K-report
 

Archiv diskuse Všeobecná železniční diskuse do 14. 07. 2012  

Diskuse K-report » Archiv 2012 » Železnice » Všeobecná železniční diskuse » Archiv diskuse Všeobecná železniční diskuse do 14. 07. 2012 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3282
Registrován: 11-2006
Odesláno Pátek, 06. července 2012 - 14:36:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Flaizer: Zřejmě záleží i na tom, jak moc je člověk postižen řídit něco velkého.
Rebel Yell
Hook
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1907
Registrován: 3-2005
Odesláno Pátek, 06. července 2012 - 14:37:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Flaizer asi tak nějak...
V žádném případě neobhajuju bordel v kasárnách a upírání nároku na kvalitní odpočinek, určitě to ti chlapi nemají lehké.
Ale kdo se na tohle dá, měl by počítat s tím, že kočování po bůhvíjakých ubikacích s kdovíjakými individui bude součástí jeho denního chleba.
Stejně jako kamioňákům místo spánku buší na autohofu každou chvíli pasáci a děvky na boudu, nebo vedle zahaltuje mrazák a celou noc rachotí ThermoKing.
Je to holt náročný job...
Flaizer
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 541
Registrován: 10-2009

Odesláno Pátek, 06. července 2012 - 14:56:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ml636: tak naštěstí jsem z toho vyrostl , pak stačí vzpomínky, kdy mi to občas známý pučil, aby si dal voraz a svačinu , škoda že už je v důchodě

Ale nemáte to lehký, když přihlídnu k tomu, že lidí kolem tratí ubylo a ubývá, fíra si musí mašinu zbrojit sám, otáčet sám, zapřáhnout sám, připravit sám, skoro i opravovat sám... ještě k tomu stresy z provozu, zpoždění, poruchy a i když se kvůli rusákům na nocležně nevyspal, tak musí být ve střehu před každou zatáčkou, přeci co kdyby... to se pak nedivím, kolika fírům z toho už vypadali všechny vlasy... ne, ne, raději budu mít šéfa blbce, který i občas vypadné nebo dá pokoj a můžu mít na směně veget, ikdyž to bude za mizerný plat Téčkaře...
http://flaizer.wgz.cz
http://www.youtube.com/user/MrFlaizer
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3283
Registrován: 11-2006
Odesláno Pátek, 06. července 2012 - 15:28:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mně připadá, že do toho naopak právě dorůstám. Nesmí se nechat zahltit mysl tím, že jediná chyba ho může stát vlastní život, nebo cizí životy a jeho svobodu... Takhle se obklíčil jeden známý a postupně se z univerzálního dobrého řidiče stal ustrašený kyblík stresu, který přemýšlí týden dopředu o cestě dlouhé 2 kiláky, co se na ní všechno může stát a pak stejně nechá volant manželce.
Člověk se nesmí probouzet s pocitem, že dneska je pohoda a zítra se mi otočí život, protože zabiju 10 lidí. Takhle se to nedá. Může to být i motivace k tomu nic neprovést a být ve střehu. Někdy to chce pořádnou dávku štěstí, ale kde ho člověk nepotřebuje.

Mně to právě nestačí. Svézt se vlakem a říkat si pěkné. Když se mi líbily autobusy, řekl jsem si, že bez řízení to nebude komplet. A když jezdím vlakem, tak to bude jenom polovina všeho, dokud sám vlaky nebudu řídit. Někomu stačí být u toho, někdo musí být v tom.
Rebel Yell
Quenya
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 379
Registrován: 4-2009
Odesláno Pátek, 06. července 2012 - 22:36:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tunel : Moje deprese se po prohlédnutí tohoto "Zpravodaje" pouze jen prohloubila... Tohle nemůže železnice přežít. Ti odboráři jsou naprostí mimoni...
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3286
Registrován: 11-2006
Odesláno Pátek, 06. července 2012 - 23:12:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Takhle jsem situaci popisoval před pár měsícema na autobusech. Dokud to bude vypadat takto, pak odbory dlouhodobě opravdu málo zmůžou... https://www.k-report.net/presmerovani/?prispevek=2470926
Rebel Yell
Hook
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1908
Registrován: 3-2005
Odesláno Pátek, 06. července 2012 - 23:21:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hospodář ZO ... odmítal poslat svoji fotografii k doplnění rozhovoru. Zarputile se odmítal nechat vyfotografovat. Místo toho poslal fotografii svého psa, jenž se mu údajně podobá vzhledem i povahovými rysy. Pejskovi je šest měsíců a jmenuje se Endy.

Nádražní ubytovna
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.157.167.140
Odesláno Sobota, 07. července 2012 - 12:04:34    Odkaz na tento příspěvek  

Myslel jsem, že tam mají přístup pouze zaměstnanci drah a že drtivá většina, ne-li všechny nocležny, jsou součásti nádraží.

Nevím,jak jinde,ale na severozápadě Čech strojvedoucí na žádných nádražních nocležnách nespí.V Ústí se spí v Interhotelu Bohemia na náměstí,v Žatci U Hada na náměstí,v Žihli v soukromém penzionu..
realita
Neregistrovaný host
Odeslán z: 178.255.168.46
Odesláno Sobota, 07. července 2012 - 16:51:44    Odkaz na tento příspěvek  

Ono to je se spaním na nocležnách docela těžké. Letos třeba plzeňské depo vymyslelo budějickým fírům spaní v Táboře. Místnost na spaní byl nějakej krcálek, koupelna bůh ví kde. Tak členové začali tlačit na předsedu, ten to řekl zástupci za Plzeňskou oblast. No a Pouzar od stolu prohlásil, že je to v pohodě. Holt chce být za dobře s vedením DKV. Takže se dál tlačilo na FS a DKV, po nějakém měsíci se zástupce DKV Plzeň a FS (Pouzar) jeli podívat do Tábora. Lepší nocležnu neznají. Nakonec to dopadlo tak, že se to neoficiálně dostalo k Blažkovi a provedením ala padajicí hovno to dopadlo Květuši a zpracovateli oběhů v Plzni na stůl a najednou šlo během několika dní změnit turnusy v Budějicích a Táboře, aby táborák nastupoval ráno a budějičák nespal (prohodili si šichty).
Co tím chci říct? Těžko se bojuje, když předsedu FS a členy potápí bafuňář z prezídia. To je taky jeden důvod, proč v Plzni vzniknul Cech...
Ten samej člověk tlačil na kluky v Protivíně, aby podepsali trojitou smlouvu Strojvedoucí/Strojvedoucí s komerčním odbavením/Průvodčí, aby se na začátku roku ušetřily peníze, když na zdické jezdili strojvedoucí místo vlakvedoucích.
Ono i v samotném depu to je veselé, dle rozkazu o zavedení GVD mají rychlíky Budějice-Praha jezdit při větším zpoždění přes Malešice, aby se nemuselo na hlaváku objíždět. Jenže se to skoro vůbec nepraktikuje, protože většina lidí nemá seznání. Oni to v Budějicích ani v Plzni neví, dál seznání stojí peníze a dispečeři ČD nechtějí riskovat jízdu přes Malešice, aby se zpoždění ještě nezvýšilo, protože by se v Hostíku musela překopávat trasa zpět přes Nusle:-).
4 Que...
Neregistrovaný host
Odeslán z: 109.80.65.185
Odesláno Sobota, 07. července 2012 - 16:59:02    Odkaz na tento příspěvek  

Je to ještě horší. Toto je jen vypovídající vzorek.
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3290
Registrován: 11-2006
Odesláno Sobota, 07. července 2012 - 17:14:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Přes Malešice? A co potom s cestujícíma, co chtějí vystupovat ve Vršovicích? Přece nemůžou vysadit lidi jedoucí do Vršovic na Hlavním jen proto, že kvůli nablblé nekonečně dlouho trvající rekonstrukci trati vlak dojede pozdě...

Tady mi není něco jasné. Koho stojí seznání peníze? České Dráhy, nebo depo? Depo je součást ČD. Takže to jsou pořád jedny peníze ne? A pokud se to tak nebere, ať si depo naúčtuje peníze za seznání ředitelství, nebo komu, kdo navrhl to, že se bude jezdit přes Malešice.
Nakonec by snad nebyl až tak tragický problém projet tou trasou všechny fíry stylem mimořádného zastavení v Hostivaři, nasednutí čekajícího pilota a fírovi, který by měl toto seznání rozjeté, potom napsat další šichtu zase s pilotem a potom šichtu za tmy.
Anebo ať zpožděnému rychlíku s předpokladem jízdy přes Malešice vždycky pošlou pilota ze střídačky a je to...
Rebel Yell
4 Ml636
Neregistrovaný host
Odeslán z: 146.0.73.14
Odesláno Sobota, 07. července 2012 - 19:49:33    Odkaz na tento příspěvek  

Ml636, pilota ze střídačky z vaší garáže? !!!
Toho pilota musí někdo objednat a zaplatit. Kdo ti bude chodit do práce na šichtu s umělou denní normou? Takže opravdu zbýváš jenom ty a kolegové z garáže, když jste si dali do kolektivní smlouvy jenom autobusáci nejkratší možnou směnu 3h, zatímco T+M nejméně 6h.
Yery
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 33
Registrován: 4-2012

Odesláno Neděle, 08. července 2012 - 12:18:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zdravím, měl bych dotaz. Podle mě to nepůjde, ale přece se zeptám.

V létě se chystám koupit Jízdenku na léto 2012 a projet Čechy vlakem. Plánuju cestu a vyskytl se jistý zádrhel - mezi Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi dopravu zajišťuje GW Train Regio. Šlo by to objet i přes Cheb, ale chci projet i nějakou tu "lokálku". Uzná tento dopravce Jízdenku na léto nebo si ji budu muset zakoupit extra na tento úsek? Díky.
lipovjan
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.132.142.39
Odesláno Neděle, 08. července 2012 - 18:26:51    Odkaz na tento příspěvek  

Yery: Jízdenka platí jen na vlaky ČD.
gp
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.192.8.62
Odesláno Neděle, 08. července 2012 - 18:34:32    Odkaz na tento příspěvek  

Podle fejsbůčku GW síťovky čd uznává. Ale ve skutečnosti vůbec nejde o to, jestli jízdenku uznává dopravce, ale jestli jí uzná průvodčí. Úsměv, dobrý den, podáš jízdenku, nasadíš poker face. A pak buď jedeš zadax, nebo to doplatíš.
lipovjan
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.132.142.39
Odesláno Neděle, 08. července 2012 - 22:10:21    Odkaz na tento příspěvek  

gp: ČD Net a SoNe+ uznávají.
Jirkaxxxl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 701
Registrován: 3-2010

Odesláno Neděle, 08. července 2012 - 22:21:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

gp
Průvodčí je ten poslední, kdo o něčem rozhoduje....
XXO
Neregistrovaný host
Odeslán z: 212.67.82.59
Odesláno Pondělí, 09. července 2012 - 09:19:02    Odkaz na tento příspěvek  

Ad Nádražní ubytovna: To my bohužel na nocležně spíme. V Čerčanech když se spí, tak tam máme dva pokoje, ostatní je pronajaté různým dělníkům. Ty se v noci ožerou a pak dělaj na baráku bordel. Bohužel není nikdo, kdo by to utnul. To samé spaní v Berouně. Tam se zase Ukrajinští spoluobčané ožerou v pivovaru, kolem půlnoci dorazí na barák, jdou si připravovat něco k jídlu a dělaj opět bordel. Takže má člověk ráno oči jak pinpogáče. Takže si to dokážeš představit jak to asi vypadá. Dnes se dráha snaží ušetřit co to jde...
Martin_zlivský
Administrátor

Číslo příspěvku: 65707
Registrován: 4-2003

Odesláno Pondělí, 09. července 2012 - 10:54:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

realita:
Ta změna u večerních obratů v Praze má akorát asi drobnou vadu na kráse - neřeší nejspíš předtápění sv od 200 pro 659.
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Hledáte nejlepší zvuk na síti? www.danceradio.cz


Jirkaxxxl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 703
Registrován: 3-2010

Odesláno Pondělí, 09. července 2012 - 11:09:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

XXO
A přitom v Čerčanech bývala bezvadná nocležna...jediné, kdo mě tam sral, byl kohout v sousedství, který vždycky o půl páté začal kokrhat....
XXO
Neregistrovaný host
Odeslán z: 212.67.82.59
Odesláno Pondělí, 09. července 2012 - 11:13:36    Odkaz na tento příspěvek  

Ad Jirkaxxxl: Dneska by to byl balzám na uši proti tomu co je tam za džungli teď....
gp
Neregistrovaný host
Odeslán z: 147.228.95.131
Odesláno Pondělí, 09. července 2012 - 15:54:13    Odkaz na tento příspěvek  

Jirkaxxl: právě, že průvodčí je ten první, kdo rozhoduje o tom, jestli na tu jízdenku, kterou mu podáváš, můžeš jet.
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.3
Odesláno Pondělí, 09. července 2012 - 22:53:06    Odkaz na tento příspěvek  

černý beran : Požádejte prostřednictvím odborové organizace (sám asi nic nezmůžete, leda nafasujete černý puntík), aby vás seznámili s opatřením o poskytování ochranných nápojů zaměstnancům vaší organizační složky, které je podle "Opatření generálního ředitele ČD a.s. o zdravotní péči o zaměstnance" (č.j. 55 267/2009, účinnost od 03.02.2009), článek 119, povinen po projednání s odborovými organizacemi vydat vedoucí každé organizační složky a ať si odborová organizace vyžádá podpisový arch, z něhož bude patrné, že zaměstnaci byli s tímto opatřením prokazatelně seznámeni ...

Není to taková "hraběcí nebo knížecí" rada, ale jediné co vám mohu poradit ... vůbec si nedělám iluzi o tom, že by nějaký podpisový arch dokládající seznámení s opatřením vedoucího vaší organizační složky existoval ...

Nárok na poskytování ochranných nápojů (povinnost zaměstnavatele) vyplývá z nařízení vlády číslo 361/2007 Sb.
černý beran
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.47.125.200
Odesláno Úterý, 10. července 2012 - 00:10:36    Odkaz na tento příspěvek  

Mirečku, já psal o době, kdy jsi ty ještě seděl v kanclíku "nad točnou" a ořezával tužky. Ne o dnešním fasování.
Jirkaxxxl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 705
Registrován: 3-2010

Odesláno Úterý, 10. července 2012 - 19:13:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

gp:právě, že průvodčí je ten první, kdo rozhoduje o tom, jestli na tu jízdenku, kterou mu podáváš, můžeš jet.
=================
Platnost jízdních dokladů stanoví detailně komerční předpisy.V případě splnění všech kriterií platnosti je průvodčí tím posledním, kdo může o něčem rozhodovat...leda, chce-li si koledovat o problém ....
ADJ
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.179.21.111
Odesláno Úterý, 10. července 2012 - 20:07:38    Odkaz na tento příspěvek  

XXO -Tak proč před nástupem do služby nenahlásíš,že z tohoto důvodu nejsi schopný služby.
Jirkaxxxl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 706
Registrován: 3-2010

Odesláno Úterý, 10. července 2012 - 20:19:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ADJ
To by se tak museli zachovat všichni, ale to v české kotlině nikdy nebude.Vždycky se najdou "borci", kteří druhé podtrhnou svojí "loajalitou" ke svému chlebodárci...
Nádražní ubytovna
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.111.121.243
Odesláno Úterý, 10. července 2012 - 21:44:15    Odkaz na tento příspěvek  

To v Žatci byla v ubytovně taková zima,že po stížnostech strojvedoucích změnili turnus a nespalo se tam.V letošním grafikonu se spí v hotelu na náměstí.
Vlak.čety tam spaly do března a pak si také vydobyly spaní v hotelu.Ženské mají navíc placený z hotelu na nádraží taxík(nástup ve 4 hodiny ráno).
6120
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3494
Registrován: 4-2005

Odesláno Úterý, 10. července 2012 - 22:30:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vždycky se najdou "borci", kteří druhé podtrhnou svojí "loajalitou" ke svému chlebodárci

Proto se taky nikdy nehnem z místa jen tak se něco nezlepší. Těch přizdi sráčů je valná většina a umí akorát nadávat někde v hospodě nebo na diskuzních fórech. Je to tak všude, nejen na železnici.
AV 15-30
Nádražní ubytovna
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.111.121.243
Odesláno Úterý, 10. července 2012 - 23:25:32    Odkaz na tento příspěvek  

Proto se taky nikdy nehnem z místa jen tak se něco nezlepší.

No jo,kdyby se hodně "řvalo",někteří řvouni by přišli o výkony(takže se radši něco zkousne-hlavně,že to vozíme).
XXO
Neregistrovaný host
Odeslán z: 212.67.82.59
Odesláno Středa, 11. července 2012 - 13:19:45    Odkaz na tento příspěvek  

O to nejde, řval bych taky, ale pokud mě sundaj nebo vyhodí, tak mi budete platit hypotéku?? Asi těžko
ADJ
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.179.21.111
Odesláno Středa, 11. července 2012 - 13:38:51    Odkaz na tento příspěvek  

Chce to párkrát odjet rg z důvodu neodpočinutí a hned se to řeší.Několikrát jsem to udělal a hned to byl okolo toho pořádný humbuk.Jen jsem musel trochu víc ouřadovat.Je fakt,že dost z nás akorát kecá a když přijde na lámání chleba,tak sklapnou.
Podroužek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 452
Registrován: 10-2009
Odesláno Středa, 11. července 2012 - 17:36:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Každej posera říká, "jó. kdyby to udělali všichni, šel bych do toho taky". Když to přeložím, znamená to asi tohle: "Až půjdou všichni, taky se zúčastním doufajíc, že zastřelí ty vpředu a já se ztratím v davu. A kdyby něco, oni mě naváděli. Já nic, já muzikant".
A tihle lidi nejvíc řvou, jak pro ně odbory nic nedělají. Jenže ty odbory, to jsou i oni. Jestliže nejsou ani tolik stateční, aby si plnili své služební povinnosti, jsme tam, kde jsme. "Kdo by platil hypotéku, až mě vyhodí?! To musej ty mladý, já už mám za pár let do penze! To musej ty starší, já jsem ještě mladej! Časté zdůvodnění totální předposranosti jsou slova: "To víš, dneska maj lidi strach!" Tito podělanci měli vždycky strach. A budou mít stále.
Mně je jedno, zda měl někdo na nocležně klid nebo ne. Zda někdo vezme na výkon stroj, který by neměl vzít. Jedu za sebe a už na ostatní kašlu. Když si stěžují, posílám je do análního otvoru.
Nebo si myslíte, že my, co si na hlavu kálet nedáme, nemáme stejný důvod k obavám jako ti potentočkovaní? Nejsme taky žádný Jánošíkové.
Za svou třicetiletou éru neznám případ, že by byl někdo suspendován za něco takového. Připouštím však, že je to možné. Ikdyž v dnešní demokracii, to snad ne! Vždyť přece, nejsme jako oni. Nebo jó?
Jirkaxxxl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 707
Registrován: 3-2010

Odesláno Středa, 11. července 2012 - 18:25:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Podroužku, za 37 roků také nepamatuji, že by někoho vyhodili za dodržování předpisů,ale vzpomenu na pár příkladů, kdy měl dotyčný zaražený postup, neb se znelíbil soudruhům z SČSP,ROH a KSČ.Doslovné dodržování předpisů místo stávky byla forma protestu vedená našimi osvícenými předky myslím v roce 1916 (možná se pletu, nechce se mi to hledat), říkalo se tomu "pasivní rezistence" a dráha tehdy měla velké problémy.Jenže, tehdy byla v provozu jednota. Teď? Hanba mluvit. Proč myslíš, že dráhu tak rozkouskovali? Nejen kvůli znásobení počtu koryt...
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.3
Odesláno Středa, 11. července 2012 - 18:43:15    Odkaz na tento příspěvek  

ad ADJ : ano tohle je řešení, ale nesmí se to dělat každý den a hlavně třeba být pevný v kramflecích - mít po ruce předpis, pak nastane divení ... nepodlehnout výhrůžkám různých nadřízených o pekelných mukách, která vás čekají až umřete, když nepojedete ...

pondělí ráno : máte jít k náměstkovi kvůli tomu pátku, je tu na to dispečerák

náměstek > co to mělo v pátek znamenat ?

odpověď : udělali jsme pouze to, co jste nám soudruhu náměstku na středeční výrobní poradě doporučil ...

náměstek > ven ...
Láďa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2141
Registrován: 7-2006

Odesláno Středa, 11. července 2012 - 19:33:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Teď? Hanba mluvit. Proč myslíš, že dráhu tak rozkouskovali?

Jj ..tzv. účel světí prostředky ..jako celek jsme byli jakžtakž silní,kdežto rozdělení /do dcer,synů,atd./ = rozdrobení členstva /a to minimálně/ .. a důvodů bylo nepochybně více,že ...


ICQ 237-113-861
Pavel_reiser
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1814
Registrován: 5-2002
Odesláno Středa, 11. července 2012 - 20:53:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Máme při ročkách "problém" s manometry - mají stupnici v barech. Vím, že na to mají drážní vozidla nějakou výjimku, ale netuším, kde je to psáno... Pomůže někdo ? Dík !
Oldcerry
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4956
Registrován: 7-2007
Odesláno Středa, 11. července 2012 - 21:10:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pavel_reiser: ČDC to má takto.
Podle vyhlášky UIC 800-01 – Použití odborných železničních názvů s ohledem na mezinárodní soustavu jednotek SI se musí pro tlak vzduchu používat jednotka „bar“.
Pro tuto jednotku platí vztah: 1 bar ÷ 100 kPa ÷ 1 atp.
Návaznost vyhlášky UIC 800-01 na ČSN ISO 1000 – Jednotky SI a doporučení pro užívání jejich násobků a pro užívání některých dalších jednotek, která předepisuje jednotku kilopascal (kPa), je vyřešena formou výjimky ze závaznosti ČSN ISO1000.
M_g
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 372
Registrován: 6-2006
Odesláno Středa, 11. července 2012 - 21:22:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Oldcerry: drobná oprava
1 bar = 100 kPa
Oldcerry
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4957
Registrován: 7-2007
Odesláno Středa, 11. července 2012 - 21:42:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

M_g: Zkopčeno z předpisu, že je to rovno celkem tuším. Jen mi nějak neladí, to malé písmeno "bar".
Jirkaxxxl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 708
Registrován: 3-2010

Odesláno Středa, 11. července 2012 - 21:44:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pavel reiser
Nejsem předpisář,ale kdybych dělal ročky na manometrech, asi bych věděl, oč kráčí. Vyjímky z norem se myslím týkaly průměrů kohoutů vzduchojemů,bar je ale běžně používaný povolený název násobku jednotky SI, tedy Pascalu.Ono napsat na manometr "10 na pátou Pa" nebo 1 bar je rozdíl.Jinak, v těch pitomostech, kterým někdo také říká předpisy, to řeší myslím "předpis" M 15, pozor, to není americká
flinta , ale "Meteorologický řád"...Čest...
M_g
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 373
Registrován: 6-2006
Odesláno Středa, 11. července 2012 - 22:30:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mně ladí...
Pavel_reiser
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1815
Registrován: 5-2002
Odesláno Středa, 11. července 2012 - 23:58:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Díky, já s tím problém nemám, jen firma chtěla mít posichrované, že to nemají být opravdu kPa. Ukážu jim to a budou v pohodě :-)
ad manometry
Neregistrovaný host
Odeslán z: 46.105.116.31
Odesláno Čtvrtek, 12. července 2012 - 03:41:23    Odkaz na tento příspěvek  

Jirkaxxxl 708: ...kdybych dělal ročky na manometrech...

Proč někdo ještě dělá ročky??? Už je to pár let, co jsem četl změnu na dvouročky. Podobně se prodlužovaly doby hasičáků i diel.rukavic.

Firma METRO si s tím taky nedělala těžkou hlavu a na vozech byly manometry se stupnicí 0,1MPa ještě i po roce 1995. Pak byli upozorněni, že pro ně také platí norma o bar cejchování a skončila i přechodná doba výjimky Pa cejchování, protože jsou to vozidla normálně rozchodná třebaže dovezená z SU - země širokého rozchodu a posazená na dráhu speciální. K tomu stačilo pár fírovských zápisů v knize oprav s upozorněním na zákaz provozování vozidla bez řádného vyznačení platnosti manometrů a nesprávného cejchování a najednou se to naučili v dílně správně po pár nevyjetích souprav.
Jáchym_a_stroj
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 530
Registrován: 2-2006

Odesláno Čtvrtek, 12. července 2012 - 07:03:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jirkaxxxl: zajisté jste chtěl napsat "Metrologický řád".
Wodě vale!
Přednosta
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1679
Registrován: 3-2010
Odesláno Čtvrtek, 12. července 2012 - 07:39:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Samozřejmě, že manometry se kontrolují ve dvouleté lhůtě, Pavel_reiser měl na mysli v rámci ročky jímek...
Jirkaxxxl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 710
Registrován: 3-2010

Odesláno Čtvrtek, 12. července 2012 - 15:24:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jáchym a stroj
===============
Děkuji za opravu,samozřejmě "metrologický", opravdu jsem se poněkud upsal...
Furčan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1204
Registrován: 3-2005

Odesláno Čtvrtek, 12. července 2012 - 21:26:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Najde sa tu niekto kto mal snahu objednať v Košiciach Ikarus 280 na cestu do Hanisky (depo)?
Pišem to tu lebo to boli asi nejaky železničiari z čiech. DP asi nebude môcť vyhovieť lebo...., no da sa to poriešiť aby sa dalo , len sa mi treba ozvať. Đ
ICQ: 218-854-995
Skype:Furcan
Košická ŠL: http://www.eselka.unas.cz/
Zlámalík
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 619
Registrován: 4-2006
Odesláno Pátek, 13. července 2012 - 00:27:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jirkaxxl: klíd, moje babička zásadně říká meteorologům "meteorovolové" celou dobu, co si pamatuju, a myslím, že už ani neví, jak je to správně
Aleš_Liesk.
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 606
Registrován: 9-2011
Odesláno Pátek, 13. července 2012 - 10:59:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

JxxL: jenom upřesnění - bar není násobnou jednotkou pascalu (tou je třeba kPa, MPa apod.), ale je to samostatná jednotka definovaná původně jako 1 Mdyn/cm2.
No a protože definice dynu vycházela z obdobných veličin, jako definice newtonu, tak se bar a pascal (až na nějaké dekadické mocniny) číselně rovnají (na rozdíl třeba od atmosféry, kde nám "zachází" to tíhové zrychlení, které se dá v méně přesných výpočtech nahradit zhruba desítkou, pak 1 bar je cca 1 at, ale při přesnějších výpočtech už musíme počítat s hodnotou 9,8...)

OC: ČSN ISO 1000 už neplatí, od 8/2011 je nahrazena ČSN ISO 80000-něco.
Honzasl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3920
Registrován: 3-2004
Odesláno Pátek, 13. července 2012 - 11:03:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

na rozdíl třeba od atmosféry,
Jo, to je ta jednotka, která způsobuje počáteční nepochopení mezi čerstvými inženýry a montéry z praxe..... :-)
Jirkaxxxl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 712
Registrován: 3-2010

Odesláno Pátek, 13. července 2012 - 11:32:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ještě k tomu tlaku,já jsem starší vydání, za nás jednotkou tlaku byla atmosféra (at), a to absolutní nebo přetlaková.Vždycky se najde blbec, který za každou cenu musí něco měnit.Takže máme bary, pascaly,torry.Přitom je to prašť jak uhoď.Proč to dělat jednoduše, že? Angláni mají pořád libry,palce,stopy,míle, yardy,gallony, pinty,unce ,jezdí vlevo a na nějaké normy serou.
ivoš
Neregistrovaný host
Odeslán z: 77.48.104.250
Odesláno Pátek, 13. července 2012 - 13:35:51    Odkaz na tento příspěvek  

Jirkaxxxl: jenže jsou s tím trochu osamocení a v kontinentální Evropě mají občas potíže. Dovedeš si představit, že bychom tady měřili na loty, sáhy, lokte, žejdlíky, kašlali na normy a libovali si, jak jsme sqělí?
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Pátek, 13. července 2012 - 15:03:29    Odkaz na tento příspěvek  

Na normy možná serou, ale libra už má dávno stovku pencí, místo dvacíti šilinků. Všeho do času, někde mam ještě schovanej takovej ten hadr s heslem "going metric". Dneska spíš američani všude řežou závity dle Whitwortha, dráty měřej na AWG a spotřebu počítaj v majlích na galon. A věřej v boha, dokonce to maj i na bankovkách.
D-laik
Neregistrovaný host
Odeslán z: 109.73.212.207
Odesláno Pátek, 13. července 2012 - 16:15:21    Odkaz na tento příspěvek  

Je v tom dokonalý guláš, vždyť třeba anglická a námořní míle není totéž. A letci s těmi jejich milovanými "fíty" . Stejně je nejlepší soustava KTT (kilometr, tuna, týden)
Aleš_Liesk.
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 610
Registrován: 9-2011
Odesláno Pátek, 13. července 2012 - 21:46:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

JxxL> vy jste si tu vždycky zakládal na znalostech technické historie (hlavně válečné), tak byste snad nemusel psát, že někdo "měl potřebu" měnit atmosféry na torry a pak na pascaly.
Každá ta jednotka vznikla jiným historickým vývojem a o té potřebe to měnit lze hovořit pouze u přechodu na jednotnou soustavu SI.
A zde to má opodstatnění - soustava SI je totiž ortogonální, tzn. že všechny vzorce obsahují pouze takové konstanty, které mají fyzikální význam (nebo matematický - např. různé "poloviny" pocházející z výpočtu integrálu lineární funkce), ale ne bezrozměrné konstanty. Na rozdíl třeba od soustavy CGS, kde je u mnoha vzorců bezrozměrná (a nijak neodvoditelná) "pistáciová" konstanta. Např. 1 PS (koňská síla) = 75 kp.m/s.
Proč zrovna 75? No protože to je v definici. Kdyby se ten dotyčný třeba vyspal hůře, mohl být jeden kůň třeba 70 kp.m/s. Anebo 80.
Však vzpomeňte na to, kolik jednotek bylo pro energii - teplo - práci a jak se složitě přepočítávaly.
"Motor o výkonu 1 koně spálí za sekundu kolik kalorií v energii benzínu a kolik wattsekund elektrické energie vyrobí připojené dynamo? (Účinnost strojů berte 100%)". V SI to nemá cenu řešit, tam je všecko stejná hodnota
honzaklonfar
Neregistrovaný host
Odeslán z: 94.113.251.98
Odesláno Sobota, 14. července 2012 - 06:11:50    Odkaz na tento příspěvek  

Aleši, odpověď na otázku "proč zrovna 75" Ti dá James Watt! On to byl, kdo jako první něco podobného definoval na základě své praxe v tehdejších uhelných dolech (žentoury poháněli pomíci později koně). Pak se toho chopili důkladní němečtí technici a dnešní hodnota byla na světě.
Mimochodem, pro výkon spalovacích motorů se mi HP jeví jako velmi vhodná jednotka a z tabulkových kW si to přepočítávám zpět.
zdeneknovy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 13
Registrován: 7-2012
Odesláno Sobota, 14. července 2012 - 12:16:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dobrý den! Nemá někdo prosím fotografie vlaků s náklady vápence kolem Berouna z 60. a 70. let? Děkuji moc.
mot
Neregistrovaný host
Odeslán z: 46.135.3.11
Odesláno Sobota, 14. července 2012 - 15:39:35    Odkaz na tento příspěvek  

D-laik: a ještě mají jiného koně (HP) na rozdíl od evropského (PS).
Aleš_Liesk.
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 612
Registrován: 9-2011
Odesláno Sobota, 14. července 2012 - 22:03:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Honza, mot: anglický kůň je definovaný jako 33000 ft.lb/min. Metrický kůň jako 75 kp.m/s.
KDYBY se tenkrát Němci líp vyspali :-) a definovali metrického koně jako 76 kp.m/s (v čemž jim v podstatě nic nebránilo), tak se mohl s tím anglickým shodovat na tři platné číslice :-)