Diskuse K-report » Archiv 2016 » Železnice » Tratě kolem Pardubic a Hradce Králové » Archiv diskuse Tratě kolem Pardubic a Hradce Kr... do 29. 03. 2016 předcházející | další

Archiv diskuse Tratě kolem Pardubic a Hradce Kr... do 29. 03. 2016

dolů
   autor příspěvek
Pátek, 25. března 2016 - 15:00:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 672
Registrován: 5-2002
"Bezemisní" zdroje jsou nesmysl: každý zdroj produkuje nějaké emise. Dneska je emisní uvažování brutálně zjednodušeno na CO2 - což je naprostá blbost, funguje to akorát na principu, že CO2 se dá dobře vyčíslit a zpoplatnit, nic jiného v tom nehledejte.
A u těch tzv. "obnovitelných" zdrojů počítejte s emisemi z výroby (to se rádo zanedbává) a s emisemi z přizpůsobování výroby a spotřeby ("obnovitelné" zdroje kašlou na to, že je zrovna odběrová špička, ony si vyrábějí, když svítí sluníčko nebo fouká). To se musí nějak řešit a ta řešení nejsou ani jednoduchá, ani levná, ani bezemisní.

Nakonec by mi jako nejméně škodlivé přišlo někde na Sahaře (nikoliv tady daleko na severu!) vyrábět sluneční proud, vést ho na nejbližší pobřeží, tam z něj a z vody vyrábět vodík (přebytečný kyslík do atmosféry) a tím vodíkem pohánět v zásadě běžné spalovací motory dopravních prostředků. Lepší by byl samozřejmě nějaký uhlovodík, ale ten se hůř vyrábí. Nicméně technologie už existuje - dokonce taková, co bere potřebný uhlík ze vzdušného CO2.
Ythomas_ct
Pátek, 25. března 2016 - 19:23:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1952
Registrován: 10-2009
Ad Výprachtický_okultista:

Sluneční svit, vodu a vítr používáme "vlastní".

Sluneční svit sice máme vlastní, ale také bych raději viděl solární elektrárny třeba někde na Sahaře než na polích (byť jsou z hlediska výroby energie určitě mnohem účinnější než "pěstování nafty", tedy toho žlutého hnusu). Když si dá někdo pár panelů na střechu nebo na garáž, tak to je jiná; to beru - nezatěžuje to síť, nehyzdí to krajinu, nezabírá to ornou půdu, dá se to považovat za tak nějak ekologické (když zapomeneme na výrobu těch panelů) a majitel tím asi i ušetří. S velkými vodními elektrárnami jsme taky prakticky skončili. Když se podíváte do mapy ČR, tak zjistíte, že Vám zbývá v podstatě jediná možnost - zasypat Hřensko a vytvořit vodní nádrž Čechy; ta by ovšem asi měla větší množství vody odpařené než přiteklé a zřejmě by se i blbě projednávala. A elektřina z větru je u nás ve větším měřítku takovou energetickou sportkou; v Severním moři přecijen fouká poněkud "spolehlivěji"...

Nicméně naprosto souhlasím s tím, že elektrifikace na "rozumně" vytížených tratích může být do budoucna celkem strategickou výhodou, i když ekonomika elektrických versus motorových jednotek v současnosti vychází trochu jinak...
Sobota, 26. března 2016 - 15:22:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 73
Registrován: 1-2013
Pánové co takhle místo toho dohadování řešit trošku budoucnost. Mě by třeba zajímalo co si myslíte o dvojkolejce Choceň-Velký Osek to je si myslim téma které by se tu pomalu ale jistě mělo začít probírat. Prosím neberte to jako urážku jen chci nakousnout zajímavé téma
Sobota, 26. března 2016 - 16:07:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6396
Registrován: 5-2007
nádraží_borohrádek: Už aby to bolo, včera bolo neskoro.
Sobota, 26. března 2016 - 16:09:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4682
Registrován: 12-2011
co si myslíte o dvojkolejce Choceň-Velký Osek

Rychlost 120 km/h z Hradce do Chocně je výsměch. Zajímalo by mě, který študovanec to vymyslel. Bohužel studie proveditelnosti je již schválená[uhoh]
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička," řekla.
Sobota, 26. března 2016 - 16:12:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1296
Registrován: 12-2007
Rychlost 120 km/h z Hradce do Chocně je výsměch.

Jedna paní povídala, že by stavebně by měla být na 160 připravena, ale snad půjde jen o absenci ETCS. Ale SP jsem (zatím) neviděl, takže fakt nevím, co je na tom pravdy.
-CH-
Sobota, 26. března 2016 - 19:03:13  
Neregistrovaný host
37.48.49.252
Jis: Ano, přesně tak. 160 až s ETCS.
Sobota, 26. března 2016 - 20:26:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 74
Registrován: 1-2013
Mě by docela zajímalo když to budou dělat tak jestli se bude modernizovat nádraží v Borohrádku a zůstane mu status stanice nebo to poserou a dají jenom zastávku to doufám že ne. A ještě pokud to vše dopadne mohlo by to v Borohrádku vypadat jako v Tyníšti podchod a krytá nástupiště
Sobota, 26. března 2016 - 22:17:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 171
Registrován: 9-2013
Udělat 160 km/h (stavebně) mezi HK a Týništěm je brnkačka, ale bude na tuto rychlost připraven i úsek Týniště - Choceň?
Přesně tak - včera bylo pozdě. Sice zůstane úzké hrdlo ČT - Choneň, ale při mimořádnostech to pomůže. Zde musím bohužel souhlasit s těmi, kteří říkají, že tunelová varianta Choceň - Ústí (200 km/h) by akorát snížila kapacitu tratě.
Sobota, 26. března 2016 - 22:25:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1297
Registrován: 12-2007
Zde musím bohužel souhlasit s těmi, kteří říkají, že tunelová varianta Choceň - Ústí (200 km/h) by akorát snížila kapacitu tratě.

Při současné likvidaci stávající tratě bohužel ano. Podle mého názoru je škoda, že se od začátku neuvažovalo tak, že by v tomto úseku byla postavena rychlá trať (dejme tomu na 200) a současně zachována stávající v původní stopě pro nákladku.
Sobota, 26. března 2016 - 22:32:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1432
Registrován: 11-2009
Jis: z jakého důvodu? Pokud by na trati nebyl autoblok (kódování), tak to znamená Vmax jen 100 km/h, a ne 120. A pokud tam autoblok bude, tak proč ne 160 km/h rovnou?
Sobota, 26. března 2016 - 22:38:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10837
Registrován: 8-2004
intelpetr:
Rychlost 120 km/h z Hradce do Chocně je výsměch. Zajímalo by mě, který študovanec to vymyslel.
No zjevně jste v obraze.[kecal]

Nicméně i kdyby tam měla 120 km/h být, tak s ohledem na to, že to má být trať prioritně pro nákladku, v tom nevidím nějaký zásadní problém.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba špatným zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Sobota, 26. března 2016 - 23:02:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1658
Registrován: 7-2002
Hroch: V dnešní době je to totální nesmysl. Přeci se to staví na 40 let dopředu. Ono většina staveb poslední dobou se připravuje jako před dvaceti lety. Hlavně čerpat peníze z EU, o to přeci jde, ale že výsledek je pak ne zrovna nejlepší, to nikoho nezajímá. Nadruhou stranu lepší něco než nic...A ty nesmyslné ekonomické výpočty...
-CH-
Neděle, 27. března 2016 - 08:20:00  
Neregistrovaný host
37.48.49.55
V Brandýse se nedaří dostat do hlukových limitů, takže trať na 200 je stále ve hře.

Jis: Ano, ponechat stavající trať by se mi také líbilo. Z Ústí města na Parník by 3 koleje taky nebyl neřešitelný problém. A nebo tunel z Brandýsa dotáhnout až ke Dlouhé Třebové (s výjezdy pro rychlíky v Ústí), upravit průjezd Třebovou a měli bychom krásný čtyřkolejný úsek s oddělenou nákladní/regionální a dálkovou dopravou. Teď už jen kolik na to nastřádám peněz do prasátka [happy]
Neděle, 27. března 2016 - 08:48:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5497
Registrován: 4-2003
Bubu:V dnešní době je to totální nesmysl. Přeci se to staví na 40 let dopředu. Ono většina staveb poslední dobou se připravuje jako před dvaceti lety. Hlavně čerpat peníze z EU, o to přeci jde, ale že výsledek je pak ne zrovna nejlepší, to nikoho nezajímá. Nadruhou stranu lepší něco než nic...A ty nesmyslné ekonomické výpočty...

V tomto případě je to naopak s výhledem na dalších 40 let, kdy se bude muset nákladní doprava snést na zrekonstruované trati s osobní dopravou. A snižovat propustnost trati jen kvůli tomu, aby osobka jela nepatrně rychleji, je holý nesmysl. Snad někdy v budoucnu budou nějaké VRT, kdy by snad osobní dopravy mohlo ubýt, ale do té doby se všichni musí vejít. Jestliže časem budou mezi Prahou a Chocní dvě dvoukolejné tratě, tak v úseku z Chocně do Třebové bude pouze jedna dvoukolejná trať. To jen pro vysvětlení. V případě, že jsi můj příspěvek pochopil, tak jsem rád, že jsem zamezil další erupci nesmyslů na k-reportu [wink].
Neděle, 27. března 2016 - 11:00:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10838
Registrován: 8-2004
Bubu:
Snad se shodneme, že pro nákladní vlaky a zastávkové osobní to význam nemá. Takže se bavíme o Sp, reálně tedy pouze o úseku HK - Týniště. Těm to k něčemu může být - ale ruku na srdce, na úsporu víc než 1 - 1,5 minuty to nevidím. A to ještě za předpokladu, že ČD (nebo jiný dopravce) si bude ochoten pořizovat vozidla na 160 km/h, když tou rychlostí pojede maximálně 1/3 svých výkonů a ušetří viz výše. (Zatím vídám na mnoha tratích vozidla, která nedokáží jejich parametry využít.)
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba špatným zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Neděle, 27. března 2016 - 15:53:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1659
Registrován: 7-2002
Hroch: Samozřejmě to máte pravdu, nadruhou stranu je to také odklonová trať pro koridor. Ano, kolikrát se použije... Jen abychom za 10 let nebrečeli, že to je kapacitně nedostačující jako teď koridor. Jen by mě zajímalo o kolik by to bylo dražší, když trať je relativně v rovině ve většině úseku. Ono se stačí podívat na paskvil Choceň - UO. To je tragický případ zejména v tom, že se nezachovala rychlost 160 v celém úseku. O stanici Brandýs vzhledem k uspořádání atd raději nemluvím. A oddíl dlouhý 2km je také k pláči.
Neděle, 27. března 2016 - 16:25:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 324
Registrován: 3-2012
http://pardubicky.denik.cz/zpravy_region/podchod-by-vysel-draze-n a-duklu-povede-lavka-20160325.html
Zrušený_petr
Neděle, 27. března 2016 - 16:35:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 67
Registrován: 7-2009
Tak jestli budeme za deset let brečet, že HK - ÚO kapacitně nebude stíhat při 120, tak při 160 bychom brečeli už daleko dřív. Jak už tu opakovaně zaznělo, ta druhá kolej je tam odůvodněna nákladními vlaky. A i kdyby tam měly jezdit odklony osobky z koridoru, tak to byste pak chtěl zastavit nákladku úplně, abyste se tam mohl prohánět s odklony 160? K pláči mi přijde spíš podobné uvažování...
Dnes zrušíme, zítra sešrotujeme, za týden postrádáme.
Neděle, 27. března 2016 - 16:53:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1660
Registrován: 7-2002
Zrušený_petr: proto Brandýs nad Orlicí postavíme na míň než 160, aby mohli jezdit nákladní vlaky ?
Neděle, 27. března 2016 - 17:53:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 769
Registrován: 1-2006
120 je zajímavější z hlediska úrovňových křížení. Případné přejezdy nebudou zavřené tak dlouho kvůli tomu, že se tam jednou za uherský rok prožene odklon traťovou 160-tkou. Tím by mohl být menší tlak na nadjezdy naprosto všude a podobně. Tím by to mohlo být levnější a reálnější na projednání než na 160. Z hlediska úrovňového křížení koridoru v Chocni mi přijde také lépe se k Chocni blížit pomaleji, aby se to dalo rozumně proplétat. Otázkou je i jaké změny v organizaci dopravy by to znamenalo. Nepředpokládám, že by se nějak zásadně měnil stávající koncept, čímž pod dráty mezi HK a Týništěm beztak budou bloudit dieselové Sp na Letohrad a podobně. 120 je v tomto kontextu fér.

Paul2no:

Dovedl bych si to s dostupným zařízením na 120 představit i bez autobloku (ETCS, které se tam časem dostane, nemyslim). Nemyslím si ale, že to tak dopadne. Přecijen případné odklony...

Bubu:

Přečtěte si pár předchozích příspěvků. Třeba dojdete pravděpodobně k závěru, že ten Brandýs, se kterým máte problém, možná nebude. Brod je ještě daleko, tak proč šířit stahováním trenek poplašné zprávy. Uvidíme co s tím ten kravál udělá. Třeba to i dobře dopadne - čistě, bez vynucených prasečin... ;-)
mot
Neděle, 27. března 2016 - 19:29:10  
Neregistrovaný host
46.135.42.9
Tak hlavně začít stavět, nejlíp od Oseka do Hradce. Je tady počítáno s libickou přeložkou?
Libochovičák
Neděle, 27. března 2016 - 20:47:31  
Neregistrovaný host
109.80.118.86
Hroch: Vysvětlím proč jsi mě zklamal předchozím příspěvkem. Ano náklad a Os rychlost 160 km/h nevyužijí, ale proč tu uvažuješ o zrychlence jen jako o Sp, naopak tu vznikne po modernizaci HK - Choceň na 160 km/h a optimalizaci Choceň - Ústí na 130 km/h potřeba nové Ex linky HK - Brno, kterou buď objedná MD nebo ty spoje budou čistě komerční jako Open Access, jelikož jízdní doby bude více než konkurenceschopné i proti D35. Takže nejen vozba odklonů. Uvažovat za 10 let Sp se zastaralou 854 je totální zpátečnictví.
Navíc MD by se mělo snažit trať 020 protlačit do globální sítě TEN-T jako RFC československý koridor! Já bych tam tlačil i PCE - HK.

A ano je hloupost jen optimalizace současné dvoukolejky Choceň - Ústí n/O na 130 km/h. Pojďme nechat současnou trať pro náklady a Os a vybudujme novou rychlou dvoukolejku Choceň - Ústí.

A šel bych ještě dál, vybudoval bych podél D35 novou rychlou dvoukolejku Choceň - Svitavy přes Vysoké Mýto a Litomyšl. S tímto souhlasím s Dušanem, jak to psal kdysi do sekce o VRT. Je potřeba to tu psát a uvažovat o tom.

Jestli je něco plýtváním peněz a dotací, tak je to megalománie tratě 290 a rychlost 160 do provinčního Uničova, kde by místo tohoto za 5,5 mld. postačila bez elektrizace revitalizace Olomouc - Uničov na 120 km/h za 1 mld. jako je prováděna na jiných tratí. Stopněte někdo tu megalománii 290!

Jinými slovy všimněte si, že se v ČR v každé 10letce strčí peníze do zbytečné modernizace jedné trati. V letech 2000-2010 elektrifikace ČB - ČV, 2010-2020 elektrifikace Šumperk - Kouty n/D, 2020 - 2030 elektrifikace Olomouc - Šumperk. Přitom ta Olomouc bude nutně potřebovat optimalizaci Olomouc - Nezamyslice při/po vybudování Brno - Přerov.
Neděle, 27. března 2016 - 20:57:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10842
Registrován: 8-2004
Bubu:
Jen abychom za 10 let nebrečeli, že to je kapacitně nedostačující
Jak píše Zrušený Petr, se 160 km/h budeme případně brečet nad nedostatkem kapacity daleko dříve než se 120 km/h.
proto Brandýs nad Orlicí postavíme na míň než 160, aby mohli jezdit nákladní vlaky ?
Zřejmě se budete divit, ale přísně z hlediska kapacity je naprosto nejvýhodnější ponechat navždy SQ - nebudu-li uvažovat přidávání dalších kolejí.

Souhlasím, že Choceň - MuN bude po zdvoukolejnění VOsek - Choceň průšvih. Ale přidávání dalších kolejí určitě nebude snadné. Sám jsem zvědav, co se komu povede vymyslet (a projednat).
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba špatným zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Neděle, 27. března 2016 - 21:16:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1661
Registrován: 7-2002
Hroch:
To dobře vím, ale to není rozvoj dopravy tím správným směrem na hlavním tahu republikou.}
Neděle, 27. března 2016 - 21:21:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10843
Registrován: 8-2004
Libochovičák:
Můžete mi vysvětlit dvě věci:
1) Proč by případná linka HK - Brno neměla jet přes Pardubice?
2) Proč je potřeba trať určenou prioritně pro nákladku zaflákat dalšími osobními vlaky?

A šel bych ještě dál, vybudoval bych podél D35 novou rychlou dvoukolejku Choceň - Svitavy přes Vysoké Mýto a Litomyšl.
Proč do Svitav, když na Brno přeci bude (jak všichni VRTfans tvrdí) VRT a pro nákladku je důležité MuN?

P.S. Krávy jsme spolu nepásli.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba špatným zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Neděle, 27. března 2016 - 21:35:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 774
Registrován: 1-2006
Hroch:
Tak horkej ten průšvih nebude. Nebude to čistá bezproblémová dvoukolejka. Předpokládám úrovňově do pravobřežky, do koridoru, úrovňové severní zhlaví HK v kombinaci s myčkou a obsazené staniční koleje během uzlů ap.. Sice pomůže a koridor trochu odlehčí, ale moc toho nepustí. ;-)

(Příspěvek byl editován uživatelem Vhd_sl.)
Pondělí, 28. března 2016 - 07:15:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5501
Registrován: 4-2003
Vhd sl:Předpokládám úrovňově do pravobřežky

Očekával bych, že většina vlaků pojede z pravobřežky ve VO směrem na Hradec Králové a hodně se utlumí směr Kolín, čili tady se to vyřeší z větší části nějak samo.

do koridoru, úrovňové severní zhlaví HK v kombinaci s myčkou a obsazené staniční koleje během uzlů ap

Napojení do koridoru v Chocni bude pěkný problém - dovolil bych si říci, že tam je nějaké mimoúrovňové napojení mimo realitu.

Hradec by se vyřešit určitě dal nějak vyřešit, snad třeba takto:

https://mapy.cz/turisticka?mereni-vzdalenosti&x=15.7922477&y=50.1 886104&z=15&base=ophoto&rm=9julAxYc2ifk1fkX00FBfj1fl2fk1f5MJ0fm.N 1fheP0ffBT1CsT0FiY1fj4W0fmSgN0Figb0D--0J4gP1CJgP0AOfI0gibB1U7YNE2 g6nIiX0GzgPNAWYNCCg61BcY0Gyg606wgT1X-YNg6PRngNzPNg6OKngaPOng6O


Nějaké mimoúrovňové křížení na severním zhlaví HK mi také přijde jako zcela nereálná záležitost.....
Pondělí, 28. března 2016 - 08:31:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 775
Registrován: 1-2006
Bram:
Obávám se, že ne. Je-li ve východních Čechách trať s potenciálem osobky na i 15, je to PCE - HK. Ta dvoukolejka je plná v okamžiku otevření, stejně jako hrany v HK. Reálné řešení v HK není. Což je smutné, ale dobré z hlediska dění mezi Chocní a ČT.
Pondělí, 28. března 2016 - 09:12:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5505
Registrován: 4-2003
Vhd sl:Je-li ve východních Čechách trať s potenciálem osobky na i 15, je to PCE - HK.

To bych si nedovolil rozporvat. Ale pokud možno v podobě půlhodiny osobáků a půlhodiny R a Sp.....

Reálné řešení v HK není.

Opravdu? Však to, co jsem navrhoval, není úplně čisté řešení, ale dvě jednokolejné výpomoci od problémového křížení dvou tratí pro zvýšení kapacity a vzhledem ke sklonovým poměrům použitelné spíše jen pro osobní dopravu - zde by sklon dvacet promile nečinil vážnější problémy. Nic víc to opravdu nemá za cíl [wink].
mot
Pondělí, 28. března 2016 - 11:46:34  
Neregistrovaný host
46.135.172.254
Já bych k tomu měl dotaz: s novou 2k je počítáno k odlehčení koridoru (Praha-Kolín-Choceň). Jenže tahle trať vede primárně Děčín-Lysá-Osek, to znamená náklady z Prahy hnát příměstem po 231 do Lysé nebo po příměstském koridoru 011 do Poříčan a pak po 060 do Nymburka. Počítá se tedy rovněž se zdvojkolejněním/zkapacitněním 060 Poříčany-Nymburk?
Zrušený_petr
Pondělí, 28. března 2016 - 12:26:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 68
Registrován: 7-2009
Reálně jde o odlehčení hlavně v úseku Kolín - Choceň, těch nákladů se v Praze nevylíhne nikdy tolik, kolik jich bude ze severních Čech a hlavně od Děčína, kde je potenciál větší části Německa, Beneluxu, Skandinávie vč. velkých námořních přístavů, které fakt asi u nás nikdy nevzniknou...

Těch pár nákladů od/do Prahy doufejme projede po koridoru. Rvát to násilím po 231 by bylo kontraproduktivní.

(Příspěvek byl editován uživatelem zrušený_petr.)
Dnes zrušíme, zítra sešrotujeme, za týden postrádáme.
Pondělí, 28. března 2016 - 14:24:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 142
Registrován: 8-2013
VLAKY Lhota pod Přeloučí 27.3. 2016
Pondělí, 28. března 2016 - 14:45:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 75
Registrován: 1-2013
Taky by mě zajímalo co bude jezdit za spoje pokud budou nasazeny R ve směru Brno-Praha a opačně to by stavěli i v Borohrádku a Čermný?
VáclavK.
Pondělí, 28. března 2016 - 16:01:08  
Neregistrovaný host
81.200.55.6
nádraží borohrádek: Pokud budou zavedeny rychlíky Praha-Brno přes Hradec(což se nejspíš nestane, spíš bych to viděl na rychlíky Liberec - Brno s přepřahem v HK, pokud už by tam musel nějaký rychlík být), tak určitě ani v Čermné, ani v Borohrádku zastavovat nebudou.
Pondělí, 28. března 2016 - 16:13:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1299
Registrován: 12-2007
Když už tady uvažujete o rychlících, tak:
1) Když už by něco od Hradce směrem na Třebovou mělo jezdit, tak neexistuje jediný rozumný důvod, proč by to mělo jezdit přes Borohrádek a ne přes Pardubice.

2) Zapomeňte prosím jednou provždy na slovo "přepřah".
Pondělí, 28. března 2016 - 17:50:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 76
Registrován: 1-2013
jis: asi jste můj příspěvek nepochopil myslel jsem až bude ta dvojkolejka hotová v jednom článku jsem četl o nasazení vlaků vyšší kvality pokud bude trať
postavena na 160 zájem prý už projevil i regiojet.
Pondělí, 28. března 2016 - 18:13:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4687
Registrován: 12-2011
Zapomeňte prosím jednou provždy na slovo "přepřah".

Když on ten přepřah je tak děsně šoto [happy]
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička," řekla.
Pondělí, 28. března 2016 - 19:15:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1300
Registrován: 12-2007
nádraží Borohrádek: Pochopil jsem ho velmi dobře. Jde prostě o to, že jízdní doba Choceň - Hradec bude i po rekonstrukci tratě +- stejná přes Borohrádek jako přes Pardubice. Proč by tedy měl někdo preferovat vedení rychlíků (nebo dokonce vlaků vyšší kvality) přes Borohrádek, když Pardubice jsou asi 30x větší?

Regiojet? A jste si jistý, že nemluvili pouze o úseku Praha - Hradec? [uhoh]
Pondělí, 28. března 2016 - 19:48:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 777
Registrován: 1-2006
Bram:
V okamžiku, kdy je schválená studie proveditelnosti, je jasně daný (a víceméně neměnný) rozsah záměru včetně předpokládaných nákladů. Z tohoto pohledu, zvláště s přihlédnutím k rozpracování PCE-HK, je zřejmé co v HK reálné je a co ne.
Jinak jasně, jde toho vymyslet mnoho a něco by mohlo mít i zajímavé výsledky, ale okamžik, kdy to někdo promýšlel, už je fuč.
dvx
Pondělí, 28. března 2016 - 19:54:28  
Neregistrovaný host
194.228.169.254
Jis: Pardubice mají dálkových vlaků dostatek. Rozhodně je jasné, že IC nebudou stavět v Borohrádku nebo dokonce Čermné, ale Týništi si představit dokážu, ne ani kvůli velikosti, ale jako přestupní uzel ze dvou okresních měst.
Pondělí, 28. března 2016 - 20:06:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 77
Registrován: 1-2013
dvx: já si myslim že minimálně 2-3 rychlíky v Boro stavět budou protože už to tady jednou bylo (co si pamatuju tak minimálně od roku 1990 až 2006) a bude to zas
St.3
Pondělí, 28. března 2016 - 20:45:40  
Neregistrovaný host
193.86.204.222
Jenom abych byl v obraze, co prosím znamená zde v diskuzi použitá zkratka MuN?
Pondělí, 28. března 2016 - 20:47:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 78
Registrován: 1-2013
St.3: to by mě taky zajímalo a ještě VRT
pro líné hledače
Pondělí, 28. března 2016 - 21:03:35  
Neregistrovaný host
88.103.221.23
MuN - městečko u nádraží - Česká Třebová

VRT - vysokorychlostní trať
Nechic
Pondělí, 28. března 2016 - 22:18:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1700
Registrován: 4-2010
Dnešní Landek byl vyzivny https://youtu.be/Q9RN73dg3OU
St.3
Pondělí, 28. března 2016 - 22:28:29  
Neregistrovaný host
193.86.204.222
pro líné hledače:
no díky, ale s tou leností bych byl opatrný. Zkratka VRT je bez diskuse. S MuN je to horší a nemyslete si, že než jsem zde položil dotaz na MuN, tak jsem nikde nehledal. Vzhledem k tomu, že MuN je zřejmě nějaký rádoby vtipný šotovýmysl, google si s tím moc rady neví, proto jsem se, až jako poslední možnost zeptal zde.
Nechic
Úterý, 29. března 2016 - 07:28:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1701
Registrován: 4-2010
Edit já dal blbý odkaz. Tohle je ten správný https://youtu.be/5WXb3Vfjq3o
Radekedar
Úterý, 29. března 2016 - 10:02:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2079
Registrován: 6-2008
zhledem k tomu, že MuN je zřejmě nějaký rádoby vtipný šotovýmysl, google si s tím moc rady neví, proto jsem se, až jako poslední možnost zeptal zde.
Ale notak [happy] https://goo.gl/U6uebR
www.atlasvozu.cz
Libochovičák
Úterý, 29. března 2016 - 13:49:27  
Neregistrovaný host
109.80.118.86
Hroch a částečně i JIS: Dle JŘ je Brno - PCE - HK 173 km, Brno - Choceň - HK 161 km, o 12 km kratší. Pardubice již dnes obstojné spojení s Brnem mají, Hradec nikoliv, při srovnatelné kvalitě a rychlosti tratí 010 a 020 se rozdíl 12 km projeví na cestovním času a možná i na ceně jízdenek, čili by IC Brno - Hradec bylo rychlejší po 020 než po 010.
JIS sice psal, že to bude časově nastejno, ale zároveň taky psal že neviděl studii proveditelnosti. Já věřím, že tu poptávka po spojení vznikne, ať už objednávkou MD nebo komerčními spoji. Nemějme slovní spojení Open Access za sposté.
Zavedením IC v každém směru jednou za hodinu, nemohu nijak zvlášť ohrozit nákladku a propustnost moderní dvoukolejky, do výpočtů propustnosti trati se pouštět nechci. Naopak byste mi tu mohli psát, že kdybych je chtěl vést přes PCE, tak bych blokoval kapacitu 010.
Škodit nákladní dopravě opravdu nemám v plánu, což potvrzuje můj návrh zařadit 020 do RFC československého koridoru.

Hroch: Proč novou spojku Choceň - Svitavy a její přínosy, tam v sekci VRT souhlasím s Dušanem a Apollem.
Navíc já se na VRT dívám tak, že nám prostě musí pomoc řešit kapacitní problémy. Čili ačkoliv nejčastěji využívám trať 090, přiznávám, že jako první bych nezačal budovat Praha - Lovosice, ale RS5, které nám bude řešit kapacitu 010, o cca 10 možná 15 min zrychlí Praha - Pardubice, zrychlí rapidně do 1 hod Praha - Hradec. RS5 + spojka Choceň - Svitavy nám umožní stlačit jízdní dobu Praha - Brno pod 2 hod, což už je akceptovatelný čas.
Při budování dálnice a VRT je podstatný rozdíl a to, že při postupném budování dálnice po 10 km se lepší silniční síť postupně, zatímco VRT Praha - Brno by přinesla přínos až po vybudování, a to je otázka, zdali dlouhou štreku zvládne ČR v rozumném čase financovat a stavět. V nížinách se staví jednodušeji a levněji než přes vysočinu.

Hroch: Ano, pravda, krávy jsme spolu nepásli. Já tu tykám všem, pokud požaduješ, budu ti vykat, nicméně bych ti chtěl říct i přes tykání, mám vůči tobě respekt a považuji tě za vzdělaného a vysoce kvalifikovaného odborníka na drážní dopravu, tvoje příspěvky jsou po odborné stránce kvalitní a mají jednoznačně přínos pro toto fórum, byť se spolu někdy neshodujeme. Jestli chceš můžeme se domluvit, vyber v metropoli minipivovar, vem třeba kolegy a zajdem na pivko [jidlo].
Úterý, 29. března 2016 - 14:35:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1301
Registrován: 12-2007
Nemějme slovní spojení Open Access za sposté.

Vy si opravdu myslíte, že někdo bude provozovat komerční vlaky Hradec - Brno?? [uhoh] V tom případě doporučuji se blíže seznámit s ekonomickou realitou.
mot
Úterý, 29. března 2016 - 15:27:14  
Neregistrovaný host
46.135.217.21
Možná by provozoval, v pátek a v neděli odpoledne. Myslím, že v dnešní době e-fízlování jsou ty přepravní proudy vcelku snadno spočítatelné.
Úterý, 29. března 2016 - 15:43:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3249
Registrován: 8-2012
Možná by provozoval, v pátek a v neděli odpoledne
...a zbylých pět dní mu bude souprava stát někde v kopřivách, zatímco všechny platby leasingu a pod. poběží celý týden. Jo, to bude kasaštyk.
(Ono ta nádražníky oblíbená mantra o "vyzobávání rozinek" fakt není žádné terno...)
informuji vás, že své podezření na vaše opakované páchání trestného činu pomluvy prostřednictvím tohoto internetového diskuzního fóra dle § 184 zákona č. 40/2009 Sb. v platném znění vůči mně, dalším osobám i obchodním partnerům společností, pro které pracujete, jsem předal studentům práv a stáváte se součástí jejich projektu
mot
Úterý, 29. března 2016 - 16:50:05  
Neregistrovaný host
46.135.180.10
T.H.: Asi jste mě nepochopil, myslel jsem to totiž jako Vy, leč dopodrobna nedopsal. Právě proto to nikdo provozovat nebude.
Úterý, 29. března 2016 - 18:32:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 242
Registrován: 5-2013
Jis aj. k VO - HK - Choceň
SP je schválená tak, že HK - Týniště studie uvádí 120 km/h, ale posuzovací i schvalovací protokol požadují v PD/DÚR prověřit/zapracovat mj. zvýšení rychlosti na 160 km/h. ETCS navržené tak jako tak je, "těžký" svršek UIC60 taky, směrově je trať přímá, takže jde "jen" o dobu uzavření přejezdů.

Týniště - Choceň má být i směrově na rychlost do 120 km/h, návrh na stošedesátku by znamenal jiné trasování, tedy vyšší náklady, pro něž se dost těžko dá najít přiměřené zdůvodnění - má to být v této části především nákladní variantní trasa k 1. TŽK.

Odbočení v Libici z pravobřežky má být mimoúrovňové.

Město Hradec Králové v konceptu nového územního plánu ve var. II navrhuje zrušení trati Plačice - HK hl. n. a její přesměrování po plačické spojce a přes Malý Březhrad do souběhu/peáže s trati od Pardubic, další vývoj může být zajímavý...
Úterý, 29. března 2016 - 18:43:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 79
Registrován: 1-2013
Jis: pokud bude trať udělaná na 160 tak ano. regiojet už projevil o nově vedenou trasu zájem.
Úterý, 29. března 2016 - 18:51:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5518
Registrován: 4-2003
Vhd sl:Jinak jasně, jde toho vymyslet mnoho a něco by mohlo mít i zajímavé výsledky, ale okamžik, kdy to někdo promýšlel, už je fuč.

Vzhledem k tomu, co zde píše K.A.F., tak to asi úplně uzavřené ještě nebude......
Úterý, 29. března 2016 - 20:12:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 778
Registrován: 1-2006
K.A.F.:
Nevim proč, ale ze slova zajímavý začínám mít poslední dobou osypky. Asi stárnu...

V tom územním plánu (díky za odkaz, zatím jsem neměl tu čest + mám osobní důvod se zajímat) v dopravě zůstávají i další květy, na které doufám nebude mít HK prostředky. Přivést tranzit do sídliště typu Moravské Předměstí, to se hned tak nevidí. V kontextu rozumím, ale nějak s představami místních architektů neladím...

Bram:
Otázka je, jestli je to pozitivní nebo ne. Ono se stačí podívat na nálady březhradských v souvislosti s Pohřebačkou. Co se jim nabídne příště? Aspoň bude kde šetřit, možná i na léta, a v OPD2 zbude na jiné, realizovatelné...
Úterý, 29. března 2016 - 21:45:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1302
Registrován: 12-2007
nádraží borohrádek: Dobře, tak já vás v tom nechám...
Úterý, 29. března 2016 - 23:06:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 148
Registrován: 5-2014
AWT-pro slinek,slínek,do Prachovic.


V popředí H.Městec-Chrudim