Diskuse K-report » Archiv 2016 » Modely a modelářství » Modely v měřítku H0 a větším » Archiv diskuse Modely v měřítku H0 a větším do 20. 06. 2016 předcházející | další

Archiv diskuse Modely v měřítku H0 a větším do 20. 06. 2016

dolů
   autor příspěvek
Pondělí, 06. června 2016 - 11:17:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2756
Registrován: 7-2006
6LenkaPe
Zdroj: odkaz
ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Statistik
Pondělí, 06. června 2016 - 11:59:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4869
Registrován: 6-2004
Tempotaxi, 6LenkaPe se ptá ale na úplně jiný vůz...
hank
Pondělí, 06. června 2016 - 12:34:23  
Neregistrovaný host
91.228.45.252
Tempotaxi, Statistik: ...a navíc se ten odkaz na Parostroj týká úplně jiných vozů než ty kopie ze starého Železničáře.
Pondělí, 06. června 2016 - 15:59:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2757
Registrován: 7-2006
Byl zde také dotaz na jiné podobné vozy.
Třínápravový vůz D 94539.


ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Pondělí, 06. června 2016 - 21:49:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1859
Registrován: 6-2004
Pozor - na fotkách je zřetelné číslo 94533, které je součástí označení vozu vyčleněného pro pomosné účely - označení druhu vozu PV, příslušnost k nehodovému pomocnému vlaku (NPV) 608.
Pondělí, 06. června 2016 - 22:05:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1860
Registrován: 6-2004
Bw_Ig: K typu AB4ü-23a znám z období před rokem 1956 číslo ČSD ABa 1-6647 a dále Ca 4-5784 a 4-5196, ale nevím, kdy u nich došlo k degradaci na 3. třídu (možná až po zavedení žlutého písma). K C4ü-23 znám číslo Ca 4-5585. Ke služebnímu bohužel žádné číslo neznám.
U kořistních vozů pátrání po číslech není jednoduché. Čísla jim nebyla přidělována podle typů a jen občas se narazí na takový dokument, ze kterého se dá vyčíst jak původní číslo DR, podle něhož se specifikuje typ, tak zároveň číslo ČSD. V některých případech se najde např, přečíslování z ruských kořistních čísel na ČSD, ale není z toho poznat typ vozu. A fotografií, na kterých by byla čísla vozů čitelná, je zoufale málo.
Úterý, 07. června 2016 - 18:22:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 276
Registrován: 9-2004
Mahel: Mnohokrát děkuji za informace. Už se těším na úpravy modelů.
JuraH
Úterý, 07. června 2016 - 23:32:50  
Neregistrovaný host
89.176.0.90
U37.002 na prodej... http://aukro.cz/show_item.php?item=6252475458
Čtvrtek, 09. června 2016 - 20:49:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 292
Registrován: 3-2011
Ešte k cisternám:
Lučební a farmaceutické závody Bratislava-Likier – 12 kotlových vozů, hliníková cisterna objemu 150 hl., spádová výpust, délka vozu 8.840 mm, rozvor náprav 4.500 mm, hmotnost vlastní 10,00 tun, hmotnost ložná 21,00 tun;
Jedná sa o Lúčobné závody Hnúšťa
Sobota, 11. června 2016 - 22:51:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 108
Registrován: 2-2012
albík106:modely od firmy, která modely 354.0 a tedy i 355.0 vyrobila jsou dodávány v analogu, bez rozhraní pro DCC, nesvítí. To platí i o ostatních modelech z její produkce. Pouze 324.3 měla, údajně v tendru rozhraní NEM 652. Takže tvrzení renomovaného prodejce, že např.model 524.0 má přípravu na DCC, se nezakládá na pravdě. Doporučený minimální poloměr oblouku podle výrobce je 900 mm. Modely jsou určeny především jako vitrinové, tedy ne pro provoz na kolejišti. Kola s RP 25 jsou samozřejmostí, oba běhouny modelu jsou Adamsovy konstrukce, takže je nutno jezdit jen po kvalitním kolejivu a kvalitně položeném. Zařazení parametru minimálního poloměru např.358 mm do posuzování modelovosti, kterého jsme v recenzích svědky tady neprochází. Digitalizace 355.001 je možná ale porozebrání modelu je nutno uvolnit např.písečníkové trubky, které jsou po konečné montáži v Koreji zalité v dírách, kterými procházejí, barvou.
Rumun
Neděle, 12. června 2016 - 17:47:27  
Neregistrovaný host
89.176.0.90
Zdravím odborníky cechu modelářského, poradí někdo, jak namíchat pravou vagónovou zeleň, používanou na Rybákách, Baikách, Ds a pod.?
Klasy od Roca, nebo Šikulů mají pěknou zelenou, ale třeba Tilig má zelenou "jedovatou" a tomu se chci vyhnout. U barev Revell a Humbrol jsem ten pravý odstín nenašel...
Za radu budu vděčný![vypravci]
Neděle, 12. června 2016 - 20:14:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5949
Registrován: 2-2009
Rumun - u firmy Agama
Neděle, 12. června 2016 - 22:05:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2758
Registrován: 7-2006
Barvy ČSD.
Jen připomínám, že vozy vyrobené v zahraničí a dodané k provozu ČSD mohou mít jiný odstín.
Dále záleží i na roku modelu. V určitých letech se měnil i odstín barev.
application/pdf
barvy_csd.pdf (52.3 k)

ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Neděle, 12. června 2016 - 22:47:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8
Registrován: 11-2011
Rumun:
http://www.autolaky-eshop.cz/variant/spreje---aerosoly/dupli-colo r-art-barva-ve-spreji_-400-ml-/19157/19157/15831
zeleň mechová (alias vagonová)
Rumun
Pondělí, 13. června 2016 - 17:46:40  
Neregistrovaný host
89.176.0.90
Mad noodle2, trunda: díky, budu muset vyzkoušet, u toho autolaku mám trošku obavu s krycí vrstvou, modelářské barvy jsou jemné a neslévají detaily a Agama mi připadá, že moc dlouho schne (lepí i po 24 hod.)a oproti Humbrolám hůře kryje.
Mám dobré zkušenosti právě s Revell a Humbrol, ale daný ("vagónový") odstín tam hledám marně.
Jak se dopracuji k nějakému výsledku, dám vědět.
Pondělí, 13. června 2016 - 18:17:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5955
Registrován: 2-2009
Rumun - schne dlouho a naředěna jiným ředidlem než Agama schne ultradlouho.
Mě se ale nepozdávají lesklé barvy ve spreji -u továrních modelů taky není použita třeskutě lesklá ale daleko spíše pololesklé - satin,semi gloss.
Pondělí, 13. června 2016 - 18:25:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 293
Registrován: 3-2011
Ako farby odporúčam Valejo pre pištol

(Příspěvek byl editován uživatelem e27.)
Pondělí, 13. června 2016 - 19:18:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2415
Registrován: 7-2002
Osobně používám Prisma color acrylové laky ve spreji. Odstříknu do skleničky a plikuju to pistolí. Pak na to stejně přijdou obtisky, takže si moc matný či polomatný lak nedokážu představit. Po aplikací obtisků pak stříknu polomatným nebo matným Gunze lakem ve spreju. A za mě spokojenost, byť profíci by určitě našli hafo much.

Jsem ostuda, moc toho nafoceného nemám, ale třeba
tady nebo tady pro srovnání tovární Roco s mou 753.258 (resp. 753.062) s polomatným lakem.

A takto "zářily" čerstvě po laku a zkušebním sestavení. Tu 356 jsem vzal matným lakem, ale tam jsem bohužel fotku nenašel.
"Velké vláčky" - http://www.lokomotivy.net; "Malé vláčky" - http://kzm.lokomotivy.net
humbrol
Pondělí, 13. června 2016 - 19:49:17  
Neregistrovaný host
89.24.155.168
Rumun:
Humbrol satin 195???
Pondělí, 13. června 2016 - 20:01:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5957
Registrován: 2-2009
Trdivari - no jo, já jsem odkojenej štětcem a kitama a bojím se každé vrstvy navíc.
Pravdou ale je, že Tebou užívanou technologii používá hodně lidí. Já jsem neumětel.
Napadá mě ale otázka - nejde zpolomatnit obtisky před nanesením na model ? Letečtí kitaři mají tedy výhodu, že naprostá většina obtisků je polomatná, snad až matná. Nebo alespoň byla v době, kdy jsem kity stavěl.
Pondělí, 13. června 2016 - 20:30:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2117
Registrován: 1-2009
Nemohu nereagovat, mě Agama schne i týden. Používám Humbrol a Tamky, ty schnou pomalu za letu. Používám samodomo fixírku s těmito výsledky

http://modelyh0.webnode.cz/news/sggmrss-do-karlovych-varu/
http://modelyh0.webnode.cz/news/sgnss-mav-ts-hungaria/
http://modelyh0.webnode.cz/news/sgnss-pkp-cargo/
ICQ 245 788 650
http://www.modelyh0.webnode.cz
*Z
Pondělí, 13. června 2016 - 21:38:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2416
Registrován: 7-2002
Mad noodle2: Já jsem odkojený taky kitama a štětcem (ale kde jsou ty časy :-/ [happy]) Já myslím, že u obtisků nejde ani tak o zmatnění jich samotných. Spíše bych se bál, že u jiného než lesklého laku bude více patrný ten podkladový papír. Ale osobně s tím zkušenosti nemám.

Tím lakem to pak sjednotím a navíc si zvolím sám jakým.
"Velké vláčky" - http://www.lokomotivy.net; "Malé vláčky" - http://kzm.lokomotivy.net
Pondělí, 13. června 2016 - 22:03:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5958
Registrován: 2-2009
Tradivari - hm, i vybavení jsem si koupil, ale teď ne a ne vyřešit stříkací box. Z okna nelze, a riskovat, že mě žena zabije při uniku barvy do nepravých prostor se mi nechce.
Zkrátka štětec jsem zkrotil, ale u mašin to není to pravé ořechové.
Jinak Humbrol - mám barvy 30 let staré a jsou plně funkční a zdají se mi lepší co do krytí a jemnosti pigmentu než Humbroly současné.
Poraďte ,panelákoví modeláři jak to děláte aby barva šla jen tam, kam má.
Statistik
Pondělí, 13. června 2016 - 22:58:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4881
Registrován: 6-2004
panelákoví modeláři jak to děláte aby barva šla jen tam, kam má.

[lol]
OK, takže nástřik větších ploch jsem kdysi řešil na balkóně, pak jen ukrýt před prachem (na balkóně ho mimochodem bývalo méně, než v bytě). Vybíral jsem spíš vlhčí vzduch a teploty kolem dvaceti. V letních vedrech a vzduchem plným pylu a tak podobně jsem se tomu spíš vyhýbal, ale asi by to nebyl problém. Menší lakovací práce v interiéru a k tomu otevřené okno, bohatě to stačilo (sousedům jsem oknem smrad posílal rád, anžto já jsem zase byl nucen snášet jejich neustálé balkónové hulení). Trvalý smrad z modelů nikdy nijak intenzivní není, narozdíl od čistících hadrů. Ale u špricování jejich potřeba a spotřeba klesá oproti štětci (řekl bych dle sebe) a omezuje se hlavně na čištění "špricovadla" (anžto já na to nemám bandasku s "uzavřeným čistícím okruhem", do který se to prostříkne a vymáchá). Hadry páchnoucí všemi těmi toluény a xylény a dalšími aromáty většinou putovaly v rámci ukázkové ochrany životního prostředí do koše, jsa zabaleny v minimálně dvou igeliťácích (většinou to smrad dost omezuje). Když bylo hadrů víc, nebo jsem stříkal i nějaké "nemodely", tak jsem hadry odvezl do "spalovny", tedy na nebuřtové "technologické" ohniště/tavicí pícku na chalupu, kde jsem uhlovodíky zplynoval a poslal do atmosféry.

Samotný model (resp. cokoli) po nástřiku jsem až donedávna nechával vysychat a "vypáchnout" taky na balkóně ve speciální prostoře vlastní výroby[lol]. Prostě odvětrávaná piksla, ale nebyl v ní průvan a byla "důmyslně" ukrytá "labyrintem" destiček a sít, aby tam nešel dovnitř bordel (fungovalo to spolehlivě). V interiéru jsem VŽDY měl problém s usazováním prachu (kdo je z paneláku, zná).
Pondělí, 13. června 2016 - 23:43:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2118
Registrován: 1-2009
Mad_noodle2 : Jsem panelákovej ale na modelařinu mám extra místnost, mám "lakovací box" - ořezaná krabice, mám točnu ze staré machaniky, model je položen na starém CD a po nástřiku jde model i s CD pod nějakou pokličku (dóza, kelímek od jogurtu, vanička od váženého salátu) aby na čerstvý nástřik nešel prach a vůbec vše, co je ve vzduchu. Přikládám fotku točny, lakovací box jako celek bych musel extra vyfotit, ale není problém

ICQ 245 788 650
http://www.modelyh0.webnode.cz
*Z
Úterý, 14. června 2016 - 06:57:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2417
Registrován: 7-2002
Taky jsem panelakovy. I proto rad pouzivam ty spreje. Schne to neskonale rychleji (srovnam-li to se schnutim z Humbrolu namichane Ral 7002) a i ten smrad z barev je defakto zanedbatelny ve srovnani s pozdejsim cistenim, presne jak pise statistik. Box nemam, vzdy ho "vyrabim". Diky konfiguraci nabytku pres misto umistim stare prosteradlo pro pripad "kdyby nahodou", na to umistim pracovni stolek - pristaven k nabytku, tak abych na stolek polozil arch baliciho papiru opreny a tu skrinku. A zatim vzdy OK (klep klep) a to uz timto mohlo projit za tri roky tak 12 modelu. Balkon jsem zkousel kdysi, ale na me tam bylo malo mista a pokud jsem nechtel zabarvit balkon, ten papir jsem potreboval taky a tam to komplikoval vitr.
"Velké vláčky" - http://www.lokomotivy.net; "Malé vláčky" - http://kzm.lokomotivy.net
Úterý, 14. června 2016 - 07:56:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5959
Registrován: 2-2009
Statistik, Zaza - dík, je vidět, že se mé myšlenky ubírají správným směrem -mě napadlo nějak uzpůsobit bednu od televize. Točna mě nenapadla ale je inspirující.
Úterý, 14. června 2016 - 08:42:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 24
Registrován: 1-2015
Já používám gramofon, je větší než CD.
Úterý, 14. června 2016 - 09:53:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 366
Registrován: 11-2010
Dobrý den. Nevíte zda někdo vyrábí obtisk pruhů na lokomotivu TU47.
Statistik
Úterý, 14. června 2016 - 10:55:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4882
Registrován: 6-2004
Já na to měl krabici od bot s dodělanými mezistěnami. Poslal bych Vám fotku, ale nikdy mě nenapadlo ji vyfotit a dnes už neexistuje. Dřív jsem taky používal normální zavařovačku (láhev od okurek a podobně), kterou jsem jen položil na bok a zajistil proti odvalení. Model na nízkém stojánku se strčil dovnitř. Nic dramatického, místa bylo vždy dost. Ani jsem to nezavíčkovával, jen jsem k hrdlu postavil dvojitou kartonovou přepážku s dírami (dvojitou - dělalo to labyrint, vzduch obtéká kolem dokola, nejde přímo dovnitř). Toto celé bylo někam položeno, ne na návětrnou stranu, ale do závětří, zajištěné proti pohybu, shora pro jistotu kryté malou stoličkou, kdyby na to něco nechtěně upadlo, nasměrované hrdlem s přepážkou preventivně ke stěně, kdyby přepážka uletěla, tak ať do toho nejde přímo vítr. Nic víc, nic míň.
Když jsem renovoval nějaké štítky a cedule, tak jsem ani tohle nedělal. Ceduli jsem stříknul, pak jsem ji jen otočil a položil za rantl, kde nebyl (resp. neměl být) nátěr a položil na libovolné podložky a nechal proschnout. Ofukovalo se to zespoda, prach tam nikdy nebyl. Protože jsem na to používal (a používám dodnes) zmíněné autospreje, tak to bylo i výhodnější kvůli rozprostření barvy. Barva ve spreji je strašně řídká a má špatnou kryvost a tendenci k tvorbě stečenin. Musí se stříkat ve velmi slabých vrstvách, což je docela opruz. A i tak, když to schne lícem nahoru, tak u reliéfových cedulí ta barva stéká dolů, resp. vinou malého povrchového napětí nedrží na hranách písma. Lícem dolů se tahle vlastnost dost potlačí. Ale to se netýká modelů. Jen mě trochu překvapuje obliba autosprejů. Kromě nižší ceny při objemu ve spreji mě totiž napadají spíš samé nevýhody.

K "technologii" lakování na balkóně - normálně na podlaze rozprostřené noviny nebo velký kus látky na plochu asi 2 metry čtverečné podlahy. Zejména při použití autosprejů je to nutné, tam je ten rozptyl větší, než u airbrushe. My tam měli ještě takovou palubkami obloženou stěnu, tak tu jsem přikrýval taky, opřený karton, něco o něj opřít, aby neuletěl, toť vše (vítr je opravdu nepřítel, stačí i menší větřík, měli jsme "děravé" zábradlí). K zajištění novin nebo látky na podlaze poslouží cokoliv, např. i balkonové pantofle (dodnes někde jsou a hrají mnoha barvami). Akorát u autosprejů budete mít trochu problém s lakem, který v nich je. Ten zasychá později, než barevný pigment a jeho rozptyl je tedy trochu větší a následky znatelnější. Na balkonové podlaze je to vidět, jsou tam takové jakoby mastné fleky. Takže jestli tam máte nějakou pěknou dlažbu, tak na ni skutečně něco hoďte, třeba nějaký starý velký kus hadru, staré plátno, přehoz, závěs... Lepší, než noviny.

Co se pracovního stolu týče (v interiéru), tak já jsem na to používal normální pracovní stůl, na kterém jsem měl udělanou přenosnou skládací papírovou ohrádku výšky asi 30 cm (karton, noviny, nic složitého, dalo se to vyklepat, složit do ploché podoby a uklidit). Ale u airbrushe strach nemám, částečky zaschnou ve vzduchu podle mě dříve, než by se někam nalepily. Takže maximálně z toho je barevný prach. Viděl jsem hodně modelářů, kteří mají jen pracovní desku na běžném stole a nic okolo jako zábranu proti odlétajícím částečkám barvy.

To tedy mnohem větší bordel je z obrábění odlitků. Ten jemný prášek se dostane fakt všude a na kilometry daleko a blbě se uklízí...

Posloužil bych fotkou, ale opravdu mě nikdy nenapadlo si to fotit při práci.
Statistik
Úterý, 14. června 2016 - 11:06:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4883
Registrován: 6-2004
Jinak točna je výborná věc. Já ji tedy nepoužívám, otočit kartonovou desku, na které je kus polystyrénu s napíchanými držáky, držícími model, to jsem zatím zvládl vždy. Ale točna je asi pohodlnější a sofistikovanější. Jen asi zabere víc skladovacího místa, a to je problém, který v paneláku asi řeší každý. Tam pak většinou není prostor, kam ty všemnožné udělátory schovat. Třeba já na to měl jeden pracovní stůl, na kterém jsem dělal vše, papírové modely, železniční modely, veškeré obrábění, montování, lakování... K tomu i malování a kreslení, včetně psaní úkolů, když jsem chodil do školy (my jsme ještě psali rukou na papír[lol]), datlování do psacího stroje, později do klábosnice PC, stojícího u téhož stolu... Prostě jeden stůl na všechno. Takže po práci vždy vše uklidit a uvést do původního civilního stavu. Kdo tohle zná a nemá možnost mít na modelařinu extra místo, potvrdí, že je to neskutečný opruz.
Úterý, 14. června 2016 - 11:09:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5961
Registrován: 2-2009
Statistik- děkuju
Úterý, 14. června 2016 - 11:09:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2119
Registrován: 1-2009
IRIS: já to s točnou z mechaniky trošku nedomyslel, je zkrátka malá,musím udělat jak větší box tak větší točnu. Gramofon doma nemám takže mě vůbec nenapadl, super řešení, budu se opičit.

Statistik:Já u rodičů nesměl dělat v domě nic kromě stříhání a lepení. Na zbytek byla vymrzlá tátovo "dílna" ve které se dalo dělat všechno jen ne dělat modely, teď jsem ve svém a jak jsem psal, mám na modelařinu extra místo se dvěma stoly a ty už také nestačí takže sháním třetí. Nicméně přesně vím o čem mluvíš.

(Příspěvek byl editován uživatelem zazaoffice.)
ICQ 245 788 650
http://www.modelyh0.webnode.cz
*Z
Rumun
Středa, 15. června 2016 - 21:46:38  
Neregistrovaný host
89.176.0.90
Díky za názory a zkušenosti. Vidím, že v leččems se zhodujeme, já jsem pokročilý začátečník ale už jsem dospěl k závěrům: štětec jen vyjmečně - hlavně stříkat (ideál dvojčinná pistole Fengda BD 180, nebo BD 211), doma nestříkat bo manželka vylítne z kůže, používat Humbrol nebo Revell, lesklá barva nevadí, přestříknout satin lakem Humbrol 135.
Humbrol. tu 195 zkusím, snad půjde případně doladit.... Výsledek ukážu
Statistik
Středa, 15. června 2016 - 23:23:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4907
Registrován: 6-2004
štětec jen vyjmečně - hlavně stříkat

Jen tak na okraj - mám kamaráda, který dřív (10 let zpátky) dělal nádherná diorámata s vojenskou tématikou. Všechna vozidla, figurky, techniku, terén, stavby natíral štětcem (patina totéž, stačí mu pouze zaprášení, stečeniny a tak podobně taky zvládne štětcem). Od airbrushe byste to nerozeznali.
Čtvrtek, 16. června 2016 - 09:54:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 279
Registrován: 9-2004
Přesné. Jeden můj známý dělá krásné statické modely železnice v H0 a různá americká auta. Vše štětcuje, a nepoznali byste to.

Je to fakt asi otázka praxe. Kdybych skoro třicet let štětcoval modely, asi bych se to taky rozumně naučil[lol]
Pátek, 17. června 2016 - 11:57:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11
Registrován: 11-2011
Rumun:
Spreje nejsou z mé hlavy, viz http://www.mnitka.com/barvy-ve-sprejich/
a
http://modelovy-sklipek.webnode.cz/products/uprava-a-patina-vozu- vtr-s-budkou/#!

Vyzkoušel jsem postupy z odkazů a spokojenost. Samozřejmě stříkám pistolí, ne přímo ze spreje. Kromě vagonové zelené je k mání i červenohnědá nákladní, slonová kost na motoráky, višňově červená aj. Seznam odstínů někde mám, vše jsem nakoupil ve výše uvedeném shopu.
Zároveň touto cestou oběma modelářům z obou odkazů děkuji, vše je tam řečeno, nemá smysl abych to tu rozepisoval. Řešil jsem totéž před rokem, tak jsem zareagoval [happy]
Pátek, 17. června 2016 - 22:42:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2125
Registrován: 1-2009
Nezávisle na tomto článku o barvách Duplicolor - používám základovku a černou a jsem spokojený, mohu jen potvrdit, ža na dobře ošetřený plast ten základ potřeba není.
ICQ 245 788 650
http://www.modelyh0.webnode.cz
*Z
Sobota, 18. června 2016 - 08:47:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5980
Registrován: 2-2009
ZaZaoffice - a nedochází k naleptání plastu když jsou to nitrobarvy ? Ptám se proto, že výrobci modelářských barev se nitru nějak vyhýbají - znám jen syntetické, akrylové nebo lihové. Tedy barvy, které plast určitě neleptají.
Sobota, 18. června 2016 - 09:54:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 422
Registrován: 5-2007
Mad_noodle2: Na tento dotaz odpovedal uz autor clanku , hned pod nim... [happy]

"Barvy při nástřiku malých vrstev plastům neublíží. Pokud model zalijete barvou je jasné, že plast poleptáte."
Sobota, 18. června 2016 - 11:17:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5983
Registrován: 2-2009
Carman2 - asi jsem nečuměl pořádně.....[coze]
Sobota, 18. června 2016 - 15:58:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2767
Registrován: 7-2006
Carman2
Bohužel někdy je to úplně jinak.
Stříknete opravdu tenkou vrstvu a nic se neděje. Nechá se proschnout a stříkne se druhá vrstva a pomalu to začíná dělat koženkový efekt. Prostě některé barvy, hlavně světlé odstíny jsou jako změkčovadlo pro plasty. Dále se třeba stříkne základovou a po proschnutí se stříkne barevným lakem. A ejhle, zase to dělá koženkový efekt. Stačí rozdílná firma ve výrobě barvy, složení barvy atd.
Některé barvy na ploše krásně přilnou k povrchu a stačí jeden výstupek nebo prohlubeň a hrana na hraně nedrží a stéká.
Prostě někdy je to sranda, když tovární model nemůžete přestříknout. Nebo po přestříkání vyleze vypálená barva na povrch (pruhy a nápisy).
Každý stříkaný nebo štětkový model je sázka do loterie, buď jste v průseru nebo se to povede.[lol][rofl][proud]
ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Rumun
Sobota, 18. června 2016 - 18:00:42  
Neregistrovaný host
89.176.0.90
Pánové, mnohokrát děkuji za názory a zkušenosti. Ušetří to nám začátečníkům hodně nervů, času a taky možná i celých modelů. [ok]
Sobota, 18. června 2016 - 20:00:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5990
Registrován: 2-2009
Rumun - naprostý souhlas , taky jsem rád za každou radu, zkušeností nemaje.
Sobota, 18. června 2016 - 21:13:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2768
Registrován: 7-2006
Další model vozu Res 31 54 394 0 543-4.

ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Sobota, 18. června 2016 - 23:51:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15
Registrován: 8-2010
Vladimíre, opět klobouk dolů.
Neděle, 19. června 2016 - 11:01:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2126
Registrován: 1-2009
Mad_noodle2: S nitrem nemám zkušenost, používám jen syntetiku a akryl.
ICQ 245 788 650
http://www.modelyh0.webnode.cz
*Z
Neděle, 19. června 2016 - 14:04:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2774
Registrován: 7-2006
Dostavba lokomotivy T 458.1103 od MTB.

Více zde: odkaz
ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Neděle, 19. června 2016 - 14:12:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 687
Registrován: 12-2012
Pár záběrů z letošních Peček: http://www.youtube.com/watch?v=KWb6GVczRtQ

Více videí na Videokanále Mi.Ko & Endy96 [happy]
Neděle, 19. června 2016 - 23:55:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1433
Registrován: 4-2006
Tempotaxi/Hektor: Už by měl konečně někdo MTB prozradit, jak patří zakončit to zábradlí u schůdků na dlouhém konci- trubka ohnutá zespodu pod rám opravdu není správná verze. Jak v H0, tak v TT.

Mad noodle2: lesklá pod obtisky nejde kvůli tomu, že jsou lesklé, ale protože matná varva je de fakto "hrbatá" (proto se neleskne) a tedy obtisk nepřilne a pod ním zůstává stříbřitá vzduchová vrstvička. Takže proto. Tedy barva (jakákoliv), na to lesk, na to obtisk, na to mat. Znalci (kitaři) dávají lesk i na obtisk, pak to leští a mat až potom. Projdi si tipy a triky na Modelplacu.
Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
Pondělí, 20. června 2016 - 05:41:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5991
Registrován: 2-2009
Zlámalík - nevím ja železniční obtisky, ale kitařské letecké, měřítko 1/72 přilnou na matnou barvu naprosto perfektně, nesundatelně. Pokud to byly ,,plechové" Hasegawa, podmázly se kapkou naředěného lepidla Herkules a výsledek byl taky dobrý. Můžu Ti nafotit letadla ze sbírky jestli tam najdeš zmíněné vady. A aplikoval jsem to bez zázračných vodiček Set a Sol.
Pondělí, 20. června 2016 - 09:12:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2127
Registrován: 1-2009
Já nastříkám model polomatným lakem, pak obtisky, opět polomat, následně patina a fixativ (patinuju uhlem)

Ad vodičky - rovněž bez
ICQ 245 788 650
http://www.modelyh0.webnode.cz
*Z
Pondělí, 20. června 2016 - 16:51:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5992
Registrován: 2-2009
Zaza office - dík, budu muset začít trénovat.
A polomatný lak dáváš na lesklou barvu ? Nebo to jen sjednocení povrchu ?
Mě se těch vrstev pořád zdá moc - základ, barva, 1 lak, 2. lak.....
Pondělí, 20. června 2016 - 16:59:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2128
Registrován: 1-2009
Mad_noodle2: Sjednocení povrchu, nejsem perfekcionista, ale vadí mi, když jde vidět průhledné okolí obtisku. Vrstev je víc, ale jelikož barvu stříkám fixírkou, tak vrstvy nejsou tolik silné. Odkaz na fotky některých mých modelů jsem už dával a možná něco dalšího ještě najdu
ICQ 245 788 650
http://www.modelyh0.webnode.cz
*Z
Pondělí, 20. června 2016 - 20:51:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5993
Registrován: 2-2009
Zazaoffice - to bych se docela rád podíval, kdyby to šlo, tak nějakou lokomotivu. Klidně na mail - měl bych alespoň mustr. Předem děkuju.
Pondělí, 20. června 2016 - 21:02:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2129
Registrován: 1-2009
Mad_noodle2: Není problém



Lokomotivu jsem dělal zatím jen jednu. Ještě mám jednu přestříkanou ameriku a zbytek je stále rozpracovaný, trochu bojuju s maskováním.
ICQ 245 788 650
http://www.modelyh0.webnode.cz
*Z
Pondělí, 20. června 2016 - 21:24:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5994
Registrován: 2-2009
Zaza - to já bojoval i u štětcování, většinou se mi tam dělal rantlík, polosuchým štětcem se to zlepšilo ale pořád to nebylo úplně ono. stejně jako klikatý přechod barev, nebo, nedej bože, německé flekaté kamufláže, tam měli stříkači jasně navrch. No asi budu muset trénovat na sucho, abych si nezhyzdil drahé mašiny.
Jo a dík za ukázky. Patinu zatím nechám u ledu totálně.
Pondělí, 20. června 2016 - 21:28:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2130
Registrován: 1-2009
Mad_noodle2: Děkuji. Taky ještě musím ještě hooodně trénovat. Já se u důlních vozidel bez patiny nobejdu.
ICQ 245 788 650
http://www.modelyh0.webnode.cz
*Z
Pondělí, 20. června 2016 - 22:54:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 426
Registrován: 5-2007
Zazaoffice: Ahoj Zaza... ak mozem poradit, mne sa velmi osvedcila pri striekani maska TAMIYA... Vazne doporucujem... Perfektne maskuje, krasne ciste hrany...
http://www.htmodel.sk/produkty/farby-tmely-lepidla/maskovacie-pas ky/znacka-47/maskovacia-paska-tamiya-pre-obluky-3-mm-24031.html
https://www.mn-modelar.cz/cz-detail-902034818-tamiya-maskovaci-pa ska-40mm.html

A su rozne sirky... podla toho co potrebujes... A ked si zozenies povrh zo samolepiaceho papiera... napriklad do tlaciarne... tak si nan mozes pasku nalepit, a mozes si ju orezat ako potrebujes...
Pondělí, 20. června 2016 - 22:58:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2131
Registrován: 1-2009
Carman2: Mám maskovací pásku Tamiya, Jammydog a samolepící papír na šablony, ale kvalitní materiál je prd platný pokud s ním neumím ještě pořádně pracovat
ICQ 245 788 650
http://www.modelyh0.webnode.cz
*Z