Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » Otázky - zodpověz, kdo víš a znáš » Archiv diskuse Otázky - zodpověz, kdo víš a znáš do 01. 04. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Otázky - zodpověz, kdo víš a znáš do 01. 04. 2017

dolů
   autor příspěvek
XT478.3
Pondělí, 27. března 2017 - 19:01:27  
Neregistrovaný host
188.120.212.56
Ahoj,

mám dotaz pro zdejší znalce. Pokud mám, dejme tomu, loko se sdruženým regulátorem, stopnu motor tím, že se táhla vstřikovacích čerpadel přestaví do polohy, kdy uzavřou přívod paliva k čerpadlům. Pokud ale chci motor nastartovat, jakým způsobem se zas otevřou, aby tam šlo palivo?

Děkuji
Starý Vlk
Pondělí, 27. března 2017 - 20:58:15  
Neregistrovaný host
90.178.49.205
XT478.3: Nejsem znalec, ale něco málo o tom vím, když jsem na lokomotivách s výkonnostním regulátorem nějaký čas jezdil, včetně T 478.3. Každé stopnutí-zastavení chodu dieselu-je provedeno přestavením regulační tyče (tyčí) vstřikovacích čerpadel do polohy, kdy čerpadlo nedodává palivo, nikoli tím, že se uzavírá přívod paliva. Je jedno, zda funkcí regulátoru (ona T 478.3), nebo mimo regulátor (typicky hydrauliky z ČKD-tam byl v táhlech k čerpadlům elektromagnet, který je spojoval s multiplikátorem regulátoru, po ztrátě napětí se jeho kotva oddálila a pružina zatlačila táhla do stopu. Tentýž případ nastane při "ručním stopnutí".

Při startování motoru jsou nulové otáčky, takže na odstředivém čidle výkonnostního regulátoru je nerovnováha-zátěžová pružina je předepnuta pro minimálně volnoběžné otáčky. Až se dostane tlakový olej pod píst multipliktoru (většinou činností promazávacího čerpadla před samotným roztáčení dieselu vnějším strojem) tak se tento zvedne, tím posune regulační tyče do polohy, kdy pístky vstřikovacích jednotek jsou v poloze plné palivo-regulátor chce, aby byly otáčky, které zatím nejsou. Až se motor roztočí a nastartuje, jsou otáčky a regulátor nastaví takovou dávku paliva, aby odpovídala požadavku rovnováhy na odstředivém čidle.

P.S. Ona "sdruženost" regulátoru je nadstavbou, pomocí které se zatěžující stroj-trakční generátor-přizpůsobuje možnostem dieselu, na start to vliv nemá.
Úterý, 28. března 2017 - 12:58:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3185
Registrován: 3-2010
AL potřeba hledání vysvětlovacích algoritmů pro ty strojvedoucí, kteří potřebují jednoznačný a přesný výklad (obvykle jim při práci fouká na hlavu
===============
Strojvedoucímu by stačila opakovací návěst, tohle jen nějaký kancelářský osel měl potřebu po sobě zanechat pomníček...
Úterý, 28. března 2017 - 17:26:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4763
Registrován: 9-2011
JXL: třeba "Rychlost 120 a očekávejte 100 na NZV"?
Vo tom totiž byl můj příspěvek. Jenže takovýhle kombinace D1 (ani 173/95) nezná, a proto ta kmitavá modrá, víceméně ekvivalent světelného kříže neplatnosti, má - i přes ty komplikace okolo - nějaký přínos.
Úterý, 28. března 2017 - 18:21:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3187
Registrován: 3-2010
AL pro tebe, ošlehaným ventilátorem nebo možná klimatizací, je to přínos, pro nás, co nám fouká na hlavu, je to kravina.
Úterý, 28. března 2017 - 19:20:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3217
Registrován: 3-2006
Jenže takovýhle kombinace D1 (ani 173/95) nezná, a proto ta kmitavá modrá,

A tak místo aby tuto návěst D1 (a ta 173) poznala, tak poznala kmitavou modrou.

A místo aby se dala do předpisu větička, že u trpasličích a zavěšených návěstidel nemusí být světla přímo pod sebou, tak vymýšlíme rovnák na vohejbák v podobě dvou dolních žlutých vedle sebe.
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Úterý, 28. března 2017 - 20:46:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 771
Registrován: 5-2002
Podroužek:
"Myslím, že by se česká železnice bez takové návěsti taky obešla."
Tak jistěže by se obešla: taky by se obešla bez různých barevných pruhů a rychlého kmitání a jezdili bychom do všech odboček 40 km/h. Prostě vždycky je něco za něco...


Mikulda:
"A tak místo aby tuto návěst D1 (a ta 173) poznala, tak poznala kmitavou modrou. "
Mně to připadá správně, že se nesnažíme vymýšlet další kombinace typu "rychlost X, očekávej rychlost Y na NZV". Co máš proti Kennlichtu? Imho jsme přejali dobré německé řešení; akorát ta modrá nemusela kmitat - jejím účelem je stejně akorát vyznačit, že návěstidlo není zhaslé, tedy v poruše. To by návěst "Posun zakázán" splnila taky. A kolem spousty klidných modrých jsou české vlaky zvyklé jezdit.


Mikulda:
"vymýšlíme rovnák na vohejbák v podobě dvou dolních žlutých vedle sebe."
Šmarjápanno..!
No ale oni by pak někteří strojvedoucí rádobyvědecky rejpali, které žluté světlo je to "dolní"...

Čím víc poznávám rychlostní návěstní soustavu, tím víc se mi líbí ta směrová...
Úterý, 28. března 2017 - 21:09:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3139
Registrován: 11-2008
Teď mne tak napadá. Co kdyby místo té kmitavé modré se příslušné návěstidlo ( měly by to být vždy jen cesťáky ) "zneplatnilo" světelným křížem neplatnosti. Vždyť ta kmitající modrá vlastně ten cesťák zneplaťní. [vypravci]
Úterý, 28. března 2017 - 21:40:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3219
Registrován: 3-2006
Co máš proti Kennlichtu?

Nic, v návěstním předpise ho máme již několik desítek let, svítí na indikátoru a jmenuje se "Neplatné návěstidlo".

No ale oni by pak někteří strojvedoucí rádobyvědecky rejpali, které žluté světlo je to "dolní"...

He? Návěst by svítila šikmo, ostatně návěst Ž-B-Ž byla na trpaslíkách cik-cak a nikomu to nevadilo. Ty dvě dolní žluté jsou použité právě dneska, aby byla dolní žlutá svisle pod zelenou i svisle pod žlutou.
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Pezos
Úterý, 28. března 2017 - 21:40:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 527
Registrován: 4-2014
Sants:
"Imho jsme přejali dobré německé řešení"
Co třeba pokračovat, vykašlat na všechny barevné pruhy, pomalu a rychle blikající světla a po vzoru Ks systému všechny omezení rychlosti návěstit indikátory? (ironie)

Výpravčíxy:
"Co kdyby místo té kmitavé modré se příslušné návěstidlo ( měly by to být vždy jen cesťáky ) "zneplatnilo" světelným křížem neplatnosti. "
Mně by taky zajímalo, jaký je rozdíl mezi blikající modrou a světelným křížem neplatnosti.
Úterý, 28. března 2017 - 22:10:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2203
Registrován: 7-2012
Z jiného soudku. Neví někdo jaká mašina vozí IC 205 Kvarner na trase Rijeka - Karlovac - Zagreb - Koprivnica - Dombovar? Jedu na fotky znova do Zagrebu a tohle je vděčný motiv. Za info předem děkuji.
Středa, 29. března 2017 - 09:55:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 267
Registrován: 1-2006
... pro nás, co nám fouká na hlavu, je to kravina.

Kdepak, ani s vysvetlenim... [rofl]


Pezos: Mně by taky zajímalo, jaký je rozdíl mezi blikající modrou a světelným křížem neplatnosti.

Nemuze to byt treba v tom, ze modra uz na tom navestidle je a kriz by se musel dodelat, vcetne tahani kabelu? Neco jako SW uprava je levnejsi, nez HW?
Černošickej
Středa, 29. března 2017 - 10:42:28  
Neregistrovaný host
194.228.20.252
Pezos: Při kříži neplatnosti je max. rychlost 100km/h. Například.
Středa, 29. března 2017 - 10:43:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3221
Registrován: 3-2006
Nemuze to byt treba v tom, ze modra uz na tom navestidle je a kriz by se musel dodelat, vcetne tahani kabelu?

Nemůže, ta modrá na tom návěstidle není, musí se dodělat, jako ten kříž.
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Středa, 29. března 2017 - 11:46:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 268
Registrován: 1-2006
Mikulda: OK, uz mlcim. [uhoh]
Středa, 29. března 2017 - 13:22:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4767
Registrován: 9-2011
Mikulda: já jsem taky pro úpravu D1, nakonec 173/95 to NEZAKAZUJE (§6 odst. 2: "Na návěstidle mohou svítit současně nejvíce tři návěstní světla. Svítí-li současně tři návěstní světla, jedno musí být bílé. Tato návěstní světla mohou být doplněna světelnými symboly označujícími jednotlivé stupně rychlosti, ...") a co není zakázáno...

Černoš: Při kříži neplatnosti je max. rychlost 100km/h. Například.
Například byste mohl dát odkaz do D1, kde se to praví (pokud ovšem nemyslíte zneplatnění návěstitel AB při jeho výluce, kdy nejde kódování, a proto je max 100 km/h)
XT478.3
Středa, 29. března 2017 - 18:22:26  
Neregistrovaný host
188.120.212.56
Starý vlk:
Výborně, takže jsem si to myslel správně. Děkuji za odpověď.
Takže z toho vyplývá, pokud tedy před startem nepromažu motor promazávacím čerpadlem - nevytvořím tlak oleje, který by v multiplikátoru pomocí pístku přestavil tyče vstřikovacích čerpadel, tak loko nenastartuju? Napadá mě v tom případě jediná pomoc - přidat ručně ve strojovně.
Černošickej
Středa, 29. března 2017 - 20:04:46  
Neregistrovaný host
194.228.20.33
A.L. - Taky jsem následně zjistil, že to v D1 není. Měl jsem z nějakého důvodu zafixováno, že dřevěný kříž 40 a světelný 100 (dokonce mám pocit, že nám to říkal KV), ale chyba, ta stovka tam není. A už mi pak nešlo příspěvek smazat ani změnit.
Starý Vlk
Středa, 29. března 2017 - 20:49:09  
Neregistrovaný host
90.178.49.205
XT478.3: Nastartujete i bez promazávacího čerpadla. Nyní se zmiňuji jen o vlivu promazání na činnost výkonnostního regulátoru, ne o vlivu (negativním) na diesel, kde je spousta kluzných ložisek a dalších míst, kde je suché tření zločinem. Takže se diesel začne roztáčet bez dodávky paliva do válců, ale tím se také roztáčí jeho olejové čerpadlo. U velkých dieselů to není žádný drobeček, takže do regulátoru dodá tlakový olej poměrně brzy a ten pak zvedne multiplikátorový píst. Některé lokomotivy mají (měly) regulátor na jiný než mazací olej dieselu (781 Sergej, 735 Pielstick, 743 Elektronik, 731 Favorit), tam se startuje bez dodávky paliva a ta se nastaví hned po počátku roztáčení-čerpadlo je součástí regulátoru či jeho akčního členu a tlak udělá už po pár otáčkách.
T 478
Středa, 29. března 2017 - 21:13:22  
Neregistrovaný host
89.203.212.123
No, nevím, aby sepnula G2, musí sepnout tlakový spínač oleje a ten sepne právě po dosažení(teď nevím jak velkého tlaku), který vytvoří promazávací čerpadlo...
Practicus
Středa, 29. března 2017 - 22:20:43  
Neregistrovaný host
78.45.75.167
T 478 - G2 podložíte klínem (dělalo se to při problémech s tlakáčem)
XT478.3
Čtvrtek, 30. března 2017 - 08:03:01  
Neregistrovaný host
188.120.212.56
Starý Vlk: Děkuji moc za vyčerpávající informace :-)
Čtvrtek, 30. března 2017 - 09:29:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3188
Registrován: 3-2010
G2 se žádným klínem nepodkládala, přitlačila se třeba násadou od smetáku(G3[biggrin]) Dělalo se to u všech mašinek z ČKD.
Practicus
Čtvrtek, 30. března 2017 - 12:40:52  
Neregistrovaný host
78.45.75.167
Jirkaxxxl - tak, přitlačíte něčím nevodivým (po uplynutí určité doby) - musel jsem se podívat do schémat, jak to tam je, páč jak to člověk nepoužívá, tak zapomíná
Čtvrtek, 30. března 2017 - 13:50:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3190
Registrován: 3-2010
Jen bych doplnil, přitlačení startovacího stykače se nedělalo běžně, to by byla prasárna, ale jen když měl motor už "něco" naběháno a promazávací čerpadlo nebylo schopno vyvinout tlak potřebný k sepnutí "tlakáče", hlavně při teplém, tedy řídkém oleji. Také se muselo občas "jít na páku", protože se nevystavila tolik, aby bylo dost paliva pro nastartování. To ale museli na to být dva, jeden mačkal, druhý tahal, tedy kromě T669, tam člověk zmačkl start a běžel z levých dveří a po ochozu na páku, která byla na pravé straně...
Čtvrtek, 30. března 2017 - 15:28:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13269
Registrován: 5-2002
JxL: pro nás, co nám fouká na hlavu
Ty jsi fakt mikroprocesor...? [coze]
A kterej patlal Tě programoval...? [biggrin]
Čtvrtek, 30. března 2017 - 15:32:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13270
Registrován: 5-2002
Pract: přitlačíte něčím nevodivým
Jojo, tak zvané Gé-klacky... [wink]
Čtvrtek, 30. března 2017 - 20:02:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2205
Registrován: 7-2012
Tak jsem si myslel , že v Chorvatsku eletrické Có Có moc nejezdí. Dombovar - Zagreb jezdí vesele Có Có akorát nastříkané Train Hungary. Podle mapy to vypadá na rovinu. Neví někdo kde by mohlo být tak velké stoupání na trati Budapest - Zagreb, že to vyžaduje Có Có?
Starý Vlk
Čtvrtek, 30. března 2017 - 22:44:26  
Neregistrovaný host
90.178.49.205
Dovolím si zopakovat, jak jsem to s tím startováním vlastně myslel: "Nyní se zmiňuji jen o vlivu promazání na činnost výkonnostního regulátoru, ne o vlivu (negativním) na diesel, kde je spousta kluzných ložisek a dalších míst, kde je suché tření zločinem". Suchá je teorie, zelený strom života...

Jinak některé stroje spínaly startovací stykače při dosažení tlaku oleje (tlakový spínač-hektory), jiné zase při uplynutí času (časové relé-čmeláci), nejčastěji byly tyto dva prvky v sérii.
Pátek, 31. března 2017 - 09:57:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4772
Registrován: 9-2011
MŠ: a jak velký je stoupání z Český Třebový do Prahy, že to vyžadovalo Có Có?
Bože Marceli, ty jsi jak malej.
Pátek, 31. března 2017 - 10:43:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7464
Registrován: 5-2007
Pezos, Mikulda, Kosac: Ja by som si tipol, že to bude mať čo do činenia s výpravou vlaku. Zneplatňovacím krížom sa asi dosť zle vypravuje vlak.

(Příspěvek byl editován uživatelem asdf.)
Pátek, 31. března 2017 - 11:06:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1114
Registrován: 9-2005
Návěst jízda vlaku povolena,modré pomalu kmitavé světlo,informuje strojvedoucího že jízda jeho vlaku je povolena a řídí se návěstí na předcházejícím návěstidle.Bílý kříž,buď světelný nebo tvořený latěmi informuje strojvedoucího,že návěstidlo je neplatné pro jízdu jeho vlaku.Existuje ještě bílé kmitavé světlo,odjezdové návěstidlo povoluje jízdu.Bývalo např. v Praze na Smíchově na konci nástupiště,směr Beroun.
Vše je v předpise D1 SŽDC.
Černošickej
Pátek, 31. března 2017 - 12:21:03  
Neregistrovaný host
194.228.20.33
A když už jsme u toho, co za návest přenáší Jízda vlaku dovolena na opakovač?
Pátek, 31. března 2017 - 12:26:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 269
Registrován: 1-2006
Asdf: tak u vypravy zase nemusim mit opakovanou vysokou rychlost, aby to neslo vynavestit a modra byla nutna, ne?

Milanklewar: ...a prakticky rozdil mezi kmitavou modrou a svetelnym krizem tedy je? I u krize se jizda ridi znakem na predchozim navestidle. Vlozaky jsou jasne.
Pátek, 31. března 2017 - 13:00:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2206
Registrován: 7-2012
Aleš_Liesk. Zase víš houby co jezdí za mašiny okolo Zagrebu. On se někdo najde s kvalitnějšíma informacema o Rail Cargo Hungaria než máš Ty.
Pátek, 31. března 2017 - 13:14:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4775
Registrován: 9-2011
Marceli, drtivý většině místních diskutérů je nějaký Rail Cargo Hungaria u [zadnice]. Samozřejmě, pokud tě zajímá, dej sem dotaz a možná ti někdo odpoví. Ale neptej se jako pitomec.
Proč to jezdí CoCo? No asi proto, že tyhle mašiny "prostě jsou". Stejně jako prostě byly E669.1, tak se hromadně nasazovaly na náklady z ČT do Prahy, i když by to v drtivé většině případů zvládly E469.2,3.
Pátek, 31. března 2017 - 13:19:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2207
Registrován: 7-2012
Jinak zajímá mi Rail Cargo Hungaria protože má Có Có. Jedu do Zagrebu má někdo info o jejich pohybu v dané lokalitě?

(Příspěvek byl editován uživatelem Marcel_Štancl.)
Jihlavák
Pátek, 31. března 2017 - 14:16:07  
Neregistrovaný host
213.226.242.36
A co mi návěstí "Jízda vlaku dovolena" pokud jsem vlak výchozí? To jako díky tomu pojedu jako pos... s tím, že na mě za rohem vlaštovky vykoukne odjezdové návěstidlo na stůj? Co budu mít na opakovači (pokud tam teda vůbec bude kód) při téhle návěsti? Návěst následujícího hlavního návěstidla? Vlastní kód to bude do kolejí posílat jen při návěsti "Stůj"? Jak mě vlastně někdo může vypravit takovouhle návěstí, vždyť to je snad ještě horší než opakovaná výstraha na opakovací předvěsti. A pro tu variantu, že takový cesťák kryje obvod výhybek, přes které můžu 120 a na NZV je pak 100, opět, co kód? A kde to využiju, určitě někde ve stísněném prostoru nebo na trpaslíkovi (čímž se hlavně argumentovalo). A asi nejzásadnější otázka, to jako vážně musí být snad každá druhá výhybka krytá cesťákem? To v tom vážně nikdo jiný než my fírové nevidí ten problém časované bomby?
Vraťme se zpátky k základu, totiž někdo musel za každou cenu vymyslet ptákovinu aby se zapsal do železniční historie u nás. Kdyby kdokoliv a jakkoliv trochu líp zapojil mozkové závity, došel by k tomu, že pro provoz by bylo lepší opět obnovit, nebo spíš je vyjmou z kategorie návěstidel dočasně ponechaných v provozu, vložená návěstidla (i třeba v decentně pozměněné variantě, třeba jen dvouznaké, tj. červená a bílá, návěsti "Stůj", "Posun dovolen" a "Odjezdové návěstidlo dovoluje jízdu") u kterých mám aspoň já jako strojvedoucí opravdu zaručeno, že pokud jsem tímto vypravován, tak na odjezdovém návěstidle bude svítit něco, co se mi i bude "líbit" pro ježdění. Ale né, radši budeme dělat paskvily bez souvislostí a nějakého smyslu a pak to obhajovat.
Bobo
Pátek, 31. března 2017 - 14:46:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13481
Registrován: 5-2002
v žst s vložákama nelze přivolávat.....
kolisti = piráti chodníků
<font color="ffff00">neosvětlený cyklista = žádný cyklista</font>
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
Bobo
Pátek, 31. března 2017 - 15:26:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13482
Registrován: 5-2002
šituace: vjedu na třeba 80/80, zastavim před modroblikem. když se následující náv schodí na stuj, co udělá modroblik? bude rozpad 3 min nebo 5s?
kolisti = piráti chodníků
<font color="ffff00">neosvětlený cyklista = žádný cyklista</font>
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
Pezos
Pátek, 31. března 2017 - 15:28:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 531
Registrován: 4-2014
Asdf:
"Zneplatňovacím krížom sa asi dosť zle vypravuje vlak. "
V tom případě mě zmátlo to přirovnání blikající modré k německému Kennlichtu. Kennlicht pouze označuje, že návěstidlo není porouchané a pro jízdu vlaku neplatí. Stejně jako v případě našeho kříže neplatnosti.
Pátek, 31. března 2017 - 15:32:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2450
Registrován: 2-2010
Jihlavák: ne že bych byla touto návěstí nadšena, ale:

"A co mi návěstí "Jízda vlaku dovolena" pokud jsem vlak výchozí? To jako díky tomu pojedu jako pos... s tím, že na mě za rohem vlaštovky vykoukne odjezdové návěstidlo na stůj?"
Přesně tak:
čl.843d): pokud strojvedoucí návěst předcházejícího hlavního návěstidla neviděl (např. u výchozího vlaku) nebo byla jízda kolem něho dovolena PN, smí jet kolem návěstidla s návěstí Jízda vlaku dovolena rychlostí nejvýše 40 km/h a na následujícím hlavním návěstidle, které může být umístěno i na nedostatečnou zábrzdnou vzdálenost, musí očekávat návěst Stůj.

"Co budu mít na opakovači (pokud tam teda vůbec bude kód) při téhle návěsti? Návěst následujícího hlavního návěstidla?"
Myslím, že ano. Jista si však nejsem pro případ, kdy na následujícím náv. (za modrou blik) bude barva + bílé světlo (NZV). Třeba nám to někdo moudrý tady vysvětlí.

"Jak mě vlastně někdo může vypravit takovouhle návěstí, vždyť to je snad ještě horší než opakovaná výstraha na opakovací předvěsti."
čl.2977: Návěstí hlavního návěstidla, dovolující jízdu vlaku (včetně PN) dává výpravčí strojvedoucímu rozkaz k odjezdu nebo k průjezdu vlaku.
čl.841: Návěst Jízda vlaku dovolena (pomalu přerušované modré světlo) dovoluje strojvedoucímu jízdu vlaku.
OVŠEM: čl.100: Jednosvětlová návěst je návěst světelného hlavního návěstidla, dovolující jízdu vlaku a tvořená jedním světlem, které může být případně doplněno indikátorem. Jednosvětlovou návěstí není PN a návěst Jízda vlaku dovolena.
Tak a fčíl babo raď!

"A asi nejzásadnější otázka, to jako vážně musí být snad každá druhá výhybka krytá cesťákem?"
Toť otázka do pranice zabezpečováků a předpisářů. Ono se takhle vejde na jednu rozindexovanou kolej více vlaků. Že to dělá pak binec v předpisech, které jsou čím dál složitější pro ty, kteří po nich vedou vlaky ...

"Vraťme se zpátky k základu, totiž někdo musel za každou cenu vymyslet ptákovinu aby se zapsal do železniční historie u nás."
Myslím, že návěst musela být vymyšlena proto, aby umožňovala aspoň papírově doložit splnění požadavku na zvýšení rychlosti, kterýžto byl jistě jedním z hlavních kriterií, pro čerpání dotací.
Pátek, 31. března 2017 - 16:13:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2451
Registrován: 2-2010
Bobo:
"šituace: vjedu na třeba 80/80, zastavim před modroblikem. když se následující náv schodí na stuj, co udělá modroblik? bude rozpad 3 min nebo 5s?"
A pročpak zastavíte před modroblikem? [coze]
Jihlavák
Pátek, 31. března 2017 - 16:38:44  
Neregistrovaný host
213.226.242.36
Haan:
Vypsal jsem to sice s otazníky, ale příslušné články jsou mi známi. Ale právě proto jsem to tak i psal, on sice někdo vytvořil novou návěst, ale nad podobnými souvislostmi co musíme na mašině řešit (a v řádech sekund i méně) se nezamyslel. A navíc pokud opravdu tahle návěst má význam na zvýšení rychlosti, pak je opravdu ideální když je použita někde v peronech, na nedostatečnou zábrzdnou a ideálně do rychlých výhybek. Z toho by se fakt jednomu chtělo zvracet.

Bobo:
To ale opravdu není můj problém, ze svého pohledu si říkám, že to je možná i dobře, ať si to výpravčí nějak pořeší. Osobně si daleko radši sepíšu PV a dohodnu se s výpravčím a budu jakž takž vědět co mě čeká, než koukat na PN a modlit se aby náhodou někde nebylo něco v profilu.
Pátek, 31. března 2017 - 17:17:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3191
Registrován: 3-2010
Proč někdo pořád vymýšlí nové návěsti? Pepa Sedlář skončil na nějaký čas v blázinci, jsou i současní mrvitelé předpisů podobně postiženi? Různé způsoby, kdy předpis řeší, jak jet za návěstidlo, kde je "Stůj", bych pochopil, špatně naprogramovaní patlalové ošlehaní ventilátory z nejmenované firmy, která má na to v ČR monopol, neumí vytvořít zabzař, které by fungovalo na 100%. Ale vymýšlet stále nové kraviny? Kdy nějaký chytrolín vymyslí blikající červenou? Mohla by nahradit přivolávací návěst a bílá by se ušetřila!
Pátek, 31. března 2017 - 17:52:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2452
Registrován: 2-2010
Jihlavák: tak pokud chcete zpátky vytáhnout na rekonstrukci peníze z fondů EU (které tam stejně ČR sype), musíte to podložit něčím zajímavým, tj. např. zvýšením rychlosti nebo bezpečnosti, nebo obého. V takové Plzni má ten modroblik význam jen pro průjezdy nákl. vlaků (80). Pro osobku, která tam staví každá, smysl nemá.
Jen dodávám, že pokud dnes předpis (čl.2977) stojí tak, jak stojí, modroblik není návěst hlavního návěstidla, kterým se vypravují vlaky.
Pátek, 31. března 2017 - 19:22:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2333
Registrován: 1-2006
Kdy nějaký chytrolín vymyslí blikající červenou?

V USA+Kanadě jí mají. Taktéž 2 i 3 červené nad sebou (přičemž natvrdo "stůj" znamenají jen všechny najednou) [wink]
Pátek, 31. března 2017 - 20:02:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13275
Registrován: 5-2002
Jihlavák: A asi nejzásadnější otázka, to jako vážně musí být snad každá druhá výhybka krytá cesťákem?
Ono to u těch půlicích výhybek stojí za prd s cesťákem i bez něj. Takže otázka spíš zní, jestli tam musí být ta výhybka...

Bobo: když se následující náv schodí na stuj, co udělá modroblik?
Modroblik nic, ale kód se před ním změní.

JxL: neumí vytvořít zabzař, které by fungovalo na 100%
Na opravdových 100,000000 % to neumí nikdo, co tam máš dál...?
Pátek, 31. března 2017 - 20:11:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 551
Registrován: 6-2016
Jirkaxxxl: Ty jezdíš vždy a fšude na 100%? Opravdu? Zvládáš i situace, které doposud nikdy nenastaly? Pak jsi GÉNIUS!!!
Ale v tem przypadku se divím, že ještě nejsi zaměstnancem té nejmenované firmy s ventilátory - letos prý už odešlo cca 60 lidí, na osobním Tě jistě rádi uvítají!!!
Bez legrace - hledají se 2 strojvedoucí pro vedení zkušebních vozů na tratích, které firma s ventilátory zakoupila.
Priapos
Pátek, 31. března 2017 - 21:56:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1249
Registrován: 10-2012
Haan:
""Jak mě vlastně někdo může vypravit takovouhle návěstí, vždyť to je snad ještě horší než opakovaná výstraha na opakovací předvěsti."
čl.2977: Návěstí hlavního návěstidla, dovolující jízdu vlaku (včetně PN) dává výpravčí strojvedoucímu rozkaz k odjezdu nebo k průjezdu vlaku.
čl.841: Návěst Jízda vlaku dovolena (pomalu přerušované modré světlo) dovoluje strojvedoucímu jízdu vlaku.
OVŠEM: čl.100: Jednosvětlová návěst je návěst světelného hlavního návěstidla, dovolující jízdu vlaku a tvořená jedním světlem, které může být případně doplněno indikátorem. Jednosvětlovou návěstí není PN a návěst Jízda vlaku dovolena.
Tak a fčíl babo raď!

"

Nevidím žádný problém. Znovu ocituji ten čl. 843. d):

Pokud strojvedoucí návěst předcházejícího hlavního návěstidla neviděl (např. u výchozího vlaku) nebo byla jízda kolem něho dovolena PN, smí jet kolem návěstidla s návěstí Jízda vlaku dovolena rychlostí nejvýše 40 km/h a na následujícím hlavním návěstidle, které může být umístěno i na nedostatečnou zábrzdnou vzdálenost, musí očekávat návěst Stůj. Jakmile strojvedoucí rozpozná návěst následujícího hlavního návěstidla dovolující jízdu vlaku, jedná jako při odjezdu z koleje před tímto návěstidlem.

Co je tom nejasného? Návěst „Jízda vlaku dovolena" vlak nevypravuje.
Pátek, 31. března 2017 - 22:35:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2453
Registrován: 2-2010
Priapos: vlak vjížděl do Plzně na návěst 40(60,80)km/h a Výstraha (nebo se v Plzni vyměnilo HV, nebo se jedná o vlak výchozí) a zastavil (stojí čelem) u peronu před návěstí Stůj na Sc1z. Po ukončení nástupu a výstupu cestujících se na Sc1z rozsvítí návěst "Jízda vlaku dovolena". Vlak se smí uvést do pohybu jen po rozkazu k odjezdu. Je tato návěst rozkazem k odjezdu vlaku? Já bych tedy řekla, že není a to právě s ohledem na znění čl.2977. Buď se z čl.2977,1.věta: "Návěstí hlavního návěstidla, dovolující jízdu vlaku (včetně PN) dává výpravčí strojvedoucímu rozkaz k odjezdu nebo k průjezdu vlaku" vypustí (včetně PN), nebo se do závorky doplní Jízda vlaku dovolena. Když už tedy předpis zatím trvá na výpravě a nestačí mu podmínky pro uvedení vlaku do pohybu.
Co myslíte Vy?
Pátek, 31. března 2017 - 22:39:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1738
Registrován: 12-2009
Priapos: Moment, však právě jeden z hlavních účelu vlozaku je informovat strojvedoucího o tom, ze které koleje je postaveno a vzhledem k tomu, že je to hlavní návěstidlo mělo by být možno na něj odjet jako dle patřičných ustanoveních o odjezdu dávané návěstidlem...
Upozorňujeme cestující, že vlak nebude opožděn!
Pátek, 31. března 2017 - 22:44:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2454
Registrován: 2-2010
Honnzok: no vidíte, a tady právě číhá na fíry jedna z mnohých "pastiček" z kapitoly "Výprava vlaku".
babce
Sobota, 01. dubna 2017 - 01:40:59  
Neregistrovaný host
137.74.154.148
Haan 2453:" "Návěstí hlavního návěstidla, dovolující jízdu vlaku (včetně PN) dává výpravčí strojvedoucímu rozkaz k odjezdu nebo k průjezdu vlaku" ...

Modroblik je snad návěst jízdu vlaku zakazující?!!! Je to tam dostatečně srozumitelně pro strojvedoucí. Pro senilní babky dalších vysvětlivek netřeba.
Sobota, 01. dubna 2017 - 07:38:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3192
Registrován: 3-2010
Haj: Myslivče, kejháš přesně jak ta potrefená husa, což jsem očekával. Stoprocentní spolehlivost opravdu asi není dosažitelná ,i proto třeba padají letadla a potápějí se lodě, ale zabzař v síti SŽDC je na tom podstatně hůř. Čím to bude? Neschopností nebo namyšleností zaměstnanců[uhoh]
klonfar: Chlapečku, je rozdíl mezi lidským faktorem, což je strojvedoucí, a elektrickým obvodem.
Sobota, 01. dubna 2017 - 07:57:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7112
Registrován: 4-2003
babce:Modroblik je snad návěst jízdu vlaku zakazující?!!! Je to tam dostatečně srozumitelně pro strojvedoucí. Pro senilní babky dalších vysvětlivek netřeba.

Není a když na něj budu po zastavení odjíždět, tak nejen předpis, ale hlavně pud sebezáchovy mi říká, že budu jednat tak, jako kdyby tam bylo dvakrát s klidnou bílou [wink].

Fakt neočekávám, že mne při modrobliku přijde někde vypravit výpravčí [proud].

(Příspěvek byl editován uživatelem Bram.)
Sobota, 01. dubna 2017 - 07:58:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2455
Registrován: 2-2010
babce:
"Modroblik je snad návěst jízdu vlaku zakazující?!!! Je to tam dostatečně srozumitelně pro strojvedoucí. Pro senilní babky dalších vysvětlivek netřeba."
Tak podle čl.965: "Přivolávací návěst (dále i „PN“) je návěst, dovolující jízdu vlaku kolem:..." taky nezakazuje jízdu vlaku kolem PN a přesto je výslovně ve čl. 2977 PN vyjmenována v závorce. Proto nesenilní pán "babce" považuje modroblik za rozkaz k odjezdu ??
Sobota, 01. dubna 2017 - 08:11:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 555
Registrován: 6-2016
Jirkaxxxl: Odhlédnu od tvých invektiv a zeptám se znova - přihlásíš se? Práce DOKONALÉHO fíry bude velmi slušně finančně ohodnocena (bude vozit vyvíjená zařízení a systémy)!
A je velká pravděpodobnost, že bychom se my, starobní důchodci firmy s ventilátorama, s dokonalým strojvedoucím i někdy svezli[biggrin]
Bobo
Sobota, 01. dubna 2017 - 09:03:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13484
Registrován: 5-2002
takže vejdu na 8/8, zastavim u peronu, modrobliká a já za to vezmu s tim, že další klacek je povolující a vono stuj. perfektrní.
že to jinak koduje třeba na 814 nepoznám. a vůbec, bude to kodovat fšude?
kolisti = piráti chodníků
<font color="ffff00">neosvětlený cyklista = žádný cyklista</font>
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
Sobota, 01. dubna 2017 - 09:14:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2456
Registrován: 2-2010
Bobo: když Vám mezitím to návěstidlo za modroblikem z nějakých důvodů shodí (zruší již postavenou VC), tak Vám to musí výpravčí přece říct. Ni?