K-report
 

Archiv do 29. května 2008  

Diskuse K-report » Archiv 2008 » Železnice » Nehody » Archiv do 29. května 2008 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
RBC
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.250.219.134
Odesláno Středa, 28. května 2008 - 13:15:34    Odkaz na tento příspěvek  

Tak abych taky něco navrhnul:

1) Je třeba minimalizovat pravděpodobnost ztráty šuntu. Problém se musí řešit systematicky, v dlouhodobém časovém horizontu, a ne nějakou hurá akcí.
2) Eventuelně, po zvážení všech okolností, provést úpravu softwaru všech elektronických stavědel na síti SŽDC. Ztráta šuntu by měla být vyhodnocena. Já v tom žádné zásadní omezování provozu nevidím. Povinnost výpravčího ověřit volnost koleje po poruše zařízení by byla stejná, jako po poruše počítače náprav.

Oldcerry: Smiřte se s tím, že oni si to zkrátka udělají po svém. Na nějaké diskuze na K-reportu se nikdo ohlížet nebude...
Oldcerry
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1052
Registrován: 7-2007

Odesláno Středa, 28. května 2008 - 13:19:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Luboš_ct: kdysi jel kolega za sněhové vánice delší dobu na EDB. Po vyvěšení se rozjel a bum do lok. která čekala na přepřah... nikdo z pánů nechtěl přiznat že špalky "rubos" se obalily mokrým sněhem a lok. prostě nebrzdila. A tak z něj udělali blbce nesvéprávného, že nebrzdil...Protože rekonstrukce prokázala ,že rubosy brzdí. Jenže nasimuluj vánici s mokrým sněhem :-))
Takže každá rekonstrukce s ohledem na počasí je jen velmi velmi přibližná...
Luboš_ct
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5204
Registrován: 9-2002

Odesláno Středa, 28. května 2008 - 13:24:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Oldcerry:
no právě, v ten den bylo fakt hnusně, mlha, chcanec atd, toho by se taky v moravanech už toto léto nemuseli dočkat a aby se čekalo třeba rok, to k ničemu nevede...
Myslim že dokat se toto neprovede tak jak tomu bylo, tak nemužou udělat finální uzavření nevim no...
Oldcerry
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1053
Registrován: 7-2007

Odesláno Středa, 28. května 2008 - 13:45:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

RBC: za 25 let u drah už jsem si zvykl na lecos :-)). A v roce 96 jsem se zařekl, že už se v ničem angažovat nebudu. Tohle jsem se zas po letech rozvášnil. Dobře mi tak,blbcovi. A ke cti "K" našel jsem tu dost lidí s kterými diskutuji velmi rád (nemohu tedy zaručit že i oni se mnou :-))) A některé názory mě donutily oprášit vědomosti (po letech velmi chabé).Díky za to.
A že si to mocipáni udělají po svém nepochybuji,je to jejich právo a zoodpovědnost. Jenže většinou se to hodí nějakým způsobem na ty obyčejné pracovníky a páni si dál píjí kávičku a plácají se po ramenou jak to dobře funguje.A že jejich podřízení nechápavě kroutí hlavou(či lezou vzteky po stropě) je jim úúplně jedno.
Já se musím rozhodnout hned ,jak to bude/nebude a někdy holt i vezmu na sebe nějaké to riziko. Za to jsem snad i placen. Ale pokud se budou vydávat takovéhle nekonkrétní alibistické vyhlášky, tak se na mě nezlobte to mi nějak hlava nebere.
Unipuls
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2268
Registrován: 5-2003

Odesláno Středa, 28. května 2008 - 14:00:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Oldcerry:
k bodu1) zákaz pískování v případech, kde to má význam, vyhlášen byl, takže nerozumím proč na to opatření tak nadáváte.
v bodu 2) to asi naráží na proveditelnost

K dlouhodobějším opatřením si taky myslím, že by mělo být staniční ZZ doplněno o úplnou blokovou podmnínku, minimálně v případě režimu zapojení stanice do autobloku. Opatření z této oblasti od ředitele O12 ale nezazněly, to je ale celkem logické, protože ZZ nemá v kompetenci.
Naopak zapezpečováci zatím nevydali vůbec nic. Domnívám se, že ihned asi nemohou nic konkrétního, a s koncepčními návrhy čekají na definitivní vyšetření. To by vysvětlovalo prozatímní zdánlivý klid v této oblasti.
RBC
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.250.219.134
Odesláno Středa, 28. května 2008 - 14:14:15    Odkaz na tento příspěvek  

Mě jenom vadí to bezdůvodné hanění ESY, které odpoutává pozornost od pravé příčiny nehody: nešuntování kolejového obvodu.

Bohužel to je vše na popud zprávy Drážní inspekce. Novináři se na ni jen odkazují.
Oldcerry
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1054
Registrován: 7-2007

Odesláno Středa, 28. května 2008 - 14:27:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Unipuls : teda já jsem nic o zákazu pískování nic nečetl. Jen jsem četl odvolávku na předpis V2 čl 78. A pokud myslíte to opatření o vypnutí jističe pokud nebude vůz se špalkama... tam už jsem svůj názor vyjádřil.Tam je podstatnější zavření kohoutku . A víte že jsou lokomotivy které pískují samy nezávisle na strjv. ? Sice je to proti předpisu ale 30 let to nikomu nevadí.
application/msword
Čl.doc (30.2 k)

A že to služba 12 nemá v kompetenci s vámi souhlasím a jaksi ostatní služby = mrtvej brouk a Homolka??
A hlavně mi chybí nařízení generála neboť jen ten může změnit/nařídit změnu od předpisu.
Ale to už se opakuji, pokud nemáte nic nového necháme to být...
Houmr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 777
Registrován: 9-2005

Odesláno Středa, 28. května 2008 - 14:48:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

RBC: naprostý souhlas - Zejména TV Noha o ESE neustále mluví jako o viníku nehody, ale původcem přece byla ta lokomotiva Os, která nesplňovala základní předpoklad pro bezpečnost - zabránila šuntování.
S nehodou v Ostravě bych to vůbec nesrovnával - tam nešlo o první případ, kdy tramvaje vyjely proti sobě, takže to jejich nicnedělání bylo do nebe volající (zejména, když na Lbc-Jbl byly i smrťáky). Tady šlo o první takový případ a rozhodně se z něho vyvodí nápravná opatření ( úprava SW nebo složení souprav). Rozhodně se nic nezametá pod koberec jako v tý Ostravě.
A spiklenecké teorie o písku jako zástupné přičině, aby se ututlala nějaká příčina jiná jsou jenom k smíchu.
Renault Espace 1986 2,1TD a 1989 2,1TD
Ještě mne nemáte dost? Tak čtěte taky tady
Michal_novotny
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 781
Registrován: 11-2002
Odesláno Středa, 28. května 2008 - 15:13:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Oldcerry: No, a ja zase potom mam hlavu v opratce... Navic se mi to co se tady resi zda celkem absurdni, kdyz zvazim kolik stanic na siti SZDC jsou bez prostredku pro zjistovani volnosti a odpovednost za zjisteni volnosti prebira clovek s mnohem vetsi pravdepodobnosti chyby nez toho co se stalo v Moravanech.
A dalsi pravdepodobnejsi veci je ze strojvedouci projede navestidlo v poloze stuj a stane se nehoda, protoze u nas neni vlakovy zabezpecovac s kontrolou rychlosti. Ovsem tato absence takovou bourlivou debatu nevyvolava, ackoliv byla pricinou radove vetsiho poctu nehod s vetsimi nasledky.
Nerikam ze by se s tim nic delat nemelo, ale prijde mi ze je kolem toho az moc velka hysterie.
Unipuls
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2269
Registrován: 5-2003

Odesláno Středa, 28. května 2008 - 17:03:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mám na mysli bod 1) Opatření z 22.5.
O12 prověří možnost změny složení osobních vlaků do 20ti náprav vedených lokomotivami s EDB tak, aby byl v soupravě řazen alespoň jeden vůz se špalíkovou brzdou.
Čili prevence situace v Moravanech, kde ani jedna náprava na celé soupravě nebyla čištěna špalíkovou brzdou a kolejnice včetně kol byly pokryty dostatečně souvislou vrstvou.

V případě že to nebude možné, bude strojvedoucí povinen vypnout jistič pískování.
Tak to je podle mě ten zákaz pískování. Třeba to šlo formulovat lépe a přesněji, ale snad nejsou strojvedoucí tak hloupí, aby ve vlastním zájmu nepochopili o co jde.

Pořád nechápu, co se Vám na tom nelíbí.

Ostatní služby podle mě nemají jinou možnost než počkat na oficiální výsledky šetření, protože u nich příčina nebyla (ta byla bohužel u O12) a tudíž ani nemají co okamžitě měnit.

A víte že jsou lokomotivy které pískují samy nezávisle na strjv. ? Sice je to proti předpisu ale 30 let to nikomu nevadí. To jsou lokomotivy s EDB, které vozí osobní vlaky do 20ti náprav s kotoučovými brzdami? Nevím o které loko jde, ptám se.

DI ve včerejším dopise píše, že vznik nehody byl "umožněn chováním staničního zabezpečovacího zařízení typu ESA 11" Ale už mlčí o tom, jestli takovéto chování bylo po výrobci zařízení požadováno a schváleno. Tím vnáší do situace chaos, místo vysvětlení.

Jelikož DI má "Zjišťovat nedostatky ohrožující bezpečnost", jak to má uvedeno na svých stránkách, tak to se tedy pánové probudili brzy.

Celá kauza Moravany je jen důsledkem změn v různých technologiích (kotoučové brzdy, EDB, automatické stavění vlakové cesty, odbourávání dozoru nad jízdou vlaků) , aniž by se důsledně domýšlely jejich dopady na provoz a bezpečnost v širších souvislostech.
Petránek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 118
Registrován: 10-2007
Odesláno Středa, 28. května 2008 - 17:14:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nazdar pánové,odbočím od tématu,dnes bylo střetnutí na VÚD 9.109 v Luhačovicích,fotky jsou na K-reportu na štrece 340-Vlára.
Oldcerry
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1055
Registrován: 7-2007

Odesláno Středa, 28. května 2008 - 18:39:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Unipuls: "Mám na mysli bod 1) Opatření z 22.5.".. nekonkrétní nic nenařizujíci. Podle mého soudu by to mělo znít : "S okamžitou platností nařizuji řazení vlaku do 20 náprav tak aby minimálně jeden vůz...atd"
"Pokud nebude možné splnit bod 1 nařizuji aby strojvedoucí u těchto vlaků uzavřel vzduchový kohout a vypne jistič obvodu pískování."
Jenže toto trochu je v konfliktu s D2:
"
application/msword
Čl.doc (60.4 k)

Takže by tam měla být douška" O tomto bude strojvedoucí zpraven písemným rozkazem".
- Otočím vaši repliku. Kde ostatní služby vzali jistotu že u nich příčina není?
- jen jsem naznačil v jaké džungli se pohybujeme.
Ano nemají (110) sice EDB ale písek ano a tahají soupravy o dvou vozech a jaksi když strjv. odvětrá brzdové válce...situace stejná nemyslíte?
- DI a jejich "probuzení". Souhlasím naprosto s vámi.
- Nic proti vaší větě, ale bohužel se na něco přijde až provozem. Asi to holt nemohl nikdo předpokládat. Možná měl, možná ne těžko soudit.
Já taky nekritizuji to co se stalo, ale reakce po..
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1354
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 28. května 2008 - 19:06:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Unipuls: poslední odstavec příspěvku 2269 tesat do kamene...
Jezisek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 349
Registrován: 4-2004

Odesláno Středa, 28. května 2008 - 20:11:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Unipuls: jelikož asi dostane část procent výpravčí, já bych položil některé otázky:

1) zřizujeme novou techniku, aby nás hlídala... nebo aby se hlídala nová technika ?

2) jak je možné, že obsluha ESA 11 je náročnějíší, než obsluha RZZ 71 - potažmo proč se u RZZ nemá používat předvolba cest a u ESA 11 to možné je?

3) stala se někdy podobná nehoda u RZZ ?

4) proč nejsou zaměstnanci (ne školeni) ale trénování pro řešení takových situací?

Bohužel až smrtelná nehoda dokáže přesvědčit (zlomit) českou povahu (lobbing) a někdy ani to ne...
http://www.kromerizske-drahy.com/
IQ výš
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.95.185
Odesláno Středa, 28. května 2008 - 20:28:27    Odkaz na tento příspěvek  

Čau všichni,tak jsem se tu dostal po dvou dnech a po letmém pohledu na vaší debatu musím konstatovat jediné - HOUMR - totálně mimo mísu,Michal novotný taky,ten měl jít včera na pohřeb a povídat o hysterii,třeba by to přežil!!!Omlouvám se,nesleduji debatu k té hrůze detailně a tak nevím jestli tu konečně někdo napsal,že každý kdo jen trochu ví něco o pískování vám řekne,že na kolejnici písek zůstane,ale na kolech???Můj názor je,že za písek se schovává nedokonalý HNUS jménem ESA 11.KRÁSNÝ VEČER PŘEJI!
Oldcerry
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1057
Registrován: 7-2007

Odesláno Středa, 28. května 2008 - 20:39:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Uznávám že v příspěvku 1050 bod 2 (jak mě oponoval správně RBC)jsem střelil vedle ,neb neznám místní poměry jednotlivých stanic. Můj dohled končí holt u nárazníků.. Omluva jest na místě.
Kde ty lidi ale potom jsou, to mi povězte? 40000 zam. ČD...
Páňula
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 830
Registrován: 1-2007

Odesláno Středa, 28. května 2008 - 20:39:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Další skokan(ka)
Vím jen to, že nic nevím.
Sokrates
VláďaH
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.209.6.26
Odesláno Středa, 28. května 2008 - 20:47:35    Odkaz na tento příspěvek  

Unipuls:Ostatní služby podle mě nemají jinou možnost než počkat na oficiální výsledky šetření, protože u nich příčina nebyla (ta byla bohužel u O12) a tudíž ani nemají co okamžitě měnit.

A sakra, tak na k-repu už ví, co bylo příčinou nehody. Tak na co na něco čekat? Proč je příčina bohužel u O12? Kdyby třeba byla příčina bohudík v odvětví ZZ, tak by následky pro celou železnici byly víceméně fatální. Ale to jsou jen spekulace. Diskuze je to místy velmi zajímavá, samozřejmě při vědomí, že jsou zde probírána veřejně známá fakta k této nehodě.
Lubino
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.103.57.159
Odesláno Středa, 28. května 2008 - 21:52:24    Odkaz na tento příspěvek  

Moravany: Ještě mne tak napadlo k tomu nařízení s řazením špalkobrzdového vozu: To bude asi Vvýj trošku k ničemu, že? Tedy ono to nařízení mluví i o počtu vozů, takže souprav EC apod. se to asi netýká. Přesto si myslím, že i osobáky jako 5011 na delších úsecích tuto rychlost využívaly.
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1355
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 28. května 2008 - 23:55:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

IQ výš: nejsem si jist, je-li Vaše přezdívka oprávněná. Nebo vyjadřuje zbožné přání, co s ním chcete dělat...?

Bohužel nejen Vy potvrzujete smutnou skutečnost, že je radikálnost názorů nepřímo úměrná znalosti problematiky...
RBC
Neregistrovaný host
Odeslán z: 86.61.153.136
Odesláno Čtvrtek, 29. května 2008 - 00:24:40    Odkaz na tento příspěvek  

1) zřizujeme novou techniku, aby nás hlídala... nebo aby se hlídala nová technika ?
Tak to je správná otázka. Zastávám názor, že u ZZ 3. kategorie obsluhující pracovník v normálním provozním režimu dopravní situaci kontrolovat nemusí. Jak jinak by bylo možné spustit automatické stavění jízních cest (ASJC v Metru od UniControls, DIROS na DOZ od AŽD)?! Proto bych se velmi divil, kdyby výpravčí z Moravan nějakou spoluvinu dostala...

2) jak je možné, že obsluha ESA 11 je náročnějíší, než obsluha RZZ 71
Co si zákazník naporoučel, to má.

3) stala se někdy podobná nehoda u RZZ ?
Slyšel jsem o jedné velmi podobné nehodě na DOZ Plzeň - Cheb. V důsledku krátkodobé ztráty šuntu v kombinaci s předvolbou VC zde údajně došlo k podhození vlaku. Následně bylo zakázáno používat předvolby.
RBC
Neregistrovaný host
Odeslán z: 86.61.153.136
Odesláno Čtvrtek, 29. května 2008 - 00:31:48    Odkaz na tento příspěvek  

Unipuls:
Celá kauza Moravany je jen důsledkem změn v různých technologiích (...) , aniž by se důsledně domýšlely jejich dopady na provoz a bezpečnost v širších souvislostech.

Jednoznačně souhlasím. Kdysi na dráze fungovalo něco, čemu se říkalo "odvětvové řízení". Dnes si každý hrabe na svém písečku. Jenom pro informaci - odbor 14 na GŘ ČD byl zrušen. O tom, jak funguje koordinace odvětví na SŽDC, si netroufám spekulovat.
Lakro
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 421
Registrován: 8-2006
Odesláno Čtvrtek, 29. května 2008 - 09:15:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

IQ výš: mám taky takový dojem,že tu něco nehraje, aby ani jeden tek o kolej????? Ještě prší?? Chyba se ,ale bude hledat jinde.Budou se dělat opatření a protiopatření , psát bláboly atd....
Unipuls
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2271
Registrován: 5-2003

Odesláno Čtvrtek, 29. května 2008 - 09:31:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Oldcerry:
prověří možnost změny složení osobních vlaků do 20ti náprav vedených lokomotivami s EDB tak, aby byl v soupravě řazen alespoň jeden vůz se špalíkovou brzdou.
V případě že to nebude možné, bude strojvedoucí povinen vypnout jistič pískování.


S okamžitou platností nařizuji řazení vlaku do 20 náprav tak aby minimálně jeden vůz...atd
Pokud nebude možné splnit bod 1 nařizuji aby strojvedoucí u těchto vlaků uzavřel vzduchový kohout a vypne jistič obvodu pískování."

Když porovnám znění v Opatření a Vámi navrhované:

U řazení má Vaše formulace větší akcent, ale stejně není realizace možná všude ihned. Takže přechodné období bude v každém případě, někde se s tím třeba nebude dát dělat nic. A pokud v uvedených soupravách nebude špalek, nesmí se u takových souprav pískovat. Takže zde žádný zásadní rozpor nevidím.

U zákazu pískování stojí proti sobě „je povinnen“ a „nařizuji“ +technické upřesnění. Ale na smyslu opatření to taky nic zásadního nemění.

Takže jediný problém může být praktické provedení, aby to bylo po právní stránce OK. Jinými slovy vaše kritika se ani tak netýká podstaty onoho Opatření, ale jeho konkrétní formy. Mě to zajímá jen z pohledu smyslu a technické podstaty, protože život fírům zachrání jedině to, když bude respektována fyzika, nikoliv právně vyšperkovaný rozkaz.
Jezisek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 351
Registrován: 4-2004

Odesláno Čtvrtek, 29. května 2008 - 10:01:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

RBC: obavám se, že ZZ jako je ESA apod. dává obsluze "pocit bezpečí", který se časem převede v rutinu a pak je z toho mimořádnost. Pokud by se Vám podařilo najít k nehodám na DOZ Plz-Ch více, budu Vám vděčen za každou informaci.

oldccery: součinost KO "uplnou podmínkou" nelze, protože ve stanicích občas vlaky mění směr jízdy. Ale třeba by se dalo doplnit KO o počítače náprav. Těm voda ani písek nevadí.
http://www.kromerizske-drahy.com/
Oldcerry
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1060
Registrován: 7-2007

Odesláno Čtvrtek, 29. května 2008 - 10:07:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Unipuls Postupně se asi dopracujeme ke shodě. Ano, kritizuji nařízení pro jeho nekonkrétnost, podstata prosím, ale ten kohoutek mi tam chybí.. A právě proto aby realizace byla ihned tak to potřebuje důraz a hlavně nějaký termín.Do xx.5 2008.
A protože o fírování moc nevíte,bohužel musíme respektovat to co nám zaměstanvatel,respektive předpis nařizuje. A někdy je to fyzice a selskému rozumu na hony vzdáleno.
Takže když někdo vydá opatření (nekonkrétní,bez datace) a nedostane ho fíra proti podpisu, tak prostě už je jen jedna možnost a to písemný rozkaz.A pokud nic z toho se neudálo tak žádné opatření neexistuje. Takže pokud mě někdo dá teď na Os. do 20 náprav jen s kotouči mám dvě možnosti. Buď dělat mrtvého brouka a nebo jít vypnout jistič.Obojí je špatně..vyber si.
A když už splu diskutujeme. Neodpověděl jste mi na moje otázky.
Kde vzali ostatní služby jistotu, že to jejich chyba není? (To jste plácl kravinu vite?)
Kde je jistota, že to nemůže udělat i lokomotiva bez EDB? (On se někde udělal pokus?)
Oldcerry
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1061
Registrován: 7-2007

Odesláno Čtvrtek, 29. května 2008 - 10:14:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jezisek :I když se mění směr jízdy, tak musí obsadit sousední obvod.Je celkem jedno kam jede ale hlavně se nemůže "vypařit".
S těmi počítači souhlasím, jenže co můžete chtít po "píp" když jěště nedostavěli 1 koridor a nedali tam TRS.
Plebs
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.103.52.53
Odesláno Čtvrtek, 29. května 2008 - 10:25:07    Odkaz na tento příspěvek  

pokud by zabezpečovačka autobloku zaznamenala na jednom úseku dva vlaky tak aby nuceně došlo k výpadku napájení TV a bylo b

Ona ztráta napětí na Esech nebo Peršingách dokáže pod výkonem udělat pěknou paseku. Dojde k zablokování jízdního měniče a pak se musí celý systém restartovat.
Polii
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 262
Registrován: 9-2005
Odesláno Čtvrtek, 29. května 2008 - 10:45:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Se divím, že tu nikdo zatím nenapsal, že je zase na čas o jednoho CARGO Peršinga míň: včera se v Nymburku srazil 163.010 se 123.002...
IQ výš
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.95.185
Odesláno Čtvrtek, 29. května 2008 - 11:06:33    Odkaz na tento příspěvek  

Hajnej...moje přezdívka je v pořádku,je v ní trochu nadsázky,ke které mne dotlačila kvalita názorů zde prezentovaných,takže s tím nebudu dělat nic :-)Vy s tou Vaší taky nic nedělejte,moc se mi líbí a sedí.
IQ výš
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.95.185
Odesláno Čtvrtek, 29. května 2008 - 11:08:33    Odkaz na tento příspěvek  

Lakro...přesně tak
Unipuls
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2272
Registrován: 5-2003

Odesláno Čtvrtek, 29. května 2008 - 11:10:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Oldcerry: teď kvůli nedostatku času jem stihl jen první část, ono toho je víc, tak strpení...
Jezisek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 353
Registrován: 4-2004

Odesláno Čtvrtek, 29. května 2008 - 11:39:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Oldccery: instalace počítačů náprav by stála peňíze... ale že kolega zaplatil cenu největší a nevratnou, bohužel.

asi Vám né úplně chápu. Když pojede lok+vůz a tento se odpojí, lok. pojede dále (do sousedního kol. obvodu), jak pozná ZZ že nemá - podle Vaší teorie - aplikovat "UBP" ?
http://www.kromerizske-drahy.com/
Oldcerry
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1066
Registrován: 7-2007

Odesláno Čtvrtek, 29. května 2008 - 11:52:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jezisek: a hle zas jsem něco nedomyslel :-))No namítnu, ale v takovém případě nebude výpravka stavět vlakovou cestu do zásobníku.(by stavěl na obsazenou). Pokud by ten odstavený vůz neobsazoval obvod tak by to měl výpravka zjistit hned. Lok odjela a obvod se uvolnil. U menších stanic asi by měl vědět co se děje. U větších..no tam by asi problém byl. Tady se vrátím ke "středověku" a asi by tu byl na místě štítek.
Nevím, možná by se mělo začít uvažovat jestli se trocha ty redukce personálu nepřepískli.
Mmch, co je "UBP" ? :-))
Oldcerry
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1067
Registrován: 7-2007

Odesláno Čtvrtek, 29. května 2008 - 11:59:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jezisek: a cena peněz /lidský život...
Když jsou prašule na nesmyslné stavby (PHS, most á 160 mil nepotřebný,stožáry osvětlovací,sloupy pro trolej , návěstidla pár let staré se sundavají a jen o metr,dva dále se staví nové) depak argument peníze nepoužívejte.. to bychom se dostali do křížku :-))
Koudy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2213
Registrován: 3-2004

Odesláno Čtvrtek, 29. května 2008 - 12:04:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

co je "UBP"
úplná bloková podmínka

Ať máme dost sil přestát věci, které přijdou...

http://www.brnosim.wz.cz
RBC
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.250.219.134
Odesláno Čtvrtek, 29. května 2008 - 13:00:21    Odkaz na tento příspěvek  

Ježíšek:
Elektronická stavědla Vám při nouzových povelech uspoří fůru starostí. Při stavění nouzové JC si zařízení samo zkusí zajistit všechny podmínky, a pak vypíše ty nesplněné. Takový komfort na reléovce nemáte a je to i mnohem bezpečnější.

Že nejsou výpravčí dostatečně trénovaní na mimořádné situace, to asi máte pravdu. Rutina je pohodlná a pak honem, ve stresu, něco vymyslet může být problém.
422025
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 38
Registrován: 9-2007
Odesláno Čtvrtek, 29. května 2008 - 13:40:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

RBC

Že nejsou výpravčí dostatečně trénovaní na mimořádné situace, to asi máte pravdu. Rutina je pohodlná a pak honem, ve stresu, něco vymyslet může být problém.

A trénovat to máme kde ? Za pc nás posadili ze dne na den a uč se brachu.Na ofiko školení jsme jeli za 5 let po tom,co jsme na novém zařízení už pracovali.Ono se to dobře povídá,ale špatně realizuje.Porucha když nastane,tak v první řadě myslíte na to,aby se nic nikomu nestalo,a že to chvíli někde stálo,furt lepší,než provést zbrklou obsluhu a pak toho do smrti třeba litovat.Nezapomeňte,že my /i fírové/ se musíme mnohdy rozhodnout ve vteřině.Oni pak na to šťourání mají minimálně 30 či více dní.



P.S. Oni ani někteří "udržující" pracovníci hlavně ty vyššího věku toho mnohdy nevědi víc,než my !!
Jezisek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 354
Registrován: 4-2004

Odesláno Čtvrtek, 29. května 2008 - 13:46:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

RBC: nemohu souhlasit úplně ve všem - když budu zadávat nouzový povel, resp. stavět vlakovou cestu před použitím PN, tak mi ESA bude říkat co je v + a co v - a hláška, že jedna výhybka není přestavena pro požadovanou cestu se v tom lehce ztratí. A to už se stalo nejednou... Jedna nová říznutá výhybka je cca. 400 000, a mužete doufat, že zůstane jenom u rozmlácené výhybky.

oldccery: bohužel o peníze jde až v první řadě. Třeba nám tady někdo z AŽD řekne, kolik koštuje jedno nové návěstidlo nebo třeba návěstidlo "neplatné návěstidlo" ze dvou latěk a reflexního laku.... To budeme valit blinkry.
http://www.kromerizske-drahy.com/
Kočka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1
Registrován: 8-2007
Odesláno Čtvrtek, 29. května 2008 - 14:11:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

RBC: 3) stala se někdy podobná nehoda u RZZ ?
Slyšel jsem o jedné velmi podobné nehodě na DOZ Plzeň - Cheb. V důsledku krátkodobé ztráty šuntu v kombinaci s předvolbou VC zde údajně došlo k podhození vlaku. Následně bylo zakázáno používat předvolby.


K podhození pod posledním (nebo několika posledními vozy) díky ztrátě šuntu došlo údajně kdysi i někde v Pardubicích.
Koudy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2214
Registrován: 3-2004

Odesláno Čtvrtek, 29. května 2008 - 14:13:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

tak mi ESA bude říkat co je v + a co v - a hláška, že jedna výhybka není přestavena pro požadovanou cestu se v tom lehce ztratí
V textových info při stavění nouzové cesty jsou jen nesplněné podmínky.

Ať máme dost sil přestát věci, které přijdou...

http://www.brnosim.wz.cz
Standart
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 143
Registrován: 8-2006

Odesláno Čtvrtek, 29. května 2008 - 14:31:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A vy si opravdu všichni myslíte, že příčinou "Moravan" je písek?
standart není to co standard
vím jak se píše standard, můj nick je však něco jiného
Pes38
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1530
Registrován: 11-2005

Odesláno Čtvrtek, 29. května 2008 - 14:33:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Standart: Já si to nemyslím.
Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje. Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Mnohdy je ale teorie úzce spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč...
ICQ 311-297-744
Aleš Liesk.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 81.19.47.123
Odesláno Čtvrtek, 29. května 2008 - 14:42:27    Odkaz na tento příspěvek  

Plebs: Ona ztráta napětí na Esech nebo Peršingách dokáže pod výkonem udělat pěknou paseku. Dojde k zablokování jízdního měniče a pak se musí celý systém restartovat
Ale kdeže. Občas se to stává a poté se maximálně vymačkává tlačítko ochran, o žádném "restartu" mluvit nelze (co je vůbec restart u analogového regulátoru? :-)
Pjp
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2083
Registrován: 12-2005
Odesláno Čtvrtek, 29. května 2008 - 14:54:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Panove, trosku klidek s tou Vasi uplnou blokovou podminkou, ci jak to jmenujete.
S hlediska principu zjistovani volnosti je KO ci PN na dotcene koleji smysluplne a ve vetsine pripadu (zrejme) pouzitelne a plne funkcni. Lec evidentne existuji zvlastni stavy a je jedno co si pod tim kdo predstavi. Cili, podle me, by v ramci zjistovani mimoradnych stavu zarizeni (oblibeny selftest, ze ...) meli se kontrolovat i nestantartni stavy systemu, bez ohledu na to, kde doslo k selhani a tou zruseni obsazeni koleje, bez nasledneho obsazeni jakehokoliv sousedniho obvodu bezesporu je. A na tom nezmeni nic ani nejaky divny a pofiderni odstaveny vagon. Cili pokud by tohle mela byt podminka v systemu (a muj nazor je, ze bezpochyby), tak by toto mela byt pouze kontrolni podminka pro test spravne cinnosti s naslednou odezvou, minimalne pro obsluhu Ostatne predpokladam, ze nejaky selftest je tam uz dneska a nejake vystupy s toho asi budou + nasledne reakce prislusnych organizaci a pracovniku, takze jen vlastne sebekontrolni mechanismus navic. V zadnem pripade by to nemela byt hlavni a rozhodna podminka pro staveni VC, tou by meli zustat stale a neustale informace na zaklade KO ci PN.
A co se tyce zodpovednosti, s ohledem na trivialni chybu systemu, bez ohledu na to, kde vznikla, si myslim, ale je to jen muj nazor, ze pozustali maji docela sanci na odskodneni od dodavatele ZZ a to bez ohledu na nejakou chabou vymluvu typu - je to schvalene podle platnych (dneska, tehdy) norem. Protoze bez ohledu na pripadne narizeni uplatnovani nejakych norem pomoci nejakeho pravniho predpisu, norma zustava doporucena a jako souhrn minima pozadavku na spravnou cinnost. Ale tady dost zalezi na pravnim pohledu na vec, to souhlasim a hadat se neminim.
Pavel
Kočka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2
Registrován: 8-2007
Odesláno Čtvrtek, 29. května 2008 - 15:05:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Unipuls: Celá kauza Moravany je jen důsledkem změn v různých technologiích (kotoučové brzdy, EDB, automatické stavění vlakové cesty, odbourávání dozoru nad jízdou vlaků) , aniž by se důsledně domýšlely jejich dopady na provoz a bezpečnost v širších souvislostech.

Hajnej: Unipuls: poslední odstavec příspěvku 2269 tesat do kamene...


Také souhlas.
Říká se tomu ANALÝZA RIZIKA. NIKDO SE JI NA NAŠICH DRAHÁCH skrz celé odvětví železniční dopravy ani v rámci jednotlivých (pod)oborů SYSTEMATICKY NEVĚNUJE... (Pokud se pletu, budu vděčný za jakoukoliv informaci.)
Nikdo se ji nevěnuje i přesto, že je naprosto striktně vyžadována normou ČSN EN 50 126, která je jakožto norma národní nadřazena normě oborové (možná by bylo vhodnější: "systémově důležitější než norma oborová") o Staničních a traťových systémech (TNŽ 34 2620), na kterou se při obhajobě činnosti současných staničních systémů lze odvolávat. (Předpokládám, že tuto normu (TNŽ 34 2620) měli /a to zcela správně/ na zřeteli i účastníci jednání na DÚ...)

Podotýkám, že zmíněná norma 50 126 je platná pro drážní systém jako CELEK nikoliv jen pro zab.zař., jak se mnozí mylně domnívají.

(Příspěvek byl editován uživatelem Kočka.)
Rudolf_33
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 328
Registrován: 11-2007
Odesláno Čtvrtek, 29. května 2008 - 15:35:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"pokud by zabezpečovačka autobloku zaznamenala na jednom úseku dva vlaky tak aby nuceně došlo k výpadku napájení"(plebs)

Ale proboha, tahle situace je naprosto běžná: Vlak stojící před červenou, anebo stojící z důvodů neschopnosti může být na autobloku kdykoliv dojet následným vlakem, jedoucím "podle rozhledu". V Moravanech o tohle nešlo: tam následný LV vjel na návěst "Volno" a je nutno zjistit, proč byla taková návěst do obsazeného úseku.
Vypnutí napětí před obsazeným úsekem je zjevný nesmysl, neboť potom by vlak musel zastavovat u návěstidla "Volno" a strojvedoucí by musel (nevím jak) zkoumat, zda následující úsek nepředchází úseku obsazenému.Co by řekli cestující v klimatizovaných vozech vypnutí klimatizace proto, že o úsek před jejich vlakem stojí nějaká drezína (baterky klimu příliš netahají) bych nechtěl slyšet. A vlaku nezávislé trakce by se ta podmínka jaksi netýkala.
Luboš_ct
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5205
Registrován: 9-2002

Odesláno Čtvrtek, 29. května 2008 - 15:54:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hlavně k těm opatřením s jasnou formulací mělo být psané i o plombách ve dveřích do strojovny, zákaz plombování!!dokáže někdo rozumě vysvětlit proč se to vubec někde plombuje a někde ne??
Hlavně tohle ho chudáka stálo život, nebýt tam tak se zachránil a byl mezi námi...věřim tomu...
Amper
Neregistrovaný host
Odeslán z: 212.111.21.67
Odesláno Čtvrtek, 29. května 2008 - 16:18:18    Odkaz na tento příspěvek  

No vidíš Páňulo, po mrtvé cestující neštěkne ani pes (to není na tebe 38-ko). Btw to nebyl skokan.
Asi není život jako život. Ač k naskakování cestujících na rozjíždějící se vlak dochází trochu častěji než ke ztrátě šuntu KO po pískování předně je třeba vyřešit tuto záležitost.
Trainster
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 143
Registrován: 1-2006

Odesláno Čtvrtek, 29. května 2008 - 16:27:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

nemuzete mi to nekdo vyfotit jak to tam vypada ta zapadka klika a ja nevim co tam jeste je ?
dik
Vlakynachod
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 99
Registrován: 12-2007

Odesláno Čtvrtek, 29. května 2008 - 16:57:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Snad to sem ještě nikdo nepsal..u HK dnes byly trochu problemy:
http://nachodsky.denik.cz/nehody/na-zeleznicnim-prejezdu-zemrela- tragicky-20080529.html
www.vlakynachod.cz --- Viktor Zerzán
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1358
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 29. května 2008 - 17:27:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Oldcerry [1066]: no a to co jste nedomyslel je přesně to, za co jste tu nadali účastníkům jednání na DÚ, když řekli, že by to vyžadovalo vyšší spoluúčast obsluhy.

Pjp [2083]: obávám se, že dodavatel není ten správný subjekt, kdo by měl odškodňovat - tím by měl být především ten, jehož vozidlo nadmíru sypalo (viděl jsem i jiné fotky, že ty zde, a ta hromada písku v místě, kde stála mašina vlaku 5011 během pobytu, mě přímo ohromila).

Kočka [2]: souhlas...
nezmar
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.142.124.93
Odesláno Čtvrtek, 29. května 2008 - 17:41:49    Odkaz na tento příspěvek  

Vzhledem k tom, ze se mu to stalo pri vykonu prace, nese zodpovednost zamestnavatel, presneji pojistovna, u ktere je proti pracovnim urazum (ze zakona) pojisten.
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1359
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 29. května 2008 - 17:48:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad plomby: jojo, tak to dopadá, když nějaký fundamentalista povýší OPND nad únikovou cestu...
Oldcerry
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1075
Registrován: 7-2007

Odesláno Čtvrtek, 29. května 2008 - 18:10:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hajnej : si taky sypu popel na hlavu.Já to ale nemyslel na stálo,jen do vyšetření a uzavření nehody. To by se snad svět ČD nezhroutil. Ale nějak nerozumím,vyšší spoluúčast? Ne, jen větší kontrola. Zásah lidského činitele by přišel až když by došlo k nestandartní situaci ZZ.Stručně řečeno, jen by někdo čuměl na obrazovku a porovnával se skutečnou situací. Chodím po tenkém ledě, tak dost.Jak se říká" Drž se ševče svého kopyta".
Standart
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 144
Registrován: 8-2006

Odesláno Čtvrtek, 29. května 2008 - 18:11:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vidím, že si opravdu téměř všichni myslíte, že písek může zavinit nehodu. Raději budete rozebírat nepodstatné. A vlastně o to jim jde, jen moc nepřemýšlet
standart není to co standard
vím jak se píše standard, můj nick je však něco jiného
Oldcerry
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1076
Registrován: 7-2007

Odesláno Čtvrtek, 29. května 2008 - 18:15:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hajnej:a ta hromada písku v místě, kde stála mašina vlaku 5011 během pobytu, mě přímo ohromila)."
:-)) No vidíte a co mi se nadoprošujeme, aby nám do cargovek vůbec písek dali :-))
Trainster : jestli vydržíš do neděle budeš to mít
PLOMBY TRHAT, TRHAT A TRHAT ! Jsou tam stejně na H...o!!
Drn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1080
Registrován: 4-2007

Odesláno Čtvrtek, 29. května 2008 - 18:28:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Plebs:
Dojde k zablokování jízdního měniče a pak se musí celý systém restartovat.

Ale no tak, copak je to jízdní měnič? Máte na mysli měnič směru, nebo pulsní měniče?

Ještě se mi nestalo, abych musel kvůli zablokování pulsů (zablokování puls. měniče), jít do baterek ("restartovat" lok). Ale netvrdím, že se to stát nemůže. Zatím vždy stačila "malá nula", nebo na okamžik zabrzdit přídavnou.
S optimismem nejdál dojdeš.....pesimisté již teď přesně vědí kam.
Petr_barchánek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 221
Registrován: 5-2002
Odesláno Čtvrtek, 29. května 2008 - 18:30:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

TomášK:
Relativně nedávno jsem byl v Kanadě. Hytláky slangově "caboose" už se na průběžných nákladních vlacích CN a CPR nevozí už cca 5-8 let. ale viděl jsem ho na nějakém "baucuku" nebo manipuláku (cca 15 vozů velmi podobných našim traťováckým Ua)
Drn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1081
Registrován: 4-2007

Odesláno Čtvrtek, 29. května 2008 - 19:09:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

viděl jsem i jiné fotky, že ty zde, a ta hromada písku v místě, kde stála mašina vlaku 5011 během pobytu, mě přímo ohromila

Já viděl nejen tu hromadu, ale i půl obvodu toho kola lok. a taky kolejnici v délce asi 2 metrů. A věřím tomu, že písek sehrál rozhodující roli. Jako bývalý zabezpečovák si to snad můžu dovolit jít drobet proti proudu. Ale přesto, nebo právě proto, si myslím, že by neměl být až tak velký problém dovybavit KO, resp. zabzař dalším prvkem (prvky), který neumožní na pískem podestlaný vlak nepostavit regulérní vlakovou cestu. Závada pískovačů se podle mého skromného úsudku totiž může kdykoli zopakovat a fíra, pokud nebude mít v zorném poli třeba takovou šikovnou drobnost jako průtokoměr vzduchu k pískovačům, si toho ani nemusí všimnout, zvlášť při současné hladině hluku na některých našich lok, která se významně blíží 80dB.
S optimismem nejdál dojdeš.....pesimisté již teď přesně vědí kam.