Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » Zabezpečovací zařízení na železnici » Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 22. 05. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 22. 05. 2017

dolů
   autor příspěvek
Luboš_3.21
Pátek, 14. dubna 2017 - 13:30:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1001
Registrován: 4-2014
svatý Petr - ano zatím ta modrá je jen bývalém nástupišti 1Z . Jestli se ta modrá vyskytuje ještě někde jinde tak to nevím, ale kdysi se také uvažovalo o tom, že po revitalizaci Žst. Přerov bude i tam, ale kde přesně a jak to nakonec v tom Přerově dopadlo nevím.
Pátek, 14. dubna 2017 - 13:33:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1377
Registrován: 10-2009
Ahojda, já ty Pardubice zmínil proto, že situace je podobná té Olomouci. Ne proto, že by to tam tak blbě chodilo. Tedy bylo to jen pro představu. Říkám si, že nejmodernější zab.zař. by přece nemělo tohle dovolit.
Já skrz Olomouc jezdím málo, na vlastní čučky jsem to ještě neviděl. Ale kluci, kteří tam jezdí turnusově a často, se v tom shodují, že to tam takto funguje. Já zažil jinou věc. Na vjezdu do Přerova od Hranic shora: žlutá, žlutá, bílý pruh. A strojvedoucí vesele jezdili jsa přesvědčeni, že se jedná o návěst, kterou díky své blbosti neznají. Ovšem to je naprosto jiný případ. Společné je jen to, že tohle taky někdo převzal, někdo se pod to podepsal, někdo, jehož odpovědnost je pouze iluzorní. Taky jsem zvědav, zda k té Olomouci neví někdo něco bližšího. Čekám též, zda mnou popisovaný stav potvrdí někdo ze strojvedoucích Káčkařů. P.
Pátek, 14. dubna 2017 - 13:59:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7501
Registrován: 5-2007
Podroužek:
Nebojte sa, zodpovednosť tých, čo sú pod tým podpísaní, je viac než konkrétna, a keby sa dopustili chyby, a na to konto sa niečo stalo, tak sa z toho nedostanú. Tým skôr, že elektronické stavadlo na seba veľmi ochotne všetko nabonzuje.

žlutá, žlutá, bílý pruh
To bolo na novom, alebo starom zariadení? To totiž niekedy bola úplne legálna návesť (50 a výstraha).
Esicko
Pátek, 14. dubna 2017 - 14:06:01  
Neregistrovaný host
88.212.40.140
Podroužek: To čo popisujete v Olomouci je už cca 25 rokov dennou realitou aj v Bratislave hl.st. a aj keď to odporuje aj slovenským predpisom zodpovední sa hrajú na mrtvého brouka. V Olomouci niekto dosť pochybil pretože na návestenie sú už minimálne 30 rokov Tabuľky návestenia obsiahnuté v TNŽ 34 2620 a tento prípad je tam riešený tak, že na prvom cesťáku (na druhom cesťáku ku ktorému je postavené rovně je Stůj) bude svietiť nie Opakovanie výstraha ale 40 a opakovanie výstraha, známá míchaná vajíčka - na Slovensku snehuliak.
Pátek, 14. dubna 2017 - 15:38:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1153
Registrován: 11-2006
Podroužek: Co popisujete v té Olomouci mi připadá jako chyba v závěrové tabulce, která je tam zadaná do ZZ (ale to je můj čistě laický pohled teď v rychlosti). Podle mě by na tom cestovém návěstidle mělo svítit 40 a opakovaná výstraha, tedy na vjezdu 40 a výstraha, pokud na 2. cesťáku svítí stůj, ale může na něm svítit 40 a opakovaná výstraha (právě pro případ, kdyby se zde na tom druhém cestovém návestidle taková návěst rozsvítila místo stůj), nebo by na tom 1. cesťáku mělo být opakování očekávej 40, jak píše Mikulda. Tohle je klasické řešení propagování 40 pro jistotu - bylo třeba v Holešovicích. Naopak kdyby se na tom druhém cestovém místo stůj rozsvítilo čisté volno/výstraha, tak by na tom prvním cesťáku ta 40 zmizela - ale to je již v pořádku, to se návěštěná rychlost zvyšuje.

Ještě jsem to pro jistotu napsal schématicky:
Situace:
Vj - 1500m - Sc - 400m - Sc

Stavající stav:
T/0 T/N0 0/0
Správně:
4/0 4/N0 0/0
Aby, pokud se postaví cesta od druhého Sc na nedostatečnou, vycházelo:
T/4 4/0 4/N0

Pokud by na druhém Sc být nedostatečná nemohla, tak je správně stávající návěštění:
T/0 T/N0 0/0

Ale až se postaví od druhého Sc, tak by měla nastat ta Mikuldova situace:
T/4 T/N4 4/T
nebo
T/T T/T T/T

Čili zda je špatně ta první vámi popisovaná návěst nebo ta druhá, tak závisí, co vše může svítit na tom druhém cesťáku.
Pátek, 14. dubna 2017 - 15:39:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 138
Registrován: 4-2014
Luboš_3.21: Díky za info [wink]
Polaanek
Pátek, 14. dubna 2017 - 15:48:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 607
Registrován: 10-2004
Sonic:
"Správně:
4/0 4/N0 0/0"
Proč na vjezdu 40? Vždyť mezi vjezdem a cesťákem je zábrzdná, takže by měla stačit čistá výstraha
T/0 4/N0 0/0
V Olomouci je za oběma Sc nedostatečná.
Pátek, 14. dubna 2017 - 15:58:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1154
Registrován: 11-2006
Jo, to je pravda, díky za opravu. Já to píšu na mobilu v autobuse, tak toho jsem si nevšim [sad]
Pátek, 14. dubna 2017 - 15:59:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7505
Registrován: 5-2007
Sonic: Ja som sa teraz s návestidlami dlho nehral, takže som pár vecí pozabúdal, ale predsa, keď som na prvom cesťáku ani na vchodovom nepotreboval rozsvietiť spodné žlté svetlo, tak by predsa nemalo byť nelegálne návestiť

T/0 T/N0 0/0
s tým, že sa to potom zmení na
T/0 T/N0 4/N0

pretože na prvom cesťáku som už predsa predvestil povážlivejšiu návesť (0), než je na druhom cesťáku (4/N0). Špatná je len zmena návesti z T/N0 na 4/0 na tom prvom cesťáku.

(Příspěvek byl editován uživatelem asdf.)
Pátek, 14. dubna 2017 - 16:01:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3243
Registrován: 3-2006
T/0 T/N0 0/0
s tým, že sa to potom zmení na
T/0 T/N0 4/N0


Jo, to by se mi taky líbilo, ale když jsem to tu kdysi navrhl, tak se mi dostalo odpovědi, že by Stůj, co následuje za touto sekvencí, nebylo předvěštěné. (myslete si o tom, co chcete)
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Polaanek
Pátek, 14. dubna 2017 - 16:17:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 608
Registrován: 10-2004
Bereme v potaz Olomouc od Štěpánova jako psáno výše, zde označení návěstidel a km.

1S - 84,053km (vjezd)
Sc201 - 85,684km
Sc101 - 86,316km
S14 - 86,978 (odjezd)

S14 voleno záměrně, je ze všech nejblíž, ostatní S (Sc) jsou dále.

Tedy při stavění by mělo svítit takto:

0/0 0/0 0/0 0/0
T/0 0/0 0/0 0/0
T/0 4/N0 0/0 0/0
T/4 4/0 4/N0 0/0
T/4 4/4 4/4 4/T

Samozřejmě, v případě, že pojedu k S1 tak takto:

0/0 0/0 0/0 0/0
T/0 0/0 0/0 0/0
T/0 4/N0 0/0 0/0
T/T T/0 T/N0 0/0
T/T T/T T/T T/T
Takže

T/0 T/N0 0/0

je dle mě opravdu špatně.

(Příspěvek byl editován uživatelem Polaanek.)
Pátek, 14. dubna 2017 - 19:58:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13405
Registrován: 5-2002
Podroužek: Na tom prvním cesťáku se změní návěst Opakování návěsti výstraha na 40 a něco
Pokud je tomu skutečně tak, tak je něco špatně.
Otázkou ale je, jestli se tak jen zdálky klamně nejeví návěst 40 a opakovaná výstraha (kdysi jsem to tak zažil v Kolíně, kdy zpočátku nebylo použito vedlejší pořadí světel a dolní žlutá splývala s bílou).

Představím si teď podobný případ. Pardubice. Tam ovšem nemají tak dokonalé moderní zab.zař., jako v Olomouci. Jedu ku Praze.
Tam především mají jen jednu NZV, od Lc2 k L2, kdežto v Olomouci mají dvě za sebou (z ranžíru do vnitřního a z vnitřního do osobního), což je rozdíl dost podstatný a je dobré si ho uvědomit dřív, než začnete nemístně trousit uštěpačné poznámky na adresu ZZ...

L3.21: ta blikající modrá by měla být v Plzni ještě u pátého a šestého nástupiště - na odjezdových návěstidlech směr Jižní Předměstí, ale jestli to tak ve skutečnosti bude nevím.
Tam je v kolejích jen 60 km/h, takže lze použít klasické cesťáky. V první koleji je 80 a to už je za jakousi hranicí ohledně možných uspořádání světel.

Mik: tak se mi dostalo odpovědi, že by Stůj, co následuje za touto sekvencí, nebylo předvěštěné
Nebyla to spíš odpověď, že by se příliš daleko roztahovala výstraha...?
Martin2
Pátek, 14. dubna 2017 - 20:34:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3567
Registrován: 8-2005
Ad Hajnej: nevím proč zase něco zpochybňuješ.... Jde o chybu, už to proběhlo fb.
Pátek, 14. dubna 2017 - 20:57:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 969
Registrován: 1-2006
Luboš_3.21:

Váš zdroj to s Plzní popletl a šíříte nesmysly. Není tam totiž jediná nová věc v návěstění - krom kmitavé modré tam časem (!) bude krom čl.841 D1 i čl.830 (VCRP s kmitavou bílou) na koleje u všech nástupišť, což je taky nová věc, i když s tou Plzeň tuším první nebude. 841 v Plzni nikdy nikde jinde uvažována nebyla - viz Hajnej (v budějovických kolejích je traťová 60 = dvě světla vedle sebe svítit mohou, zatímco víc ne + jde o zavěšený návěstidla).

Něco jsem zaslechl o budoucím šíření tohohle moru do Veselí n.M., ale pravdivost zdroje ani podrobnosti neumim. Nikde jinde snad zatím ne ani v myšlenkách. Není důvod to šířit, po migraci na ETCS to pozbude smyslu úplně.
Pátek, 14. dubna 2017 - 21:24:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11586
Registrován: 8-2004
Vhd_sl:
"čl.830 (VCRP s kmitavou bílou) na koleje u všech nástupišť, což je taky nová věc, i když s tou Plzeň tuším první nebude."
To bych tedy za novotu už nepovažoval.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba špatným zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Pátek, 14. dubna 2017 - 21:36:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 970
Registrován: 1-2006
Hroch:
"To bych tedy za novotu už nepovažoval."
V rovině návrhu určitě ne, přecijen z prken Plzeň spadla nějakých let zpátky. V realizaci ani nevím kdy a kde to bylo v zařízení reálně nasazeno poprvé. Není to pro mne důležité.
Sobota, 15. dubna 2017 - 05:37:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13408
Registrován: 5-2002
M2: nevím proč zase něco zpochybňuješ
Jako první větu píšu, že pokud to tak skutečně je, tak je to chyba - to snad zpochybnění není.
Ale protože jsem na vlastní oči zažil ten Kolín, kde v noci dolní žlutá z dálky fakt vidět nebyla, tak se pro jistotu ptám, než s tím začnu někoho prudit.

Nediv se - už jsem dostal tolik nepřesných pozorování, že se raději zeptám, abych měl jasno. Jednou jsme takhle jako pitomci hledali něco v logách, aby se zjistilo, že to bylo jinej den, na jiný mašině a na jiným vlaku v šichtě...
Luboš_3.21
Sobota, 22. dubna 2017 - 22:38:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1011
Registrován: 4-2014
Má někdo prosím plány jak to celé zapojit do interní (tedy soukromé telefonní linky) a jak se do toho přivádí napětí? Sice to není přímo ten typ, který se doposud používá na SŽDC, protože to má trochu odlišné uspořádání tlačítek, ale jinak si myslím, že ta RMTS na obrázku, bude mít hodně podobné zapojení, jako ty RMTS používané na železnici. Díky.
1917
Středa, 26. dubna 2017 - 18:22:32  
Neregistrovaný host
37.48.44.100
Co znamena navest VZ př, umistena nove u Lochenic smerem od Jaromere?
Středa, 26. dubna 2017 - 19:15:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 625
Registrován: 6-2016
Luboš_3.21: vypadá to na smolíka - "všetko je vypredané"[sad]
http://baila.net/kniha/99696860/rmts-suprava-tesla
Středa, 26. dubna 2017 - 22:31:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13494
Registrován: 5-2002
1917: Co znamena navest VZ př, umistena nove u Lochenic smerem od Jaromere?
Že od daného místa se kóduje znak předvěsti a ne trvale zelená nebo nic.
Luboš_3.21
Středa, 26. dubna 2017 - 22:50:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1015
Registrován: 4-2014
honzaklofnar - dík za ten odkaz na tu knihu, zkusím prohledat antikvariáty, jestli tam někde bude, jinak jsem vůbec nevěděl, že o tom existuje i tato publikace. Již jsem také psal přímo výrobci (TESLA STROPKOV), který je do roku 1988 vyráběl, bohužel veškerou dokumentaci k těmto ústřednám vyřadili z archivu a zlikvidovali již v roce 1994, takže již také nic o těchto ústřednách nemají, takže už ani u bývalého výrobce, žádná takováto ústředna nejde na zakázku objednat ani vyrobit.

POKUD BY NĚKDO VĚDĚL JEŠTĚ O JEDNOM TAKOVÉM TO FUNKČNÍM KUSU ÚSTŘEDNY, KTERÁ JE NEBO BYLA NA PRODEJ, AŤ NAPÍŠE VZKAZ DO SOUKROMÉ ZPRÁVY. DÍKY.

(Příspěvek byl editován uživatelem Luboš_3.21.)
Čtvrtek, 27. dubna 2017 - 05:56:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 627
Registrován: 6-2016
Luboš_3.21: Výrobky TESLA STROPKOV se používaly hojně i na dráze (různé varianty v "jednotném" designu). A musely mít Technický popis a Pokyny pro obsluhu a údržbu. Takže se důvodně domnívám, že ve větších stanicích bude někdo, kdo bude vědět kam se takové papíry dávaly. A je velká pravděpodobnost, že tam ještě budou i po skončení provozu těchto zařízení.
Také starší sdělovací projektanti by něco mohli vědět.
I bývalá ČSLA to měla, pamatuju že na věži v Čáslavi (1975) také něco takového bylo. A dneska už to zapojení patrně nebude v režimu TAJNÉ, protože nepřítel dnes již naslouchá jinak!
Luboš_3.21
Čtvrtek, 27. dubna 2017 - 10:55:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1016
Registrován: 4-2014
honzaklofnar - ano na dráze se tyto ústředny hojně využívali ve velkém a někde se používají doposud - na trati z Prahy do Berouna je mají v některých stanicích dodnes, akorát mají jinou variaci tlačítek, ale myslím, že by šli v pohodě napojit na tu mou ústřednu s tou odlišnou variací tlačítek. Teď už zbývá vyřešit otázku, kde ty aspoň oskenované plány sehnat.
Čtvrtek, 27. dubna 2017 - 15:05:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 633
Registrován: 6-2016
Luboš_3.21: Nevím kde sehnat URČITĚ, ale zkušenost mi říká, že při přestavbě Berouna se asi sáhne i do sdělovačky... Tak bych se ptal tam.
A nejsou připojovací svorky nějak popsané? Dělávalo se to...
Mladějov
Čtvrtek, 27. dubna 2017 - 21:59:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10186
Registrován: 3-2007
Tesla RMTS je sekretářská souprava, tedy pro šéfa, sekretářku, vybrané přímé linky, hlasitý telefon, možnost automatického nahrávání na magnetofon atd, mně se na tom kdysi hrozně líbil červený transparent přede dveřmi "NEVSTUPOVAT", který se rozsvítil automaticky po sejmutí sluchátka z vidlice [wink]
Ale tyhle přístroje musejí být zapojeny do "pobočkové ústředny", bývala to bedna na zdi, s velkým znakem "Tesla", a zapojovalo se to i na 220 V a napájelo to ty přístroje a spojovalo patřičné přímé linky. Bez TÚ vám to moc fachat nebude, akorát jako obyčejný tlf. přístroj, pak linku připojte na bílý a hnědý drát, žlutý a zelený nechte nezapojený.
Už si to moc nepamatuji, ale na vojně jsem to komusi zapojoval.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Luboš_3.21
Čtvrtek, 27. dubna 2017 - 23:02:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1017
Registrován: 4-2014
honzaklofnar, Mladějov
Je k tomu k dispozici takováto krabice (obrázek č.1) což by mělo fungovat jako ústředna, a na obrázku č.2 je plánek té krabice, ale kam a co zapojit z toho nevyčtu.


To je jediný plánek co k tomu mám, co se týče Berouna, tak sdělovačka by se také měla překopávat, ale spíše to odhaduji jen na nějaké menší změny.

(Příspěvek byl editován uživatelem Luboš_3.21.)
Pátek, 28. dubna 2017 - 08:56:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4865
Registrován: 9-2011
Luboš: hele, to vám nejde dát do Googlu "4 FA 145 82"? [wink]
Vypadne toho spousta, třeba tohle - na konci je mrak schémátek, snad budou alespoň pro inspiraci (výrobci obvykle drží čísla svorek či barvy i napříč výrobky, pokud to jde.)
Luboš_3.21
Pátek, 28. dubna 2017 - 10:47:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1018
Registrován: 4-2014
Aleš Liesk - bohužel to co jste vyguglil po zadání toho čísla, je v případě této RMTS k ničemu, protože nesmíte zapomínat, že se u této RMTS, pohybujeme někdy mezi roky 1976 - 1986 a ten katalog, který se na tom vašem odkazu vygůglí je jaksi o současné produkci TESLY, takže ohledně té RMTS, to nepomůže ani jako inspirace.

(Příspěvek byl editován uživatelem Luboš_3.21.)
Pátek, 28. dubna 2017 - 11:49:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13517
Registrován: 5-2002
Já jsem podobnou bedýnku oživoval na vojně k pobočkové ústředně USH 5/25. Sice to vypadalo trochu jinak, ale mám za to, že bez nějaké další reléové bedny to moc fungovat nebude, leda tak připojit to přes a+b jako běžný telefon (tím bych začal).
Pátek, 28. dubna 2017 - 13:28:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4867
Registrován: 9-2011
Luboš: my jsme v baráku před nějakým časem rozcházeli domácí telefon taky od Teslů ze Stropkova (aspoň tuším) a zjistili jsme, že i současná schemata od úplně jiných systémů jsou ve velké míře použitelná, protože - jak jsem už psal - výrobce drží označení svorek.
Ale pokud vám čísla svorek neodpovídají, tak bohužel musíte pátrat jinde.
Pátek, 05. května 2017 - 12:47:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1
Registrován: 5-2017
Luboš-3.21 Ten přístroj co si vyfotil patří k soupravě RMTS releoveho typu ústředny, ktterá to ovládá. Novější soupravy s tlačítkovou číselnicí byly již elektronické. Připojovací skříňka se svorkovnicí je očíslovaná, aby se spojovací kabel stejně připojil na svorkovnici v ústředně, což je dost velká bedna. Při výpadku sítě se všechny přístroje přeply na svou linku a fungovaly jako AUT přístroje,proto by ten přístroj sám fungoval jako AUT telefon, jen najít ty ab dráty. Na trati Praha - Beroun jsou v některých stanicích zapojovače MTZ 10/1 které nahradily púvodní DZ 66. Jsou od stejného výrobce a to je to jediné co mají společné. V Berouně už ani jedna souprava RMTS neni byly sneseny při různých přestavbách.
Davca
Úterý, 09. května 2017 - 18:20:07  
Neregistrovaný host
85.71.74.83
Zdravím,
rád bych se znalců optal, jak to bylo či mohlo být (kolem roku 1935 a později) s povolením vjezdu do stanice v případě, že před stanicí byla umístěna pouze vjezdová návěstidla s předvěstmi (stanice bez odj. návěstidel a stavědel na zhlavích). Bylo tedy předpisem a zároveň i nějak technicky znemožněno povolení vjezdu vlaků z obou směrů do stanice (samozřejmě na jinou staniční kolej) nebo byl tento případ povolen ? Ke staničnímu zab.zař asi jen tolik, že šlo jen o oči a dostatečný IQ výpravčího.

David
Úterý, 09. května 2017 - 23:36:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13633
Registrován: 5-2002
Mám pocit, že na kozlíkách byla malá páka, která povolovala stavět jen jeden nebo druhej vjezd.
bnm
Středa, 10. května 2017 - 12:49:26  
Neregistrovaný host
217.12.48.22
Něco takového ?
Davca
Středa, 10. května 2017 - 15:59:42  
Neregistrovaný host
85.71.74.83
Zdravím
a děkuji za informace. Dnes jsem se ještě doslechl, že vždy záleželo/záleží na tom, co bylo/je psáno ve staničním řádu. Předpokládám tedy, že při zmíněném staničním "ZZ", byly z důvodu bezpečnosti provozu umožněny vjezdy vždy jen z jednoho směru. A tak se tato podmímnka naťuká do programu jisté modulové stanice.[wink]
Ještě jednou díky.

David
Středa, 10. května 2017 - 16:38:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7554
Registrován: 5-2007
A tak se tato podmímnka naťuká do programu jisté modulové stanice.
Áno, prečo si zjednodušovať život. Vždy keď som na nejakú modulovku prišiel, tak som naznal, že sa tam železnica modeluje naozaj aj vrátane náležitého stresu [biggrin]
Středa, 10. května 2017 - 17:27:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13637
Registrován: 5-2002
bnm: Něco takového ?
Jojo, něco takového - akorát už jsem si nepamatoval, že to připomíná spíš vodovodní kohoutek...
Středa, 10. května 2017 - 17:43:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1175
Registrován: 1-2007
Hajnej:
"bnm: Něco takového ?
Jojo, něco takového - akorát už jsem si nepamatoval, že to připomíná spíš vodovodní kohoutek..."


Ono to dost často bylo, co kus to originál. Vždy to sledovalo ten samý cíl - znemožnit mechanicky současné vjezdy [vypravci]
Davca
Středa, 10. května 2017 - 23:17:43  
Neregistrovaný host
85.71.74.83
Asdf:
"Áno, prečo si zjednodušovať život. Vždy keď som na nejakú modulovku prišiel, tak som naznal, že sa tam železnica modeluje naozaj aj vrátane náležitého stresu [biggrin]

Zdravím,
obsluha stanice si to holt bude muset ošéfovat. Pořádek na dráze musí být někdy i za cenu těžkého stresu. [happy]

David"
Čtvrtek, 11. května 2017 - 15:00:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7555
Registrován: 5-2007
Davca: Tak potom nezostáva len dúfať, že pri jazdení podľa GVD bude tento skonštruovaný tak, že sa s nemožnosťou súčasných vjazdov bude počítať [proud]
rejpálek
Pátek, 12. května 2017 - 09:40:15  
Neregistrovaný host
165.225.72.106
Smekám před zručností modulářů. Vždy jsem obdivoval moduláře, s jakou zručností a důvtipem dokážou modelovat reálný železniční provoz. Včetně té mezilidské pakárny, která železnici od nepaměti doprovází.....
Pátek, 12. května 2017 - 12:23:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8706
Registrován: 6-2004
bnm: kde byl/je tento stavěcí kozlík?
Pátek, 19. května 2017 - 19:46:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 133
Registrován: 11-2006
Dobrý den,
mohl bych zde poprosit, zda by mohl někdo z místních diskutérů popsat nebo spíše definovat pojem selektor pomocí které se dávala doprava do okolních stanic. Pokud možno na email : tubifex@seznam.cz Velice děkuji
Neděle, 21. května 2017 - 21:53:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1169
Registrován: 11-2006
Stále jsem se nějak nemohl dostat k tomu sem nahrát slíbený zbytek fotek z Berouna. Ale aby se dočkali ti, co to zajímá, tak to sem nahraju alespoň v rychlosti bez hlubších komentářů. Tak tedy:
Beroun osobní - ústřední stavědlo (reléovka AŽD 71, foceno ještě v březnu jako původní fotky z ranžíru):





Beroun osobní - původní pracoviště peronního výpravčího před stěhováním:


Na stejném patře nahoře v hlavní budově, jako je hlavní panel ústředního stavědla, tak je též pracoviště DOZ Beroun-Závodí - Rudná - Výhybna Prokopské údolí:


Jinak Beroun-Závodí se původně ovládal místně z klasického panelu reléovky (AŽD 71) - zajímavé je, že mezi Závodím a osobním nebylo původně klasické TZZ (předávání souhlasu, apod.), ale postavením odjezdové cesty na jedné reléovce se "obsadila trať", a tím se znemožnilo stavění odjezdové cesty na reléovce druhé (podobně jako je to třeba mezi Radotínem a odb. Tunel, nebo jako to bylo za dob elektromechaniky mezi Sokolovem seřazovacím a Citicemi):
Neděle, 21. května 2017 - 22:06:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1170
Registrován: 11-2006
A tady je ještě malá hádanka zbytku jednoho elektromechanického stavědla, které překvapivě v docela zachovalém stavu přežilo až do dnešních dnů od výstavby jedné reléovky před pár desítkami let (je to asi težké [wink], ale je to každopádně zcela bez souvislosti s výše uvedenými fotkami):
Neděle, 21. května 2017 - 22:16:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2961
Registrován: 6-2007
Sonic: Není to na Slovensku? Připomíná mi to Lúky pod Makytou, tak to taky vypadá nějak takto
[new] www.rajnochovicka.cz - Rajnochovická lesní železnice

Neděle, 21. května 2017 - 23:23:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13740
Registrován: 5-2002
No na dvojkolejku to celkem vypadá...
Neděle, 21. května 2017 - 23:32:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 525
Registrován: 4-2009
->Sonic
Dobré fotky z Berouna. Musím za ně rovnou poděkovat, protože na naše modelové kolejiště řešíme nějaké souvislosti a závislosti.
Mám proto rovnou dotaz. Jak fungovalo TZZ mezi osobním a Závodí po staru? Nikde tam nevidím nic, co by se podobalo traťovému souhlasu. Byl tam releový poloautoblok, ale jak se obsluhoval? Po novu je nahoře tlačítko pro žádost o souhlas, ale to je nejspíš dodělané dodatečně.
Pak druhý dotaz. Když se jede do seřadiště z osobního tak pro jízdu posunu se obsluhují ty souhlasy 93-97 na středním panelu dole. Pro vlakové cesty platí ty souhlasy v druhé řadě odspoda?
Dík za odpovědi.
V.
4581111
Pondělí, 22. května 2017 - 09:33:09  
Neregistrovaný host
37.221.251.253
Za fotky z Berouna dík!
Pondělí, 22. května 2017 - 09:33:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4911
Registrován: 9-2011
Etawil: selektor - hovorový pojem pro drážní telefonní síť.

"pomocí které se dávala doprava do okolních stanic" = domlouvaly se časy odjezdů a příjezdů vlaků mezi sousedními stanicemi (řízení dopravy).
Pondělí, 22. května 2017 - 11:19:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 815
Registrován: 9-2014
Selektory slúžili aj pre všeobecnú komunikáciu na trati medzi jednotlivými medzilahlými stanicami. A umožňovali aj hovory a volania do vzdialenejšej tf. siete. Na koncových tf. ústredniach príslušných staníc, boli prechodové čísla pre voľbu zo selektoru do diaľkovej tf. služobnej AT siete .
Po vybudovaní a rozšírení AT tf. siete stratili selektory význam. Jednotlivé stanice dostali tzv. diaľkové pobočky, pobočné tf. ústredne a p.
Prostredníctvom manipulantiek koncových ústrední sa dalo dovolať aj z traťového vonkajšieho telefónu dovolať do všeobecnej AT siete.
Pondělí, 22. května 2017 - 12:11:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3453
Registrován: 9-2005
Selektorový telefon sloužil hlavně jako dispečerská síť. Už ten název selektor od slova selekce napovídá, že se jednalo o možnost výběru volaného účastníka v síti bez rušení ostatních, což na tehdejších MB linkách (induktorových telefonech) nebylo možné (každá dopravna na MB lince zde měla volací značku - podobně jako u telegrafu - ovšem otočením kličkou jednoho účastníka vyzváněly všechny přístroje na lince). Když to zjednoduším, tak selektor byl takový předchůdce automatických telefonních ústředen, které v dobách zavádění selektorů ještě neexistovaly (později ano, ale pouze u velkých telefonních sítí - viz. pozdější propojení AT ze selektorem jak uvádí pan atoris) Nesloužil rozhodně pro běžné řízení vlaků mezi dopravnami jako traťový, hláskový aj. telefon. U ČSD se především jednalo o selektory Western-Electric, Siemens (centralizovaná volba) a hlavně nejrozšířenější Prchal-Ericsson (s decentralizovanou volbou - mohli si volat koncový účastnící i mezi sebou) a samozřejmě poválečný Tesla. Větší stanice byly propojeny, například pro komerční hovory, služební telefonní sítí s manuálními, později automatickými ústřednami. Postupně byly také zapojovány do veřejné telefonní sítě.
Pár obrázků ode mne...
Pondělí, 22. května 2017 - 12:14:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 89
Registrován: 4-2014
Vážení,
mám asi trochu hloupý dotaz, potřeboval bych zjistit kde u SŽDC (nebo jinde) lze získat prvky z pultů releovky. Sháním tlačítka (i se žárovkou), průsvitky, řadiče, štítky a případně i jiné součásti.
Luboš_3.21
Pondělí, 22. května 2017 - 14:48:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1031
Registrován: 4-2014
Bohouš z Michle - ty ovládací a indikační prvky z ovládacích panelů je dost problém to sehnat. Nezbývá než sledovat různé internetové bazary a aukce. Tam se to občas objeví. Jinak u SŽDC to získat lze, ale jde dost těžko, musíte sledovat, které reléovky AŽD 71 jsou připraveny na zrušení a kdy se budou nahrazovat ESOU s JOP, pak si na SŽDC musíte podat žádost o odkup těch panelů, které se budou rušit. (Protože samotné jednotlivé komponenty získat od SŽDC asi nepůjde, vždy musíte vzít celý ten panel).
Ale jak říkám je to docela boj to získat, protože většinou ty ovládací pulty končí hromadně na dopravních školách jako učební pomůcka a ty školy ty panely připravené u SŽDC na vyřazení mají obšancované daleko dopředu. Takže nezbývá než se obrátit na SŽDC na oddělení zabezpečovací techniky - zařízení a tam se poptat a popřípadě si nějaký ten panel pokud to půjde zamluvit a pak čekat. No a když vám ho přiklepnou tak si ten panel pak v té dané stanici musíte ohlídat, aby vám to někdo nerozebral dříve než si pro něj přijedete.
Jinak nezbývá než sledovat různé internetové aukce a bazary s železniční tématikou a s tématikou výrobků bývalé TESLY n.p.
Možná někdo bude vědět více, tak vám odpoví nebo poradí lépe.
Pondělí, 22. května 2017 - 15:02:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13746
Registrován: 5-2002
L3.21: nějak se mi nezdá, že by ta panelová bižuterie pocházela od Tesly...
djst
Pondělí, 22. května 2017 - 15:30:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 630
Registrován: 8-2014
Sonic: Super fotky. Měl bych jeden dotaz. Proč má výměna 11 na Závodí (původně vým. 18) základní polohu do šturcu a přestavuje se tam po každé jízdě vlaku?

Venca_m: Žádné RPB v klasickém slova smyslu tam nebylo. Prostě tam byla závislost, která dělala to, že jsou současné odjezdové cesty proti sobě vyloučené. Závěr posledního KÚ před vjezdovými návěstidly se prostě přenášel i do druhé stanice a na kolej pod závěrem nejde postavit.
pokud mi chcete poslat mail, klikněte zde
Pondělí, 22. května 2017 - 17:49:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3454
Registrován: 9-2005
Ale jak říkám je to docela boj to získat, protože většinou ty ovládací pulty končí hromadně na dopravních školách jako učební pomůcka a ty školy ty panely připravené u SŽDC na vyřazení mají obšancované daleko dopředu.

Kolik ono těch dopravních škol je, že v nich končí ty pulty nebo indikačky? Už se nějaký pátek ometám kolem zabza, ať už služebně, nebo soukromě a těch indikaček a pultů už jsem viděl sešrotovaných poměrně dost, naposledy v mém okolí třeba TEST v Červeném Potoku a nebo celé Hanušovice. O těch TESTech mezi Bludovem a Jeseníkem ani nemluvím. Převážně šlo všechno do šmelcu [wink]
Pár obrázků ode mne...
Luboš_3.21
Pondělí, 22. května 2017 - 18:10:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1032
Registrován: 4-2014
Pepa I - záleží jak kde, ale třeba v obvodu OŘ Plzeň to tak většinou bývá. Třeba všechny ovládací pulty TEST ze stanic mezi Plzní a Klatovy tak na té dopravce skončili. Do šmelcu jdou většinou pulty u kterých se během přestavby stanice provádí různá provizoria a úpravy, podle toho jak postupuje optimalizace stanice, než se to celé přepne na ESU - při optimalizaci Chebské tratě to u některých stanic bylo.
Dále ve šmelcu končí většinou jen ta bedna a ty indikační a ovládací prvky se z toho vyberou a slouží jako náhradní díly do dalších pultů, které jsou ještě v provozu a nebo ty pulty AŽD 71 končí i tak, že se to po úpravě namontuje do další stanice jako výzisk, kde se bude rušit elektromechanika - viz o několik příspěvků výše se psalo o Hýskovu a o Ruzyni.
Pondělí, 22. května 2017 - 19:19:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1655
Registrován: 8-2010
ad Pepa_l:
O těch TESTech mezi Bludovem a Jeseníkem ani nemluvím.
Ty TESTY 14 tam ale všude zůstaly dál - jenom místo KO se instalovaly PN. Mluvím konkrétně o žst. Jindřichov na Moravě, Branná, Ostružná, Horní Lipová....[happy].
Stejně tak zůstaly i původní releové poloautobloky (RPB71) - jenom se doplnily PN-ka tak, aby to nově hlídalo i volnost koleje a dávalo automaticky odhlášku, ale pult TESTU 14 vypadá pořád stejně.[jidlo]