Diskuse K-report » Archiv 2016 » Železnice » Maďarsko a Balkán » Archiv diskuse Maďarsko a Balkán do 04. 11. 2016 předcházející | další

Archiv diskuse Maďarsko a Balkán do 04. 11. 2016

dolů
   autor příspěvek
El_ron_de_cuba
Sobota, 01. října 2016 - 10:40:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 452
Registrován: 2-2004
Zdravím. Pár informací telegrafickyz BDŽ, ale nevím, jestli to letos ještě někomu pomůže.
Během čtyř dnů v Sofii měli večer problém vypravit včas nočáky. V průměru cca +30m´. Mezi Sofií a Mezdrou probíhá postupná modernizace. Aktuálně jeden mezistaniční úsek + půlka stanice. Vzhledem k jízdě mezistaničně je výsledné zpoždění velmi nahodilé. Od pár min až k hodině + to co si přivezou od východu. Některé osobáky se potom operativně odříkají. Proběhly nějaké změny, ale nejsou zapracované ani v pédéefku KJŘ ke stažení na webu BDŽ.
Pro ilustraci dva příklady zpoždění.
R Sofia - Karlovo - Burgas: V Sofii přistavena mašina na soupravu v čase odjezdu. Sofia +10´, Tulovo (díky pomalým a křižování) +55´.
Bononia/Traianus: V Sofii přistavena souprava +15´, odjezd +30´, Vidin příjezd +10´, odjezd +35´, Craiova +30´, dále i přesto, že jsme pořád jeli (dva jednokolejné provozy jsme projeli nahladko) a měli přednost při křižování, tak v Timisoaře +75´. Protisměrná Bononia nestihla nočák ve Vidinu a byla na soupravě ranního R do Sofie a tedy zpoždění min. 5hod - dle průvodce lůžka častá situace. START nemá dostatek WL a tak v třídenním oběhu Bononie je většinou jedno Bc.
Sobota, 01. října 2016 - 22:51:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5140
Registrován: 12-2011
Já tě také zdravím, v té protijedoucí Bononii jsem zrovna byl [happy]

Do lůžkového vozu jsem nastoupil v Aradu, a zcela nečekaně jsem byl jedinný cestující. V lehátku bylo asi pět lidí, chyběla bulharská sedačka, takže od Golenti do Sofie byli dva sedačkoví cestující (víc jsem jich neviděl) v lehátku. Vlak lomcováním v rumunskách horách nabral velké zpoždění, z Craiovy jsme odjížděli +55 minut. Z Craiovy do Golenti vlak lomcuje po příšerném svršku, šance na usnutí nulová.

V Golenti již netrpělivě vyčkával bulharský Faur. Sulzer s jedním vozem do Calafatu, který byl úplně prázdný, odlomcoval na zhlaví, Faur najel na soupravu, Sulzer se vrátil na vedlejší kolej. Rumunský celník jen projde, nad dokladem jen mávne rukou, a tak to má být. Z Golenti odjíždíme první před Sulzerem.


Dojedeme do Vidinu, celníci přijdou do kupé, vezmou občanku, zeptají se, proč a kam jedu, co kúřím a co piju, a odejdou. Po posunu soupravy hned vrací doklady, takže Solitare asi tentokrát nepařili [biggrin] (viz zde). Zatahuju roletu, a jdu spát. Probudím se v pět, vlak stojí, odhrnu roletu, a vidím Vidin [biggrin] Za plotem stojí protijedoucí Bononia s výše zmíněným Bc-čkem, ve kterém dokonce někdo je. Je jasné, že pojedeme až na prvním ranním rychlíku s příjezdem v půl jedenácté, tudíž pět hodin zpoždění. Mně to ale vůbec nevadí, desetihodinový přestup v Sofii se mi zkrátil na pět hodin, a ještě jsem získal další hodiny spánku navíc a potřebnou energii pro další cestu tam, kde vládne OSE - ale o tom až po reklamě [happy]

Sofia je otřesné město, kdo tam byl, určitě mi dá za pravdu. Největší fail byl, když jsem se dozvěděl, že lístky na metro neplatí na tramvaje a trolejbusy [crazy][crazy][crazy] Nicméně do centra jsem šel, sídlo bulharské komunistické strany, památník sovětské armády nebo Národní palác kultury jsem si nemohl nechat ujít.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Pružinskij
Neděle, 02. října 2016 - 10:04:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1076
Registrován: 4-2015
Obě zprávy z Bulgaristánu jsou zajímavé, ale s hodnocením Sofie nemohu souhlasit. [nene][nene]
Myslím, že má svého genia loci, jen ho uchopit. Jo, v devadesátých letech, po ekonomickém krach Bulharska v pol. 90 let byla opravdu šedivá a možná i částečně divoká (v R Bukurešť - Istanbul se běžně okrádali západní turisté, protože lidi měli fakt bídu).
Ale dnes mi přijde fakt zajímavá, s krásnou polohou pod Vitošou. Uvažuji o prodlouženém víkendu před vánoci buď právě tam nebo např. v Kyjevě. Extra zajímavý tramvajový provoz (myslím, že splítka dosud splítkuje), velmi dlouhá lanovka na Vitošu, duch Orientu...
West code was broken.

El_ron_de_cuba
Neděle, 02. října 2016 - 11:27:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 453
Registrován: 2-2004
My byli v Sofii jen tři dny, ale pocit z města stejný, jako kolega Pružinskij. Doporučil bych jak město, tak Vitošu s kabinkovou i sedačkovou lanovkou. Navíc lze lístek na tram/tbus/bus koupit bez přirážky u řidiče a využívají toho i místní. I revizory jsme potkali.
Neděle, 02. října 2016 - 19:58:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2798
Registrován: 9-2007
Mi byli v Sofii jen na noc, mezi cestou z Bělehradu do Rodop. Pohyboval jsem se snad jen v okolí nádraží a pak jsme se projeli metrem. To mi přijde daleko hezčí, jak to pražské, s takovým balkánským kouzlem. Já Sofii asi úplně hodnotit nemůžu, ale ta oblast, kde jsem se pohyboval, se mi líbila, byla moderní, ale zároveň měla své kouzlo a šlo poznat, že jsem na Balkáně.
NORTHSHOOT
Můj cestovní blog[happy]
Neděle, 02. října 2016 - 21:55:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2803
Registrován: 9-2007
Abych se doplnil, myslel jsem moderní stanice. Ty mi přijdou velkolepější a hezčí, než třeba Áčko do Motola. Nic proti zbytku Áčka, na to nemá nic... [happy]
NORTHSHOOT
Můj cestovní blog[happy]
Neděle, 02. října 2016 - 22:43:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 420
Registrován: 1-2004
Když už jsme u toho Bulharska, pár snímků (s omluvou za mobil, foťák jsem zapomněl doma[happy])

Tak tady už je sláva dávno za námi a doba přímých vozů z Prahy či Moskvy v nenávratnu...



Mohutná budova zeje prázdnotou, jízdní řád tomu odpovídá



Podchod pod čtyřproudou silnicí slouží jako opravna aut a schody do přednádražního protoru, haly i na první nástupiště jsou zabedněné
Neděle, 02. října 2016 - 23:03:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 421
Registrován: 1-2004
A na přechodu to vypadá stejně poklidně, dle obsluhy jezdí přes hranici tak 1-2 vlaky týdně, spíše "pp".


Ani spací vagon do Sofie, který si v Dobriči "vydupali", to nevytrhne.


A o "kousek" dál jeden ze zajímavých cílů. Vlaková četa se o sebe umí postarat:


Na opačné straně hlavní trati překladiště zatím funguje, i když počty vagonů budou asi mizivé.


Odbočka do Velene zarostlá, stejně jako vlečka do Velenského překladiště a jaderné elektrárny na břehu Dunaje.
Pondělí, 03. října 2016 - 08:25:00  
Moderátor
Číslo příspěvku: 14869
Registrován: 11-2005
Ty mi přijdou velkolepější a hezčí, než třeba Áčko do Motola.

No to každopádně.

Twix
Pondělí, 03. října 2016 - 18:23:50  
Neregistrovaný host
108.171.129.188
Miroslav_Zikmund: Teď už to můžu také potvrdit, na přechodu Vršac úplně bez problémů - nakonec jsem to tedy jel opačným směrem, tj. Timisoara - Beograd, ale ani v protisměru to nijak dramaticky nevypadalo. Přes čáru jelo cca 10 lidí, většinou asi Srbů (odpolední spoj), všechno jelo načas (rezervy tam jsou značné), jediné co bylo k pláči byl stav nádražní budovy ve Vršaci. Na případné davy uprchlíků je stanice Stamora Moravita dimenzovaná tedy dostatečně - plot v polovině, přijímací budova s přepážkami a tunelem skrz plot do nádražní budovy...

El_ron_de_cuba
Pondělí, 03. října 2016 - 20:47:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 454
Registrován: 2-2004
Ještě jsem zapomněl na jednu podstatnou věc. Některé rychlíky přes Plovdiv (které to nemají označené v JŘ) jsou povinně místenkové. Při koupi lístku dostanete automaticky místenku a k síťovkám byla za tuším 0,5 leva. Lidé čísla míst na místenkách dodržovala, ale ve voze nebyla označená lístečky.
92 54 2 754.016-4
Úterý, 04. října 2016 - 15:47:34  
Neregistrovaný host
90.181.44.188
Mně osobně se taky Sofia nezdála nijak odpudivá. Naopak bych řekl, že co se týče čistoty a udržovanosti centra města, máme se nad čím zamýšlet. Hlavní nádraží je po čerstvé opravě, přednádražní prostor je sice trochu slabší, ale zase to srovnejte s tím, co vidí cizinci u nás, když vypadnou z hlavního v Praze do "šervůdu" nebo v Brně do toho hnusu plného pochcaných feťáků a bezdomovců.


Ale i tak se mi daleko mi líbil Plovdiv.
Hon
Středa, 05. října 2016 - 15:29:52  
Neregistrovaný host
80.92.250.254
Nemá někdo tušení, jak to vypadá s revitalizací a elektrifikací úseku Kraljevo-Stalać?
Pátek, 07. října 2016 - 07:59:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2017
Registrován: 10-2008
Netuší někdo prosím, jak to vypadá s nákupem jízdenek v Curtici a jestli je teoreticky možné tam koupit Balkan FP?
To mi teda vysvětlete. Chcete letět na kouzelném koberci za králem bramborových lidí a prosit ho, aby vás propustil, a tvrdíte, že jste úplně zdraví?!
Xaver Modrý
Pátek, 07. října 2016 - 08:15:59  
Neregistrovaný host
37.188.232.102
Proč s tím nepoćkáte do Aradu, kde to 100% půjde?
Pátek, 07. října 2016 - 08:27:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2018
Registrován: 10-2008
Jelikož je tam jen 8 minut na přestup a další spoj jede moc pozdě.
To mi teda vysvětlete. Chcete letět na kouzelném koberci za králem bramborových lidí a prosit ho, aby vás propustil, a tvrdíte, že jste úplně zdraví?!
Pružinskij
Pátek, 07. října 2016 - 10:04:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1102
Registrován: 4-2015
Osmiminutové přípoje v Aradu bych si vůbec neplánoval. Stačí jedna výluka nebo zákrok orgánů na hranicích a přípoj máte v rektu. A zrovna koridor z Bp do Aradu a dále je v celkové rekonstrukci, takže se nespoléhejte vůbec na nic.
West code was broken.

Pátek, 07. října 2016 - 11:30:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2019
Registrován: 10-2008
To není přestup, ale jen pobyt IC Transsylvania[biggrin]
To mi teda vysvětlete. Chcete letět na kouzelném koberci za králem bramborových lidí a prosit ho, aby vás propustil, a tvrdíte, že jste úplně zdraví?!
Sobota, 08. října 2016 - 05:57:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5150
Registrován: 12-2011
Největší jistota bude jet dřív, takovéto riskantní nákupy bych raději neuvažoval.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Neděle, 09. října 2016 - 21:14:57  
Moderátor
Číslo příspěvku: 14871
Registrován: 11-2005
Už se v té Curtici jezdí po novém?

Fotky z dálkoviny Curtici - Arad (1.9.2016)
foto, 2, 3, 4
Středa, 12. října 2016 - 14:13:05  
Neregistrovaný host
37.188.185.154
BFP se da koupit na jednom miste v Budapesti.Nevim bohuzel kde,ani zda cena je normalni,ale na oboji vam jiste odpovi po dotazu na webu v anglictine.Nebo sdeli na Keleti na mezinar.pokladne-meli tam tisteny seznam asi 8 prodejnich mist a jedno zakrouzkovali jako moznost nakupu BFP.Stejne si asi musite nechat v Bp rezervu,jen blbe muze byt,ze to bude nejake Po-Pa do 16h.Pokud (nekdo) zjistite podrobneji,napiste.
Středa, 12. října 2016 - 14:18:37  
Neregistrovaný host
37.188.185.154
ps: prispevek Intelpetr ctu pozde,tak je mozne,ze ukonceni prodeje je pravda.Moje info je ze zari 2015,a dneska rano jsem se,blbec,na Keletce neoptal.
Čtvrtek, 13. října 2016 - 17:49:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 85
Registrován: 9-2015
Smutný konec nádraží ve Vloře.
Cristal
Čtvrtek, 13. října 2016 - 23:46:12  
Neregistrovaný host
46.13.161.26
Takže to s tou Albánskou železniční sítí vypadá opravdu tak špatně? Žádné vyhlídky do "lepšího" budoucna? Je to škoda. Mělo to tam všechno své osobité kouzlo...
Pátek, 14. října 2016 - 18:59:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4283
Registrován: 4-2003
Mirek_Zv.:
"Smutný konec nádraží ve Vloře."

Jak konec? Oni už to tam definitivně zařízli? Já tam vlakem dojel ještě letos v červnu...
Pátek, 14. října 2016 - 20:05:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 231
Registrován: 10-2006
V Srpnu jsem byl v Drači u odjezdu vlaků 1) do Librahzdu 2) do Vlore

lávka
Sobota, 15. října 2016 - 21:21:04  
Neregistrovaný host
94.112.11.111
...několik poznámek a postřehů z naší cesty po Albánii, druhá půlka září 2016. Stav železniční sítě je horší, než člověk zná z fotogarafií, chaos, špína, zmar. Informace pro cestující, občas moderní vitrínky s jízdními řády, jindy cedulka psaná rukou, jinde nic...Chtěli jsme pjet a využít k dopravě celou síť... Shkoder-21.9.nádraží budova uzamčená, dle sdělení 2 zaměstnanců v dopravní kanceláři osobní vlaky prý nejezdí od 10.2016, na náš dotaz proč, jen pokrčení rameny, prý trať je ve špatném stavu, nejsou lidi(?), není lokomotiva, hm...dvě za 4kolejí ve stanici byli obsazeny zdevastovanými osobními vozy, některé z nich měli psanou revizi(?) do roku 2013. Na další dotaz nám uvedli, že na ostaních tratích se prý jezdí. Další pokus využít železnice dne 22.9.na předměstí Tirany-nádražíčko Kashar. Výpravní budova moderní, z unimobuňky, nový peron. Jízní řády v nové vitrínce obsahují odjezdy vlaků z několik tratí, hrnu se koupit jízdenky...zaměstnanec drah mi jen suše odvětí: NO TRAIN, a více se s námi odmítá bavit, naprosto naše dotazy a mapu v ruce ingnoruje a jde s kamarádem hrát domino[happy]Bývalá a nyní zrušená trať do centra Tirany hned za Kasharem úspěšně zarůstá křovím. Třetí pokus-nádaží Durres. Konečně...tři čmeláci na obzoru, jeden odstavený, dva v čele dvouvozové soupravy jedoucí NĚKAM!! Konečně!! Pojedeme kamkoli...Strojvedoucí nám neumí odpovědět kam a kdy jedou, píše mi to na papírek, cílová stanice Elbasan-odjezd za hodinu. Honem pro zásoby a pivo na cestu. Koupit jízdenky v pokladně s udivenou pokladní, že někdo chce jízdenku, pokladní okénko,jak střílna v řopíku vz.36. Na přístavní město je kolejiště malinké, jeden peron...odstavených je zde několik zdevastovaných osobních vozů a jeden čmelák. Strojvedoucí nás zve na prohlídku lokomotivy a stanoviště. Pivko pro něj, jako odměnu radostně přijímá. Jízdní řády v Durres nic neříkají, zda se po ostaních tratích v Albánii jezdí...Zda je v provozu poslední trať do Vlory se nám nepodařilo nikde zjistit, ale nic tomu v ten den nenasvědčovalo. Nyní náš cíl byl Elbasan. Vlak tvořily dva docela čisté, nicméně značně rozbité vozy a dva čmeláci v čele. Rychlost cca 20-30km/h po celou dobu trasy. Stanice v naprosto katastrofálním stavu, cestou nebylo jedinné funkční světelné návěstidlo, nákladní doprava snad jen z přístavu v Durres, manipulační koleje odpojené, zrušené, zarostlé. Na jedné straně našeho vagonu zcela chyběla skla oken,na straně druhé-někde i rozbitá skla zůstala.Průvodčí však nesmírně milá a usměvavá. Cestou jsem málemschytal při vyhnutí z rámu okna použitou plínkou, kterou někdo vyhodil oknem rovnou do kolejí. Wc bylo uzamčeno, pivo muselo ven za jízdy otevřenými dveřmi. Večerní příjezd do na poměry železnic v Albánii značně rozlehlé stanice Elbasan : uklízečky s hadry a vodou zkouší vlak zkulturnit, pár týpků se židlí místo štaflí, vybyvených kladivem a šroubovákem a několika plexiskly se pokouší nahradit vytlučená okna...Atmosféra večerního Elbasanu je půvabná, ne však sdělitelná...
D-Zug
Neděle, 16. října 2016 - 12:23:40  
Neregistrovaný host
46.13.92.124
lávka: Nějaké to foto by nebylo? My tam byli v roce 2013 jak v Drači tak v Tiraně a to se jezdilo i do Skadaru.
lávka
Pondělí, 17. října 2016 - 11:00:28  
Neregistrovaný host
80.188.218.92
Albánie: Durres - nádraží 22.9.2016
lávka
Pondělí, 17. října 2016 - 11:08:59  
Neregistrovaný host
80.188.218.92
Albánie: Durres


Pondělí, 17. října 2016 - 12:58:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 86
Registrován: 9-2015
No tak to jste mě dostali. Při průchodu nádražím ve Vloře jsme prostě předpokládali, že nádraží je uzavřeno už několik let. Když jsem říkal, že zamčená nádražní hala vypadá celkem zachovale, přítelkyně poznamenala, že ji možná (po uzavření provozu) používali ještě nějakou dobu jinak.

Ale když o tom přemýšlím, podle fotky jízdního řádu z Drače má vlak ve Vloře pobývat 18:30-5:45 a mimo tuto dobu tam stojí jen ta lehce vyhořelá souprava a tedy těžko posoudit, jestli provoz zanikl nebo ne.
Ostatně, třeba se to týkalo i Kasharu, pokud jste tam byli někdy mezi 8:30-cca 16, a možná i Škodry, pokud jste tam nebyli ráno před 5:45.
Tak třeba to přece neumřelo ještě úplně.

Každopádně jsou to blbci, že se nepokusí to zachránit, a jestli to zanikne a nedají na trasy tratí stavební uzávěru, tak si budou za 10 let rvát vlasy nad svou vlastní blbostí.
Tirana se 700 000 obyvatel má jedinou(!!) silnici, která ji spojuje se severem, jihem a západem (Drač) země) - dálnici do Drače s odbočkou na Škodru mezi centrem a nádražím Kashar (druhá silnice existuje, ale taky jde do Drače). Ten čtyřproudý (2x4) kilometr dálnice je už dnes celodenně ucpán, a pokud předpokládám, že 2017 i 2018 se může počet aut v zemi každoročně zdvojnásobit, nebude možné Tiranu po silnici přejet, resp. to bude záležitost na MNOHO hodin. (Nová výstavba to VČAS nezachrání, takže pozor při cestách přes Tiranu, raději možná od Škodry propojkou na Drač (ale furgony tam dnes ještě asi moc nejezdí).
A i jinde v zemi se budou jízdní doby po silnici v příštích letech skoro určitě dramaticky zvyšovat.

Kdyby překonali dnešní krizi a podařilo se jim vlaky zachránit, rekonstruovat na řekněme 80km v hodině a jezdit v hodinovém taktu (a zprovoznit aspoň 2x denně Podgorica-Škodra), mohla by jim železnice hodně pomoct - trasovaná je v těch rovinách docela šikovně.
Jenže svět nestojí na "kdyby", tak asi plačme nad smutným osudem albánské železnice.
Pondělí, 17. října 2016 - 13:23:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 87
Registrován: 9-2015
Tady se nicméně píše, že zkrácení na Kashar by mohlo být součástí nějakého plánu, nejen jak získat prostor pro paralelní výpadovku na Škodru (ke zdvojení toho pekelného úseku, co popisuji výše), ale i pro výstavbu nového železničního terminálu s přestupem na MHD:
http://www.europetrainsguide.com/Countries/Albania/Albania-HSH.ht ml
Kéž by to byla pravda.
Pondělí, 17. října 2016 - 17:29:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2020
Registrován: 10-2008
Zkušenost s nákupem Balkan FlexiPassu v Oradei 13.10.
Pokladní uměly rumunsky nebo francouzsky, asi 10 slov anglicky.
Vydání B. FP pro ně bylo na úrovni vystavení povolení odstřelu pandy v zakázaném městě, i když jeho leták měly na okně.
S občanským průkazem/ID států evropské unie se zřejmě setkaly poprvé, stálo to asi deset minut přemlouvání, že je to taky "passport"
Po asi půlhodinové operaci vydávání jsme se dozvěděli, že karty ani eura neberou, takže na to padla většina hotovosti lei.
Na druhou stranu, ve vlaku už problém nebyl, ač jsme ho zřejmě nevyužili dle návodu[lol]
To mi teda vysvětlete. Chcete letět na kouzelném koberci za králem bramborových lidí a prosit ho, aby vás propustil, a tvrdíte, že jste úplně zdraví?!
Pondělí, 17. října 2016 - 18:21:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5170
Registrován: 12-2011
Byli jste na stejné stanici jako já? Karetní terminál byl propagován vývěskou na kase, alespoň u té mezinárodní. Jestli náhodou balkánec za okýnkem nebyl až moc pohodlný, a nechtělo se mu s tím sr*t. Pro případ jazykové bariéry používám papírky a tužku, když se to napíše, tak to většinou pochopí.

Co myslíte tím, že jste vlak nepoužili dle návodu?[blush]

(Příspěvek byl editován uživatelem intelpetr.)
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Pondělí, 17. října 2016 - 20:31:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2021
Registrován: 10-2008
Ano, v "mezinárodní" pokladně[proud] Na okénku byl nějaký ručně psaný papírek. Zřejmě, že ten terminál nefunguje[biggrin]
Tady nám naštěstí pomohla jedna starší paní, co uměla anglicky a přetlumočila to do rumunštiny, ale byl to porod[lol]

Na obálce totiž byl nějaká ta formulka, že se jízdenka v zemi zakoupení smí použít jen pro cestu k hraničnímu bodu, ovšem nikoho ta vypisovaná trasa neinteresovala a spokojil se s jízdenkou[satan]






To mi teda vysvětlete. Chcete letět na kouzelném koberci za králem bramborových lidí a prosit ho, aby vás propustil, a tvrdíte, že jste úplně zdraví?!
Čtvrtek, 20. října 2016 - 00:18:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5173
Registrován: 12-2011
Malá exkurze do Řecka.

V 15:20 má odjet rychlík ze Sofie do Thessaloniki. V 15:30 stále nemáme lokomotivu [lol] Naštěstí po nějaké době dojede zpožděný rychlík od Černého moře, a jeho lokomotiva přechází na tento vlak. V 15:57 odjezd.


V Kulatě následuje mimořádný přestup do soupravy TrainOSE, která je tvořena dvěma luxusními vozy Amz. Poté vlak dojede do stanice Strimon, kde očekává na příjezd rychlíku ze směru Alexandroupoli.


Ten však nikde, následuje nekonečné čekání. Když se konečně ukáže, lokomotiva z Kulaty přirazí dva vozy na konec soupravy, následně ji objede a přidá se na přípřež. V této podobě pak vlak pokračuje do Thessaloniki, kam přijíždíme se 155 minutami zpoždění. Lokomotivy objedou soupravu, přirazí se autovůz, a hurá přes noc do Athén. Já však uháním na hotel.


Další den vyřážím do Athén. Cesta je mimořádným zážitkem, který je okořeněn sledováním výstavby nové trati přes hory. Někde je dostavěno, jinde ne.


Cestou křižujeme i protijedoucí IC z Athén do Thessaloniki


Athény hlavní nádraží. Totální Balkán, člověk by neřekl, že je to hlavní nádraží v hlavním městě. Chci si udělat fotku, avšak začíná startovat security, že se to nesmí. Zřejmě aby svět neviděl, jak jsou řecké železnice v [zadnice]. Bouchnu fotku a jdu na Akropoli.


Návrat domů byl taky veselý. Měl jsem letenku z Thessaloniki do Budapešti, ale nebylo se jak dostat na letiště, neboť MHD byla ve stávce [crazy][crazy][crazy] Nezbylo nic jiného než si vzít taxík.

Ať žije Balkán[pozor]

(Příspěvek byl editován uživatelem intelpetr.)
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Z F J
Čtvrtek, 20. října 2016 - 11:45:32  
Neregistrovaný host
62.141.0.146
intepletr: Athény hlavní nádraží. Totální Balkán, člověk by neřekl, že je to hlavní nádraží v hlavním městě.

Copak athénské nádraží (Athinai Larissa) ještě jde. Mnohem "lepší" je nádraží v miliónovém městě Patras - nádraží v průměrné české vesnici je větší [happy]
http://www.trainose.gr/en/passenger-activity/suburban-railway/pat ras-suburban-railway/
FS
Čtvrtek, 20. října 2016 - 11:54:47  
Neregistrovaný host
88.100.180.3
intelpetr 5173 - Malá exkurze do Řecka.
/ a taky ČEZska /

V 15:20 má odjet rychlík ze Sofie do Thessaloniki. V 15:30 stále nemáme lokomotivu Naštěstí po nějaké době dojede zpožděný rychlík od Černého moře, a jeho lokomotiva přechází na tento vlak. V 15:57 odjezd.

Tak tímhle jsi mi připomněl Budvajs a R do Prahy v 18 hod, asi před 5ti lety. A ten R v 16 hod nám ujel, protože REX čuměl v Rybníku na zpožděnou Lipenku.

Atheny – koukám, že žádná změna za 10 let, i ten sekuriťák mne tam taky otravoval....
Miroslav_ Zikmund
Čtvrtek, 20. října 2016 - 23:02:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 363
Registrován: 2-2016
intelpetr > z té fotečky ze Sofie plyne, že se jednalo o nějakou mimořádnost, protože na soupravě chybí dva řecké vozy řazené za lok, jedoucí přes hranici. Patrně vlak z Řecka do Sofie nedojel - souprava točí a tak se čekalo na náhradní lokomotivu "od Černého moře" ...
Čtvrtek, 20. října 2016 - 23:14:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5175
Registrován: 12-2011
Ano, proto se přesedalo v Kulatě. Asi noční vlak z Athén do Thessaloniki a dále chytl obrovské zpoždění.

(Příspěvek byl editován uživatelem intelpetr.)
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Pátek, 21. října 2016 - 07:10:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2022
Registrován: 10-2008
Netuší někdo, kde jde ještě v Rumunsku narazit na motorové vozy řad 77 a 78?
To mi teda vysvětlete. Chcete letět na kouzelném koberci za králem bramborových lidí a prosit ho, aby vás propustil, a tvrdíte, že jste úplně zdraví?!
Pátek, 21. října 2016 - 11:17:19  
Neregistrovaný host
31.133.12.66
Zná někdo cenu lehátka-lůžka na relaci Budapest-Split na Adrii, která jezdila v sezoně? A dá se koupit u nás?
Sobota, 22. října 2016 - 14:58:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5179
Registrován: 12-2011
Ještě jsem k tomu Řecku zapomněl: Do vlaků IC se k Balkan Flexipassu, Interrailu a podobným věcem platí příplatek 15,20 EUR. Rychlíky bez označení IC mají místenku za 0 EUR.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
AnatolJ.
Neděle, 23. října 2016 - 10:11:17  
Neregistrovaný host
193.86.67.116
Intelpetr: K Interrail ano 15,20
ale k Balkan Pasu (pokud to není žhavá novinka) tak místenka povinná, ale za 0.-, do Sofie 1.-e
(ano, byl problém ju vymámit.....)
Neděle, 23. října 2016 - 12:34:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5180
Registrován: 12-2011
Nebyla za nula.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Neděle, 23. října 2016 - 16:22:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5181
Registrován: 12-2011
Vypadá to, že HŽPP spustilo na svém webu e-shop.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Úterý, 25. října 2016 - 00:07:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5185
Registrován: 12-2011
Vlak Budapest - Sofia končí, Bucuresti - Sofia končí, noční spojení Beograd - Sofia končí.

http://www.drehscheibe-online.de/foren/read.php?30,7963412

Přes Most přátelství i přes Novou Evropu by měly jet osobáky vedené Desirem.

(Příspěvek byl editován uživatelem intelpetr.)
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Z F J
Úterý, 25. října 2016 - 09:00:41  
Neregistrovaný host
62.141.0.146
intelpetr: kde to tam píšou ? Nemůžu to najít.
Z F J
Úterý, 25. října 2016 - 09:09:11  
Neregistrovaný host
62.141.0.146
Intelpetr: končí-li Bucuresti - Sofia, končí i Bucuresti - Istanbul ? Rozděluje se to v Gorne Orjachovici a istanbulská část pak jede přes Starou Zagoru do DImitrovgradu.
Úterý, 25. října 2016 - 09:09:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 968
Registrován: 2-2010
ad ZFJ: Je nutné odkaz zkopírovat
Pesimista vidí v tunelu tmu.Optimista vidí na konci tunelu světlo.Realista vidí světla vlaku.A strojvůdce vidí tři debily na kolejích. [masinka]
Youtube kanál: https://www.youtube.com/user/TravelTrainProd
Úterý, 25. října 2016 - 09:15:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5187
Registrován: 12-2011
Odkaz je divný, většinou po druhém kliknutí už nasměruje tam, kam má.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Bestie
Úterý, 25. října 2016 - 09:36:02  
Neregistrovaný host
37.48.34.191
To je překlad z nějakého zvláštního slovníku, ve kterém "noch nicht entschieden" znamená "končí".
Z F J
Úterý, 25. října 2016 - 09:36:31  
Neregistrovaný host
62.141.0.146
Trs2004: díky, už to funguje.
Pojede vlak Bucuresti-Istanbul (resp. Halkali - to je předměstí Istanbulu, čili nádraží Sirkeci se stále opravuje ? ).
Pezos
Čtvrtek, 27. října 2016 - 15:46:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 333
Registrován: 4-2014
intelpetr:
"Odkaz je divný, většinou po druhém kliknutí už nasměruje tam, kam má."
Krásy německých a polských redakčních systémů - vadí ta čárka v URL. Možná by pomohlo to prohnat nějakým zkracovátkem.

K-Report čárku (podle zdrojáku stránky) zakóduje jako %2C
/foren/read.php?30%2C7963412

Německý diskusní server se z toho nevzpamatuje a vrátí jen přesměrování na seznam témat.

(Příspěvek byl editován uživatelem pezos.)
Neděle, 30. října 2016 - 14:11:33  
Neregistrovaný host
37.48.1.231
Stránka MŽ nefunguje, včetně odkazu nahoře. Jediný aktuální jř jsem potkal na mktransport.mk. Samo jen mezi vybranými městy.
ICS
Úterý, 01. listopadu 2016 - 12:11:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 33
Registrován: 6-2015
Má někdo zkušenost s tím, zda se dá v Maďarsku na jejich vnitrolístek přerušit jízda? Existují i v Maďarsku specifika typu samoobslužný systém odbavení na lokálkách?
Miroslav_ Zikmund
Úterý, 01. listopadu 2016 - 21:17:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 365
Registrován: 2-2016
Z F J : přímý vůz Bucuresti - Instanbul je teorie, vlak veze dva vozy Bucuresti - Sofia, v Orjahovici se musí přestupovat na vnitro do Dimitrovgradu ač má vlak kategorii INT, v Dimitrovgradu se musí přestupovat do jednoho vozu do jede přes hranici ... jezdil tam jeden Bymák tažený Ragulinem z Plovdivu ...
Anatol J.
Středa, 02. listopadu 2016 - 10:42:49  
Neregistrovaný host
193.86.67.116
ICS: přerušení nevím nevím, spíše ne.
Zjednodušené odbavení k vidění na pidilokálce do Nagyatádu (blokové lístky jak na tramvaj, jak byl pokus i u nás např. na Fulnek).
Čtvrtek, 03. listopadu 2016 - 23:56:43  
Moderátor
Číslo příspěvku: 14883
Registrován: 11-2005
Po delší době zase pár informací, zážitků a zkušeností z Balkánu, konkrétně z Bosny a Hercegoviny.

Začneme standardně na nástupišti, kde je minutu před devátou ranní připraven k odjezdu B 397 složený ze dvou vozů ŽRS a jednoho ŽFBH. Poklidná jízda podzimní mlhou pokračuje až na hranici. Ve Volinji přepřah, pasová kontrola. Odjezd včas a za mostem přes řeku Unu již ve stanici netrpělivě vyhlíží pohraniční k opětovné pasové kontrole. To už se ale počasí umoudřilo a nás vítá krásně zbarvený podzim. Cesta probíhá v naprosté pohodě a přesně dle jízdního řádu, kupodivu. Před Banjou Lukou přichází průvodčí s cígem v ruce a informuje o tom, že jeden vůz se zde odpojuje. Taky, že jo. Mašina bleskově odhodila za hranice na vedlejší koleji jeden vůz a dále vlak pokračoval dvou vozový (ŽRS + ŽFBH). Ve stanici Ukrina potkáváme včas jedoucí proti vlak do Záhřeb, se čtyřmi vozy (2+2) a dvěma mašinami. V Doboji opět přepřah a výměna personálu. Vlak je v podstatě od samého začátku jízdy vcelku slušně obsazen (slušně = 4 lidi na kupé). To se ale s přibližující se cílovou stanicí mění a vlak je plný a stojí se všude. Příjezd do Sarajeva včas, přesněji +3. Takovou klidnou jízdu jsem skutečně nečekal.




Talgo
Poměrně aktuální a jedno z nejdiskutovanějších témat. Jak už zde bylo napsáno, vyráží denně na jednom páru vlaků (714/715) ze Sarajeva do Doboje, kde nocuje. Od prosince bude určitě jezdit AŽ do stanice Banja Luka. A bez přepřahu. Což bude naprosto unikátní. Zajíždění strojů ŽFBH do ŽRS je v současné době tabu. Personál se pochopitelně ale střídat bude. Jak to bude dál s provozem ostatních jednotek není známo víc, než se probíralo v mediích. Nikdo ze zaměstnanců neví, pochopitelně. Nezbývá než se nechat překvapit.[wink]


Sarajevo-Ploče
Další diskutovaná záležitost. Každý měsíc se posouvá obnovená provozu. V poslední mé konverzaci s ŽFBH stálo, že "od října se bude jezdit. Nedával jsem tomu velkou naději, že to výjde. Ale člověk tak nějak tajně pořád doufá. Po dotazu v pokladně v hale sarajevského nádraží (18.10.2016) se nám dostává odpovědi, že osobní vlaky stále nejezdí. Později jsme dospěli k závěru, že náhradní doprava se v podání ŽFBH taky nekoná. Takže nezbývalo nic jiného, než navštívit blízké autobusové nádraží a zjistit potřebné informace o jízdě busů. Naše kroky se dále totiž ubíraly na jih, do Mostaru. Naštěstí to nebylo tak tragické, jak by se dalo očekávat a nabídka spojů byla přesně dle našich představ. Pokud jsem to dobře pochopil, tak linkovou dopravu provozuje místní firma Centrotrans pod záštitou Eurolines. Zřejmě, ale není to vcelku podstatné. Jízdné stálo 20 KM (což je cca 277 CZK) a jízdní doba trvala 2,5 hodiny. Ráno pak byl včas přistaven k nástupu secondhand Neoplan z Německa. Nutno podotknout, že po pár zastávkách byl bus do posledního místa na sezení obsazen a hodinu před Mostarem se stálo v celé chodbičce. Ale zpět k dráze. Pohledem k okna nezjištěny žádné probíhající práce na trati a ani žádné pracovní mechanizmy. Výjma odstavené jedné podbíječky. Hned za Sarajevem kompletně nový svršek, který byl vidět dlouho z busu. Někde před nájezdem na Bradinskou rampu jsme míjeli náklad s činnými HV (vl + pk). V Konjici pak byly k vidění dva vlaky - jeden s HV a druhý bez. A jedno HV bokem. Oboje ale nečinné, zamklé. Takže si myslím, že trať je určitě v plné délce sjízdná. Mmch v červenci se zde prohnal zvláštní vlak s anglickými (?) projížděči tratí a viděl jsem fotky z Ploče. K dohledání na webu. Takže problém bude někde jinde a ne v rekonstrukci a probíhající výluce. Ale to je pouze má domněnka.

Samotná nádraží pak vypadají, jako by zde žádná osobní doprava nejméně 10 let nebyla. Prázdné haly, často se zamklými průchody na nástupiště (Konjic, Mostar). Pokladny zhaslé, jen jeden lístek na okně. O tom, že od 5. října 2015 trvá výluka. V Čapljině pěkná nově opravená budova včetně před nádraží. Vtipně nebo spíš smutně pak působí obrázky ze slavnostního stříhání pásek a o budoucnosti dopravy ŽFBH.



To už nás ale vítá městečko Ploče. Opět se smutným pohledem na orezlé a dlouhodobě nepojížděné koleje v osobním nádraží. V hale ale funguje pokladna a na dveřích visí JŘ autobusů, které zde nahradily vlaky do Metkoviče. Poměrně čilý ruch v nákladním nádraží zajišťují nejméně dvě Cargo zálohy (2041). V depu odstaveny dvě lokomotivy 1141.011 a 012. Krátce po příchodu do depa se od strojmistra dovídám, že jede hned "ide na prugu". Vzápětí zmizela zapřahat uhláky. Takže nákladní doprava určitě na celé trati probíhá a neobnovené osobní vlaky budou spíš (politivcký, provozní) problém ŽFBH. Jinak dopravce HŽPP nemá v Ploče žádné osobní vozy výjima jednoho vraku lůžkového/lehátkového vozu.



Co se týče ne drážních věcí, tak asi nemá moc cenu se zde o tom bavit. Každopádně doporučuji se ubytovat v Mostaru a paprskovitě vyrážet autem do přilehlého okolí. Určitě je zde k vidění spousta (nejen) přírodních krás. Kdyby měl někdo zájem o nějaké info, tak pak spíše po mailu [wink]. Zajímavou kapitolou je třeba sarajevské MHD, respektive tramvaje. Ale to možná později a na jiném vlákně.

Při zpáteční cestě se postupně zpoždění vlaku vyšplhalo na 40 minut. Zejména pomalými jízdami, křižováním, apod. Zkrátit do času dle JŘ se to podařilo až na odjezd z chorvatské hraniční stanice Volinja. Co se týče technického stavu trati, tak v ŽRS je svršek o poznání lepší. Bezstyková kolej apod. Navíc se v současné době buduje dálkovina z Bajni Luky do Doboje. Realizuje to AŽD Praha. Proto téměř ve všech stanicích je současné (mechanické) zařízení vypnuto z činnosti a vlak zde projíždí krokem.



Takže když to shrnu, tak bych to ohodnotil jako bezproblémovou a pohodovou cestu. Škoda jen, že se v současné době nejezdí do toho Ploče (Čapljiny). Příroda je tam fantastická a ta trať má úžasné parametry. Tak snad někdy příště.[vypravci]

To by bylo zatím vše, když mě něco ještě napadne, tak doplním.
Pružinský
Pátek, 04. listopadu 2016 - 05:33:09  
Neregistrovaný host
176.12.115.195
Mno, mě přijde naprosto logické, že osobka umřela na nedostatek lidí (holt se částečně vystříleli a z části emigrovali) a nákladka při nízkých mzdových nákladech ještě může generovat nějaký zisk.
Samozřejmě je poněkud šototruchlivé, že z přechodů Martin Brod, Volinja, Šabac, Brčko, Šremská Rača, Zvornik a Ploče přežila jen ta Volinja, ale i to se mi zdá jako trochu zázrak - při tamních jízdních dobách a rozjebané infrastruktuře...
Jinak pěkný report, konečně někdo, kdo umí trochu fotit (páč se tu často na ty mazaniny nedá moc koukat)[ok][ok][ok].