Diskuse K-report » Archiv 2016 » Železnice » Světelná návěstidla » Archiv diskuse Světelná návěstidla do 06. 09. 2016 předcházející | další

Archiv diskuse Světelná návěstidla do 06. 09. 2016

dolů
   autor příspěvek
Pondělí, 05. září 2016 - 18:11:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6951
Registrován: 5-2007
Bram: V okamihu, keď sa povolia štvorsvetelné návesti, prečo nie.
Pondělí, 05. září 2016 - 19:20:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 822
Registrován: 1-2006
Hajnej: Ne možné, ale jisté. [happy]

Definitivka ještě nebyla aktivována a Sc1z svítí z Radbuzy. Sc1v je výplod 2x oranžové fantazie - btw. tak značené návěstidlo v Plzni nikdy nebylo. Až se tam objeví místo pětisvětlového třísvětlové a nové označení Sc1, bude na světě kmitavá modrá. Bohužel [sad] a snad jedna z mála. Kdy to bude není podstatné - až bude, bude.

Pondělí, 05. září 2016 - 22:10:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11885
Registrován: 5-2002
A proč tam vlastně bude tak strašně nutná?
Co tak zásadního je tam potřeba vynávěstit, když je za Sc1 pokud se neplety výhybka "po srsti"...?
Luboš_3.21
Pondělí, 05. září 2016 - 22:26:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 833
Registrován: 4-2014
Omlouvám se za překlep, který Vhd sl opravil.
To je mi také záhadou, proč tam ta novinka v podobě [sad] bude, protože ten les cestových návěstidel tam bude stejně tak jako tak. Ale asi je to z toho důvodu, že vlak, když projede toto návěstidlo,tak ho čeká ještě jeden cesťák a pak teprv hlavní návěstidlo, takže cestou na Prahu mine 3 návěstidla z toho 2 cesťáky. Všechny návěstidla již stojí a provizorně fungují, kromě toho prostředního cesťáku, který je pořád zatím zneplatněn. Další takováto modrá by měla být i v Přerově, ale jestli nakonec dojde nebo již došlo k její realizaci i tam nevím.

(Příspěvek byl editován uživatelem Luboš_3.21.)
Úterý, 06. září 2016 - 00:32:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2223
Registrován: 2-2010
Hajnej:
"A proč tam vlastně bude tak strašně nutná?
Co tak zásadního je tam potřeba vynávěstit, když je za Sc1 pokud se neplety výhybka "po srsti"...?"
A nebyl vznik kmitavé modré motivován požadavkem, jak by šlo při "dlouhém vjezdu" vynávěstit na vjezdu (cesťáku) vyšší rychlost, protože podle TNŽ a Vyhl.173/95 nelze na dalším cesťáku (umístěným na zábrzdnou vzdálenost za vjezdem nebo cesťákem) vynávěstit rychlost vyjádřenou čtyřmi světly (pruh, žlutá, bílá, žlutá), pokud je další cesťák za ním na NZV?
Úterý, 06. září 2016 - 05:33:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11888
Registrován: 5-2002
Haan: byl - jenomže pokud se za Sc1(z) dá ponovu jet jenom rovně, pak na hlavní koleji není důvod pro dolní světlo, natožpak pro pruh. Proto se ptám...
Úterý, 06. září 2016 - 08:18:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2225
Registrován: 2-2010
Hajnej: myslím, že při VC k Sc1b (= "dlouhý vjezd") na cesťácích z Plzně jižního (krom na Sc502) do hlavního za Sc1(z) nebude (nemůže) nikdy svítit jednosvětlová návěst. Pak modrá na Sc1 umožní návěstit na těch cesťácích z jižního rychlost vyšší než 40.
djst
Úterý, 06. září 2016 - 08:57:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 489
Registrován: 8-2014
Haan: Pokud ovšem bude od Sc1b postaveno.

Jinak těm zánovním LVZ to bude stejně jedno, protože (pokud bude v Plzni kódování na staničních kolejích) ty budou stejně modelovat brzdnou křivku na 40 km/h.
pokud mi chcete poslat mail, klikněte zde
Úterý, 06. září 2016 - 09:47:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2227
Registrován: 2-2010
djst: dík. Nemám závěrovou tabulku, proto jen odhaduji. A proto si myslîm, že modrá-blik bude na Sc1 svítit ikdyž bude postaveno k k Sc1b v poloze Stůj-dlouhý vjezd. [wink]
djst
Úterý, 06. září 2016 - 10:01:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 491
Registrován: 8-2014
Haan: Asi jsme si špatně rozuměli - modrá-blik bude samozřejmě svítit i v tomto případě. Otázkou je nutnost tohoto řešení. Bude-li na Sc 1b na Stůj (nebo OVy), na Sc 1 může být opakovaná výstraha. Bude-li na Sc 1b omezená rychlost, pak bude na Sc 1 opakování očekávání. Bude-li na Sc 1b volno, pak tam taky volno. Jiné návěsti na Sc 1b snad být nemohou, ne? Takže na Sc 1 by mělo stačit ŽZČB, ne?
pokud mi chcete poslat mail, klikněte zde
Úterý, 06. září 2016 - 10:17:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11893
Registrován: 5-2002
Haan: A proto si myslîm, že modrá-blik bude na Sc1 svítit ikdyž bude postaveno k k Sc1b v poloze Stůj-dlouhý vjezd.
Otázka ale zněla trochu jinak - co tak zásadního by nešlo vynávěstit bez té modrobli(ka)čky? Pokud je na Sc1b Stůj, tak přece stačí opakovaná výstraha. Pokud je tam 40 a opakovaná výstraha (postaveno k S2a nebo S6a), tak taky (stejně budu mít kdesi na Jižním výstrahu a z té blikavé modré budu muset čekat na Sc1b Stůj tak jako tak).
Pokud by snad chtěl někdo argumentovat tím, že projíždějící vlak zbytečně zpomalí, tak by jednak zpomalil i tak a druhak by bylo pro všechny zúčastněné lepší ho táhnout po nulté a ne okolo perónu...
djst
Úterý, 06. září 2016 - 11:08:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 492
Registrován: 8-2014
Hajnej: Tak ono je taky otázka, kolik vlaků bude vůbec takto projíždět. Napadají mě akorát tak některé nákladní vlaky, např. auta z Nošovic do Německa atp. A to se nesmí zpravovat rozkazem. A pak akorát nějaký Lv vlaky...
pokud mi chcete poslat mail, klikněte zde
Úterý, 06. září 2016 - 11:10:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11894
Registrován: 5-2002
No, právě...
Luboš_3.21
Úterý, 06. září 2016 - 11:33:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 834
Registrován: 4-2014
Tak projíždět Plzní nebude skoro žádný vlak, protože se v Plzni dost často u všech nákladních vlaků , které přijedou ze směru nebo pojedou směr Cheb, Domažlice, Praha přehazují mašiny. Jediné vlaky, u kterých by se mašina přehazovat neměla jsou uhelné nákladní vlaky Sokolov - Strakonice, a pak tranzit Cheb - České Budějovice, ale ty se tahají přes koleje podle starého značení č. 17, 19,23, 25 a 27., ale i u tyto vlaky v Plzni také většinou zastaví.
Úterý, 06. září 2016 - 12:46:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2228
Registrován: 2-2010
Pánové, zkusila bych vyřešit tuto teorii (nebudete-li se zlobit):
- VC je ze směru od Chebu postavena od vjezdu Plzeň-jižní z 1.TK na SK 512, dále za Sc512 na SK 512a do hlavního na cílovou SK 1v ukončenou návěstidlem Sc1b v poloze Stůj.
Myslím, že na:
- vjezdu 1S do jižního by měla být návěst "Očekávejte rychlost 60 (80...?)km/h.",
- Sc512 by měla být dvousvětlová návěst "Rychlost 60(80...) a Výstraha",
- Sc1(z) by měla být návěst "Rychlost 60(80...) a opakování návěsti Výstraha"-jenže to už jsou 4 světla, takže to nelze. Modrá-blik to řeší, čímž nechci říct, že její existenci obhajuji.
- Sc1b v poloze "Stůj".

V čem mám chybu?

Jak píše p.Hajnej-proč by nemohla být na Sc1(z) jen opakovaná Výstraha? Ta dovoluje jízdu až traťovou rychlostí. V tom případě bych se Vás zeptala-kde ji mám (tu až traťovou rychlost) návěstidlem předvěstěnou?
D1,čl.682: "Když celý vlak minul obvod výhybek přilehlých k vjezdovému (cestovému) návěstidlu, musí strojvedoucí jet do úrovně konce vlakové cesty tak, aby vlak nepřekročil:
a) rychlost stanovenou dolním světlem (popř. doplněným indikátorovou tabulkou s číslicí „5“) světelného vjezdového (cestového) návěstidla, byla-li horním světlem předvěstěna stejná rychlost, další snižování rychlosti nebo návěst Stůj."
K tomu se váží ještě články 774,861.
Nic ve zlém, je to jen moje zase blbé uvažování. [happy]
Úterý, 06. září 2016 - 13:10:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11897
Registrován: 5-2002
Haan: V čem mám chybu?
V tom, že úplně zbytečně cpete nějaké omezení rychlosti na návěstidlo Sc1(z). Tam je povolena jízda traťovou rychlostí a tu návěstí rychlostník mezi výhybkami 43 a 44 (ponovu).

V tom případě bych se Vás zeptala-kde ji mám (tu až traťovou rychlost) návěstidlem předvěstěnou?
A proč bych ji měl mít vůbec někde předvěstěnou? Mám snad v Pardubicích předvěstěnu traťovou rychlost na Lc2a, když je postaven vjezd k L2 za perónem...?


(Příspěvek byl editován uživatelem Hajnej.)
djst
Úterý, 06. září 2016 - 13:14:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 494
Registrován: 8-2014
Haan: Oněch 80 km/h má být traťová rychlost. Navíc kolej 1 je kolejí hlavní, takže není důvod návěstit na Sc1 dvousvětlové návěsti.
Takže z mého pohledu:
- na 1S "Volno", případně "Očekávejte rychlost 60 km/h"
- na Sc512 "Výstraha", případně "Rychlost 60 km/h" a Výstraha"
- na Sc1 "Opakování návěsti Výstraha"
- na Sc1b "Stůj"
pokud mi chcete poslat mail, klikněte zde
Úterý, 06. září 2016 - 13:30:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2229
Registrován: 2-2010
Hajnej: chcete, aby si strojvedoucí ještě taky pamatoval a hlídal, ve které staniční koleji je jaká traťová rychlost vyjádřená rychlostníkem? Já bych byla pro, aby rychlosti po staničních kolejích vyčetl z návěstního znaku, vjíždí-li na dvousvětovou návěst. A ta traťová by ho zajímala jen při jízdě na jednosvětlovou návěst. Ale to chci asi nemožné, neb by to bylo zjednodušení fírovo myšlení a konání.
Úterý, 06. září 2016 - 13:37:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6257
Registrován: 4-2003
Haan:chcete, aby si strojvedoucí ještě taky pamatoval a hlídal, ve které staniční koleji je jaká traťová rychlost vyjádřená rychlostníkem?



Toto budou přeci všichni, co tam pojedou, díky seznání znát. Je na tom snad něco divného???
djst
Úterý, 06. září 2016 - 13:51:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 496
Registrován: 8-2014
Haan: Jenže těch 80 km/h je v místě nejvyšší rychlost, kterou lze odkudkoli kamkoli jet. Stejně jako je třeba v Pečkách traťová 160 km/h a na 2. staniční se vjíždí na Volno/Výstrahu.
pokud mi chcete poslat mail, klikněte zde
Úterý, 06. září 2016 - 14:01:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11898
Registrován: 5-2002
Haan: chcete, aby si strojvedoucí ještě taky pamatoval a hlídal, ve které staniční koleji je jaká traťová rychlost vyjádřená rychlostníkem?
V případě hlavních kolejí to je snad úplně normální, navíc speciálně v té Plzni je rychlostník hned na začátku koleje.

Byla jste někdy v posledních 8 letech v Libni nebo v posledním cca roce v Ústí nad Orlicí...?
Úterý, 06. září 2016 - 14:14:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2232
Registrován: 2-2010
Bram-bylo-nebylo: traťová platící při jízdě na jednosvětlovou návěst byla vyjádřena rychlostníkem před stanicí, kterou musel strojvedoucí znát. Tuším, že při tomto uvažování, ji za nějaký čas budeme mít u každé SK zvlášť vyjádřenou rychlostníkem-to dle stavu žel.svršku v jednotlivých SK a podle potřeby. K čemu je potom RNS s dousvětlovou návěstí, která mně nejen říká, jakou max. rychlostí mohu za návěstidlo, ale musím ze seznání znát navíc i umístění případných rychlostníků. A ne vždy a všude mám předepsanou znalost Staničních řádů. A v TTP se to (zatím) nedočtu-proč taky, když omezení traťové lze vyjářit návěstí hl. návěstidla.

djst: no sám potvrzujete, že jen při jízdě na jednosvětlovou návěst Vás musí zajímat rychlostník, určující traťovou rychlost.

Hajnej: "Byla jste někdy v posledních 8 letech v Libni nebo v posledním cca roce v Ústí nad Orlicí...?"
Nebyla.
djst
Úterý, 06. září 2016 - 14:25:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 497
Registrován: 8-2014
Haan: No právě. První kolej v Plzni je kolejí hlavní, tak proč tam cpát dvousvětlovou návěst?
pokud mi chcete poslat mail, klikněte zde
Úterý, 06. září 2016 - 14:28:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6258
Registrován: 4-2003
Haan: Tuším, že při tomto uvažování, ji za nějaký čas budeme mít u každé SK zvlášť vyjádřenou rychlostníkem-to stavu žel.svršku a podle potřeby.


Při Vašem uvažování mám tedy považovat za správné, když na hlavních kolejích budeme návěstit rychlost VŽDY. Proboha proč???


no sám potvrzujete, že jen při jízdě na jednosvětlovou návěst Vás musí zajímat rychlostník, určující traťovou rychlost.

Ale tak je to přeci správně - rychlostník Vás musí zajímat VŽDY!!! Navíc ten rychlostník nemusí být vůbec u vjezdového návěstidla, může být před ním, může být i za ním. Opravdu nevím, co je tak divného a nenormálního na stavu, kdy rychlost na hlavních kolejích je určena rychlostníkem a jede li se jinam, určuje se návěstěním. A to pokud možno i v nepříliš četném případě, že i některé z ostatních kolejí umožňují průjezd shodnou rychlostí, jako na kolejích hlavních.
Úterý, 06. září 2016 - 14:53:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2233
Registrován: 2-2010
djst:
"Haan: No právě. První kolej v Plzni je kolejí hlavní, tak proč tam cpát dvousvětlovou návěst?"
No, já s Vámi souhlasím, ale jen v případě, že na Sc512 bude svítit jednosvětlová Výstraha. Pokud na Sc512 z nějakých důvodů musí svítit dvousvětlová návěst, pak na tom Lc1(z) nelze rozsvítit jen opakovanou výstrahu-neb to Lc1(z) mi musí opakovat to, co bylo na Lc512. Proč by se jinak vymýšlela modrá-blik? Ale podložit toto mé přesvědčení technickými předpisy neumím [sad]

Bram: "Při Vašem uvažování mám tedy považovat za správné, když na hlavních kolejích budeme návěstit rychlost VŽDY. Proboha proč???"
A proč ne, někde tomu tak možná i je-pokud mě paměť nešálí, něco o tom bylo už zde psáno ve starých příspěvcích. Ale já chci poukázat na to, že rychlostník by mě měl zajímat při jízdě po SK jen při jízdě na jednosvětlovou návěst. A dvousvětlové návěsti by pak měly jen omezovat traťovou rychlost vyjádřenou rychlostníky před stanicí, nebo nejdále krajní výhybky. Půjdete-li jinou cestou-možno, ale vzdalujete se od stavu strojvedoucímu vše vynávěstit.

"Ale tak je to přeci správně - rychlostník Vás musí zajímat VŽDY!!! Navíc ten rychlostník nemusí být vůbec u vjezdového návěstidla, může být před ním, může být i za ním."
Smyslem mých připomínek je obava, aby se rychlostníky nevyskytly podle potřeby i u mnoha jiných SK. A z toho plynoucí obava, že strojvedoucí bude muset znát každý Staniční řád, což dosud nemusí, ikdyž má podepsané seznání.
Úterý, 06. září 2016 - 15:00:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6259
Registrován: 4-2003
Haan:Smyslem mých připomínek je obava, aby se rychlostníky nevyskytly podle potřeby i u mnoha jiných SK. A z toho plynoucí obava, že strojvedoucí bude muset znát každý Staniční řád, což dosud nemusí, ikdyž má podepsané seznání.

Přiznám se, že toto jsem ve Vašich příspěvcích nějak nepostřehl. Ale souhlasím s tím, protože rychlostník u jiné, než hlavní koleje je akorát vstupenka do průseru [crazy].


A proč ne,

A proč ano, když to není potřeba?

(Příspěvek byl editován uživatelem Bram.)
djst
Úterý, 06. září 2016 - 15:13:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 499
Registrován: 8-2014
A proč ne, někde tomu tak možná i je-pokud mě paměť nešálí

No tak třeba stanice Rudná u Prahy (DOZ) má na koleje 3., 1. a 2. ze všech tří směrů 50 km/h, na kolej 4. 40 km/h. Přitom ze všech tří směrů svítí na vjezdech při jízdě na koleje 3., 1., 2. "Rychlost 50 km/h a ...", čímž je na všechny tři vjezdy nainstalována ona svítící "pětka".
pokud mi chcete poslat mail, klikněte zde
Úterý, 06. září 2016 - 15:27:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2235
Registrován: 2-2010
Bram: "A proč ano, když to není potřeba?"
Inu, já už tady někdy četla, proč při vjezdu na 1.SK ve jmenované stanici (na jméno si už nevzpomínám), je na vjezdu návěstěna Rychlost 40km/h. a Výstraha, když se jede do rovného. Bude to nejspíš tím, že tam vznikla nějaká technická potřeba-což není nic proti ničemu, když RNS je rychlostní soustava, nikoliv směrová.

djst: díky za připomenutí.
Úterý, 06. září 2016 - 15:29:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11899
Registrován: 5-2002
Haan: neb to Lc1(z) mi musí opakovat to, co bylo na Lc512
Jo, ale jen jeho HORNÍ světlo, tedy tu výstrahu. Není žádný důvod opakovat tu šedesátku, ta (technicky) končí na poslední výhybce radbuzského zhlaví.

Proč by se jinak vymýšlela modrá-blik?
Z úplně jiného důvodu, ale do toho se teď raději pouštět nebudu...

A proč ne, někde tomu tak možná i je-pokud mě paměť nešálí, něco o tom bylo už zde psáno ve starých příspěvcích.
Bývala to taková mánie - třeba přes minulou Libeň se návěstilo 80 do rovného (aneb v Kyjích před předvěstí vždy žlutej kód, ať už bylo na vjezdu na Stůj, do rovna nebo do křiva).
Společným důsledkem tohoto a omezení na tři světla pak byla čtyřicítka na středním zhlaví, pokud nebyl postaven odjezd, a problikávání červené při změně 40/0N na 80/80 při jeho stavění.
Paradoxně se od Rokytky jezdilo na jedno světlo 60...

O kousek severněji pražské zhlaví v Kralupech, kde je do rovnýho 80, prej kvůlivá angličanům. Omezení tudíž platí už od vjezdu místo až od výhybek.
Dalším podobným případem je průjezd po rovnejch skrz Ústí-západ - pořád 60/60. Proč...?
Úterý, 06. září 2016 - 15:47:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11900
Registrován: 5-2002
Haan: Inu, já už tady někdy četla, proč při vjezdu na 1.SK ve jmenované stanici (na jméno si už nevzpomínám), je na vjezdu návěstěna Rychlost 40km/h. a Výstraha, když se jede do rovného.
To vzniká v situacích, kdy před návěstidlem, na kterém je Ž-B-Ž, stojí předcházející hlavní návěstidlo na nedostatečnou ZV, ale dohromady obě NZV dají DZV - což ale mimochodem není případ S1a, Sc1b a Sc1(z) v Plzni. Nám se pak tluče potřeba předvěstit současně výstrahu na dostatečnou a 40 na nedostatečnou.

Jedno z řešení je "menší bere" neboli dát opakovanou výstrahu, ale tím by se zbytečně vysouvala výstraha, pročež se to udělalo jinak: ta 40 se uměle prodlouží o jedno návěstidlo vstříc vlaku, čímž odpadne potřeba předvěstit tu původní 40, protože jsme na ni vlak už zpomalili. Tím mohu na té nové 40 směle předvěstit čistou výstrahu. Tu novou 40 pak předvěstím buď na tomtéž návěstidle a/nebo o návěstidlo dřív (to podle DZV/NZV).
Aneb stručně řečeno - umělým snížením rychlosti jsme vyrobili schody dlouhé celou ZV. Potíž je v tom, že ustanovení o třech světlech nám dovoluje používat jen schody 40 km/h a žádné jiné...
Úterý, 06. září 2016 - 16:03:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 37
Registrován: 4-2014
Pokud zde chcete řešit návěstění v nové Plzni, je potřeba vědět jak to tam bude vypadat. Za návěstidlem Sc1 je na NZV návěstidlo Sc1b a za ním pak do odbočky opět na NZV třeba návěstidlo S2a. Takže pokud pak mám na S2a "stůj", na Sc1b musí být dvě žluté s bílou a dle TNŽ 34 2620 (tabulky návěstních znaků) mi na Sc1 vychází opět dvě žluté s bílou. V takovýchto případech se dolní žlutá bohužel nedá zhasnout, i když jedu traťovou rychlostí a za návěstidlem nemám žádné výhybky. A protože pod zastřešení nástupiště se nevejde návěstidlo Sc1 s šesti světly, vzniklo třísvětlové návěstidlo s kmitavou modrou. Ale to už jsem tady před rokem popisoval, takže se k tomu nebudu vracet. Zdeněk
Úterý, 06. září 2016 - 16:12:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11901
Registrován: 5-2002
ZP: dle TNŽ 34 2620 (tabulky návěstních znaků) mi na Sc1 vychází opět dvě žluté s bílou. V takovýchto případech se dolní žlutá bohužel nedá zhasnout, i když jedu traťovou rychlostí a za návěstidlem nemám žádné výhybky
A jsme u toho: úlet v normě (nesmyslný zákaz zhasnutí dolní žluté) vyřešíme místo opravy ještě větším úletem... [crazy]
djst
Úterý, 06. září 2016 - 16:19:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 500
Registrován: 8-2014
Hajnej: A tak se stane, že to není v souladu s předpisem...
Strojvedoucí jede kolem odjezdu v Berouně-Závodí s návěstí "Rychlost 40 km/h a Výstraha", doplněnou indikátorovou tabulkou s číslicí 5. Článek 774 předpisu D1 říká:
"b) horním světlem (případně doplněným indikáto-
rem) předvěstí návěst následujícího hlavního návěstidla. Předvěstění je vyjádřeno druhou částí názvu návěsti:… a volno, ... a očekávejte rychlost 120 (100, 80, 60,
40) km/h, ... a výstraha. Pokyn, dávaný horním světlem, je shodný jako pokyn, dávaný jednosvětlovými návěstmi.
Je-li rychlost předvěstěná horním světlem menší než rychlost návěstěná dolním světlem, je návěstidlo, jehož návěst se předvěstí, umístěno nejméně na zábrzdnou vzdálenost.
Je-li rychlost předvěstěná horním světlem stejná nebo větší než rychlost návěstěná dolním světlem, může být návěstidlo, jehož návěst se předvěstí, umístěno i méně než na zábrzdnou vzdálenost.

Dobře tedy - Stůj mám očekávat na ZV a mezi mnou a Stůj není žádné jiné návěstidlo, co by mne omezilo. Až do zastavení mohu jet 50 km/h.
Ani omylem! Hned za obloukem na něj vykoukne vjezdové návěstidlo ŽST Beroun, které návěstí "Rychlost 40 km/h a opakování návěstí Výstraha", bez tabulky s číslem 5. Kdepak je asi ta čtyřicítka předvěstěna?
pokud mi chcete poslat mail, klikněte zde
Úterý, 06. září 2016 - 16:19:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2236
Registrován: 2-2010
Hajnej: díky za osvětlení problematiky, ve které i tak plavu. Prostě mě zajímají rychlosti určené návěstidly a kam až ji musím držet.
"Jo, ale jen jeho HORNÍ světlo, tedy tu výstrahu. Není žádný důvod opakovat tu šedesátku, ta (technicky) končí na poslední výhybce radbuzského zhlaví."
Jenže já tu 60 musím držet až do konce vlakové cesty-podle 682a), vjíždím-li na dvousvětlovou návěst. Tak proč mi ji nechcete na tom Sc1(z) zopakovat? Protože nelze nasvítit 4 světla? Když mi na Lc1(z) nasvítíte opakovanou výstrahu, tak mi děláte binec v myšlení, protože vím, že na výstrahu (opakovanou výstrahu) můžu jet traťovou a teda si musím zbytečně rychle vzpomenout, jakáže ta traťová tam vůbec je a porovnat ji s omezením návěstí návěstidla Lc512. Proč? proč mi nedáte jeden jasný pokyn návěstí Lc512-čímž mi určíte rychlost za návěstidlo a tou pojedu až ke Stůj na Lc1b?
Ale to už jsou jen takový moje řeči baby v kleci toužící po jednoduchosti, tak mě tak berte.[wink]
djst
Úterý, 06. září 2016 - 16:42:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 502
Registrován: 8-2014
Tak proč mi ji nechcete na tom Sc1(z) zopakovat?
Protože tam už můžete jet 80 km/h. Dokud neuvidíte návěst na Sc1, smíte jet 60, pak smíte zrychlit (pokud již konec vlaku opustil výhybky) na 80, což vám sice k ničemu nebude, když musíte u Sc1b zastavit.
pokud mi chcete poslat mail, klikněte zde
Úterý, 06. září 2016 - 17:01:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2237
Registrován: 2-2010
zdenek_p: děkuji za osvětlení. Zeptám se na Váš názor, zda je možné při postavení VC od 1S k Lc1b v poloze "Stůj"
- vynávěstit na Lc512 jednosvětlovou návěst a pokud ne, tak proč?
- je předpisově (nebo vůbec technicky) možné vynávěstit na Lc1(z) opakovanou výstrahu pokud bude na Lc512 dvousvětlová návěst s horním žlutým světlem?

djst: "Protože tam už můžete jet 80 km/h."
Nemůžu, protože na Lc1b je pořád stůj a tedy platí 682a)-a o tom se bavím. Pojedu pořád jen tou rychlostí, kterou mi Lc512 spodním světlem nařídilo a to až do konce VC-tj. k Lc1b před kterým zastavím.
Luboš_3.21
Úterý, 06. září 2016 - 17:07:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 835
Registrován: 4-2014
- také děkuji p. Zdeňkovi za objasnění té modré. Pokud by se tam vešel ten šetisvětlák, taky by vše mohlo být jinak a ta modrá by mohla odpadnout.
Úterý, 06. září 2016 - 17:12:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11903
Registrován: 5-2002
Djst: Kdepak je asi ta čtyřicítka předvěstěna?
Pokud si dobře vzpomínám, tak se v normě píše něco o tom, že snížení z 50 na 40 (a nebo ze 40 na 30) se z pohledu předvěstění neřeší - přinejmenším v případě, kdy jsou použity pevné "pětky".
Přesné znění si už nepamatuju, ale s určitostí vím, že jsem do AVV dodělával obezličku, že po "50 a očekávej 40" může už na NZV následovat "40 a výstraha" a ne jak by se čekalo "50 a opakovaných 40".

Haan: Jenže já tu 60 musím držet až do konce vlakové cesty
A co si představujete pod pojmem "konec vlakové cesty"...?
Z pohledu ZZ totiž končí vlaková cesta od Sc512 na 1. kolej vždy u toho Sc1(z). Pokud je Sc1(z) postaveno, tak za ním už zas pokračuje úplně jiná vlaková cesta a to, že obě tyto cesty jsou zřetězeny, na to nemá celkem žáden vliv.
Pokud to ale máte v předpise tak, že vlaková cesta je až kam je postaveno, tak je to jeden o voze a druhej o koze. Na mysl se pak dere onen fousatej vtip o křesťanském pekle ("Oni to tak chtějí...").

Tak proč mi ji nechcete na tom Sc1(z) zopakovat?
Protože ji nepotřebujete - dokud Sc1(z) nevidíte, musíte na něm čekat Stůj a ta 60 z Sc512 vám tam tím pádem pořád zůstává. V okamžiku, kdy vidíte volnoznak, už platí "větší bere", tedy v daném případě traťová.
djst
Úterý, 06. září 2016 - 17:13:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 503
Registrován: 8-2014
Haan: No právě čl. 682a) ještě dodává: "Byla-li předvěstěna návěst Stůj (samozřejmě ano) a následující hlavní
návěstidlo (Sc1) již dovoluje jízdu rychlostí vyšší ano - Opakování návěsti Výstraha dovoluje jízdu traťovou rychlostí, tj. 80 km/h), než byla rychlost stanovená dolním světlem, může
strojvedoucí zvyšovat rychlost podle návěsti následujícího návěstidla (Sc1);"
pokud mi chcete poslat mail, klikněte zde
Úterý, 06. září 2016 - 17:18:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11904
Registrován: 5-2002
Haan: zda je možné při postavení VC od 1S k Lc1b v poloze "Stůj" - vynávěstit na Lc512 jednosvětlovou návěst a pokud ne, tak proč?
Cestu od 1S do toho netahejte, to je pro Sc512 už historie, svítit to musí stejně i pro vlak, kterej tam stojí od rána (a nebo tam udělal úvrať).
Možné to není, protože vjíždíte do 501. koleje s traťovou rychlostí 80 km/h po spojce 503/504, která je jen šedesátková.

je předpisově (nebo vůbec technicky) možné vynávěstit na Lc1(z) opakovanou výstrahu pokud bude na Lc512 dvousvětlová návěst s horním žlutým světlem?
Technicky to možné je, předpisově to nějaký pečlivka zazdil...
Úterý, 06. září 2016 - 17:46:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2238
Registrován: 2-2010
Hajnej: no jo, zřejmě mám starý plánek jižního, takže na něm vidím-od 1S "rovně" na SK 512, která končí u cesťáku Lc512 a za ním pokračuje jako SK 512a. Tedy se omlouvám. Ale pokud pojedu od vjezdu do jižního rovně, stejně mi musí 1S předvěstit, co bude na Lc512 (pokud se tak ještě jmenuje). Tak proč to 1S do toho netahat?
Jde mi o to, jak správně a s využitím nejvyšší možné rychlosti vynávěstit na všech návěstidlech ve VC - počínaje 1S (vjezd od Chebu) po "rovné" hlavní SK až k návěstidlu Lc1b v poloze stůj.
djst
Úterý, 06. září 2016 - 18:00:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 504
Registrován: 8-2014
Haan: No, pokud to bude pořád po rovné, tak 1S Volno, Sc512 Výstraha, Sc1 Rychlost 40 km/h a Opakování návěsti Výstraha a Sc1b Stůj. Červeně vyznačené je předmětem diskuze, ale na návěstech ostatních návěstidel to nic nemění.
pokud mi chcete poslat mail, klikněte zde
Úterý, 06. září 2016 - 18:03:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2239
Registrován: 2-2010
Hajnej: "A co si představujete pod pojmem "konec vlakové cesty"...?"
Z dopravního hlediska to řeší čl. 2847. Vlaková cesta mi v tomto případě končí až u hl. návěstidla s návěstí "Stůj"- tedy u Lc1b.

djst: [nene]
čl.682: "Když celý vlak minul obvod výhybek přilehlých k vjezdovému (cestovému) návěstidlu, musí strojvedoucí jet do úrovně konce vlakové cesty tak, aby vlak nepřekročil:
a) rychlost stanovenou dolním světlem..."

A kde mi končí VC mi jasně říká čl.2847. Takže ne 80, ale 60 furt pryč-až k Lc1b-tam mi končí VC a proto tam zatavím.
Úterý, 06. září 2016 - 18:19:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2240
Registrován: 2-2010
djst:
"Haan: No, pokud to bude pořád po rovné, tak 1S Volno, Sc512 Výstraha, Sc1 Rychlost 40 km/h a Opakování návěsti Výstraha a Sc1b Stůj. Červeně vyznačené je předmětem diskuze, ale na návěstech ostatních návěstidel to nic nemění."
Ano, pojedeme pořád po rovné. Neuklepl jste se u návěsti na Sc512, když na následujícím Lc1 máte Rychlost 40 km/h a Opakování návěsti Výstraha-čím kde máte tu 40 předvěstěnou (pokud mezi Lc512 a Lc1 není další návěstidlo o kterém nevím)?

Jenže my v nové Plzni máme asi nejen 1 SK konstruovanou na vyšší rychlosti než 40 a chceme ji využít. Jak toho docílíme a jak ji vynávěstíme, aby se té investice do vyšší rychlosti využilo a současně aby se to nepralo s předpisem D1 a dalšími předpisy? Domnívám se, že jen ta modrá-blik to může vyřešit.
djst
Úterý, 06. září 2016 - 18:19:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 505
Registrován: 8-2014
Haan: Já se nehádám o tom, kde končí vlaková cesta, ale.
Zajela jste za obvod výhybek přilehlých k Sc512, takže přichází ke slovu článek 682a), to znamená, že až k Sc1b máte jet rychlostí návěštěnou dolním světlem Sc512 - to je 60. Potud máte pravdu. Ovšem pak uvidíte Sc1 s návěstí Opakování návěsti Výstraha, čímž se dostává ke slovu toto:

Byla-li předvěstěna návěst Stůj a následující hlavní návěstidlo již dovoluje jízdu rychlostí vyšší, než byla rychlost stanovená dolním světlem, může strojvedoucí zvyšovat rychlost podle návěsti následujícího návěstidla.

Na Sc1 je opakovaná výstraha, což je rozhodně návěst, která dovoluje jízdu rychlostí vyšší - předtím bylo 60, nyní traťová, takže strojvedoucí může zvyšovat podle Sc1 až na traťovou - to je 80 km/h.
pokud mi chcete poslat mail, klikněte zde
djst
Úterý, 06. září 2016 - 18:25:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 506
Registrován: 8-2014
Neuklepl jste se u návěsti na Sc512, když na následujícím Lc1 máte Rychlost 40 km/h a Opakování návěsti Výstraha-čím kde máte tu 40 předvěstěnou.

No, mezi Sc512 a Sc1 je dostatečná ZV, takže tou Výstrahou na Sc512 předvěstíme na Sc1 Stůj. Očekávej 40 km/h na Sc512 být nemůže, protože by nebylo včas předvěstěno Stůj na Sc1b.
pokud mi chcete poslat mail, klikněte zde
JirikP.
Úterý, 06. září 2016 - 18:50:20  
Neregistrovaný host
85.71.157.74
Hajnej, nemůžete současně schvalovat to vysouvání 40 a stěžovat si, že dolní žlutou na tom Sc1 nelze zhasnout při cestě k Sc1b na stůj. To je totiž nutným důsledkem předchozího.

djst a Beroun-Závodí: Opravdu na odjezdu nebylo žbž? Mělo by být. Jinak nemusíte jet 50, můžete jet ve vaší situaci i traťovou.

Haan, nemůžete vytrhávat kusy vět z článku, jehož část vám djst citoval. Když si to přečtete celé, zjistíte, že opravdu můžete zrychlit (na 80). Pravda, že ten předpis psal zřejmě hotentot. Je to napsaný tak, že po upgradu ze stůj na volno zrychlit můžu (hned jak návěstidlo uvidím), ale po upgradu z např. 40/40 na volno nesmím... [uhoh]
Úterý, 06. září 2016 - 19:20:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2242
Registrován: 2-2010
djst: pravdu máte a rozumím. Ano, ta 40, která by tam svítila nemusí být předvěstěna, je-li mezi Lc512 s horním žlutým světlem a Lc1 ZV.
Jinak Váš předpisový výklad chápu i s tou rychlostí 80-děkuji. [blush]

JirikP: je fakt, že to mé chápání (týkající se rychlosti za Lc1 s opak. výstrahou) jsem postavila na ustanovení o konci VC. A tedy blbě. Důležitý je obvod výhybek přilehlý k Lc512 a následné vidění Opakování návěsti výstraha (v tomto diskutovaném případě) na Lc1.
Souhlasím s Vámi oběma.
Tak se dostávám k prvotnímu nápadu p.Hajného-proč na Lc1 není pro tuto VC Opakování návěsti Výstraha, ale předpokládá se tam modrá-blik.
JirikP.
Úterý, 06. září 2016 - 19:39:21  
Neregistrovaný host
85.71.157.74
Haan, modrá-blik tam je nejspíš proto, že ji někdo nakreslil do projektu. Opakovaná výstraha tam není proto, že (jak Hajnej píše) Sc1b umí žbž, a (jak Hajnej píše) v takovém případě má na Sc1 být 40 a výstraha a proto jakákoli cesta od Sc1 k Sc1b na stůj (které se může změnit na žbž) nebo žbž, musí návěstit dolní žlutou.
djst
Úterý, 06. září 2016 - 20:00:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 507
Registrován: 8-2014
JirikP.: Stačilo by se na Sc1 nesnažit žádnou ŽBŽ předvěstit a bylo by. VC z 1b koleje na 2a, 6a nebo na lobezské stejně bude málo kdy.
pokud mi chcete poslat mail, klikněte zde
Úterý, 06. září 2016 - 20:01:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 823
Registrován: 1-2006
80 km/h (pro 1, 0, 2 po 2.stavbě) tam na zavěšeném návěstidle v dané posloupnosti po sobě jdoucích návěstidel jiné řešení než modrá-blik neumožňovala, i když se usilovně hledalo a vymýšlelo jak jinak. Jak psal Zdeněk, kterej o tom ví nejvíc, po Sc1 následují další dvě návěstidla Sc1b a S1a/S2a/S6a s NZ mezi sebou i vůči Sc1. NZ i mezi S1a/S2a/S6a a Sc1. Bez schématu a ZT těžké na vysvětlování i pochopení.

Nad 60 km/h nutná zhaslá svítilna mezi svítícími = neguje dvě řady zavěšeného návěstidla. Stožár (6sv) se tam narvat nedal, protože by musel být víc jak dva metry od hrany a byl by tak neviditelný s ohledem na bližší výjimkové památkové podpěry zastřešení (původní umístění návěstidla bez štítu si nerozumí s novou normou na nástupiště), vlevo alá Wilson nelze (ani prostorově do 4,75), krakorec v tom místě neřešitelný, špatně viditelný přes brány TV a ubírající 30 - 50 metrů z užitné délky (zejména hrany), zastřešení nízké na zavěšení šestisvětlového sněhuláka kvůli podchozí/podjezdné výšce.

Je to tak, není co řešit.
Úterý, 06. září 2016 - 20:18:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3123
Registrován: 3-2006
O kousek severněji pražské zhlaví v Kralupech, kde je do rovnýho 80, prej kvůlivá angličanům.

Tak mě napadá - je vlastně někde na síti přes angličan více jak 80?

Dalším podobným případem je průjezd po rovnejch skrz Ústí-západ - pořád 60/60. Proč...?

Výhybky 1:12-500 do odbočky. Opačným směrem je to 40, protože vjezd do Ústí hlavního dvousvětlový s NZV. A stejně je tam teďka 30 přes celé vnější.
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
JirikP.
Úterý, 06. září 2016 - 20:21:48  
Neregistrovaný host
85.71.157.74
djst: Jo, ale to si vyříkejte s Hajnýho příspěvkem 11900. Obecně, tohle naráží na v Česku zažité přesvědčení, že všechno musí jít vynávěstit, a to uniformně po celé síti. VC z 1b na 2a,6a nebo lobezské může být i docela často, ale (snad) s návěstí (něco a) volno.
Luboš_3.21
Úterý, 06. září 2016 - 20:48:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 836
Registrován: 4-2014
Přátelé, pan. Zdenek, který této problematice velmi dobře rozumí podal odborné vysvětlení proč v Plzni bude modrá blik a pan Vhd sl v příspěvku č.823, to vysvětlení kolem modré ještě doplnil o další informace, takže nemá cenu se již v tom dál vrtat a vymýšlet co kdyby, jak a proč. Řešení by by bylo tam nacpat šestisvětlák, ale bohužel se tam nevejde a starou podobu umístění návěstidla Sc1z,která tam byla cca od roku 1980, ale se šesti světly tam také mezi podlahu nástupiště a přístřešek taky nenarvete, už to pětisvětlové se tam tenkrát vešlo jak takž.
Dalo by se to možná vyřešit jak tam toho šestisvětláka umístěného v dřívější verzi pětisvětlového návěstidla tam dát, musel by se zvednou přístřešek, bohužel nereálné kvůli památkářům, protože musela být zachována původní výška sloupků přístřešků, které se tam na začátku minulého století dali.
Takže ta modrá bude asi rarita, která jinde v ČR asi již nikde jinde nebude, ale nedá se nic dělat, prostě tam bude a ten les cesťáků kvůli složitému rozvětvení kolejiště také nejde vykácet, takže tím bych to celé kolem blik modré asi uzavřel.
Protože můj původní dotaz byl jak to s tou realizací nebo nerealizací modré v Plzni bude a jaká je momentální situace, no a pak se to tu pořádně rozjelo ve stylu co kdyby proč jak.

(Příspěvek byl editován uživatelem Luboš_3.21.)
Úterý, 06. září 2016 - 21:09:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11907
Registrován: 5-2002
Haan: Z dopravního hlediska to řeší čl. 2847. Vlaková cesta mi v tomto případě končí až u hl. návěstidla s návěstí "Stůj"- tedy u Lc1b.
Pak je předpis pěkně zfušovanej...
Pokud řešíme rychlost v koleji mezi dvěma návěstidly, tak tam takto definovanej konec VC nemá co pohledávat - je to záležitost čistě těch dvou bezprostředně sousedních návěstidel.

JirikP: a (jak Hajnej píše) v takovém případě má na Sc1 být 40 a výstraha
Hajnej to nepíše, naopak říká, že to není tento případ, protože od Sc1(z) k S1a není DZV.

Mik: Tak mě napadá - je vlastně někde na síti přes angličan více jak 80?
Nově v Libni na 102. koleji, dříve v Úvalech na 1. a 2. koleji.

Výhybky 1:12-500 do odbočky.
Vzhledem k neexistenci vyšší rychlosti by to přece šlo rychlostníkem...
djst
Úterý, 06. září 2016 - 21:10:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 508
Registrován: 8-2014
Chápu. Jenom mi ještě povězte, proč musí mít 6 svítilen. To je tam možno návěstit Opakování návěsti očekávejte 80 km/h? (jiný důvod mě nenapadá)
pokud mi chcete poslat mail, klikněte zde
Úterý, 06. září 2016 - 21:30:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 117
Registrován: 7-2010
Až do zrušení holešovického cesťáku v Libni při jízdě ze 2. TK na 38. (a možná i 34. a 36. kolej) svítila na vjezdu opakovaná výstraha a na cesťáku 2x s bílou. Bylo to už tehdy v rozporu s normou a nebo se tato změnila až později?

Mikulda:
100 km/h přes angličan je třeba v Libni ze 102. na Masaryčku, v obou kolejích na přeloučském zhlaví v Pardubicích a bývalo např. v Úvalech v 1. a 2. na brodském zhlaví.

(Příspěvek byl editován uživatelem Trumbera.)
JirikP.
Úterý, 06. září 2016 - 22:03:33  
Neregistrovaný host
85.71.157.74
Hajnej: to nepíše, naopak říká, že to není tento případ, protože od Sc1(z) k S1a není DZV.
Jo takhle. Předpokládal jsem, že Sc1 k S1a není tento případ proto, že je to do rovnýho. To, že myslíte, že zkrácením vzdáleností mezi návěstidly se zvětší návěštěné rychlosti, mě nenapadlo. Každopádně to tak není DZV a NZV se v tomhle případě liší jen bílou na tom prvním návěstidle.

djst: Opakování návěsti očekávejte 80 km/h
Při traťový 80? Teda dneska to tady jede.
Úterý, 06. září 2016 - 22:05:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 824
Registrován: 1-2006
djst: Jsou detaily, které si člověk po letech nevybavi. VCRP by to uprostřed být nemělo, Př80 také ne. 5sv by mělo stačit s plechovou 5... Nepamatuji si. [sad] Ani 5sv stožár by v daném případě nešel ze stejných důvodů.
Úterý, 06. září 2016 - 22:55:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11908
Registrován: 5-2002
djst: Jenom mi ještě povězte, proč musí mít 6 svítilen.
Asi už je vedlejší pořadí světel zase v nemilosti. Jinak by stačilo pětisvětlo Ž-Z-B-Č-Ž...