K-report
 

Archiv diskuse Modely v měřítku H0 a větším do 09. 03. 2015  

Diskuse K-report » Archiv 2015 » Modely a modelářství » Modely v měřítku H0 a větším » Archiv diskuse Modely v měřítku H0 a větším do 09. 03. 2015 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
E27
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 234
Registrován: 3-2011

Odesláno Středa, 04. března 2015 - 20:11:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ahoj,

čo sa vozilo v Kosmos Čáslav?
Tá biela cisterna potravinárska je presne ten typ, čo vlastnil aj BIOPO Leopoldov.
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2505
Registrován: 7-2006

Odesláno Středa, 04. března 2015 - 20:50:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

E27
Zekks 21 54 744 9 089-1, ložné zboží: Potraviny ETHANOL.
Zdroj:http://www.zenit-caslav.cz/o-nas/historie/
Historie
Společnost Zenit, s. r. o. Čáslav byla založena v lednu roku 1992. K 1. 5. 1993 privatizovala formou přímého prodeje část státního podniku Kosmos Čáslav, vyrábějící tekuté detergenty a mycí pasty na ruce. Historie závodů Kosmos sahá až do roku 1910, kdy Ing. Emil Pick založil firmu „Východočeská továrna na potraviny“. Tato výrobna se skládala z rafinerie rostlinných olejů a výroby pokrmového tuku Kosmos. Postupem doby se závod rozšířil o výrobu umělých tuků a margarinů, byla vybudována tiskárna, mlékárna, oddělení pro automatické lisování semen. V roce 1935 byla založena jedna z nejmodernějších mydláren na území bývalé ČSR. Po válce se závody Kosmos staly národním podnikem, vyráběly se zde mimo jiné toaletní mýdla, mýdlové prášky, mycí pasty a postupně i tekuté detergenty.

Dost známá věc - "Solvina".

Další zdroj:odkaz

(Příspěvek byl editován uživatelem tempotaxi.)

ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
marian1311
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 11
Registrován: 1-2014
Odesláno Středa, 04. března 2015 - 21:32:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Prototyp čaká na svojich prvých cestujúcich
Statistik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4219
Registrován: 6-2004

Odesláno Středa, 04. března 2015 - 21:58:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad marian1311: moc, moc pěkné! [jidlo]

Tempotaxi: Kotlové vůzy dodávané potravinářskému a kosmetickému průmyslu...

Jen drobnost: ty kotlové vůzy od Honvédů byly dodávané ČSD. Sice později některé skutečně skončily v rukou podniků vyloženě jako jejich majetek, ale jen hrstka. Jinak jezdily u těch různých Selik, Kosmosů, Galen a podobně (později byly vidět i třeba v Setuze, několik jich měla Draslovka) v dlouhodobém pronájmu v rámci tzv. podílových přeprav.

Jinak modely hezké. To jste stavěl podle fotek? Přiznám se, že ta kombinace nápisů a popisu mi trošku nesedí, ale zas taky nemůžu znát všechno.

Ad E27: v Kosmosu bylo i více vozů, než jen ty hliníkové dvoukoláky, byly to vesměs vozy na jedlé tuky. Poválečný doběh válečných čtyřnápravových typů.
E27
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 235
Registrován: 3-2011

Odesláno Středa, 04. března 2015 - 22:09:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ono tie potravinárske kotle naozaj jazdili čsd, charakteristické biele vozy, ale ako som spomenul, skončili aj v liehovare Leopoldov n.p.,
odkaz
Liehovar Drak n.p. Zlatovce - dnes už zrušený
odkaz

A samozrejme Palma Nové Mesto nad Váhom - tiež zrušený
odkaz
Pavel_reiser
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2583
Registrován: 5-2002
Odesláno Středa, 04. března 2015 - 23:23:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Marian1311 > Na jaké poloměry oblouků je to stavěné ? Já se docela bojím kolize masek s bočnicemi... proto jsem zatím zastavil stavbu a zatím mám jen zkušební podvozek, kde laboruji s osami otáčení podvozků [sad]

Jsem zapomněl model pochválit [happy]

(Příspěvek byl editován uživatelem Pavel Reiser.)
Petr Mensik
Neregistrovaný host
Odeslán z: 37.221.241.43
Odesláno Čtvrtek, 05. března 2015 - 07:14:03    Odkaz na tento příspěvek  

marian1311 krása .[ok]
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2506
Registrován: 7-2006

Odesláno Čtvrtek, 05. března 2015 - 10:22:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

marian1311
Opravdu pěkné.

Statistik
Popis jsou opravdové desky, jen je doplněno ČSD.

Pokud stavím vůz, který mám ofocený, tak na model pak někdy používám autentické popisové tabule, které pak v grafickém programu pozměním. Většinou jde o logo ČSD. Popřípadě, když je některé písmo zašlé, tak použijí na obětovné přepsání obtisky. Tak vznikne někde dvojí text, který se prolíná. Někdy opravný text nebo tabulku podmáznu černou barvou. Tak vznikne vjem opravované desky.

ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
E27
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 236
Registrován: 3-2011

Odesláno Čtvrtek, 05. března 2015 - 10:30:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tempotaxi, to je paráda. Ak by si mal záujem a príkladne nestíhaš, tak ti viem tiež graficky pomôcť.
Statistik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4220
Registrován: 6-2004

Odesláno Čtvrtek, 05. března 2015 - 11:46:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Popis jsou opravdové desky, jen je doplněno ČSD.

No právě. A to ČSD (a nejen to) na některé ty tabule v kontextu celého vozu prostě nepatří. Samozřejmě pokud jde o model, je to celkem putna. Ale pokud by někdo Vaše modely chtěl brát jako dobový dokument a něco z toho vyvozovat, tak by to asi nedopadlo dobře. Ono vyfotit si nápisovou tabuli po roce 2000 a přepsat na ní ČD na ČSD a myslet si, že to tak je správně, to není ta úplně správná cesta. Nechci vypadat jako rejpal, ale často tu mnozí vystupují jako kritici továrních modelů a nazývají je paskvily. Většinou jde o to, že výrobci nějaký pseudočeskoslovenský popis plácnou na nějaké buď podobné, nebo i zcela jiné vozidlo. Přitom tohle, co jste napsal na ty hliníkové dvoukoláky, je ukázkový návod, jak udělat totéž. Jeden anachronismus střídá druhý. Výrobcům to je jedno, protože vědí, že drtivá většina českých takymodelářů si to s tím nápisem ČSD koupí a neřeší, jestli je to správně, nebo špatně, protože většinou jediné, co dokážou rozlišit, je to, jestli "bardotka" od Roca správnější tvar cecků než ta od MTB.

Nerad bych, aby mě tady někdo uboze nazýval počítačem nejtů a vyzýval mě k předvedení vlastní práce (vlastní modelařinu jsem momentálně pro nedostatek času zcela odložil). Mně se modely p. Klusáčka líbí tématicky, navíc s ohledem na jeho věk a zdravotní potíže, kterými prošel, před ním smekám. Ale většinou se na nich nějaká takováhle minela najde. Přitom úplně zbytečně. Pak stačí, aby to někdo slepě papouškoval a to je, zejména v nepříliš probádané oblasti vozů, celkem problém. Přitom třeba od p. Šnábla určitě fotku hliníkového vozu opavské Galeny máte, i s čitelným popisem. A pokud toužíte po reálné nápisové tabuli na takový vůz, přestože už si ji nemůžete v reálu vyfotit, sám jsem jich vytvořil pro kolegy desítky... Zručnější člověk to v grafickém editoru zvládne levou zadní i bez fotky cedule. Jde jen o to vědět, co tam napsat a nepřehánět to s tou fantazií. Anebo když nevím, tak se zeptat. Ale to už se léta letoucí opakuju a je to marný, je to marný, je to...[happy]
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2507
Registrován: 7-2006

Odesláno Čtvrtek, 05. března 2015 - 14:32:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Základem stavby modelu jsou vždy dostupné informace. Bohužel vždy se bude jednat takzvaně o novinovou fotku, která je vždy nečitelná. Třeba jako zde: Nové nákladní vozy ČSD, F.Kouba, Nadas 1971.


Je zde hlavně náčrtek a technické údaje, které jsou potřeba při stavbě.
Pokud se najde i velký vzor, tak si vše nafotím, ale vše už je ČD nebo dílenský a pracovní vůz.
Pak vůz postavím a vždy až po stavbě za několik měsíců až let se najdou náhodou další dobové fotky a další poznatky o voze.
Zde je příklad:
Na fotce je vůz řady Zr 520001 pro obchod J.Pašek. Na další fotce je papírový vůz v měřítku 1:50, který byl před mnoha lety publikován v časopisu Železničář.

Podle papírového modelu jsem před mnoha lety postavil první model železničního vozu na přepravu živých ryb.

Dvounápravový vůz řady Zr 520005 na přepravu živých ryb J. Pašek, Praha. Model je dělán podle fotky, která je nahoře. Podle fotek má vůz bílou barvu, ale VÚKV udává světle žlutou barvu. Stavba druhého modelu.

Až po několika letech jsem získat dobovou fotku.

Tak, když to shrnu, dnes bych dělal starší modely jinak, použil bych jiné materiály a jiné pracovní postupy. Modely dělám hlavně pro sebe a pár přátel a na žádnou modelářskou soutěž bez 100 % dokumentace jít nemohu. Při stavbě historických modelů a modelu před nedávnem jezdící je vždy problém se něčeho dopátrat. Každý říká a píše něco jiného.
Přiklad velkého vozu:
V železniční stanici Zlonice je vůz řady Zr 520004 pro přepravu živých ryb. Tenhle popis na tento vůz nepatří. Železniční muzeum Zlonice uvádí, že tento vůz vyrobila firma „Ganz és Tárza“ v roce 1900 pro maďarské dráhy pod označením MÁV 111 608. Po roce 1918 zůstal vůz na našem uzemí. ČSD vůz zařadila jako Zc 1-70211 pro přepravu zavazadel a spěšnin. V roce 1929 byl vůz po rekonstrukci předělán na služební přítěžný vůz pro nákladní vlaky pod označením Dt 6-6195. Pak nesl vůz číslo SVS 34 78 044. Ale mám také postavený model.


(Příspěvek byl editován uživatelem tempotaxi.)

ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2508
Registrován: 7-2006

Odesláno Čtvrtek, 05. března 2015 - 20:24:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vozy na hraně snů nebo ......[happy]


ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
E27
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 237
Registrován: 3-2011

Odesláno Čtvrtek, 05. března 2015 - 20:46:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ahojte kolegovia, keďže zbierame hlavne info o kotloch, ktoré Tempotaxi premieňa na modely vozov a stvárňuje provoz hlavne ČSD chemičiek, prosím Vás o jednu vec: Nemáte fotky dvojnápravových cisterien, ktoré boli perličkou chemičiek? Kaučuk Kralupy, Fosfa Poštorná, Dimitrovka, Slovnaft (nie apollo), Chemko Strážske, sklárne na Slovensku a iné. Viem, že je tu potom zhánka, ale určite máte niečo doma, podelte sa o to. Veľa toho poskytol kolega Statistik, ale verím, že aj Vy máte niečo doma, alebo Vaši známi. Pomôže to získať. Ďalej zháňam fotky vozov Kovohuty Krompachy, viem, že boli predané Diamo, možno existujú fotky pri preberaní. Ja som oslovil všetko, ešte skúsim Vagonku Trnava, tá dufam že niečo mať bude, veď tam chodili všetky kotle..

(Příspěvek byl editován uživatelem e27.)
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2509
Registrován: 7-2006

Odesláno Čtvrtek, 05. března 2015 - 21:03:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Statistik
Číslo příspěvku: 2506 - zde je pak předloha vozu a desky.


E27
Ještě jsem něco našel na CD.

Padáš na [zadnice] cháááááááá[lol]

ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
E27
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 238
Registrován: 3-2011

Odesláno Čtvrtek, 05. března 2015 - 21:14:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Odpadol som, snažím sa zistiť ložný tovar NCHZ
Modeln
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 26
Registrován: 9-2010
Odesláno Pátek, 06. března 2015 - 10:51:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pani nedrazdite,skuste uz nieco urobit i v N-ku/myslim nejake cisterny/.Skusim vam zohnat nejake podklady na cisterny pre Petrochemu Dubova,od podniku byvam nedaleko,potom ked budem nieco mat,sa ozvem.
E27
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 239
Registrován: 3-2011

Odesláno Pátek, 06. března 2015 - 11:35:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Modeln, zdravím ťa,

OT. Balík som ti poslal [happy] potom sa dohodneme a inak ak nezošrotovali, mali by tam mať tiež 2n cisternu, skús ju odfotiť, je to posledný kus Petrochema.

Statistik a Tempotaxi, kolegovia, toto sa mi podarilo získať od človeka z Dusla, skúša pozbierať staré fotky, no oslovil som aj ŽOS Trnava, či niečo nemajú, tak počkáme. Tempotaxi, máš teraz niečo rozbrené do burzy pre mňa? [happy]



(Příspěvek byl editován uživatelem E27.)
Modeln
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 27
Registrován: 9-2010
Odesláno Pátek, 06. března 2015 - 13:09:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

E27:OK,inak ak treba nieco kolo stromov,staci sa ozvat, momentalne si pripravujem stromky na burzu do Blavy, do Dubovej zajdem,snad ma pustia do Arealu
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2510
Registrován: 7-2006

Odesláno Pátek, 06. března 2015 - 14:12:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

E27
Pěkná fotka, ale je dost nečitelná - škoda.
Zkks 44 56 724 5 706-3 duvlax

Zase jsem prohrabal uložená CD, mám jich plno.
Jeden je hotov a druhý se dodělává.

Modeln
Jedině předělat tovární modely.
Na malé modely už nemám ten správný dech. Většinou co jsem viděl na výstavách modely, tak jsou předělané tovární modely.

ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2511
Registrován: 7-2006

Odesláno Sobota, 07. března 2015 - 01:19:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

E27
Padáááš na [zadnice] chachaáááá[biggrin]
Zrušené vozy ČSD. Zekks 21 54 744 6 315-9 a Zekks 21 54 744 6 425-6.

Istrochem Bratislava, Zek 44 56 712 8 009-4 a Zek 44 56 703 003-6.

Novácké chemické závody Zkk 44 56 720 5 000-9 a vozy Uac mají i modrou rakev a bílou cibulku Uac 84 56 930 9 043-1.

ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2512
Registrován: 7-2006

Odesláno Sobota, 07. března 2015 - 01:28:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ještě doplním číslo příspěvku 2502.
Rajka v Piešťanoch - E27 [fotic]
Uac 84 56 932 2 286-9 PMaC. spol. s.r.o. Piešťany

ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Statistik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4221
Registrován: 6-2004

Odesláno Sobota, 07. března 2015 - 08:37:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Základem stavby modelu jsou vždy dostupné informace. Bohužel vždy se bude jednat takzvaně o novinovou fotku, která je vždy nečitelná. Třeba jako zde: Nové nákladní vozy ČSD, F.Kouba, Nadas 1971.

Pane Klusáčku, třeba k té fotce "kofoly": to, že Vy to z té cedule nepřečtete, neznamená, že se ta cedule nedá reprodukovat. Věřte, že jsou na světě lidi (nejen já), kteří dokážou dost přesně odhadnout, co tam tehdy bylo napsáno, aniž by to z té "novinové" fotky museli luštit. to se týká i té fotky od E27 z Dusla.

Je to tu krásně vytapetované moc hezkými fotkami, jen houšť. Jen mě mrzí, že stále nejste schopen uvádět autory - viz třeba ten můj Zkks na DUVILAX (ne Duvlax, to lepidlo se jmenuje Duvilax) nebo některé fotky ze Slovenska, které tuším, od koho jsou (PL?), ale ani se neobtěžujete to sem napsat. Píšu Vám to fakt snad pokaždé, co sem nějakou fotku dáváte, ale je to prostě marný. Já už fakt žádnou fotku bez nějakýho těžko smazatelnýho podpisu z ruky nedám. Ne, že by to byl nějakej národní poklad, ale když vidím, jak se s nimi potom zachází...
E27
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 240
Registrován: 3-2011

Odesláno Sobota, 07. března 2015 - 08:50:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ahojte kolegovia, ahoj Vladino. Fotkami si ma zabil. Mám ovorené ústa a hlavne Raj Piešťany. Teším sa. IStrochem Bratislava tak isto. Tá fotka IStrochemu je fotená na odovzdávkom koľajisku Dimitrovka (zvaná aj Kórea) [happy]
TTmili
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.226.237.36
Odesláno Sobota, 07. března 2015 - 10:15:56    Odkaz na tento příspěvek  

Vladimír_b: Mě spíš šlo právě o IV. epochu, možná to z původního příspěvku nevyznělo, ale zajímám se o přibližně 80-tá léta, a právě vzhledem k tomu období mě zajímají různé barevné mutace Rajek. O současných barevných mutacích mám celkem dobrý přehled, jen je pro mě poněkud nepodstatný. Přesto díky.
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2513
Registrován: 7-2006

Odesláno Sobota, 07. března 2015 - 10:46:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Statistik
Když najdu na internetu fotku, text, tak opravdu uvádím zdroj. Ale některé fotky vozů mně pošlou přátele na email a některé dostanu na CD. Zde je právě problém, že některé fotky (stejné fotky) mám tak několikrát a tím opravdu neznám zdroj původu, protože není uveden. Popřípadě stejnou fotku pak po nějakém čase najdu na internetu a tím i zdroj (?). Pokud mně někdo pošle fotku jen pro mě a uvede poznámku, že si nepřeje šíření, tak přání respektuji.
Je problém, že na internetu je pod fotkou podepsán pán „Pes“, přitom na emailu je podepsán „Lukáš“ a CD mně poslal pan „Kočka“ a koho mám pak uvádět.[fotic]
Pokud jsem někoho poškodil tak velice omlouvám.


(Příspěvek byl editován uživatelem tempotaxi.)

ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2514
Registrován: 7-2006

Odesláno Sobota, 07. března 2015 - 11:22:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Statistik
Mám od Vás plno fotek po emailu a ani jednu jsem nedal na vlákno. Jinak opravdu děkuji za každou informaci, fotku atd. DĚKUJI.

ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Statistik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4222
Registrován: 6-2004

Odesláno Sobota, 07. března 2015 - 13:26:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mám od Vás plno fotek po emailu a ani jednu jsem nedal na vlákno

Prosím Vás, to si nemůžete k těm fotkám aspoň napsat, od koho je máte, když si to nedokážete zapamatovat? I kdyby to byl nějaký pseudonym, tak furt lepší, než dělat, že nevím, od koho to je. Tentokrát je ode mě třeba ten 724 5 706 na Duvilax v České Třebové. Vem to čert, do diskuze se ta fotka hodí a třeba to někomu pomůže při stavbě modelu (teda pokud na něj taky slepě nenapíše ČSD). Akorát kdyby chtěl k vozu nějaké podrobnosti, tak kdyby aspoň věděl, od koho fotka je, tak se má i koho zeptat. Mě prostě dlouhodobě mrzí, že soustavně nerespektujete, že ty fotky taky někdo fotil a s nějakou důvěrou Vám je i poslal. Ostatně neřešíme to poprvé. Přitom úplně zbytečně.

Abych to tu dál nerozpatlával, protože to je modelářská diskuze, uzavřu to s tím, že se do budoucna budu více starat sám a prostě budou všechny fotky minimálně s vodoznakem jako Brno.
Statistik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4223
Registrován: 6-2004

Odesláno Sobota, 07. března 2015 - 13:30:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad TTmili: o "rajky" a zejména jejich nátěry se, pokud vím, dost intenzivně zajímali ostravští modeláři, zejména pak otec se synem Černohorští. Oba zde občas diskutují, případně na diskuzi webu modely.biz.
hellboy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 67
Registrován: 2-2012
Odesláno Sobota, 07. března 2015 - 13:51:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad.Statistik:
Posílal jsem Vám mail, dorazil?

Perfektní debata a k tomu parádní fotky - skvělé!
Nenašel by někdo ve svém archivu fotky 4n cisteren ze 70.let?

ČSD, IV.epocha[kladivo]
Statistik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4224
Registrován: 6-2004

Odesláno Sobota, 07. března 2015 - 13:58:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zdravím Vás, mail, dorazil a já jsem taky dorazil teprve dnes domů, tak ještě prosím vydržte, už jsem na to koukal a odpovím. Jinak modely vypadají moc moc pěkně, držím palce. Snad už jste na tom se zdravím lépe.

Ze 70. let jich pár mám, naposledy třeba od p. Šnábla. Záleží, o co byste měl zájem.
E27
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 241
Registrován: 3-2011

Odesláno Sobota, 07. března 2015 - 14:02:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ahojte,

mrzí ma, že sa tu takto riešia fotky, nechcem a bol by som nerád, aby to zašlo až tak ďaleko, že sa fotky už nebudú poskytovať. [sad] Som rád za každú fotku, bohužiaľ fakt, že veľa ich už nie je. Samozrejme sem poskytnem rád každý materiál čo sa mi podarí získať aj keď v zle kvalite. Čo ma štve, ale keď iné nieje...

K Duvilaxu, mám pocit, že cisterny na dopravu lepidla neboli viaceré, ale len pár kusov, možno jeden?
Tempotaxi, krásne fotky Istrochemu, v týchto vozoch sa vozilo hocičo: Kompadit, Fosfín, a iné, neviem identifikovať čo je na tomto. Agrochemický priemysel a výroba trhavín plus výroba viskózy si vyžaduje rozmanité cisterny.
hellboy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 68
Registrován: 2-2012
Odesláno Sobota, 07. března 2015 - 14:23:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad.Statistik
Díky, více po mailu.

Ostatním se omlouvám za OT.

ČSD, IV.epocha[kladivo]
Radim Šnábl
Neregistrovaný host
Odeslán z: 217.30.64.202
Odesláno Sobota, 07. března 2015 - 19:06:07    Odkaz na tento příspěvek  

pro E27 - Chemko Stážske foto 1969
E27
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 242
Registrován: 3-2011

Odesláno Sobota, 07. března 2015 - 19:51:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Radim Šnábl, moc ďakujem [happy]
Zajtra sem vložím fotky z Chemka, čo som dostal priamo z Chemka.
Tempotaxi, a je tu námet na ďalšie vozy, čo chcem v rámci chemickej výroby 1:87
igino
Neregistrovaný host
Odeslán z: 194.1.229.237
Odesláno Sobota, 07. března 2015 - 20:28:17    Odkaz na tento příspěvek  

Dve staré 2 npr. cisterny stoja i na vlečke železiarní pri Košiciach.[happy]
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2515
Registrován: 7-2006

Odesláno Sobota, 07. března 2015 - 22:13:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Čtyřnápravový kotlový vůz Uahs/Rahi 31 54 775 1449-3, PP Lhotka n. B, TS.

ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5180
Registrován: 2-2009
Odesláno Neděle, 08. března 2015 - 06:07:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Statistik - jo lidi jsou lotři, sám vidíte jak můj vlastní rodný bratr nedbá mého duševního vlastnictví, natož autorských práv a pořád sem cpe má fotografická veledíla. !!![coze][crazy][rofl][biggrin]

Ale vážně - máte pravdu, jen je to někdy složité. Musím se zastat Taxíka - mám taky v archivu stovky anonymních fotek, u kterých se mi nikdy nepodařilo zjistit autora, prostě to nešlo.
Pro jistotu je radši nepublikuji ,ale to taky není řešení. Ergo kudy z toho ? Napsat tam foto sbírka ten a ten ? Nepsat tam nic ?
Proto jsem pro sebe vymyslel kompromis - na svoje autorská práva prdím, v případě problému je poskytnu dodatečně. Cizí práva ctím a pokud mi dárce fotky řekne nešířit, tak nešířím. Jenže jsou i jiné případy a pak je každá rada drahá.
Mám za to, že že z různých příčin pak zůstane spousta fotek zapomenuta, ukryta, po smrti autora třeba zničena. A to je škoda - leckdy tak zmizí ze světa zajímavé unikáty....
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2516
Registrován: 7-2006

Odesláno Neděle, 08. března 2015 - 10:58:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Číslo příspěvku: 2515
Doplnění:
Pravá popisová tabule se může přepsat. Místo PP Lhotka nad Bečvou TS se jistě může dát popis „Urxovy závody n.p. Valašské Meziříčí a od roku 1990 DEZA a.s.. Pro ulehčení popisu vozu můžeme použít částečně i obtisk od pana Jírana.

Ale to opravdu záleží na každém modeláři, jak svůj model dotvoří.
Já jsem postavil model podle fotky a protože nevím čí fotka je, tak ji sem nemůžu dát.[nene]
Zdroj: obtisku a fotky -http://www.obtisky-jiran.cz/?

ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
J_p
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1021
Registrován: 8-2004

Odesláno Neděle, 08. března 2015 - 12:21:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tempotaxi: Číslo příspěvku: 2506: Ty tabulky jsou dost odbyte. Vzdyt na fotkach je pekne videt spravny font! Staci bud upravit pismenka a cisla nebo editovat s pouzitim cisel a pismenek z jine fotky. Nejvic jsou chyby videt u MC RIV, CSD a 4.
Ja kdyz delam obtisky, tak nejdriv vezmu spravny font a potom to stejne obcas musim jeste trochu upravovat.
Statistik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4225
Registrován: 6-2004

Odesláno Neděle, 08. března 2015 - 12:23:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Mad_noodle2: ale jo, já vím, jsme v ČR... [wink]

Ad E27: K Duvilaxu, mám pocit, že cisterny na dopravu lepidla neboli viaceré, ale len pár kusov, možno jeden?

Do Plzně-Koterova jezdily ještě před pár letycelkem 3 vozy, které byly popsané ložným zbožím Duvilax: jeden byl ten, co jsem fotil, druhý je ten, co jste sem dal na fotce (hliník 200 hl bez izolace, taková ta fotka v malém rozlišení) a třetí jsem vyfotit nezvládl, jen jsem ho viděl na vlastní bulvy a mám poznamenané číslo.

Ad Tempotaxi a model Uahs/Rai: dovolím si obligátní otázku: to je podle nějaké fotky?

Ještě si dovolím drobné "nýtopočtářské" upřesnění, pokud chcete ten popis trochu vylepšit. Napsal jste: Pravá popisová tabule se může přepsat. Místo PP Lhotka nad Bečvou TS se jistě může dát popis „Urxovy závody n.p. Valašské Meziříčí a od roku 1990 DEZA a.s.

1) PP Lhotka nad Bečvou TS. Nejprve je potřeba pochopit, co je tam vlastně napsané, viďte.[wink] Zkratka PP je "podílová přeprava". Podílová přeprava se psala výhradně na vozy vlastněné ČSD, které byly pronajaté podnikům. Tomu odpovídalo i číslo vozu (1966 - 1981 začínalo sedmičkou). Vyloženě podnikový vůz v majetku podniku, pouze zařazený do obozu ČSD, by měl číslo začínající nulou a PP by tam nebylo (samozřejmě výjimky potvrzují pravidlo). Na vozech ČSD by byla jen domovská stanice a podílová přeprava. Na vozu podnikovém bude na pravé ceduli uveden celý název majitele (Urxovy závody národní podnik Valašské Meziříčí), občas i ta dom. stanice (ale ta jen výjimečně).
Zkratka TS je zkratka ložného zboží, která se NĚKDY píše na vozy, zejména na ty, které jsou určeny na přepravu jednoho ložného zboží. Je to tam z důvodu vzájemné nekompatibility různých ložných zboží a z důvodu organizace údržby kotle (vypařování, čištění). Takže to TS (ČV, MN, MONA, OXO, HCVD, BLAK, BTAROM, TN, TX, XYL, VOŤ, TTO atd. atd. atd.) tam být nemusí, ale rozhodně to není součástí názvu společnosti nebo něčeho takového.

Takže dát místo PP Lhotka nad Bečvou UZ ValMez sice jde, ale tím pádem z vozu vlastněného ČSD uděláte vůz vlastněný UZ, n.p. a tomu musí odpovídat i číslo. A když budu rejpal, tak i epocha. Číslo na fotce, co má p. Jíran u obtisků, je číslo ze schématu platného až po roce 1981. Kromě toho, zrovna tohle číslo je s nějvětší pravděpodobností spojené až s epochou 5 a 6, protože jde o rekonstrukci (nechce se mi to teď hledat).

To jen jako douška k tomu, co jsem Vám psal o té nápisové tabuli vozu Zkks pronajatého KOSMOSu.
E27
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 243
Registrován: 3-2011

Odesláno Neděle, 08. března 2015 - 12:30:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tempotaxi, krásny kotol [happy]

Statistik, k tým duvilaxom mám pocit, že vždy stretám len ten istý voz s tým istým číslom, musím si ho poznačiť. Stáva v súprave na stanici Ba Východ (zoraďovačka).

A k tým skratkám: VOŤ - vykurovací olej ťažky
VOĽ - vykurovací olej ľahký,
ADA - Amonikát Dusičnanu amóneho
DAM - Dusičnan amónny močovinový (nesprávne s močovinou)
Zbytok sa len domnievam [happy]
Statistik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4226
Registrován: 6-2004

Odesláno Neděle, 08. března 2015 - 13:03:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ještě drobnou opravu, napsal jsem to blbě:

podílová přeprava zahrnovala vozy ČSD, soustředěné do jedné dom. stanice a určené na přepravu jednoho lož. zboží z fabriky, jejíž vlečka do přípojové (domovské) stanice ústila. Vůz ale podniku pronajatý nebyl, to jsem napsal špatně, ale byl pro tuto přepravu vyčleněný. Vyloženě dlouhodobě a smluvně pronajatý vůz od ČSD nějakému podniku by tam měl napsán podtržený nápis "Pronajatý vůz", adresu nájemce, druh nebo zkratku ložného zboží a název dom. stanice. Za číslem by správně měl mít písmeno S v kroužku, ale nezřídka se používalo [P], přestože takto byl primárně označen vůz přepravce. Pravděpodobně od 80. let bez výjimky písmeno [P] i pro pronajaté, (S) se pak nepoužívalo.

Jinak u podílovek bylo uvádění zkratky ložného zboží vyžadováno předpisem (někdy mohl být uveden i název zboží). Výška písma 100 mm, barva bílá, nesmyvatelná. Samozřejmě výjimky by se určitě našly (viz to Vaše TS, pokud je to podle fotky), ale z vlastního pozorování si vybavuju opravdu zkratky písmem velikosti kolem té stovky. Pokud vůz neměl pravou nápisovou tabuli, psalo se to na kotel.
Statistik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4227
Registrován: 6-2004

Odesláno Neděle, 08. března 2015 - 13:05:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad E27: to by mě zajímalo (číslo vozu), který to je, protože do Plzně už to léta nejezdí, jestli se tedy nepletu (už to nemám jak zjistit).

Z DUSLA to lepidlo ale opravdu v jediném vozu k nám nejezdilo, za to dám ruku do ohně. Čísla vozů vím.
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2517
Registrován: 7-2006

Odesláno Neděle, 08. března 2015 - 15:39:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

J_p
Ty tabulky jsou dost odbyte. Vzdyt na fotkach je pekne videt spravny font!

Tak se prosím podívejte na dvě tabule. V čísle 54 je jiná 4 a v čísle vozu zase jiná 4. Vše zaleželo jen na dílnách a použité šabloně.


Statistik

ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
J_p
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1022
Registrován: 8-2004

Odesláno Neděle, 08. března 2015 - 17:45:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Sablonu s jinym fontem, s jinou tloustkou cary, s jinymi pismenky by ale dilny asi tezko delaly.
E27
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 244
Registrován: 3-2011

Odesláno Neděle, 08. března 2015 - 18:00:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  



JXB
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 79
Registrován: 2-2012
Odesláno Neděle, 08. března 2015 - 18:01:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tempotaxi a J p: ve vší úctě k lakýrníkům v dílnách bylo možné téměř vše. Na 54 měli vyřezanou jednu společnou šablonu a dlouhé číslo je poskládáno z jiných šablon, dělaných někým jiným a jindy. Prostě jak šel život, s otevřenou a zavřenou čtyřkou si nikdo hlavu nelámal, důležitý byl kus odvedené práce. A ještě něco, obtisky od p.Jirana bych jako oporu správnosti příliš nezdůrazňoval, "ale sú pekné" asi tak. U Kwasnici spíš, ale ten takový barevný cirkus nevede.
hellboy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 69
Registrován: 2-2012
Odesláno Neděle, 08. března 2015 - 19:37:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

E27:
Mohl bych Vás poprosit o zaslání fotky, případně vícero fotek posledního 4n vozu (33 56 7887 353-9) na mail a.ruso@seznam.cz?
Velmi děkuji.

ČSD, IV.epocha[kladivo]
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2518
Registrován: 7-2006

Odesláno Neděle, 08. března 2015 - 19:50:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

J_p
Od pana Banka má přesné rozměry písmen a čísel. Ale provoz je úplně jiný. Mám pár fotek, ale musím to najít a to bude trvat. Hlavně se jedná o kotlové vozy. Některý popis byl napsán Česky a druhý popis Slovensky. U dalšího vozu to bylo napsáno Československy, část Česky a část Slovensky na jednom voze. Záleželo, kam vůz jel do dílen. Příklad: levá tabule byla česky a pravá Slovensky.
Dokonce některé malé číslice jsou ručně dopsány. Dalším příkladem je domovská stanice.
Někde bylo napsáno: Dom.: sta,: Klecany, Dom.: sta,: KLECANY nebo KLECANY (tučně).
Dále třeba brzdová tabulka je většinou na levé straně a přesto u některých vozů je na desce vpravo.

Těch nesrovnalostí je plno.


Obtisky od pana Jírana nejsou dokonalé, ale je možnost je sestříhat požadovanou sestavu. Pozor jeden obtisk a jeho tvar, velikost písma nemusí souhlasit u jiného obtisku.

ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Statistik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4228
Registrován: 6-2004

Odesláno Neděle, 08. března 2015 - 20:14:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

K té tabuli 793 5 955 a popisu: předpokládám, že jste to sem dal kvůli té malé čtyřce v kontrolní číslici. To je tím, že vůz je dělaný podle německé šablony. Většina vozů NACCO je takhle dělaná. Záležitost pouze 5. a 6. epochy. Němci psali kontrolky menším písmem. Nevzpomínám si, že bych někdy něco takového viděl v popise u ČSD. Rozhodně bych to tedy nebral jako nějaké dogma. Vybral jste prostě výjimky, co potvrzují pravidlo.

K tomu TS: citoval jsem předpis. Předpis je jedna věc, realita druhá. To, že to tam někdo napsal rukou a nějak od oka (byť zas tak velké to tedy není), samozřejmě vyloučit nelze. Jak jsem psal předtím a teď, výjimky potvrzují pravidlo. Na (plácnu) 150 cisteren, které to budou mít napsané stovkou písmem, najdete jednu, která to bude mít napsané jinak. A k té jste zrovna sehnal fotku a promítnul to do modelu. Opět: náhoda.
E27
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 245
Registrován: 3-2011

Odesláno Neděle, 08. března 2015 - 20:20:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Čo znamená skratka TS?
Statistik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4229
Registrován: 6-2004

Odesláno Neděle, 08. března 2015 - 20:38:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To by mě taky zajímalo [happy]
hellboy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 70
Registrován: 2-2012
Odesláno Neděle, 08. března 2015 - 20:55:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad.E27
Super fotky. Velmi, velmi děkuji.

ČSD, IV.epocha[kladivo]
E27
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 246
Registrován: 3-2011

Odesláno Neděle, 08. března 2015 - 21:14:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mno, takže v rámci Tempotaxiho kotla PP Lhotka n. B, TS som si to dal do kopy a vyšlo mo nasledovné.
Statistik písal PP ako podielová preprava. Lhotka n. B je skratka Lhotka nad Bečvou a to je domovská stanica DEZA. Tým pádom už viem, čo je to skratka TS. Tekutá smola, výrobok DEZA.
J_p
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1024
Registrován: 8-2004

Odesláno Neděle, 08. března 2015 - 21:37:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tempotaxi: To je ovsem z uplne jine epochy.
Ja jsem komentoval tabulky vozu CSD.
U obou tabulek Zkks je videt, ze cela leva cast ma nespravny font.
U tabulek Zekks je spatne CSD, ale cisla i ostatni pismenka jsou spravne. Na pismenka byla norma. I rucne malovana pismenka byla podle normy, alespon priblizne (prvni devitka v 7449089-7).
Pritom by se z tabulky Zekks dala poskladat vetsina cisel a pismenek pro Zkks...

Spravna pismenka pro to obdobi jsou napriklad
odkaz
odkaz
odkaz
Statistik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4230
Registrován: 6-2004

Odesláno Neděle, 08. března 2015 - 22:36:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Na pismenka byla norma. I rucne malovana pismenka byla podle normy

Jo, máte pravdu, ale v praxi, i když se dělalo podle šablony, tak to často vypadalo různě, i hrůzně. Viz ta fotka popisu vozu CZ TRANS, s tím se dalo setkat i v 60. a 70. letech a jen na části čísla vozu na nápisové tabuli. Sice opět spíš výjimky, ale byly.

Ostatně rozmístění jednotlivých nápisů, to je taky kapitola sama pro sebe, hlavně u 2n vozů v 60. letech a na počátku let sedmdesátých. To je taky celkem peklo, které boří snad veškerá pravidla.
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2519
Registrován: 7-2006

Odesláno Neděle, 08. března 2015 - 23:40:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

J_p
Každá 3 jiná, každá 6 jiná a kontrolní 4 také jiná.


E27
Přišel, ale proč jsem tám dával - Číslo příspěvku: 2516
Ještě přidám podnikový vůz.

ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2520
Registrován: 7-2006

Odesláno Pondělí, 09. března 2015 - 00:15:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

E27
Cisternový nákladní vůz řady Zkk ev. č. 44 54 720 6 082-8 (240 hl, Studénka 1954) na éter (Unipetrol Doprava, ex Synthesia Pardubice), jeden ze dvou posledních českých kotlů na jednotném spodku v pravidelném provozu v žst. Pardubice hl. n. foto Jindřich Běťák.

ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
drake
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.177.32.61
Odesláno Pondělí, 09. března 2015 - 00:58:42    Odkaz na tento příspěvek  

Tempotaxi: Studénka, 1954? To má být asi 1964.
drake
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.177.32.61
Odesláno Pondělí, 09. března 2015 - 01:11:13    Odkaz na tento příspěvek  

Statistik:
Za číslem by správně měl mít písmeno S v kroužku, ale nezřídka se používalo [P], přestože takto byl primárně označen vůz přepravce.

Ještě na začátku 60.let platilo, že S v kroužku představovalo vozy přepravců bežných konstrukcí (kryté, otevřené). Velký rozdíl byl v nákládání s těmito vozy na cizích železnicích, kde nebyly považovány za vozy soukromé.