K-report
 

Archiv do 17. října 2008  

Diskuse K-report » Archiv 2008 » Železnice » Nehody » Archiv do 17. října 2008 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 808
Registrován: 9-2007
Odesláno Čtvrtek, 16. října 2008 - 21:17:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"1) Na 1. koleji [1] stojí vlak. Na 3. koleji [3] stojí mašina. Máme tedy ve stanici 2 vlaky.
2) Odpojím mašinu od vlaku na 1. koleji a nechám jí zajet přes zhlaví [4] do šturcu [2]. Od okamžiku kdy obsadí zhlaví [4] mám 3 vlaky.
3) Mašinu z 3. koleje nechám zajet do stejnýho šturcu (nevím jestli se to smí). Když tam dojede mám zase 2 vlaky ([1]+[2]).
4) Ze šturcu vyjede nová mašina na vlak. A hle, kolik mám vlaků? Než se rozjede tak dva ([1]+[2]), pak jsou chvíli tři ([1]+[2]+[4]) ale když dojede na vlak tak jsou zase dva ([1]+[2])! No to je bordel...
"

Dramatizujete.
ad 2) Přibyl vlak. Nic nezmizelo, nic není třeba řešit.
ad 3) K jízdě na obsazenou se zřejmě použije přivolávací návěst. Systém musí mít definováno, že po použití přivolávačky do obsazeného oddílu je "zmizení vlaku" z oddílu, odkud byla přivolávačka postavena, normální událost.
ad 4) opět lze předpokládat přivolávačku, takže stejné řešení.

Obdobným způsobem bude nutno definovat, že normální událost je "zmizení" vlaku po postavení vlakové cesty na nezabezpečenou kolej.
Lubino
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.204.52
Odesláno Čtvrtek, 16. října 2008 - 21:19:58    Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun: Protože při tom dělení vlaku dochází k objedvování a mizení vlaků naprosto běžně. Jak má pak ZZ poznat jestli to je zmizení přirozené (v důsledku najetí mašiny na vlak) nebo nechtěné?

Zásadní průser, se kterým se nic nenadělá je, že KO je delší než vlak...
Asdf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 338
Registrován: 5-2007
Odesláno Čtvrtek, 16. října 2008 - 21:21:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Lubino: A ešte zásadnejší, že občas je to aj naopak ...
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 809
Registrován: 9-2007
Odesláno Čtvrtek, 16. října 2008 - 21:23:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Větší problém s rozlišením povoleného a nepovoleného zmizení myslím bude způsobovat vlak, který při zastavení ve stanici přečuhuje z koleje do zhlaví, takže obsadí dva oddíly zároveň na nepředpokládaně dlouhou dobu. Neboli přibyl vlak, a je divné, když zase zmizí.
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 810
Registrován: 9-2007
Odesláno Čtvrtek, 16. října 2008 - 21:29:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Lubino: "Jak má pak ZZ poznat jestli to je zmizení přirozené (v důsledku najetí mašiny na vlak) nebo nechtěné?"

prostě to nepozná. Nemůžete chtít po výpravčím, aby 100x denně odklikával chybové hlášení. Podle mě bude lepší jednoduchý systém, který odhalí jen 99% nežádoucích zmizení, než superalibistický systém, který Vás bude pořád otravovat s nějakým domnělým zmizením.
Lubino
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.204.52
Odesláno Čtvrtek, 16. října 2008 - 21:30:38    Odkaz na tento příspěvek  

Ale já normálně posunuju, proč sem pletete přivolávačku? Navíc to byl jen jednoduchý příklad, ani nechci domyslet co se děje například v Libni (svých časů pochopitelně). Těch posunujících dílů co se mi tam může současně motat, různě se spojovat ... možná by se ani počítacě náprav nedopočítaly...

Nevím, nechci to dál analyzovat. Ozval jsem se jen proto, že jsem byl sám sebou překvapen, že mi to taky na první pohled připadalo jednoduché. Ale teď, stejnětak jako mnoho lidí zde selským rozumem vydedukovalo, že existuje jednoduché řešení, jsem já po malém příkládku vydedukoval, že to NEmá jednoduché řešení. Třeba se chytí někdo další a rozvede co jsem nakousnul...
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 811
Registrován: 9-2007
Odesláno Čtvrtek, 16. října 2008 - 21:30:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Asdf: sakra, byl jste o 1 minutu a 30 sekund rychlejší ...
Lubino
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.204.52
Odesláno Čtvrtek, 16. října 2008 - 21:32:08    Odkaz na tento příspěvek  

Asdf: JO!
Amper
Neregistrovaný host
Odeslán z: 212.111.21.67
Odesláno Čtvrtek, 16. října 2008 - 21:35:39    Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun: Proč chcete softwarově řešit řešit dělení vlaku? Prostě přibyde vlak (= obsadí se další oddíl.......
Mno, ja bych viděl jako pravděpodobnější a neřešitelné, že nebude šuntovat ten jeden vůz, který na koleji zůstane.
A vůbec, neoperujte s vlaky. Jakmile se začne posunovat tak to jsou posunové díly, odstavené vozy atp. Pojem vlak je zavádějící a jak bylo řečeno dříve pro ZZ nesmyslný.
Lubino
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.204.52
Odesláno Čtvrtek, 16. října 2008 - 21:37:43    Odkaz na tento příspěvek  

Až se budou na reliéfu červeně zobrazovat nikoliv obsazené KO ale VLAKY, potom to asi bude skoro sranda naprogramovat.
Amper
Neregistrovaný host
Odeslán z: 212.111.21.67
Odesláno Čtvrtek, 16. října 2008 - 21:38:37    Odkaz na tento příspěvek  

a přečuhuje z koleje do zhlaví, - žádný problém, tvá závěr vlakové cesty.
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 812
Registrován: 9-2007
Odesláno Čtvrtek, 16. října 2008 - 21:41:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Ale já normálně posunuju, proč sem pletete přivolávačku?"

OK, dostal jste mě na úlet. Ale i to má řešení. Buď posunové cesty vůbec neřešit (čili po postavení posunu smí zmizet cokoli). Nebo opět definovat, že "zmizení vlaku" po postavení posunu na obsazenou nebo nezabezpečenou kolej je normální událost. To druhé mi přijde bezpečnější.

"nechci domyslet co se děje například v Libni ... Těch posunujících dílů co se mi tam může současně motat, různě se spojovat ..."

pro spojení přece musíte postavit posun na obsazenou kolej, ne? A přitom je normální, že něco zmizí, ne?

(Příspěvek byl editován uživatelem Bručoun.)
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 813
Registrován: 9-2007
Odesláno Čtvrtek, 16. října 2008 - 21:45:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"neřešitelné, že nebude šuntovat ten jeden vůz, který na koleji zůstane."

To je pravda. Detekce zmizení nikdy nebude 100,00% . Ale lepší 99%, než nic

Teoreticky je možné, že by každé dělení zadával do systému výpravčí ručně. Ale v praxi? No nevím.


(Příspěvek byl editován uživatelem Bručoun.)
Amper
Neregistrovaný host
Odeslán z: 212.111.21.67
Odesláno Čtvrtek, 16. října 2008 - 21:53:14    Odkaz na tento příspěvek  

Jo a "přečuhující vlak" by byl problém při ztrátě šuntu té přečuhující části.
Ale: - ve výhybkách se nesmí pískovat,
- konce KO jsou posunuty o 20 m za námezník kvůli možnému natažení vlaku po zastavení.
Takže malá praděpodobnost (ale ta je malá u všeho tu probíraného).
498106
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 13
Registrován: 10-2008
Odesláno Čtvrtek, 16. října 2008 - 21:55:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Babilon 194 498106: na koleji zůstanou podpískované vozy soupravy co potom ?????????
Potom totéž, co dnes - průšvih. Ale toto se nestalo ani v jednom z uvedených případů. A přesně o tom psal Viadosův příspěvek. Nebo máte pocit, že když problém neumíme vyřešit na 100 %, tak ho nemáme řešit vůbec?


Ne to vubec nemyslím, ano je nutné to řešit, jen jsem chtěl říct, že ten problém nevyřešíme blokovou podmínkou úplně. To že se to zatím nestalo, neznamená, že se to nestane. Bral bych to jako 1. stupeň k nějakému komplexnějšímu řešení.

PS. Vy se podílíte na nějakém řešení těchto problémů?
Lubino
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.204.52
Odesláno Čtvrtek, 16. října 2008 - 21:59:55    Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun: No já si o Vašich 99% myslím tohle (viz příspěvek výše):

...pokud budu jako programátor nabízet řešení: "Víte, vono je to (nová funkce) v zásadě k ničemu, protože to umí vyřešit 5% situací ale možná se Vám to bude jednou hodit.", tak se mnou asi každej vyběhne...

Prostě v jednom z mnoha a mnoha případů kdy vlak zmizet může, vlak zmizet nesmí... no nevím ... jak píšu níže než výše ( ): ...nechci to dál analyzovat...atd.
Amper
Neregistrovaný host
Odeslán z: 212.111.21.67
Odesláno Čtvrtek, 16. října 2008 - 22:01:03    Odkaz na tento příspěvek  

Teoreticky je možné, že by každé dělení zadával do systému výpravčí ručně.
Teoreticky by výpravčí skutečně mohl při každém - dělení vlaku (soupravy, odst. vozů, rozjezdu 2 vlaku z jedné koleje atd) zadat ZZ že se zdvojí počet "vlaků";
- a naopak při svěšování vlaků (pos.dílů, souprav, vjezdu na obsazenou apod.) zadat že se sníží počet sledovaných "vlaků".
Ale asi jen teoreticky, prakticky kontraproduktivní, a jak dřívě řečeno přinášející více chyb od lidského činitele a tedy snížení bezpečnosti systému.
Lubino
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.204.52
Odesláno Čtvrtek, 16. října 2008 - 22:03:00    Odkaz na tento příspěvek  

Jinými slovy z 5% situací kdy to má zasáhnout to bude umět 99% opravdu zasáhnout...
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 814
Registrován: 9-2007
Odesláno Čtvrtek, 16. října 2008 - 22:03:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Lubino: Sorry, ale to co označuju jako 99%, není 5%. To normálně přeháníte. Zaměňujete běžnou stanici na trati se seřaďovacím nádražím.

(Příspěvek byl editován uživatelem Bručoun.)
498106
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 14
Registrován: 10-2008
Odesláno Čtvrtek, 16. října 2008 - 22:03:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

JGR Napájení zab. zař. nemá zajištěný napájení via UPS ev. dieselagregát???? Na takovém zařízení by to měla být povinnost

Samozřejmě, že zab. zař. má zajištěné náhradní napájení. Ale jsou různé kombinace.

- veřejná síť x rozvod 6kV
- veřejná síť x napájení z troleje
- veřejná síť x UPS
a možnost připojení dieselagregátu taky.

Jak je to zrovna ve Vršovicích nevím. A o důvodech totálního výpadku se dá spekulovat.
Amper
Neregistrovaný host
Odeslán z: 212.111.21.67
Odesláno Čtvrtek, 16. října 2008 - 22:05:54    Odkaz na tento příspěvek  

Přesněji k zásahům výpravčího do ZZ : dokázal bych si to představit v mezilehlé stanici jako Moravany ale už ne ve stanici s častým posunem jako je Hulín.
Je otázka, jestli by bylo vhodné implementovat některé tyto "sledovací " funkce jen do některých (mezilehlých) stanic.
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 815
Registrován: 9-2007
Odesláno Čtvrtek, 16. října 2008 - 22:08:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Amper: "Je otázka, jestli by bylo vhodné implementovat některé tyto "sledovací " funkce jen do některých (mezilehlých) stanic."

Myslíte to tak, že u stanic s větším posunem by byla obnovena povinnost kontrolovat volnost koleje také pohledem?
Lubino
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.204.52
Odesláno Čtvrtek, 16. října 2008 - 22:09:35    Odkaz na tento příspěvek  

Vysvětlil jsem nad Vámi. 99% z 5% je přesně o citované větě, že by se mnou vyběhli.

Seřaďovací nádraží? Na kažedém větším "obyčejném" nádraží (například plácnu Havlíčkův Brod) mohou být 2 a více posunů na jedno zhlaví. Nepřeháním, oba se bavíme o limitních podmínkách, které je nutno v zadání SW uvažovat. Kdybych přeháněl, mluvil bych například o vlacích které přelétávají z koleje na kolej aniž by pojížděly zhlaví.
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 816
Registrován: 9-2007
Odesláno Čtvrtek, 16. října 2008 - 22:12:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Havl Brod zrovna není průměrná stanice na trati ...
Amper
Neregistrovaný host
Odeslán z: 212.111.21.67
Odesláno Čtvrtek, 16. října 2008 - 22:16:03    Odkaz na tento příspěvek  

volnost koleje také pohledem? to určitě ne. Jen
- u posunu je jednak menší nebezpečí při jízdě na obsazenou kolej než u vlaku (bílá jde postavit i na obsazenou na rozdíl od zelené) a
- při větším rozsahu posunu by tato "sledovací" funkce se stala kontraproduktivní, tedy by se raději nevyužívala tak jak ji nemají třeba TESTY či RZZ.
Lubino
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.204.52
Odesláno Čtvrtek, 16. října 2008 - 22:17:21    Odkaz na tento příspěvek  

Není, ale kolik je takových v republice? Nebo Vy chcete tuto funkci jen pro malé stanice? Pokud budu něco vyvíjet, chci aby to fungovalo všude ne?
498106
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 15
Registrován: 10-2008
Odesláno Čtvrtek, 16. října 2008 - 22:19:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Drn Jdi s tímhle do háje. Je sice fajn, že to registruje, ale žádná ESA už nevrátí životy ani "profesní čest" desítkám těch, co někde něco "projeli", ti kteří přežili přísahali, že viděli volnoznak, ale verdikt zněl ZZ SVĚDKEM ZMÍNĚNOU SITUACI NAVODIT NEUMOŽŇUJE. A podpis deseti soudruhů ze všech potřebných služeb, které to vyšetřovaly. Pozdě bycha honit, pánové. Břeťovi to stejně život nevrátí. Ale hlavně, že zemřel v souladu s normami.

Řekněte mi co si vlastně myslíte. To že někdo přijde o život to je velké neštěstí a věřte tomu, nebo ne, že je velká snaha skutečně se dopátrat příčin a řešit ty problémy. Ale tohle zní jako když ty soudruhy co to vyšetřují obviňujete že umyslně něco někdo zatlouká. Byl jste někdy u nějakého šetření nehody? To že se daná situace nepodaří nahrát, neznamená, že se nestala. A ujišťuji vás, že všichni ti soudruzi o kterých tu takhle pohrdlivě mluvíte z toho mají mnohdy dost těžkou hlavu. V každém normálním člověku ta pochybnost hlodá. Ale těžko mužete něco odstraňovat, když neznáte mechanismus, jak k tomu došlo. Na druhou stranu, i vy musíte připustit, že ne vždy každý řekne, že to podělal snaží se z toho mnohdy vytočit, což se taky z lidského hlediska dá pochopit. Nebo myslíte, že nejjednoduší je prostě napsat MUŽE ZA TO ZAB: ZAŘ. ???
Amper
Neregistrovaný host
Odeslán z: 212.111.21.67
Odesláno Čtvrtek, 16. října 2008 - 22:27:30    Odkaz na tento příspěvek  

Vždyť vám říkám, že ve stanicích s velkým posunem to nemůže z principu fungovat. Abych se vrátil, debatujeme nad funkcí, při níž by výpravčí musel zab.zařízení sdělit zvýšení či snížení počtu sledovaných jendotek, zjednoušeně tu nazývaných vlak.
Jak nad tím přemýšlím napadá mě ještě jedna možnost - uplatnit tuto "sledovací" funkci jen u určených kolejí - určitě hlavních (na které se nejezdí odbočkou) + další s převážnou jízdou vlaků a ne posunu dle místních špecifik.
I když osobní vlaky se seřazují hlavně na hlavních. Asi blbost.
Iamgood
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 734
Registrován: 10-2006

Odesláno Čtvrtek, 16. října 2008 - 22:30:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Lubino, Amper, Bručoun, Asdf - děláte si ? Teď je z toho tady chat? :-)
To je můj názor na tuto věc. :-)
Lubino
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.204.52
Odesláno Čtvrtek, 16. října 2008 - 22:36:26    Odkaz na tento příspěvek  

Amper: Jako zodpovědný programátor musím říct NE! Software buďto funguje nebo ne! Funkce vázané na konkrétní nádraží/kolej se spoustou dalších podmínek jsou do provozu nepoužitelné. Musí vzniknout SW který selhání v Moravanech buďto řeší nebo neřeší. Řešení typu: když se mi podpískuje v Otrokovicích vlak na 4. koleji tak to zafunguje a když to bude na 3. koleji tak né je úplně ghownu.
Lubino
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.204.52
Odesláno Čtvrtek, 16. října 2008 - 22:37:46    Odkaz na tento příspěvek  

Iamgood: To je jen Tvůj názor na tuto věc.
Amper
Neregistrovaný host
Odeslán z: 212.111.21.67
Odesláno Čtvrtek, 16. října 2008 - 22:48:32    Odkaz na tento příspěvek  

Tyconejsimocgood: Jo, je to tu něco neobvyklého? Aspoň se neurážíme.

Lubino: OK, ale nemyslíš, že to je spíše věcí provozáků než programátorů.
Ale já s tebou souhlasím, jen jsem rozvíjel terorii, za jakých podmínek by to bylo možné nasadit. To neznamená že jsem pro tuto "vyšší" funkci, řešící dělení spojování.
498106
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 16
Registrován: 10-2008
Odesláno Čtvrtek, 16. října 2008 - 22:49:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pavouk 70 Jedná se i o 75 Hz, např. 3585 - rozvětvený, nebo 3599 - přímý. Oba příklady jsou dvoupásové obvody.

Ano opět máte pravdu. Zkrátka a dobře v oblasti, kterou mám docela dobře zmapovanou se tyto obvody nevyskytují. Jsou sice namalované v předpisu T120 ale docela by mě zajimalo jak jsou kde rozšířené. Takže pokud jsem psal někdy dřív o dvou typech impulsních KO, měl jsem to uvest asi jako nejpoužívanější, nebo asi tak nějak.
Lubino
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.204.52
Odesláno Čtvrtek, 16. října 2008 - 23:00:19    Odkaz na tento příspěvek  

Amper: No, nevím jestli chápeme stejně pojem "provozáci". Já měl v životě to štěstí, že jsem měl vždy blízko do provozu a možná proto takto uvažuji a nad každým SW se takto zamýšlím.

Rozhodně si nemyslím, že bychom to tu vyřešili. Celá pointa proč jsem z pasivního čtení přešel do přispěvatelství je ta, že jsem si jako jedna skupina diskutujících myslel, že to musí být jednoduché. Pak jsem si dal ten příkládek a procitnul jsem. Doufám, že i ta jmenovaná skupina se nad svým názorem také zamyslí.

Zdůrazňuji, že řešení musí být použitelné obecně a musí fungovat 100% (99% je málo) aby obsluha mohla sedět v klidu v křesle a mít pocit, že se nic nemůže posrat. Jedině tomu říkám ZZ. Pokud by měla obsluha cokoliv "domýšlet" namísto počítače je to špatný SW, je to jen berlička a lidský faktor zůstává dál...

Dobrou noc všem.
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 817
Registrován: 9-2007
Odesláno Čtvrtek, 16. října 2008 - 23:36:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Lubino: "Pokud budu něco vyvíjet, chci aby to fungovalo všude ne?" .....
"Jako zodpovědný programátor musím říct NE! Software buďto funguje nebo ne!"

Vy používáte na všechno stejný SW? Já tedy ne. Pro různé typy stanic klidně může být různý SW. Nebo stejný SW, jen jinak zkonfigurovaný. Žádný výpravčí neslouží půl směny v jedné a půl směny v druhé stanici, takže v tom nevidím problém.

"Zdůrazňuji, že řešení musí být použitelné obecně a musí fungovat 100% ... Jedině tomu říkám ZZ."

Na to zapomeňte. Můžeme se bavit jedině o tom, zda selhání KO, které nastane (plácnu) v 0,01% případů, dokážu detekovat na 90%, 99% nebo 99,9%.
Detekce selhání, která je účinná na 90%, zvyšuje spolehlivost systému o jeden řád. To vůbec není málo!

Amper: "napadá mě ještě jedna možnost - uplatnit tuto "sledovací" funkci jen u určených kolejí .... Asi blbost."

V rámci jedné stanice myslím by se mělo SZZ chovat předvídatelně. Myslím, že by se SZZ s různým (resp. jinak zkonfigurovaným) SW mělo i různě jmenovat. To aby výpravčí, který nastoupí do jiné stanice, neměl hokej v tom, co SZZ umí a co ne. (Třeba ESA 11-S, ESA 11-N apod.)
Asdf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 340
Registrován: 5-2007
Odesláno Pátek, 17. října 2008 - 00:07:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun, Lubino: Predpis ZTP-JOP hovorí, že rovnaké veci by všade mali fungovať rovnako. Výpravca síce neslúži pol smeny v jednej a pol smeny v druhej stanici, ale rôzni vystriedači kľudne môžu za týždeň vystriedať aj 3 stanice ...
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 821
Registrován: 9-2007
Odesláno Pátek, 17. října 2008 - 00:18:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Asdf: "rovnaké veci by všade mali fungovať rovnako."
... ale SZZ není všude stejné. Tak by se holt SZZ s jinak modifikovaným SW muselo jmenovat úplně jinak, a mít SW třeba i jinak graficky řešený, aby se odlišoval.
Amper
Neregistrovaný host
Odeslán z: 212.111.21.67
Odesláno Pátek, 17. října 2008 - 01:10:12    Odkaz na tento příspěvek  

Dosud bylo a je v ZZ tolik různých zvláštností a odchylek že další rozlišení kolejí na ty bez a ty se (sledováním něčeho) bych neviděl jako problém. Ale říkám, je to blbost v praxi nerealizovatelná tak, aby vedla ke zvýšení bezpečnosti. Mluvíme o různém posunu.
Takže zopakuji z mého dnešního prvního příspěvku:
Požadovaná funkce může sledovat jen nedělené "vlaky" (nutnost obsazení vedlejšího KO) a nějaké nestandardní chování KO, třeba rychlé změny volná/obsazená.
Asdf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 341
Registrován: 5-2007
Odesláno Pátek, 17. října 2008 - 04:27:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun, Amper: ZTP-JOP vzniklo prave na to aby sa tie uchylky zotreli a ovladacie stanovistia elektronickych stavadliel, nech su od kohokolvek, vyzerali rovnako a obsluhovali sa rovnako.

Teda ked clovek prejde do susednej stanice, kde pouzite stavadlo nezacina na E ale na K, aby sa tam okrem oboznamenia sa s miestnymi pomermi nemusel 2 tyzdne len zorientovavat, co treba kedy stlacit (a potom byt zasa vyhukany ked sa vrati naspat).

Popripade sa to moze riesit komplexne, ako u ČIŽMYS-W, nad tym celym je "obrovska" nadstavba (a pritom to furt neni plnohodnotna GTN ), do ktorej sa spracuvaju cestovne poriadky, zadavaju vsetky odchylky od normalneho stavu, sleduju sa rozne navaznosti a kriteria (z 5 ludi co tam bude vseho vsudy je jeden urceny len na toto) a vytvara sa datovy vystup, ktory potom sluzi len na dve veci - Autonomne stavanie vlakovych (a ciastocne aj posunovych) ciest a potom na kadejake taketo kontroly, ci zmizol vlak ci nezmizol, ci sa neobjavil, ci sedia pocty voznov (ano, s PNa to dokaze urcit aj to, ze pani posunovaci spatne rozpojili supravu), ci sa majster neflaka (a automaticky dispeceraky vypisovat) a pod.
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 822
Registrován: 9-2007
Odesláno Pátek, 17. října 2008 - 08:24:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Asdf: nějak jsme se zamotali. Celá ta debata o odlišnosti SZZ vznikla kvůli Lubinově tezi, že SW musí ve 100,00% stanic detekovat chybu stejným způsobem. Příspěvky, které jsem psal, se týkaly ne běžného ovládání, ale jen různé úrovně detekce chyb KO, případně různé reakce na tyto chyby.

Myslím, že požadavky na to, aby ovládací systém byl všude přesně stejný, a aby se SW s odlišnou reakcí na chybové stavy nějak (názvem, grafikou, apod.) lišil, nejsou v žádném protikladu.
Asdf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 344
Registrován: 5-2007
Odesláno Pátek, 17. října 2008 - 08:56:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Prvý bod hovorí niečo v zmysle, že za určitých okolností je možné v technicky a technologicky opodstatnených prípadoch realizovať odlišnosti, no vždy je nutné zachovať čo najpodobnejší spôsob ovládania.

A tam mi to, že niekde bue vypĺňať niečo furt, niekde len pri niečom a niekde radšej vôbec, nejako nezapadá.
Deleter
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 35
Registrován: 12-2007
Odesláno Pátek, 17. října 2008 - 11:03:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jak je složitější stanice, tak tam žádný detekce nepomůžou, jedině snad snímat prostor kamerami a pomocí umělé inteligence detekovat vozy, což teda nevím jak, protože jak známo, svršek je hnědý a vozy svrchu obvykle taky. A jak to udělat, aby to bylo spolehlivý, když i plácačka se může přehlídnout...
jonáš prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Pátek, 17. října 2008 - 11:33:14    Odkaz na tento příspěvek  

No většinou jsou ty vagony neprůhledný a když v danym místě nejsou vidět šíny a pražce .. leda by to diverzant jako mimikry namaloval nahoru na boudu. Nebo by tam zrovna stály kolejový pole na podvalníkách (a nešuntovaly) ;-) ale jako bezpečnostní nadstavba to neni tak blbej nápad. Jakože v něčem podobnym dělám.
JGR
Neregistrovaný host
Odeslán z: 217.11.254.20
Odesláno Pátek, 17. října 2008 - 11:36:02    Odkaz na tento příspěvek  

2 deleter
a víte, že detekce pohybujícího se objektu podle TV obrazu už je vyřešená. Dokonce se dá odfiltrovat déšť, sníh, ptáci, zvěř a pod.
Ovšem kombinace uvedeného se zab. zař. by bylo složité a dosti nákladné, nevím, nechť to posoudí jiní.....
Drn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2139
Registrován: 4-2007

Odesláno Pátek, 17. října 2008 - 11:52:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Byl jste někdy u nějakého šetření nehody?

Jistě, byl, byť se tam neřešilo ZZ. Ale hlavně.....BYL JSEM U ZABEZPEČOVÁKŮ. A tato zkušenost mi jednou pro vždy stačila. Víc to nebudu pitvat. Jen řeknu, a už to tu zaznělo, zabezpečováci i část výpravčích jsou v podstatě banda alibistů. Teď mají ale smolíka v ESE a třeba i v tom, že se TRS i SIMPLEX a telefony nahrávají. Prostě nevěřím vašemu konglomerátu a mám k tomu důvody (empirické). Nepřesvědčíte mne o tom, že kdyby to jen trošku šlo, nehodíte ty Moravany opět na B. Demela.
S optimismem nejdál dojdeš.....pesimisté již teď přesně vědí kam.
Deleter
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 36
Registrován: 12-2007
Odesláno Pátek, 17. října 2008 - 12:55:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

2 JGR: Jistě, vím, nějakou dobu jsem proseděl i nad automatizací. A nejde jenom o pohybující se objekty. Nákladné by to být mohlo a nemuselo, záleží na přístupu.
Asdf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 345
Registrován: 5-2007
Odesláno Pátek, 17. října 2008 - 13:04:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Drn: Tak prečo si potom tí alibistickí zabezpečováci sami na seba uplietli bič v podobe archívov ESY a rádia???
Signalman_77
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 367
Registrován: 7-2007
Odesláno Pátek, 17. října 2008 - 13:16:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Asdf:
A inak ma teraz ešte napadá, že aj možnosť zálohovania KO pomocou počítačov osí je veeľmi otázana, keďže v určitých prípadoch (malé čo ľahké vozidlá a vozidlá s malými kolesami) zlyhávajú oba systémy do radu.

Není selhání jako selhání. PN sice má problém s detekcí malých kol, ale ještě jsem nezažil, aby kolo vůbec nedetekoval. To by muselo být extra malé kolo, a v takovém případě se dělají opatření podle D2.

Malý průměr kola nebo malý okolek může vést k tomu, že snímač bude nekorektně ovlivněn, a úsek se obsadí - a to je bezpečný stav. Následně se však vyžaduje zásah obsluhujícího pracovníka (musí ověřit volnost koleje a provést reset PN). Selhání lidského činitele se v tomto případě do jisté míry brání tím, že poslední registrovaná náprava musí být z úseku odpočítaná (vlak zřejmě vyjel ven z úseku).
Signalman_77
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 368
Registrován: 7-2007
Odesláno Pátek, 17. října 2008 - 13:24:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak pánové, údajné selhání PZS AŽD 71 na olomoucku nebylo nice než omyl strojvedoucího. Bylo prokázáno, že pozitivka, kterou viděl, patřila k dalšímu PZS (trať se zde kroutí).

Jsem zvědavý, jestli TV Noha uvede svoji dryáčnickou reportáž na pravou míru. Pochybuji. To by přece FS a TV Noha ztratili tvář... Účel světí prostředky: Všichni už ví, že ZZ u nás je špatné a že zabezpečováci jsou blbci.

Už aby všude byly černé skříňky.
JGR
Neregistrovaný host
Odeslán z: 217.11.254.20
Odesláno Pátek, 17. října 2008 - 14:14:13    Odkaz na tento příspěvek  

2 deleter
...Nákladné by to být mohlo a nemuselo, záleží na přístupu....
Toto je vskutku velevěta
ovšem nic ve zlém
JGR
Neregistrovaný host
Odeslán z: 217.11.254.20
Odesláno Pátek, 17. října 2008 - 14:16:52    Odkaz na tento příspěvek  

Ovšem také Herr Foerster by mohl zdrbati naši ženiální myšlénku
Deleter
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 37
Registrován: 12-2007
Odesláno Pátek, 17. října 2008 - 14:22:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

JGR: jistěže záleží na přístupu, jde o velikost provize ;)
JGR
Neregistrovaný host
Odeslán z: 217.11.254.20
Odesláno Pátek, 17. října 2008 - 15:02:06    Odkaz na tento příspěvek  

2 deleter
ad velikost provize...
to jsou dvě kruciální otázky, s kým se šábnout a o kolik se šábnout

8 pád korytativ - kdo z koho?
9 pád koruptativ - kolik komu?
10 pád sexuál - kdo s kým?
Pardál
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1
Registrován: 10-2008
Odesláno Pátek, 17. října 2008 - 16:10:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zdravím všechny!
Jsem pouhý "uživatel" SZZ a vůbec ne ESA, takže neznám ani cenovou relaci prvků, ani softwaru, ale souhlasím s výše příspěvky, že by se mělo zabezpečení řešit jednotně, nekastovat to malá - velká stanice. Mě akorát napadla myšlenka (a to už je co říct, když mě něco napadne ) s výše uvedenou kombinací KO + PN + software. Neznám ESU, ale určitě si pamatuje poslední stavěnou a taky projetou jízdní cestu (JC) přes/na daný KO. Důležitý je směr. Postaví se JC, ŽKV jede, obsadí KO, PN napočítají nápravy z toho směru, odkud bylo postaveno (software). Pokud se náhle KO uvolní a PN nic nenapočítaly ani na jednom konci směrem z koleje, zůstane pro stavění a obsluhu úsek obsazený. Pokud se cokoliv a kamkoliv rozpojí a posunuje, pořád se mění počet náprav, až když se dopočítají na stejnou hodnotu co všechno vjelo a odjelo, tak se teprve může úsek uvolnit. Jen nevím, kolik by to stálo a hlavně jestli si SW dokáže "pamatovat" a neustále připočítávat a odpočítávat nápravy od prvního vstupu na volný KO do posledního výstupu poslední nápravy. Ale myslím cena v této době, při ztrátě lidského života nemůže hrát roli. Asi je to trošku složitý, snad to pochopíte a hlavně mě hned nekamenujte. Dík
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1789
Registrován: 5-2002

Odesláno Pátek, 17. října 2008 - 16:14:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

JGR: to máte značně neúplné znalosti, když končíte u 10. pádu...

8.p korytativ - kdo s koho?
9.p buzerativ - kdo koho?
10.p likvidativ - koho a jak?
11.p delimitativ - kam kolik?
12.p intrikativ - jak na koho?
13.p podmazativ - komu kolik?
14.p konkubinativ - kdo s kým?
15.p prezervativ - co na to?
JGR
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.136.165.57
Odesláno Pátek, 17. října 2008 - 17:58:38    Odkaz na tento příspěvek  

díky za poučení, ale váš konkubinativ se shoduje s mým sexuálem
a totéž: podmazativ se kryje s koruptativem ach jo......
M_g
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 73
Registrován: 6-2006
Odesláno Pátek, 17. října 2008 - 18:03:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pardál:
Možná vás, a nejen vás, trochu naštvu, ale ono to tady už kdysi šlo.
I cenu proti ztrátě lidského života musíte počítat. Musíte ji pak srovnávat s ostatními cenami proti ztrátám jinde (životů). Abyste neprojel jinde třeba deset životů za jeden tady.
Finance jsou omezené...
Pardál
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2
Registrován: 10-2008
Odesláno Pátek, 17. října 2008 - 18:37:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

M_g:
Chápu, musí se ty penize někde vzít, ale pokud chci bezpečně přepravovat osoby a náklad a teď je jasné, že se to může stát znovu, tak musím někde zatlačit, aby mi na to dali... SŽDC je státní a stát se má starat taky o bezpečnost, když něco provozuje. Vložení dalších příkazů do programu asi moc stát nebude, to jsem ani nemyslel, jen dovybavit KO i PN a to už něco koštuje, ale pokud se budou dál ztrácet vlaky z jakéhokoliv důvodu, tak to taky můžeme zabalit a udělat pár silnic navíc...to už taky tady bylo.
Trainzaklancelot
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 619
Registrován: 6-2007
Odesláno Pátek, 17. října 2008 - 18:39:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já se divím, že si tady nezaložíte sekci ESA11 verzus nové zab. zař. Píšou se sem vůbec ještě nehody a nebo špekulace nad tím, zdali pískovat nebo ne, nebo co to vlastně je ta ESA11. Sradnovní asi bude, když pojedu tam kde funguje ESA11 a fíra to nevyjede z důvodů stoupání a obav nad tím, že když bude pískovat tak se ztratí. To pak bude zajímavé.
"vlečky na kladensku mají ještě budoucnost"
www.siky-zeleznice.nafoceno.cz
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 829
Registrován: 9-2007
Odesláno Pátek, 17. října 2008 - 18:42:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Trainzaklancelot: