Diskuse K-report » Archiv 2016 » Železnice » Železniční literatura » Archiv diskuse Železniční literatura do 31. 07. 2016 předcházející | další

Archiv diskuse Železniční literatura do 31. 07. 2016

dolů
   autor příspěvek
Pátek, 01. července 2016 - 08:27:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2148
Registrován: 5-2002
Zmar: Řádově? [wink] Myslím si, že těch, kdo by byli ochotni si takovou publikaci koupit, protože je zajímají vozy MÁV opravdu bude tak těch 20. Pokud si myslíte něco jiného, nic Vám nebrání do toho investovat na vlastní riziko. Viz připravovaná monografie o albatrosech.
Ale možná by se na to dal získat grant třeba od GAČR - když jsou ochotni dát grant na studii "Viniční hospodářství brněnských měšťanů do Bílé hory", což zajímá ještě méně lidí než ty vozy MÁV a společenský přínos to má asi stejný - taková historická zajímavost...
Anebo to publikovat na webu - víceméně zadarmo z hlediska nákladů i výnosů. Pokud je Vám líto otcovy vložené práce a nechcete, aby to skončilo v zapomění.
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Pátek, 01. července 2016 - 08:57:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1240
Registrován: 5-2009
To by nebylo o vozech MÁV, ale o vozech ČSD. Těch zájemců už je řádově víc, než 20.

Stejně tak jako zájemců o vozy KkStB je u nás jen pár, ale zájemců o vozy ČSD, které jsou shodou okolností původu KkStB, je poněkud více. Totéž platí o vozech ex DR.

A ještě jeden doplněk: v sedmdesátých letch vyšlo několik monografií o vybraných typech osobních nebo nákladních vozů ČSD. Náklad byl řádově 1000 kusů. Vše se tehdy prodalo.

(Příspěvek byl editován uživatelem zmar.)
Hloupý, kdo nebyl na Fuji.
Ještě hloupější, kdo tam byl dvakrát.
Japonské přísloví
drake
Pátek, 01. července 2016 - 09:45:18  
Neregistrovaný host
90.183.112.6
I kdyby to zajímalo jenom 20 lidí, tak je na autorovi, jak se svým dílem naloží. Jestli si to nechá v šuplíku je jeho věc. Konec konců, letos se dočkáte rozřešení.

Malý aktuální příklad ze stejné oblasti. Ve středu dorazil na pulty první díl knihy Hermanna Helesse a jeho spolupracovníků o osobních vozech vozové skupiny Ia. I přesto, že některé znalosti pochází od nežijících autorů, kteří výsledky nepublikovali, ale jen sdíleli v úzkém kruhu badatelů, tak si nikdo nedovolil vynechat jejich jména z publikace. A to někteří nežijí už hodně dlouho.

Druhý problém je v tom, že část lidí s podobnými zdroji neumí zacházet a pak se publikují blbosti.
Pátek, 01. července 2016 - 10:11:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6038
Registrován: 2-2009
Zmar - v sedmdesátých letech asi nikoho nezajímaly náklady natolik aby se musely nutně promítnout do ceny publikace. Neboli zřejmě byla za cenu více než dostupnou. To dnes neplatí.
Znám lidi, kteří se dlouho rozmýšlejí jestli dát dva litry za knihu nebo je použít jinak.
Většinou se rekrutují s řad ,, normálních" lidí s rodinou, dětmi, bez bohatého příbuzenstva.
Nikoli z bezdětných samotářů. Neboli zbohatnutí autora opravdu nehrozí. Zajímalo by mě jestli jste plagiátory kontaktoval a s jakým výsledkem. Stejně by mě zajímalo, jestli jste získal poznatky o způsobu, jakým se plagiátoři k písemnostem dostali a v jaké formě. Nepředpokládám, že vás oloupili nebo vám vykradli pracovnu. Jinak je samozřejmě publikování, nebo jiné zveřejnění díla jen na úvaze autora nebo majitele autorských práv. Leč tvorba do šuplíku se mi jeví poněkud neúčelná...

Pane Koutný že by zase nový nick ? Vy se stydíte za jméno ? Nebo za jeden trvalý nick aby každý poznal kdo je kdo?
To byste ovšem musel změnit styl psaní, nikoli nick.
Pátek, 01. července 2016 - 10:17:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2149
Registrován: 5-2002
Zmar: Ano, měl je v knihovničce každý náčelník služby na SD, každá dopravní průmyslovka v knihovně v několika výtiscích apod., protože existoval řízený odběr produkce NADAS. Dále - knižní produkce byla podstatně menší a "byl hlad" po informacích. Za další - o tom, co se vydá a v jakém nákladu se rozhodovalo direktivně, s ohledem na příděl papíru a tiskárenských kapacit hlavně přes známosti a správné ideologické zdůvodnění. A za poslední - náklad 1000 výtisků ani tehdy nebyl žádný trhák. Srovnejte s náklady jiných knih. Ať se držíme branže - Toulek s párou se vydalo 25 000 ks, Atlas lokomotiv 1945 - 1958 18 000 ks...

Prostě nelze srovnávat tehdy a dnes. Buď autoři akceptují realitu nebo holt píší pro vlastní potěšení do šuplíku. To platí obecně, nejen o železnici.
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Pátek, 01. července 2016 - 10:19:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2150
Registrován: 5-2002
MN2: Ale kdeže...on má pro každou diskusi extra nick :-). Také metoda...
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Pátek, 01. července 2016 - 10:41:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1241
Registrován: 5-2009
Mad noodle2: Stejně by mě zajímalo, jestli jste získal poznatky o způsobu, jakým se plagiátoři k písemnostem dostali a v jaké formě.

Zmínil jsem to tady. Uniklo to z materiálu pracovní skupiny. Přesněji: pustil to ten maďarský spolupraovník.


Johny11: Prostě nelze srovnávat tehdy a dnes. Buď autoři akceptují realitu nebo holt píší pro vlastní potěšení do šuplíku. To platí obecně, nejen o železnici.

Já se domnívám, že toto je starost autora a vydavatele ? Oba dva žijí v realitě a toto vědí.
Hloupý, kdo nebyl na Fuji.
Ještě hloupější, kdo tam byl dvakrát.
Japonské přísloví
drake
Pátek, 01. července 2016 - 10:48:29  
Neregistrovaný host
90.183.112.6
Johny11:
A za poslední - náklad 1000 výtisků ani tehdy nebyl žádný trhák.

Nebylo napsáno 1000, ale řádově tisíce. Pokud si dobře pamatuji, tak vozů bylo přes 10 000 výtisků. U motoráků a parních vozů byl už omezený náklad něco přes 5000 kusů.

Prostě nelze srovnávat tehdy a dnes. Buď autoři akceptují realitu nebo holt píší pro vlastní potěšení do šuplíku. To platí obecně, nejen o železnici.

Autor o tom ví a podle i koná. V každém případě je dobré to nechat na něm.
Pátek, 01. července 2016 - 11:00:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2151
Registrován: 5-2002
Náklad byl řádově 1000 kusů. Vše se tehdy prodalo.
Omlouvám se, pokud umím blbě číst českou větu, ale v tom případě mělo být "tisíce kusů".

Bibliografické údaje jsou neúprosné...
Stanislav Jindra, Miloš Frolík, Osobní vozy ČSD 1965-1976, počet stran 304, NADAS 1978 3 000 ks ...
http://www.databazeknih.cz/knihy/osobni-vozy-csd-1965-1976-102366 ?show=binfo
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Pátek, 01. července 2016 - 11:05:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1242
Registrován: 5-2009
Johny11: nikoliv:
http://www.databazeknih.cz/knihy/ceskoslovenska-zeleznicni-vozidl a-rada-1-osobni-vozy-238073

Opravdu je jisté, že o tohle téma nemá zájem víc, než 20 lidí ?

Edit:
Ano, měl je v knihovničce každý náčelník služby na SD, každá dopravní průmyslovka v knihovně v několika výtiscích apod., protože existoval řízený odběr produkce NADAS.

Myslím, že tohle se týká té knížky autorů Jindra, Frolík a ne toho, o čem tu diskutujeme.

(Příspěvek byl editován uživatelem zmar.)
Hloupý, kdo nebyl na Fuji.
Ještě hloupější, kdo tam byl dvakrát.
Japonské přísloví
Pátek, 01. července 2016 - 11:20:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6039
Registrován: 2-2009
Zmar - aha, takže i v Maďarsku se všechno vykecá, nejen v Česku...[proud] Nuže smůla, pracovní skupina nebyla konspiračně na výši. Nebo morálně ?
Patřím mezi ty dříve narozené a pokud nějaký ,,poklad" vlastním,neboť jsem ho kdysi stvořil, klidně ho poskytnu bez jakýchkoliv nároků. A kdybych se měl zabývat tím, kde všude se vyskytla třeba moje fotka pod cizím jménem nebo jako archiv někoho tak by mě to stálo zbytečně moc času. Je to na pouhé mávnutí rukou - za víc to nestojí. Podstatnější je když ta fotka někomu udělá radost nebo mu pomůže.
Více mě hnětlo když se z mého odcizeného ,rozuměj nevráceného, negativu prodávaly fotky na burze. Ale i to přešlo.
Pátek, 01. července 2016 - 11:26:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1243
Registrován: 5-2009
Mad noodle2: Patřím mezi ty dříve narozené a pokud nějaký ,,poklad" vlastním,neboť jsem ho kdysi stvořil, klidně ho poskytnu bez jakýchkoliv nároků.

Já sám také řadu materiálů bez problémů volně poskytuji. Jen u toho, co chci sám publikovat, kontroluji, aby mne někdo nepředběhnul s využitím mých vlastních materiálů.
Hloupý, kdo nebyl na Fuji.
Ještě hloupější, kdo tam byl dvakrát.
Japonské přísloví
Pátek, 01. července 2016 - 11:36:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6042
Registrován: 2-2009
Zmar - chápu.
drake
Pátek, 01. července 2016 - 11:37:22  
Neregistrovaný host
90.183.112.6
Bibliografické údaje jsou neúprosné...
Stanislav Jindra, Miloš Frolík, Osobní vozy ČSD 1965-1976, počet stran 304, NADAS 1978 3 000 ks ..


To je trochu jiný případ, tato kniha neměla být knihou, ale měl to být materiál výhradně pro vnitřní účely ČSD. K radosti dnešních zájemců o vozy se nakonec stal knihou.

Jak už Zmar ukázal, tak první díly monografií měly přes 15 000 výtisků. Jen ten poslední byl direktivně omezen na 5212 ks.
Pátek, 01. července 2016 - 11:42:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2153
Registrován: 5-2002
Aha, tahle čtyřicetistránková brožura z roku 1972? Počet výtisků by, myslím, odpovídal nákladu tehdejšího Železničáře.

Ostatně nejde ani tak o to, kolik lidí to téma zajímá, ale kolik z nich je ochotno si příslušné dílo koupit...a to je to, oč tu běží. Ale rozhodně Vám i otci přeji, aby výsledky práce neskončily v šuplíku. Jen to asi musí jít jinou cestou než před 40 lety...
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Pátek, 01. července 2016 - 11:46:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3491
Registrován: 8-2012
Těch zájemců už je řádově víc, než 20
Maximálně čtyřicet. Prostě litanie, jak se dneska vydávají jen "klipovité bezmozkové" věci není pravda - všechno je to nejen o tom, co autoři vybádají a sepíšou, ale také o tom, jaká je po jejich práci sháňka. Právě ta doba, na kterou se tu neustále nostalgicky vzpomíná, byla šílená vyhazováním peněz i papíru za nikdy nikým nečtené "Sebrané spisy", zatímco jiné knížky a časopisy (ABC, Čtyřlístek) byly "pro nejlepší přátele". Obávám se, že se nacházíte spíše na straně klasiků marx-leninismu, ale i tak tu existuje několik vydavatelství, co vám pomůžou s vydáním čehokoli vlastním nákladem, popř. s téměř nulovými náklady můžete publikovat na webu - možnosti jsou nekonečné. Ale vejvar z toho teda fakt nehrozí.
v sedmdesátých letch vyšlo několik monografií o vybraných typech osobních nebo nákladních vozů ČSD
Jenže to byly katalogy (tehdy) současných vozů (Frolík, Jindra - Osobní vozy ČSD, Kouba - Nové nákladní vozy ČSD), ne studie okrajového významu zpřed sta let.
No a na takové katalogy dnes máte internet...
informuji vás, že své podezření na vaše opakované páchání trestného činu pomluvy prostřednictvím tohoto internetového diskuzního fóra dle § 184 zákona č. 40/2009 Sb. v platném znění vůči mně, dalším osobám i obchodním partnerům společností, pro které pracujete, jsem předal studentům práv a stáváte se součástí jejich projektu
Pátek, 01. července 2016 - 12:07:05  
Neregistrovaný host
91.228.45.252
Drake napsal: "Ve středu dorazil na pulty první díl knihy Hermanna Helesse a jeho spolupracovníků o osobních vozech vozové skupiny Ia."

WTF...??? Na které pulty? [coze] Okamžitě kupuju!!!
Pátek, 01. července 2016 - 12:54:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1244
Registrován: 5-2009
Těch zájemců už je řádově víc, než 20
Maximálně čtyřicet.


Takže když se toho prodalo 15 000 výtisků (tohle opravdu nešlo do dep ČSD), tak to znamená, že zájemců je maximálně čtyřicet. [blush] Omlouvám se, ale někdy si nejsem jistý, co je a co není míněno vážně.

Stejně tak veškeré rady, jako kdo se kde nachází a jakou cestou nejít, jsou bezpředmětné. Respektive toto si řeší autor a vydavatel a nikoli zde diskutující.

Myslím, že kolem tohoto tématu se diskuse točí už o poznání déle než bylo rozumné.
Hloupý, kdo nebyl na Fuji.
Ještě hloupější, kdo tam byl dvakrát.
Japonské přísloví
Pátek, 01. července 2016 - 13:20:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3492
Registrován: 8-2012
Tak si pro mě za mě myslete, že přečíslovacích seznamů osobních vozů MÁV -> ČSD se prodá patnáct tisíc. Už jen najít vydavatele, co do toho půjde mimo "klipovitou bezmozkovou" produkci, že...
Diskuze se opravdu stala bezpředmětnou, Levné knihy se už těší [happy]
informuji vás, že své podezření na vaše opakované páchání trestného činu pomluvy prostřednictvím tohoto internetového diskuzního fóra dle § 184 zákona č. 40/2009 Sb. v platném znění vůči mně, dalším osobám i obchodním partnerům společností, pro které pracujete, jsem předal studentům práv a stáváte se součástí jejich projektu
drake
Pátek, 01. července 2016 - 13:49:12  
Neregistrovaný host
90.183.112.6
Diskuze se opravdu stala bezpředmětnou,

Protože se diskutuje o něčem jiném, než o čem se tady začalo :-) Autoři si opravdu jsou vědomi současné situace, skutečně nejde o žádný seznam, ani nehledají vydavatele, ani si nemyslí, že se toho prodá desetitisíce výtisků.

Na které pulty? [coze] Okamžitě kupuju!!!

Od 29.6. je na pultech rakouských, časem to budou i další. Kniha stojí cca 49 Eur a k dokoupení bude DVD s výkresy a detailnějšími tabulkami. Mimochodem jméno Zdeněk Maruna je zmíněno i v této knize a proto v ní naleznete i informace k vozům ČSD. Opravdu to nikdo nedělá do šuplíku a nikdo si to nechce "vzít sebou do hrobu".
Pátek, 01. července 2016 - 14:10:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1245
Registrován: 5-2009
T_._H_.: Tak si pro mě za mě myslete, že přečíslovacích seznamů osobních vozů MÁV -> ČSD se prodá patnáct tisíc.

Kde jsem napsal, že si myslím, že se toho dnes u nás prodá 15000 ? Abych ušetřil námahu, tak rovnou odpovím: nikde ! Podsouvat mi něco takového a potom to kritizovat, je ukázka čisté demagogie.

Někteří 'experti' tady psali o 20 (nebo 40 zájemcích), na což jsem reagoval. Toť vše.
Hloupý, kdo nebyl na Fuji.
Ještě hloupější, kdo tam byl dvakrát.
Japonské přísloví
Zvědavý invalida
Sobota, 02. července 2016 - 10:17:46  
Neregistrovaný host
83.208.162.98
Zmar: děkuju, chápu.
Kniha: Invalidní jsem samozřejmě na hlavu. Článek neznám, vycházím jen z tvojí (aha, prý J. Koutný, tak Vaší) zprávy zde. Dobře, Uhry, dejme tomu. A albíky jsou vážně míněny stroje řady 498.0 nebo 1? Pak můj dojem z neschopnosti stylizovat přinejmejším název článku trvá - když se něco jmenuje "konec albatrosů", proč se to zabývá dobou od r. 1919? Jestli to nebudou ty části, který pak redaktor vyškrtá. Ono sice v historii vše souvisí se vším, ale na druhou stranu, pak by se mělo začít třeba od velkýho třesku nebo aspoň dinosaurů...[crazy]
Sobota, 02. července 2016 - 12:15:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6050
Registrován: 2-2009
ZI - protože.....[rofl]
ferova_konkurence
Neděle, 10. července 2016 - 20:45:09  
Neregistrovaný host
89.29.114.202
Dovoluji si upozornit na zajímavou sbírku starých jízdních řádů určenou k prodeji.

ZDE K NAHLÉDNUTÍ
Kniha
Pondělí, 18. července 2016 - 11:40:33  
Neregistrovaný host
88.100.180.3
ad Zdepa : Svět železnic vychází už 14 let a co měli lidé po šuplících už většinou vyšlo. Koho dnes zajímá období před rokem 1918? Jenže k tomu je jedna kresba / snímek.... a to je z pohledu dnešních čtenářů málo.

Přesně tak. A proto dostala přednost moderní „tvorba“ kde hlavní byl balík fotografií a na textu už vůbec nezáleželo, jen bláboly a nesmysly. Viz zkomolý a jeho texty vytvořené z prefabrikátů, kam jen přidá nějaké fotky a k nim pár nesmyslů. Ale i ty balíky fotek dnes už docházejí a tak se stránky tapetují jízdními řády. Něčím se těch 96 stran přeci zaplnit musí, že ?

Mladějov
Neděle, 24. července 2016 - 11:54:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8458
Registrován: 3-2007
Za třicet euro obyčejný kursbuch ČSD, co stál dvacku Kčs ? Ještě, že existuje internet, kopírovací technika, mail, knihovny, kde lze nakouknout, "jak to tenkrát jezdilo".
Třeba to někdo koupí, mně by se dva, tři do sbírky hodily, ale tak za 1000.- za všechny tři, to bych koupil hned, tohle je vcelku holírna, takovej magor nejsem.
Mladějov
Neděle, 24. července 2016 - 12:37:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8459
Registrován: 3-2007
Pánové, nadáváte tady nad ubohou úrovní některých publikací o historii železnic. Tak co takhle napsat lepší ? A ono je nutné to vydávat zrovna knižně, v 21. století ? Když jsou cílovou skupinou třeba důchodci, co maj hluboko do kapsy ?
A proč teda ti nadupaní s materiály to nepublikují třeba na tom netu, kde si to čtenáře jistě najde ? Nebo to nenapíšou formou nějaké vědecké práce, studie, nenechaj to někomu třeba do bakalářské či mgr práce, když to nejsou schopní napsat podle vás kvalitně sami ?

On tady má TH trošku pravdu, lidí, co zajímá třeba dílo "Osobní vozy skupiny IA", jsou v téhle republice tak desítky, možná stovka..a z toho devadesátosm lidí za to 50 E prostě nedá.
A usuzovat z toho na nekulturnost je přece nesmysl, úplně stejný, jako se masově neprodává publikace "Jodová otrava atomového reaktoru a možnosti řešení".

Už někdy v devadesátkách udělal jistý Ing. Bauer podobnou zkušenost třeba s časopisem Železnice - prostě český trh je na tak specializované knížky malý, v němčině je to o něčem jiném (+ do jisté míry společná historie železnic).
Neděle, 24. července 2016 - 22:19:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2135
Registrován: 7-2005
Dovol bych si to postavit jinak a zároveň konstatuju, že tím nechci nikoho obhajovat či naopak do někoho rejpat.
A kolik procent čtenářů pozná, že některé informace jim předkládané, jsou nepřesné či dokonce špatné? Pokud to nebude do očí bijící?

Nejčerstvější reakce na nepřesnost souvisí s částí článku ve Světě železnice, kde v pojednání o lokomotivách StEG - ČSD ř.400.1, je řešena výměna tramvajové lokomotivy z maďarského muzea za vlečkovou mašinu odpovídající řadě 400.1 v majetku Technickoho muzea v Brně. Autor textu vycházel z materiálu Technického muzea, což uvádí i v pramenech, ale reakce od osoby, která výměnu domlouvala, byť nebyla zaměstnancem dané instituce, danou historii trochu mění.
Mladějov
Neděle, 24. července 2016 - 22:43:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8489
Registrován: 3-2007
kolik procent čtenářů pozná, že některé informace jim předkládané, jsou nepřesné či dokonce špatné? Pokud to nebude do očí bijící?

Tak od toho existuje ta forma vědecké práce a tedy citace pramenů. Že se železniční historie píše spíš formou Jedna paní povídala (slyšela) je věc jiná, ale nemělo by se to vydávat za fakta.
Každopádně je to pak ještě víc nezáživné [biggrin][wink]
Pružinskij
Pondělí, 25. července 2016 - 09:33:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 912
Registrován: 4-2015
Třeba to někdo koupí, mně by se dva, tři do sbírky hodily, ale tak za 1000.- za všechny tři, to bych koupil hned, tohle je vcelku holírna, takovej magor nejsem.
Tak on čas běží "proti" těm antikvářům a sběratelům, další generace to už moc neosloví. Před nějakými 15 lety se měl antikvář jak prase v žitě. Nemusel nic moc, válel se v knihách někde v pronájmu a kšeftoval (koik z toho odvedl se ani neptám). A v tom přišla globalizace a je z něj najednou vymírající druh ... :-)))
Stačí počkat na začátek vymírání šotoušů a kursbuchy půjdou taky dolů...
Waarschijnlijke Afstanden.
Pondělí, 25. července 2016 - 09:45:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6218
Registrován: 2-2009
Mladějov - tak Železnice byla všechno jiné než odborný časopis a podlehla Dráze, která se v té době změnila ze samizdatu na legální časopis.
Takže obdobně koncipovaná Dráha žije zřejmě dodnes.
Stejně jako existuje poněkud šíře a odborněji založený ŽM a nebo vysloveně historicko - odborně založený Svět železnice.
Pokud něco zahubilo Železnici byla to, podle mého mínění, nevhodná skladba obsahu.
Pondělí, 25. července 2016 - 09:56:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5952
Registrován: 4-2003
MN2:tak Železnice byla všechno jiné než odborný časopis a podlehla Dráze, která se v té době změnila ze samizdatu na legální časopis.

Bych si dovolil nesouhlasit - Dráha byla založena hlavně kvůli tomu, aby bylo možné prezentovat různé oběhy vozidel, nasazení vozidel a jejich provoz, přičemž autoři těchto článků se rozepsali klidně třeba na šest stran A4. Tohle redakce Železnice asi moc do svého časopisu dávat nechtěla, považovala to nejspíš (stejně jako to považuji i já) za totální plevel nehodný tak velké pozornosti.


Takže obdobně koncipovaná Dráha žije zřejmě dodnes.

Viz výše - ostatně až na pár výjimek Dráhu nekupuji a nearchivuji, kdežto od Železnice mám uschována veškerá čísla, včetně těch zvláštních. Vše zejména kvůli článkům týkajících se historie [wink].
Mladějov
Pondělí, 25. července 2016 - 10:01:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8497
Registrován: 3-2007
Nevím, jak žije Dráha,ale je tam použitelnýho čím dál méně a připadá mi to jako hlásná trouba KŽC a až mi doběhne předplatné (na rok od kurýra), tak už jí neobjednám. Odborně tam skoro nic není, to už je jen šotočasopis.

Pr: "Stačí počkat na začátek vymírání šotoušů" - no, nahlas jsem se zasmál. Myslíš mojí generaci ? [biggrin] Si počkáš, já ti když tak tu ceduli od Pilštika, nějakou tu Dráhu/Železnici a pár odborných knížek a sbírku kursbuchů odkážu [biggrin], mám to na chatě. A nějak ani ty časáky nejsou nějak průřezové, občas nějakým zatopím v kamnech [lame]

Jinak znal jsem pár šotoušů-důchodců a jejich děti to většinou pak vyhodily, protože to nikde (antikvariát)nevzali. Spíš škoda třeba zajímavých a unikátních fotek. A samozřejmě vymírajících pamětníků, ale tohle prostě zpracovat rozumně nejde, tak na HPP.


(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Pondělí, 25. července 2016 - 11:40:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6220
Registrován: 2-2009
Bram - odebíral jsem Železnici od začátku do konce, zbytek předplatného zmizel spolu s časopisem.
Vím, že mi tam právě nejvíc chybělo víc textu z domova, tedy československých železnic, oběhy ne ale dislokace ano. Například. Naopak většina zahraničních mě, a nejen mě nijak neoslovovala.
Dodnes je mám Železnice všechny co vyšly, doma a můj názor to nemění ani dnes.
Dráhu jsem od jisté doby kvůli nárůstu ceny a úbytku obsahu, přestal odebírat taky.
Nemůžu tedy posoudit ani úroveň ani skutečnost čí je a čí není hlásnou troubou.
Pondělí, 25. července 2016 - 11:51:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5958
Registrován: 4-2003
MN2:Vím, že mi tam právě nejvíc chybělo víc textu z domova, tedy československých železnic, oběhy ne ale dislokace ano. Například. Naopak většina zahraničních mě, a nejen mě nijak neoslovovala.

Právě proto vznikla přeci Dráha [wink].

Mohu li hovořit za sebe, tak mne plně vyhovovala Železnice svým obsahem, méně však dvouměsíční periodicitou a mnohdy dosti velkým zpožděním při vydávání. A

Jinak ale zatím z mého pohledu Železnici nic plně nenahradilo.


Mladějov:připadá mi to jako hlásná trouba KŽC

To jsem nedávno zaregistroval také při jejím občasném prohlížení ve stánku na Masarykově nádraží, ale vzhledem k tomu, že Dráhu už jsem několik let nekoupil, tak mi je celkem jedno. Já tam radši utratím peníze za různé knihy s železniční tematikou, za Svět železnic a Železniční magazín. Mám tak alespoň pokrytou historii i současnost [wink].
Mladějov
Pondělí, 25. července 2016 - 12:03:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8502
Registrován: 3-2007
No pravda je, že tím zpožděním a tím, že tam bylo všechno pak těžce neaktuální, si to pohnojili.
Ona tam byla taky změna vydavatelství, tiskárny atd.

Jinak právě zahraničí mne (tzvášť v těch devadesátkách) zajímalo a byla tam i fundované články jak z historie, tak moderní techniky, tak třeba trochu filosofické úvodníky ing. Bauera.

ŽM, SŽ -souhlas. A ŽM považuju za jediné periodikum v češtině, co informuje o novinkách a vývoji v oboru.
Každého samozřejmě zajímá něco trochu jiného, nicméně koukám, že degradaci Dráhy vidí asi všichni.
Pružinskij
Pondělí, 25. července 2016 - 12:28:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 915
Registrován: 4-2015
Tak jediné číslo Dráhy, které jsem koupil za polední rok byla ta poslední - kvůli gruzínským lanovkám a přehledu o TCDD (to se jinak dost blbě shání). Jinak ujetý šotoorgasmy nad odklony nebo náhrady třikrát jinak, to asi nemá moc význam číst. Stovka za rok není nic a když to zkrachuje úplně, tak si holt koupím něco jinýho.

Si počkáš, já ti když tak tu ceduli od Pilštika, nějakou tu Dráhu/Železnici a pár odborných knížek a sbírku kursbuchů odkážu [biggrin], mám to na chatě.
Jo, to by mě manželka hnala. Posledně držkovala už jen při navýšení kapacity knihovny v obýváku...[biggrin]

A samozřejmě se přikláním k názoru, že když si na sebe něco nevydělá ve formě knihy, tak není problém to publikovat na netu (a bude to tisíckrát lepší řešení, než když to pozůstalí vyhodí, jak naznačeno výše).
Waarschijnlijke Afstanden.
Pondělí, 25. července 2016 - 13:13:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5959
Registrován: 4-2003
Mladějov:tak třeba trochu filosofické úvodníky ing. Bauera.


Si vzpomínám, kolika lidem úvodníky ing. Bauera pily krev. Ale když si je přečtu občas i dnes, tak nějak nechápu, čím tak někoho mohly rozčilovat [nene].
Pondělí, 25. července 2016 - 14:27:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6222
Registrován: 2-2009
Bram - nevím, zásadně jsem je nečetl a proč je nevynechali ti, co jim to vadilo, nechápu. Vžyť to byla jedna stránka.
Mladějov
Úterý, 26. července 2016 - 08:19:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8508
Registrován: 3-2007
Si vzpomínám, kolika lidem úvodníky ing. Bauera pily krev.

A proč ? Že měl na něco vlastní názor ? MD - vy jste taky z těch, co chtěli časopis jako "telefonní seznam", tedy bez úvodníku, nzorů, jen přečíslovací seznamy a statistiky ? Nebo proč vám Bauerovy úvodníky vadily ?
Úterý, 26. července 2016 - 08:36:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5968
Registrován: 4-2003
Mladějov:Že měl na něco vlastní názor ?

Nejspíš proto. Mít vlastní názor se před dvaceti lety asi nepovažovalo za přijatelné, přijatelné asi bylo býti poslušnou ovcí. Ještě dnes se setkávám s míněním, že když má někdo "funkci", tak jeho názor má být pro mne směrodatný a nemám si na vše dělat vlastní úsudek, neb z toho koukají jen problémy..........
Úterý, 26. července 2016 - 09:00:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2093
Registrován: 1-2006
a nemám si na vše dělat vlastní úsudek, neb z toho koukají jen problémy..........
Však už to zase začíná platit, jen se neobolševikům přestěhovala Mekka z Moskvy do Bruselu[sad]
Mladějov
Úterý, 26. července 2016 - 09:00:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8509
Registrován: 3-2007
Hm, on hlavně nevyhovoval extrémním šoto, kteří by chtěli železnici ve stavu "skanzen"a cokoli jiného je špatně. Nakonec řada jich chodí i na K-rep.
Železnice má vozit lidi a náklady a to vážně nezajistí vozový, lokomotivní park a infrastruktura z roku 1970.
Bauer polemizoval i třeba o privatizaci tratí - a to je prostě pro řadu lidí smrtelný hřích.
Úterý, 26. července 2016 - 09:24:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6229
Registrován: 2-2009
Mladějov - umíte číst ? Kde jsem napsal, že mi vadily ? Psal jsem ,že jsem je nečetl a to je dost podstatný rozdíl. To byste mohl uznat. Ze zásady čtu nejdřív to, co mě zajímá. Názory pana ing.Bauera seniora mě nezajímaly natolik, abych se jimi musel zabývat.
Poradím vám - nedělejte stejnou chybu jako občas já - nejdřív čtěte, pozorně, a pak pište.
A jak jsem si časopis představoval - nezdá se vám, že to je moje věc ? Stejně jako když někdo čte jen sportovní stránku. A na označení šotouš jsem : 1/ moc starý,2/ velmi háklivý.

Bram -Píšeš před dvaceti lety - t.j. rok 1996 - v té době už dávno každý mohl hlásat své názory jak bylo libo, publikovat je, kde je vzali do tisku. A jaké problémy z toho koukali ? Můžeš mi uvést nějaký příklad ? Jestli ne tak potom bys měl hledat příčinu jinde a nepoužívat odporné leč libivé klišé.
Úterý, 26. července 2016 - 09:25:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3709
Registrován: 9-2004
Ke konci Železnice, kromě výše zmíněného, přispěla i mizerná kvalita tisku (ostatně změna tiskárny byly zmíněna). Když vedle Ž vyjela nově nesamizdatová Dráha, byly to obrovský kontrast. Dráha mi obsahově taky dřív vyhovovala víc než dnes, ale i dnes se prakticky v každém čísle najde něco kvalitního. Chápu, že jeden kvalitní článek vedle tuny balastu můžou být za 99 Kč neskousnutelné.

(Příspěvek byl editován uživatelem Kubrt.)
Úterý, 26. července 2016 - 09:28:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6230
Registrován: 2-2009
Bram - jo a původní Dráha byla formát A5 dostupný jen na burze nebo u Malkuse v Braníku.
Středa, 27. července 2016 - 15:29:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 165
Registrován: 3-2007
Já jsem kdysy sekl s odbíráním ŽM.Už je to docela dlouho.Poslední ročník jsem bral 2004.Jinak do toho roku 2004 mám všechny od roku 1994. ŽM jsem začal odebírat v roce 1996 a sehnal tenkrát i ty starší čísla.Tehdy to byl ještě pro mně docela zajímavý časák,ale ty posladní roky,co jsem ho bral,už čím dál míň.

Ještě takový dotaz,jestli si někdo vzpomíná v 90.letech na časák Železniční fanda?
Nějaké čísla též vlastním.
Středa, 27. července 2016 - 17:14:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5994
Registrován: 4-2003
Transdanubium:Ještě takový dotaz,jestli si někdo vzpomíná v 90.letech na časák Železniční fanda?
Nějaké čísla též vlastním.



Vzpomínám a jedno či dvě čísla mám ještě někde zahrabané doma. Jedno se týkalo podřipských lokálek [wink].
Čtvrtek, 28. července 2016 - 11:28:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6243
Registrován: 2-2009
TD - ano vydával to p.Velín, jinak kdysi vedoucí modelářského obchodu na Lehovci.
Nebyl to ale příliš kvalitní časopis. Stejně jako Bram ho možná mám někde založen.
Čtvrtek, 28. července 2016 - 15:34:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 166
Registrován: 3-2007
Ty Podřipské lokálky byly Zvláštní číslo.Tedy ne pravidelné.Před tím bylo dvojčíslo.Na titulu byla bobina.Před tím byly dvě čísla.
Něco tam zajímavého bylo,ale asi se to moc nekupovalo,protože život tohoto časáku byl,dá se říct,opravdu jepičí.
Čtvrtek, 28. července 2016 - 17:00:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6359
Registrován: 4-2003
Bauer polemizoval i třeba o privatizaci tratí - a to je prostě pro řadu lidí smrtelný hřích.

Bauer stejně tak třeba psal vyložené ptákoviny typu "jaktože je na ekologické tramvaji reklama na neekologické auto", kdy i tak chytrej a vzdělanej chlap vůbec nebyl s to pochopit, že ta reklama na to auto bude prostě viset jinde a dopravní podnik tak může mít reklamní prostor prázdný a nula šušní z toho.

To mu nevyčítám, byl to spíš obraz doby s nevyhraněnými názory, nulovou zkušeností a jejich hledání. Byla to doba, kdy i jinak vzdělaný lidi vykřikovali, že třeba dva(tř, čtyři) dopravci nemůžou jezdit po tý samý trati a ptali se, zda budou mít třeba každý svoje výpravčí. Fakt je že takový dodnes občas ukazujou v pořadu Pozor vlak.

Jinak ten časopis skončil i protože průměrný šoušek má level poznání světa o několik úrovní níž (bohužel) a dotyčný měl vybudovanou kariéru na ČVUT.

-------
Buďme rádi za ŽM, protože sorry, ale Dráha s články odklony přes Zadel počtvrtý
Makat je fakt na ...
Pátek, 29. července 2016 - 16:42:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2136
Registrován: 7-2005
ad Bram a další - "jó, Železniční fanda... to byla doba" než vyšlo těch několik A4 na lesklým papíru, bylo od roku 1992 několik A5 xeroxových čísel viz http://zeleznicnifanda.wz.cz/casopis/casopis.html. Nechci se tady dostat do sporu, ale v tomto samém "formátu" vycházela i Dráha. Ale kdo byl dřív nevím. Dráha měla výhodu, že při přechodu na "velký a hladký formát" sehnala peníze, což se u Železničního fandy nepovedlo.
Vždyť Jardu Velína, někdejšího šéfa modelářského kroužku v Navrátilově ulici, lze potkat na burzách, kde prodává mimo jiné Železniční fandy, dodnes.
Pátek, 29. července 2016 - 17:08:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6012
Registrován: 4-2003
Zdepa:Nechci se tady dostat do sporu, ale v tomto samém "formátu" vycházela i Dráha.

I k-report byl kdysi takový. Asi rok a půl jsem ho u pana Malkuse v Braníku sešíval. Pak jsem ho sešívat přestal a ......... a k-report se z verze papírové přetavil do dnešní podoby, což byl moudrý krok těch, co o tom rozhodli a internetovou podobu k-reportu vytvořili [wink].
Pátek, 29. července 2016 - 18:30:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6249
Registrován: 2-2009
Bram - Dráha, už jako časopis A4, měla v době, kdy jsem ji odebíral, zvláštníí, periodické posuny v kvalitě - vždy na několik nanicovatých čísel pak jedno pěkné. Články ing. Pohla byly bezvadné - čtivé, obsažné.
Pokud se změnila tak, jak avizuješ, pak jí dlouhou životnost nepředpovídám. Leda snad za podpory od inzerentů nebo nějak spřízněných duší.
Ono se taky několikrát měnilo složení redakce a bohužel mám dojem ,že ne k lepšímu.
Kdo se tam vyskytuje dnes na pozicích redaktorů nevím. Už je to dost let, co jsem ji přestal odebírat.
hank
Pátek, 29. července 2016 - 19:11:53  
Neregistrovaný host
91.228.45.252
Mad_noodle 6249: Šéfredaktorem Dráhy je Pavel Bittner, redakční rada (není mi ale jasné, jestli redakční rada = redaktoři, za lepších časů to tak nebývalo a rozhodování v red. radách bývalo odděleno od výkoné redakční práce...) má složení Konopík (předseda), Bittner, Čekal, Kopalová, Sáblík, Vacek, Větříšek. Externích zpravodajů a splupracovníků (tj. pravidelně píšících přispěvatelů) se v tiráži uvádí asi 30, namátkou Bílek, Korbel, Kotas, Kubáček, Nantl, Navrátil, Řepka, Šatava, Tomančák... Nicméně přispívá tam mnohem širší okruh autorů, i když občas to vypadá jako skryté PR, viz zprávy nejpoctivějších nostalgiků nebo sáhodlouhé teoreticko-koncepční články J. Pohla ze Siemensu. Vydává to NADATUR, kde berou prachy nevím.
Sobota, 30. července 2016 - 13:00:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2217
Registrován: 5-2002
občas to vypadá jako skryté PR...kde berou prachy nevím.

Odpověděl jste si sám :-).
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Sobota, 30. července 2016 - 19:10:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6250
Registrován: 2-2009
Hank - měl jsem na mysli články o parních lokomotivách, sepsané ing.Pohlem, nikoli Siemens.
Celkem vzato -kde berou prachy je jejich věc.
Někdy platí,že peníze nesmrdí. Ve skutečnosti smrdfí, všechny vyjma nových a to tak že dost. A není to dáno původem ,nýbrž nečistotami na povrchu bankovek.
A taky se tvrdí, dnes to platí víc než kdykoli před tím, že účel světí prostředky.

Redakční rada se moc nezměnila, mnohé znám. Proč se výrazně změnil obsah už si dovodím sám.
Neděle, 31. července 2016 - 08:24:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2137
Registrován: 7-2005
ad Bram - doba "předinternetová" a xeroxované informační brožurky formátu A5 - K-Report. Dráha, Železniční fanda...., to pomalu začíná být taky historie..... a napadá mne dodatek s otázkou na konci ...hodná k zaznamenání ? ano / ne ?
Neděle, 31. července 2016 - 08:33:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6014
Registrován: 4-2003
MN2:Články ing. Pohla byly bezvadné - čtivé, obsažné.

Jojo, super byly články týkající se jeho topičských brigád na trati Kutná Hora - Zruč nad Sázavou. Pohl je holt inteligentní člověk navíc s nadáním napsat čtivý text, což není každému jedinci dáno.......


Zdepa:ad Bram - doba "předinternetová" a xeroxované informační brožurky formátu A5 - K-Report. Dráha, Železniční fanda...., to pomalu začíná být taky historie..... a napadá mne dodatek s otázkou na konci ...hodná k zaznamenání ? ano / ne ?


Za mne určitě ano, k historii doby předinternetové to prostě patří [wink].
Neděle, 31. července 2016 - 10:06:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3710
Registrován: 9-2004
Mám štůsek papírových k-reportů a je to po nějakých 20 letech místy zábavné čtení. V něčem se šotouši vůbec nezměnili (škoda že končí super vozy Bh; fuj fuj náhrada klasiky motorákem; slušivý nátěr s blesky a proužky), občas se ve svých předpovědích spletli (1997 - do dvou let skončí mechaniky!!), ale je tam i dost obsahu - aspoň pro mě - nadčasového. Neplánuju to vyhodit a manželka se prozatím spokojila s přesunem onoho štůsku do méně prestižní poličky.

(Příspěvek byl editován uživatelem Kubrt.)