K-report
 

Archiv diskuse Fotografování %26%2343; fotograf... do 28. 10. 2012  

Diskuse K-report » Archiv 2012 » Železnice » Fotografování + fotografové + fotografie » Archiv diskuse Fotografování %26%2343; fotograf... do 28. 10. 2012 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3423
Registrován: 2-2009
Odesláno Čtvrtek, 13. září 2012 - 06:37:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Strom - normální ne, ale běžný jo. Je třeba s tím bojovat a to všemi prostředky - od osvěty až po vydařený pár facek. To poslední zabírá velmi dobře zvláštˇna supermany. Osobně vyzkoušeno.
Jena
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 9268
Registrován: 11-2002
Odesláno Čtvrtek, 13. září 2012 - 07:55:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad_noodle2: ne každý ale Tebou navrhovaný průsob osvěty uznává resp. si na něho troufne. Tím ale neříkám, že to někdy není na "přesdržku", Stromem popisovaný případ je ukázkovým případem...

Strom: němec udělal jednu chybu, měl vlézt do záměru jen těm dvěma, určitě by to šlo, když sám píšeš, že ostatním ti dva exoti nevadili. I kdyby jim měl stát těsně před objektivy...
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 220
Registrován: 8-2010

Odesláno Čtvrtek, 13. září 2012 - 09:54:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

850: no já spíš douflal jestli nemáš kolem ještě kousek materiálu.. no zkus to přefotit, ale ta atmosféra je krásná.. Nefoť nikdy takhle na těsno, vždycky si nech kolem kousek rezervu.....držím palce.
Dám si na tebe pozor a nic ti neodpustím, jasný?!
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3424
Registrován: 2-2009
Odesláno Čtvrtek, 13. září 2012 - 13:00:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jena - taky jsem nepsal, že ho doporučuji jako jediný možný. Mě se osvědčil, právě v mezních případech.
Tadis
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 794
Registrován: 9-2010
Odesláno Pondělí, 17. září 2012 - 18:31:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Byl někdo na šotovycházce?!
Když jsme měl možnost tenhle kraj navštívit, tak jsem potkal českou rodinku (evropského standartu) a pan otec měl na krku Nikon D300 a P500... no a to slabší měl na rodinná fota...
Otázka je nasnadě - kde řeže oblouk úchvatnými 70km/h tento RJ?!

YOUTUBE FLICKR STREKA
Václavs
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1560
Registrován: 10-2005

Odesláno Středa, 19. září 2012 - 18:14:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tadis: Breitenstein, Semmeringbahn
Železnice Českého Krasu: Soubor tratí pro Microsoft train simulátor (093,120,122,124,171,173 a 174)
Tato verse tratě již nebude rozvíjena
Kam jsme to dotáhli?! V roce 1986 16 párů, v 1995 7párů a dnes 2 náklady z toho jeden podle potřeby!
Pilatus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1010
Registrován: 8-2007
Odesláno Čtvrtek, 20. září 2012 - 20:31:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chlapi, byl by někdo ochoten poskytnout mi aspoň trochu slušné fotografie nyní už neexistující staniční budovy žst. Lovčice? Pokud možno i s rokem pořízení. Pro modelářské účely. Odpovědi prosím na mail, ať to tu neplevelíme. Předem všem díky.
Sbohem, Ťapino! Díky, žes tu byla... +5.6.2012
Kubasek12bkv
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 125
Registrován: 4-2011

Odesláno Pátek, 21. září 2012 - 18:12:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Sice to není fotka, ale snad neurazím :-) http://www.youtube.com/watch?v=1bX6IJjR4dQ
Pilatus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1011
Registrován: 8-2007
Odesláno Pátek, 21. září 2012 - 19:35:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chybička se vloudila - správně mělo být Ždánice.
Sbohem, Ťapino! Díky, žes tu byla... +5.6.2012
Jnd
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6498
Registrován: 4-2003

Odesláno Pátek, 21. září 2012 - 19:38:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Je tu někde napsáno jaké parametry mají mít fotky pro nahrání do diskuze ??
Píše mi někdo z madarska a chtěl by se zaregistrovat atd ....

Chci mu to nalinkovat at si to přeloží ...
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 524
Registrován: 3-2010
Odesláno Pátek, 21. září 2012 - 20:10:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

JND, zkus si napsat příspěvek, dole "poslání obrázku" a pořádně si přečti, co na tebe vyskočí :-D
Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Jnd
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6499
Registrován: 4-2003

Odesláno Pátek, 21. září 2012 - 20:13:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A jo ))) Já to hledal v různých nápovědách,posílal si neregistrivaně fotku,ale tohle mě nenapadlo
Masinka
Administrátor

Číslo příspěvku: 7364
Registrován: 6-2002

Odesláno Neděle, 23. září 2012 - 14:49:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Sledujete někdo aktuální dění ohledně "entry level" plnoformátových DSLR? Musím říct, že výrobci se vydali přesně cestou, které jsem se trochu obával, ale která se dala čekat. Nikon i Canon kapku přeleštili specifikaci trochu lepších APS-C přístrojů (D7000 / 60D), přidali velkej snímač a cenu vyšroubovali z 25 na 50 tisíc (D600 / 6D). Docela by mě zajímalo, kolik z toho cenového nárůstu má skutečně na svědomí velký čip a s tím spojené nutné změny a kolik jde na vrub očekávaného zájmu trhu po takových strojích Jsem zvědav, jak se to bude prodávat a jak se bude vyvíjet cena těhle aparátů. Zpočátku po tom určitě dost lidí skočí, ale kdyby pak spadla cena někam ke 40 tisícům, mohl by to být docela trhák se všemi důsledky pro výrobce - zvýšený nákup dlouhých skel a lepších skel obecně. No uvidíme :-)
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 233
Registrován: 8-2010

Odesláno Neděle, 23. září 2012 - 20:47:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Masinka: já jsem Canonista. Teď mám nově EOS 60D a jsem spokojen. Do nedávna jsem používal EOS 400D. Pokud mohu srovnat tyto dva aparáty, rozdíl v kvalitě tam je. Co se týká 6D, tak zatím jsem z něho snímky neviděl, ale nepředpokládám, že se budou nějak výrazně lišit od 60D. Tyhle fullframe mi přijdou zatím dost předražený. Rovněž mi přijde hodně předražený EOS 7D; snímky ze 7D a 60D mi přidjou kvalitou stejné. Toť můj názor.
Dám si na tebe pozor a nic ti neodpustím, jasný?!
Thingie
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 609
Registrován: 12-2007

Odesláno Pondělí, 24. září 2012 - 10:31:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

60D a 7D ale mají prakticky ten stejný senzor, což APS-C a fullframe kamera mít z podstaty věci nemůžou. Ten rozdíl tam určitě bude. Na druhou stranu, když už se smířím s ~50 tisíci (proti 20) za 600D/D6, proč bych se nesmířil s ~70 (?) za 5D mark III?
Východní Evropa jste vy.
Masinka
Administrátor

Číslo příspěvku: 7367
Registrován: 6-2002

Odesláno Středa, 26. září 2012 - 11:29:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Na druhou stranu, když už se smířím s ~50 tisíci (proti 20) za 600D/D6, proč bych se nesmířil s ~70 (?) za 5D mark III
Tak nějak k tomu přistoupili u Canonu a specifikaci 6D raději upravili tak, aby moc neohrozila poslední 5D a dokonce ani 7D (AF, fps, interní blesk, ...), takže to oproti univerzálnějšímu Nikonu bude fajn foťák spíš do přírody nebo studia. Zato vybavení Canonu GPSkou a Wi-Fi bude určitě dobře marketingově využito a nepochybuju, že se toho budou prodávat kontejnery :-) Jestli to má i aplikaci pro Twiter a přímé nahrávání fotek přes Wi-Fi na Facebook, tak je úspěch přímo zaručen
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 234
Registrován: 8-2010

Odesláno Středa, 26. září 2012 - 19:26:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já si nějakou GPS, Wi-Fi a nahrávání fotek na FB s radostí odřeknu. Stačí mi poctivá zrcadlovka, která bude kvalitně fotit.
Dám si na tebe pozor a nic ti neodpustím, jasný?!
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 527
Registrován: 3-2010
Odesláno Středa, 26. září 2012 - 19:56:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já si docela dokážu představit skupinu lidí, kterým bude vyhovovat, že při studiové práci jedním prstem něco fotí a druhým se myší rovnou dívají v rafátoru na výsledek, protože to hned luftem přistálo na disku a nemusí se dělat šachinace s kartou.
Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Masinka
Administrátor

Číslo příspěvku: 7368
Registrován: 6-2002

Odesláno Středa, 26. září 2012 - 20:44:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jo, to Wi-Fi mi na rozdíl od GPS (které bude mít záhy většina lidí v telefonu) nepřipadá jako špatná věc. Je to například značné zjednodušení dálkového ovládání (Canon slibuje remote control SW například i pro některé telefony). Dovedu si představit, že v budoucnosti budou leniví šotouši místo tahání pilky, mačety a lezení v korunách stromů dřepět na louce a čumět do mobilu vedle něčeho takového:
Thingie
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 610
Registrován: 12-2007

Odesláno Čtvrtek, 27. září 2012 - 10:29:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To by ovšem chtělo i hlavu na stativ s motory a počítačem. :-)

Tu GPS bych neodsuzoval, protože to co je v telefonu není kdovíjak praktické. Bez asistence z datové sítě se fixuje řádově minuty a dělat si souvislý záznam polohy pro pozdější párování s fotkama podle času je sranda kterou si můžete dovolit maximálně pár hodin, než baterka zavelí dost. Kupovat si samostatný werk je pak zase další věc navíc, která se nesmí zapomenout, někam se musí dát, vyžaduje obsluhu, musí být nabitá…

Ostatně, i to je pro mě důvod občas raději na fotku vytáhnout mobil, který ji sám označkuje polohou, i když mám foťák s sebou.
Východní Evropa jste vy.
Pospec
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2737
Registrován: 2-2007

Odesláno Pátek, 19. října 2012 - 09:51:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pokud by někdo pochyboval o topičových charakterových vlastnostech, tak poslední okno do duše je možno nalézt zde, čas 19.10.2012 (9:23).
ČD: Bohužel , nejde vystavit   jízdenky na Vámi vybraný spoj !!!
DB: We hope that we have been of assistance and look forward to welcome you in our trains.
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 239
Registrován: 8-2010

Odesláno Sobota, 20. října 2012 - 09:46:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pospecu, prosimtě, jaké charakterové vlastnosti máš na mysli? Já jsem si příspěvek přečetl a nic mimořádného jsem nevypozoroval, příspěvek mi přijde jako takový souhrn co se za určitou dobu událo. Mohl by si být prosím konkrétnější? Myslím, že jako programátor by si měl umět lépe číst a chápat, tento příspěvěk je oknem spíše do tvé vlastní duše než do topičovy.
Dám si na tebe pozor a nic ti neodpustím, jasný?!
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3550
Registrován: 2-2009
Odesláno Neděle, 21. října 2012 - 07:59:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Po usilovném studiu jsem dospěl k názoru, že nebýt fenoménu Topič, nemají mnozí do diskuze co poslat.
Zlatej topič, jinak by tu bylo mrtvo.
intelpetr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 451
Registrován: 12-2011

Odesláno Pondělí, 22. října 2012 - 22:39:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Snažím se pomocí histogramu upravovat expozici na foťáku (i v počítači), jenže při úpravě clony nebo času se mi sloupec výpalu jen posunuje více doleva a hitogram je pořád špičatý, nemá ten ideální tvar. Čím by se ho dalo docílit? Na tyto věci jsem stále krátký.
http://www.malycestovatel.bloger.cz/

Nejkrásnější Brejlovec = 754.012-3
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 532
Registrován: 3-2010
Odesláno Pondělí, 22. října 2012 - 22:58:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nejapný dotaz: co je to ideální tvar histogramu?

Japná nápověda: jaký vliv na tvar histogramu má jasové složení scény?
Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
intelpetr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 452
Registrován: 12-2011

Odesláno Pondělí, 22. října 2012 - 23:13:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ideálního tvaru histogramu nejde asi nikdy dosáhnout (jako třeba plynu), ale jeho stoupání by nemělo být strmé, nejvyšší sloupec by měl být zhruba ve středu, co jsem osledoval z naučného článku.
Jasové rozpoložení: zřejmě pokud je scéna přesvětlena a s výpaly, tak je histogram takový, jaký ho mám vždy; špičatý a vpravo. Foťák nepobere vše, co je před ním.
http://www.malycestovatel.bloger.cz/

Nejkrásnější Brejlovec = 754.012-3
Jnd
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6619
Registrován: 4-2003

Odesláno Pondělí, 22. října 2012 - 23:33:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ideálního tvaru histogramu nejde asi nikdy dosáhnout


http://squadra41.sweb.cz/ntak.htm
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 533
Registrován: 3-2010
Odesláno Pondělí, 22. října 2012 - 23:36:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Histogram je statistická reprezentace jasů na fotce. Vlevo jsou stíny, vpravo jasy.
U celkově tmavé fotky budou převládat "kopečky vlevo", naopak u celkově světlé fotky "kopečky vpravo".

Díra vpravo může znamenat rezervy v jasech, podexpozice, ve fotce nejsou (nebo jsou jen velmi málo) zastoupeny extrémní jasy. Analogicky díra vlevo pak rezervy ve stínech, zašedlost, nejsou zastoupeny extrémní černoty.

Tatáž scéna focená na stejnou kompozici i expozici se může měnit na histogramu, pokud se mění její obsah, co do světelnosti. Trať u lesa - trať u lesa se štokrem - trať u lesa s hliníkem v původním nátěru. Jednou tam bude něco moc černýho navíc, podruhý něco moc bílýho.

Čili, nic jako ideální tvar neexistuje, totiž neexistuje nic jako ideální jasové složení snímku. Každý je jedinečný.

Tahle fotka má histogram celej nacpanej spíš doprava, protože je tam velký podíl světlých ploch, zato tahle nemá vpravo skoro nic, a přitom jsou obě exponovány i editovány správně. Povaha scény je totiž v obou případech diametrálně odlišná.

Nahoď nějakou konkrétní fotku a můžeme se pobavit o tom, co je tam třeba blbě nastaveno v aparátu.

(Příspěvek byl editován uživatelem chary.)
Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
intelpetr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 455
Registrován: 12-2011

Odesláno Úterý, 23. října 2012 - 23:11:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zajímaly by mne konkrétně dva případy. První tento, kdy po obědě zrovna svítilo slunce velmi silně. Mé nastavení je v exifu.


A jak by se třeba postupovalo v tomto případě, kdy je obloha zatažená, a přesto obloha vždy hodně září a mám ji vždy vypálenou. http://www.lokomotivy.net/zobraz2.php?rada=r_zpo&cislo=&loko=5720 3400

(Příspěvek byl editován uživatelem intelpetr.)
http://www.malycestovatel.bloger.cz/

Nejkrásnější Brejlovec = 754.012-3
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 240
Registrován: 8-2010

Odesláno Středa, 24. října 2012 - 10:15:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vždyť je ten brejlák podexponovanej. Proč f/11?? Máš to vůbec v RAWu? Bylo to focený na automat?
Dám si na tebe pozor a nic ti neodpustím, jasný?!
Rejpal obecný
Neregistrovaný host
Odeslán z: 81.201.55.19
Odesláno Středa, 24. října 2012 - 10:32:59    Odkaz na tento příspěvek  

f/11? Mravokarce ZelPage se podivuje nad takovou clonou? To jsou mi veci To treba aby nebyla ostra jen masina ale i neco vic
Dám si na tebe pozor a nic ti neodpustím, jasný?!
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1221
Registrován: 9-2006
Odesláno Středa, 24. října 2012 - 11:09:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

intelpetr: K této fotce, kterou jsi vložil do galerie ŽP, ti kolega v pondělí napsal: hodně podexponované, neostré, v obloze je nějaký flek

Co myslíš, že jiného se zde dozvíš než, že je to podexponované, neostré a v obloze je nějaký flek. Ještě by se dalo dodat, že to má zelenou oblohu. Proč ses kolegy nezeptal co s tím máš dělat?

Když nepoznáš očima, že je fotka podexponovaná, tak se podívej na histogram. Díval ses na něj vůbec? Rozumíš mu? Vždyť jasy této fotky začínají někde kolem úrovně 200 (vyjma extrémních jasů způsobených bílou na mašině, které se na histogramu projevují jako slabá černá linka s dvěma malými výstupky při dolním okraji diagramu). To je podexpozice o několik EV. To se dá při editaci srovnat posunutím jasů k hodnotě 200 se současným vyloučením bílých ploch. V APS se na to dají použít vrstvy s tím, že plochy, které nehcceš zesvětlit přes loučením progumuješ a případně snížíš krytí.

Fotka se dá upravit do lepší podoby i když s doostřením rozmatlaného malého jpegu, který jsi tady vylepil, se příliš kouzlit nedá. Těžko posoudit, zda jsi to už neostře vyfotil nebo jsi to rozmatlal až při editaci.



(Příspěvek byl editován uživatelem topič.)
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1222
Registrován: 9-2006
Odesláno Středa, 24. října 2012 - 11:12:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rejpal obecný: Měl by sis dát spíš pozor na to, co píšeš, abys nebyl pro ostatní za vola. Na to, aby nebyla ostrá jen mašina není potřeba clona f11. Postačí menší clonové číslo.
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 534
Registrován: 3-2010
Odesláno Středa, 24. října 2012 - 15:22:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

intelpetr: fotky na digitál se obecně musí fotit na hranu výpalů. Záchrana podexpozice je totiž u digitálu daleko jednodušší než záchrana výpalu. Takže prakticky, musíš vždy nastavit expozici tak, aby se ti nevypalovaly jasy a případné podexponované stíny a středy vytáhnout editací. Film funguje přesně opačně, tam je velká tolerance k přepalu, ale ztráta podpalem nastává rychle.

K tomu brejlákovi - fakt to, co jsi nahrál, je jen zmenšený originál z aparátu? Má totiž neskutečně vysoký kontrast, i na hodnotu "normal", kterou čtu z exifu. Rozhodně stáhni všechny parametry na neutral, kontrast klidně na -1 (při expozici pomáhá proti výpalům) a pak uvidíš.
Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
intelpetr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 457
Registrován: 12-2011

Odesláno Středa, 24. října 2012 - 22:06:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Honzinus: Na RAW jsem fotit nemohl, mám malou kapacitu karty, a musely se mi tam vlést i jiné snímky. Že nějaký RAW existuje ale vím.

Chary: Ten kontrast nebude foťákem, ale mnou. Já jsem zde dal fotku na které jsem to zkoušel štelovat. Originál není takový a hodnoty ve foťáku jsou na nule. A toto je celkem velká zmenšenina. To bych jinak mohl zrovna fotit kompaktem.
A já původně myslel, že podexponované fotky se už nebudou dát zachránit.

Topič: Že je to podexponované, to jste mi napsali už tolikrát, dřív jsem ani nevěděl, co to znamená, teprv posledních pár týdnů se o to zajímám. Já se raději obrátil sem, tady na to vidí všichni.
Existence histogramu je mi známa a něco málo vím, i odsud. Ale jak ho editovat, na to jsem ještě mladý.
Ve Photoshopu se s histogramem hýbe pomocí jezdců v sekci úrovně? Píšeš o posunutí jasů k hodnotě 200, to boužel netuším, jak provést. Gumování vrstev jsem nikdy nezkoušel, ale na ŽP jsem to viděl v jednom díle fotoškoly; zkusím to podle toho.
Zde jsem dal originál, bez ořezu, bez ničeho. Můžete se podívat, jestli je fotka ostrá http://www.uloz.to/x6EFH6d/img-4073-n-jpg
Díky za vaši trpělivost.
http://www.malycestovatel.bloger.cz/

850.030-8
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 535
Registrován: 3-2010
Odesláno Středa, 24. října 2012 - 22:48:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

intelpetr: že bych si o originál pořezal oči se říct nedá, fotíš do rawu?

Jinak téma Fotoškoly na práci s vrstvami tam už je, teď zrovna dělám takovou sobornou fotoškolu pro naprosté začátečníky. První díl na téma násvit je už skoro hotovej. Na práci s histogramem při editaci dojde až v (asi) pátém dílu, ale pro rychlost ti můžu ukázat, jak to funguje.

Když zesvětlíš celou fotku, vypálíš čelo. Proto musíš čelo vzít a dělat ho selektivně právě podle toho návodu. Výsledek myslím hovoří sám za sebe.




(Příspěvek byl editován uživatelem chary.)
Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1223
Registrován: 9-2006
Odesláno Čtvrtek, 25. října 2012 - 10:13:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

intelpetr: Že je to podexponované, to jste mi napsali už tolikrát, dřív jsem ani nevěděl, co to znamená, teprv posledních pár týdnů se o to zajímám. Já se raději obrátil sem, tady na to vidí všichni.

Zeptal ses někdy co to znamená podexponované? Tady to sice vidí všichni, ale nakonec ti k tomu něco věcného prozatím napsali jen ti "odjinud". Při schvalování fotek v galerii ŽP sice nevidí fotku "všichni", ale vidí ji osm lidí, kteří určitě vědí co je to podexpozice a jak se s ní vypořádat. To však předpokládá, že se zeptáš. Znáš to o té líné hubě a holém neštěstí?
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 241
Registrován: 8-2010

Odesláno Čtvrtek, 25. října 2012 - 12:07:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

intelpetr: začni fotit do RAWu. Pokud ti chybí místo na kartě, pořiď si další, takhle to zní jako hloupá výmluva. Pokud vím, do EOS 350D je karta CompactFlash. Koukni na ceny, je to pár korun.
Kdybys měl RAW, dala by se z toho udělat koukatelná fotka. Ono to nějak jde i z jpg, ale máš strašně omezený možnosti, z RAWu bude výsledek lepší. Na téma RAW versus jpg se vedlo mnoho diskuzí, určitě najdeš něco zde i na onom nenáviděném webu.
Dám si na tebe pozor a nic ti neodpustím, jasný?!
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1224
Registrován: 9-2006
Odesláno Čtvrtek, 25. října 2012 - 12:41:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Honzinus: ..určitě najdeš něco zde i na onom nenáviděném webu..

Jojo, najdeš třeba toto: http://www.zelpage.cz/clanky/budte-raw-aneb-proc-se-vlastne-kupuj e-zrcadlovka
Doktor
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2242
Registrován: 4-2003

Odesláno Pátek, 26. října 2012 - 11:07:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Přátelé, nemáte někdo zkušenosti se skenerem negativů DNT DigiScan TV 9.0? A máte-li, tak jaké? Popřípadě tipy na jiné skenery negativů do ceny cca 2.500 Kč s přijatelnými výstupy - netřeba profi, ale ani namodralý šumix.

Přijímám rady i od těch z nenáviděného webu :-)
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
intelpetr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 458
Registrován: 12-2011

Odesláno Pátek, 26. října 2012 - 20:22:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Topič: Neměj mě za blbce. Nejdříve jsem se to snažil vyřešit sám, ale nevěděl jsem si rady, tak jsem začal hledat pomoc

Honzimus: V pondělí zajdu nakupovat, netušil jsem, že cena klesla.

A díky opravdu za velmi názorný návod Chary, po víkendu se do toho dám. Už se na to těším
http://www.malycestovatel.bloger.cz/

850.030-8
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 536
Registrován: 3-2010
Odesláno Pátek, 26. října 2012 - 21:20:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Cena karet klesá prakticky pořád, když si tak vzpomenu, že jsem v roce 2005 kupoval gigovou CF za tři tisíce. Je fakt, že furt ji mám a furt slouží, holt dobrej oddíl. Dneska za ty peníze koupím těch gigabajtů 48 (3x16 á cca 1000 kč). V SD kartách toho za ty prachy jde pořídit dokonce 128 GB...

Jinak k tomu hledání pomocí, dívám se dívám a pod tou tvou fotkou na žp žádný dotaz o vysvětlení či pomoc nevidím, čimpato? ;-) (řečnická otázka)
Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Parofot
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 236
Registrován: 10-2009
Odesláno Pátek, 26. října 2012 - 21:29:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zdravím, měl bych dotaz: Má někdo zkušenosti s fotoaparátem Olympus Pen E-PM1? Našel jsem výhodnou nabídku s dvěma objektivy a vážně o tom uvažuji. Poraďte prosím. Díky
Internetové stránky o železnici v České Třebové:
www.klubfoticu.estranky.cz
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 242
Registrován: 8-2010

Odesláno Pátek, 26. října 2012 - 22:54:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Parofot: záleží co od foťáku čekáš, jestli chceš kvalitní snímky nebo spíš něco malého do kapsy. Já osobně bych si Pena nekoupil žádnýho, jsem zrcadlovkář. Je to fajn stroj pro toho kdo chce mít něco kompaktního, fotí to lépe než běžné mýdlo, ale na zrcadlovku to nemá. Tak si ujasni priority a pak se rozhodni. Toť můj názor.

Jinak ještě dodávám, že na porovnávání foťáků je dobrá tato stránka, možná znáš.
Jsou tam poměrně detailní popisy a srovnání včetně fullres samplů.

(Příspěvek byl editován uživatelem Honzinus.)
Dám si na tebe pozor a nic ti neodpustím, jasný?!

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 537
Registrován: 3-2010
Odesláno Pátek, 26. října 2012 - 23:20:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

fullres samplů... a Dobrovský, Jungmann a Palacký se otáčejí v hrobě
Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3561
Registrován: 2-2009
Odesláno Sobota, 27. října 2012 - 09:02:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nazdar kluci šikovní, chtěl bych upozornit na jeden zádrhel používání formátu RAW. U foťáků s malým čipem / ne všech/ dochází k paradoxu, že RAW místo toho aby pomohl, nepomáhá. Výsledky z něj jsou horší ,hlavně v šumu, než JPEG. Našel jsem to nejdříve v testech a jako nevěřící pes jsem si to vlastnoručně vyzkoušel. Tedy já fotil a kolega znalý lépe než já opakoval alchymystické úkony na PC, popsané v testu. Obětí testu se stali Panasonic FZ50 a FUJI 200EXR
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 538
Registrován: 3-2010
Odesláno Sobota, 27. října 2012 - 10:36:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jinými slovy, když třeba zápasím s šumem, a zároveň s kresbou, tak ruční odšumení ploch s vynechání jemných detailů (kde je šum lepší než odšumená čistá plocha) je ve výsledku horší než strojní plošné odšumení z aparátu? Jdu hledat ten test...
EDIT: běžná kombinace klíčových slov se nejeví úspěšnou, máš někde odkaz na ten test?

(Příspěvek byl editován uživatelem chary.)
Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3562
Registrován: 2-2009
Odesláno Sobota, 27. října 2012 - 12:11:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chary - já Ti ho najdu a pošlu odkaz, jen co budu doma. Jinak je to ale některý z webů o digi fotografii oddělení testy a recenze. Nejčastěji chodím na Digineff, Digimania, Fotografujeme a podobné. Někde to tam je a je to dokumentováno barevnými výřezy z fotek, něčeho co vypadá jako střeva telefoního sluchátka.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3563
Registrován: 2-2009
Odesláno Neděle, 28. října 2012 - 06:45:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ahoj Chary, tak ty testy jsou v Digimánii a není to sluchátko ale střed DVD s nápisy.
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 539
Registrován: 3-2010
Odesláno Neděle, 28. října 2012 - 09:06:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak jsem dal na digimánii hledat "raw" a jediný srovnávací článek, co to našlo byl tento a ten bohužel jde ve stejném duchu, jako ten můj článek na ŽP. Neměl bys přímý odkaz? Nebo aspoň radu na klíčové slovo dotazu?
Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Schotek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 25
Registrován: 6-2011
Odesláno Neděle, 28. října 2012 - 09:08:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad_noodle2: Moje zkušenost s dvěma kusy Panasonic FZ50 je taková, že šumí jak jen umí. Při slušném světle to jde, ale jinak mne zklamal. Ale zase to nebylo drahý...
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3564
Registrován: 2-2009
Odesláno Neděle, 28. října 2012 - 09:48:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jarůšu dej si v Digimánii testy fotoaparátů, recenze a najdi si nějaký kompakt s nevelkým čipem typu Bridge nebo Ultrazoom, který umí JPEG i RAW. Namátkou jsem koukal při hledání na nějaký Fuji.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3565
Registrován: 2-2009
Odesláno Neděle, 28. října 2012 - 10:00:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Schotek - tak to jsme na tom opačně - FZ 50 sice šumí jak bejk, poslední použitelné ISO bez maximálního odšumování / nastaveno Hard/ je 200.
Ale neměnil bych. Práce s ním je skvostná, všechno logické, software ovládání vynikající.Optika vynikající. Uživatelsky maximálně friendly ,jak říkají latiníci.

Mám ještě Fuji S 200 EXR, ten sice nešumí nijak zrůdně v EXR módu 6 Mpix - vysoká citlivost/ nízký šum- ani na ISO 800 a v ostatních modech dá ISO 400 naprosto bez problémů ale když s ním fotím nejradši bych s ním šlehnul - v hledáčku je vidět prd, změny nastavení během focení jsou na zlomení prstů a logika ovládání tam jaksi chybí. Samozřejmě ,že na Leicu Fujinon nemá ani nedopatřením.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3566
Registrován: 2-2009
Odesláno Neděle, 28. října 2012 - 10:04:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A ještě výhody FZ 50 - je velký - dobře se drží, je mechanicky značně odolný - vyzkoušeno, nic z něj nevylézá - vnitřní ostření, frontální čočka se neotáčí - pro polarizák penězi k nezaplacení.
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 540
Registrován: 3-2010
Odesláno Neděle, 28. října 2012 - 10:13:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Simtě, Ivane, tak znova. To, o čem jsi psal, byl nějaký samostatný článek, který se mi ne a ne dařit najít, nebo to byla součást nějakého jednoho konkrétního testu nějakého jednoho konkrétního fotoaparátu, a tam jsem namydlenej, protože jich je tam neurekom a "já nemám jenom vás"?

Můžeš mi sem hodit konkrétní odkaz? Asi sem blbej nebo línej, ale já to tam prostě nemůžu najít. Nic takovýho, kde by srovnávali šumový výstup z aparátu jpg a domácího editu rawu.

Díky ;-)

Tady je nějakej test šumu, namátkou jsem vylosoval nějaký panašumix uz, ale to asi nebude ono...
Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3567
Registrován: 2-2009
Odesláno Neděle, 28. října 2012 - 10:27:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Je to vono Jardo - tohle jsem myslel - pokud jsem nenapsal, že se nejedná o obecný a povšechný jev ,nýbrž, že to je asi foťák od foťáku různý, jsem vůl a omlouvám se za zmatení jazyků i ztrátu Tvého času.
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 541
Registrován: 3-2010
Odesláno Neděle, 28. října 2012 - 10:55:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ahá, já myslel že je někde napsaný článek, kde je krásně srovnáno "fotka z jpg aparátu" a "raw převedený v editoru" a předvedeno, jak je na tom s kresbou a šumem na různé hodnoty.

Že je šum z JPG lepší než z RAWu je tak trochu nabíledni. V aparátu je přísně specializovaný signálový procesor, který je optimalizovaný na jednu jedinou věc, když se to zobecní. Navíc při troše snahy a troufalosti teoretika je vybavený databází šumových charakteristik toho konkrétního čipu, který ho krmí daty. Takže když má dělat jen tu jednu práci a ví přesně jak, je dobrej.
V editoru v počítači je obecný algoritmus na potlačení jevu šumu, který nemusí být tak kvalitní na konkrétí data. Nemluvě o tom, že uložením do JPG se ještě trošku vyhladí nerovnosti.

Na druhou stranu z podstaty komprese JPG je pak velice obtížné bez nějakých následků s tím obrazem dělat nějaké větší manipulace, především tonální. Oblíbená JPG-kostička v hladkých přechodech a plochách (obloha) se celkem záhy přihlásí o slovo.
Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 244
Registrován: 8-2010

Odesláno Neděle, 28. října 2012 - 10:57:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Začínám se v tom nějak ztrácet...o co vlastně šlo??
Já jsem kdysi dávno měl Panasonic Lumix DMC FZ10. Pokud jsem chtěl na fotku koukat, musel jsem dát ISO 50, max 100 za pěkného počasí.
Dám si na tebe pozor a nic ti neodpustím, jasný?!

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 542
Registrován: 3-2010
Odesláno Neděle, 28. října 2012 - 11:47:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Honzine, na začátku tohoto byl Mad_noodle2ův příspěvek číslo 3561 ;-)
Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3568
Registrován: 2-2009
Odesláno Neděle, 28. října 2012 - 12:12:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Honzinus - o nic podstatného, jen výkřik do tmy...

Víš, že jsem nenáročný divák.

Chary - vždyť víš, že hlubiny digitálních systémů jsou pro mne stále polem neoraným. Ale jednou na to přijdu.