Diskuse K-report » Archiv 2016 » Železnice » Vysokorychlostní tratě (VRT) » Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT) do 05. 03. 2016 předcházející | další

Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT) do 05. 03. 2016

dolů
   autor příspěvek
watslaw
Čtvrtek, 03. března 2016 - 11:24:01  
Neregistrovaný host
193.29.76.37
Jinak, jak si myslíte, že by ve srovnání s jinými variantami vyšlo postavit VRT spojku Svitavy-Zámrsk a samozřejmě Brno-Blansko? Nemělo by to lepší poměr cena/výkon?
Čtvrtek, 03. března 2016 - 11:58:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4472
Registrován: 3-2004
Životní úroveň s hustotou obyvatel souvisí minimálně. Ještě tak asi souvisí s koncentrací obyvatel do měst, ale s hustotou?

Myšleno hustota obyvatel ve městě, či aglomeraci, nikoli v republice. Prostě lidé koncentrovaní do hustých sídel jsou pro infrastrukturu výhodnější, než když bydlí rozcouraní někde v lesích. (ostatně, proto byly obce a města kdysi vynalezena).

watslaw - to už tady bylo, já jsem s tím dostal výsměch. [happy] Nákladce by to asi pomohlo, osobku by to nechalo, tam kde dnes.
evoluce
Čtvrtek, 03. března 2016 - 12:22:57  
Neregistrovaný host
212.24.156.107
Hanz11 Nemá smysl se s tzv. "odpůrci VRT" o ničem bavit. Jejich účelové politické blábolení (prezentují různá čísla, která na 100% nastanou za 10 a více let

podívejte se na letošní autosalon v Ženevě.
Do 10 let budou ti, které by měla VRT stáhnout v autoautech.

Efekt dveře-dveře v Česku při vddálenostech okolo 200-300 km bude rozhodující.

Špatné je že se není realizováno evolučně
- rozšíření hrdel u velkých měst (využila by je i VRT a s-bahny)
- tam kde to jde další 2 koleje aby se ulevilo i nákladce

Dnes už nelze spoléhat s VRT na Unii. Bude strkat peníze na obranu. Musíme spoléhat sami na sebe a jít rakouskou cestou.
Vláďa42
Čtvrtek, 03. března 2016 - 13:08:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 586
Registrován: 9-2009
Strašných blábolů tady.

Nicméně pro nepříliš chápavé jednotlivce znovu:
kolik autobusového žlutozla jezdí z Pardubic do Prahy a kolik z Liberce.
Proč?
Odpovědí na tuto jednoduchou otázku si i zodpovíte, co se stane, bude-li VRT Praha-Brno-Přerov-...Morava
Čtvrtek, 03. března 2016 - 13:28:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7753
Registrován: 9-2002
Tak jak to vyřešíte za nízké investiční náklady?

Ja nekde pisu o tom, ze to bude zapr supu ? To ani nahodou. Bude to muset vest jinudy, ale zaroven se muze (spis musi) po dokonceni novyho koridoru na puvodni strece v maximalnim rozsahu zastavit provoz. Jen mam pocit, ze zdejsi klub "VRT za kazdou cenu" si mysli, ze se tim "vsechno" vyresi. Nevyresi.

přepravní potenciál mezi dvěma body s 10x menší populací bude asi jaký? Žeby pod 5000 denně? Tak tam tomu SUDOPu furt falíruje bratru 15 000 kaštanů...

Co bys taky cekal od politickyho zadani...

My si to jako menší země, kde není takové osídlení jako v Německu či Belgii, ani velké vzdálenosti jako ve Francii a Španělsku, nesmíme udělat po svém. Pak ano, pak to vytížené jako v Německu nebude.

Muzeme, ale bude to na prd, coz ostatne potvrzujes taky.

Já bych řekl, že výsledek diskuzí je jednoznačný: V ČR, potažmo Praze, Brně, Ostravě žije prostě málo lidí.

To ale zase vytrvale ignorujou zdejsi VRTaci.

Jejich účelové politické blábolení (prezentují různá čísla, která na 100% nastanou za 10 a více let)

Ja se do politiky neseru. Politika sere me. Zejmena takova, kde se vyhazujou penize oknem, coz se mj. uz deje ruznymi zpusoby, i na ty (nejen cesky) zeleznici.

Agent: Vám zas bude treba pripomenúť tú vetu o transmisnom ložisku. Pretože Vaše príspevky sú presne základom jednoho takého kolečka. Takže ešte raz, podľa Vás:

- Stavba VRT je náročná, musia sa teda stavať lacno.
- Aby sa mohlo stavať lacno, musia byť na nižšiu rýchlosť, kvôli oblúkom.
- Ak sa budú stavať trate na nižšiu rýchlosť, treba aby na nich jazdila nákladka, lebo inak sa to nezaplatí.
- Ak na nich má jazdiť nákladka, musia mať mierne sklony.
- Ak majú mať mierne sklony, bude na nich hodne zemných stavieb, aby sa to vyrovnalo.
- Ak na nich bude hodne zemných stavieb, budú sa stavať sakramensky draho.


Ono tak ale je, zadarmo se to nepostavi. Jenze zadarmo to nelze ani udrzovat a provozovat. Je otazkou, zda onen VRT provoz bude vubec mit nejakej efekt, co se tyka penez. A o tom v cz nejsem vubec presvedcen. Uz to nakonec i leze ven: Vylhany numera substratu.

to žere lidi z letadel létajících snad po půlhodině a opravdu šetří čas. Opět, s okolím má Madrid 3M, Barcelona 2M obyvatel... Kde se bere odvaha na ten brněnský skoro dvojnásobek teda fakt nevím...

Ja taky ne.

Strašných blábolů tady.

Taky mam ten pocit, aspon na necem se muzem shodnout.

Ale chápu, že pro obhájení VRT jsou rozdílné geografické, demografické, politické, ekonomické a další podmínky zanedbatelné a je možno argumentovat jak pětileté dítě. Oni to mají, tak já chci taky.

DO KAMENE TESAT !!! Jen bych jeste pridal, ze nekdy dokaze ten ci onen politik fungovat, jako to petilety dite (nebo jako nekteri zdejsi VRTaci, ono je to skoro jedno.)
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Vláďa42
Čtvrtek, 03. března 2016 - 13:55:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 587
Registrován: 9-2009
Agente, ztrácíte čas... Melete nesmysly, nenecháte si nic vysvětlit, argumentujete jak 5leté děcko. Nechte toho, dejte si pivo, jděte na procházku, neseďte tady. Žena a rodina se taky hodí...
Čtvrtek, 03. března 2016 - 14:02:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7755
Registrován: 9-2002
rodina se taky hodí...

To uz mam za sebou. O ruzny milenky nouzi nemam, naposledy vcera... A dneska vecer zas.
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Pikehead
Čtvrtek, 03. března 2016 - 14:52:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2130
Registrován: 3-2007
Hanz11:

VRT Praha - Brno by se nebudovala přece jen kvůli Praha a Brno. To může napsat jen...
Určitě, nestaví se to kvůli Brnu, ale ta primární relace by měla mít převažující sílu sama o sobě, ne že se k 3500 kaštanům Praha-Brno začnou připočítávat všichni Ostraváci a (spíše autobusové) frekvence do okolních států.

Ale dobře, ať nežeru: nechme Brno na 5000, přidej si k tomu 1000 lidí na Ostravu z Pendolín a prvních tříd (a i klidně dalších 1000 z aut), 1000 do Bratislavy (hlavně z aut), 500 do Vídně a 500 do Budapešti, a pořád jsme pod 10 000 za den (s tím, že nám VRT vlaky běhají všude možně a potřebujeme jich třeba 2x víc).

Jejich účelové politické blábolení (prezentují různá čísla, která na 100% nastanou za 10 a více let
Hele Jeníčku, ta 11 v nicku je Tvůj aktuální věk? Co je na tom "politického"? A kdo kde tvrdí, že ta čísla jsou 100%? Neumíš číst, nebo úmyslně lžeš? Tvrdím jedno: ty čísla jsou mnohem reálnější než číslo ve studii SUDOPu - jsem schopný vysvětlit logický řetězec, kterým jsem k nim došel a žádný dosavadní argument mi neukázal, že je ten řetězec chybný.

Kromě toho jsem si nevšiml, že bys jakékoliv číslo dodal Ty. Víš Ty co - chytnu Tě za rypák: k tomu "kroužení mezinárodních vlaků okolo ČR" sem dodej nějaká fakta nebo čísla, která to podpoří. Pokud toho nejsi schopen, jsi sám ze všech největší blábolil a lama.
Desiro
Čtvrtek, 03. března 2016 - 15:55:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3019
Registrován: 2-2004
Madrid - Barcelona je cca 650 km, to je zhruba jako po hypotetické VRT z Berlína pres Prahu do Vídně. Na teto trase se jistě najde více obyvatelstva než mezi Barcelonou a Madridem. ...
Čtvrtek, 03. března 2016 - 15:57:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5266
Registrován: 6-2005
Tak ona existuje ještě jedna varianta, jak se k tomu dostat: A totiž přetížit stávající štreku Choceň - Třebová vláčky vozícími bedýnky.

A zároveň bych na to hleděl spíše jako na elektrorozvodnou síť než na vodárenskou síť. Většinou totiž platí, že když někde vypadne jedno hlavní elektrické vedení, tak se tam proud přivede jinudy, s vodou tomu tak většinou není. Průšvih stávající sítě je v celku jasnej v podobě toho, že zásek na pražském zhlaví Kolína znamená velmi velkou kalamitu.

Pikehead to na jednu stranu srovnává dost na hulváta (rozumějme na hrubo [happy]), na druhou stranu jsou to jediná čísla, která se tu v poslední době objevila. Lze si samozřejmě klást otázku, kolik toho Jihlava, Havlíčkův Brod a ŽnS vygenerují v denní dojížďce do Prahy a Brna a zda i to je něco, kvůli čemu stojí za to to stavět.

V sumě: Přistupoval bych k tomu rezervovaně a (jak jsem již psal dříve) nejprve řešil Vranovice - Brno - Přerov - Jistebník a Praha - Lovosice a až s ohledem na zkušenost s těmito stavbami dělal finální rozhodnutí, zda od Strančic po Velké Meziříčí něco vznikne a v jaké přesně podobě. Tj. připravovat, ale být si vědom toho, že se to prostě nemusí nikdy postavit nebo že to naopak může vznikat úsekově podle toho, jak finanční situace dovolí.

Jak se vlastně financuje Neue Westbahn v Rakousích? Staví to Rakušané za vlastní nebo to kofinancují z CEFu?
Indivisibiliter ac inseparabiliter
Čtvrtek, 03. března 2016 - 16:16:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5290
Registrován: 8-2007
Takže názory příznivců i odpůrců jsou pádné. Jak dál s železnicí v ČR,aby se navýšila nedostatečná kapacita tratí západ-východ?

1. Výstavba VRT by byla drahá,možná by nebyla náležitě využita,ale do budoucna by mohla navýšit přepravu osob mezi Prahou-Moravou a uvolnit současné tratě od nejrychlejších vlaků a tím je uvolnit pro nákladní dopravu.
2.Výstavba konvenční tratě pro osobní i nákladní dopravu přes vysočinu by byla drahá,asi by v budoucnu nebyla náležitě využitá(pro osobku pomalá,pro náklady velká stoupání) a v budoucnu nekonkurenceschopná, po dostavbě dálnic nepotřebná.
3.Nestavět nic a počkat,až se kapacita uvolní po dobudování D35,D1 a dálková frekvence přejde i na trase do Olomouce,Ostravy.. do aut a autobusů,jako Praha -Brno.Pak stačí nějaká rozšíření kapacity u Prahy,kde je silná příměstská doprava.

V ČR počítám se třetí možností,kdy bude železnice ve stavu pomalého morálního zastarávání a bude stačit vybudovat stavby ,jako libeňský přesmyk do Malešic apod...
Vláďa42
Čtvrtek, 03. března 2016 - 16:18:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 588
Registrován: 9-2009
Apollo 17 palec hore!
Čtvrtek, 03. března 2016 - 16:54:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1109
Registrován: 8-2010
Ještě k té přepravní poptávce - prognóze:

V rámci osobní dopravy se dle Dopravní sektorové strategie 2. fáze předpokládá růst přepravního výkonu železnice mezi lety 2010 - 2050 o 55 % (!) - resp. o 1,1 % ročně od roku 2010.

Zároveň z hlediska dělby přepravní práce je předpokládán mírný pokles IAD a BUS a nárůst letecké a železniční dopravy, přičemž hlavním důvodem tohoto trendu je změna dopravního chování obyvatel v důsledku stárnutí populace.

Nemám teď v ruce jiná data než jednu starší bakalářku, ze které ale vyčtu, že v letech 2000 - 2005 mi železnice přepravila - a to "cyklicky", nikoliv lineárně přírůstkově dle Dopravní strategie - od 180 - 190 mil. kaštanů.

Rozdíl je tedy celkem dobře prognostikovaných 1,1% x 5 = 5,5 % - jenže místo prognostikovaných plynulých meziročních přírůstků jsem v porovnání s výchozím rokem 2010 naopak v roce 2005 o cirka 5 mil. cestujících naopak klesl (= 2,2 %).

Osobně tedy - viz text výše - zpochybňuji očekávaný růst přepravního výkonu železnice, a to jak, co se týče jeho prognostikovaného lineárního trvalého 40-letého přírůstku, tak objemu v přepravených osobách.[nene][nene]
Turista
Čtvrtek, 03. března 2016 - 17:20:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1154
Registrován: 12-2003
Jinak, jak si myslíte, že by ve srovnání s jinými variantami vyšlo postavit VRT spojku Svitavy-Zámrsk a samozřejmě Brno-Blansko? Nemělo by to lepší poměr cena/výkon?

Samotné k ničemu. Nijak to totiž neřeší kapacitu mezi Zámrskem a Prahou. A kapacita je ten hlavní problém. Takže ještě vymyslete, co přidáte k tomu, a pak můžete přemýšlet o cena/výkon.
watslaw
Čtvrtek, 03. března 2016 - 17:30:35  
Neregistrovaný host
193.29.76.37
Turista:
samozřejmě jsem myslel, že bude dvoukolejka Choceň-Hradec-Velký Osek. Takže pro nákladku by se místo uvolnilo. Od spojky Zámrsk Svitavy spojka k Třebovicím, a příprava na pokračování kolem R35 na Mohlenici.
Pikehead
Čtvrtek, 03. března 2016 - 17:40:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2133
Registrován: 3-2007
jediná čísla, která se tu v poslední době objevila
Děkuju náčelníku, že ses mě zastal. [happy] Obecně dostupnost čerstvých statistik je poměrně mizerná.

Jihlava, Havlíčkův Brod a ŽnS vygenerují v denní dojížďce do Prahy a Brna
A nezapomínejme na Třebíč, tam na téma VRT pořádají i futurologický kongres.

Dojížďka z Vysočiny je teoreticky možná, ale VRTfans přistupují stejně bohémsky i k výnosové stránce. Kdyby zastávka Jihlava VRT byla 130 km od Prahy, tak roční jízdenka pro každodenní dojíždění jen za VRT úsek bude minimálně 50 000* CZK, tj. 220 Kč na pracovní den. K tomu se na VRT nádraží musíte nějak dostat, což nějaké desetikoruny taky budou. Za dnešní cenu IN100 VRT dojíždění do Prahy nebo Brna (=230 zpátečních VRT cest ročně) určitě nákladově nevyjde.

Otázkou pak samozřejmě je, jak dalece bude taková frekvence sedět do yield managementu dopravce (viz LE/RJ a bližší destinace obsazující sedadlo jen na krátkou část trasy)...

* Odhad opět na hulváta SNCF-30%; z dnešního ceníku traťovek by to s IN25 vycházelo někam ke 40K na rok.
Turista
Čtvrtek, 03. března 2016 - 17:42:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1155
Registrován: 12-2003
předpokládá růst přepravního výkonu železnice mezi lety 2010 - 2050 o 55 % (!)

To vám připadá mnoho? Dnes je to 8,5%. Nárůst o 55% znamená 13%, tj. cca jako Rakousko dnes. Nepřijde mi nereálné dosáhnout za 35 let cca dnešní úrovně Rakouska.

Nemám teď v ruce jiná data než jednu starší bakalářku, ze které ale vyčtu, že v letech 2000 - 2005 mi železnice přepravila

To jste mohl fakt najít něco novějšího. Přepravní výkon podle MDČR 2005-2014 (mil. oskm): 6667, 6922, 6898, 6803, 6503, 6590, 6714, 7264, 7600, 7796. Posledních 6 let celkem stabilní růst, za 2015 byl taky podle tiskových zpráv dopravců zřejmě růst.

Rozdíl je tedy celkem dobře prognostikovaných 1,1% x 5 = 5,5 % - jenže místo prognostikovaných plynulých meziročních přírůstků jsem v porovnání s výchozím rokem 2010 naopak v roce 2005 o cirka 5 mil. cestujících naopak klesl (= 2,2 %).

Chápu to dobře, že nesmyslnost odhadu pro 2010-2050 se snažíte ukázat na letech 2000-2005, tj. na zcela disjunktním období (navíc období, kdy bylo na koridorech hodně rozkopáno a prakticky nic dokončeno)?
Čtvrtek, 03. března 2016 - 18:23:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5267
Registrován: 6-2005
Pikehead:
Dojížďka z Vysočiny je teoreticky možná, ale VRTfans přistupují stejně bohémsky i k výnosové stránce
Já mám pocit, že oni to ti VRTfans s Vámi mají poměrně těžký. Většinu času píšete jazykem, že by si člověk řekl, že neumíte do pěti počítat, a pak se najednou něco přepne a zdá se, že za tou vaší klávesnicí sedí vystudovaný ekonom, který se nebojí používat taková sprostá slova jako robustnost predikce nebo výnosová stránka.[coze][happy]

Myslím, že příslušný odbor MD už poměrně dlouho prezentuje, že je připraven a ochoten "vymetáky" pro Vysočinu objednat. Reálněji budeme tuto jejich snahu (a její případné budoucí pochopení vládou) vnímat poté, co uvidíme, že se povede zdvouvrstvit dálkové Plzně a aspoň v nějakém rozsahu se rozjezdí expresy Praha - ČB s pokračováním do Lince.

Jak by ta vymetací linka pro Vysočinu ale měla vypadat, je dobrá otázka a to zase souvisí s podobou infra.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mibl.)
Indivisibiliter ac inseparabiliter
Čtvrtek, 03. března 2016 - 18:51:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5291
Registrován: 8-2007

To jste mohl fakt najít něco novějšího. Přepravní výkon podle MDČR 2005-2014 (mil. oskm): 6667, 6922, 6898, 6803, 6503, 6590, 6714, 7264, 7600, 7796.


A když z toho odečteme tratě,kde došlo k poklesu přepravy(Lužná-Chomutov,Vejprty- Chomutov,Doupovská dráha,Louny-Slaný a mnoho dalších),bude výsledek na zbylých tratích úplně jinde.
Čtvrtek, 03. března 2016 - 19:57:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1110
Registrován: 8-2010
Vývoj přepravy osob na železnici (v tis. osobách):
rok 1937 - 239 104
rok 1948 - 459 731
rok 1950 - 501 500
rok 1955 - 583 022
rok 1960 - 641 487
rok 1965 - 634 018
rok 1970 - 557 815
rok 1975 - 486 437
rok 1980 - 415 629
rok 1985 - 419 484
rok 1989 - 411 000

Vývoj přepravního výkonu osobní dopravy v Československu (v mil. oskm):
rok 1937 - 9 730
rok 1948 - 15 974
rok 1950 - 15 620
rok 1955 - 19 810
rok 1960 - 20 618
rok 1965 - 21 636
rok 1970 - 20 492
rok 1980 - 18 043
rok 1985 - 19 839
rok 1989 - 19 670

Obě veličiny vynesené v grafu:



Zdroj:
https://www.researchgate.net/publication/40369498_Ekonomicke_aspe kty_zeleznicni_dopravy

Když si vezmu období řekněme 1960-1989 (délka cirka 40 let), tak nějak vidím, že v osobokilometrech jsem za cirka 40 let +/- na stejných hodnotách, přičemž přepravené osoby ale mezitím poklesly o cca. 56 %. Nakolik je podle Vás reálné, že se ještě jednou zopakuje situace, jako byla např. po 2. světové válce - např. mezi léty např. 1948 a 1960 - kdy byl přírůstek cestujících cirka 40 % ??
Čtvrtek, 03. března 2016 - 20:22:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 74
Registrován: 1-2015
Taková menší provokace... (pomněte tu cenu lístku)

http://www.novakoviny.eu/archiv/technika/1436-hyperloop-musk
Turista
Čtvrtek, 03. března 2016 - 20:26:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1156
Registrován: 12-2003
A když z toho odečteme tratě,kde došlo k poklesu přepravy(Lužná-Chomutov,Vejprty- Chomutov,Doupovská dráha,Louny-Slaný a mnoho dalších),bude výsledek na zbylých tratích úplně jinde.

Ano. Mnohé relace (Praha-Brno, Praha-Ústí) posílily o desítky i stovky procent.
Viz zde
http://www.ceskedrahy.cz/tiskove-centrum/tiskove-zpravy/-16882/
nebo čtvrtý slajd zde
http://www.kr-ustecky.cz/VismoOnline_ActionScripts/File.ashx?id_o rg=450018&id_dokumenty=1654004
Pikehead
Čtvrtek, 03. března 2016 - 20:33:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2134
Registrován: 3-2007
by si člověk řekl, že neumíte do pěti počítat
Tak na tohle by se to Frištenského poděkování hodilo ještě líp, dokonce i v jeho původním dvojsmyslném významu. :-D A to mám pocit, že tu nic jiného nedělám než počítám...

příslušný odbor MD už poměrně dlouho prezentuje
To je od nich opravdu hezké, že se zavazují k něčemu, co nastane, jestli vůbec, za 5 volebních období, ale po zkušenostech s krizí a Bártou bych na to až tak nevsázel.

Ostatně moc nechápu celou argumentaci o dojíždění z Vysočiny - kdo by do té Prahy měl dojíždět a v jakém počtu se to očekává. Kdo nakreslil tu izochronu od nádraží "Jihlava VRT" tak, aby to bylo ještě únosné a kolik lidí se uvnitř této oblasti ocitlo? Jediný, komu se to může vyplatit, jsou intelektuální profese.

Z vlastní dojížděcí zkušenosti (triviálně vypadající úkol 13 km autem - 50 minut rychlíkem na koridoru - 8 zastávek tramvají) je ve skutečnosti celkem pěkný voser, který díky přestupům stejně sežere hodinu a půl na jeden směr a absolvovat to každý den moc sexy není, protože to žere volný čas použitelný na rodinu, socializing nebo psaní na k-rep [happy] . Moje náklady jsou 130 (ČD) + 55 (Putin) + 10 (DPP). S IN100 by mě to vyšlo na 150 CZK denně, u té Jihlavy jsme denně na 250 CZK a víc.

Kolik lidí ochotných toto podstupovat a platit sedí v té jihlavské 30(?) minutové izochoně? Use case "Za 10 minut jsem na VRT nádraží, za půl hodiny v Praze, za 15 minut v kanclu a dva dny v týdnu pracuju z domova a přitom bydlím ve vesničce na Vysočině." je podle mého názoru scifi od začátku do konce.
Vláďa42
Čtvrtek, 03. března 2016 - 21:33:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 589
Registrován: 9-2009
Kdyby tu byl Pikehead v roce 1988, tak by považoval za naprostý sci-fi, že budou lidi bydlet v nějaký díře za Prahou/Brnem/... a budou denně jezdit autem do práce do města.
To přeci nemůže dávat smysl! Naprostá blbost.
Turista
Čtvrtek, 03. března 2016 - 21:43:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1157
Registrován: 12-2003
Jediný, komu se to může vyplatit, jsou intelektuální profese.

A taky se to vyplatí "neintelektuálním" obyvatelům. Rodina dobře vydělávajícího člověka, která se neodstěhuje do Prahy, totiž bude utrácet peníze v místě. Kadeřnice, řemeslník, pokladní v sueprmarketu, apod. tak budou mít práci.

Kdo nakreslil tu izochronu od nádraží "Jihlava VRT" ...

Ono se to taky nestaví jen kvůli Jihlavě. Je to je složka celkové poptávky. Takovou izochronu si nakreslíte kolem každě z těch 5 zastávek.
Podobnou logikou byste ani tu D1 nepostavil, protože pro Jihlavu to přece nemá smysl.

Use case "Za 10 minut jsem na VRT nádraží, za půl hodiny v Praze, za 15 minut v kanclu a dva dny v týdnu pracuju z domova a přitom bydlím ve vesničce na Vysočině." je podle mého názoru scifi od začátku do konce.

Vidíte, a přesto jsou u nás v práci na projektu z cca 12 lidí dva takoví, co to takto dělají. Jeden jezdí 4x týdně 2x60 km, druhý třikrát týdně 2x110km. Autem. Stojí je to více, než těch vašich hypotetických 250 CZK.
Čtvrtek, 03. března 2016 - 21:45:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5268
Registrován: 6-2005
Pikehead:
To je od nich opravdu hezké, že se zavazují k něčemu, co nastane, jestli vůbec, za 5 volebních období, ale po zkušenostech s krizí a Bártou bych na to až tak nevsázel.

Však k tomu píšu, že bych si počkal na ty Plzně a Budějce. Ostatně Exy do Budějc jsou taky "závazkem" již poměrně starým s výhledem na několik volebních období dopředu. Když se rozhoduju stavět drahou železniční infrastrukturu, tak musím počítat s tím, že v budoucnu musím být schopen na ní zajistit rozumný rozsah provozu, neb jinak je jaksi k ničemu.

Ono je hlavně otázka, zda vyšší segmenty mají šanci na to být samofinancovatelný. Pokud ano, tak by se jedna linka Praha - Benešov - Vlašim - zastávka mezi Pelhřimovem a Humpolcem - HB(?)/Jihlava(?) asi z hlediska objednávky utáhla, dost možná by se na ni, co do počtu (byť ne z hlediska kvality) ušetřily náležitosti (dvoje maximálně troje pro hodinový takt) něčím jiným urychleným díky VRTce nebo něčím co by vypadlo mezi Pardubicemi a Olomoucí.

Počítal bych z té Jihlavy spíše 40 minut jak do Prahy tak do Brno. A souhlasím s tím, že denní dojížďka 90 minut dveře-dveře je dosti otravná (provozoval jsem to poměrně dost let) a pak už je každejch 10 minut dobrejch.
Indivisibiliter ac inseparabiliter
Čtvrtek, 03. března 2016 - 21:55:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4473
Registrován: 3-2004
Use case "Za 10 minut jsem na VRT nádraží, za půl hodiny v Praze, za 15 minut v kanclu a dva dny v týdnu pracuju z domova a přitom bydlím ve vesničce na Vysočině." je podle mého názoru scifi od začátku do konce.

Scifi to není, vždycky se někdo takový najde - zkoušel jsem to pět let (Nekoř-VUT v Brně) - ale je to voser, jak píšete. U mě byla celková doba dveře-dveře cca 2,5 hodiny a to je moc. Být to o hodinu méně, jezdím možná dodnes.
Pátek, 04. března 2016 - 07:33:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 253
Registrován: 1-2014
http://ekonomika.idnes.cz/thalys-zavadi-specialni-jizdenku-na-sto jaka-fzb-/eko-doprava.aspx?c=A160301_234430_eko-doprava_suj

Než nastojáka, tak lépe přečkat cestu u piva v jídelním voze :-)
Pátek, 04. března 2016 - 09:02:07  
Neregistrovaný host
94.113.251.98
Honzasl: Trochu tu hlášku upravím podle VLASTNÍ sedmnáctileté zkušenosti - "Za 10 minut jsem na zastávce, za půl hodiny v Praze, za 25 minut v kanclu"[biggrin]
V pátek jsem jezdíval autem (25 km), většinou znatelně pod půl hodiny, v sezoně na kole cca hodinu (kratší cesta než autem, cca 22 km). Každý si volí svoje tak, aby mu to vyhovovalo časově, finančně, případně "zájmově". Akorát z Jihlavy do Prahy asi na kole bude jezdit naprosté minimum úředníků[biggrin]
Pátek, 04. března 2016 - 10:09:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5295
Registrován: 8-2007
Pikehead:
Use case "Za 10 minut jsem na VRT nádraží, za půl hodiny v Praze, za 15 minut v kanclu a dva dny v týdnu pracuju z domova a přitom bydlím ve vesničce na Vysočině." je podle mého názoru scifi od začátku do konce.


Tak takových znám v Chomutově a okolí mnoho.A dojíždí do Prahy autem,nebo autobusem po R7.To není žádné sci-fi.Taktéž naplněné vlaky z Ústí nad Labem,Pardubic asi nevezou každé ráno do Prahy turisty,kteří jedou obdivovat Karlův most a Hradčany.
Pružinskij
Pátek, 04. března 2016 - 10:18:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 553
Registrován: 4-2015
Mibl a Honzasl mají pravdu - je to "voser", dokonce šílenej voser. Neznám nikoho, kdo by chtěl takhle žít (ano a k tomu pár lidí, kteří pološíleně dojíždět musejí, ale to jaksi není normální).
A dávat dohromady dojíždění do Prahy z Chomutova a Pardubic taky není fér.
Waarschijnlijke Afstanden.
Pikehead
Pátek, 04. března 2016 - 10:46:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2138
Registrován: 3-2007
Vláďa42: Haha, zrovna já těžko, já v roce 1988 bydlel 50 m za hranicí Prahy (tehdy cca. 30 minut ČSAD na Smíchov). Dojížděl jsem většinu života a sám vím, jaká pohoda je se na to jednou vykašlat a bydlet v širším centru.

Turista: Zase z toho děláte hospodskou žvanírnu. Namísto toho, abyste kvantifikoval A (což je podstata problému), "moudře" podotknete, že by to mohlo mít i nějaký (zase neznámý) vliv na B. Kam nás to posunulo?

A 5 zastávek VRT bude na Vysočině? Otevřel se tu argument potenciálu dojíždění z Vysočiny, tak se ptám, jak je velký. Jestli budou zastávky na Vysočině dvě, tak klidně nakresleme mapu izochron okolo dvou zastávek a podívejme se, kdo v nich bydlí a jak dalece mu dává smysl za 250 Kč a 2,5 (?) hodiny denně cestovat do Prahy.

Bezva, máte tam dva lidi. Mezi množná 200 lidmi, které znám, jsou další čtyři dálkově dojíždějící, jeden zrovinka z Jihlavy... Nikde jsem nenapsal, že že takoví lidé neexistují, ale ptám se, kolik jich je ve spádových oblastech VRT zastávky/zastávek na Vysočině. Připomínám cíl: aspoň z poloviny zaplnit tři špičkové vlaky o kapacitě 500 sedadel, tzn. hledáme třeba 800 lidí.

Apollo: Ústí je mnohem větší než Jihlava a funguje tam kouzlo IN 100, taktéž Pardubice... to může fungovat.

Chomutov je celkem zajímavý příklad (stejně velký jako Jihlava, cca. 100 CZK jedna cesta). Okolo Jihlavy je nižší hustota osídlení, do Chomutova se zase jede o dost déle, navrhuju rychlejší Jihlavu na 1,5 násobek dnešního Chomutova. Netušíte tedy, kolik lidí z Chomutova denně jezdí do Prahy?

Honzasl: Souhlas, jen práce na VŠ je jedna z těch intelektuálních profesí s větší časovou flexibilitou a díky tomu dojížděk může být třeba o 1/4 - 1/3 méně než u skladníka ve šroubárně.

Mibl: Ano, to bych taky rád viděl. Oni na tom MD umí nakreslit mapu koridorů, za 20 let tam nalít beton a naklást šíny, ale na nadstavbu v podobě služeb se s výjimkou Ostravy a Railjetu jaksi zapomnělo a nechává se to na svobodněuměleckých kreacích ČD typu Rx. Stejně tak se regionálka nechává na většinou impotentních krajích a koridory tak nemají Sp vrstvu krmenou autobusy - což je bolest jak 4., tak 3. koridoru. A bohužel nevím, kdo je ta síla, která by řekla "nevymýšlejte si další hračky, dokud nedodáte to, co jste slíbili na těch stávajících".
Turista
Pátek, 04. března 2016 - 14:27:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1158
Registrován: 12-2003
ptám se, kolik jich je ve spádových oblastech VRT zastávky/zastávek na Vysočině. Připomínám cíl: aspoň z poloviny zaplnit tři špičkové vlaky o kapacitě 500 sedadel, tzn. hledáme třeba 800 lidí.

Pokusím se vyjít ze SLDB 2011.
https://www.czso.cz/csu/czso/dojizdka-do-zamestnani-a-skol-podle- scitani-lidu-domu-a-bytu-2011-ceska-republika-2011-6elqhrcwol
Něco se musí odhadnout, protože některé údaje tam jsou jen na úrovni celých krajů, něco okresů, ale obcí ne.

Když vybereme nějaké okresy, odkud se dnes reálně jezdí denně vlakem do Prahy a trvá to oněch 40 minut (po VRT z Vysočiny by to bylo 30-40 minut dle zastávky):

okres Nymburk = 85tis obyvatel
okres Kolín = 98tis obyvatel

v tabulce 702 SLDB 2011 najdeme vyjíždějící z okresu s celkovou dobou dojíždky 60 minut a více, tj. předpokládám, že do Prahy (podle tabulky 709 Praha obecně jasně dominuje jako cíl dojíždky)

okres Nymburk = 4362 dojíždějících
okres Kolín = 4102 dojíždějících

z toho předpokládám (na základě údajů z tab. 709 za Pardubický kraj, abych eliminoval vliv obcí StČ těsně u Prahy), že denně to činí 50% z nich, tj.

okres Nymburk = 2181, tj. 2,6% obyvatel okresu takto denně jezdí
okres Kolín = 2051, tj. 2,1% obyvatel okresu takto denně jezdí

A teď ty zastávky na VRT:

zastávka Vlašim: počítejme Vlašim 12tis, Načeradec 1tis, Trh.Štěpánov 1tis, vesničky třeba 6tis = 20tis
zastávka Humpolec-Pelhřimov: počítejme okres Pelhřimov = 70tis
zastávka Jihlava: počítejme okres Jihlava = 110tis
celkem tedy 200 tisíc obyvatel
Pokud začne jezdit do Prahy 2,1%-2,6% obyvatel, tak to máme 4200-5200 lidí.

Je možné, že VRT nenáláká všechny a mnozí i přes její existenci budou jezdit auty a busy, i když narozdíl od Kolína a Nymburka, zde u VRT to znamená ztrátu času.

Tabulka 710 ukazuje, že u Nymburka a Kolína vlak dnes k dojíždce používá cca 28-29% lidí.
Tj. zde to vychází na 1200-1500 lidí.
A stejný počet vám bude jezdit (použiju termín z SLDB) "jinak než denně" (tj. řekněme 1-3x týdně).
Turista
Pátek, 04. března 2016 - 14:39:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1159
Registrován: 12-2003
Netušíte tedy, kolik lidí z Chomutova denně jezdí do Prahy?

Podle tabulky 702 vyjíždí z okresu Chomutov 1090 lidí s dobou 90 minut a více (tj. předpokládám, že hlavně do Prahy).
Podle tabulky 709 cca polovina lidí dojíždějících z Ústeckého kraje do Prahy tak činí denně.
Takže nějakých 500 lidí, z toho řekněme polovina přímo z Chomutova?

Ale Chomutov je mimo téma diskuze. Chomutov je busem 1h45m od Prahy. U doby jízdy 30-40 minut je to o něčem jiném, to láká jiné skupiny lidí (i ty "normálnější").
Pikehead
Pátek, 04. března 2016 - 15:23:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2140
Registrován: 3-2007
Turista: Bezvadný, tohle je ten správný směr uvažování a moc děkuju, že jste ty čísla našel.

Faktory, které to můžou u Jihlavy ještě negativně ovlivnit, jsou cena (viz moje odhady jízdného vs. lístek do okr. Kolín/Nymbuk), nabídka spojů (2h takt, ve špičce zahuštěný?) a v neposlední řadě zase ta dojezdová doba - vlaky v okrese Kolín a Nymburk mají spoustu zastávek, zatímco zde je jedno nádraží na okres.

Když tu "občasnou" poptávku vážením přidáme k denní, máme horní odhad 2500, dolní okolo 1000 a něco mezi tím 1500. Z přepravního pohledu to jsou tři plné ešusy (5 sedících). Nějak nejsem schopný zhodnotit, jestli takové počty představují pro rozvoj Vysočiny něco zásadního, ale jsem rád, že argument "Vysočina" jsme schopni aspoň takto kvantifikovat. Opravdu moc děkuju.

Kdyby se našel někdo, kdo má přístup ke GISu, který umí počítat izochrony a vytáhl nám jich pár ke každé zastávce (nevím, co je standard, 10-20-30 minut autem?), můžeme to zpřesnit víc.

(Příspěvek byl editován uživatelem Pikehead.)
Pátek, 04. března 2016 - 16:08:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5269
Registrován: 6-2005
Pikehead:
Nějak nejsem schopný zhodnotit, jestli takové počty představují pro rozvoj Vysočiny něco zásadního, ale jsem rád, že argument "Vysočina" jsme schopni aspoň takto kvantifikovat.

Tak z jistého úhlu pohledu se to dá vnímat i jako "odškodné" za to, že to povede přes "jejich" území.
Indivisibiliter ac inseparabiliter
Pátek, 04. března 2016 - 16:15:16  
Neregistrovaný host
94.113.251.98
Turista: Ta čísla jsou zajímavá, ale dovolil bych si podotknout, že vztahovat je na POČET OBYVATEL okresu není dobré. Důchodci, ženský na mateřské a jejich děti do práce vesměs nedojíždějí. Takže ta procenta by se měla zvednout (o kolik nevím, pátrání ve statistikách není můj šálek kávy).
Pátek, 04. března 2016 - 16:23:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5297
Registrován: 8-2007
Pružinskij:
A dávat dohromady dojíždění do Prahy z Chomutova a Pardubic taky není fér.


A co je na tom nefér?

Pikehead:Ústí je mnohem větší než Jihlava a funguje tam kouzlo IN 100, taktéž Pardubice... to může fungovat.

Takže dojíždění z vesničky u Pardubic,Ústí nad Labem je normální,dojíždění z vesničky u Jihlavy je scifi ?

Z Chomutova se na západní okraj Prahy po R7 dostanu autem za necelou hodinu.Je-li tam pracovní příležitost ,je to možná stejně rychle ,jako z některých částí Prahy.A za byt 3+1,za který dá někdo v Praze na sídlišti 3,5 milionů dá na sídlišti v Chomutově 300 tisíc.

Zbude mu 3 200 000 na benzín/naftu na dojíždění.[lol](případně na jízdenky po VRT,kdyby ji v tomto směru někdo postavil).



(Příspěvek byl editován uživatelem Apollo 17.)
Turista
Pátek, 04. března 2016 - 16:29:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1160
Registrován: 12-2003
Ta čísla jsou zajímavá, ale dovolil bych si podotknout, že vztahovat je na POČET OBYVATEL okresu není dobré. Důchodci, ženský na mateřské a jejich děti do práce vesměs nedojíždějí.

Myslíte, že u Nymburka či Kolína je výrazně jiný poměr důchodců, matek a dětí na počtu obyvatel než na Vysočině? Vzal jsem stejný údaj na obou místech.
Pikehead
Pátek, 04. března 2016 - 17:33:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2142
Registrován: 3-2007
Apollo17:
- Proudy z Ústí a Pardubic budou dělat hlavně ta města samotná (případně jejich slušně dostupné satelity), není třeba lepit dohromady vesničky. Taky je dojíždění z Ústí a Pardubic s IN100 relativně výhodné, za tak levno lidi VRT nepovozíte.
- Jo, Chomutov Vám neberu, jestli Vám nevadí jezdit autem a bydlet v takové hrůze, dává to v rámci okrajových podmínek smysl. Podle Turistových čísel se takových lidí najde i pár set. [happy]
Pružinskij
Pátek, 04. března 2016 - 17:41:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 560
Registrován: 4-2015
Apollo: No, třeba to, že v Pardubicích přijdete ráno na nádraží a do dvaceti minut tam nejspíš něco na Prahu pojede. V Chomutově těžko (o nějaké EC kvalitě ani nemluvím).
Zbude mu 3 200 000 na benzín/naftu na dojíždění
Kterým stráví zbytek života plus kvalitativně jistě nesmírně hodnotný život na sídlišti v Chomutově.

Podle Turistových čísel se takových lidí najde i pár set.
Z Chobotova bude pár set lidí dojíždět možná do elektráren v okolí, do průmyslových zón ... ale že by jelo denně tři sta lidí do Prahy a zpět?
Waarschijnlijke Afstanden.
Turista
Pátek, 04. března 2016 - 18:12:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1161
Registrován: 12-2003
v neposlední řadě zase ta dojezdová doba - vlaky v okrese Kolín a Nymburk mají spoustu zastávek, zatímco zde je jedno nádraží na okres.

Když jsem vzal Nymburk a Kolín s dnešními 40 minutami, myslel jsem samozřejmě rychlík. A ten moc zastávek v okrese nemá.
Pokud chcete uvažovat osobák, tak ten má jízdní dobu hodinu (tj. zbývá vám 20 minut na dopravu na VRT nádraží lokálkou/busem/autem).

Prostě srovnával jsem srovnatelné. Spoj, který jede 40 minut a většina lidí z okresu se na něj musí nějak dopravit, stejně jako na té Vysočině.

To je prostě pokrok - rychlost roste, jezdí se dál. Není tak dávno doba, kdy i to denní dojíždění z Nymburka tím parním vlakem bylo sci-fi a každý by to považoval za blbost. Jet do Prahy - to byla přece "událost".

s IN100 relativně výhodné, za tak levno lidi VRT nepovozíte.

Do bilance IN100 (zda se ČD taková nabídka vyplácí či ne) tady asi nikdo nevidí.

Ale soukromí dopravci jezdí nedotovaně "dojížděcí" štreku Pardubice-Praha za 0,9 Kč/km.
Myslíte si, že za takové jízdné by lidi po VRT nejezdili?
Nebo si myslíte, že bude muset být výrazně vyšší? Proč? Který vstup předpokládáte o tolik dražší?
Pátek, 04. března 2016 - 18:39:07  
Neregistrovaný host
94.113.251.98
Turista: to je v pořádku. Mně šlo o "reálná procenta" dojížděčů, která budou (v obou okresech) tím pádem vyšší. To by mohlo pohnout s politiky, ti jdou po procentech voličů jako slepice po flusu[biggrin]
Pátek, 04. března 2016 - 21:31:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10765
Registrován: 8-2004
Turista:
Pokud chcete uvažovat osobák, tak ten má jízdní dobu hodinu (tj. zbývá vám 20 minut na dopravu na VRT nádraží lokálkou/busem/autem).
Dovolil bych si podotknout, že Český Brod, Lysá nad Labem nebo Milovice to osobákem hodinu rozhodně nemají.[nene]

Mibl:
nebo něčím co by vypadlo mezi Pardubicemi a Olomoucí
A co (objednávaného) by to mělo být?
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba špatným zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Pátek, 04. března 2016 - 21:56:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5270
Registrován: 6-2005
Hroch:
A co (objednávaného) by to mělo být?
Ha, asi jsem byl nachytán na švestkách. Příště si to lépe rozmyslím.[happy]

No, možná by se odtamtud povedlo dostat nějaký vozy, ale myslím, že hodinový Ex + dvouhodinový R (proložený po Třebovou na hodinu brněnským R) by tam i pak zůstal. Z objednávky tam reálně není co ubrat.

Děkuji za korekci.
Indivisibiliter ac inseparabiliter
Sobota, 05. března 2016 - 00:08:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5298
Registrován: 8-2007
Pikehead:Jo, Chomutov Vám neberu, jestli Vám nevadí jezdit autem a bydlet v takové hrůze, dává to v rámci okrajových podmínek smysl.

Autem mi jezdit nevadí,ale já nejezdím do Prahy do práce.To byla jen reakce na scifi dojíždění z okolí Jihlavy.Jinak v té "hrůze" bydlí okolo 100 tisíc lidí(Chomutov,Jirkov,Kadań,Klášterec) a vůbec jim to hrůzné nepřipadá.Jaký je rozdíl,když někdo bydlí v "hrůze" na Jižním městě,Proseku,Letňanech.. v Praze,nebo jinde?

Pružinskij: No, třeba to, že v Pardubicích přijdete ráno na nádraží a do dvaceti minut tam nejspíš něco na Prahu pojede.

No a přesto z toho Chomutova a okolí jezdí přes 1000lidí denně do Prahy.Do elektráren se nejezdí 90 minut ani na kole.[lol]

Kterým stráví zbytek života plus kvalitativně jistě nesmírně hodnotný život na sídlišti v Chomutově.

A o kolik kvalitnější je život na sídlišti třeba v Milovicích,Chodově,Chebu,Bohnicích,Kralupech?

To jsou taková úsměvná klišé lidí,kteří něco viděli v TV Nova a podle toho si dělají náhled na svět.
Soukromík=úpadek VHD
Sobota, 05. března 2016 - 01:02:02  
Neregistrovaný host
89.176.66.131
VRT je úplně o něčem jiném.

Vláda se Pikeheadů ani Agentů nebude ptát, zda smí stavět VRT, a v zásadě se nemusí řídit ani ekonomikou. Ale neznamená to, že VRT bude mít automaticky takovou veřejnou podporu, aby vláda chtěla VRT stavět. Znamená to, že v zájmu veřejnosti o VRT hraje ekonomika malou roli a vlády to vnímají. Což může být klidně výhoda i nevýhoda.

Je proto totální chujovina, že tu řešíte počty cestujících, výši jízdného a dohadujete se o velikosti obcí a kolik Tondů a Pepů k VRT dojede či nedojede.

Tohle vůbec nebude hrát roli, pokud si někdo usmyslí a půjde za tím, že VRT je prestižní a bude tu.


Úplně na stejných principech, jako se neřeší ekonomika provozu lokálek místo busů, se to samé dá neřešit u VRT.

Ať chcete či ne, on ten provoz VRT zaplatitelný pro nás je. Pokud VRT stát bude brát za něco prestižního, tak najít půlmiardu (resp. obdobnou částku vzhledem k inflaci) na to, aby stát zadotoval údržbu trati a část nákladů těch vlaků na provoz, není problém.

Je to z logiky stejné, jako když se od 20. let minulého století začala dotovat obyčejná železnice, čím dál více, aby to v Evropě nedopadlo jako v USA (kde se to nakonec také začlo dotovat, po tom co 95% osobky zrušili a zjistili, že ani těch 5% nepřežije bez dotací).

Odpůrci VRT jsou jako lidé, co ve 20. letech 20. století tvrdili, že dotování 50-90% nákladů na jízdu vlakem státem je něco nemožného a neufinancovatelného a auta jsou jediná budoucnost.

Já se tu dozvěděl, že rvát stovky miliard do toho, aby za 50 let měla železnice podíl 3%, když dnes má 7%, je plýtvání.

Ale ve 20. letech minulého století měla železnice podíl 50% a přesto se v celé Evropě mimo Anglii podařilo přesvědčit veřejnost k tomu, aby narvala stamiliardy do toho, aby za 100 let měly vlaky 4-11% podílu. A to se stihla i druhá světová válka a zničení půl Evropy.

Kdo tady káže o tom, že je nereálné přesvědčit veřejnost k narvání stamiliard do toho, aby měla železnice za 50 let podíl 3%, ten neumí interpretovat historii.
Sobota, 05. března 2016 - 01:41:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5271
Registrován: 6-2005
SúV:
Mladý muži, platíte hypotéku? Myslíte, že je nějaká souvislost mezi tím, jak uváženě stát vynakládá peníze, a úrokovou sazbou, kterou Vám, mně nebo komukoliv jinému banka při uzavírání smlouvy o hypotéčním úvěru nabídne?

To jen k Vaší poznámce, jak moc se vláda musí nebo nemusí řídit ekonomikou.
Indivisibiliter ac inseparabiliter
Sobota, 05. března 2016 - 07:00:18  
Neregistrovaný host
94.113.251.98
SúV: Nejste v příbuzenském vztahu s V. Špidlou? Jeho přesvědčení, že "zdroje jsou" z vašeho příspěvku trčí jako ony pověstné vidle z hnoje...
A ohledně té prestiže - nebylo by lepší etapu konvenční VRT přeskočit a realizovat maglev? To by v EU čuměli, že[biggrin]
Sobota, 05. března 2016 - 10:27:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1391
Registrován: 3-2007
Zajímavá diskuze posledních pár dní...
Tady je hlavní si uvědomit, že případná VRT Praha-Brno nebude žádný izolovaný systém, ale bude to pouze jedna z částí železnice u nás. To znamená, že se nezrychlí a nezatraktivní přeprava pouze pro cestující Praha-Brno, ale skoro pro všechny směry napříč republikou plus pro některé mezinárodní. To si tu asi spousta lidí vůbec neuvědomuje.
Kdybych tu pak použil některá přirovnání v počtů obyvatel větších měst v cizině (Paříž, Lyon, Brusel...) s našimi a vycházel ze stejných argumentů, tak by u nás nestála ani jedna dálnice, protože přeci u nás nemáme tolik obyvatel, aby byly ty dálnice tak využívané, jako jinde [wink]
Bkp
Sobota, 05. března 2016 - 12:24:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7290
Registrován: 8-2003
Zrovna tak se dívám na nějaká fakta o německých tratích a čeho si nevšimnu: z Berlína do Hannoveru a zpět vysokorychlostními vlaky jezdí denně cca 10 tis. cestujících (ve dny okolo volna i mnohem víc), ale celkový počet přepravených osob na dané trati je 27 tis. A co z toho vyplývá pro zdejší diskuzi? Nestačí počítat cestujících mezi Prahou a Brnem, ale je nutné přičíst i ty mezi Prahou a Vídní, nebo Brnem a Plzní. Potom ta čísla mohou vypadat úplně jinak.
A ještě jedno srovnání - počet počet dálkových vlaků mezi Pardubicemi a Chocní je cca 22 tis. za den. Ano, určitou část z toho tvoří spíše místní frekvence (typu dojíždění Ústí nad Orlicí - Pardubice), ale představu o možnostech vytížení na české páteřní trati do dává.
Slepeckou holí se golf nedá hrát!
Raikkonen
Sobota, 05. března 2016 - 12:45:40  
Neregistrovaný host
90.181.8.208
Já si myslím, že nejprve dojde k tomu, že se rekonstruují velké uzly, udělají potřebné rychlé výjezdy a to vše bude pomalu směřovat k tomu, že se ta VRT nakonec bude muset postavit ať už bude výhodná, či nikoliv. V současnosti je toho stále dost co stavět (železnice, silnice a dálnice), protože se dohání resty z minulosti, jenže to nebude trvat věčně. Nepochybujte o tom, že ten balík financí na investice do silniční/železniční infrastruktury se prostě bude muset utratit, nebo jinak se rozptýlí jinde v rozpočtu. Takže dřív nebo později se začne investovat i do staveb méně efektivních a železnice má plus, že je to běh na dlouhou trať. Navíc jestli se začne ještě více řešit ekologie, nebo prudce zdraží ropa, tak význam vlaků jen vzroste a po VRT bude celoevropsky poptávka. Nejlepší variantou asi nyní bude pokračovat v přípravách a nechat si otevřená vrátka. Pak prostě pro stavbu VRT jednoho dne bude třeba politického rozhodnutí, jestli to bude priorita, či nikoliv.
Vláďa42
Sobota, 05. března 2016 - 15:37:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 590
Registrován: 9-2009
K mým výtkám vůči SŽDC a zdejším přátelům drobných kroků v mezích zákona:
http://ekonomika.idnes.cz/modernizace-zeleznice-z-hradce-do-chocn e-fdl-/eko-doprava.aspx?c=A160304_224810_eko-doprava_suj

„Zdráhám se uvěřit, že je něco takového vůbec možné v dnešní době schválit. Je snad znovu rok 1995?“ nebere si servítky Tomáš Záruba z Centra pro efektivní dopravu. Podle něj by byly rozdíly v nákladech na modernizaci na 160 km/h byly oproti 120 km/h zanedbatelné. „Další podobnou akci lze čekat zase za 30 až 50 let. Navrhovat na takové období nesmyslné snížení bezproblémově dosažitelné rychlosti jen proto, že nyní tam jezdí motorové vozy ze 60. let, to snad opravdu nelze myslet vážně,“ dodal Záruba.
Podle něj by se debata spíše měla soustředit na to, aby alespoň úsek z Hradce Králové do Týniště nad Orlicí byl kompletně dvoukolejný.

A jo, vlastně já zapomněl, Záruba je škůdce železnice...
Priapos
Sobota, 05. března 2016 - 16:40:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 900
Registrován: 10-2012
Vláďa42:
A jo, vlastně já zapomněl, Záruba je škůdce železnice...

To máte naprostou pravdu, před 5 lety předvedl, co v něm je. Jinak s jeho názory v tom článku se dá obecně souhlasit, akorát že přesně nekvantifikoval finanční rozdíl mezi těmi variantami (120 nebo 160), což je podstatné.
Vláďa42
Sobota, 05. března 2016 - 17:31:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 591
Registrován: 9-2009
„Experti ze SŽDC těmito postupy poškozují nejen celý železniční sektor, ale zároveň brání rychlejšímu hospodářskému růstu České republiky,“ míní Miroslav Vyka, šéf Svazu cestujících ve veřejné dopravě.

Jinak Tomáš Záruba posunul dopravu na východě Čech o notný kus dopředu. To že měl proti sobě křiklouny od lokálek, nebo idiota typu Duška, to je věc jiná. Klidně mě kamenujte, ale je to tak. Že začaly jezdit spoje veřejné dopravy tam, kde nikdy předtím nic nejelo, to je prostý fakt, na kterém není co k diskuzi. No a zrušit těch pár lokálek? Ať si to provozují za svý. Stát tu není od toho, aby dotoval komukoliv jeho hobby. Stát tu je od toho, aby zjistil dopravní obslužnost.
Sobota, 05. března 2016 - 17:41:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5272
Registrován: 6-2005
Tipnul bych si, že pro úsek Hradec - Týniště bude limitující TZZ a to buď kódující AHr (Vmax 120 km/h) nebo rovnou i ETCS (Vmax 160 km/h). AB tam těžko někdo zřídí. Kolik jsou náklady na 1 km GSM-R + ETCS asi není problém podle běžících staveb odhadnout. Z hlediska GPK, trakce či SZZ to bude prakticky totožné.

A chyba je uvažovat ve stávajícím provozním konceptu. Představme si vydrátovanou trať do Trutnova a Svobody nad Úpou a hodinové EXy Praha - Hradec (na průstřel pokračující do Svobody jako rychlík) a k tomu stávající rychlíky Praha - Hradec, které budou z Hradce ve dvouhodině protrasovat do Chocně jako Sp a mají velkou šanci si mezi Chlumce a Týništěm sáhnout na systémových 30 minut.

Možná se to takto jeví jako odvážné, ale nepovažuji to za nijak mimózní.
Indivisibiliter ac inseparabiliter
Vláďa42
Sobota, 05. března 2016 - 17:59:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 592
Registrován: 9-2009
Vtipná je toto vyjádření SŽDC: „Předmětem studie proveditelnosti není posuzování atraktivity pro některé dopravce za určitých teoretických podmínek,“ dodal Illiaš.Aha. Hlavně, že u cinklé studie proveditelnosti Brno-Přerov zpracovatel věděl naprosto přesně, že žádný dopravce nebude mít vozidlo nad 200... kolika dopravců se asi ptali, kdžy mohli takto generalizovat?
M 250.0
Sobota, 05. března 2016 - 18:27:03  
Neregistrovaný host
78.80.31.145
Tipnul bych si, že pro úsek Hradec - Týniště bude limitující TZZ a to buď kódující AHr (Vmax 120 km/h) nebo rovnou i ETCS (Vmax 160 km/h). AB tam těžko někdo zřídí.

A to proč? Když může být AB do Jihlavy, Chebu, Stodu, Vsetína, tak proč ne tady?
Provoz tam nebude menší než na trati do Pardubic, kam se AB taky vrámci modernizace instaluje.
Zrovna na úseku HK - TnO bych z celé 020 očekával v budoucnu největší provoz.

V úseku HK - TnO omezení rychlosti moc nechápu, ale mezi TnO a Chocní to může značně ovlivnit průchodnost (jednodušší výkupy pozemků) a třeba mezi Újezdem a Chocní to může být hranice mezi povrchovou variantou a spoustou tunelů a mostů.

Navíc je potřeba si uvědomit, že celá ta akce má především zvýšit kapacitu pro nákladní dopravu. Pro osobku to vždycky bude rychlejší přes Pardubice, takže nějaké expresy využívající 160 si mezi Týništěm a Chocní nějak nedokážu představit.
Sobota, 05. března 2016 - 18:35:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5273
Registrován: 6-2005
Protože jednou se začne blížit doba, kdy se to AB vypne. A zároveň snad platí, že na trati bez zabezpečovače, jejíž modernizace se financuje z evropského, je infrastrukturnik v případě výstavby zabezpečovače povinen zřídit i ten evropský. A tohle se dříve nebo později protne a bude snaha už AB nově nezřizovat. Jen tipuji, ale klidně to může být už tento případ.
Indivisibiliter ac inseparabiliter
Sobota, 05. března 2016 - 18:46:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4504
Registrován: 9-2005
Pokud nebude celá trať VOsek - Choceň dvojkolejná a nebude obchvacovat Hradec K., tak je to pro nákladku skoro k ničemu.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz