Diskuse K-report » Archiv 2016 » Železnice » Parní lokomotivy » Archiv diskuse Parní lokomotivy do 14. 04. 2016 předcházející | další

Archiv diskuse Parní lokomotivy do 14. 04. 2016

dolů
   autor příspěvek
Středa, 13. dubna 2016 - 10:51:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 41
Registrován: 6-2015
Pro Baju: Stanine on je rozdíl v tom, když ti někdo něco nabídne a v tom, když se chováš jako bezdéčko a vrhneš se na to co zbude.... Ale v zásadě souhlasím s Nůůůdlí. Sem to nepatří. Jo a Masaryčka se píše s tvrdým "Y"
Jinak si dovoluji oponovat, že by postrky pro čoudu byly nějaká výhra. Ono to moc nesvedčí ložiskům nechat se hrnout před sebou.....
Středa, 13. dubna 2016 - 11:47:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 406
Registrován: 5-2007
Ano jsem nenažraný a chovám se jako prase přesně jsi to vystihul. Ergo Asertivně Nasertivně Empatie , pochopím nandat opačně čísla, ale uřezat zdravou rospěrku přece co funguje se nerozdělává?!
Za lepší zítřky !
Středa, 13. dubna 2016 - 12:37:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 42
Registrován: 6-2015
Pro Baju: rozpěrku se "z" a ne se "s" kamaráde. Nic jsi nepochopil, ostatně jako vždycky. Je to o tom, že sem opravdu nepatří psychoušské výlevy včetně toho co kdo a kdy sežral.... Ale to je fuk. Ať se každý chová jak chce, ale má si to nechat pro sebe....ó veliký samolibý, jehož si klucí v Rožnově nevšimli, když procházel kolem lokomotivy jako holywoodská hvězda, aneb doporučuji shlédnout Mrazíka a zamyslet se obzvláště nad postavou Ivánka......
Pozor opět nic ve zlém....
Ještě pro ostatní k věci a předešlé diskusi: v příloze jest na druhém snímku fotografie pana strojvůdce Klabana před odjezdem rychlíku do Budějovic ve výtopně Nusle. Za povšimnutí stojí úbor tohoto ctihodného pána, dále pak na snímku prvním strojní četa od obyčejného osobáku někde v Úvalech a nakonec foto 464.006 před odjezdem pohřebního vlaku s TGM, který vedl pan strojmistr Jiří Babůrek nejstarší... v saku, vázance a bílé košili......
Středa, 13. dubna 2016 - 13:51:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3293
Registrován: 9-2005
Za povšimnutí stojí úbor tohoto ctihodného pána, dále pak na snímku prvním strojní četa od obyčejného osobáku někde v Úvalech a nakonec foto 464.006 před odjezdem pohřebního vlaku s TGM, který vedl pan strojmistr Jiří Babůrek nejstarší... v saku, vázance a bílé košili...

Jenomže ti pánové takhle podobně chodili oblékaní pořád, byla prostě taková doba a byli na to zvyklí. Ještě můj děda nosil kravatu i když šel jen do kvelbu pro rohlíky. Ačkoliv vézt pana presidenta Masaryka, si jistě zasloužilo vzít si čistou košili a nedělní vázanku...
Pár obrázků ode mne...
Středa, 13. dubna 2016 - 14:23:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1
Registrován: 4-2016
Pro p.Goldu: Naprostý souhlas s tím, že parní mašinka hrnutá postrkem jiné trakce trpí více, než by se možná mohlo někomu zdát! Pro parní mašinku je nejšetrnější, když si může vykračovat svým vlastním tempem.

Pro světovost: Ten Vámi nazývaný "jediný funkční slovenský řídící parní vůz na světě" odvezl, mimo jiné, dva roky po sobě 9ti vozovou soupravu plnou lidí přes přes Myjavu až do cílové stanice i zpět a to bez závad a dokonce vlastní silou bez postrku! To vlak s 555.3008 pořádaný Vaší "světovostí" za nemalé finance z peněženek platících účastníků do žst. Myjava vůbec nedojel a akce tak musela být proto předčasně ukončena! Takže být Vámi, tak bych se vůbec neozýval! Chlapy z Blavy naopak zaslouží obdiv, že se jim vlastními silami a po několikaleté úmorné práci podařilo mašinku opět zprovoznit. To by Vaše "světovost" nikdy nedokázala a důkazem toho jest současný stav 498.022. Vaše "světovost" zatím dokázala pouze vydělávat do vlastních kapes na úkor práce jiných! A takových lidí máme v naší společnosti už myslím docela dost...bohužel[sad]
Středa, 13. dubna 2016 - 14:50:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 178
Registrován: 11-2011
Když se to tu nakouslo, může někdo prosím rozepsat, co se na mašině huntuje, když má postrk? Jak to bylo v dobách páry, kdy na vlaku byly i 4 parní lokomotivy - vlaková, přípřež a 2x postrk. Běžně se jezdilo s přípřežemi i na rychlících. Co nesvědčí ložiskům? Vždyť ten bulík normálně jede jen s tím rozdílem, že se do vlaku zezadu opírá jiná lokomotiva. Nebo chcete tvrdit, že je jen pro oko zatopený, aby kouřil komín a celý vlak včetně parní lokomotivy tlačí postrk?
světovost
Středa, 13. dubna 2016 - 14:51:07  
Neregistrovaný host
82.117.130.25
pro Friják: Jooo, to dokázal, když v soupravě bylo 6 vozů lehké stavby "velký Balm, neboli 050", jeden rybák, špajzák a salon..to jo, to dokázal, ale že zůstal stát s vlakem přes hodinu před Harmancem v roce 2014, že pak cestující v hotelu nestihli ani večeři, to už se tu nepochlubíte ??
Nevím, proč tu píšete o 555.3008, když se tu bavíme o 498.104 a 498.022 ???[crazy].
Když už jste tak chytrý, tak asi něco víte také o tom, kdo a kdy a jak často jezdil do Velenic dělat na 498.022 a 477.043 a tím si zajisté vydělával do vlastních kapes blbe, skoro každý měsíc na týden.... Víte hovno a jen uboze osočujete.
Takovýchto ubohých závistivců a duchem prostých jedinců máme též v naší společnosti docela dost, bohužel [crazy]
světovost
Středa, 13. dubna 2016 - 14:56:29  
Neregistrovaný host
82.117.130.25
pro Friják:
A jen tak mimochodem jste tu také obvinil i pana Goldu, že vydělával do vlastních kapes, protože až do roku 2007 akce s 498.022 pořádala společnost Růžolící Chrochtík, pokud vám to není známo. Opět důkaz toho, že víte hovno a jste rád, že ho víte.
Středa, 13. dubna 2016 - 15:15:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20
Registrován: 3-2016
Jak to vypadá s 498.022?
Středa, 13. dubna 2016 - 15:19:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5841
Registrován: 2-2009
Panchartku, Panchartku, ty jsi úplně a zcela zblbnul. Jen aby to nebylo nakažlivý. Hlavně ty změny nicků jak na běžícím pásu - to už je na odborného lékaře. Pana Goldu nech bejt, umí se hájit sám a advokáta tvého kalibru rozhodně nepotřebuje.
Jinak se, páni páraři, nádherně předvádíte. Paráda. Neměli byste zajít do občerstvovny ožrat se, dát si do tlamy nebo se dohodnout ? Alespoň kdo ho má většího.....
Bouhouši, víš co se říká o moudřejším a ústupu?
Středa, 13. dubna 2016 - 15:42:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1279
Registrován: 3-2006
Ivan - taky se mi to tak zdá. Ještě donedávna bratři v triku se tu dohadujou jak by byli jeden z Vršek a druhej z Budějic a ne od Přerova. A do toho ještě Čmoudík ...

Zamrač - stav je úměrný opotřebení, mašinka toho poslední roky provozu najezdila hodně. Kotel, obruče, pojezd, tendr. Prý je ale opravě nakloněno vedení Lužné kladně. Třeba sem někdo z lužeňáků nebo libeňáků napíše víc a přesněji. Já to mám jen z doslechu.
Středa, 13. dubna 2016 - 15:57:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5621
Registrován: 4-2003
Matys:Možná by bylo ještě jistější kdyby jely čtyři lokomotivy, na každý vagon jedna. A nebo radši osm, na obou koncích každého vagonu. To by teprve byla jistota.[rofl] Co kdyby se stalo cokoliv. Však jen vzpomeňte jak se tenkrát za Ouklicema vytavil stroj.


Hlavně různí motoroví postrkáři zapomínají, že parní mašinky jsou sice starší než oni sami, ale nejsou naštěstí tak dýchavičné a nauvádějí se ihned do varu, ale naopak při správném zacházení dobře vaří a vlaky jsou schopny tahat stejně dobře, jako za mlada. Mnohdy ještě lépe, neboť dnes nemusí bojovat strojvedoucí spolu s topičem s nekvalitním uhlím. Dnes je kvalitního uhlí dostatek, dříve tomu tak mnohdy nebylo. Není tedy co řešit [wink].
Středa, 13. dubna 2016 - 16:03:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2
Registrován: 4-2016
Pro světovost: Těch 7x Bmx + salon + hospoda+ rybák + váha cestujících (rok 2013) je rozhodně větší zátěží, než 10 prázdných nákladních vozů, navíc Albatros má velké kola, takže na tuto trať má určitě horší propozice, něž pětikolák 555.3008. To jen pro úplnost[happy] Ale toto rozhodně nebylo hlavním účelem mého rýpnutí. Mě prostě jenom strašně se....te tím, jak do chlapů od 498.104 neustále kopete a hážete jim klacky pod nohy! Přitom dokázali to,co v poslední době na území ČR nemá obdoby, snad s vyjímkou 475.111. Prostě zprovoznili v relativně krátkém čase velkou parní lokomotivu a za to si rozhodně od nás zaslouží trochu úcty!
Kdo jezdil makat do Velenic na 498.022 a 477.043 rozhodně vím. Vás jsem v partě kolem 498.022 začal pozorovat až od dob, když už byl opět provozní, dříve jsem Vás tam neviděl, ale možná jsme na sebe neměli jen štěstí? A co se týče pana Goldy, tak je možné že akce do roku 2007 s 498.022 zastřešoval on. Ale p. Golda, na rozdíl od Vás, svoje případné zisky a k tomu ještě daleko více z vlastních zdrojů nastrkal, nastrkává a ještě asi nastrká do lokomotivy patříci NTM, za což zasluhuje jistě poděkovaní a také úctu, stejně tak jako každý, kdo se stará o to, aby nějaká mašinka mohla co nejdéle býti provozní[happy] Já jsem možná ubohý, ale rozhodně ne závistivý. Velká závist a zášť je spíš cítit z Vašich příspěvků[uhoh]
Středa, 13. dubna 2016 - 16:52:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 407
Registrován: 5-2007
Kovář....

To je tak když se triko začne párat a motají se všude nitě, jde zase jen o pár generačních sporů a trochu řvaní, ono až se to vybouří tak se zas pročistí vzduch.

Jinak z 498.022 je prolízačka pro děti, uvidíme třeba se někomu časem zželí, nářadí a chuť do práce máme pořád tak stačí písknout
Za lepší zítřky !
Středa, 13. dubna 2016 - 16:53:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 43
Registrován: 6-2015
Pro pana Spaculu: Jen nezaměňovat postrk s přípřeží, to je veliký rozdíl v silách působících na celý klikový mechanismus. Mimochodem postrk byl a je od toho, aby pomohl plně pracujícímu stroji na čele vlaku, nikoliv, aby ho hrnul před sebou.
Pro Ivana a pro pana Kovářmirka: Hlavně nebrat vše smrtelně vážně[satan] Znáte jistě pasáž z citátu od Mikuláše Dačického z Heslova o tom pařezu..... Takže asi tak
Pánové mějte všichni poklidného večera. Howgh
Středa, 13. dubna 2016 - 16:54:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 627
Registrován: 1-2012
Jak tak koukám, je mi z toho trochu smutno, vyčítat si tady přede všema náhodné neúspěchy. nikdo není nejchytřejší a nikdo není neomylný a nějaká nepříjemnost na páře se v dnešní době může stát každému. Jenže pak dav zapomene na vše kladné a začnou se vytahovat všelijaké prastaré minusy. Takové věci se dříve řešily v partě u piva, tak si zajděte na pivo, tam si to řekněte a ušetříte klávesnici.
Středa, 13. dubna 2016 - 17:10:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5842
Registrován: 2-2009
Bohouš - no Bohouši žíly mi to nerve, to zas ne.
Ale že by mě to nepřekvapilo, to říct nemůžu. Negativně, samože.
Nakonec chlapci, děláte reklamu sobě, né mě.
A jestli je tohle elegantní ,,pročišťování vzduchu" tak proč ne. Račte čistit dále. Já si ponechám ten špinavej, nebo půjdu čistit jinam naž na Káčko.
Středa, 13. dubna 2016 - 19:03:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 133
Registrován: 7-2008
Friják: No fajn,to možná je větší zátěž, ale tím stále jste nevysvětlit to, proč zůstali hošíci stát před tím Harmancem přes hodinu.
Mazutka neskončila ve Velké proto, že by měla nějaký technický problém, ale prostě a jednoduše došel topný olej. Ano, stalo se to, někdo to špatně spočítal, protože to byla její poslední jízda, ale potěším vás nebo možná spíš naseru, příští rok se tam třeba znova s ní potkáte, a to už ten olej nedojde.[happy]))) a nebude tam sama....
Víte, opět potvrzujete jen to , že nic o ničem nevíte, řeknu vám jen jedno, nesnáším lidi kteří lžou, pomlouvají a dělají sviňárny. Kluci od 498.104 jsou chudáci, protože bezmezně věří člověku, který je šéf režijparty a nadělal tolik svinstva po celém Slovensku, že mu tam nikdo nemůže přijít na jméno. Tím řečeno vše. Otázka pro vás, proč už si nikam 498.104 ani nezvou na Slovensku??? Pokud chcete podrobnosti, tak jen řeknu z vlastní zkušenosti, když angažoval svého bratra a ten volal mému nadřízenému a usiloval o to aby mě vyhodil ze zaměstnání.. To je má osobní zkušenost.
Tak to jste teda opravdu asi neměl to štěstí.... ale to je jedno.... Ten kdo to štěstí měl, tak ví moc dobře...
A něco ze současnosti, zkuste se třeba v Olmíku zeptat, proč ještě jezdí 749.107 a kdo ji zaplatil soustruh v Nymburce a přitom to je mašina ČD.... Možná, až to zjistíte, tak se budete divit...
Chlape, vy jste ve své podstatě velmi šťastný člověk, protože žijete v těžké bezvědomosti... a přiznám se, závidím vám to...[biggrin]. A jeden bonus pro vás, přiznám se,že vlastním ještě jednu společnost, sice pracuje velmi pomalu, ale naprosto spolehlivě a má 100% úspěšnost a jmenuje se Boží Mlýny s.r.o.
Středa, 13. dubna 2016 - 19:11:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 179
Registrován: 11-2011
B.G. Pochopím, že by se mašina huntovala, kdyby byla tlačená, ale jaký je rozdíl mezi vlakovou lokomotivou + přípřeží a nebo vlakovou lokomotivou + postrkem? Brejlák pomůže a bulík nemusí tolik tahat, tak co se na té mašině ničí??? Nakousnul jste to, mě to zajímá, rád si rozšířím obzory. Bavme se konkrétně, zmínil jste to právě u protokoláru s rakouským prezidentem.
Středa, 13. dubna 2016 - 19:23:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 134
Registrován: 7-2008
spacula: Jde především o to, že nastane úplně jiné rozložení sil u parní lokomotivy, než jaké je při tom, když je v tahu. A to se zjednodušeně řečeno té mašině vůbec nelíbí, a třeba u 498.022 to mělo za následek to, že v roce 2001 byl prostřední ojniční čep na H odepsán... Opět jízda do Velenic a výměna (vyvázat, rozlisovat, nalisovat, zavázat, zvážit a to se nebavím o tom ten čep vůbec vyrobit)... fíra na tramvaji na prdeli do toho pral jak o život... a oprava v řádech sto tisíc až milionu...
A tím postrk u 498.022 nadobro skončil.. nikdy více

(Příspěvek byl editován uživatelem kolemjdoucí.)
Středa, 13. dubna 2016 - 20:09:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3754
Registrován: 9-2007
Kolemjdoucí: No to teda za mého dětství museli mít v Lounech a Mostě tisíce štokrů, Když 4 denně odrovnal ten druhej štokr - na postrku [proud]
Nic ve zlém, ale tady spíš vedete debatu o sunutém vlaku s řídícím vozem v podobě parní lokomotivy, nikoli o běžném postrku [wink]
Středa, 13. dubna 2016 - 20:10:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 180
Registrován: 11-2011
kolemjdoucí: tak to je ale chyba v komunikaci a nebo nezkušenosti strojvedoucích... To, co popisujete, je jako bych na laně táhnul auto, které má zařazenou dvojkou a jel s ním 80 km/h. V tom případě jsem vůl. Ale když postrk pomáhá, tak je to přeci pro dobro hnacího vozidla. Pokud tlačí jako o život, chyba je v obsluze. Je to o domluvě. To rozložení sil mi vůbec nic neříká, je to fráze, ale co si pod ní představit, fakt nevím? Přeci síly jdou přes nárazníky a jestli jsou mezi mašinami vagony, je snad jedno. Síla jde pouze přes nárazníky a její směr se nemění. Jestli jdou mašiny "proti sobě" (případ, který popisujete), tak to chápu, že se huntuje. Pokud má obsluha pro danou věc cit, tak nevím, co konkrétně na mašině trpí? Ptal jsem se na případ postrku, nikoli na přetlačování. Pokud postrk přetlačuje, pak je to pro mě pochopitelné.
Středa, 13. dubna 2016 - 20:32:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3
Registrován: 4-2016
Kolemjdoucí:Harmanec jsem nevysvětlil, protože o něm nic nevím a jak tady někdo podotkl, nemá smysl tady rozpitvávat nějaké neúspěchy loko a jejich čet, to se holt někdy stane každému. A ani Abatros 498.022 vždy nedojel do svého cíle, viz. třeba akce Brno (už nevím v kterém roce to bylo). Já jsem se "myjavským srovnáním" chtěl pouze zastat Albatrosa 498.104, kterého tady stále prezentujete jako řídící vůz a tato akce mě prostě napadla jako první, kde jsem věděl, že Albatros měl slušnou zátěž na sklonově náročné trati a postrk se nekonal.
Obávám se, že možná vím víc, než jste si ochoten připustit. O šéfovi "režijparty" sice podrobnosti neznám, ale jestli on nadělal tolik svinstva po celém Slovensku, jak píšete , tak to jste pak vlastně kolegové, protože vy jste to samé zase páchal a dosud pácháte v Čechách i na Moravě a též Vám zde už nikdo nemůže přijít na jméno. Takže jste vlastně rovnocenní partneři [proud] Ikdyž vy máte možná navrh, protože si nejsem jist,jesti kvůli "režijparťákovi" už musel někdo vypovídat na policii? V tom jste myslím jednička! Tu investici do obručí jste si již určitě vybral a nebo ještě vyberete při jízdách pro anglické přátele Bardotek, protože jejich peněženky rozhodně nešetříte. Ale budiž Vám alespoň za tento počin jeden kladný bodík připsán jest[happy] A vyvedu Vás z omylu, že firma Boží mlýny je ve Vašem vlastnictví. Naštěstí tomu tak není, takže její velmi pomalá,ale zato důsledná a precizní činnost nevynechá ve svém vyúčtování určitě ani Vaší maličkost[proud]
Středa, 13. dubna 2016 - 20:38:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 135
Registrován: 7-2008
Žmz: chjooo, je něco jiného, když je na postrku čouda nebo traktor a nebo nedej bože tramvaj,ju...
Tomáši, to je nejprve o tom si něco nastudovat o dynamice atd... [biggrin]. Nechci dělat chytrého, ale je to docela i někde zajímavé čtení...

spacula: to samé, co jsem již psal Tomášovi.... A jen pro doplnění, kdy je zapotřebí postrk ??? Když je překročena norma zátěže atd a ble ble ble..... Při 4 vozech nebyla ani omylem, ten postrk tam měl být pouze pro sichr, co kdyby náhodou se něco stalo, teda když už tam byl a ne že do toho pere jako o život.... Zbytečně to pak stojí jen o několik desítek tisíc více...
Středa, 13. dubna 2016 - 20:46:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3755
Registrován: 9-2007
Kolemjdoucí: No to ano, ale stále platí totéž, co jsem napsal. Byly by to sice jen stovky štokrů, jímž postrk dělal diesel, ale byly.
Prostě se stále bavíš o něčem jiném, než skutečnej postrk je a dokonce to i přiznáváš. Ano, jestli ta mašina vpředu utáhne celej vlak, nemá postrk proč strkat...
Středa, 13. dubna 2016 - 20:46:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 44
Registrován: 6-2015
Pro pana Spaculu a pro Žmz: Ale o tom to je, že postrk by měl pracovat ve výkonu přímo úměrném vlakovému hnacímu vozidlu, rozhodně by to nemělo vypadat tak, že hrne celý vlak před sebou a z vlakové lokomotivy je opravdu tzv. řídící vůz.
Proto máme i na tratích dle D1 i návěst "začněte práci postrku" a také návěst o ukončení práce postrku.
Mimochodem pane Spacula, na čem že jsou připevněny nárazníky...přeci na rámu ve kterém jsou rovněž ložiskové domky......Zkrátka obecně platí, že postrk by měl pomáhat a nikoliv hrnout. U parní mašinky strojvedoucí postrkového stroje většinou koukal po komínu mašiny vlakové resp. po optické intenzitě výfuku a dle toho reguloval výkon postrkového stroje. Jo a mimochodem ono je to také cítit v "nohách". Je jasné, že když se něco na vlakové mašince podělalo, tak to ten postrk dostrkal do nejbližší stanice, kde mohl vlakový stroj nahradit. Ale v žádném případě to nehrnul po celou plánovanou trasu před sebou.
Takže se vrátím k jádru pudla: jestliže Brejlovec jede na plný výkon a Ušatá to jenom šudlá, tak to rozhodně není ideální právě pro celý klikový mechanismus, jenž by měl "táhnout" a on se tzv. štosuje. Samozřejmě pro jednou se nic pravděpodobně nestane, ale ono se to sčítáááááá.
Jo a ještě pro kamaráda Žmz: Na Českolipsku se jezdilo i na čtyři kotle, nebo na tři kotle, ale logicky byly dva Štokři v čele a jeden strkal. Tj. vždy větší výkon v čele vlaku.
A nyní již dosti večerníčku a vinšuji všem dobrou....
Středa, 13. dubna 2016 - 21:07:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 136
Registrován: 7-2008
Friják: tak proč sem taháte 555.3008 ??? Když neumíte vysvětlit Harmanec ??
Ano, akce Brno, rok leden 2002, organizátor akce ČD...
Na myjavské štrece měl hovno a ne slušnou zátěž [happy])), zase jen vaříte z vody.
Jste jen obyčejný provokatér a jeden z dalších kydačů hnoje, to je vše, užijte si to, jak je libo, více nemám co dodat.
Středa, 13. dubna 2016 - 21:10:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3757
Registrován: 9-2007
Bohumír_Golda: Nevzdělaný nezkušený chlapec z vesnice provozem nepolíbený děkuje za krásnou pohádku od zkušeného soudruha z města...
Přeloženo - dozvěděl jsem se nového nic. Vůbec nic. Jen jsem se utvrdil v tom, že započaté pseudotechnické vyprávění se netýkalo toho, kdy a proč se na vlak přidává postrková lokomotiva (postrkové hnací vozidlo) a využívá se jeho výkon k běžnému vedení vlaku [satan] Jestli byl strojvůdce na elektrickém postrku 498.002 blbec, nesouvisí s žádnými jinými silami a fyzikálními úkazy. To je jako si povídat o tom, jak měly jet 2 mašiny na čele vlaku a přípřežní to rozjel opačným směrem než vlakovej, pročež síly zavinily, že to dopadlo blbě [kiss]
Ano, dobrou...
Petr Výborný
Středa, 13. dubna 2016 - 21:11:49  
Neregistrovaný host
89.233.139.70
Pánové, k té vaší diskuzi o 464.008. Kde je psáno, že ten diesel byl postrk. Co když byl jen přivěšen a motor na volnoběh. Sám jsem zažil když mezi Táborem a Benešovem jezdili Zamračené, že se vracela do Tábora na konci osobáku přivěšená a motor na volnoběh. A jsem přesvědčen, že jeho váha nebyla pro páru problém.
neregPetrS.
Středa, 13. dubna 2016 - 21:49:57  
Neregistrovaný host
77.240.103.199
Pro chvilku oddechu krátké video.
Středa, 13. dubna 2016 - 22:21:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3
Registrován: 8-2015
Nádherné fotky pane Goldo. Je vidět, že máte úroveň a styl. Tedy to, čemu se za mých časů říkalo glanc.
„souhláska-samohláska“, tedy pro BA, BE, BI(Y), BO, BU, CA, CE, … atd.
účastník diesel tour
Středa, 13. dubna 2016 - 22:51:49  
Neregistrovaný host
94.112.216.8
Friják: Ty seš asi hodně hloupej člověk. Lidové moudro, které by se tě mohlo týkat: Když umřeš, tobě je to jedno, ty o tom nevíš, ale lidi kolem to trápí. A to samé platí i v případě, když seš debil.
Pan Kolemjdoucí, na rozdíl od šéfa řežijparty v nostalgii hodně dokázal. A to jak v parní, tak i v dieselové. A diesel tour se neúčastní jenom přátelé bardotek z Anglie, ale taky Češi, kteří si bez řečí jízdenku na akci koupí. A co dokázal šéf režijparty se 498.104 v nostalgii? A co jsi v nostalgii dokázal Ty? Raději zalez a přemýšlej nad sebou.
5553008
Středa, 13. dubna 2016 - 23:01:12  
Neregistrovaný host
212.111.21.92
Kolemjdoucí-neříkej mi že jsou to takoví pitomci že si to nedokázali zpočítat co pojedou takže nějaký technický probém byl že mazut došel a také že byl...!
hank
Středa, 13. dubna 2016 - 23:18:00  
Neregistrovaný host
91.228.45.252
5553008: Tak mazut jim nedošel určitě...
kvakac
Čtvrtek, 14. dubna 2016 - 08:03:26  
Neregistrovaný host
90.177.24.171
Konec dohadů. Čekají nás lepší věci. Naši slovenští kolegové dnes vyjedou s králem železnic.
Převzato z albotrosklub.sk

Kráky výber z Cestovného poriadku:

Odchod ťahanej súpravy z BA Hl.stanica o 14:13 hod., odchod parného vlaku ťahaného rušňom 498.104 Albatros zo st. Kúty o 15:55 hod., st. Břeclav os.n. 16:10 hod., st. Brno hl.n. 17:04 hod., st. Svitavy 18:24 hod., st. Česká Třebová 18:57 hod., st. Choceň 19:18 hod., st. Pardubice hl.n. 19:50 hod., st. Řečany nad Labem 20:07 hod., st. Záboří nad Labem 20:24 hod., st. Kolín 20:40 hod., st. Praha-Libeň 21:27 hod., Praha-Bubny 22:55 hod., Lovosice 00:36 hod., Děčín hl.n. 02:05 hod.
Informácie o časoch sú bez záruky a môžu sa zmeniť v závislosti od podmienok.
Čtvrtek, 14. dubna 2016 - 08:27:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2696
Registrován: 7-2011
Petr Výborný: Kde je psáno, že ten diesel byl postrk. Co když byl jen přivěšen a motor na volnoběh.

Nebyl. Podle videa, který jsem postnul Cogwheel je vidět i slyšet, že ty brejle makaj.
(původní příspěvěk už je v archlívu, tak tady znova)
Čtvrtek, 14. dubna 2016 - 08:40:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 181
Registrován: 11-2011
B.G. Ptal jsem se, jak postrk škodí vlakové (parní) lokomotivě. Neptal jsem se na případ, že se přetlačují, že postrk před sebou hrne celý vlak, už vůbec jsem se neptal na otázku, zdali byl postrk nutný či ne, ani kde jsou upevněny nárazníky. Napsal jste jasně, že to parní mašince nesvědčí. Na základě toho jsem vznesl dotaz, co se na ní huntuje. Odpovědi nesouvisí s dotazem, který jsem vznesl. V dnešní době není problém, aby strojvedoucí mezi sebou komunikovali (telefon, vysílačka), na kouř tedy nikdo hledět nemusí. A to, že je to cítit "v nohách", dovedu si to představit, v tom Vám dávám za pravdu. Je to o citu a zkušenostech. Pokud je strojvedoucí nemá, je to jasné. Chápu to všeobecně tak, že pokud postrk umí, parní mašině to pomůže, pokud jsou strojvedoucí telata a nedohodnou se, přetlačují se, pak mi to je jasné, že kluzná místa na páře trpí. Chtěl jsem odpověď od člověka, který má zkušenosti, který to dokáže jasně napsat... Pokud dle videa soudíte, že to tak bylo, proč to nenapíšete? Já tam nebyl, proto jsem na takováto tvrzení opatrný. Nemá smysl o tom dále diskutovat, přijde mi, že nemůžete rozdýchat, že jste ten vlak nevezli s 464.102 a úplně zbytečně do všeho ryjete. Příspěvky na toto téma jdou pod vaši úroveň, chtělo by to být trochu nad věcí. Ostatně již delší dobu sleduji, že debaty na tomto fóru jsou hodně povýšené, urážející, napadající, arogantní, provokující... Pokud vznesu konkrétní dotaz, kloudné odpovědi se nedočkám... Bohužel, tak to je.

kolemjdoucí: mohl bych poprosit o navedení, ve které literatuře bych se o dané problematice (dynamice) dočetl? Případně kapitola, strana... Rád bych věděl rozdíly v trakcích, jak jste naznačil. Děkuji
Čtvrtek, 14. dubna 2016 - 09:26:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 45
Registrován: 6-2015
Pro pana Spaculu a pro Žmz: pánové, tak se omlouvám, že jsem to nenapsal srozumitelně.
Takže za a)Postrkové HV by se mělo využívat tam kde není dostatečný výkon vlakového HV a kde se z důvodů např. únosnosti traťového svršku, nebo dopravních důvodů nemůže použíti přípřeže.
b) Obecně postrku by mělo býti používáno jen v úsecích, kdy je jeho práce nutná, rozhodně by to právě u parní trakce nemělo být tak, že vlaková lokomotiva nevyvíjí tažnou sílu, ale postrk ano.
Jo a pro Tomáše( Žmz). Nejsem a ani jsem na rozdíl od Tebe příteli nikdy nebyl soudruhem a ani jsem nebyl v PO (Pionýrské organizaci), ani v SSM a ani v debilních socialistických odborech....
A také již nejsem z města, ale ze vsi na úpatí Brd.
VKEROB
Čtvrtek, 14. dubna 2016 - 10:04:41  
Neregistrovaný host
62.24.72.244
Pánové, nechtěli by jste s těmi postrky apod jít už do haj.zlu!!!!! Stejně se na ničem kloudném nedohodnete. Toto je stránka o p a r n í c h lokomotivách!!!
Čtvrtek, 14. dubna 2016 - 12:42:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 46
Registrován: 6-2015
A nedám pokoj, ale jen pro pokoukání něco z poloviny osmdesátých let. Uhelný vlak do elektrárny Hirschfelde u Žitavy a přípřež Mayerek z Oschatzu...Tuším, že vše 1985 srpen....To uhlí jezdilo někdy i na tři kotle a vždy ve předu byly mašinky dvě a na postrku jedna. Takže větší tažná síla vždy v čele vlaku....

hank
Čtvrtek, 14. dubna 2016 - 12:58:53  
Neregistrovaný host
91.228.45.252
Bohumír Golda 46: Nic není dogma. Když se vozilo s párou uhlí do Tepny Náchod, často taky na 3 kotle, tak při dvojité úvrati na spojce Starkoč - Václavice se dvojspřeží vlaková + přípřež octlo na postrku...

A na ramzovské dráze (to už za dob dieselových...) taky někdy bývalo vidět sólo vlakovou a dvojitý postrk.
Čtvrtek, 14. dubna 2016 - 13:20:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 61
Registrován: 6-2015
Jak se fírové na těch strojích dorozumívali?
Čtvrtek, 14. dubna 2016 - 14:50:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1280
Registrován: 3-2006
Zvukovými návěstmi píšťalou. Mobily nebyly a vysílačky na páře také ne.
Čtvrtek, 14. dubna 2016 - 15:00:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5843
Registrován: 2-2009
Hank - pokud mě paměť neklame tak louňáci a jaroměřáci jezdili i na 4 kotle / 4x 556.0 / takže síly byly vyrovnané. Jen to bylo ke konci parního provozu, kdy o šetření mašin nebylo ani řeči - odvezte to jak umíte.
Nakonec Bohouš ani netvrdil, že to je dogma.

Diesely do toho nemotat - nemají pohon tyčovím hnaný od pístového stroje / aby se zas někdo nevytelil s krokodýly, V60 a podobnými./
Čtvrtek, 14. dubna 2016 - 15:01:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1644
Registrován: 8-2006
hank- když se udělala přechodnost na dva štokry na Trutnov (jinak uhlí se v Jaroměři dělilo a jelo nadvakrát do Trutnova- opět z Čev.Kostelce s nezavěšeným postrkem do kilometru), běžně se jezdilo na 4 kotle. Z Červeného Kostelce s nezavěšenýma postrkama.
Kovářmirek -ano píšťalama. Vlaková dávala douhý (pozór) a postrk odpověděl "povolte brzdy úpně" dlouhý a dva krátké a začal tlačit. To byl signál těm vpředu a začalo "bušení " do vlaku.
Čtvrtek, 14. dubna 2016 - 15:20:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 182
Registrován: 11-2011
Ivane paměť tě neklame. Úsek Jaroměř - Dvůr Králové - teplárna se jezdil opravdu na 4 kotle - norma v tomto úseku byla tuším 600 tun pro štokra a uhelné vlaky byly složené ze 32 vozů Wap. Mám i fotky, kde je to jasně vidět. Ale jak píšeš, mašiny se dojížděly, proto se to neřešilo.
498.1
Čtvrtek, 14. dubna 2016 - 16:10:14  
Neregistrovaný host
37.188.228.218
Vchadzame do Lanzhota...
kvakac
Čtvrtek, 14. dubna 2016 - 16:24:26  
Neregistrovaný host
90.177.24.171
to 498.1: napište, až budete vyjíždět z Brna:-)
Čtvrtek, 14. dubna 2016 - 16:43:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2698
Registrován: 7-2011
Tak postrk, nepostrk, nakonec můžem bejt rádi, že s těma prezidentama jelo vepředu alespoň něco normálního, co nemělo na dýmnici ten rudej puchejř.... [biggrin]
muflon
Čtvrtek, 14. dubna 2016 - 16:49:52  
Neregistrovaný host
194.79.55.130
Už jděte s těma postrkama někam. Jste trapný.
Čtvrtek, 14. dubna 2016 - 16:55:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1645
Registrován: 8-2006
Norma byla 750t. 600t byla norma na Červený Kostelec.
Čtvrtek, 14. dubna 2016 - 17:29:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 47
Registrován: 6-2015
Pro Muflona: Náhodou je to docela interesantní, ono se z toho vyklubalo docela zajímavé téme, po té co se zapojili pamětníci. Jinak Ivane pravdu díš, neb u nových trakcí bez přímého klikového mechanismu napojeného na hnací jednotku (válce, šoupátka, písty....) je to v zásadě jedno.....
Boris
Čtvrtek, 14. dubna 2016 - 17:41:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2952
Registrován: 6-2002
Jak je to vlastně s vozidlovými odpory hnacích vozidel parní trakce, přesněji při jízdě se zavřeným regulátorem? Chápu, že tato problematika je daleko složitější než u vozidel modernějších trakcí, kde se průběh působících odporů během jedné otáčky kol prakticky nemění, ale určitá měření v tomto směru určitě prováděna byla. Zajímalo by mě, jestli je u parních lokomotiv vozidlový odpor při výběhu obecně větší než u tažených vozidel.
498.1
Čtvrtek, 14. dubna 2016 - 17:41:49  
Neregistrovaný host
37.188.228.218
Odchod z Brna...
neregPetrS.
Čtvrtek, 14. dubna 2016 - 17:52:57  
Neregistrovaný host
77.240.103.199
Boris: Přihořívá.
Boris
Čtvrtek, 14. dubna 2016 - 18:06:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2953
Registrován: 6-2002
Jako komentář to beru, ale jako odpověď na značně složitou problematiku mě to až tak moc neuspokojilo.
V dnešní době je už dost těžké najít lidi, kteří mají dostatek praxe v parním oboru a zároveň jsou v tomto oboru i kvalifikovanými teoretiky, takže najít odpovědi na některé otázky je asi jako s tou jehlou a senem...
Čtvrtek, 14. dubna 2016 - 18:11:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2701
Registrován: 7-2011
Zajímalo by mě, jestli je u parních lokomotiv vozidlový odpor při výběhu obecně větší než u tažených vozidel.

Tak prostou logikou se dá říct, že určitě, bo zjednodušeně, velikost vozidlového odporu závisí na konstrukci, jednak odpor valením kola, jednak odpor třením v ložiskách. Takže i při srovnání hypotetický dvounápravový páry a hypotetickýho dvouosýho vozu o stejné velikosti kol bude mít ta pára větší odpor, bo má víc ložisek (ojnice, spojnice, válce).
Čtvrtek, 14. dubna 2016 - 18:34:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1992
Registrován: 5-2002
Nechci se do toho příliš vmměšovat, strojařině jsem se vyhýbal co to šlo, ale... Jaký je rozdíl mezi silami působícími na parní stroj etc. lokomotivy v čele vlaku tlačeného postrkem a týž parní stroj lokomotivy roztahující vlak v opačném postavení, tj. uhlím napřed? Když si namaluji silové diagramy, tak mi výslednice s působištěm dejme tomu na spoji válců s rámem vyjde víceméně stejná...
Druhá věc je ta, že pokud přijmeme teorii "parního řídicího vozu", i tak je pravděpodobné, že vlaková lokomotiva je "ke službě pohotová", čili vyvíjí sílu potřebnou k vlastnímu pohybu (překonává svůj vozidlový odpor), tudíž trvalé silové působení postrku na ni (během pohybu stálou rychlostí) je nulové.
A ještě poznámka ke zmiňovaným neproměnným návěstidlům týkajícím se začátku a konce práce postrku. Základním důvodem pro jejich umisťování byla především právě omezená možnost komunikace mezi vlakovou a postrkovou lokomotivou, resp. jejich strojvůdci, na návěsti dávané lokomotivní píšťalou. Jednak omezená slyšitelnost v lesích apod. (viz třeba nahrávka z Jedlové na Rytmu páry, scéna 10 kde k takové situaci došlo) a jednak stížnosti "obecenstva" tam, kde postrky jezdily pravidelně a často. Minimalizace negativních vlivů na stav stroje asi nebyla hlavním důvodem jejich zřizování.
Ale mohu se mýlit. Dopravní předpis z roku 1929 zdůrazňuje nutnost plynulého začátku a konce práce postrku, aby nedošlo k roztržení vlaku, technické aspekty neřeší.
JNi
Čtvrtek, 14. dubna 2016 - 18:46:11  
Neregistrovaný host
89.102.60.147
498.1: Sledujeme online a těšíme se v Kralupech na průjezd :-)
neregPetrS.
Čtvrtek, 14. dubna 2016 - 19:08:20  
Neregistrovaný host
77.240.103.199
Z teoretického hlediska je asi mašině jedno, jestli je tažená nebo sunutá, jestli ji sune lokomotiva nebo pohání s kopce gravitace. Drobné rozdíly v silovém působení mají malý vliv na změny kolových tlaků, eventuálně postavení v oblouku a bezpečnost proti vykolejení. Podstatný je ten regulátor.

Mechanismus parního stroje převádí vratný lineární pohyb na pohyb rotační. Celá hmotnost pístu, pístní tyče, křižáku a ojnice se musí s každou otáčkou rozpohybovat tam a zase zpět. Největší síla působí na ojniční ložisko na kole. Tato síla je součinem hmotnosti a okamžité hodnoty zrychlení. A samozřejmě, čím vyšší rychlost, tím vyšší otáčky kol a tím větší setrvačné síly.

Při jízdě s otevřeným regulátorem působí předstih vpuštění válce před píst (z hlediska jeho momentálního pohybu), takže na píst před úvratí zapůsobí síla proti jeho pohybu, tím ho zbrzdí a tím ušetří ojniční ložisko. Ing. Hála blahé paměti mi jednou říkal, že Němci měli předpis pro rychlou jízdu parní lokomotivy, kde byla taxativně vypsána nastavení rozvodu (minimální plnění) pro dané rychlosti. Ano, i když se brzdilo, tak až do určité rychlosti s otevřeným regulátorem. Taky dodával, že u nás by topič při něčem takovém urazil strojvedoucímu lopatou ruce. Takže se raději albatrosy huntovaly.