K-report
 

Archiv do 18. června 2008  

Diskuse K-report » Archiv 2008 » Železnice » Nehody » Archiv do 18. června 2008 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Martin_cz
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 232
Registrován: 12-2007

Odesláno Sobota, 14. června 2008 - 21:13:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kóduje se po obsazení a proti směru jízdy vlaku.

(Příspěvek byl editován uživatelem martin_cz.)
Rex
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 168
Registrován: 12-2007

Odesláno Sobota, 14. června 2008 - 21:15:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

jo kóduje se proti směru jízdy vlaku. netuším jestli jenom po obsazení ale vždy v protisměru. já psal že Mrvn psal blbost
Narodil jsem se v roce 1979. To jenom, aby jste mohli říkat jestli jsem zoban nebo ne :-)
Rex
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 169
Registrován: 12-2007

Odesláno Sobota, 14. června 2008 - 21:16:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

jo a jinak... vypadnutí ešusu v čelákovicích zavinil signalista
Narodil jsem se v roce 1979. To jenom, aby jste mohli říkat jestli jsem zoban nebo ne :-)
Mrvn
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.188.56.170
Odesláno Sobota, 14. června 2008 - 21:31:24    Odkaz na tento příspěvek  

Rex: Blbost to není. Ten kód se tam cpe přes sekundární vinutí stykového trafa, tj. přes to samé vinutí, co je při volném stavu připojena výstroj KO (ať už jeho přijímací, či napájecí konec)...
Mrvn
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.188.56.170
Odesláno Sobota, 14. června 2008 - 21:35:57    Odkaz na tento příspěvek  

Martin_cz: A vyhodnocují tedy ty KO volnost/osazenost i při vysílání kódu proti vlaku?
Rex
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 170
Registrován: 12-2007

Odesláno Sobota, 14. června 2008 - 21:38:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

tak dalece moje znalosti zabezpečovačky nesahají, tak se nebudu hádat. na to je tu martin :-)
Narodil jsem se v roce 1979. To jenom, aby jste mohli říkat jestli jsem zoban nebo ne :-)
Mrvn
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.188.56.170
Odesláno Sobota, 14. června 2008 - 21:41:59    Odkaz na tento příspěvek  

Rex: na hádání, nebo na zabezpečovačku??
Rex
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 171
Registrován: 12-2007

Odesláno Sobota, 14. června 2008 - 21:44:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

jak kdy :-) ale na zabezpečovačku machr. a hádat se s ním nechci :-)
Narodil jsem se v roce 1979. To jenom, aby jste mohli říkat jestli jsem zoban nebo ne :-)
Martin_cz
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 233
Registrován: 12-2007

Odesláno Sobota, 14. června 2008 - 21:52:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mrvn: Volnost se vyhodnocuje i při kódování v půlperiodě kódu (mezeře), kdy je připojena reléová i napájecí jednotka ke kolejovému úseku.
Mrvn
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.188.56.170
Odesláno Sobota, 14. června 2008 - 22:01:51    Odkaz na tento příspěvek  

Martin_cz: Takže jestli jsem to dobře pochopil, tak při volném stavu je tam 275Hz signál pro kolejové relé přijímacího konce. Po obsazení je tam po dobu danou opakovací frekvencí kódu pro VZ 75Hz signál (první půlperioda) a v mezeře (druhá půlperioda) je tam 275Hz signál pro kolejové relé?
Martin_cz
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 234
Registrován: 12-2007

Odesláno Sobota, 14. června 2008 - 22:09:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To platí ve směru od vozidla k napájecímu konci. V opačném směru bude samozřejmě 275 Hz chybět.
Mrvn
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.188.56.170
Odesláno Sobota, 14. června 2008 - 22:13:29    Odkaz na tento příspěvek  

Martin_cz: Díky moc za vysvětlení.
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1398
Registrován: 5-2002

Odesláno Sobota, 14. června 2008 - 23:27:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Drn: toť otázkou, jestli věděl, rozhodně ale od doby, kdy to už vědět mohl, měl dost času na to, aby přinejmenším do webové verze přidal zmínku o tom, že toho písku bylo krapet víc, než kolik měl na mysli v době, kdy to psal.
Takhle je to (s přihlédnutím ke známým faktům) přesně podle zásady "poloviční pravda = dvojnásobná lež".

Jinak stejně jako je pto Tebe pochopitelné, že si kolega B.D. nad ránem nevšiml, tak stejně tak je pro mě pochopitelné, že takové hafo písku zmaří funkci KO.
Drn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1241
Registrován: 4-2007

Odesláno Neděle, 15. června 2008 - 00:30:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

tak stejně tak je pro mě pochopitelné, že takové hafo písku zmaří funkci KO.

Já tomu věřím, že se to dá podsypat, vždyť jsem to tu již několikrát napsal včetně toho, jak jsme se ztráceli ve výtažné na záloze. Ale to byly manipulační koleje. Jen mne děsí, že to není jištěno jinak, no. Od doby, kdy jsem z ATB maturoval, uplynulo před 14 dny 24 let. Spíš bych čekal, že za to čtvrtstoletí je to zařízení chytřejší a pohlídá si aspoň na koridoru takovouhle průserovou situaci. Leč, není tomu tak.
S optimismem nejdál dojdeš.....pesimisté již teď přesně vědí kam.
richard045
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.195.203.166
Odesláno Neděle, 15. června 2008 - 10:49:19    Odkaz na tento příspěvek  

http://www.novinky.cz/clanek/142538-vlak-u-sumperka-smetl-osobni- auto-jeden-mrtvy.html
Folcek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 954
Registrován: 12-2006

Odesláno Neděle, 15. června 2008 - 11:02:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To už je druhá 851 za tento týden...... doufám, že je opraví.....
Ať žije železniční doprava!!!!!! A hlavně trať 331!!!
Rex
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 172
Registrován: 12-2007

Odesláno Neděle, 15. června 2008 - 12:02:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

četl sis to pod tou fotkou??? to je fotka z toho Olomouce
Narodil jsem se v roce 1979. To jenom, aby jste mohli říkat jestli jsem zoban nebo ne :-)
richard045
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.195.203.166
Odesláno Neděle, 15. června 2008 - 12:41:09    Odkaz na tento příspěvek  

Jestli se nepletu tak to auto srazil vlak Os 3619 což je řazení 851+btx, takže Folcek má pravdu
zvídavej
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.24.5.98
Odesláno Neděle, 15. června 2008 - 13:00:08    Odkaz na tento příspěvek  

Ve vlaku byli dva cestující na trojdílnou motorovou soupravu. To je ekonomické ?
Rex
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 173
Registrován: 12-2007

Odesláno Neděle, 15. června 2008 - 13:24:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

tak se podívej sem

http://www.novinky.cz/clanek/142310-vlak-urazil-na-prejezdu-autob usu-zadni-sedacky-ridic-jel-zrejme-na-cervenou.html

Folcek nemá pravdu
Narodil jsem se v roce 1979. To jenom, aby jste mohli říkat jestli jsem zoban nebo ne :-)
Petriiik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 84
Registrován: 12-2007
Odesláno Neděle, 15. června 2008 - 13:26:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

tak na 3619 je v neděli regionova...to snad ne, aby byla další regionka po nehodě...
Drn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1242
Registrován: 4-2007

Odesláno Neděle, 15. června 2008 - 13:28:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ve vlaku byli dva cestující na trojdílnou motorovou soupravu. To je ekonomické ?

Jen trouba si může myslet, že vlak musí vždy a všude jet jen plně obsazený. To by pak některé vlaky vůbec nevyjely, kdyby na obrat nedojel jiný vlak v době, kdy ještě lidi nikam nejezdí. Ptáte se jako pitomec.
S optimismem nejdál dojdeš.....pesimisté již teď přesně vědí kam.
Rex
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 174
Registrován: 12-2007

Odesláno Neděle, 15. června 2008 - 13:38:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

to víš. on viděl vlaka z praglu jak dojíždí třeba do Břeclavi prázdný a řekne si...hergot dyť tím nikdo nejezdí. ale že se v práglu stálo na jedné noze a ke všemu ještě ne na svojí už mu nevadí :-)
Narodil jsem se v roce 1979. To jenom, aby jste mohli říkat jestli jsem zoban nebo ne :-)
pískař
Neregistrovaný host
Odeslán z: 208.53.157.23
Odesláno Neděle, 15. června 2008 - 13:49:21    Odkaz na tento příspěvek  

Koukám ..., tady je to jak u de.Bílků. Zvídavej, co chceš dělat se stovkama aut jezdící po silnicích pouze s jednou osobou - řidičem. Je to ekonomické, ekologické?
Pega67
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 75
Registrován: 1-2007
Odesláno Neděle, 15. června 2008 - 16:53:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak dnes u Šumperka bourala 814-914 009.Více na www.sumperskydenik.cz.Je tam video jak je ten gumokol zmuchlanej....
Petriiik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 85
Registrován: 12-2007
Odesláno Neděle, 15. června 2008 - 17:59:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A ta regionova je na tom jak?
Pega67
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 76
Registrován: 1-2007
Odesláno Neděle, 15. června 2008 - 18:30:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Stav reginy neznám ale s kolejí ven nešla....
agronom
Neregistrovaný host
Odeslán z: 195.113.180.82
Odesláno Neděle, 15. června 2008 - 22:58:52    Odkaz na tento příspěvek  

Rex: to víš. on viděl vlaka z praglu jak dojíždí třeba do Břeclavi prázdný a řekne si...hergot dyť tím nikdo nejezdí. ale že se v práglu stálo na jedné noze a ke všemu ještě ne na svojí už mu nevadí :-)

Tak proč v Práglu nepřidali ty vagóny co v Břeclavě evidentně přebejvaly?
RadekŠ
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2614
Registrován: 4-2003
Odesláno Pondělí, 16. června 2008 - 07:47:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

představte si město, v něm silniční křižovatky, na všech platí červaná - stojím, zelená - jedu. Až na jednu, kde platí červená - stojím, zelená s jedním písmenkem - jedu, zelená s jiným písmenkem - stojím.

Sorry, ale tohle srovnání moc neberu, protože ten fíra nemá u své koleje další návěstidlo, ale je tam jedno až za souběhem obou kolejí a červenobílým námezníkem. Krom toho tam nesvítí dovolující návěst sama, ale s číslicí velkou jak kráva. Čili dvě věci, které ho musí pořádně trknout.



v Brně se personálně šetřilo, aniž by byla chybějící perzóna odpovídajícím způsobem nahrazena

To byla - tím indikátorem. Je v daných prostorových podmínkách jiné řešení ?
Jarda_krapas
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 84
Registrován: 5-2007
Odesláno Pondělí, 16. června 2008 - 10:43:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Doporučujeme!:
Před zaviněním nehody je třeba uzavřít dobrou životní a odpovědnostní pojistku.....
http://www.novinky.cz/clanek/142561-za-zpozdeni-vlaku-se-plati-i- po-smrti.html
Sants
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 362
Registrován: 5-2002

Odesláno Pondělí, 16. června 2008 - 10:51:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To je zase blbost. Tarif TR 10 se vztahuje pouze na osoby, které s ČD dobrovolně uzavřely přepravní smlouvu. Ta se uzavírá buď nákupem jízdenky, nebo nástupem do vlaku. Vážně pochybuju, že by skok pod vlak byl zahrnut do způsobů zjednodušeného uzavření smlouvy...
Tomášk
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1036
Registrován: 4-2003
Odesláno Pondělí, 16. června 2008 - 12:29:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Sants: přepravní smlouvu uzavíráte i vstupem do vyhrazených prostor (metro, nádraží, ...)
A škodu lze vymáhat podle obč. zákoníku.

A absurdum, skok pod vlak by šlo považovat za pokus o nástup do vlaku :-)
Bobo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7459
Registrován: 5-2002

Odesláno Pondělí, 16. června 2008 - 13:13:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

v tom případě ještě jízdný za 1km + pisný
kolisti = piráti chodníků
neosvětlený cyklista = žádný cyklista
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
RadekŠ
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2616
Registrován: 4-2003
Odesláno Pondělí, 16. června 2008 - 13:15:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

přepravní smlouvu uzavíráte i vstupem do vyhrazených prostor (metro, nádraží, ...)
A škodu lze vymáhat podle obč. zákoníku.



Sorry, ale ten článek je blbost jak noha.

Za prvé - pokud někam vjedete autem, tak máte obvykle uzavřené povinné ručení, a to bývá v řádu desítek milionů. Pokud ne-smůla.

Za druhé - člověk, který skáče pod vlak je sebevrah a nikoliv cestující a i kdyby jo, tak TR10 není zákon a pokud to někdo vymáhá, tak je to vždy podle OZ (a příslušnách podzákonných norema tarifu svatého), nicméně rozhodně neplatí, že skutečná škoda = automaticky cifra v TR10.

A za třetí - dědictví se můžete vzdát. Kolik toho vlastní asi nemajetný student ?
Krysolet
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3170
Registrován: 10-2004

Odesláno Pondělí, 16. června 2008 - 13:19:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Čili dvě věci, které ho musí pořádně trknout.

Ale trklo se něco jiného, takže asi bude něco špatně...


Je v daných prostorových podmínkách jiné řešení ?

Jistě, návěstidlo u koleje. Zvoleno bylo řešení levnější, nikoliv bezpečnější.
Tomášk
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1037
Registrován: 4-2003
Odesláno Pondělí, 16. června 2008 - 14:04:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Článek je blbost (resp. klasická novinařina), ale snaha drah vymáhat škodu po sebebevrazích a ignorantech přejezdů blbost není. A hlavně ta škoda za zpoždění, hmotné škody se zejména z povinného ručení hradí už dávno.
výpravčí X
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.70.84.180
Odesláno Pondělí, 16. června 2008 - 15:29:28    Odkaz na tento příspěvek  

Ad RadekŠ:...........Za druhé - člověk, který skáče pod vlak je sebevrah a nikoliv cestující a i kdyby jo, tak TR10 není zákon a pokud to někdo vymáhá, tak je to vždy podle OZ (a příslušnách podzákonných norema tarifu svatého), nicméně rozhodně neplatí, že skutečná škoda = automaticky cifra v TR10.
................................To například v jedné stanici si cestující řádně koupila jízdenku, pak podchodem prošla na druhé nástupiště, pak došla na konec nástupiště, kde vešla na služební přechod a zůstala úmyslně stát v koleji před projíždějícím rychlíkem. Následek: sekaná málem po celém nádraží, odřeknutý rychlík a slušné zpoždění ostatních vlaků. A TV Noha zase měla reportáž .............
Kozel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 93
Registrován: 10-2006

Odesláno Pondělí, 16. června 2008 - 16:48:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A když jim kraje chtěj penalizovat zpoždění ,tak se dráhy kroutěj jak ...
www.zeleznice.biz
Výpravčí
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 54
Registrován: 12-2007
Odesláno Pondělí, 16. června 2008 - 17:22:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kozel:
A ty by ses nekroutil?

Jak jsem psal již v jiné diskusi, náhrada škody je po vinících mimořádných událostí (in memoriam) vyžadována již více než deset let. A to i po vlastních zaměstnancích (samozřejmě 4,5 násobek platu dle Zákoníku práce).
Mnoho provozovatelů silničních vozidel si také plně neuvědomuje strop plnění pojistného (24 až 70 milionů Kč), který je vzhledem k ceně nových železničních vozidel velmi nedostatečný.

(Příspěvek byl editován uživatelem Výpravčí.)
Čahoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 346
Registrován: 4-2003
Odesláno Pondělí, 16. června 2008 - 17:27:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pánové musíte číst mezi řádky.Pár kandidátů když si tohle přečte,tak půjde radši skočit z mostu,aby pozůstalí nemuseli platit - dráha má o pár střetů míň.
Unipuls
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2284
Registrován: 5-2003

Odesláno Pondělí, 16. června 2008 - 17:47:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ale trklo se něco jiného, takže asi bude něco špatně...
Pokud lidé zodpovění za bezpečnost budou mít uvažovaní RadkaŠ, bude ještě veselo. Nebo spíš smutno.
Snížíme redundanci zabezpečení či odbouráme nákladové položky pasivní bezpečnosti a budeme mít vybílené konta a červené tratě.
RadekŠ
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2617
Registrován: 4-2003
Odesláno Pondělí, 16. června 2008 - 18:51:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Snížíme redundanci zabezpečení

Donedávna tam byl peróňák, který na základě nějakých info (panelista, rozhlas, pragotron a odhadu - nedělejme si iluze..) vybral mezi 5 a 6 tu správnou a

Teď je tam návěstidlo se zabezpečeným indikátorem (které tu správnou kolej vybere neomylně) a má jít o zhoršení bezpečnosti.
RadekŠ
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2618
Registrován: 4-2003
Odesláno Pondělí, 16. června 2008 - 19:00:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pár kandidátů když si tohle přečte,tak půjde radši skočit z mostu,aby pozůstalí nemuseli platit

Prosmvás neblbněte, sebevražda je obvykle neskutečně krutý čin vůči těm nejbližším - myslíte že při tom bude někdo řešit prachy pozůstalých ?

Mnoho provozovatelů silničních vozidel si také plně neuvědomuje strop plnění pojistného (24 až 70 milionů Kč), který je vzhledem k ceně nových železničních vozidel velmi nedostatečný

pojišťie běžně ČP na 20-40 milionů. Ukažte mi nehodu, kde by následky přesáhly tuto sumu - drtivá větina končí škodama v řádu statisíců.

PS: Vrańany nebyla nehoda, ale pojistný podvod.
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1401
Registrován: 5-2002

Odesláno Pondělí, 16. června 2008 - 19:08:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Krysolet: jenže návěstidlo u koleje zkrátí 6a kolej o ten kus od L6a k námezníku, a o získání té délky tam přece šlo.
Bílý_petr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 707
Registrován: 7-2005

Odesláno Úterý, 17. června 2008 - 08:07:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

mezi Donovem a Veseli nad Luznici hori maschinka R660

(Příspěvek byl editován uživatelem bílý petr.)
Na některé lidi je lepší vzpomínat, než je ještě pořád potkávat
fotogalerie 4. koridor
poistka
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.99.11.246
Odesláno Úterý, 17. června 2008 - 16:15:52    Odkaz na tento příspěvek  

"Za prvé - pokud někam vjedete autem, tak máte obvykle uzavřené povinné ručení, a to bývá v řádu desítek milionů. Pokud ne-smůla."


Mne sa zda, ze poistovna nasledne vyplatene plnenie moze vymahat za urcitych okolnosti. A myslim ze napriklad frajer stihajuci na poslednu chvilu popod padajuce zavory tieto okolnosti splni.
Výpravčí
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 55
Registrován: 12-2007
Odesláno Úterý, 17. června 2008 - 16:30:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

RadekŠ:
drtivá většina končí škodama v řádu statisíců
zatím...
Zatím totiž po kolejích jezdí čtyřicet let starý šrot (já psal "ve srovnání s cenou nových vozidel").

Ukažte mi nehodu, kde by následky přesáhly tuto sumu
předvádět Vám nic nemíním :-) (a zvlášť ne nehodu)
Jeden příklad by ovšem byl. Začátkem loňského roku jste jistě zaznamenal nehodu, kdy pendolíno "přátelsky" trklo kamion na přejezdu u Dluhonic. Stát se to o čtrnáct dní později, kdy se zde zvedla traťová rychlost ze 120 na 160 km/h, měl někdo nadosmrti (nebo také po smrti) vyděláno.
Martin_cz
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 237
Registrován: 12-2007

Odesláno Úterý, 17. června 2008 - 17:25:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Výpravčí: V Rokytnici nešlo jen o traťovou rychlost, ale i o omezení v Brodku v podobě VCO.
749.241
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.160.13.244
Odesláno Úterý, 17. června 2008 - 18:26:44    Odkaz na tento příspěvek  

Ono to se škodou i na "40let starém krámu" nemusí být tak jednoduché. Viz 751.092 s kamionem u Netřeby, kdy byla mašina neopravitelně zničena. Podle mě může majitel vozidla (tedy ČD) vymáhat i škodu způsobem že bude požadovat aby mu viník nehody opatřil věc, která bude sloužit stejně jako ta zničená...byť ta zničená již dávno měla nulovou zůstatkovou hodnotu. Co k tomu právníci?
Krysolet
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3175
Registrován: 10-2004

Odesláno Úterý, 17. června 2008 - 20:26:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hajnej: pokud by bylo nové L6a v úrovni současného koneční... ech, čo to táram - koncovníku, tak by 6a zůstala na metr metroucí stejně dlouhá.
Doktor
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1256
Registrován: 4-2003

Odesláno Úterý, 17. června 2008 - 21:32:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

749.241: Nejsem sice právník, ale má to stejnou logiku, jako kdybys měl po přejetí slepice majiteli zaplatit krom ceny slepice i hodnotu vajíček, co by ta slepice ještě mohla snést. Zkrátka se nahrazuje škoda v tu chvíli způsobená. Je to tak, ne, předsedo? ;-)

(Příspěvek byl editován uživatelem doktor.)
železnice » http://lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & MHD Olomouc » http://tramvaj.wz.cz

Minulla on nälkä!
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1405
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 17. června 2008 - 22:13:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No jenže to by chyběl ten kus perónu za koncovníkem, kam tě můžou kupříkladu na bílou stáhnout.
Výpravčí
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 57
Registrován: 12-2007
Odesláno Úterý, 17. června 2008 - 22:37:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hajnej:
Na kterou bílou???
Jirkas
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 589
Registrován: 8-2003
Odesláno Úterý, 17. června 2008 - 23:44:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Příměr se slepicí myslím není úplně nejlepší. A když už by se měl použít, tak by spíš měl ten, co ji přejede, dodat novou slepici, místo zaplacení té přejeté.
On je problém totiž v tom, že zničená mašina má pro provozovatele větší cenu, než je její účetní hodnota. Za její účetní hodnotu, která by mu byla případně vyplacena, totiž nový stroj, který zastane stejnou práci jako ten rozbitý, nesežene. Takže je logické chtít místo zaplacení novou lokomotivu. Že už se berty nedělají a dostanu třeba Herkulesa, je problém toho, kdo mi rozbil bertu. Když někde u Slováků třeba sežene bertu, jeho výhoda. Tak to vidí selský rozum, právníci to možná budou vidět jinak.
asdasd
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.99.11.246
Odesláno Úterý, 17. června 2008 - 23:52:31    Odkaz na tento příspěvek  

Doktor> Ale problem je v tom, ze napriek tomu, ze lokomotiva je stale "ekonomicky" aktivna, tzn. vozi vlaky, pri skode sa vypocita nejaka skoro nulova cena (rata sa to podla veku a poslednej opravy nejakym zazracnym vzorcom, nie som ekonom, snad to tu niekto bude poznat).

Cize to je ako keby si mal sice starsiu sliepku, ktora by ale stale fungovala - niesla vajicka a nahradu za nu by si dostal nejaku smiesnu sumu, za ktoru by ti nikto ani obdobnu ("pouzitu") sliepku nepredal.



Takze niekto ti zdemoluje ekonomicky cinnu lokomotivu a nahradu ti da sumu, za ktoru by si nekupil ani obdobnu. A tipoval by som, ze v nasich koncinach nejaka burza a prebytok funkcnych lokomotiv existovat nebude, tzn. dokonca ani nemas od koho kupit tu staru...



Cize, fyzicka skoda je cena starej lokomotivy (ktora sa ale paradoxne neda kupit), vyplatena nahrada je nejaka smiesna suma a realna skoda pre prevadzkovatela znicenej lokomotivy je cena novej, pretoze inu nezozenie (ano, sice si prilepsil tym, ze ma novy kus; lenze ak novy kus nepotreboval, tak su to pre neho zbytocne naklady).

Riesenie so zabezpecenim rovnako fungujuceho kusu je preto podla mna najvhodnejsie, nech sa stara ten, kto ju znicil - a pokial proste podobny kus nenajde, musi zaplatit novu.
Doktor
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1260
Registrován: 4-2003

Odesláno Středa, 18. června 2008 - 06:35:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No, nebylo to úplně nejpřesnější s tou selpicí. Každopádně, když mi někdo naboří starou škodověnku, jejíž cena je přibližně 5000, ale jezdí, tak taky dostanu jako náhradu těch 5000, byť za ně pojízdné auto neseženu. Hlavně si nedokážu představit, podle čeho by se určovala adekvátní náhrada. Inu, právnící, prostor pro vás
železnice » http://lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & MHD Olomouc » http://tramvaj.wz.cz

Minulla on nälkä!
RadekŠ
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2619
Registrován: 4-2003
Odesláno Středa, 18. června 2008 - 07:32:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

jejíž cena je přibližně 5000, ale jezdí, tak taky dostanu jako náhradu těch 5000, byť za ně pojízdné auto neseženu.

Ta stará skodověnka má právě tu cenu 5000, za kterou seženete jinou +-stejně pojízdnou škodověnku. Právě proto je blbost jí opravovat třeba za 50 000,-. Podobně je to i s lokomotivama. Proč by někdo opravoval mašinu z Potřeby, když z ní může vyndat třeba motor či jinou využitelnou věc a zprovoznit nějakej jinej kýbl ?
Jena
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5474
Registrován: 11-2002
Odesláno Středa, 18. června 2008 - 09:04:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Doktor: za 5000,- "novou" škodovku seženeš. A řekl bych, že zhruba ve stejným stavu, jako byla ta předešlá...

U mašin je to trochu jiné. Nahradit třeba zničenou rosničku či prasátko obdobným kusem by asi nemusel být echt velký problém, u "velkých" mašin je bohužel situace jiná. Snad schrastit něco ze Slovenska nebo třeba od soukromníka (např. u ř. 740/2), ale u většiny řad bych jako mnohem reálnější viděl Radkovu variantu, tedy - podílet se na opravě jiného, již nepojízdného stroje. Je-li tedy ještě nějaký k dispozici...
Aleš Liesk.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 81.19.47.123
Odesláno Středa, 18. června 2008 - 10:02:22    Odkaz na tento příspěvek  

Tak neřešte rozbití berty, ale třeba TISu. TIS sice nemá nulovou zůstatkovou hodnotu, ale už je trošičku odepsanej, a hlavně za tu cenu, co vyplatí pojišťovna, si ani ze Slovenska, ani od soukromníka takovej stejnej neschrastíte.
A včíl mudrujte :-)
Jena
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5479
Registrován: 11-2002
Odesláno Středa, 18. června 2008 - 14:41:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Aleš Liesk.: se divím, že jste jako příklad nenadhodil ešus, máte k němu počítám o něco blíže. A na vzorový příklad to vyjde nastejno...

Leč řešení modelové situace je vskutku na delší debatu. Snad nechat vyrobit nový, ale to se z případně vyplacené sumy rozhodně nezaplatí. Náhrada něcím obdobným v tomto případě dost dobře nepřipadá v úhavu. I když, TISy někde jinde (narozdíl od 471) jezdí... Ale počítám, že neprodají a i kdyby jo, co tu s tím??

Nejspíše by to ale dopadlo tak, že jedna souprava by prostě byla v , žádná náhrada by nebyla a poraď si jak umíš. Protože na tom, kdo ji rozbil si ve finále stejně nic nevezmeš...