K-report
 

Archiv diskuse Světelná návěstidla do 25. 08. 2012  

Diskuse K-report » Archiv 2012 » Železnice » Světelná návěstidla » Archiv diskuse Světelná návěstidla do 25. 08. 2012 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Híhou
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 525
Registrován: 9-2008

Odesláno Pondělí, 04. června 2012 - 21:02:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mark21: výstražníky
Vedle v diskusi o přejezdech je toho víc.
Zazaoffice
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1429
Registrován: 1-2009

Odesláno Neděle, 24. června 2012 - 12:04:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zdravím, sice jsem psal i vedle do vlákna se zab. zař. Ale zkusím to i tady. Sháním nějaké info k návěstidlům WSSB, která se používají v našich končinách. Něco málo jsem našel ale nic moc. Sháním hlavně rozměry desky s lampami, pořadí barev se mi podařilo jakž takž dohledat a zbytek odkoukám z reálu. Děkuji
ICQ 245 788 650
http://www.modelyh0.webnode.cz
*Z
Bobo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 10967
Registrován: 5-2002

Odesláno Neděle, 24. června 2012 - 13:43:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

pořadí barev bych taky raděj odkoukal z reálu, neb na šachtě to může být jinak než originál v rajchu.
kolisti = piráti chodníků
neosvětlený cyklista = žádný cyklista
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
VláďaH
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.209.6.26
Odesláno Neděle, 24. června 2012 - 16:21:55    Odkaz na tento příspěvek  

Zazaoffice:info k návěstidlům WSSB
Návěstidla importovaná spolu se zabezpečovacími systémy WSSB plně odpovídají provedení německému (včetně rozměrů), akorát rozmístění svítilen je v jedné souměrné ose pod sebou. Tady je dobré pokud se jedná o modelářské účely odkoukat skutečné provedení návěstidel, protože existují nějaké odlišnosti.
Například systém používaný ve Vítkovicích má horní svítilnu červenou, dolů pak zelenou pro jízdu vlaků a bílou pro posun, viz. zde:

Existuje ale i provedení kopírující běžnou návěstní soustavu ČSD, například na vlečkách OKR (OKDD,AWT).

V případě že chcete vědět něco podrobně, dejte vědět.
Mikulda
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1966
Registrován: 3-2006

Odesláno Neděle, 24. června 2012 - 16:39:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pořadí barev je odshora Č-Ž-Z-B na opakovacích, Č-Z-B na kmenových a Č-Z-Č-B na uzávěrách. Tvar desky je úplně jiný než v rajchu, neboť na MUS jsou všechny svítilny nad sebou.
Nějaká dokumentace se dá najít na Sachsen Stellwerke.
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Zazaoffice
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1430
Registrován: 1-2009

Odesláno Neděle, 24. června 2012 - 17:06:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

VláďaH: Ve vlákně vedle mě kluci odkázali na wiki, kde jsem zjistil alespoň základy, WSSB se světly v jedné lajně byl určen přímo pro doly, ale ze staženého prospektu jsem zjistil, že pořadí barev je jiné. Podle obrázků od vás koukám, že pořadí barev je možná i stejné jako na MUSce.

Mikulda: Děkuji. Právě toto pořadí barev jsem potřeboval vědět. Ještě zkusím někde najít rozměry desek. Dále bych ještě potřeboval vědět, kam se které návěstidlo umisťuje, např jakými návěstidly opatřit dopravnu.

Ještě jednou moc děkuji chlapi.Moc jste mi pomohli.
ICQ 245 788 650
http://www.modelyh0.webnode.cz
*Z
VláďaH
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.209.6.26
Odesláno Neděle, 24. června 2012 - 20:37:01    Odkaz na tento příspěvek  

Zazaoffice: Tak ještě některá provedení:
Předvěst, klasika shora žlutá-zelená

Ranžírka, shora modrá-bílá

Opakovačka cestového návěstidla, pouze bílá

Největší počet světel pod sebou jsem viděl 4. Taky je zajímavá vazba návěstidel a ZZ WSSB. Existuje řada stavědel WSSB na tratích OKD, která nebyla nikdy s betonovými návěstidly (dříve ESP, později AŽD 65 a 70). A například ve Vítkovících se používala stavědla vlastní konstrukce, ale s návěstidly od stavěděl WSSB.
Takže se evidentně návěstidla dovážela i samostatně.
Zazaoffice
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1433
Registrován: 1-2009

Odesláno Neděle, 24. června 2012 - 21:40:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

VláďaH: Fotečky uloženy, děkuji. Tuším, že se budou hodit při stavbě modelu.Nevím přesně, co vše se u nás na šachtě používá za druhy návěstidel. Na většině fotek jsou vidět jen uzávěry koleje. Firma kde dělám, dělá pro šachtu dorozumívací techniku, takže lidé z šachty jsou u nás pořád, zkusím si domluvit exkurzi na nějaké stavědlo a vyzpovídám zaměstanace:-) Nejvíc světel jsem také viděl čtyři. Kromě návěstidel WSSB se u nás používají i světla AŽD, hlavně na kolejištích úpraven. Nevím tedy jak Komořany, ale Hrabák určitě. Co bylo na Herkulesce se už nedozvím, když jsem přišel na mostecko, tak už nebyla, ale na vjezdu se dochovalo torzo a je to WSSB. Návěstidly AŽD je rovněž osazena i trať ÚU Hrabák-Elna Počerady. Zde fotka z výhybny Lišnice, která leží na této trati.

ICQ 245 788 650
http://www.modelyh0.webnode.cz
*Z
Híhou
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 570
Registrován: 9-2008

Odesláno Neděle, 24. června 2012 - 22:03:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Důl ČSM Sever

My YOUTUBE Channel
Zazaoffice
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1435
Registrován: 1-2009

Odesláno Neděle, 24. června 2012 - 22:30:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Híhou: Tak tyto trpaslíky od nás vůbec neznám, narozdíl od toho linkáče v pozadí na druhé fotce:-)

Mám otázku. Našel jsem výkresy návěstidel WSSB. Je tam tedy udaná jen výška sloupu nad TK, ale aspoň něco. Vyšel jsem z předpokladu, že jsou výkresy ve správných proporcích, šířka desky s lampami mi vyšla na nějakých 7mm v H0, což je nějakých 60cm v reálu. Odpovídá to zhruba? Mám ještě k dispozici výkres návěstidla pro 900mm důlní dráhy, kde je šířka desky 4mm v H0 a 35 cm v rálu, což se mi zdá dle této fotky málo.

Nejedná se mou vlastní fotku

Pokud to již je OT tak se omlouvám.
ICQ 245 788 650
http://www.modelyh0.webnode.cz
*Z
Mikulda
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1967
Registrován: 3-2006

Odesláno Neděle, 24. června 2012 - 22:31:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Na SU se používá (ale na MUS to bude stejné):
- kmenové (Č-Z-B)
- sdružené (Č-Z-B)
- opakovací (Č-Ž-Z-B)
- uzávěra koleje (Č-Z-Č-B)
- předvěst (Ž-Z)

Za normálních podmínek se dává sdružené návěstidlo. Vlak u něj zastavuje mašinou, takže čelo sunutého vlaku zastaví až za ním. S tím se ale počítá.
Pokud nevychází místo, dá se kmenové a před něj opakovací. Na opakovacím návěstidle svítí žlutá, po průjezdu soupravy okolo něj přeskočí na červenou. Tažený vlak tedy projede okolo opakovacího a zastaví u kmenového čelem, sunutý vlak zastaví u opakovacího mašinou a tedy u kmenového taky čelem.
Uzávěra koleje se dává tam, kde se nepředpokládá jízda sunutého vlaku (zpravidla výjezdy z manipulačních kolejí a dep).
Předvěst se dává velmi zřídka (na sokolovsku byla jedna jediná) a to tam, kde je krátká dohlednost sdruženého návěstidla.

Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Ross
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 187
Registrován: 10-2005

Odesláno Neděle, 24. června 2012 - 22:42:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

VláďaH a Hihou: Nemáte náhodou fotky těchhle návěstidel na fototextury do hry? Šlo by je nafotit?
Zazaoffice
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1436
Registrován: 1-2009

Odesláno Pondělí, 25. června 2012 - 16:37:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mikulda: Děkuji, přesně toto rozmístění návěstidel a jejich druhy jsem potřeboval. Koukal jsem na mapy na výhybnu Lišnice, z níž jsou fotký výš, od opakovacího ke kmenovému je to 157 metrů, na trati jezdí desetivozové soupravy, nejčastějí Falls což je 135 metrů, sem tam se objeví LH40 (tuším že osm nebo deset) s popílkem. Soupravy jsou sunuty vždy od elektrárny, takže proto je tedy kmenové a opakovací jen na jedné straně výhybny a vzdálenost mezi nimi je vypočítaná na obvyklou délku soupravy. Bylo mi jasné, že dvojice návěstidel souvisí se sunutím vlaku, ale nebylo mi jasné, kde který konec zastavuje. Teď už jsem zase moudřejší.

PS: Jak je prosím ošetřeno spravné zastavení sunuté soupravy k uzávěře koleje?

(Příspěvek byl editován uživatelem zazaoffice.)
ICQ 245 788 650
http://www.modelyh0.webnode.cz
*Z
Kecup
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1168
Registrován: 7-2009

Odesláno Pondělí, 25. června 2012 - 19:04:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zaza.office

Mikulda výše píše: Uzávěra koleje se dává tam, kde se nepředpokládá jízda sunutého vlaku (zpravidla výjezdy z manipulačních kolejí a dep).

Tak je to ošetřeno tak, že tam sunuté soupravy nejsou
Zazaoffice
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1437
Registrován: 1-2009

Odesláno Pondělí, 25. června 2012 - 19:14:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kecup: Fajne, díky

Mikulda: Co je povážováno za manipulační kolej kromě už zmíněného výjezdu z depa? Třeba kolej pod násypkami?
ICQ 245 788 650
http://www.modelyh0.webnode.cz
*Z
Mikulda
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1969
Registrován: 3-2006

Odesláno Pondělí, 25. června 2012 - 19:15:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jak je prosím ošetřeno spravné zastavení sunuté soupravy k uzávěře koleje?

Jednoduše - sunutá souprava (bez posunovače) nesmí jet k uzávěře koleje.

I když na sokolovsku je jeden přejezd krytý z obou stran uzávěrami, tudíž z jedné k němu přijede sunutý vlak. Je tam zřízeno opakovací návěstidlo s jedním (zeleným) světlem. Ale je to hodně výjimečná záležitost.

Jinak v obrázku je chyba - uzávěry mají červené pruhy delší než bílé.

Manipulační kolej je taková kolej, která je uvedená v provozním řádu v místním ustanovení pro dopravnu v odstavci 1.2.

(Příspěvek byl editován uživatelem mikulda.)
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
martans
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 23
Registrován: 4-2012

Odesláno Pondělí, 25. června 2012 - 19:24:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Litoměřice-cihelna , už si asi nezasvítí...

Česká železnice
www.youtube.com/Martans5
Kecup
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1169
Registrován: 7-2009

Odesláno Pondělí, 25. června 2012 - 19:29:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mikulda

Dal si do výše zveřejněného obrázku uzávěry koleje na šachtě - 2 červené. Pokud si dobře pamatuji, na 900mm byla tato uzávěra předvěštěna pomocí 2 žlutých pod sebou ... na normálněrozchodném provozu SU a.s. tyto předvěsti již nejsou??
Zazaoffice
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1438
Registrován: 1-2009

Odesláno Pondělí, 25. června 2012 - 19:31:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Budu se muset vypravit na nějaké veřejně přístupné místo kde je uzávěra a sledovat provoz

Nedal by se někde legálně sehnat vyřezený kompletní trpaslík? Líbilo by se mi to jako dekorace domů:-)
ICQ 245 788 650
http://www.modelyh0.webnode.cz
*Z
Mikulda
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1970
Registrován: 3-2006

Odesláno Pondělí, 25. června 2012 - 21:17:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pokud si dobře pamatuji, na 900mm byla tato uzávěra předvěštěna pomocí 2 žlutých pod sebou ...

Nic takového na šachtě nebylo.
Předvěst uzávěry jde vidět tady, jedno světlo (zelené).
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Kecup
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1170
Registrován: 7-2009

Odesláno Úterý, 26. června 2012 - 03:56:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Takže z vlaku na 140 jsem tedy viděl bludy??
Mikulda
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1972
Registrován: 3-2006

Odesláno Úterý, 26. června 2012 - 09:37:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kecup: Asi ano. Nezapomínejte, že lidská paměť je obecně to nejméně spolehlivé záznamové médium.
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Arctia
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 570
Registrován: 6-2010

Odesláno Úterý, 26. června 2012 - 15:22:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hezke je to cenzurovane krovi vpravo za zady. :-)
Utúlien aurë...
Kecup
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1171
Registrován: 7-2009

Odesláno Úterý, 26. června 2012 - 19:13:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mikulda

Z čeho jste čerpal obrázek?? Neříkejte že je toto v předpisu D-D1 Návěstní předpisy pro důlní dráhy ?? Máte vydání D-D1 u sebe??
Zazaoffice
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1439
Registrován: 1-2009

Odesláno Úterý, 26. června 2012 - 21:26:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Arctia: Nějak jsem příspěvek nepochopil, prosím vysvětlit :-)
ICQ 245 788 650
http://www.modelyh0.webnode.cz
*Z
Híhou
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 573
Registrován: 9-2008

Odesláno Úterý, 26. června 2012 - 21:59:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mám dotaz ohledně seř. návěstidel vázaných na PZS ovládaná automaticky jízdou posunového dílu (opravdu, najde se to!). Může zde svítit bílá (při volném PÚ před Se) před uzavřením závor (funguje jako u vlaku)? Vycházím ze zajímavosti nacházející se na vlečce v Mělníku (závory s pozitivkou ovládané PN). Děkuji
My YOUTUBE Channel
jagg
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 11
Registrován: 5-2012
Odesláno Úterý, 26. června 2012 - 22:08:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jsem to blbě umístil, tak dávám aspoň odkaz...

https://www.k-report.net/presmerovani/?prispevek=2533800
Mikulda
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1974
Registrován: 3-2006

Odesláno Úterý, 26. června 2012 - 23:57:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Z čeho jste čerpal obrázek??
Proč, je tam něco špatně?

Máte vydání D-D1 u sebe??
Ne. Přeci jen se to zas tak často nemění jako ČSD/ČD/SŽDC D1.
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Arctia
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 571
Registrován: 6-2010

Odesláno Středa, 27. června 2012 - 00:05:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zaza: Otevri si Mikulduv link s predvesti. Otoc se doprava az za silnici k horkovodu (nebo co to je) a uvidis... :-)
Utúlien aurë...
Esicko
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.212.40.134
Odesláno Středa, 27. června 2012 - 14:04:39    Odkaz na tento příspěvek  

Mám dotaz ohledně seř. návěstidel vázaných na PZS ovládaná automaticky jízdou posunového dílu (opravdu, najde se to!). Může zde svítit bílá (při volném PÚ před Se) před uzavřením závor (funguje jako u vlaku)?

Na starších reléových zabezpečovacích zariadeniach sa automatické ovládanie PZZ pri posunových cestách robilo štandardne. V takej Turni nad Bodvou sú pred PZZ na zhlaví odchodové návestidlá a tesne pred PZZ sú ešte "Se". Pri obsadenej koľaji pred odchodovým návestidlom to má ešte takú vychytávku že ak postavím "Se" rozsvieti sa biela a väzbu na PZZ preberá odchodové návestidlo (biela na odchodovom až po uzavretí PZZ). Ak postavím pri obsadenej koľaji najprv odchodové, biela na ňom sa rozsvieti a závislosť na PZZ preberá "Se" tesne pred PZZ (biela na "Se" až po uzavretí PZZ). Pri voľnej koľaji pred odchodovým sa rozsvieti biela na oboch a činnosť PZZ nastane obsadením koľaje. Zrejme si niekto povedal, že tieto logické obvody sú ekonomicky náročné a tak sa od istého času projektuje uzavretie PZZ natvrdo bez ohľadu na približováky. Z môjho pohľadu výpravcu je to markantné zníženie komfortu obsluhy, pretože je potrebné citlivo zvažovať postavenie posunových ciest cez PZZ. Pri automatickej činnosti to človek postavil a mohol sa venovať ďalším činnostiam.
Zazaoffice
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1443
Registrován: 1-2009

Odesláno Středa, 27. června 2012 - 21:35:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Arctia: no jo, opravdu je tam cenzura. Co to může být? Chodec?
ICQ 245 788 650
http://www.modelyh0.webnode.cz
*Z
Rk_kn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2308
Registrován: 1-2005

Odesláno Středa, 27. června 2012 - 22:29:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Na AŽD 71 sme to mali tak , že sme mali 1 PZS na zhlaví. Po postavení posunovej cesty z riad. pultu v dop. kanc. sa najprv spustila výstraha na PZS , bez závor, (biela kontrolka činnosti PZS kmitala ) až po uplynutí výstražnej doby sa rozsvietil posun dovolený na trpazlíku Se návestidla, kontrolka svietila na bielo trvale.
Na tomto zhlaví je pomocné stavadlo ( trvalý stan. posun ) pri prevzatí obsluhy sa PZS spustili do výstrahy a tá trvala po celý čas až do času, ( bez ohľadu na postavení výmen ), kým ved. posunu neodovzdal obsluhu späť na ústr. stavadlo.
Qěcy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3748
Registrován: 9-2005
Odesláno Středa, 27. června 2012 - 22:39:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Žádná cenzura. To je vada skládání fotek. Když to protočíte dokola, najdete tam podobných fleků víc, nejlepší je ta nakouskovaná trolej a sloup. A když se skloníte dolů, tak tam uvidíte blbě vymazaný stín gůglauta.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Arctia
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 573
Registrován: 6-2010

Odesláno Čtvrtek, 28. června 2012 - 13:01:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zaza: Nic tam neni videt, ale patrne neco, co Google-blur automatu pripadalo jako oblicej nebo SPZ (a co ja vim, co jeste vsechno rozmazavaji). :-)

Q: Chyba skladani fotek dokonale kulata? Nakonec je to jedno, byl to jen "streetview vtip". :-)
Utúlien aurë...
Híhou
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 604
Registrován: 9-2008

Odesláno Pátek, 27. července 2012 - 16:40:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Velmi zajímavá předvěst je ve Štětí na mostu přes Labe (vlečka Papírny - Hněvice). Že by výjimka (něco jako v České Třebové)?

(Příspěvek byl editován uživatelem híhou.)
My YOUTUBE Channel
Mark21
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 318
Registrován: 9-2010

Odesláno Pátek, 03. srpna 2012 - 15:26:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pro oživení diskuze sem přihazuji menší galerii "mladoboleslavských" ESPček.






Medvěd.cz
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 873
Registrován: 4-2009

Odesláno Pátek, 03. srpna 2012 - 21:25:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dovolím si též "zaspamovat" a oživit.
Kdysi jste tu řešili jednosvětlová návěstidla na vlaštovkách nástupišť na Masaryčce.
Tuším se tu došlo k jakési signalisaci el předtápění, které bylo umístěno na šturcech a k tomu, že není foto.
Tak zde se panu Mahelovi podařilo to poslední zvěčnit. Hledejte vedle sběrače "Peršinga".
Umění žít spočívá v tom, umět se včas rozhodnout, na co se dřív vysrat...
Mark21
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 327
Registrován: 9-2010

Odesláno Středa, 08. srpna 2012 - 20:28:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Měl bych opět menší dotaz. Zajímal by mě nějaký přesnější vývoj návěstidel v žst. Litice nad Orlicí. Původně zde byly tak jako jinde na trati 021 mechaniky. Pak podle některých údajů snad zde mělo dojít tak jako v Žamberku k instalaci elektrodynamiky s vložáky (náv. vzoru ESP). Zařízení prý ale spuštěno nebylo. Z pár fotek usuzuji, že vložáky byly nahrazeny ruskými odjezdovkami a vjezdy i předvěsti zůstaly. Za AŽD 70 byly vyměněny ve dvou etapách (1990-1995) včetně původního stav. přístroje a zrušení dopr. služby na stavědle č.2. Bohužel ale jsem narazil na problém, že základy vjezdů a předvěstí odpovídají vzoru SSSR. Udivuje mě totiž to, že by zde byly rusáci na vjezdech jenom 15 let.

PS. Rozmezí 15 let jsem určil podle fotky z roku 1975 a údaje výměny za AŽD70 z roku 1990
Paul2no
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 584
Registrován: 11-2009
Odesláno Čtvrtek, 09. srpna 2012 - 16:38:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zdrvím, měl bych dotaz, k čemu slouží ta věc na fotce? Vděno ve stanici Ostrava Kunčice.

http://www.youtube.com/paul2no
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5733
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 09. srpna 2012 - 19:08:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ta věc na fotce říká vlakové četě, že je postaveno a má smysl mávat souhlas s odjezdem.
Híhou
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 626
Registrován: 9-2008

Odesláno Čtvrtek, 09. srpna 2012 - 19:09:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Paul2no: Vypravovací návěstidlo, podobně jako na ostravském hlaváči. Pokud je postaveno odjezdové/cestové návěstidlo, tak se tato lucerna bíle rožne. Původně to bylo pro informaci peroňákům, teď pro vlakové čety a fíry.
My YOUTUBE Channel
persink
Neregistrovaný host
Odeslán z: 217.77.165.45
Odesláno Pondělí, 13. srpna 2012 - 20:07:23    Odkaz na tento příspěvek  

Dik Markovi21 za fotky z MB. Mimochodem na predvestech od MB-Debre je zajimavost ze navest vystraha a navest ocekavejte rychlost 40 km/h neni tvorena jednou svitilnou ale dvema. Tedy pri zmene navesti se prepne na dolni zlutou (ale ted si nejsem jisty jestli je to ta spodni). V podstate jsou tam 2 zluta svetla. Jedno sviti, druhe blika
Mark21
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 337
Registrován: 9-2010

Odesláno Středa, 15. srpna 2012 - 21:30:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Persink Je to ta horní svítilna. Škoda je jen to, že skoro všechny (kromě PřML, ML a S) ESP návěstidla přišla o původní stínítka.
Mahel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1162
Registrován: 6-2004
Odesláno Pátek, 17. srpna 2012 - 07:30:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Medvěd:
Dnes ráno jsem šel přes Masaryčku a to jednosvětlové návěstidlo u 1. koleje, na rohu budovy u pošty, je pořád na svém místě.
Sonic
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 640
Registrován: 11-2006
Odesláno Sobota, 18. srpna 2012 - 00:47:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nevíte někdo, jestli jsou tohle všechno (viz fotky níže) návěstidla vzor AŽD 70, nebo jestli ta novější (kulatý štítek, plastová) nemají jiné označení (varianty nebo podtypu)? Případně, od/do jakého roku se jednotlivé varianty vyráběly?

Moje velmi hrubá představa je následující (podle fotek zleva): 1. je rámcově 70. léta, 2. je 80. léta + začátek 90. let, a 3. je pozdní 90. léta + 21. století ...

(Příspěvek byl editován uživatelem Sonic.)
Lokel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 23
Registrován: 6-2012
Odesláno Sobota, 18. srpna 2012 - 09:21:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Všechno to jsou návěstidla systému AŽD 70 a varianty jsou prakticky rozlišeny číslem typu a výkresu jednotlivých dílů, protože tenhle systém je stavebnice.
Koudy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3890
Registrován: 3-2004

Odesláno Sobota, 18. srpna 2012 - 16:35:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pro zajímavost jedna přerostlá ranžírka z ČB:

"Svět na to nebyl připraven, prostě to příliš předběhlo svou dobu. Ale stejné zákony nakonec zvítězí a budou slavit triumfální úspěch."
Nikola Tesla
22Michal
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.13.123.3
Odesláno Sobota, 18. srpna 2012 - 17:18:18    Odkaz na tento příspěvek  

Koudy- ha, to je zajímavé. Přiznávám, že vůbec netuším, na co je tam tolik pozic. Tři jsou neobsazené? Kde je bílá?
Díky.
Lokel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 24
Registrován: 6-2012
Odesláno Sobota, 18. srpna 2012 - 17:24:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

22Michal: V budoucnu se z něj udělá hlavní návěstidlo a bílá bude nad modrou, tj. předposlední jako u pořadí světel hl. návěstidel. Ušetří se tím bourání a stavba návěstidla.
Tajemný_em
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2312
Registrován: 5-2002

Odesláno Sobota, 18. srpna 2012 - 23:23:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Když se přestavovalo Ústí hlavní, byl nový vjezďák od Prahy zpočátku taky jen ranžírkou (ba dokonce měl i pruhy). Mezi Prahou a Budějkami jsem to viděl taky (Olbramovice?). A obdobně třeba při přestavbě Hněvic byl původní 5lampový vjezďák od elektrárny Mělník dočasně degradován na předvěst. A dočasná pětilampová předvěst se objevila i na Ervěnickém koridoru, když se konečně přestal propadat a dělaly se definitivní koleje.
Spolehlivý prostředek ke snížení nehodovosti na našich silnicích? Fyzické tresty pro narušitele předpisů! Pokuty a nesmyslné body to nevyřeší...
Koudy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3894
Registrován: 3-2004

Odesláno Neděle, 19. srpna 2012 - 13:18:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tajemný_em: Ano, při přestavbě Olbra se z dopravní koleje stal krátký šturc a odjezd byl upraven v provizorce na ranžírku. Zde je ona konverze:

"Svět na to nebyl připraven, prostě to příliš předběhlo svou dobu. Ale stejné zákony nakonec zvítězí a budou slavit triumfální úspěch."
Nikola Tesla
22Michal
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.13.123.3
Odesláno Pondělí, 20. srpna 2012 - 17:04:27    Odkaz na tento příspěvek  

Lokel- díky za vysvětlení, tahle možnost mě nenapadla. I když- bourat by se to snad nemuselo, když jsou návěstidla AŽD stavebnicového typu, ne?

Jinak bych měl jednu laickou otázku- když se přepálí žárovka v zeleném světle na vjezdovém návěstidle, tak už jde jezdit jen na přivolávačku? Nebo se může fungovat i tak, že postavím vždy pouze vjezd (horní žlutá), potom samostatně odjezd a nebudu stavět celou vlakovou cestu durch?
Doufám že je to napsáno pochopitelně a není to úplná blbost.
Díky
Sonic
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 644
Registrován: 11-2006
Odesláno Pondělí, 20. srpna 2012 - 17:23:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Lokel: ad varianty AŽD 70: Aha, díky. A nezaváděly se jednotlivé díly ve skupinách odpovídajících těm variantám? Jestli by se ta varianta nedala určit třeba právě rokem zavedení skupiny dílů (abych nemusel vědět všechna typová čísla všech možných dílů), nebo to fungovalo tak, že tu přisel nový typ stínítka, tu nový typ svítilny, apod.?

22Michal: Běžné zapojení bývá takové, že při přepálení vlákna žárovky se automaticky vybere více omezující návěstní znak, tj. při přepálení zelené se automaticky rozsvítí horní žlutá (u SZZ to bývá řešeno na dost nízké úrovni, přímo v obvodu zapínání a kontroly návěstních žárovek). Tedy v této situaci není třeba stavět cesty nijak komplikovaně (samozřejmě až na přepálení červené).
22Michal
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.13.123.3
Odesláno Pondělí, 20. srpna 2012 - 17:38:02    Odkaz na tento příspěvek  

Sonic- dík za odpověď. Ještě teda doplňující dotaz- když chci postavit průjezd nebo vlak zastavuje ve stanici a nekřižuje, tudíž se může postavit cesta durch a bude přerušená zelená ve vjezdovém návěstidle, tak bude svítit horní žlutá a na příslušném odjezdovém zelená (ve zjednodušené soustavě)?
Díky
Koudy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3902
Registrován: 3-2004

Odesláno Pondělí, 20. srpna 2012 - 18:30:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

tak bude svítit horní žlutá a na příslušném odjezdovém zelená

Ano.

bourat by se to snad nemuselo, když jsou návěstidla AŽD stavebnicového typu, ne?

Jsou, ale na stavbu se vozí kompletní z výrobního/zásobovacího závodu dle objednávky. Takhle by se muselo stejně odpojit, sundat z patky, protahat stožárem kabely pro další svítilny apod.... Znova vztyčit, připojit. Trocha nepraktické, co?
"Svět na to nebyl připraven, prostě to příliš předběhlo svou dobu. Ale stejné zákony nakonec zvítězí a budou slavit triumfální úspěch."
Nikola Tesla
22Michal
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.13.123.3
Odesláno Pondělí, 20. srpna 2012 - 18:57:38    Odkaz na tento příspěvek  

Koudy- díky.
No, ty kabely by snad už mohly být protaženy, ne? A pak by stačilo posunout spodní třmen po sloupu dolů, vyměnit horní držák a přidat další světla.
Teda ne že bych někomu do toho chtěl kecat, asi mě hlavně zarazilo to slovíčko "bourat", to si představuji i vykopání patky ze země.
Ještě jednou díky za osvětu
Koudy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3903
Registrován: 3-2004

Odesláno Pondělí, 20. srpna 2012 - 20:46:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Takhle jen vyměním modrou čočku za žlutou, označovací štítek a pás a je v podstatě hotovo.
V "bourání" by patka zůstala.
"Svět na to nebyl připraven, prostě to příliš předběhlo svou dobu. Ale stejné zákony nakonec zvítězí a budou slavit triumfální úspěch."
Nikola Tesla
Kecup
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1251
Registrován: 7-2009

Odesláno Úterý, 21. srpna 2012 - 07:57:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

22Michal

Ono se spodním ramenem se moc dolů jít nedá. Je dána minimální výška spodního světla u stožárového návěstidla. A představa montovat další svítilny na dokonale omezeném prostoru je špatná. Už jen za údržby na návěstidle je kolikrát nouze o prostor na materiál. A do toho ještě montovat další buňky? Nn, děkuji.

Úprava vnitřních filtrů je rychlejší a méně namáhavá.
PC
Neregistrovaný host
Odeslán z: 84.15.131.66
Odesláno Čtvrtek, 23. srpna 2012 - 13:35:06    Odkaz na tento příspěvek  

jedna nová třísvětelná ruská seřaďovačka s led svítilnami
Pavlík
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2296
Registrován: 5-2005

Odesláno Sobota, 25. srpna 2012 - 22:06:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

PC: kde to je?
Poslouchám Kiss Publikum