Nějaký grafikon byl i druhý rekreák do Zruče v pátek s dojezdem cca 19.15 do Zruče, 810+Baafx na závěsu.
Vivat T 478.x!

V osobní dopravě každá mrtvá bangle (T466.2) je dobrá bangle! Do osobní dopravy patří zamračené.
Pátek, 28. července 2017 - 11:33:15  
Administrátor
Číslo příspěvku: 72486
Registrován: 4-2003
Mladějov:
"Obecně k dojíždění do Prahy vlakem je použitelný úsek Čerčany až Sázava, jednotlivé kusy dál, Zručští to mají autem kousek na D1 a frčí.."
Pitomý je, že k Sázavě se nedá ani busem, kterej když už jede, tak je snad ještě pomalejší, neb jede úplně šílenýma oklikama. [crazy] Takže jak už zaznělo, za Sázavou asi jedině [auto].


Jinak souhlas... Používat u Bafíků zastávku na znamení se hodí min. kvůli úspoře nafty, na jízdní době se ušetří při tak nízkých rychlostech hlavně nasazením samotného motoru.
Možná snad zkusit 814, resp. v létě Bafík za ní/mezi ně. Do 5 - 10 let si myslím, že už nějaký na Pacifik zbudou. [lol]

S novějšími vozidly a jejich přínosem pro zrychlení bych byl opatrnej. Minimálně dokud bude otevírání a zavírání dveří trvat tejden. Mírně lepší dynamika jízdy to pak na takový trati v lepším případě vyrovná, aby 810 s vlekem nebyla nakonec ještě rychlejší (o samotné raději nemluvě).
Další případ jsou pak Panteři, který k líným dveřím (schůdku) přidávají ještě zoufale fungující brzdu, takže i přes rychlejší akceleraci stíhá podobné JD plecháč se třema. [sad]
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Pátek, 28. července 2017 - 11:37:09  
Administrátor
Číslo příspěvku: 72487
Registrován: 4-2003
Jo a nějaká PJ možná ještě vypučela mezi Ledečkem a Kácovem - dnešní Os 9207 v Ledečku +1/+15, v Kácově už +26, Zruč +37... [sad] Ale snad ne. [uhoh]
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Pátek, 28. července 2017 - 12:00:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 234
Registrován: 9-2016
V sobotu 8.7. dopoledne (tedy po svátcích) byly docela plné vlaky i za Sázavou. Ve Zruči:
směr Světlá: 714 + 3x 010 - obsazenost cca 2/3
směr Světlá: přímý z Prahy - vystoupilo asi 30 lidí, obsazenost nevím
směr Čerčany: 810 + 010 - oba plné, ve Zruči jsme si nesedli

Takže v létě je docela dost cestujících. Pokud tam jedu v zimě, tak skoro prázdný vlak.
Mladějov
Pátek, 28. července 2017 - 12:09:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10654
Registrován: 3-2007
Boha jeho [crazy], kolik je tam teda doopravdy těch pomalejch (nebo by to sem mohl někdo dát, stačí úsek+ km poloha)?

Pan Nicky : jako nápady dobrý, ale detaily špatný - 30 ve Skalici není kvůli výhybce do nákladiště (které bych ROZHODNĚ nerušil, tohle rušení dělali třeba Němci (MORA C) a jsou s nákladkou definitivně i do budoucna v [zadnice]),ale kvůli prudkému oblouku a špatným rozhledovým poměrům na přejezdu.
Jinak když jsou všechny Os zastavující, tak nějak jsou nějaké zvyšování rychlostí ve stanicích/ u zastávek dost vyhozené peníze.
Vaše představy "kácováku" se šesti-sedmi štrúdlama přivěšovanýma na panták či co jsou také z říše sci-fi a jako typický šotouš vás vůbec nezajímá, kolik to bude stát, kolik by vzniklo soupravových jízd, potřeby fírů navíc ap.

Mimochodem současná 212 je provozována, co se týče vozidel a nákladů na ně i na naftu maximálně úsporně, šukafony s přívěsy variantně dle ročního období a sobot a nedělí, "kácovák" co dojede s odepsanou zamráčou do Kácova a vrací se až, když je potřeba, ale i operativní posilování třeba obratem té klasiky na "šukových" vlacích..ty kluky grafistický (oběhy strojů, ne vlaků) trochu znám a nejsou rozhodně líní.

Pokud budete jezdit všechno žralokama či čím že to chcete, tak náklady na provoz tak zpateronásobíte. Více, než dvojnásobná spotřeba. Drahá údržba. A na lokálku, kde se střídá 30,40,50 a kousek šedesátky, ostré oblouky atd. je (i na tu mimosezonní frekvenci) ten žralok dost luxus. Možná ta 840, jo, ovšem vlaky, kde je opravdu potřeba přívěs 010 mimo sezonu, vám můžu vyjmenovat.
Mně nějak současný model (s opravami 810,010 přímo v depu v Č.) nijak neuráží, funguje dobře, akorát jsem jezdil po 212 šukafonem už na základce a mám dojem, že mi to vydrží do důchodu [proud]. Ovšem většina dojíždějících jezdí okolo 20 km, půlhodinku, takže si tam nikdo na šuky nestěžuje. Kdyby se to namíchalo s 814 (NP), tak to bohatě stačí. Akorát se 814 nevejde v Čerčanech na točnu [proud].
Mladějov
Pátek, 28. července 2017 - 12:32:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10655
Registrován: 3-2007
Jo a když jsme u toho horního Pacifiku - já si jako dítko pamatuji u nákladiště S.Skalice nějaký zbytek úzké (snad k pile, na vozíku byla ohnutá pasovina ve tvaru "U" na kládu a vozili jsme se na tom), nebo to byla nějaká drážka kvůli stavbě jezu ?

Pamětníci potvrzují pilu..ale od kdy do kdy, nebyly by nějaké místní podrobnosti ? A nový (silniční) most přes Sázavu 1973 ? A v Choceradech 1977 ?
Pátek, 28. července 2017 - 15:14:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 235
Registrován: 9-2016
Ad Mladějov: Od S.Skalice vedla vlečka do lomu, později byla změněna na manipulační kolej. Silniční most byl vybudován v roce 1947.
Silniční most v Choceradech je (nový) od 17.12.1993. Původní byl od 13.11.1887 (jestli byl někdy mezi léty 1887 - 1993 nahrazen jiným, to nevím).

Vše bez záruky. Podrobnosti bych také přivítal, snad se někdo najde.
Pátek, 28. července 2017 - 15:38:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 275
Registrován: 11-2015
Co bude jezdit o víkendu na horním? Vrátí se zpět 107?
Pátek, 28. července 2017 - 18:58:14  
Administrátor
Číslo příspěvku: 72492
Registrován: 4-2003
Dneska se to opravdu sype o něco víc - odpolodne/večer byl navíc obětován Os 9208, který ze Světlé vyrazil před čtvrtou a bude rád, když to do osmi do Čerčan vůbec stihne. [sad]
Světlá +15, Ledeč +14/+4, Zruč +1/+33, Kácov +37/+79...

Včerejší zaříznutí Os 9235 mi přišlo lepší, ale nějaký důvod k tomu asi byl.

Každopádně ať je VJŘ jakýkoliv, náhodná zpoždění od +0 do +80 lepší nejsou určitě. [sad] A to se aspoň občas podaří poslat včas náhradní sv. [ok]
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Mladějov
Pátek, 28. července 2017 - 19:32:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10658
Registrován: 3-2007
Vlečka do lomu ? Proboha kdy a kudy ? Jako na pravý břeh řeky ?
Tohle by mne velmi zajímalo (a nemůžu to nikde najít). Podle "kontaminace" z roku 1954 tam nic takového není..a o dvacet let později tam po vlkečce není ani stopy, naopak místní vlečku k deponii kamene na levé starně řeky požadovali už minimálně v 70. letech, aby jim nejezdilo tolik těžkých Tater a V3S s kamenivem pod okny.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Pátek, 28. července 2017 - 21:59:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 147
Registrován: 5-2007
Martin_zlivský: Problém výukového JŘ je, že je uzavřen průjezd Zručí a jen na objížďce Zruče se udělá minimálně 15 - 20 minut.
Další věcí je rozlomení vlaků. Všechny vlaky od Světlé končí ve Zruči. Dál ani Ň.

Dost se nepovedl vlak 9206! Dojezd do Zruče 14.50, vlak do Kácova 11366 odjíždí ve 14.43. 7 minut! To se fakt nepovedlo. A trať je volná.

Z provozního hlediska mě bude zajímat oběh souprav.
Vivat T 478.x!

V osobní dopravě každá mrtvá bangle (T466.2) je dobrá bangle! Do osobní dopravy patří zamračené.
Pátek, 28. července 2017 - 23:40:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 193
Registrován: 3-2015
Mladějov:
" ale detaily špatný - 30 ve Skalici není kvůli výhybce do nákladiště, ale kvůli prudkému oblouku a špatným rozhledovým poměrům na přejezdu."

Vydedukoval jsem to z popisku symbolu (-----) uvedeného v TTP o přejezdu a oblouku tam (překvapivě) nic není.

Mladějov:
" Jinak když jsou všechny Os zastavující, tak nějak jsou nějaké zvyšování rychlostí ve stanicích/ u zastávek dost vyhozené peníze. "

A proto taky píšu, že to dohromady moc nedá. ;-) Potenciálně nejzajímavější jsou ty 60 úseky -- a fakt by mě zajímalo, jestli je tam 60, protože se víc na lokálkách prostě nikdy nedělalo, nebo protože oblouk (podle starých norem s malým převýšením) na víc než 60 nevyhoví.

Mladějov:
" představy "kácováku" se šesti-sedmi štrúdlama přivěšovanýma na panták či co jsou také z říše sci-fi"

Spíš si představuji "něco jako Žralok" dvojmo nebo trojmo (podle toho, jak moc to bude jako Žralok) na dvou vlacích hodinu po sobě jedoucích Praha--Čerčany samostatně (aneb "To si musíte přejít dopředu, tohle jede jenom do Čerčan") a s hlavním využitím v pracovní dny kolem Prahy na posilách. A asi by bylo lepší, aby to nebyl úplně Žralok, tj. aby byly 4x široké dveří a trochu větší kapacita, aby stačilo pouze 2x a nebyl takový problém s délkou. Ale třeba by stačil 2x dvojmo Žralok, když donedávna byly přímo toliko 1x 3 patra.

Mladějov:
" vás vůbec nezajímá, kolik to bude stát, kolik by vzniklo soupravových jízd, potřeby fírů navíc ap."

No, že cokoliv bude provozně (nafta/odpisy/možná i údržba) dražší, než současné odepsané šroty a náhodné výjezdy něčeho novějšího, co by jinak někde stálo, je snad jasné. Že by to vyšlo "dráž" i oběhově/na personál si nejsem tak jistý. Na SJD 3 hod Čerčany--Brod je potřeba při hodinovém taktu 6 souprav + záloha, dnes je v oběhu souprav podle sledovačky 7 při zhruba dvouhodině s častečnými (jak časově, tak úsekově) posilami na zhruba hodinu a někde snad bude i nějaká záloha. Navíc těch 6 souprav by bylo využito efektivněji (jak kilometricky -- vše do Brodu, tak časově, kromě obratů žádné prostoje na žádném vlaku) a celodenně v celém úseku by byl hodinový takt.

Mladějov:
" Mimochodem současná 212 je provozována, co se týče vozidel a nákladů na ně i na naftu maximálně úsporně, šukafony s přívěsy variantně dle ročního období a sobot a nedělí, "kácovák" co dojede s odepsanou zamráčou do Kácova a vrací se až, když je potřeba, ale i operativní posilování třeba obratem té klasiky na "šukových" vlacích..ty kluky grafistický (oběhy strojů, ne vlaků) trochu znám a nejsou rozhodně líní. "

Jo, to je hezké a že se personál snaží ze současného mála dostat co nejvíc chválím. Jenomže v tom současném systému není vize nějakého rozvoje, ale jen živoření, dožívání a blížení se zastavení provozu...

Mladějov:
" Mně nějak současný model (s opravami 810,010 přímo v depu v Č.) nijak neuráží, funguje dobře, akorát
jsem jezdil po 212 šukafonem už na základce a mám dojem, že mi to vydrží do důchodu [proud]. "

Jako kdyby bylo *všechno* v reinkarnaci toho nejnovějšího (.446?) doplněného o infosystém a tlačítko na znamení a bylo to tak už 5 let tak možná. Jenže, 810 tu stále jezdí 1 nebo 2 s nízkými tvrdými lavicemi (s hadrem), stahovací okénka měly do nedávna 2, teď už teda nějaký měsíc 3 a 010 jezdí do teď i v kožence a nějaké ty lepší se tu objevují tak od loňska, nejvýš předloňska (a pak vidí člověk z koženkového v Čerčanech v depu stát několik vysokých 010 plyšáků... :-/)

Mladějov:
" Ovšem většina dojíždějících jezdí okolo 20 km, půlhodinku, takže si tam nikdo na šuky nestěžuje."

Jen aby to nebylo tím, že místo stěžování si, jedou autem. ;-P

Ale OK, minimální variantu jde dělat i s rekošuky, stále jsou tu relace do půlhodinky, které současný JŘ neuspokojuje. Schválně, kolik % dojíždějích z Vlastějovic do fabriček vedle Zruč n S zast. jezdí pravidelně vlakem? No 0, protože z odpolední směny není odvoz, a odvoz z raní zabíjí prostoj ve Zruči na nádraží. Smutné, že v situaci z domu na vlak chvilku, z vlaku do práce taktéž, "dráha" není řešení. :-/