Diskuse K-report » Archiv 2016 » Autobusy a trolejbusy » IDS - Integrované dopravní systémy předcházející | další

IDS - Integrované dopravní systémy

dolů
   autor příspěvek
Sobota, 13. února 2016 - 17:28:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3713
Registrován: 12-2004
Dnes na odjezdu z Tržní linky 106 ve 14:16 do Kyjova přes 50 cestujících.
Hezký úspěch tohoto spoje zařazeného v ids-jmk,
Ŕíkal jsem si, že už tu dlouho nic nebylo[happy]
Pajzák
Neděle, 28. února 2016 - 22:02:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 155
Registrován: 6-2015
Tak VŘ za ZN oblast je v nedohlednu. Zjevně se čeká na nový zákkon o veřejných zakázkách (nebo jak se to jmenuje). Škoda, doufal jsem, že se na Znojemsku ještě svezu. [sad]
Věděl by někdo, jak to vypadá s případným opakováním výběrka na skupinu č. 2 předchozího výběrka?
Neděle, 28. února 2016 - 22:28:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9860
Registrován: 4-2006
ad Pajzák nepřijde vám to morbidní příspěvek? Proč by jste se nesvezl.[biggrin]
Jaké byli vůbec důvody ke zrušení výběrka?
P.S. třeba vyhraje zlatý dobrý Čas[lol]
[bomba]
pyrotechnik:uvidíte-li m? utíkat,snažte se m? p?edb?hnout....

www.mhdvmb.wz.cz doprava v severovýchodních ?echách a nejen tam
Pajzák
Neděle, 28. února 2016 - 23:15:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 158
Registrován: 6-2015
Myslel jsem za volantem.
Pajzák
Čtvrtek, 28. dubna 2016 - 15:25:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 218
Registrován: 6-2015
Kloboucko
Pajzák
Pátek, 08. července 2016 - 18:30:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 270
Registrován: 6-2015
Znojemsko podruhé
Josefj
Čtvrtek, 01. září 2016 - 16:46:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 203
Registrován: 10-2007
Dopravci o tom moc neinformují, ale vyšla zpráva o rozšíření IDSOK: http://www.kidsok.cz/aktuality/2016-24-08-vlakem-autobusem-i-tram vaji-na-jednu-jizdenku/ . Nevylučuji, že se to tady už objevilo v jiném tématu, aniž bych si toho všiml.
Pajzák
Středa, 14. září 2016 - 18:49:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 340
Registrován: 6-2015
Klobouky podepsány
mj. 100% klimatizovaných vozů

(Příspěvek byl editován uživatelem Pajzák.)
Metro12
Středa, 14. září 2016 - 22:51:44  
Neregistrovaný host
82.84.26.22
Pajzák: A kdo to vyhrál? [happy]
Čtvrtek, 15. září 2016 - 00:19:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10232
Registrován: 4-2006
ad Metro12 Bors
pyrotechnik:uvidíte-li m? utíkat,snažte se m? p?edb?hnout....

www.mhdvmb.wz.cz doprava v severovýchodních ?echách a nejen tam
Metro12
Čtvrtek, 15. září 2016 - 23:09:52  
Neregistrovaný host
82.84.26.22
Ares1: Dík [wink]
carte
Sobota, 15. října 2016 - 20:56:47  
Neregistrovaný host
78.136.160.175
blekp: podle dostupných informací, které mám z rady města Český Krumlov se chce Tábor také připojit k IDS Jihočeského kraje... Tábor už o to požádal oficiální cestou Krajský úřad...
carte
Sobota, 15. října 2016 - 21:00:38  
Neregistrovaný host
78.136.160.175
blekp: ale bordel je to pěkný ne? [proud] Tři IDS (IDS JH, IDS TA a IDS JčK - Českobudějovicko) v jednom kraji hned tak nenajdeš :D
M.
Pátek, 18. listopadu 2016 - 17:35:23  
Neregistrovaný host
185.14.233.243
OR: Neni nahodou nespravedlnost pasmoveho tarifu docela podruzny problem? Kolik procent trzeb delaji cesty placnu z Berouna do Melnika, tak abych neopustil 4. pasmo?(nebrat za slovo, nezkoumal jsem jestli to jde). Kazdy normalni clovek pojede pres Prahu a tech par sotousu a extremne sporivych duchodcu co takhle pojedou, jen aby usetrili to co stoji pul litru nafty bych klidne zanedbal.
Samozřejmě že to problém je. A fakt nejde o dlouhé tangenciální cesty mezi krajskými městy (typu Kladno - Beroun, Mladá Boleslav - Mělník, ale i Kladno - Kralupy apod.), těch je minimum. Například z vesniček kolem (dejme tomu) Kolína bude jezdit drtivá většina lidí jenom do města, do Prahy nedojíždějí - ale tarif bude konstruovaný tak, že třeba z Veltrub bude stačit jenom jednopásmový kupon (neboť budou ve stejném pásmu jako Kolín), zatímco ze Tří Dvorů už dvoupásmový (protože budou už o pásmo dál), ačkoli vzdálenost je stejná nebo dokonce kratší. A takových případů by se daly vymyslet stovky - jde skutečně o zásadní a neospravedlnitelnou nerovnost pro nespočet přeprav v jediném dni. Samozřejmě že pohyb směrem z a do Prahy je obrovský, ale čím dál od Prahy, tím víc procent zabírají cesty místní, a pro ty je současný tarif zcela nevhodný. Třeba na tom Kolínsku (Příbramsku, Sedlčansku atd. atd.) už je ten podíl cest radiálních (do Prahy) a lokálních úplně jiný než na Černokostelecku nebo Českobrodsku.
Navíc že to je problém už dnes ukazuje fakt, že občas jsou dnešní pásma různě uměle pozohýbaná, aby extrémně levnou tangenciální přepravu znemožnila (podívejte se na linku 409). V nově integrovaných oblastech, kde podíl radiálních cest z/do Prahy klesá, by muselo docházet ke stále větším a větším deformacím, až by systém stejně ztratil jakoukoli přehlednost.
Pasma jsou nejak nastavena a prekopani tarifu, odbavovacich systemu, informacnich systemu bude stat tolik, ze se ta udajna nespravedlnost nezaplati odhadem za stoleti.
Tenhle absurdní výrok byste dokázal nějak doložit?

Jinak samozřejmě současná pásma mohou existovat vesele dál i jako základ nového tarifního systému, jen se dále od Prahy bude dělit na menší a menší podzóny. Takhle je to třeba v Hamburku.
OR
Pátek, 18. listopadu 2016 - 20:04:33  
Neregistrovaný host
89.24.228.13
M.:
"Pasma jsou nejak nastavena a prekopani tarifu, odbavovacich systemu, informacnich systemu bude stat tolik, ze se ta udajna nespravedlnost nezaplati odhadem za stoleti.
Tenhle absurdní výrok byste dokázal nějak doložit?

"
Dolozit dle Vaseho nazoru muj absurdni vyrok samozrejme nedokazu, nemam v ruce studii co by stalo zavedeni noveho tarifniho systemu. Jsem jem prosty sotous bez oficialnich dat, ktery se profesionalne zabyva informatikou.
Ale slysel jsem , ze zavedeni stavajiciho odbavovaciho systemu bylo lehce pres miliardu Kc. Z toho odhaduji, ze novy by byl tak za 2 miliardy. Inflace je nenulova a system se rozsiruje
Kolik jsou trby od cestujicich v celem PIDu rocne? Mimo Prahu to jsou 2 miliardy?
Kolika % cest se to tyka? 10% z mimoprazskych cest.

K vasemu prikladu:
Hranice zon nekde byt musi a pokud ji nakreslite tak, ze vesnice 2 km vzdalena od okresniho mesta (Tri Dvory) bude v jine zone, tak to je problem toho, kdo to kreslil.
A ve Vasem pripade je snad cena plnocenne jizdenky stejna - 12 Kc a kvartalni je holt o 440 Kc drazsi (i tak to myslim neni mnoho). Vzdyt tu resime vsi vzdalene od Kolina 2-4 kilometry, to chcete mit takovehle minizony? Kolik lide zaplati dnes za denni dojizdeni na takovouhle vzdalenost a kolik to dela v absolutnich cislech za rok?
Vydelaji na tom asi vsichni, nekteri trochu vic.

A Ropid ma studii na to kolik by stal odbavovaci system? Vcetne vseho, infomaterialu, vymeny SW a HW ve vozidlech, informatoru, nalepek na zastavkach predpokladam i automatu a spousty dalsich veci?
A pokud dojde k zachovani cen ve smeru do Prahy vi Ropid kolik by prineslo rozdeleni kazdeho pasma na dalsi zony dle svetovych stran na trzbach? Podle mne to bude v radu desitek milionu rocne. Tj. navratnost budou desitky let.
U mimoprazskych cest se snad presne vi, kolik cest je odkud kam a neni problem to nasimulovat, dejte mi vstupni data kolik cest bylo mezi jednotlivymi zastavlkami, seznam zastavek, jejich prirazeni do pasem a za par desitek tisic mate vysledek.

Jak pisete a ted si musim rejpnout "zásadní a neospravedlnitelnou nerovnost". to mi troche pripomina komunismus, kde si byli vsichni rovni a skoncilo to blbe a byl z toho pro mne nejzrudnejsi politicky system vsech dob.
Absolutne spravedlivy tarif neexistuje, to by byl casovy? Nebo kilometricky? Nekde musi byt ta hranice a od jiste miry to nema cenu resit. Moc pasem zase prinasi binec a neprehlednost do systemu.
Muj nazor,navic nemam data a cisla, takze se mohu jen dohadovat. Jde mi jen o to, abychom kvuli "nespravedlivemu zvyhodneni" par (desitek) tisic lidi o radove stovky rocne na hlavu nezaplatili par milliard za neco co bude mene prehledne a mene uzivatelsky privetive.
to bych radeji tem "nespravedlive zvyhodnenym" ty penize nechal v penezence.
Samozrejme ze na druhou stranu ekonomika musi z neceho jet, takze tiskarny plakatu, softwerove firmy, vyrobci oznacovacu, pokladen take potrebuji ksefty.
Nesni
Pátek, 18. listopadu 2016 - 22:51:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1182
Registrován: 6-2014
Výhodou pásmového tarifu oproti zónovému je, že na určité trase zahrne všechny rozumné trasy (nebo alespoň většinu z nich). Třeba taková integrace autobusů Praha-Kladno by v zónovém tarifu způsobila problém, neboť autobusy jedou jinudy než vlak. Cestující se zónami na vlak by nemohl jet autobusem a obráceně. Kdyby byl zájem toto dovolit, musel by ke každé kombinaci zón zároveň existovat přehled povolených tras, kde by se tato výjimka zohlednila - takhle to je v dolnorakouském VOR. Mně se líbí nápad diskutujícího OR prohlásit nízké jízdné za podporu středočeského venkova a zůstat u jednoduchého pásmového tarifu.

M.:
třeba z Veltrub bude stačit jenom jednopásmový kupon (neboť budou ve stejném pásmu jako Kolín), zatímco ze Tří Dvorů už dvoupásmový (protože budou už o pásmo dál), ačkoli vzdálenost je stejná nebo dokonce kratší. A takových případů by se daly vymyslet stovky
Křiklavé případy jsou řešitelné zahrnutím zastávky do více pásem.

Ještě jednu poznámku: nehrozme se toho, že někdo pojede levně po tangentě a "přelstí" tak tarif. Protože je možné, že jede a přináší tržby do systému jenom proto, že je cesta levná. V opačném případě by seděl doma nebo se domluvil se sousedem na cestě autem.
M.
Pátek, 18. listopadu 2016 - 23:08:33  
Neregistrovaný host
185.14.233.243
OR: Jen stručně, je to tu trochu OT (a jdu spát).

Zaprvé úplně mícháte odbavovací systém a tarif. Na odbavovacím systému se nic zásadního měnit nemusí, stejně jako když dnes se přidávají nová pásma nebo mění ceny jízdenek - to na odbavovací systém nemá vliv. Proto jsem upozornil na absurdnost tvrzení, že nový tarif by měl stál miliardy.

Zadruhé, můžu jen zopakovat, že se to netýká žádné marginálie, ale obrovského množství jednotlivých přeprav (a čím dál od Prahy, tím větší procento je). Fakt nejde o 10% mimopražských cest, naopak budou oblasti, kde se to bude týkat drtivé většiny cest.

Zatřetí, asi jste nepochopil kolínský příklad. Jde o to, že v podstatě každé větší město má svůj vlastní okruh radiálního dojíždění, který je jednoduše tarifně vyjádřitelný - ne ale, pokud se celý systém naroubuje na kružnici jediného města, do kterého se z řady míst vůbec nedojíždí. (Tady si lze nastudovat třeba systém německého IDS VBB.) S těmi minzónami jde o nepochopení toho, co jsem psal.

Začtvrté "nerovnost" být může a vždycky bude, ale musí mít trochu jiný důvod než lenost. A nic jiného než lenost a zase lenost důvodem k zachování pásmového systému být nemůže (a také ji trochu cítím z celého Vašeho příspěvku - viz "to je problém toho, kdo to kreslil"). To, že nějaká organizace je líná připravit tarif, který by vyhovaval i jiným cestám než radiálním, že tím pádem nějakým škrtem pera od stolu donutí nějakých dvacet třicet tisíc lidí, že budou platit o dva tisíce ročně víc než jiní na podobných relacích, to není znakem dobré správy. Chcete-li argumentovat politikou, pak říkám, že integrací celého kraje za použití stávajícího pásmového systému ne že by nebyla nějaká drobná míra nerovnosti zachována, ale zásadní míra nerovnosti by byla nově vytvořena - jen z lenosti. A jistě mi i se svým přesvědčením dáte za pravdu, že i nekomunistická správa věcí veřejných nemá za cíl nerovnost aktivně vytvářet, že? (Nota bene z lenosti.)

Zapáte nelze než doporučit nastudovat si, jak se toto řeší v zahraničí, zejména v německy mluvících zemí, které jsou "rájem IDS".
M.
Pátek, 18. listopadu 2016 - 23:27:46  
Neregistrovaný host
185.14.233.243
Nesni: Ad ost. 1) Proto by se pásma měla rozhodně zachovat. Vůbec přece neexistuje nepřekročitelný rozpor mezi pásmy a zónami. Je řada možných systémů a vzájemných kombinací. Pásma by určitě zůstat měla jako základ.
Ad odst. 2) I když se budu držet zkrátka, tak těch výjimek u nejkřiklavějších případů bude tolik, že by se to od promyšlenějšího systému s vnitřní dieferenciací vzdálenějších pásem nijak extra nelišilo.
Ad odst. 3) Nemyslím si, že by to v současném rozsahu PIDu vůbec byl nějak hmatatelný problém a ani při integraci to nikoho nevytrhne. Problém nejsou tangenciální cesty ("přelstění tarifu"), těch je minimum, problém je běžné dojíždění z okolních vesnic do Kolína, Příbrami, Slaného, Rakovníka a v podstatě všech měst trochu dál od Prahy, kdy část cestujících nově super zvýhodníme a část jich těžce postihneme. A to (opakuji) jen z lenosti.

A ještě dvě poznámky:
1) Bylo zmíněno, že pásmový tarif je uživatelsky přívětivý a přehledný. Přijde mi trochu zvláštní posuzovat odděleně uživatelskou přívětivost od cenové výhodnosti - pokud někomu pásmový tarif jen tak mírnyx dýrnix udělá průvan v peněžence, tak mi to moc uživatelsky přívětivé nepřijde. Férovější tarif by byl podle mne podstatně uživatelsky přívětivější. Přehlednost je správnější argument, nicméně - kdo jezdí pravidelně, tak svoji trasu a její tarifní podmínky zná; kdo je náhodný cestující, tak si stejně taje tarifu nepamatuje. Drtivá většina Pražáků, kteří vyjíždějí za město sem tam, nemá o nějakých pásmech a integrované dopravě ani ponětí, pásma nechápu a ani netuší, proč by měli. Pásma nebo zóny, to je vlastně šumafuk.
2) Výrazným znakem PIDu je, že v něm mají velkou váhu obce. A protože právě některé obce budou špatým tarifem těžce postiženy, budou křičet. Nemám tedy obavu, že by pásmový systém beze změny přežil, je to velmi nepravděpodobné. Zvláště když vzniká nový středočeský organizátor systému a ten bude mít pro středočeský pohled podstatně větší pochopení.
Nesni
Sobota, 19. listopadu 2016 - 00:06:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1183
Registrován: 6-2014
těch výjimek u nejkřiklavějších případů bude tolik, že by se to od promyšlenějšího systému s vnitřní dieferenciací vzdálenějších pásem nijak extra nelišilo
Krok 1 - namalují se kružnice kolem Prahy, čímž se určí pásma
Krok 2 - ověří se kružnice kolem měst s velkou dojížďkou (Kolín, ...), jestli někde není do očí bijící nespravedlnost. V kladném případě se zastávka zařadí do více pásem. Žádná další, vnitřní, členění pásem nejsou přeci potřeba. Akorát by to systém komplikovalo. Určitě by nějaký snaživec začal vymýšlet hlouposti typu, že jízdenka z pásma P do pásma 8 platí jenom tehdy, pokud nejedete přes podpásmo 7d, ale s výjimkou, pokud míříte do podpásma 8g.[sad]
OR
Sobota, 19. listopadu 2016 - 02:10:46  
Neregistrovaný host
78.80.241.47
Zkusím ještě jednu reakci.
Inspirace v zahraničí:
Co vím z hlavy a bez googleni zonovy kruznicovy tarif ma v Nemecku třeba Mnichov a Berlin. Tj. vyrazna města bez vetsich satelitu (podobne jako Praha). V obou mestech jsem byl párkrát (nevim presne, třeba 20x), ale Berlin je genialne jednoduchy a pamatuji si to i ja : - ) - zona A je to co je uvnitr S-Bahn Ring, B mezi SBahn Ring a hranici města Berlin a zemi Braniborsko a C je Braniborsko. Krome toho ma nejakou svoji zvýhodněnou jízdenku Postupim (200 tisíc lidi a asi 5 km od hranice Berlina), ale berlinske C tam plati urcite. Jednoduche, prehledne i pro cizince a občasného dojizdece a na rovinu je mi to sympatictejsi nez kdyby nektere pripady vychazely o 20centu levneji. Naposledy v Berline (to je tusim VBB) jsem nemusel nic hledat, vedel jsem presne jaky listek koupit a ve které zone je muj cil. Ale na rovinu, ve Vidni, kde jsem taky parkrat byl naprosto netusim, jaka cisla mají zony třeba kolem Baden nebo Wiener Neustadt (tusim trimistna cisla se spoustou výjimek, plan zon vypada spis jak obraz od surrealisty nez prehledne). Nejsou to sice nemecky mluvici země, ale jednoduche zony ma třeba Stockholm (tam jsou vnejsi zony snad jenom dve), ale i podstatne vetsi Madrid, Pariz, Londyn.
Jasne, v Poryni a Poruri pasma rozumne fungovat nemůžou, tam je regionálních center tolik, ze se opravdu neda rict, jestli to cele spaduje do Essenu, Bochumi, Duesseldorfu, Dortmundu nebo jinam. Ale jestli si dobře pamatuji, mají tam z rozumne použitelných meziměstských listku v podstate kilometricky tarif (jasne, je to x zon od oznaceni vsemi smery) od A az po snad E, denní stoji asi dvojnásobek jednorázového, tydenni zhruba trojnásobek denniho atd.
V nekterych kantonech ve Svycarsku mají také zony a to občas tak podivne, ze cestou tam je potřeba teoreticky jiny listek nez na zpátečku (v obou pripadech nejrychlejsi a nejkratsi spojeni, zadne sotovylety). To ze to revizor ani ridic neresi a jen taktne upozorni, ze nemam listek na tu zonu, kudy to jede, ale dohromady je to vicemene za stejne peníze. Stejny pripad jako spravne podotkl Nesni - PID listek z Prahy na vlak do Kladna přes Jeneč by neplatil na bus přes Bustehrad?

Nechci aby pasmovy tarif delal nekomu vitr v peněžence. Zmineny priklad z Kolina do nejblizsi vesnice Tri Dvory (dle mého nazoru extremni,ale budiz). Přes 2 pasma to bude za 1200 za kvartal. Pocitam-li ze dnes na nejakou slevovou cipovou kartu bude jednotlive jizdne ted odhadem cca za 15 Kc, při cca 60 cestách do práce za kvartal pravidelny dojizdec setri s PID 600 Kc. No a jestli zavidi, ze soused z vedlejsi vesnice usetri 1000 Kc, tak at se prestehuje. :-) Navíc nikdo nebrani zavest nejake pasmo MHD Kolin (bublina kolem Kolina) stejne jako jiz je snad MHD Kralupy.

Naklady na novy tarifni systém (zony):
On se na predpokladam minimalne trimistne zony nebude nakupovat a montovat novy hardware a instalovat novy software? Mypoly ( ta osmisegmentovka) v autobusech umi zobrazovat jiné nez jednomistne znaky? Oznacovace umi tisknout trimistna cisla zon? HW i SW pokladen pojme třeba 300 zon? IS ve vlaku to zvladne taky? POPky průvodčích ve vlaku to umi? Automaty na mince, kterých je většina umí zobrazit na dvouřádkovém displeji seznam zastávek a z nich vybrat tu správnou zónu? A vybírat se to bude těma 10 čudlama co to má? Nebo se ty automaty budou muset vyhodit? A nebo v nich nepůjde koupit složitější lístek? Ty novejsi budou slozitejsi, teda také asi drazsi, takze az ho někdo ukradne, pocmara, zapali, bude to taky stat vic.

Údržba a aktualizace větších dat taky není zadarmo, potřebujete větší oddělení reklamací protože složitější systém bude nejspíš generovat víc chyb, které někdo musí řešit. K tomu privetive kecani o zmene cisla zony mezi kazdou druhou zastávkou, skoleni ridicu, nove mapky .....

Ja nerikam, ze se to nezaplati, jen mi zajima zda tech 20-30 tisíc lidi (číslo od Vas se kterym bych nejakym svým selskym odhadem souhlasil), kterých se to tyka a usetri vic nez ti ostatní (dejme tomu maximalne tu tisícovku rocne co jim zbyde v tech nejkriklavejsich pripadech). Tj. Za jak dlouho celkem v systemu tech 20-30 MKc rocne vydela na zmenu systemu.
Nevim, ptam se kolik ta změna bude stat. Debatuji a doufam, ze to Ropid ma rozmysleno lip nez my na K-reportu. Ale osobne myslim, ze Ropid nebo vznikajici Stopid mel vysvětlovat obcim, ze kouzlo je v jednoduchosti a je lepsi usetrene peníze za novy tarifni a odbavovaci systém vrazit do vic spoju třeba i v okrajových obdobich, postaveni hezcich zastavek a tem stastnym to proste nechat.

Lenost:
No dobra, pokud je prehlednost, zapamatovatelnost a nechut cist jiz dnes snad stostrankovy tarif lenosti muzeme tomu rikat lenost. Ale nemyslim, ze je spravne mit hranici pasma 2 km od Kolína. Nebo jo, udelejte ji tam, ale at existuje dejme tomu zona MHD Kolín, Beroun, Kladno, Příbram, kde bude platit casova jízdenka pro mistni treba ve variante jen město a město + 3 vesnice okolo kazdym smerem. Myslim, ze Nesni to myslel podobne.

OFF topic:
je tu lepsi vlakno?
Sobota, 19. listopadu 2016 - 08:07:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2494
Registrován: 5-2002
zonovy kruznicovy tarif ma v Nemecku třeba Mnichov a Berlin. Tj. vyrazna města bez vetsich satelitu (podobne jako Praha)

Už jen tahle věta vás usvědčuje z neznalosti reality. Jen tak z hlavy v tom okolí Berlína je třeba Postupim (hlavní město Braniborska). V našich podmínkách (rozšíření PID na celý Středočeský kraj) je tím významným (lidi nezajímá velikost, ale to, že tam je nemocnice, poliklinika, stavební úřad, střední školy...) satelitem každé okresní město.
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
M.
Sobota, 19. listopadu 2016 - 08:54:49  
Neregistrovaný host
185.14.233.243
OR: 1) Jak píše Johny, berlínský VBB funguje jinak a mnichovský MVV dosahuje v podstatě jen kružnici rozsahu S-Bahnu, kde drtivě dominují radiální cesty, což je srovnatelné s PID v dosavadním rozsahu (i v kilometrické vzdálenosti)- ne s budoucí integraci celého kraje . 2) K té jednoduchosti, upřímně řečeno, třeba čistě zónový tarif typu IREDO je mnohem jednodušší než pražská pásma - každý cíl má své číslo zóny a na každé zastávce je schéma s cenou pro každý cíl (pomíjím teď zrušení přestupních jízdenek před pěti lety, to by se dalo lehce vrátit). Pro běžného kaštana je to mnohem jednodušší než PID, nemyslíte? Takže že je mapka PID přehlednější je fajn, ale v reálu tohle někoho zajímá? Mapky (a jejich příslušnost k surrealismu či kubismu[wink]) studují jen šotouši.

A pro oba (OR i Nesni): Stále zřejmě nechápete, že pásma a zóny jdou kombinovat. Není v tom žádný nepřekročitelný rozpor. Zrušení pásem nikdo nechce. Mezi jízdenkou z Prahy do Kladna přes Buštěhrad a přes Jeneč není v pásmově-relačním tarifu (to je nejvhodnější název) žádný principiální rozdíl. Což je vypovídající i pro ty "miliardové" náklady na změnu.

Podstatný problém diskuse je v tom, že zřejmě vůbec netušíte, jak funguje princip pásmově-relačního tarifu. Přiznávám, že nemám nyní čas psát podrobnější vysvětlení (nebráním se tomu, ale jindy), proto odkazuji na IDS typu HVV nebo VOR. Každopádně oba kalkulujete s nesmyslnou představou, že někdo chce nějaké stovky malých zón. Vůbec ne, a (opakuji asi počtvrté) pásma mají být zachována. Není žádné protivenství "devět prostých kružnic vs. 350 pidizón", existuje nespočet variant mezi tím. Realizací toho, co OR zmiňuje, tedy jakýchsi MHD-zón kolem měst, je pásmově-relační tarif už zpola zaveden.
(Problém je, že se to netýká dojíždění do Kolína jen ze sousedních vesnic, ale ze VŠECH vesnic, odkud se dojíždí, tedy i vzdálenějších - tedy i Bečvár, Svojšic, Žehuně, obou Radovesnic atd.)
M.
Sobota, 19. listopadu 2016 - 08:56:45  
Neregistrovaný host
185.14.233.243
Jinak asi bude vhodné přejít sem, požádám adminy o přesun.
OR
Sobota, 19. listopadu 2016 - 10:42:08  
Neregistrovaný host
78.80.241.47
Johny11:
dobře,
Johny11:
"zonovy kruznicovy tarif ma v Nemecku třeba Mnichov a Berlin. Tj. vyrazna města bez vetsich satelitu (podobne jako Praha)

Už jen tahle věta vás usvědčuje z neznalosti reality.
"
Kdybyste precetl i radek dal, pisu tam o existenci Postupimi a extra tarifu MHD Posupim a jeho prenosu do stredoceske reality v podobe tarifu MHD Kladno, Kolin...

M.:
z Vasich reakci usuzuji na spojitost s Ropidem.
Takze pravdepodobne mate nejaky kvalifikovany odhad co ta legrace bude stat a vite co bude potřeba vymenit?
Je fakt největší problém, ze někdo kdo dojizdi pravidelne do Kolina z vesnice vzdalene 15 km od Kolina na vychod ci na zapad bude platit o tu maximalne tisícovku rocne vic (ale ve srovnani se soucasnym stavem stejne usetri + bonus ze muze jet v ramci sve jízdenky i jinam nez do práce a z prace) nez ten kdo bydli na sever ci jih (ten akorát usetri vic).
Kvuli tomu zavadime zonove pasmovy tarif? Když číslo zony a pasma neumi soucasny autobus zobrazit, automat vydat listek a ...
Vymeni se hardware i software a nebo to po novu nebude autobus zobrazovat a listek se bude kupovat u ridice?

Chápu, ze to muze byt politické zadani a stejne tak chápu, ze i zonovy tarif ma vyhody.
Jen jsem napsal svůj názor, ze jako drziteli prazske tramvajenky se mi libi jednoduchost toho, ze jasne vim, ze do pasma 3 potrebuji tripasmovy listek a neresim kudy pojedu, ani nepocitam přes kolik dalších zon to je.

Trochu se vratim k původnímu - pokud Ital, který vypadne na letisti z Ryanairu z Ciampina uvidi cestou k busu ten spravny automat s 350 zonama, 9 pasmama, prazskym ctyrpasmem místo automatu, který mu v první rade nabidne listek do Prague city (jednorazovy, 24 hodinovy, 72 hodinovy, tydenni, pokud možno v jazyce kterymu aspoň trochu rozumi) pujde s velkou pravdepodobnosti s dvoustovkou a kufrem kupovat listek s dotazem k ridici a když jich bude prumerne pet, zpozdi průměrnou 119 tak ze musí DPP pridat poradi, kupovat dvouklouby atd. Místo letiste dosadte klidne Karlstejn (a zonu 317 místo 3) a místo Itala rodinu z Hostic u Volyne.

Ja jsem se asi uz vycerpal, smyslem mych superdlouhych prispevku bylo vznest dotaz, zda nekomu dochazi a kalkuluje s tim ze kazda takovahle změna s sebou nese naklady (ne nutne na prvni pohled jednoznacne vyjadritelna penezi) a zda ma smysl ji delat kvůli treba 2-4% narustu tržeb (lepsi cisla nikdo nedodal).
A ze je mozna nekdy lepsi mávnout rukou nad drobnym propadem tržeb (srovnavam dojizdeni do Kolina od jihu a třeba napad na bezplatnou 119, kdy toho "zneuzije" par lidi co pojedou z Vokovic nakoupit do OC6 a nemaji tramvajenku za cenu pravidelnějšího provozu)
M.
Sobota, 19. listopadu 2016 - 12:03:44  
Neregistrovaný host
185.14.233.243
OR: Zaprvé nemám s ROPIDem nic společného, zadruhé netuším, jak odpovědět, když jste můj předchozí příspěvek zřejmě vůbec nečetl (nebo nepochopil?), alespoň to z Vašeho příspěvku tak vypadá. To se pak těžko diskutuje, nemyslíte?
OR
Sobota, 19. listopadu 2016 - 15:18:09  
Neregistrovaný host
89.24.228.13
M.:
"OR: Zaprvé nemám s ROPIDem nic společného, zadruhé netuším, jak odpovědět, když jste můj předchozí příspěvek zřejmě vůbec nečetl (nebo nepochopil?), alespoň to z Vašeho příspěvku tak vypadá. To se pak těžko diskutuje, nemyslíte?"

Za spojitost s Ropidem se omlouvám, přišlo mi, že máte v šupliku návrh nového tarifu.

Váš příspěvek jsem četl, ale asi blbě pochopil, možná mluvíme každý řečí jiného kmene, protože ja mám obdobný pocit z Vašich příspěvků 9.
Utekl jste mi mimo jiné z otázky na odhad nákladů zavedení zónového nebo nějakého hybridně-zonově-pásmoveho systému. Odpověď je nepovinná, jsme na internetové diskusi.
Jste asi přesvedčen, že to za zavedení stojí. Já si tou výhodností nejsem jist, protože to bude zesložitění tarifu a zvlášť pokud by to znamenalo nový odbavovací systém a dal jsem zde nějaké podněty k zamyšlení.

Zkusim to ještě jednou s možná novým kompromisním navrhem:
Dokaži si predstavit nasledujici model pro PID bez vetsich zasahu do HW a SW odbavovaciho systemu:
Pásma P,0,B a 1-3 jako teď. Vzdálenějsi pásma jsou rozděleny na pásma a-z (tj. každé pásmo nad 4 rozděleno na 26 zón dokola).
V pásmech od 4 výš neplatí jízdenky na 1-3 pásma tak jak jsme zvyklí, ale jen maximálně na sousední pásma či zóny od nakoupení/označení. tj. jednopásmo platí v zóně označení např 5b, dvoupásmo v sousedních 4a,4b,4c,5a,5b,5c,6a,6b,6c, třípásmo v pásmech 3z-d až 7z-d.
Při přejezdu ze pásma 2 směrem ven by se počítalo se zónou vstupu, což může být samozřejmě nejednoznačné.
Je k diskusi, zda to první dělené pásmo má být 4 a jestli tyhle omezené jízdenky mají být třípásmové a nižší, jde mi o princip.
Pokud mi něco neuteklo, je to jen o
- přemalování mapek a úpravě SW pokladena označovačů (vnější pásma dělit na zóny odstíny barev a nerozlišovat zóny na infopanelech. V dopravním prostředku by byly jen čísla pásem dle logiky místní znaj a kdo jede z daleka, má dražší lístek, který platí i přes víc zón. Doplnění písmenek může být průběžně s umíráním starých infopanelů a elektronických cedulí v autobusech.
- úprava SW označovačů a pokladen,tak aby uměly čísla pásma a zón dvojmístné s písmenkama a označovač tiskl číslo pásma i zóny dvoumístné (písmenko asi umí).

Takhle by mohlo být? Za mne zesložitění kompromisní, náklady relativně malé a problém jiné ceny u 15km cesty v severojižním a západovýchodním směru u Kolína to řeší.
F.v.
Sobota, 19. listopadu 2016 - 17:21:03  
Neregistrovaný host
141.0.12.143
A nebylo by třeba lepší,kdyby kolem Prahy zůstal prstenec například do 4.pásma,a od 5.pásma by se dělily na pdzóny.Např.:51,52,66,67,atd.První číslice by byla číslo pásma,a druhá číslice podzóna.
Emil Švec
Sobota, 19. listopadu 2016 - 18:23:09  
Neregistrovaný host
84.246.166.11
No jestli je v tom dneska bordel (24Kč jednou na 30 minut a ve stejném autobuse v jiném místě/směru 60 minut a jiné tarifní zajímavosti), tak po tomto systému nejenže řidiči nebudou absolutně vědět která bije (zkuste nedej Bože chtít od řidiče na příměstě studentskou slevu), ale hlavně dojíždějící. Jet z pásma 7q do pásma 7a přes 5u a 8w, to bude zážitek.

Pánové, zkuste si udělat výkresy, třeba od vaší zahrady. A pak jí rozčtverečkujte a každému čtverečku dejte kód: 1a,1b,1c,1d,2a,2b. Pak si ty oddíly (1a,1b...) rozkreslete ve větším na další papíry. Garantuji vám, že už jenom z tohodle budete tak v [zadnice], a to jenom kreslíte a hledáte mezi papíry. Pak si to převeďte do reálu, co jste vytvořili. Vaše podmínkování jízdenek by nezvládlo ani nejchytřejší PC, natož babička jedoucí si vedle do vesnice nakoupit
M.
Sobota, 19. listopadu 2016 - 18:47:10  
Neregistrovaný host
185.14.233.243
OR: Omlouvám se, ale pouze telegraficky (to není nezdvořilost, jen nedostatek času).
1) Odhad nákladů je logicky odvozen od konkrétní tarifní úpravy. Protože jsem opakovaně uvedl, že nikdo nechce žádné nahrazení pásem bezpočtem malých zón, pouze jde o doplnění současného systému (tak, aby dokázal postihnout i cesty, které dál od Prahy mají čím dál větší podíl), logicky z toho vyplývá, že náklady by byly malé - a mezitím jste to už sám celkem shrnul. Podotýkám, že dvoumístná označení pásem už současný SW umí, máme přece zastávky ve dvou pásmech. A pásma P a B mají písmenné označení (byť někde je v SW pásmo B jako pásmo 8, což bude třeba vyřešit - to ale není žádný náklad navíc oproti prostému zachování kružnicových pásem, protože tam by stejně s rozšiřováním PIDu vzniklo pásmo 8 a tím i duplicita, kterou by bylo třeba vyřešit tak jako tak). A třeba staré Mypoly, se kterými by byl asi největší SW problém, už mizí samy od sebe a v nových busech s vnitřním infopanelem ani nejsou.
2) Ano, Vámi předestřený stav by už v zásadě fungoval jako pásmově-relační (byť v konkrétním řešení bychom se trochu lišili). O mnoho víc nikdo nechce. Ovšem považme, že:
3) Základní princip, který opět rozšíří možnosti tarifu a který v některých IDS tarifech funguje, je rozdíl mezi jednotlivým a předplaceným jízdným. Zatímco jízdenky pro jednotlivou jízdu mohou být čistě na principu pásem a času (kdy křiklavé případy superlevného kroužení po tangentě jsou znemožněny časovým limitem jednotlivé jízdenky a nerovnost třeba v případě Tří Dvorů a Veltrub je narovnána tím, že nejlevnější jízdenka je stejně minimálně dvoupásmová) , předplatné může být mnohem více diferencované a férovější na principu podpásem a relací (a předplatné vůbec nemusí být přehledné, protože jej užívají pouze pravidelní cestující, kteří svou trasu a její podmínky znají). Toto je podle mého správná cesta.
Příklad (pro jednoduchost s využitím Vašeho označení): jedu-li z Prahy do Kouřimi (5f), pak si koupím prostě jízdenku pro 9 pásem jako dnes, tedy totožnou, jako kdybych jel do Nového Knína (5k); předplatné na tutéž trasu ale bude konkrétnější (na cestu P-5f s jistou relační variabilitou, tedy třeba možností jet přes Pečky na S1 nebo přes Ždánice na 381), každopádně nebude možné na něj jet do Nového Knína. A tak dále.
4) A opravdu nesdílím ten pohled "vyplatí se to?". Ta otázka by byla na místě, pokud bychom měli celý kraj integrovaný - pak bychom se mohli zamýšlet, jestli necháme tarif při starém, i když je vhodný jenom pro jeden typ cest a pro ostatní typy je někdy až extrémně nevhodný, nebo jestli ho uděláme takový, aby lépe reflektoval přepravní realitu. Pak by jeho dosavadní existence byla jistě velkou výhodou, která by byla na miskách vah a mohla dokonce vyvážit zásadní nedostatky.
Ale my budeme velkou část kraje integrovat NOVĚ, a to právě takovou, pro niž je pásmový tarif vhodný méně a někde dokonce vůbec. Za těchto okolností to jako argument neobstojí. Každý z těch několika set tisíc obyvatel nově integrovaných oblastí (kteří ale jistě všichni nejezdí VHD) by pak mohl tvrdit: "Mě žádný starý systém pásem nezajímá, protože se mě nijak nedotýkal. Moje oblast je integrována nově, tak má při té příležitosti dostat úpravu, který jí vyhovuje. Neschopnost nebo lenost tu úpravu připravit není náš problém." A měl by pravdu, a každý politik, jenž by jej zastupoval, by oprávněně mohl prosazovat nápravu.

F.v.: Problém je, že oproti písmenům je těch číslic jenom 0-9, takže takové osmé pásmo by bylo rozděleno na pouhých deset segmentů. To by snad nebylo ani v praxi možné, protože takové pásmo už leckde ani nebude (hranice kraje jsou třeba na sever pidstatně blíže Praze) a bylo by třeba na třinácti oddělených oblastech. A co pak?

Emil Švec: Už jsem slyšel, že jsou lidé, kteří vybírají mobil podle barvy a neřeší takové ty technické podružnosti. Tak evidentně jsou i lidé, kteří vybírají tarifní systém podle obrázku. Ceny, přepravní vztahy, struktura jízdenek, míra výhodnosti a nevýhodnosti, to jsou nepodstatné detaily - hlavní je, aby obrázek byl hezky jednoduchý! Barevná kolečka rulez!
A že i v ČR je řada IDS s velmi komplikovanými tarifními principy a lidi tím bez problému jezdí, ba jsou třeba rádi, že šetří peníze? Není možná, vždyť je to přece tak složité! Evidentně babičky v jiných krajích nikdy nikam nejezdí, protože se v tom nevyznají. A řidiči taky nejezdí, protože se bojí. A v německých IDS už nejezdí nikdo nikam, protože je to strááášně komplikované. A nezvládne to ani superpočítač CML.[crazy]
Někdy se tady člověk dočte perly...
Emil Švec
Sobota, 19. listopadu 2016 - 19:46:24  
Neregistrovaný host
84.246.166.11
Jeď někdy s řidičem Arrivy a kolikrát i DPP a pokud neřekneš za kolik, tak jste oba v [zadnice], protože u Arrivy je vysoké % řidičů, kteří se prostě nevyznají. A pokud chce někdo něco jako studentskou slevu, tak to nenajdou a holka mi ukazuje poloviční (studentská z 12Kč je 9 Kč, takže 1/2 řidičů dává poloviční z 18Kč po 5. dotazu, jestli něco takového opravdu existuje).

Už takhle 3/4 Pražanů nemá ponětí, co jsou pásma a k čemu to má sloužit. Vydat se cestou 1A-1G, 2A-2G.... je cesta do pekel, protože se v tom nikdo nevyzná. Už dneska ti na okýnku DPP poradí, že s předplaceným 3 pásmovým kuponem O-1-2 můžeš do městského busu a metra!!! Dokážeš tohle pochopit, že v tom tvém jasném systému slouží 3000 lidí, kteří se to ale nezvládnou naučit, natož to pak předat cestujícím [crazy]
OR
Sobota, 19. listopadu 2016 - 19:50:20  
Neregistrovaný host
89.24.228.13
Tak já také rychle:
1. Pokud SW a HW umí pásmo např 5b, tím lépe (přiznám se že nevím co se tiskne na lístek v zastávce která je ve 2 pásmech), je to jeden z bodu pro zmenu.

2. To co jsem popsal beru jako nutný kompromis abych se s Vámi domluvil :-) Líbí? To co jsem navrhl mi přijde tak na hraně přehlednosti.

3. Proboha proč by ve Vámi uváděném případu nemohl platit předplatní lístek i do Nového Knína? Dojde k neznatelnému úbytku tržeb o pár procent, když o víkendu pojede na vylet na Slapy pres Novy Knin na svou šalinkartu, kterou dojiždí do práce. Ve Vašem vidění je nespravedlivě zvyhodnený, ale třeba jinak pojedou autem a tech par procent se do systemu stejne nedostane.
Představa papírového nebo i el. kupónu "s jistou relační variabilitou" mi děsí. To tam budou všechny možné kombinace co se smí a co už ne? Co když 381 uvízne v zácpě, bude možné v Říčanech přestoupit na vlak? Nebo nakoupit v pekarne rohlik a jet dal jinym PID busem. Bude tam tohle vypsané taky? A navraty vecer z hospody budou povolene jen ze smeru, kterym jedu do prace?

4. Kazde zesloziteni system s sebou nese naklady, ty jsou na jedne strane. Pochopte, ze tady uz nejaky system je.
Takze nove integrovana oblast IDS dostane jinou tarifni upravu nez zbytek?

No tedy, ja vetsinou pouzivam tarifni system podle toho, kde zrovna jsem (ne podle barev). Ale jednou z pozitivnich vlastnosti system je i tarifni jednoduchost, prehlednost a zapamatovatelnost. Ve Stockholmu je mi listek z busu PID k nicemu i kdyz maji jednodussi tarifni systém.
Ano, dle mne je sila v jednoduchosti a prehlednosti, proto se mi libi treba ten Berlin - 3 pasma s vyjimkou MHD Postupim (sleva pro oblast), ale o tom jsem uz psal.
Struktura jizdenek souvisi s jednoduchosti tarifu. Ano, kdyz to bude prehledne, koupi si vic lidi listek elektronicky, automatu, proste sami a nebudou zatezovat pokladni, ridice, ztracet cas studovanim nejakych silenosti.
Pasma mohou byt v praxi klidne bez dalsiho deleni. Ty nejkriklavejsi priklady jednorazovek odchyti casova platnost levnych listku. No a holt kdyz nekdo bude dojizdet daleko po tangente na rocni listek v pasmu 9, nazyvejte to treba podpora mobility na venkove.
Klidne bych tu rocni jizdenku na vnejsi pasma nechal nejmin tripasmovou jako bonus.
F.v.
Sobota, 19. listopadu 2016 - 21:43:55  
Neregistrovaný host
141.0.12.132
A přitom spočítání si ceny jízdného je na principu matematiky pro první pololetí prvního ročníku ZŠ
Sobota, 19. listopadu 2016 - 22:02:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 690
Registrován: 1-2012
M.:

Podepisovat se M. asociuje jméno Martin a jmenovat se v tomto vláknu Martin je životu nebezpečné ;-)
"A přijde novej, mladej, a to bude sekáč pánové, ten se nezakecá."
M.
Sobota, 19. listopadu 2016 - 23:01:41  
Neregistrovaný host
185.14.233.243
Emil Švec: Tak znovu - jak to dělají kdekoli jinde? Třeba v IREDO nikdo nikam nejezdí? A ještě jednou - proč by Pražan měl vědět, co jsou pásma? Pokud jezdí za Prahu jen sem tam, tak to nebude vědět tak jako tak a bude to řešit jednorázově. Pokud jezdí občas, zóny na trase zná a ví, jaký lístek si koupit, víc ho nezajímá. Pokud jezdí denně, má kupon a nic neřeší. V každém případě celkový počet zón v systému je pro 99,9% cestujících zcela zbytná informace, kterou k ničemu nepotřebují - jestli jich je pět nebo pět set je jim úplně putna.
(A jako každodenní zákazník Arrivy potvrzuji to s těmi šoféry, narazil jsem dokonce na jednoho, který neměl ani ponětí o elementárních základech PIDového tarifu. Ale to má jako neschopnost jednoho dopravce vyškolit svoje zaměstnance - jakož i dodržovat jiné standardy - být argumentem k čemukoli? Takže třeba pokud Arriva není schopná nasadit na garantované pořadí nízkopodlažní bus, tak se mají nízkopodlažní busy v celém PIDu zrušit nebo co? To je zhruba podobná logika.)

OR: Zase k tomu Berlínu - není to pravda. Berlínsko-braniborský systém VBB má tarifní schéma zde. Jak vidno, jde o zónový systém s malou pásmovou korekcí v bezprostřední blízkosti čtyř velkých měst (jako kdyby bylo celé území Středočeského kraje rozděleno na malé pidizóny s malými kružnicemi v těsné blízkosti Prahy, Kladna a Mladé Boleslavi). Počet zón je extrémně velký (jak vidíte, čtyřmístná čísla jednotlivých zón se tam ani nevejdou a je třeba je dohledávat v menších regionálních schématech - třeba tady) a je podstatně větší než u pásmově-relačního hamburského HVV, který je mi sympatický. Čili Berlín je příklad velmi komplikovaného a na první pohled nepřehledného tarifu, zatímco Vy jej už poněkolikáté vydáváte za pravý opak.
(Už dvakrát Vám tu bylo to tvrzení o Berlínu opraveno, nejen mnou, ale Vy to ignorujete a pak znovu zopakujete nepravdu se slovy "o tom už jsem psal" - opravdu to podle mne není příliš smysluplný styl vedení diskuse.)
K bodům 1 a 2 nic nemám, na bodu 4 se zjevně neshodneme, a bod 3 a závěr - zase jako s tím Berlínem... Opět jakobyste z mých příspěvků četl jen každou třetí větu a potom napsal odpověď. Jak mám na to reagovat? Mám některé věci opakovat dokolečka? Poraďte...

Celkově bych to tedy asi uzavřel - ROPID, který velmi brzy ztratí na organizaci PID monopol, vesele integruje (konečně po letech může, tak jede rychlým tempem - to chápu a podporuji) a upravit tarif pro něj není priorita. Tohle za chvíli skončí a středočeský krajský organizátor bude klást podstatně větší důraz na zájmy kraje, k čemuž patří i tarif odpovídající přepravním proudům Středočechů, které nesměřují pouze do Prahy a zpět. Takový tarif je v zájmu kraje i jeho obyvatel, je také v zájmu obcí a ty jsou v PIDu hodně slyšet (navíc díky STAN mají teď vliv - a ve STAN také o problematice IDS něco tuší). Tudíž se reformy tarifu pravděpodobně brzy dočkáme.
Převažující přesvědčení je takové, že pásmový tarif byl a je vhodný pro příměstskou dopravu v okolí Prahy. Pokud by byl PID od počátku budován jako celokrajský systém, žádný soudný profesionál by čistě pásmový systém nenavrhl. Proto lze změnu očekávat.

vizionář: To naštěstí není můj případ.[happy]
Sobota, 19. listopadu 2016 - 23:16:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2695
Registrován: 8-2010
ad tarif zónově-relační: V Olomouckém kraji to vyřešili takto.
Sobota, 19. listopadu 2016 - 23:49:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5729
Registrován: 6-2004
Řešení krizového stavu fungování MHD-Čakovice

A najednou to jde... ROPID má štěstí, že Bohnice mají 200 a Čimice 145 jinak by je za pravidelnost 152+177taky vynesli v zubech.
Fkam
Neděle, 20. listopadu 2016 - 00:39:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2516
Registrován: 3-2011
Přitom řešení je jednoduché. Zakázat stará auta, zpoplatnit vjezd do města, vyhnat auta z nábřeží apod, dostavit okruhy, postavit pár tisíc parkovacích míst.
Denke zweimal, eh du einmal sprichst.
OR
Neděle, 20. listopadu 2016 - 01:22:48  
Neregistrovaný host
78.80.241.47
Ještě se k tomu vratim, moc se omlouvám za nedorozuměni s Berlínem, měl jsem původně napsat že zóna C je část Braniborska, ale předpokládal jsem, že pokud berlínský systém aspoň trochu znáte, z kontextu to pochopíte:
Ja Berlínem a okoli myslim Berlin (zony A,B)+ tarifni zonu C (tj. okolni Landkreis), které mají na plochu 3 zon zhruba totez co dnesni PID (11 pasem)a asi 2x tolik obyvatel.
a vy Berlínem myslite Berlin + spolkovou zemi Brandenburg, tj. území rozlohou větší nez Morava.
Tak to se fakt nemůžem domluvit. Berlín v mém pojetí (3 zony ABC) je jednoduchý a stabilní již někdy od roku 1996, kdy jsem tam začal jezdit.
K Vašemu bodu 3:
Vy píšete:
Základní princip, který opět rozšíří možnosti tarifu a který v některých IDS tarifech funguje, je rozdíl mezi jednotlivým a předplaceným jízdným ...a dáváte příklad. A já vám oponuji, že princip, kdy jednotlivý lístek má jinou platnost než časová jízdenka pro stejná pásma je dle mého názoru špatně navíc s nejasně definovaným a definovatelným pravidlem co se s časovým jízdným smí a co už ne. Jinou hlavní myšlenku ve Vašem bodu 3 příspěvku nevidím.
K bodu 4.:
Vy píšete, že nevadí, když je systém složitý a dáváte před jednoduchostí přednost jakési spravedlnosti ať to stojí co to stojí (nesdílíte můj pohled a otázku vyplatí se to?). Já si myslím, že to vadí a odrazuje od jeho používání.
V tomto jsem rád, že nesedíte na Ropidu a jako daňový poplatník a volič doufám že ani v žádné funkci s rozhodovací pravomocí o veřejných penězích.
Emil Švec
Neděle, 20. listopadu 2016 - 07:35:21  
Neregistrovaný host
84.246.166.38
Přitom řešení je jednoduché. Zakázat stará auta, zpoplatnit vjezd do města, vyhnat auta z nábřeží apod, dostavit okruhy, postavit pár tisíc parkovacích míst.

Jak to chceš provést? Takže popořadě:
Zakázat stará auta Jaký to má důvod? Nějaký Opel Astra s E3 dneska seženeš za 20000 a jako staré auto mi to nepřijde. Pokud ti jde o emise, tak větší paseku páchají SUV a hlavně čipnutá auta, kterých bude vysoké %.

zpoplatnit vjezd do města Tomu bych se asi nebránil, ale jak to udělat, aby každý a hlavně kde zaplatil tu desetikorunu. To znamená milionu aut dát krabičku za sklo. A kde zpoplatnit? Za vjezd na Rohožníku nebo Sychrově? Nebo před Staromákem?

vyhnat auta z nábřeží apod Jestli bude kam a nezpůsobí to problémy, proč ne. Ale kdyby to šlo, už by to někdo udělal, tentýž nesmysl je SJM přes město

dostavit okruhy Abrakadabra a máme okruhy [wink]. Tohle je vážně ta nejtěžší část tak jednoduchého úkolu

postavit pár tisíc parkovacích míst Kde a za čí peníze?

Jistě, město pumpuje 14 mld ročně do MHD, tak proč ne do IAD, ale myslím si, že pokud si někdo koupí auto, nemá mít automaticky ze zákona (jak si dost lidí v autech myslí) nárok na parkovací místo kamkoliv přijede (nehledě na to, že je to z právního hlediska zábor obecního pozemku) a kamkoliv může vjet.

Na druhou stranu někdo nechal vystěhoval desítky tisíc lidí za město, kde nejezdí nic nebo málo a pak se všichni diví, že není kde parkovat na kraji města, že nejsou školky atd. A samozřejmě nejvíce řvou ti, kteří mají hypotéky do 70 let a trvalé bydliště v Praze, nebo ještě lépe na dědině, odkud přitáhli
Neděle, 20. listopadu 2016 - 08:43:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5731
Registrován: 6-2004
Emil Švec:
1)Nové auto.Musíte brát v potaz, že Fkam je velkým zastáncem elektroaut. Realita je taková, že výfuk má na severu Čech a pak je podstatná velká otázka co ekologická stopa výroby nového auta? Není daleko větší než jezdit ještě 5 let tou starou Astrou? A nebo pro "dědečka" na vesnici dožít s tou 20 letou Felicí/Fabií při jeho nájezdu pár tisíc km ročně...

2) Vjezd do centra. Prakticky zpoplatněný je. Co parkovací zony? :-)

3) Nábřeží. Souhlas prostě není kam... SJM je ovšem trochu jiný problém... Většina aut má na ní start nebo cíl. Čeho docílíte zklidněním? Akorát se doprava rozplizne do jiných ulic a bude to ještě větší průser...

4)Okruhy Kéž by to takhe šlo [biggrin][biggrin]

5) Parkoviště. Předpokládám, že Fkam myslel P+R ;-). Město ovšem kasíruje v řádech stovek milionů za parkovací zony... Že tyhle peníze se prožraly a neinvestovalo se do P+R je věc druhá...

6) Živelná výstavba developerů je další průser... Před rokem 89 se aspon myslelo na občanskou vybavenost.Proto každé větší sídiště mělo všechno... školku, školu, polikliniku, kulturní dům, obchod, lékarnu, MHD...Dnes sice nové sídliště navenek vypadá krásně, ale tím ta radost končí...
Emil Švec
Neděle, 20. listopadu 2016 - 09:18:57  
Neregistrovaný host
84.246.166.38
9001: Já se pod tvůj příspěvek můžu podepsat [ok][happy]
Neděle, 20. listopadu 2016 - 09:33:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 468
Registrován: 11-2007
Add Cakovice : Klobouk dolu, ze si něco takového vyjednali. Jen aby to nespustilo lavinu dalších požadavku, protože lokalit kde se v ranní špičce nehne třeba 30min ani kolo je více.
Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen.
Neděle, 20. listopadu 2016 - 09:52:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3329
Registrován: 7-2011
Peter_m:
"Jen aby to nespustilo lavinu dalších požadavku, protože lokalit kde se v ranní špičce nehne třeba 30min ani kolo je více."
Doufám! že to spustí lavinu požadavků, bo doprava je už sakra potřeba nějak (komplexně) začít řešit.
Neděle, 20. listopadu 2016 - 10:06:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2497
Registrován: 5-2002
Přitom řešení je jednoduché. Zakázat stará auta, zpoplatnit vjezd do města, vyhnat auta z nábřeží apod,

Přesně tyhle fanatiky je třeba konečně vytěsnit z veřejného prostoru... Do té doby než se naučí triviální fyzikální zákony a trošku komplexně vnímat problémy.
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
M.
Neděle, 20. listopadu 2016 - 16:50:00  
Neregistrovaný host
185.14.233.243
OR. A to je prostě to, proč se nedomluvíme. Bavíme se o tarifních systémech IDS, zmíní se jeden převážně zónový systém, jenže Vy si z něj vyberete jen jednu dílčí část, která se Vám hodí (fajn, omluvil jste se). Úprava tarifu pro Vás hned znamená miliardy, což se ukázalo jako tvrzení zcela neopodstatněné; relační variablilita je pro Vás "nedefinovatelná", ačkoli je to naprosto běžná a samozřejmá součást IDS i u nás (třeba IREDO); pro profesionála samozřejmý požadavek, aby tarif odpovídal přepravním proudům a uměl je vyjádřit, je pro Vás špatně (bez hlubšího zdůvodnění); a bohatou realitu celokrajské dopravy chcete mermomocí nacpat do několika barevných koleček v zájmu přehlednosti, která u předplatních jízdenek stálých cestujících nemá žádné racionální opodstatnění a nikoho nemůže ani nalákat, ani odradit. Nezdá se mi, že byste ta svoje tvrzení podpíral nějakými fakty (o což já se minimálně snažil) a ještě mi podsouváte komunismus a kdoví co dalšího (ačkoli jsem vysvětloval, že to není moje motivace, a uváděl příklady pro to, že současný tarif je prostě nedokonalý a dál od Prahy neodpovídá realitě cestování a nedokáže ji postihnout tak, aby to bylo výhodné pro cestující i objednatele). Tak to se pak fakt nemůžem domluvit, jak píšete. Ale děkuji za oponenturu, o IDS si člověk na K-reportu zadiskutuje málokdy.
Neděle, 20. listopadu 2016 - 18:11:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2700
Registrován: 8-2010
Johny11:
"Přesně tyhle fanatiky je třeba konečně vytěsnit z veřejného prostoru... Do té doby než se naučí triviální fyzikální zákony a trošku komplexně vnímat problémy."

[ok][biggrin] Já bych třeba zakázal v Praze žluté (Jančurovy) autobusy. Z toho by se Fkam jako nekritický obdivovatel Jančury zbláznil [proud]

Jinak plný souhlas, to co napsal Fkam je fakt fanatismus nejvyššího zrna.
Pondělí, 21. listopadu 2016 - 13:08:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1128
Registrován: 6-2002
K Tarifu:
Příklad naprostého "zneužítí" současného tarifu PID. Bydliště na Mělnicku, babičku v Jílovém. Manželka v pohodě z Mělníka až do Jílového za 62 Kč (osm pásem, platnost 3,5h). Jizdní doba okolo 2 hodin. Pokud se dlouho nezdrží na tu samou jízdenku ještě dokáže dojet zpátky do Prahy. No není to paráda?
Líbilo se mi moc uplatňování tarifu DÚK. V zapadlé vesničce uprostřed Šluknovského výběžku jsme nastoupil s rodinou a psem do autobusu a prohlásil 2 celé, 1 poloviční a pes do Štětí (ano předtím jsem si našel kód zóny a řidiči poradil) a během chvilky jsem jízdenky držel v ruce a po celou jízdu 2 autobusy a 2 vlaky jsem s tím neměl žádné problémy... Jo a moc super jsou obrazovky se zastávkami a časem pravidelného příjezdu, člověk aspoň rovnou vidí případné zpoždění a může korigovat své plány...
Existuje teorie, která tvrdí, že kdyby jednou někdo přišel na to, k čemu vesmír je a proč tu je, vesmír by okamžitě zmizel a jeho místo by zaujalo něco ještě mnohem bizardnějšího a nevysvětlitelnějšího.

Existuje jiná teorie, která tvrdí, že už se stalo.
OR
Pondělí, 21. listopadu 2016 - 14:15:04  
Neregistrovaný host
89.24.228.13
Myslel jsem si, ze uz to necham bez reakce, ale posledni vetou, ze dekujete za oponenturu jste si mne castecne udobril :- ).

Nejdriv k veci:

Tarify:
Od Vas jsem konkretnejsi navrh tarifu nevidel (tak aby se nemusel menit odbavovak uz vubec ne). Neco jsem navrhl jako kompromis (zony ve vnejsich pasmech, vy jste napsal, ze takhle nejak by to mohlo byt).Osobne bych radeji fakt pasma + doplnky typu MHD Kolin, Kolin L, Kolin XL (treba okres KO a KH).
Od Vas pouze nekonkretni odkazy na IREDO, HVV a VOR a pripadne poznamky at si nastuduji fungovani nemeckych IDS.
Ja povazuji za nevyhodu a zesloziteni systemu pokud jednorazovka ci denni listek ma jinou platnost nez casovy. Vy to povazujete za vyhodu. Pisu, ze si nedokazu predstavit jak bude vypadat casovy kupon na kterem budou vsechny mozne povolene kombinace pro cesty Praha - Kourim misto toho aby platil vsude po zonu 5. Neodpovedel jste mi treba na mou konkretni otazku - vlak z Rican (bude povoleno, jakt o bude na tom listku definovano?).
Odkazujete se na HVV, osobni zkusenost mam malou, byl jsem tam asi 4x, ale:
Jednorazovy a denni listek plati ve stejnych oblastech jako tydenni, mesicni a rocni: (Ringe A-E)
http://www.hvv.de/fahrkarten/einzelkarten-tageskarten/uebersicht/ index.php
http://www.hvv.de/fahrkarten/wochen-monatskarten/allgemeine-karte n/
Zadne smerove ci zonove omezeni pro tramvajenku v Ringe tam nevidim.

Slozitost:
- jasne, muze byt IDS i takovy, ze nastoupite do autobusu a budete mit mraky ruznych kombinaci, zon, vyluk, vyjimek takovych ze se v tom nevyzna ani pracovnik dopravce.
Lidi s tim budou jezdit i kdyz se cena listku bude odvijet od fazi mesice, pohledu do kristalove koule (at jiz ridice nebo KM), velikosti bot, protoze jim nic proste jineho neprijede.
Ale proste preferuji, pokud to bude prehledne a jednoduche i za cenu teoreticky o neco malo nizsich trzeb. Viz Kourimak s rocni jizdenkou z Vaseho prikladu, jedouci obcas na Slapy "zadarmo". Na toto jsem argument krom toho ze IREDO to ma taky a je to pozadavek hledal tez marne.



A ted trochu osobne:
Berlin:
Ja psal od zacatku o Berlinu a jeho okoli, ano, neumyslne jsem z nej vytrhl malou cast s 2 vice obyvateli nez Praha+ Stc a plochou asi jako dnes PID), predpokladal jsem ze pri aspon elementarni znalosti berlinskych realii budete vedet co je zona A,B,C v Berline. Ostatne k nemeckym IDS jste se zacal odkazovat Vy.
To ze se tocite na tom, ze jsem napsal Braniborsko a nikoli cast Braniborska mi sedi spis k Rathovu advokatovi u soudu nez k doufam pratelske debate na internetu s poucenym laikem. Mimochodem obraty typu Zone C = Nadrazi v Braniborsku pouziva i BVG (berlinsky DP) na svych infomaterialech
Narazky na "samozrejme pozadavky profesionala" ci "Ale my budeme velkou část kraje integrovat NOVĚ" ve mne stale budi asociaci, ze nejste jen prostym uzivatelem systemu.
Dale jsem psal
Sklouzavate trochu k osobnim utokum, ale to prikladam tomu, ze budete asi mladsi a udernejsi nez ja. Pripadne k tomu, ze konkretni argumenty dochazeji (nebo je nechcete rict).
Snaha o pokryti vseho nebo temer vseho + samozrejme mistne prolobovanych vyjimek (Neuvazujete, zda se to vyplati) je dle meho cestou spatnym smerem, vychazeji z toho pak Tarify PID o 200 stranach ( a obecne zakony ci vyhlasky kterym vetsina zainteresovanych nerozumi a necte je, protoze je levnejsi to nejak udelat a pak pripadne zaplatit pokutu).
Ze sve praxe Vam osobne uvedu par prikladu, kdy se zjednoduseni bohate vyplati i kdyz na tom treba jako poskytovatel sluzby "prodelam" ve snizeni trzeb ale vice usetrim snizenim administrativni narocnosti.
Sorry pokud se Vas dotklo, za prirovnani "zásadní a neospravedlnitelnou nerovnosti" ke komunismu Vas zvu na pivo, popovidame osobne. Ale byla to prvni asociace o tech rovnych a rovnejsich (v tomto pripade ze sousedni vesnice).
OR
Pondělí, 21. listopadu 2016 - 14:36:34  
Neregistrovaný host
89.24.228.13
Udelal jsem ze sebe idiota, podival jsem se poradne a u HVV plati casove jizdenky jinak (mene) pro kombinace A-C a A-D nez jednorazove listky. Smysl mi trochu unika, ale mate pravdu, omezi se tim "zneuzivani"
M.
Úterý, 22. listopadu 2016 - 08:28:36  
Neregistrovaný host
185.14.233.243
OR: Fakt naposledy.
1) Já zkrátka prostě nepotřebuji nic nového vymýšlet. Jsem s fungováním rozličných IDS celkem obeznámen, protože se tím zabývám dlouhodobě; když zmíním něco, o čem vím z praxe, že to není problém, Vy odpovídáte stylem "nejde to, je to nedefinovatelné, bude to stát miliardy"; mě pak jako reakce stačí, že odkážu na příklad z praxe, čímž své tvrzení prokážu (a pokud si dotyčnou věc nastudujete, tak to uvidíte). Takže třeba u relační variability jsem Vás odkázal na IREDO a nemám potřebu to ještě rozepisovat na podrobném příkladu s Kouřimí, proč taky? Praxe je taková, je to zjevný fakt, nastudování už je na Vás.
2) Ja povazuji za nevyhodu a zesloziteni systemu pokud jednorazovka ci denni listek ma jinou platnost nez casovy. Tak proč to považuju za vhodné a výhodné jsem uvedl opakovaně. Co je na tom nevýhodného jsem nepochopil - opakovaně jsem kladl otázku, jaký pozitivní nebo negativní efekt má celkový počet zón v systému pro předplatné jízdné? K čemu je potřebuje u předplatného jízdního, tedy u pravidelného a častého dojíždění na pevné trase, kdokoli znát? Jakou to hraje roli při jeho rozhodování? Pokud jede někdo někam jednorázově (jednotlivé jízdné), tak to asi nezná a jednoduchost je pro něj výhodou. Pokud jezdí někdo někam pravidelně a dokonce si koupí dlouhodobou jízdenku, jak může být u všech všudy výhodou jednoduchost? Co je na ní výhodného?
3) Příklad s Kouřimákem na Slapech - viz výše, netřeba opakovat.
4) S Berlínem už jste se omluvil za chybu, tak nebylo třeba to znovu rozmazávat. Teď to ale chápu tak, že vlastně chybu nepřipouštíte.
Tak znova: já 18. listopadu uvádím příklad VBB, jehož systém dobře znám a proto jsem jej použil jako příklad zónového tarifu s pásmovou korekcí u velkých měst. Teprve potom Vy o den později zmiňujete "Berlin (to je tušim VBB)" - právě proto, že já ten systém znám a hovořil jsem o něm jako první, jsem Vás (spolu s dalším uživatelem) hned upozornil na to, že VBB přece funguje jinak než jen ta (mně dobře známá) kružnicová pásma a že je to systém naopak převážně zónový (proto jsem jej taky použil jako první při své argumentaci). To jste ignoroval, znovu jste mluvil o VBB jako o pásmovém systému a teprve po druhém upozornění spojeném s odkazy na schémata jste si zřejmě tohoto rozporu teprve všiml. Čili - kdo udělal chybu? (Ani jednou si nevybavuji, že bych se točil na slovíčkách o Braniborsku - jde o to, že když já o něčem mluvím a Vy ten pojem opakujete, logicky předpokládám, že jím myslíte totéž. Kecy o Rathově advokátovi si nechte stranou, chyba nebyla na mém přijímači.)
5) A takové ty argumentační fauly "nově zavádíme zásadní tarifní nerovnost" = "jste komunista", "argument "vyplatí se to" je zásadní a za jistých okolností by hrál významnou úlohu, ale podrobně vysvětluji, proč v tomto případě nepřeváží" = "nezajímá vás, zda se to vyplatí", to mě fakt nebaví.
Tím bych to ukončil, zvláště když odjíždím na služební cestu a hned poté do Německa (kde si mimochodem nastuduji v praxi další IDS). Tak ani nemohu přijmout to pozvání na pivo, ale děkuji za ně.[happy]