Diskuse K-report » Archiv 2016 » Modely a modelářství » Modely v měřítku TT a menším » Archiv diskuse Modely v měřítku TT a menším do 26. 04. 2016 předcházející | další

Archiv diskuse Modely v měřítku TT a menším do 26. 04. 2016

dolů
   autor příspěvek
Čtvrtek, 07. dubna 2016 - 23:17:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 270
Registrován: 3-2010
Srdečně všechny zdravím! Hledám fota mašiny 414. 096, co stávala na pomníčku ve Velenicích. V diskuzi na párách mi nikdo neodpověděl a tak se se žádostí o nějaká fota, dle nihž by se dal postavit model obracím sem. A abych jen suše nepsal, tak předkládám foto téměř hotového tendru ř. 412 pro lokomotivu 414. 096. Pro pana Stupku zde mám foto štokra, který bude a pár týdnů hotový.
Čtvrtek, 07. dubna 2016 - 23:27:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20
Registrován: 1-2015
Nějaké fotky heligonu na pomníku mám asi tak 10 let staré.
Čtvrtek, 07. dubna 2016 - 23:36:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 271
Registrován: 3-2010
Ad IRIS: To by mi vyhovovalo. Potřebuji hlavně kotel z obou stran. Předem děkuji za ochotu.
Pátek, 08. dubna 2016 - 00:05:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 21
Registrován: 1-2015
Posílá co mám ta zeleň bohužel znemožnila lepší foto. Foceno duben 2006.


Pátek, 08. dubna 2016 - 10:30:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 272
Registrován: 3-2010
Ad IRIS: Mockrát děkuji. Na vymodelování jedné strany tedy mám podklady. Takovéto staré stroje, to je moje...
hank
Pátek, 08. dubna 2016 - 14:37:08  
Neregistrovaný host
91.228.45.252
Golemklusacek: Tak tady máš tu 414.096 ještě zprava...



a pohled do kuchyně:



Kotlová armatura už není kompletní, chybí sklo a košík vodoznaku a kolečko horního zkoušecího ventilu. Ty dva harapáky vpravo patří oba k rozvodu, nastavoval se pákou nebo šroubem. Regulátor se otvíral směm dolů.

Obě fotky pořídil českobudějovický strojvedoucí Vladimír Klimeš v září 1968 a jsou převzaty jeho knihy Mám páru rád.
Pátek, 08. dubna 2016 - 23:11:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23
Registrován: 1-2015
Prosím nemáte někdo fotky z obou stran vozu Laz nebo jeho modelu. Děkuji.
Pátek, 08. dubna 2016 - 23:28:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 273
Registrován: 3-2010
Ad Hank: Děkuji, tak nyní mohu udělat celou mašinu. A abych opět jen tak nekecal, tak předkládám svůj papírový pokus o budku k 434. 0...
hank
Sobota, 09. dubna 2016 - 11:48:26  
Neregistrovaný host
91.228.45.252
Golemklusacek: Tady
http://www.domalip-modely.cz/fotogalerie/parni-lokomotivy/a414-0- heligon/
je fotogalerie modelu 414.096 ve velikosti 0, který před 15 lety postavil Luboš Domalíp.
Neděle, 10. dubna 2016 - 10:12:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8399
Registrován: 5-2002
Pánové, mám takový problém. Řeším dilema jak dál s tím mým "hračkovým" kolejištěm ... vím úplně přesně, že na to postavit něco v podobném rozsahu aspoň trochu soudobou technologií nemám čas ani finance. Stavět něco malého se mi také moc nechce, protože jak nejsem autor základní koncepce hračkolejiště, tak se mi docela dost líbí (třeba to že hlavní stanice je asymetricky na straně a ještě šikmo) a docela si tady "vyhraju" při provozu. A na kolejišti menšího rozsahu by mne to zase tolik nebavilo.
Ale zase samozřejmě vidím co všechno je kolejišti teď špatně. Loni jsem aspoň vyměnil malou část kolejí za flexi profilové, ale vzhledem k rozsahu kolejiště nejsem schopen vyměnit také výhybky. Prostě na to nemám.

Protože rám kolejiště je hodně festovní, zatím mi jako nejreálnější varianta vychází postupná generálka po částech včetně zrušení původního polystyrénového podkladu (je skoro nepoužitelný třeba pro spodní montáž přestavníků) a postupné budování vlastně nového kolejiště po etapách. Možná s provizorním použitím plechových výhybek na některých místech. Přitom by tak mohlo kolejiště být stále funkční a kdybych se zasekl na financích nebo volném času, dalo by se dál používat.
Jak by jste to řešili případně vy?

Bourat to celé se mi fakt nechce, některá místa jsou docela zabydlená [happy]


(Příspěvek byl editován uživatelem 353.)
Emil Švec
Neděle, 10. dubna 2016 - 11:03:27  
Neregistrovaný host
84.246.166.6
No, až já budu v novém, čeká mě to, co tebe. Já před lety udělal širou trať z flexin, ale zhlaví z plechu a už bych to neudělal. Prostě profil je profil. Pokud bys ale opravdu chtěl šetřit, tak prostě jako já nyní - širou trať flexinami a pak nakoupit přechodové kusy nebo to naletovat s plechem na sebe před první výhybkou a celé nádraží v plechu. Ale fakt to není ono. Tohle dělám na odstavných kolejích, kde je to šumák, pokud je plech v pořádku, ne po 5 letém dítku, které to 10x denně rozebere ty koleje.

Co se elektriky týče, tak mám schovaný materiál a bude samostatný rozvaděč ve skříňce s trafy, tlumivkami, stykači, relátky a svorkovnicemi a s panelem to bude spojené pomocí mnohožilových kabelů s konektory. Po panelu to bude rozvedeno pomocí elektrikářských žlabů po obvodu a do míst, kde je větší koncentrace kabelů. Nyní to totiž mám taky, ale rozvaděče jsou zavěšené pod deskou a vadí instalaci spodních přestavníků + to ohromně zatěžuje jeden konec panelu.

Jeslti můžu poradit, tak jednoznačně dodržovat barvy vodičů (černá L, sv.modrá N, tm modrá SS, červená AC, žl-zl ZEM) a hlavně popisovat konce jak u svokrovnic, tak kdekoliv v napojení a hlavně z těch kabelů vyvazovat vzorné proudy. Není nic hnusnějšího, než videa a fotky s krásnou krajinkou, kde v koutku fotky na jednom šroubu visí ovládání a pod panelem hadí hnízdo... Docela se mi osvědčilo používat kabel 3x0,14 k výhybkám, protože má barvu černou, hnědou a modrou a je to jeden kus, takže se to při zapojování dá udělat všechno stejně a hlavně nikde nevisí 3 dráty. Ovládací panel mám plechový a v GM jsem si koupil čtverhranná tlačítka s aretací i bez, rozpínací i spínací a mám to všechno stejné. Ne vypínače a přepínače, které zbyly na lampičce po dědovy atd. Strašně to ulehčí následné opravy a vypadá to odborně
Neděle, 10. dubna 2016 - 16:11:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8400
Registrován: 5-2002
Emil Švec - já jsem ten základ kolejiště vlastně dostal zadarmo a tím jsem se po letech zase vrátil k něčemu, co se stydím nazvat modelařinou. A nejdřív jsem si myslel že to budu provozovat dále jen jako retro komplet z BTTB materiálu, jenže ... kdo jednou zkusí něco lepšího, už zpátky nepůjde. Na digitalizaci nemám peníze, ale ono úplně stačí porovnat BTTB vozidla na plechu a soudobé na profilu z pohledu jízdních vlastností, že.

Mimochodem řeším i myšlenku zda přejít na soudobá spřáhla, zatím mám na všem (i na nových věcech) spřáhla očková. Budu optimalizovat park (prostě mám vozů zbytečně moc) a naopak snad občas pořídím něco nového. Má smysl přecházet na nová spřáhla?

Dobře že jsi zmínil elektroinstalaci. Ta je u mne vysloveně boží, půlka je původní jednobarevná a druhá půlka moje dodělávky trošku s nějakým systémem, i když na pohled to je strašný. Ovládání je 100% analog bez jakékoliv automatizace a zůstane to tak, jsem jezdič a ne pozorovatel fungujícího automatiky. Samozřejmě s rekonstrukcí elektriky se počítá během té uvažované generálky, ale asi také po částech. Nějaký systém rozvodu pod kolejištěm mám vymyšlený, vzhledem k té neautomatizaci odpadá nutnost stavby reléové skříně [happy].



(Příspěvek byl editován uživatelem 353.)
Emil Švec
Neděle, 10. dubna 2016 - 16:26:07  
Neregistrovaný host
84.246.166.6
To já taky nemám a nebudu mít reléovou skříň, ale pojezdy jdou přes relé, autoblok má vždy 2 relé, točna bude mít 3-4 relé. A celé to jistí bezpečnostní stykač jako u televize - pokud vypadne proud a já to nevypnu, samo to nenaskočí. Ale na to musíš být blázen, jinak ti stačí vypínač na trafu a další na 12V. Já mám trafa 12V na pojezdy, 12V na část osvětlení a návěstidla, 16V na výhybky, 24V SS na druhou část osvětlení a 24V AC na ovládací prvky. A na všechno milion LED signálek.

Jinak i ta soudobá vozidla bez problémů snesou plech, ale přeci jen je ta jízda klidnější na profilu a mám i ten pocit, že plech nových vozidlům úplně dobře nedělá. U starých vozidel mě vytáčí, jak mi to špiní koleje, proto to vůbec na trať nepouštím.
Neděle, 10. dubna 2016 - 16:46:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8401
Registrován: 5-2002
No jo, já tam mám 2x12V= pro koleje, 6V= pro část LED osvětlení, 16V~ pro výhybky, 16V~ pro staré žárovkové osvětlení a také ještě 1,5V= pro mikroservo, které tam zkouším jako přestavník.

A relé jsou na celém kolejišti aktuálně jen dvě. V mezilehlé stanici v závislosti na poloze první výhybky přepínají na vjezdu volno nebo 40 a výstraha. K ničemu dalšímu jsem nepostoupil. Čas mne totiž limituje asi ještě víc než peníze. I teď píšu z práce [sad].
Neděle, 10. dubna 2016 - 19:30:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3
Registrován: 6-2011
IRIS - zde posílám můj nafocený pokus o stavbu vagonu Laz. Fotek skutečného vozu jsem moc nenašel.http://beran1970.rajce.idnes.cz/Stavba_chladiciho_vagonu_Laz_z_le ptu_v_TT/
Neděle, 10. dubna 2016 - 20:59:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11123
Registrován: 11-2002
353: myslím, že na Tvůj dotaz, resp. problém, mohu odpovědět k praktickou znalostí totožného problému. [wink] Před lety jsme přebrali sice funkční, ale letité kolejiště složené čistě z "plechů". Původní nápad plech nechat (stejně tak, z ekonomických důvodů), resp. měnit špatné koleje za dobré (třeba i nové, ale pořád plech) po čase vzal za své, hlavně vexle se prostě rozpadaly a pokud si nechtěl pořád někde lítat s "nehoďákem", tak bylo jasné, že bez profilu to nepůjde. Zejména novější modely s tím plechem (hlavně vexlemi) moc nekamarádily.[nene]
Výměna probíhala postupně, vždy jedna stanice a přilehlá trať, někdy i s nějakou tou přeložkou, když už se do toho rýpalo. Výhodou bylo, že když se to dodělalo, dalo se zase jezdit. [happy] Nevýhodou bylo, že to trvalo skutečně dlouho a že jsi trochu limitován možnostmi přestavby. Pokud ale nechceš výrazně měnit kolejové schéma, nemáš se čeho obávat. Navíc - záleží čistě na Tobě, zda to zapojíš na původní elektroinstalaci, nebo vyměníš i to.[wink]
Neděle, 10. dubna 2016 - 22:04:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8403
Registrován: 5-2002
Jena - jasně, já si v podstatě sám sobě zdůvodňuju, proč nezačít s úplně novým projektem. Především proto, že prostě nemám čas - kromě takových trapností jako je třeba práce mi ho spoustu sežerou moje další zájmy (viz odkazy pod příspěvkem). A protože jsem ten hračička, který si prostě rád "zajezdí", tak nemám odvahu ani tohle celé znefunkčnit při nějaké celkové opravě a nebo nasypat x peněz do nového a nakonec kvůli času nedokončeného projektu. U stávajícího kolejiště mně ale točí ten polystyrenový základ. Už registruju propady podloží, prostě jak jsou ty desky starý, tak už dávno nejsou rovný. Takže když GO, tak jedině komplet vyříznout kus a nahradit úplně novou stavbou krajiny. No jsem na sebe zvědavý [happy].
Neděle, 10. dubna 2016 - 23:37:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 274
Registrován: 3-2010
Ad Beran 1970: Velmi hezké...
Pondělí, 11. dubna 2016 - 11:59:31  
Neregistrovaný host
88.101.148.169
Beran,Iris: Pěkný model. Taky jsem se s tím popasoval. Chce to ale k němu i ten generátorový vůz. Samotné to svému účelu nesloužilo (tedy v létě). Podkladů a fotek předlohy asi nebude moc, vzhledem k tomu, kolik jich bylo vyrobeno a v provoze taky nebyly kdoví jak dlouho. Taky se trochu pochlubím, ale nemám tam ještě světla nad dveřmi
ze škodovky
Pondělí, 11. dubna 2016 - 15:14:27  
Neregistrovaný host
185.15.111.26
jo to je pěkný![ok]
Úterý, 12. dubna 2016 - 10:58:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 356
Registrován: 12-2006
Zdravím vespolek, na http://www.trainmania.info/clanky.html#koln je recenze jednotky M 494.001 ČSD od Krese.


------------------------------------------------
TRAINMANIA - Zajímavosti o velké i malé železnici
Úterý, 12. dubna 2016 - 20:22:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 85
Registrován: 1-2013
Trainmaniak: kdy bude recenze kocoura od mtb hodně oněm uvažuji ale stávající recenze mě furt nepřesvědčily vy a vaše recenze možná jo
Úterý, 12. dubna 2016 - 21:33:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 357
Registrován: 12-2006
nádraží_borohrádek: Já ho nemám, nikdo v mém okolí také ne. Takže zatím nevím, jestli vůbec recenze bude. Osobně počkám na Tilliga. Byl jsem o víkendu v Elriwě a viděl tam téměř všechny verze. Na první pohled pěkné, na druhý už méně, některé nedostatky byly moc velké a i když jsem nějak doufal, že se modely MTB budou zlepšovat, nepřesvědčilo mne to. Ač nejsem počítač nýtů, nějakou minimální laťku mám a tento Kocour ji nepřesáhl. Je to škoda. V prvních chvílích jsem byl nadšen, že přišel na trh.
------------------------------------------------
TRAINMANIA - Zajímavosti o velké i malé železnici
Středa, 13. dubna 2016 - 00:35:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1364
Registrován: 4-2006
borohrádek: má pravdu, předsedo.
Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
Vašut
Středa, 13. dubna 2016 - 11:29:07  
Moderátor
Číslo příspěvku: 1772
Registrován: 5-2002
V prvních chvílích jsem byl nadšen, že přišel na trh. Bohužel mám u tohoto modelu značný pocit uspěchanosti ve stylu ... Honem honem, ať to máme dřív, než Tillig ... Jak jinak si mám vysvětlit, že dávno inzerované 850 a 714 nejsou a najednou se zjevil kocour? Bohužel tento způsob "předhánění" povede jen k tomu, že nám ostatní výrobci příště nakašlou... (jinými slovy - je to druhá strana mince radosti, že máme brejlovce od tří výrobců). Zajímalo by mě, jak se výrobce MTB popasoval s prostorem pro převodovky (podvozky), doufám, že to nebylo za cenu rozšíření skříně... No uvidíme... Nic nám nebrání případně zůstat u leptů ;-)
Kdo spí, nezlobí...
Středa, 13. dubna 2016 - 11:49:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 358
Registrován: 12-2006
Tvá myšlenka asi napadla nejednoho z nás. Osobně bych měl klidně jednoho Kocoura MTB a jednoho Tillig, ale jaksi mne ani reference, ani vlastní oči nepřesvědčily o tom, že je kvalita natolik dobrá (chybná funkce kinematik, špatná jízda, průjezd výhybek, povrchovka), abych MTB měl. Brejle mám také Roco i Kuehn. MTB jsem kvůli na první pohled nesprávným tvarům a jiným nepřesnostem odmítl. A fakt mě to mrzí, protože když už je tuzemský potenciál vyrábět modely podle tuzemských předloh, tak by se to mělo dotáhnou do pořádného konce. Ale to už bylo řečeno mnohokráte. Patřím mezi ty, kdož jsou ochotni nějakou tu maličkost tolerovat. A rád bych tuzemského výrobce podpořil z vlastní peněženky, pokud bych za ty peníze dostal rozumnou kvalitu. Kdybych neměl na výběr, možná bych si Kocoura vzal v případě, že bych měl možnost si osobně prohlédnout a projet více exemplářů. Ale Tillig mi na výběr dává, takže je rozhodnuto. A vlastně si i vážím toho, že nám to Němec udělá. Pořád ale doufám, že se MTB zlepší a třeba Krokouš bude lepší.
------------------------------------------------
TRAINMANIA - Zajímavosti o velké i malé železnici
Vašut
Středa, 13. dubna 2016 - 12:02:22  
Moderátor
Číslo příspěvku: 1773
Registrován: 5-2002
Trainmaniak: Sám bych to lépe nenapsal :-( Je to škoda, nevyužít takový potenciál, navíc u domácí firmy.
Kdo spí, nezlobí...
Středa, 13. dubna 2016 - 18:14:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 169
Registrován: 8-2008
Korkové podloží opět v prodeji na
www.pa-ja.websnadno.cz
Středa, 13. dubna 2016 - 19:19:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8405
Registrován: 5-2002
Pánové, dovolím si malou odbočku. Čas od času se u všech modelářů řeší postupy jak dosáhnout nejlepší patiny. Na jeden jsem přišel. Položíte před rokem model na střechu kůlny a po roce je na něm patina jak vyšitá! Zatím vyzkoušeno jen podstatně větším měřítkem, ale třeba dojde i na TT [biggrin].
Mimochodem to auto po roce na dešti normálně jezdí.

Konec odbočky.
Středa, 13. dubna 2016 - 22:55:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 275
Registrován: 3-2010
Už je konečně model 556 částečně hotový. Dnes jsem zasklil okna, dodělal stupačky u čelníku a dodělal ozdobné linky na tendru. Již jen zbývá armatura pod budkou a pod kotlem...
Čtvrtek, 14. dubna 2016 - 07:04:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 359
Registrován: 12-2006
353: Tos to tam zapomněl? Nebo úmyslný pokus? [happy]
Golemklusacek: A až to dostane matný lak, bude to úplně nejlepší.
------------------------------------------------
TRAINMANIA - Zajímavosti o velké i malé železnici
Čtvrtek, 14. dubna 2016 - 11:13:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8406
Registrován: 5-2002
Tak ještě něco OT:
Trainmaniak - to vzniklo z nedostatku skladovacích prostor. Měl jsem období hromadění RC hraček a těhle velkých humrů jsem nakonec měl asi šest. No a protože se nakonec vyhodnotilo že to na rozdíl od kolejiště není vůbec k ničemu, tak jsem už před časem ty lepší prodal a tenhle "vystavil" na střeše dílny. Aspoň se měly děti co chodí okolo na co koukat. No a včera jsem redukoval zbytek "sbírky" RC hraček a tak jsem ho zkusil a ejhle - ono to pořád funguje. Tak tam na té střeše zůstane i nadále jako takový maskot.
PS: vím že jsem ve špatné diskusi, ale kdyby někdo chtěl velký RC bagr za půlku původní ceny, jeden bych tu měl - odkaz.
PS2: a taky jsem definitivně vyřešil problémy s kapacitou aku u modelů:

Konec OT.

Na hračkolejišti se schyluje k instalaci první profilové výhybky. Vytrhal jsem jednu kolej pamatující minulého majitele a na jejím místě bude remíza (nevím jestli ta na fotce nebo jiná) a koleje budou v profilu včetně výhybky. Ty plechové na fotce tam byly jen kvůli plus mínus vyměření.
Malý krok pro modeláře, velký skok pro hračkolejiště [happy].

79
Pátek, 15. dubna 2016 - 15:00:15  
Neregistrovaný host
78.156.144.20
Ad 353: Vnímám tu celou anabázi, kterou tady prezentujete s hračkovým kolejištěm, včetně Vašich časových možností. Nic mi do toho není, ale přesto se zeptám-nebylo by lepší to celé vyhodit a začít znovu? Totiž tu energii, kterou dáte do postupné výměny byste mohl ušetřit a vložit do něčeho o několik levelů lepšího[happy]. A stále to může být na úrovni hračky....
Ad. Golem: dokud si nekoupíte alespoň matný černý spray (teď ho měli ve slevě za neclých 100,- Kč), tak to bohužel nikdy nebude ono. Ten lesk je strašný a pravidelně Vám to tady sdělují postupně všichni po zveřejnění Vašich děl.[nene]
Pátek, 15. dubna 2016 - 19:52:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 377
Registrován: 3-2011
79 souhlas...lesklá barva je nepřirozeně lesklá, že ani psí přirození tak lesklé není...nejidealnější postup je lesklá, obtisky a celé potom vzít matným lakem, ale tyhle rady tu již určitě padaly, takže kdo chce nechť se přiučí, kdo nechce nechť po zveřejnění přijme kritiku.
Sobota, 16. dubna 2016 - 12:33:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1890
Registrován: 5-2011
Možná si vzpomenete na předchozí sérii zamračených, volným pokračováním je další banda zamračených a to konkrétně T478.1002 ve veletržním nátěru odpovídající MSV 1965.





Mezi přednosti patří prosvětlené tabulky s číslem, správná madla, lopatky ventilátorů pod síty, ... Prostě taková moje klasika. [happy]
www.lhotisazejmi.webnode.cz

Když víš, že to nejde, tak řekni někomu, kdo neví, že to nejde a ten to udělá.
Sobota, 16. dubna 2016 - 12:38:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 84
Registrován: 11-2015
Zejmi: [ok][ok][ok]
Dočkáme se i dalších sérií?
ze škodovky
Sobota, 16. dubna 2016 - 15:16:11  
Neregistrovaný host
185.15.111.26
hmmmmm!![ok][ok][ok]velice pěkné
Sobota, 16. dubna 2016 - 19:43:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8409
Registrován: 5-2002
79 - nebylo by lepší to celé vyhodit a začít znovu?

No nebylo. Dlouho jsem o tom uvažoval, ale čas na něco nového budu mít nejdřív důchodu, pokud se ho dožiju. A také tím že nejsem autorem koncepce kolejiště, tak to prostě beru jako danou reálnou krajinu, kde jsem jen ten co to udržuje. A tak jsou mi tyhle postupné opravy milejší než novostavba. Navíc opravdu mám málo času a tak pokud se zaseknu s opravami, nic se neděje, pokud se zaseknu z novostavbou, tak se mi tady bude válet nepoužitelný polotovar...
Sobota, 16. dubna 2016 - 20:00:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8411
Registrován: 5-2002
Když vidím ty krásné mašiny od Zejmiho, tak mne napadla kacířská otázka - proč zrovna železniční modeláři tak bazírují na "počítání nejtů" u jezdících modelů a není to podobně jako u leteckých nebo lodních modelářů tak, že ty nejvěrnější modely jsou jen statické bez pohonu, zatímco ty létající / plující mají v tomhle laťku nastavenou někde jinde?
P.Zitko
Sobota, 16. dubna 2016 - 20:29:58  
Neregistrovaný host
213.226.211.114
353:
Protože mašinky jsou neustále na dohled lidí,pokuď se neztratí v tunelu,kdežto funkční loď si odpluje doprostřed rybníka a letadlo do vzduchu.A když si uděláš krajinku na kolejišti,tak tam taky nechceš jezdit s nějakým polotovarem.
modely-masinek
Sobota, 16. dubna 2016 - 22:03:59  
Neregistrovaný host
77.78.89.187
353: Loni jsem aspoň vyměnil malou část kolejí za flexi profilové, ale vzhledem k rozsahu kolejiště nejsem schopen vyměnit také výhybky. Prostě na to nemám.
Nic ve zlém, ale co je pro vás vlastně prioritou ?
Pokud se chci pustit do přestavby, tak to bude stát jak čas, tak nějaké ty peníze, souhlasím s příspěvkem od uživatele "79". Ten čas je lepší věnovat novému projektu. Daný projekt nemusí stát léta práce a pokud dobře zvolíte z dnešních možností, tak za 5-10 tisíc postavíte jistě zajímavý základ. Když jsem stavěl svou stanici, dal jsem tam EW2 a hlučná serva Tillig, dnes bych volil f. Kuehn - výhybky klidně ručně stavěné, popř. připravit otvor a "až někdy" dozapojit serva MTB. Třeba právě tady se dá ušetřit opravdu dost.
Asi chcete stále "po něčem" jezdit. To se dá vyřešit. Začal bych stavbou nového rámu, např. s námětem koncové stanice, nebo stanice ( 3 koleje ) s vratnou smyčkou. Tento díl bych si připojil ke stávajícímu. Ve chvíli, kdy by to bylo sjízdné, popř. s nějakou krajinkou, odebral bych část "hračkokolejiště" a vybudoval druhou novou desku - rám. Opět koncovou stanici, nebo stanici se smyčkou. Kde investice druhé části bych čerpal např. z prodeje původního.
Železniční modelářství není koníček, ale kůň.
Můj text berte jen jako jednu z mnoha možností.
Pavel [masinka]
Mivit
Sobota, 16. dubna 2016 - 23:17:38  
Neregistrovaný host
31.134.221.70
Zejmi - T478.1002 - krásná práce. Ale dobové fotky hodně zkreslují barvy. Základ byl světle šedý, žaluzie- šedá - hliník. Více zde:
http://www.vlaky.net/zeleznice/spravy/4397-Berta-No-2-ma-nejen-no ve-saty/
Neděle, 17. dubna 2016 - 00:47:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1365
Registrován: 4-2006
Vašut: jak se výrobce MTB popasoval s prostorem pro převodovky: s tím není problém, hlavy převodovek jsou celkem úzké a nevadí. Já mám podovzky MTB ve svém samodomo pojezdu pro 742.7 a místa je habaděj. Neměřil jsem to, ale myslím, že u MTB jsou potíže jinde.


Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
J. Kučera nereg.
Neděle, 17. dubna 2016 - 08:48:21  
Neregistrovaný host
82.117.130.25
Vážení, pár dotazů: vozy 843+043+943 z leptu dělá jen Kuber? Nechystají třeba modely-masinek nějaké úpravové sady na odlitky, příp. kdy cca?

A druhá otázka je, jak hluboko pod výhybkou můžou být serva MTB?

Děkuji
Emil Švec
Neděle, 17. dubna 2016 - 09:34:47  
Neregistrovaný host
84.246.166.14
353: To už záleží na tvém vkusu. Já se naučil, že méně je více. Moje kolejiště z dětství připomínalo spíše obrovský ranžír, než jako dvoukolejka s nádražím. Znám magora, který křížil lokálku s 8 kolejným nádražím (BTTB kolejivo, jak to asi vedlo elektřinu pro 810...). Takže v nádraží nesmělo stát nic delšího než loko+Y, jinak to neprojelo. Po bitvě je každý generál a až dostavíš 10. kolejiště zjistíš, že jsi zase udělal nějakou chybu, kterou už příště ale opravdu neuděláš [lol]. Zase tolik času a peněz to nestojí, udělat hrubou stavbu na ježdění. Ten zbytek (pan) SE časem dodělá [lol]. Maximálně si vnoučata řeknou, "ten děda už to nestihl dodělat". Myslím si, že když to předěláš, vyhodíš možná vice peněz s menším užitkem. Ale záleží na tobě. Tohle jsou jenom rady, ne příkazy
modely-masinek
Neděle, 17. dubna 2016 - 09:37:19  
Neregistrovaný host
77.78.89.187
J. Kučera nereg.: Tento trilobit jsme v plánu neměli, ale pro neustálý tlak zákazníků "tak kdy to bude" nezbyde nic jiného, než lept připravit. [vypravci] Pokud se letos propracujeme nejprve k řadě 842 ( ta u nás bude tahat vozy 021 ), tak 843 zůstane pro rok 2017. Vše raději formou "celo-leptů", zda připravit i bočnice na odlitky, to je otázka i pro nás [happy] Je to ta rychlejší cesta, kdy se zboží dostane na trh. Pro nás není prioritou dělat věci, které tu už jsou, ale někdy to jinak nejde. Pořád tu je hodně jiných lokomotiv i vozů, které nikdo nedělá. Je to jen o tom, daný stroj dohledat a změřit [happy]

K servům : Čím dál budou, tím bude větší tlak na trn ( jehlu ). 2-3cm jsou ok
Pondělí, 18. dubna 2016 - 06:14:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 360
Registrován: 12-2006
Mně osobně by se líbilo, kdyby 353 vůbec koleje neměnil, ale samozřejmě v případě, že by byly ty plechy použitelné. [happy] Bylo by z toho echt muzejní kolejiště s technologiemi, na nichž mnozí z nás vyrůstali. I dnes se s chutí podívám na ta kolejiště ve starých katalozích Zeuke/BTTB a vrátím se tak alespoň virtuálně do dětství, kdy jsem ty katalogy hltal denně několik hodin pořád dokola. Kolejiště kolegy 353 by už bylo napůl reálnou cestou časem zpět. [happy] Ale samozřejmě záleží na okolnostech. Ta plechařina většinou za moc nestála a za čas to zašlo, oxidovalo, korodovalo. Ale třeba by se našli modeláři, kteří doma mají použitelné plechy a byly by ochotni to za symbolickou cenu nebo grátis poskytnout. Pak by nebyl problém ani s geomterií.
------------------------------------------------
TRAINMANIA - Zajímavosti o velké i malé železnici
Pondělí, 18. dubna 2016 - 08:18:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2718
Registrován: 7-2011
Jojo, zlatý časy BTTB a výletů do Germánie pro věci u nás nesehnatelný. [proud]
Bohužel jsem před časem udělal přesně tu chybu, kterou 353 dělat nechce. Rozhodoval jsem se mezi postupnou rekonstrukcí na profil, nebo zrušením. Načež jsem své staré plechové kolejiště radikálně zrušil s tím, že přestavba by byla děsná a bude lepší začít znova a jinak, lépe. No. A od té doby nemám žádné kolejiště. Buď nebyl čas, nebo nebyl prostor, finance či kombinace všeho. Dodnes toho lituju a kdybych to mohl vrátit, rozhodně bych rekonstruoval. I za cenu toho, že by to nebylo tak úplně podle mých představ. Proto 353 chápu a za sebe bych se pustil do postupné rekonstrukce, bo ze své zkušenosti mám obavu, že pokud to zruší, nebude mít už nikdy nic, zatímco takhle si bude mít pořád s čím hrát. Buď postupně stavět, nebo alespoň ve volných chvílích jezdit. Ne všechny budovací práce se dal bastlit po volnejch půlhodinkách a člověk taky někdy chce vypnout a jenom si hrát (čumět jak malej na jezdící vláček a mít u toho pocit nejvyššího blaha [biggrin]).
Pondělí, 18. dubna 2016 - 17:10:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1891
Registrován: 5-2011
Díky. [happy]

Další série možná časem, nyní jsou na pořadu dne jiné projekty.

Mivit:
S těma fotkama je to náročné, dobové fotky v knihách jsou barevně výrazně zkreslené, muzejní T478.1002 taky není úplně přesně ona. Na mých fotkách modelů je zase modrá moc světlá. Nejideálnější je je vidět osobně.
www.lhotisazejmi.webnode.cz

Když víš, že to nejde, tak řekni někomu, kdo neví, že to nejde a ten to udělá.
Pondělí, 18. dubna 2016 - 22:44:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8415
Registrován: 5-2002
Pánové, já se nechci vracet moc do historie, ale mám za sebou už mnoho etap "vláčků", takže vím najisto, že nové kolejiště podle mých představ prostě v současnosti nedám. Přemýšlel jsem o tom velice důkladně. I před tímhle kolejištěm jsem udělal radikální řez a vyhlásil že UŽ NIKDY [happy]. A to "nikdy" vydrželo asi osm let a zase jsem v tom. Ale zkušeností jak to udělat špatně mám na rozdávání. Velice stručný průřez s poněkud neaktuálním textem je tady http://pshzd.cz/tt-modely.html. Mimochodem uprostřed stránky je velice skromný nápad na malé kolejiště - to jsem tehdy považoval za maximum, co bych byl schopen postavit z gruntu. A ani k tomu nedošlo. To současné mi v podstatě "spadlo z nebe" a tak si prostě "hraju" tak, že ho v mezích mých možností upravuju a udržuju v provozu. Nechat ho ve stavu BTTB skanzenu mne původně také napadlo a dokonce jsem to tady i tak prezentoval, ale když jsem přičichl k soudobým možnostem, tak jsem tuto možnost zavrhnul. Asi nejlépe bude považovat hračkolejiště za tréningovou plochu a třeba získaný trénink jednou proměním v nějaký výsledek. Možná že bych na to schrastil i ty peníze, ale ten čas ... to fakt nevím.

Ilustračně půlka osmdesátých let minulého století a moje první aspoň trochu stálé kolejiště...


A aktuální fotka o tom, jak výdobytky současnosti zvolna pronikají na hračkolejiště. Tady například čistící závěs.


EDIT: na té současné fotce si všimněte, jak ta plechová kolej leze z pražců ven [happy]. Mimo základní rovinu jsem musel hlavně plechové oblouky všelijak ručně donutit držet aspoň nějakou geometrii, i když na pohled vypadaly dobře, A tohle je pak výsledek - blbě to vypadá, ale dá se po tom aspoň jezdit. Ovšem časem to půjde pryč a plech už tam vracet fakt nebudu.

(Příspěvek byl editován uživatelem 353.)
Úterý, 19. dubna 2016 - 12:33:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 361
Registrován: 12-2006
Zdravím vás, na http://www.trainmania.info/m494.html jsem přidal fotogalerii k nedávné recenzi M 494.001 od Krese.


------------------------------------------------
TRAINMANIA - Zajímavosti o velké i malé železnici
Mivit
Úterý, 19. dubna 2016 - 14:21:32  
Neregistrovaný host
31.134.221.70
Zejmi - add T478.1002 A co takto: V roce 1965 byla lokomotiva na výstavu v Brně nastříkána odstíny dle tehdy platné normy ČSN: 4700 - modř pařížská střední, 4550 -modř návěstní, 1018 - světle šedá, 1310 -šedomodrá světlá, 8190 - červeň rumělková tmavá.
Na přelomu let 2011 / 2012 byla při rekonstrukci lokomotivy provedena i obnova laku. Z důvodu, že dnes výrobci barev přešli na mezinárodně uznávané značení RAL, byly v převodových tabulkách dle přílohy předpisu ČD V 98/25 vybrány tyto odstíny RAL: 5011 - ocelově modrá, 5010 -enziánově modrá, 7038 - achátově šedá, 7012 - čedičově šedá, 3000 - ohnivě červená
vzorník: http://www.vyroba-kvetinace.cz/vyroba/barvy/ral-vzornik/
Úterý, 19. dubna 2016 - 20:00:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1070
Registrován: 8-2004
To "mezinarodne uznavane znaceni" RAL pochazi z roku 1927 a zkratka RAL je zkratkou prislusneho nemeckeho risskeho vyboru: Reichs-Ausschuß für Lieferbedingungen und Gütesicherung.
Vymlouvat se na RAL je ponekud posetile, protoze dneska vam namichaji jakoukoliv barvu podle prani. Staci se podivat na barvy automobilu, to rozhodne nejsou bavy podle RAL. Jenom s tim je mozna trosku vic prace, protoze musite najit prislusny automobilovy odstin.
Středa, 20. dubna 2016 - 20:29:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8422
Registrován: 5-2002
Tak ten avizovaný velký skok pro hračkolejiště v podobě první profilové výhybky je tady [happy]. Kvůli nepoužitelnosti polystyrenového základu kolejiště jsem to řešil takhle jako samostatný kus. Fotky jsou jen z mobilu a není to dodělané, jen na zkoušku položené do kolejiště na druhé fotce.

Čtvrtek, 21. dubna 2016 - 14:55:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 322
Registrován: 1-2007
Složené první zkušební vzorky připravované stavebnice Ci s proudnicovými a sklopnými větráky.
Sobota, 23. dubna 2016 - 19:32:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 527
Registrován: 9-2013
https://youtu.be/-TaInVsbkTI

Lokomotiva zaskakující za neprovozní Bardotku 749.019 .
Sobota, 23. dubna 2016 - 20:42:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 528
Registrován: 9-2013
https://youtu.be/yZZREl_7nCs

Nový přírůstek na mé modelové železnici .
Pondělí, 25. dubna 2016 - 19:04:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 41
Registrován: 7-2013
Dobrý den,

nemá náhodou někdo ze zde přítomných foto lokomotivy T478.1002 z roku 1965 z veletrhu v Brně z obou stran. Moc by mi pomohlo, kde umístit logo ČKD na model lokomotivy. Foto z parostroje je mi známo, jedná se hlavně o stranu s žebříkem.
Děkuji za pomoc Petr.
Úterý, 26. dubna 2016 - 10:06:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 362
Registrován: 12-2006
Zdravím vespolek, dnes jsem vyvěsil další video z kolejiště s jízdou manipulačního vlaku do Podlesí: http://www.trainmania.info/video.html#manipulak
------------------------------------------------
TRAINMANIA - Zajímavosti o velké i malé železnici
Úterý, 26. dubna 2016 - 12:57:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1071
Registrován: 8-2004
6LenkaPe:
A tohle by nestacilo? Pochybuji, ze by kvuli nateru menili umisteni loga.
odkaz