K-report
 

Archiv do 20. listopadu 2009  

Diskuse K-report » Archiv 2009 » Železnice » Parní lokomotivy » Archiv do 20. listopadu 2009 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
ČmoudČmoudik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 868
Registrován: 7-2005

Odesláno Čtvrtek, 19. listopadu 2009 - 11:49:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

jk bez registrace: jo jo, tak nějak to bude...
Deka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1211
Registrován: 11-2004

Odesláno Čtvrtek, 19. listopadu 2009 - 12:46:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Milanklewar: Víte, mě je úplně ukradený, jak se kdo kolem jaký mašiny cejtí(te) nebo necejtí(te), už řečené kvůli něčímu outlocitu a pokřivený páteří brát zpět nehodlám, to pláčete na špatném hrobě.

(Příspěvek byl editován uživatelem DeKa.)
...a ještě měl tu drzost říct mi ty py*o ty semnou nikam nepojedeš. Co to máte za řidiče??? ----
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2527
Registrován: 5-2002
Odesláno Čtvrtek, 19. listopadu 2009 - 12:48:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No právě - na akcích typu Mikulášský vlak a Dětský den nemají mašiny upravené do stalinských let co dělat. Leda, že by to byla zpráva cestující veřejnosti, že dráha žije pořád v těch 50. letech, to pak jo. Běžný vozový park je přece skoro stejně starý.

(Hlavně, že tady mažete nesouhlasné příspěvky. Jen tak dál.)
Johny11
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1092
Registrován: 5-2002
Odesláno Čtvrtek, 19. listopadu 2009 - 14:31:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Union pacific 10: Trochu demagogie, ne? To mikádo je focené ve Velenicích po opravě s určením pro NTM. Tudíž nemá hvězdu, protože 3O. léta...
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2529
Registrován: 5-2002
Odesláno Čtvrtek, 19. listopadu 2009 - 14:58:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kdy mělo historicky to zelené mikádo červenou hvězdu (s žlutým lemováním)?
Dobi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 839
Registrován: 10-2008

Odesláno Čtvrtek, 19. listopadu 2009 - 14:59:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Deka:Nejsi tak trošku mimo,kvůli osobním výjevům nazývat lidi jako zmrdstvo?,jak říká Milanklewar:mohl by si to někdo brát osobně a mě to třeba sere,protože nejsem žádný zmrd,tak se vzpamatuj
www.rlz.bilysklep.cz - Rajnochovická lesní železnice
433.002 - nejkrásnější lokomotiva
Raquac
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 281
Registrován: 12-2007
Odesláno Čtvrtek, 19. listopadu 2009 - 16:48:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dobi: Nechci obhajovat konkretni formulace Deky, ale polozim Ti otazku - co si budes myslet a rikat o "symbolu moci pracujiciho lidu" na masine, ktery byl dosazen zcela dobrovolne bez jakehokoliv natlaku 20 let po listopadu, kdyz tentyz symbol s tim samym vyznamem byl nad lagrem kde Ti umrel tata a meli ho na cepicich svine ktery ho predtim pri vyslechu mucili a zmrzacili. Zkus o tom premyslet.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 604
Registrován: 2-2009
Odesláno Čtvrtek, 19. listopadu 2009 - 18:16:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

červenou hvězdu má i Heineken.
Borovička- trochu mimo a trochu negramotný, co ? Viz Modřaňák 244.
Pomůcka- pokud nejste postižen i fyzicky tak na rukách a nohách máte suma sumárum 20 výčnělků, kterým se říká prsty.
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2530
Registrován: 5-2002
Odesláno Čtvrtek, 19. listopadu 2009 - 20:05:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad nudle2 - negramotnej v historii je asi někdo jinej. Ty mašiny rozhodně nepropagují Heineken. Blbce bych dělal z jinejch. Historická věrnost těch hvězd je nulová, zvlášť v kontextu dalšího historického vzhledu - nemají ani náhodou vzhled z vašeho svatého roku 1951.
262
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.103.239.89
Odesláno Čtvrtek, 19. listopadu 2009 - 20:15:16    Odkaz na tento příspěvek  

Dobi:Matějovi to sekne.Je to kus.Radost pohledět a jeho jízda,to je koncert.Doufám,že se tedy toho 4.12 proběhne a provětrá soukolí "mladé".

Kremák z Olmíku bude do kopců taky dobrý.Dost tam uveze,takže bude i dost zabírat.Jen by to chtělo sníh alespoň nahoře...

ČmoudČmoudík:Nejspíše ano.No a kdy pojede "mercedeska" se symbolem?Již tomu,pokud vím jednou tak bylo.Tehdy jelo i Mikádo.Chlapi ale říkali,že nějak tu hvězdu nemá rádo...byly prý potíže s kompresorem....ale to je čistě shoda náhod.To je jakoby bylo špatný uhlí a mašina netáhla...také blbost.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 606
Registrován: 2-2009
Odesláno Čtvrtek, 19. listopadu 2009 - 20:33:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Borovička -opravdu ??? Já ji zažil, alespoň valnou část. Jak jste na tom Vy ,mistře ?
A znovu se projevuje dislexie.....
Dobi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 840
Registrován: 10-2008

Odesláno Čtvrtek, 19. listopadu 2009 - 21:14:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

262:Díky za Matěje

Hvězda u Matěje určitě není z důvodu propagace komunismu,to v žádném případě NE,ale bez ní už je Matěj na dýmnici takový prázdný...
www.rlz.bilysklep.cz - Rajnochovická lesní železnice
433.002 - nejkrásnější lokomotiva
Swariner
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 91
Registrován: 8-2007
Odesláno Čtvrtek, 19. listopadu 2009 - 21:30:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Matěj je krasavec a všem zainteresovaným patří můj obdiv, ale mít na čumáku takové sviňstvo a ještě tím vozit s úsměvem děti je nevkus nevkusnej, to se na mě nezlobějí. Historickou autentičnost si v tomto případě vetkněte za klobouk. Já vám do toho nevlezu (i když to mám blízko), to by mě musel táta s paní Hanbou kolektivně nafackovat a děda by mě chodil do snů strašit. Sorry.
Kako bih se ja rado provozao tim cudom...
Swariner
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 92
Registrován: 8-2007
Odesláno Čtvrtek, 19. listopadu 2009 - 21:46:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ale bez ní už je Matěj na dýmnici takový prázdný... no, to je vskutku propracovaná argumentace. Ach jo. Ta mašina a koneckonců i ta hvězda za to nemůžou, ale prostě je to jednou symbol něčeho, co mnoha lidem zničilo život a tak se reakcím nemůžete divit. Je mi jasný, že tím nic nechcete propagovat (to by už bylo fakt napováženou, nemyslíte?), přesto Vaši argumentaci "pro" považuji za slabou a zástupnou.
Kako bih se ja rado provozao tim cudom...
Deka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1212
Registrován: 11-2004

Odesláno Čtvrtek, 19. listopadu 2009 - 22:13:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dobi: Nemám z čeho se vzpamatovávat. Spíš tak ty.
...a ještě měl tu drzost říct mi ty py*o ty semnou nikam nepojedeš. Co to máte za řidiče??? ----
ČmoudČmoudik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 869
Registrován: 7-2005

Odesláno Čtvrtek, 19. listopadu 2009 - 22:18:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

262: Ne neee,tyto symboly na "mercedesce" nemají co dělat a proto tam nejsou a doufám,že už niky nebudou. V tom jsme všichni od mašiny naštěstí zajedno.
A trofnu si tvrdit, že albík je možná jediný nebo jedna z hodně mála provozních mašin, která nikdy nevozila žádný předvolební vlak pro žádnou stranu. Prostě to politikaření se k čoudám nehodí a všichni vědí proč..

(Příspěvek byl editován uživatelem ČmoudČmoudik.)
Deka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1213
Registrován: 11-2004

Odesláno Čtvrtek, 19. listopadu 2009 - 22:21:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dobi: Aby se vám ta dýmnice nezdála tak prázdná, zkuste se inspirovat jinde:
:-)
...a ještě měl tu drzost říct mi ty py*o ty semnou nikam nepojedeš. Co to máte za řidiče??? ----
5560359
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 70
Registrován: 12-2007
Odesláno Čtvrtek, 19. listopadu 2009 - 22:51:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Deka,hlavně klid,už jedou!!!
Deka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1214
Registrován: 11-2004

Odesláno Čtvrtek, 19. listopadu 2009 - 23:04:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

5560359: To jsem nechtěl. Bude Dobi v pořádku?
...a ještě měl tu drzost říct mi ty py*o ty semnou nikam nepojedeš. Co to máte za řidiče??? ----
Saxiradim
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 775
Registrován: 11-2005

Odesláno Pátek, 20. listopadu 2009 - 05:32:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Než si budete odporovat/zastávat rudých hvězd, podívejte se na dobové fotografie v některém dobovém tisku či knížce...
Myslím tím barevný železničář, toulky s párou a pod... Nechť tam každý najde svoji odpověď i s časovým údajem. A každý má svoji obhajobu.

A k symbolům minulosti - to někteří - viz Raquac - chcete tento symbol vymazat ze světa světoucího...??? Cítím s Vámi, něco podobného se naší rodině kdysi také stalo. Ale věřte, hvězda (jako symbol) za to nemůže, za to můžou lidé, kteří do jisté doby třeba vyznávali hvězdu a po jednom večeru vaznávají holubici či růže...
Nebo jako necháte teď všechny růže, holuby a třešně a nakonec i čtyřlístky smést z povrchu zemského...
To asi né, spíš hledejte vinu v lidech a tam si své výlevy/problémy pak řešte.

A těm, co to pochopili přeji při nějaké akci co nejvíce realné historické věrnosti...
Každý nemůže být nejlepší, ale my se o to snažíme.... www.saxi.cz


VÝTOPNA ZDICE - Muzeum se letos ubralo již k zimnímu spánku - nejbližší otevření bude o víkendu 3.a 4.dubence 2010 -
jk bez registrace
Neregistrovaný host
Odeslán z: 193.85.172.38
Odesláno Pátek, 20. listopadu 2009 - 08:00:36    Odkaz na tento příspěvek  

Nikdo nechce hvězdu vymazávat - při některých příležitostech tam patří. Jde jen o to vzít rozum do hrsti a nemít ji tam za každou cenu, vždy a na věčné časy.
Reálná historická věrnost - je rok 2009, parní jízdy vypadají tak, jak vypadají (v dobrém i ve zlém) a na většině z nich hvězda žádné historické věrnosti nepomůže.
Dobi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 841
Registrován: 10-2008

Odesláno Pátek, 20. listopadu 2009 - 08:09:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Deka:Nevím proč bych neměl...Jako nějaký rýpalista mě nerozhodí,to se zase neboj
www.rlz.bilysklep.cz - Rajnochovická lesní železnice
433.002 - nejkrásnější lokomotiva
262
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.103.239.89
Odesláno Pátek, 20. listopadu 2009 - 08:27:34    Odkaz na tento příspěvek  

Se rozvýřila zase hladina jaká je to kravina.Nikdo nic nepropaguje různými symboly.Jak by vypadala vojenská technika,která coby německá byvá předváděná veřejnosti bez symbolů?
Také ve filmech se nic nepropaguje.Byla taková doba.Nic víc nic míň.
jk bez registrace
Neregistrovaný host
Odeslán z: 193.85.172.38
Odesláno Pátek, 20. listopadu 2009 - 08:43:57    Odkaz na tento příspěvek  

262: Zbraně od politiky oddělit dost dobře nelze (viz Clausewitz). U lokomotiv jsou tyto symboly dnes ve většině případů zbytečné.
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2532
Registrován: 5-2002
Odesláno Pátek, 20. listopadu 2009 - 09:09:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hlavně se ty hvězdy lepí čím dál častěji a je to už jako dogma. Něco jako když ČT v Zemanovi potřebovala "historický" vlak a tak objednali nějakou co nejstarší čoudu, co byla v Praze (434.2) leč s tehdy nejmodernějšími vozy B (a rok 1956 je tam bez megahvězdy, asi si rudí filmaři neprostudovali drážní předpisy).
JaKS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.238.96
Odesláno Pátek, 20. listopadu 2009 - 09:26:39    Odkaz na tento příspěvek  

Vypadá Matěj opravdu tak špatně, když nemá na dýmnici ten červenej puchejř ?
Většina loko na mých fotkách ho nemá, a vůbec mi tam nechybí. Období puchejřů na chvíli přerušilo kolo s národní trikolórou, později se muselo začernit. Když se opět dávaly puchejře na dýmnici, bývaly obvykle menší, než má Matěj, a už vůbec nezářily rudě. Stačilo ho natřít válcákem a pak nepucovat, brzy dostal stejný barevný odstín, jako měla dýmnice. Pucovalo se jen kolo uzávěru dýmnice. A ten se někdy ještě natřel odlišnou barvou, aby ten puchejř zakryl. Předpis PTPŽ z roku 1967 sice nařizuje hvězdu, ale nepíše se v něm, že by loko bez hvězdy nesměla vyjet. Tehdy ale byla doba „národního obrození“, takže asi část starého předpisu odtud vypustili.
Bdlm
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 450
Registrován: 3-2007

Odesláno Pátek, 20. listopadu 2009 - 09:32:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A co řada M131.1 ?
JaKS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.238.96
Odesláno Pátek, 20. listopadu 2009 - 09:39:28    Odkaz na tento příspěvek  

Ukázka vzhledu strojů 433.0 v letech 1969 až 1975.

Ropnroll
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 201
Registrován: 10-2008
Odesláno Pátek, 20. listopadu 2009 - 09:44:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

JaKS:to JE krása !! -to je prostě souhvězdí quality.
Bdlm
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 451
Registrován: 3-2007

Odesláno Pátek, 20. listopadu 2009 - 10:17:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

JaKS Taky mám fotky s řadou 433,ale většinou s hvězdou. A teď babo raď.
JaKS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.238.96
Odesláno Pátek, 20. listopadu 2009 - 10:19:15    Odkaz na tento příspěvek  

Do okupace zbývají ještě 4 měsíce a liberecká mašina ujíždí do Prahy bez hvězdy, co tomu asi řeknou soudruzi v Praze ?
Obvykle se píše, že hvězdy z mašin opadaly v den okupace 21.8.1968, ale v Sudetech to "padání hvězd" začalo o trochu dříve.
Bdlm
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 452
Registrován: 3-2007

Odesláno Pátek, 20. listopadu 2009 - 10:38:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A zase se vracely po roce 71.
jk bez registrace
Neregistrovaný host
Odeslán z: 193.85.172.38
Odesláno Pátek, 20. listopadu 2009 - 10:47:33    Odkaz na tento příspěvek  

Bdlm: S dovolením odkaz:
http://www.zelpage.cz/fotogalerie/big/433085.jpg
Liberec, srpen 1978, vrcholící normalizace...
Ale podle mě to není zas tak podstatné, kdy tu "věc" stroje měly a kdy ne. Není nezbytně nutné, aby ji měly vždy a všude dnes.
Kovářmirek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 867
Registrován: 3-2006

Odesláno Pátek, 20. listopadu 2009 - 11:02:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Se vám divím, že vás to tak míchá.Byl jsem na strojích na konci parního provozu, některý mašiny hvězdu na dýmnici měly, některý ne ale nikdo to nějak extra neřešil.Ať byl pátek nebo svátek, bylo spousta důležitějších věcí kolem stroje než to jestli máme či nemáme kus plechu navíc na dýmnici či chajdě.To bylo podružný.Většinu mašin mám ale ve vzpomínkách ohvězděnou.Podle mého, kdo chce ať si tam hvězdu dá, kdo ne, toho nikdo nenutí, stejně jako by neměl nikdo nutit partu která má hvězdu na dýmárně aby ji ausgerechnet sundali. To není o propagaci ohvězděný partaje, to je spíš o tom že lidi to tak nějak mají spolu spojený.Spojený s dobou kdy parní mašiny jezdily normálně a běžně.
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2534
Registrován: 5-2002
Odesláno Pátek, 20. listopadu 2009 - 11:43:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kovařmírek: byl pátek nebo svátek, bylo spousta důležitějších věcí kolem stroje než to jestli máme či nemáme kus plechu navíc na dýmnici či chajdě. - á pan soudruh už si nepamatuje...
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 607
Registrován: 2-2009
Odesláno Pátek, 20. listopadu 2009 - 12:30:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

JaKS- souhlas se vším.
Borovička- vůl zůstane volem i kdyby ho pozlatili.
Kovářmirek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 868
Registrován: 3-2006

Odesláno Pátek, 20. listopadu 2009 - 13:50:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad jalovcová: ale jo,ještě trochu pamatuju, proto to taky píšu.Ten předpis že mašina bez hvězdy nesmí za hranice depa (dokonce v tom stálo že lokomotiva bez hvězdy je neschopná) sice byl v platnosti, ale už se na něj moc nekoukalo a strojmistři měli dost svý jiný práce než jen čučet po tom jestli není náhodou hvězda našišato či nechybí-li vůbec.Když jsem byl na stroji s hvězdou, pucoval jsem ji jako celou mašinu, byla to součást stroje.Když tam nebyla, holt jsem musel vzít trochu válcáku a trochu OD3 a pucovat dýmniční dvířka, proti čemuž pucování hvězdy pucvolí s petrákem bylo jednodušší .A jetli tě to potěší, tak si snad dám na mikulášky na dvířka místo malý hvězdy třeba namalovanou mikulášskou berlu
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2536
Registrován: 5-2002
Odesláno Pátek, 20. listopadu 2009 - 14:30:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

mad_nudle2 - Vůl jste s odpuštěním bohužel v tomto případě akorát vy...
Vodipe
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 36
Registrován: 10-2009
Odesláno Pátek, 20. listopadu 2009 - 15:27:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ještě něco z youtube k 498.104:http://www.youtube.com/watch?v=6R_6vRYigGo
Kuřil_p
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 95
Registrován: 9-2009
Odesláno Pátek, 20. listopadu 2009 - 16:06:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Předevčírem jsem chtěl začít dělat 3D model parní lokomotivy 476.0. Výsledek měl být podobný litevkám nebo papouškům, co jsem již dělal. Úplně jsem zapomněl, že lokomotiva je tím rudým nátěrem a tou nezbytnou ozdobnou hvězdou symbolem tehdejší moci. Lokomotiva sice byla objednána před rokem 1948, ale o její účelné výzdobě již rozhodovali soudruzi. Lokomotiva tedy v podobě po vyrobení je komunistickým nevkusem. Co se dá dělat. Takový model bych tedy dělat nechtěl. Již krátce po revoluci jsem se přestal zajímat o lokomotivy ČSD. Proč se zabývat něčím, co bylo vyrobeno v tak pokřivených dobách. Po pár letech jsem se k tomu vrátil. Přeci jen jsou to pěkná vozidla. Omlouvám se za zbytečný příspěvek, ale někdy má člověk chuť na tu železnici zanevřít. Z větší části byla u nás ovlivňována politikou.

Vpravo je psaná poznámka pana Ing. Mareše.
JaKS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.238.96
Odesláno Pátek, 20. listopadu 2009 - 17:23:57    Odkaz na tento příspěvek  

Jak správně píše Bdlm,po roce 71 hvězdy začaly přibývat - a to od východu. Někde byly malé, někde větší, a s tím jejich leštěním to záleželo na tom, jak moc aktivní soudruh na ní jezdil. Zde je obrázků z poloviny 70.tých let.

JaKS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.238.96
Odesláno Pátek, 20. listopadu 2009 - 17:26:09    Odkaz na tento příspěvek  

U moderních trakcí byly hvězdy skoro miniaturní, proti těm na Bobinách z let 50.tých.
Pjp
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2717
Registrován: 12-2005
Odesláno Pátek, 20. listopadu 2009 - 17:34:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ano, ale az na natery motorovych vozu s "vhodne" doby (M131.1, M262.0, ...) ...
Pavel
Kuřil_p
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 96
Registrován: 9-2009
Odesláno Pátek, 20. listopadu 2009 - 17:49:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

O tom, jaké lokomotivy zde mohly jezdit, kdyby se některé myšlenky tehdy realizovaly po únoru 1948.
Lakro
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 684
Registrován: 8-2006

Odesláno Pátek, 20. listopadu 2009 - 17:58:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

JaKS- hezký fota a mám malý soukromý dotaz.Nenašly by se ve Vaší fotogalerii fota dalších Chomutovských štokrů?Když tak na mou meilovou adresu ,předem děkuju.(myslím 556.421,449,452 ale i 424),ta barevná je krásná.
Jinak co se týká hvězd, když byla velká přez celou dýmnici ,bylo to takový přeplácaný, nehezký. Mě jako topiče spíš zajímalo ,jak je mašinka vyzbrojená, jak vaří, jestli moc neodmazává a taky, kdo semnou jede jako fíra.Ostatní mi bylo celkem fuk.
JaKS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.238.96
Odesláno Pátek, 20. listopadu 2009 - 18:19:28    Odkaz na tento příspěvek  

Pjp - o které M vozy se jedná ?
Ani v ŽOS Šumperk to s tou velikostí hvězd nepřeháněli, v 70.tých i 80.tých letech malovali pořád sotva čtvrtinové, proti těm z let 60.tých.
A taky bývaly i hliníkové odlitky, jako na páře, viz SP 8-72.
Pjp
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2718
Registrován: 12-2005
Odesláno Pátek, 20. listopadu 2009 - 18:22:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vsak jsem je napsal, je fakt, ze jine fotky s let 60tych nez vyse uvedenych M vozu si nevybavuji, ale i tak.
Pavel
JaKS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.238.96
Odesláno Pátek, 20. listopadu 2009 - 18:31:05    Odkaz na tento příspěvek  

Pjp - zde jsou dvě M 262.0 v roce 1973, a obě mají hvězdu maličkou.
Pjp
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2719
Registrován: 12-2005
Odesláno Pátek, 20. listopadu 2009 - 18:32:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A ?
Pavel
JaKS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.238.96
Odesláno Pátek, 20. listopadu 2009 - 18:37:49    Odkaz na tento příspěvek  

Myslím, že téma hvězd je asi vyčerpáno, jen by mne zajímalo, jak by se příslušné orgány chovaly, kdyby třeba na Mikulášskou jízdu vyjela mašina vyzdobená tím druhým symbolem totality, s ptákem na budce,co drží v pařátech ten symbol, aby byla zachována "historická věrnost" ?
Pjp
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2720
Registrován: 12-2005
Odesláno Pátek, 20. listopadu 2009 - 18:51:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jsem sklerotik, zapomnel jsem na M230.5 + M240.0
http://www.prototypy.cz/rady/820/obr/M2305001d.jpg
http://www.prototypy.cz/rady/820/obr/M2305001a.jpg
M262.0 tam jeste nema, ale bylo to podobne a mam podezreni, ze i v pripade ostatnich rad MV v teto dobe ...
Pavel
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2537
Registrován: 5-2002
Odesláno Pátek, 20. listopadu 2009 - 19:18:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Také si myslím, že téma megahvězd bylo vyčerpáno, protože doupřesněno a oddémonizováno. 70. a 80. léta vlastně ani nee, konec 60. už moc ne. A ty motoráky tam mají tu megahvězdu jen namalovanou - to je rozdíl od parních lokomotiv a nakonec v těch pozdějších letech v době minihvězd i rozdíl od dalších trakcí.

Takže modeláří 1:1 - věrně není jen podle nějakého papírového předpisu, který se plně nedodržoval. A to politické pozadí nebagatelizujte, bylo podstatné. A fíra, co sloužil na páře, měl i v tom 1968 roce už věk a dost rozumu, aby tu neblafoval.
Zaple
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 13
Registrován: 9-2006
Odesláno Pátek, 20. listopadu 2009 - 19:43:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

zdravím, neměl by někdo fotky 524.13? dík moc
Bohumír Golda
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.71.135.163
Odesláno Pátek, 20. listopadu 2009 - 19:46:28    Odkaz na tento příspěvek  

Pro pana Kuřila
Lokomotivy 476.0 rozhodně nebyly designérským paskvilem.
Celou vizuální podobu včetně kaligrafického emblému ČSD na usměrňovacích plechách navrhl Vilém Kreibich, stejně jako dal podobu lokomotivám 498.0 a základním liniím 475.1.
Kreibich se inspiroval mimo jiné i tvaroslovím amerických lokomotiv (zvýšené ochozy, protažená linka ochozu ve formě pruhu přes tendr, umístění kompresoru ve středu ochozu apod.)
Je škoda, že design lokomotiv třetí generace jako plánované 569.0 nebo 499.0 a dalších zůstal pouze ve formě skic a návrhů.
To by možná byl námět na vytvoření 3D modelů, mimochodem bylo by skvělé moci je použít do připravované monografie o Kreibichovi, která snad již na jaře spatří světlo světa.
Na závěr jen ještě malá poznámka.
Téměř veškerý sovětský design kopíroval až otrocky ten americký ( viz. Volhy-Carevny apod.)
No a ta hvězda, holt obraz doby, stejně jako u A. Spera zalomené skoby a jaký to byl jinak architekt).
A jaště jeden fakt, Kreibich byl posléze u bolševického ksindla v nemilosti.
Neexistuje jediný obraz nebo skica, kde by byla lokomotiva opatřená hvězdou.....
ČmoudČmoudik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 870
Registrován: 7-2005

Odesláno Pátek, 20. listopadu 2009 - 20:04:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ahoj Bohouši, tak jest. Tvá slova nech vytesána do kamene....
No a na závěr jeden rok 1966... autor pro mě neznámý,rád doplním,když mě napíšete, kdo to fotil...

zapoměl jsem.. 475.113 v Brně

(Příspěvek byl editován uživatelem ČmoudČmoudik.)
čtenář
Neregistrovaný host
Odeslán z: 94.113.73.46
Odesláno Pátek, 20. listopadu 2009 - 20:20:52    Odkaz na tento příspěvek  

Kuřil: Nepřipadá mně že by se 476.0 mohla nazvat vzhledovým paskvilem. To by se mohlo tvrdit i o ostatních strojích vyráběných v těchto letech. O kolik se vzhledově rozchází s posledními dodávkami 475.1, nebo nebížila se vzhledově k amerikanizmu? Pokud by měla být po vzoru sovětských strojů, tak mně na ní chybí např. zábradlí, uspořádání armatůr apod. Umístěním kompresoru byla vyřešena záležitost přístupu vzhledem k možným opravám a pokud vím vycházelo se při této změně z požadavku ČSD-provoz/dílna. Stejně tak se domnívám, že prohlásit, že soudruzi rozhodovali je nesprávné. V jakém koliv kolektivu konstruktérů, provozních a dílenských zaměstnanců ČSD bylo mnoho lidí, kteří své řemeslo znali a nebyli soudruhy.
Zjirsa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 103
Registrován: 12-2007
Odesláno Pátek, 20. listopadu 2009 - 20:34:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dobrý večer, když se podíváte vlevo, tak na motoráku je poměrně velká hvězda a s ní jsme ho přivezli k nám domů.
JaKS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.238.96
Odesláno Pátek, 20. listopadu 2009 - 20:41:48    Odkaz na tento příspěvek  

ad BG - 476.0 :
...se inspiroval tvaroslovím amerických lokomotiv (zvýšené ochozy, umístění kompresoru ve středu ochozu apod
To nemusel chodit tak daleko pro inspiraci, takové umístění kompresoru měly i mašiny vyráběné v Plzni a Praze v letech 1940-45.
Zjirsa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 104
Registrován: 12-2007
Odesláno Pátek, 20. listopadu 2009 - 21:04:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Takto vypadá správná železnice.
Kuřil_p
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 97
Registrován: 9-2009
Odesláno Pátek, 20. listopadu 2009 - 21:11:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bohumír Golda i čtenář: Děkuji za Váš příspěvek. Je to velmi pěkná lokomotiva (476.0). Bohužel to kazí ta hvězda, resp. její význam. U těch lok. 569.0 a 499.0 nevím do jakých detailů jsou výkresy provedeny.


(Příspěvek byl editován uživatelem Kuřil P..)