K-report
 

Archiv do 14. ledna 2009  

Diskuse K-report » Archiv 2009 » Železnice » Zabezpečovací zařízení na železnici » Archiv do 14. ledna 2009 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1127
Registrován: 8-2005
Odesláno Úterý, 06. ledna 2009 - 11:37:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Přesněji řečeno, pokud chci nějakou stanici dálkově ovládat (Modřany), tak je vhodné mít na všechny směry traťovinu. Jinak by tam musel zůstat nějakej Franta, který by hlásil, že vlak dojel celý. Další starostí je se zavázáním TZZ do sousední stanice, aby nebylo možno postavit odjezd, pokud to nedovolí traťovina. Zbraslav mimo kozlíku pro vjezdy nemá žádné ZZ a tak není do čeho navazovat traťovinu. To je hlavním důvodem výstavby nového ZZ, aby se dala někam zavázat traťovina a Modřany se mohly dálkově ovládat.
Proto jsem tu taky prskal, že se nepoužila zapomětlivá ESa, do které by se mohlo zapojit Vrané a Skochovice (do kterých se stejně bude vrtat, pokud už se nevrtalo) a i ta nešťastná Zbraslav.
Martin
Signalman_77
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 475
Registrován: 7-2007
Odesláno Úterý, 06. ledna 2009 - 14:07:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Matin2:
Slovo diverzifikovaný znamená rozdílný? Pokud ano, tak nechápu proč je TPC1 a i TPC2, pokud mám schodný program. Vždyť vždy musím dojít ke stejnému výsledku, když jdu po stejné pěšince.

Ano, slovo diverzifikovaný znamená rozdílný. Každý kanál dělá jiný programátor (tým programátorů). Zadání je stejné a výsledky musí být také stejné. Liší se algoritmy - každý tým zřejmě použije jiné programátorské techniky. Diverzita může být buď řízená nebo neřízená.

Kromě algoritmů se ještě většinou pro každý kanál používá jiný překladač, případně jiný programovací jazyk a jiný operační systém.

Dělá se to kvůli bezpečnosti. Předpokládá se, že ve dvou kanálech nedojde ke stejné systematické chybě.

Jinak trochu pleteš dohromady dvě věci. Dvojice TPC (redundance HW) je zde kvůli možným náhodným poruchovým stavům hardwaru. Diverzita softwaru je zde kvůli možným systematickým chybám programátorů, chybám v překladači, apod.
Noltha
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 561
Registrován: 11-2005

Odesláno Úterý, 06. ledna 2009 - 14:37:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin2
no a proč preferujete tu ESu, však co brání vystavět ve vraném stejné zařízení a pak již mohu ovládat Zbraslav z Brnáníka nebo Vraného.
Již ted v Braníku vidí co se ve Zbraslavi děje, jejímu ovládání braní hlavně neexistující TZZ ve vraném .... ve Zbraslavi je již příprava na TZZ směr Vrané
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1128
Registrován: 8-2005
Odesláno Úterý, 06. ledna 2009 - 15:30:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Aha, tak to jsem to špatně chápal. Myslel jsem, že mi aktivně běží dva PC. Na každém je jiný OS a program od jiného týmu programátorů. Navzájem se PC kontrolují, zda jsou výsledky shodné, jinak dojde k fialové smrti. A prováděcí PC rozsvítí zelenou jen tehdy, pokud ji chtějí oba PC. A pak je druhá dvojice PC, která dělá buď studenou zálohu a nebo horkou (pamatuje si cesty pod závěrem atd) zálohu. Takže tedy běží jeden PC se dvěma programy?

ad Noltha: no mne osobně se myšlenka roztroušeného ZZ docela líbí, protože stejně mám ovládané kolejiště na mašinky. Podle mne je základem cena. Pokud vyjde levněji dát na celou 210 do všech stanic ES pro malé stanice či RZZ s JOP, které lze dálkově ovládat i třeba z CDP, tak proč ne. Osobně si myslím, že čistě teoreticky by ale roztroušená ESa měla být nejlevnější, protože mám jenom jedno místo, kde je TPC. Naivně si myslím, že TPC je hodně drahé, přesněji řečeno ten SW. Jak je to ve skutečnosti netuším. Dál by neměl být problém, aby tam byl SW pro celou 210, ale třeba Dobříš bude dočasně fialová.
Martin
Koudy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2479
Registrován: 3-2004

Odesláno Úterý, 06. ledna 2009 - 15:54:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Takže tedy běží jeden PC se dvěma programy?

2 PC se stejným programem, právě aby se "vyloučila" chyba HW.

Ať máme dost sil přestát věci, které přijdou...

http://www.brnosim.wz.cz
Signalman_77
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 476
Registrován: 7-2007
Odesláno Úterý, 06. ledna 2009 - 18:16:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin2:
Chápal jsi to dobře, ale asi jsem Tě já špatně pochopil...

Běží vždy jedna dvojice TPC, při horké záloze dvě dvojice. Diverzita programů byla vynucená na popud VÚŽ. Podrobnosti nevím.
Asdf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 623
Registrován: 5-2007
Odesláno Úterý, 06. ledna 2009 - 18:56:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Signalman_77: To vynútenie diverzity programov by som si dovolil tiponúť na zákernejšiu chybu v SW odhalenú až v neskorších fázach schvaľovania nejakého systému ...
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1129
Registrován: 8-2005
Odesláno Úterý, 06. ledna 2009 - 19:01:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No mě osobně se vynucení diverzity líbí, že dva PC s rozdílným SW musí dojít ke stejnému výsledku. Aspoň je větší šance vyloučit obyčejnou chybu třeba jako v Poříčanech. Chápu, že to asi určitě zvedlo cenu zařízení.

Ještě k té roztroušené ESe. Jak je to s UNZetama? Musí být v každé stanici? Tedy Zbraslav, Měchenice atd... Pokud ano, tak to je právě tím obrovským - , co mne na tom zařízení mrzí. Co bych v Mníšku ušetřil na TPC, tak vyhodím za UNZetu podobné té, co je třeba v Budějické ESE:-((.
Martin
Pavouk
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 269
Registrován: 9-2008
Odesláno Úterý, 06. ledna 2009 - 19:30:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin2: UNZ nemusí být v každé stanici,v menších stanicích se instalují i UPSky.
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1130
Registrován: 8-2005
Odesláno Úterý, 06. ledna 2009 - 22:48:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Díky Pavouku za odpověď. Jaká funkčnost zařízení, při výpadku napájení, když je ve stanici UPSka? Předpokládám, že prováděcí počítače jedou, červené taky svítí. Samozřejmě jen nějakou určitou dobu. Co stavění cest (když není potřeba točit přestavníky) a jak je to s přestavováním přestavníků?
Martin
Signalman_77
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 477
Registrován: 7-2007
Odesláno Úterý, 06. ledna 2009 - 23:04:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Asdf:
Ne, tak to nebylo. Žádná zákeřná chyba. Jedna věc je, že VÚŽ má na bezpečnost dost přísné požadavky (a to je dobře). Druhá věc je, že v ESe běží komerční operační systémy (Windows, Farlap) - a ty si žijou svým vlastním životem. Uživatelský program (bezpečnostní aplikace) je tvořený v C++. Použití high-level programovacího jazyka má jistě spoustu výhod (vysoká produktivita práce, OOP, apod.), ale jednu dost podstatnou nevýhodu z pohledu bezpečnosti: Nedá se přímo pracovat s hardwarem (např. adresovat konkrétní registry, apod) - za programátora to rozhodne překladač.

Takže to jsou zhruba ty důvody, proč VÚŽ u ESy vyžadoval diverzitní software. Ale proč to vyžadovali až v průběhu vývoje ESy, nevím. První nasazení druhého kanálu bylo v Budějicích, a pokud si vzpomínám, bylo s tím dost problémů, než se to vychytalo (každou chvíli fialová smrt).

Třeba mě někdo z esistů doplní nebo poupraví, nechci vám fušovat do řemesla. To jsem se zas pustil do diskuze...
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1132
Registrován: 8-2005
Odesláno Úterý, 06. ledna 2009 - 23:25:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No a kolik ES bylo před ČB? Vím o Nemanicích a St. Boleslavi a pokud mne paměť nešálí, tak tam zároveň jelo ještě jiné zab. zař. ETB či RZZ...?
Martin
Signalman_77
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 478
Registrován: 7-2007
Odesláno Středa, 07. ledna 2009 - 06:13:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin2:
Zřejmě myslíš ESu s reléovou verifikací. Ano, to se dělalo předtím, než byla ESA schválená. Na koridorech toho bylo požehnaně. Po schválení ESy se pak verifikace demontovala.
Signalman_77
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 479
Registrován: 7-2007
Odesláno Středa, 07. ledna 2009 - 06:22:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nevíte někdo, jestli se chystá nějaká rekonstrukce SZZ v žst. Bučovice? Je to moc pěkná stanička na Vláře, ještě s mechanickými návěstidly. Ptám se na to v souvislosti s ESou 33 o kousek dál.
Pavouk
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 270
Registrován: 9-2008
Odesláno Středa, 07. ledna 2009 - 06:31:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Signalman_77: Zatím se chystají víceméně jen úpravy v souvislosti s dokončením Nesovic a aktivací AH. Ale první vlaštovkou byla náhrada mechanického vjezdu a předvěsti od Bučovic :-)
Pavouk
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 271
Registrován: 9-2008
Odesláno Středa, 07. ledna 2009 - 06:42:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin2: Funkčnost SZZ po výpadku např. veřejné sítě do UPSje prakticky stejná (bonusem jsou samozřejmě výpisy a indikace na table), dokud jede baterka.
Noltha
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 562
Registrován: 11-2005

Odesláno Středa, 07. ledna 2009 - 08:21:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin2
čistě teoreticky by ale roztroušená ESa měla být nejlevnější, protože mám jenom jedno místo, kde je TPC
no RZZ s JOP od AK signal má TPC pouze v místě kde je umístěn zadávací počítač (dispečer) do této "centrály" lze připojiv více stanic, lze tedy z jedné "centrály" ovládat více stanic a není třeba budovat další.
Signalman_77
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 480
Registrován: 7-2007
Odesláno Středa, 07. ledna 2009 - 08:48:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pavouk: Díky. Musím se tam zajet podívat, dokud je ještě čas.

Martin2:
Čistě teoreticky ano. Sice ztratíte možnost místního ovládání, ale to nemusí být vždy nutné. Do ceny se také může promítnou panel nouzových obsluh, apod. Říkám: Než PNO, tak raději zálohované DOZ a EIP.

Jinak mně také nejde na rozum, proč se nedaří prodávat káčko za cenu reléovky...

Noltha:
Co myslíte tím "TPC", to je nějaká součást Remotu? Mám dojem, že Martin2 psal o logice SZZ, a ta je ve Vámi popsaném případě v každé stanici reléová.
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1133
Registrován: 8-2005
Odesláno Středa, 07. ledna 2009 - 10:21:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak to je fajn, že UPSka dokáže při výpadku napájení zachovat plnou funkčnost žst.

Jojo psal jsem o logice. Tedy v jedné stanici mám TPC se vším všudy a v dalších stanicích budu mít jen prováděcí počítače s PRV nebo EIP panely. Takto si tedy představuju funkci sklerotické ESy či jiného dálkového řízení pro lokální tratě. Plus v podřízené stanici je nějaké napájení UNZeta či UPSka. Případně nějaký ten panel o jeho vhodnosti nebo nevhodnosti se tu vedly velké spory a já tomu stejně prd rozumím.
Martin
Tommasel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 90
Registrován: 10-2008
Odesláno Středa, 07. ledna 2009 - 10:45:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pavouk: Funkčnost SZZ po výpadku např. veřejné sítě do UPS je prakticky stejná ..., dokud jede baterka.

A ty co se tam dávají, ty jedou jak dlouho?
Chystám se žst. Strančice a kus trati 221 (22a) na Senohraby modelovat v TT. Budu vděčný za každou informaci (foto, schéma kolejiště, zab. zař., rozměry a umístění budov, používané loko i vozy, včetně upozornění na materiály k prostudování...) použitelnou pro rekonstrukci místního stavu a provozu v 70. letech, nebo i 80.
Noltha
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 563
Registrován: 11-2005

Odesláno Středa, 07. ledna 2009 - 11:49:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Signalman_77
co myslím TPC .... myslím tím "jádro" složené z CPx (centránlních počítačů) ... logika je v každé stanici, ale relátkama nenakreslím nic na monitor .... takže to jsou počítače kreré zajištují činnost sytému jako takového, zajištuji ukládání dat, zajištují komunikaci s technologii pomocí přenosového zařízení
názorně zde: http://www.aksignal.cz/ridici-system-remote-98.html
část "RMT"
Marcik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 91
Registrován: 9-2007
Odesláno Středa, 07. ledna 2009 - 15:39:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nevíte někdo, jak to vypadá se čtyřznakovým AB mezi Libní a Holešovicemi?
OldFíra
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.198.46.144
Odesláno Středa, 07. ledna 2009 - 20:29:39    Odkaz na tento příspěvek  

Marcikovi : Je to hezké a z kopečka.
Střídají se tam červená, zelená, žlutá a s bílou.
MB
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.208.57.182
Odesláno Středa, 07. ledna 2009 - 22:19:07    Odkaz na tento příspěvek  

Marcik: 4AB umřel počátkem prosince, aby ho s vypětím sil nahradila 13.12. padající ESA, která tak rozprostřela Holešovice až na bývalou Rokytku.
Balik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1281
Registrován: 11-2002
Odesláno Středa, 07. ledna 2009 - 22:30:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

MB:
Jak teď funguje obsluha? Z původního DOZ se ovládá jenom horní brázda s Libčícemi, Roztokami, Bubenčí a Holešovice od Stromovky po Rokytku mají vlastní JOP?
(Příp. orientační obrázek z DK byste nám přihodit nemohl?)
balik.zvenkova@post.cz
Asdf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 626
Registrován: 5-2007
Odesláno Čtvrtek, 08. ledna 2009 - 04:11:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dostalo sa mi do rúk aktuálne číslo časopisu Bahn-Report, v ktorom je okrem iného pomerne obsiahly dvojstranový článok o začiatku prevádzky DOZZ (SIEMENS ESTW) v okolí mesta Gottingen (Dolné Sasko), v októbri minulého roku.

Píše sa tam o.i. o tom, že začiatok prevádzky bol sprevádzaný značnými meškaniami vzniknuvšími podcenením dopravnej technológie (dopravná technológia v jednotlivých staniciach je tam obzvlášť kritizovaná, redukované počty dopravných koľají, nevhodné umiestnenie návestidiel, nedostatok priestoru pre realizáciu nákladnej dopravy, odstavovanie vozidiel a pod.), značnými technickými problémami na strane SIEMENSu (časté výpadky komunikácie, problémy s napájaním /tie sú stále aj na ŽSR/ použitie nedostatočne otestovaných súčastí)a ďalej nevhodným stavom tratí (píše sa tam o.i. o dlhoobých pomalých jazdách len 20km/h v staniciach, na pomerne kľúčových koľajách, s ktorými sa nič nerobí).

V článku sa tiež kritizujú DB za neschopnosť akokoľvek informovať cestujúcich o situácii, neschopnosti dispečerov riešiť aktuálne problémy na trati a nedostatočnosti informačných systémov. Spomína sa pritom, že sa jedná o "typické" problémy, s ktorými sa na DB možno stretnúť každý deň v miere väčšej než malej.

Nepripomína vám to niečo?
Tommasel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 99
Registrován: 10-2008
Odesláno Čtvrtek, 08. ledna 2009 - 10:39:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Asdf:
Ne, vůbec, my tu máme ordnung. Jak v dojčlandu
Chystám se žst. Strančice a kus trati 221 (22a) na Senohraby modelovat v TT. Budu vděčný za každou informaci (foto, schéma kolejiště, zab. zař., rozměry a umístění budov, používané loko i vozy, včetně upozornění na materiály k prostudování...) použitelnou pro rekonstrukci místního stavu a provozu v 70. letech, nebo i 80.
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2027
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 08. ledna 2009 - 18:12:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

S-77: Uživatelský program ... je tvořený v C++. Použití high-level programovacího jazyka má ... jednu dost podstatnou nevýhodu z pohledu bezpečnosti: Nedá se přímo pracovat s hardwarem (např. adresovat konkrétní registry, apod) - za programátora to rozhodne překladač.

No, jednak mi C zrovna moc high-level nepřijde (za to bych v dnešní době považoval obrázkové programování á la IsaGraf), leda snad s tím ++, druhak popsaná nevýhoda není dána pouze a jedině jazykem, ale též architekturou daného počítače, která má oddělený paměťový a I/O prostor.
Na jiných architekturách, kde je I/O mapováno do paměti, ten problém není, naopak se dá využít výhod vyššího jazyka: registry nějakého brouka pojmu jako strukturu a tu pak přetypováním adresy "přišpendlím" do paměťového prostoru, přičemž tam mám jen tu jednu bázovou adresu a ne že přepisuju tisíc I/O adres pro každý registr zvlášť.

Krom toho mám dojem, že implementace C na Intelí CPU mají (či dříve měly) jakési funkce inport() a outport() a pokud to dnes na něčem nechodí, tak to zase není dáno tím jazykem, ale operačním systémem, který to usurpuje.
Asdf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 629
Registrován: 5-2007
Odesláno Čtvrtek, 08. ledna 2009 - 18:45:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hajnej: C++ má s C spoločný iba určitú základnú syntax + fakt, že prekladač C++ preloží program napísaný v C89 (a programátor v C++ sa tak pri optimalizáciách môže "uchýliť" k použitiu C).

Avšak akonáhle sa začnú používať šablony typov a STL, tak sa vyšvihneme na podstatne vyššiu úroveň než ponúka "čisté" C, v podstate pri maximálnej snahe o objektovú orientáciu skoro až na úroveň ako spomenutých "obrázkových" programovacích jazykov.

Operačný systém sa snaží odtieniť HW preto, aby bolo možné HW upgradovať a aby bolo možné maximálne využiť jeho možnosti. Akonáhle by programátori "skĺzli" k inštrukciám procesoru, podstate by sa stratili všetky výhody, ktoré táto architektúra postavená na "konvenčných PC" ponúka. OS a kompilátor strácajú možnosť výraznejšie optimalizovať prácu SW (i keď v zabezpečovačke toto asi nebude tak horúce) a hlavne SW by sa stal závislý na konkrétnom HW (ktorý sa nemusí a asi ani nebude vyrábať večne).

Ak má k niečomu takému dôjsť, je potom už ale univerzálny CPU Intel najvhodnejšie zahodiť ( a prejsť na špeciálne uP moduly používané v automatizácii a zabezpečovacej technike, ktoré sú na takéto veci lepšie prispôsobené (na takom HW myslím funguje Kčko aj ModEST a kopa západných vecí) ...
JirikP
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.36.163
Odesláno Čtvrtek, 08. ledna 2009 - 19:05:44    Odkaz na tento příspěvek  

Asdf: fakt, že prekladač C++ preloží program napísaný v C89

Musím Vás zklamat, toto není pravda, aspoň ne pro jakýkoli program v C89
MB
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.208.57.182
Odesláno Čtvrtek, 08. ledna 2009 - 21:06:37    Odkaz na tento příspěvek  

Balík: Pro Libčice, Roztoky, Bubeneč a Holešovice je ovládání původní. Ze systému je odstraněna Rokytka s Vítkovem. Na Holešovice je navázaná esa pro obvod Holešovice Rokytka. Ta se ovládá z nového pracoviště viz reliéf. Oba systémy nejsou datově (ani jednosměrně)propojeny. PCV mezi se realizuje manuálně, dále na hbf automaticky. Vzdálené panely jsou umístěny v SÚ Balabenka, tak jako panel nouzové obsluhy. Vzhledem k celkem chudým informacím z Balabenky časem zprovozníme ještě jeden vzdálený terminál hbf, tak aby holešovický viděl kousek dál (k portálům tunelů)
Asdf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 630
Registrován: 5-2007
Odesláno Čtvrtek, 08. ledna 2009 - 21:14:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

JirikP: Sklamať ste ma nesklamali, tranzitívne to samozrejme nie je, v C++ je naozaj len subset zo špecifikácie C89 a vôbec tam nie je revízia C89 čo sa robila v 1995 roku.

Každopádne si dovolím tvrdiť, že drvivá väčšina *slušne napísaných* programov (bez napr. implicitne deklarovaných funkcí) v C89 by mala byť C++ kompilátorom preložiteľná bez úprav. A teda nemám byť z čoho sklamaný.

(Příspěvek byl editován uživatelem asdf.)
Čouda
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 200
Registrován: 5-2007

Odesláno Čtvrtek, 08. ledna 2009 - 21:54:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ahoj panstvo!

Neměl byste prosím Vás někdo fotografie zabezpečovacího zařízení stanice Loděnice a fotografie vlastní stanice? Mohou být i historické fotografie, plánky, články a podobně. Můžete zveřejnit zde nebo poslat na mejl, prosím: digitalni.ovoce@seznam.cz
děkuju
Smysl života = Kuře Vindaloo
Meaning of life = Chicken Vindaloo
D.Lister, Red Dwarf
Balik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1282
Registrován: 11-2002
Odesláno Čtvrtek, 08. ledna 2009 - 22:33:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Děkuji MB.
Pavouk
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 273
Registrován: 9-2008
Odesláno Pátek, 09. ledna 2009 - 14:36:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Signalman_77: Musím se opravit, protože nový světelný vjezd a předvěst v Bučovicích je od Nesovic, trochu jsem se upsal.

Tommasel: Normativně jsou stanoveny minimální doby výdrže plného provozu jen z baterií (15 min až 3 hod dle použitých zdrojů základního a náhradního napájení) a minimálně 3 hodiny nouzového provozu, pokud je pro plný provoz požadována kratší doba než 3 hod. Reálně závisí výdrž na instalované kapacitě baterie, jejím stavu a odběru.
Tommasel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 109
Registrován: 10-2008
Odesláno Pátek, 09. ledna 2009 - 20:53:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pavouk:
Díky. A co bych si měl představit pod nouzovým provozem? Třeba že se vypne dublující HW?
Chystám se žst. Strančice a kus trati 221 (22a) na Senohraby modelovat v TT. Budu vděčný za každou informaci (foto, schéma kolejiště, zab. zař., rozměry a umístění budov, používané loko i vozy, včetně upozornění na materiály k prostudování...) použitelnou pro rekonstrukci místního stavu a provozu v 70. letech, nebo i 80.
Pavouk
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 275
Registrován: 9-2008
Odesláno Sobota, 10. ledna 2009 - 09:47:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Myslí se možnost vypínání obvodů mimo obvody, které by po obnově napájení nemohly automaticky nebo povelem obnovit svou činnost, obvody ovládacích pracovišť, svícení červených, žlutých (u předvěstí) a PN vybraných návěstidel, dále mimo obvody dohledů a individuálního přestavení stanovených výhybek a přenosu informací dálkového ovládání zabezpečovacích zařízení.
M. Kunt
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.103.230.239
Odesláno Sobota, 10. ledna 2009 - 16:26:14    Odkaz na tento příspěvek  

Dovolím si dotaz: staniční RZZ AŽD 71 ve Veselí nad Lužnicí (1995) mělo být údajně poslední s "klasickou" cestovou volící skupinou. Může to prosím někdo potvrdit nebo vyvrátit?
Bobo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8222
Registrován: 5-2002

Odesláno Sobota, 10. ledna 2009 - 22:15:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

v tý době bych čekal číslicovku....
kolisti = piráti chodníků
neosvětlený cyklista = žádný cyklista
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
M. Kunt
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.103.230.239
Odesláno Sobota, 10. ledna 2009 - 23:09:18    Odkaz na tento příspěvek  

Sem to asi zkomolil... Číslicovka samozřejmě. Snad mě někdo poučí...
Jinak:
Veselí-Mezimostí: první Rank v Monarchii
Řípec (hned vedle): první automatické hradlo v ČSSR
3631090
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 78
Registrován: 5-2008

Odesláno Neděle, 11. ledna 2009 - 08:33:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

prosim vás můžu někde sehnat simulátor zabezpečovacího řazení třeba trať Praha - Libeň - Kolín pro Vistu?????? moc díky předem za odpoveď
Desiro
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1260
Registrován: 2-2004

Odesláno Neděle, 11. ledna 2009 - 11:12:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak to bych spíš vyvrátil, co Uhersko a Zámrsk?
Asdf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 639
Registrován: 5-2007
Odesláno Neděle, 11. ledna 2009 - 12:11:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

3631090: Najskôr v príslušnej diskusii. Ak nenájdete tam, tu už duplom nie ... maximálne existujú demoverzie ESA11 a K-2002, ale tie majú od simulátora ďaleko jak odtiaľto (Brno) do Moskvy a či fungujú aj na Viste, to naskutku netuším ...
Mirekm
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1011
Registrován: 1-2004

Odesláno Neděle, 11. ledna 2009 - 13:21:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

3631090: Nejbližší tomu je Multi-3. Je to sice DOSové, ale na Vistě by se to snad nějak rozjet mělo dát. Pokud ne, tak hledejte řešení v příslušné diskuzi: Gordikon+Multikon+Multi.
1000 příspěvků na fóru K-report!
Kočka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 30
Registrován: 8-2007
Odesláno Pondělí, 12. ledna 2009 - 18:35:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

add M. Kunt:

Troufám si tvrdit, že např. v Dobšicích n.C. (020) byla reléovka AŽD 71 (bez číslicové volící skupiny) uvedena do provozu po roce 95.
Signalman_77
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 481
Registrován: 7-2007
Odesláno Úterý, 13. ledna 2009 - 06:46:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

M. Kunt:
Poslední RZZ AŽD 71 s cestovou volící skupinou, o kterém vím, bylo uvedeno do provozu v Nýřanech buď loni nebo předloni.
S200
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1121
Registrován: 4-2006
Odesláno Úterý, 13. ledna 2009 - 09:53:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

M. Kunt: Jste si jistý s tím prvním AHr v Řípci? Já jsem měl dosud informaci, že nejstarší AHr je Krhová.
M.Kunt
Neregistrovaný host
Odeslán z: 195.113.70.77
Odesláno Úterý, 13. ledna 2009 - 10:33:48    Odkaz na tento příspěvek  

Moc díky, všem, Veselí tedy nebylo poslední s "klasickou releovkou".
Pokud jde o AHr, je občas uváděno, že to bylo v obvodu Jihozápadní dráhy (Železničář), což Krhovou vylučuje. A že to bylo v Řípci je mi známo ze staniční kroniky, jejíž kopii jsem měl možnost vidět. Datumy si nepamatuji, musel bych se podívat.
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2033
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 13. ledna 2009 - 10:42:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

S200: já tedy taky žiju v domnění, že první byl Řípec (1983).
Nicméně u TZZ ValMez - Hostašovice je rok 1975 (bohužel přímo u AH letopočet není), takže to asi přece jen bude pravda...
Esíčko
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.212.17.205
Odesláno Úterý, 13. ledna 2009 - 10:46:06    Odkaz na tento příspěvek  

Ako sa darí pred časom avizovanej aktivácii ESA 11 v Kolíne? Aj fotečka by potěšila nějaká...
Desiro
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1261
Registrován: 2-2004

Odesláno Úterý, 13. ledna 2009 - 11:40:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kolín - vzhledem k tomu, že styková trafa zatím nejsou připojena lany ke kolejnicím a vedle nich se válejí připojené "hříbky" napájení původních jednopasů, tak bych si troufal tipnout, že ESA nebude zatím spuštěna...
M.Kunt
Neregistrovaný host
Odeslán z: 195.113.70.77
Odesláno Úterý, 13. ledna 2009 - 13:27:26    Odkaz na tento příspěvek  

Hajnej: asi napíšu Ing. Laníčkovi. Nebo projdu archiv vývoje a výzkumu AŽD.
Sykoracek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6
Registrován: 8-2008
Odesláno Středa, 14. ledna 2009 - 00:19:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Signalman: V Nýřanech byla přeci reléovka už dřív. Rozhodně už je tam více než 5 let. Sice byla kombinovaná na Domažlickém zhlaví s elektromechanikou, ale byla tam.
Signalman_77
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 482
Registrován: 7-2007
Odesláno Středa, 14. ledna 2009 - 13:05:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Sykoracek:
SZZ, kde je na jednom zhlaví elektromechanika a na druhém RZZ u mě není reléovka, ale paskvil .

Někdy před pěti, šesti lety se mělo rekonstruovat stavědlo na vejprnickém zhlaví. Firma SaZ se nabídla, že za stejné peníze tam postaví reléovku, a tak se stalo. Na chotěšovské zhlaví však dráha neměla peníze, takže se z toho stal hybrid - elmech na chotěšovském zhlaví, RZZ na vejprnickém (v našich poměrech klasika). Tak to zůstalo až do loňska nebo předloňska, kdy se udělalo i druhé zhlaví.

Kdyby se předělala celá stanice najednou, tak to vyšlo dráhu mnohem levněji. Nemluvě o zbytečných výlukách.

PS. Jinak RZZ měla v Nýřanech stát už někdy před dvaceti lety. Jenomže to čekání na reléovku spíš připomínalo čekání na Gogota .
Sykoracek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7
Registrován: 8-2008
Odesláno Středa, 14. ledna 2009 - 14:00:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No dobře tak paskvil. V provozu však takovýchto i horších případů je opravdu hodně.
Také jsem Vás pochopil tak, že se instalovala až loni či předloni, proto jsem se ozval. Ale vypadalo to opravdu zajímavě, pult reléovky a za ním řídící přístroj se třemi hradly.
O tom, že by to vyšlo levněji není pochyb, ale v tomhle ohledu to asi moc lidí nahoře neřeší. Hlavně že se pak běduje, že nejsou peníze...
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2039
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 14. ledna 2009 - 15:22:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

S-77: no, v těch Nýřanech se to ještě snese. To v Řečanech byla původní klasika elmech zprasena klíčovou provizorkou na kolínském zhlaví a vydrželo to až do koridorizace.
Podobně fantastickej slepenec je Nymburk hl.n. nebo Smíchov os.n.+spol.n. a zajímavej byl i Mechov Hbf.
Asdf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 653
Registrován: 5-2007
Odesláno Středa, 14. ledna 2009 - 15:50:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

s_77: Ak sa chcete pozrieť na paškvil, tak sa pozrite na toto ... http://dje.slovaktrains.sk/rusovce.jpg
RadekŠ
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3020
Registrován: 4-2003
Odesláno Středa, 14. ledna 2009 - 15:56:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ak sa chcete pozrieť na paškvil, tak sa pozrite na toto ...

TEST 10.
Asdf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 655
Registrován: 5-2007
Odesláno Středa, 14. ledna 2009 - 17:07:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

RadekŠ: Áno, ale len polovičný a ešte k tomu s neúplnou ZT. Na Petržalskom zhlaví sa prestavujú výhybky miestne (určenia koľaje sú len pre Rajku) a zariadenie dovoľuje mať na oboch zhlaviach postavenú max. 1 cestu ...

(Příspěvek byl editován uživatelem asdf.)
Signalman_77
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 483
Registrován: 7-2007
Odesláno Středa, 14. ledna 2009 - 17:18:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Sykoracek:
Ten reléový pult je tam minimálně dvacet let. Ono to svůj význam mělo už před stavbou RZZ, protože v Nýřanech byla kdysi elektromechanika doplněná o kolejové obvody.

No jo, když nejsou prachy, tak se to pak smolí, jak se dá. Ještě bych pochopil, když se to tak udělá ve velké stanici, ale v malé?

Znám staničku, kde se jedno zhlaví ovládá z elektronického stavědla a přitom na něm je mechanický přejezd, který klikou zavírá závorář. Indikace o uzavření PZM se do ES přenáší pomocí EZ. Na druhém zhlaví zatím zůstává elmech.